Компьютерна технология прийняття рiшень в управлiннi акцiонерним пiдприемством тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Ванниараччи, Падманат Юри Виджая
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.13
Автореферат диссертации по теме "Компьютерна технология прийняття рiшень в управлiннi акцiонерним пiдприемством"
міністерство освіти України ' ■
КИЇВСЬКИЙ ДЕШАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
РгБ ,
> 04
- На правах рукопису
' ВАННІАРАЧЧІ ПАДМАНАТ ШРІ ВІДЖАЯ
Комп"ютерн£ технологія прийняття рішень в управлінні акціонерним підприємством
Спеціальність 08.00.13 - економіко-математичні методи
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Київ - 1994
Дисертація є рукописом ■ .
Робота виконана на кафедрі електронних обчислювальних
машин Київського державного економічного університету
' НАУКОВИЙ КЕРІВНИК - академік АН вищої школи,
доктор економічних наук Ткаченко Іван Семенович
ОФІЦІЙНІ ОПОНЕНТИ - доктор економічних наук, професор Суслов Олег Павлович
кандидат економічних наук, доцент . Богославець Ігор Семенович '
ПРОВІДНА УСТАНОВА - АО ГІОЦ
Захист відбудеться "/З " Т£аДИ&ІУ 1994 року о /3 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К.068.28.05 при Київському державному економічному університеті за адресою: м.Київ, проспект Перемоги, 6.54/1, ауд.2І4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київського державного економічного університету.
Автореферат розісланий '/>¿¿994
року
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради кандидат економічних наук доцент -
- з - .
І. ЗАГАЛЬНА ЗСАРАКТЕРЛСТОКА'РОБОТИ Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин в економіці України, розширення процесів приватизації державного майна, бурхливе утворення різних форм власності потребує детального теоретичного вивчення цих процесів та моніторингового реагування на негативні відхилення. Одаією з форм проявлення активізації господарської діяльності в акціонерна форма мобілізації і перерозподілу вільних коятів населення і підприємств. Визначальнлм елементом функціонування підприємства в цих умовах з його фінансова діяльність, яка розглядаються як частина всього комплексу господарських і управлінських елементів. Ринкові відносини вимагають дуже швидкого реагування на зміну господарського середовища та високого ступеню надійності господарських рішень. Всі ці обставини приводять до необхідності розробки системи підтримки прийняття рішень на основі сучасних засобів обробки інформації. Ця система являв собою компьютерну інтерактивну систему обробки інформації, яка використовує правила прийняття рішень і математичні моделі разом з великими базами даних і особистим досвідом керівника. Вищевикладене і обумовлюй актуальність теми дослідження.
Мета та завдання дослідження. Метою дослідження в створення системи підтримки прийняття рішень в галузі фінансової діяльності, акціонерного підприємства, розробка відповідних моделей і методів підтримки прийняття рішень в області фінансової діяльності акціонерного підприємства.
Відповідно-до поставленної мети в дисертації вирішені такі основні завдання:
- проведений аналіз теоретичних розробок і практичних рекомендацій по створенню концепції системи підтримки прийняття рішень в конкретній галузі; .
- 4 - ' '
- розроблено інформаційне забезпечення СППР;
- розроблена організація робіт по створенню СППР акціонерного підприємства. ' '
Предметом та об'єктом дослідження о фінансова діяльність широкого спектру акціонерних утворень: акціонерні суспільства, підприємства, концерни та інших в умовах ринкової економіки. Виділені такі задачі як фінансове планування, організація Взаємовідносин з банком по питанням кредитування і розрахунків з поставниками і покупцями, взаємовідношення з державним бюджетом, взаємовідносини з акціонерами.
• Методологією та методикою дослідження є теоретичні праці та дослідження з питань ринкових відносин, роздержавлення та приватизації власності, організації інформаційної діяльності, математичного моделювання, функціонування інформаційних систем. В ході досліджень застосовувались методи імітаційного моделювання, оптимізації та теорії управління.
