Интенсификация создания производственного аппарата в условиях переходной экономики тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Буряк, Петр Юрьевич
Место защиты
Львов
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Интенсификация создания производственного аппарата в условиях переходной экономики"

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

5 ОД На правах рукопису

0НЄ 1836

БУРЯК .

Петро Юрійович

ІНТЕНСИФІКАЦІЯ ВІДТВОРЕННЯ ВИРОБНИЧОГО АПАРАТУ В УМОВАХ ПЕРЕХІДНОЇ ЕКОНОМІКИ

Спеціальність: 08.06.01. - Економіка підприємств і

форми господарювання

к о .

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Львів - 1996 р.

Дисертацією € рукопис. Робота виконана в Інституті регіональних досліджень НАН України.

Наукові керівники: — доктор економічних наук,

професор, член-кореспондент НАН України М. І. ДОЛІШНІЙ Офіційні опоненти: — доктор економічних наук, профе-

сор

Є. І. БОЙКО

кандидат економічних наук, доцент

І. Н. ПАЩЕНКО Провідна установа: — Тернопільська академія народ-

ного господарства

Захист дисертації відбудеться " ^9^0 1996 р.

о 'Н годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.04.10.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук в Інституті регіональних досліджень НАН України за адресою: 290026, м. Львів, вул. Козельницька, 4. „

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту регіональних досліджень НАН України.

Автореферат розісланий " ■¿'С" 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук

В. І. ЖОВТАНЕЦЬКИЙ

І.ЗАГАЛЬНІ НОКНЕШ ДИСЕРТАЦІЇ

1.1.Актуальність пр^блеми^ Вихід економіки України і подаль- '

пий її динамічний розвиток потребують докорінної перебудови виробничого апарату на основі його інтенсивного відтворення в темпах І пропорціях, які обумовлюються стратегічної) економічного ПОЛІТИКО!). . ;

Виробничий апарат в матеріальному виробництві народногосподарського комплексу Україні; морально і фізично застарілий, а процеси його відтворення в останні роки істотно сповільняються, ио ставить під загрозу подолання економічної кризи і створення конкурентоспроможної економіки. :

У вітчизняній і зарубіжній науковій літературі питанням відтворення виробничого апарату приділялось багато уваги. Проте сучасний період розвитку економіки в Україні особливий. Він характеризується послабленням командно-адміністративних методів управління економічними процесами і повільним становленням основних інститутів ринку. В цих умовах відтворення виробничого апарату має певні особливості, а його інтенсифікація набуває життєво необхідного значення для економічного виживання України як суверенної держави. Це обумовлює актуальність проблеми і народногосподарське значення Необхідності її вирішення.

1.2.Метоп 2Исеотаці_йної_ £оботи_ є розробка науково-методичних положень та практичних рекомендацій, спрямованих на інтенсифікацію процесів відтворення виробничого апарату в умовах пере- ' ходу до ринку.

Досягнення вказаної мети потребує вирішення комплексу наступних завдань:

- проведення аналізу процесів відтворення виробничого апарату, зокрема, основних Фондів, у народному господарстві України;

- обгрунтування необхідності активізації інвестиційної ді-

яльності як основи раціонального відтворення виробничого апарату; ”

- визначення мотиваційних основ і мотиваційног’Ь механізму відтворення;

- обгрунтування необхідності здійснення роздержавлення і приватизації майна державних підприємств як'вирішальної умови підвищення мотивації інтенсивного відтворення виробничого апарату;

- формування основних принцутів створення економічного ме-

ханізму відтворення виробничого апарату, розробка його функціональної структури; ■

- розробка методів оцінки напрямків розвитку технологічних

систем в пронгсі відтворення виробничого апарату. ■

І.2.Ноні_нау^ові_р£ЗУлмата проведеного дослідження полягають е: . ,

- теоретичному обгрунтуванні мотиваційної осноеи інтенсифі-кап:ї відтворення виробничого апарату, якою виступає узгодження індивідуальних, колективних і державних іктересіЕ годо вказаних ГПЗОЦЗС ІЗ *

. - теоретичному обгрунтуванні необхідності роздержавлення і приватизації як ключового напрямку узгодження індивідуальних,колективних і державних інтересів стосовно інтенсифікації відтворення виробничого апарату; .

