Экономическое регулирование развития туристской отрасли Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Пятницкая, Галина Тезиевна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1996
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Экономическое регулирование развития туристской отрасли Украины"
3
- ОД
НАУКОВО-ДОСЛЩШЙ ЕКОНОМ1ЧНИЙ 1НСТИТУТ 4 мХ'н ¡ - ÙIIIICTEPCTBA ШИЮМ1КИ УКРА1НИ
На правая рунопису
ГГЯТНИЦЬКА Галина ТезПвна
ЕКОЖМЙЧНЕ РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ TTPKCTCbKOÏ ГАЛУ31 yKPAÏffif
GO M
Спец1адьн1сть 08.0йгвЗ~- управлшня, планувзння та державно регулкшання економ1ки
АВТОРЕФЕРАТ
дисертацП на здобуття наукоЕОЮ ступени кандидата економхчних наук
KHÏB - 1996
Рукопис виконаний у Науково-доел1дному еконоы!чному 1нститут1 (НДЕ1) МШстерства економжи Укра'1'ни (м. КиИв)
Науковий керхвиик
- доктор економ1чних наук, професор Матвеев Ыихайло Т»моф1йовмч
0ф1ц1йн1 опоненти
- доктор економ1чних наук, професор Онищенко Володииир Пилипович
- кандидат екоиом1ЧНих наук Пазуха Иикола Диитрович
ПроЫдна оргашзащя
Держав кий Ком1тет Украйни по туризму
Захист Ыдбудепся < 5 > липня 1996р. о 14 годин! на заепдашп спец1ал!вовано1 вчено'1 ради (Д.01.61.01) по закис-ту дисертац1й на здобуття наукового ступеня доктора еконо-м1чних наук при Науково-доел иному економгчному 1нотитут1 МШстерства економ!ки УкраЗни (252103, КИ1В-ЮЗ, бульвар ( Дружби народ!в, 28,. 5 поверх, зал зас!дань).
3 дисертац1йною роботою можна ознайомитись у б1бл1отец1 НДЕ1 МШстерства економ1ки Украйни.
Автореферат роз 1 слан < V > 1996р.
Биений секретэр сп?Щав1зовапоУ ради
бондар !.к.
I. ЭАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЕОТИ
1.1. Актуальн!сть теми. В умовах реформування економ!ч-но! системи в Укра1н1 вежливого значения набувае вивчсння та прогнозуЕання роавитку взаемодП попиту та пропозу.цИ на той чи 1нший продукт. Необх1дн1сть ллал!зу тако'1 взаемодП в!д-носно комплексного продукту туристсько! галуз! Укра'пш обу-мовлена тим, що, як св!дчип св1товий досв1д, в кризових си-туац1ях саме розвигок туризму мохе позитивно вплинути на економ!ку кра!ни i стати невичерпним джерелом ваиотних над-ходхень в бюджет держави.
Зараз у св1т1 нараховуеться приблизно 400 млн. Турис-TiB. lUopi4Hi темпи росту цього показника 4-5%. Валютн! над-ходження в!д м!жнародного туризму зростають це б!льшими темпами 1 складають 11%. Украина щор!чно приймае лс:;ал 250 тис. 1ноземних турист1в, що становить 12% в1д р!вня кра!н СНД та 0,05-0,06% - в!д СВ1ТОВОГО, 'а у сум1 доход!в - в1дпов1дно, 12,5 1 0,02-0,03%. Одже на сьогодн!шн1й день тштома вага Ук-ра!ни в мшнародному обм1н1 туристами невелика 1 туристська галузь займае скромне м!сце в економ1ц1 крахни, що зовс1м не в!дпов1дав П потенц!йним можливостям.
Економ!чн1 переваги розвитку туристсько! галуз! безпе-речн!: витрати на створення одного робочого м!сця в 20 раз!в менш1, н!ж у промисловост1. обзгов1сть 1нвестиц1йного кап!-талу' - в чотири рази вища, н1ж в середньому по 1ншим галузям св1тового господарства. Поряд з цим .туризм, як трудом!стка сфера д1яльност1 сприяе п!двшценню зайнятост1 населения.
Все вище згадане спонукало до вивчення теоретичного ] практичного спадку з питань. економши, орган!зацIi та управ-л1ння в 1ндустрП туризм-/. Анал1з л!тературно! сладщини показав, що значний внесок в розробку теоретичних п1двалин розвитку ule'i галуз1 внесли заруб!дн1 досл!дники: К.Крапф, А.Ееркофф, Ж.Домазед'е, А.Сеттур, П.Дефер та 1н. Сфер! туризму кра!н СНЛ, у тому числ! Укра')ни, особливу увагу прид!-лено в роботах Л.К. 1сма?;ва, В.Д.Уварова, К.Г.Борисова, Л.Ф.Ходоркова, М.Е.Немоляево!, Г.П.Науменко, Ш.Л.Гаврилиши-на, О.В.Дмитрусенко та 1н. Поряд з тим проблем, пов'язаних з розвитком 1вдустрП туризму Укра'1ни, багато 1 у наукових працях вище згаданйх авторов еони повн1стю не розкрит1. Останне, а тагах* необх!дн!сть пошуку шлях!в п!двидення тивнос?1 д!яльност! туристсько] галуз! краЧни 1 обумовили
актуальн!сть вибору теми ц!е! дисертаШйно! роботи. '
1.2. Мета 1 завдання досл!дження. Метою досл1дження е ■винчения попкту р1вних сегмент1в туристичного ринку, вияв-лення фактор!в, що 'впливають на розвиток туристсько! галуз! та розробка рекомендац!й щодо П1двищення ефективност! д1яль-ност1 сфери туризму в Украш!.
В1дпов1дно до мети, в дисертац!иному досл1дженн! вир!-шен1 настушп завдання: 1) обгрунтування теоретичних поло-жень, що характеризуют попит та пропозицш на туристичний продукт держави та роль туристсько! галуз! у розвитку еконо-м1ки УкраЗни; 2) анал!з ринку послуг УкраЗни в сфер! поземного туризму;. 3) анал1з щноутворення в структурах. !ндустр11 туризму; 4) вироблення та обгрунтування основних напрямкЗв розвитку туристськоЗ галуз1 УкраЗни; 5) розробка модел1 Щ-ноутворення для п!длриемств громадського харчування готель-ко-туристичних комплексов та проведения експерименту по П застосуванню.
