Органiзацiя облiку оплати працi та розрахункiв з персоналом пiдприемств масового харчування в умовах комп'ютеризацii тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Костюченко, Валентина Николаевна
Место защиты
Киев
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.12
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Органiзацiя облiку оплати працi та розрахункiв з персоналом пiдприемств масового харчування в умовах комп'ютеризацii"

РГ6 од

ішїи;і-Ш| ,^|)/Т(ОЕ^ьію--а{ономі чний - інститут

На прзй’яте рукаигсу

КССИНЕШЮ ВАШИЙНА ШНОЛДЇВЙА

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА РОЗРАХУНКІВ З ПЕРСОНАЛОК ПІДПРИЄМСТВ МАСОВОГО ХАРЧУВАННЯ В УМОВАХ КОМІ? ЮГЕР'ЗАЦЇ ї

Спеціальність 08.00.12 - Бухгалтерський ОСЫ",

контроль і аналіз ГОС-іГбДерСЬКО'і діяльності

АВТОРЕФЕРАТ .Р’-сертації на .здобуття вченого ітупоня

кандидата економічних наук

Київ - 1993

Жобкга ваионава ш кафедрі буза’&ге.іроького о*5Л£«у Кйї-.чсілог .юрршеяьпо - о;;оас:.ичногз інстагуту.

Науковий керівник - доктор економ і *Ш8 «ЗУл, аг.оЗзсор Горєіікіл В.Г.

ОфЩІлЗІ саояеамі:- докгср вчціті чвгсс юух,

‘ процесор Сод;-.» -В.іі,

¡!аіШ'па™ ечономічнах &?уи, претор Митро&ааоа Г.В.

Провідна уоївдора ~ Довзщ-жй визеидійяд?.

ШШ}№

Захнот. відбудеться * /у '■їГ'М’/ї.-о 1983 р. з уої::;

на засіданкі єкєційп кованої лчевоїі раяд К ІЗЇ.ОІ.ОІ яри Кийеуії му мргшедьі -економічному іногитуїі*оа адресо»: йЗЗІйб.Ь'и^'е-Г' ВУЛ.ШОТР, 19 '

■ 3^.оертаціев мозда озвайоштись у бібліотеці інституту. ,іВї о реферат розісланий п^7п —1991' р.

Вчввдй секретар спеціалізованої вченої рай К. 131,01. ОІ, доцент

ЗАГАЛЬНА ШМІ2РШША. РОБОТИ

Актуальність теми. Сучасний етап розвитку національної економіки характеризується: стаяшлаг ш система ринкових відносин і створенням адекватного ій господарчого ие/аиізму. На зміну примусовий енояш іч.т'іл відноскнаї, гос '.одаршазяш пролоь^еїшй час .приходять с^нхсві відясо:г:зг. Закономірно цай процес супроводжується рядом екочшічяих явищ, суть яких мокла звести до слідуючого: створюється вільне підприємництво, формуються реальні еконшічяі інте-0Г;си в задоволенні потреб, створюються умови і необхідність економічної відповідальної за псяііглаємі єкокамИяі ошешш з господоо-'.-оькій діяльності підприємства, в повислу обсязі 'ЗІднсоявиться вагомість і . значимість авторитетів господарських суб'єктів.

Суттєвий вплив на всю систему гошодгрювания надає господарчий механізм сфери послуг, соль і значення, якого в аов..х умовах господарювання зростають в силу виконуючих акоямічнях і соціальних задач даною сферою. . .

• .Основні напрямки реформування господарчого механізму сфери послуг мовна звести.-до перетворень в області організаційних отпук-тур управління, форм і методів господаризашхя, планування, а також" в області активізації економічних рячагів і сталулі в, няп рз в л єни х на підвищення економічної заінтересованості індивідів, колективів у результатах своєї праці.

Для реалізації вказаних папргмкі^ перетворень господарчого механізму створюється надійна прагсвс основа,яка забезпечує їх законність і демократичний порядок проведення. Її основу складають централізовані акти регулювання ексчилічн^о гиття у вигляді законів, постанса, положень, вказівок, інструкцій і т. і; На реалізацію поставленої мети направлені законодавчі документи уряду України: Закони-1'Про підприємства”, "Про власнісі-ь", Укази Президента -"Про комерціалізацію деркавнох торгівлі та громадського харчування”, "Про перехід України до заг/).;тьноприттої в мікнародяій практиці сззстег обліку та стзтистике", Декрслі Кабінегу Міністрів - "Про заходи по. завертанню комерціалізації підприємств і організації”- дер-яавної торгівлі, гршйдськогс х-,жування та сйери послуг”,"ПгС савану праці" та 1н.

