Формирование банковской системы Украины в условиях рыночной трансформации экономики тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
доктора экономических наук
Автор
Циганов, Сергей Андреевич
Место защиты
Киев
Год
2000
Шифр ВАК РФ
08.00.01
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Формирование банковской системы Украины в условиях рыночной трансформации экономики"

КШВСЬКИЙ НАЦЮНАЛЬНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ 1МЕН1 ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

РГ6 од

1 * сёп гл:

ЦИГАНОВ СЕРГ1Й АНДРШОВИЧ

УДК 336. 71

ФОРМУВАННЯ БАНШВСЬКОI СИСТЕМЕ УКРА1НИ В УМОВАХ РИНКОВО! ТРАНСФОРМАЦП ЕКОНОМ1КИ

Спещальшсть 08.02?. 01 - Економ1Чна теорш

АВТОРЕФЕРАТ дисертаци на здобуття наукового ступеня доктора економ1чних наук

Ки'ш - 2000

Дисерташею е рукопис

Робота виконана на кафедр! економ1чно1 теорй економ1чного факультету КиТвського нацюнального ушверситету ¡MeHi Тараса Шевченка.

Науковнй консультант -

доктор економ1чних наук, академш HAH УкраТни ЧУХНО Анатгпй Андршович, Кшвський нащональний ушверситет iMeHi Тараса Шевченка. професор кафедри економгчноТ теорй'.

Офщшш опонентн:

- доктор економ1чних наук, професор, заслужена дач науки i техшки Укра'ши КОВАЛЬЧУК Трохим Тихонович,

Рада нацюнальноТ безпеки i оборони УкраТни Заступник Секретаря;

- доктор еконоийчних наук, професор ГРИЦЕНКО Андрш АндрШович,

Комкет Верховно'1 Ради Укра'ши з питан] фшанав i банювськоТ дшльноеп, завщуючи! секретар1атом;

- доктор економ1чних наук, професор, заслужений д1яч науки i техшки Укра'ши ФЕДОСОВ Biicrop Михайлович, Кшвський нащональний еконоинчнм ушверситет, завиувач кафедри фшанав.

Провщна установа :

1нститут економнси НацюнальноТ академи нау Укра'ши, вщдт фшансово-кредитного регулюванга м. Кшв.

г /-i 7

Захист вщбудеться "¿vrv " 2000 р. о . годиш н

засщант спещал1зовано1 вченоТ ради Д.26.001.13 КиТвського нацюнальног ушверситету iMeHi Тараса Шевченка за адресою: 252022, м. Ки'й вул. Васильювська, 90а, ауд.704.

3 дисертащею можна ознайомитись у б1блютещ Кшвськог ушверситету ¡MeHi Тараса Шевченка за адресою: 253033, Ки'й вул. Володимирська, 58, им. 10. ру j

Автореферат розкланий " <~v / " С'у_2000 р.

Вчений секретар fl ^

спешавдовано1 вченоТ ради (riA'Ofy/—

к. е. н., доцент ][ I.I. Солодовников

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальмсть теми. В останш роки в УкраТш здшсшоеться перехщ до принципово нових економ1чних вщносин, що обумовлюе необхщжсть кардинальних перетворень у банювськш сфер!. Тх змют полягае в застосуванш комплексу заход1в для забезпечення адекватнос-п д^яльносп банюв ринковим вщносинам, проведена ново'/ банювськоТ пол1тики. В свою чергу формування банмвськоУ системи вЫграе вир1шальну роль в ринковш трансформаци еконочпки.

В адмшютративно-команднш економнп банювська д1яльн1сть реал1зовувалася, головним чином, через директиви 1 розпорядження, що не враховували, часом, потреби клгатв та й самих банив. В умовах цившзованого ринку визначальним чинником розвитку е вшьна (у рамках закону) взаемодш суб'егпв економжи. Мш зазначеними моделями економжи лежить досить тривалий перехщний пертд. В основ1 функцюнування господарства в такий перюд лежать законом{рносп, багато в чому вщмшш вщ властивих як центр ал1зовашй, так 1 ринковш економщк Це породжуе необхщшсть дослщження питань формування та особливостей функцюнування банкпвськоУ системи в перехщний перюд.

1стотне значения рол! та мкця баньпвськоТ д1яльносп зумовили постшну увагу дослщнию'в до п р1зних аспект)'в. Перин спроби теоретичного осмислення сутност1 банкт почалися з XVII ст. Вагомий внесок у дослщження баню'в I Ух д1яльност1 протягом XVII - XIX ст. зробили в/дом1 захщш вчеш Р. Кантшьон, А. Смгг, Д. Ржардо, Дж. С. Мшь, Ж.-Б. Сей, Г. Маклеод, К. Маркс, А. Маршал, а на початку XX ст. - А. Вагнер, А. Ган, К. Кшс, У. Шф, А. Шефле, Г. Шульце-Геверниць, Й. Шумпетер, Ф. Хайек та ш.

Питания удосконалення башавськоУ д1ялытост1 1 визначення прюритетних напрямюв розвитку банив знаходяться сьогодш в центр! економ1чного, полггичного \ сот'ального життя краУни. За час реформ в економип УкраУни вщбулися найважливш! зм1ни системного характеру, що свщчить про п трансформацно в економшу ринкового типу.

Проблемам банювськоУ справи, грошового об1гу 1 кредиту в УкраУш присвячеш роботи багатьох авторитетних впчизняних дослщнимв, зокрема О. Василика, А. Гальчинського, В. Гетьмана, В. Гейця, А. Гриценка,

A. Даниленка, О. Заруби, Б. Кваснюка, Г. Юпмка, Т. Ковальчука, В. Лагупна,

B. Лисицького, В. Мвденка, О. Мозгового, А. Мороза, С. НауменковоУ, М. Савлука, В. Федосова, А. Фшпенка, А. Чухна, О. Шарова, В. Ющенка та багатьох шших.

Р1зн1 аспекта функцюнування башавськоТ системи активно дослщжуються заруб1жними фах1вцями. Зокрема слщ зазначити роботи росшських вчених, насамперед Г. БелоглазовоУ, С. Брапнського, С. Жукова, Л. КрасавшоУ, О. Лаврушина, В. Мшовщова, О. Наумченка, Г. ПановоУ, В. Полякова, С. Пятенко, В. Усоскша, В. Шенаева, О. ШиршськоУ,

М. Ямпольського; захщних вчених Г. Асхауера, Г. Джонсона, Ед. Долана, К. Кемпбелла, Ж. Матука, Д. Патшкша, Е. Рида, П. Самуельсона, Р. Селдена, Дж. Сшк1, Л. Харр^са, Дж. Х1кса, Е. Шенга та iншиx.

Проте в 1'хшх працях анал1зуються, в основному, окре\п питания розвитку банювськоУ системи 1 ддяльност1 кредитно-фшансових ¡нститупв, тод1 як з'ясування рол1 банмвськоУ сфери в систем! економ1чних вшюсин особливо в умовах переходу до ринку у вкчизнянш економ1чнш лператур'1 ще не одержало необхщного розвитку.

В цшому еволюшя коицепцш розвитку банмвськоУ системи та теорп кредитних вщносин в УкраУш здшснювалася в рамках тенденцп, що е характерною 1 для заруб1жних наукових дослщжень у цш сфер!. Можна констатувати, що сучасне уявлення про роль банмвськоУ системи в ринковш економвд е свого роду консенсусом м1ж зазначеними концепщями, що, на наш погляд, найбшьш реально вщображае сучасний стан фшансових ринкш. Насправди при уважному розгляданш, в зазначених наукових поглядах багато сшльного, 1 вони не е несумюними.

Вступ нацюнальноУ економши на шлях ринкових перетворень визначае и розвиток вщповщно до свЬових тендент'й. Тому при формувант сучасноУ банювськоУ системи необхщно спиратися на знания 1 досвщ, що ¡снують у свт. Однак у нишшшх умовах досягнення захщноУ економ1чноУ теорй" не можуть цшком задовольнити потреби укра'шських банюв як суб'еютв перехщноУ економки, вони можуть бути застосоваш лише в тш частшн, що вщповщае специфщ), породженШ станом економ1чноУ трансформащУ. Усвщомлення суспшьством того факту, що банывський сектор нашоУ е ко ном ¡к и знаходиться в стад11 становления, як ¡з погляду кшьшсних, так 1 якюних характеристик, визначило необхщшсть розробки цинсноУ концепци формування банювськоУ системи, напрями перспектив розвитку банюв та пщвищення Ух рол! в процес1 трансформащУ нацюнальноУ економжи. Постановка даного завдання обумовлена тим, що ця проблема не стояла перед практикою в перюд функцшнування так званоУ монобанювськоУ системи, Уй не придшялося належноУ уваги в теор1У ¡, вщповщно, в економ1чшй л1тератур].

За останш роки суттево зростас роль банювськоУ системи у зв'язку з докоршними змшами у кредитнШ систем! УкраУни. На основ1 прийнятого законодавства в краУш створюсться нова двор1внева банювська система, все большого розвитку набувае д^ялыпсть незалежних комерщйних бaнкiв та спец\ал\зованнх кредитно-фшансових шститут'т, розширюються нов1 нетрадицШш сфери застосування банювського кашталу, вщбуваеться постшний пошук шлях ¡в шдвищення ефективност1 обслуговування банками суб'скт1в ринкових вщносин. У той же час процес пристосування банк1вськоУ системи до нових ринкових умов ще не завершено в повшй м5р1, що обумовлено як об'ективними, так 1 суб'ективними факторами.

Об'ективш фактори пов'язаш з тим, що у сучаснШ оргашзашУ банювськоУ Д!яльност1 мае мкце ряд ¡стотних недолшв, як1 ускладнюють процес

адаптацн башивсько\" системи до ринкових умов. Серед цих недолшв чщьне мюце займають недосконашсть д1ючоУ системи кредитування i мобмнзаци pecypciB для активних банмвських операциг, недолги у визначенш оптимальних умов i метсшв оргашзашУ кредитних вщносин; недосконагнсть методик ошнки банювських ризиюв та управлшня лмвщшстю i прибутковютю операцш банкш.

Суб'ективш фактори пов'язаш, головним чином, з недосконалюгю методичного забезпечення прашвниюв банков та ïx професшною нешдготовлеш'стю до робота в умовах комершал1зацп" банювськоУ д!ялыгост1, головною причиною чого е недостатня наукова розроблетсть вщповщних питань та проблеми ïx практично'( реашзаш'Г. Вщповщним чином це знаходить свое вщображення у вгтчизнянш науковш лгтературк незважаючи на важливють змш, що вщбуваються у кредитно-фшансовш сфер! економ!ки, недостатньо висш'тлеш литання оргашзашУ д1яльносп комерш'йних банков у ринкових умовах, вщсутш роботи методичного характеру.

Зв'язок роботи з нау новыми програмами, планами, темами. Дисертацшне дослщження е складовою науковоУ теми "Трансформашя економ!чних систем i становления рннковоУ економжи в YKpaïHi" (реестрашйний номер 97148), розроблюваноУ колективом кафедри економ1чно'У Teopiï Кшвського нащонального ушверситету ¡меш Тараса Шевченка, де виконувалась робота. Ochobhï результати, висновки та рекомендацп дисертацшного дослщження використовувалися Науково-дослщним ¡нститутом MiHicTepcTBa економ1ки при виконант плану науково-дослщних po6ÏT Мпнстерства ckohomikh УкраУни на 1999 piK (наказ М1н1стерства економ1ки УкраУни вщ 03.06.98 р. № 74) у вщповщних роздшах тем: "Прогноз економ1чного та сощального розвитку Укршни на 2000 р.", "Розробка методичних рекомендаций по основних напрямах здшснення грошово-кредитноУ та валютноУ полтжи в У крапп та прогнозування показниюв ïx peani3auiï в YKpaïHi на 2000 piK та на перюд до 2010 року" (довщка А/596 вщ 05.11.1999 р.), УкраУнським ¡нститутом фшансових та банювських дослщжень (1нститутом банку) при виконант наукових дослщжень на замовлення Национального банку УкраУни та Асощаци украТнських банмв (довщка 035/17 вщ 23.11.1999 р.) та при виконант Науково-дослщним ¡нститутом приватного права i шдприемництва Академн правових наук УкраУни науковоУ теми MinicrepcTBa екоиом1-ки УкраУни "Систематизащя законодавства з питань шдприемництва в умовах трансформацн економши УкраУни" (Догов1р № 29 вщ 05.05.97 р.) (довщка №309-01/191 вщ 27.10.99р.).

Мета i заедания дослШження. Головною метою роботи с комплексне теоретичне i практичне обгрунтування сутност1 та функцюнального призначення банювськоУ системи в ринковш економвд, шляхт, cnoco6iB та прюритетних напряммв формування i орган¡зашУ д\ялыюст1 банмвськоУ системи в УкраУш в перюд становления ринкових вщносин i розробка На шй

основ! ряду практичних рекомендаций щодо вдосконалення д!ючого порядку функщонування банювських установ.

У вщповщност! з поставленою метсю визначеш конкретш завдання дослщження:

- розкрити сутшсть, функцп та роль башавськоУ системи в економщ! кршни. Дати ощ'нку змшам, що вщбуваються в шй у процеа природно-юторичноУ еволюцн ринковоТ е ко ном ¡4 но! системи;

- розглянути особливосп й закономерности становления банювськоУ системи в умовах перехщноУ економки 1 виявити проблеми ТУ формування;

- висвшшти порядок оргашзацн д1ялыюст1 комерщйних банив УкраТни у пор1вняшп з вщповщним порядком, що Д1е у розвинутих краУнах свпу;

- проанагпзувати макроекономЫш та м!кроеконом!чш аспекта банювськоУ справи: монетарш (кредитно-грошов1), фюкальш (податково-бюджетш), а також причини, яи призвели до глибокоУ еконог.пчноУ кризи, та виявити фактори стабшзацц банкшськоТ системи;

- дослщити концептуальш та ¡нститущональш основи грошово-кредитного регулювання економки 1 ефектившсть його застосування в умовах переходу УкраТни до ринкових вщносин;

- обгрунтувати участь банювськоУ системи в реструктуризацн економки та формувант финансового кашталу;

- визначити основш напрямки удосконалення державного регулювання банювськоУ сфери;

- проанагпзувати основш тенденцн розвитку ринку баншвських послуг УкраТни;

- розробити конкретш пропозицн щодо гидвищення ефективност1 функщонування банмвськоТ системи в стимулюванш розвитку шдпри-емництва, актив1защУ д!яльност! в швестищйнш сфер!;

- визначити основш напрямки впливу банювськоУ системи на формування ринковоУ економки та штеграшУ Украши у св!Товий фшансовий ринок.

Предмет / об'ект дисертацшного досл1дження. Предметом дисертацшного дослщження е комплекс економ1чних вщносин з приводу становления та функщонування банкшськоТ системи Украши, тенденшй та перспектив и розвитку.

Об'ектом досшдження виступае банивська система УкраТни як цшсний елемент нацтнальноУ економши, проблеми формування ! розвитку ТТ складових та мехашзму регулювання, УУ суб'екти та шститути функщонування.

