Эколого-экономическая оценка функций водной растительности тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Таран, Олег Николаевич
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.19
Автореферат диссертации по теме "Эколого-экономическая оценка функций водной растительности"
АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ РАДА ПО ВИВЧИШ ПРОДУКТШШ СИЛ УКРАЇНИ
ТВ АР
На правах рукопису
ТАРАН Олег Миколайович
ЇЖОЛОГО-ЕКШОМІЧНА ОЦІНКА ФУНКЦІЙ ВОДНОЇ РОСЛИННОСТІ
Спеціальність 08.00.19 - Економіка природокористування
та охорони навколишнього середовища .
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобугтя наукового огупвня кандидата економічних наук
Київ - 1994
Дисертацією е рукопис.
Робота виконана в Інституті гідробіології Ш України.
Науковий керівник - докгор економічних наук, член-ко-
' респондент Української академії
аграрних наук В.М.Трегобчук
Офіційні опонента: М.А Хвеснк - докгор єконоиічнех ту,і
0.1. Черкас - кандидат еконошчиих наук
Провідаа організація - Дерхавняй комітет України'по іни‘ь<яі
господарству
Еахист дисертації відбудеться ** f<2 " 7£>£>4?&Я ї$і>і р,
о гад. на засіданні спеціалізованої ради К
110 захисту дисертацій на вдобуття наукового ступенл какдаїиги економічних наук в Раді по шзвчзнна продуктивних см У».р&'їки АП України /252032, Кнїв-32, бульвар Шевченка, 60/.
З дисертацією иоана ознайомитися в бгйліотеий Гади тіо бей» ченн» продуктявнвх сш України All України.
іоторефераї розіслано " 7 " __Іі)9І р.
. Вчений оенретар . / ,
спеціалізованої ради ^ ) / ;
доктор економічних наук / _(^^і<*^',/Д.К.Прейгер
з
І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
1.1, Актуальніоть ігосгілокя. В умовах іктепоишюї господарської діяльності, інтенсифікації природокористування, і зокрема водокористування, аттіо посміяться втілив па такий пагшипий оА"єкт водннх екосиотем, як «одна рослинність. Оотання зазнас величезного антротехногекного тиску.
Водна рослинність виконує коллииу роль у гідросфері і природно-економічній системі в ціло>о. Вона забезпечу« бістпчтшй кругообіг речовин і енергії, становить основу механізмів самоочищення та біологічної продуктивності водойм, а зресто» зумовлюю всі китгеві процеси у водних екооистемах. Само тому водна рослинність виконує в природно-економічній СЙСТСЩ цілкії ряд важливих і ріаномінітних функцій. Внаслідок реалізації цих фуікцій суспільство отримує певні вигоди або зазнао певної шнодя.
Б умовах зростаючого впливу на водні екосистеми антропотех-ногошшх чинників відбуваються оуттеві постійні зміни структур-НО-фуЯКЦІ опальних показників водної рослинності. Ці ЗМІНІ] можуть мати як позитивний, гак і негативний напрям. З практичної точки зору надто важливо дати не лкша кількісну, але й економічну оцінку.
Така оцінка необхідна насамперед при техніко-скономічннх обгрунтуваннях різного роду водогосподарських проектів і заходів, пов"лзаних з дією на водні екооиотеми.
Теоретичні, методологічні й методичні проблеми економічної оцінки природних ресурсів і визначення ефективності заходів по охороні навколишнього середовища достатнюю мірою досліджені.
Гаг ом з тим питання економічної оцінки водної рослинності, і оооблвво її функцій продовжують залигатися не розробленими. А це не дає можливості враховувати результати фуїшгіокуванкя її та впливу на природно-економічну систему. Біаолідок ари тохніко-окономічному обгрунтуванні проектів, схем, програм та іпшкх матеріалів певна частина вигод та шкоди не береться до уваги, що В кінцевому підсумку може негативно відбиватиоя па загальній сколого-економічній оцінці як ьодогооподароьккх, гак і водоохоронних заходів.
1.2. Кета і завдання дослідження. Метою робота в розробка методології та методів еколого-економічиої оцінки функцій водної роолнннооті і її ачін, а такох врахування цієї оцінки при обр-'
руитуванні водогосподарських та водоохоронних проектів і заходів.
Для досягнення зазначеної мсти ставились і розв'язувались такі завдання науково-теоретичного і практичного характеру:
- розкриття економічної суті функцій водної рослинності та їх класифікація в меках окремих груп;
- розробка методологічних пршщипів та методів еколого-еко-номічної оцінки функцій водної рослинності і функціонування водної РОСЛИННОСТІ В цілому;
- розробка основних полокень еколого-економічної оцінки 8мін функцій водної рослинності і функціонування водної рослик-нооті в цілому під дією антропотехногенних факторів;
- еколого-економічна оцінка функцій водної роолиннооті та їх амін на прикладі окремих водних об'єктів і при здійсненні водоохоронних і водогосподарських заходів;
- рекомендації по використанню еколого-економічної оціше функцій водної рослинності і функціонування ВОДНОЇ РООЛЕННОСЇІ в цілому та реалізації корисних її властивостей /або запобіганню наслідків виявлення негативних властивостей/,
1.3. Предметом дослідження є методологічні та методичні питання еколого-економічної оцінки функцій водної рослі»кнооті і функціонування водної рослинності в цілому.
