Роль совместных предприятий в процессе рыночной трансформации экономики Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Финогин, Сергей Иванович
Место защиты
Киев
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.14
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Роль совместных предприятий в процессе рыночной трансформации экономики Украины"

Київський університет ir Тараса №вчанка

4НЮГІН СЕРГ ІЗ ІВАНОВИЧ

РОЛЬ СШІЇЬЙР шдшшзтв V ПРОЦЕСІ рикоюг ТРШЯОЇШЦП ЕЮїрШКН УКРАЇНИ

свгці&шиоть 08.00.14.- сэда&е господарство та шжвродві економічні відносини.

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття гтного ступеня Ш!дедата еконошад* наук

lía правах рукопису

Київ - 1093 !

Робота виконана на кафедрі міжнародних економічних відносин Іпсгитуту міжнародних відносин при Київському університеті їй. Тараса Шгвченка.

Науковий керівник - доктор економічних наук,

професор ФШПЕНКО А.С.

Офіційні опоноктіі: доктор економічних наук КІСТЕРСЬКШ Ä Л кандидат економічних наук ПУЗАНОВ І. 1.

Повідна організацій - Інститут світової економіки 1 шишродних відносш! Акадеаїї Наук Україна.

__ .

Захист відбудеться " 1903 р. о ^ го-

дині на засіданні спеціалізованої рх&іІі058.18.20 при Киїьеькоцу університеті їй.Тараса Р^Бченка за адресок 252017, аШііе, бух Т. Еевченка, 14, актовий заа. .

З диеертаціев похив оэнейомктися у Оібяїствц! Кіііпськсго узіггр?« тету ік. Тараса Шзвчекка, вух шяодиштюька, 64. .

Автореферат було розіслано lß33

Вчений секретар спеціалізованої ради,

кандидат економічних наук 0. R СНШСО

Проведення реформи національної економіки у напрямку її ріш-кової трансформації передбачає - кардинальні зміни у зовнішньоекономічній сфері, пошук та розвиток нових форм співробітництва з зарубіжними країнами.

При цьому особлир .• значення має розширення співробітництва, щр пов’язано з залучанням. у різноманітних формах іноземного капіталу у народне господарство республіки. '

Створення спільних підприємств на території України - досить нова та складна форма співробітництва з зарубіжними країнами, яка характеризується об'єднанням власності партнерів,- їх участю в управлінні виробництвом, розподілом прибутку та ризиків.

У практиці міжнародних економічних відносин така форма співробітництва, як спільні підприємства, використовується вже давно та з успіхом. На сьогодні вони являють собою комплексну форму виробничого, наукового та комерційного співробітництва.

Розвиток спільних підприємств ставить перед економічною теорією ряд складних завдань, що вимагають наукового вирішення. Перш за все - це визначення -’\онемічної суті, умов та форм діяльності спільного підприємства, аналіз режиму власності спільних підприємств.

їй практиці при створенні спільних підприємств також виникають складні проблеми, такі, як визначення механізму розподілу прибутку, оптимального вибору іноземного партнера і т. п. '

Предиетои даного дослідження є економічні ' аспекти проблеми залучення іноземних інвестицій а національне господарство України у ({ориі створення спільних підприємств. .

Об'єктом розгляд у у даній робогі € Нідігриєїкт ва з іноземними інвестиціями, пр створені на території України з учасга іноземного капіталу (спільні підприємства).

Актуальність дослідженні! зумовжетіїся сучасним станом економіки України, для оздоровлення якої необхідне яплучепня додаткових коштів, загально» тенденцією підвищення ролі зовнішньоекономічних факторів у розвитку національних ековдмік, і, зокрема, в Україні у період переходу від централізованої планової економіки до ринкової, - шр базується на активній участі у світових господарських процесах. .

Цз диктує також необхідність формування нових, найбільш ефективних форм співробітництва, однією з яких могли б стати спільні підприємства з участю іноземного капіталу.

- ' - 4 -

Розвиток спільного підприємництва в Україні ■ тільки зароджується, да викликає необхідність постановки, осі.шслення та вирааеиия ¡і'лі;х преблгх ля у творі і економічної науки, так і у практиці. Еіиодпчи з цього, звернення до проблем створення га діяльності на території України спільних тдприсгств з участи іноземного капіталу здасться обгрунтованим та цілком актуаліним.

Еи«хгас детального аналізу той факт, щр иезеажзючи на ¡¡остійне зростання числа спільних підприємств з ішзс-мшні капіталом, помітного внеску у ріяоїшя завдань соціально-економічного розвитку республіки боні; поли ер ке.зробили. Виявлення, причин та визначення шляхів вирівення даної проблеми здається досить актуальніш питанням сучасної економічної науки.

Ступіігь розробки проблеми. Проблема використання спільного підприємництва як фактора развитку ринкових відносин та інструменту інтеграції економіки України у світове господарство є маловив-ченою у вітчизняній економічній літературі, пери за все через новизну самого об'єкту дослідження.

У той ж час, поява у економічному яітті нової форми господарювання у вигляді створення спільних підприємств привернула увагу таких вітчизняних та зарубіжних вчених, як ЕГ. Буткевич, Н.Н.Еоз-несеясьпа, Е І.Кисіль, І. П.ФамінськиА, Дж.А-Бурт, Дж. А.Добкін та інша авторів.

