Оперативный экономический анализ использования производственных ресурсов в условиях функционирования АРМ (на примере предприятий обувной промышленности) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Блажей, Людмила Андреевна
Место защиты
Тернополь
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.12
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Оперативный экономический анализ использования производственных ресурсов в условиях функционирования АРМ (на примере предприятий обувной промышленности)"

>ГБ ОД

г г май 1995

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ ТЕРНОПІЛЬСЬКА АКАДЕМІЯ НАРОДНОГО ГОСПОДАРСТВА

На правах рукопису

Блажей Людмила Андріївна

ОПЕРАТИВНИЙ ЕКОНОМ ІЧНИЙ АНАЛІЗ ВИКОРИСТАННЯ ВИРОБНИЧИХ РЕСУРСІВ В УМОВАХ ФУНКЦІОНУВАННЯ АРМ

(на прикладі підприємств взуттєво? промисловості)

а- оо. 1%.

Спеціальність 08.06.04. — Бухгалтерський облік,

аналіз і аудит

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

ТЕРНОПІЛЬ — 1995

Дисертація в рукописом.

Дисертаційна робота виконана на кафедрі економічного аналізу Тернопільської академії народного господарства.

Щукові керівника -

кандидат економічних наук, доцант ГАЛАС Аназоіій І&кола&ович кандидат економічних наук, до цент ЕГРАНГ-ЛЬ Григорій Павлович

Офіційні опоненти -

доктор економічних наук, професор ИНКХ Євген Взлодамировкч кандидат економічних наук, доцент ЛУЧКО Уйдайло Романович

Повідна установа -

Одеський ДерДВНКЯ вКОКОМІЧНИЙ

університет

к

Еахгсг дисертації відбудеться

У -

1985 р.

год. на засіданні спеціалізованоі вчзної Рада Д. 12.01.02 пра Тернопільській академії народного господарства ва адресові 282004, и. Тернопіль, вух Львівська, 11, егл./ж)0

З даеертеціео шда ознайоштися у бібліотеці Тер* Еоаідьської екадеиіі народного господарства.

Автореферат розісланий

1825 року.

Вчаний секретар спеціалізованої вченої Рад», доктор економічних наук, професор

і

/ ■

баріон І. Д.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

АКТУАЛЬНІСТЬ ТЕМИ. Важлива роль в період переходу України ринку належить створенні] умов для забезпечення в баланс ова-сті економіки і раціонального використання виробничих сурсів.

Вирішенню проблеми ефективності використання виробничих сурсів приділялося багате уваги на всіх етапах економічного звитку. Де поясняється тим, пр від неї в вначній мірі еале-ть рогв'яаання таких важливих економічних завдань, як внн-ння собівартості продукції, підвищення ефективності ввроб-цтва та ін. В умовах переходу до ринкової економіки ефектнв-використання виробничих ресурсів став однієї) в невід'ємних □в виживання та конкурентоздатно»:і підприємств, а току вивчає необхідність вдосконалення системи управління, яка вши-

•л- ■

е на чинники росту ефективності використання ресурсів і ва-впечуе мобілізацій всіх існуючих і потенційних ревервів. .

Радикально зміненим умовам управління процесом сурсоспоживання відповідає новий підхід до визначення ролі, сця і змісту економічного аналізу, обгрунтування його метс-іогп в системі управління, розробки діючого організаційного тнізму реалізації аналітичних процесів. Адже при переході ринкових відносна при інших рівних умовах і можливостях у гідніпому положенні виявляються ті підприємства, які во-діють вдати і сто краще аналізувати виробничу ситуації) і прийти ефективні рішення, в току числі, і в системі використання

З -

ресурсів, твид» адаптуватись до амін» юн'пвхгурн. .

В цих умовах ставляться ваві вимоги да організації опері тввної інформації. до штодикн 1 організації оперативного ек ■омічного аналізу вииориставвя виробничих ресурсів.

Вивчення практики аналітичної роботі взуттєві підприємств України показало, щр авалів використання вироОш чих ресурсів проводиться переважно за підсумками роботи і звітний період. Внаслідок цього резерви виявляться неповне Організаційну основу такого аналізу складав» методи, напраї лені ва вивчення минулих подій, які стали на момент досліджеі ня історіеа '

Складність економічних зв'язків, підвищення ритму виро< ницгва. часта зміна господарських ситуацій, що характерно п] переході до ринкової економіки, вимагають^ Ікзаї оріевтац: економічного аналізу використання виробничих ресурсі]

ш?в‘яваної насамперед а підвищвниям його оперативное!

