Эффективность управления энергосберегающими технологиями тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Koзopиз, Григорий Георгиевич
Место защиты
Львов
Год
1998
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Эффективность управления энергосберегающими технологиями"

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ Інститут регіональних досліджень

На правах рукопису

Козоріз Григорій Георгійович

ХЦК 338.45 (477)

Ефективність управління енергозберігаючими технологіями

¿>2 С0. >о

Спеціальність 08.06.02'- Підприємництво, менеджмент та маркетинг

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Львів -1998

Дисертацією є рукопис

Робота виконана в Інституті регіональних досліджень НАН України.

Науковий керівник: доктор економічних наук, професор Бєлєнький Петро Юхимович Інститут регіональних досліджень НАН України, завідувач відділу

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор Бойко Євген Іванович

Інститут регіональних досліджень НАН України, завідувач відділу

кандидат економічних наук Михайловський Василь Іванович

доцент Українського державного лісотехнічного університет

Провідна установа: Державний університет “Львівська політехніка”, кафедр економіки енергетичних і хімічних підприємств та маркетш

Захист відбудеться “<%3 ” 1998 р. о /<& год. на засідані

спеціалізованої вченої ради Д.35.154.01 по захисту дисертацій на здобуття наукової ступеня доктора наук б Інституті регіональних досліджень НАН України : адресою:

290026 м.Львів, вул.Козельницька, 4

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту регіональнії досліджень НАН України.

Автореферат розісланий “<л ^” ґґ2/ІС£&/Я' 1998 р.

Вчений секретар

спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук

В.І. Жовтанецький

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

За даними міжнародної статистики витрати енергетичних ресурсів на диницю національного доходу в Україні перевищують європейський рівень ільше ніж удвічі. Ціни на них досяглії рівня світових і продовжують ідвшцуватись.

Однак, не зважаючи на високі темпи зростання цін на енергоносії, на ільшості вітчизняних підприємств використовуються енергозатратні ехнології, а пошуку шляхів підвищення ефективності споживання нергоресурсів не надається стратегічного значення. Разом з тим, нова кономічна ситуація, яка сформувалась на ринках енергоносіїв в умовах ерехідної економіки, поставила ефективність функціонування промислових ідприємств всіх форм власності в пряму залежність від раціональності «користання енергоносіїв. Достатньо зазначити, що частка витрат на гіергоносії в собівартості промислової продукції за останні роки лльшилась в декілька разів. При цьому навіть в умовах кризової ситуації, пзької платоспроможності споживачів рівень ефективності використання кргоресурсів продовжує знижуватись.

Розв’язання проблеми слід шукати в розробці нових підходів до іравління енергоресурсами на всіх рівнях національної економіки.

На рівні промислових підприємств система управління енергоресурсами звинна формуватись в напрямах підвищення ефективності використання іробшічого потенціалу та впровадження нових енергозберігаючих

їХНОЛОГІЙ.

Слід зазначити, що різні аспекти розв’язання проблем, пов’язаних з рєкшг.ніс'по управління, в тому числі енергоресурсами, висвітлювались в іукових дослідженнях вітчизняних і зарубіжних вчених. Зокрема, знайшли дображення в наукових працях І.Астреліна, П.Беленького, Є.Бойка, .Гейця, В.Гладушка, М.Гребенюка, М.Долішнього, І.Івануха, Є.Кримського, Є.Мниха, О.Оксанича, Т.Пітера, А.Савченка, Р.Уотерата ін.

Разом з тим, ряд питань теоретичного і методологічного характеру, ів’язаних з оцінкою ефективності впровадження нових енергозберігаючих хнологій та управління виробничими процесами за критеріями )ективності використання енергоресурсів, потребують поглибленого слідження з врахуванням реальної ситуації, що сформувалась на ринках уту енергоносіїв. Зокрема, в деревообробній промисловості на /нкціонування забезпечуючих систем пневмотранспорту, вентиляції та пірації витрачається до 40% електроенергії і до 10% теплоти від їх гальної величини. При цьому більше половини з них просто втрачається, і му зниження втрат енергоресурсів на цій ділянці виробничих процесів

може позитивно вплинути на ефективність роботи деревообробних підприємств. Впровадження енергозберігаючих технологій в даному . випадку слід розглядати як реальний шлях виходу підприємств з кризи. . Однак його реалізація потребує грунтовних досліджень, розробки більш ефективних мотиваційних механізмів заохочення підприємств де використання енергозберігаючих технологій.

