Стратегические и оперативные планы в системе методов менеджмента на предприятии тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Коркуна, Иван Иванович
Место защиты
Львов
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Стратегические и оперативные планы в системе методов менеджмента на предприятии"

М1Н1СТЕРСТВО 0СВ1ТИ УКРА1НИ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ " ЛЬВ1ВСЬКА П0Л1ТЕХН1КА"

На правах рукопису .

КОРКУНА 1ван 1ванович

СТРАТЕГ1ЧН1 ТА ОПЕРАТИВН1 ПЛАНИ В СТРУКТУР1 МЕТОД1В МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПЩПРИеМСТВ!

Спещальшсть: Менеджмент

АВТОРЕФЕРАТ

дисертацц на здобуття наукового ступени кандидата економчних наук

Львга - 1996

Дисертащя е рукописом. Роботу виконано в Державному ушверситет1 "Льв1вська полггехшка".

Науковий кер1вник

доктор еконошчних наук, професор , академж Академи щдприемництва та менеджменту Украши

Кузьмш Олег Свгенович

Офкцйш опоненти:

доктор еконошчних наук, професор , академж Академи наук вшцо1 школи Украши Михасюк 1ван Романович; кандидат економ1чних наук, доцент, член-кореспондент Академи економ1чних наук Украши Холод Зеновш Михайловна.

Провздна оргашзащя: Вщкрите акщонерне товариство "Льв1вський автобусний завод"

Захист дисертаци вщбудеться " (№ 1996 року о год. на засщанш Спещал1зовано! Вчено1 Ради К.04.06.07 31 захисту дисертацш на здобуття наукового ступеня кандидата наук (при Державному утверситеп "Льв1вська полйгехшка" за адресою 290646, м. Льв1в, вул. Ст. Бандери, 12, 4 корпус, аудитор1я 310.)

3 дисертащею можна ознайомитися в б1блютещ Державногс ушверситету "Льв1вська поттехшка" . Автореферат розюлано " _199б року

Вчений секретар Спещал1зовано1 Вчено1 Ради, кандидат економ1чних наук, доцент

1.Н. Пащенко

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальность теми достижения. Перебудова системи управления, запровадження сучасного менеджменту в умовах розвитку ринкових вщносин покликаш забезпечити оргашчну едшсть 1 ефективну взаемоддю планування, економ1чних вaжeлiв 1 стимул!в, оргашзацшних структур управления. Планування охоплюе ва1 найважливши дшянки д1яльноси гадприемств, ор1ентуючи 1х на досягнення поставлених щлей. Саме в планах закладаеться база, на якш оргашзовуеться, ведеться 1 спрямовуеться робота пщприемства. Вщмова чи необгрунтоваш послабления планового регулювання призводить до росту цш, банкрутства , спаду виробництва, зниження р1вня життя. Тшьки при добре збалансованому плаш на гадприемств! буде забезпечена ршъйчшсть виробництва, базу для його розширення, отримання стабшьного прибутку, стшке фшансове становище. Плануванням досягаеться четкого розумшня поставлених завдань, цшей 1 метод1в 1х досягнення.

У процеа розвитку економ1чно! науки дослщники р1зних крахн встановили , що планування е найрезультативншшм з вщомих способ1в ефекгивного використання 1 координацп ресурс1в пщприемства з метою забезпечення прибутку 1 росту. Доказано, що воно визначае спонукальш мотиви 1 вим1рювач1, об'еднаш таким чином, щоб встановити шляхи досягнення цшей, а також засоби, яга потр1бш для оцшки розвитку. Загальновизнано, що саме стратепчне 1 оперативне планування призначене забезпечити здшснення мюп оргашзаци та досягнення и щлей.

Достатньо обгрунтовано положения про те , що важливу роль вщярае фшансово-швестицшне забезпечення виконання плашв. Воно служить основою для 1х формування 1 реал1заци. Детальне вивчення складниюв фшансово-швестицшного мехашзму забезпечення виконання стратепчних та оперативних плашв дае змогу найефектившше оргашзувати процес планування, добитися високого р1вня ймов1рност1 прогнозованих показншав 1 вдосконалити систему планування в цшому.

Однак на вирииення очжують проблеми встановлення етагив, черговосп 1 тривалосп розробки стратепчних та оперативних план1в з врахуванням особливостей великих 1 др1бних гадприемств; формування системи планових показншав з врахуванням ситуацп, яка складаеться в економид, наявност1 ризиюв тощо; розробки гадход1в до фшансового забезпечення реал1заци стратепчних та оперативних плашв; встановлення джерел фшансування 1 залучення фгнансових кошта; створення максимально! зацЬсавленосп кер1вних менеджер1в та шших управлшських пращвниюв в реашзаци стратепчних та оперативних план ¡в. 1снують неузгоджеш питания в галуз1 термшологп, основних понять 1 категорш, пов'язаних з формуванням 1 використанням

стратепчних та оперативных плашв. Отже, об'ективна потреба в подальшому розвитку теоретичних 1 методично-прикладних засад формування 1 реаМзаци стратепчних та оперативних плашв на щдприемствах з урахуванням особливостей становления ринково! економгки в Украли визначае актуальшсть теми дано! роботи, и народногосподарське значения.