У центрі даних досліджень знаходяться економічні та правові основи створення та діяльності спішних підприємств у різноманітних державах, анадізупться їх суть та роль у світовій економіці. .

Більшість робіт, присвячених діяльності спільних підприємств, на наш погляд, у значній мірі маять описовий характер. Очевидно, це мояе бути пов'язано з відсутні сто детальних статистичних даних про діяльність спільних підприємств чи з суперечністю таких відомостей. Фактично не існує будь-яких методичних рекомендацій прдо тєхніко-єкономічного обгрунтування проектів створення та діяльності на території України спільних підприємств. .

Аналіз літератури з даної проблеми дозволяє зробити висновок про те, в» питання залучання іноземних інвестиція у формі створення спільній підприємств, визначення їх ролі та значення в економіці Україна до сих пір не були об’єктом комплексного наукового дослідження.

Нзуйова новизна даної роботи визначається перш за все комп-

лексним підходом до еивчення спільник підприємств, і/р створтоться на території України, як форми щжтродних економічних відносин, способу залучення іноземних інвестицій та суб'єкту господарського механізму. У роботі ?дійсн»>:ться яняиля особливосте?! даної формі гоеподарс!?ко'і дтяліноотг, з’ясовуються роль тп оначэина спільних підприємств у економіці України п умовах формуванння ринкової економіки. ‘ •

- • Провалений аналіз та оцінка інадстнційного клімату України з гочкї! сору залучення іноземних інвестицій дозр.олий вііяшгги причини-, и*»рег які пиш»у<т'ься Активність функціонування спільні« підприечет:-. : еизнзчигй «хяуи рііг>гї>-ні'гг про*“.«!*, к виникастл пр" розвитку спільного підприємництва. ' '•

Пу «сіт.-рі -.і дяк гіналі^у були яикористані статистичні дш;ї Ніністерстю фінале іп України про спільні підпріїііатьа, еїі за-р-*гстр"і;^ні, ;;:иіі Мімістерс-тад статистики Украиш про гс.сг:здпрс:::у д>«»ни^ть спи^чих підпри«і*ітд, полпмжня загрноаа5отва Україні:, рр {’•■гуігг'гь пнт'іяя« стороння та діялкності таких пілпрікнста.

Т19.&.ІЧЧ!1*! анач.щіст» роботи иіг.пачастьея тим, • пэ кка с ¿наслои у розробку проблем Фунхціозувзниа »п«л>«тсго кажталу у віт^нгінкніЛ «чсожміці. Еикоі:.чниа аналіз роакрязл« релі та ні сап спільні:? лі/.прксіств ¡».с-коисщці Україі;и п тмоблг яврохеду до ргн-кзмге гаслодзрстрп та інтеграції у прлтову го.:г.пд?ггьку сі:гтбі"г.

” Пуікгунп цііінігч результат і? пигляянстп г~сл:дг°:і!і!! гияна-чз,£ться мол-счіяс-і-и і у. використання для подляьл’-ої тукоіах резрзбкв концепції роз^ит'-у спільного тдпркл.шшшхз, ^г.луч>;пнл інззеїліиг іЧ£<5січ;ці.і, іктеграш і оксиошки Ущіапш у стгспу господ праху систему. .

.Полмаани та висновки, ар містяться У робот:, ш:г~г. Сутк си-поряст&ні у с::;ц;:урсах: по спільному підприсмпщтву, ' яра ствердиш имчгліннх глегбккйік, йгйиеаяяі курсовик та дипломник рсбіт по г-ід;:овід!!гП тематиці ,. а гзко;к спеці гдіссз!.гл народного господарстві при впріїміші загдань етссргішя із функціонування спільних підприємств. ' ,

Пропоновані МЭТОДИЧЯ1 Р9КОМ9НДОЦІ ї МС^СуТЬ ЕИКОрИСТОВуБОТВСЯ па практиці«при позробщ тбхніко-екоиокічиого обгрунтування степ-реиня та діяльності підприємств із июзвхниик нгавемаиямн.

Оетс дорогі чков основою досдіДмеиня є дізвеятнчниД «этод, еп включає ¿сторичний та логічний аналіз загальноекономічної, правової та статистичної інформації, узагальнення практичного досвіду

' . - 6 -

діяльності спільних підприємств з участю іноземного капіталу на території України.

Апробація роботи. Результати даного дослідження були обговорені на засіданні кафедри міжнародних економічних відносин Київського університе-ту ім. Тараса ІШвченка, Відображені у тезах наукової доповіді на республіканській 'ауковій конференції . "Механізм спільного підприємництва" /Київ, 1990р./, депонована стаття в ШІОН АН СРСР /її 42419 від липня 1990 р./, у брошурі "Розвиток спільних підприємств в Україні: деякі проблеми створення та діяльності", використані у лекціях та семінарах для керівних працівників народного господарства республіки, при практичному створенії 1 спільних підприємств. .

Основною метою роботи’ є комплексне дослідження спільного підприємництва як форми міжнародних економічних відносин, фарші залучання іноземного капіталу, як суб'єкта господарського механізму економіки України.

Досягнення поставленої мети пов’язане з необхідністю вирішення слідуючих завдань:- аналіз ролі іноземних інвестицій' у .процесі інтернаціоналізації господарського''життя;

- визначення місця спільні;;; підприємств у міжнародних економічних відносинах; . ■

- виявлення потенційних переваг та. недоліків.господарювання у формі спільних підприємств з участю іноземного капіталу, .