Методология та методика доаиджешш базуеться на системному загальнотеоретичному, ¡сторико-еволгоцшному осмисленн! умов ! особливостей розвитку банювськоУ сфери. При вир!шенш поставлених завдань використовувалися економ ¡ко-сгатистичш та економшо-математичш методи, а також методи анал1зу ! синтезу, конкретного ! абстрактного, пор!вняльних характеристик. Теоретичною та методолопчною основою

дисертащ иного досл1дження стало вивчення 1 творче переосмислення основних досягнень заруб ¡ж нем та влгчизняноУ економ1чноУ думки з проблем становления 1 розвитку банк!вськоУ системи, мехашзм1В и регулювання та пщтримки ринкових перетворень.

¡нформацШною базою досл1дження е законодавч1 та нормативно-правое! акти з питань розвитку банювськоТ системи, нормативш акти Нацюнапьного банку УкраУни, статистичш матер1али Держкомстату УкраУни, РахунковоУ Палати ВерховноУ Ради УкраУни, Нацюнального банку УкраУни, МЫстерства економки, Мнпстерства фшанс1в, Асощаци украУнських банков. Використано шформацио, з1брану автором пщ час особистого вивчення практики функцюнування комерщйних банюв та банк1'вськоУ системи в щлому в УкраУш, РоЫТ та краУнах СНД. Проанал1зоваш монограф|'чш дослщження 1 статп заруб1жних та В1тчизняних автор'т.

Наукова новизна одержаних результат/е. В дисерташ'У здженено комплексне дослщження сутносп, мюця i рол1 банювськоТ системи в економЫ, що дозволило обгрунтувати шляхи и формування в умовах ринковоУ трансформаци економши. Наукова новизна та особистий виесок автора визначаються такими результатами:

- дано авторське трактування кате гор ¡У "банмвська система" як сукупност! екоиом1чних В1Диосип, що складаються в происсп формування та функцюнування башпвських шститут1в, оргашзашУ Ух д1'яльносп\ Доведено, що види банк'шських шетитупв, Ух кшьмсть, функщУ зм1нюються вщповщно до певних еташв розвитку баншвськоУ системи та економки в щлому, на яких способи оргажзацГ/ /няльносп банювських установ мають суттев! вщмпшостч як в шетитушоналъному план!, так 1 у сфер1 банк1вського права, нагляду, контролю, регулювання тощо;

- виявлеш основш тенденщУ становления та функцюнування банктськоУ системи: перехщ до двор^вневоУ банк1вськоУ системи, побудова якоУ вщповщае потребам ринковоУ трансформащУ економжи, реоргашзащя колишшх державних спеш'аи'зованих банюв на ринкових засадах та поява нових комерщйних банмв за ¡шшативою шдприемств I приватних ос\б, що характеризуе формування конкурентного середовища, спроби каштал^защУ банктськоУ системи в умовах поступового переходу вщ пртритетного проведения пасивних операщй до дом1нування активних операцш з одночасною диференщашею банювських послуг, пропозищею Ух нових, нетрадицшних видт. Це становления вщбуваеться гид впливом таких особливостей, як р\вень шфляцн, ¡нвестищйний кл!мат, наявтеть простору для маневрування ресурсами, р1вень податкового та валютного регулювання, стан кредитного 1 фондового ринюв та ринку державних зобов'язаиь, що обумовлюе характерна риси формування нащональних банетвських систем у краУнах ¡з псрех|'дною економкою;

- дано оцшку економг'чних та оргашзащйно-правових основ функцюнування банк^вськоУ системи, на тдетав! чого сформульоваш прюритстш напрямки удосконалення нормативно-правовоУ бази д1яльност1

комерцшних банков та державного регулювання в сфер! лщензшноТ роботи, процентноУ полггики, банювського нагляду, фшансового оздоровления комерцшних банков;

- розкрито оргашзацшно-економ'1чний мехашзм використання основних шструмекпв грошово-кредитноУ полггики, наведено Ух класифкацш, визначено взаемозв'язки М1ж вариантами Ухнього застосування з метою регулювання макроеконом1чних показниюв, що, у свою чергу, дозволяе максимально використовувати потенц!ал застосовуваного шструментарм 1 не порушувати об'ективно кнуючу систему економ1чних вщносин, забезпечувати ш'квщшсть банктськоУ системи 1 надае можливють регулювання обсяпв грошовоУ маси через змшу пропозицп кшькосп грошей, що знаходяться в об1гу. Гнучмсть лсштики резервування коитв банками пропонуеться забезпечити шляхом диференшаци норми резервування в залежност! вщ вид!в, розм1р1в 1 термМв пасив1в;

- визначена шль вщкритого фшансового ринку, у якост1 якоУ виступае забезпечення (в умовах вщсутносп надходження в систему емюшноУ лквщносп) стабшьност! процентних ставок на грошовому ринку. На основ! цього запропоновано перехщ до ринкового рефшансування банювськоУ системи через операц!У РЕПО 1 СВОП, втягнути в шфраструктуру украУнського вторинного ринку потужш фшансон! утворення - як резидент!в та Ух асощацш, так ! нерезиденте;

- запропонована методика проведения Нацюнальним банком УкраУни операцш на вщкритому фшансовому ринку шляхом регулювання продажу (або покупки) цшних папер1в як шетрументу шдвщцення дисконтноУ ставки 1 регулювання грошово-кредитного об1гу. За цих умов ринок ц1нних папер'т е ефективним ¡нструментом регулювання грошового обпу лише тод1, коли випущен! ц!нн! папери забезпечен! матер!альними активами, коли фшансовий ринок взаемозалежний не тшьки з процентною пол пикою Нац!онального банку УкраУни, але ! з шшими компонентами грошово-кредитноУ сфери, а також ¡з бюджетно-податковою политикою держави;

- розроблена методика анал!тичноТ оц!нки функцюнування банивськоУ системи УкраУни на основ! використання сучасних економ!чних норматив!в -платоспроможносп та л^бщносп. Запропоновано наблизити зазначеш нормативи до Базельських стандарт, що дозволить перетворити Ух в основний ¡нструмент, що формуе спрямовашсть активних операцШ банк!в, б!льш повною мфою консол1дувати вимоги до структури актив ¡в 1 достатност! кашталу;

- обгрунтовано тенденц!У розвитку оргашзацШноУ, шституцюнальноУ, галузевоУ та реп'ональноУ структури ринку банювських послуг в УкраУн!, виявлеш найважливш! напрямки створення на ньому конкурентного середовища. З'ясовано мехашзм формування ол!гопол!стичного банк!вського ринку та сформульовано головы! напрямки антимонопольно! пол^ики держави у данш сфер!;

- дослщжеш основш тенденщУ концентрашУ та центр ал1зашУ банювського капралу та глобагпзашУ фшансових послуг, законом!рност1 штеграц'н нацюнального фшансового ринку до свггового економ1чного простору; наведено основш перспективи валютноУ штеграцп УкраУни, що визначають формування вщповщного мехашзму м1жнародних банмвських розрахунюв.

Практичне значения одержаних результатов. Практичне значения дисертащУ полягае у тому, що отримаш науков! результата використовуються та можуть бути в подальшому використаш в процес! формування та удосконалення державноУ полпики розвитку банкНвсько'Г систем и, а також застосоваш в д1ялыюстУ законодавчих та виконавчих структур.

Розробки автора, практичш висновки та пропозици використаш Комггетом ВерховноУ Ради УкраУни з питань фшанав 1 банювськоУ д1ялыгост1 при пщготовщ проекту новоУ редакщ'У Закону УкраУни "Про банки 1 баншвську ддяльшсть" 1 проекту Закону УкраУни "Про валютне регулювання" (довщка № 06-10/498 вщ 20.07.2000 р.). Результата та рекомендащ'У дисерташ иного дослщження були використаш Нащональним банком УкраУни при пщготовщ проетв Закошв УкраУни "Про Нацюнальний банк УкраУни", "Про банки 1 банювську д!яльнють" та при розробш проекту "КонцепшУ розвитку банювськоУ системи УкраУни" в частиш посилення незалежносп НБУ та шдвищення ефективност! його грошово-кредитноУ пол ¡тики, зростання рол1 банювських установ у формуванш сприятливого ¡нвестицшного «инмату в УкраУш (довщка № 15-113/289 вщ 11.08.2000 р.). Основш положения, висновки та рекомендащУ паукового дослщження були використаш Мппстерством фшанав УкраУни, зокрема пропозшш щодо удосконалення функцюнування фшансово-банмвськоУ системи та покращання ¡нвестицшного климату в УкраУш, як1 були використаш при шдготовш пропозищй до проект!в новоУ редакцп Закону УкраУни "Про банки ] банювську дтльшсть" I Закону УкраУни "Про валютне регулювання" (довщка № 41—37/67 вщ 28.04.2000 р.). Окрем1 пропозишУ щодо посилення рол1 бапк)в у формуванш сприятливого ¡нвестицшного юпмату та створення сучасного фондового ринку в УкраУш були використаш Державною кокиаею з шнних папер1в та фондового ринку при шдготовш проегпв Закошв УкраУни "Про особливост! об1гу вексел1в в УкраУш", "Про банки 1 банювську Д1яльн]'сть", "Про похщш цшш папери" та Указу Президента "Про основш напрямки розвитку фондового ринку в УкраУш у 2000 рош" (довщка № 11843/100 вщ 25.11.1999 р.).

Окрем1 положения дисерташУ були використаш Мппстерством економжи УкраУни при шдготовш Програми розвитку шдприсмництва в УкраУш на 1997-1998 роки, при розробш проекту Концепцп державноУ пол!Тики розвитку шдприсмництва в Укра'ип (серпень - вересень 1999 року) та використовуються в процесс! розробки проекту Закону УкраУни "Про Нацюнальну програму сприяння розвитку малого шдприсмництва" в частиш вдосконалення мехашзму ф'шансово-кредитноУ шдтримки цього сектору

економ1ки (доводка № 68-33/714 вщ 06.10.1999 p.). Основш положения та висновки докторськоУ дисертащ'У використовуються у практичнш д1яльност1 Асошацп украУнських банков для розробки нормативних акпв та рекомендаций для роботи Ради АУБ (довщка № 1д. вщ 02.02.2000 р.).

Впровадження результат дисерташйного дослщження в навчальний процес здШснювалось автором при викладанш Kypcie "Економ!чна Teopia", 'Tpouii та кредит", "Банмвська справа", "Центральний банк i грошово-кредитна полкика" на економ ¡чному факультет! КиУвського нацюнального университету ¡м. Тараса Шевченка (довщка № 013/245 в^д 11.07. 2000 р.) та в УкраТнському державному морському техшчному утверснтсп (м. МиколаУв) (довщка № 062/357 вщ 20.06.1999 р.).

Апробация результат'ш дисертаци. Основш теоретичт та методолопчш положения i результати дисертацшного досхпдження доповщались автором у 1992-1999-х роках на бшьш, нЬк 30 м1жнародних, загальнодержавних та регюнальних науково-теоретичних i науково-практичних конференшях. Серед них, зокрема: Науково-практична конференщя "Полггична, економ!чна i социальна стратепя УкраУни: сучасний етап i перспективи розвитку" (травень 1992 р., м. Кшв); Науково-практична конференщя "Розвиток економ1чноУ науки в УкраУш та викладання економ1чних дгсцишин" (вересень 1996 р., м. Херсон); Республканська науково-практична конференщя "Нащонально-державш сконом1чш ¡нтереси; ¡CTOpifl, методолопя i теор!я дослщження, мехашзм peajmauii" (жовтень 1996 р., м. Кшв); М1жнародна науково-теоретична конференщя "М1жнародний б1знес: теор1я та украУнська практика" (жовтень 1996 р., м. Кшв); Мшнародна науково-практична конференщя 'Чнвестицшна д|'ялыисть в УкраУш: проблеми розвитку та регулювання" (квггень 1997 р., м. Черншщ); Всеукра'Тнська конференщя "Науково-практичш проблеми швестищйноТ та ¡нноващйноТ полггики держави" (червень 1997 р., м. Кшв); М1жнародна наукова конференщя "Проблеми економ1чноУ штегращУ УкраУни в Свропейський Союз: м)кроеконом1чний аспект" (вересень 1997., м. Ялта-Форос); М|жнародна науково-практична конференция "Реструктуризащя економши та швестищУ в Укра'йп" (квггень 1998 р., м. Чершвщ); Науково-практична конференщя "Проблеми та шляхи розвитку податковоУ системи УкраУни" (травень 1998 р., м. КиТв-1ршнь); Науково-практична конференщя "Адмшстративна реформа в УкраУш. Проблеми шдвшцення рол1 MiHicTepcTBa фшанав УкраТни i Нашонального банку УкраУни як шститупв регулювання економжи" (червень 1998 р., м. Кшв); Мгжнародна наукова конференщя "Проблеми економКшоТ штеграцп УкраТни у Свропейський Союз: регюнальш i сощально-економ1чш аспекти"(вересень 1998 р., м. Ялта-Форос); ВсеукраУнська науково-практична конференщя "Проблеми i перспективи розвитку банмвськоТ системи УкраТни" (вересень 1998 р., м. Суми); ГМжнародна науково-теоретична конференщя "Валютно-фшансов! проблеми ринково'Т трансформаци (приклад УкраУни)" (листопад 1998 р., м. КиУв); Мгжнародна конференщя "Державне регулювання економжн:

репональний аспект" (травень 1999 р., м. Нижнш Новгород, Роая); М1жнародна науково-практична конферент'я "Проблеми 1 перспективи розвитку економ!ки УкраТни в умовах ринковоУ траисформащУ" (травень 1999 р., м. Дншропетровськ); Науково-практична конференщя "Удоско-напення фшансово-кредитноУ системи та шляхи покращання фшансового стану шдприемств" (травень 1999 р., м. КиУв); М\жнародна науково-практична конферент'я "Роль фшансово-кредитноУ системи у стимулюванш економ1чного зростання в УкраТнГ (червень 1999 р., м. Луцьк); ВсеукраТнська науково-практична конференщя "Проблеми ¡нвестицШно! шдтримки в1тчизняного виробника" (вересень 1999 р., м. Хмельницький); М1жнародна науково-практична комференшя "Менеджмент: теорш, практика, шляхи розвитку" (листопад 1999 р., м. Санкт-Петербург); ТУНжнародна науково-теоретична конференция "Особливост1 економ1чноТ полтш! постсо-ц!алгстичних краУн в умовах глобал1зашУ св1товоУ економ1'ки (приклад Украши)" (листопад 1999 р., м. КиТв); Науково-практична конферешия "Шляхи реформування скономжи УкраТни на сучасному етат'" (грудень

1999 р., м. КиУв); Мгжиародна науково-практична конферешия "Економ1чна теор1я: сучасна парадигма та УУ еволюш'я на пороз 1 XXI сташття" (березень

2000 р., м. Кшв) та ¡н.

Основш висновки та результата доондження доповщались на Вчеш'й рад! економ1чного факультету КиУвського нат'онального ушверситету ¡меш Тараса Шевченка (грудень 1998 р.) та на Днях науки факультету. Робота неодноразово обговорювалась на науково-методичному семшар1 та на засщаннях кафедри економ1чноТ теор1У та господарськоУ практики (з травня 1998 року - кафедра економ1чноУ теорп") КиУвського нащонального университету ¡меш Тараса Шевченка.