* Ч

здійснення аналітичних досліджень у ході виробничого процзс; За допошгоо такого аналізу керівники різних рівнів управлію ^удута скотамаэтгчно аабеапвчувахкеа інформацією про фак відхиезкь об'єкту, шр досліджується, від бажаного стану, п] характер 1 причини відхилень.

Іїийаяття ефективних рішень в умовах постійної змії господарська! ситуацій потребує від оперативного економічної аналізу шидкої обробки потоків інформації, юсі відображав: аспекта використання виробничих ресурсів, цз шшго лиш п; автоізтизаці 1 розв’язання задач. Однак, на даний час, автоїс тнзації оперативних аналітичних задач щэ не приділяється ні лаяної угати.

Зализаться невиріпзнимн_ багато проблем, пов’язаних

- 4 -

огребков методологічного забезпечення оперативного еко-омічного аналізу е рювах його автоматизації.

Таким чином, недостатня теоретична і практична рогробка етодичних основ оперативного економічного аналігу використан-я виробничих ресурс іЕ в умовах автоматизації управління і изначили вибір теми дисертаційного дослідження.

МЕТА ТА ЗАВДАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ. Основна мета дисертаційного ослідження пслягає в розробленні методики оперативного еко-омічного аналізу використання виробничих ресурс 1в■ на івг.рк£кст2«іх взуттєвої промисловості - України в умовах ункціснування автоматизованих робочих місць спеціалістів.

Головними завданням*. дисертаційної роботи є:

- дослідити діючу гг2ктик" гастосування оперативного еко-омічного аналігу для оцінки використання виробничих ресурсів

на цій основі визначити напрями вдосконалення організації налітичноі роботи;

- визначити і обгрунтувати систему показників оперативно-

о економічного аналізу використання виробничих ресурсів на ідприємствах взуттєвої промисловості;

- розробити раціональні джерела інформаційного забезпе-ення.оперативного економічного аналізу використання виробки* их ресурсів в умовах автоматкгаи: і управління:

- рО^СОСіїТК М??СіЛІ*КУ СП£С-'2ТІ1Ьї;СГ0 <?КС НСІ'ІЧНСГС 2ЯЕіЛ;Е'Л

икористання виробничих ресурсів в умівах функціонування Аііі

ПРЕДМЕТ І ОБ'‘ГКТ ДОСЛІДЖЕННЯ. Предметом дослідження е ме-сволопя оперативного економічного аналізу використання ви-иСнкчих ресурсів в умова;: автоматизації управління.

Об’єктом дисертаційного дослідження обрано підприємства зуттєвої промисловості України. ■

- 5 -

МЕТОДИКА ДОСЛІДЖЕННЯ. В основі методу дослідження використано д і арктичний підхід до вивчення явид та процесів господарської діяльності, який полягав у всебічному виявленні закономірностей, взаємозв'язків і взаемозалежностей, які постійно змінюються та розвиваться. У ході наукового дослідження використовувались спеціальні аналітичні прийоми, як традиційні (порівняння, елімінування), так і економіко-ма-теиатичні (цзделювання).

В процесі виконання дисертаційної роботи опрацьовано Укази Президента України, закони та рішення сесій Верховної Раді України, деіфвти Кабінету Міністрів України, нормативні документи республіканських економічних органів з шпаш стабілізації економіки і переходу до ринкових відносин, приватизації,'розвитку підприємницької діяльності, теоретичні прац вітчизняних та зарубіжних економістів, інструктивно-методичн матеріали^ періодичні видання, -а яких висвітлшгься проблеми щр стосується теми та галузі дослідження.

НАУКОВА ЮБИЗНА дисертаційної роботи полягає в розрсС ■‘.іанні гадувевої методики оперативного економічного аналізу ви користання виробничих ресурсів на підприємствах взуттєвої пре шісловості України в умовах функціонування автоматизованих рс бочих місць спеціалістів та інших працівників різних рівн: управління. -

Основні результати, щр підтверджують наукову новизн; наступні’. ■

- внесено пропозиції щрдо вдосконалення управління вирої нлчими ресурсами в умовах переходу до ринкових відносин;

- розроблено і науково обгрунтовано систему показник оперативного економічного аналізу використання виробнич

- 6 -

есурсів на підприємствах взуттєвої промисловості;

- дано пропозиції щодо вдосконалення інформаційного ва-езпечення оперативного економічного аналізу використання иа-єріадінмх, енергетичних. трудових ресурсів та обладнання;

- запропоновано методику оперативного аналізу використан-я виробничих ресурс і е е умовах функаї снування АРЫ пеціалістіЕ.

ПРАКТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ роботи полягає в тому, ию впровадження практику взуттєвих підприємств розробленої методики спера-ивного економічного аналізу дає можливість посилити контроль а використанням виробничих ресурсів, оперативко виявити чин-кки, то впливають на показники використання матеріальних, РУДОЕИХ ресурс 1Е, обладнання, ДЛЯ повнішого виявлення і вико-истання внурісньогосподарсіких резервів.

ВПРОВАДЖЕННЯ ТА АПРОЕАДІЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ. 5адро-зновані в дисертації рекомендації і пропозиції црдо иетодики організації оперативного економічного аналізу використання кробничих ресурсів прийняті до впроЕадаиння в практику налітичної роботи підприємств взуттєвої промисловості Ук-зіни, зокрема; Теребовлянської взуттєвої фабрики, Спільного *раінсько-Канадськогс взуттєвого підприємства "Яан-Тер".

Окремі пропозиції, розроблені дисертантом. доповідали:* : вержали схвальні оцінки на науково-практичній кон^р-нц;і Організація бухгалтерського обліку, контролю і аналізу в умс-іх переходу до ринкової економіки" (199Э р., м. Тернопіль).

Розроблені в дисертації положення використовуються в уч-5вому процесі Тернопільської академії народного господарства

ОБСЯГ X СТРУКТУРА РОБОТУ- Дисертація складається з всту-т, трьох розділів, списку літератури і додатків.

- 7 -

У вступі визначено актуальність теми, завдання, предмет, об'єкт, методику дослідження, наукову новизну, практичне значення дисертаційної роботи.

В першому розділі розглянуто зміст управління виробничими ресурсами в умовах переходу до ринкових відносин, місце і роль оперативного аналізу в системі управління ресурсами, визначені основні напрями вдосконалення аналітичної роботи на підприємствах взуттєвої промисловості.

В другому., розділі досліджені питання інформаційно: бази оперативного економічного аналізу в умовах функціонування АРІ: і визначені основні напрями її вдосконалення.

В третьому розділі запропонована методика розв'язання задач оперативного економічного аналізу використання Еиробничш ресурсів is застосуванням ПЕОМ. , '

У висновках сформулював результати і пропозиції проведеного дослідження. •. .

• \

• II. ОСНОВНІ ЮЛЗЖЕННЯ І ВИСНОВКИ ДИСЕРТАЦІЇ

У відповідності до поставленої мети дослідження у дисертаційній роботі розглянуті такі проблеми:

2.1. В умовах переходу до ринкових, відносин вирішенні проблеми ефективного використання виробничих ресурсів, no-суті, повністю переноситься на окремі об'єднання, підприємства, внутрівиробничі підрозділи. На рівні підприємсті важливе значення має оперативне управління, яке є органічної складовою системи управління . виробничими ресурсами. Основні мета його - досягнення короткотермінових цілей безпосередньо ;

- 8 -

годі здійснення виробничих, соціальних, організаційних та інших процесів і визначення їх впливу на кінцевій ревультат управління.

Оперативний економ!таїй аналіз е важливою функцією опера*, тивкгго управління, так як в умови: п'стійкого зростання ритму і зміни господарських ситуацій дозволяє приймати кастово обгрунтовані управлінські рішення, направлені на швидке і якісне усунення причин, які негативно впливають на виробничі процеси.

Б дисертації визначено місце 1 роль оперативного економічного аналізу в системі управління виробничими ресурсами, відзначено особливості даного виду аналізу, перш за все, своєчасність дослідження короткотермінових змін, які відбуваються в показниках використання ресурсів, на які система управління може вплинути відразу.

Оперативній економічний аналіз вимагає пвидкого опрацювання економічної інформації, яка відображає використання виробничих ресурсів. .3 іншому випадку може порушитись основна вимога оперативного управління - своєчасне прийняття управлінських рівень. Тоі.0', на сучасному етапі стає Необхідною автоматизація розв'язання задач оперативного економічного аналізу, пр базується на створенні АРИ спеціалістів.

