Повышение стимулирующих функций заработной платы в условиях переходной экономики Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Бенько, Ирина Дмитриевна
Место защиты
Львов
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Повышение стимулирующих функций заработной платы в условиях переходной экономики Украины"

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

На правах рукопту

ВЕНЬКО ІРИНА ДМИТРІВНА

ПІДВИЩЕННЯ СТИМУЛЮЮЧИХ ФУНКЦІЙ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ В УМОВАХ ПЕРЕХІДНОЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

ії.Уо

Спеціальність 08.в6твґ: - Економіка підприємств і форми господарювання

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Львів - 1996

Дисертацією с рукопис.

Робота виконана в Тернопільській Академії народного господарства та в Інституті регіональних досліджень Національної Академії Наук України.

Науковий керівник: доктор економічних наук, професор С.І.ШКАРАБАН ‘

Науковий консультант: доктор економічних наук, професор М.А.КОЗОРІЗ

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, Ю.М.КРАСНОВ кандидат економічних наук, М.П.ГОРІН

Провідна установа: Ужгородський державний університет.

Захист дисертації відбудеться " *■/$С/1996 р. год,

на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.04.10.01. по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук в Інституті регіональних досліджень Національної Академії Наук Украіни за адресою: 290026, м.Львів, вул.Козельницька, 4.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту регіональних досліджень Національної Академії Наук України.

Автореферат розісланий "^0 " //<&&&£/ У 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук

В.І.ЖОВТАНЕЦЬКИЙ

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ІЧЖОП1

/. /.Актуальність теми. Аналіз кризової ситуації п економіці України свідчить, що найгострішс вона виявилась у сфері трудових стосунків у промисловості. За останні чотири роки в країні сформувалася досить чітка тенденція випередженим темпів зростання цін над темпами зростання заробітної плати. Це призвело не. гі/іьки до знецінення праці у промисловості і зниженим зацікавленості працівників у підвищенні результатів виробництві, аме і до того, що заробітна плата не спроможна сьогодні виконукаїи свої основні функції.

Необхідність реформування заробітної плати к різних сферах народного господарства, приведення її у відповідність із вимогами новоі системи господарювання н принципі ні в кого не викликає сумніву. Однак у вирішенні такоі проблеми поки що немає єдиного напряму. Намагання уряду регулювати оплату праці на засадах запровадження системи тарифних угод поки що не дали позитивних результатів. Знеціненню праці та зниженню її стимулюючих засад до підвищення ефективності господарювання сприяють і такі негативні фактори як спад обсягів виробництва, скорочення чисельності працюючих, поява реального та схованого безробіття. Отже, в перехідний період в економіці відчувається вплив нових факторів на формування заробітної плати, шо потребує спеціальних досліджень та вироблення заходів на підвищення ролі і функцііі заробітної плати у задоволенні матеріальних та духовних потреб населення, забезпечення високого рівня ефективності господарювання.

Вирішення проблеми полягає не у механічному підвищенні заробітної плати, а у зміні трудових стосунків між робоїодавцями і працівниками відповідно до вимог ринкової економіки, включаючи питання удосконалення організації і оплати праці. Вже; на етапі переходу до ринкової економіки формуються процеси відтворення товарного характеру робочої сили, її вартості, яка у грошовому виразі іабирає форми її ціни, що повинно знайти відображення у заробітній їлаті, перш за все, у її віді ворювальній та стимулюючих функціях, ^же в умовах перехідної економіки змінюється не тільки зміст такої ■кономічної категорії як заробітна плата, але її функції і завдання у |юрмуванні національної економіки. Однак в практиці осподарювання питання, що зв"язані з оплатою праці у промисловості іе тільки не відповідають вимогам ринкової системи господарювання, де і реальній економічнії) ситуації.