Необхідність більш широкого висвітлення проблеми енергозбереження в Україні та недостатність вивчення питань управління ефективністю їзі використання в умовах перехідної економіки на рівні промислових підприємств обумовили актуальність і вибір теми дисертації та структур) досліджень.

, Мета і завдання досліджеіпш. Мета дисертаційної роботи полягає і обгрунтуванні форм і методів підвищення ефективності управлінню процесами розробки та впровадження енергозберігаючих технологій ііе промислових підприємствах і, зокрема, в деревообробній промисловості.

Досягнення мети зумовило необхідність визначення та розв'язанню наступних завдань:

• аналітичний огляд і оцінка розробленості питань управлінню енергозбереженням у промисловості України;

• аналіз форм і методів оцінки ефективності використанню енергоресурсів на промислових підприємствах;

• аналіз ефективності систем управління енергоресурсами і деревообробній промисловості та обгрунтування напрямів їз удосконалення в забезпечуючих процесах;

• моделювання та дослідження залежностей показників ефективност енергозберігаючих технологій від їх технічних параметрів та уми використання;

• обгрунтування методичних підходів до підвищення ефективност управління процесами розробки, впровадження і використанню енергозберігаючих технологій;

« визначення мотиваційних механізмів і принципів стимулюванн: працівників підприємств за економію енергоресурсів.

Предметом дослідження є процеси управління розробкою впровадженням енергозберігаючих технологій, методи економічної оцінк від їх використання, форми і методи стимулювання підприємств працівників за раціональне використання енергоресурсів.

Об’єктом дослідження є підприємства деревообробної промисловост різних форм власності.

В дослідженні використані сучасні розробки в галузі енергозберігаючи технологій, вітчизняні і зарубіжні публікації з питань організації

з

управління процесами впровадження новацій на промислових іідприємсїпах, чинне законодавство України з цих проблем. Вихідною нформацією в здійсненні досліджень були прийняті: статистйчні дані, що сарактеризуйть розвиток промисловості і, зокрема, деревообробної в Україні я 1991-1996 роки, Львівської області; аналітичні розрахунки, що визначають •ехніко-економічні параметри енергозберігаючих технологій та ефективність х використання. *

В роботі використані сучасні теорії і методи економічних досліджень, акі як: системний і порівняльний аналіз, економіяяо-математичне юделювання та інші.

Наукова новизна дисертації. Наукова новизна полягає в системному дослідженні ефективності управління процесами розробки і впровадження [а підприємствах промисловості енергозберігаючих технологій в умовах іерехідкої економіки України, коли вартість енергоресурсів зростає ипереджуючими темпами в порівнянні з іншими ресурсами виробництва.

На захист виносяться нові положення, пропозиції і висновки:

1. Результат аналізу і оцінки ефекшвності управління енергоресурсами ^країни в умовах перехідної економіки.

2. Уточнений склад організаційних і технологічних факторів, які шшвають на рівень ефективності використання енергоресурсів на ідириємствах.

3. Алгоритм оцінки ефективності роботи промислових підприємств за івнем використання енергоресурсів.

4. Економічно-математзічпі моделі, які характеризують залежності оказників ефективності енергозберігаючих технологій від їх технічних араметрів і умов використання, формують організаційно-економічні ередумови підвищення ефективності управління енергоресурсами на ідприємствах.

5. Принципи побудови системи економічного стимулювання підприємств працівників за економію і раціональне використання енергоресурсів.

Теоретична і практична значимість роботи. Теоретичне значення гзультатів досліджень полягає в поглибленні знань з питань підвищення ¡Ьективігості управління енергоресурсами на вітчизняних підприємствах і базі використання енергозберігаючих технологій на промислових ідириємствах. Теоретичні розробки формують методологічну основу травління процесами енергозбереження на підприємствах.