- аналіз об'єктивних передумов розвитку спільних підприємств

В Україні; . . •

- оцінка значення опільних підприємств в економіці України;

- дослідження умов залучення іноземного капіталу та створення спільних підприємств - інвестиційного клімату України;

- визначення факторів, що стримують розвиток у республіці спільного підприємництва;

- дослідження валютно-фінансових проблем створення та діяльності спільних підприємств на території України;

- здійснення аналізу розвитку спільного підприємництва в Україні та формулювання рекомендацій по подоланню факторів, ар знижують ефективність функціонування спільних підприємств;

• розробити методичні рекомендиції по здійсненню техніко-еко-номічного обгрунтування створення 5-а діяльності підприємств з іноземними інвестиціями «а території України.

Відповідна до. результатів дослідизішя ¡¡а захист викосяться наступні положння:

1. Залучання іноземних інвестицій’’в аконсшку України с сб’єкгшзнои закономірністю та наслідком всесвітньої інтернаціоналізації виробництва. ,

(2. Залучення іноземного капіталу, особливо у шіробничій $сриі, с небхіднсю умово*' розвитку національно* економіки.

3. Залучення у національну еконотку іноземних інвестицій е однією з форм інтеграції економіки України у світове господарство, поглиблення міжнародного розподілу праці.

4. Створення СПІЛЬНИХ підприємств с найбільш елективною фор-

иою залучення іноземного капіталу, технологій, інтелектуального потенціалу в економіку України у порівнянні з таккки формами, я« залучення банківських кредитів, позичок, проведення імпортних операція. ■

Б. Спільні підприємства виступають як форма найбілія оптимального погодження економічних інтересів українських та іноземна партнерів, ер співробітничають, у результаті стьорення спільної часткової власності, розподілу прибутків та ринків.

б. Спільні підприємства з участю іноземного капіталу є прогресивною, найбільш конхурентнсгдатиою фзрмсю господарювання, ікструїк-нтом фориулання ринкових відносин в економіці України.

Йзта та завдання дослідження обумовили структуру-дисертації, яка складається із Естулу трьох розділів, висновків, списку використаної’наукової літератури та додатку.

. У вступі обгрунтовується вибір те їй, її актуальність, наукова кевкзяз, теоретична зкачущісп та практична цінність роботи, фор-«улгетьс.'ї мета дослідазния і полокйішяг, що викосяться на захист.

У поршоиу розділі аналізуються роль’ та місце спільних підприємств у системі сучасних світогисподареьких зв'язків!

У другому рогдіді рсзглядаоться особливості господарського співробітники^, у раьках спільних підприємств, а такса динаиікп їа структура їх діяльності в економіці України. .

У трзтьоиу розділі аналізується мохаїцзм взаємодії спільних підприємств з господарські«.: коізцяксоц та'перспективи їх розвитку' в Україні. . /

У висновках узагальнюються результати дослідження та формулюються ОСНОВНІ висновки по роботі. .

У чотирьох таблицях дається статистичний матеріал, що слуйить

ікфоркаційноп Сааов для аналізу,діяльності спинних підприємств. У додатку иістяться методлчнх рекснгндації по проводе ш':е гех» і ко-е кокс-м і чного обгрунтування СГЕОреКІІЯ .та ДІЯЛЬНОСТІ підприємств З ЖОЗЄННПШ1 іНЬЄСТИЦІЯНИ.

, ЗМІСТ РОБОТИ. .

Рефораа національної екононжи, ср"проводиться у-республіці у напрямку переходу до ринкових відносин, поредбачас такоя кардинальні омікі! і у зоеніеньоєкономічній сфері, пошук та розв;ттог.-НО-еих ферм сяівробігшіцтьа з зарубіжними краікаш.

Сактс'рк, ер зумовили лрзцесн, які відбуваються у екогомщі навої республіки, пакт класифікувати з т- 'ікн гору їх бкннккзннп на зовишні та внутрішні.

До зовнішніх факторів, на нза погляд, відносяться .процеси, ер відбуваться у світовій економіці та"спричиняють об'сктибниг шій? на розвиток не тишки вітчизняного, ш:е також І ьс.х національній господарств. ■ -

Ка сучасному еталі відбуваються об'єктивний процес зростання взасмозалежіості всіх країн світу, який не можна зупинити чі: по*-вернути назад. Ріст'економічної взагмозб,.?!кності та взаємозв'язку вропвлнетісн у шшиній період б загальній тенденції до іюглиблеіі* кя мі «народного розподілу лраці у плакетарьоку касаїабґ "а форїд-йаяиі есй більш цілісного Ийіїу. і:г

Кілязродинй розподіл праці слирагтлея ка стійку, єікшнічіїо вигідну спеціалізацію виробництва окремі* країн на тих чи шейх видах продукції. Міжнародній» рС“ поділ праці м>. все біль всій вплив на здійснення процесу відтворення у евітогооподарчій системі, ¡¿ор-куе мшйародиу отрїкууру виробництва у гадуезьочу та ігр;гїсрйі&-ному аспектах. . :