Економісти в своїх працях розглядають питання організації

1 методики оперативного економічного аналізу в умовах використання електронно-обчислювальної техніки. Однак, на сьогсдні багато цих питань залишаються дискусійними. Ез основі вивчення економічної літератури, присвяченої проблемам сператікного економічного аналізу, '.-.практики аналітичної роботи ка підприємствах взуттєвої промисловості України визначені актуальні проблеми автоматизації оперативного економічного аналізу

використання виробничих ресурсів;

- визначення рівнів управління, на яких повинен проводі

тись оперативний економічний аналіз в умовах автоматнааці

економічних розрахунків;

- обгрунтування системи показників для кожного рівня уг равління 1 визначення на їх основі завдань оперативного екс номічного аналізу використання виробничих ресурсів;

- визначення джерел оперативної інформації - інфор

надійної бази оперативного економічного аналізу використані

ресурсів в умовах функціонування Ші;

- розроблення галузевої методики оперативного економічне

го аналізу використання виробничих ресурсів в умова

функціонування АРИ.

2.2.- Б дисертації- обгрунтоване одн9|3 важливих завдав раціональної організації оперативного економічного аналізу ах користання виробничих ресурсів в умовах функціонування АРИ вибір системи показників такого аналізу. Показакта опоратизпо го економічного аналізу повинні бути основою деталізації по «ааників, які використовують при перспективному і послідувчои аналізі/

Однак, на відміну від системи показників інса ваді аналізу, поло показників оперативного економічного аналізу до цо вужче, так як необхідність орієнтування в господгрськк процесах в ході їх здійснення внмагаз щоденного виявізші відхилень віД' встановлених завдань 1 нормативів та їх безпосе редніх причин за найважливішою показниками.

В роботі запропоновано проводити оперативний економіч ний аналіз використання виробничих ресурсів за такими гру пами показників: оперативний економічний аналіз використай

я обладнання, оперативний економічний аналіз використ§ння ма-еріальнкх ресурсів та енергії, оперативній економічний авалів икоркстання трудових ресурсів.

Крім того, в окрему групу екдїдено узагальнюючі показники иробництва, до дозволить оцінити результати використання еи-обничкх ресурсів.

Основними рівнями проведення оперативного економічного ■* ' наліеу використання виробничих ресурсів визначені ідпркемотга і іх структурні підрозділи - цехи основного ви-сбництва, виробничі дільниці, бригади. Опираючись на проведе-е дослідження діяльності підприємств взуттєвої промисловості :аии визначено коло показників, які повинні розглядатись на івні підприємства, а також, на рінні цехів основного вироб-:ицтЕа, виробничих дільниць, бригад.

2.3. В умовах функціснування АРИ вимагає вирішення проб-:ема інформаційного забезпечення оперативного економічного іналігу використана виробничих ресурсів.

У дисертаційному дослідженні розроблені основні положення срмуваякя інформаційної ба?и оперативного екоіїбмічнсго дадіву у вигляді баги даних, якз складається в базових іасивів: касиЕїв нормативно-довідковоі, планової, облікової

Црі! авгсьсгіігацп сгегнт;;в.Ч-ГЭ еюксш *;кгго ан&лг;*' в;:кс-іиотовусті планову інформації у вигляді вхідних документів, ;к: кздлсдлть з плаяовегс-еконокічного Еідділу чк у ві.тдяді іасивіз нормативно-довідковоі інформації, які входять в базу :ашіх. Організація нормативно-довідкової інформації на ПЕОМ іозеоляє: г-окрадаи систему розробки і використання на идприємстві нормативів, скоротити витрати часу на ор-

- 11~ '

гааіаацІЕ, ведення 1 коректування нормативних даних, усунути дублювання і пов’язану з ний можливість виникнення помилок при використанні нормативно-довідкової інформації різними службами.

Велика частка інформаційної бази оперативного економічного аналізу використання виробничих ресурсів формується при розв'яаанні задач оперативного обліку. Проведені дослідження стану оперативного економічного аналізу показали чим крзда налагоджений облік використання ресурс із, чим повніш впроваджений нормативний метод обліку витрат, тим сприятливіші умови для проведення оперативного економічного аналізу.

В результаті розв’язання задач оперативного обліку використання виробничих ресурсів на ПЕОМ Формуються облікові масиви, які входять до складу інформаційної бази(оперативного економічного аналізу і використовуються для розв'язання його задач. ' ■ . .

■ X

2.4. Для своєчасного активного впливу на процес використання обладнання необхідна оперативна достовірна інформація, яка збирається і обробляється в ході виробництва засобам» новії інформаційної технології і формується в рамках єдиного господарського обліку.