- визначенні принципів і розробці функціональної структури системи управління інвестиційними процесами;

- розробці методичних основ оцінки напрямків розвитку тех-

кодогічних систем, .

1.4.Теоретичною І. кет0^0Л0£ІЧНОВ_0£Н0_Воп дослідження є наукові праці в галузі економічної теорії, які передбачають організацію суспільного виробництва на принципах ринкової економіки та інтегрування України в світову економічну систе|ду.

1.5.Предмет і_ £б2вет_д2сл.ілден.ня:_ Предметом дослідження є

теоретичні, методологічні і прикладні проблеми управління відтворенням виробничого апарату в умовах реформування економіки України і переходу до ринкової моделі господарювання. . .

Сб"єктом дослідження є відтворення виробничого апарату та інвестиційні процеси у сфері виробництва.

1.6.Конк£Є£ний_0£аби£тия_внесок зд£е£танта_у_роз£обк^ наука

них оезультатів_,_сю ги на сят ь ся^_на До основних наукових

результатів, що виносяться на захист і які особисто належать дисертанту, відносяться ті, то вказані в розділі 1.3. автореферату як наукові результати.

1.7 ,Рі£ень^£а£ізацїї_ £п£0£а2ш£ння_наука№х £озр£б£к_^ Розроблені в дисертації концептуальні підходи щодо формування систє ми управління відтворенням виробничого апарату,'практичні реко-

кендації що л о оцінки напр ділків технологічного розвитку використовувались в процес: прийняття управлінських ріпень керівництвом АТ "ЛЬЕІЕбул", ¿ЬЕІЕСЬКОГО ІЕК'-І.

Препозиції по формування системи управління мо-г/ть бути використані відповідними владними структурами та крупкими господарськими формуваннями.

І.£.Апззбаці£ роботи^ Теоретичні полонення та практичні р=-коменлааії, отримані в процесі досліджень по те«і дисертації, зкейлли відображення в планових науково-дослідних роботах, виконаних Інститутом регіональних досліджень гіАН України.

исноЕИі пологоннв і результати роботи доповідались ка міжнародних і загальнодержавних науково-практичних конференціях і семінарах: "Становлення нової економічної системи в Україні /Львів, 15Э4/; "Проблеми становлення української соціально-економічної колезі* /.іьвіб, 13-3/; методологічних семінарах в Інституті регіональних досліджень аАгі України. ■

І.Э.Структура побо«!-_ дисертація містить регул, три основні розділи, висновки і рекомендації, список використаної літератур;:. Загальний обегтг роботи 146 стор.

1.10.Публ£капі_я_резх.льтат^в_т.ослі^еннп^ Основні полок-гння дисертації опубліковані в 4 наукових працях загальним обсягом и , 5 Г; . £ .

2.ОСНОВНІ ПОЮЭЗННЯ ДИСЕРТАЦІЇ

2.1.Соціально-економічна криза в Україні проявляється не лигає в скороченні виробництва, але і й наростаючому звуженні мо ливостей для розширеного і навіть простого відтворення вщгабнич го апарату.

Б економіці України наростаючими темпами відбувазться стар ня виробничого апарату, особливо основних виробничих фондів. Де проілюстровано в табл. І. '

Таблиця І Задоволення потреби в реновації в народному господарстві України, %

Галуз і ! 1966- [ ! І9гОср.! 199 Ір. | 1992р. { 1993р.

матеріальне виробництво 53,8 40,6 48,5 28,2

Сільське, господарство 81,2 58,а 56,3 23,3

Будівництво - 40,7 Зи,7 30,3 44,8

Транспорт і зв’язок 34,6 ‘36,4 16,0 24,6

Матеріально-технічне

постачання і збут • 31,1 69,4 19,9 28,5

Заготівлі. 39,6 36,6 - —. 7,4

Торгівля і громадське-

харчування. 32,4 . 51,7 „ ‘ 14,7 3,6

Невиробнича- сфера* 41,2 55,3 44,7 25,2

, На.сучасному етапі розвитку економіки України для нормалі зації режиму відтворення виро'бничого апарату, привезення його, відповідність зі встановленим режимом реновації існуючого парк засобів виробництва' необхідно підвииити частку нагромадження в національному доході в 9-ІІ % до 25-26 %.

