Управление экономическими связями предприятия тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Чмутова, Ирина Николаевна
Место защиты
Харьков
Год
1998
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Управление экономическими связями предприятия"

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИМ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

^ УДК658.1

* \ КЗЇ ^

ЧМУТОВА ІРИНА МИКОЛАЇВНА

УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ЗВ'ЯЗКАМИ ПІДПРИЄМСТВА

СЮ. ^

Спеціальність 08.06 02 - "Підприємництво, менеджмент

і маркетинг"

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Харків -1998

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана у Харківському державному економічному університеті, Міністерство освіти України.

Науковий керівник - кандидат економічних наук, професор

Дороніна Майя Степанівна

Харківський державний економічний університет,

зав. кафедрою менеджменту та маркетингу

Гриньова Валентина Миколаївна Харківський державний економічний університет, зав. кафедрою бізнесу та підприємництва

кандидат економічних наук, доцент Скоков Борис Григорович

Харківська державна академія міського господарства, доцент кафедри бухгалтерського обліку та аудиту

Офіційні опоненти : доктор економічних наук, професор

Провідна установа - Харківський державний автомобільно-дорожній технічний університет, кафедра менеджменту, Міністерство освіти України, м. Харків.

Захист відбудеться 11 40 "

1998 р. о ‘/З годині на засіданні

спеціалізованої вченої ради.Ліифр Д 64.055.01 у Харківському державному економічному університеті за адресою: 310001, м. Харків, пр. Леніна, 9-а.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Харківського державного економічного університету за адресою: 310001, м. Харків, пр. Леніна, 9-а.

Автореферат розісланий “ 9" " _ 1998 р.

В.о. вченого секретаря спеціалізованої вченої ради

Українська Л.О.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Сучасне підприємство - це система, стан і розвиток якої залежать від кількості та якості не тільки елементів його вирсСничо-господарського потенціалу, але й в значній мірі від внутрішніх та зовнішніх зв'язків. Саме тому менеджери повинні досліджувати їх сукупність для удосконалення розвитку організації в єдності її складових частин, що взаємодіють з зовнішнім оточенням. Практика свідчить, що якраз налагоджена система зв’язків насамперед визначає результативність роботи підприємства. Особливістю поточного стану економіки України є те, що у керівництва підприємств, крім традиційних проблем організації внутрішньої системи зв'язків, з’явились нові проблеми пристосування поведінки підприємства до мінливих умов зовнішнього середовища. Причому управління зовнішніми зв’язками підприємства потребує нового науково-методичного забезпечення, тому що умови їх формування в Україні надто специфічні, а позитивний досвід закордонних фірм не завжди може бути використаний в чистому вигляді.

Теоретична та практична розробка питань, пов'язаних з формуванням системи ефективних економічних зв'язків підприємства, виконана у роботах багатьох вітчизняних та зарубіжних економістів: Алова А.Н., Михеєва І.H., Козлової Н.Г., Махнової В.І., МосинаВ.П., Аристакова Ю.М., Селиванова А.І., Садреєвої А.Х., Шафранова Ю.А., Тимонова O.A., Проспелової O.A., Мескона М.Х., Обер-Кріє Дж., Діхтля Є., Мате Е. та ін.

Але визчення опублікованих в останні роки робіт та узагальнення досвіду роботи машинобудівних підприємств Харківщини дозволило дійти висновку, що цілий ряд принципово важливих проблем управління економічними зв’язками підприємства ще не знайшли свого вирішення. Так, в останній час особливої значимості набули проблеми, пов’язані з формуванням організаційного механізму управління економічними зв’язками підприємства. Актуальність проблеми управління економічними зв’язками підприємства в умовах трансформаційної економіки, її теоретичне і практичне значення зумовили необхідність проведення даного дослідження і визначили тему дисертації.

Предмет і об’єкт дослідження. Предметом дослідження обрана сукупність внутрішніх і зовнішніх причин та умов створення системи економічних зв'язків підприємств, їх удосконалення в умовах реформування економіки України. Об'єктом дослідження були обрані машинобудівні підприємства Харківського регіону.

