Формирование стимулирующего механизма управления малым бизнесом тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Воробъева, Людмила Александровна
Место защиты
Донецк
Год
1998
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Формирование стимулирующего механизма управления малым бизнесом"

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ

ДОНЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

і Ь Ой

- 8 ДЕК 1995

На правах рукопису УДК 658.879

Воробйова Людмила Олександрівна

ФОРМУВАННЯ СТИМУЛЮЮЧОГО МЕХАНІЗМУ УПРАВЛІННЯ МАЛИМ БІЗНЕСОМ

ФІ

,оО.

Спеціальність 08.06.02 - Підприємництво, менеджмент та

маркетинг І

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Донецьк -1998

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Донецькій державній академії управління Міністерства освіти України (м. Донецьк).

Науковий керівник - доктор економічних наук, професор

Губерна Галина Костянтинівна, Донецька державна академія управління Міністерства освіти України, кафедра загального та адміністративного менеджменту, професор

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

Прокопенко Микола Дмитрович,

Інститут економіки промисловості НАН України (м.Донецьк), завідуючий відділом проблем регіональної економіки

кандидат економічних наук, доцент Краснова Вікторія Василівна,

Донецький державний університет

Міністерства освіти України,

завідуюча кафедрою економіки підприємства

Провідна установа - Східноукраїнський державний університет

Міністерства освіти України, кафедра менеджменту (м. Луганськ)

Захист відбудеться 29 грудня 1998 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.01 у Донецькому державному університеті Міністерства освіти України за адресою: 340055, м. Донецьк, вул. Університетська 24, ауд. 309.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Донецького державного університету Міністерства освіти України (340055, м. Донецьк, вул. Університетська 24)

Автореферат розісланий 26 листопада 1998року

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Овечко Г.С.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність дослідження

Світовий досвід та економічна практика показують, що стійка динаміка національних господарств залежить від його соціально-економічної структури. Економіка багатошарова. В ній існують та взаємодіють безліч середніх та крупних, в т.ч. найкрупніших підприємств. В кожній країні природним ринковим шляхом формується або сформувалась своя раціональна структура їх співвідношення. Найбільш динамічною складовою є малий бізнес.

Становлення сучасних розвинених економічних систем починалось з малих підприємств. Сьогодні малий та середній бізнес займає не просто відчутну, а часю-густо переважаючу частку у виробництві валового внутрішнього продукту, являючись опорою стійкості крупного.

Розвиток малого бізнесу найдешевший для держави засіб усунення диспропорцій у виробництві, обігу і споживанні, формуванні інвестиційних ресурсів, розвитку конкуренції, швидкого насичення ринку товарами та послугами.

Всебічне значення малого бізнесу у суспільстві вимагає відповідного відношення до нього держави, яке з одного боку, забезпечувало б доступними засобами умови і гарантії підприємництва, а з другого - долало б негативне відношення до підприємництва, яке запроваджувалось десятиріччями. Формування та реалізація ефективної політики розвитку малого бізнесу потребує наукового обгрунтування, а отже, відповідних досліджень.

В СРСР не могло бути й мови про дослідження подібного роду. Розвиток малих підприємств придушувався. Саме поняття "мале підприємництво" було виключено з лексикону економічної науки, її понятійного апарату. Тому у нас немає наукового доробку в цій галузі. Звідси інтерес до зарубіжної науки і практики.

За останні три роки дослідницький інтерес до малого бізнесу інтенсифікувався не тільки в Україні, айв інших колишніх соціалістичних країнах. З'явилось чимало публікацій про роль і значення малого бізнесу, його структуру та структурну динаміку як у загальному, так і в регіональному розрізі. Підготовлено та захищено чимало дисертацій з цієї проблематики. Так крок за кроком на зміну поверховому обивательському уявленню про цей сектор економіки приходять обгрунтовані наукові висновки.

В опублікованих роботах і захищених дисертаціях малий бізнес України проаналізовано з точки зору його становлення, динаміки і результатів. Чимало пропозицій розроблено для здійснення його підтримки і створення пільгових умов функціонування. Домінуючою ідеєю здійснених розробок є ідея зобов’язанності держави по відношенню до підприємництва, але відсутня ідея зобов’язанності самого підприємництва по відношенню до держави і суспільства в цілому. Здолати цю однобокість можна б було на основі дослідження взаємозв'язку малого бізнесу з

іншими секторами економіки та економічною політикою, виділивши в політиці загальнодержавний та регіональний рівні. Комплексний підхід до проблеми став методологічною основою даної дисертації.

Це дало змогу перемогти (сподіваємося, хоча б частково) мову претензій та дослідити проблему малого бізнесу з позиції взаємодії інтересів суб'єктів різних секторів економіки, малого бізнесу та держави. З цієї точки зору було проаналізовано і зарубіжний досвід.

Основна ідея дослідження - необхідність і можливість стимулюючого механізму управління малим бізнесом.