З

За останні роки у вітчизняній економічній літературі ^"явилися публікації, які висвітлюють проблеми заробітної плані, що виникли вже в умовах економі ‘/ного реформування народного господарства України, зарубіжний досвід з питань організації заробітної плати в країнах з ринковою економікою. Проте сьогодні потрібне не тільки висвітлення окремих питань, зв"язаних з недоліками заробі тної плати, а обгрунтування загальної концепції її підвищення в різних сферах народного господарства та вироблення механізмів її реалізації. Такі питання ще недостатньо вивчені та висвітлені в економічній літературі. Актуальність та необхідність їх вирішення у промисловості зумовили вибір теми дисертації, структуру і завдання досліджень.

1.2. Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи с визначення та дослідження причин, які призвели до знецінення праці в умовах перехідної економіки га обгрунтування напрямів підвищення стимулюючих функцій заробітної плати на вітчизняних промислових підприємствах.

У процесі дослідження вирішувалися такі завдання:

- аналітичний огляд сучасних мотиваційних теорій та оцінка можливості їх використання в умовах перехідної економіки України і зокрема на вітчизняних промислових підприємствах;

- аналіз і оцінка ефективності використання коштів на заробітну плату у промисловості України;

- визначення основних тенденцій, які сформувалися у сфері заробітної плати на промислових підприємствах в умовах перехідної економіки;

- обгрунтування напрямів підвищення стимулюючих функцій заробітної плати у промисловості;

- вироблення методичних підходів до оцінки конкурентоспроможності заробітної плати промислових підприємств;

- визначення форм і методів державного контролю за рівнем заробітної плати в умовах перехідної економіки;

- вироблення пропозицій для удосконалення системи заробітної плати на промислових підприємствах.

1.3. Предмет, об'єкт і методологія дослідження. Предметом дослідження є форми і методи заробітної плати, які використовуються у вітчизняній і зарубіжній практиці, фактори і умови, що впливають на рівень заробітної плати в умовах перехідної економіки.

Об'єктом дослідження прийнято промислові підприємства України і зокрема, Тернопільської області.

Методологічну основу в проведенні досліджень складають сучасні теорії світовоі економіки з питань оплати праці, мотиваційні теорії

заохочення людини до високопродуктивної, ефективної праці У процесі досліджень використовувалася статистична інформацію про результати функціонування промисловості України за період 1990-1995 рр., звіти промислових підприємств про оплату праці.

В процесі дослідження використовувались методи групування, статистичного і систематичного аналізу, економіко-математичне моделювання процесів, зв"язаних з оплатою праці на промислових підприємствах.

1.4. Наукова навійна результатів досліджень полягає в обгрунтуванні наукової концепції підвищення стимулюючих функцій заробітної плати на промислових підприємствах в умовах перехідної економіки.

На захист виносяться такі нові положення і пропозиції, розроблені особисто автором: .

1. У теоретичному аспекті уточнені сутність та спрямування відтворювальної та стимулюючої функцій заробітної плати. Відтворювальна функція заробітної плати зв"язана з оцінкою вартості робочої сили і спрямована на її відтворення. Стимулююча функція заробітної плати зв"язана з ефективністю господарювання і спрямована на підвищення ефективності виробництва. Автор вважає, що в умовах перехідної економіки ці функції недостатньо враховуються при формуванні політики заробітної платті в промисловості.

2. На основі аналізу результатів функціонування промисловості України за 1990-1995 рр. виявлені основні причини знецінення праці на промислових підприємствах, обгрунтовані напрями підвищення стимулюючої ролі заробітної плати на засадах встановлення функціональних залежностей між величиною заробітної плати і результатами виробництва, запровадження механізмів регулювання заробітної плати залежно від зміни макроекономічних факторів, що впливають на її рівень.

3. Запропоновано новий для вітчизняної економіки показник конкурентоспроможності заробітної плати та методи його розрахунку на різних рівнях народного господарства. Автор вважає, що досягнення конкурентоздатності заробітної плати дозволяє роботодавцям успішно вирішувані питання, зв"язані не тільки із збереженням найбільш висококваліфікованих спеціалістів, але і залучення таких з інших підприємств. Досягнення конкурентоспроможності по заробітній платі можна вважати об"єктивною характеристикою стабільного становища іідприємства в ринковому середовищі.