Механізм ^оп'зушіЕч ринкових відпослн зап.Уі;ежй з à.п і m сьогодніияій день характеризується появез в г р а.іяд с ьнo'.rj/uвсозоиу/

З

харчуванні та сфері послуї' значної кількості самостійно—вхдоообле-■ппх господярських одиниць» які основані на нодеркавній Шорііі власності, самостійно здійснюють функції управління вадобшодгвоа продукції власного виробництва. її реалізацією та організацією споживання, реалізацією купівельних товарів.

В звязку з їда в залізе значення набуває організація процеоа управління матеріальними» фінансовими і трудобідци роеі'рса>.'.іі,ккиї; реалізується шляхом здійснення кошлоїха взаємозв'язаних функцій. Процес управління ресурсами підприємства неможливий сіоз наявності точної та своєчасної інформації про їх стен па будь-яку дату. Пов ноту та доствірність одержання такої інформації забезпечує бухгалтерський облік - одна із основних йункціи управління.

' Слід відмітити» що бухгалтерський- облік, є інформаційним відо браиенняід економічної моделі підприємства. З ■¿раисфооміаціси еконі мічної моделі модифікується і бухгалтерський облік. В умовах становлення ринкових відносин вимоги до обліку зростають. В цих умовах для удосконалення управління потрібні не гільїу- своєчасне і об"єктквне відображення (Тактів гооподьуського шіття. але і: а кия ний шлшз на постанову; фінансової роботи» контроль га виконанша завдань по доходам та обов"язкам. Тому підвищене значення відводі ться питанню удосконалення обліку на базі використання сучасних засобів обчислювальної техніки.■ . .

Проблеми автоматизації обліку останнім часои знаходяться в центрі уаагк вчених, практичних працівників. Сегсд них .¿.Б.Івагі--. кевич, С.І.Волков, В,М.Островеьккй. В.У.Подольсьчиіг, Я.Б.Соколов Л.МДолковський та ін. Тим часом, в своїх працях вчені, які драіг вали над проблемою комп"ютеріізації, розглядали облік, як функцію управління в умовах адміністративно-командної система управління еконсміков.Ві-проектних рішеннях, які мають місце, в рсзовному зу стрічається локальне рішгнда задач бухгалтерського обліку, у том числі і. задачі "Облік витрат і розрахунків, по^ оплаті праці пє-рсо налу", без взаємозв'язку з -ішиш задачами системи "Бухгалтерський облік". Л0 цього слід поповнити, що задача обліку. праці'та ї оплат розглядається з позиції удосконалення розрахунків; але'не вирішує задачі формування бухгалтерській пітодол, звітних шорм, шератЕЗНох іафосмаяії для всіх підрозділів, здійс.кшчп:: (¿‘акції управління працею; одердуваі,л інформація використовуємся, в ос ' 4 ,

яовно:лу, нь їсісці її одержання; нєдеблячіісь на взп5.\:озв”язок функціональних підрозділів для кожного з них фошується своя відокрем-лпзана інформаційна б,аза, що знову приводить по дублювання обліхо-т:х лроцесіз у різнну іідрозділих.

На вдаллпість розглядання ~оної ооблеьш вкозуо і той «акт, що в умовах перехіду на рингові уиози господарювання здійснюється децентралізація обліку, що означає, що інформація обробляється безпосередньо на місці її утворення, е реальному масштабі часу.Це веде до вилога розробки нових проектних РІЙЗІГЬ з додєрглнням вимог до обліку, що скя-тася.

Ґ

Теорзтичкз і практична значимість розглявутыяроблвм е актуальною на теперішньому етапі роз^.гку єконоиік,:,по обумовило ьноїр теш і цільову направленность дослідаяня.

Мята і завдання дослідження. Метою дисертаційної робота с доо-ліджеаня та розробка науково обгрунтованих рекомондацііі і пропозицій по розвЕтау методології обліку праці та витрат на її оплату, покращенню оіЕгазігацхх, удосконаленню технології, які висловлюються в конкретних пвг-поггщіях методика автоматизованої обробки данях по прзці, що забезпечують комідаксао рішення задач бухгалтерського обліку витрат на оплату праці та розрахунків з перо скалом з використанням персональних ¿Ш в підприємствах масового харчування в умовах становлення ринкових відносин.

Мета послі дванкя визначила такі його завдання:

розглянути природу і економйёусугь витрат на оплату праці в нових умовах господарювання;

розкрити еконшічну природу і ззаемо. ^"язок '^акторів етімудао-ванкя праці та її оплати в умовах формування ринкових відносин;

визначити роль, місце і значення облі?" в управлінні працею та втратами, пов"я:занимз з її оплатою згідно з нсеі-кі: підходами до якості та оп^ратиЕЧості його інформаційного забезпечення;

схарактеризувати сучасний стан гн^ормаційного '•ебвзпечомл ь управлінні працею і її оплатою з позиції форма, структури і змісту на рівні документів, показників;

проаналізувати існуючі на практиці в пі іршдстоах масового харчування організація і методику обліку витрат по оплг праці гз розрахунків з-персоналом піжокємогвз;

виявити недоліки сучасної системи 5ліку праці і витрат на ЇХ шлату підприємства .лавового харчування, його під. здігів» а також застосовуваних ни практиці методів обсзбіаі облікової інформації;

розробити методичний кпуллс:;с автомгтпзоваксго рішення на И5& задачі"Ойлік витрат на оплату праці та розрахунків з персошлси”у взаємозв'язку з рзшто’о задач бухгалт е гг -> к ог о обліку» 2‘лточапчк'й інформаційне заб печення, алгоритми розрахунків нарахувань і у-гри-мань із заробітної плати, струк’ооні схопи і фор-іи ..шяянннх облікових регістрів.