1.4. Об'єктом дослідження є водна роолинність, ьокрсма,такі її групи як вида водна, водно-болотна, фітопланктон і з&иші нитчаті водорості. Такий вибір об'єкта зумовлений ваиивим вна-ченням водної рослинності як первинного продуцента, цо забезпечує всі життєві процеои у водоймах і виконує в пркрадно-сконо-мічній овстємі велику кількість різноманітних корисних функцій.
1.5. Методологія га методика доолідження-
Теорвтичну основу дослідження становлять праці вченвх 8
питань економічної оцінки природних ресурсів та їх раціонального використанню, а тако* оцінки природоохоронних заходів.
Дослідження бааувалооя на розробках Інституту гідробіології АН України та багаточисельних публікаціях авторів-біологів. Для вивчення та узагальнення наукової і статистичної інформації була використані монографічний, роврахунково-она-літвчні, економіво-статистичні, нормативні та ішаі меюдк лса-лідкень.
1.6. Наукова новизна дослідження волягас в тому, цо влерае
розроблені методологічні підходи і принципи та запропоновані методи еколого-економічної ОЦІ »ПСИ фуНХЦІЙ водної рослинності на основі вартісної оцінки результативності цих функцій через економію приведених затрат, пов'язаних з підтвореннян корисних або запобіганням негативних їх властивостей.
До основні« наукових результатів, що визначаються новизною і які виносяться на захі-от, налегать такі розробки:
- методи еколого-економічної оцінки функціонування водної
роолянності як природних, так і штучних водойм; ' .
- методичні рекомендації по сколого-економічній ОЦІНЦІ 8ЩК функцій водної рослинності і функці снування ВОДНОЇ РОСЛИННОСТІ
г цілому під дісе водогосподарських і водоохоронних заходів;
- метода врахування еколого-економічної оцінки функцій водної рослинності, функціонування водної рослинності в цілому га їх вмій на прикладі окремих водогосподарських і водоохоронних гаходів, а такоа рекомендації кодо вйкоряетахшя цих оцінок при визначенні ефективності зазначених заходів.
1*7- Практична пікнтегь дисертації. Одержані результати та оовроблені на їх основі рекомендації даять можливість підввдлт» зівень наукової обгрунтованості та екологічної спрямованості заходів, зп”язанвх з реалізацією водогосподарських і водоохорон-шх проектів і робіт. Крім того, вони сприятимуть компетентному зирігсешда екологоводогосподлрськкх проблем і завдань по підви-цення корисної віддачі окремих водних екосистем.
Розроблені в дисертації методологічні та методичні підходи, ірактичні рекомендації і пропозиції реалізовані при підготовці техніко-екопомічнях обгрунтуаздь: екологічних попусків води з (ністровського водосховища в пониззя Дністра і Дністровський ¡иман, отворення біоценозів на прямоточних ділянках малих річок, іилучетія надлииковяї для нормального функціонування водної еко-иотеми Кременчуцького водосховища фїтомаси водної роолиннооті опт.
1.8. Атзобапія тіоботи. Основні положення та висновки дисер-ації доповідалися на 23 міжнародних та республіканських науко-о-практичних конференціях, нарадах і оімпозіумах. Зокрема, на сесовзній науковій конференції з проблем екології /Іркутськ, 962/; науково-технічній конференції з актуальних проблем охо-они навколишнього природного середовища /Запоріжжя, 1963/;
науково-технічному семінарі по впливу водосховищ на природу та господарство прилеглих територій /Пермь, 1385/; Всесоюзній нараді по охороні природного середоЕсвд морів та гирл річок /Владивосток, 1986/; науково-технічній конференції по досягненню науково-технічного прогресу із проектах меліоративного будівництва /Київ, 198?/; Всесоюзній нараді по впливу гідрологічного реідау на структуру та функці онуваївщ біогеоценозі в /Сиктивкар, 1367/; ВсесовйнгЙ нараді по сучасному стану та перспективах раціонального використовуваній і охорони рибного господарства в басейні Лзовоького моря /Ростои-на-Дону, 1987/; Всесоюзній нараді по вивцй водній і прибережно-водній рослинності /Борок, 1389/; Всесоюзній конференції по дослідженням гідромеханіаова-них робіт та дами і ягу /Ростов-на-Дону, 1991/.
1.9- Публікації. 2а результатах«! проведених досліджень опубліковано 67 робіт за галі ним обсягом 112 др.арк., у т.ч. 6оі співавторів - 21 др.арк.
І.10. Структуро і обсяг дисертації. Диоертаційна робота викладена на 153 стор. тайнописного тексту і складається а вступу, трьох розділів, висновків та рекомендацій, спиоку використаної літератури. Вона містить 55 таблиць, Ю формул, необхідних для формалізації та доповненій амісту викладеного матеріалу.
У вступі обгрунтована актуальність проблеми, сфер!кльовано мету і завдання дослідження, вишачено'предает, об"є!ст та методи дослідження, показана наукова новизна і практичне зна~ чення одержаних результатів.