4. Запропонована моделі, иизн;імення величини за робі > нчі ч пп гм при зростанні пін на продукцію, яка знижує можливість знецінення праці в умовах економічної нестабільної ті та нікоких темпів інфляції,

5. Обі рунгонана необхідність забезпечення ріини* прав у формуванні системи заробітної плані оі повних суб'єктів економіки, зацікавлених в ефективному вирішенні проблеми: роботодавців, найманих працівників, профспілок. Запропоновано принципи узгодження їх інтересів.

1.5. Теоретична і практична цінність рогнппи. Теореіичне значення результатів досліджень полягав у формуванні нових знані, з питань організації за|*5бітної плані в умовах економічної невизначеності і нестабільності на етапі переходу від адміністративно командної' до ріжкової системи господарювання. Розроблені в дисертації методологічні підходи та економіко-матемаїичні моделі визначення величини заробітної плані при зміні цін на продукцію та обсягів виробництва можуть бути використані на промислових підприємствах при роз[юбленні стратепї в сфері оплати праці.

Практична цінність розробок полягає в тому, що вони можуть бути використані на підприємствах різних галузей народного господарства і для всіх форм власності.

Пропозиції щодо удосконалення системи державного контролю за своєчасною виплатою заробітної плати та ролі профспілок в узгодженні питань зв"язаних з організацією заробітної плати можуть бути використані законодавчими та виконавчими органами влади,

1.6. Впровадження результатів дослідження. Викладені в дисертації результати досліджені, були використані при здійсненні комплексного економічного аналізу результатів роботи промислових підприємств Тернопільської області, підготовки доповідних записок виконавчим органам влади.

1.7. Апробація роботи. Результати досліджень доповідались на міжнародних і внутрідержавних науково-практичних конференціях і семінарах. Зокрема на: Всеукраїнській науково-практичній конференції

"Методологія бухгалтерського обліку в Україні" (Тернопіль-1993 р.); міжнародній науково-практичній конференції "Особливості оперативного економічного аналізу в системі маркетингової діяльності промислових підприємств" (Тернопіль-1995 р.), та інших.

1.8.Публікації За результатами досліджень опубліковано 7 наукових праць, загальним обсягом 5.0 д.а., в тому числі 2.8 д.а. належить особисто автору.

1.9. Структура роботи. Дисертація складається із вступу, трьох основних розділів, висновків і списку літератури.

2. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

2.1. В економічній теорії управління трудовими процесами питання зв"язані із визначенням, плануванням, регулюванням заробітної плати, встановленням її величини, принципів розподілу між окремими категоріями працюючих тощо, с визначальними. Однак, багато питань, зв"язаних із визначенням заробітної плати, належать до таких, що потребують більш глибокого дослідження і обгрунтування. Навколо вирішення таких питань постійно ведуться дискусії та суперечки, що не тільки підтверджує складність проблеми, але і визначає наявність суперечностей між різними економічними суб"ектами та їх інтересами щодо визначення величини оплати праці.

В дисертації досліджуються проблеми заробітної плати, які виникли в промисловості України на етапі переходу до ринкової економіки. Автор розглядає заробітну плату як складну економічну категорію, яка носить багатоаспектний соціально-економічний характер і в теоретичному розумінні визначається як вартість або ціна робочої сили. При визначенні величини заробітної плати на рівні промислових підприємств запропоновано виходити з позицій забезпечення її відтворювальних та стимулюючих функцій. Відтворювальна функція заробітної плати розглядається як основна і первинна, що спрямована на відтворення робочої сили. Стимулююча функція заробітної плати побудована на мотиваційних механізмах, що спонукають людину до високопродуктивної праці. В дисертації проаналізовані основні форми заробітної плати, визначені їх роль і місце в забезпеченні відтворювальних і стимулюючих функцій.

2.2. На основі дослідження розвитку мотиваційних теорій, пов"язаних із визначенням поведінки людини в процесі виробництва, обгрунтовані стимулюючі функції заробітної плати та особливості іх прояву в різних країнах світу.