Наукова новизна дослідження полягав:
- в розробці окремих елементів концепції системи підтрим-
ки прийняття рішень в галузі фінансової діяльності акціонерного підприємства; -
- в розробці системи математичних моделей фінансової діяльності акціонерного підприємства;
- в розробці системи управління базою математичних моделей. ■ •
Практична’значимість дослідження. У дисертації дані конкретні рекомендації по розробці та використанню компьютерних систем підтримки управлінських рішень для акціонерного під-
ПрИ’>МСТВл». • ■
Апробація та реалізація результатів. Основні положення та результати дисертаційної роботи доповідались та обговорювались на наукових семінарах Київського державного економічного університету та Чернігівського технологічного інституту. Розроблені методика та програмне забезпечення Епровад-ікуються в учбовий процес при проведенні практичних занять та лабораторних робіт по дисципліні "Системний аналіз" ВДЕУ та "Економетрія" Чернігівського технологічного інститу.
Публікації. Результати виконаних досліджень опубліковані у двох роботах загальним обсягом 0,8 друкованих аркушів.
Структура дисертації. Дисертація складаються з вступу, трьох глав, заключения, літератури та додатків.
У вступі обгрунтовуються актуальність теми, сформульовані мета та завдання дослідження, відображені наукова новизна та практична значимість роботи.
У першій главі розглянуті особливості функціонування акціонерного підприємства. Проаналізовані конкретні напрямки роздержавлення та приватизації власності, побудовані конкретні моделі фінансової діяльності акціонерного підприємства, сформульовані вимоги до компьютерно! реалізації моделей і автоматизації процесу прийняття рішень в цій галузі.
У другій главі висвітлюються засади системи підтримки прийняття рівень в галузі фінансової діяльності акціонерного підприємства. Побудована база математичних моделей фінансової діяльності та система, що управляв цією базою..
У третій главі розглянуто інформаційне забезпечення СППР, спроектована’діалогова система та розрахований ефект
. - 6 -від ї! впровадження. • .
У висновках сформульовані результати досліджень.
У додатках вміщені переліки та характеристики оцінки кредитоспроможності акціонерного підприємства, розрахунки по конкретним моделям та діалогова система КСППР.
ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ '• '
Фінансова діяльність підприємства як об'єкта дослідження е частиною загальної системи керування підприємством. Вона забезпечує визначення власних доходів, їх раціональне використання, оптимізацію планування, мобілізацію внутрішніх резервів та контроль за результатами діяльності. Можна виділити чотири основних компоненти фінансової діяльності. Це, по-перше, фінансове планування, що забезпечується поточним, перспективним та оперативним плануванням і контролем, організацією фінансування відтворення основних фондів, формуванням і використанням фінансових фондів. До складових . відноситься також організація взаємовідносин з банком по питаннях кредитування і розрахунків з постачальниками та покупцями, взаємовідносини з державним бюджетом та акціонерами.
Фінансова діяльність акціонерного.підприємства має суттєві відмінності. Першою відмінністю е визначення доходу такого підприємства. До нього відноситься доход, одержаний підприємством при-здійсненні міропризмств при фінансуванні їх акціонерним капіталом; доход, одержаний підприємством при використанні акціонерного капіталу замість кредиту банку; доход, одержаний підприємством при використанні акціонерного капіталу в засобах, що обертаються.
- 7 - .
Другою особистістю е розподіл доходу як відсотки за кредит, розрахунки з бюджетом, як відсотки по облігаціям, як дивиденд’.! по привілегірованим' акціям та як дивиденди по іменний акціям і акціям на пред'явника. Після цього загальні збори акціонерів визначають порядок розподілу частки доходу, що лишився.
Загалом, фінансові рішення можна представити як рішення по дивідендах, по заборгованості, по оперативним капітальним вкладенням і вкладенням у власне виробництво, ь також рішення про використання доходу, що лишився.
