Финансовая власть и ее влияние на экономическую безопасность в транзитивном обществе. тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Масюк, Леся Васильевна
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 2000
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.01
Автореферат диссертации по теме "Финансовая власть и ее влияние на экономическую безопасность в транзитивном обществе."
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ім. В.Н. КАРАЗІНА
МАСЮК ЛЕСЯ ВАСИЛІВНА
■ 1 ' •' УДК 330.142.23: 338.242:338.124.4
ФІНАНСОВА ВЛАДА ТА II ВПЛИВ НА ЕКОНОМІЧНУ БЕЗПЕКУ В ТРАНЗИТИВНОМУ СУСПІЛЬСТВІ
Спеціальність 08.0#0ї^економічна теорія
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Харків - 2000
Роботу виконано на кафедрі економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник:
Офіційні опоненти.
Провідна організація:
- доктор економічних наук, доцент Задорожний Григорій Васильович, професор кафедри економічної теорії та економічних методів управлішія Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
- доктор економічних наук, професор Воробйов Євген Михайлович, завідувач кафедри економічної теоріі' Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України;
- кандидат економічних наук, доцент Духов Володимир Єгорович, доцент кафедри економічної теорії Університету внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України, м. Харків.
- Донецький державний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра економічної теорії, м. Донецьк.
Захист відбудеться “ЛУ 2000 року о •/7- годині на '¡зсіданні
спеціалізованої вченої ради Д 64.051.01 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, майдан Свободи. 4. ауд. V - 67.
З дисертацією можна ознайомитися у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, м. Харків, майдан Свободи. 4.
Автореферат розіслано "ЛЗ ' 2000 р.
Вчений сскретзр •
спеціалізованої вченої ради Соболів В.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. З моменту проголошення незалежності Україна поступово впроваджувала ринкові механізми регулювання економіки, які в різний час характеризувались позитивними або негативними наслідками. Одним з негативних, як показує практика, стало створеній “ринкової” держави, у якій вусіх сферах суспільного життя домінують гроші. У країні продовжується соціально-економічна криза, накопичення та перерозподіл багатства будь-якими шляхами, внаслідок чого переважна більшість населення перетворилася на безнадійних "соціальних аутсайдерів”. Протиріччя між політичною та економічною владою в значній мірі розв’язується через зміцнення та зростання ролі фінансової влади. Яскравим вираженням останньої є приватно-кулуарні, корпоративні відносини та перевага грошових форм “співробітництва” над законодавчо закріпленими "правилами гри” як у державних, так і підприємницьких структурах. Суспільство ще невзмозі протистояти зростанню зв’язків службовців державних органів з організованою злочинністю, що дозволяє концентрувати в тіньових структурах найбільш значні фінансові ресурси.
Небезпеку дня України представляє поєднання системи влади з тіньовими фінансовими ресурсами. Це існує тому, що сьогодні в більшості випадків спостерігається ситуація, коли неможливо бути політиком, не маючи прямого доступу до фінансових потоків, а також не можна займатися бізнесом без особистих стосунків з представниками владних структур. Цього альянсу, завдяки якому політики приймають рішення не на користь суспільних перетворень, а в інтересах олігархів і фінансових кланів, потрібно уникати будь-якими шляхами.
Розвиток ринкових процесів вже не піддається будь-яким реальним характеристикам, тому шо в їх основі переважно лежить аномальна податкова система та адміністративне свавілля, тобто відбувається дедалі більша тінізація національної економіки, яка вже стала звичним елементом функціонування суб’єктів підприємницької діяльності.
Реалізація фінансової влади являє собою складовий елемент механізму забезпечення економічної безпеки держави, тому розгляд фінансових відносин на будь-якому рівні особливо важливий. Актуальність дослідження питань фінансової влади та її впливу на економічну безпеку зумовлена рядом об’єктивних чинників: визначенням ролі та місця України у відносинах з іншими країнами: зростанням загроз економічній безпеці; розширеним відтворенням тіньової економіки; необхідністю забезпечення порогових значень індикаторів економічної безпеки на належному рівні тощо.
В умовах ринкової трансформації економіки, шли на передній план вийшли
питання роздержавлення, приватизації та становлення інституту приватної власності, проблеми економічної влади, утому числі і фінансової, стали об’єктом першочергової уваги науковців-економістів. Трансформація економіки почалася з перетворень у фінансовій сфері, і досвід більшості розвинутих країн показав, що фінансова влада в умовах становлення й функціонування ринкової економіки є провідною формою економічної влади. Усі проблеми перехідної економіки: сгрукіурна перебудова, модернізація виробництва, інституціоналізація ринкових структур, забезпечення економічної безпеки України на належному рівні та інші можуть вдало вирішуватися лише за наявності достатніх фінансових ресурсів, стабільності фінансової системи, сталості національної грошової одиниці. Вивчення проблем фінансової влади та її впливу на економічну безпеку є актуальним у теоретичному й практичному аспектах.
У вітчизняній літуратурі немає наукової роботи (монографії чи дисертації), у якій би спеціально досліджувалися питання фінансової влади в будь-якому розрізі вивчення. Усе, що є, стосується політичної влади, і, частково, економічної. До недавнього часу проблеми влади цікавили лише політологів, філософів та соціологів. Але сьогодні, коли економіка все більше перетворюється в "фінансоміку”, проблемами влади зацікавились економісти, і навіть деякі з них вважають, що саме з перегляду відносин економічної та фінансової влади потрібно починати лікування економіки країни.
