Анализ затрат на обслуживание производства и управления (на примере предприятий фарфоро-фаянсовой промышленности Украины) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Зорий, Надежда Мирославовна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.12
Автореферат диссертации по теме "Анализ затрат на обслуживание производства и управления (на примере предприятий фарфоро-фаянсовой промышленности Украины)"
pj-g Q MIHICTEPCTBO ОСВ1ТИ УКРА1НИ
КиУвськкй деркавний економ!чний ун!верситет
2 1 ПАР
На правах рукопису 30Р1Й Над}я Мирослав(вна
АНАЛ13 ВИТРАТ НА ОБСЛУГСВУВШЯ ВИРОБНШТВА I УЛРАВЛ1ННЯ /НА ПРИКЛАД1 ПШРИ6МСТВ ФАРФО-РО-ФАЯНСОВО! ПРОМНСЛОВОСТ1 УКРАНМ/
Спвц1альн}сть 08.00.12 - Бухгалтерский обл!к, контроль i анал!з господарськоТ д!яльност1
АВТОРЕФЕРАТ
дисертяцГ! на здобуття наукового ступеня кандидата економ!чний наук
КиТв - 1994
Дисертац!я в рукопис
Робота виконана на кафедр! ойл!ку 1 аудиту в кредитних 1 бвджетиих орган!зац!ях КиТвського держаного економ!чного ун!верситету
Науков! кер!вншш: доктор економ!чних наук, професор Самборський ВЛ.
Фар!он 1.Д.
Оф!п!йн! очоненти: доктор економ!чних наук, професор Кужельний М.В.
Пров!дна установа: Ужгородський державний ун!верситет
дин! на зас!данн! спец!ал!зовано! вчено! ради К.068.28.02 при Кигвському державному економ!чному ун!верситет! за адресов: 252057, Ки!в-57, проспект Перемоги, 54/1, ауд. 214, 3 лиортаи1вю можна оэнайомитись в б1бл!отецх ун!вер-ситету.
Автореферат роз!сляний 1994 року.
Вченнй секретер
спеи!ал1зовано1 вчено! ради
кандидат економ!чних наук, . г~ ., ^____,
доктор економ1чнгос наук, професор
кандидат економ!чних наук, доцент Шатк1вська Л.С.
Захист в!дбупеться
доцент
В.1.6ф1менко
I. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальн1сть теми досл1дження. Сучасний етап розвитку У крайни характеризуемся дскорЬшиш соц!ально-економ1чними перетвореннями, зумовленими переходом економ1ки до ринкових в1дносин. Ц1 перетворення передбачають подалыпий розвиток 1 адосконалення метод!в комплексного економ!чного анал!зу як одн!в! з д!евих п1дсистем управл!нкя виробняцтвом.
3 переходом Шдприемотв до економ1чних метод!б господа-рювання значно зростае роль як узагальнюючих, так I окремих показннк!в роботи п}дприемств, Головна роль выводиться уза-галънвючому показншсу соб}вартоет1, за допомогою якого оц!ню-ють роботу п1дприемств, синтезують зусилля колектив! в, спря-мован! на эниження та рац!ональне використання матер1альних, грудових та ф1иансовях ресурс}в в ус!х п!дрозд!лах п!дпри-емств,
Значну питому вагу в соб{вартост! продукцН мають витра-ти, пов"язан} з обслуговуванням виробництва та управлЬшя. На п!дприемствлх фарф ор о-фвднс о во! протсловост1 ц} витраги становдять до 33 % ус1х витрат.
Вивчення практики анал!зу соб1вартост! продукц!Т показало, що центрально м!сце в економ!чн1й робот} на б1лыпост1 п1дяриемств сьогодш в!дводиться прямим витратам. Значно мен-ше уваги прад!ляеться непрямим витратам, пов"язаним з обслуговуванням виробництва 1 управл1ння, оск!льки Лх в!дносять до другорздних 1 неосновних.
Досв1д економ!чно високорозвинених краКн показав, що внасл!док стабильного I поступального розвитку економ1ки,
який супроводиться пост!Йним зб1льщенням масштаб1в виробництва, Щдвищенням складност! ! як ост! продукц! I, неодм!нно зростае абсолютна та в!дносна воличгаа витрат з обслуговування виробництва та улравл!ння. Це эумовлено науково-тех-н!чним ггрогресом, що супроводиться зростанням оснащеност! виробництва на основ! застосування автоматичного обладнання, робототехн!чних комплекс{в 1 сучасно? електронно-обчислюваль-ноТ техн!ки. У зв"язку з цим розширюються 1 ускладнюютъся процеси, пов"язан! з обслутовуванням виробництва та управлении, що сприяе п!двищенню !нтересу до об"екта лосл!дження I проведению всеб!чного економ!чного анал!зу, спрямованого на вкявлення резерв}в зниження витрат на обслуговування виробництва та управл!ння.