В дисертації обгрунтована можливість впровадження обліку використання обладнання за часом і його переваги над методом ыоыэнтних спостережень і фотографій.

Практичне впровадження автоматизованого обліку роботи обладнання повинне грунтуватися виключно на економічній доцільності 1 тому відмовитись від системи ручного одержання інформації про використання обладнання неможливо. Однак, не дивлячись на неоднаковість технічних можливостей збору і опрацдван-' - 12 - •

ня, есе інформант про роботу обладнання, яку поденно повинні одержувати економічні служби, сліз розділити на дві групи:

- інформація про відпрацьований машшами та обладнанням

час;

- інформація про простої а розрізі причин 1 винних.

Крім того, повинен бути чітко зафіксований час використання обладнання на виготовлення того чи інаого виду про* Дукціі. . .

З штов узагальнення облікової іифорюції про використання обладнання проводиться зведений облік. Основний шляхом підвищення оперативності формування зведеної облікової інформації еро використання обладнання в скорочення термінів і і надходження, по досягається пляхои автоматизації процесу її спрацювання. Як показала дослідження, автоматизоване розв'язання комплексу задач з обліку обладнання на базі ПЕОН перп за все передбачав створення інформаційної бази про його рух, знос та амортизацій і практично пэ торкається проблем його використання. В роботі вказузться на необхідність до комплексу 8адач з обліку обладнання, які резв’язутться на базі ПЕОМ, ввести задачу а обліку використання обладнання. Запропонована методика і розроблена блок-схема алгоритму розв'язання задачі з обліку використання обладнання в умовах функціонування АРИ В результаті розв'язання цієї задачі формується масив облікової інформації "Використання обладнання", якай входить до складу інформаційної бази оперативного економічного аналізу.

2.5. Необхідна для оперативного економічного аналізу інформація про використання матеріальних ресурсів нэ повинна сбшдуватись лиш данимя про іх видачу зі складу і витрачання

- 13 -

у виробництві. На використання матеріальних ресурсів суттєві впливать такі чинники, як ваОевпечення матеріалами і нормування витрат матеріальних ресурсів.

Облікова інформація на стадіі вайезпеченкя матерівдамі повинна формуватись ва такими напрямками: витрати постачання;

відповідність матеріалів, які поступили угодам за кількістю : якістю; рух матеріаліних ресурсів по місцях вберігання.

Узагальнюючи досвід вітчизняної і зарубіжної теорії : практик», нами Еапропонована модель аналітичного обліку витрат постачання, в якій виділені такі групи витрат: витрати на ут-

римання слуий постачання, витрати на розмінення замовлення 1 купівлю матеріалів, витрати на вберігання матеріальній ресурсів та їх видачу у виробництво, інші витрати. Запропонована модель аналітичного обліку дозволить узагальнити всі витрати, пов'язані із забезпеченням матеріальними ресурсами та Із вбарелгняям. Така інформація дасть можливість проводити оперативний економічний аналіз в метою виявлення резервів оп-тииівації витрат постачання.

£ дисертації еапропонована організація обліку матеріалі! на складі в умовах функціонування АРМ комірника. В цих умовах щодня формується на ПЕОМ масив "Залишки сировини і матеріалів на кінець дня", який служить інформацією для оперативного економічного аналіву стану матеріальних запасів. Інформаційний вв'язок АРИ комірника в АРМ постачання дозволить поденне повідомляти відділи забезпечення про відхилення рівнів запасів матеріалів.

2.6. В умовах автоматизації управління, при системному вирішенні питання інформаційного забезпечення оперативного економічного аналізу використання трудових ресурсів повинно . - 14 -

забезпечуватись: облік складу і руху працівників, облік використання робочого часу, автоматизоване здирання в реальному масштабі часу інформації про виробіток робітнихів-відрядників, облік і групування виробітку і заробітної плати цздо кожного робітника 1 в цілому по коду виробу, цеху, дільниці.

З метоп впровадження оперативного обліку використання робочого часу необхідно вдосконалити форма 1 мэтоди цієї ділянка обліку, максимально пристосувати документи до автоматгаованої обробки. Облік робочого часу пропонується проводити а спеціальній відомості обліку використання робочого часу, яка заповнюється методом відхилень. На осаоН те! відомості а умовах функціонування АРУ формується оперативний масив обліку використання робочого часу, який входить до складу інформаційно і бази оперативного економічного аналізу і використовується для розв'язання його задач.