Публ'тацН. Основш результата дослщження опублмовано в одшй однооЫбнш монографгУ (12 д.а.)., двох пшруч никах, трьох брошурах, бшъш шж 60 статтях у наукових журналах, зб1рниках наукових праць, матер1алах 1 тезах конференщй загальним обсягом авторського матер1алу понад 55 друкованих аркуилв.

Обсяг / структура роботи. Дисертащя мостить вступ, чотири роздши, яю включають 17 параграф!в, висновки, список використаних джерел, додатки. Робота викладена на 396 сторшках друкованого тексту, мае 325 найменувань використаних джерел, мктить 18 таблиць, схеми, графши, рисунки.

Загальний задум 1 лопка дослщження визначили вцшовцшу структуру 1 змют роботи, що вщпов!дае цшьовш спрямованосп' та визначеним завданням.

10

ПЛАН

ВСТУП

РОЗД1Л 1. Теоретичш основи дослщження сутносп та функцюнального призначення банк1всько'1 системи в ринковш економщ!

1.1. Розвиток банмвськоУ системи в контекст1 ¡сторичноУ еволющУ

1.2. Центральний банк ) його роль в економщ!

1.3. Сутшсть комерщйних банкчв та Ух призначення

1.4. Еконо.чн'пи та оргашзацшно-правов1 основи функцюнування банктськоУ системи в економщ краУни

РОЗД1Л 2. МИсце I значения банкчвськоУ системи в мехашзм! грошово-кредитного регулювання економки

2.1. Концептуальш та ¡нститущональш основи грошово-кредитного регулювання економки

2.2. Мехашзм грошово-кредитного регулювання та його реагнзащя в умовах перехщноУ економки

2.3. Регулювання грошового об1гу 1 забезпечення стабшьност1 нащональноУ валюти

2.4. Грошово-кредитна полггика НБУ та УУ ефектившсть на сучасному

еташ

РОЗД1Л 3. Становления баншвськоТ системи та и вплив на ринкову трансформацио економки УкраУни

3.1. Участь банк1ВськоУ системи в реструктуризащУ економки \ формуванш фшансового капралу

3.2. Становления ринку банювських послуг та його перспективи

3.3. ГНдвищення рол1 банювськоУ системи в стимулюванш розвитку пщприемництва

3.4. Шляхи актив1заци банювськоУ д1яльносп в швестищйнш сфер1

3.5. Мюце 1 значения банювськоУ системи у створенш фондового ринку в УкраУш

РОЗД1Л 4. Роль банкшськоУ системи в штеграцн УкраУни в свгтовмй фшансовий ринок

4.1. Сутшсть 1 об'сктивш передумови штернацюнал]защУ банювськоУ

д1яльност1

4.2. Банк1вська д1яльнкть на валютному ринку та УУ регулювання

4.3. Проблеми 1 перспективи валютноУ штеграшУ УкраУни

4.4. Основш напрямки формування системи м1жнародних баюовських розрахунюв

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

ДОДАТКИ

ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ

У встут обгрунтовано актуальшсть теми, проанал'аовано стан розробки науковоУ проблеми, и значения для подальшого розвитку реформ в Укра'Уш, визначено основну мету 1 завдання дослщження, подано коротку анотащю нових наукових положень, запропонованих автором особисто, показано теоретичне та практичне значения одержаних результат.

У першому роздш роботы в ¡сторичному контекст дослщжеш теоретичш основи сутност! та функционального призначення банювськоУ системи 1 и еволющя. З'ясовано, що економ1чною основою розвитку банювськоУ системи, с кредитш вщносини, виникнення яких пов'язане ¡з розб1'жшстю в час! витрат суб'егпв господарювання 1 необхщних для цього надходжень. Ця розб!жшсть обумовлена специфжою процесу вщтворення I е характерною для бшьшосп суб'еючв ринковоУ економ|'ки. РозбЬкшсть у час! руху матер1альних та грошових потоюв породжуе появу, з одного боку, потреби в обкових коштах, з шшого, наявшсть тимчасово вшьних грошових ресурс1'в. Ця суперечшсть усуваеться за допомогою кредитних вщносин в пропса функцюнування спещал!зованих шститупв фшансово-кредитноУ сфери, як! акумулюють тимчасово вшьш кошти одних суб'ект!в ринкових вщносин ! надають Ух у тимчасове користування ¡ншим.

Розвиток товарного виробництва, зростання обсяпв грошового об!гу викликали необхщшсть удосконалення його оргашзащУ. Тому подальший процес поглиблення сусшльного розподшу прац! прив!в до появи специф!чноУ форми шдприемницькоУ д!яльност!, яка пов'язана з накопиченням 1 розподшом тимчасово вшьних коштш суб'ект!в ринку. Це ! стало економ1чною передумовою виникнення шдприемств особливого роду, у рол1 яких у сучасних умовах виступають !нститути кредитноУ системи.

Неодмшною передумовою формування банювськоУ системи е достатнш р!вень розвитку товарно-грошових вщносин, функцюнування виробниюв на засадах комерцшного розрахунку. Банки в цих умовах прискорюють економ!чне зростання суспшьства завдяки стимулюванню бшьш ефективного використання коигпв, перерозпод1лу грошових ресурс!в, формуванню можливостей розширеного вщтворення, оновлення основних фонд!в, вт!лення нов!тн!х технологш.

З'ясування сутност! кредитноУ системи дозволило видшити УУ структуру, яка в розвинутому вигляд! включае чотири велик! групи ¡нститут!в: центральн! (нацюнальш) банки; комерцшш банки; спещагизоваш кредитно-фшансов1 !нститути; поштово-ощадну систему. Пщкреслюеться, що перш! дв! групи складають окрему ланку в оргашзацп кредитних вщносин ! являють собою банк!вську систему краУни, тод1 як третя ! четверта групи належать до вщособленоУ системи небанк1'вських установ, що спещагнзуються на виконанн! окремих операш'й ! утворюють парабанк!вську систему. Така схема 13 часом стае типовою для бшьшост! промислово розвинених краУн - в основному для США, краУн ЗахщноУ Свропи, ЯпожУ. Однак за ступенем

розвиненосп тих або шших ланок окреьп краУни ¡стотно вщрпняються одна вщ одноУ. Розкриваються нацюнальш ецдшнкосп розвитку окремих ланок кредитноУ системи.

Анализ розвитку банивськоУ системи в контекст! ¡сторичноУ еволющУ дозволяе обгрунтувати, що формування банювськоУ системи, адекватноУ до ринкових умов, е одшею з провщних задач реформування украУнськоУ економ1ки. Банивська система е важливою складовою частиною нацюнальноУ с коном ¡ки в цшому. Без створення ефективно функщонуючоУ фшансово-кредитноУ сфери не може бути й мови про повноцшне функцюнування ринкового господарства, про структурш змши в економвд, УУ технолопчне оновлення, формування ефективних ринкових вщносин. Аргументовано положения про етапшсть розвитку фшансово-кредитноУ сфери, зпдно з яким завершения початкового етапу розвитку банювськоУ системи УкраУни дозволяе п¡двести певш тдсумки \ оцшити йото ефектившсть.

Аналп проблеми значения банювськоУ системи в цшому та и структурних елемент'ш для забезпечення добробуту сусшльства висв!тив р)зн1 шдходи до 'н вир'шення представниками р1зних наукових шкш. Першу з них можна визначити як концепцш про ефективне розмвдення ресурав в економ!ЧН1й систем!, а другу - як концепций про стимулювання економ1чного росту за допомогою змш у пропозицн грошей. Прихильники першоУ ¡з цих концепшй виходять ¡з того, що суспшьна роль фшансово-кредитних ¡нститут1в полягае у посередницш м)ж економ1чними агентами, що володпоть тимчасово вшьними коштами. Ця ¡дея покладена в основу праць, починаючи з представник!в класичноУ науковоУ думки А. См ¡та, Д. Ршардо, I. Рюсера, А. Шгу, Дж. Герл1, Р. Голдсмита У. Зшбера, Е. Коена, Е. Шоу, М. Фрщмена й ¡нших вчених. Вони особливу увагу звертали на необхшнкть залучення додаткових ¡нвестор^в за допомогою розширення пропозищУ нових вид!в фшансових продукт ! розширення шституцюнальноУ структури фшансового ринку. Даш проблеми дослщжувалися в працях вщомих украУнських та росшських вчених: М. Бунге, I. Кауфмана, П. М1гулша, I. Патлаевського, М. Туган-Барановського та ¡нших.

Розглядаючи еволющю шдход1в до визначення рол! банювськоУ системи у нашш краУш, сл'щ зазначити, що у радянський першд в'лчизняна еконошчна наука, у тому числ1 дослщження кредитно-банювськоУ системи, розвивалися ¡зольовано вщ закордонноУ науковоУ думки. Найбшьше поширення в цей першд одержало вчення про перерозподшьчу роль кредиту (Д. Апахвердян, О. Бачурш, В. Геращенко, В. 1конн!ков, I. Трахтенберг, Ю. Шенгер та шип). В умовах жорсткого кредитного планування спостер^алося перетворення банюв по суп у фшансов! конгори, I це адекватно вщображалося у теоретичних пщходах до виявлення рол! банюв та грошово-кредитного регулювання.

У 80-х роках у вггчизнянш наущ вщбувся докоршний перелом на користь поширення в практику д1яльност1 кредитних установ принцишв комершйного розрахунку, 1 в кшцевому рахунку - до розумшня необхщносп

функцшнування шституи'п банювськоУ системи в якосп' шфраструктури фшансового ринку. Варто, передуЫм, зауважити, що серед вчених \ практик!в вщсутня едина кониепшя рол1 \ мюця в економ!Ц1 кра'Тни банюсськоТ системи в цитаму та мереж1 комерщйних банков зокрема. У робот! також анал1зуються р!зн1 шдходи до визначення сутност1 поняття "банювська система". На нашу думку, пщ башавською системою варто розум1Ти систему банювських установ р1'зних р1вшв, що саморозвиваеться на пщстав! чесноТ конкуренщТ 1 функшонування означених структур у взаемозв'язку та взаемообумовленост1 з урахуванням единого правового поля, чггких регулятивних правил, ушфжованоУ юридично-нормативноУ бази, дотримання загальних принцишв формування ! реал!защУ банювськоУ полггики й створення для цього необхщноУ шфраструктури в штересах економ1чного зростання 1 задоволення потреб народного добробуту.

У дисерташУ також розкрито екошэтшчний зм1'ст даного поняття та його юридичне вщображення з точки зору в!тчизняного та заруб!жного банювського законодавства. Оскшьки за змютом поняття "банювська система" включае сукупшсть елеменпв, достатшсть елеметтв, що створюють визначену цшсшсть, взаемод1'ю елеменпв, то автором розглянуто, як1 саме властивосп Уй притаманнь Башивська система не знаходиться в статичному сташ, напроти, вона постшно в динамщк По-перше, банювська система як цше увесь час знаходиться в руа, вона доповнюеться новими компонентами, а також удосконалюеться. Наприклад, ще недавно в УкраУш не було мунщипальних банюв, зараз вони створюються в ряд! великих економ!чних центр!в. По-друге, у середиш банювськоТ системи постшно виникають нов! зв'язки.

У дисертащУ проанал13оваш основт ознаки банк!вськоУ системи та чинники, що впливають на хщ УУ розвитку, так!, як ртень економ!чного розвитку, стутнь зршосп товарно-грошових в!дносин, политична ! правова система краУни, нацюнальночсторичш особливост1 ТУ розвитку, р!вень дов!ри до банювськоУ системи, макроеконом!чш фактори, економ!чна пол!тика держави та ¡ншк Розвиток банювськоУ системи може стримуватися п!д впливом таких чиннию'в, як надм!рний податковий прес на банювський прибуток, вщсутшсть достатшх ресурс!в для активного ведения банювських операц!й, нестача квашфкованих кадр!в тощо. У краУнах з перехщною економ'1Кою саме вони найчаст!ше уповшьнюють розвиток банк'шськоУ системи.

У робот! проанашзовано р!зт шдходи до класифкащТ кредитних та банк!вських систем. Розглянуто два типи кредитних систем: англосаксонський, що базуеться на розмежуванн! сфер д!яльност1 фщансово-кредитних !нститут!в (США, Япошя, бшышсть член!в БританськоУ ствдружностО, та романо-германський, що побудований вщповщно до принцип!в ушверсальност! (ФРН, Швейцар!я, Франшя, Австр!я, Люксембург, Шдерланди, Бельпя, Швещя, Норвепя, Рос!я, УкраУна).

Розкрито також основш типи банпвських систем: розподшьча центрашзована банивська система, ринкова банивська система, система перехщного типу. На противагу розподшьчШ систем! банивська система ринкового типу характеризуется вщсутшстю м о но пода держави на банки. Суб'екти вщтворення р1зних форм власноси можуть бути засновниками банив. У ринковому господарств! функщонуе множиншсть банив ¡з децентрализовано«) системою управлшня. Емкшш i кредитш функци розподшеш ними «¡ж собою. ЕмЫя зосереджена в центральному банку, кредитування шдприемств i населения здшснюють pi3Hi диюв! банки -комерщйш, ¡нвестицшш, ¡нноващйш, тотечш, ощадш тощо. Дшов1 банки не вщповщають за зобов'язаннями держави, так само як держава не вщповщае за зобов'язаннями дшових банив; дьюв1 банки пщкоряються сво'ш Pafli, рпиенню aKuionepie, а не адмiшстратн вному органу держави.

Сучасна банивська система УкраУни являе собою систему перехщного перюду. Вона виступае як ринкова модель особливого виду. При цьому д1ялыпстъ сучасних банмвських .установ настшьки р1зномаш'тна, а форми Ух прояву мають полтар1антний характер, що ускладшое однозначне сприйняття "fx економнноУ сутшст{. Розв'язати це завдання можна. при вивченш функцюнальноУ спешалпашУ рЬномаштних тишв кредитних шститупв, що визначае Тхне мкце i роль у ринковш економщк

Всеб1чно розкриваеться роль та Micue центрального банку у банивсьий систем!, основн! функщУ та нащональш особливост! центральних банив, проблеми шдвищення ефективност! д1яльност! Нащонального банку УкраУни. Центральний банк виступае в рол! основного координатора д!яльносп кредитних шститутев i виконуе функци управлшня грошово-кредитними i ф!нансовими процесами в економщк До основних його функц!й в!дносяться: грошова eMicin i контроль за грошовим o6iroM, кредитно-розрахункове обслуговування ¡нших кредитних шститупв, реашзашя грошово-кредитноУ полггики i регулювання економ!чних npouecie.

У наш'|й краУн! повноваження центрального банку покладен! на Нацюнальний банк Укра'ши, що в oco6i центрального апарату, Кримського республ!канського та обласних управлшь, а також ЦентральноТ' розрахунковоУ палати i рег!ональних розрахункових палат складають едину мережу центрального банку, що виконуе функци резервноУ системи краУни. Зрозум!ло, що повноцшне виконання НБУ своУх базових функщй неможливе без забезпечення повноУ його самостшносп в прийнятп piuienb по проведению грошово-кредитноУ пол!тики в рамках своУх повноважень, визначених в!дпов!дним законодавством. Без урахування цих моментов стае нереапьним ефективне функц!онування кредитноУ системи краУни в цшому, що KpiM центрального банку мктить у co6i й ¡нш! ланки, на як! поширюеться його безпосередшй вплив, регулюкт, контрольн! й наглядов! функци.