Питання економічної безпеки порушували російські вчені: Л. Абалкін, С. Глазьєв, В. Паньков, А. Пороховський, Г. Почепцов, І. Прохоренко, В. Сенгачов та інші. В останні п’ять років значно зросла кількість наукових розробок, що аналізують сферу економічної безпеки. Вони достатньо представлені у вітчизняній соціально-економічній літературі. Проблемами досліджень економічної безпеки займаються такі українські вчені, як Л. Безчасний, О. Бєлов,
О. Власюк, Я. Жаліло, В. Лукацій, С. Мочерний, В. Мунтіян, А. Сменковський та інші. Відрадно вказати, що велику роботу з питань аналізу загроз та стану економічної безпеки в транзитивному суспільстві проводять харківські вчені: Є. Воріобйов, Г. Дарнопих, В. Духов, Г. Задорожний, П. Іващенко, М. Кім. С. Тютюнникова, В. Смоловик. М. Тумар та інші. Розробки проблем розвитку транзитивного суспільства розглядають вітчизняні економісти: В. Геєць.
A. Гриценко. В. Макдибура, І. Сало, О. Турчинов; вчені ближнього зарубіжжя:
О. Арсеєнко, А. Ілларіонов, В. Кузнєцов, О. Мовсесян та багато інших.
Проблеми економічної влади та економічної безпеки порушувалися у монографіях: Задорожний Г.В. Собственность и зкономическая вдасть. - X.: Основа, 1996. - 144 с.; Економічна безпека України: сутність і напрямки забезпечення / В.Т. Шлемко, І.Ф. Бінько. - К.: НІСД, 1997. - 144 с.; Косєвцов
B,О.. Бінько І.Ф. Національна безпека України: проблеми та шляхи реалізації національних інтересів. - К.: НІСД. 1996. - 61 с.; Розвиток зовнішної торгівлі
з
України та її економічна безпека /В.Г. Андрійчук. О.С. Власюк. А.І. Мокій,
В.П. Титаренко. - К.: НІСД, 1996. - 148 с. та ін.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в рамках тем науково-дослідних робіт кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна “Формування нового економічного ладу України”, "Інституційна трансформація економіки України”.
Мета і задачі дослідження. Дисертаційна робота мас за мету визначення поняття фінансової влади, розкриття форм її реалізації та їх вплив на економічну безпеку держави через визначення негативних та позитивних факторів у відносинах фінансової влади, як на мікро-, так і на макрорівні, нових напрямків подальшого розвитку України та вдосконалення відносин і форм реалізації фінансової влади. Відповідно до мети дослідження передбачається вирішення таких завдань:
- розкрити зміст фінансової влади та визначити її місце в системі економічної влади, виділити її основні елементи: суб’єкт, об’єкт, засоби, ресурси;
- визначити форми реалізації фінансової влади;
- відокремити законні відносини фінансової влади від тіньових, дослідити особливості незаконної реалізації фінансової влади в Україні;
- дати характеристику поняття економічної безпеки та основних її показників, виділити у фінансовому аспекті загрози економічній безпеці;
- проаналізувати ті індикатори та фактори економічної безпеки, забезпечення яких на належному рівні приводить до зменшення загроз економічній безпеці, спричинених відносинами фінансової влади;
- розглянути реалізацію фінансової влади на міжнародному рівні та дослідити вплив міжнародного фінансового капіталу на економічну безпеку України.
Об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є система економічних відносин, що виникають у сфері формування, нагромадження, зберігання та використання фінансових ресурсів, а також у сфері забезпечення фінансової безпеки держави.
Предмет дослідження. Предметом дисертаційного дослідження стали відносини фінансової влади та їх вплив на економічну безпеку, що можливо через аналіз процесів, пов’язаних з роздержавленням власності, проблемами соціальної політики, формуванням та розподілом державного та місцевих бюджетів, функціонуванням кредитної системи, окремих підприємств, чинників і параметрів економічної безпеки держави.
Методи дослідження. Складність та багатозначність процесів у фінансовій сфері на сучасному етапі не дають можливості проводити їх аналіз на основі одного методологічного підходу, тим паче, коли розглядається вплив фінансових
та владних процесів на економічну безпеку України. Тому в дисертації використовуються сучасні методи дослідження: системний, порівняльно-факторний та економіко-статистичний аналіз, логічного обгрунтування та інші.
Інформаційно-довідковою базою стали закони та нормативні акти України, статистичні дані, наукові публікації та доповіді.
Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна результатів дисертаційного дослідження полягає у тому, що в ньому вперше у вітчизняній літературі охарактеризовані ринкові процеси України з точки зору відносин фінансової влади. Дослідження має достатньо різнобічну розробку цілого ряду нових методологічних проблем, що відкривають нові перспективи для подальшого аналізу. У зв'язку з цим науковою новизною є такі положення:
1) визначено поняття фінансової влади, як однієї з форм реалізації економічної влади, що зводиться до відносин суб' єкта та об’єкта влади з приводу фінансових ресурсів, коли суб’єкт підкоряє власним інтересам іншого учасника владних відносин;
2) доведено, що фінансова влада в транзитивній економіці України є визначальною формою реалізації економічної влади, про що свідчить двоєдиний процес її інституціалізації: на загальнодержавному рівні суб’єкти фінансової влади формують законодавчу базу, податкову систему, ведуть розподіл державного бюджету: на рівні індивідів * власники фінансових ресурсів “купують'’ посадив органах державного управління з метою підкорення політики своїм особистим інтересам. І те, і інше безпосередньо впливає на стан економічної безпеки;
3) виділено форми реалізації фінансової влади за наступними критеріями:
а) особиста участь суб’єктів фінансової влади в управлінні кампанії - реалізація фінансової влади за допомогою системи участі та методом особистої унії; б) q'б’єкти господарювання - державна фінансова влада (суб’єктом виступають органи загальнодержавного та місцевого управління), фінансова влада кредитної системи (суб’єктами влади є центральний банк комерційні банки, небанківські фінансово-кредитні установи), фінансова влада підприємств, індивідуальна та міжнародна фінансова влада;
4) проаналізовано у фінансовому аспекті внутрішні (недосконалість законодавства у фінансово-кредитній сфері, відсутність достатнього золотовалютного запасу: низький рівень інвестиційної діяльності; неефективність податкової системи, масове ухилення від сплати податків тощо) та зовнішні (залежність реформування економіки країни від отримання іноземних кредитів та іншої зарубіжної допомоги; зростання зовнішнього державного боргу і нераціональне використання зарубіжних кредитів та ін.) загрози економічній безпеці. Серед існуючих індикаторів економічної безпеки виділено та охарактеризовано індикатори, які безпосередньо
є результатом фінансових відносин і реалізуються через фінансову владу (показники реального та номінального валового внутрішнього продукту (ВВП); видатки та доходи державного та місцевого бюджетів; дефіцит бюджету; інфляція; зовнішня та внутрішня заборгованість держави та залежність країни від іноземних кредиторів; обсяг кредитів у цілому, рівень відсоткових ставок та
ін.);
5) розкрито процеси роздержавлення та приватизації як; форми перерозподілу фінансової влади між державою та окремими індивідами, які в транзитивному суспільстві породжують два головних наслідки: з одного боку, створюють загрозу національній економічній безпеці (особисті економічні інтереси індивідуальних суб’єктів фінансової влади превалюють над інтересами держави та суспільства), з іншого боку - зміцнюють економічну безпеку7 реальних володарів фінансових ресурсів;
6) доведеш, що фінансова влада, яка реалізується поза правовим полем транзитивного суспільства, є головною підвалиною тіньової економіки і гальмом санкціонування прав власності, створення і функціонування в суто егоїстичних інтересах кланів - сталих владних, перш за все економічних, структур, що маніть “дах” у регіональних та центральних органах управління, завдяки чому офіційно та неофіційно привласнюють доходи від використання комерційних і державних фінансових ресурсів. Розкрито форми незаконної реалізації фінансової влади (корумпованість, створення позабюджетних фондів, бартерні операції, зростання державного боргу та ін.). Все це складає одну з головних загроз економічній безпеці транзитивного суспільства;
7) обґрунтовано положення про доцільність формування в Україні фінансово-виробничих груп, а не промислово-фінансових чи фінансово-промислових, основу яких повинні складати банківсько-фінансові установи, а до їх складу входити підприємства промисловості, будівництва, сільського господарства, торгівлі. Саме вони повинні стати головним суб’єктом фінансової влади після держави, як рушійної сили ринкових перетворень. З метою їх інституціоналізації потрібно: чітко струкіуруватн завдання, цілі, напрямки роботи; визначити державну політику для того, щоб ФВГ стали засобом формування високотехнологічного та конкурентоспроможного комплексу, здатного забезпечити економічну незалежність та національну безпеку України; оздоровлення банківської системи, спрямування її діяльності на фінансування і кредитування реального сектора економіки; виділити чітку межу між башами та виробничими підприємствами; забезпечити функціонування ФВГ у правовому йолі.
8) розкрито особливості міжнародної реалізації фінансової влади та її вплив на економічну безпеку транзитивних суспільств. Панування міжнародного фінансового капіталу призвело до того, що виник новий суспільний феномен -
фінансоміка, де владарюють інтереси міжнародного спекулятивного капіталу, регламентація функціонування якого € надзвичайно проблематичною, що створює реальну загрозу економічній безпеці не лише транзитивних, але й розвішених країн. Визначено напрямки впливу міжнародного фінансового капіталу на економічну безпеку України.
Практичне значення одержаних результатів. Результати дослідження дозволяють виділити напрямки розвитку економіки країни, обгрунтувати механізми забезпечення економічної безпеки. Практичну цінність можуть мати висновки щодо формування фінансово-виробничих груп, податкової політики, організації діяльності центрального банку, комерційних банків та небанківських фінансово-кредитних установ, забезпечення соціальних пріоритетів, ліквідації-незаконних відносин фінансової влади. Матеріали можуть бути використані у науково-дослідницькій та практичній діяльності зацікавлених установ, організацій, а також при підготовці лекцій, спецкурсів з питань фінансової влади та економічної безпеки.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційного дослідження апробовано на міжнародних науково-практичних конференціях: ‘"Проблеми реформування економіки Україні в умовах транзиті” (м. Харків, 1998); “Соціальні пріоритети в транзитивній економіці” (м. Харків, 1999); “Соціальне партнерство та ного роль в становленні ринкової економіки в Україні” (м. Харків, 2000).
Публікації. За темою дисертації опубліковано 6 наукових праць, у тому чисйі 3 статті у фахових наукових виданнях, загальним обсягом 1,93 д.а.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація має вступ, три розділи, висновок, список використаних джерел, що включає 211 найменувань і 5 додатків. В дисертації є 6 графіків, 4 діаграми, 5 таблиць. Загальний обсяг дисертації -197 ст. машинописного тексту; основний текст викладено на 175 с.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ
• У кступі обгрунтовано актуальність теми, сформульовано мету та основні
завдання, викладено йаукову новизну та практичну цінність отриманих результатів, висвітлено апробацію роботи.