Методолог1чн1 та загальнотеоретичн! питания анал!зу витрат на обслуговування виробництва та управл1ння доел} джу-ються у працях багатьох економ!ст!в: А.Ф.Аксененко, I.А.Басманова, АЛ.Василькова, В.БЛвашкевича, А.Ш.Маргул!са, А.1. Шневсысого, Г.М.Мельничука, В Л.Самборського, А.Д. Шеремета та !н.
Вивчення л!тератури з питань янагйзу витрат на обслуговування виробництва та управл!ння показало, що поряд !з за-гяльнотеоретичними досл1дженнями деяк! аспекти анал!зу вза-гал! не вивчено, а деяк! розглянуто не досить повно.
Так, потребують вир!шення питания комплексного досл!д-ження проблем орган!зац!! 1 методолог! 5Е формування ! анал!-зу витрат на обслуговування виробництва ! упрашйння, вибо-ру показник!в агтл!зу витрат ! метод!в факторного анал!зу
ix.
Вивчення практики орган!зац!! анал!тично! роботи у ви-1бничих об"еднаннях 1 на п!дприемствах показуе, що недос-1ТНьо використовуються економ!ко-математичн! методи, не )ид!ляеться налегая увага анал!зу комплексних витрат !з за-:осувашшм ЕОМ.
Актуальн!сть розробкя цих питань щодо п!дприемств фар-1ро-фаянсово1 промисловост! зумовлена особливостями об"ек-( досл!дження, в!дсутн!стю розробок у ц,1й п!дгалуз! I заэ-ишями II розвитку в умовах ринково! економ!ки.
Таким чином, потреба у розробц! рекомендац!й щодо вдо-:оналення анал!зу витрат на обслуговування виробництва ! :равл!ння з урахуванням техн!ко-еконсм!чних особливостей рфоро-фаянсов01 промисловост! в нових умовах господарюван-: зумовили виб!р теми ! основн! напрями дисертац!Йного до-:!дження.
Мата ! завдання дослгдження. Мета досл!дження пшигаз в му, щоб на основ! критичного вивчення теорИ 1 практики |зробити рекомевдац!! щодо удосконалення методики анал!зу трат на обслуговування виробництва та управл!ння 1 вияв-нню резерв!в зменшення !х.
Лля вяконання поставлено! мети необх!дно розв"язати ряд укових ! практячних завдань:
розкркти техн!ко-економ!чний зм!ст витрат на обслугову-ння виробництва ! управл!ння з урахуванням !хньо! спецп-ки;
дати кратячну оц!нку д!ючо! системи групування витрат обслуговування виробництва та управляли I розробити б!.шд йконалу номенклатуру статей комплексних витрат;
-4-655
досл!дити методики анал!зу комплексних витрат та визна-чити напрями вдосконалення 1х;
визначити 1 розробити методику розрахунку фактор!в, що впливають на зм!ну величини витрат на обслуговування виробництва та управл!ння;
провести анал!з витрат на обслуговування виробництва та управлппш методами кореляцН з побудовом економгко-матема-тичяюс моделей фактор!в 1з застосуванням ЕШ;
на основ! розроблених методик анал!зу виявити резерви зменшення витрат на обслуговування виробництва 1 управления.
П ре,дме т 1 об"ект досл!дження. Предметом досл!дження е методолог!я, методика 1 орган!зац!я економ!чного анал!зу витрат на обслуговування виробництва та управляет. Об"ектом досл!дження вибран! п!дприемства фарфоро-фаянсо^о'1 промисло-вост! Укра'1'ни.
МетодолоПя } методика досл!дження. Теоретично» * мето-долог!чною основою досл1дження е окрем! положения економ!ч-но1 теорП, прац! в1тчизняних та заруб!жних економ!ст!в. У робот! використано магер!али Верховно У Ради 1 Кзб!нету М1н1,-стр!в Украгни з питань економ!чних методик управл!ння про-мисловим виробництвом, методолог!чн! документи, вказ!вки 1 рекомецдац}1 ¡подо плануваши, обл!ку 1 економ!чного анал!зу. Джерелами 1нформацН були матер!али Шнстату 1 М1неконом!ки Украши, Ком!тету по легк!Я промисловост1 УкраУни, р!чн! зв!ти гс!дпришс тв, пот очна бухгалтерська документация.