У відповідністю з поставленою метою до розв'язання цих задач в дисертації застосований метод моделювання. Фінансова модель акціонерного підприємства будуються з подмоделей в капітальних вкладеннях, фінансових можливостей, виробничих витрат, збуту. ‘
В результаті' їх дослідження плануються такі показники, як доход на акцію, дивиденди на акцію, доход на інвестований капітал або на активи, прибуток на одиницю.реалізованої продукції, наявний капітал, відношення заборгованості до активів, долі ринку. Визначаються також політика ціноутворення, політика розподілу дивидендів, політика притягування засобів, програма модернізації підпризмства або технічного переоснащення, модифікація технології або продукції, ринкова стратегія. Для акціонерного підпризмства критерієм ефективного функціонуй вання може бути ціна акції, яка встановлюється як оцінка реальності курсу акцій на ринку цінних паперів і прогнозу тенденцій розвитку фондового ринку. Важливим о фактор часу. В моделі повинні бути пов"язані усі сторони фінансової діяльності, зо.пнішними змінними з показники фінансового стану підпри-х3- '
емства та показники положення його на ринку цінних паперів.
• Умови ринкової економіки вимагають оперативності в виробці управлінських рішень на підставі автоматизації всіх етапів їх виробки як людино-машинної системи. Область прийняття таких рішень включав в себе вибір джерел фінансування господарських міропризмств, залучення довгострокових і короткострокових кредитів, дивидендну політику та випуск цінних Паперів. Для всіх цих задач структура супроводження буде однаковою: однакове інформаційне забезпечення прийняття рішення у вигляді бази даних, однаковий математичний апарат виробки рішень - база математичних моделей, однакова система даними, діалогом і математичними моделями.
Центральною є участь особи, що приймав рішення - ОПР. •
Це спеціалісти та керівники підприємства, що мають досвід прийняття рішень в традиційних системах керування і добре обізнані з виробничо-господарською, фінансовую діяльність у рамках своєї комплектності. Усі особи, що приймають рішення /ОПР/, по своїм функціям поділяються на три групи: керівники, /управляючі, фінансові директори, їх замісники/, економісти /співробітники економічних відділів підприємства/, організатори /начальники підрозділів/. Керівники обирають цілі, приймають рішення про вибір умов те стратегію розвитку, оцінюють виробничо-господарську ситуацію і внутрішні резерви' підприємства. Економісти забезпечують прийняття рішень по поточній діяльності,_ведуть фінансову та бухгалтерську звітність, готують інформацію про діяльність підприємства для вибору ва- ' ріантів прийняття рішень. Організатори визначають конкретні методи досягнення цілей, які встановлюються керівниками цілей в заданих обмеженнях г принятих варіантів розвитку діяльності
підприємства. Вони виконують також аналіз виробничо-господарської ситуації, внутрішних резервів підприємства і здійснюють підготовку варіантів рішення.
Моделювання фінансової діяльності підприємства можна представити як результат таких складових процесів формування даних про діяльність підприємства /економіст/, встановлення цілей та визначення умов /керівник/, оцінка і класифікація виробничо-господарської ситурці? /керівник, організатор/, реалізація моделей /організатор/, виконання розрахунків /економіст/, визначення внутрішніх резервів /керівник, економіст/, вироблення фінансової стратегії розвитку /керівник/, організація реалізації вибраного варіанту /керівник, організатор/.
Комп'ютерна реалізація всього комплексу моделей в дослідженні здійснювалась на підставі програм типа ,
що дозволило зв"язати різні електронні таблиці, в яких відображена в.•));<:.'.;оз в "яз ял а система математичних моделей, система меню по роботі з моделями і блоки обробки одержаних результатів. В дослідженні ядром СППР є база математичних моделей, які відображають різні аспекти фінансової діяльності акціонерного підприємства. .
За основу СППР як інтерактивної комп'ютерної системи обробки інформації, яка використовує правила прийняття рішення і математичні моделі на основі великих баз даних і особистим досвідом ОПР, що не піддається формолізації. Складовими СППР в база даних, система управління базо'о даних, база математичних моделей, система управління базою математичних моделей, каталог моделей, система підтримки діалога.