1.3. 05'ект та предмет дослцження. Об'ектом досл!джен-ня е туристський ринок 1наземного туризму в УкраЗн!, йбго сегмента, пЗдприемсгва, що забезпечують виробництво га реа-Л1зацш послуг, а саме: гогел1, п!дприемства громадського харчуЕання тощо.
, • Предметом дослЗдження е процес формування попиту та пропозицЗЗ туристичних послуг.
1.4. 1нформац1йна база та методи досл!дження. Джерелом фактичного матер1алу, який використано в дисертац!йн1й роОо-м, е дан! зв!т!в наукових господарських тем, статистична зв!тн1сть, дан! виб!ркового обстеження готельно-туристичних комплек^в.
Теоретичною 1 методолоПчною основою досл!дження е тео-р!я державного регулювання економ!ки ! розвитку ринкового господарства, прац! вчених а цих питань, нормативн1 документа ! иютруктивн! ыатер1али, анал1тичн1 узагальнення, що характеризуют стан розвитку туристськоЗ галуз! в УкраЗн!.
При виконанн1 роботи використан! так! методи досл!джен-ня: соц!олог1чний, в межах реал!зацП якого проведене опиту-вання туристЗв р1зних краЗн по спец!ально розроблен!й анкету статистичний виб1рковий; факторний анал!з, у тому числ! корреляШйний. 3 метою ношуку оптимального рЗшення проблем проводилось моделювання економ1чних процес1в.
1.Б; Наукова нов1тн!сть. Простежен! тенденц!Грозвитку
туризму в УкраШ в- перЮд становления ринкових в!дносин. В1дпрадьован1 ' мегодичн! основи вивчення потреб 1 вкмог 1но-земних туоист1в до комплексно! туристично! послуги. Вивчен1 проблеми виробник1в туристичного продукту на р!вн1 п1дпри-■ емства. Розроблен1 рекомендацП по Шдвшценню якост1 обслу- . говування турист!в та розширенню асортименту послуг, що налагаться. Вперше запропонована варпсна модель розрахунку ц!ни на продукц1ю п1дприемств громадсъкого харчування го. тельно-туристичних комплекс!« з диференц1йованим урахуванням . умовно-пост!йних та умовно-зм!нних витрат 1 висв1тлен! переваги П застосування в ринкових умовах. Роароблена модель' розрахунку обсягу випуску продукт 1 по ц1нам, • що забезпечу-■ ють беззбиткову роботу п!дприемства або фжсований прибуток..
1.6. Практична значиШсть. Результати досл1джень доз-воляють п!двивдти ефективнЮть орган1зац1йно-економ1чно1 д1яльност1 туристських структур, коректно спрогнозувати го-ловн! тенденцП 1 на !х основ!, виробити налрямки розвитку галуз1 туризму в Укра1н1.. Ряд положень дисертадП доведено до конкрегних розроСок методичного та практичного характеру 1 можуть буги викоркстзт з метою покращанкя функц!онування сфери туризму на р1вн! п1дприемств та Их об'еднань.
1.7. Апробащя та впровадження результата досл!джеиь. Основн! положения дисертацП допов1далисъ таобгорювались на м1жнародних. республ1канських, вуз!вських конференщях: м1ж-народн!й науков1й конференцП "Актуальн! проблеми розвитку горг1вл1, готельного гссподарства 1 туризму в умовах ринкових В1дносин" (Ки'1В, 1993), м!хнародн1й науково-практич*н1й конференцП "Розвиток масового харчування, готельного госпо-дарства 1 туризму в умовах ринкових в!дносин" (КиТв, 1994), науков1й конференцП при КиКвському державному торговель-но-економ1чному ун1верситет1, присвячен1й результатам науко-вих досл1джень за 1994 р1к (Кшв, КДТЕУ, 1995).
Результати проведених досл!джень лягли в основ:' науко-во-доел!дно5 теми "Розробка рекомендац!й по ц1ноутворешш в умовах ринкових в!дносин'\ яка виконана на замовлення ТВП "Укратомторг" 1 впроваджена в комб!нат1 харчування Запор1зь-ко'1 АЕС та в учбовому процео! Ки1вського державного торго-вельно-еконоШчного ун1верситету.
1.8. Публ1кацП- по тем! дисертацП. Основн! положения роботи викладен! в 8 науковкх працях загальним обсягом 6,57 друк. арк.
•1-390Д '
1.9. Структура га об'ем роботи. Дисертац!я складаеться Í3 вступу, чотлрьох рсздШЕ, висковк!в та пропозиц!й, списку використаксп л1тературк, цс мЮтигь 102 назви. Робота викладена на ISO стор!кках машинописного тексту» включав 37 таблиць, 8 малюнклв, 26 додатк!в.
Suíct роботи
Вступ
Глава 1,- Соц1ально-економ1чна характеристика туристського попиту та пропозицП
1.1. Характеристика сут! туристського споживання
1.2. Формування попиту та пропозицП на туристичному ринку
1.3. -Маркетингов! досл!длсення í доц!льн1сть íx. проведения в сфер! туризму
Глава 2. Анал1з ринку туристичних послуг Укра1ни в сфер! íHoseMHorc туризму
2.1. Анапз фак?ор1в, що впливають на формування 1 функц!о-нуваннк туристського ршку
•2.2. Анал!з сукупного туристичного продукту столиц! Укра'1,ни 2.S. Анапе структури послуг готельно-туристичних комплексгв
2.4. Анапа попиту. споживач1в туристичних послуг У крайни Глава 3. Аназйз ц!ково': пол!тики п1дприемств туристсько! '
1ндустр1'1 Укра1ни '3.1. Анапз ц1ноео2 еластичност! попиту i пропозицП та мехам i г« формування щк на посЛуги готел!в
3.2. Анаглз uiHOBOi" .еластичност! • попиту i пропозицП та ме- . xanisM формування щк на дослуги падпривмств громадсь-кого харчування з готельних комплексах
Глаза 4. Перспектив;: розвитку галуз! туризму Укра! ни 4.1. Осоолиеост! роботи ¿йдустр!'i туризму в умовах reoпол1-
•тичних, технолог!чнйх та ф!нансових му.тац!й' 4.2.. Ochobhí принципа розробки ринково! модел! Щ ноу творения на туристтп! поолуги
4.5. BapTicHa модель ц!ноутворення для п1дприемств громадсь-кого харчування готельних комплекс1в
4.4. Експериментальна ровробка шновоЧ пол!тики для п1д-
приемств громадського харчування готельних комплекс1в Висновки i пропозицП
Список л!тератури ...