Об'єктом нпопітеї. я вибрана методологія, організація і технологія обліку оплати праці та розрахунків з персоналом в підприємствах масового харчуванні України, їх структурних підрозділах.

Інформаційною базою яоолідяевяя І обгрунтуганші: основних поло-лкбнь дисертації стали офіційні статистичні матеріали уряду України, дані бухгалтерської і статистичної звітності підприємств масового харчування України, а та кок; матеріали безпосередньо ігроваденах дисертантом обслідувань підприємств масового харчування «.Києва, м.Макеєвка Д0нецької області, м.Чернігова.

■Теоретичну і методологічну основу дисертаційної роботи склали законодавчі аади, щг регулюють і регламентують господарські відносини на сучасному етапі розвитку економіки, методики вітчизняного та зарубіжного обліку та аналізу, постанови Уряду України, іяст& руктивні'документи. .

В процесі написання роботи були вивчені наукова література і періодичні публікації по розглядуваний питанням.

Рішення завдань, що були поставлені з дослідкс..ні, здійснова-вось з використані' м як загальнонаукових, так і спеціальних методів а та кок з вккооистенняіл мікропроцесорної обчислизальної техніки.

Наукова новизна дисертаційної роботи пограє в тому, що в дисертації досліджена проблема удосконалення обліку оплати праці„розрахунків з персоналом підприємства на базі використання сучасних ЕШ в умовах становлення ринвозах відносин. Новизна полонень, які мають місце в дисертації, лолягає в розкритті природи та суті витрат на оплату праці персоналі» підприємств маоового харчування^ факторів стимулювання праці та їх взаемоді/і в умовах формування та

РОЗВИТКУ РИНКОВИХ ВІДНОСИН! . .

^ дослідження за допомогою методів моделшалня і теорії графів

.нфою/'.ацїі&їїах зз"язків мія документами та показниками, циркулюючих ґ функціональних: підрозділах, які виконують санкції'! управління ■раїтею із її вартісним виразом.В результаті досліда:зння був визначний повадок коаногс документу, чо стало відправною посилкою тхоо— псування іі^оаладійної бази даних в 'аломаткзсьаг ’ -З системі обооб-и облікової інформації по цоеці;

яз основі аналізу структури інформаційної бази по витратам на плату пцсцх, розрахунків з робітниками і слукбовцяш і виявлзному ри цьому дублюванні, а такон д ілідкення взасмоз?"язку і взамоза-:єнносїі підрозділів, „формульовані рекомендації по удосконаленню іетодології обліку, в особистості обгрунтована необхідність стпоран-я інтегрованої інформаційної барь. управління позиви і витрата:,«!, ;ов"язанида з її оплатою;

на основі критичного аналізу діючої на підприємствах масового :арчузаная систем бухгалтерського обліку сформульовані конкретні .роаозицхї по удосконаленню оргг зеції і технології обліку праці, ктрат на її оплату, розрахунків з персоналом;

здійснені постава та алгоритмізація задачі бухгалтерського об-:ігу витрат на оплату праці та розрахунків з працівниками підериєм-тз масового харчування; ■

розооблзні класифікатор номенклатур нок/,атизно-довідково,ї,роз-іахунково - збеоігельної і змінної інформації по праці, д'чідлака: доац;шчих чя підприємстві, утрат/ ння по виконавчий листам, утрхшаа-я за тпзари, куплені в займи, по переказу сум до закладів зберіга-ьніл’р банку. Складені фасетні формули, що <$оаналізують. Інфзсм&цій-:і гв"язяи рахунків 70 "?0зрахунки по оплаті праці", 69 "Розрахунки ф-іМІ^УвгїМ"; '

. запршоновані: технолог.':; формування і обробки обліково - аг:в-іті'лиої інформації в умовах функці.^ання автоматик лааг*ч: робочих ісць бухгалтера і фодош машинних рзгістріз по рахуя:<•;/■/ 70 "Резра-.унки по оплаті праці” і 63 "Розрахунки по страхуванню”.

Практична пінпість роботи визначається обгрунтуванням рзко ■-лендацій по комплексному виріаувані’Пз задач бухгалтерського обліку, а сама» задачі обліку г/оацх та витрат на її оплату з використанням

персональних ЕШ та стеорекнтл АРІ бухгалтера.