У першому розділі “Влада в системі суспільних відносин в умовах трансформації” проводиться аналіз різних визначень влади, починаючи з трактування цього феномену, як елемента цілісного міфологічного світогляду, до сучасних характеристик. Визначається її зміст, сутність, стругаура, основні компоненти, характеристики, форми функціонування та критерії класифікації. Звертається увага на відмінність влади від таких понять як сила, авторитет, панування, вплив, спонукання, насилля. Влада - це відносини, які включають
не менше двох партнерів, причому цими партнерами можуть бути як окремі особи, так і груш і людей, які мають взаємовизначальнин статус - володарюючі та підвладні. Влада поєднує інтерес та волю, при цьому воля виступає засобом вираження і реалізації інтересів.
Головний зміст влади полягає у тому, що конкретний суб’єкт в силу природних якостей або соціального положення має можливість надавати або не надаватну розпорядження, інших осіб ті чи інші ресурси-для задоволення потреб. У феномені влади знаходять вольове вираження інтереси.
Сутність влади виражається залежністю між необхідністю реалізації інтересів суб’єктів і можливістю їх реалізації, що контролюється носіями панівних інтересів та виражає їх панівну волю. У владних відносинах “зустрічаються” і взаємодіють різні інтереси. Струкіурно влада включає в себе три елементи: 1) панівний інтерес; 2) панівну волю людини; 3) засоби забезпечення відносин панування.
Компонентами влади є:
- суб’єкт влади - це завжди носій панівного інтересу і панівної волі. Суб’єкт визначає зміст владного відношення через наказ (розпорядження). Суб’єктом економічної влади може бути окрема людина, група людей, організація, які є власником економічних ресурсів, тобто - це приватний власник, об’єднання приватних власників, держава;
- об’єкт влади завади має статус підлеглого. Діапазон підпорядкованості може бути різним: від підкорення за власним бажанням і з радістю (абсолютного) до жорсткого протистояння і примушення. Мотиви підкорення можуть бути засновані на зацікавленості у досягненні поставленої мети, переконаності у необхідності виконання розпоряджень, авторитеті владарюючого і просто на почутті страху перед небажаними наслідками у випадку непідкорення. Готовність до підкорення залежить від ряду факторів: особистих якостей об’єкта, характеру вимог, ситуації та засобів впливу, якими володіє суб’єкт, а також від того, як виконавець сприймає суб’єкта влади в залежності від наявності у останнього різних якостей. У феномені економічної влади об’ єкгом її, як правило, виступає не власник. Якщо мова йде про матеріальне багатство як об’єкт власності, то об’єктом економічної влади є не власник матеріальних ресурсів;
- ресурси влади у широкому розумінні представляють собою все те, що індивід або група можуть використати для впливу на інших, а у вузькому -засоби, використання яких забезпечує вплив на об’єкт влади з метою реалізації цілей суб’єкта. Ресурси представляють собою важливі для об’єкта цінності (гроші, засоби виробництва, предмети споживання та ін.), засоби, здатні впливати на внутрішній світ, мотивацію людини (телебачення, преса та ін.), або знаряддя (інструменти), за допомогою яких можна позбавити людину тих чи інших цінностей. Ресурси влади бувають: утилітарні, примусові та
нормативні. Поділ ресурсів можливий відповідно важливим сферам життєдіяльності: фінансові, економічні, соціальні, шлітико-силові та культурно-інформаційні. У відносинах економічної влади ресурсами є економічні та інформаційні ресурси.
Засоби влади - авторитет, право, насилля, гроші та ін.; методи - управління, спонукання, переконання та насилля.
Доведено, що виникнення влади як соціального феномену зумовлено необхідністю узгодження суспільних дій лкдей при перевазі спільного інтересу над приватним. Суттєве ядро влади, яке робить можливим форми її проявлення і матеріалізує їх, міститься в органічно присутньому в життєдіяльності людей всебічному зв’язку у вигляді постійно відтворюваної залежності між людьми, що визначається способом виробництва матеріальних та духовних благ.
У розділі визначається сутність економічної влади, її суб’єкти, об’єкти, ресурси, тобто відмінність від інших видів. Економічна влада - це здатність окремої людини або груди людей здійснювати економічними засобами вплив на окремо взяту людину, групу людей або суспільство в цілому з тіш, щоб прилаппуватн їх поведінку своїм інтересам. Причому, значення має не стільки влада, пов’язана з особистими якостями об’єкта, скільки та влада, яка визначена різницею в економічному статусі, доходах та майні. Економічна влада
- це економічне (суспільне) відношення панування і підкорення між суб’єктами господарювання у ході комбінування економічних ресурсів в процесі виробництва, розподілу, обміну та споживання благ і привласнення результатів господарчої діяльності.
Економічна влада є модифікацією самої власності, тому що власність існує у будь-якому випадку, а економічна влада є формою “відсвічення” і реалізацією вольової сторони власності через володіння економічними ресурсами. Останні є тим опосередковуючим лаіщюгом, який пов ’язує власність та економічну владу. Власність породжує владу. Влада тримається на власності, сприяє її розширенню та зміцненню.