Одшею з таких ланок е комерщйш банки, що становлять шший тип банивських установ, ян безпосередньо виконують функци кредитно-ф!нансового обслуговування економки, а отже е основою кредитноУ системи.

У робот! показано економ!чну сутшсть комерцШних банк!в та специф!чн! проблемы Тх д!яльност! в умовах перехщноУ економ!ки. Взаемов!дносини М1ж комерщйними банками, як складовою банювськоУ системи, будуються на ринкових принципах, в основ! яких лежить сшвробтшцтво та конкуренщя. Жоден з банк!в не може функцюнувати самостШно поза системою, осккпьки розрахункове обслуговування юнента базуеться на систем! кореспондентських вщносин м1ж банками.

Надзвичайно важливе значения для формування ефективноУ системи комерц!йних банк!в в УкраУш мае розробка Ух чпкоТ класифкащУ. Тобто в основ) формування такоТ системи мае бути не мехашчне поеднання вже ¡сную чих та новостворених банк!вських структур, а ямеш змши шетрументарто створення комерц!йних банк!в. Запропоновано принципи класифкащУ комерцШних банюв з максимальним урахуванням особливостей перехщноУ економки. Особливо пщкреслюеться, що дотримання принципу системност! вимагае, щоб д!яльн1сть банювськоУ системи УкраУни в цшому ! зокрема кожного комерцшного банку розглядалася з точки зору комплексно! оцшки здшснгованоУ ними политики: кредитноУ, !нвестиц!йноУ, страховоУ, конкурентноУ, маркетингово'У, технолопчноУ, кадровоУ.

У ход! досл!дження встановлено, що проблеми формування банювськоУ системи краУн ¡з перехщною економ!кою, до яких належать краУни схщноУ €вропи та СНД, серед них ! УкраУна, багато в чому под!бш. При цьому акцентуеться увага на тому, що на функшонування банмвськоУ сфери УкраУни негативно впливае вщеутшеть ч!тких пр1'оритет1'в сошально-економ1"чного реформування краУни в цшому, програм розвитку конкретних територш, невизначен!сть ¡з реашзащею належних маркетингових досл!джень, а часто -! просто неплатоспроможн!сть котрагент!в.

У другому роздш висвгаюються концептуальн! та шетитущональш основи грошово-кредитного регулювання економки, його механ!зм в умовах перехщноУ економки, шляхи п!двищення ефективност! грошово-кредитноУ пол!тики Нац!онального банку УкраУни.

Обгрунтування грошово-кредитноУ политики, визначення и стратеп'У ! тактики потребують, насамперед, з'ясування теоретичних принциш'в ! розкриття и внутршшх мехашзм1в. Як вщомо, у теорп грошово-кредитноУ полкики умовно розр!зняють дв! велик! школи - кейнаанську ! монетаристську. Наш ¡нтерес до кейнаанства ! монетаризму обумовлюеться необхшпетю пор!вняльного анал!зу концептуальних основ побудови грошово-кредитноУ политики.

Грошово-кредитна пол!тика е лише одним з елемент!в економ!чноУ пол!тики. Отже, и стратепчш цин е частиною глобально'У стратеги, що визначаеться вищими органами краУни. Як елемент системи грошово-кредитна тштика лише сприяе досягненню встановленоУ загальноУ цш. Розробка стратег!У грошово-кредитноУ полтпеи припускае два етапи: визначення и основноУ кшцевоУ цин; визначення промгжноУ цин ! повноважень, що можуть бути делегован! монетарной влад!.

Цш грошово-кредитноТ политики класифжуються по межах пи як внутршш ]" зовш'шш, за часом дп - пром1жш 1 кшцевК При визначенш кшцсвих цшей часто говорять про "мапчний" чотирикутник, гранями якого е основш макроеконом'юш показники (зростання виробництва, ревень ц!н, зайнят'ють робочоУ сили, сальдо плат1жного балансу). Так, задача стимулювання виробництва в багатьох випадках важко сумюна з задачею боротьби з шфляш'ею або забезпеченням р!вносп зовшшшх баланЫв. Якщо боротьба з ¡нфляшею або закр1плення на зовшшшх ринках обираються в якост! прюритетних цшей, то тшьки за рахунок вщмовн вщ високих темтв росту або гювноУ зайнятосп. Отже, економ1'чна полпика повинна встановити для себе визначену ¡ерархш цшей.

Серед кшцевих цшей ¡снуе одна, вщповщальшсть за реагизашю якоУ лежить на центральному банку: боротьба з шфлявдею для збертання внутр1шньоУ 1 зовшшньоУ вартосп национально!' валюти. Це завдання вирплуеться в основному шляхом розвитку ринкових мехашзм!в фшансування швестицш. Цшком очевидно, що грошово-кредитна пол ¡тика не може боротися з негрошовими причинами ¡нфляци. Структурш 1 сошальш чинники повинш усуватися ¡ншими засобами економ1чноУ полпики. РозмаУпсть форм впливу на реальну сферу вщбивае виняткове значения контролю поставлених завдань за допомогою грошей або кредиту. Поряд ¡з кшцевими ) пром'1жними цшями грошово-кредитна полпика може переслщувати також селективш цш!, що полягають в оркнтащУ кредитного процесу на прюритетш напрямки \ однаковою м«рою можуть стосуватися економ!чного сектора, економ1чноУ функш'/, економ1чного агента, конкретноУ продукщУ, вид'т кредитив тощо.

Таким чином, якщо виходити з того, що загальна економ1чна стабшьшсть неможлива без стабшьноси грошового середовища, то досягнення грошово-кредитноУ стабшьност! е головною функшею центрального банку, що здшснюе монетарну лолпику. Для вибору сприятливоУ грошово-кредитноУ полпики » досягнення кшцевоТ I пром1жноУ цшей центральний банк також повинен мати у своему розпорядженш конкретш повноваження. Можуть бути передбачеш два типи повноважень: передача загальноУ цш, що досягаеться завдяки широким довшьним повноваженням, як! використовуються залежно вщ потреб, \ передача промшноУ цш!, чпко визиаченоУ вщповщно до правил, вщомих заздалепдь.

Форма надання повноважень основана на вибор1 короткостроковоУ економ1чноУ цин: монетарна влада повинна згладжувати непередбачен! коливання основних економ1чних параметр!в щоразу, щоб лквщувати перюди нестабшьиост1 (наприклад, перевищення державних витрат над прибутками, при ризику шфлящУ тощо). Проте peaлiзaцiя фошово-кредитноУ полники дуже ускладнена через недостатне володшня мехашзмами управления економжою I необхщшсть певних термппв для виявлення результативности грошово-кредитних заход1в. Виникають певш труднощ! в правильному визначенш спрямованост! грошово-кредитноУ полники.

Грошово-кредитна полкика зд1йснтое безпосереднШ вплив на таи макроекономщш показники, як ВНП, р1вень шн 1 зайнятость. Виб1р тоеУ або ¡ншоУ ция грошово-кредитно'1 пол ¡тики залежить вщ чинниив, що викликали змши в попил на грош!.

Головними завданнями Нацюнального банку УкраТни при проведенш грошово-кредитно'1 полкики е створення умов фшансовоУ стабшзащУ в держав1 1з забезпеченням стабшьносто нашональноУ фошовоУ одинищ та пщтримка макроеконом1чно'1 стабшзащУ через зниження темтв шфляш'У. Досягти ц!€1 надзвичайно важливоТ мети можна шляхом створення вщповщних умов функшонування та управлшня грошово-кредитним ринком. Шел я того, як уточнена стратегия грошово-кредитноТ' полкики, встановлеш УУ цш, надзвичайно важливо визначити тактику и здшенення монетарною владою. Шд тактикою розум^еться виб1р ! застосування переважних для досягнення очжуваних результатов шетрументов грошово-кредитного регулювання. Принцип, покладений в основу грошово-кредитноТ полкики, вимагае використання вщповщних шетрументов. Тут мае мк;це трансформащя концепщУ в конкретний мехашзм д!й.

Центр альт банки економ1чно розвинених краУн володтоть певними засобами впливу на економжу. Традицшно до них в1дносяться: полкика мтамальних резервов; депозитна полкика; рефшансування нацюнапьноУ кредитноУ системи, яке включае облкову 1 заставну полкику; операщУ на вщкритому ринку; валютна политика. Однак утримання стандартного набору засобт 1 поеднання Ухнього застосування банками р1зних краУн залежить вщ ряду передумов. Центральний банк краУни розробляе стратепчну концепщю грошово-кредитноУ пол!тики, для досягнення якоУ застосовуеться певний шетрументарш. При цьому бшьшу роль вшфас не тольки стан регульованоУ економши в той або шший юторщний момент, але ! традиш'У центрального банку в його взаемовщносинах ¡з банпвською системою, в практищ використання певного набору шетрументов.

Розкрито модел! грошово-кредитного регулювання, шляхи пщвищення сталосто нацюнапьноУ валюта. Анашзуються чинники формування грошовоУ маси в УкраУш та роль банмвськоУ системи у цьому процесс причини 1 наслщки демонетизащУ економши, пропонуеться власне бачення шлях1в виходу з кризи за рахунок актошзащУ кредитноУ д1яльносто банив 1 збшьшення баннвського мультишнкатора. Грунтовно проанал1зовано д1ю важел1в регулювання фошового об1гу в умовах економ^чноУ кризи, специфшу впливу на структуру грошовоУ маси.

Анашз Д0В1В, що в останш роки не спостеркаеться надежного зв'язку М1ж юнцевими \ пром1Жними шля ми фошово-кредитноУ полкики застосуванням шетрументов фошово-кредитного регулювання. Досягнення прогнозних показниив економ¡чного зростання в УкраУш вщбулося за рахунок екстенсивних чиннипв фошово-кредитноУ полкики при попршенш япених макроеконом1чних показниив. Невиправдана емипя негативно вплинула на багато показниив. Оф1щйний валютний курс Нацюнального

банку 1 полпика в шй области сприяли зниженню рентабельное?! виробництва, росту бартерних операшй, що стримувало вщновлення основних фондов, призводило до зниження економ!чних показшшв I, еидпов\дно, до втрат дохщних складових бюджету.

Проведений аналЬ проблеми вибору варианту грошово-кредитноУ полпики показав, що вона повинна бути пом1рковано шфляцшною I супроводжуватися заходами для посилення ¡нвестування реального сектору економ ¡ки. У сучасних умовах прюритет повинен бути вшданий, по-перше, пол!тиц! процентних ставок, що стимулюс виробництво, по-друге, розширенню участ1 Нащ'онального банку УкраУни в операщях на вщкритому ринку, по-трете, шдвищенню рол! обов'язкових резерв1в у поточному регулюванн! фошового об!гу. При цьому особливе М1Сце в економ!чн!й полчищ в УкраУш повинна займати проблема задоволення внутршнього попиту населения, насамперед, за рахунок вггчизняноУ продукт'!.

Проанал1зовано мехашзм грошово-кредитного регулювання економ1ки, його складов!, реальш ¡нструменти регулювання, як! використовуються на практиш у наций та шших краУнах. Показан! основш типи грошово-кредитноУ полпики, Ух специф1чн! особливост!. Особливу увагу в дисертащУ придтено проблемам та показникам ефективност! монетарноУ пол!тики держави, зокрема, в умовах ринкових перетворень в УкраУш сьогодш 1 пропонуються рекомендацн щодо ГУ пщвищення. У робой розкриваються мехашзми застосування основних Инструмента грошово-кредитного регулювання: дисконтноУ ставки, операцш на вщкритому ринку, норми обов'язкових резерв!в, пол ¡тики в облает! валютного курсу, системи економ!чних норматив. Анал!з варшнпв наслщыв полпики "дорогих" грошей при використанн! вЫх трьох шетруменп'в грошово-кредитного регулювання показуе, що вона вщповщае лише одшй цш - зниженню шфляшУ, тому що при цьому вар!ант! вщбуваеться зниження темп!в росту економши ¡, в!дпов!дно, зб!льшення безробтя.

Сутн!сть мехашзму регулювання економ1чноУ повед!нки комерцШних банюв вщповщно, суб'еютв господарювання за допомогою гнучких дисконтних ставок зводиться до досягнення таких значень реальних процентних ставок, що дозволяють зберегти куп!вельну спроможшсть кошт!в у нацюнальшй валкуп; стабипзувати валютний курс \ знизити ступшь доларизащУ економ!ки; зменшити шфляцто; забезпечити тенденщю до використання швестицшних ресурс!в у бшьш ефективних проектах 1 п!двищити принадн!сть краУни як об'екта зовшшшх ¡нвестищй. У цих шлях обл!кова пол!тика повинна бути зор!ентована на п!дтримку позитивного впливу реальних процентних ставок, що пропонуеться забезпечити за рахунок переходу до практики щомюячного встановлення ставки рефшансування на р^вш, що незначно перевищуюе темпи шфляшУ. Розроблений мехашзм ринкового реф!нансування комерщйних банк!в через реашзащю резервного \ ломбардного кредиту, в'щмова в'щ практики прямого ! непрямого ф!нансування дефициту, державного бюджету Нащональним

банком дозволять, по-перше, досягти позитивних значень реальних процентних ставок по депозитах ф1зичних ос1б, по-друге, знизити ступшь доларизашУ економши 1 тиск на валютний курс, по-трете, забезпечити прирют ресурсно! бази банюв для швестицшного кредитуВання. При наявност! зовншнього фшансування й у сполученш з фшансово-бюджетною \ податковою полкикою дощльно допустити варшвання дисконтних ставок (гнучкого сполучення полкики "дорогих" 1 "дешевих" фошей) з метою забезпечення зниження ¡нфлящУ, економ1чного росту 1 зменшення безробггтя.

Операцн на вщкритому ринку, як важливий ¡нструмент грошово-кредитного регулювання економ!'ки, не одержали належного розвитку в УкраУш. При виршенш щеУ проблеми необхщно мати на уваз1, що ринок державних цшних папер1в т\сно зв'язаний ¡з процентною полкикою Нащонального банку, що повинна бути спрямована на гпдтримку процентних ставок на позитивному р1внь В умовах необхщност1 пщвищення ефективносп' грошово-кредитноУ системи головною метою операцШ на вщкритому ринку стае забезпечення стабшьносп процентних ставок, створення прогнозованоУ економ1'чноУ ситуащУ для учасниюв фшансового ринку 1 суб'еклв господарювання, зайнятих у реальному сектор! економжи. Для цього в перюди нестач! лквщносп на грошовому ринку, зростання ¡нтересу його учасниюв до спекулятивних операцш пропонуеться активно використовувати механ1зми рефшансування з боку Нащонального банку через операцй' РЕПО, СВОП, ломбардного 1 резервного кредитування з метою утримання процентних ставок вщ ргзких вщхиленнь вщ заданого р1вня.