Додатки
1.10. Короткий smIct дисертацШно! роботи. У вступ!
А
обгрунтована актуальнЮть теми, розкрит! ц1л1, задач! та ме-тоди досд1длсення, наведена стисла характеристика науково! hobíthoctí отркмзних результат1в та 'íx практично'! зпробацП.
У першому роздШ мютиться огляд наукових лраць, в яких досл!дяен! соц1ально-економ!чн1 проблема розвитку туризму, особливост! формування пойиту та пропозицП на турис-тичн1 послуги, роль маркетингових досл1джень в забевпеченн! б!льш повногс задоволення потреб турист1в та орган1зац11 ефективно? роботи сфери туризму в ц!лому.
У другому роздШ досл1джен! фактори, що впливають на формування ринку туристських послуг Украши. Дана оц!нка су-купного туристського продукту столиц1 Укра'1ни. Особливу, у вагу придiлене анал1зу структури послуг готельнй-туристичних. комплекс!в 1 вивченню попиту споживач1в туристичного продукту Укра'1ни.
У третьому розд!л1 проанал!зований механ!зм формування ц!н на послуги, що надаються в.готельно-туристичиих комплексах, виязлен! фактори, ш,о впливають на динэЛку smíh i;íh, визначена перехресна еластичнЮть ц!н на вааемод'оповнююч! послуги.
У четвертому роздШ охарактеризован! головн! напрямки розвитку туризму в умовах геопол1тичних, технолог1чних i ф1-нансових мутац!й. ОсоблиЕу увагу прид1лено питаниям uíhoeo'í пол1тики в туристськ!й галуз!. Сфсрмульована економ!ко-мате-матична постановка комплексу задач по управл!нню процесом ц1 ноутворения. Описано розрахунковий ёкслеримент на баз! д1ючих готельно-туристичних комплексов; який забезпечуе ус-ninme проведения гнучко! по'л1тики ц!н, що стимулюе попит.
В заключиiй частин i • роботи запропеноват рекоменда-qií шодо вдосконалення д!яльност! структур туристсько! сфери Укра'1'ни з метою найб1льш повного задов!льнення потреб турист!в та забезпечення ефективноЧ роботи галуз!.
1.11. На захист виносяться сл1дуюч! положения д .;ерта-ц1йно'1 роботи:
- методичн! основи 1 результата маркетингових досл1д-жень особливостей та ступени задоволення попиту 1ноземнлх турист1в на туристський продукт Укра1ни;
- рекомендадП щодо усунення недолШв га напрямк1в розвитку туристсько? гатуз! Укра1ни;
- моделыю-програмний комплекс розрах'унку ц1н на про-дукц!ю п!дприемств харчування турисг1в.
1*-399д
II. ОСНОВНI ПОЛОЖЕНИЯ ЛИСЕРТАД1ЙН01 РОБОТЙ
2.1. Комплексной туристський продукт в специф1чний товар, який вм1щуе у Бигляд1 взаемозв'язаних елемент1в мате-р!альн1 та нематер!альн1 послуги готельного господарства, торг1вл1 (у тому числ1 громадського харчування), транспорту, екскурс1йних, культурно-видовмцних, л!кувально-оадоровчих, спортивних та !нших установ 1 п1дприемств, а гакож вюиочае в себе природн1 ресурси, культурн!, арх!тектурн! та 1сторичн1 пам'ятки туристичного рег!ону.
Практика ринково! економЗки довела, що з метою досяг-ненн» збалансованност1 м!ж попитом та пропозиц!ею на ту-
• ристський продукт доц!льно використовувати такий механ!зм як маркетинг.
2.2. На розвиток туристсько? галуз!, як показало дос-' лхдження, певним чином впливае те, до для б!льшост1 кра!н св1ту притаманна тенденщя збыыаення чисельност! населения
■ та блоку вШногс часу у працездатно! його частини, зросхан-ня дол! Шського населения, Шдвищення нервово!' напруги у людей. Значили вплив на формувания масових туристичних пото-ю.в справляв р!вень доход!й та освхти подорожуючих.
" 2.3. У в1дпов1днбст1 до розпод!лу М1жнародного. ту- 'ристського ринку, що склався в 90-х роках, у ньому вид!дяють наступи! сегменти: "молод1лший" (15-29 рок!в), , "дорослий" . (30-Е9), "третього" ваку (60 1 б!льше). Ми пропонуемо в1кову групу до 14 рогав також визначиги як сегмент - "дитячий".
• Досл1дження показало, що кожн1й в!ков1й груп1 притаман-н1 сво'1 вимоги до туристського продукту. Так, представники .. ринку "молод1жного" та "дитячого" туризму част!ше пред'явля-ють попит на недорог! туристичн1 гкизд'ки. Найбхльш. розпов-
• сюдден! цШ подорожей серед них: п!знання нового св!ту, " навчання. тощо. Особлив!сть турист1в "третього" в!ку у тому,
що п1д час прийняття ршеиня про подорож вони не обмежен1 . пер!одом в1дпустки ! нав1ть в!ддають перевагу по!здкам в несезон. Для контингенту ринку "дорослого" туризму характерний попит на туристичн! по!здки з "дыовими" щлями та з метою с1мейного в1дпочинку гощо. Вимоги до р!вня комфорту у ц!е'1 в!ково'( кагегорП досить висок!. ...
2.4. Достижения на р1вн1 готельно-туристичних комплексов, в яких вадовольняеться Шла низка потреб подорожуючого, ' Виявшш, що у св1т1 доходи по використанню номерного фонду
становлять 61,2% ус!х доход!в готедыюго комплексу. п!дпри-емств громадського харчування - 27,5, продажу напоЧв -близько 9, використанню телефону, пральн!'- 6, оренд! прим!-щень готелю 1ншими орган!зац!ями - приблизно 37.. Р1вень до-ход!в в!д номерного фонду в 61льшоср1 готельних ■ комплекс1в М.Киева у 1992-1993 роках. приблизно в1длов1дав м}жнародному, а п!дприемств громадського харчування наближався до нього. В цей пер1од в!дбулося зниження попиту на продукцию громадсь-. кого харчування.1 спостер!гався швидкий р1сг щн на послуги готел1в ('орган! зад! ю проживания)'!