Стимули, а не адміністративне рішення будь-якого рівня - найбільш могутній економічний фактор будь-якої структурної ланки господарства, у тому числі і малого бізнесу. Вони поділяються на внутрішні й зовнішні.

Зовнішні спрямовані на об'єкт управління з боку держави, регіонів, місцевої влади.

Внутрішні стимули містяться в самому малому бізнесі і представляють собою прагнення до самовиживання, самореалізації та саморозвинення.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами

Дисертація виконана у відповідності з держбюджегаими темами досліджень кафедри загального та адміністративного менеджменту Донецької державної академії управління: 1) "Обгрунтування економічного прориву в управлінні соціально-економічним розвитком міського району (на прикладі Ворошиловського району м. Донецька)"; 2) "Проблеми ефективності ринкового формування управління економікою в Україні"; 3) завданнями щодо розробки програм розвитку малого бізнесу в м. Донецьку і Донецькій області.

Мета і завдання дослідження

Мета дисертації - розробка методологічних основ і організаційно-економічних форм стимулюючого механізму управління малим бізнесом на основі виявлення його взаємозв'язку з іншими секторами економіки і економічною політикою держави.

Для досягнення мети необхідно було вирішити слідуючі завдання:

1) визначити функціональне значення малого бізнесу у суспільстві;

2) з'ясувати роль держави у формуванні умов, стимулюючих і підтримуючих малий бізнес у відповідності з його функціональним призначенням;

3) встановити характер взаємозв'язків і взаємозалежностей малого бізнесу з іншими секторами економіки і макроекономічними процесами для включення отриманих результатів до методології формування механізму управління;

4) розробити аналітичну систему виділення регіональних особливостей становлення і розвитку малого бізнесу і довести необхідність регіональних корегувань щодо формування механізму управління ним;

5) аргументувати одержаними аналітичними результатами необхідність і можливість стимулюючого механізму управління розвитком малого бізнесу,

показавши його структуру як єдність аналітичного, правового, фінансово-економічного і організаційного блоків.

Предмет і об'єкт дослідження

Предмет дослідження - взаємозв'язок економічних та управлінських відношень, який відбивається в адаптивному механізмі управління.

Об'єкт дослідження - сфера малого бізнесу і його взаємодії з іншими секторами економіки.

Методологія і методи дослідження

Методологічною основою дослідження стали економічна теорія, згідно якій усі складові частини економіки взаємопов'язані та взаємообумовлені, а кожна структурна складова займає в економічній системі своє специфічне місце і грає тільки їй притаманну роль; теорія економічного мультиплікатора, яка дала змогу довести вплив малого бізнесу на розвиток (або стримування) економіки в цілому; теорія управління, яка дозволила використати функціонально-організаційний підхід при формуванні механізму управління малим бізнесом; наукові публікації зарубіжних та вітчизняних дослідників малого бізнесу, його соціально-економічної ролі і значення у забезпеченні стійкості економічного розвитку і соціальної згоди; законодавчі акти і державні соціально-економічні програми України.

Під час досліджень були використані такі методи: системний підхід, який дозволив обгрунтовано виділити об'єкт системи для спеціального дослідження без втрат його зв'язків з іншими секторами економіки; аналітичні засоби групування, ранжування за певними ознаками і порівняльних співставлень; регресивно-кореляційний аналіз.

Наукова новизна результатів дослідження

Основний науковий результат дисертаційного дослідження полягає в розробці методологічних основ, аналітичних засобів і організаційно-економічних' шляхів формування стимулюючого механізму управління малим бізнесом. Загальний результат складасться з наступних складових:

• збагачено систему функцій малого бізнесу у суспільстві на основі нових даних про його взаємозв’язки з крупним підприємництвом, еконсміко-правовою динамікою зовнішнього середовища;

• з'ясовано функціональний характер залежності малого бізнесу від макроекономічних процесів, економічної політики держави;

• доведено необхідність регіоналізації управління малим бізнесом, обумовленої особливостями економічних структур регіонів;

• запропоновано і практично апробовано комплекс аналітичних засобів для кількісних оцінок ролі і значення малого бізнесу в країні та регіонах, необхідний для

вибору найбільш ефективного управління ним, введені нові показники, які відзеркалюють результативність його функціонування.

• визначено принципи, за допомогою яких можна забезпечити ефективне управління малим бізнесом як складовою часткою економічної цілісності країни;

• розроблено структуру стимулюючого механізму управління з виділенням в ньому такої організаційно-економічної форми як Корпорація місцевого (регіонального) розвитку малого бізнесу, оскільки доведено, що найбільш ефективною формою регулювання розвитку малого бізнесу є самостійна, економічно зацікавлена господарська організація.

Ці положення виносяться на захист.

Наукове значення одержаних результатів полягає в збагаченні теорії управління малим бізнесом на основі розширення його багатофункціональності та в методологічній розробці необхідності та можливості формування такого механізму управління, який функціонує на основі побудження (стимулювання) економічної активності, оперативно адаптується до змін зовнішнього середовища, об'єднує у собі державне, регіональне (місцеве) управління і самоврядування Ь збільшенням ролі останнього.