2.2.На протязі останніх років спостерігається тенденція л формації структури фонду нагромадження. В загальному його обся переважав частка запасів, оборотних коштів і резервів при одне частому зменшенні питомої ваги виробничого нагромадження.

В той же час вивільнення значних ресурсів нагромадження об"єктивно можливе лише по мірі розповсюдження нових більш пре дуктивних технічних засобів і стабілізації динаміки фондовіддг Реальна динаміка не свідчить на користь швидкого створення таї передумов.

■ 2.3.продовжується негативна тенденція спаду інвестиційної активності у виробничій сфері. За І?50-І993 рр. її питома вага у загальному обсязі капітальних вкладень зменшилася з 73,5 * ло 5о,9 я. Це обумовлено тим, то за умов нестійкої йінансоЕо-еконо-мічної ситуації та відсутності калійної правової бази потенційним інвесторам економічно невигідно робити крупні і ДОВГОСТРОКОВІ вкладення у капітальне будівництво виробничої с$ери, оскільки висока і нїл яці я знецінює коліти вже в процесі інвестування.

Серед галузей виробничої сфери відносно значні копти спрямовуються на розвиток промисловості, де пріоритет віддасться палпв-но-енергетичному і металургійному комплекси,;, в той час, як частка. вкладень у машинобудування не пєревизус 3,3 %, хімічну та насЬ-тохімічну промисловість - 1,6 Такий розподіл формує ресурсні обмеження для росту інвестиційної активності у перспективі, при-в"язує національну економіку до старої структури відтворення,застарілих технологій. .

Де підтверджує і галузева структура основних фондів. Аналіз динаміки кількості робочих місць в промисловості України також свідчить про посилення негативних тенденцій Б її галузевій структурі. .

2.4.Інтенсивність відтворення виробничого апарату залежить від узгодження економічних і соціальних інтересів окремих працівників, підприємств і держави стосовно вказаного процесу. Томі' вибір пріоритетних його напрямків та формування ефективної системи управління ним тісно зЕ"язані з виясненням мотиваційних основ і співставлення інтересів різних суб"єктіЕ. Чим в більшій мірі, співпадають індивідуальні, колективні /державні/ інтереси, тим сильнішою є мотиваційна основа і гарантія здійснення заходів по відтворенню і модернізації виробничого апарату.

2.5.Б значній мірі можливість подолати протиріччя міх цими інтересами з"явилась в процесі здійснення економічної реФорим, метою якої є перехід до ринкової економіки. Нормування ринкових відносин займає досить тривалий проміжок часу, тому„цілком зрозуміло, по забезпечення, єдності економічних інтересів вимагає в кожний його момент певного економічного середовища. При цьому поєднання інтересів забезпечується в тій мірі, в якій механізм управління відтворенням адаптований до конкретних економічних умов: динаміки основних економічних процесів, структури економіки,

структури форм власності на засоби виробництва, рівня монополізації виробництва і т.п. ііо ходу формування ринкових відносин і посилення впливу ринкової саморегуляції процесів відтворення виробничого апарату в більшій мірі, забезпечуватиметься єдність економічних інтересів / індивідуальних, колективних і державних/..

2.6.Повне поєднання економічних інтересів у питаннях відтворення можливе лизе гіпотетично, оскільки економічні процеси перебувають у постійному розвитку, отже, змінюються і наслідки відтворення Еирсбничого. апарату, його результати для-держави в ціло;.:-/, кожкоги виробничого колективу і кожного його працівника зо-

Перехідний етап у формуванні ринкових відносин характеризується повними диспропорціями у забезпеченні індивідуальних, колективних і державних інтересів.Це, зокрема, проявляється в так звано.'.гу "колективному егоїзмі", до являє собою, по суті задоволення колективних інтересів за рахунок державних і індивідуальних. і який виникає внаслідок надання значної самостійності су-б"лктам господарювання /з одного боку/, і недосконалого /а швидке - не комплексного / підходу до управління економічними процесами, зокрема відтворенням виробничого апарату. Отже, необхідно створити систему управління відтворенням виробничого апарату і відповідний їй економічний механізм, які б забезпечили оптимальне співвідношення між дотриманням економічних інтересів.