У робот! широко використано економ!ко-математичн! мето-ди, методи факторного анал!зу, методи пор!вняння. Розрахун-ки виконано 1з аастосуванням ЕОМ.
Наук рва новизна досд!джання. ЕШст роботи полягае в теоретичному обгрунтуванн1 1 практичному вир!шенн! комплексу пи-тань орган!зацН I методики анал!зу витрат на обслуговування виробництва та управлПтя в нов их умовах господарювання, а саме:
обгруитовано техн1ко-економ1чний зм!ст 1 специф1ку складу витрат на обслуговування виробництва 1 управл1ння;
розроблено гтропозицН щодо вдосконалення номенклатура статей кошлексних витрат;
критично отЦнено напрями формування витрат на обслуговування виробництва { управл1ння, вдавлено переваги 1 недол!-ки ¥х;
уточнено методику визначення впливу фактору обсягу виробництва на р!вень витрат, що дало змогу внести пропозицП щодо порядку коригувашм планових показник1в;
побудовано багатофакторну економ!кочмятематичну модель анал!зу витрат на обслуговування 1 управл!ння виробництвом {з застосуванням ЕОМ;
розроблено б!льш досконалу методику виявлення резервов зменшення витрат на обслуговування виробництва 1 упрявл1ння за допомогою коредазд{йно~регрес1йного анал{зу.
Практична и!ня1сть роботи. Пряктичне значения робота полягае у вянорнстанн! розроблено? I обгрунтовано! методики анал!зу витрат на обслуговування виробництва та управл1ння на Шдприемствах фарфоро-фаянсово! промисловост!. Ц1 пропо-зиц!1 та рекомоцдапН дадуть эмогу визначити основы! напря-ми вдосконалення анал!зу витрат на обслуговування виробництва I управл!ння, спрямован! на вдосконалення еконои1чних ме-
тод!в управл1ння виробництвом в умовах ринково'1 економ1ки.
Адробац{я та реал!зац{я результат{в досл!дження. Основ-н! положения дисертацП допов!дались, обговорювались та були схвален! на науково-практичних конференц.{ях "1нтенсиф!ка-1ця виробництва - джерело економ!чного зросташи" /м.Ужгород, 1909 р./; "Орган1зац1я бухгалтерского обл!ку, анал!зу 1 контролю в умовах переходу до ринковоК економ1ки" /м.Тер-ноп!ль, 1993 р./.
Пропозиц1В та рекомендацП автора щодо вдосконалення анал!зу витрат на обслуговуванш виробництва та управл1ння впроваджен! 1 використовуються на Терноп1льському фарфоровому завод!.
Публ1кацН. За результатами досуйдкення опубл!ковано 5 роб!т загальнвд обсягом 0,5 друк.арк.
Структура та обсяг лисертац!I. Дисертац1я складаеться 1з встуду, трьох роздШв, вионовк!в, списку викориотаног' л!тератури 1з т джерел та Н додатк!в. Загальний обсяг ди-сертац!!' №9 стор!нок, включавчя 7 рясунк!в та габлиць.
У вступ! обгрунтовано актуальн!сть теми дисертацП, ви-значено мету 1 основн! эаддяння, об"ект досл!дження, науко-ву новизну I практичне значения роботи.
У першому роздШ "Теорегичн! основе анзл!эу витрат на обслуговування виробництва та управл!ння" розкрито економ1ч-ний зм!ст витрат на обслуговування виробництва 1 управл}ння, досл!джено класи$1кац!ю 1 склад кошлексних витрат. Подано характеристику напрям!в формування витрат та даявлостх 1н-формац1йно! бази для економ!чного анал1зу. Дослужено ! критично оц!нено д!ючу систему покязниклв анал!зу витрат на об-
хугоЕувашш виробництва I управл!ння.
У другому розд!л! "Поточний анал1з витрат на обслугову-шня виробництва 1 упрявлпиш, напрягли його вдосконалення" ззглянуто методики анал!зу комплексних витрат. Визночено потники анал!зу, дкарела, фактори, що впливавть на величину ират на обслуговування виробництва та управл!ння. Подано хгоритми розрахунк!в впливу фактора обсягу виробництва на ¡личину витрат.
У третьому розд!л! "Анал!з 1 прогнозувашм витрат на 5слуговування виробництва ! управл!шш методами кореляц!'!" зоведено кошлексний факторний анализ витрат за допомогою соном!ко -математичних методов 1з застосуванням ЕОМ. Вияв-шо резерви змениення витрат на обслуговування виробництва ) управл!ння.