Практична цінність роботи полягає у слідуючому:

1. Розроблено комплекс аналітичних засобів, який дозволяє враховувати особливості такого об'єкта управління як малий бізнес при формуванні механізму управління ним.

2. Одержано кількісні залежності результатів діяльності малого бізнесу від макроекономічних та регіональних процесів, фундаментальний характер яких спрямовує формування механізму управління малим бізнесом до присутності у ньому держави, місцевих (регіональних) органів влади, економічних та суспільних об'єднань малих підприємств, банків.

3. Визначено логіку розвитку малого бізнесу - від високоліквідних до менш ліквідних підприємств, яка дає змогу на практиці з'ясовувати відповідну політику поступового накопичення інвестиційних ресурсів малого підприємництва.

4. Запропоновано корпоративну форму організації регіонального (місцевого) управління малим бізнесом, яка, з метою розвитку, поєднує в собі економічну зацікавленість малих підприємств, державні та регіональні гарантії, підтримку та захист, консолідацію фінансових ресурсів та навчання підприємництву.

Пропозиції автора щодо напрямків розвитку малого бізнесу, засобів його підтримки та стимулювання використані в процесі розробки програм розвитку малого підприємництва в м. Донецьку та Донецькій області. Матеріали та результати досліджень використовуються для викладання студентам курсу "Організація підприємництва" в Донецькій державній академії управління.

Вірогідність наукових положень, результатів дослідження, висновків та іекомендацій, викладених у дисертації, підтверджується як реальними процесами, так аналітичною обробкою великого масиву статистичних даних з макро- та .(ікроекономіки, залученням нормативних документів, аналізом, узагальненням і зозвитком теорії малого бізнесу та управління ним.

Апробація та впровадження результатів роботи

Основні результати дисертаційної роботи доповідались на міжнародній науково-трактичній конференції "Місто, регіон, держава: проблеми розподілу влади" (20-23 травня 1997 р., м. Слав'яногорськ); конференції "Жінка та підприємництво" (м. Донецьк, зересень 1997 р.); на міжнародному семінарі "Залучення грошей для українських зеформ - адаптація іноземного досвіду" (1-2 грудня 1997 р., м. Донецьк) та в Донецькій державній академії управління на підсумкових щорічних наукових конференціях 1996-1997рр.

За результатами виконаних досліджень у відкритій пресі опубліковано 5 робіт, які відбивають основний зміст дисертації загальним обсягом 2,5 друкованих аркушів, у яких автору належить 2,5 друкованих аркушів.

Особистий внесок здобувана

Крім тих положень, матеріалів та висновків, на які зроблено посилання в дисертації, саме дослідження та його результати належать автору. До основних з них відносяться:

• система функцій малого бізнесу;

• методика аналізу малого бізнесу для визначення напрямків, форм та засобів управління ним;

• методологія формування стимулюючого механізму управління малим бізнесом як логічно і практично пов'язана послідовність кроків, відзеркалюючих в управлінні функції малого бізнесу і конкретні умови його функціонування;

• корпоративна форма організації зацікавленого управління малим бізнесом, яка поєднує інтереси держави, регіону та малих підприємств.

Структура і обсяг роботи

Дисертація має вступ, три розділи, висновки, викладені на 160 сторінках машинописного тексту, містить таблиць 23, рисунків 14, список літератури з 143 найменувань та 11 додатків.

ОСНОВШ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Поширення функціональної ролі малого бізнесу в економіці

Як свідчить досвід усіх розвинених країн світу та країн, які розвиваються, формування ринкової системи та структурна перебудова економіки нерозривно пов'язані з поширенням ролі малого бізнесу. Однак в різних соціально-економічних системах його функції відрізняються за складом. Так, на кризисно-перехідному етапі вирішення проблем економічного та соціального розвитку суспільства, укріплення держави та її ролі виявляється неможливим без здійснення малим бізнесом, поряд з традиційними, частини специфічних функцій - таких як боротьба за виживання, спочатку трудового (але не перерозподільного) накопичення капіталів, протидія потенціальному (і реальному) зросту безробіття, започаткування інноваційних процесів.

Очевидно, що насущною соціально-економічною задачею України є одночасне забезпечення стабілізації економіки та економічного зросту на основі переходу к домінуванню ринкового механізму економічних відношень.

Проблеми стабілізації економіки - це проблеми її рівноваги. Проблеми розвитку економіки - це ті ж проблеми її рівноваги, але в динамічному варіанті. Важливу роль в одночасному та взаємопов’язаному вирішенні цих проблем грає малий бізнес, являючись одним з економічних мультиплікаторів.