Еіііьний рух иродукіїшКіго капіталу ф}|>мус оиткиаяьну етрукту-ру світової евдюшки, їск як дозволяє ґага.о адаптуввтії структуру ййробницїьа до їжь, шр змшжться. Спроби забороняй вдеш&м Іпо-ввМйих інвестицій і? окремих д&рз&Ьаг, кк' правило, дають оакзоначко негативні рез&Еьт’л-и і у бідьв»с?* випадків заяінчушьсй ьійшбск »ід такої лрвкїйкн. Проїй. іК5 к* відмінне необхідності яі:с>її.:;і;іої І’& раЦхОЬКЛЬИОЇ Д^ркавноі іїі'їг^пгУп, Щ'> р?г?лк& принцип« і» Й0?«»г інооемчк? ікьєоїиДіи. -

Ікьх-стщії капіталу по суті е аро$о&ргхям та «аелідягу

мучіорту товар ш, більш йкссвим сїупвпзк хгроцзоу писі.-:.

■ - І!

націонал ізащії, їзд як з щсцгві насячеькл вішку та пря сгсрс?;-::

нових ржи s посилиться -тя до u і и переходу лирсЛиіщтвз у tos-v роїжортукчу країну, тенденція лриблил.^чя виробництва до слоята-

"Я.

■ Розвиваючись, капітал переростає національні кордонну псау-r.ax HODStx можливостей для розвитку бізнесу, завсввашш іювкх ринків. Нидародні операції капіталу відбуваються у ргзкоиаіитіш

формах, включаючії ліцензійні угоди,' угод:; ::ро лередання технологій, експортно-імпортні операції, еля.хон ..творення .закордонних філіалів та спірних підприємств.

‘ Зміни у світогосподарських ;>ь'язках, коли у доповнення до шякародної торгівлі створиться ііереяа міжнародних виробництв та посилення економічної взаємозалежності різноманітних дерта, інтеграційні процеси, ігр відбуваються на всіх континентах та виводять виробництво і ta більш :-,5*::с>кпД р.вень усуспільнення ставлять шгїаніш про необхідність якомога скоршого вкличешш української економіки у’світову господарську систему з штсй ітябіша сирокоf участі у даній процесах та відповідне .зшии ролі та шсцч національної економік!! у світовому господарстві.

Інтернаціоналізація виробництва, тобто ’об'єктивна історична тенденція розвити/ продуктивних сил алпхаи посилення вззсіп залежності національних економік-, поглиблення їх участі у ніязіароднсиу розподіл? праці, виходу процесу відтворення за ракки національних кордонів, підвищення ролі зовнішнього ринку у- сощаяько-еко-ИОМіЧНОМу розвитку € ГОЛОВНЯ» ЗОВНІШНІМ фзіїтороіі, 2р зумовив необхідність кардинальної економічної рефорш національного господарства надої республцкн. .

Необхідність pètjôpmi системи ЗОВНІШІШЗШІОУІЧШ« ЗВ’ЯЗКІВ, . Залучені# U10J6Í¿Íjil¿“ ІНВЕСТИЦІЙ, розвиток спільного підприємництва визначаються такЬіі ниакса проблец Еиутрівиьсгс економічного розвитку, ТЙК ЯК 30ШІІШИЬОШЇОНОШЧИЇ ЗВ'ЯЗКИ І' кевід’см ’ҐЧ частино» національного господарського комплексу, і, з одного боку, залежать бід нього, а з другого - спдішгд'гги ija його розвиток. Радикальній реформі, на най погляд, підлягають есі складові частині! аовніпнь-с'/коігонічного комплексу; система організації, управління,'принципи, Лорми. . ' / ■

Виникла необхідність оптаїізації структури експорту.. Склалася ситуація, коли наш екпорт вабув’переважмо паливно-сировинну спрямованість,- 'а імпорт у значній мірі - ецоиивчу. У той т час у міжнародній торгівлі . роеаддагься тенденції до прискореного 5 . '’ *? * - ’

зростання сСнміу ІІПУК^ЄМКОЮ Продукцією, готовими виробами тн послугами.

Очевидна потрава країни, у розширенні та модернізації виробництва на основі більш чаїрохого доступу до переловім світових ■досягнені в області техткн та технологи виробництва,у закордонному досвіді організацій та управління виробництвом.

Залучення у національну еконоинку іноземних'інвестицій, у тому'ЧИСЛІ у форш створення спільних підприємств, повинно сприяти формування С'їльп відкритої української економіки, . створити умови для більи ефективного використання ¿акторів виробництва на основі раціонального включення у процеси міжнародного розподілу праці, а ■такси розгортанню конкурентного впливу світового ринку на розвиток національного виробництва, науки та техніки.

З результаті посилення тенденції! поглиблення міжнародного розподілу праці поряд з вдосконаленням торгових зв’язків гострії!» постала необхідність розвитку промислової кооперації, більа ефективного використання нових Форм міжнародного науково-технічного співробітництва, так як в:дкоюення обміну, традиційна зойнішнь-оторгівельна діяльність не в змозі повніств задовольнити підвидені Егшоги, щр ставляться до міжнародного співробітництва. Цілком закономірніш здається перехід до виробничих фзрн розподілу праці, розвиток спільного підприємництва, са дає нодяивість швидкого впровадження найновіших досягнень науково-технічного прогресу та створення на цїЛ основі конкурентоздатної ародукщї, ер відповідає вимогам світового ринку. '

Ва сучасному етапі розвитку міжнародних економічній еідноСин однією з найбільш комплексних форм міжнародного виробничого співробітництва є спільне підприємництво, що має свій розвиток на території України у формі спільних підприємств з участю українських організацій та 'закордонних фірм.