У вионовку дисертац!!" коротко сформульовано висновки 1 эопозшШ щодо вдосконалення а нал! зу комплексних витрат.
2. ОСНОВН1 ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЩ?
У дисертац!йн!й робот! на основ! проведеного досл!джен-г поставлено 1 вир!шено так! проблематичн! питания.
2.1. Економ!чний зм!ст витрат на обслуговування вироб-щтва та управл!тя. Розкритгя економ!чно! сут! витрат на !слутовування виробництва 1 управл!ння дав змогу визначити )ль 1 значения ?х у п!двищенн! ефективност! виробництва.
НормальниЯ х!д виробничого процесу ! зд!йсненвя його за-•льного кер!вництва - результат д!К функц!! обслуговування цэобняцтва та функцН управл!ння. В1докремяенш цих функц!й мовлено витратами на обслуговування виробництва ! управл!н-
ня, як! акумулюють в соб} витрати р}зного техн!ко-економ!чно-го ! функц!опального приз начеши.
Внасл}док проведеного критичного анал1зу погляд!в р!з-них економ1ст!в щодо збереження комплексних статей ми д1Йшли висновку про необх!дн1сть використання кошлекс1в для кальку-лювання з подальшим розбиттям Их за однор!дюши елементами витраг. У робот} доводиться, що незвахзти на р1зноман}тн1сть складу витрат на обслуговува1шя виробництва 1 управл!ння, вони мають ряд загалышх рис, що зумовлюе сп}льн1сть метод1в досл!дження.
2.2, Вдосконалетя номенклагури витрат на обслуговування виробниптва } управляю. РацЮнальна побудова номенклатури витрат на обслуговування виробництва 1 управл!ння сприяе оптимальност! розрахунк!в соб}вартост! иродукци та п{двищуе д!ев}сть економгчного анал!эу.
Вивчення л}тературних дкерел I практики роботи п!дпри-шетв з питань анал!зу вптрат на обслуговування виробництва ! управл}ння показало, що дхюча номенклатура цих витрат, на наш поглвд, недосконала, оск!льки р!зн! за ц!льовш приэна-ченням засоби, р1зШ нос}!' витрат, що мають р}зну основу нор-мування } розпод!лу, обл!ковулть на однгй статт1. Це насам-перед стосуеться витрат на утримання та екоплуатац!ю машин та оСяаднчння.
Тут обл1ковують витрати на утримання та поточний ремонт обладнання, як! залеяать в}д тривалоот} роботи } одиниц! ре-монтно'1 складност! обладнання; витрати, пов"язаш з внутр!ш-нъозяводським перем!щенням вантаж!в, що залегать в}д особли-востей виготовлення вироб!в.
Доц1льно групувати витрати в1дпов!дно до ц!льового при-аначешся, тобто вид!ляти витрати, пов"яэан! т!льки з викори-станням обладнзння або !яструмент1в або транспортних заооб!в.
Суть ознаки ц!льового призначеши треба розглядати не в сШльност! технологи обслуговування, а в сп!льноот! об"екта обслуговування, носхя витрат. ВрахоЕугочи не, в дисертацП за-пропонована бгльш досконала структура кошторису витрат на ут-римання I ексмуаташю машин та обладнання з уряхуванням спе-циф1ка досл!диувано1 гаяуз! промксловост!.
3 метою розукруанення статей витрат на обслуговування виробництва 1 управл1ння, що не менш ваяшиво для вдоскона-лення номенилатури комплексних витрат, лог1чно ввд!лити са-мост!йну статтю "Витрати на управл1ння".
3 метою вдосконалення обл!ку та економ^чного анализу витрат на обслуговування виробництва та управл!ння в робот! ви-значено ознаки класиф!кац1"1 цих витрат ! роль окремих групу-вань у д!яльност1 пхдприемства щодо певно! ознаки. ■
2.3. Особливост! Формувания витрат на обслуговування виробництва ! упрявл1ння в нових умовах господарювання. Форцу-вання витрат на обслуговування виробництва 1 управл!ння -складний процес, на якяй впливають законом!рност1 розвитку виробництва: спец1ал!зацП 1 кооперування; розпод!лу прац!; розвитку науково-техн!чного прогресу.
1Пд впливом природнкх умов, господарсько-економ1чяшс эа-ход!в проявляються специф!чн1 законом!рност1 формувяння витрат на обслуговування виробництва та управл!ння п!дприемст-вом.