Э 1991 по 1993 роки зм!нилась структура решти послуг готельно-туристичних комплекЫв: сумарна , доля побутових, транспортах, оздоровчих, ''1нформац1йних послуг в загадьних■ доходах готельних комплекс!в в1д додаткових послуг виросла з 11,5% до 72,IX. В то й.'же час доля послуг по орган!зацП дозв1лля зменыпилась а 88,5% до 27,9%, що було обумовлено зб1льшенням. дол1 предсгавник!в-д!левого туризму в УкраШ.
Проведений анал1з структури валютних назходжень показав, що у 1991 роц! внесок громадського харчування готельних комплекс!в був приблизно таким самим як 1 готел1в, з роками ж доля громадського харчування зменшилась до 8% - 12?., а го-тел^ зросла до 81% - 892. Доля додаткових послуг в валютнйх надходженнях комплекс!в також з роками зменшилась.
2.5. Важливе м!сце в дисертац1йн!й робот! займае вив-чення'попиту.споживач!в туристичних послуг, яке було прове-дене в готелях, ресторанах, туристичних ф!рмах, на вулицях м!ста Киева 1 яким у 1993-1994 роках було охоплено 1035 чо-лов!к. Зб!р. ^формацП проводився за допомогою спец!ально розроблено! анкетн, переведенно! на англ!йську . ! н!мецьку мови. 3 метою спрощення анал1зу даних' виб!ркового анкетуван-ня на персональному комп'ютер! в середовиц! СУБД йВАБЕ була створена база даних та розроблен1 програми П обробки.
Матер1али досл1дження показали, що близько 33% респондент! в прибули у Ки1в з кра!н СНД 1 Валт11, 66% - з !ншх кра'1н св1ту. НайО!льш репрезентативно у склад! опитаних представлен! громадяни РосП - 12,1%, США - 10,1, Шмеччи-ни - 9,6, Велжобритан1! - 6,7, Iтал! 1 - 4,5, Н!дерланд!в -4,1% тощо. Загальне сп!вв!дношення ж1нок та чолов!к!в, ш,о з1дпов!дали на запитання анкети по обом трупам краЗн ! в ц!-лому по уеш респондентам можна визначити як 1:2. У сукуп-ност! опитаних представники "молод 1жного" туризму становшш ,
2-399д
31. П загально! йлькост! респондент1в, "дорослого" - 57,8,. "третього вжу" - 5.92.
Зг!дно класиф!кацП по формам туризму понад 53% опита-них турист1в виявилйсь 1ндив1дуала},'.и,. трохи бгльше 37% лодо-рожують у склад! групи, 4% - родиною. Як показав анал!з... 41,3% ус!х турист!в-!ндиЕ1дуал!в прибули в укра!ну з кра1Н сад ! БалтП, а 58,7% - з 1ших краш св!ту. Громадяни кра!'н СВД ! ЕалтП складають т1льки 15,1% тих, хто подорожуе гру-пою. Шд час досл!дження стало вочевидь, що 1 ¡к!нки, 1 чоло-в1ки у равному ступен! проявляютъ защкавленн!сть до подороже й у склад! групп. В той же час при 1ндив1дуальному туризм! доля чологШв значно переватае долю ж1нок. В ус!х формах туризму найб!льш широко представлена в!кова категор!я в!д 30 до 59 рок!в. Туриста "третього" в1ку в1ддають перевагу гру-пов!й, а "дитдчого" --родинн!й фор!Л туризму.
У якост1 головно! мети подорож! 53,7% ус!х респондентов видхлили д!лов! зустр!ч! (б1знес-туризм); 12,8 - знакомство з !сторичними ! культурними пам'яткаш; 11,6 - в!дпочинок; 6,8 - участь в фесшвачх або конференцП ; 5,7 - наьчання; 8,9% - !нип цШ. Детальний анал1з розпод!лу туристов р!зних рег1он!в по ц!лям подорожай показав, ¡до д!лов! ц1л! к.ають приоритет для бхль'лост! подорожуючих з евроли, Ав1'£, Америки, кра!н СИД 1 Балтп - в1дпов1дно 61, 79, 51 та 56% в!д к1лькост! турист1в з региону. У той самий час европейц! та аыериканцх також в1ддаюгь перевагу е!дв1дииам Украши з метою знакомства а пам'яткаш (в!дпов!дно 18% ! 16%) та в1дпо-чинку (15% ! 7%), представники Африканського континенту -навчання (42%) та участ! в рел1г!йних святах (33%).
Анал1з даних анкета дозволив зробити висновок, що у значно! кхлькост! турист1в теля першо! подорож! з'явився стгйкий гитерес до по'1'здок в Украгну: 2/3 респондент!в в!д-в1ду'ють кра1ну Еже не вперше; на запитання: "Бакали би ад раз лршхати в Укра!ну1" позитивно в!дпов!ло 76% респонденте,! т1льки 3% - негативно. Найб!льшу вац!кавлен!сть в пов-торних подорожах до Укра!ни вияеили люди в!д 15 до 59 рок1в.
2.6. В досл1дженн1 вамиве м1сце Суло выведено ьивчен-км якост1 послуг. шо надаються туристською !ндустр!ею Ук^ ра'1НИ. Комплексна туристшша послуга крапш була оц!ненг 3,76 балами (у п'ятибашпк систем! обчислення). Анал!з оц! нок окремих послуг. дозволяв зробити висновок про.те, що ту-ристи ;'далекого" 8аруб!локя ввакаоть р!вень запропонованих Ь
транспортних послугч харчувалня 1 житла нидче оц!нки "добре". У той самий час вони достатньо високо оц1нююгь послуги г!да/перекладача та орган!зац!ю культурно! прографи. 0ц1нки турисИв з кра'Ш СНД ! БалтП на вс1 вили послуг дещо вищ1, що пояснюеться розб!жностями в перевагах ! вимогах псдоро-жуючих р!зних географ!чних рег!сн!в.