2.7.Аналіз стану інвестиційної активності °в Україні дав підставу сформулювати основні умови здійснення інвестицій та визначальні критерії вибору організаційних Форм господарювання, які б забезпечували інтенсифікацію інвестиційних процесів.

Інвестування у виробничу сферу повинне здійснюватись головним чином за рахунок коштів підприємств та фізичних осіб,оскільки в сучасній економічній ситуації можливості фінансування інвестиційних проектів за рахунок^Державного бюджету вкрай обмежені. Таким чином, організаційна сБорма господарювання повинна забезпечити прилив позабюджетних коштів. Це можливе двома шляхами -або стимулюванням юридичних та фізичних осіб вкладати вільні кошти в конкретні проекти під державні гарантії / випуск облігацій, відкриття позик і т.п./, або зацікавленість інвесторів у безпосередньому вкладенні коптів у конкретне підприємство / у вигляді покупки акцій, вкладання паїв та ін./. •

.Пера:!* елях дас змогу акумулювати значно більші кошти, ніж другий, проте він дискредитований державою настільки, по сьогодні с малоефективним і нереальним. Потрібні дуже сильні стимули і тривалий час для появи довіри до економічної політик;: уряду.

2.8.Організаційна іорма господарювання повинна забезпечувати вільний прилив коштів від населення і юридичних осіб, со найпростіше здійсняється шляхом випуску і про таку акцій. Водночас існує цілий ряд застережень, які істотно.звужують коло акціонерних товариств, здатних аігумулпвати необхідну "критичну масу" інвестиційних ресурсів і уміло ним:: розпорядитись. Ло цих застережень слід віднести такі:

■■ - далека від оптимальної галузева структура народногосподар-

ського кошлексу України робить досить привабливими диверсифікацію виробництва, конверсію, розвиток певних пріоритетних з точки зору суспільства і держави, галузей і виробництв. Проте реалізація інвестиційних-проектів Екаезгаданого характеру потребує досить значних, навіть для масштабів галузі, капіталовкладень. Акціонерному товариству, утвореному на базі окремого підприємства, навіть достатньо великого, така задача не під силу;

- відстала технологічна база більшості вітчизняних підприємств неспроможна виробляти конкурентоспроможну /за критерієм якості, чи за критерієм сукупних витрат/ продукцію. Необхідне включення до. складу акціонерного товариства потужних науково-дослідних, проектно-конструкторських підрозділів і організацій, по знову ж таки неможливе для звичайного акціонерного товариства; '

- необхідно забезпечити достатньо ефективне управління всіма стадіями інвестиційного циклу і утримати життєздатність акціонерного товариства протягом всього інвестиційного лаг/, оскільки реальний прибуток від здійснення крупномасштабного проекту можливий лише через декілька років. Це потребує створення в межах акціонерного товариства надійних фінансових структур, зокрема. банків. При нинізніх вимогах до стартового статутного Фонду банку створення згаданих структур малоймовірне.

Вирішення вказаних проблем можливе на основі ¿опікування холдингових кампаній та фінансово-промислових груп / 2ПГ /. До цього слід долати, до такі організаційні форми господарювання в кайбільпій мірі забезпечують узгодження економічних інтересів кожного працівника, кожного підприємства чи організації і держави в цілому.

2.9. Регулювання діяльності ЗПГ може здійснюватися У різних формах: .

- координація діяльності учасників шляхом холдингової компанії; • •

- координація діяльності транс-фоняами і банками;

- єдність учасників -311Г завдяки взаємному володіння акціями;

Створення ЗПГ може здійснюватись шляхом:

- поділу фірми на декілька самостійних компаній;

- відокремлення.будь-якого підрозділу від материнської компанії; ■ . ■ '

- злиття і поглинання компаній, в ході яких одна з них /головна фірма / здобуває контрольний пакет акцій інших;

- групування наЕколо банків, які фінансують діяльність компаній;: при цьому її координують;

- заключения контрактів на управління, транспорт технологій, довгострокову закупівлю товарів. *

'¿. 10.Основними чинниками, ео обумовлюють переваги організації і функціонування 5ПГ у порівнянні з інпими організапійно-правоЕііми формами господарювання є наступні: .