У першому розділі "Необхідність та основні методологічні принципи вартісної оцінки функцій водної рослшшоогі”, ЯКИЙ складається з двох частки, розкрита економічна суть фуїшдй водної рослинності, проведена їх класифікація для різних груп водної рослинності, розроблено методологічні принципи і методи екслого-еконошчної оцінки цих функцій та функціонування водної рослиішооті загалом.
У другому розділі "Методичні питання вартіоної оцінки окремих функцій водної рослиішооті" показано значення окремих функцій водної рослиішооті як у водних екосистемах, так і в природно-економічній системі в цілому, запропоновані формули дад вартісних оцінок цих функцій.
У третьому роаділі "Основні полонення еколого-ехоношчиої оцінки змін функцій водної роолвнності і врахування її при
обгрунтуванні господарських га природоохоронних заходів" сформульовано принципи еколог о-економічної оцінки змін функцій водної рослинності і функціонувашет водної рослинності в цілому під дією водогосподарських та водоохоронних заходів, етапи проведення такої оцінки, запропоновано формули вартісної оцінки змін функцій і функціонування водної рослинності в цілому. На прикладі окремих повних об"скгіп розраховано величини еколого-економічних оцінок функцій і фуішціонування водної рослинності.
п. основні пал ший дисертації
І. Водна рослинність відіграє велику роль у механізмі самоочищення та біологічної продуктивності водойм. Отже виникає об"еятивна необхідніоть при проведенні будь-яких заходів, зв"яза-них з антропотехиогеннии впливом на природні або штучно створені водойми, максимально» мірою враховувати цю її роль. Особливо значення сказане мав при здійсненні широкомасштабних водогосподарських проектів, які спраашоть величезний вплив на водойми та водні екосистема.
Водна рослинність, зокрема такі її групи, як вища водна, водно-Оолотна, фітопланктон та зелені нитчаті водорооті, з точки зору природно-економічної системи,виконує багаточисельні функції. При цьому останні слід розглядати з позиції їх ролі в функціонуванні не липу водних екосистем, але й природно-економічних оистем.
функція водної рослинності з економічної точки зору саме й визначається тією роллю данної рослинності, яку вона відіграє в природно-економічній системі. Ця роль може обмежуватися ЯК безпосередньо життєвими процесами в водойомі. так і виходити за Його межі. В першому випадку мова йде про функціонування водної рослинності в екосистемі водойми, тобто реалізації уоіх II функцій в процесі життєдіяльності і післявегетаційний період в межах водойми.
В другому випадку нова йде про роль водної рослинності а іряродно-скономічшй системі в цілому, а сама рослинність в од-івм з найважливіших об'єктів зазначеної оиотемв. Окремі « функ-цї водної рослинності /сільськогосподарсько-кормова, оільоьхо-'ооподарсько-удобраовальна, промислово-с провинна тощо/ в результатом життєдіяльності цієї рослинності у вигляді продукту або провини. , ■
2. Оскільки кінцевою метою дослідження була розробка методів вартісної оцінки функціокування водної рослинності природно-економічної системи в цілому, в основу методологічних підходів було покладено такі передумови і принципи. '
По-перше, в процесі своєї житгєдіяльності та. за Його межами водна рослинність з точки зору економіки відіграє як позитивну, так і негативну для суспільства роль. Це означає, що її функції в природно-еконсмі чній системі носять і позитивний, і негативний характер.
По-друге, для максимально достовірної вартісної еколого-економічної оцінки функціонування водної рослинності необхідні класифікація та повне урахування її. різноманітних функцій.
Для вищої водної і водно-болотних рослин основними слід »вижати такі функції: водоочищувальна, берегозахисна, аераційна стосовно гідросфери і атмосфери, рабогосподароько-кормот, керестилизуш, оередовищна для мисливсько-промислової та ішзої навкаловодної фуни, оілі^ькогосподарсько-кормова, оільськогоо-подарсько-удобрхвальна, промислово-сировинна, транспіраційна, . водозабрудгаовалька та перепжодо-утворсвальна і нарешті, русло-регулююча. Фітопланктон мас більш обмежений ряд основних функцій. Це - водозабруднювальна та переккодо-утворювальна, аераційна стосовно гідросфери, рибогосподарсько-кормова, сільоькс-гооподарсько-удобрювальна та промислово-сировинна.
Серед зазначених функцій у природно-економічній системі позитйвну роль відіграють насамперед водоочищувальна, берегозахисна, аераційна відиооно гідросфери і атмосфери, рибогосподарсько-кормова, нерестилищна, сільоькогосподарсько-удобргшаль- ■ на, промислово-сировинна та руслорегулююча. До негативнях функцій слід віднести водозабруднюваліну, перешкодо-утворювальну і транспіраційну. . .
Певна'частина позитивних функцій реалізується природним шляхом /водоочищувальна, аераційна відносно гідросфера і: атко- • сфери, берегозахисна, рибогосподарсько-кормова. нереатилшцнв, оередовищна для мисливсько-промислової та іншої наиколовсдисї фауни/. Іниі функції - лише шляхом втручений людини /сільськогосподарсько-кормова, сільськогосподарсько-удобрювальна, сре-иволово-еировинна і руслорегулооча/, тобто еа доеміогов ¿¿дао-відви затрат праці та коштів.