Перехід підпрезмств до ринкових уюв робота втагеэ вдосконалення обліку ва осйозі вивчання 1 використання аа-рубіиіого досвіду. В цнх укосах ааслуговуо на увагу варіант обліку робочого часу из яідпрнявтвах СШІ, якій дав можливість формувати дані про фактичні вятратя робочого часу по конкретних видах продукції, дозволяв відповідну суму заробітки плати аіднести на вид продукції Соз додепзвого реярахунку.

Езбхідноп уиоеов пдсскогаоша інформаційної Сава овэрз-ткзеого економічного аналізу ваюрзстааня трудоакх ресурсів з автоматизація збору облікової інформації про виробіток робітників. Шрвдуювов автоматизованого вбирання івфораиції про виробіток в попередня підготовка форм первинних документів. Як показали дослідетшя, на підпрюзметвах галузі відсутній єдиний порядок первинного документування виробітку,

- 15 - .

во привело до гроиівдкості 1 дублювання інформації. Вкаган: недоліки визначать необхідність впровадження раціональнії: форм первинних документів, які 6 вадоволькялк вимоги автоматизованого олрацпвання. Б роботі запропонована і розроблена форма введеного наряду ка виконану'роботу, яка відповідає цим вимогам.

Запропонована в дисертації методика обліку праці в умова; функціонування АЗД гв&евпечить ефективну срганіваціс вбору, вберігання, погуку даних для ровв'явання задач оперативнсол економічного аналізу використання трудових ресурсів.

2.7. Е результаті проведеного дослідження розроблена методика оперативного економічного аналіву використання виробничих ресурсів в умовах функціонування АРк у відповідності в вимогами вабевпечення ефективного ресурсовикористання на вигна чених рівнях управління.

Методика включає описання інформаційного 1 функціонального забезпечення задач оперативного економічного аналіву використання виробничих ресурсів: визначення переліку аналітична

вадзч, іх групування, ддерела вхідної інформації, склад результативних аналітичних показників, порядок іх формування форім подання. -

2. £. Б уисгах застосування сучасної електронно-обчислювальної техніки необхідно вирісувати такі завдання оперативного економічного аналізу використання обладнання: ,

- визначення величини простоїв обладнання та групуванні їх по причинах;.

- роврахунок показників екстенсивного, інтенсивного ті інтегрального використання обладнання, порівняння,- їх величні між цехами, дільницями, змінами, в нормативними величинами;

- 16 - -.

- оцінка впливу чинників використання обладнання на обсяг виробництва продукці і;

- - підготовка управлінських рішень про покращання вико-

ристання обладнання.

Як показали дослідження, вивчення показників завантаження обладнання в цілому по підприємству не дозволить дати вичерпної оцінки його використання. Тому для повнішого виявлення резервів необхідний оперативний економічний аналіз використання обладнання окремих цехів, дільниць. Вирішення завдань, перерахованих вияе, передбачено в умовах застосування ПЕОМ на АРМ економіста цеху, а подальшою передачею і узагальненням інформації на рівні підприємства.

З результаті роэв’яэааня задач оперативного економічного аналізу використання обладнання а умовах функціонування АРМ необхідно шрденно формувати машинограми, які містять дані про протої обладнання в розрізі причин; показники екстенсивного, інтенсивного та Інтегрального використання обладнання, епливу ка зміну обсягу продукції таких чинників: кількості непрацюю-

чого обладнання, простоїв, аміни виробітку за одну машино-годину, зміни кількості продукції, виробленої на одиниці обладнання. . ■

Запропонована методика оперативного економічного аналізу використання обладнання дав можливість в максимально короткий термін виявити резерви абільиення обсягу виробництва за рахунок усунення недоліків в роботі обладнання. Результати розв'язання задач оперативного економічного аналізу служать вхідною інформацією для розроблення заходів по вдосконаленню використання обладнання в цехах і на підприємстві-в цілому.

2.9. Оперативне управління процесом виробництва езнтя

- 17 -

вимагає оперативного економічного аналізу обгрунтування р:ое. про ефективність використання матеріальних ресурсів.