Найб1льш1 нар!кання з боку турист!в викликають транс-портн1 послуги Украши. Для зм!ни ситуацП, що с клалась, 27% респондента запропочувало налагодити своечасн!сть подання . транспорту ; 25% - лаажаоть, шр необх1дко гт!двивдти комфорт-н!сть машин.
Ряд зауважень висловлено на адресу готел!в м.Киева. Го-ловн1 з них: сан!тарнйй стан окремих номер!в - "незадов1ль-ний"; тарифи необгрунтовано.висок! (варт1сгь номеру не в1д~ пов1дае к1лькост! та якост1 зручностей в пор!внянн1 з зах!д-■ ними стандартами). 352 з числа опиганих вважають, гдо в готе-ля х повинно бутя покращане мебяювання к!мнат, 31% - обстоюе . кращу орган!зац!ю забезпечення номергв б!лнзною, холодильниками, предметами особистого користування тощо.
На думку опитуваних турисПв, для Шдвищення р1вня хар-чування необх1дно покраидети орган1зац!ю обслуговування в •п!дприемствах громадського харчування (14% респондент!в) ; розширити асортименг страв та напоЗв (477.); покращити як1сть 1ж1 (50%).
Досл!дження виявило, що не дивлячись на високу оц1нку послуги по орган !зацП культурно! программ приблизно у 15% . респонденте залишивоя незадов1льненим попит на орган!зац!ю поход!в в музе!, театри, церкви; екскурсП по м1сту. Анал1з анкетных дан их показав також наявн!сгь незадов 1 ль нення попи,-ту у представник!в сегменту "делового" туризму на орган!за-ц1ю в1дв1дувань: виставок, учбових заклад1в, медцентр!в, банк!в, п!дприемств, д!лових та торг1вельних центр!в тощо.
2.7. Вахливим фактором формуванння платоспроможного по-питу е ц1н1: I в св!тов1й практиц!, ! в практиц! Укра'!нл особлкв!стю встановле.чня ц!н на туристськ! послуги е 1х ди~ ференц!ац!я в эалежност! в1д: 1) форм туризму; 2) часових фактср1в; 3) ступени популярном 1 туристського рег1ону, тоб-ТО Р1ВНЯ споживчого попигу на нього; 4) якост! туристського обслуговування. 0кр1м вище згаданих п1дход!в при встановлен-н1 ц!н на туристськ! послуги в Укра'Ш в сучасних умовах проводять 1х диференц1ювання в залежност1 в!д м1сця основно... ' ' _ . 9
,2*-300д
го проживания туриспв: для громадян Укра!ни (найб1льш пхль-говий тариф), громадян кра!н СНД та iHniKX кра!н..
3-8. Зараз в м!кнародн!й практивд визначилась тенденц1я п1двищення шн на!' туристичн! послуги загалом, i готельних комплекс1в - зокрема. В Укра!н! аналог1чне явище в!дбуваеть-ся п'рискореними темпами. Причини такого росту полягають, no-nepiiie, у суттев!й 3Misr (пШищешп в .5-6 раз!в) дол! прибутку як складово"! частини ц!ни; по-друге, у п!двищенн! ц!н на енергонос!! та комунальнх послуги, !нфляц!йних проце-■сах тощо, що обумовлюе зростання соб!вартост1 туристського продукту краЗни. , ;
.2.9. П!д час досл!дження'встановлено, що попит на го- , ловну туристичну послугу - проживания, яка займав найб!льшу ;' питом:/ вагу у витратах турисйв (приблизно 802), нееластич-ник по йдношенню до Ц1нй. Покззник же П вартост! в1дчутно впливав на попит на iHuii туристичн! послуги, тобто i3 змень-1 шенням ц!ни за проживания е можлив1сть збхльшити обсяг реа-•л18ацП хнших послуг.
Враховуючк, ¡до на сьогодн!пшй день щна на послугу проживания в готельних комплексах Укра1ни практично досягла максимального р1вня в • пор!внянн1 ■ з уживаними у св!тов!й практиц! i 'i'i подальше зростання моде негативно вплинути на ■попит споживач1в, вона в деягай Mipi стабШзувалася. Ц1ни ж на iHini туристичнх послуги зростають хаотично. Тому, особливо важливим бачиться пошук тако! uiHOBOi стратег!'! по ввдо-шенню до них. яка б споияла п!двищенню доход!в комплексу в щлому. Проведений аналаз показав, що на цей час значимим джерелом п1двищення надходхень в доход готельного комплексу може стати доход в!д оргашзацП харчування турист1в (друга по . ступени важливосП послуга nifl час подорож1). Вивчення UiHOBO'i пол!тики, що проводиться на п!дприемствах громадсь-кого харчування готел!в, привело до висновку про необх!д-н!сть 'П удосконалення.
2. Ю, Дан! про BapTiCTb харчування в готельних комплексах св!дчать про 'П зростання з роками. Причинами росту ц!н на страви 1 Hanoi е: 1) зростання ц!н на сировину, як 'ix складозу; 2) зм1на' витрат, пов'язаних з виробництвом рродук-qi'i на тдприемств!. Так, в обстежених тдприемствах гро-мадськогс харчування готел1в ревень транспортних витрат ви-pic на протяэ! пер!оду з 1991 по 1993 роки на 0,1-0,9%; на паливо - на 0.6-1.3Х; по в!дшкодуванню эносу столово! б!лиз-
ни, посуду та малоц1нного Инвентаря - на 0,5-2,1% тощо.
2.11. Досл!дження показало, що на прогяз! 1091-1993 ро-к!в зм1нювалась структура складових частин, що визначають варт!сть к1нцево1 продукт3 Шдприемств громадського харчу-вання: зменшилась доля вартост1 сировини та загальних вит-рат, зросла доля прибутку, що сприяло зростанню рентабельное^ продукцП по в1дношенню до П соб1Еартосг'1. У пор1в-няльних ц1нах щна страви задосл!джуваний пер!од зросла в 1,5-3 рази. При цьому з1ставляючи рентабельн!сть до соб!вар-тост! продукцП громадського харчування 1 головно'1 цослуги готельних комплексов - оргашзацП проживания бачимо, що перша нижче друго!.