Мета і задачі дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає в теоретичному обгрунтуванні нових засад управління економічними зв’язками підприємства в умовах трансформаційної економіки та у розробці відповідного методичного забезпечення. Для досягнення поставленої мети в дисертації вирішені такі задачі:

проаналізовано та узагальнено принципи організації ефективної діяльності підприємств в умовах становлення ринкових відносин;

виконано аналіз змісту категорії “економічні зв’язки підприємства”; узагальнено підходи до визначення потреб підприємства як системостворюючого елемента сукупності економічних зв’язків;

визначено основні напрямки удосконалення управління зв’язками підприємства з зовнішнім середовищем;

обгрунтовано передумови впровадження логістичної концепції управління матеріальними потоками підприємства;

критично проаналізовано існуючі методи діагностики потенційного банкрутства підприємств;

виконано комплексну діагностику фінансової стійкості підприємства; запропоновано підхід до оцінки актуальності цілей підприємства; розроблено алгоритм створення організаційного механізму управління системою економічних зв’язків підприємства.

Методологія і методика дослідження. Теоретичною і методологічною основою досліджень є фундаментальні праці вітчизняних та зарубіжних економістів з питань управління економічними зв’язками підприємства, закони України, укази Президента, постанови Кабінету Міністрів України. В процесі проведення досліджень та обгрунтування висновків і рекомендацій використана спеціальна література, дані про роботу машинобудівних підприємств Харкова, матеріали бухгалтерської і статистичної звітності, а також інформація, що одержана при спеціальних обстеженнях, проведених за авторською методикою.

Для вирішення поставлених задач під час дослідження використовувались методи логічного узагальнення, системний підхід, фінансовий аналіз, анкетування, метод експертних оцінок, статистичний аналіз.

Наукова новизна результатів, отриманих особисто автором: уточнено сутність і зміст категорії “економічні зв’язки підприємства"; запропоновано класифікаційні ознаки та виконано системну класифікацію цілей підприємства;

створено концептуальну модель управління зв’язками підприємства з зовнішнім середовищем;

уточнено функції логістики та фінансового менеджменту і області їх взаємодії з іншими функціональними підсистемами підприємства;

запропоновано методику вибору варіантів фінансової стратегії для збереження економічних зв’язків підприємства;

обгрунтовано логіку організаційного механізму управління системою економічних зв'язків підприємства.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що обфунтовані в дисертації теоретичні рекомендації та розроблені методичні положення направлені на якісно новий розвиток економічних зв’язків з урахуванням актуальних потреб підприємства, логістичної концепції управління матеріальними потоками, аналізу грошових потоків, фінансових методів діагностики економічних зв’язків. Основні положення дисертації можуть бути використані у навчальному процесі, зокрема в курсах “Менеджмент", “Фінансовий менеджмент” та “Логістика”.

Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні положення і практичні результати проведених досліджень, висновки та рекомендації, наведені в дисертації, доповідалися та були схвалені на Першій та Другій Міжнародних науково-практичних конференціях молодих економістів (Харків, 1996-97 p.p.), науково-практичному семінарі “Соціально-економічні аспекти регіональної промислової політики" (Донецьк, 1997 p.).

Результати досліджень та пропозиції автора впроваджені на Харківському державному підприємстві “ХЕМЗ”.

з

Публікації. За темою дисертації опубліковано 9 праць загальним обсягом 7,33 ум.-друк. арк. Особисто автору належить 3,5 ум.-друк. арк.

Структура і обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаної літератури з 150 найменувань. Робота викладена на 150 сторінках машинописного тексту, містить 33 таблиці і 28 рисунків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

В дисертації на підставі проведених досліджень і особистих розробок автора захищаються теоретичні й практичні положення створення та розвитку економічних зв’язків як важливого фактора відтворювання капіталу підприємства.

У вступі обгрунтована актуальність теми дисертації, охарактеризована глибина розробки проблеми, сформульовані мета та задачі дослідження, розкрита загальна методологія і конкретні засоби визначення закономірностей формування економічних зв’язків підприємства.

У першому розділі - "Економічні зв'язки підприємства в нових умовах господарювання" - обгрунтовано необхідність освоєння менеджерами підприємств України принципів ринкової економіки, розкрито сутність категорії “економічні зв’язки підприємства” та виконано їх класифікацію, визначено роль потреб підприємства як системостворюючої складової сукупності його економічних зв’язків.

1. Ефективна організація зв’язків підприємства з зовнішнім оточенням

забезпечується додержанням певних принципів їх формування. В соціально орієнтованій ринковій економіці основними принципами є: свобода

підприємництва, часткове державне регулювання та соціальне партнерство. Дотримання їх дозволяє господарюючим суб’єктам, без порушення системи економічних інтересів суспільства, вибирати вид та форму діяльності, організовувати виробництво, керувати діяльністю підприємства та розпоряджатись її результатами. Взаємовідносини ділових партнерів повинні базуватися на таких певних локальних принципах саморегуляції їх поведінки, як принцип рівноправності у взаємовідносинах; принцип спільності економічних інтересів; принцип взаємовигідності ділових стосунків; принцип взаємної відповідальності. В поточний момент, крім вищеназваних принципів, на ефективність зв'язків підприємства з зовнішнім оточенням впливає також дотримання його менеджерами певних соціально-етичних норм поведінки.