В історії відомі приклади, коли держава власними зусиллями і витратами давала життя механізму мультиплікатора. Але він достатньо складний і включає цілу систему запуску фінансових ресурсів і сувору послідовність взаємопов’язаних дій. Мультиплікація, діюча з боку самоорганізації та організації малого бізнесу, як всіякий самоврядувальний процес, позбавлена цієї складності, властивій управлінню зовні, в тому числі і державному управлінню. При цьому мультиплікатор малого бізнесу реалізується двояко: прямим стимулюючим впливом на економіку в результаті пред'явлення попиту на засоби виробництва, споживчі товари і послуги і опосередкованим - здійснюючи податкові та інші платежі та збори (див. рис. 1).

Рис. 1. Малий бізнес: ефект мультиплікатора

Мультиплікаційна дія малого бізнесу, на відміну від державних інвестиційних акцій, безперервна, оскільки безперервні його відтворення та стимулюючий вплив на економіку за допомогою не одного-двох, а багатьох факторів (див. рис. 2).

Рис. 2. Динаміка мультиплікації за наявністю декількох стимулюючих факторів

Різноманітність стимулюючих якостей притаманна і крупному бізнесу. Але мале підприємництво реалізує їх оперативніше і дешевше для суспільства. Крім того, поєднуючи власність, працю і управління, малий бізнес спонукає економічну творчість і перетворює підприємницькі здібності народу в сильнодіючий засіб виведення національної економіки з кризи та її розвитку.

Малий бізнес поєднує в собі обмежені фінансові ресурси і нічим не обмежену економічну відповідальність, чого так бракує суспільству сьогодні.

Теоретичний аналіз ролі малого підприємництва в економіці та в суспільстві дозволив виділити і подати в систематизованому вигляді слідуючі його функції:

1. Малий бізнес, першим приймаючи на себе вплив ринку, є першопрохідником ринкових реформ. Його успіх чи невдача свідчать про те, на якому напрямку маються перспективи розвитку економіки, а на якому їх немає.

2. Малий бізнес є сферою самозабезпечення зайнятості, яка здійснюється без економічних претензій державі і, отже, звужує поле його соціально-економічної відповідальності.

3. Поєднуючи власність, груд і управління, малий бізнес породжує нову стимулюючу якість економіки - персоніфікацію задуму, дії і відповідальності в підприємництві.

4. Мале підприємництво - серйозне джерело поповнення державного і місцевого бюджетів.

5. Малий бізнес - середовище і фактор виховання поваги до праці, матеріальних та фінансових ресурсів, до економного споживання.

6. Поширення та розвиток малого бізнесу - спосіб подолання соціальної диференціації суспільства, притаманної першим етапам ринкових реформ.

7. Поширення малого підприємництва - це поширення зони мінімізації збитків для суспільства в разі розорення його суб'єктів. Тут ризик менший (тільки "краплинний", а не масштабний) і більший ефект взаємозаміщення: на зміну тим, що розорюються, швидко приходять ті, що зароджуються.

8. Малий бізнес - найбільш економічне та оперативне середовище реалізації науково-економічних і науково-технічних розробок та ініціатив на особисто доступному, а отже, особисто зацікавленому і відповідальному господарському полі.

9. Малий бізнес - один з факторів досконалої конкуренції.

10. Розвинений сектор малих підприємницьких організацій - стимул для збереження, накопичення та інвестицій.

11. Малий бізнес - один з природних для економіки факторів її структурної перебудови, оскільки оперативно і з мінімальними витратами заповнює вільні ринкові ніші та витісняє застарілі і неефективні.

12. Породжуючи, розвиваючи та підтримуючи ефект мультиплікації, малий бізнес стимулює поширення сфери економічної відповідальності всього господарського життя країни.

13. Малий бізнес має такі переваги управління як самоврядування, але при цьому не виключає, а припускає зовнішнє управління методами регулювання, підтримки, стимулювання та гарантованого захисту.

Підтвердження з'ясованого теоретично багатофункціонального значення малого бЬнесу в суспільстві було одержано на основі аналіза досвіду малого підприємництва за рубежем - в економічно розвинених і постсоціалістичних країнах, де цей сектор став динамічним структурним підрозділом економіки. Предметом аналізу були найбільш актуальні для України джерела фінансування, суб’єкти підтримки та стимули малого бізнесу.

На основі проведеного аналізу були зроблені певні значущі для України висновки.

Аналітичні і методологічні основи формування механізму управління малим бізнесом

В розділі показано, що виконання малим бізнесом його призначення, реалізація його функцій і, кінець-кінцем, розвиток його самого як серединного опорного пункту економіки здійснюється за конкретних умов конкретної розвиненості ринку та національно ідентифікованого відношення до нього. Увагу було зосереджено на правовому та макроекономічному напрямках формування зовнішнього середовища становлення і розвитку малого бізнесу в Україні.

Оцінка законодавчого забезпечення ринкових перетворень в Україні стосовно малого бізнесу була здійснена за критеріями легітимності, порядку та добробуту, розроблених П. Райментом. Результати оцінки після ретельного аналізу кожного закону наведені в таблиці 1.