1.2. Мета 1 завданнст лослтження. Метою дано! роботи е розробка наукових та методичних основ формування стратепчних та оперативних плашв на пщприемств1, а також фшансово-швестицшного забезпечення 1х виконання в умовах розвитку ринкових вщносин на баз1 анашзу та дослщження досвщу заруб1жних краш, д1яльност1 вичизняних шдприемств. Для досягнення поставлено! мети в робота виридено тага завдання:

- анал1з впливу 1 рол1 стратепчних та оперативних плашв в структур! економгчних методхв менеджменту;

- дослщження умов формування стратепчних та оперативних плашв;

- розробка шдход1в до формування планових показнигав;

- анализ рол1 фшанав у забезпеченш виконання стратепчних та оперативних плашв;

оргашзащя фшансово-швестицшного забезпечення виконання стратепчних та оперативних плашв.

1.3. Предмет 1 об'ект лослшження. Предметом дослщження е елементи, процес формування та забезпечення виконання стратепчних та оперативних плашв шдприемств. Об'ект дослщженння - стратепчш та оперативш плани промислових шдприемств.

1.4. Метод олопя та методи ггослшження. Теоретичною, методолопчною та практичною базою роботи стали монографц 1 публйсаци в перюдичних виданнях провщних впчизняних та заруб!жних економ1ст1в з проблем формування 1 застосування стратепчних та оперативних плашв, а також фшансового забезпечення 1х виконання; законодавч1 акти, яга дготь в Украхш.

1нформацшну основу дослщження становлять статистичш даш про д1яльшсть промислових шдприемств Львова. В робота використано сучасш методи економ1чного та системного анатзу, математично! статистики , економжо-математичного моделювання.

1.5. Наукова новизна писертатш. Розроблено науков! засади, методолопчш принцип и 1 методичш положения з формування стратепчних та оперативних плашв 1 забезпечення 1х виконання на засадах використання фшансово-швестицшного мехашзму.

Особисгий внесок дисертанта полягае в отриманш таких наукових результата:

- уточненно понятгя стратепчш, стратепчно-прогнозш, стратепчно-тактичш та оперативш плани, а також побудовано граф1чну модель процесу менеджменту на пщприемств1, що створюе обгрунтоваш засади

для яккного планування, вдосконалення функцш 1 метод1в менеджменту;

- розроблено формализован! модели планування на великих 1 гнучкого планування на др1бних гадприемствах, яю дають можливють визначити етапи, черговють 1 тривалють розробки стратепчних та оперативних плашв;

- запропоновано мехашзм формування планових показниюв за принципом "мета - зверху, план - знизу" з врахуванням таких фактор1в, як економ1чна ситуащя в кра!ш та за и межами, ризики, пов'язаш з виробницгвом продукцц, и збутом, матер1альним постачанням, що дозволить успинно застосовувати ситуацшний шдаод у менеджменту

- обгрунтовано модель фшансового забезпечення використання стратепчних та оперативних плашв, яка дозволяе виявляти внутриши та зовшшш джерела фшансування 1 встановлювати процедури залучення фшансових коитв;

розроблено метод застосування опщошв для фшансового стимулювання менеджер1в, який грунтуетъся на видшенш трьох р1вшв управлшня шдприемством, встановленш термЬив дй опщошв для менеджер1в кожного р1вня, розрахунку р1чно! кшькост1 наданих за опщоном акцш.

1.6. Теоретична та практична шншсть яосл)ттження. Теоретична цшшстъ полягае в уточненш понятшного апарату щодо сутноеп 1 ввддв метод1в менеджменту, рош плашв у систем! економ1чних метод ¡в менеджменту, понять "стратепчний" 1 "оперативний" плани, що буде сприяти удосконаленню мехашзму управлшня шдприемством. Практична цшшсть дослщження полягае в розробщ методичних рекомендацш з формування стратепчних та оперативних плашв, фшансово-швестицшного забезпечення 1х виконання, застосування опщошв тощо. Окрем! рекомендаци знашпли вщображення в Програм1 розвитку автомобшебудування в Украли (пщпрограма "Автобус"), що и затвердив Кабшет Мшютр1в Укра'ши , у вщкритих акщонерних товариствах "Льв1вський автобусний завод" , "Льв1вський завод пдромехашчних передач" 1 "Льв1вавтотранс", акшонерному товариств1 "Нафтогазбуд".

1.7. Апробашя результата дослмження. Основш положения дисертацц доповщалися 1 одержали схвальний вщгук на шостому м1жнародному сшпоз1уш в Жешуы (Польща) в 1995 р., науково-практичних конференщях в 0дес1 та Львов1 (1995-1996 рр.) , м1жнародних науково-техшчних конференщях у Киев1 та Чершвцях (1995-1996 рр.).

1.8. Публпсацц. За результатами виконаних дослщжень опублжовано 22 наукових праць загальним обсягом 10 д.а.

1.9. Структура, обсяг I короткий змют роботи. Дисертащя складаеться з вступу, 3 роздшв 1 висновюв, мютить 11 таблиць, 17

малюшов, список ттератури, додатки. Основний змгст робота викладено на 153 сторшках машинописного тексту.