2. Для управління економічними зв’язками в нових умовах необхідно уточнити зміст категорії “економічні зв’язки підприємства”. В дисертації обгрунтовано таке визначення цієї категорії: економічні зв’язки підприємства -це сформована на підставі об’єктивних закономірностей існування економічного базису суспільства взаємозалежність господарюючих суб’єктів, яка викликана збігом можливостей найбільш ефективного задоволення економічних інтересів кожного з них шляхом організації обмінних процесів. Економічні зв’язки реалізуються в основному у двох зустрічних потоках: товарно-матеріальному та грошовому. Задача управління економічними зв’язками підприємства на конкретному рівні зводиться до управління цими потоками.

3. Створити та зберегти ефективну систему економічних зв’язків можна за умови, що суб’єкти господарювання будуть задовольняти потреби один одного на підставі взаємної вигоди. Тому менеджерам підприємств необхідно навчитися визначати потреби, на підставі яких будуть формуватися зв’язки підприємства, та трансформувати їх у цілі, узгоджуючи їх з партнерами через проведення ділових переговорів. Таким чином, можна виділити три рівня, в яких виступають мотиви організації зв’язків з зовнішнім оточенням суб’єктів господарювання (рис. 1).

Ділові переговори

Рис.1.Схема конкретизації мотивів установлення економічних

зв’язків суб’єктів господарювання

У другому розділі - “Аналіз можливостей створення системи ефективних економічних зв’язків” - визначено конкретні функції управління економічними зв'язками підприємства, виконано аналіз змісту та функцій логістики, запропонована система логістичних показників, проаналізовано підходи до розрахунку потоку коштів та існуючих методів діагностики потенційного банкрутства.

1. Підтримування та регулювання товарно-матеріальних і грошових потоків є важливим завданням управління підприємством. В нових умовах підключення підприємства до зовнішнього середовища, подальше удосконалення управління пов’язані з переглядом складу та змісту конкретних функцій управління. Можна вважати припустимим такий набір функціональних підсистем, які забезпечують формування та розвиток системи економічних зв’язків: менеджмент у цілому, матеріальне забезпечення, виробництво, маркетинг, логістика, фінанси та інновації.

2. Управління товарно-матеріальними потоками в ринкових умовах здійснюється за допомогою конкретної функції логістики. В адміністративній економіці замість неї були окремі конкрентні функції - матеріальне постачання, збут та управління виробничим процесом, - за допомогою яких організовувався рух товарно-матеріальних ресурсів. При переході до логістичної концепції управління треба мати на увазі, що існують протиріччя у визначенні поняття логістики та її функцій, тому в дисертації було виконано їх аналіз і уточнення та запропоновано систему логістичних показників, наведену на рис. 2.

Рис. 2. Класифікація логістичних показників функціональних підсистем

5. Складське господарство

3. В області фінансового менеджменту, особливо в частині конкретного управління грошовими потоками підприємства, в Україні відсутні будь-які стандарти та правила. Тому в роботі було проаналізовано підходи до визначення змісту конкретної функції фінансового менеджменту та оцінки грошових потоків і на цій підставі запропоновано варіант визначення потоку коштів на основі традиційної звітності підприємств.

4. Таким чином, зважаючи на необхідність формування нових підходів до управління зв’язками підприємства з зовнішнім середовищем, в роботі обгрунтовано його укрупнена схема, яка відображена на рис. 3.

Логістика

»- товарно-матеріальні потоки

------грошові потоки

------інформаційні потоки

Рис. 3. Схема управління зв’язками підприємства з зовнішнім оточенням

З наведеної на рис. З схеми видно, що системостворюючими

конкретними функціями управління зв'язками підприємства з зовнішнім середовищем є логістика та фінансовий менеджмент.

5. В трансформаційній економіці менеджери підприємств постійно

стикаються з необхідністю постійного контролю фінансового стану та

діагностики потенційного банкрутства як зовнішньої ознаки порушення економічних зв’язків підприємства. Для цього існує ряд методик, кожна з яких має свої недоліки та переваги (табл. 1).