- можливість об"єднання і мобілізації фінансових і матері-

альних ресурсів учасників ЗПГ для здійснення спільних інвестицій, підвищення конкурентоспроможності і ефективності виробництва; ‘

- фінансова можливість контролю виробництва” шляхом динаиіч-ного управління контрольними пакетами акцій та іншими активами ' учасників ЗПГ при збереженні господарської незалежності дочірних компаній і підприємств, включення в систему ЗПГ банків, страхових компаній, інвестиційних фондів та інших фінансово-кредитних установ;

- збереження і відтворення на принципово новій основі технологічних ланцюгів у створенні технічно складної продукції і товарів народного споживання, сприяння кооперації підприємств-с’уміж-ників і здійснення ними узгодженої інвестиційної політики;

- зменшення ступеня ризику в діяльності компаній / підприємства /, що входять до конкретної ЗПГ, які є юридичними особами, несуть самостійну відповідальність за всіма своїми зобов'язаннями. Разом з тим, головне підприємство ] материнська компа- . нія / має можливість підтримувати дочірні компанії /підприємства/ , філіали і представництва фінансовими та іншими засобами;

- можливість підтримки РОЗЕИТКУ мережі малих підприємницьких структур, в тому числі на основі франчайзингу, системи конт--рактів і субконтрактів.

2.II. Реальні перевага і недоліки іПГ як системи материнської і дочірних компанія порівняно із сукупністю окремих підприємств приведені в табл. 2. .

Таблиця 2 . Особливості фінансово-промислових груп як організаційної форми господарювання

Петзеваги

Недоліки

- економія на посередницьких опе-

раціях, можливість кращого використання основного і оборотного капіталу, отримання оптових скидок; '

- концентрація, спеціалізація і кооперація виробництва;

- використання різниці курсів • материнських і дочірних компаній;

- можливість диверсифікація виробництва; .

- можливість акумуляції коштів

та перерозподілу прибутків в межах ЗДГ; '

- централізація керівництва, здійснення єдиної фінансової,соціально-економічної та науково-технічної політики;

- зниження інвестиційного ризику

- збільшення оподаткування, можливість подвійних податків на доходи / прибуток /, по зв"язано з недосконаліс-тп законодавчої бази;

- можливість легкого розпаду при порушенні вимог чинного законодавства;

- можливість посилення моно-

польного становища 5ПГ та зниження конкуренції виробників; •

- додаткові витрати організаційного характеру;

- необхідність проведення відособленої ревізії кожної компанії

2.12.Оновлення виробничого апарату е проблемою стратегічного розвитку підприємства, що потребуй всебічного аналізу варіантів технологічного розвитку. З ціея метоп аналізується бізнес-плани, інвестиційні проекти і т.п. Проте основним критерієм при цьому практично завжди виступає величина і норма прибутку Поза тим в умовах перехідної економіки їх значення може коливатись в

значних межах, цо обумовлене нестабільністю з^енішнього економічного середовиаа. Тому доцільно доповнаватк традиційні види аналізу стратегічною оцінкою прогресивності технологічних систем, яка давала б о6"єктйвну характеристику рівня ефективності використання основних видів виробничих РЗСУРСІЕ.

2.13. При оцінці прогресивності технологічних ріпень і порівнянні їх Е існуючою /діючою/ технологічною системою можливе застосування індексного підходу. У гаком-/ випадку кількісним виразом прогресивності нового технологічного ріпення може бути інтегральний індекс зникення рівня споживання ресурсів, ЯКИЙ Еі’.З-начасться як:

І=Іц*3-г'Хф

Тут І м - індекс зниження споживання матеріально-сировинних ресурсів, який розраховується як Ма і Мх , де Ио і Мг

- вартість спожитих у процесі виробництва ідентичної / або приведеної до такої У продукції матеріально-сировинних ресурсів відповідно по базовому і новому варіантах; її та І 4 - індексі:

росту відповідно продуктивності праці і Фондовіддачі при переході до нового технологічного принципу.