Шо стосується негативних функцій, то їх реалізація відбу- . ваеться, як правило, природним шляхом.
2а рахунок проведення тих чи інших заходія можна значно підвищити корисну віддачу позитивних функцій, а також попередити шкоду від діяння негативних функцій.
По-третє, внаслідок реалізації конкретних функцій водної рослинності суспільство може або отримувати певну вигоду, або зазнавати збитків. Навколишнє природне середовище при цьому також або покращуєтьоя, або втрачпс якісь свої якісні характеристики, для відтворення яких потрібні будуть заграти.
Кількісні й якісні показники цих вигод та збитків /шкоди/ ьдяекать від багатьох чинників: річних запасів, продуктивності і видового складу водної рослинності, реалізації заходів по збиранню та використовуванню надлишкової фітомаси, особливостей водойми по її використанії», ступеня забрудненості Я спрямованості водного потоку, водообміну, кліматичних і метеорологічних умов зони, видового складу та чисельності іхтіо- і навколовод-ної фауна тощо.
По-четверте, суспільство не повинно втрачати вигоди, отримані від реалізації тієї чи іншої функції водної рослинності. , Рівною мірою воно не повинно нести і збитки Лжоду/ від діяння негативних функцій. Для збільшення вигод та відвернеш« збитків /шкоди/ необхідні певні затрати матеріальних і трудових ресурсів. Саме це і в критерієм еколого-скономічної оцінки функцій водної рослинності та функціонування її в цілому, а також зміни зазначеної оцінки під дією антропотехногешшх навантажень на водні о<5"вкти й екооистеки..
Відносно позитивної функції ці затрати можна розглядати як затрати заміщення, звиязані з відтворенням. За їх допомогою будь-якій позитивнії! функції відповідає певний розмір затрат, які необхідні для того, щоб оцінювана функція припинила свою дію в природно-економічній системі. Тобто критерієм вартіоної оцінки позитивної функції водної роолинності слід вважати економію затрат по відтворенню зазначеної функції за умов її повної втрати.
Критерієм вартісної оцінки негативної функції моауть бути прийняті заграти по запобіганню або усуненню її впливу на природно-економічну систему. Пря цьому, враховуючи нерівноцінність
величин затрат по зазначених заходах, необхідно дотримуватися принципу мінімізації збитків для суспільства га шкоди для навколишнього природного середовища. .
По-п"яте, ефективні та прийнятні способи відтворення позитивних і запобігання /або усунення / наслідків дії негативних функцій визначаються за принципом мінімізації приведених затрат.
3. Вартісна оцінка функціонування окремих груп водної рослин нооті як компонентів природно-економічної системи визначаютьоя шляхом підсумування одноразових капітальних вкладень і щорічних витрат по кожному виду функції. Еколого-економічна оцінка функцій усіх груп водної рослинності може бути визначена шляхом підсукування приведених витрат по кожній із них.
З цією метою для еколого-економічної системи запропоновано такі поняття: "(фактично реалізована біоемність функції" /ФБФ/, "потенційна біоемність функції" /ЇІБФ/, "фактично реалізована біоемність окремої групи водної рослинності як компонента природно-економічної системи" /ФБК/, "потенційна біоемність групи водної рослиннооті" /ПЕК/, "фактично реалізована біоемність водної рослинності в цілому" /ФБС/, "потенційна біоемність водної рослинності в цілому” ЛІБС/. ,
Біоемність функції є річним кількісним показником фактично реалізованих її властивостей або потенційних можливостей. Для водоочищувальної - це обсяг забруднюючих речовин, які виводяться на тривалий час з біологічного кругообігу. Для аераційної -обсяг або маса виділеного у воду атмосферу кисгаз. Для сільськогосподарсько-кормової - кількість кормових одиниць корму, що одержують при використанні фітомаси. При цьому фактичні показники відбивають реалізовані біоємності функцій, а потенційні -можливі при сприятливих умовах їх реалізації.
З метою вартісних еколого-еконоиічних оцінок функцій водної рослинності, їх біоємності тощо нами запропонована система відповідних формул. Зокрема,
а/для оцінки біоємності окремої функції водної роолинності:
Єср'бФнЗ або Ефгб'СОи(С я/
ДвїЕср - вартісна оцінка біоємності функції, крб.;
£5Фн “ відповідно біоемність функції в натуральній формі;
С Я 3 ” пи*омі щорічні, одноразові капітальні та пряведені ' ’ затрати по відтворенню позитивної, запобіганню або усуненні) сжідливого впливу негативної функції, крб.
б/ для оцінки біоемності окремої групи, водної рослиннооті:
Ь*-£(Е^) ¿¡(о Ек г [ і5фн (С * ЕнК}]. /2/
1-І ' 1 І-І І
Де: Ек ~ вартісна оцінка біоемності окремої групи водної роолинності, крб.;
І:Цг - порядковий номер функції окремої групи водної роолинності.