Оцінка методик діагностики банкрутства

Методика Переваги Недоліки

1. На підставі визначення надлишку або недостачі джерел для формування запасів та витрат Простота розрахунку і 1. Трудність отримання вихідних даних 2. Неможливість оцінки динаміки фінансової стійкості 3. Не враховується ліквідність активів

2. На основі фінансових коефіцієнтів 1. Можливість спостерігати тенденції зміни показників 2. Простота розрахунку та отримання вихідних даних 1. Функціональна взаємозалежність деяких показників 2. Однакові нормативи показників для підприємств різних галузей 3. Не визначена припустима кількість показників, які не відповідають нормативним значенням 4. Відсутність можливості комплексної та однозначної оцінки потенційного банкрутства

3. Двохфак-торна аналітична модель 1. Простота розрахунку 2. Можливість використання в умовах обмеженого обсягу інформації 1. Не враховується вплив на фінансовий стан рентабельності, віддачі активів, ділової активності 2. Неможливість спостерігати динаміку фінансового стану 3. Значна помилка прогнозу

4. Модель Альтмана Простота розрахунку 1. Відсутність інформації про ринкову вартість акцій 2. Розрахунок за моделлю можна здійснювати лише для крупних компаній, акції яких котируються на біржах

5. Матриці Франшона -Романе 1. Комплексність 2. Можливість спостерігати динаміку фінансового стану 3. Можливість прогнозувати фінансовий стан підприємства Не враховується величина зміни грошового потоку

6. Методика, визначена у законодавстві Простота розрахунку та отримання вихідних даних 1. Моментний характер показників 2. Функціональний взаємозв’язок між показниками 3. Неадекватність нормативних значень показників реальній ситуації в Україні 4. Некомплексність оцінки

У третьому розділі - “Методичні засади удосконалення управління економічними зв’язками підприємства" - запропоновано методику вибору варіантів фінансової стратегії для збереження економічних зв'язків підприємства, надано методичні рекомендації щодо визначення актуальних цілей для формування взаємовигідних зв’язків підприємства з партнерами, розроблено методичні засади та алгоритм створення організаційного механізму управління економічними зв’язками підприємства.

1. Для відтворення та збереження економічних зв’язків підприємства в умовах України доцільно виконувати системну діагностику фінансової стійкості підприємства, побудовану на методі аналізу грошових потоків, синтезованого з матрицями фінансової стратегії Франшона-Романе. Перевагою такого підходу є комплексність, можливість оцінки реальних грошових потоків від виробничо-господарської, інвестиційної та фінансової діяльності, спостереження тенденцій зміни грошового потоку, прогнозу фінансового стану підприємства та своєчасного визначення резервів його покращання. .

Результати використання такого підходу на ряді підприємств наведені у табл. 2. Визначення позиції підприємств у матриці фінансової стратегії за розрахованими в табл. 2 результатами господарської (РГД), фінансової (РФД) та фінансово-господарської діяльності (РФГД) наведено на рис. 4.

Таблиця 2

Розрахунок показників РГД, РФД и РФГД по грошових потоках, тис.грн.

Підприємство РГД РФД РФГД

1995 р 1996 р 1995 р 1996 р 1995 р 1996 р

ДП “ХЕМЗ” 2091 -42593 -1 1170 2090 -41423

АТ “Укрелектромаш“ -3065 -10880 273 -273 -2793 -11154

ВАТ “Харверст" 131 -2889 0 0 131 -2889

ДП “Електроважмаш" -10302 9783 3106 -1426 -7195 8358 1

АТ “Світло Шахтаря” -11204 -4397 0 0 -11204 -4397

ВАТ “ХЗТСШ“ -3649 -860 -140 0 -3789 -860

ДП “ХЕМЗ” та ВАТ “Харверст” погіршили свій фінансово-господарський стан за період з 1995 по 1996 р. Вони перемістилися з квадрату успіху № 4 та квадрату рівноваги №2, відповідно, в квадрат дефіциту №8 - “Дилема’’; АТ “Укрелектромаш” та АТ “Світло Шахтаря” протягом аналізованого періоду залишалися в цьому ж квадраті. Таким чином, підприємства частково використовують свої можливості нарощування заборгованості, але цього не досить для покриття дефіциту ліквідних коштів. Якщо рівень рентабельності відновиться, можливий підйом в квадрат рівноваги №2 або в квадрат дефіциту №7 (за умови, що кредитори не мають довіри до підприємства). Якщо рентабельність зменшиться, підприємства попадуть в квадрат №9 - “Криза".

ДП “Електроважмаш” перемістилося з квадрату успіху №5, який характеризується збільшенням позикових та залучених коштів, в квадрат успіху №4 - “Рантьє”, що свідчить про невикористання своїх можливостей по нарощуванню темпів зростання обороту. В такій ситуації при невисокому рівні

економічної рентабельності підприємство буде переміщуватися до квадрату №1 або №7. При зростаючій рентабельності підприємство може попасти в квадрат №2.