Вказані ь дисертаційній роботі рекомендації носять прикладний характер, предстгзлені у вигляді структурних схем, алгоригліз і йори вихідних машинограм,.які видаються яа SGvi як б регламентному регшиі, так і по запитанню. '

Основні ц ложзння, висловлені в шісертації, булк иредоч’анлв-ні на конференції професорсько - викладацького сі-.;к,ду і аспірантів Київського торговельно - е<: о наліпного інституту в 1391 і 1292

DD. .

Апробація результатів дсслідасзшя. Основні асоаовкції і рекомендації по результатам дослідження експершснтально перевірені і зат розад. зяі в практичну діяльність торговельно - виробничого малого підприємства "ІХасак" м.Вишгирода Київської області, де и>-Ршшеі позитивні результати.

Публікації. Найваклиаіші положення дисертаційної роботи ві~ добракенів йєсти опублікованих роботах загальним обсягом 4,2 друкованих аркушів.

.Обсяг і отдуктува роботи. Структура роботи визначена її цільо вою нахразленіств і послідовністю рішення поставлених в дисертації задач. " ' .

Дисертація складається is вступу, трьох розділів, висновків, списку літератури та додатків. Робота містить II рисушсів, 10 таблиць, 22 податки» 2 схеми, список використаної літесатуся лклвчоЬ 248 иазв.

структура дйжгащї .

Вступ. • ,

Розділ І. Витрати яа оплату псачі» їх економічний вміст в умовах ринкових відносив.

. І.ІЛоирода і суть витрат аа сплату праці.

І.2.Фактори стимулиЕ^Ній праці і її шзрати : еконсиічна природа І взаємодія. • •

І,.3.Облік, .та ін$ов«іааііша база управління працею і витра-

• тами на "їешгат>.

в

Розділ 2. Інформаційна базу управління працею і її заргісшт виразом .

2.1.Формування інформант Яяої бази даних.

2.2.Організація обліку пваці і заробітної, плати.

Рсрділ 3. Алгоритмізація облікових процесів і форадвання машинних облікових регістрів.

3.1. Алгоритмізація процесів по обліку витрат на оплату праці та розрахунків з робітниками і службовцями..

3.2.Алгоритш по нарахуванню заробітної глзти і утримань із неї.

З.ЗЛашинні регістри, їх форма, зміст і застосування.

Висновки

ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ РОБОТИ .

Раціональна використання праці в усіх сйерах народного господарства України, підвищення її продуктивності пов"язаио з переходом економіки на ринкові відносини.

В зв"язку г цшг, давні -завдання стоять ¡геред усіма галузями, в тому числі і перед масовим харчуванням, так як ця галузь є одні -зо іг найбільш трудовиках, орієнтованою на екстенсивні технології, з нийййіи«! рівнем механізації сснсвник технологічних проносів і операцій. Разом з тт до теперішнього часу з економічній лі-аратурі яз існує чіткого розуміння природи і сут: праці, її оплат, факторі. стимулювання якісної і продуктивної праці в умовах формування і розвитку РИНКОВИХ відносин.

?одглдч депих категорій є настояльнога проблемою.

А роботі г~тор констатує, що масове харчування - галузь сфери обслуговування. Функціювані підприємств ,< га?у:Л звільняє індиги-дів В' Т непродуктивної праці в утіан домашнього господарства, збільшує. їх вільний час.

Праця в будь - якій галузі - це процес створення спог;квчлх вартостей, але всяка конкретна праця визначається езозп изтоа,характер ом оаеоідій, предметом, засобами і оезуяьтатамп... З цієї точкк зору праця завжди позглдкіє?ься у зв"язку з її корисккл ефект 01.1. :

Розкоаваючз суть і прароду праці в касовому харчуванні, анг виходить із посилок, до продуктом праці о об 1г Hiir.ii ласовог» харч; вання а комплексна послуга» яка носить неречову йоему і виступає як корисний ефект, невіддільний від само: виробничої чи господар, сьної діяльності по обслуговуванню врього процеоу гідтвсрепш. ,Яі і будь-яка послуга, вона наробляється * реалізується /споатпсть-сд/ отеє пса £'’шсвідімх умовах» а сгше: кол>: об'єктом праці з /л шша зі своїми іятєрєсше і нот; ¡бами і коде є оригінальний "но сій" послуги - матеріальний об”р.:<т, який володіє визначенню яки тя&ш, цінними для спсагчача. .

Вартіс?ь /мінова і спозшвча/ створена в масовому харчуванніі за яку'споживач спдачус гроші» а комплексна вартість. Бокс сіаиде єтьоя із вартості товару у речовій *>ормі і ві>ртоо«,і послуги масо вого харчування, яка но володіє цією властивістю.

' В дисертації обгрунтовується висновок, с»о послуга масового' харчузаная, як і товар, волздіс міновою і шозоевчов вартість на її створення витрачаються робоча сила і засоби виробі/ацюй, і іірі речена вона на продаж. .