Особливий інтерес серед різноманітних 'форм спільного підприємництва являть спільні підприємства у промисловості, створення яких стадо, можливим на основі колективної власності в результаті становлення та поширення акціонерної форш &2£сності. Спільні підприємства сталії наслідком та рисою процесу інтер-націоналізаці і капіталу та виробництва, а також конкретним господарським мзханізион з'єднання капіталів та економічних інтересів різноманітної національної належності.

Як правило, спільні підприємства, шр створені у сфері ма-

теріального виробництва, тягнуть за собою'також об'єднання дій партнерів т з інтк ефірах: науці, проектуванні, вивченні ринку,

збуту та ін. , поридлукчи спільну зацікавленість у результатах виробничої діяльності.

Пс ступеню ускладнення та посилення взаємозалежності дій партнерів бід простих одноразових двобічних ■ угод до створення спільного підприємства можна прослідкувати декілька форм міжнародного співробітництва. ■ • .

Ґгода про івдшга технології, ноу-хау, лкцшгаійна угода, як правило, передбачають одноразову передачу результатів науково-технічної розробки і відповідно одноразову винагороду постачальнику такої інформації. На цьому відносини співробітництва, як правило, зупиняються, якшр 'лицензіПною угодою не передбачено-технічне сприяння по впровадженню ліцензії, навчання персоналу, виплати роялті.

Угода про коопероа&ге внрс-бнкцгво має, як правило, більш довгочасний характер, так як вона пов'язана з контролем якості, плануванням об'ємів виробництва, ускладненою формою розрахунків, але, тіш не менше, укладається на певне замовлення після виконання якого' співробітництво припиняється. '

Угода типу фракшрііцгу передбачають отримання'ліцензії (Франтом) на виробництво товарів або надання послуг під фірменною назвою даної ксклані? і можуть передбачати окрім надання послуг по технологічному сприянню, також і послуги по управлінню, пр створює умови для більш тісного співробітництва. Проте угоди про фран-шзінг. укладаються звичайно на фіксований період та на ебмеяаній^ території в обмін иа разову виплату та періодичні відрахування.

Угод:« про спільну діяльність мо;іуть відповідати за всіма по-'кавниками такій формі співробітництва, як спільне підприємство, включаючи спільне фінансуванні! проекту, спільне управління, розподіл прибутку та ризиків. Але, на най погляд, таке "спільне підприємство" менш стійке, так як не відбувається створення суто нового підприємства з правами юридичної особи.

Створення власно спільного ліддавємстт здається у сучасних умовах найвіЕПря та найбільш складною, довгочасиоп формою співробітництва, яка передбачає об’єднання сторін на базі створен-. ня спільної,•'ішскос'ао, щр у найбільшій мірі сприяє прояву зацікавленості партодрів у- ефективному функціонуванні спільного підприємства на всіх етапах його діяльності. .

На сучасному етапі розвитку свіюгосподарсьвих : -'язків, на наш погляд, спільні підприємства є найбільш оптл'-і'ьнои {одеш розвитку міжнародного економічного. співробітництва, особливо у ви-' робничій сфері, як з точки зору країни-імпортера, так і о тсчкі» зору країни-експортера капі алу. ' .

Однак,, можна припустити, щр ь умовах спрямованості всієї .світової економіки до більш ьі-шюго міжнародного руху ресурсів, технологій, знань, спільні підприємства будуть витискатись іншими, більш пристосованими до "відкрад;ої” економіки іїор’мйми інтернаціоналізації виробництва. ШадиВо, чр такою. формою стана транснаціоналізація'виробництва., иеревамне створення підприємств з 100% іноземним капіталом, тгк як економічні інтереси учасників спільного підириємства співпадають тідькч на певних, стадіях їх втілення, але вони все-таки різні і їх -реалізація у/певній трі обмежена, Транснаціональне виробництво, вгз здійснюємся па території різноманітних, держи, але у тгах єдиної иацюншціної власності на засоби Ьиробющтеа, т? обмгаижв різним» іитере$а«и учасників виробничого процесу, ир мзе місце прц-спільному.виробництві. ' - . . ‘ ' ',,

Розвиток слільних підпрйєдаг* на тер«'/орії України, на на® погляд, повинно матії за шту: ,

- 1) надати підтримку внутрішній економічній реформі шляхом:

- залучення додаткових матеріальних, фінансовий та інййх ресурсів;

- більш ПОЬНОГО насичення ВНУ^ІШНЬОГО ринку Я!'ІСЩІЇ*И ,})РОДУі5ТйГ»ІГ"

- залучення до української економші для розширення та модернізації виробництва передової закордонної технології та дбевіду управління, прискоренню науко йо-тєзшічнйго прогресу, шляхом залучення найновіших технічних знань; .

- становлення ринкових, конкурент>щх відносин;

- одержання деионзіраціГшого ефегг.’у переваг ринкової економіки.

2) поету/швої інтеграції народного господарства республіки до структури СВІТОВОЇ економіки ШЛЯХОМ: .