в/ для оцінки функцій уоіх груп водно! рослиннооті тієї чи іншої водойми в цілому:
Еск "ІЛЕЛ або -*ІІ{ ¿ЛбЇЇЦС 'ЕнкЯ1/з/
;■! ‘ і -і іч І І
Д®: Еск “ вартісна оцінка біоемності усіх груп водної рослинноо-ті, крб.;
^■ПП - порядновий номер групи водно! рослинності, г/ для оцінки біоемності водоочищувальної функції, що реалізується природним шляхом:
Е~£іС’ЕЛ)ЩТ0С-*"’Ь8ГІСІА:-Арі
} -1 1 1-І І ‘ Ь ‘і і ' ‘о У
Де: і-1,1 - порядковий номер виду ВР;
.і ~ р:іУ
/4/
/Г ІҐ
/г: /гг
У' ‘.І
/Г/Г ‘і ‘
С.ІП
J 1 J
.,7^ - порядковий номер забруднювача, виведеного 8 біокруто-обігу;
- відповідно загальна продукція надвемних і загальна
фітомаса підземних органів і -го виду водної рослвн-ноогі водойми; •
- коефіцієнт контакгносгі з забруднювачами відповідно надземних і підземних органів і. -го виду водної рослинності;
- відповідно кількість поглиненого і поверненого знов в біокругообіг і - го забруднювача надземннма органами і -го виду водної рослинності, т/т;
- відповідно кглькіота видаленого і поверненого в біокругообіг j -го забруднювача піДвєннеш органами с -го виду рослинності, т/т;
- відповідно питомі щорічні і капітальні вагрвгв по
запобігшії® надходження j -го вабрудїшвача у водойму, крб./т. •
д/ для оцінки роді водної рослинності як чинника акумуляції вабруддавачів, а також подальшого їх виносу з водойми шляхом технічного вилучення надземної фітомаои, розташованої у контактній і доступній зоні:
Є.О-1 ^ ^ •' Ь" К'/П-ІВ "тс 'EM ) /5/
J*1 J J , •< I I I *J I ‘ *J 4 * І * ‘ * •
де: 8." - загальна фітомаса надземних органів і -го виду роо-
линнооті водойми, т ;
К* - коефіцієнт доступності збиральних агрегатів до фіто-маси і -го виду роолин;
А . ,/V. - кількість акумульованого на момент вилучення
lJ 1 j -го забруднювача відповідно в надземних і підземних органах і -го ваду рослинності, тА;
С.М ~ відповідно питомі щорічні і капітальні затрати по вилученню і. -го виду рослиннооті, крй/т. є/для оцінна фактичної біоємносгі берегозахисної функції:
L, г,j : II ( С - £ і. Кшп) '6/
-Sd l’( 1 1
де: 11 - протяжність берегової лінії, захищаємої заростями
і -го виду рослинності, пог.км:
К*к„ _ _ ^ . •
- коефіцієнт еквівалентності І пог.км штучного покриття кількості пог.км берегозахисних заростей і. -го виду рослинності;
Ьм,,Н^~ відповідно питоиі щорічні та капітальні затрати по штучному покриттю, крб. /ІІОГ.КМ. я/ ддя оцінки аераційної функції відносно гідросфери:
Ел * £ [P^co'-iduc* /7/
•*( * . де: / Релл / - валова продукція u -го виду водної рослинності
Лоп„ *****............................................
U ,и - ВІДПОВІДНО кількість виділеного І пог-
линеного кисню однією тонною і -го виду ВР за рік, т/г;
Сл , Ил - відповідно питоиі щорічні та капітальні
затрати по насиченню води за допомогою аераційних уотановок, крб. /т квото, в/ для вартісної оцінки рибогосподароько-кормової функції:
с '.ич&рг . яїРІ—)(г - 1
ле: й, Рв. Ро ~ відповідно загальна продукція рослинності у
водоймі та використовувана іхтіофауною А іншими організмами, т;
- відповідно коефіцієнти загального викорнотаиня рослинності, використання її рибами га іншими органів-маки, т/т;
К.зр, \-іц, - відповідно кормові коефіцієнти рослинності для
риб, організмів і організмів як корму для риб;
Ср , К(, - відповідно питомі порічні та капітальні затрати
■ по відтворенню рибопродукції, крб/т.
4.Нині багато водних об’єктів інтенсивно зароогагть водною роолинністі), що значною мірою знижує їх деякі корисні функції цієї рослинності в природно-економічних оиотемах, зокрема, прогресуюче заростання водооховиц ауморлюе їх заболочування Я замулювання, втрати водаах реоуроів внаслідок транспірації, погіршення водообміну тоцо.