Субстанцією вартості посяугй масового харчування виступусть затрати робочої силг предметів праці .і засобів праці, іяшимг: с.то вами, сукупні ( гь затрат поаці /аив.о'і і. урзчозл {'ної/взжг-іина ціх затрат визначається поєднуванням еконшічних іііїс-рєсіз гягоетзг, працівника і спожвача.

В умовах становлення ринкових відяооин вирішення аавдань,л«і стоять перед масовим харчуванням, немиишве без . щіояальчої орт нізації, процеса управління багеріагьявгж, фіконср^аи і трудази-!ди ресурсами. Важлива ваачейпя піс цьад.набувать питання яаіїбіл точного вшхртгннл і обліку тояяслех затрат і їх результаті в. Об лік особистого трудового вкладу працівників їїіргіШієїлсїііз, як об"є тігвна необхідна умова, підшщення 5аціказлон.. ості працівників під призмам масового- харчування в иосятнзкні кінцевих результатів мс< два аспекти, По-перше, точна оцінка трудового' вкладу кожного працівника і, цо-друге, стшулЕвання ео кінцевими результатами. Повн. та і достовірність отримана тєкої інформації забекцечуєтніз рації налвяпм Бздеиняи бухгалтерського обліку, В умсеах роздержавлення і арізггдзації підприємств, децентралізації облік .лзкх робіт,веденая бухгалтерського сбл'іку, в значній «ірі загашається яа рівні оообкз облікової інформації в м^оці її утворення і в рвальнму

масштабі ■часу. І цз потребує оохжх підходів ': рійень на базі вико-раотг "-я чо:,:і"іс;торної техніки.'

Вагояячіїзцг.ого» в ооботі обгрунтовуються висновок, що з умовах перзхсду до ринкового тияу '«ояаііїш, відбувається пвсворїен-іація бухгалгзрок-гого полісу на потреби підприємств» інформація обя' :<у гякпр»;,а,зуе5’.с,ся для .„доведення потреб гласніша в койтро-лі за стялсч ойоуроів підяриємот’за і ефективного їх використання-, в коні ропі г.а станом ресурсів підприємства і Активного їх використання, ШРРО’ГОЯЕЯ ОПЇ МаЛЬНО ЇЇІРНОГО і-ЯРЗЕЛІ НСЬТлОГО •■рішення.

Яри ньому рішення задач, що с-гоять ;іерзд обліком, а саме: розшкрсяеі: .ійцормацііікої ьд-інооті,-цітляд-нігл оперативності і дос-то/ЗІ'рності облікових данлх, зшка—и трудоєгіяості можливе лише за уиозд широкого вгіозвагноння сучасної уікрсцродасоішсї техніки і її раціонального викоонстаяня.

^яі’шу»чз облік, я:: іп1їюг*іагдійі.-іу базу *кя працею і

тгс-гаш по її оалг'і, автор детально рсзглесав уиравзяему і уп-оавдягчу системи, місце в ;:іі1 а:;иіоі-лчлої система "Ераця їй її салата” і інйормаїийної систеїда"Облік праці ?а витрат па її сплату".

В дпсео?аційяїіі ооботі дозліду>уб‘?ь<,я повнота рзалізації інформаційної функції бухгалтерського обліку П-, яідпеи№СТЕі. З цією когоз автор на основі критичного аинхізу лхючої системи обліку праці і розкгягьаїв по її оі'іі.-Л в пія-іі^окдая:: і.!‘дсового харчування, в умовах відсутймті едноот?. л .'аклі • явлацц* інформації, проводить детальне ¿овзілтошгі йоркуваши іклюемйціГшої бази да-іхя" з гакорпотанзям теорії іта^іа тл аюгдаакх йодадей.-

Прозодек« ДООЙІдасвНШі .Е0Сі:0>ацг, ЗСОб'ЧЖ СЛІДУОЧІ ЗССЯО'ЬЯИІвбЗ-раннчлі, обробкою, передачею і ьберігантам їигуи'ацтї яо обліку праці і заїрам "а її оплату заіі\'.аста.ся ряд йуктя'іг^'б'ох підрср-гілїв /підрозділ по управлінню парсолало^оконсмі^ч » бухгалтерська слуябп,структурні підрозділи підярисй'сїзп/і в коказду о цю: функ-ц:оішь. ;;<■ підрозділів обробляються і зо'ерігастьея ідентична за змістом інформація, яі-:з гзобхідна для гді Ланоакя Тунісцій управління працею і витрата:® по її о::леті; :-:с звйжііегік .та наявність егзшої інформаційної основи, аокггяЯ підрозділ створоз озс» документацію по'управлінню,відоовідио до своїх потребою зв"лзугсчи її з погое-йащ ікк- підрозділів; інформаційна зсбевлечеКЕ!: кожного показника характерязусться різноузнітя.отю документів, яка ускладнює по-

'її .