Форми реалізації економічної влади - це засоби спонукання людей до діяльності в інтересах суб’єкта владних відносин. Внутрішніми формами реалізації є спонукання та зацікавленість, а зовнішніми: фіскальна, кредитна, які є яскравим виреженням фінансової (грошової) влади, цінова влада, інформаційна, виробнича.
У другому розділі "Фінансова влада в системі економічних відносин” визйачається зміст фінансової влади, як однієї з форм реалізації економічної влади. Фінансова влада - це влада впливу, вона не завжди регламентується конституцією та законами, має різноманітні сфери виявлення, межі компетентності, вона не завжди законослухняна. Найчастіше її метою є
досягнення особистих (групових) інтересів її суб'єктів. Особа, що володіє фінансовими ресурсами, потенційно є суб'єктом фінансової влади, але в дійсності стає ним лише у тому разі, коли з приводу цих ресурсів виникають відносини володіння, розпорядження або користування.
Для фінансової влади основним ресурсом є гроші у будь-якій формі їх вираження. Обов’язкова необхідність цих ресурсів зумовлюється тим. що фінансова влада не може функціонувати і реалізувати себе без наявності коштів, яке б не було бажання суб'єкта підкорити, а бажання об’єкта - підкоритися.
Відмічається, що якою б не була форма влади: політичною, державною, економічною чи фінансовою, вона завжди пов'язана одна з іншою. Прикладом є фінансування фінансовими магнатами виборчих компаній і організація виборів окремих індивідів чи партій в органи влади, або ситуація, коли суб’єкти фінансової влади "кочують" в політичне життя, а політики - в комерційні структури. Уряд та парламент все частіше включаютьу свій склад представників могутніх фінансових організацій. Зрощення інтересів керівної еліти фінансових структур найбільш інтенсивно проходить в тих ’’коридорах влади”, де формується економічна політика.
У розділі звертається увага на інструмент влади - знання, яке є самим значущим і всебічним. Але в період жорсткої криміналізації економіки, знання та інформація виступають засобом збагачення тих суб’єктів, які володіють ними, тобто цей ресурс направляється на суспільне призначення, а перш за все - на приріст капіталу.
Класифікуються форми реалізації фінансової влади за наступними критеріями: 1) методами особистої участі суб'єктів фінансової влади в управлінні компанії (реалізація фінансової влади через систему участі та методом особистої унії); 2) за суб’єктами господарювання: державна фінансова влада (суб’єктом виступають органи загальнодержавного та місцевого управління), фінансова влада кредитної системи (суб'єктами влади є центральний банк, комерційні банки, нєбанківські фінансово-кредитні установи), фінансова влада підприємств та індивідів.
Сутність реалізації фінансової влади через систему участі полягає у тому, що певна фінансова група або окремий монополіст контролює акціонерне товариство, яке господарює над залежними від нього товариствами - "дочірніми”, які. в свою чергу, контролюють ще ряд товариств тощо, у результаті чого підпорядковується впливу вся система. Особиста унія - це поєднання магнатами фінансового капіталу керівних посад у цілому ряді компаній. Розвиток системи участі закономірно веде до зрощення фінансового, виробничого та торгового капіталів і формування фінансо-виробничих груп. Вони представляють собою об’єднання банківських, промислових і торгових корпорацій на основі системи участі, особистої унії, встановлення довгострокових фінансових відносин і тому
подібних зв'язків.
Реалізація державної фінансової влади просліджується у відносинах центральних органів управління з місцевими органами влади, підприємствами, кредитною системою, індивідами з приводу формування та розподілу державного бюджету. Неабияку загрозу економічній безпеці створює необгрунтована податкова політика. Бюджетні видатки належить планувати так, аби домогтися найбільших результатів для суспільства за найменших витрат, тобто, щоб забезпечити індикатори економічної безпеки на належному рівні.
Реалізація фінансової влади через місцеві органи управління відбувається, перш за все. через розподіл обласних, міських, районних та сільських бюджетів. Законна реалізація влади - це відносини з регіональними підприємствами щодо сплати податків у місцеві бюджети: з кредитною системою для отримання цільових відсоткових кредитів: з населенням у системі оподаткування. Незаконний тип - відносини регіонів з центральними органами влади щодо їх нецільового фінансування: надання хабарів; корупція: з підприємствами -надання необгрунтованих пільг в оподаткуванні, що є наслідком отримання від останніх фінансових коштів або благ: відносини з кримінальними структурами. Тіньову реалізацію регіональної фінансової влади можна також прослідкувати за допомогою формування позабюджетних і цільових фондів. Незаконною реалізацією фінансової влади, коли суб’єктом є представники регіональної влади, державні підприємства, а об’єктом - населення, можна назвати також ті випадки, коли громадяни дають працівникам державних інституцій хабарі.
Національний банк України виступає суб’ єкгом фінансової влади, надаючи комерційним банкам кредити, які використовуються для задоволення тимчасових потреб банків і кредитування потреб, пов’язаних з структурною перебудовою економіки України, а також кредити під програми фінансового оздоровлення банків. У добровільно примусовій формі НБУ спонукає комерційні банки вкладати кошти в облігації держпозики. Фінансова влада реалізує себе також у відносинах кредитної системи з підприємствами, населенням, коли комерційні банки обирають за тими чи іншими ознаками кого кредитувати, які відсотки брати за кредити та встановлюють ті чи інші умови для їх отримання .
Реалізація фінансової влади через підприємства за законним типом просліджується у відносинах з іншими підприємствами та індивідами -працівниками, які отримують заробітну плату, дотації та інші види фінансової допомоги.