Встановлено, що з метою шдвищення ефективност1 грошово-кредитного регулювання економши I забезпечення антшнфляш иного економ1чного росту краУни доцшьно забезпечити належний р'шень самостшносп 1 незалежносп Нащонального банку УкраУни в своУй дкльност! в сфер1 облковоУ полкики \ пщтримки грошово-кредитноУ 1 валютноУ стабшьносп'; при реал ваш V облшовоУ полкики ор1ентуватися на стратепчш, довгостроков! державш штереси 1 цип антишфляшйного економ1чного росту, а не зосереджуватися винятково на короткострокових цщях; вщмовитися вщ невиправданого занижения дисконтноУ ставки 1 здшснювати и встановлення, виходячи з1 збалансованост! шлей стимулювання економ1чного росту \ боротьби з шфляшйними 1 девальвашйними процесами.

Удосконалення використання мппмапьних резервних вимог пов'язане з поверненням до диференщащУ норм резервування в залежносп вщ тсрмнпв залучення ресурсе, компенсащУ банкам вартост1 ресурс ¡в за допомогою нарахування вщсоткш, поступовим зниженням загального р1вня резервування. Дослщження показали, що норми резерв1в як ¡нструментарШ застосовуються дуже активно на фазах шдйому або при стимулюванш економ1чного росту. При цьому варто мати на уваз1, що зниження норми резервш е вщповщним створенню кредитного потоку, збшьшенню грошей для ¡нвестищй 1 короткострокових комерцшних кредит. Тому основним засобом боротьби з шфлящею е не пщвищення норм резервування 1

зосередження грошей услеТ банивськоУ системи в НБУ, а ефективне використання грошово'1 маси в реальному сектор! економпси.

Проведений аналв макроеконом1чних тенденщй в економЫ краши 1 варшнлв застосування ¡нструмент грошово-кредитноУ пол!тики показав, що для оргашзащйних змш у грошово-кредитшй полггищ необхщно використовувати комплексний шдхщ, покликаний оптимЬувати два принципово ршшх способи регулювання економши (монетарний 1 кейнЫанський, обмежувального 5 прискореного нарощування грошовоУ маси), доповнивши Ух блоком державно-приватного фшансування реального сектору, основаного на ефективному кредитуванш проектт.

Завдання шдвищення ефективносп мехашзму грошово-кредитного регулювання економки передбачае удосконалення нормативно-правово'У бази. Виконане дослщження свщчить про необхщнють розробки 1 прийняття Банивського кодексу, що покликаний лкв1дувати розр>зненють \ безсистемшсгь численних дшчих нормативних документе, що найчаспше суперечать один одному. Баншвський кодекс повинен визначити повноваження Нацюнального банку й Уряду по вщношенюо до комерцшних банив; статус 1 стушнь незалежносп Нацюнального банку; порядок створення i припинення д!ялыюеп кредитно-фшансових установ, у тому числ! порядок формування статутного фонду; права й обов'язки кредитно-фшансових оргашзащй, Тхшх кредитор1в, вкладнимв 1 кшстчв; вщповщальшсть, регламентащю процедури санацп 1 банкрутства кредитно-фшансових установ; правов1 норми по страхуванню внесмв.

У третьему роздт дисертаци' розглядаються питания та завдання ринковоТ трансформацп банювсько!' системи, п можпивосп щодо створення фшансових засад ринкових перетворень. 3 проведеного анал1зу видно мкце банюв у реашацй* програм реструктуризацп економ!ки, у стимулюванш розвитку шдприемництва. Розглянуто заруб1жний досвщ у данш сфер1 з точки зору можливостей його практичного застосування.

Об'ективно процес реструктуризацп в економ!ш УкраТни повинен бути ткно пов'язаний 13 формуванням нових оргашзацшно-економ1чних структур. При цьому взаемовщносини м1ж суб'ектами господарювання, як\ об'еднуються, повинш будуватися на допдарних засадах, а Тх характер -визначатися типом шдприемства \ вщносинами власност1 Вибф форми взаемодп у пронес! економ^чного розвитку доцшьно проводити у напрям1 концентращУ фшансових зусиль суб'ект1в господарювання шляхом об'еднання Ух фшансових ресурав з метою виршення сшльних задач, з частковим залученням коптв кредитно-банювських установ. Питания розвитку та удосконалення оргашзацп виробництва можна виршити шляхом яккноУ шгеграшТ пщприемств, оргашзащй 1 кредитно-банювських установ з утворенням нових органващйно-економгчних структур: багатогалузевих компашй, холдинпв, промпслово-фшансових груп (ПФГ), концернов.

Процес розвитку нових оргашзацШно-господарських структур в промисловосл Украши характеризуеться, по-перше, формуванням

господарюючих ринкових структур при р!Зкому вщставанш вщ реограшзаци системи управлшня. По-друге, здШснювана в УкраУж державна програма приватизаци не враховуе особливостей органвацп сучасного промислового виробництва i фактично блокуе створення необхщних умов для економнного зростання. На наш погляд, утримати на необхщному pisHi промисловий i фшансовий потенщал УкраТни, запоб1гти поглинанню провщних галузей нацюнальноТ економки ¡ноземним кашталом i одночасно запустити мехашзм структурноТ перебудови шдустрп можливо лише шляхом створення в галузях i репонах могутшх промислово-фшансових груп. Bei учасники групи працюють як ланки единого ф!нансово-пром ислового мехашзму, YxHi штереси орган!чно пов'язаш. Спираючись на едшеть фшансових, страхових i промислових можливостей найбшьш ефективних галузей i вид1в виробництва, ПФГ створюють дуже стШю системи, як\ володшть багатьма ступенями свободи вщносно мобъчьного м1жгалузевого перерозподыу матер1альних i фшансових pecypcie.

Сьогодн! у банюв звужуеться сфера д1яльност1 в комерцшних оргашзащях, зайнятих виключно посередницькими операщями. Перв1сн1 накопичення каш'талу в основному завершен!. Банки стоять перед вибором: куди вкласти залучен! кошти. Йти ж на ризик швестування в промисловшть можуть дозволити соб! лише мщш та стшю у фшансовому план! банктвськ! структури. Однак банки, як! мислять на перспективу, без сум шву, вже найближчим часом повернуться до високотехнолопчних та наукомштських виробниюв, поки цю Hirny не займуть iHmi банки.

По Mipi концентраци i централ!защТ' промислового кагт¡талу вщбуваеться конгломеративна диверсифкащя, концентращя i центратзашя банк!вського катталу, що приводить до яюсноГ змши рол1 банюв у економщь Розпоряджаючись величезними коштами, банки безпосередньо вкладають значну частину cboix каттагнв у реальний сектор економки, i, щоб не втратити Ух, вони не тшьки контролюють ix використання, але й управляють цим процесом. У цих умовах встановлюються принципово hobi вщносини м!ж банювським i промисловим кап!талом. Вщ ¡нвестицШноТ д1яльност!, вщ eivricii" щнних nanepiß промислових п!дприемств банки не лише отримують ем!с1йний i засновницький прибуток. Вони стають власниками обумовленоТ' кшькосп акц!й тих компан!й, у справах яких вони приймають участь. Таким чином, велик! банки отримують змогу контролювати д!яльн!сть промислових шдприемств. Це виходить за меж1 традицшних кредитних вщносин. Банк!вськ! установи перетворюються у прямих учасник!в виробництва та стввласниюв корпорацш.

Одночасно вщбуваеться зустр!чний рух з боку промислових компашй: вони купують акци ф!нансово-кредитних установ, вщкривають власн! банки. Це робиться, по-перше, з метою отримання пшьгового кредитування; подруге, з метою прибуткового !нвестування. На основ! цього вщбуваеться перепл!тання монополпованого банк!вського та промислового кап ¡талу та утворення так званого фшансового катталу. Ц! процеси вщображають

тенденцп сучасного етапу ¡ндустр!ального розвитку економжи. Взаемозалежшсть основних вид^в капиталу досягла такого р1вня, коли Тх автономне ¡снування стае недоцшьним 1 зимагае створення единих оргашзацшних центр!в, яш б Ух регулювали.

У банкшськш систем! УкраУни ¡снуе тенденц!я диференщашУ банк!в та посиления рол! найбшьших з них. С1м найбшьших банюв створили шфраструктуру, шо далеко випереджае можливост! Тх конкурент, зосередили основну частину трудових ресурав, отримали доступ на м!Жнародний фшансовий ринок. Водночас спостер^гаеться таке явище, як припинення функцюнування десятк!в невеликих банивських установ. Деям з них було реоргашзовано у фиш ¡нших банив, а бшьшу частину - закрито на основ! ршення Арб!тражного суду або Постанови Правлшня НБУ. Бшьша частина з них не вдагравала значноТ рол! на фшансовому ринку. Тому можна сказати, що концентрация банк!вського капиталу поки що проходить без особливих проблем. Причому передбачаеться, що частка поглинань великими банками др!бних та середшх буде, як ! ран!ше, невисокою. Значна р!зниця у техн!чному оснащенн!, методиц! робота, фшансовиму сташ др!бних банк!в роблять неефективним поглинання Тх великими. Тому експаная найб!льших банюв буде вщбуватися через створення мереж! нових фшй та вщдшень. Кр!м того банки також освоюють нов1 ринки небанювських ф!нансових послуг, у тому числ! страховий ринок ! ринок пенсШних послуг.

Сучасний стан банк!вськоТ системи УкраУни характеризуют наступи! дан!. На 01.01.2000 року в Реестр! банюв, Ух фшй та представництв, валютних б!'рж ! ф!нансово-кредитних установ зареестровано 203 банки, з яких 52 (25.6 %) вщнесено до категор!УУ проблемних. Загальна сума кап!талу (балансова) по банювськш систем! становила 5877.6 млн. грн. (22.8 % В1Д пасив!в системи). Нормативний каштал становив 4307.5 млн. грн., а загальна сума зареестрованих та сплачених статутних фощцв - 2913.8 млн. грн. (67.6 % В1д загального обсягу нормативного кап!талу). Обсяг сумарних актив!в украУнських банк! в (зменшених на створен! резерви) сягнув 25806.2 млн. грн. Обсяг актив1в найбшьших семи банив становив 12558.1 млн. грн., або 48.7 % в!д сумарних акпшв системи. У структур! активних операшй, як! зд!йснюються банк!вською системою, найбшьшою е питома вага кредитноТ д!яльност!. 1'! обсяги становлять найбшьшу частку (49.9 %) ус!х активов.

Проте умови д!яльносп, що склалися на ринку баннвських послуг в УкраУш, звузили можливост! кредитних установ по проведению активних операцш за ус!ма напрямками кредитних вкладень. Становище комерцшних банк!в, що зд!йснюють !нвестування у реальний сектор економ!ки, залишаеться суперечливим ! складним через наявн!сть фактично неприйнятних для банк!в та шдприемств-позичальниюв умов д!яльност! по наданню жвестицшних кредит!в. Формуванню нормальноУ ¡нвестицШноУ д1яльност1 заважае вщсутшсть державноУ политики заохочення активност! в ¡нвестицШнш сфер!.

Ангипз швестищйноУ д1яльност) банмв та розкриття Ух рол! у становленш та функщонуванш фондового ринку в У крана показують звуження можливостей Ух екстенсивного розвитку за рахунок зменшення ¡нфляцн та посилення гривш. Доходшсть вкладень у державш ц!нж папери значно знижусться. Обмежуються можливосп робота комерщйних баимв з бюджетними коштами, як! до останнього часу розглядалися як одна з найбшьш стшких статей пасив1в багатьох комерцшних банюв. Банки для того, щоб вижити, вимушеш братися за будь-ящ операцп, що об1цяють прибуток 1 збереження щнност! кащтал!в засновниюв та акцюнер1в.

Активний розвиток та розширення сфер д1яльност! банюв вимагае окреслення прюритетних напряммв впровадження нових послуг, на яких повинш бути сконцентроваш зусилля. Серед них можна вщзначити л1зингов1, трастов! операщУ; консульташйно-шформаш'йн! пос-луги; допо\пжж операшУ, пов'язаш ¡з забезпеченням господарськоУ д!яльносп юпеттв; удосконалення традищйних банювських послуг, насамперед депозитно-позичкових. Неоднорщшсть галузевого та репонального розвитку економки УкраУни потребуе адаптащУ шститущйноУ структури банювськоУ системи до реальних господарських умов, адже збергаеться \ навггь поглиблюеться така тенденщя у розвитку банмвськоУ системи УкраУни, як вкрай нер1вном1рний розподш мереж! кредитних установ по територ!У краУни.

Значну роль вшграють також банки у розвитку шдприемництва. Необхщне стимулювання активноУ участ! банюв у кредитуванн! малого та середнього б!знесу. Дощльно передбачити систему зниження ставок податмв на прибуток для тих баню'в, в яких операщУ по кредитуванню малого та середнього б!знесу мають значну частку в загальнш сум! кредитних вкладень. Ми вважаемо, що це - сфера Д1'яльност! др!бних ! середних банщв. Для нормал!зац!У банк!вського забезпечення швестицшноУ д!яльност! необх!дно вир!шити важлив! стратепчш та тактичн! ц!л!: формування з боку НБУ кредитно-ресурсно-швестицшноУ бази з передачею цих кошт!в до оперативного управлшня провщним комерц!йним банкам, як! безпосередньо кредитують народно-господарський комплекс ! !нвестиц!У у ньому; створения централ!зованого цшьового !нвестид!йного фонду для пщтримки комерщйних банк!в при кредитуванн! ними ¡нвестицш за пониженими процентними ставками з метою компенсащУ останн!м втрат вщ цього; проведения диференц!йованоУ податковоУ пол!тики, при як!й податок на доходи банку, як! отримаш в!д спекулятивних операщ'й, повинен бути значно бшьшим шж базовий, а ¡нвестищйш кредита повинн! стимулюватися значним понижениям податковоУ ставки на доходи вщ них; забезпечення урядом гарантий пщ кредитно-швестицШн! проекти; заохочення створення банювських консорц!ум!в для кредитування комерщйних кредитно-стабшзацшних проект!в структурно! перебудови нацюнапьноУ економ!ки. Для акпшзацп шдприемницькоУ дЫльносп комерщйних банюв кр!м фшансовоУ необхщна також ефективна кредитна полкика, яка мае антишфляцшний характер. У сучасних умовах роль баню'в у стимулюванш

шдприемництва в УкраТш залежить передуам вщ Тх можливостей: фшансових ресурсш, здатност1 адаптуватися до ринкових умов 1 працювати за м!жнародними стандартами,' а також вщ готовност! до жорстокоТ конкурентноТ боротьби як м!ж вггчизняними, так \ ¡ноземними банками. Отже, необхщне подальше укршлення 1 реформування само!' баншвсько') системи I цшеспрямована пщтримка цих процеав з боку держави. Ця проблема на сьогодш, безумовно, е одшею ¡з самих злободенних.