:, дук\б шічї,необхідної; Інформації» -більяйсгь органів управління вїд-V чуваготь нестачу інформації, в той час, як ці відомості є в ікпк.. підрозділах; пік підрозді ваш» виконуючими йуякції ліравліаня працею і її вартісним виразом існує зв"язок /61,2$ загальної кіль' кроті документів »розробляться з притяганням документів із інших /підрозділів/; в результаті ройгалуаеності потоків інформації відбувається дублювання робіт та багатократна обробка одних і тих відомостей. Обробка даних здійсняються тсадиційда способом - вручну, іякогл мають місце випадки автоматизації розрахунків нарахування і утримання із заробітної плати.

: Автор відмічає,що існуюча система отримання обліково-еконо-

ілічябї .інформаців в умсвах формуванню ринкової економіки вь може . повністю задовольнити інформаційні - потреба управління,

• Усунення ¡енгачих недоліків при зібракнл. передачі і зберіганні різної завадами інформації»яка складаз основу інформаційної бази управління працею. :.і її -вартісним вираз ом^ автор вбачає передусім в інтегруванні обліково-єаонаїічного процесу на базі використання сучасних засобів.обчиолгвальнЬї техніки. - '

: В дисертаційній роботі;обгрунтована доцільність оога’ -зсції

єдиної інформаційної йази данах, використання підприємствам масо-вог' харчування прогреонвНоґо'спрс,обу-обробки інформації з використанням персональних ЕШ і стврреннйіл на їх основі авт^матнзшяадз. робочих місць бухгалтера. ‘

Вивчення еконшічної літератури та аналіз становища справ на п: кгиці показали, що а області кс/;п"ютерї'3ації осЛку ще багато невирішених проблем як теоретичного,так і практичного-характеру.

В ав"язку„ г цим в дисертаційній робот! розглядаїтсьоя деякі питання теорії і методології автсхлатчзсвааого булгалтессм<рго обліку салати праці і розрахінків з персоналом підприємств масового харчування. В особистості» тут-поотавлені ь вирішуються питання формалізації облікової інформації.дк необхідної умови автоматизації облікї, а також питання безпосереднії' аов"язаіі.і з організаціє® і техноло-гієньавтоматизоваяої обробки даних про працю, витрат: на її шла ту, розрахунків з персоналом підприємств масового харчування.

:ІІідкреслюється*що економічна наука ще не виробила єдиного підходу,до фоіашлізсзаного осиоуванн^ об”єктів обліку,визначаючого введення, інформації з перзісних документів б па\ї"ять ЕСЕЛ, запис її на машинні носії,а такс-а порядок рехіііценщ шйормації е машинних регістрах.

В результаті критичного акаліз:: продовбаних різнили зчегпі-мк-екиномісташ ваоіаягіЕ формалізації економічної іа?ррмаці ї,автором вибр?яай та реалізований Маєтний підхід:, ятай відповідає методологічна ооаевш бухтая?. ського обліку, вимогам його автоматизованої обгіобш, є універсальним, дозволяв оив-г^ивно одержувати дссі-зїкео.поьні,доотсвіжії дані про всі об"спіх обліку, необхідні дая уп^аслікая їгаї 2 процссі господарської діяльності.

На ознов£ загальної .гдсєгяої фгдоїш» сог.зобленої доофзсоош, д.в.Е.ГорзвкіЕШ В,д.-.з гчзазчае олвоіб ійфоалаційних за”я8йів. між сиятетвчшта і пкадітачіш&а: ¡тузкаиа бухгалтерського обліку і ножного е них-зі е.во^'о орвдою, в дисертації складені йормуот по дебету і крзюту рахунку 70 "Розсолуяка по оплаті праці”. В цих фосмуггах передбачені поз?, для :іо®«ййвео-дое'дкоеі'Ї і змінної ін-йошації. 5'одаулл то^ї'іпо зберігаються в зам,|ягї HCW у склад! БДІ і використовуються ят взеяеяяя змінної ікіївруааі?.

ВакпБИстааня ук'фіковааої структури вхідної інформації забезпечує простоту її кодування і декодування ; шклвчаз грекіадкі коди господарчих оиапщій; скорочує'кількість поищій скдїзткчяих рахунків, що піддягають кодуванню; забз’лідчуе високу стрінь автоматизації обообі® даних.

В результаті прсаеденого дисертантом послі дасоння підрахове. , ідо в підприємствах «гоового хаичузазпя в загальному обсязі інформації облік витрем па салату праці заіімас рдяо з найперших, місць. В зз"язку з dem на першому отаді впровадження автоматизації бухгалтерського обліку пропонується здійсшіі’й створення ¡вачбазі ЇЇЕШ ДШБ по обліку праці, витрат на її а плату, розрахунків з персонал»...