Заростання каналів призводить до зниження їх пропускної здатності і підвищення втрат води на випаровування. Посилюються при цьому водозабруднювальні і персшкодоутворювальїгі функції водної рослинності, ао завдав значної шкоди водокористувачам та водо-спожявачаи. Для «нолого-економічної оцінка цих видів шкоди нами запропоновані відповідні формули. *
5. Еколого-економічна оцінка змін функціонування водної рослинності від впливом господарських і природоохоронних заходів повинна базуватися на всебічному врахуванні всіх її основних функцій в натуральному та вартісному вираженні та включати такі етала:
- встановлення періоду стабільності основних характеристик ¿водної рослнішооті /валової продукції, запаоу, площі та ін./
як при проведенні заходів, так і при їх відоутнооті /базових умов/
- встановлення меж і зон дії заходів та іших чинників /базовий варіант і зона дії/;
- урахування функцій водної роолзнноаті як для умов з про-веденшга заходів, так і для бааоЕЗг умов;
- вибір реальних і наймеш затратних способів відтворення
погятееипх футахій, а також способів запобігання або усунення кяслідхів ревдіаааії ногагввнкг фушщіа а одлочаоним вотановлен-няа приваденгх вагрзг; . • _
- вартісна оцінка змін окремих функцій і функціонувалня водної рослинності в цілому під дією 8аходів порівняно в базовими умовами, тобто без здійснення цих заходів.
Для еколого-економічної оцінки змін функціонування водної роолиннооті в цілому використовують формулу:
лЕск*£{^[і5аисаді ]/*-еі£[ь“ср..(с*і:^^ г /9/
де: аЬк- зміна вартісної оцінки біоємнооті усіх груп водної
рослинності, крб,; зии _ індекси обчислюваних показників відповідно для варіанту 8 здійсненням заходів і без них.
6. За нашими розрахунками , .вартісна оцінка фактично реалізованої біоємності водної рослинності Дністровського гирла для умов здійснення екологічних попусків води становить 63,3 млн.крб. /в цінах 1390 р./, а при їх відсутності - 44,3 млн. крб., тобто має місце приріот в сумі 19 млн.крб.
При вилученні надлишкової фігомаси вищої водної, водно-болотної рослинності з метою запобігання евтрофікації, заболочуваній водойм та одержання додаткових кормів /або сировини для промисловості/, а також реалізації заходів по вселенню у водойми фіто-фільних риб вартісна оцінка може бути збільшена в залежності від напряму використання фігомаси до 74,5 - 82,5 шш.крб. При сільськогосподарському використанні фітомаси приріст оцінки може становити 23,9, а при промисловому - 27,1 млн.крб. При цьому для умов проведення вищезазначених заходів найбільш високі показники пайової участі припадають на аераційно-водоочищувальну, оільськогосподарсько-кормову та промислово-сировинну функції /відповідно 55,9#. 24,8*, 14.4$ або 49.3*, 21,#, 24,5?/.
7. Проведена еколога-економічна оцінка функціонування штучно створених біогеоценовів на малих річках пюсазала їх високу корисну віддачу. Оцінка фактично реалізованої біоємнооті водної роолиннооті 9 урахуванням затрат на спорудження пристроїв для регулювання прямолінійних ділянок русел і їх експлуатації в залежності від напряму використання вилученої в пхсляввгетааійний період фітомаси для масивів площею 10 га становить від 75,2
до 62,2 тис.крб. / в цінах 1990 р. /.
в. Проведена еколого-економічна оцінка функціонування вищої водної рослинності Кременчуцького водооховииа по трьох варіантах.
Перший з них відображає нинішній отан використання різноманітних функцій зазначеної групи водної рослинноогі, другий передбачав роздільне за термінами і обсягами вилучення вищої водної роолин-нооті, а третій - збирання фітомаси в повному рекомендованому о<3— оязі в післявеготаційний період.
Показано, що вартісна оцінка фактично реалізованої біоємноо-ті вищої водної рослинності досягає 28,3 млн.крб. При умові вбирані« надлишкової рослинноогі ця величииа зростає до 24,5 мли. крб. /Л варіант/ і 31,6 млн.крб. /НІ варіант/при використанні фітомаси в сільоькогооподарсько-кормових цілях або до 38,1 млн. крб. /II варіант/і 35,8 млн.крб. /III варіант/при використанні фітомаои в промислово-сировинних цілях. Приріст вартісної оданкп за оптимальним варіантом становить 6,2 млн.крб. при сільськогосподарському і 9,8 шн.крб при промисловому використанні вилученої вищої водної рослинності. При цьому це дооягаетьоя переваи-но за рахунок промислово-сировинної. сільськогосподарсько-кормової, транс пі раці йлої та водоочищувальної функцій.
Ш. ОСНОМІІ ВИСНОВКИ ТА РЕШШШШ
3.1. Показано, що водна рослиішість виконує в природно-економічній системі різноманітні функції, класифікація і врахування яких обов'язкові при обгрунтуванні водогосподарських та водоохоронних заходів. З цією метою необхідно здійснювати об"ентивяу вартісну еісолого-економічну оцінку функціонування водпої рослинності .
3.2.Вигоди і збитки /скода/ суспільства неадекватні для різник водойм внаслідок відоіниості показників функціонупання водної рослинноогі та дії на неї багатьох чинників, сі о вапніте диференційованого підходу у кодному конкретному випадку.
3.3. Суспільство повинно з максимальною ефективністи ви-користовуїлти позитивні функції, а такок зводити до.шніиуму шкоду, яка завдається негативними функціями водної рослинності. Вартісна оцінка перших здійонгеться ва величиною приведених 8атраг на їх відтворення, а других - приведених ватрат на запобігання або уоуиення їх негативних наслідків.