-'розвитку міжнародної кооперації та спеціалізації виробництва;

- -розвитку експортної бази, ПІДЕІІЩШЩ ефивишіюсрі зоваііішьоево-НОМІЧМИХ ЗВ’ЯЗКІВ, оптииізацїї структур}! 30£НІІіШЩбрГОВОГО обороту, зміцнення позицій на риикр розвинутих країн'; 1-

- розвитку імпортозаміщуючого виробництва?

' Іноземний партнер при створенні спільного підприємства переслідує свої цілі, серед яких вагоме місце гиґ. мають:

- розділення ризику, особливо при створенні СПІЛЬНОГО підприємства по виробництву и;-:;продукці ї, збут якої на гарантований;

- зниження витрат на створення нових потужностей, собівартості продукції, пр виробляється, sa рахунок низької■ внутрішньої вартості сировини, матеріалів та р,;.Зочої сили; '

- концентрування на найбільв відловідальних та технологічно складних напрямках за рахунок перемішання найбільш трудомістких та матеріаломістких виробництв за кордон;

. - опанування новіш ринком та надбання комерційного досвіду .

ДОботи на ньому; \ . .

- підвищення ефективності системи збуту, пр досягається за

рахунок ЗШ'.Я?НЯЯ конкуренції, погодження" виробничої та комерційної-ДІЯЛЬНОСТІ, ХЕОТуйздНЯ ГрОДУКЦІ ї; .

-■■'диверсифікація сфери діяльності.

У результаті наявності такої різноманітності рушійних сил спільного, .'Підприємництва, • у кожного портнера по спільному підприємству можуть бути різноманітні економічні інтереси. У такій скТуаіУЙ Аоичнйм здається створення певного механізму погодження інтересі учасників спільного підприємства. $зянй механізм міг бп бути пдедб«фдоний таким чином: .

ї'етап: вияв економічних інтересів майбутніх партнерів по

спільному підприємству. ■ ■ '

II етапі вияв'сфер можливих Зіткнень інтересів. ,

Ш ві-зт вступеня ?$й&яюг ійї^рйоів-

ІУ етап: ЙИ?Лр » .ХЗКІІЛ інструментів економічного, op- N

ганізвй,ійного та правового характеру, котрі у найбільшій мірі пом’ яйаувая» б Прсгігріччз, що виникають.

'Тог.!?’! :*ГГ*ОЧ, ПрІ» НОКЯІВІЙ ИЗЯВНООТІ pi.?HO№HtTH4X рушійних сил у i'Hcwppa та рзцияієнта капіт?.?.у, спільне підприємство є ОДЯІЄЙ ? .-'’ТЯКИХ 'І'орм, особлйяість яких дозволяє рмшауввти еко-

НОИІ’ШІ ГНІ&РСИ JVStiHMBie МПДОРЯВгИОГО співрсбітнкгдл«, m Н9

нзгутг .бугіт рзайїГ(?!>ані при інсах рівиюс доетс "?рез інші <$отеі, *»юг*тм* резулїтагоч їг ксдат/шіеу, 'от?»? f адрнон аялуч^тт.ч

ІНОЗе^ОГО КЗП’Тяьу,- toff CTBOpSS Певяу ЗаЦІЧ^-Р^ЧНІПТІ. для г.-т>- .

учрснуків цього процесу, так пх ш»/сс соб««» ?асіб досягнення вр виходять 5?» мй«і ювдввоег^З кб«':а“о « $4иігняків оквомо.

Н-? tf*thvi4!'b на т<?', щ-) спільне п^.рргемкичДО. ¿к .'орна Міжнародного •^‘-ОНОИТЧ’ГОГ'О СіПіБробгТгИЩТРїі nif" «ИДІ^.«-,10 н СЬСЯЛМІЧІ'іС

теорії у окремий предмет дослідження, пра<тично всі автрри відзначать відсутність єдиного тдходу до визначення поняття "спільна підприємство” кк у зарубіжній, так і у вітчизнянії! літературі п даної проблеми.

Для визначення поняття "спільне підприємство", на каш погляд, слід керуватися наступними критеріями:

- наявність угоди про довгочасне співробітництво; ’

- об'єднання1 сторонами активів та їх оцінка як капіталовкладень;

- кількість учасників не менше ДВОХ;

- юридичний статус - повинно мати місце створення нової фірми, щр має самостійний баланс;

- національність капіталу - по меншій мірі один учасник мас 'бути іноземною юридичною чи фізичною особою;

- вирішення узгоджених завдань через самостійні органи управління, незалежні від органів управління учасників;

-•участь у прибутках та збитках у відповідності з вкладенім капіталом; '

- місцеположення - має значення у тому випадку, якшр дві

різнонаціоиальні фірми створюють спільне підприємство у третій країні, для якої це буде повністю іноземне підприємство. ' ‘

Виходячи з вищезазначеного, здається ижливіш визначити поняття "спільні підприємства'* таким чином:

* Сіпане підприємство - самостійна господарська одиниця» Ф,м Правило,є технологічно та територіально відособленою, яка діє яг основі угоди між учасниками, серед яких по меншій шрі один іноземна особа, на умовах спільного фінансування, управління, розподілу прибутків, ризиків та збитків, шр носе самостійй відповідальність за своїми зобов'язаннями.

Еикоднчи із суті спільного підприємництва, можна визначити нір перш за всё створення, розширення та удосконалення дійльносї спільній: підприємств, виникнення їхньої власності - це один і шляхів поступового подолання протиріччя шл; постійно зростаючі: інтернаціональним характером виробництва та національно-державам рамками власності на засоби виробництва.