Практичне значення результатів досліджень полягає в розробці гтодичних рекомендацій, спрямованих на підвищення ефективності іравління енергоресурсами на основі використання енергозберігаючих хнологій, посилення ролі і функцій мотиваційних механізмів, спонукаючих

працівників промислових підприємств до раціонального використанш енергоресурсів. гт-' К'._

Методичні розробки по оцінці економічної ефективності в і/ впровадження енергозберігаючих технологій в деревообробнії промисловості можуть бути використані в інших галузях з врахування!' їх специфічних особливостей.

Особистий внесок здобувача. Репрезентована дисертаційна робота < завершеним науковим дослідженням проблем, пов’язаних з ефективністк управління енергозберігаючими технологіями на різних етапах їх розроби і впровадження на промислових підприємствах.

Висновки, положення та пропозиції, які містить робота, одержані авторог> самостійно на засадах узагальнення зарубіжного і вітчизняного досвіду опрацювання статистичної інформації і аналітичних розрахунків показнішії ефективності від використання енергозберігаючих технологій н: деревообробних підприємствах.

Апробація результатів дослідження. Результати дослідженій доповідалися, обговорювалися та отримали позитивну оцінку на науковії: конференціях і семінарах, були використані в навчальних процесах прі підготовці спеціалістів деревообробної промисловості, при формуванн заходів по енергозбереженню на промислових підприємствах.

Публікапії. За результатами дослідження опубліковано 8 наукови: праць загальним обсягом 5,8 д.а., в т.ч. 2,8 д.а. належать особисто автору Структура роботи. Дисертація включає вступ, три розділи, висновки список використаних джерел, додатки. Основний зміст роботи викладеш на 183 сторінках машинописного тексту. У роботі представлено 17 таблиць 11 рисунків, 110 одиниць використаних джерел інформації.

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ У вступі обгрунтовані актуальність теми, мета і завдання дослідження наукова новизна, практичне значення одержаних результатів та форми ї апробації.

В першому розділі “Теоретико-методичні основи управлінн енергоресурсами” висвітлено результати аналітичного огляду і оцінк розробленості питань, пов’язаних з управлінням процесами енергс збереження в промисловості України, обгрунтовано систему показники які характеризувють рівень ефективності використання енергоресурсів т їх вплив на ефективність господарювання; сформульовані принципи і етап становлення систем управління енергоресурсами на підприємства деревообробної промисловості. ’

Другий розділ - “Аналіз і оцінка ефективності використання яіергозберігаючнх технологій на підприємствах деревообробної фомисловості” - присвячений обгрунтуванню доцільності формування яергозберігаючих технологій в забезпечуючих процесах, моделюванню юновшіх техніко-економічних параметрів енергозберігаючих технологій а визначенню методичних підходів до вибору найбільш раціональних з [ііх для коїпсретних умов виробництва. Результати дослідження формували методологічну основу підвищення ефективності управління нергозберігаючими технологіями.

У третьому розділі “Удосконалення економічних методів управліїшя нергозберігаючими технологіями” обгрунтовані методологічні вимоги ,о зіставлення і вибору варіантів енергозберігаючих технологій, методичні ідходи до оцінки ефективності енергозберігаючих технологій на різних тапах їх розробки і впровадження, запропоновані форми і методи іатеріального заохочення підприємств і працівників в ефективному икористанні енергоресурсів.

У висновках подано основні результати дослідження, рекомендації та ропозиції, що виносяться на захист.

1. Аналітичний огляд зарубіжного досвіду та аналіз вітчизняної практики зсподарювання показали, що Україна має дуже високий, у порівнянні з озвинутими країнами світу, і неефективний рівень споживання гергоресурсін. З огляду на світовий досвід, в Україні є єдиний шлях иходу з енергетичної кризи - це перехід від ресурсовнтратних до есурсозберігаючих технологій. Реальне виживання більшості промислових ідпркємств України в умовах переходу до ринку залежатиме від того, аскільки повно і ефективно вони зможуть вінсористати досягнення науково-зхнічиого прогресу для технічного переоснащення і зниження іергоємності продукції.