2.12. Щнова еластачн1сть попиту на страви р1зно! вар-тост! коливаеться в значному д!апазон!. Причому з роками 1 Шд час переходу в!д дешевлх'до дорогих страв еластичшсть попиту знижуеться. ' ■
2.13. Щнова пол1тика п!дприемств зм!нюеться з заяеж-ност! в1д ринково! ситуацП. Показник попиту дае можливЮть визначити максжальну Щи у, яку можна запросите га ту або 1ншу продукЩю чи послугу. М1н1мальна щна вкзначаеться за даними про витрати виробництва 1 реал!ззцП продукцП або послуги, тобто !х соб1варт1стю.
2.14. Для визначення ц1н на головну (проживания) 1 до-датков1 послуги готельних комплексов Украши застосовуються два методи розрахунку: 1) орЗиентацП на витрати та плановий прибуток (витратний метод); 2) ор1ентацП на цхни осковних конкурент (конкурентний метод). "На практиц! вони, .як правило, викорисговуються одночаско. В п!дприемствах громадського харчування готельних комплекс!в ц! методи не отримали розповсюдження. На практиц! розрахунок вартост! продукцП тут" 'проводиться . шляхом п!дсумовування вартост! сировини, тсрНвельних надбавок та нац1нок. Причому тдлривмсгва громадського харчування. намагаючись отримати макскмальний прибуток майже завжди' встаноЕлюють максимадьн! нац!нки, Проблема пошуку найбхльш оптимального р!вня нац!нок на ту або 1ншу продукцМ в данн!й cmypj.ni б1льзсю м!рою вир!шуеться 1нтуе-тивно, що ! обумовлюв вислр найб!льш простого шляху - вста-новлення П по максимуму.. Деякий час тому Оула зроблэна спроба удосконалитич, процес ц1ноутворення в п!дприемствах громадського харчування за допомогою вартЮног мод ел 1, що окремо розраховуе витрати на оплату прац! 1 решту витрат.
Але ця модель не знайшла надежного розповсюдження, бо П застосування досить трудом1стке, вона не зовс1м повно 1 точно ьраховуе фактори, що впливають на розпод1л витрат Шдпри- " емства, а тому не дае бажаного ефекту у псшуку оптимально! Ц1НИ.
2.15. П1д чао иашого' досл1дження була розроблрна та запропонована 1нша варт!сна модель, особлив!сть, яко'( - в окремому визначенн! величин умовно-постШих 1 умовно-гм!н-них витрат, щ>. припадають на одиницю продукцИ.
Для науково оОгрунтованого вирхшення во1х питань, по- ' в'язанйх з Шноутвореяням, був розроблешй модельно-лрограм-ний комплекс, що складаеться з чотирьох задач. В перп1й роз-под1ляються витрати м1ж фШями, у друг1й - розраховуеться рентабельнЗсть до соб1вартост! продукт 1, трет1й - визнача- -еться ц1на продукцП, четверти - проводиться анал1з динам1-ки доход1в та витрат п1дприемства подо ц1ново! пол1тики, яка запроваджуеться. ' . ;
Централь не м1сце в прогрмно-модель ному комплекс! ааймаз задача встановлення само'! ц1ни. Досл!джечня показало, що для" ' И реал1зацП необх!дно провести розрахунок: ' • V
1) вартост1 сировини на визначену продукт» ф!л11: '
сс!п -^ЦС^КСи-ВЛ^п / 1000. з - 37Л (1)
2} трудових ■ витрат робэчих та службовц!в ф!лП на виробницТ-1 " во 1 реал!зац1ю соредньо! к!лькосп страви га покупного „товару за добу: . ' , 7
Тз]п - ш]п-,Я Щп'Мп Ь2п-/^ кВ-к?/60/1ш1, ¿.Т? (2)
Гз]п - скп]п-чс-А7/60, 1-2, J - ЛТТЛ (3)
3) 1нших умовно-зм1нних витрат на виробництво 1 реал!зац1к) середньоч кЛлькост! страви та покупного товару: ■
ПУПз]п - кЗп ш]п, J - 1-1 (4)
пупз]п - кзп-га]^, 3 - 7*гл, 1 - г \ Г5)
а) ус1х умовно-зм!нних витрат на виробництво та реал1зац1ю' середнь0Д0б0Е01 к1лькост! продукцН у фШ 1:
упзс]п - пу11з]п + тз)п, ¿«ТТЛ, 1-Т?г (6)
6) загальних витрат на виготовлення середньо! кЛлькост!
.страви або покупного товару з урахуванням розрахунковог-ставки налогу на добавлену вартЮть в торгхвлН
3£Ж*П - (пас) n + ynsc)rj-100/(100 - ндс). J-ТТЛ, 1-Т72 (7)
б) соб!вартост1 ф!зично1 одиниц! продукцП:
cl]n - сс]п + зск)г, / скп]п, j'tji, 1-тл " (8)
У вигляд! результуючого п1дсуыку визначаються ц!ни продукцП в використанням дан их про прибуток для конкретно! ф!л!'1:
»¿in - Ci]n■ * (Ciin-pi)nb'(ioo - НДС), J'JTJi, итгг (О),
де п - iiweKC ф1л11, п » 1Л\ .