Як показали дослідження, причини нераціонального вию ристання штеріальних ресурсів можуть бути закладені як і стадії виробництва продукції, так і в процесі підготовку. ; нього і вабевпечення матеріалами. Тому при проведенні опер: тивного економічного аналігу необхідно оцінити використані матеріальних ресурсів на всіх етапах виготовлення взуття, пс чикати від конструювання моделі до едачі готової продукції і склад. Дуже важливо визначити етапи і послідовність проведені оперативного економічного аналізу використання матеріальні ресурсів. .

В процесі оперативного економічного аналізу необхіді виділити два етапи: перший - підготовчий, на я комі’ рсзг'язг

ггься вадачі оперативного аналіеу використання матеріальни ресурсів до початку виготовлення продукції; другий - виробни чий (використання матеріальних ресурсів у виробничому про цесі).

Оперативний економічний аналіз до початку виготовленн продукції дозволить створити на підприємстві систему пене реднього контролі) за використанням матеріалів. Дія цього не обхідно розв'язати такі вадачі:

- оперативки?, економічний аналіз оптимальності та прог ресивності нори;

- оперативний економічний аналіз виконання постачальника' їм угод;

- оперативний економічний аналіз стану запасів матеріале ЕК2 ресурсів.

Автоматизоване розв’ язанкя вадачі оперативного еко-

- 18 -

юмічного аналізу остималності 1 прогресивності норм дозво-шть виявити неекономічні моделі зауття, дасть можливість опе-:ативнс пршїмата рішення і рсзроблдаги додаткові заходи на зниження норм витрат матеріалів. ' .

Розв’язання задачі оперативного економічного аналізу виконання постачальниками угод в умовах використання ПЕОМ перед-Зачае відбір тих показників, по яких спостерігається відхилан-ія від угод постачання. Схема автоматизованого розв’язання да-аої задачі показана на малюнку 1. Дані необхідно формувати за цень «і наростаючим підсумком а початку місяця з виводом результатів як на екран дисплея, так і на паперовий носій.

Оперативний економічний аналіз стану запасів матеріальних ресурсів маз дві мети: підтримання запасів на необхідному

рівні для забезпечення ритмічності виробництва 1 оперативне регулювання відхилені від норм. Зміст розв’язання задачі полягав у співставленій фактично наявних матеріалів з нормою запасу і визначення дефіцитних і понаднормових матеріалів, а також тих, які не масть руху.

В умовах автоматизованого опрацювання економічної інформації виникають широкі можливості в розвитку оперативного економічного аналізу рівня витрат матеріальних ресурсів у виробничому процесі. Тому необхідно виділити задачу оперативного аналізу відхилень від норм витрат матеріалів. 1&топ автоматизованого розв’язання даної задачі е одержання оперативної інформації про відхилення фактичних витрат матеріалів від витрат, передбачених нормою; розрахунок впливу чинників на ці відхилення; групування відхилень по причинах і винних та надання аналітичної інформації керівникам цехів, економічних служб підприємства В роботі наведена класифікація причин мож-

- 19 -

напрями інформації

межа фонду нормативно-довідкової інформаш

1. Схема автоматизованого ровь’ яванка задачі оперативного економічного аналізу виконання постачальниками угод

- 20 -

тих в 1 дата»на хід норм витрат мперіальннх ресурсів.

2. ю. Орієнтація цідприемргв на роботу а ринкових умовах ставить всві завдання перед оперативнім економічним аналізом трудових ресурсів, основна мета якого - своєчасно дати кількісну 1 якісну оцінку ситуації, яр склишся а використанням трудових ресурсів, вчасно виявити внутрішньогосподарські резерви і оперативно виробити управлінські рі ванна про їх використання. В умовах фукціонування АРИ запропоновано проводити оперативний економічний аналіз за такте напрямами:

- аналіз ресурсів праці;

- аналіз ефективності праці;

- аналіз витрат на заробітну плату. „

1’ результаті розв'язаная даного котлвнсу задач можливе одержання інформації, яка характеризує: рівень забезпечення

кадрами, іх кількісний та якісний скстд, рух робочої сиди, ефзкгизність використання робочо» часу, виконання норм виробітку, рікгнь витрат на заробітяу пгау.

В умовах застосування ПЗСЕЇ оціюу зеСэзпвчэнзя коягого структурного підрозділу 1 підарпгмстаа а цілому робітникам необхідно дрогоднтн з врахувааста рівна їх кваліфікації.