Ретроспективний аналіз різних методів оплати праці показав, що визначення її величини грунтується на компромісних домовленостях між роботодавцями і найманими працівниками з врахуванням цін на робочу силу, які сформувались на внутрішніх та міжнародних ринках праці. Дослідження показали наявність залежностей між рівнями заробітної плати, зайнятості та продуктивності праці. Автор звертає увагу на те, що в розвинутих краінах світу держава займає активну позицію в регулюванні заробітної плати, використовуючи для цього не тільки економічні, але й адміністративні важелі впливу.

Орієнтація суверенної України на світову систему господарювання передбачає необхідність встановлення заробітної плати працівників

національної економіки відповідно до вимог світового співтовариства і в першу чергу загальновідомої міжнародної організації праці (МОП). Разом з тим досвід показує, що ця проблема складна і потребує концентрації зусиль теоретиків, які займаються дослідженнями трудових відносин на макрорівні і менеджерів підприємств, які розробляють політику оплати праці на рівні виробничо-господарських структур різних форм власності.

В дисертації проаналізовані основні розбіжності в формуванні трудових відносин в умовах адміністративно-командної і ринкової системи господарювання.

2.4. Аналіз основних соціально-економічних показників, що характеризують результати господарювання в Україні за 1990-1995 рр. показує, що за досліджуваний період відбулися суттєві зміни на макрорівні, які звичайно, вплинули і на стан оплати праці в промисловості. Заробітна плата в країні змінювалася настільки динамічно, що її досліджувати доцільно за більш короткі терміни. Зокрема, порівняльний аналіз індексів номінальної і реальної заробітної плати та індексів інфляції в помісячному визначенні до попереднього року свідчить, що продовж року спостерігалася чітка і постійна тенденція зростання індексу інфляції в помісячному вираженні до попереднього року. Шал.І.). Найвищі темпи зростання спостерігалися в січні, листопаді та грудні. Номінальна заробітна плата в січні та лютому становила відповідно 96.3 % та 99.6 % до відповідного періоду попереднього року. В усі наступні місяці досліджуваного періоду спостерігалося підвищення номінальної заробітної плати до рівня 1993 р.. Індекси зростання реальної заробітної плати в цілому по країні були нижчими від темпів зростання номінальної заробітної плати та інфляції, що є фактором знецінення праці та зниження добробуту основної частини працюючого населення.

Дослідження показали, що найвищі темпи зниження реальної заробітної плати спостерігались в ті періоди, коли не було прийнято своєчасно заходів, що мали упереджувальний характер щодо зростання цін на споживчі товари. В промисловості Украіни за досліджуваний період сформувалась чітка негативна тенденція випередження зростання цін на продукцію в порівнянні з темпами зростання заробітної плати, що привело до знецінення праці.

2.5. В умовах перехідної економіки розв"язання проблем, Зв"язаних із забезпеченням престижності праці потрібно шукати у вирішенні глобальної проблеми підвищення ефективності господарювання в цілому. З цих позицій в дисертації запропонована методика комплексного аналізу затрат на оплату праці, виходячи із макро- і

мікроекономічної ситуації в країні (Мал 2). Результати аналізу автор пропонує використовувати для обгрунтування законодавства в сфері оплати праці, Формування мотиваційних механізмів, спроможних зацікавити працівників У підвищенні ефективності виробництва.

\ Малюнок 1. Динаміка індексів номінальної, реальної заробітної плати і індексу інфляції в 1994 році (в % до 1993 р.).

300

180

160

140

і

120

100, 80

1 234567833011 12

ГШЕЖН0 Б 3991 РСЦІ .

1. Індекс номінальної заробітної плати

2. Індекс інфляції

3. Індекс реальної заробітної' плати

ІНДЕКСИ

Мал. 2. ВИДИ АНАЛІЗУ ЗАТРАТ НА ОПЛАТУ ПРАЦІ.