ВАТ “ХЗТСІІГ перемістилося з квадрату дефіциту №8 -“Дилема” в квадрат рівноваги №2 - “Стійка рівновага", покращивши свій фінансовий стан. Це цінна характеристика підприємства, яку можна зберегти різними засобами. Якщо поставлено ціль встигати за бурхливим розвитком ринку, потрібно буде використовувати фінансові результати та переміщуватися в квадрати №3 або №5. При повільному розвитку підприємство переміститься в квадрати №№1, 4 або 7.

Характерно, що у всіх підприємств значення результату господарської діяльності коливається, а значення результату фінансової діяльності приблизно дорівнює нулю, що свідчить про неможливість підприємств отримувати довго- та короткострокові кредити, купувати цінні папери, випускати акції.

РФД«0 РФДхО РФД»0

РГД»0 1 РФГД^О 4 РФГД>0 \ ДП “ХЕМЗ> \ 6 РФГД»0

РГД*0 7 РФГД<0 рфгд^о "'Ч у/ \ ВАТ?“Харверст’\><(" 5 РФГД>0 ДП “Електро-важмаш”

РГД«0 9 РФГД«0 8 1 У \ РФГД<0 м \ АТ “Укр- АТ “Світ- N. електро- ло Шах- ВАТ маш" »р таря”ор “ХЗТСІІГ 3 РФД^О

Рис. 4. Матриця фінансової стратегії

2. Будь-яка ефективно діюча соціально-економічна система, у тому числі і підприємство, має три характеристики: цілісність, цілеспрямованість та доцільність. Усі вони зв'язані між собою, а рівень їх розвитку визначається якістю сформульованих та прийнятих до виконання системою менеджменту цілей підприємства. Цілі - це практично сформульовані усвідомлені актуальні потреби підприємства, задоволення яких дозволить зберегти його цілісність як виробничо-економічної системи, забезпечити ефективне використання введених в дію факторів виробництва та створення потенціалу майбутнього ефективного розвитку. Для визначення ступеня актуальності цілей була проведена їх експертна оцінка за конкретними функціями управління: загальний менеджмент (Ме), постачання (П), виробництво (В), маркетинг (Ма), логістика (Л), фінанси (Ф), інновації (І). Результати дослідження наведені на рис.5.

ДП "ХЕ М3"

4

пі З ш

2

1

0

3,7

4,37

4,08

1,87

Ш

1,84

1

3,28

2,21

2,07

2,03 2

1,07

2,92

Ме П В Ма Л Ф

Конкретні функції управління

В поточне становище □ бажане становище і

АТ "Укрелектромаш"

Ме П В Ма Л Ф

Конкретні функції управління

Б поточне становище О бажане становище \

Рис. 5. Оцінка цілей підприємств

Як видно з рис. 5, кожне підприємство має свої напрямки актуалізації цілей. ДП “ХЕМЗ" повинно в першу чергу досягати цілей, пов’язаних з фінансами, постачанням та маркетингом, а керівництву АТ “Укрелектромаш” необхідно концентруватися на цілях підсистеми менеджменту, фінансів та маркетингу. .

3. Працездатний організаційний механізм управління системою економічних зв'язків може бути створений з використанням програмно-цільового підходу за наступним алгоритмом: 1) деталізація генеральної цілі встановлення економічних зв’язків на складові підцілі; 2) вибір функціональних підсистем, необхідних для встановлення економічних зв'язків та визначення блоків цілей по кожній підсистемі; 3) формулювання заходів на перетині цілей встановлення економічних зв'язків та задач функціональних підсистем управління; 4) об’єднання всіх функціональних підсистем в єдине ціле через організаційний механізм управління економічними зв’язками підприємства.

За цим алгоритмом можна здійснювати управління економічними зв'язками через вже існуючі функціональні підсистеми, не обмежуючи їх самостійність, та забезпечувати можливість кооперації різних служб підприємства, що в свою чергу дозволить зберегти гнучкість, динамічність, безперервний розвиток підприємства, сполученість формальних та неформальних відносин.