Вирішення цієї проблеми потребує посилення функцій управління іергоресурсамн та ув’язки їх з ефективністю господарювання. З цих ззицій в дисертації розроблено алгоритм оцінки ефективності роботи ромислових підприємств за рівнем використання енергоресурсів, який гредбачає таку послідовність операцій:

• визначення потреб підприємств в енергоресурсах;

• оцінка нормативної енерго- та електроємності продукції і процесів;

• оцінка фактичної енерго- та електроємності продукції і процесів;

• порівняльний аналіз нормативних і фактичних витрат на енергоресурси;

• оцінка ефективності роботи підприємства за рівнем використання енергоресурсів;

• оцінка впливу витрат ііа енергоресурси на прибутковісті підприємства.

Оцінка впливу енерговитрат на ефективність роботи підприємств;: дозволяє приймати обгрунтовані управлінські рішення в сфері політики енергозбереження та розробляти заходи по їх реалізації.

2. Аналіз і оцінка результатів роботи підприємств деревообробно: промисловості за критеріями енергоємності продукції і процесів дозволила виділити дві групи факторів, дія яких спрямована на зниженні енерговитрат. Перша група передбачає досягнення запланованогс (нормативного) рівня енерговитрат на основі максимального використати потенціалу діючих виробничих процесів. Друга група факторів - на основ впровадження нових енергозберігаючих технологій.

3. В дисертації на прикладі деревообробних підприємств обгрунтован принципи оптимальності впливу енергозберігаючих технології забезпечуючих процесів на роботу основного технологічного устаткування визначені види енергозберігаючих технологій, запропонована Ь класифікація за ознаками енергозбереження та сферою використання Моделювання процесів економії енергоресурсів в енергозберігаючії? технологіях здійснено на основі таких параметрів як витрати повітря, йогс температура та визначення емпіричних залежностей між витратами повітрі і витратами енергоресурсів по кожній з досліджуваних технологій.

4. В методологію оцінки ефективності енергозберігаючих досліджуванії) технологій введені, нові поняття, такі як: корисні, середні і сумарн максимальні витрати повітря, коефіцієнт корисного завантаженню забезпечуючих систем. Під корисними витратами повітря запропоноваю розуміти такі його витрати, які забезпечують нормальні умові функціонування основного технологічного устаткування. Традиційн (енерговитратні) технології в забезпечуючих процесах деревообробкі функціонують на основі використання максимальної величини витра' повітря, а, значить, і максимальних витрат енергоресурсів. Енергозберігаюч технології функціонують на базі корисних витрат повітря, тобто таких мінімальна величина яких забезпечує нормальні умови роботі технологічного устаткування. Запропоновані показники покладені в основ; формування організаційно-економічних передумов управлінн; енергозберігаючими технологіями на підприємствах.

Економія електроенергії в енергозберігаючих технологіях визначалась і формулою: -

Р,.=(Р -Р ) t т (1)

£ v шах сер' ' '

г Ртах і Рсер - відповідно максимальна і середня потужність вентиляторів, квт.; t- річна тривалість робочого часу, год.;

т - коефіцієнт економії електроенергії в комбінованих

енергозберігаючих технологіях.

Залежності між витратами повітря, економією електроенергії і теплоти, іпіталовкладеннямн для всіх енергозберігаючих технологій досліджу-їлись емпірично на основі лінійної моделі:

у =ах + b , (1)

; у - економічний параметр варіанта технології, що досліджу-

ється (економія електроенергії, капіталовкладення); х - витрати повітря;

aib~ постійні коефіцієнти для кожного варіанта технології і досліджуваного показника.

Величина цих коефіцієнтів розрахована методом найменших квадратів, [ільність зв’язку між економічними параметрами досліджуваних хнологій і витратами повітря підтверджена високим коефіцієнтом реляції (г). Зокрема, між величиною капіталовкладень і витратами повітря = 0,98 - 0,99; між економією електроенергії і витратами повітря г = 0,96

0,99; між економією теплоти і витратами повітря г = 0,98 - 0,99.