Основна шта оперативного оксеоіНчеого аналізу використання робочого часу ■ визначену величину і причини йога втрат. Дез цього необхідно показати процэс використання робочого часу з загальноснстоиних позицій» В дисертаційній роботі обгрунтовується необхідність _ розробгэная аналітичної моделі управління робочим часом, яка дасть змогу систематизувати і представити якісні оцінки робочого часу, побудувати систему автоматизованого контрола його використання, а це гарантув, ер в кінцевому підсумку буде обрана найефективніше управлінська

рішення. '

Автоматизоване роаг'яз&ння аадачі оперативного економічного анашу виконавші норм виробітку передбачево проводити на АРИ економіста цеху чи керівника виробниче! дільниці і вабевпечувати аналітичною інформщіес еро стан виробітку на всіх стадіях виробництва, місцях виникнення браку, його причини і винних, необхідної} для прийняття управлінських рішені по реаліваціі існуючих ревервів.

■ ДРУКОВАНІ ПРАПІ

на тему дисертаційного дослідження

Основні положення дисертаа:ї викладено в таких наукових працях: .

1. Питання вдосконалення оперативного економічного

аналіву витрат штеріадів ва підприємствах веуттевої промисловості : Наукові ваписки /За рад. С. І. Псарабана. -Тернопіль, 1993. -С. 45-40. -0/2 друк арк

2. Місце оперативного аналіву в системі оперативного уп-

равління матеріалі ними ресурсами //державне регулювання еко-' нотки при переході до ринку: досвід, проблеми, перспективи.

Збірник наук праць. Інформаційній листск 2Ц2ГЕ України, 1532. -0,3 друк. акр. . '

3. Питання вдосконалення оперативного обліку використання

виробничих ресурсів у взуттєвій промисловості //Оргвнівація бухгалтерського обліку, аналіву і крнтролв в умовах переходу до ринкової економіюі Тевк допоаідвд:.надк~піракг. • іріф-/^їер-нопіль, 199а -а66-70. -0,16 друл.арк.- ■ . ; : ' У :

- -Е2 -

і. Штата адхиэнадвйюгоперативного овИку і аналізу «користання обладнання; Вауксаі аапвскн /За ред. CL І. Псараба-а. -Тернопіль, івас -C.BS-67. -0,13 друк. арк.

Анотація .

Бгиай Л А. Опарзтднша тшгхжпосика алчггга псподьаова-гл производственных psc7pcos в усдлзах {утщгоннрованая АРУ за прюаре предприятий обувяоИ прсі&агзнгостн).

Зассе ртяціа на ссшкаая» учмюв степэкп каядядата эксно-этэсккх наук аз сеащддьеостя СЗ.Ов. 04. - Бухгалтерами учат, рцкз я аудит. Ахадаїся народвого гоаяйства, Торгепохь, 1S65.

Эапягдэтса рукопя» інссертиаа. а которой содержатся гедэяоваага дэСстаугай драятпд osapsasmoro акогтатаского іадіза пст-с^зсгалга просэсодстп^паз рзсурсоэ; разработаны а 5осга)2анм рэтэвдгиса по согерэсстеоггягэ оргвжгзгхез и мэ-эдгка спэрзтЕзгюто спзеостосявго ссаггэа встаеос^гз нро-ЭЕодстгэнннз рїсурссз а првдарптях оСуггой проьадонтюста уелззгах і^уиді езтсаагеэерояаяпд рейочах кэст

иістсгстоз.

Bleztay L. -OparctlYo еоояезіо onllaia cf tftj изазэ reduction rescuresa. In tte condition of functioning of tha iterated «crklrtjf places (bsssd on tie exsrplo cf shoe idustry).

Dissertation thesis for soientlflo Casree of Candidate of :cnomc3 cn speciality 08.06.04. - Accounting, enallala and

Jdit. Acaduny of National Есопову, Temopll, 19S5.

- 23 *

The manuscript or the dissertation for the defense contains the investigation of the ectyal practioe of the operative economic anallsls of the usage of production resources. The reoomendations oh perfecting the organization process and the methodological lnstuctions on operative eoonomlc anallsls of the usage of production resourses at the shoe industry enterprises in tile conditions of functioning of the automated working places for specialists have been elaborated. '

Канові слова: виробничі ресурси, автоматизоване робоче місце» оперативний економічний аналіе.

Здано в набір 04. 05. 95 р. Підписано до друку 04. 05. 95 р. Формат 60x84(16 Зам. №171. Тираж 100. •

. " ' і1 ’ ? ■' ■ 1 ' Друкарня ВО „Оріон", м. Тернопіль, аул-, 15 Квітня, 6