У встут обгрунтовуеться акгуальшсть теми, мета, предмет 1 об'ект дослщження, показано наукову новизну та особистий внесок дисертанта в розробку наукових результата. У першому роздип розкриваеться сутшсть 1 види мeтoдiв менеджменту, особливосп впливу та роль плашв у систем! еконоличних методов менеджменту. В другому роздт розглядаеться функщя планування як основа побудови стратепчних та оперативних плашв, гидходи до формування планових показниюв. Третш роздш присвячуеться визначенню рош фшанс1в у забезпеченш виконання стратепчних та оперативних плашв, оргашзацц фшансово-швестицшного забезпечення 1х виконання. У висновках показано результата дослщження, основш рекомендаци, яга виносяться на захист.

2. ОСНОВШ ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦШНО! РОБОТИ

найважливипих категорш менеджменту вщносяться функци та методи. Основним завданням функцш менеджменту (вщокремлеш види управлшсько1 д1яльност1) е формування метод1в менеджменту як основних способ1в 1 прийолпв впливу на пращвниюв з метою досягнення м1си оргашзацп та й цшей. Анаштична робота, що и проведено дозволяе запропонувати граф1чну модель процесу менеджменту, яка д1алектично пов'язуе вс1 основш категорц управлшня (мал.1). 3 мал. 1 видно, що методи менеджменту е похадними функцш 1 кер1вництва , а гасля трансформаци в управлшсыа рдпення впливають на керовану систему , що забезпечуе отримання конкретних результата виробничо-господарсько! д1яльност1 пщприемства.

Значну роль у забезпеченш управлшсько! дц вщводиться еконошчним методам менеджменту, яга можна класифгкувати так: плани (стратепчш, оперативш), економ1чш стимули (матер1альш стимули, дивщенди, дотацц, пшьга), податки, цши, кредити, субсиди, швестици. Дослщження показують, що центральним елементом системи економ1чних метод1в виступають стратепчш та оперативш плани як способи впливу через встановлення пращвникам завдань, що нацшоють IX на певну дЬигьнють та вщповщш результата. Стратепчш плани можна умовно подшита на стратепчно-прогнозш (термш ди понад 5 роюв) 1 стратепчно-тактичш (термш ди в межах 1-5 роюв). Оперативш плани мають термш дц до одного року. Стратепчш та оперативш плани розробляються у сфер1 виробничо-господарсько! д1яльносп, збуту, техшчного розвитку, зовншшьоеконом1чно1 д1яльност1 тощо.

Ефективна д1яльшсть пращвншав та оргашзаци в цшому забезпечуеться шляхом чггкого формування завдань, цшей, а також вмшого пщбору метод1в 1х досягнення. Отже, важливе м1сце в менеджмент! займае розробка плашв з допомогою функци планування.

Для великих пщприемств (акщонерш товариства, багатогалузев1 компани, транснащональш корпораци тощо) доцшьно застосовувати формал1зовану модель планування, яка дозволяе сшвставляти та оцшювати планов! показники 1 завдання р1зних гадроздЫв. В П основ1 лежить четкий розподЬг ланок 1 етагав планування, послщовне використання планових операцШ. Вивчення св1тового досвщу показуе, що така модель передбачае наявшсть спещашзованого апарату планування 1 кватфгкованих пращвншав, яга здшснюють планування в кожному тдроздип. При цьому складають 1 анашзують численну планову документацио, оргашзують систему просування документацй м1ж р1зними р1внями управлшсько1 структури. Формал1зовану модель планування, що и розроблено, показано на мал.2 (цифрами позначеш етапи розробки плашв). Згщно з мал. 2 гадроздЬш можуть самостшно розробляти вар1анти стратега. Контролю "зверху" щдлягають переважно фшансов1 кошти. Оперативш плани на вшцому р1вн1 практично не контролюються.

На невеликих за розм1ром гадприемствах доцшьно застосовувати гнучга методи планування. Дослщженнями встановлено, що вони мають тай переваги, як вщсутнють прив'язки часу прийняття рппення до планового пер ¡оду, можливють висування стратепчних альтернатив вщповщно до виникнення конкретних ситуацш, а також виринення будь-яких проблем на засадах особистах контактов кер1вництва оргашзаци з кер1вництвом щдроздгшв. У форматзованому вигляд! гнучку систему планування характеризуе запропонована граф1чна модель, що ц показано на мал.З (цифри вщображають послщовшсть етагпв розробки плашв).

Отже, перевагою запропонованих моделей планування (мал.2 1 3) е те, що вони дозволяють регулювати д1ялъшсть щдприемства в цшому,

роботу колектишв пращвншав I кожного виконавця, виявляти просто! обладнання, зриви у постачанш, брак тощо, тобто створюють реальну перспективу 1 поточну програму дш. Вивчення досвщу роботи в1тчизняних 1 зарубЪкних оргашзацш дае можливютъ рекомендувати

Мал.2. Формал1зована модель планування на великих тдприемствах

Мал.З. Формал1зована модель гнучкого планування на др1бних

шдприемствах

видшення таких еташв складання стратепчних та оперативних плашв шдприемства: ощнка умов д1яльност1 1 вироблення правил поведшки; укрупнений розрахунок основних показншав плану ; розробка плану в повному обсяз1 1 узгодження його показншав на вс1х р1внях; розгляд 1 затвердження плану; контроль за виконанням плану та його коригування. При плануванш гадприемство повинно врахувати альтернативн1 вар1анти залучення фшасових та матер1альних ресурст, нових технолопй 1 обладнання, наявшсть кооперативних, догов1рних та шших зв'язюв тощо.Основними вимогами до планування е таю: деталышй анал1з 1 облгк фактор1в зовнкпнього 1 внутршшього середовшца; простота обгрунтування планових щей; широке вщображення вид ¡в д1яльност1 та напрямлв реалгзацц продукци; встановлення вщповщальносп I термкив виконання; залучення до розробки вщповщальних ос1б; стимулювання творчоТ шкцативи; забезпечення контролю тощо.