6. На основі розрахунку показників, які характеризують капітало-ладення та економію енергоресурсів, визначені найбільш ефективні умови користання кожної з досліджуваних енергозберігаючих технологій, афічне зображення взаємозалежностей між величинами капіталовкладень, ономією електроенергії і витратами повітря для енергозберігаючих хнологій у пневмотранспорті показано на рис. 1.

З графіка видно, що енерговитратна технологія (0) має найнижчу дичину капіталовкладень, але при цьому відсутня економія енергоресурсів, личина економії енергоресурсів енергозберігаючих технологій залежить І принципів їх роботи та потужності виробничих ділянок. Впровадження ергозберігаючих технологій у потужних цехах забезпечує більшу зномію енергоресурсів і вищий рівень ефективності виробництва.

38,

37,

36,

35,

Н

33,

32,

31,

зо,

29,

28,

27,

26,

25,

24,

23,

22,

21,

20,

19,

18,

17,

16,

15,

14,

13,

12,

П,

Ю,

9,

8,

7,

6,

5,

4,

З,

10 20 ЗО 40 50 60 70 80 Оппш!/г

Рис. 1. Залежність капітальних витрат і економії електроенергії від витрат повітря для різних енергозберігаючих технологій пневмотранспорту

-------- капіталовкладення

--------- економія електроенергії ,

0 енергозатратна технологія

1... 8 енергозберігаючі технології

Виявлені залежності між технічнішії і економічними параметрами :ергозберігаючих технологій дозволяють знизити трудоємність робіт на апах передпроектних досліджень, розробки проектної документації та :ровадження новацій у виробництво.

7. Ефективність від впровадження енергозберігаючих технологій значалась на основі зіставлення результатів від їх використання і витрат, обхідних для досягнення цих результатів. Враховуючи, що в умовах нкової економікн ефективність новацій в значній мірі зумовлюється внотою, достовірністю і точністю розрахунків, які характеризують зультати і витрати виробництва від їх використання, в дисертації значна ага приділена визначенню умов зіставності базових і енергозберігаючих шологій, вимог до точності і достовірності інформації.

Зіставність базових і енергозберігаючих технологій запропоновано зезпечувати в наступних напрямах: за функціональним призначенням, алогічністю оцінюваних показників і методів їх розрахунку, термінами ужби технологій у виробничих процесах; за параметрами надійності і тідмовності роботи устаткування; ступенем ризику в експлуатації, пропоновані методичні підходи спрямовані на підвищення ефективності равління енергозберігаючими технологіями.

Слід відзначити, що розрахункова величина показників ефективності ; впровадження енергозберігаючих технологій може не співпадати з етичними їх величинами, оскільки є декілька невизначекостей в процесі експлуатації, а також можливі зміни у вартісних показниках, що іначають ціни на сировину, матеріали та обладнання. Враховуючи такі ібливості вартісного проектування енергозберігаючих технологій, в :ертації введено поняття “рівноефективні” варіанти, що дало можливість псретизувати умови вибору і чітко сформулювати вимоги до точності рахунків у прийнятті управлінських рішень.

Під рівноефективними варіантами запропоновано вважати певну .утшість енергозберігаючих технологій, основні техніко-екокомічні іаметри і показники ефективності яких знаходяться в заданому інтервалі, пічина інтервалу, який визначає мінімальні і максимальні відхилення в азниках ефективності різних варіантів, залежить від галузі, стадії робки і впровадження енергозберігаючих технологій. В дисертації, згідно изначеними стадіями розробки, обгрунтовані наступні діапазони сливих відхилень основних показників ефективності у варіантах, які І вважати рівноефективними: на стадії передпроектної пропозиції — на стадії розробки проектної документації - 4%, на стадії розробки очої документації'і впровадження - 2%. При виборі найкращого варіанта ггервалі рівноефективних для енергозберігаючих технологій важливо

враховувати ступінь їх експлуатаційної надійності. З цих позицій в дисертації запропонована методика розрахунку надійності 'енергозберігаючих технологій та приведені результати розрахунків надійності досліджуваних варіантів. *іа

Основним критерієм оцінки економічної ефективності енергозберігаючих технологій прийнято вважати термін окупності додаткових капіталовкладень. В дисертації обгрунтовані методичні підходи до визначення терміну окупності додаткових капіталовкладень на різних етапах розробки і впровадження енергозберігаючих технологій. На стадії розробки робочої документації та впровадження енергозберігаючих технологій економічну ефективність запропоновано оцінювати в такій послідовності: .