2.6. Аналіз динаміки середньомісячної заробітної плати, що припадає на одного працюючого, здійснений за період 1990-1995 рр. на рівні промисловості України, Тернопільської області та її окремих промислових підприємств визначив значні розбіжності величини цього показника в часі та по галузях виробництва. З метою дослідження виявлених розбіжностей в дисертації розраховані відносні величини (коефіцієнти) зростання показників середньомісячної заробітної плати по окремих галузях. При цьому рівень середньомісячної заробітної плати одного працівника по промисловості прийнято за одиницю.

Дослідження показали, що по відношенню до середнього рівня, що склався в промисловості, найвищі темпи зростання середньомісячної заробітної плати мали місце в 1991 році в електроенергетиці - 1.4, в т.ч.по Тернопільській області 1.2 рази. У 1992 році по Україні досліджувані галузі промисловості мали нижчий рівень, ніж в середньому по промисловості: машинобудування - 0.81;

електроенергетика - 0.89; легка промисловість - 0.89; деревообробна 0.91. По Тернопільській області відповідно: - машинобудування - 0.83; електроенергетика - 1.1; легка промисловість - 1.05; деревообробна -0.93. 1994 рік характеризують процеси зниження середньомісячної заробітної плати одного працюючого відносно середнього рівня його по промисловості в таких галузях, як легка промисловість, електроенергетика.

Дослідження показали, що в 1995 р., вперше після 1991 р., темпи збільшення номінальної заробітної плати перевищували темпи зростання цін. При цьому спостерігалось щомісячне зростання реальної заробітної плати на 2.1 %, в той час, як у 1994 році вона знижувалася на 1.3 % в місяць. Автор відзначає, що за цей період спостерігались випереджаючі темпи зростання таких показників як прибуток, фонди споживання, фонди оплати праці в порівнянні з темпами зростання цін. Таким чином, починаючи з другоі половини

1994 р. в Україні започаткувалися позитивні процеси стабілізації гкономіки на макрорівні.

2.7. На рівні промислових підприємств продовжуються процеси жорочення обсягів виробництва. Широкого розповсюдження набула ірактика надання довготривалих безоплатних відпусток, затримка іаробітної плати.

Аналіз питомої ваги заробітної плати в затратах виробництва юказав, що на промислових підприємствах Тернопільської області 'табл 1) вона досить висока. При цьому на кожному із досліджуваних іідприємств за період 1990-1995 рр. відбувалися суттєві зміни в труктурі затрат на оплату праці. Так, в АТ "Ватра" питома вага

затрат на заробітну плату за досліджуваний період знизилась більше ніж на 5 %, на фарфоровому заводі - на 4.8 %, в той час як на комбайновому заводі, заводі залізобетонних конструкцій, меблевій фабриці навпаки, спостерігались процеси підвищення питомої ваги заробітної плати в загальних затратах виробницт ва.

Таблиця 1. Питома вага заробітної плати в затратах виробництва на промислових підприємствах Тернопільської області за 1990-1995 рр (%)•

Підприємства 1990 1991 1992 1993 1994 1995

АТ "Ватра" 26.11 2 «.98 19.36 37.13 26.60 21.83

Комбайновий завод 30.96 18.38 17.55 22.58 31.35 31.77

Завод залізобетонних конструкцій Укренерго 18.18 23.87 14.46 24.24 36.06 22.94

Меблева фабрика 23.42 29.89 24.94 26.76 38.21 33 48

Фарфоровий завод 36.56 33.54 26.72 34.75 40.27 31.72

В дисертації проаналізовані: структура заробітної плати,

співвідношення її основної і додаткової частини, динаміка темнів зростання заробітної плати, продуктивності праці та прибутків підприємств.

2.8. Забезпечення стимулюючих функцій заробітної плати потребує вироблення нових підходів до визначення вартості робочої сили, формування ринків праці, вдосконалення юридичної бази з питань оплати праці, захисту прав людини. В дисертації обгрунтована необхідність розрахунку нового для вітчизняної практики показника конкурентоздатності заробітної плати, підвищення державного контролю за своєчасною виплатою заробітної плати та дотриманням чинного законодавства, розроблені моделі визначення величини фонду заробітної плати підприємств з врахуванням змін в макроекономічній ситуації.