Розглянемо застосування цього алгоритму для встановлення зв’язків з постачальниками. Основною метою встановлення таких зв’язків є пошук та закупка необхідних матеріалів задовільної якості за мінімальними цінами. Зазначена мета розбивається на складові підцілі: 1) визначення потреб підприємства в конкретних поставках (Ц1); 2) дослідження ринку закупок сировини та матеріалів (Ц2); 3) аналіз вартості придбання (ЦЗ); 4) аналіз якості продукції та надійності обслуговування (Ц4); 5) аналіз транспортних витрат (Ц5); 6) вибір постачальника (Ц6); 7) укладання контракту (Ц7).

В той же час у встановленні таких зв'язків беруть участь сім функціональних підсистем, що видно з рис. 6. Для кожної функціональної підсистеми визначаються блоки задач у відповідності до стратегічних цільових настанов підприємства.

Наступний крок - формування матриці заходів (рис. 7), в якій по вертикалі зазначено сім підцілей встановлення економічних зв’язків, а по горизонталі - сорок три задачі функціональних підсистем. Якщо в матриці зазначений захід Му, це означає, що досягнення і-ої мети встановлення економічних зв’язків буде можливим, якщо підключити відповідний блок функціональних підсистем, який вирішує і-ту задачу.

Таким чином, організаційний механізм управління економічними зв’язками підприємства, наведений у вигляді системи, забезпечує координацію діяльності семи функціональних підсистем в процесі встановлення економічних зв’язків з постачальниками. Матрична інтерпретація цілей встановлення економічних зв’язків та задач функціональних підсистем, що лежить в основі формування організаційного механізму управління економічними зв’язками підприємства, надає можливість встановлення гнучкої системи міжфункціональних зв'язків.

Підсистема загального менеджменту Підсистема постачання

І і

А1.Своєчас- Аб.Удоскона-

ність визна- лення опера-

чення акту- тивного

альних цілей планування

ДІЯЛЬНОСТІ поставок

А2.Удоскона- А7.Проведен-

лення ня робіт 3

контролю та упаковки при

координації вивозі з місця виготовлення

АЗ.Удоскона- А8.Удоскона-

лення техно- лення наван-

логічного, уп- таження та

равлінського, транспорту-

бухгалтерського обліку вання

А4.Удоскона- А9. Удоскона-

лення лення

мотивації та розміщення

планування та зберігання

кар'єри виробів на

робітників складі

Аб.Мінімізація АЮ.Удоско-

ризику налення між-

важливих цехових та

видів міжзавод-

ДІЯЛЬНОСТІ ських перевезень

виробнича підсистема І Підсистема • маркетингу

і і

А11.Розвиток організаційно- технологічної структури виробництва А19.Визначення потреб у товарах та послугах підприємства

А12.Підвищення гнучкості виробничого потенціалу А20.Контроль за зміною характеру потреб споживачів

А13.Раціональне використання потужностей А21.Управління обсягами продажу

А14.Зниження матеріалоємності А22.Збільшення частки ринку

А15.Зростання фондовіддачі А23.Вияв нових ринків

АІб.Підвищен-ня продуктивності праці А24. Розробка рекламної кампанії

А17.Підвищен-ня якості технологій та товару А25. Розвиток способів стимулювання збуту

А18.Зниження витрат А26.Розробка параметрів нової продукції

Рис.6. Блоки цілей по кожній функціональній підсистемі

Логі стична підсистема

А27. Визначення потреб у матеріальних ресурсах

А28.Дослідження ринку поставок

А29.0птимізація каналів закупок

АЗО. Підвищення

ефективності

процесу

транспортування АЗІ.Удосконалення процесу

складування______

А32.Підвищення ефективності управління запасами

АЗЗ. Удосконалення збуту готової продукції та системи післяпродажного обслуговування

Фінансова підсистема Підсистема інновацій

1 1

А34.Пошук джерел фінансування та кредитування А40. Пошук ідей • продукції, послуг, технологій

А35. Раціональне використання фінансових ресурсів

А36. Покращання структури капіталу А41.Пошук нових форм, методів управління

А37.3абезпе-чення високої ліквідності

А38.Забезпечення високої рентабельності А42.Розробка проектів введення інновацій

А39. Прискорення оборотності обігових коштів А43.Упровадження нововведень у виробництво

ч

Підсистема загального менеджменту fill і ' A1 A2 АЗ A4 AG

Ц1

Ц2

ЦЗ

Ц4

Ц5

Ц6

Ц7

* MiO

N16,2

[ Підсистема постачання I

ill її A6 A7 A8 A9 A10

Виробнича підсистема

Підсистема маркетингу

І

І І І І А22 А23 А24 А25 А26

Ц1

Ц2

ЦЗ

Ц4

Ц5

Ц6

М7

МІ.19 MU! Ml.22 Ml,26

М2,19 М2.21 М2,22

М .6 . I .....