т ■: т..........

ІТ = “— 1

1 м •

де: Тс і Тм - трудомісткість виробництва відповідно по базовому і новому варіантах;

Фг

' О

де: <ф)^ і <ф0 - фондовіддача відповідно по новому і базовому варіантах.

Цільова функція при виборі найбільш прогресивного технологічного рішення може бути виражена як:

Л^-\ ( М/Г, «по*

Пропонований підхід може біти застосований передусім для розробки базових технологічних систем, які грунтуються на перспективних довгоживучих технологічних принципах. Такі систем; по-

винні призначатися для впровадження у найрізноманітніших галузях з врахуванням певної інваріантності, обумовленої конкретними виробничими умовами. Ца висуває задачу забезпечення створених систем додатковими комплектуючими пристроями, устаткуванням,приладами і т.п. '

2.14.Пряма.участь держави з процесі відтворення виробничого апарату в ринковій економіці повинна відбуватись на рівні . бюджетних витрат центрального уряду і місцевих органів влади,а також через підприємства,-зо знаходяться в державній власності.

У механізмі прийняття інвестиційних рішень необхідно виділити два рівні: центральний і місцевий / регіональний/.

До завдань, ао вирішуються на центральному рівні і мають, практично, загальне розповсюдження, слід віднести:

- координацію та регулювання відтворення виробничого апарату, яке фінансується із держбюджету;

- надання приватній! бірмам та організаціям держзамовлень,

■до видаються внаслідок проведення торгів підряду / тендерів/;

- контроль за виконанням діючого з країні законодавства з

питань інвестиційної діяльності, існуючих нормативів, інструкцій, правил тощо; '

. - надання підрядним фірмам ліцензій на здійснення робіт як

проектного, так і виробничого характеру; ;

- вибір цілей інвестиційної політики та визначення шляхів

їх досягнення; 1

- регулювання діяльності системи страхування вітчизняних інвесторів від ризику втрат при здійсненні інвестицій за кордоном тощо.

На регіональному рівні управління вирішуються питання фінансування місцевих програм відтворення виробничого апарату, встановлення структури і пропорцій цього відтворення, створення сприятливого інвестиційного клімату для місцевих компаній тощо.

2.15.Для виходу України з інвестиційної кризи, нормалізації відтворювальних процесів, здійснення структурної перебудови економіки в обов'язковому порядку повинно здійснюватися регулювання ІД, бути розроблена відповідна інвестиційна стратегія, ио визначає спосіб, яким повинні здійснюватися інвестиції;, централізовані або Еласні кошти і банані співвідношення; пріоритетні напрямки інвестиційних вкладень; умови, необхідні для створення

сприятливого інвестиційного клімату між ними та перешкоджаючі відпливу валютних коштів за кордон.

При КЗИЗОЕОМУ стані економіки закономірним с здійснення її структурної перебудови, яка супроводжується, з одного боку, знеціненням основного капіталу у галузях, ио не відповідають потребах* національної економіки та її місцю у світовому розподілі праці, а з другого - розвитком прогресивних галузей, які всіляко забезпечуються-державной підтримкою, Б загальному вигляді економічний механізм регулювання відтворення виробничого апарату представлений схемою на рис.І.

2.16.Практичні заходи по розробці інвестиційної стратегії передбачають вирішення наступних трьох голоених проблем:

- по-перше, формування необхідної законодавчої бази;

- по-друге, формування відповідного економічного середовиза, для чого слід реформувати податкову систему. З цією метою доцільно розробити існуючий у всіх розвинутих країнах податковий кодекс, узгодити між собою прдаткове та інвестиційне законодавство;

- по-третє, інвестиційна стратегія повинна передбачати не тільки створення відповідного економічного серєдовипа, але й бути підкріпленою політикою управління інвестиціями.

ІЗ

Рис. І. Економічний механізм регулювання відтворення виробничого апарату

з. euchobs; i іроіщпіі

З.І.Е укзвах змінк економічної моделі госяодарявання. яке супроводжується глибокою екокзкічкоп' крігзов, е;збувається знайко скорочення, а на деяких підприємствах повне припинення лпзц?-сіе відтворення виробничого апарату. Це призводить до багатьох негативних наслідків, зокрема, до зростання сукупних витрат на ЇКрОбККЦТВС, паління якості прсдукпії,'зниження її конкурентсспр кзжності. .