Вивчаючи, організацію ком"етср.'-:ого обліку праці, їх оплати, розрахунків з персоналом підприємств торгівлі і масового хар /ван-ня, автор г ткаль ні процесз його,інтегрував у загальну систему синтетичного і аналітичного обліку'підприємства, по-новому здійснив алгоритмізацію облікових процеоів, розробив структурні схеми алгоритмів, форми машяяих облікових регістрів.

Ґ “ . .

В.Г.Горелкіп. Автоматизований бухгалтерський облік госпрозра-

" хункових показників роздрібного торговельного

підприємства. Учбовий посібник.-К.:КГЕІ,Ї969.-. - Роо. - 0.4-5.

ІЗ

З і Jáx автоматизації бухгалтерського обліку, на базі отво-рення функціональних АВ.1 бухгалтера. а"яьлясться необхідність Внесення деяких елементів удосконалення його методології. Так, в автоматизованому обліку праці і бот паї sa її сплату значна чаотина облікової інформації є норматаьно - довідкової) Така інф>р:.їа-

ція представлена автором у вегдяді дозідшк;іб: гграц:ао',пх:*.на.-йід»-риємстві /фоогла ТЗ 70002/, утримань sa товари, придбані . в ааЗ№ /форма ТЗ 70004/, яо переказу сум в установи зберігзгьяогс балку /фоша ТЗ 70005/.

Основою для розробки -названих довідників с фаоетна гТюрдаа-доеідвик реквізитів по обліку праці і заробітної агати /фате ТЗ 70001/. Б цій формулі приводяться сЕотематкзозаний перздік облікових номенклатур багаторазового викорзсгання і змінна інформація. Кожна номенклатура в формулі - довідник? міс’..як& більша usa облікових есмєнклз.їУр, більмо ста facer зі своїми постійними кодами.

Оскільки коаний взд нарахування заробітної мети і утсшт-ня із неї в формулі-довіднику має назву і номер фасет, це дозволяє передбачити форйи для введення змінної інформації по кожному працюючому на підприємстві. Для нарахування заробітної слати ^рацш-ш яа підприємстві за звітний місяць, передбачена форма КТ 70002 ' "Нарахування заробітної плати за звітшй місяць”. По цій формі формуються всі' віда нарахувань основної і додаткової заробітної плати

• Змінна інформація по угютанаш із заробітної плат» формується по структурі форми ■&? 700DÍ, але с;.ладае самостійний масив фор-і№ ДТ 70002 "Утримання із заробітної плати за місяіід".

На основі інформації фасетної формули - довідника реквізитів по обліку праці і заробітної слати, довідника пгяцювчаїс на підприємстві, дозіднака утримань по виконавчим лштам, довідника утримань за товари, придбані:-, в гаіш» довідника по переказу о ум в установа збеоімяшз?» tfaasy, а і-акок змінної інфодаації,,скон-цзйлрошної в формах КТ Г0002 "Нарахування заробітн'ч плати за язітндй місяць" та ДГ 70002 "Утрш^ня із заробітної плати за звітний місяць", ас заданш алгоритмам розробляються слідуючі ма-ршнні регістра по обліку ватра? на оплату праці: мгтшпогрзма- лз-

дьсівп: рахунків, розрахункових лнетків, машинограма - пж--<іжка ві-здаїсть яа виплату заробітної пр'чі робітникам сі£ириємотва.

Пий розробці масснограми - лицьових рахунків підсумок по докйіл господарській однгсщі, до коняозд в кду нарахувань і утримань йідоуються. на магнітному даєку. По підсумковим данім цо коз-ндау виду нарзхуваїп» і утишань автоматизованим шляхом бормутатьзя бухгалтерські проводки. • .

Послідузче узагальнення облікових каких в мгггинних регістрах порахунку70 "Розрахунки по оплаті праці" здійснюється програмним шляхом. На основі бухгалтерських проведе:-:, які знаходяться в пам"я-ті ЕСТІ, розробляться р&^істря синтетичного обліку-мазкнограма-обо-ротна відомість по рахунку 70, а також мешиногрома-ордэр по кредиту рахунку 70 ''Розрахуй»; по оплаті праці".

. Загальна сума.кзвпшогравд-ор, эра по кредиту • рахунку 70 звіряється з загальною сумою нарахувань заробітної плащ. Воші повинні співпадати. Тому по рахунку 70 відпадає надсбність у розробці ма-шкнограмя-хронологічйого запхгу. ' ' .

З комплексом задач по обліку праці і заробітної плати в тісному зв"язку зпаход&яься задачі соціального страхування.

В момент формування регістру сіінтєтіггяого обліку автоматикоманим шляхом проводиться розрахунок відрахувань на соціальне страхування по кокній господарській одиниці і автоматично програмним аляхш формуються бухгалтерські проводки по рахунку 59 "Розрахунки по'страхуванню” в розрізі субрахунків. По < "сформованому масиву бухгалтерських проводок, аналогічно формі мзинрграми-ордера по кредиту рахунку 70 "Розрахунки по оплаті праці", розробляються ма-шинограма-ордер по кредит* рахунку 69 "Розрахунки по страхуванню”.