3.4. Оцінка ефективності способів відтворення позитивних
і способів запобігшим або уоунешш наслідків негативних функцій проводиться за критерієм мінімуму приведених затрат.
3.5. Для вартісної ехолого-окономічної оцінки фактично використовуваної біоємності водної рослинності в цілому пропонується алгебраїчне сумування приведених затрат по всіх функціях і групах водної рослинності.
3.6. Показано, що з метою підвищення корисної для суспільства піддачі водної рослинності потрібно максимально використовувати позитивні і усувати діяння негативних функцій шляхом здійснення відповідних водогосподарських та водоохоронних заходів.
3.7.0бов"язкевою передумовою єколого-економічної оцінки функціонування штучних наосдяеігь віщої водної рослинності слід вважати врахування також затрат, поб"язшшх з їх створенням та експлуатацією. Для того^пдаб уникнути подвійного урахування цих затрат, необхідно включати до розрахунків ляше вартісну оцінку певних груп рослинності та виключати їх з сумарної величини оцінок позитивних і негативних функцій загалом.
3.8. З метою ефективного використання водоочисних функцій водної рослинності потрібно застосовувати ряд заходів - збільшення зон її контактиості з забруднюючими речовинами, науково обгрунтоване вилучення надземної фітомаси рослин, раціональна експлуатація відповідних технічних засобів тощо. До кожного конкретного водного об"скта в залежності від його основного призначення має застосовуватися диференційований підхід відносно строків і споообів збирання надлишкової фігомаои вищих водних та водно-болотних рослин.
3.9. 11а водосховищах гідроелектростанцій збирання роолинноо-ті повинно здійснюватися за принципом оптимізації отроків і обсягів зеленої маси, що вилучається з водної екосистеми, та при умові збереження її відтворювальних функцій. Лише при цьому
може бути забезпечений комплексний підхід до реалізації всіх корисних та позитивних функцій вищої водної і водно-болотної рослинності в водогосподарських та водоохоронних цілях.
ЗЛО. На великих каналах, які використовуються для технічного, меліоративного та питного водозабезпечення, збирання надаиикової фітомаси слід проводити переважно в післявегета-ційнкй період і до початку відмирання надземних /надводних/ органів. Збереження зароогей вищої водної роолиннооті протягом воього вегетаційного періоду значно підвищує енолого-економічну оцінку її корисних функцій, оскільки це позитивно впливає на
якісні показники водних ресурсів га інтенсифікацію процеоів їх самоочищення. •
ІУ. ОСНОВНІ ПУБЛІКАЦІЇ ПО TH.lt ДИСЕРТАЦІЇ
1. К методике экономической оденки ущерба водопроводным станциям хозяйственно-питьевого назначения от "цветения" воды // Комплексное использование водохранилищ и их влияние на окружающую среду. - : Труды координ.оонещ. по гидротехнике, дополнит, материалы к вип.83. - Ленинград: Энергия, IS73. - С.22-25
/0,25 п.л./. . "
2. Защита водозаборов питьевого и технического водоснабжения от загряэнения водорослями // Формирование и контроль качества поверхноотных вод, вші.2. - К.: Наук.думка, 1976. - С.94-96 /0,6 др.арк.. у т.ч. авторських - 0,2 др.арк./.
3. Способ подготовки поверхностных вод для искусственного пополнения подземных водоносних горизонтов // Авторск.свидет.
Я 701947, 1980 /в співавторстві/.
4. Эффективность изъятия и использования избыточного для нормального функционирования водных экосистем количества сесто-на // Круговорот веществ и биологическое самоочищение водоемов. -К.: Наук.думка, 1980. -С. 142-147 /0,36 др.арк. /.
5. Эколого-эхономяческая оценка изменений отдельных функций растительности в результате водохозяйственного и энергетического строительстю // Проблемы экологии Прибайкалья: Тезисы докл, воеооюз.иауч.конф. - Иркутск: 1982. - С.6-7 /0,14 др.арк./, у т.ч. авторських -0,07 др.арк. /.
6. Экономическая оценка экосистем низовий рек и лиманов юга Украины в услоеиях изменения гидротехнического режима под воздействием ВХК Дупай-Днепр // Гидрохимичеокие уоловия при переброске части стока Дуная в Днепр. - М. : ЕНЖГИМ, 1982. -С. 176-189 /Г др.арк., у т.ч- авторських - 0,5 др.арк./.
7. Экономическая оценка животного и растительного мира ое-веро-западного Причерноморья и мероприятий по его охране и рациональному использованию // Актуальные проблемы охраны окружающей природной среды: Тез.докл.научн.-гехн.конф. - Запорожье,
1983. - С. І20-І2І /0,12 др.арк., у т.ч. авторських - 0,06 др.арк./
8. Изъятие Сиогоков и тяжелых металлов иэ водоемов макрофагами как один из путей деевтрофяревэяют // Актуальные вроблеыч
. охрана окруапкггеЯ природной среди: Too.дэкл.научи.-техн.конф.-
Запорожье, 1983. - С.46-47 /0,12 др.арк., у т.ч. авторських -0,06 др.арк. /.
9. Вищі водні рослини - на корм худобі //Тваринництво України. - К.: Урожай, ІЗВЗ, $ 12. - С.36-37 /І др.арк., у т.ч. ав-
торських - 0,25 др.арк./.