« визначення коефіцієнта корисного завантаження досліджуваних варіантів;

• визначення за запропонованими залежностями максимальної і середньої витрати електроенергії для досліджуваних варіантів; •

• визначення економії енергоресурсів в натуральному і грошовому обчисленнях;

• визначення величини капітальних і експлуатаційних витрат за варіантами;

• вибір оптимального варіанта за зведеними витратами.

10. Важливою умовою ефективного управління процесами розробки та впровадження енергозберігаючих технологій в практику господарювання є використання таких мотиваційних механізмів, які сприяють досягненнк поставленої мети. Оскільки у ефективному використанні енергозберігаючій технологій зацікавлені не тільки їх безпосередні користувачі - промислові підприємства, але й інші суб’єкти економіки, важливо виявити і структуризувати інтереси кожного з них та визначити їх функції і забезпеченні ефективності управління.

В дисертації виділено два аспекти в формуванні мотиваційні« механізмів. Перший передбачає посилення ролі держави в створенні такю умов господарювання в країні, які спонукатимуть підприємства всіх форі власності до використання високоефективних енергозберігаючій технологій. Другий аспект розкриває принципи побудови економічнії) стимулів на підприємствах і їх структурних підрозділах, включаючі індивідуальний підхід до визначення мотиваційної поведінки працівників Державні інтереси зумовлені необхідністю раціонального використанні стратегічних для країни видів енергоресурсів, забезпечення престижност в світовому просторі, розв’язання складних екологічних проблем тощо Інтереси виробничо-господарських об’єктів у використанні енерго зберігаючих технологій - це можливість забезпечення конкурентоздатност

:родукці! і процесів, підвищення ефективності і високої культури иробніщтва. Для кожного конкретного товаровиробника - це покращення мов праці, підвищення продуктивності праці, можливість задовольняти ласні матеріальні потреби за рахунок підвищення заробітної плати тощо.

Наявність спільних інтересів основних суб’єктів економіки щодо провадження в практику господарювання енергозберігаючих технологій Зумовлює можливість формування загальних принципів управління ними. >днак в умовах перехідної економіки вирішення такого завдання значно складшоється та вимагає додаткових досліджень. Тому в дисертації лише теоретичних аспектах окреслені принципи побудови загального отиваційного механізму сприяння використанню в практиці >сподарювання енергозберігаючих технологій.

Для забезпечення ефективності управління енергозберігаючими іхнологіями в дисертації запропонована реалізація таких заходів.

На державному рівні пропонується прийняти закон “Про введення зрматнвів раціонального використання стратегічних для країни видів ;сурсів”, до яких в першу чергу належать енергетичні. Загальні вимоги ) ресурсозбереження повинні доповнюватись регіональними, галузевими >рмативами, які мають регламентувати рівень їх використання в інкретних видах виробничих процесів. Раціональність використання :ергетичних ресурсів на промислових підприємствах повинна визначатись і базі галузевих нормативів, розрахованих на одиницю основних видів гадукції^процесів виробництва або інших критеріїв, якщо це обумовлено обливостями галузі..

Досягнення підприємствами нормативного рівня у використанні ергоресурсів має бути підставою для надання з боку держави пільг, лючаючи укладення вигідних для підприємств замовлень на випуск одукції цільового призначення, надання пільгових кредитів, пільг в одаткуванні прибутків тощо.

За нераціональне використання енергоресурсів підприємства всіх форм асності повинні нести матеріальну відповідальність перед суспільством, (інкодовуючи надлишок використаних енергоресурсів за рахунок власних ибутків. За відсутності нормативів, які обмежують рівень використання гргоресурсів, низький рівень ефективності їх споживання вітчизняними заровиробниками компенсується за рахунок споживачів.