На суччсног.г/ етапх в рядг галузей промисловост!, вклю-
чаючи фарфоро-фаянсову промислов1сть, зростое потреба в зб!~ льшенн! витрат, пов"язоних з утриманням та експлуатац!ею фон-д!в природоохоронного призначення, з похованням еколог1чно небезпечних в1дход[Б, з очищениям с^чних вод, та 1нших вид!в поточних природозбер!гаючих витрат.
У робот! обгрунтовано значения використаши нормативного методу формування витрат, який найб!льш повно забезпечуе управл!ння п!дприемством обл!ково-економ!чною !нформзц!ею пр! в!дхилення фзктичних витрат в1д д!ючих норматив!в, сприяе зниженню соб!вартост1 продукц!? 1 п!двищенню загального р1В-кя економ!чно! роботи п1дприемотва. Подано схему нормативного методу обя1ку виробництва.
Обгрунтовано необх!дн!сть поточного бухгалтерского контролю за формуванням витрат на обслуговування виробництва I управл!шш. При цьому доц!льно окрем1 види витрат групувати з метою зменшення к!лькост! статей витрат.
Особливу увагу прид!лено контролю за непродуктивна!® нитратами в склад! загэльновиробничих та загальногосподарських витрат. 1нформац!я про непродуктивн! витрати використовуеться в управл!нн1 для прийняття р!шень 1 оц!нки д1яльност! п1дроз-дШв { служб п!дприемстве. Подано схему орган! зацЦ' контро-лн за формуванням витрат на обслуговування виробництва 1 уп-равл!ння.
2.4. Ддосконялення загальних основ побудови анал!зу ком-плексних витрат. Досл!дження результат!в анал1зу витрат на обслуговування виробництва та управл!нвя на п1дприемствях фар форо-фаянсово'1 промисловост! Украхни показали низьку оператив н!сть ! д!ев:Есть янал!зу. Мало увэги прид!ллбться вивчетт
структура витрат, динам1ки зм!н 1х, впливу на загальн! результата роботи Шдприемств. Несистематично виявляються в!дхи-лення в!д плану, не прид!ляеться належна увага виявленню причта I винуватц!в В1дхилень, не розраховуються к!льк1сн1 значения факторгв, що впливэють на в!дхилення. Виявлення резер-в!в скорочення витрат здхйснюсться еп!зодично.
Причини недолШв янал!зу моша об"еднати в так! групп.
Перша трупа пов"язэна з специф!кою витрат на обслугову-вання виробництва та упрэвл!ння 1 зумовлена тим, що формуван-ня цих витрат е набагато складгйшим, н!ж 1ших статей витрат у зв"язку з кошлекснгстю 1'х 1 значною глрою в1рогшгш характером винипнешш Ы, численних ланок упраал!ння I структурних п!дрозд!л1в. Це все визначае складн!сть ! трудом!стк!сть процежу виявле!шя факторгв, що впливають на в!дхилення.
Друга трупа пов"язана з недол!ками анал1тично1 роботи на п{дприек-твах I потребуе виртення економхчнгос, орган!за-цШшх, методичних, шформациших, кадрових та соц1ально-пси-холог!чних питань.
Позитивне вир!шення та усунення зазначених вице недол!-К1В анал|зу витрат на обслуговування виробництва та упрзвлш-ня з широким застосувэнням економ!ко-математичнгос метод!в та використанням ЕСМ п!двшцить оперативном та д!ев!сть еконо-м1чного анал1зу.
Вивчення економ1чно1 лгтерагури з анализу витрат на обслуговування виробництва та управлЬшя, а також практики ана-л!зу цих витрат ча п!дприемствах фарфоро-фаянсово'1 пргалисло-вост! дае змогу визначити об"екти анализу витрат на обслуговування виробництва та управл!ння, джерела та методи анал{зу,
узагальнення результат!в анал:зу.Органiзащину модель анализу витрат на обслуговуванкя виробництва i управления подано на рис.1.
2.5. Анал1э динам!ки витрат на обслуговування виробництва i управл!ння. Вивчення динам1ки витрат на обслуговуван-ня виробництва t упрявлипш мае велика значения для перев!р-ки обгрунтованост! запланованогозростання або скороченкя окремих статей витрат, виявлеши вплкву на "fx змгнп заход:в, спрямованих на посилення режиму екоиомН, вдосконалення орган! зацП виробництва i упргвл!ння ним.