Через формування законодавчої основи підприємництва визначаються напрямки і ггворюються формальні умови розвитку бізнесу. Тому вона повинна відповідати цілому >яду вимог, а саме:

• всебічності охоплення правового поля підприємницької діяльності, яка б шключала можливість виходу окремих сфер бізнесу із сфери легальних економічних :тосунків;

• узгодженості, взаємодоповнення і відповідності загальному курсу економіки і іержавній економічній політиці, які б запобігали суперечливості законодавчих актів і убезпечували б єдину цільову спрямованість розвитку бізнесу;

• життєздатності законодавчих актів, що виключає їх нестійкість і ненадійність;

• реальності положень законодавчих актів, їх дієвості, повній юридичній силі, псі запобігають перетворенню положень окремих законів і підзаконних актів у фікцію.

Формування функціонального і дійового законодавства - одна, але не єдина з іайважливіших проблем державного регулювання малого бізнесу.

Таблиця 1. Оцінка правового регулювання малого бізнесу в Україні

Закон Значення для малого бізнесу Відповідність принципам П. Раймента

Легітим- ність Порядок Добробут

Закон України "Про власність" Надає малому бізнесу одинакові права з крупними підприємствам!, приватній власності - з колективною, корпоративною і державною Відповідає Відповідає Відповідає

Закон України "Про підприємництво" Встановлює свободу формування і функціонування малого підприємництва і обмежує її тільки в тих випадках, коли торкається інтересів держави або партнерських економічних відносин Відповідає Відповідає Відповідає

Закон України "Про підприємства в Україні" Встановлює організаційний механізм створення підприємства та його функціонування, правову технологію діяльності незалежно від розмірів бізнесу Не відповідає Відповідає Не відповідає

Закон України "Про господарчі товариства" Конкретизує правила створення і ведення господарської діяльності у відповідності з формами господарських організацій Не відповідає Відповідає Не відповідає

Закон України "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції" Охороняє малий бізнес від нерівноправ'я, пов'язаного з великими економічними можливостями крупного підприємництва у випадку, коли воно прагне до монополізму і супроводжує його недобросовісною конкуренцією Не відповідає Не відповідає Не відповідає

Закон України "Про систему оподаткування" Проголошує єдині для усіх суб'єктів господарства, принципи побудови системи оподаткування, покликані забезпечити рівновагу, стабільність і стимулювання підприємництва Не відповідає Не відповідає Не відповідає

Друга важлива проблема - формування механізму виконання законів, змістом якого є економічне і організаційне забезпечення малого бізнесу, що стимулює його.

Засоби рішення цих проблем становлять цілісний державний економіко-правовий механізм життєдіяльності малого бізнесу в країні. Кожна складова має свою функцію:

1. Законодавчо-нормативноий блок - функцію правового захисту малого бізнесу.

2. Блок економічного забезпечення - функцію стимулювання малого бізнесу можливостями отримання кредиту, податковими та інвестиційними пільгами.

3. Організаційно-управлінський блок - функцію створення інфраструктури обслуговування малого бізнесу в області менеджменту, інформації, навчання (див. рис.З).

Рис. 3. Механізм державного регулювання малого бізнесу

Разом з правовими умовами найважливішим фактором становлення і розвитку малого бізнесу є економічна політика держави, результативно відбита в показниках макроекономічної динаміки. На численному статистичному матеріалі було здійснено аналіз ролі малого бізнесу в економіці України та інших країн, регіонального розміщення малих промислових підприємств в Україні, галузевої та економічної структури малого бізнесу, середнього валового доходу від реалізації одного малого підприємства за галузями, ефективності малих підприємств за галузями, структури реального малого підприємництва, розподілу продукції малих промислових підприємств та їх ефективності за формами власності.

Порівняльна динаміка галузевих показників дозволила виявити, що основними факторами розвитку малого бізнесу з боку макроекономічних відношень є динаміка валового внутрішнього продукту; місткість внутрішнього ринку; рівень кредитоспроможності фінансових організацій країни.

Для внутрішньої характеристики малого бізнесу в обіг введено поняття економічної якості, в якому відбивається стійкість сектора малого підприємництва, рівень його ефективності та зміст його динаміки.

З цієї точки зору, як свідчить статистичний аналіз, найвища ефективність - у малих підприємств колективної форми власності, а найнижча - у підприємств державної форми власності. Систематичне проведення такого роду аналізів пропонується включити до державного і регіонального (місцевого) механізму управління малим бізнесом.

У розділі виявлені структуровані та проаналізовані фактори макроекономічного середовища, облік яких необхідний при формуванні такої складової механізму управління малим бізнесом, як спеціальні державні програми. Для оцінки їх впливу на малий бізнес з метою своєчасного внесення до програми корегувань була розроблена система взаємопов'язаних інтегральних показників, відбиваючих загальний вплив на малий бізнес зовнішніх макроекономічних та внутрішніх факторів. Вона містить в собі:

1. Показник приживлюваності малого бізнесу, відбиваючий ступінь сприятливості для нього законодавства та економічної політики держави. Він розраховується як відношення числа діючих малих підприємств до числа зареєстрованих за певний проміжок часу.