Mf>,8

1 A11 І А12 I A13 A14 I А15 A16 I А17 I A18

Ml,13 і I

I

М3,13 М3, IX

I M4.17

M5,l8

Логістична підсистема

A27 I A28 A29 I A30 I А31 I A32 АЗЗ

Ml,27 Mi,32

M2.2X М2,2^)

М3,29 М3,32

M4.29

M5,30

М6.2У

M7.29

ш

Ц2

цз

Ц4

Ц5

Ц6

Ц7

А34

Фінансова підсистема

АЗ 5

АЗб А37

Ml.35 Ml.38

M3.35 М3.38 М3.39

M5.35 M5.38

Підсистема інновацій

А41

Ml,4()

М2,40

M6.40

Рис. 7. Матриця заходів для досягнення мети встановлення економічних зв’язків з постачальниками

Як видно з рис. 7, задача встановлення нових зв'язків з постачальника» відрізняється складністю і потребує комбінації знань спеціалістів, що працюю у різних службах підприємства.

Для прийняття рішень в цій задачі та аналогічних нетривіальних задач; управління економічними зв’язками, доцільно створити на підприємст колегіальний орган управління - комітет, до якого ввести фахівців підрозділ підприємства, що беруть участь у формуванні економічних зв'язків : ситуацією. Переваги комітетів полягають у забезпеченні координації робо-різних служб, напрацюванні варіантів близьких до оптимальних ріше> (внаслідок використання знань кожного з членів комітету), сприянні поя нових ідей з розвитку ситуації.

ВИСНОВКИ

Менеджери підприємств України для організації економічних зв’язків зовнішнім середовищем повинні оволодіти принципами ринкової економіки.

Нове визначення сутності та змісту категорії “економічні зв’язь підприємства” дозволить організувати нову систему конкретних функцій ' ефективного управління.

Потреби підприємства є системостворюючою складовою сукупності йоі економічних зв’язків. Мотиви формування економічних зв’язків суб’єкті господарювання конкретизуються в такому порядку: потреби - інтереси - цілі.

Оскільки економічні зв'язки в основному реалізуються у двох зустрічна потоках: товарно-матеріальному та грошовому, задача управлінн

економічними зв’язками підприємства на конкретному рівні зводиться д управління цими потоками. Комплексне управління товарно-матеріальни, потоком повинне здійснюватися підсистемою логістики, управління грошовиі потоком - підсистемою фінансового менеджменту.

Порівняльний аналіз існуючих методів діагностики потенційног банкрутства підприємств показав, що вони дають неоднозначні результат оцінки.

Запропонована в роботі методика діагностики фінансової стійкості, щ базується на методі аналізу грошових потоків, синтезованого з методикоі-побудови матриць фінансової стратегії, дає можливість оцінити реальї-грошові потоки від виробничо-господарської, інвестиційної та фінансове діяльності, спостерігати тенденції зміни грошового потоку, прогнозуваті фінансовий стан підприємства та своєчасно визначати резерви розвитку йоп економічних зв’язків.

Апробація запропонованої в дисертації методики оцінки актуальною цілей підприємства дозволила знайти основні напрямки, на яких треб; концентруватися системі менеджменту підприємства для ефективне огранізації сукупності економічних зв’язків.

Розроблений в роботі організаційний механізм управління економічним! зв’язками підприємства забезпечує координацію діяльності семі функціональних підсистем в процесі встановлення економічних зв’язків : постачальниками. Матрична інтерпретація цілей встановлення економічни: зв’язків та задач функціональних підсистем, що лежить в основі формувань організаційного механізму управління економічними зв’язками підприємства надає можливість встановлення гнучкої системи міжфункціональних зв’язків.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ РОБІТ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Доронина М.С., Чмутова И.Н. Методические аспекты исследования вязей предприятия // Вюник. - 1998. - №2(6).--С. 30-32.

2. Доронина М.С., Чмутова И.Н. Анализ системы целей предприятия ' Экономика и управление. - 1997. - №3. - С. 32-33

3. Доронина М.С., Чмутова И.Н. Оценка кризисного состояния редприятий // Экономика и управление. - 1998. - №1. - С.26-28.

4. Доронина М.С., Чмутова И.H., Авраменко Е.В. Практикум эинансового менеджера по курсу “Финансовый анализ деятельности редприятия”. Харьков: РИО ХГЭУ, 1998. -88 с.

5. Чмутова И.Н. Актуальность формирования системы экономических вязей промышленного предприятия II Сб. докл. Первой Междунар. науч,-ракт. конф. молодых экономистов “Современные проблемы развития роизводства", 27-29 мая 1996г. - X.: Форт ЛТД, 1996. - С. 158-159.