2.2. Мехашзм формування планових показншав. Вивчення практичних матер1ал1в показуе, що при формуванш оперативних \ стратепчних готашв виробничоУ, маркетингово!, зовншшьоекономкшо! дкшьносп на пщприемствах доцшьно використовувати метод "мета-зверху, план-знизу", який базуеться на реальних можливостях та штушд фгнансових менеджер1в 1 керкзншав уах гадроздиив.

В дисертаци запропоновано пщхщ до формування планових показншав, який на засадах прогнозованих оцшок дасть об'ективш дат про дкшьшстъ шдприемства та його пщроздшв. Прогнозування повинно починатися з анал1зу можливого впливу на д1яльнють шдприемства таких факторов економкша ситуащя в краТш А; економ1чна ситуащя в сусщтх крашах-постачальниках 1 ¡мпортерах В; ризик, пов'язаний з виробницгвом С; ризик, пов'язаний з! збутом товар1в Д; ризик,пов'язаний з матер1альним забезпеченням Ъ\ шфляшйний ризик К.

Вихщними даними для прогнозування будуть цифри попереднього перюду. Силу впливу фактор1в оцшюе група експерйв, до складу яко1 входять представники вс!х гадроздиив шдприемства. Якшо коефкцент дор^внюе 1, то це свщчить про те, що вплив фактора не змшюеться. Вщхилення зменшують або збшьшують величину коефкцента. Так, при незмшнш економкшш ситуаци в крагш коефкцент впливу буде дор1внювати 1, при полшшенш еконолпчного стану (наприклад,зменшенш податтав) коефкцент зростатиме на певну величину. При попршенш (збшыпення податгав) - його величина зменшиться. Аналопчно встановлюеться коефкцент, пов'язаний з фактором В. Що стосуеться коефиценпв, пов'язаних з факторами С, Д, 2, К, то !х величина визначаеться динамгкою ризику. В дисертаци обгрунтовано залежшсть коефкдент1в вщ рквня ризику. В табл. 1 наводяться даш, яга вщображають зростання коефкцештв факторк? у

процесл зменшення ризику. Динамису коефшдента фактора в процес1

змши останього показано в табл. 2.

Таблиця 1

_Залежшсть коефццента фактора в1д р1вня ризику_

Р1вень ризику, % Коефидент

100 0

90 0.1

0 0

10 0.9

0 1

Таблиця 2

Динамиса коефццента фактора

Змша фактора, % Коефшдент

-100 0

0 \ 0

-10 У

0 1

0 0

100 X

Величини коефкдент1в х,у та шших, з допомогою яких коригуються показники, будуть безпосередньо визначатися на шдприемств1 залежно вщ його потенцшних можливостей та еконошчних властивостей самих показншав (виробнич1 потужносп, продуктившсть пращ , ревень техшчного переозброення тощо).

Практичне застосування запропонованого гадходу до формування планових показншав показало, що вш дозволяе повшше враховувати вс1 можлив1 фактори ризику 1 збшьшити точшсть прогнозування за напрямами д1яльносп пщприемства. В табл. 3 наводяться показники обсягу витрат на маркетингову д1яльшсть ВАТ "Льв1вський автобусний завод" 1 АТ "Нафтогазбуд" , а в табл. 4 -показники реашзаци продукци ВАТ "Льв1вський автобусний завод", що IX установлено з врахуванням розглянутих пропозицш.

оперативних план1в. Реал1защя стратепчних та оперативних плашв потребуе ефективного финансового забезпечення. Стратепчно-оперативне планування передбачае як мобшзащю внутрпинк фшансових можливостей пщприемства, так I залучення зовтшшх ресурс1в. Фшансово-кредитний мехашзм на р1вш пщприемства повинен забезпечувати ефективнють план ¡в економ1чного 1 сощального розвитку на засадах господарсько! самостшноеп, активности на ринку, саморозвитку тощо. При цьому загальну економ!чну стратегда розвитку

Таблиця 3

• Обсяг витрат на маркетингову даяльмсть_•

Роки

1994 1995 1996 1997 1998

ГЕдприемства (факт.), (факт.), (план), (план- (план-

млн.крб. млн.крб. млн.крб. прогноз), прогноз),

тис.грн. тис.грн.