Індивід стає суб’єктом фінансової влади, коли має у своєму розпорядженні достатню кількість фінансових ресурсів для підкорення своїм інтересам інших членів суспільства. Передумовою та результатом відносин фінансової влади, коли одним з учасником виступає індивід, є формування доходів громадян.
складовою яких є заробітна плата, деякі легітимні або високоприбуткові види діяльності підприємств ринкового сектора економіки, протиправна діяльність.
Виділено особливості незаконної реалізації фінансової влади в Україні. Це розкол між державою та суспільством, дуже велика регулююча роль держави в економіці, .монополізм, неправовий характер економічних перетворень, надмірно високий рівень податкових відрахувань та репресивний характер системи оподаткування.
У третьому розділі "Фінансова влада як фактор впливу на забезпечення економічної безпеки в транзитивному суспільстві*’ розглянуто поняття економічної безпеки та вплив на останню фінансової влади. Економічна безпека - це сукупність умов та факторів, які забезпечують незалежність національної економіки, її стабільність та сталість, здатність до постійного оновлення та самодосконалості з метою задоволення потреб населення. Економічна безпека сприяє ефективному динамічному зростанню національної економіки, її здатностям задовольняти потреби суспільства, держави, індивіда, забезпечувати конкурентоспроможність на зовнішніх та внутрішніх ринках, що протидіє різноманітним загрозам та втратам.
У фінансовому аспекті виділені внутрішні та зовнішні загрози економічнії! безпеці: спад виробництва та втрата ринків, втрата та незабезпечення соціальних гарантій, зростання державного боргу та корупція, криміналізації і тінізації економіки.
Розглянуто вплив фінансової влади на фактори та індикатори економічної безпеки. Основними фінансовими індикаторами економічної безпеки є показники реального та номінального валового внутрішнього продукт/ (ВВП); видатки, доходи, дефіцит державного, місцевого, зведеного бюджетів; баланс доходів та грошових витрат населення; рух грошової маси: розміри заборгованості із заробітної плати, пенсій та інших соціальних виплат: обсяги кредитного обслуговування, тіньової економіки, обсяг капітальних вкладень вітчизняних підприємств усіх форм власності, розміри іноземних інвестицій у цінні папери вітчизняних підприємств, іноземних кредитів у інвестиції; валютного ринку; фондового ринку; імпорту та експорту капіталу та інші.
У розділі обгрунтовано необхідність створення концепції фінансової безпеки, в якій потрібно зазначити: основну мету та цілі забезпечення фінансової безпеки держави; принципи організації фінансової безпеки; загрози фінансовій безпеці: пріоритети у забезпеченні фінансової безпеки: основні напрямки державної політики у сфері фінансової безпеки: методи забезпечення фінансової безпеки; систему підтримки безпеки; перелік індикаторів та способи їх забезпечення у рамках трогових значень.
Охарактеризовано вплив міжнародного спекулятивного капіталу на економіку України. Суб'єктами фінансової влади на міжнародному рівні є: міжнародні організації; регіональні організації; транснаціональні корпорації; інстиіуційні інвестори: неурядові організації: великі міста: індивіди.
Сутність глобальної фінансової влади полягає у прискоренні планетарного обхвату світової економіки транснаціональними компаніями (ТНК) і транснаціональними банками (ТНБ). Вони створюють могутню конкуренцію місцевим компаніям і притісняють їх на внутрішньому ринку, не даючи розвиватися. Вільний рух транснаціонального капіталу підриває сталість національної валюти та створює загрозу національній економічній безпеці; космополітизм, внутрішньо притаманний ТНК, здатний подавляти державність країн, що розвиваються, та насаджувати ідеологію, протилежну інтересам розвитку національного бізнесу. Транснаціональний капітал, захищаючи свої інтереси, може здійснювати могутній політичний натиск на країни у напрямку, не завжди співпадаючому з їх національними інтересами.
Міжнародний валютний фонд та Світовий банк практично не можуть вже регулювати діяльність ТНК і скоріше стоять на їх стороні, послаблюючи роль національних урядів. Суверенним державам приходиться поступово -спочатку економічно, а потілі і політично - ділити владу з наддержавними інститутами транснаціонального капіталу. При цьому вплив держав зменшується, а влада все більше переходить до рук транснаціонального капіталу та підконтрольних йому міжнародних інститутів. Фінансова криза 1997-1998 рр. показала, що глобшіізація не тільки не несе блага для країн, що включаються у цей процес, але і породжує у них серйозні проблеми. Перш за все це відноситься до країн, що розвиваються, і країн з перехідною економікою, які, досягнувши певної зрілості ринкових відносин, стали активно інтегруватися у світовий ринок капіталів.
Могутнім суб'єктом міжнародної фінансової влади виступають корпорації, які займають відомі позиції в електронному бізнесі. Електронний бізнес - це не лише використання глобальної мережі Інтернет в якості універсального, миттєвого зв'язку між діловими партнерами у будь-якій частині планети. Це, перш за все, виробництво та використання сучасних інформаційних, головним чином цифрових, технологій, вектор розвитку яких буде визначати характер економічного розвитку багатьох країн у майбутньому, та складає основу перетворення економіки в фінансоміку.
У заключній частині підбито основні підсумки дослідження, а також сформульовано основні результати.
висновки
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукових проблем, яке виявляється у тому, що:
1. Фінансову владу визначено, як відносини, які виникають між суб’єктом і об’єктом з приводу використання фінансових ресурсів. Саме через фінансові ресурси, які; потрапляють в сферу інтересів обох сторін владного відношення, його учасники інстшуююгься в статусі суб'єкта чи об’єкта влади.