Водночас активізація процесів відтворення виробничого алара ту виступає одним з ютчовизс факторів економічного рості’, еігпі — сальним напрямком структурної перебудови народногосподарського комплексу.

2.2.Іктенсифікація відтворення виробничого апарату повинна здіЯснзваткся.пер:: за Есе,за рахунок активізації інвестиційно: та іяовесійної діяльності. Прі; ньому основою такої діяльності повинно стати впровадження довгокивучих прогресивних ресурсо-та енергозберігаючих технологічна систем. Хяе цього Уіграїна мас необхідний науково-технічний та кадрови;; потенціал. Зволікання з прийняттям відповідних управлінських рідень на державному рів ні призведе до втрат цього потенціалу, відтворення якого потреб ватине кількох десятків років.

З.З.БілтЕорекнЕ виробничого апарату, пері за все, за рахунок збільшення обсягів інвестування у виробнику* сферу, мохлкеє лише у випадку прямої заінтересованості виробника у здійсненні відповідних економічних та організааійно-технічнпх заходів.' Пр: цьому вказані інтереси можуть ке співпадати з загально державки, ми, та породжує протиріччя, стримуючи процеси відтворення.-Том: мотиваційної! основою відтворення виробничого апараті' виступає, перш за все, узгодження економічних інтересів держави, вкробнн ка і кожного-йраііівника стосовно темпів, пропорцій, масггебів структури такого відтворення. Таке узгодження досягається ctfc. ренням відповідного економічного середовиза, параметри якого і значаються розмірами податків, умовами надання кредитів та it тими економічними важелями.

3.4.Забезпечення посилення мотивації відтворення виробка го айарату, зокрема за рахунок заінтересованості інвесторів : направленні капітальних вкладень у виробничу сферу, потребує

створення відповідних економічних умов господарювання- В зд"яз*-ку з цим потрібно створити певний економічний механізм. Такий механізм повинен поєднувати ринкову саморегуляцію і державне ре~ гулювання процесів відтворення виробничого апарату перевалко економічними Еажеляии. Вказаний механізм повинен бути гнучким і адаптивним до зміни характеру процесів відтворення, ідо передбачає наявність в ньому достатньо елективного зворотного зв”язку.

3.5. 5 умовах ринку, порял з макроекономічним регулюванням умов відтворення виробничого апарату з боку держави, надзвичайно важливу роль з забезпеченні високих темпів відтворення та активізації інвестиційної діяльності відіграє механізм конкуренції. Його функціонування можливе лисе при умові наявності достатньо вагомого недержавного сектору у виробничій сфері. В зв"язку з цим проголошення державою курсу на формування ринкової моделі господарювання повинно обов”язково супроводжуватися формуванням конкурентоспроможних суб"єктів господарювання з недержавною формою власності. В Україні цей процес забезпечується здійсненням роздержавлення і приватизації майна державних підприємств. Аналіз ефективності -функціонування промислових підприємств різних форм власності показує, що за'умов формування ринкових відносин та прояву кризових явид в економіці недержавні підприємства краде пристосовуються до умов, які склалися. З зв"язку з цим Н&З» звичайно важливим фактором інтенсифікації відтворення виступає поглиблення процесів приватизації майна державних підприємств.

З.б-.Б умовах перехідної економіки інтенсивність відтворень ня виробничого апарату значною мірою залежить від адаптивності суб"єктів господарювання до динамічних змін макроекономічного середовиаа. Вказана адаптиЕність залежить віз кільком факторів, зокрема, вибору організаційної форми господарювання. Активі® діяльність по відтворенню виробничого апарату- вимагав наявності значних Фінансових ресурсів, належної мотивації здійснення інвестицій у виробничу сферу, мобільності залучення у виробництво оборотних засобів та виробничих потужностей; динамічного освоєння капітальних вкладень з найбільш пріоритетні напрямки та проекти. На основі аналізу сучасного стану макроекономічного середовища та перспектив зміни його основних параметрів, узагальнення досвіду діяльності різних за організаційною формою господарювання підприємств в Україні та за кордоном можна зробити висно— -

вок про те, во найбільш ефективними з позиції інтенсифікації “відтворення виробничого апарату господарськими структурами вис-тупавть фінансово-промислові групи. Б зв"язку з цим важливим факторок активізації відтворення виробничого апарату виступає створення відповідної правової бази та економічних умов створення 5ПГ.