Дня аналгзу динам!ки витрат на обслуговуванкя виробництва i управл1ння на п!дприемствах фарфор о-фаянсово'1 промис-ловост! в процес! досл1дження було влкористано TSKi покзз-ники:
обсяг продукцП /роб!т, послуг/ в д!киях ц!нах п!дпри-емотва за пер!од, що п!длягае анал!зу;
витрати на обслуговуванкя виробництва i управл!ння за цей пер! од;
витрати на I крб. продукцП /роб1т, послуг/ всього i за окремими витратами - з утримання та експлуатац! У машин та устаткування; загалъновкр обш'л 1 та загалъногосподарсък! витрати;
питока вага витрат на обслуговування виробництва t уп-равл1ння в соб!вчртост! продукцП.
Досл!джено динам!ку структури витрат на обслуговуваши виробництва ! управл1ння в соб!варгост! продукци Терноп!ль-ського фарфорового заводу за I99Q-I992 pp. з метою виявлення статей, що найб!льие впливають на соб!вдртгсть.
Зазнячен! ввде показншш анал!зу динам!ки витрат на об-
Рис.1: Орган!зацгйна модель анал1зу витрат на обслуговування виробництва I управл!ння
слуговування виробництва х управл!ння викориотовуються в утг-равл!нн1 п!дприемством для:
оц!шш виконашш планового завданш з скорочення /зб!ль-шення/ витрат на обслуговування виробництва 1 упрявл!кня;
визначення р!вня витрат на обслуговування виробництва t управл!ння з попередн!МИ пер!одами;
визначення зм!н у розм!р! витрат пор!вняно з плановими внасл!док зм!ки обсягу виробництва лродукц!!;
пор!вняння пит ом о! ваги витрат на обслуговування виробництва ! управл!ння в соб!вартост! продукцИ на виробничих об"еднаннях ! п!дприемствах галуз!.
Використання запропонованих показнш:!в анал!зу витрат на обслуговування виробництва ! уиравл!ння дае змогу оперативно виявляти в!дхилешш, приймати оптимальн! управл!нськ! р!шення, спрямован! на л1кв!дац!ю негативных в!дхилень в!д планових /нормативное/ ! кошторисних показник!в, б!льш ефек-тивно використовувати внутр!шньогосподарськ! ресурса п!дпри-емства,
2.6. Анал!з впливу фактора обсягу виробництва на зм!ни витрат на обслуговування виробшщтва 1 управл!ння. Значке м!сце в робот! займають досл!дження впливу обсягу виробництва на витрати з обслуговування виробництва I управл!ння.
Визначення впливу цього фактора на величину витрат пе-редбачяе попереди!Я розпод!л 1х на зм!нн! та умовно-пост!йн! з метою визначення характеру впливу комплексних витрат на за-гальн! результати роботи п!дприемства.
Досл!дкення п!дтверджують, що п!дпрпемства з високою пи-томою вагою умовно-пост^йних витрат в соб!вартост! прцдукцЦЕ
знаходяться в б!лып виг!дних умовах, ск!льки Ум легше вико-нувати планов! зэвдяння. Це виконання мола бути досягнуто .т!льки зявдяки в!дносному скороченню умовно-пост!йних витрат за умови зростшшя обсягу виробнидтва. На п!дприемствах з не-високои пит мл ого вагою умовно-постШшх витрат цей фактор практично не впливае на виконання плану соб!вартост! продущ!1.
Подальше вивчення залежност! витрят в!д обсягу виробнидтва зумовлено визначенням величини в!дхилеиь умовно-пост!й-них ! эм!нних витрат у кожнп1 статт! !з застосуванням коеф!-ц!ент1В.
Для витрат на утриматш та експлуатац!ю машин та устат-кування погано розрахунок в!дхилення зг.ннних витрат в!дпов!д-но до зм1ни обсягу виробнтагва методом найвищо1 ! найнижчо'1 точки обсягу виробнидтва та витрат.
Запропонована методика дае змогу визначити вплив на зм!нн! !.пост!йн! витрати зм!ни обсягу виробнидтва.
У робот! доводиться, що залеян!сть витрат на обслугову-вання виробнидтва ! управл!ння в!д обсягу вироб.гацтва молшя визначити б!льш точно на нижчих р!внях детал!зац!¥ витрат: .окремих трупах, елементах 1 видах. Тому коригування планових показнпк!в доц!льно зд!йсшовяти саме на цих р!внях детал!за~ д!У, а не за статтями витрат, як пропонугться в Й1льиост1 економ!чних джерел.