’ 0;”'а з основних переваг- ’ створення спільних підприємств,

ефективність залучення передового закордонного науково-технічної досвіду.

"У противагу до традиційних форм, де технологія просто пері

дається, при участі у спільному підприємстві власник технології зацікавлений такод у її освоєнні та постійній мод» ,>іі і паці і дяя забезпечення зростання прибутку підприеист&а, пуі одержує технолог»!.

• Спільне підприємництво кюжно розглядати як один із інструментів модернізації національної економію!. Розвиток спільного підприємництва дозволяє без зростання зовнішнього Сергу одержати необхідні інвестиційні ксати причому як фінансові, так і матеріальні;. При'пасивному імпорті капіталу у вигляді зайти та кредитів, як показала практика, не було досягнуто вирішення багатьох проблем національної економіки. Створений спільних підприємств -це імпорт капіталу у-найбільш прогресивній формі.

Участг у спільному підприємстві дає можливість партнера« здійснювати вплив на визначення ціни, приймати участь у контролі та управлінні виробництвом, 'а такс« гарантію поставок результатів виробництва на тривалу перспективу. - ■

■ Спільні підприємства мають більиу конкурентноздатність у порівнянні з іншими формами господарювання у вітчизняній економіці, тому ир використовують передову іноземну техніку та досвід управління і комерційної діяльності при, наявності місцевих кваліфікованих кадрів та енерго-сировичноУ бази, гр дозволяє знизити затрати виробництва, а таком шать більи вільний доступ па західний ринок дякуючи асоціації з ¡нозешпш партнером.

Кріп того, у разі невдач спільного підприємства, учасник ризикує не еоім капіталоп, и;о необхідний для даного проекту, а тільки своєю частино», обмеженою внеском до статутного фонду.

Створення спільних підприєїіств мої.-» зіграти вадливу роль у розвитку конкурентних відносин на зовнішньому ринку України.

У порівнянні з іншими формами, спільні підпршства забезпечують найбільшу соціальну ефективність співробітництва.

ІЬряд з соцігльно-е.їономічнтііі пєревагаш, розвиток спільного підприємництва нас в певній - мірі і політичне значення, сприяє більшій відкритості насісго суспільства, зміцнення його авторитету перед світовим співтовариством.

У той ж час, навряд чи спільне підприємництво необхідно-ви-корисовувати у всіх випадках міжнародного економічного співробітництва. ;

Спільне підприємництво не заміняє та не підміняє'всі інші . форми міжнародного економічного співробітництва, а' збагачує їу, вирішуючи- при цьому свої власні специфічні завдання шляхом ство-

■ ' - 16 - . ренті нового підприємства на основі об'єднання фінансових та інших* ресурсів, досвіду, технології та надаючи партнерам додаткові переваги у результаті розподілу інвестиційних витрат та ризиків.

Процес створенню спільних підприємств та їх іьтеграції б українську економіку не. є однозначні У нинішній час ¡¡¡£ проходить етап становлення, але є вле й деякі результати.

На 1 січня 1993 р. на території України почали виробничу

ділльмісті близько 650 україноіко-1поіс-мних спільних підпрпско-п; s участю фірм з 58 держав.

Основними партнерами t фірм,! СІКА, Угоравши, Польці, Кікеччм-

іш, Чехословаччпни, 'тобги у перлу чаргу найбільш розсіігіуїі i.paï.-m

та наш найблилчі сусіди.

ШрІЕКОахрНУ ЦрОлОдіїТІ. Процес СіЧОі.пііи! СПІЛЬНИК ПіДЩЯіЄ!СЇВ у різноманітних регіонах республіки. ' .

Реєстрацій он ільнил іидприємсть ьідбубагїьск іь>г<бь<»«ни у м. КіКШ, ОдвСІ, jjrit ill*.)0t»Tj>«-CM<.y, Ді»Ниї(і>*у, ЛпвОМ, V/vi'Opu/' І. -

Як правило, iiepeuaitae теидіиціи етьиріішш cîumku підприємств з їі£йїьілак.і, а часте içocv./ еиміллічивіга г.^Н!Га!!л статутного капіталу. '

Прагнення адешвггії, fv-msii кигстіг., і;;.: ь.;с-Лі;тг;.'; у стьі-утші« капітал, а тако.н їхнє несвоє чіи:п<з лн^оеь^я ов;Дчить не лише при відсутнім* відповідний ксіиічв v i«air«»i.vro інвестора, але у п<-рйі/ Чергу Про ¿ИСОК.И1І ступінь i'ÎWHKy, «J MKHJ4 BuhH rtù«' .lôÿvïc Caui капіталовкладення. '

Нині склався рад пріоритетних raujaeil, У шлах яких олаиуіггь вести сбо» діяльність зареєстровані спільні підир-.ісшгьа. Шгг "а sco - цо .падання послуг різноманітного характеру, оргг.нізн.чі.'т пя-•■гобої та роздрібної .торгівлі, будімльні рогіттк та виробництво товарів народного споживання. - Причому, каїіпільи eucoki текли реєстрації спільних підприємств, и,'> п&рздоачс.угь шсїм свса діяльність у сфорі послуг, псштиі не гілоКіі і шш» країні, але також і у США та у країнах ÊEC.