6. Чмутова И.Н. Формирование системы экономических связей для овышения эффективности управления предприятием II Эффективный юнеджмент. - Харьков: АО “Бизнес Информ”, 1996. - С. 172-174.

7. Чмутова И.H., Доронин A.B. Роль потребностей, интересов и целей в зормировании экономических связей хозяйствующего субъекта // Сб. докл. (торой Междунар. науч. - практ. конф. молодых экономистов “Современные роблемы развития производства”, Харьков: АО "Бизнес Информ”, 1997. -¡.232-233.

8. Чмутова И.Н. Цели хозяйствующего субъекта как форма отражения го потребностей II Республик, межведом. науч.-техн. сб. “Коммунальное озяйство городов”. Вып. 10. - К.: Техжка, 1997. - С. 153-157.

9. Доронина М.С., Чмутова И.Н. Методическое обеспечение зормирования эффективных внешнеэкономических связей II Социально-кономические аспекты региональной промышленной политики: Сб. научн. рудов. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 1997. - С. 181-183

Чмутова І.М. Управління економічними зв’язками підприємства. -укопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук а спеціальністю 08.06.02 - “Підприємництво, менеджмент і маркетинг”, арківський державний економічний університет, Харків, 1998.

Захищаються результати теоретичних досліджень і методичні екомендації щодо вдосконалення управління економічними зв'язками ідприємства в умовах трансформаційної економіки. У роботі визначено ринципи організації економічних зв’язків підприємства для сучасних умов зсподарювання; виконано класифікацію цілей підприємства як важливої ередумови формування економічних зв’язків; розроблено концептуальну одель управління зв’язками підприємства з зовнішнім оточенням, апропоновано методику діагностики фінансової стійкості підприємства; озроблено методичні засади та алгоритм створення організаційного еханізму управління системою економічних зв’язків підприємства.

Ключові слова: економічні зв’язки, функції управління, товарно матеріальні потоки, грошові потоки, логістика, фінансовий менеджмент організаційний механізм.

Чмутова И.Н. Управление экономическими связями предприятия. -Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономически; наук по специальности 08.06.02 - “Предпринимательство, менеджмент I

маркетинг. Харьковский государственный экономический университет Харьков, 1998.

Защищаются результаты теоретических исследований и методически« рекомендации по совершенствованию управления экономическими связямь предприятия в условиях трансформационной экономики. В работе определень принципы организации экономических связей предприятия для современны; условий хозяйствования; выполнена классификация целей предприятия ка! важного елемента формирования экономических связей; разработанг концептуальная модель управления связями предприятия с внешнил, окружением. Предложена методика диагностики финансовой устойчивость предприятия; разработаны методические основы и алгоритм создана организационного механизма управления системой экономических связе£ предприятия.

Ключевые слова: экономические связи, функции управления, товарноматериальные потоки, денежные потоки, логистика, финансовый менеджмент организационный механизм.

Cmutowa I.N. Management of Enterprise Economic Relations. - Manuscript.

Thesis to complete for a scientific degree - Candidate of Science ir Economics in the speciality 08.06.02 - “Enterpreneurship, Management anc Marketing". The Kharkow State University of Economics, Kharkow 1998.

The results of theoretical research and methodical recommendations foi improvement management of enterprise economic relations in conditions o transformational economy are defended. The principles for organization o enterprise economic relations in the present economic conditions are defended ir the paper; the classification of enterprise obectives as an important element foi economic relations is carried out; conceptual model for management of enterprise relations with external environment is worked out. Method of diagnostics o enterprise financial stability is suggested; methodical bases and algorhythm o establishing organizational mechanism for management of enterprise economic relations are worked out.

Key words: economic relations, management functions, commodity anc material flows, flows of money, logistics, financial management, organizationa mechanism.

Чмутова Ірина Миколаївна

УПРАВЛІННЯ ЕКОНОМІЧНИМИ ЗВ’ЯЗКАМИ ПІДПРИЄМСТВА

Спеціальність 08.06.02 - “Підприємництво, менеджмент

і маркетинг"

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

„ Р

Відповідальний за випуск Мельникова К.І.

Підписано до друку Формат 60x84 1/16.

Папір друкарський №1. Друк офсетний. Обсяг 1,0 ум.-друк. арк. Тираж 100 прим. Зам № ¿2 Безкоштовно

ХТУРЕ. УКРАЇНА, 310726 Харків, просп. Леніна, 14.