2.7. А нал гз розрахунк!в кошторисно-нормативних ставок ! розпод!лу витрат на утршяання ! експлуатац!ю машин ! устатку-вання. Величина витрат на утримання ! експлуатац!ю машин та устаткування в соб!вартост! идиниц! вире5у зипчнои м!рои зч-лежнть в!д правильно!' методики планування, обл!ку 1 розпод!-лу витрат. Няй;очн11лшл методом розпод!лу витрат на утрилання
1 екоплуатац!ю машин 1 устаткування в розрахунок э викорис-танням нормадаивнгос ставок.
В економ!чн!й л!терэтур! з анал!зу соб!вартост! продукции 1 робот! економхчних слу®5 п!дприемств не првд!ляеться надежна увага методиц! розряхунк!в кошторисно-нормативних ставок, що призводить до выявления невиправданих в!дхилень внасл!док порушень у плануванн! ! розпод!л! витрат.
У робот! представлена методика розрахунку кошторисно-нормативних ставок витрат на утримання 1 експлуатац!ю машш ! устаткування, а також зроблено анал!з розпод!лу витрат на вироби Терноп!льського фарфорового заводу за 1992 р.
В робот! обгрунтовуеться, що незважаючи на Шдвищення трудом!сткост! роботи з розрахунку норм ! норматив!в витрат, зб!льшення обсягу обл!ково!Е 1иформацП, усйладаення процесу обл!ку, нормативный метод е 1 залишаеться найоптимальн!шим методом обл!ку витрат. Д!ев!сть цього !летоду злачно п!двшцу-еться в умовах функц!онування АЗУ.
2.8, Анал!з загальновиробничих та загальногосподарських витрат. напрями удосконалення його. Анал!з загальновиробни-чих та загальногосподарських витрат потребуе перев!рки об-грунтованост! ! правильном! розрахунк!в окремих витрат I складання коиторис!в, правильное!! ! пор!внянност! облику за-г-чльновиробничих та загальногосподарських витрат з плановими /кошторисними/ за статтями витрат, визначення в!дхилень фак-тичних витрат в!д кошторясних, встановлення причин, що впли-нули на в!дхилення.
Враховуючи галузеву специфику, анал!з загальновиробничих витрат зд!!!снюв':ли не по цехах виробництва, а по так
званих перед!лах: переробки сировини; формування ! лиття; утильного вилялу, глазурування та поливания; сортування, де-корування та упаковки з! структурою цеХ1в.
Об"ектами кялькулювяння була соб1варт1сть сукупностх вс!х кап!вфабрикат!в, що пройшли повну обробку на перед!лах.
Значна увага в досл!дленн! прид{ляеться виявленню непродуктивных витрат у виробничих п}дрозд1лах та заводоуправлш-н! в ц!лому. фактичн! дан! по непродуктивних витратах, що в!дображають у к'ошторис! п1дприемства, св1дчать про недол!ки в орган1зацГ* улравл!ння.
За результатами виконання кошторис!в загальновиробничях та загальн^господарських витрат на Терноп!льському фарфоровому завод! визначено фактори впливу на в1дхилення в}д планових показник1в. Виявлено причини в!дхилень, що залежать 1 не за-лежать в!д роботи колективу.
Проведений нами анал!з загальновиробничих та загально-господарських витрат дав змогу визначати резерви мотаивого знитатя витрат.
Напрямами вдосконалення анал!зу загальновиробничих та загальногосподарських витрат 1 п{двищення його ефективност1 з зд}йснення оперативного анал1зу цих витрат, скорочення не-виправданих { непродуктивних витрат, под^шешш роботи апара-гу управл1ння п!дприемства вдосконаленнш його структури п!д-розд!лами, л!кв!дац!ею зайвих та дублюючих ланок.
2.9. Анад}з та втнвлення резет>в!в зниження витрат на об-;луговування виробництва ! уггравл!ння методами кореляп!?. Траншей! методи економгчного анал!зу витрат на обслуговуваши зиробництва ! управл1ння даютв змогу визначити к!льк!сну ве-
личину впливу окремих фактор!в.
Застосування кореляц!йно~регресивного анал!зу цих витрат дало можлив!сть визначити к!льк1сну величину окремого впливу кожного фактора з урахуванням впливу вс1е1' оукупност!, що розглядаеться. Вир1шення цього завдання досягнуто побудовою багатофакторно"! мод ел! витрат на обслуговування виробництва 1 уаравлхння.
У робот! досл!джено ооновн! тенценц!'1 зм!ни р!вня витрат на Терноп!льському фарфоровому завод! за оотаннв десятир!ччя, виявлено певн! законом1рност! по окремих структурних одини-цях 1 в ц!лому по п!дприемству.