Підсистеми СППР є підсистемами:
І/ діалога; вона забезпечуй інтерфейс між користувачем і системою , і здійсни контрольні процеси за діяльністю системи; засобами цієї підсистеми здійснюються звїязок моделей з інформаційною підсистемою;
2/ інформації; вона забезпечуй зберігання, організацію і обробку інформації і мач можливість представлення їх в потребних для користувача формах; '
З/ моделей; містить моделі розрахунку величин, параметрів та алгоритми розв'язку задач.
Система моделей фінансової діяльності акціонерного підприємства складають моделі розрахунку дивідендів, розподілу доходів, оцінки фінансової політики, оцінки фінансового стану підприємства, податкообкладення, позики, оцінки цінних паперів і аналізу розподілу прибутку.
Приведено конкретний вигляд деяких моделей.'
І. Модель податкосбкледення.
Основні співвідношення моделі
= ра) і- руоа), в Я Ш) =ВЯ(І)+ з'Я А/'Ні,
де:
балансовий прибуток; -
балансовий прибуток з урахуванням сум перевищення та зниження сум на оплату праиі;
РЯР(~£)- прибуток від реалізації продукції та інших матеріальних цінностей;
доходи зід нерєалізеційних операцій, змєньшені но витрати по цім операціям; -
/У/)!}'сума перевищення /зниження/ витрат на оплату праці . ' персоналу, зайнятого в основній діяльності;
р ржу=ря рсі) - кра^
де: .
ЯРИ) - рентні платежі;
РРЙШ~ прибуток від реалізації; .
$РРСі)~ собівартість реалізованої продукції.
ЙЙ /4-І) = {РР/?/у)Л#рф
■ /оо
де:
РЯР(Ф~ рентабельність реалізованої продукції . ‘
РОДІЇ] = SV#(■0^2fJ
де: '
/?$:)- середкьогалузевий рівень рентабельності; ри$($~ гРаничниЙ рівень рентабельності ,
Р Р V (і) - /? я РСІ] - ^
деУ •
РрЦ^Ір рентабельність, 40 перевищуй граничний рівень; р(-£) ~ прибуток, що перевищуз граничний рівень :
рії) =■ р р ш-6)/я я р&)-/?рт)
де:
~ прибуток,'який підлягав прибуткообчладання •
РЛ/І (і)-В Р 1(І] - РРІЇ - рщ
У PCtJ - PS Pti) + LPCt) -t pACV
. де: . '
ДивиДенАи> одержані по акціям, облігаціям і іншим цінним паперам, які належать підпривмству;
PSPitj- прибуток, одержаний від дольової участі в спільних підприємствах;
ІР(£)~ виключення 3 прибутку, який підлягає прибуткообкладенню . .
Л/PW - PNStt) - fPttJ
де:
fjpl-Q- податкообкладений прибуток .
S tt] = A/PCtJ * 3 A/£t)//Q Оу
де: '
S[i) - сума податку на прибуток;
SAtfc) - ставка податку на прибуток.
2. Модель сцінки фінансового стену для одержання довгострокового кредиту
Pt=OKLt)/A£t), .
' де:
оку- капітал, що обертасться;
АС£) - сУкУпні активи •
Р.> - О,
' де: . '
NРШ ~ пРи(5уток, 4° нероподілгний між акціонерами
, Р5 = в РІЇ)/А М,
де:
- балансовий прибуток .
р 4 = в Р¿і]/о 2 ¿і),
де: .
оШ - загальна балансова оцінта довгострокової заборгованості
3. Модель оцінки цінних паперів:
Р^О = 2)
/ >
де: .
Ш) - теоретична вартість акції сьогодні на основі дисконтування дивідендів, що очікуються;
- бігучий розмір дивідендів по акції .
7>#А =Р])/А-ра,
де:
])А/А ~ АИ0ІДЄНДИ в розрахунку на одну акцію;
Р 'Р . - фонд дивідендів; : '
І^рД ~ кількість простих акцій .