У четвертому роздШ роботи розкриваються можливосп ефективно функцюнуючо']' банювськоУ системи для ¡нтеграцп УкраТни у свнову економку. Необхщною умовою ¡нтеграцп економки Укра'ши у свггове господарство е наступи! фактори: високий р1вень попиту на ¡ноземш ¡нвестицн, ринков! зм!ни в економ!ш, мюткий внутршнш ринок, високий науково-техшчний та промисловий потенциал. Складна ситуащя, в яюй перебувае ниш УкраТна: обмеження доступних фшансових ресурсов через низький р!вень внутршшх заощаджень 1 невисокий рейтинг нашо'1 держави на м!жнародних ринках каштапу, - висувають шдвшцеш вимоги до оц!ики реальних можливостей суб'еклв господарсько! д!яльност!, ефективного використання ¡нвестицш.

Одним ¡з заход!в подолання ц!еТ кризи в швестицШному проце« е залучення ¡ноземного кашталу як промислового, так 1 банювського. 1мпорт ¡ноземного кап!талу - це одна ¡з складових реформування банювськоУ системи нашоТ держави. Вш пов'язаний з необхщшстю в стратег!чному план! подолати вщставання в!д Заходу й штегруватися в систему зах!дноевропейських ф!нансових вщносин. 3 досв1ду шших кра'ш видно, що входженню до св!тових валютно-фшансових структур сприяе Д1яльн1сть на 1хнш територи пщвщомчих установ заруб1жних комерщйних банк!в. 1ноземн! банки е одшею ¡з складових частин банк1Всько1 системи розвинених кра'ш. Але 1хня питома вага в економвд кожно!" кра'ши в!др!зняеться ! залежить вщ особливостей функщонування економк кра'ш, що приймають щ шоземн! банки.

Практична допомога для Укра'ши у створенн! за участю ¡ноземного кашталу кредитно-ф!нансових установ полягае в наступному: отримання додаткового джерела валютних ресурс!в, диверсиф!кац1я I пщвищення стшкост! систем взаемних вщносин з мшнародним валютно-кредитним ринком, змщнення стабшьносп валютно-кредитного сшвробнництва з окремими заруб1жними крашами; надання украГнським пщприемствам ! оргашзащям спешальних ф!нансово-кредитних послуг, яких немае в арсенал! вггчизняних кредитних установ; залучення передового досвщу оргашзацп банк'тськоТ справи ! пщвищення квал!ф!каци пращвнимв кредитжн системи.

Сьогодн!, будуючи ринкову економ!ку, треба пам'ятати, що, незважаючи на усям перепони, в розвитку всесвпнього господарства дом!нують доцентров! сили, ! наскшьки вщкрита нацюнальна економша, настшьки вона бере участь у м1жнародному розподип прац!. Бажання ¡ноземного банювського кап ¡талу проникнути в Украшу можна поясните такими

причинами: появою додатковоТ територа для експансн заруб1жних транснацюнальних банив, яка розвиваеться як ушир - завдяки створенню мереж! своУх вщдьпень та фш!й у pi3Hira репонах свпу, так i вглиб - завдяки утверсал1зашУ надаваних послуг; тим, що наша держава - це додаткове джерело прибутку, де е квал1фжована дешева робоча сила, адже банювська справа, незважаючи на и комп'ютер1зашю, залишаеться трудом¡сткою. Заруб1жш банки можуть надавати послуги, як! ще не пщ силу м!сцевим банкам. Гноземш банки йдуть в УкраТну за своТми значними юн'ентами для того, щоб надати Ум Ti ж послуги, що i в краУш базування; приваблюе i'x i власна ¡нвестицшна д!яльн!сть в найбшьш прибуткових, з Ухнього погляду, сферах украУнськоУ економ!ки; щкавить також i процес приватизацн, який поступово в!дбуваеться в УкраУш.

Банки УкраУни можуть активно сприяти залученню ¡поземного кап!талу до учасп в швестищйних проектах. Гноземний капитал почне активн!ше ¡нвестувати у нашу економ!ку в тому випадку, коли украТнськ! банки сам1 будуть фшансувати Ti або iiuiii ¡нвестищйш проекта. У той же час банки надають гаранта повернення ¡ноземних швестицШ, ян користуються дош'рою.

Зм!ни в банювсьюй систем! на принципах ринковоУ економжи, вих!д на свковий фшансовий ринок передбачас u рух у напрямку в!дкритост! через розвиток кореспондентських вщносин ¡з банками ¡нших кра'ш, створення мереж! представництв та в!ддшень украУнських банк!в в шших краТнах та !ноземних — в УкраУш, заснування змшаних за каштаном, у тому числ! м1жнародних банив. На сьогодн!шн!й день в УкраУш функщонуе б!льше 30 комерщйних банив за участю ¡ноземного кап!талу, зараз НБУ розглядае установч! документа ще дею'лькох банюв за участю ¡ноземних юридичних та ф!зичних oci6.

¡Шжнародна штегращя банювськоУ системи УкраУни повинна враховувати реальну ситуащю, що склалася у ц!й сфер!, ступ!нь готовносл украУнських банк!в не лише сшвпрацювати, але й конкурувати. У цих умовах протекцюшстсью дй' можуть мати негативш насл!дки, осильки це призведе до зниження якост! i пщвищення вартост! обслуговування кл!ент!в-резидент!в УкраУни. Штучно стримуватиметься формування конкурентного середовища, переливания ¡з-за кордону передових банк!вських технолог!й, а в инцевому рахунку й розвиток самоУ нащональноУ банювськоУ системи.

У цих умовах необхщно нарощувати р!вень кап!тал!зац!У банивськоУ системи, осильки це фактор збшьшення ресурсноУ бази банюв i, в1"дпов!дно, Ух швестицшного потенщалу; одна з передумов залучення ¡ноземних швестицШ; найважлив1ша умова для ¡нтеграцп у свп-ове банивське сшвтовариство; необх!дна форма забезпечення незалежност)' вггчизняних банив i нав!ть умова для виживання банивськоУ системи УкраУни в першд посилення конкуренщТ з боку ¡ноземних банив.

1снують pi3Hi форми залучення ¡ноземного банювського кашталу: заснування змшаних за капиталом, в тому числ! м!жнародних банк!в;

створення мерено представництв, доч!ршх та irniiix шдроздшв украТнських банив за кордоном та шоземних в У крапп; участь у приватизашУ державно'/ власност1 у банках, скупка акщй у приватних акцюнер!в. Вкладення ¡ноземного кап ¡талу можуть бути у форм! грошових валютних коигпв, майна, ¡нтелектуальноУ власност!, ноу-хау, менеджменту, експертизи, аудиту тощо. Сшльш банки, як i СП, е найбшьш доступною для нашоУ кражи формою залучення ¡ноземного кашталу, причому л1ценз1я НБУ на вщкриття комерцшних банив за участю ¡ноземних банков надаеться тод1, коли ¡ноземний банк входить у число провщних банив CBiTy.

Перспективною формою економ!чноУ штеграшУ УкраУни в европейсьи структури с створення кижнародних баннвських синдикат, таких, як "OHIKC", зареестрованого у 1996 p. Miшстерством фшанЫв УкраУни. Серед йога засновнипв 15 укра'шських банив, 4 росшсьи, по одному биюруському i молдавському банку, Венгерський банк для зовшшньоУ TopriBJii, шмецьи банки "Deutsche Bank", "Dresdner Bank", "Westdentsche Landesbank" i Сшлка швейцарських банив. Основною метою створення под1бних структур е вирниення ц!лого комплексу проблем з координацн та кооперацп д!яльност! учаснипв синдикату в peani3aui'i великомасштабних сумюних ¡нвестицшних проект1в як в Укра'1'Hi, так i в ¡нших краУнах, а також у проведенн! ¡нших операций ! захист! еконо\ичних штереЫв члешв синдикату на м1жнародних ринках.

На сьогодш л1м1т учасп ¡ноземного капиталу в банивсьий систем! УкраУни становить 15 % сукупного розм1ру статутних фондщ комерцшних банк1в, як! заресстрован! в Укра'1'Hi. Але, на наш погляд, цього недостатньо, тому л!м!т необхщно збмьшити, як мш!мум, у 2 рази. Це в инцевому рахунку не тшьки не приведе до значних зм!н у структур! нацюнальноУ банк!вськоУ системи, але навпаки дозволить залучити ще бшьше ¡ноземного кашталу, так необхщного для актив!защУ швсстицшноУ д1яльност! в УкраУш.

iHTerpauii УкраУни у свпове господарство буде сприяти створення на УУ територн* в!льних банк!вських зон (за прикладом нових ¡ндустр!альних краУн), особливо в тих районах, де недостатньо розвинута банивська ¡нфраструктура. Найбшьш перспективними з uiei точки зору е таи репони, як Крим, Одеса, Закарпагтя, Харк!в, Донецьк, Дшпропетровськ. Тут е Bei необх!дн! для цього умови i дуже великий потенц!ал. Це погребуе вшповщноТ нормативноУ бази. Оск!льки спец!альна банивська зона може стати своерщним експерименталь-ним майданчиком для перев!рки р1зномаштних засоб!в впливу на банк!вську сферу та випробуваннч р!зних ф!нансових ¡нструментш, то необх!дна т!сна взаемод!я оргашв контролю i банк!в.

Важливим напрямом становления i подальшого розвитку внутршнього валютного ринку в УкраУш е його л!берал1зашя та децентрал!зац1я. До останнього часу валютний ринок в УкраУш за багатьма позищями був монопол!зований УМВБ. Головним виконавчим органом управлшня валютного сферою в УкраУн! е НБУ. У його компетенщУ: визначення сфери i порядку oöiry на територй' держави ¡ноземноУ валюта, встановлення правил i

видача лицензш комершйним банкам на здшснення ними банк1'вських операцш з валютними цшностями, забезпечення виконання уповноваженими банками функцш щодо здшснення валютного контролю тощо. Важливою складовою валютного регулювання е валютний контроль, мета якого полягае в забезпеченн! дотримання валютного законодавства при здшснешп валютних операшй.

У облает! валютного регулювання, для активпацц експортного потенщ'алу краши, що е одним з основних чиннимв економ!чного росту, пропонуеться поступове усунення в найближчш перспектив! множинносп валютних курЫв; зниження норми обов'язкового продажу валюти 31 скасуванням пшьг по нш для окремих шдприемств; л1берал1защя м!жбанк1вського валютного ринку. При цьому початковий ¡нфляшйний шок повинен бути погашений за рахунок зовншшх джерел фшансування. 3 метою пщвищення швестицШноУ активности як п!дприсмств-експортер1в, так ! банк1'в-резидент!в УкраУни (у частит банювського кредиту 1 банювського л1зингу у валют!), стимулювання залучення ресурсов в основш фонди, створення конкурентноздатноУ на мшнародному ринку продукцн (на еташ переходу до либерал ¡заци валютного ринку) представляеться ефективним повернутися до звшьнення В1Д обов'язкового продажу сум валютного виторгу суб'екпв господарювання, що направляються ними на оплату устаткування, сировини, матер!ал1в, енергоноснв I шших потреб для власного виробництва, а також на погашения отриманих на ш цш кредите ! сплати вщсоткт за ними.

Для пщвищення ефективносп функщонування валютного ринку слщ зменшити ревень державного споживання; прискорити процес реструктуризацИ економки; актив1зувати створення фшансово-промислових груп за участю банивського кашталу; стимулювати внутршшй ринок кашталу (зокрема ринок корпоративних щнних папер1'в); удосконалити регулювання ринку обл1гацш внутршньоУ державноТ позики, зокрема шляхом обмеження прибутковосп обл!гацШ (на р!вш, значно нижчому середньоУ процентноУ ставки за кредитами, як\ надаються комерщйними банками суб'ектам господарювання); запровадити ефективш мехашзми цшьового довгострокового кредитування прюритетних галузей еконо\пки; встановити жорсткий контроль за формувгнням державного боргу та його управлшням; запровадити торговельний режим, адекватний новим економ|'чним умовам; звшьнити прям'1 шоземш ¡нвестици вщ оподаткування; створити умови для становления та регулювання форвардного ринку тощо. У найближчш перспектив! для переходу до гнучкнпого режиму валютного курсу, який би дав змогу ур!вноважити плат!жний баланс та реал!зувати активн!шу монетарну полкику, необх!дно передус!м врегулювати бюджетну кризу та пов'язаш з нею фактори тиску на обмшний курс.

28

висновки

Аншт теоретичних концепций формування банювськоУ системи в умовах ринковоУ економ1ки та практичного и становления в У кра'ш! дозволив зробити узагальнююч1 висновки щодо подальшоУ розбудови концептуальних основ та ¡нституцюнального розвитку банювського сектору.

1. Аналнична оцшка концептуальних пщход1в до побудови банювськоУ системи, адекватноУ вимогам ринковоУ економки, кейнЫанського та монетаристского, дозволяють стверджувати про Ух непридатшсть для застосування в умовах глибокого трансформацшного спаду та значних структурних зрушень. Тишки окрем1 виважеш науков! шдходи, випробуваш свповою практикою, можуть бути творчо використаш з метою ринковою трансформац'п економжи УкраУни. Це обумовлюе необхщшсть розробки власноУ науковоУ доктрини формування банкшськоУ системи, яка б виконувала провщну роль в механизм! грошово-кредитного регулювання, стимулюванш економшного зростання, ¡нтефаци Укра'ши у свгговий фшансовий проспр.

2. Банювська система як сукупшсть р1зномаштних банювських установ з Ух взаемовщносинами та взаемод1ею, пщпорядкованих единим шлям, яка саморозвиваеться I саморегулюеться, е важливою складовою ринковоУ економки визначальним фактором економ!чного зростання. В основ) и формування та. еволюци лежать таи об'ективш фактори: поглиблення суспшьного розподшу пращ та розвиток товарно-грошових вщносин, поява та удосконалення кредитних вщносин 1 кредитних шститут!в.

3. Еволюцт банювськоУ системи полягае у змнп юльюсних та яю'сних ГУ параметр!в: появ1 нових вид1в банывських шституттв I зростанш Ух кшькост1 та розм!р!в; розвитков1 системи фшансово-кредитних вщносин; змии пщпорядкування та субординащУ в середин! банювськоУ системи; появ1 нових р1ВН1В та Ух ускладненш. Для сучасних банивських систем ринкового типу притаманна поява нових елемешчв на обох р1внях, нових взаемозв'язюв та перерозподшу повноважень, що дозволяе говорити про появу пщршшв, яка означае перехщ до нового етапу в Ух розвитку. Цей процес вщбуваеться шд впливом таких чинниюв, як стугпнь економ1чного розвитку суспшьства та товарно-фошових вщносин, политична та. правова система краУни, нацюнально-кторичш особливосп та ревень довари до банювськоУ системи, макроеконом!чш фактори, особливосп економ1чноУ полпики держави та шших.

4. Вщповщно до внутришпх взаемозв'язюв М1ж елементами р1зних р1вшв банювськоУ системи та зовшшшх з органами державного регулювання визначають ринковий, неринковий 1 перехщний типи банивських систем. Вивчення сутност1 банювськоУ системи УкраУни дозволяе стверджувати, що це перехщна модель, яка повинна сприяти реалынй ринковШ трансформаци економки, збалансованосп народного господарства, а також пщвищенню р1вня добробуту населения за рахунок активного використання кредит на

розвиток виробництва товар1в широкого вжитку, послуг для населения, стимулювання реал1защУ товар1в.