2. Показник виживаності малого бізнесу, відбиваючий ступінь сприятливості навколишньої економічної макросфери. Він розраховується як відношення числа діючих підприємств малого бізнесу до числа таких, які було закрито за певний проміжок часу.

3. Показник економічної продуктивності малого бізнесу, відзеркалюючий фактичний рівень персонального внеску зайнятих в ньому працівників у валовий продукт суспільства. Він розраховується як відношення доходу, одержаному в цьому секторі економіки, до кількості працівників, безпосередньо зайнятих в ньому.

4. Показник ефективності малого бізнесу, відзеркалюючий персональний внесок кожного працюючого в ньому робітника в збільшення валового продукту країни.

Аналіз стану й проблем малого підприємництва в Україні свідчить про те, що подальший розвиток ситуації без активного і позитивного втручання держави може привести до згортання цього сектора економіки з відповідним загостренням економічних проблем і посиленням соціальної напруженості. Тому створення розгорнутої і всебічної системи державної підтримки малого підприємництва є найважливішою умовою його успішного розвитку. Найбільша ефективність такої системи може бути досягнута лише на основі комплексної державної програми, основними напрямками якої є: формування відповідної нормативно-правової бази, механізму забезпечення податкової спроможності малих недержавних підприємств; створення інформаційно-консультативних центрів, які обслуговують інтереси малого бізнесу; підтримка зовнішньоекономічної діяльності; розвиток системи фінансової підтримки малого підприємництва.

Таким чином, формування державної політики щодо підтримки малого підприємництва, визначення шляхів її реалізації має бути не тільки "об'єктивною необхідністю" переходу до ринку, а й невід'ємною частиною загальнодержавної доктрини соціально-економічних перетворень в Україні.

Шляхи вдосконалення механізму управління малим бізнесом

Формування й функціонування малого підприємництва, підкоряючись загальним закономірностям - світовим і національним, мають чітко означені регіональні особливості, що пов'язано із структурними особливостями регіональної економіки.

Було показано зв'язок малого бізнесу з великими промисловими підприємствами, залежність його розповсюдження від регіональної концентрації промисловості та можливість збільшення його регіональної долі в кінцевому споживанні. Був опрацьований метод і подані результати оцінки фактичної ефективності малого бізнесу в Україні на прикладі Донецької області. Оцінку було здійснено зіставленням фактичних показників роботи підприємств малого бізнесу з середніми значеннями аналогічних показників на даній території. 11 додатків і 10 аналітичних таблиць, розроблених на їх основі з використанням інтегральних показників, запропонованих у розділі "Аналітичні і методологічні основи формування механізму управління малим бізнесом", дозволили зробити ряд оцінних висновків:

1. Через невелику частку малих підприємств в загальному прибутку по області (5,8-9,2%), їх вплив на загальні фінансово-економічні результати в регіоні невеликий, що не відповідає ролі і значенню малого підприємництва.

2. Доля малого бізнесу в загальному прибутку перевищувала долю кількості малих підприємств в загальній кількості підприємств області та відповідну долю зайнятості, що свідчить про його порівняно більш високу ефективність.

Ефективність роботи одного зайнятого в малому бізнесі вища, ніж в інших сферах суспільного виробництва.

3. Головними "здобувачами" прибутку в малому бізнесі є торгівля і іромисловість, які, починаючи з 1992 року, дають від 50 до 60% усього прибутку лалих підприємств. Великі перспективи для стійкого зростання є у транспорті, зв'язку, •ромадському харчуванні, будівництві.

4. Якщо за показник ефективності діяльності прийняти долю прибутку в обсязі реалізації, то самою ефективною галуззю малого бізнесу є торгівля.

5. Галузі з високою швидкістю економічного обігу - такі як торгівля та /подібнені їй - могли б за умов вмілої державної регіональної політики стати для малого бізнесу внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів його розвитку.

Таким чином, регіональний аспект аналізу є найбільш близьким малому бізнесу, заючи можливість бачити його внутрішні особливості, співвідношення з іагальнорегіональними та загальнонаціональними економічними відношеннями. Він дає імогу будувати реальну політику регулювання малого бізнесу та управління ним, інтегруючи ці особливості в економічному механізмі управління, його побудови на тринципах стимулювання і довіри, а не обмежень і підозри.

Сформульовані основні принципи формування стимулюючого механізму управління зозвитком малого підприємництва:

• сполучення державного та місцевого, регіонального регулювання з підвищенням ролі останнього;

• законодавча, фінансова, матеріально-технічна, консультативно-освітянська підтримка малого бізнесу;

• гарантії малому бізнесу в отриманні кредитів, їх забезпеченні та ін.

• стимулювання малого бізнесу податками і різноманітними засобами і формами підтримки;

• захист малого бізнесу в усьому, що стосується власності і результатів діяльності.

Суспільство відбирає найбільш доступні за конкретних умов засоби і форми реалізації вказаних принципів.