Під конкурентоспроможністю заробітної плати розуміється її здатність відповідати пропозиціям ринків праці. У кількісному виразі конкурентоспроможність заробітної плати запропоновано визначати як коефіцієнт конкурентоспроможності заробітної плати (Кзп), який визначається:

де ЗПл - величина заробітної плати конкурентоздатність, якої потрібно визначити;

ЗПб - величина заробітної плати, яка прийнята за базу для порівняння,

В дисертації обгрунтовані умови розрахунку конкурентоспроможності заробітної плати для різних ситуацій, зроблені розрахунки і оцінка конкурентоспроможності досліджуваних промислових підприємств Тернопільської області за 1990-1995 рр. по відношенню до рівня заробітної плати, що сформувався в промисловості Украіни за відповідний період (табл. 2).

Таблиця 2. Коефіцієнти конкурентоспроможності заробітної плати промислових підприємств Тернопільської області за 1990 -1995 рр. відносно заробітної плати по промисловості України.

і Підприємства 1990 1991 1992 1993 1994 1995

І АТ "Ватра" 0.96 0.85 1.62 0.60 0.80 0.78

] Комбайновий завод 0.91 0.83 1.43 0.50 0.62 0.50

( Завод залізобетонних і конструкцій Укренерго 0.84 1.00 1.95 1.44 1.18 1.35

| Меблева фабрика 0.70 0.92 1.64 0.66 0.92 0.54

і Фарфоровий завод 0.76 0.99 1.92 1.24 1.40 1.07

Результати розрахунків коефіцієнтів конкурентоспроможності заробітної плати автор пропонує використовувати при обгрунтуванні політики підприємств в сфері оплати праці. В сукупності з іншими показниками рівень конкурентоздатності заробітної плати зизначатиме стабільність підприємства в ринковому середовищі.

2.10. Для державних підприємств запропоновано відновити функції (ержавиого контролю за ефективністю використання затрат іиробництва, в тому числі і за затратами на оплату праці. В дисертації •бгрунтована доцільність введення в практику господарювання нормативів затрат на робочу силу в ціні виробництва з врахуванням іівня продуктивності і ефективності праці. В умовах відсутності

важелів ринкової економіки, або їх неспроможністю вирішувати проблеми оплати праці у відповідності з попитом на робочу силу, відтворювальними та стимулюючими функціями заробітної плати, держава повинна взяти на себе процеси її регулювання.

З цих позицій в дисертації визначені першочергові завдання держави в реформуванні заробітної плати, до яких належить реалізація наступних заходів;

- наведення порядку та забезпечення відповідальності за своєчасну виплату заробітної плати;

- вироблення заходів по зниженню заборгованості по зарплаті;

- приведення величини мінімальної заробітної плати відповідно до вартості величини мінімального споживчого бюджету та забезпечення контролю за своєчасним переглядом її відповідно до зміни цін на споживчому ринку;

- розроблення та запровадження в практику господарюванні нормативів, які регулюють величину заробітної плати залежно ві; зростання цін на споживчому ринку, встановлюють раціональн пропорції між мінімальною,середньою та максимальною велнчинон заробітної плати, регламентують питому вагу затрат на заробітн; плату в собівартості продукції або послуг;

- забезпечення контролю за тим, щоб мінімум заробітної плати бу основою для формування інших складових індивідуальної заробітне плати та дотримувався на підприємствах і установах всіх форі власності;

- удосконалення законодавчої бази з питань оплати праці т підвищення відповідальності за її своєчасну виплату;

- сприяння впровадженню нових форм організації оплат праці, яі спроможні забезпечити зацікавленість працівників у підвищені ефективності виробництва тощо.