5. Усшшшсть реал1защ1 заходов, спрямованих на досягнення макроеконом1чно'1 стабшзащУ, значною м1рога визначаеться статусом Нацюнального банку як незалежного органу, що виконуе загальнодержавш завдання ¡з захисту нацюнальноУ валюта та запровадження ефективноТ фошово-кредитноТ полкики. Гарантею змщнення банювськоУ системи та забезпечення довгостроковоУ фшансовоУ стабинзацп стало прийняття Закону УкраУни "Про Нацюнальний банк УкраУни", який регламентуе сферу повноважень центрального банку та його незалежшсть вщ виконавчоТ 1 законодавчоТ влади щодо пигань грошово-кредитноУ политики. Державне регулювання охоплюе вс1 сторони д1яльност! банюв I поширюеться як на шституцшш, так 1 на функцюнальш н аспекта. Широкий спектр регулятивних заход1в дае можливкть класифкувати види банювського регулювання на протекцшш 1 превентивш заходи. Протекции» регулятивш заходи шдроздшяються на спещапып 1 догов|'рш, а превентивш - на функцюнальш I шституцшш. Регулювання банювськоГд1'яльност1 здшсшоеться за допомогою певних ¡нструмештв, виб1р яких заложить в!д об'екту 1 дш1 регулювання, вщ ступеню розвитку ринкових вщносин. До шструменпв банювського регулювання вщносяться: процедура допуску банюв на ринки, встановлення та контроль за дотриманням обов'язкових економ1чних норматив1в, встановлення норм обов'язкового резервування та операщУ центрального банку по рефшансуванню.

6. Економ1чна сутшсть грошово-кредитного регулювання економжи полягае в реашзацп сукупносп взаемопов'язаних заход1"в держави в особ1 Нацюнального банку та уряду Украши у грошово-кредитнш сферь спрямованих на використання економжо-правових метод!в та грошово-кредитних важел1в для впливу на суб'екти та кон'юнктуру грошоно-кредитного ринку. Воно може бути спрямоване на стабЫзацно цш 1 курсу нацюнальноУ валюта, зростання виробництва, зайнятосп, покращання платежного балансу. Д1ева грошово-кредитна полкика е процесом подальших ринкових перетворень в економид УкраУни, що дозволяе залучити в економ!чш процеси, до функщонування грошово-кредитного ринку, все бшьшу кшьюсть населения та тдприемницьких структур, реал1зуючи загальнодержавну доктрину демократичних, сощально-ринкових перетворень в Украш.

7. Грошово-кредитне регулювання еконочнчних процеа'в, спрямоване на боротьбу з ¡нфляшею, може бути успшшим за умов його скоординованост! з фшансовою полкикою, з ходом структурних змш в економ]щ УкраУни, що створюе серйозш обмеження можливостям НБУ. У той же час саме антишфлящйна спрямовашсть грошово-кредитноУ политики НБУ, що перешкоджае виникненню ппершфляцн 1' розвалу грошово-кредитноУ системи краУни, вщповщае потребам виводу економжи з кризи. Поглиблення кризи неминуче викликае не лише зниження обсяпв виробництва, скорочення

заощаджень та швестищй в нацюнальну економ1ку, але й посилюе вщтш каштапу 1 валготних ресурав ¡з краУни. В цих умовах незалежна, виважена \ послщовна монетарна полкика центрального банку е одним з основних 1 безумовно необхщних факторш подолання кризових явищ 1 переходу до економ1чного зростання.

8. Анал1з моделей грошово-кредитного регулювання в краУнах ¡з ринковою е ко ном ¡кою та досвщ проведения фошових реформ 1 грошово-кредитноУ пол ¡тики в постсощал!стичних краУнах шдтверджуе необхщшсть особливого шдходу у вибор! мо дел! грошово-кредитноУ пол ¡тики НБУ з урахуванням стану економки УкраУни, незавершеносп процесу роздержавлення власност!, потреби в структурной перебудов!, нерозвиненост1 ринковоУ шфраструктури тощо. Це об'ективно обумовлюе обов'язкове використання за умов перехщноУ економжи поряд з шструмснтами фошово-кредитноУ пол ¡тики фюкальних важел^в та окремих адмннстративних метод ¡в управлшня, що е адекватними процесу и ринковоУ трансформащУ.

9. Розвиток I вдосконалення банк!вського законодавства е одним з основних напрямюв реформування банювськоУ системи. Розробка нормативно") бази вимагае сшвробгтництва м!ж урядом, банками ! пщприемствами приватного сектору. Перебудова д!яльносп баншв, метою якоУ повинно бути забезпечення УхньоУ лжвщноеп ! платоспроможност1, а також створення ефективноУ системи взаемних розрахунив ! платеж!в, повинна включати наступи! напрямки: вир!шення проблеми основних фощнв банк!в, для чого, передуЫм, сл!д провести аудиторську перев1рку баншвських актив!в, щоб класиф!кувати надан! банками велик! позики за Ухньою якютю (терм¡нами, юпентами, ризиками тощо); вдосконалення банивською обл!ку ! зв!тност!, що надасть можливкть розподшити джерела прибутв 1 збитк!в М1Ж власниками банку, його кредиторами ! ¡ншими сторонами; забезпечення "прозорост!" збитк!в банк!в, реформа системи банкшського нагляду, включаючи розробку правил проведения аудиторських перев!рок \ шспекци д!яльност! банк!в; формування плапжного механизму, що дозволить зд!йснювати кредитну полкику плавно ! без потрясшь. При цьому повинна бути передбачена надшна 'I профес!йна практика забезпечення повернення борг!в (з введениям необхщних санкщй). Сл!д також удосконалити систему лщензування банювськоУ дшльност!, привести н у вщповщшсть до базових принцишв ефективного нагляду за банк!вською д!яльшстю Базельского ком!тету з питань банмвського регулювання.

10. Необхщне посилення централ1защУ управлшня банщвським сектором на основ! удосконалення системи банк!вського нагляду та контролю, що дасть можливють сприяти оздоровлению та стабшзашУ функцюнувания банювських ¡нститутш, Досвщ розвинених краУн показав, що банщвська система, яка не регулюеться - шлях до фшансового краху. Державне регулювання банктвськоУ системи повинно переслщувати наступи! цип. По-перше, банювську систему необх!дно захистити в!д краху за допомогою таких засоб1'в, як страхування депозит!в, регулювання кредитноУ та швестицШноУ

полаики, суворих лщензшних вимог до новостворених шститута. По-друге, необхщно щоб фшансов! ресурси спрямовувалися в основному на виробнич1 потреби. Простий дозвш на видачу кредита пщ найвищий процент не дозволяе досягги щеТ мети. Така невиробнича д1 ялы петь, як торгово-закупочна, особливо, спекулятивна угоди з валютою та нерухомютю дас найвищий вщеоток. Обмеження з и кредитуванням повинш стати часткою системи регулювання баннвськоУ д1-яльност!.

11. Досягнення фшансовоУ стабшзаци I вщповщно пожвавлення дьтовоТ активноей в реальному сектор! економки УкраУни багато в чому залежить в'|д ступеня стшкост! баннвськоУ системи 1 вимагае розробки та реалпаци розгорнутоУ поетапноУ програми стабипзашУ грошово-кредитноУ сфери, особливу увагу в яюй необхщно придшити не банкрутству комерцШних банив, а Ух реорганвацп ! злиттю. Необхщно розробити мехашзм регулювання процеав, пов'язаних з\ злиттям \ поглинанням дрШних банив, що е вшмшною ознакою сучасного етапу розвитку банивського сектору, удосконалити порядок 1 процедуру лквщащУ банив. Банки можуть \ повинш стати орган¡зацшним ядром створення асощацШ I промислово-фшансових труп. В умовах шдвищення конкуренщТ м1ж украУнськими банками ! банками-нерезидентами необхщшеть шдвищення ртня кашталвашУ банив визначити як один ¡з основних напрямнв змщнення вггчизняноУ баннвськоУ системи, передумову для подальшоУ ¡нтеграшУ фшансового 1 промислового капиталу.

12. Слщ передбачити створення сучасноУ системи рефшансування комерцшних банив, Ух фшансову пщтримку, а також структурну перебудову щеУ сфери. Цьому сприятиме створення спещального фонду фшансового оздоровления банивських установ за рахунок резервних кошт]в комершйних банив. Необхщно також розглянути та виршити питания про зменшення розм1р1в обов'язкового резервування по залучених коштах. На передшй план економ1чноУ стратепУ повинна бути висунута необхщшеть усунення протирш м1ж тенденщями р5зномаштних сфер грошово-кредитних вщносин, а також диспропорций м1ж секторами економжи УкраУни. Це протир!ччя м!ж потребами реального сектора 1 фшансового ринку, м!ж вимогою шдвищення спйкосп банивськоУ системи \ здШснення рестрикцшноУ грошово-кредитноУ полники НБУ. Складшсть Ух розвязання у тому, що ¡снус необхщшеть не тшьки послщовного коригування полпики, що проводиться НБУ, по кожному з названих аспекп'в 1 вироблення програмного шдходу до реап1зац1У нам1чених змгн, але \ вщповщного ¡нституцюнального забезпечення, 1 передус1м - з боку банивських ¡петиту™.

13. Монетарна пол ¡тика Нацюнального банку УкраУни повинна бути спрямована на оптим5защю структури грошовоУ маси, зменшення обсяпв взаеморозрахунпв та бартерних платеж!в, створення дквого мехашзму державного страхування банивських депозита. Система захисту депозит!в повинна встановлюватися законом 1 бути обов'язковою для вс!Х банив. На першому еташ розвитку система страхування забезпечуе покриття депозита ф1зичних ос!б, але в пронес! розвитку повинш бути охоплеш I ¡нш! види

вкладов. Фонд страхування депозита мае Д1яти як незалежна оргашзащя, до складу кер1вництва якоУ повинн! входити представники уряду, центрального банку й шших банк)вських установ. Правила функщонування фонду страхування депозит ¡в мають бути чпкими 1 дозволяти йому оперативно реагувати на можлив*! фжансов! кризов! явища. Створенню мжрокгпмату дов1ри серед населения та шдприемницьких структур до грошово-кредитноУ полиики НБУ та окремих ф'шансово-кредитних шститупв сприяли б також розвиток шфраструктури грошово-кредитного ринку, його правове, шформашйне, науково-методичне, консультативне та кадрове забезпечення.

14. 3 метою скорочення грошових коитв в об¡гу та збшьшення на шй основ! обсяпв кредитування комерцшними банками, лшвщащУ кризи неплатеж!в необхщно створити умови для залученпя в банювсыа установи коитв, що знаходяться на руках у населения та в "тшьовому" об1гу, розширити коло безпупвкових розрахунк!в, гпдтримувати стабьчьшсть нашональноУ грошовоУ одинищ, що дозволить збшыпити ресурсну базу довгострокового кредитування. Для стимулювання вщтворювальних процесш 1 створення сприятливого ¡нвестищйного клшату запровадити комплекс заходш, що включають забезпечення надання податкових шльг банювським установам ¡з значною питомою вагою середньо- та довготермжових кредита; для стимулювання швестицш у пршритетт швестицшщ проекти I профами оподаткування банмвського прибутку зд!йсшовати на шльгових умовах; з метою забезпечення необхщноУ штегращУ промислово-фшансового кап ¡талу звщьнити вщ оподаткування суму прибутку комерщйних банюв, внесену до статутного фонду тдприемств, або прибуток, я кий спрямовуеться банками до статутних фонд!в пщприемств. Банки можуть 1 повинш стати оргашзашйним ядром створення асощацШ \ акщонерних товариств; в умовах шдвищення конкуреншУ м1ж укра'шськими банками )' банками-нерезидентами необхщшсть шдвищення р1вня кашт&шащУ банков визначити як один ¡з основних напрямкш змщнення впчизшшоУ банкшськоУ системи, передумову для подальшоУ ¡нтеграцп фшансового 1 промислового кап'ггалу.

15. Для актив1зац11 д!яльност! комерцшних банюв в швестишйнш сфер! та залучення Ух до безпосередньоУ участ1 у розробш ! реал'ващУ ¡нвестицшноУ пол ¡тик и необхщно, на наш погляд, виринення наступних завдань: посилення рол-1 держави у забезпеченн! ¡нвестищйного процесу, тобто розвиток мехашзму державних гаранпй, шдвищення ТУ координуючо'У рол! у створенш оргашзацшних та ¡нституц!йних передумов ¡нвестицшноУ д!ялыюст!, а також зб!льшення обсягу державних ¡нвестицШ; активна участь комерцшних банюв у фшансуванш галузей нащональноУ економши, що ор!ентован! на експорт ! пов'язаш з життезабазпечениям населения (переробка сшьськогосподарськоУ продукцп, харчова промислов!сть, виробництво буд1вельних матер!ал!в тощо); актив1защя роботи комерцшних банков по залученню заощаджень населения за рахунок п!двищення якоси обслуговування (за умов ефективноУ оргашзацп це може створювати додатков! можливоеп для майбутшх ¡нвестицш); розвиток д!яльиост! комерщйних банк'ш на ринку державних'(',

передусш, корпоративних) цшних паперш, участь у пщготовш та розмвденш емюШ, як1 мають за мету вкладення мобшзованих кошт!в у об'екти виробничоУ сфери; спрямувати процеск злиття, поглинання та банкрутства кредитних оргашзацШ на формування таких структур банк'шськоУ системи, яш б вштовщали вимогам пожвавлення ¡нвестишй та економ!чного зростання. Реструктуризащя банивського сектору повинна бути вщповщною до задач збшьшення кредитних установ та Ух кагнталу. Розширеня масштаб1в щеУ д1яльност1 та залучення до неТ все бшьшого числа комершйних банк!в УкраУни, безумовно, роблять бшьш предметними кроки по налагодженню реального сшвробгтництва банктського кашталу з ¡нвестищйною сферою, без чого неможливий нормальний та ц!вшзований розвиток нащональноУ економки та Гмнтегращя у св!тове господарство.

16. Пошук нових джерел отримання доход!в повинен вщбуватися за рахунок диверсифжащУ д!яльност! банк!в та шдвищення якосто обслуговування кл!ент!в. 3 шею метою доцшьно запровадити механ!зми синдикованого та шотечного кредитування з вщповщним нормативним Ух забезпеченням; запроваджувати фшансовий л!зинг, для чого необхщно удосконалити нормативну базу, яка б регулювала взаемовщносини банк!в з юнентами при здшсненш л!зингових операц!й, а також порядок Ух оформления та облку; розвивати факторингов'1 операц!У, для чого необх'щно вщпрацьовувати механ!зм в!дчуження майна державних шдприемств; розширювати трастов! операц!У комершйних банк!в.