ВАТ "Л А 3" 980.2 4067.6 5000.0 60000 68000

АТ "Нафтогазбуд" 553 2288 8840 • 96000 105000

гадприемства узгоджують з фшансовою стратепею. Основш стратепчш напрями - шовацшний, маркетинговий, цшовий, збутовий, оргашзацшний - формуються з урахуванням конкретних фшансових можливостей 1 фшансових перспектив. Граф1чну модель взаемозв'язку фшансового забезпечення з1 стратепчним та оперативним плануванням, що и розроблено, наведено на мал. 4. У дисертацц обгрунтовуються рол1 фшансового забезпечення стратепчних та оперативних план ¿в: провщна ( залежно вад фшансового стану 1 основних цшей будуються стратег1чн1 1 оперативш плани ) ; ресурсна (виконання стратепчних 1 оперативних плашв базуеться на конкретних фшансових ресурсах ); координащйна ( залежно вщ р1вня фшансового забезпечення установлюються стввщношення м1ж окремими показниками стратепчних та оперативних плашв); обмежувальна (величина показнгаав стратепчних 1 оперативних плашв обмежуеться фшансовими можливостями шдприемства ); коригувальна (змша показнгаав стратепчних 1 оперативних плашв здшснюеться залежно вщ фшансового стану).

Мал.4.Граф1чна модель взаемозв'язку фшансового забезпечення з1 стратепчним та оперативним плануванням

Обсяг реал1зацп продукцп ВАТ "Льв1вський автобусний завод'

у 1994 - 1998 рр

Таблица 4

Вид продукци. Показники 1У94 р. (факт.) 1УУ5 р. (факт.) 1996 р (план) , Ш! р. ч (план-прогноз) , 1998 р. (план-прогноз)

внутр. експорт внутр. експорт внутр. експорт внутр. експорт внутр. експорт

АвтоЬуси- всього шт. У тому ЧИСЛ1 2282 976 1Г/3 943 1038 812 1174 826 1377 883

АвтоЬус загального призначення середнш ЛАЗ-695Н 1553 711 630 542 296 255 172 148 97 83

ЛАЗ-6У5Н1 25 У Ш ш 2Ъ 25 25 25

ЛАЗ-6У5 ь 9 148 222 155 245 1У 310

ЛАЗ-4201 4 50 10 ЭЬ 15

малий ЛАЗ-ЬУЬД 11) 20

АвтоОус примюькии середнш ЛАЗ-42021 6 2 6 3

№-42022 И 27 2Ъ 71) 100

яж» 575 174 226 232 75 85 70 80 55 65

ЛАЗ-42071 17 1 8 2

ЛАУ-42и/2 10 33 4 ьи Ш 55 15 ши 30

Автоьус М1ЖМ1СЫСИИ великий ЛАЗ-52072 1 3 7 3 21 9 42 18

ЛАЗ-Ь2и/4 2 16 4 32 8

ЛАЗ-5208 5 11) 10 5

Автойус мюькии великий ЛАЗ-52072 77 88 205 151 305 225 330 270 406 294

ЛАЗ-52525 30 /и юи

АвтоОус мюький особливо великий ЛАЗ-52072 20 30 20 35 30

1ролеййус ЛАЗ У2У21 / 20 50 уи пи

Загальний оОсяг, млн. крб 936651 809137 3587003 3800372 9414900 6291000 1159550 7157200 1432610 8154400

Прибуток, млн. крб. 276672 238877 317327 312638 1404900 957200 1689300 1073600 2095500 1209500

Важливе значения у пронес! фшансового забезпечення набувае створення фшансово! защкавленносп менеджер1в-кер1вниыв у виконанш стратепчних та оперативних плашв. Дослщження показали, що одним !з найефективншгих способ1в фшансового впливу на менеджер1в е опщони. В заруб1жних крашах корпораци з метою залучення провщних менеджер1в 1 IX фшансового стимулювання пропонуютъ 1м опщони на кушвлю акцш. Опщони використовують 1 для приваблювання молодих талановитих менеджер1в з шших ф1рм. Право скористатися опщоном надаеться на визначений перюд часу, переважно на три роки. Маючи право купувати певну кшыастъ акцш ф1рми за встановленою початковою шною, менеджер особисто зацгкавлений в подальшому збшыпенш цши на акцй, нарощуванш прибутюв 1 розм1р!в дивщенд!в.

В умовах становления ринково! економжи, в процес1 формування акщонерних вщносин застосування опщошв на украшських пщприемствах допоможе реально прив'язати особисп штереси управлшщв до результатов д1яльност1 пщприемств, стимулювати дшову 1 творчу актившсть менеджер1в. У дисертацц обгрунтовуеться висновок про те, що опщони повинш застосовуватися на трьох ргвнях управлшня (табл.5).

Таблиця 5

Управлшсыц р1вш фшансового стимулювання через опщони

Р1вш управлшня Посади менеджер1в

1 Директор Заступник директора з виробництва Заступник директора з фшанс1в Заступник директора з маркетингу

2 Начальник загот1вельног цеху Начальник мехашчного цеху Начальник складаного цеху Начальник гехнолопчног вщдшу

3 Майстер механо-складально1 дшьнищ Майстер штампувально дшьнищ Начальник техшко-нормувальног бюро Кер1вник групи конструктор1в

Видшення трьох основних управлшських р1вшв, встановлення розм1р1в 1 тривалосп опщошв для кожного з них допоможе реально стимулювати д1яльшсть кер1вного персоналу та пов'язати шдивщуальну матер1альну защкавлешсть з результатами виробничо-господарсько! д1яльносп. Для 1-го р1вня доцшьно встановити тривалши термши дп опщону (наприклад, до 7 роив ) з можливктю щор1чно придбати певну кшыасть акцш. Кшыасть акцш повинна встановлюватися шдивщуально для кожного шдприемства залежно вщ 1х загально! кшькосп. Для 2-го

ршня - термш дц опщону до 5 роив. Для 3-го р1вня - до 3 роив. Такий розподш термгшв дц опщошв допоможе досягнути таких цшей:

1. Спрямувати менеджера 1-го р1вня на розвиток гцдприемства в довготермшовш перспектив!.