Для малого бізнесу головне не пільги, а стійке, стимулююче оподаткування, захист і підтримка, в рамках яких малі підприємства, одного разу призвичаївшись, можуть розраховувати на стійкість умов і можливості приватного нагромаджування.

Однак кошти, отримані унаслідок стимулюючого оподаткування, не вирішують усіх проблем, тому завжди буде існувати потреба в займових коштах. Кредитування малого бізнесу висуває проблему гарантій. Сьогодні список гарантів обмежений. Це перш за все, засновник малого підприємства, страхова компанія або зацікавлений замовник, покупець. Цей список слід розширювати створенням спеціальних компаній, які беруть на себе функції гарантів. Як такі компанії-гаранти можуть бути створені малим бізнесом за підтримки регіональної влади і за участю регіонального капіталу, який курирується місцевою владою, фінансово-інвестиційні (кредитні) компанії, банки.

В умовах трансформаційних криз функції гарантів приймають і місцеві (регіональні) органи влади. Навіть в країнах з розвиненою стійкою економікою діють державні програми гарантування кредитів невеликим фірмам.

Пропонуються такі засобі кредитування як мікрокредит і франчайзінг.

Найважливіша частина механізму управління - стимулювання.

Стимулювання - найважливіша частина механізму управління.

Стосовно такого об’єкту як малий бізнес пропонується слідуюча його структура.

1. На рівні держави

Кредитування малого бізнесу за ставками, які відповідають розмірам малих підприємств та їх соціально-економічному значенню - тому, що малий бізнес бере на себе вирішення соціальних проблем, звільняючи державу від витрат на створення нових робочих місць, вирішуючи самостійно питання самозабезпечення, виключаючи з державних та місцевих видатків витрати на допомогу, різні пільги та компенсаційні виплати для малозабезпечених.

Встановлення єдиного виду податків для усіх організаційно-економічних форм малого бізнесу та їх галузевої належності, права на прискорену амортизацію основного капіталу і границі реалізації цього права в долі від обсягу економічного обігу. Ці напрямки мають бути закріплені законодавчо і бути єдині для всієї країни.

Прийняття закону про венчурний капітал, який бере на себе окрім усього ще й функції гаранта дрібних підприємств перед банком при встановленні кредитних відношень.

Регулювання малого підприємництва державою набуває системного вигляду у формі програми, яка повинна відповідати ряду вимог.

1. Основна ідея програми - конструктивна підтримка малого підприємництва на різних рівнях (державному, регіональному, місцевому, секторальному), яка забезпечує його ефективне зростання.

2. Створення економічних, правових і організаційних умов для формування в країні інфраструктури малого бізнесу.

3. Встановлення допустимих законом джерел засобів, що стимулюються, для створення і функціонування інфраструктури малого підприємництва.

4. Визначення пріоритетних направлень розвитку малого бізнесу, який підтримується ресурсами і фінансовим забезпеченням і диференціюється за рівнями (держава, область, місто, район).

5. Формування структурованого за рівнями, призначенням та компетентністю механізму виконання програми.

В дисертації розроблено і запропоновано змістовний механізм складання розробки та реалізації місцевих програм (планів) розвитку малого бізнесу і така його форма організації як корпорація розвитку (див. рис. 3).

2. На регіональному та місцевому рівнях

На рівні регіонів (місцевому) як стимулюючі фактори відбираються такі, що визначаються специфікою району, міста, області, особливостями потреб, можливостями попиту, фінансовими можливостями відповідної території.

В рамках області, міста, району потрібний систематичний моніторинг ефективності використання створюваних можливостей у вигляді відповідного статистичного обліку і порівняльного аналізу приросту прямих та непрямих доходів малого бізнесу з приростом суми недоодержаних бюджетних доходів та спеціальних

виплат сфері малого підприємництва, з висновками про необхідні і можливі напрямки його підтримки на основі результатів, одержаних за даними моніторингу та аналізу розробленої в дисертації методики.

Сфера поширеного впливу (сфера дії мультиплікатора)

Державна та місцева підтримка, гаранті^ стимули та захист

Рис. 3. Корпорація місцевого розвитку малого бізнесу (КМРМБ)

Висновки

1. Приватний сектор грає все більшу роль в економічному розвиткові країни та її соціальній трансформації.

2. Розвиток малого бізнесу прямо (практично функціонально) залежить від економічної політики, її макро- і регіональних результатів, від правового забезпечення і надійності його функціонування. Тому в перехідні періоди значна роль держави, його органів на місцях, місцевого самоврядування.

3. Як свідчить досвід всіх без винятку країн, централізація усіх або більшості функцій управління розвитком малого бізнесу робить процес неефективним, тим більш, що надія на різного роду бюджетні надходження стає все більш примарною.

4. Оскільки влада залишається важливим ресурсом трансформаційного розвитку, за нею закріпляються притаманні тільки їй функції - функції підтримки, гарантій, стимулювання та захисту. Однак необхідною умовою, яка дозволяє краще і плідніше вирішувати соціально-економічні проблеми, є децентралізація - передача більшості функцій і більшої частки консолідованих фінансових ресурсів країни на місцевий рівень.