И - к!льк!сть ф!л!й п!дприемства;
1 - !ндекс виду продукцП:
I «•• i - власнсго виробництва;
• - 1=2- покупн! товари;
J - !ндекс найменувань продукцП: J = T7J •• страв; J - J+1.J1 - покупних товар1в;
J - кгльк1сть найменувань страв;
J1 - сумарна к1лък1сть найменувань покупних товар!в та найменувань страв:
J - !ндекс сировинного-продукту, 1 » 177;
I - к!льк!сть продукИВ;
щ - ih-декс прибутку: я » i - м!н!мальний; ■ л = 2 - нормальний; п » 3 - максимальний; kln - коефхщент доплат раб!тникам виробництва в n-й ф!лП; ' Дгп..,.- коеф!ц!ент сп1вв!дношення зароб1тно! плати ycix ро- _ 6iTHHKiB, що приймають участь у вирсбництв1 та реал!-эацП продукцП власного виробництва, , до зароб!тноЗ плати роб!тник1в виробництва в n-й ф!л!"1; кЗп - коеф!ц1ент сп1вв1дношення 1шшх умовио-эм1иних вит? рат, необх1дних для виробництва га реал1зацП лроду,ч- ' цП власного виробництва, ' до загальних виграт по за-. роб!тн1й апат! в n-й фШН , г коеф1ц!ент доплат ишим робПтакам, шо реач1зують по-tcynHi, товари в ,гт-й ФЦП; • кГ>п -'коеф1Ц1ент сп!вв!дношоння. Й1Ш1К уМовнг.-зм1нних !В1йрат,
1о
необх1дних для реал1зацП покупних товар!в, до витрат по зароб1тн!й плат! 1нших роб!тник1в в п-й ф!лП;
кб - ксеф1ц1еит сп1вв!дношення квал!ф1кац1йного розряду роб!т при приготуванн1 продукцП в п1дприемствах ка-тегорп люкс, вищо1, першо! по в!дношенню до розряду в п1дприемствач друго'1" та третьо! катёгор1й;
к7 - тарифний коеф!ц1ент, що в1дпов1дае. середньому'розряду роб!т п1д час приготування, продукцП;
СС^п - варт1сть сировини на одиницю 3-1 продукцП Ьго виду п п-й фШ!; -
ЦС~ - щна 1-1 сировини (продукта);
КСц - к1льк!сть 1-го продукту на з'-у продукц!к>;
НЛ5п - вих1д продукцП 1-го виду в п-й ф!лП;
1 > '
ТЗ^п - варт1сть трудових витрат на виробництво та реал!за-ц1ю середньй! юлькост! 3-1 продукцП Ьго виду за добу в п-й ф!лП; ■ '
СКЛ^п - середня тплькасть .1-1 продукцП 1-го виду, що реалЬ зуеться в п-й ф!лП тдприемства за добу;
ЧС - часова ставка роб1тник!в першого розряду;
ИВ оп - норма часу. на'ф!зичку одиницю 3-1 продукцП в п-й ф!лП; -
1 '
ПУИЗ)п" варт!сть 1нших умовно-змгнних витрат на виробництво
та реал1защю середньодобово! к1лькост1 продукцП Ьго-виду.в п-й ф1л1а;
упзс]г- умовно-зм1нн!.витрати на виробництво та реал!зац1ю середньодобовоЗ к1лькост1 3-1 продукцП 1-го виду в п-й ф!лП;
зск)п - загадьн! вит; ,ти на виготовлення середньодОбово! к1лькост! 3-1 продукцП Ьго виду в п-й Ф1л11;
1 . ' > .
ПЗСЛп - умовно-пост1ин! витрати виробництва та об1гу на се-
редмо к1льк!сть 3-1 продукцП Ьго виду, що реал1зу-еться в п-й ф!лП;
С1 - соб1варт1сть одиниц! 3-1 продукцП Ьго виду в п-й Ф1л11;
Ктзп " ЦШа з ш-м прибутком 3-1 продукцП 1-го виду в п-й Ф1д1I;
НАС - розрахункова ставка налогу на добавлену варт!сть;.
Рт:п - рентабельней» до соб!вартост! продукцП 1-го виду при заСеапеченн1 ш-го прибугку в п-й ф!лП п1дприемства.
2.16. 3 використанням вище згаданих моделей зд^йснено розрахунковий експеримент на фактичних матер!алах п1дпри-емств громадського харчування готельно-гуристичних кбмплек-с!в м!ст Киева 1 Львова. Анал1з отриманих результата показав, що друга варт1сна модель- найб1льше, з трьох вище згаданих, наближае нас до вир!шення лроблеми лошуку оптимально'! ц1ни, даючи при цьому незначний розбр!д р!вн!в рентабельнос-т1 до соб1'вартост1 р!зних страв. •
За даними розрахунк1в Щни страви а використанням наш? варт!сно! модел1 бачимо,. що при з01льшенн1 випуску продукцП, пост1йн! витрати .залишаються без зм!н, а зм1нн! та валов! - зростають. 3 п!двищенням обсягу виробництва зростае товарооб!г та валовий дох!д. Середн! постшн! витрати при цьому зменьшуються, а середн! зм!нн1, на визначеному в!др!з-ку часу, - залишаються на одному р!вн1. 1х зм!на може в!дбу-тися' у випадку росту чи зниження Шн на сировину 1 (або) та-риф!в на електроенерПю, доставку продукцП тощо; модерШза-ц1"! та покращення технолог!! виробництва. Таким чином, ос-к1льки середн1 валов1 витрати 1з зб!льшенням випуску продукцП зменьшуються, а середня ц!на залишаеться без зм1н, се-редн!й дох!д на одиницо продукцП зростае.
III. ОСНОВН1 ВИСНОВКЙ I ПРОПОЗИЦ11
3.1. В насл!док провёденого досл!дження концептуально вир!шена проблема взаемодП попиту 1 пропозицН на туристич-ний продукт на р!вн! готельно-туристичних комплекс!в. Ста-тистичяе 1 соц1олог1чне досл1дження дозволили, з одного боку, виявити потреби турист1в; як! залежать в1д мети поЧздки, в!ку подорожуючих, платоспроможносг! тощо, з другого, можли-в!сть IX задовольниги в ёалежност! в!д розвитку готельного господарства, транспорту, торг!вл!, зв'язку, !ндустрП доз-'в!лля.
3.2, Нгм1чен1 основн! напрямки розвитку турисгсько! галуз! Укра'1нк з метою перетворення кра'1'ни у добре оснадений та популярний туркстичник центр. Для забегпечення росту по-пйту на туристичн! послуги Укра!ни необх!дно суттево п!дви-щигк якасть та розиирити ассртимент.
3.3, Виршальний вплив на ефективн!сть функцюнування туристсько! галуз! здшснюе ц!нова пол!тика. Ц!ни на турис-тичну продукт» мають загадь носв!тову тенденц!ю до зростан-ня. ЕкономШна криза в каш!й краш! при.звела до !'х росту пржкоренимк темпами.
Важ. всю особлив!стю ц1н на туристичн! послуги в те, що вони пост1йно вШиляються в!д свое! ринково'1 вартост! п!д впливом тдвищення чи зниження попиту.