РМА = РиЗ>//гРА де: ~ РСА-/[(ОА*?+//Р)//см]
і~ співвідношення ринкової і бухгалтерської вартості акції;
(9у4^ґ - сплачений акціонерний капітал;
Д/р - прибуток, -до нерозподілений.
4. Модель розподілу прибутку
Т>Ш ~ &Я1С-Ь)~ ¿л/АІЇ1 ' де: 1 ррії) -ґцну + Уа/Н)
Ш) - доход, що підлягає розподілу;
ГРІЇ) - Ф°1‘Д споживання; .
(-Nіі) ~ Фонд накопичення;
3>/ У[і) - дивіденди.
Структура керування моделями зображена на малюнку І.
Мал.1 ' .
Система керування базою математичних моделей е одна з підсистем СППР. Складовими БК в словники системи моделей та мова маніпулювання моделями /командами процесор/. Система моделей мач зіркову структуру. Обмін інформацією між моде-
- 15 -
лями здійснюється за допомогою мови маніпулювання СУБМ засобами пакету Ои^ТТКР Р%0 та допоміжним програмним забезпеченням, ідо дозволяв добудувати моделі, міняти зв"язки, створювати нові ланцюги моделей. ч •
В роботі розроблено спеціальне інформаційне забезпечення СППР: нормативно-довідкова база, що охоплює економічні нормативи і забезпечуй єдність аналізу ефективності рішень фінансової і господарсько: діяльності підприємства. До неї входять масиви таких нормативів: особистий склад, показники для розрахунку фонду споживання, чисельність працюючих і наявність обладнання, картотека матеріальних цінностей, замовлення, планові дані, показники роботи підприємства за попередні періоди, основні засоби, варіанти розподілу прибутку, взаємовідносини з бюджетом, партнерами і акціонерами і т.д.
В дисертації здійснено проектування діалогу між людиною і системою, розроблені відповідні сценарії. Меню системи представлено на мал.2.
Основні наукові результати.
1. В роботі обгрунтовані можливість і необхідність застосування СППР в галузі фінансової діяльності акціонерного підприємства.
2. Сформована база математичних моделей СППР в цій галузі.
3. Розроблена система управління базою математичних моделей СППР. ' •
4. Розроблено' інформаційне забезпечення СППР. .
. 5. Дана оцінка можливих наслідків використання СППР.
Вибір режиму роботи
■ і ..т--. Аналіз
Вибір задачі
На основі
плану
розвитку
І. Заповнення плану
2. Розміщення приоритєтів
3. Розподіл засобів по міропризметвьм фондам
4. Видача звіта про
результати.
Рада
ш
Вибір основи для розподілу доходу
Виходячі з фінансового стану
Самостійний вибір
1. Оцінка фінансового стіно~ вища
2. Підбір варіан тів розподілу
3. Звіт про резуіь тати
Звіт про результати
стандартний аналіз фінансового полонення оцінка фінансового становища '
/експрес-аналіз для получения кредиту/
аналіз джарел фінансування підприємства і розподілу його прибутку .
- аналіз джерел фінансування '
- оцінка змін джерел засобів за.звітний період
- аналіз розподілу прибутку
. - аналіз дкерел притягнення і формування спільної суми капіталу для нових вкладень в досяід-нєцький період . •
- 17 -
Основні положення дисертації опубліковані в таких роботах:
.1. Ванніараччі П&дманат Шрі Віджая "Аналіз моделей фінансової діяльності акціонерного підприємства. К., КіНИТ, Деп. в ГНТБ України 16.03.94 №570-УнД4.
2. Ванніараччі Падманат Шрі Віджая. Система управління базою математичних моделей фінансової діяльності акціонерного підприємства /в друку/. Міжвідомчий науковий збірник. 1994, -5ст. '
Підп. до друку а
Папір друк. № ?. Спосіб друку офсетний. Умови, друк^арк. Умови, фарбо-відб. /,<**■ . Обл.-вид. арк. <,С
_____ Тираж . Зам. Лі V-
Фірма «ВІПОЛ»
252151, Київ, вул. Волинська, 60.