Практичну ц!ншсть мають багатофакторн! модел! витрат на обслуговування виробництва 1 упраалЬшя. 3 урахуванням вс!х математичних критер!'1'в якост! зм!сту моделей вибрано оптима-льн! для:
витрат на утримання та експлуатац!ю машю1 та устаткуван-ня -У/ :
-654,1 - 0,02 2/- 0,04^- 0,06^//- 0,04^ + + 0,1 X/.-- 0,08^; загальновиробничих витрат - Уг : Уг* - 543,2 - 0,06 2/?- 0,1 0,003-2^; загальногосподарських витрат - : • = - 971,1 - 0,01 - 0,004 Л'3/ - 0,00&^дг-- 0,006 - 0,012 Л'х.
Для визначешм фактор!в, у яких закладеш б!льш значн! резерви знинення р!вня витрат, сл!д враховувати р!вень коли-вання цього показника на п1дприемств!. Р!вень коливання одно-р!дних величин вим!пчготь за допомогою показник!в середньо-
квадратичного в!дхилення та лисп ере Гг ВхГ для пор!внян-ня ступени коливання за факторами, як! мапть р!зн! одяниц! вим!рювання, а також застосовують коеф!ц!енти вар|ац!3г У*;.
Для витрат на утримання ! експлуатац|ю машин та облад-нання р!вень коливання становить 76,5 %, для загальновиробни-чих витрат - 66,1 %, для загальногосподарських - 64,1 %, що пояснюзться системою фактор!в, як! впливають на р!вень них витрат.
Проанал!зовано коеф!ц!енти вар1аци, еластичност!, та 1-коеф1ц1енти. Для визначення резерв!в можливого зниження р!вот витрат розраховано середн! значения фактор!в у ряд! зтруктурних одиниаь, де ней р1вень перевящуе середн!й по п!д-ириемству, а також тих, де в!н нижчий.
Пор1вняння ргвнхв факторних показник!в з урахуванням ве-чичини коеф1ц1снт!в регресП за трупами цих структурных оди-*иць дало змогу виявити невикористан! резерва. В!дпов!дно р1-зень витрат мотаа знизити по витратах на утримання ! експлу-атац!го машин 1 устаткування на 20,7 %, по загальновиробничих затратах на 32,2 % 1 по загальногосподарських - на 40,5 %.
В економ!чн!й л!тератур! розроблено ряд методик розра-сунку впливу фактор!в на р!вень витрат. Однак вопи потребу-)ть вдосконалення, оск!льки при анал!з! дають р!эн} резуль-•ати.
Ми виходили з того, що п!д час досл!дженвя важливо знай-'и найефективн1шу Шдотожину регресоргв, як! описують зм!ну |!вня витрат ! IX вплив на сб!варт1сть промислово'г продук-
г
3. Основн! положения дисертацН опубл!ковано в таких , роботах.
1. Оц1нка ефективност! витрат на управл!ння виробницт-вом // Сучасний стан та проблеми розвитку економ!чно'1 науки в Укра!н!: Зб1рник наукових праць. - Ш "Чнфотер". Тернопхл 1992. - 0,2 д.а. /в сп1вавторств1, особисто автора 0,1 д.а.,
2. Переваги ойл1ку та анал!зу витрат на обслуговування { угтравлЬшя по М1сцях 1'х виникнення та центрах в1дпов1даль ност1 в умовах переходу Шдприемств до ринкових в}дносин // Сучасний стан та проблеми розвитку економ!чно1 науки в Укра н1: Зб!рник наукових праць. - МП 'Чнфотер". Тернол г ль, 1992
- 0,12 д.а.
3. Удосконалення аналгзу стану виробничих запас!в // I теноиф!кац1я виробництва - джерело економ1чного зростання: Зб!рник тез!в науково-практично!' конференцП. - Ужгород, 198
- 0,2 д.а. /в сп!вавторств!, особисто автора 0,1 д.р./.
4. Класиф1кац1я витрат по обслуговуванню виробництва т управл!ння 1 шляхи П удосконалення // 0рган1зац1я бухгалте ського обл!ку, анализу 1 контролю в умовах переходу до ринк во! економ!ки: Тези допов{дей науково-практично'! копференц!
- Терноп1ль, 1993. - 0,12 д.а.
5. Переваги нормативного обл1ку витрат на обслуговуван ня виробництва та управл!ння // ОрганЪац1я бухгалтерського обл!ку, анэл1зу 5 контролю в умовах переходу до ринково! ек ном!ки: Тези допов!дей науково-практично? конференцП. - Те ноШль, 1993. - 0,12 д.а. /в сп1вавторствх, особисто автора 0,06 д.а./.