2. Формами реалізації фінансової влади є: система участі та методи особистої унії; державна фінансова влада, фінансова влада кредитної системи, фінансова влада підприємств та індивідів, міжнародна фінансова влада.
3. Фінансова влада впливає на економічну безпеку за двома напрямками:
1) позитивно, коли владні відносини забезпечують рівень фінансових індикаторів у рамках їх пороговнх значень і зменшують загрози економічній безпеці;
2) негативно, коли фінансова влада реалізується поза правовим полем і підриває економічну безпеку держави. Фінансова влада може реалізувати себе і у правових межах, але приводити до збільшення загроз економічній безпеці. Міжнародна фінансова влада негативно впливає на національну економічну безпеку всіх країн, що включаються у фінансову глобалізацію.
4. Найяскравіше вираження реалізації фінансової влади на державному рівні просліджусться у сфері формування та розподілу бюджету. Першочергове завдання держави - це проведення податкової реформи, яка мусить ставити наступні завдання: зменшення ставок оподаткування; розширення бази оподаткування; спрощення податкових процедур. Після прийняла Податкового Кодексу України (проект якого вже двічі розглядала Верховна Рада), визначити відповідальність за ухилення від сплати податків, і класифікувати це, як фінансовий злочин. Щоб підвищити ефективність бюджетних видатків, запропоновано: поліпшити якість планування бюджетних показників; чітке виконання усіх запланованих видаткових сум; посилити відповідальність і підзвітність розпорядників бюджетних коштів.
5. Найсуттєвішими загрозами економічній безпеці держави є: 1) спад виробництва (для зменшення цього показника необхідно якнайшвидше проведення податкової реформи та жорстокої політики протекціонізму; 2) проблеми соціальної сфери (потрібно здійснити реформу соціального захисту (створити єдину мережу органів надання соціальної допомоги, забезпечити прості і прозорі процедури надання соціальної допомога); розробити процедури, спрямовані на забезпечення адресної допомога; переглянути критерії та умови призначення соціальних виплат і допомог; розробити і затвердити критерії бідності та державну програму подолання бідності; скасувати соціально невиправдані та економічно необгрунтовані пільги; ухвалити документи, що
визначають правові рамки для розвитку недержавної системи соціального 'захисту; збільшити ефективність видатків на соціальний захист); 3) корупція, зростаюча криміналізація і тінізація економіки (потрібно внести зміни і доповненя до Закону України “Про боротьбу з корупцією”, де посилити відповідальність чиновників за звинувачення в корупції).
6. Необхідно створення концепції фінансової безпеки, в якій потрібно зазначити: основну мету та цілі забезпечення економічної безпеки держави у фінансовій сфері; фінансові загрози економічній безпеці; методи забезпечення; перелік фінансових індикаторів та розміри їх шротових значень.
7. Фінансові кризи приводять до криз в реальному секторі економіки. На міжнародному рівні, так як і на національному, не реальний сектор економіки формує фінансову сферу, а, навпаки, фінансові ринки визначають стан реальної економіки. Іде перетворення “економіки” у “фінансоміку”.
8. В Україні потрібно створювати фінансово-виробничі групи, які повинні базуватися на включенні у їх склад могутніх учасників кредитної системи, що дозволить вийти на міжнародний рівень, створити конкуренцію транснаціональним компаніям і банкам, привести до зменшення зовнішніх загроз економічній безпеці. Для цього необхідно прийняти новий Закон України “Про фінансово-виробничі групи”, де чітко визначити їх завдання, цілі, напрямки роботи, державну політику для того, щоб ФВГ стали засобом формування високотехнологічного та конкурентоспроможного комплексу, здатного забезпечити економічну незалежність та національну безпеку України.
СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ
ДИСЕРТАЦІЇ
Статті у фахових наукових виданнях
1. Масюк Л.В. Фінансова влада та її роль в транзитивному суспільстві // Ринкова трансформація економіки. Збірник наукових пращ.. Вип. 4. -X. : ХШМ. -1998. -С. 37-44. -0,4 д. а.
2. Масюк Л.В. Форми реалізації фінансової влади // Вісник Харківського державного університету. Економічна серія. - Харків. -1999. - № 446. - С. 6570. - 0,4 д. а.
3. Масюк Л.В. Фінансово-виробничі групи та необхідність їх створення в Україні П Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. - Харків. - 2000. - № 468. - С. 230-234. - 0,4 д. а.
Інші роботи
4. Масюк Л.В. Особливості реалізації економічної влади на регіональному' рівні // Вісник Харківського університету. Серія: Актуальні проблеми сучасної
науки в дослідженнях молодих вчених м. Харкова. - Ч. \. - 2000. - № 456. - С. 80-83,- 0,2 д. а.
5. Масюк Л.В. Міжнародне партнерство України як форма реалізації влади // Соціальне партнерство та його роль в становленні ринкової економіки в Україні. Збірник наукових праць. - X.: Х1БМ. - 2000. - С. 111-116. - 0,2 д. а.
6. Масюк Л.В. Вплив фінансової влади на соціальні процеси в Україні // Соціальні пріоритети в транзитивній економіці. Збірник наукових праць. - X.:,-ХІБМ. - 1999. - С. 83-86. - 0,2 д. а.