11. На рівні промислових підприємств пропонується розробити програму їжєння енергоємності продукції і виробництва, одним із підрозділів якої истема матеріального заохочення працівників за зіпіження енергоємності здукції і виробництва, впровадження нових енергозберігаючих технологій, їжєння витрат енергоресурсів на допоміжні операції.

Стимулювання працівників за економію енергоресурсів запропоноваш здійснювати у різних: формах, зокрема, за результатами виробничо господарської діяльності, за критеріями використання енергоресурсів ні конкретних ділянках виробництва, якщо вони є нижчими від запланованою рівня; видів персональної винагороди за розробку і впровадження нови: ідей, ноу-хау, рацпропозицій по зниженню витрат енергоресурсів.

Загальна модель мотиваційного механізму формування стимулі] раціонального використання енергоресурсів, яку запропоновано в дисертаці для використання на промислових підприємствах (рис.2), передбача визначення залежностей і певних пропорцій між витратами праці результатами виробництва і величиною винагороди. В дисертаці обгрунтовано характер »залежностей між основними складовим] мотиваційного механізму.

Рис.2. Структурна модель мотиваційного механізму економії енергоресурсів на промислових підприємствах

В ринковій економіці можуть використовуватись різні мотиваціш механізми і системи стимулювання працівників за досягнення успіху виробничо-господарській діяльності за критеріями зниження енергоємнос продукції та процесів. Вибір конкретних з них входить у компетенці: менеджерів і власників підприємств. Однак в усіх випадках ефективніші таких механізмів залежатиме від обгрунтованості пропорцій між витратам праці, результатами виробництва і величиною винагороди.

висновки

1. Дослідження показали, що в умовах економічної і енергетичної кризи, а вітчизняних промислових підприємствах використовуються в основному керговитратні технології. Системи управління енергоресурсами є еефективними, а їх завдання і методи управління не відповідають вимогам [Пікової системи господарювання і реальній ситуації, яка сформувалась в раїні в результаті економічного реформування. За період 1991-1996 pp.

промисловості України сформувались чіткі тенденції до зростання іергоємності національного доходу, а частка витрат на енергоносії в >бівартості продукції за останні три роки збільшилась майже втричі.

2. Реальними напрямами виходу вітчизняної економіки з енергетичної зизи слід вважати: удосконалення методів та підвищення ефективності іравління процесами енергозбереження на промислових підприємствах; тровадження нових енергозберігаючих технологій у практику ісподарювання.

3. Ефективність впровадження енергозберігаючих технологій в умовах їрехідної економіки в значній мірі залежить від надійності, достовірності очності розрахунків, які визначають область їх найбільш раціонального [користання. В умовах адміністративно-командної системи госпо-ірювання таким питанням не надавалось належної уваги. Запропоновані ¡тодичні підходи до оцінки ефективності енергозберігаючих технологій,

практичне застосування в деревообробній промисловості підтвердили >жливість досягнення вагомих результатів в реалізації політики ергозбереження в Україні.

4. Моделювання залежностей показників ефективності енерго-ерігаючих технологій від їх технічних параметрів і умов використання є можливість визначити організаційно-економічну основу для підвищення »ективності управління процесами енергозбереження на промислових гшриємствах, знижує трудоємність розрахунків, пов’язаних із вибором тимальних варіантів на різних стадіях їх розробки і впровадження у робннцтво.

5. Важливим фактором і складовою систем управління процесами ергозбереження на промислових підприємствах є формування ективних мотиваційних механізмів, спонукаючих всіх суб’єктів економіки впровадження енергозберігаючих технологій. Розроблені в дисертації тодичні підходи до формування систем стимулювання промислових щриємств за використання енергозберігаючих технологій передбачають лілення функцій держави у вирішенні проблеми енергозбереження і івищення економічної відповідальності виробничо-господарських 5’єктів всіх форм власності за раціональне використання енергоресурсів.

• Список опублікованих праць ■ .

Козоріз Г.П., Козоріз Г.Г. Шляхи економії енергетичних ресурсів деревообробній промисловості // Лісовий журнал, №4, 1994. - С.35-37 »2. Козоріз Г.Г. Проблеми енергозбереження ілаляхи їх розв’язання деревообробній промисловості // Збірник наукових праць: Соціальне економічні дослідження в перехідний період. - Львів: ІРД НАН Україні 1996. - Вип.1. - С. 136-140.