2. ЗацЬсавлювати менеджеров 2-го р1вня у розвитку 1 зростанш оосновних показншав д1яльноеп гцдприемства в середш термши.

3. Стимулювати менеджеров 3-го р1вня з метою досягнення найкращих поточних результата.

Все це дастъ змогу поеднати перспективний розвиток гцдприемства з ефективною поточною д1яльшстю.

Можна запропонувати такий метод розрахунку юлькост1 акцш, що 1х надають менеджерам р1зних рЬшв управлшня за опщонами. Для менеджер1в вшцого р1вня управлшня р1чна кшыасть наданих за огацоном акцш буде становити:

Кар = К.р * Кд ,

де Кр - розрахункова кшыасть акцШ, яка надаеться менеджерам вшцого р1вня управлшня залежно вщ загально! юлькосп акцш 1 стратеги гцдприемства, шт.;

Кд - дивщендний коефцдент, що враховуе щор1чний приргст дивщещцв на акщю.

Якщо, наприклад, дивщенди на акщю збшыпилися з 30 гривень до 60 , то коеф1ент буде дор1внювати 2 ( 60/30=2 ). Вшце вказувалось , що термш дц опщону для менеджеров вшцого р1вня доцшьно встановлювати максимально тривалий (5 [ бшьше роив). Тод1 загальна кшыасть акцш, що 1х придбано за весь термш ди опщону, визначатиметься за формулою

^зв ^в 1

де Кв - термш дц опщону , роки.

Для менеджеров середнього р1вня управлшня р1чна кшыасть акцш становить

Каре = 0.7 * Кр * Кд. Загальна кшыасть визначаетъея за такою формулою

Кзс КзрС ]ЧС ,

де - термш дц опщону для менеджер1в середнього рЬня, роки

(встановлюються в межах до 3-4 роив );

Карс-рочна розрахункова кшыасть акцш , яка надаеться менеджерам середнього р1вня управлшня, шт.

Для менеджер1в нижчого р1вня управлшня

Карн = 0-5 * Кр * Кд ;

КарН ]ЧН ,

де N¡5 - термш дц опщону для менеджер1в нижчого р1вня управлшня , роки (встановлюеться на 1-2 роки );

КарН - р1чна розрахункова кшыасть акцш , яы надаються менеджерам нижчого р1вня управлшня, шт.

Запропонована система надання опщошв на всЪс р1внях управлшня дасть змогу максимально защкавити управлшський персонал в ефективному плануваш 1 виконанш розроблених плашв. Зокрема, використання опщошв для менеджер1в вищого I середнього р1вня сприятиме полшшенню стратепчного планування, опттазаци стратепчних плашв з врахуванням фшансового забезпечення. Зростання прибупов шдприемства 1 доходносп акцш буде безпосередньо пов'язане з особистою защкавлешстю кер1вншов вс1Х р1вшв управлшня. Надання опщошв (1-2 роки) для менеджер1в нижчого р1вня управлшня стимулюватиме ефектившсть оперативного планування, гадвишить защкавлешсть менеджер1в нижчого р1вня управлшня у виконанш оперативних плашв. Опщони, яю надаються для менеджер1в нижчого ргвня, сприятимуть росту особисто'1 защкавленосп в розвитку ф1рми.

3. ВИСНОВКИ I РЕКОМЕНДАЦИЙ

3.1.Стратепчш та оперативш плани е важливою складовою часгиною менеджменту, одним 1з найефективншшх способ1в впливу керуючо! системи на керовану.Вивчення мехашзм!в формування I використання стратепчних та оперативних плашв на гадприемств! залишаеться найпершим завданням теори та практики менеджменту. Граф1чну модель процесу менеджменту, що и запропоновано в дисертаци, а також понятшний апарат (уточнения сутносп стратепчно-прогнозних , стратепчно-тактичних та оперативних плашв ) можуть використовувати науковщ в процес1 теоретичних дослщжень в галуз1 планування, вдосконалення функцш 1 метод1в менеджменту.

3.2.Розроблеш формал1зоваш модел1 планування на великих [ гнучкого планування на др^бних гцдприемствах будуть застосовувати кер1вники та пращвники планових служб гадприемств будь-яких розм1р1в 1 форм власносп для встановлення перспективи розвитку та формування мехашзмов впливу на гадлеглих через обгрунтовану систему планових завдань.

3.3. Запропонований мехашзм формування планових показншав за принципом "мета - зверху , план - знизу" використовуватимуть пращвники планових служб гадприемств та 1х щдроздшв для врахування таких фактор!в , як економ1чна ситуащя в кра!ш та в сусщшх державах, ризики, пов'язаш з виробництвом, збутом, матер1альним забезпеченням . Розроблений метод коригування планових показншав дозволить успипно застосовувати ситуашйний пщхщ у менеджмент! та враховувати ризик у виробничо-господарськш д!яльносп.