5. За ринкових умов основним джерелом розвитку бізнесу стають власні і орпоратизовані на місцевому рівні фінансові, організаційні, кадрові та владні

ресурси. З метою їх ефективного використання встановлюються партнерські відношення місцевих органів влади і приватного бізнесу для акумулювання необхідних коштів для реалізації взаємних інтересів.

6. Найбільш ефективною організаційною формою управління розвитком малого бізнесу є самостійна, економічно зацікавлена господарська організація. Як така пропонується корпорація міського розвитку малого бізнесу.

7. Врахування соціальних потреб, сполучення та об’єднання власних та позичених коштів, конкуренція та зацікавлене взаємовідношення всіх сторон розвитку малого бізнесу - це ті принципи, керуючись якими та використовуючи які можна забезпечити ефективне управління сектором малого підприємництва.

ПЕРЕЛІК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ, В ЯКИХ ВІДОБРАЖЕНІ ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Воробьёва Л.А. Развитие малого предпринимательства: теория и опыт. -Донецк: ИЭП НАН Украины, 1997. - 32 с.

2. Воробйова Л.О. Сучасна структура сприяння розвитку малого бізнесу // Екс-прес-новини: наука, техніка, виробництво. - К.: УкрІНТЕІ, - 1997. - № 15-16. - С. 12-13.

3. Воробьёва Л А. Женщина и предпринимательство // Управление экономикой переходного периода: Сб. науч. трудов. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1997. - С. 177-178.

4. Воробьёва Л.А. Организация местного управления // Материалы междунар. научно-практической конференции, 20-23 мая 1997 г., г. Славяногорск. - Донецк, 1997. -С. 187-189.

5. Воробьёва Л.А. Механизм управления малым бизнесом // Менеджер. - 1998. - № 1,-С. 39-42.

АНОТАЦІЯ

Воробйова Л.О. Формування стимулюючого механізму управління малим бізнесом. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зг спеціальністю 08.06.02 - Підприємництво, менеджмент та маркетинг. - Донецький державний університет, 1998.

Дисертація присвячена питанням теоретичного та методологічного забезпеченш формування стимулюючого механізму управління малим бізнесом. В ній збагачено систему функцій малого бізнесу у суспільстві; з’ясовано функціональний характер його залежності від макроекономічних процесів, економічної політики держави доведено необхідність регіоналізації управління малим бізнесом; запропоновано

іактично апробовано комплекс аналітичних засобів для кількісних оцінок ролі та ачення малого бізнесу в країні та регіонах; опрацьовано структуру стимулюючого :ханізму управління ним. •

Ключові слова: малий бізнес, система функцій малого бізнесу, стимулюючий гханізм управління малим бізнесом, інтегральні оцінки динаміки малого бізнесу, рпорація регіонального розвитку малого бізнесу.

АННОТАЦИЯ

Воробьева Л.А. Формирование стимулирующего механизма управления малым □несом. - Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени кандидата экономических наук по ециальности 08.06.02 - Предпринимательство, менеджмент и маркетинг. - Донецкий сударственный университет, 1998.

Диссертация посвящена вопросам теоретического и методологического обеспе-ния формирования стимулирующего механизма управления малым бизнесом. В ней іогащена система функций малого бизнеса в обществе; выявлен функциональный рактер его зависимости от макроэкономических процессов, экономической полити-[ государства; доказана необходимость регионализации управления малым бизне-м; предложен и практически апробирован комплекс аналитических приемов для ко-[чественных оценок роли и значения малого бизнеса в стране и регионах; разрабо-на структура стимулирующего механизма управления им.

Ключевые слова: малый бизнес, система функций малого бизнеса, стимули-ющий механизм управления малым бизнесом, интегральные оценки динамики мачо-бизнеса, корпорация регионального развития малого бизнеса.

SUMMARY

Vorobyova I.A. Formation of Stimulating Mechanism of Small business Man-;ement. - Manuscript.

Thesis for a degree of Candidate of Sciences (Ec.) on the speciality 08.06.02. - En-rpreneurship, management and marketing. Donetsk State University, Donetsk, 1998.

The thesis is devoted to the problems of theoretic and methodological provision of rmation of stimulating mechanism of small business management.

The system of function of small business in society is enriched; functional character of its pendence on macroeconomic processes economic policy of the state, the necessity of regional anagement by small business is proved; the complex of analytical methods for quantitative esti-ition of the role and importance of small business in countries and regions is suggested; the ucture of stimulating mechanism of small business management is developed.

Key words: small business, system offunction of small business, stimulating mecha-m of small business management, integral estimation of small business dynamics, corpo-tion of regional small business development.

Воробйова Людмила Олександрівна Автореферат на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Підписано до друку 05.11.98. Формат 60x84/16.

Папір друк.Друк офсетний Умовн.-друх. арк. 1.0

Тираж 100 прим. Заказ № 136 Надруковано в ТОВ «АПЕКС»