2.11.Запропоновано розрахунковий метод визначення величин заробітної плати з врахуванням індексів зростання (або зниження) ц на продукцію підприємства, що дає можливість подолати негатив тенденції випередження темпів зростання цін над темпами зростані заробітної плати і знецінення праці. Питання заробітної плати авт< рекомендує тісно зв"язувати з умовами та організацією праці і підприємствах з тим, щоб забезпечувати вирішення таких завдань:

- матеріальне заохочення працівників для пошуку і реалізаі резервів підвищення ефективності виробництва;

- виключення можливостей отримання незароблених доход усунення випадків "зрівнялівки" у заробітній платі;

забезпечення прямоі залежності величини заробітної хляти від резулыа пн робоі и колективу, індивідуального внеску кожного працівника;

їабизпеченнм раціональних співвідношень в оплаті праці працівників рі'чни х категорій і професійно-кваліфікаційних груп, враховуючи такі показники праці: складність робіт, умови праці, приоріте» и га вп/нів окремих працівників на досягнення успіху у виробнича -господарській діяльності иіиприс.мств.

І Іерера ховані вище завдання спрямовані перш за все на підвищення стимулюючих функцій заробітної плати. У процесі поглиблення ринкових відносин в економіці власне стимулюючі функції заробітної плати спроможні забезпечити більш ефективні мотиваційні механізми, що спонуканії ь людину до гворчоі та інтенсивної праці, як основного джерела задоволення їх матеріальних і духовних потреб, можливості самовизначення як особистості в процесі виробництва. Тільки на засадах підвищення ефективності праці можна ставити завдання реальної!» підвищення ефективності виробництва в цілому.

3. ВИСНОВКИ І ПРОПОЗИЦІЇ

3.1. Перехід від адміністративно-командної до ринкової економіки докорінно змінює систему трудових стосунків, що формуються між роботодавцями і найманими працівниками У теоретичному аспекті такі стосунки базуються на визнанні робочої' сили як товару, специфічними ознаками якого с вартість та відіворюваність. Вартість робочої сили у грошовом-' виразі набирає форми ціни, що має знаходити відображення у заробітній платі.

3.2. Проведений аналіз динаміки основних техніко-економічних показників, що характеризують результати роботи промисловості України, Тернопільської області, окремих підприємств за період 1990-1995 рр. показав, що за досліджуваний період сформувались негативні тенденції випередження темпів зростання інфляції в порівнянні з темпами зростання номінальної та реальної заробітної плати, забезпечуючи основні її функціі в житті людини. Починаючи з другої половини-1994 р. в промисловості сформувались деякі ознаки стабілізації в динамічних процесах зниження реальної заробітної плати. Однак наявність таких явищ як скорочення обсягів виробницт ва промислової продукції, затримка заробітної плати, приховане безробіття, неповна зайнятість працюючого населення продовжують негативно впливати на зниження відтворювальних та стимулюючих функцій заробітної плати в умовах перехідної економіки.

3.3. Одним з важливих показників, який характеризує економічний

стан будь-якого підприємства в ринковій системі господарювання е його конкурентоспроможність по заробітній платі. Під конкурентоспроможністю заробітної плати запропоновано розуміти її здатність відповідати пропозиціям ринків праці. В умовах перехідної економіки рівень конкурентоспроможності заробітної плати запропоновано визначати на засадах порівняння середньомісячної заробітної плати, що припадає на одного працюючого за певний період часу. За базу порівняння в залежності від вирішуваних проблем може бути прийнято рівень цього показника, який сформувався в галузі, на міжгалузевому, регіональному, державному рівнях або на рівні різних країн світу. •

3.4. Вирішення проблем у сфері заробітної плати, що виникли в Україні в процесі економічного реформування, потребують вироблення виваженої, довгострокової стратегії уряду, спрямованої на забезпечення основних функцій заробітної плати. Обгрунтована необхідність визначити в основі такої політики держаний та недержавний сектори економіки. Стосовно державного сектора

пропонується відновити функції державного контролю за ефективністю використання затрат на заробітну плату, ввести в практику господарювання нормативи, що визначають раціональність використання матеріальних ресурсів.