3.4. Граф1чна модель фшансового забезпечення використання стратепчних та оперативних плашв, що и побудовано в дисертацй, дозволяе кер1вникам пшриемств знаходити внутрпиш та зовшшш джерела фгнансування 1 ефективно застосовувати провщну, ресурсну,

координащйну, обмежувальну i коригувальну pom фшансового забезпечення.

3.5. Метод застосування ошцошв для фшансового стимулювання менеджер1В, що його розроблено, дозволить засновникам (власникам ) шдприемств ор1ентувати кер1вних пращвниюв на збшьшення цши акци, нарощування прибутюв i po3mipib дивщенпв. Видшення трьох pîbhîb управлшня i тертшв дц опщошв для менеджер1в кожного р1вня дасть змогу поеднати перспективний розвиток пщприемства з ефекгивною поточною д1яльшстю.

4. СПИСОК ОПУБЛ1КОВАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ , ЯК1 ВЩОБРАЖАЮТЬ OCHOBHI ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦЙ

4.1. Давидяк C.I., Кузьмш О.6., Трач В.П., Коркуна I.I. Проблеми формування оргашзацшних структур управлшня зовншшьоеконом1чною д1яльшстю шдприемств. Проектування виробництва та експлуатацц автотранспортник засоб1в i по1зд1в: Пращ Захщного наукового центру ТранспортноУ Академи Украши. - Т.2. - Льв1в, 1995.-С. 23-24.

4.2. Давидяк C.I., Трач В.П., Коркуна I.I., Кузьмш О.С., Колесник М.В. Методи прогнозування котировок цшних nanepiB. - Проектування виробництва та експлуатацц' автотранспортних засоб1в i похэдв: Пращ Захщного наукового центру Транспортно! Академи' Украши. - Т.1. -Льв1в, 1995. - С. 74-77.

4.3. Давидяк C.I., Трач В.П., Коркуна I.I., Струтинський P.O., Кузьмш О.е., Колкшик М.В. Система показншав оцшки цшних nanepiB як метод стратепчного управления фондовими активами: Матер1али м1жнародно1" науково-техшчно! конференцц. -"Проблеми автомобильного транспорту на сучасному еташ". - Ктв, 1996. - С. 63-67.

4.4. Давидяк C.I., Трач В.П., Коркуна I.I., Кузьмш 0.6., Колюник М.В. Методи формування швестицшного портфелю з акцш автомобшебуд1вних корпорацш. Проектування виробництва та експлуатацц автотранспортних 3aco6iB i по13д1в: Пращ Захщного наукового центру Транспортно'1 Академи Украши. - Т.2. - Льв1в, 1995,-С. 25-27.

4.5. Коркуна I.I. Оргашзацш системи планування у ВЕЗ,-Зб.:Оргашзацшно-економ1чне забезпечення функщонування локальних (точкових) вшьних економ1чних зон в УкраМ. Ч.1.,-Чершвщ:ЧДУ,199б.-С. 110-111.

4.6. Коркуна I.I., Кравець О. Деяга аспекта руху шоземного каштану на Льв1вщиш. 36. матер1ал1в Всеукрашсько! науково!' конференщ': "Становления нащонально1 економжи Украши". - Випуск 3. - Льв1в 1995. -С. 101-102.

4.7. Коркуна I.I., Польова 0.6. Методи ощнки управлшсысш д1яльност менеджер1в. 36. матер1ашв Всеукра'шсько! науково'1 конференщ

"Становления нащонально! економгки Украши". Випуск 4. - JIbBiB,

1995. -С. 56-58.

4.8. Коркуна I.I., Шаламай Ю.О., Георпад1 Н.Г. Формування системи фшансового менеджменту на щдприемствь Репональш проблеми реформування нащонально! економгки Украши. - Оргашзацшно-економ1чш мехашзми розвитку : системний пщхщ . Зб.наук. праць. -JIbBiB : ДНД1 "Система", 1995. - С.7-8.

4.9. Коркуна I.I., Ярошевич Н.Б., Шаламай Ю.О. Зовшшньоеконошчна д1яльшсть : виб1р партнера , транспортна i митна стратеги'. Менеджмент та пщприемнищво в Украшк етапи становления i проблеми розвитку: 36. наукових праць.- Льв1в, 1996. -С. 142.

4.10. Кузьмш О.С., Давидяк C.I., Коркуна I.I. Репональш проблеми реформування нашональноУ економгки Украши. Оргашзацшно-економ1чш мехашзми розвитку : системний щдхщ . Зб.наук. праць. -Лъв\в: ДНД1 "Система", 1995. - С. 7-8.

4.11. Кузьмш O.G., Коркуна I.I., Мшютша Н.Б., Горячка I.B. Мунщипальш облншщ як важлива форма швестиишно!' д1яльност!.-Льв1в: Украшська академ1я друкарства, 1996.-С. 216-217.

4.12. Кузьмш O.G, Папроцький О.Т., Коркуна I.I. Стратепчне планування в транспортному менеджмент!. Проекгування виробництва та експлуатацд автотранспортних засоб1в i по!зд!в: Пращ Захщного наукового центру Транспортно! Академи' Украши. - Т.З. - Льв1в, 1996.-С. 71-72.