17. Формування вщповщноУ до сучасних вимог банк!вськоУ системи дозволить розширити сп!вроб!тництво УкраУни з м!жнародними ф!нансовими орган!защ'ями, !ноземними пщприемцями, сприятиме залученню ¡поземного кап!талу на вггчизняний ринок. 1нтефащя економ!ки УкраУни у свпч>ве господарство вдарие доступ нащональному банк!вському кап!талу на свповий ф!нансовий ринок, дозволить зробити бшьш привабливим швестищйний кл!мат у краУш !, в к!нцевому рахунку, вивести економ!ку з глибокоУ кризи. 1нтефашя ¡ноземного кап!талу в банк!вську систему УкраУни повинна враховувати ! т! проблеми, з якими вже з!штовхнулися не лише свгтова, але й вкчизняна практика регулювання ¡ноземних ¡нвестишй. 1снують певш проблеми ! по погашению наших зовшшшх борг!в заруб1'жним банкам. Отже регулювання мшнародних банивських операшй ! ¡нвестишй повинно бути виваженим, узгоджуватися ¡з зовшшньоеконом!чними прюритетами ! м'шнародно-правовими зобов'язаннями УкраУни. 1нтефашя УкраУни у св!тову економжу — це складний ! довгостроковий процес, але разом з тим - об'ективна необх»днють. 1нтефацШш пронеси повинш пронизувати нацюнальну економ!ку на вс1х УУ р!внях. А банювський сектор -це складова частина економжи, УУ кровоносна система. Отже вгд ступеню розвитку банк^вського сектору залежить ! ревень формування нових ринкових вщносин. Динам!ка ¡нтернацюнал!защУ банмвськоУ д!яльност! в Укра'пн багато в чому залежить вщ перетворень як у сам!й банювсьмй систем1-, так ! в1д реформування економ!ки в цшому.

СПИСОК ОПУБЛИКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦН

МонографИ, тдручпики, брошури

1. Циганов С.А. Банювська система УкраТни в умовах становления ринкових вщносин (питания Teopií i практики): Монография. - К.: Тов-во "Знания", 1999. - 200 с.(12.0 д.а.). ( Реценз1я: "Економка АПК". - 2000. -№ 3. - С. 95).

2. Цыганов С.А. Общая теория денег и кредита: Учебное пособие.

- Николаев: Конвалия, 1994. -124 с. (8.0 д.а.).

3. Циганов С.А. Основи Teopií ринковоУ економки: Навчальний поабник. - МиколаУв: Конвал1я, 1995. - 146 с. (8.5 д.а.).

4. Цыганов С.А. Реформирование финансово-кредитного механизма в новых условиях хозяйствования. Брошюра. - Николаев: Общ-во "Знание", НОО, 1992.-60 с. (3.3 д.а.).

5. Циганов С.А. Грошово-кредитна системи в краТнах ¡з ринковою економщою. Брошюра. - КиТв: Агрос, 1993. - 56 с. (3.0 д.а.).

6. Циганов С.А. Банки i шдприемства в умовах переходу до ринку. Брошюра. - КиУв: Агрос, 1994. - 52 с. (3.0. д.а.).

Cmammi

7. Циганов С.А. Роль банив у формуванш ¡нвестишйного юнмату та розвитку мЬк народ ноУ екоком1чноУ штеграцн УкраУни // Bíchhk ТернопшьськоУ академп народного господарства. - Тернопшь, 1997. - № 1. -С. 137-140 (0.4д.а.).

8. Циганов С.А. Сучасний стан ринку баншвських послуг в УкраУш та його подальший розвиток // Bíchhk УкраУнськоУ Академп державного управлшня при Президентов! Укра'ши. - 1998,-№4. - С. 91-98 (0.5 д.а.).

9. Циганов С.А. Монетарна пол1тика та и вплив на макроекономину стаб'шьшсть в УкраУн! // Bíchhk УкраУнськоУ академ1У банк'шськоУ справи.

- Суми, 1998. - № 5. - С. 16-19 (0.5 д.а.).

10. Циганов С.А. Роль банюв у реструктуризащУ економки та полшшенн! ¡нвестишйного ыпмату в Украпи // Bíchhk КиУвського ун1верситету. Економ!ка. Вип. 39. - К, 1998. - С. 59-63 (0.5 д.а.).

11. Циганов С.А. КомерцШш банки та Ух роль в стимулюванш розвитку пщприемництва в УкраУш // Науковий Bíchhk Волинського державного ушверситету. Луцьк, 1998. - № 12. - С. 23-28 (0.5 д.а.).

12. Циганов С.А. Становления банктвськоУ системи УкраУни та перспективи и ¡нтегращУ в ринок €С: регюнальний аспект // Bíchhk ТернопшьськоУ академп народного господарства. - Тернопшь, 1998. - № 6. -С. 86-89 (0.4 д.а.).

13. Циганов С.А. 1нвестищйний процес i комерщйш банки // Фшанси УкраУни. - 1998. 12. - С. 39-45 (0.5 д.а.).

14. Циганов С.А. Проблеми та перспективи розвитку банмвськоУ системи УкраУни в сучасних умовах // Вчеш записки КНЕУ: Наук. зб1рник.

- 1998. - Вип. 1. - С. 43-48 (0.5 д.а.).

15. Циганов С.А. Кризова ситуащя в банювсыой сферк причини i шляхи подолання // Фшанси УкраТни. - 1999. -№ 7. - С. 81-89 (0.5 д.а.).

16. Циганов С.А. Шляхи актшшацп комерщйних банюв в швестицШпих процесах в економ!щ УкраУни. Проблеми i перспективи розвитку банювськоУ системи УкраУни: 36. наук. пр. Суми: Слобожанщина: 1нщ!атива, 1999. -С. 106-114(0.5 д.а.).

17. Циганов С.А. ГИдвищення рол! кредитно-фшансового мехашзму у npoueci макроеконом1чно1 стабшзацпТ в УкраУш. Фшансово-кредитний мехашзм регулювання економ1чноТ стабшзащТ': 36. наук. пр. - К.: HAH УкраУни, 1нститут економжи, 1998. - С. 48-55 (0.4 д.а.).

18. Циганов С.А. Micue i роль Центрального банку у фшансово-кредитнш систем} краУни // Банмвська справа. 1999. - № 3. - С. 19-22 (0.5 д.а.).

19. Циганов С.А. Шляхи шдвищення ефективносп грошово-кредитного регулювання економши// Фшанси УкраУни. -2000.-№ 1- С. 11-19 (0.5 д.а.).

20. Циганов С.А. Шляхи подолання плат!жно-розрахунковоУ кризи та пщвищення ефективност! промислового виробництва у сучасних умовах // Економ!ка i пщприемництво: стан та перспективи. 36. наук. пр. КДТЕУ.

- КиУв, 1999. С. 253-260 (0.5 д.а.).

21. Циганов С.А. Оргашзашйно-економ1чш аспекти використання лизингу при переход! економки УкраТни до ринку // Економжа АПК. - 1999. -№ 11.-С. 66-71 (0.5 д.а.).

22. Циганов С.А. Проблеми i перспективи розвитку фшансово-промислових труп в УкраУш // Вчеш записки КНЕУ: Наук. зб!рник. 1999.

- Вип. 2. - С.122-126 (0.5 д.а.).

23. Циганов С.А. Особливоеп функцюнування комерщйних банюв на ринку шнних nanepiß УкраУни у сучасних умовах // Фшанси УкраУни. - 2000.

- № 6. - С. 122-125 (0.4 д.а.).

24. Циганов С.А. Особливосп реформування фшансово-кредитних вщносин в агропромисловш сфер! // Економжа АПК. - 2000. - № 4.

- С.43-49(0.5 д.а.).

25. Циганов С.А. Створення ефективноТ банювськоУ системи як важливий фактор економ1чного зростання в УкраУш : 36. наук. пр. - К.: HAH УкраУни, 1нститут економки, 1999. - С. 88-97 (0.4 д.а.)

26. Циганов С.А. Шляхи стимулювання економ1чноУ активное™ комерщйних банюв в УкраУш // Bichiik УкраУнськоУ Академ)У державного управлшня при Президентов! УкраУни. - 2000. - № 1. - С. 94-100 (0.5 д.а.).

27. Циганов С.А. Проблеми i перспективи штеграцй" УкраУни в £С // Актуальш проблеми м!жнародних вщносин: 36. наук, праць. К.: КНУ ¡м. Т. Шевченка. IMB, 1999.-Вип. 13.-Ч. 1,-С. 136-145 (0.5 д.а.).

28. Циганов С.А. Сучасш проблеми фшансовоУ стабшзацп банмвськоТ системи в УкраУш // Вкник УкраУнськоУ академ!Т 6анк!вськоУ справи. Суми, 1999. -№ 2(7). - С. 17-21(0.5 д.а.).

29. Циганов С.А., Бабич М.С. ГПдвищення рол1 кредитно-фшансовоУ политики в стимулюванш швестишйних процеав в УкраУш // Вюник Технолопчного ушверситету Подшля. Хмельницький, 1999. - С. 81-86 (0.5 д.в.).

30. Циганов С.А. Роль багшвськоУ системи УкраУни в ринков!й трансформацп' нащональноУ економ!ки И Роль фшансово-кредитноУ системи у стимулюванн! економ^чного зростання в УкраУш: 36. наук, праць Волинського держушверситету. - Луцьк, 1999. - С. 329-333 (0.4 д.а.).

31. Циганов С.А., Циганова Н.В. Свпхда тенденщУ центр алЬащУ банювського кап ¡талу та перспективи розвитку банювськоУ системи УкраУни // Акту алый проблеми М1жнародних вадносин: 36. наук, праць. К.: КНУ ¡м.Т. Шевченка. 1МВ, 1999.-Вип. 14.-Ч. 1., 1999.-С.126-135 (0.5 д.а.).

АНОТАЦШ

Циганов С.А. Формування банкшськоУ системи УкраУни в умовах ринковоУ трансформацп еконолнки. - Рукопис.

Дисертащя на здобуття наукового ступеня доктора економ!'чних наук за спещальшстю 08.01.01. - Економ^чна теор'ш. - КиУвський нацюнальний уш'верснтет ¡меш Тараса Шевченка, КиУв, 2000.

Дисерташйна робота присвячена комплексному дослгдженню проблем становления ! розвитку банк1ВськоУ системи УкраУни через призму теоретичного осмислення ше'У категор!Т. Визначено об'ективну необхщнють ! законом ¡рност! розвитку банювськоУ системи в структур! перехщноУ та розвиненоУ ринковоУ економки, основш тенденщУ та особливост1 УУ становления в УкраУш. Розглянуто проблеми забезпечення внутр'пцньоУ стабшьносг! банкшськоУ системи та прискорення формування УУ ефективноУ модел!, здатноУ забезпечити мобшзацио фшансових pecypciв та Ух концентраш'ю на пргоритетних напрямках структурно'/ перебудови економжи.

Обфунтовуються основш передумови ефективноУ д1яльност1 центрального банку, стуги'нь його незалежност1 вщ органов державного регулювання. Розглядаються особливост! та роль комерцШних банк!в в економвд УкраУни. Дослщжуються р^зш модел! грошово-кредитпого регулювання економ!ки та можливост1 У практичного використання в умовах ринковоУ трансформацп. Анал1зуються проблеми формування сприятливого швестицшного юл мату в УкраУш, и штефацн у свпове господарство. Розглядаються мюце ! роль башав в ¡нтефашйних процесах, рвномаштш форми ¡нтернацюнал!зашУ банювськоУ д!яльность

Основш результати досл!дження знайшли застосування в д!яльност! оргашв державио'У влади, в законодавств! УкраУни, в навчальному процес!, в практичнш д!яльност!.

Ключов! слова: банмвська система, центральний банк, Нац!ональний банк УкраУни, комерщйш банки, ринок баню'вських послуг, фошово-кредитйе регулювання економ!ки, ¡нтернацюнал1'зашя баню'вськоТ д!яльносп.

АННОТАЦИЯ

Цыганов С.А. Формирование банковской системы Украины в условиях рыночной трансформации экономики. — Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени доктора экономических наук по специальности 08.01.01. — Экономическая теория. - Киевский национальный университет имени Тараса Шевченка, Киев, 2000.

Диссертационная работа посвящена комплексному исследованию проблем становления и развития банковской системы Украины через призму теоретического осмысления этой категории. Определена объективная необходимость и закономерности развития банковской системы в структуре переходной и развитой рыночной экономики, основные тенденции и особенности ее становления в Украине. Рассмотрены проблемы обеспечения внутренней стабильности банковской системы и ускорения формирования ее эффективной модели, способной обеспечить мобилизацию финансовых ресурсов и их концентрацию на приоритетных направлениях структурной перестройки экономики.

Обосновываются основные предпосылки эффективной деятельности центрального банка, степень его независимости от органов государственного регулирования. Рассматриваются особенности и роль коммерческих банков в экономике Украины. Раскрываются концептуальные основы денежно-кредитного регулирования экономики, его сущность и инструменты. Исследуются различные модели денежно-кредитного регулирования и возможности их практического использования в условиях рыночной трансформации. Проведен анализ макроэкономических тенденций в экономике страны и вариантов использования инструментов денежно-кредитной политики, определены пути повышения ее эффективности.

Рассмотрены проблемы и перспективы участия банков в реструктуризации экономики и формировании финансового капитала, стимулировании развития предпринимательства. Показаны перспективы формирования рынка банковских услуг в Украине, возможности активизации банковской деятельности в инвестиционной сфере, в формировании украинского фондового рынка.

Анализируются пути формирования благоприятного инвестиционного климата в Украине, ее интеграции в мировое хозяйство. Рассматриваются место и роль банков в интеграционных процессах, разнообразные формы интернационализации банковской деятельности. Раскрыты возможности активизации банковской деятельности на валютном рынке, проблемы и перспективы валютной интеграции Украины. Показаны особенности формирования системы международных банковских расчетов.

Основные результаты исследования нашли применение в деятельности органов государственной власти, в законодательстве Украины, в учебном процессе, в практической деятельности.

Ключевые слова: банковская система, центральный банк, Национальный банк Украины, коммерческие банки, рынок банковских услуг, денежно-кредитное регулирование экономики, интернационализация банкозской деятельности.

ABSTRACT

Tsyganov S.A. Formation of the banking system of Ukraine under conditions of market transition of the economy. - Manyskript.

Thesis for taking doctor's of Economics degree. Speciality 08.01.01 -Economic Theory. - Kyiv National Taras Shevchenko University, Kyiv, 1998.

The research investigates comprehensively the problem of setting up and developing banking system in Ukraine in the light of theoretical reasoning for this economic category. In the study it is also shown the real need for and regularities of developing banking system in the period of transition economy up to the developed market economy. The paper lightens the main tendencies of developing banking system in Ukraine and its specific features. The problems of maintenance of internal stability of bank system and acceleration formation of its effective model capable to ensure mobilization of financial resources and their concentration on priority directions of structural reorganization of economy are considered.

The main prerequisites for effective activities of the central bank, the degree of its independence of the bodies of state control are being substantiated. The specifics and the role commercial banks in Ukraine's economy are under consideration. Various models of monetary regulation of economy are being investigated. The problems of forming the favorable investment climate in Ukraine, its integration into world's economy my are analyzed. The place and role of bunks in the integration process, various forms of the internationalization of hank activities are discerned.

The basic findings have been advanced and used by some government bodies and practical activity. They have been also applyable to teaching process and the legislative Acts of Ukraine.

Key words: banking system, central bank, National bank of Ukraine, commercial bank, banking service market, monetary regulation of economy, internationalization bank activities.