Крім'того, 'коааха їахел. прослідкувати епзціаліааціВ країн, ср склалася у певній мірі б згложлості від галузі, у яку здійснюються інвестиції. Так, наприклад, більшість фірм Польці та Чохословаччи-ни -інвестують кошти у підприємства легкої промисловості, фірми Австрії та Угорщини у сільське господарство, фірм! Нікоччшш ггро-валио у промислові л<дприєнства. ' ,

В умовах постійного скорочення виробництва гродукції р-з-

. - 17 - '

мисловістп республіки обсяги виробництва та експорту спільних підприємств постійно зростають. •

Характерною рксо:о є иридкі темпи зростання обсягів виробництва спільних підприємств. Обсяг виробленої, ними продукції та наданих послуг га 9 місяців 1992 року варіа у порівнянні з 1990 роком у 122 рлс’л тз склав 4?°"",9 мільйона к^рбовзяців. Т*«пи Г’ростпнпя експортних постачань пм-жчгіл'кгь темни зростання і торгу-та темпи гростакня пиребниігип, хоч в абсолютному обчисленні зберігається тенденція перевищення обсягу імпорту над'експортом.

І'ожна припустити, що перевищення імпорту над експортом не є особливою рисою спільних підприємств, ¡яр діють на території України, а є характерним' для всіх спільних підприємств у початковому періоді їх діяльності. На нашу думку, це перш за все пов'язано з іноземними інвестиціями у спільні підприємства, а також з використанням іноземними інвесторами спільних підприємств як інструменту проникнення своєї продукції на наш внутрішній ринок.

Важливим показником - ефективності діяльності спільних Підприємств є постійне зростання питомої ваги їх експорту у загальнореспубліканському .кспорті, який склав у 1992 році 5,7%, хоч побічно це досягається за рахунок скорочення експорту іншими учасниками зовнішньоекономічних зв’язків, зокрема державними підприємствами.

На основі наведених вища статистичних даних можна зробити висновок, що не дивлячись на погіршення загальноекономічної ситуації у республіці, спад виробництва, розрив господарських зв'язків, відсутність гарантованого матеріально-технічного постачання, спільні підприємства відіграють все більш помітну роль як у реалізації продукції та наданні послуг на території України, так і у розширенні експортної діяльності. Можна,припустити, щр надалі діяльність спільних підприємств буде мати все більшу питому вагу у національному господарстві республіки. . ‘

' Виконаний на основі таблиці інформаційного агенства "Бери" аналіз таких факторів інвестиційного клімату України, як політична стабільність, темпи економічного зростання, конвертованість валк*-тя, витрати на заробітну плату, ушвя внесення статутного капіталу, можливість залучення кредиту, ризик націоналізації, вплив девальвації, стан платіжного балансу та інших економічних та політичних факторів дозволив зробити висновок про його незадовіль- ’

- 10 - ' ну оцінку. Пери за все повоовання ’іноземних інвесторів викликають нестійка політична ситуація та економічна криза

' У роботі був розглянутий механізм створення та діяльності спільних підприємств, їх взаємодії з господарським комплексом України. Зпропоноваиий алгоритм створення спільного підприємства, включаючи проблеми пошуку та оцінки фірми іноземного партнера." Розглянуті питання техніко-економічного обгрунтування проекту створення спільного підприємства та запропоноване для практичного використання Українськими учасниками методичні рекомендації щодо проведення їєхніко-єкономічного обгрунтування створення та діяль-яосїяі підприємств з іноземними інвестиціями за участс українського капіталу на території України.

Проаналізовані валютно-фінансові проблеми, ар виникають при створенні та діяльності спільних підприємств, запропоновані деякі шяхи вирішення такої важливої проблеми, як йалпгна самоокупність підприємств. _

У роботі проаналізовані основні причини, ир призводять до невдач проекти створення спільних підприємств та " запропоновані шляхи подолання цих труднощів. Сбгрунтована необхідність створення державного комітету по іноземним інвестиціям, а також програми по сприянню залучення до економіки республіки іноземних інвестицій та запропоновані їх приорітетні напрями.

Робиться висновок про те, щз для посиленого розвитку СПІЛЬНИХ підприємств буде мати певне значення створення сприятливих умов длл розвитку підприємництва, ринкових відносин в економіці. '

Основні полопення дисертації . відобраязні у наступних публікаціях: '

' 1. Шханизы обеспечения вадягной сргаокулаеносгн совместных:

вредцркят11йГ//'Теоис;ы научных докладов на республиканской-научной конференции "Неханизм совместного предпршкмзтеліства" 27-29 марта 1990 г., К.: КРУ, Д990. - с. 74-76.

2. -ЇГ вопросу об определении понятия "совместное предприятие".//Деп. Б ИНШН СССР, II 42419 ОТ 16 ивдя 1990 г. - 6 с. _

3. Развитие совместных предприятий в Украине: некоторые проблемы создания л деятельности. К.: Дзд. -полигр. центр "Знання",

199а - 15 с.

, • 4. Некоторые проблемы формирования инвестиционного климатг Украины.//Шлитика и время, К., 1993. - 12 с. (сдано в печать).

' — '

' Лам, №4Я0. тир. 100, Друк. вид.-поліграф, центру . Київ —П, Бульвар Шевченко, И» 1993р. .