4.13. Кузьмш O.G., Мшютша Н.Б., Коркуна I.I. Фгнансове планування на щдприемствах В ЕЗ. - 36. : О ргашзашйно - економ1чне забезпечення функц1онування локальних (точкових) вшьних економ^чних зон в Украпп. Ч. I. , - Черн1вщ: ЧДУ , 1996.-С. 109-110.

4.14. Кузьмш O.G., Мшютгна Н.Б., Коркуна I.I., Старокожев П.Б. Експертна товарна полггака в ВЕЗ. - Зб.:Оргашзацшно-економ1чне забезпечення функщонування локальних (точкових) вшьних економ1чних зон в Укра1ш. Ч.1., -Чершвщ: ЧДУ , 1996.-С. 111-112.

4.15. Кузьмш O.G., Мшютша Н.Б., Коркуна I.I. Мотиващя i матер1альне стимулювання у ВЕЗ,- 36.: Проблеми економ1Чно'1 пол1тики у вшьних економ1чних зонах. Ч.Ш., -Чершвш:ЧДУ,1995.-С. 38-40.

4.16. Кузьмш O.G., Польова O.G., Коркуна I.I. Принципи матер1ального стимулювання пращ в умовах розвитку ринкових вщносин. 36. матер1ал1в Всеукрашсько1 науковоУ конференцй "Становления нащонально1 економгки Украши".Випуск 4.-Льв!в,1995.-С.157.

4.17. Кузьмш O.G., Тивончук I.O., Фещур Р.В., Коркуна I.I. та irniii . ЕкономЬса та менеджмент. Навчально-прикладний пос1бник.-Льв1в,

1996.- 820 с.

4.18. Кузьмш О., Трач В., Папроцький О., Коркуна I. Комбшована форма оплати пращ пращвниюв автобусобуд1вних пщприемств. -Metody obliczeniove i badavcze w rozwoju systemow pojazdow

5атос1юс1о\уус11 1 таэгуп гоЬосгусЬ запкуегпусЬ. Ма1епа1у 6 Бутрогшт. -Кгжгош, 1996. - С. 113-116.

4.19. Кузьмш О.6., Шаламай Ю.О., Коркуна 1.1. Управлшня програмами сощально-економгшого розвитку репошв. Оргашзацшно-еконошчш мехашзми розвитку : системний щцхад . Зб.наук. праць. -Льв1в: ДНД1 "Система", 1995. - С. 47-49.

4.21. Петрович Й.М., Дубоделова А.В., Коркуна 1.1., Пурха О.Т. Особливоси кондепцш маркетингу в башавськш справь - Вкник Державного университету "Льв1вська полгтехшка". Проблеми економши та управлшня № 293.- Льв1в, 1995. - С. 35-36.

4.21. Процик 1.С., Коркуна 1.1., Шаламай Ю.О. Мотиващя пращ: передовий досвщ та його застосування у ВЕЗ.- 36. : Проблеми економ1чно1 пол1тики у вшьних економ1чних зонах. Ч.Ш., Чершвщ:ЧДУ, 1995.-С.35-37.

4.22. Трач В.П., Кузьмш 0.6., Коркуна 1.1. Використання б1знес-планування на украшських гад приемствах. - МеккЗу оЬИсгешоуе 1 Ьадаусге w гогм^и systeInow pojazdow samochodowych 1 таигуп гоЬосгусИ БапкуетусЬ. Ма1епа1у 6 8утрогшт.-Кгез7о\у, 1995. - С.231-236.

19

SUMMARY

KORKUNA I.I. "STRATEGIC and OPERATIONAL PLANS in MANAGEMENT METHODS SYSTEM at an ENTERPRISE". The thesis presented is a manuscript.

The thesis is presented for Candidate of Science (Ph.D.) degree in Economics /Management/.

State University "Lviv Polytechnic".

It comprises the theoretical matter research and methods classification of management, the impact and role of strategic and operational plans in the system of management economic methods .The applicable results given cover the strategic and operational plans techniques development, planned indices formation, their financial-investment realization as well as options application to financially promote managers. The techniques suggested have been implemented at some Lviv enterprises, their operational efficiency data being given. ■ >

Коркуна И.И. Стратегические и оперативные планы в системе методов менеджмента на предприятии.

Защищаемая диссертация является рукописью. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.02 - "Менеджмент". Государственный университет "Львовская политехника ", Львов , 1996 г.

Содержит теоретические исследования сущности и классификацию методов менеджмента, оценку влияния и роли стратегических и оперативных планов в системе экономических методов менеджмента. Приводятся прикладные результаты , которые заключаются в разработке методик построения стратегических и оперативных планов , формирование плановых показателей , организации финансово-инвестиционного обеспечения их выполнения, а также в применении опционов с целью финансового стимулирования менеджеров.

Осуществлено внедрение предложенных методик на ряде предприятий г. Львова , приводятся данные об их эффективности в гтроцесе использования/

Ключов! слова: стратепя, тактика, прогноз, план, опцюн, обл1гащ'я, цш,

АННОТАЦИЯ

угенеджери-кергвники, piBHi управлшня.

/

ГБдписано до друку 1996 р. Обсяг 1.0 д.а. Формат 60x84 1/16. Пашр газетний . Друк офсетний. Тираж 100 пр.

Замовлення № . Безоплатно. Друк ТзОВ "Калъварш", м.ЛьБ1В , 290008, вул. Валова, 4/5