10. Оценка изменений рыбохозяйотвенных функций водних экосистем в результате мероприятий по культивировангао кормовда организмов // Создание естественной кормовой базы рыб для повышения продуктивности рыбоводства: Геэ. докл. Всесоюз.конф. - М.,
1984. - С.ІІ5-ІІ7 /0,12 др.арк., у т.ч. авторських - 0,06 др.арк./.
11. З озер і водосховищ //Тваринництво України. - К.: Урожай, 1984, £ 12. - С. 16-17 /0,8 др.арк., у т.ч. авторських -
0,3 др.арк./.
12. Основные положения еколого-экономической оценки изменений санкционирования водных и околоводных екосистем под воздействием антропогенных факторов //Гидробиологический журнал, 1385,
й I. - С.55-61 /0,6 др.арк., у т.ч. автороьких - 0,3 др.арк./.
13. Скільки коштує вища водна рослинність // Рідна природа,
1985, й 3. - С.40-41 /0,75 др.арк., у г.ч. авторських - 0,25 др. арк. /.
14. Технология ооздания Оиошіато по очистке довнакно-оброо-ных вод оросительных систем Присившкья и ее экономическое обоснование. - НШТИ СССР, #6627-Б-86. - М, 1986 /0,6 др.арк. у т.ч. автороьких - 0,3 др.арк. /.
15. Использование высшей водной растительности для демине-
рализация дренахно-сбросных вод оросительных систем Присввашья.-ВИНИТИ СССР, Л 7535-В 86. - М. ,1986 /О,Зцрарс/^ т.ч. авторських -0,16 др.арк. /. ,
16. Эколого-зкоиомичеокая оценка эффективное** мероприятий .по улучшению санитарно-биологического режима и повышению водности малых рек //Достижения научно-технического прогресса в проектах мелиоративного строительства: Тез.докл.науч.-техн.конф.-К., 1987. - С.135-136 /0,12 др.арк., у т.ч. авторських - 0,06 др.арк./.
17. Эколого-вконоыическая оценка комплекоа водоохранных функций адкрофнтов я путей их реализации //Обеспечение экологической надежности мелиоративных систем. - К.: Урожай, 1987. -С. 172-179 /0,5 др.арк./.
ІУ
18. Экология малой реки. - ШНИ’ІИ СССР,' И 106Э-В 88. - М.,
1988 /6,8 др.арк., у т.ч. авторських - 1,3 др.арк./.
19. Закономерности развитая высшей водной растительности Днепровской устьевой области Днепровско-Бугского лимана я ее вколого-ахономическая оценка. - ВИНИТИ СССР, Я 1907- В 88. -М., 1988 /6,0 др.арк., у т.ч. автороьквх - 1,2 др.ярк./.
20. Эхолох'о-гнономическая оценка іуккцнонирования фитопланктона в условиях воздействия антропогенних факторов. - К.,
1989 /2,1 др.арк., у т.ч. авторських - 0,7 др.арк./.
21. Способ подавления развита нитчатых водорослей. -Лвторсх.свидет. & 1524865, 3£?£Ф /'у співавторстві/.
22. Эколого-эконоиическ^ч оценка функционировании яноией йсдноЗ растительносїи при гцдан«<рока,чни хозяйственных п iipapo-дуахрайних мероприятий. - К., ISvX) /3,95 др.арк., у т.ч. автор-CL-x.a - 1,3 др.арк./.
£3, Эконсшческая оценка лолзвятйльной роли высшей водной растительности в рыбном хозяйстве // Гндробаологйчеокнй аур-нал, Л 5, тс. -С. 74-79 /0,5 п.л./
24. Биотехнология очйотки о точних вод. - ШШШ СССР,
2448 -• В SO. - Л, 1990 /6 др.арк., у т.ч. авторській - 2 др.арк. /.
25. Устройство гш регулированию спрямленных русел рек. -Двгорск. спадет, й 1675472, 1991 /у співавторстві/.
26. Устройство по регулированию спрямленных русел малых рек. - Аыорск.свидет. И 1754839, 1992 /в співавторстві/.
27. Способ очкетаа сточных вод. Реиенио видача патепта зо '¿ЙЯГЯ8 Я 4909655 /33 , 1992 /у співавторстві/.
28. Гвдрэзкологвя украякжого участка Кплийской дельти Дутія а сопредельных г,.«.дс№&в. - К., Наук .дудака, 1993.
/27 др.арк.,- у т.ч. анг&рсисшс - I др.арк./.
29. Методические рекомендации по нолользованюо оестона
в качестве удобрения под селюкохоачЛответше растяпан. -К., Наук.дуйк», IS80 /2 др.арк., у т.ч. авторських 0,5 др.арк. /. •
30. Метадкческкв рехоыегсдодйя по уборке 3 яспальзованЕзз ьыоших ьоункх растений в качества груокх.кормов для оельехо-ГОІИЙОТи^ННКХ «ИОГИЙ. - К., ЙІ-" ггдроййолегвв АН УССР,
1904./1,7 др.арк.,у т.ч. 0,3 автореьдех др.арк./.