Пци програмному формуванні машшпгр&ч-срдеоіз по рахункам 70 ’’Розрахунки; по оплаті праці" і 69 "Розрахунки.по страхування'; в пам"яті ПЕОКавюмагачао формуються підсакові дані» які викогксто-вуаться в подальшій роботі прп розробці ыаляногра’лк-ГолоЕна ”ннга»

Обробка о б лі к 02 ої інформації і шоогдасннл машинних облікових регістрів, контроль за якістю інформації здійсняється бухгалтером на автоматизованому робочому місці. • ' ' ; ’

Автоматизований облік заробітної плати розрахунків з персоналом, формування машинних облікових регістрів по рахунку 70 "Розрахунки по оплаті праці", а токок облік відрахувань на соціальне страхуванню, /формування облікових регістоів по рахунку 69 "Розрахунки по отрахуванню".-пр<=яставлен:Л структурною схемоз модуля 70005г. -нарахування заробітної плати і утримання із наї. ‘ ‘

Таким чаном, в автоматизованому бухгалтерському обліку рішення даного котяехс?. задач обліку праці і витрат по її оплаті здійснюється по принципу разового введення в ПЕШ і запису носмативно-довідкової інформації, яка зберігається в пач”яті кода "їсте ра і на машинних носіях і відображає необхідну для автоматизації розрахунків характеристику кожного працівника. .

При мажнній обробці документів користувач з авгоматизшано-го робочого місця вводить мінімум облікових даних'. Після введення і перепіри:! правильності введеная здійснюється автоматизованим шля-ім нарахування і утримання і і заробітної плати. Бухгалтер при цьому слідкує за ходом розрахунків по з ідилія тям, які з "являють ся на екрані дисплея. •

Даний комплекс рішення задач дозволяє зкпзитп затрати часу на розрахунок заробітної плати дз 50%, а такої' полегшити працю працівників бухгалтерської служби, покращити достовірність і якість обробленоїінформації, оперативність її одержання, зменшити дублювання і параметри інформаційних потоків, посилити контрольні та аналітичні функції обліку.

Основні положення дисертації висвітлені і опубліковані в слідуючих роботах:

1. Інформаційна база управлінні працею і витратами по її оплаті в автоматизованому бухгалтерському обліку //Цеп. в Укр.ЩЕГІ. -К., 1991,- ?оо./в співавт./.

2. Формування масивів змінної інформації по обліку праці і заробітної плати, розрахунків з робітниками і службовцями підприємств масового харчування // Деп. в Укр.НДІІПТ.-К.,1901.-Рос.

/в співаві1./.

3. Автоматизація обліку затрат і розрахунків по оплаті праці в громадському харчуванні //Деп. в Укр.НДШГІ.-К.,І99І.-Рос/в співавт./.

4.. Формування масивів нормативно-довідкової інформації по обліку праці і заробітної плати //36.наук.ст.: Торгівля в умовах ринку.-К. : Каїв.торг.-екон.ія-т.-І992.-Рос./в співавт./.

5. Методичні вказівки і завдання для індивідуальної г> обозні з курсу "Бухгалтерський облік з торгівлі" для: студентів сцеціальпоа-, ті 06.00.04 "Бухгалтерський ой лік, контроль і аналіз господарчої діяльності в тоогіелі" денного відділення. ^'блік тгзаріі, вяроб-

кицтвя і товарообороту в аіг'аог.актвах громадського харчування пераші і звдої ааціночної категорій/ - К.іКиїз, топг.-єкое.ін-т. 1990 / е співав!./.

6. Методичні вказівки і завдання для індивідуальної роботи з куроу "Бухгалтерський облік в торгівлі’’ для студентів спеціалізації 06.03.0і "Бухталтароький облік, «онздаоль і аналіз господарчої діяльності в торгівлі" денного відділення. /Облік товарів виробництва і товарообороту в підприємствах громадського харчуванаа другої і трзтьої ііаціно’зної категорій/. - К.: Каїз, торг.-гион.ія-'г. 1990 /в спіезвт./. '

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБЛІКУ (ШАТИ ПРАЦІ Л РОЗРАХУНКІВ З ПЕРСОНАЛЖ ПІ^ІРІЕМСТВ

• масового харчування '

Б УИОВАХ КШІРЮТЕРИБАЦІІ .

Підп. до друку 13,05.93. Формаг 60 х ВЬ/16. Папір друк. Офс.друк. Уц. *друк. арк. 0,99. Уи. фарбо-відб. 1,15. Обл.-вид. арк. 1,00. Тираа 100 пр. Зам: 216.

РВБ КТЕІ Дільниця оперативного друку -253156, Киів-156, вуя.Кіото, 19