Політику держави стосовно заробітної плати недержавного сектора економіки запропоновано будувати на засадах прямого і непрямого економічного регулювання, включаючи державний контроль за дотриманням чинного законодавства з питань оплати праці.

3.5. Запропоновані економіко-математичні моделі визначення величини заробітної плати з врахуванням динаміки цін на продукцію і обсяги виробництва.

3.6. Для контролю за затратами, які використовуються на оплату праці, запропоновано запровадити в практику господарювання нормативи затрат на робочу силу в ціні виробництва. Це дозволить нівелювати процеси знецінення праці в умовах економічної нестабільності,

3.7. Розроблені в дисертації методичні підходи спрямовані на підвищення стимулюючих функцій заробітної плати пройшли практичну апробацію на промислових підприємствах Тернопільської області та підтвердили доцільність їх використання.

4. ОСНОВНІ РОБОТИ ПО ТЕМІ ДИСЕРТАЦІЇ

4.1. Бсні.ко І.Д. Соціально-економічні проблеми оплат нраш ь умовах перехідної економіки // Препр. наук- докд. ІРД ПАН України, Львів, 1996 -45 с.

4.2. Бенько І.,Кузишина О. Удосконалення бухгалгерськот об'мку // В зб. Практичний вклад науки в перебудову. - Тернинікь Тернопільське обласне Правління Всесоюзного економічного товариства, 1990 -с. 131-133.

4.3. Бенько І.,Насінник В., Мостовий В. Статистичне вивчення впливу факторів на рівень ефективності виробництва // В нб Методологія бухгалтерського обліку в Україні - МОУ Тернопільський інститут народного господарства, Тернопіль, -1993. -с.87-90.

4.4. Бенько І.Вплив заробітної плати на процес інфляції. // В зо наук.праць ТАНГ, Тернопіль,- 1995 -с.10-11.

4.5. Бенько І. Аналіз гнучкості праці. // В зб. наук.праць ТАНГ, Тернопіль,- 1995 -с.47-49.

4.6. Аналіз і оцінка конкурентоспроможності підприємств в умонак переходу до ринкових форм господарювання. Методичні рекомендації -Львів, ІРД НАН України, 1995-2.Од.а. (у співавторстві).

4.7. Формування стратегії розвитку підприємницьких об"єкгін н промисловості. Методичні рекомендації: ІРД НАН України, Льнін,

1995 -2.0д.а. (у співавторстві).

АННОТАЦИЯ

Ihmii.ko И .Д. "Повышение стимулирующих функций заработной платы в условиях переходной экономики Украины". Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.01., - Экономика предприятий и формы хозяйствования. Тернопольская академия народного хозяйства.

На основания обобщения современних теорий оплати труда обоснована концепция зароботной платы в условиях переходной экономики, предложены модели определения величины заработной платы с учетом изменения цен на продукцию и объемов производства, дана методика расчета показателя конкурентоспособности заработной платы.

SUMMARY

Banco I.D. The increasing of the stimulating functions of wage in xinditions of change - over economy of Ukraine.

Dissertation on receiving the scientific degree of the master of science in xonomy on Ihe following speciality 08.06.01 enterprises economy and orms of economy. The Ternopil Academy of National Economy, the nstitute of the Regional investigations of the National Academy of iciences of Ukraine, Lviv, 1996.

On the basis of summarizing recent theorys of the wage paid is based a onception of a wage in conditions of change - over economy and are roposed the models that' determine the size of a wage taking into onsideralion a changef of prece on produce and the volume of production nd are given a methodical system of a payment transactions of an index of ampelitiveness of a wage.

Ключові слова: фонд оплати праці, фонд споживання,

онкурентоспроможність, регулювання, заробітна плата.

Здано до друку 25.04.96. Підписано 24.05.9h.

Папір друкарський №1. Друк офсетний. І ,І5 аркушів. Тираж 100 нрим. Зам. №65.

Віддруковано и СМП «Астон». м. Тернопіль, иул. Гайова, 8