3. Козоріз Г.Г. Економічне обгрунтування та принципи побудов енергозберігаючих технологій у пневмотранспорті, аспірації і вентиляц деревообробних підприємств // Збірник наукових праць: Соціальне економічні дослідження в перехідний період. - Львів: ІРД НАН Україні 1997; - Бип.2. - С.362-370.

4. Формування стратегії розвитку підприємницьких об'єкті промисловості // Методичні вказівки. М.Козоріз, М.Мікловда, М.ГІітюліг О.Люткевич, Г.Козоріз та інші. - Львів: ІРД НАН України, 1996. - 2, д.а. / Особистий внесок автора: Визначення доходності підприємства ві використання новацій.

5. Комплексна оцінка ефективності роботи лісогосподарськії підприємств. - Методичні вказівки. Колектив авторів. - Львів: ІРД НА’ України, 1996. - 2,0 д.а. / Особистий внесок автора: Визначення систем показників, що характеризують ефективність використання капіталу.

6. Аналіз і оцінка ефективності функціонування підприємницькі: структур. - Методичні вказівки. Колектив авторів. - Львів: ІРД НА України, 1997. - 2,1 д.а. / Особистий внесок автора: Обгрунтувані системи показників, що характеризують інвестиційну привабливіс: підприємств.

7. Козоріз Г.Г. Стратегічні напрямки економії енергоресурсів в Украї і їх реалізація на приватизованих підприємствах / / Збірник наукові праць: Соціально-економічні дослідження в перехідний період. - Льві ІРД НАН України, 1998. - Вші.ІІІ. - С.75-82.

8. Козоріз Г.Г. Регіональні важелі реалізації державної програг. енергозбереження / / 36. матеріалів міжнародної науково-практичн конференції "Регіональна політика України: наукові основи, метод механізми. - НАН України, Мінекономіки України, Львів, 1998.

Козоріз Г.Г. Ефективність управління енергозберігаючими технологіями. Рукопис. ■ ; '

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук l спеціальністю 08.06.02 - Підприємництво, менеджмент та маркетинг. -[стіггут регіональних досліджень НАН України, Львів, 1998.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності управління іергозберігаючими технологіями. В роботі обгрунтована концепція двищення ефективності управління процесами енергозбереження на юмислових підприємствах, запропоновані методичні підходи до оцінки зективності розробки, впровадження і використання енергозберігаючих хнологій, форми і методи стимулювання підприємств та їх працівників використання енергозберігаючих технологій.

Ключові слова: енергозберігаючі технології, ефективність виробництва, вноефектнвні варіанти.

Козориз Г.Г. Эффективность управления энергосберегающими хнологиями. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических ук по специальности 08.06.02 - Предпринимательство, менеджмент и ркетииг. - Институт региональных исследований НАН Украины, Львов, 98.

Диссертация посвящена вопросам повышения эффективности равления энергосберегающими технологиями. В работе обоснована нцепция повышения эффективности управления процессами ергосбережения на промышленных предприятиях, предложены тодические подходы к оценке эффективности разработки, внедрения и пользования энергосберегающих технологий, формы и методы эмулирования предприятий и их работников за использование гргосберегающих технологий.

Ключевые слова: энергосберегающие технологии, эффективность онзводства, равноэффективные варианты.

Kozoriz G. G. The effectiveness of the energy-saving technology manage-nt. - Manuscript.

Dissertation for the academic degree of Candidate of Sciences (Econom-),speciality 08.06.02 - Entrepreneurship,management and marketing. -titute of Regional Research of the National Academy of Sciences of Ukraine, iv, 1998.

The dissertation is dedicated to the issue of raising the effectiveness o the energy-saving technology management- The concept of rasing the effec tiveness of energy-saving processes management at enterprises has been workei out. Methodical approaches assessment of the efficiency of development in traduction and using of energy-saving technologies; forms and metods c stimulation of enterprises and their workers for using energy-saving tech nologies have also been suggested.

Key words: energy-saving technologies, effectiveness of production, equal! effective variants.