3.7.Е процесі відтворення виробничого апарату виникає.проблема вибору напрямків рОЗБИТКУ технологічних систем, цо обумовлено потребою інвестування в самі перспективні довгоживучі базові технологічні системи. Еиріпення вказаної проблем: в лєеній мірі може бути здійснено пляхом застосування методичного підходу, який враховує всі основні компоненти технологічної системи

- організаційну, технологічні' і технічні', а також ресурсомісткі сть / рвсурсовіздачу/ по основних видах залучених в господарський оборот виробничих ресурсів.

3.8. Для виходу України з інвестиційної кризи, нормаяізаці відтвсрювальних процесів, здійснення структурної перебудови■еко номіки необхідно розробити інвестиційну стратегів. Де перезбача вирішення наступних трьох голобнпх проблем: реформування законе давчої бази, формування відповідного економічного середовища, розробка політики управління інвестиціями, тобто визначення напрямків і пріоритетів у використанні акумульованих коптів.

ОСНОВНІ ПОЛОНЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ 'ОПУБЛІКОВАНІ Е ТАКИХ 'НАУКОБІХ ПРАЦЯХ: . . '

І .Шляхи-роздержавлення підприємств будівельної індустріїЛьв 1925. - 6,0 д.а. / в співавторстві/. .

2.Приватизаційні процеси і екологічне оздоровлення підприємств / Е зб.:. Проблеми регіональної політики. -Ін-т регіональних

. досліджень НАН України, Львів, 1935. - 0,3 д.а.

3.Акціонування як форма роздержавлення - важливий Фактор струк турної перебудови економіки. У В зб.: Соціально-економічні п блеми управління регіоном в умовах ринкової трансформації єк номіки. - 1н-т регіональних досліджень НАН України. - Львів, 1994. - 0,3 д.а*.

4.Інвестиційна діяльність підприємств і організацій будівельне , комплексу. В зб.іСоціаяьно-еконгмічні проблеми управління рє оном в умовах ринкової трансформації економіки. - Ін-т регіс льних досліджень НАН України. Львів,1994. - 0,3 д.а. / в спі авторстві/. ' .

АННОТАЦИЯ

Буряк П.Е. Интенсификация воспроизводства производственного аппарата в условиях переходной экономики.

Лиссэртапия на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальное?! 08.Со.01 - Экономика предприятий и формы хозяйствования. Институт региональных исследования Национальной академии наук Украины, -'¡ьеов, 1995. .

Затираемая диссертация является рукописью, которая содэрлр--? теоретические исследования воспроизводства производственного аппарата в условиях переходной экономики. Определены факторы интенсификации воспроизводства производственного аппарата и предложены методические решения по формированию системы управления, даны рекомендации по оценке технологических систем.

• ‘ . $ и М М А ЯY ■

Buriak P.Yu. Intensification of Production Apparatus production in the Conditions of Transitional Economy. _

The dissertation thesis for the scientific degree of îdidate of Sciences (Economy) in the speciality 08.06.01 -jnomics of Plants and Forms of Economy-: Institute of Regional

iearch of National Academy of Sciences of Ukraine, Lviv, 1995.

The defended thesis is a manuscript, containing theoretical 'estimation of production apparatus reproduction in the iditions of transitional economy. The factors of ensification of production apparatus reproduction are defined, hodological solutions for management system formation are ■gested,, and recommendations for the . evaluation of hnological systems are given.

Клэчов1 слова: виробничиЯ апарат, вйтворення, управлхння, оздэржавлення. '

Підписано до друку 5.01.56. Формат 60x84/16 Друк'офсетний. Ум. друк. арк. 1,0. Тираж 100. Зам. з Друк ПТУ №5В. 29000В, Львів, вул. Іь. Оедоровг, 9