3.4, В робот1 мая м1сце науково обгрунтуваний п!дх!д до ц!ноутворения в туристськ!й галуз! в пер!од становления рин-кових гадносин. Створен! методолог!чн1- основи розробки як!с-ио ново* варт!сно1 модели розрахунку ц!ни на продукд1ю Шдп-рксмсть громадського харчування готелько-туристичних комплекс^.' Вперше .в громадському харчуЕанн! рекомендована модель розрахунку ц!ни при умов! диференц!йованого обл!ку умозно-поот1й.чих та умовно-гм!кних витрат на одиницю продук-Ц11, Проведений експеримент засв!дчив, що ця модель мае значн! переваги перед моделями, ¡цо використовуються сьогодн! на практгаЦ.
Розроблений модельно-програмний комплекс пошуку оптимально! ц!нк на продукц!ю харчування турист!в знайшов прак-тичне застосуЕання в громадському харчуванн! та в учбовому процес! вузу, що готуе спец!ал!ст!в гуристсько! галуз!.
3. Б. Валливе м!сце г робот! займав ойгрунтування мето-дичних принцип!в ■взаемог.в'язку м!х р1внем ц!н 1 обсягаш ви-робництва (споясивання) товар!в та послуг в готельно-турис-тичних комплексах.
Збьтьиення обсяг1в виробництва су'проводжуеться знихен-няы витрат на одиницю продукцП, п!движениям ефективност1 роботи пхдприемств галуз!. Урахування ц!е! екоиом!чно! за-лежноет! в модельно-програмному комплекс! пошуку оптимально! ц1ни дозволяв ефективно управляти процесом ц!ноутворення.
3.6. Дссл!дження показало, 'до важливим для розвитку сфери туризму е створення мехак!вм1в стимулюзання туристич-ногс- б!гнесу, а саме В1едення: штних Шльг, п1льгового опо-даткуваняя 1нвестиц1й у галузь тощо.
3.7, Несходною складовою подальшого розьитку туристсь-ко'1 галуза Укра5ни мають стати створення сучасно! Щюрма-Ц!йно-маркетингово: системи туристичного 61 внесу . з сформу-ванням банку д!лових' пропозицИЗ та налагодження лотужнъоЗ реклами i випуску еисокояк!сного 1нформацшю-доЕ1дкоьогс материалу про Украину.
3.8. Туристична д1яльн!сть Укра!ни повинна .энайти свое м!сце в м!ждержавних угодах через встановлення повнсмасшгаб-кого i довготривалого туристичного обм1ну. Разом з кражами СНД необх1дно проводиги узгодкену пол!тику в закоиодав-чо-ноомативн1й сфер!, сертнф!кацП ! стандартизаш 'i турис-тич;нкх лослуг ! пхдгсриемств, створеня! режиму найб!льшого сприяння туристичним сбм!нам Mix сус!дн!ми державами.
. IV. ПУБЛ1КАЦП ЗА' ТЕМОЮ Д0СЛ1ДЖЕННЯ
1. Моделювання ринкових ц!н на продукцш i послуги в п1дг,ри-. емствах громадського х'арчування // Навч.посЮ. К.: Ки!в.
держ.торг.-екон.ун-т'Д994, 5,12 др.арк. (у ствавторств!).
2. О структуре комплексной туристской услуги // Сб. науч.тр. "Территориальное управление и рынок". К.: НИШ Минэкономики Украины, 1992, 0,2 п.л.
3. К вопросу о роли туризма в• решении проблемы бюджетного дефицита // Сб.науч.тр. "Организация и регулирование экономики". Выл. 115. К.: Либ1дь,'i'994, 0,15 п. л.
4. До питания про ц!нову пол1тику в п1дприемствах туристсь-кр'1 сфери // Сб.науч. тр. "Информатизация процессов экономического развития Украины". К.: ГНИЖМЭ Минэкономики Украины, 1994, 0,15 п.л.
5. Тенденции в спросе туристских услуг // 36. молодих вчених "Формування ринкових Ыдносин в УкраШ". Вил. 1. К.: НДЕ1 М!неконом1ки Укр^Лни, 1995, 0,4 др.арк.
6. Анализ и прогнозирование расходов и доходов гостиничных предприятий на основе маркетинговых'исследований // Сб. науч. тр. "Компьютерные системы моделирования управленчес-
• ких решений". К.: ГНЖИМЭ НАЙ Украины, 1995, 0,4 п.л.
7. Туристичний попит 1 задач1 розвитку туризму.в УкраШ .// Тези доповЦей м1жнародно! науково-практично! конференц! '1 "Розвиток масового харчування, готельного господарства 1 туризму в умовах ринкових в!дносин" К.: Ф1рма "В1ГОЛ", 1994, 0,1 др.арк. . , .
8. Вплив мутац!й на д1яльн!сть економ!чних структур // Тезисы докладов международной научной конференции "Актуальные проблемы развития торговли, гостиничного хозяйства и:туризм? в условиях рыночных отношений". К.: Ф1рма "В1ГШ",
. 1993, 0,05 П.л. . '-,'■'■'
Пятницкая Г.Т. Экономическое регулирование развития туристской отрасли Украины. Автореферат диссертационной работы на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.02.03 - Управление, планирование и государственное регулирование экономики, НИЭИ Минэкономики Украины, Киев, 1996.
Защищается 8 научных работ, которые содержат исследования взаимодействия спроса и предложения на туристский ( продукт Украины, разработка стоимостной модели установления цен на продукцию питания туристов, а также результаты социологического опроса и экспериментальных исследований. Установлено,' что в период становления рыночных отношений в Украине целесообразно создание информационно-маркетинговой системы туристического бизнеса страны и'использование рыночных подходов к установлению цен на услуги отрасли туризма.
THE ABSTRACT.
Pjatnytska G.T. Economic regulation of development of the tourism In Ukraine. The typescript of the Thesis for searching academic degree of the candidate in economics, the speciality 08.02.03 - The management, planning and economic administration of the economy, Economics Research Institute under the Ministry of Economics of Ukraine, Kyiv, 1996.
The Thesis contains: researches of relationship between demand, .and supply for the tourist's product In Ukraine; elaboration of the price making model of food services In the tourism, based on cost approach; the results of the sociological interrogation and data analyses. Established fact that creating of marketing-information system 'in the tourism industry and using- of market approach to elaboration cost of services .will be the most expedient during transition in Ukraine.
Ключов1 слова: туристичшй продукт, сегменти туристського ринку, маркетинг, попит та пропозиц1я, Щка, соб!варт1сть. Щнова ■нластичн1сть попиту, обсяги виробнкцгва.