АНОТАЦІЯ
Масюк Леся Василівна. Фінансова влада та її вплив на економічну безпеку в транзитивному суспільстві. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 - “економічна теорія”.
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2000.
У роботі розглянуто відносини фінансової влади та їх вплив на економічну безпеку в транзитивному суспільстві. Визначено зміст фінансової влади, форм ЇЇ реалізації, а також проведена оцінка впливу відносин фінансової влади на економічну безпеку держави. У результати дослідження встановлено, що законні відносини, які складаються в Україні, повинні визначатися відповідними законодавчими актами та мати на меті не особисте збагачення суб’єктів фінансової влади, а зниження, як внутрішніх, такі зовнішніх загроз економічній безпеці. Незаконна реалізація фінансової влади негативно впливає на економічну безпеку. Запропоновано заходи для реформування податкової системи, забезпечення прозорості проведення банківських операцій тощо, що приведуть до стратегічних зрушень в економіці країни, а також методи забезпечення фінансових індикаторів у межах їх порогових значень. На міжнародному рівні потрібно уникати впливу міжнародного спекулятивного капіталу, і забезпечувати створення фінансово-виробничих груп в Україні, які створять конкуренцію транснаціональним компаніям і банкам. .
Ключові слова: фінансова влада, форми реалізації, економічна безпека, фінансові індикатори, загрози економічній безпеці.
АННОТАЦИЯ
Масюк Леся Васильевна. Финансовая власть и ее влияние на экономическую безопасность в транзитивном обществе. - Рукопись.
Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01 - "экономическая теория”.
Харьковский национальный университет им. В.Н. Каразина, Харьков, 2000.
В работе рассмотрены отношения финансовой власти и их влияние на экономическую безопасность в транзитивном обществе. Определено содержание финансовой власти. Отличие этого вида власти от других определяется финансовым ресурсом, по поводу которого возникают отношения владения, распоряжения, пользования.
В диссертации выделяется два критерия классификации форм реализации финансовой власти: по методами личного участия субъектов финансовой власти в управлении компании (реализация финансовой власти через систему участия и методом личной унии); по субъектам хозяйствования: государственная финансовая власть, финансовая власть кредитной системы, предприятий и индивидов. Проводится классификация форм реализации по двум типам -законному и незаконному (теневому).
Развитие системы участия приводит к сращиванию финансового, производственного и торгового капиталов и формирования финансово-производственых групп. Обосновано положение о целесообразности формирования в Украине таких групп, которые должны стать главным субъектом финансовой власти после государства и создать конкуренцию транснациональным компаниям и банкам на международном уровне.
Выявлено, что законные отношения, которые складываются в Украине, должны определяться соответствующими законодательными актами и иметь своей целью не личное обогащение субъектов финансовой власти, а снижение, как внутренних, так и внешних угроз экономической безопасности. Незаконная реализация финансовой власти является тормозом санкционирования прав собственности и средством укрепления теневой экономики. Она проявляется в “теневом” распределении бюджетов, неадекватной налоговой политики, необоснованных льготах различным субъектам предпринимательской деятельности, формировании внебюджетных и целевых фондов, лицензировании различных видов хозяйственной деятельности и пр.
Раскрыты процессы разгосударствления и приватизации как формы перераспределения финансовой власти между государством и отдельными индивидами. Это приводит к угрозе национальной экономической безопасности и укрепленшо экономической безопасности реальных владельцев финансовых ресурсов.
Проанализированы в финансовом аспекте угрозы экономической безопасности, а также финансовые индикаторы, обеспечение которых в пределах их критических значений, является первоочередной задачей государства.
Рассмотрены отношения международной финансовой власти, выделены ее основные субъекты. Сделан вывод, что международные организации не могут регулировать движение международного капитала, способствуют его
распространешпо. ослабляя при этом роль национальных правительств. Власть концентрируется в руках международного капитала и подконтрольных ему институтов.
На примере азиатского кризиса 1997-1998 гг. и кризиса в России в августе 1998 года показано, что именно финансовые кризисы приводят к кризисам в реальном секторе экономики. На международном уровне, так как и на национальном, не реальный сектор экономики формирует финансовую сферу, а, наоборот, финансовые рынки определяют состояние реальной экономики.
Ключевые слова: финансовая власть, формы реализации, экономическая безопасность, финансовые индикаторы, угрозы экономической безопасности.
THE SUMMARY
Masyuk Lesya Vasilicvna. Financial power and its influence on economic safety in a transitive society. - Manuscript.
Thesis to stand for the Candidate degree of economic sciences, on speciality 08.01.01 - "economic theory ”.
Kharkov National University named after Karazin V.N., Kharkov, 2000.
In the thesis the relations between the financial power and their influence on economic safety in transitive company are considered. The nature of a financial power, the forms of its implementation is determined, and the estimation of the financial powers relations influence economical safety of the state is also determined. As a result of the research it has been established that the lawful relations, which are developed in Ukraine, should be defined by the appropriate legislative acts and purpose not personal enrichment of the financial power subjects, and decrease, both internal, and external threat to economic safety. The illegal implementation of the financial power negatively influences economic safety. The measures on a tax system reforming, maintenance of a transparent realization of banking operations etc., that will cause to strategic changes in a national economy are offered and also the methods of maintenance of financial indicators within the frameworks of their threshold parameters. At an international level it is necessary to avoid influence of the speculative wealth and to provide creation of financially industrial groups in Ukraine, which will create a competition to the transnational companies and banks.
Key words: financial power, form of realization, economic safety, financial indicators, threat to economic safety.