Государственная система кадрового обеспечения структурной перестройки производства тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Мартиненко, Александр Данилович
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Государственная система кадрового обеспечения структурной перестройки производства"
О&хтавсша ДЩАШНЙ ШВЕРОПЕҐ ‘ На оравах рукопису
МАРГШШО ОЛЕКСАНДР ДАНИЛОВИЧ
ДЕШША СИСТЕИА КАДРОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СГРУгСГУЕНОІ ПЕРЕБУДОВИ ВИРОБНИЦТВА
Спеціальність: GB.G0.C5 - Економіка, планування, організація управління народним господарством і Його галузей.
А В ТОРЕЇЕРАТ .
дисертації на здобуття вченого стуйенй кандидата економічних- науж.
ГСарків - 1993
Дисертація виконана в Харківському державному університеті на кафедрі економіки, планування, організації управління народиш господарством і його галузями.
Науковий керівник - доктор економічних наук , професор
Бабич Володимир Петрович
Офіційні опоненти - доктор економічних наук, професор
Яковлев Анатолій Іванович. .
— кавдедат економічних наук,
Штрассер Георгій Рейнголвдович.
Ведуча організація - Харківський інженерно-економічний
інститут.
Захист відбудеться "Лй" роч-
годині, на засіданні спеціалізованої ради К 02.C2.Cty, з Харківському державному університеті за адресою:
310077, м. Харків- 77, вул. Незалежності 4, вуд* 5-67.
Автореферат розісланий 1993 року.
. . /
З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці університету.
Вчений секретар
Мли,
І.І. Актуальність проблеми.
Сучасний етап розвитку економіки характеризується переходом на нові форми і методи господарювання, розширення господарської самостійності. Подальший розвиток суспільства буде визначатись якісними зрушеннями в економіці. Радикальна економічна реформа принципово міняє підходи до проблем управління і раціонального використання трудових ресурсів.
Економічні, соціальні, організаційні завдання часу взаємопов'язані з підвищенням трудової активності робітників, створенням атмосфери творчості, віосованням свідомого відношення до праці. Свідомий вибір професії, високий рівень загальноосвітньої і професійної підготовки можливість відвернути хро-ні'ше безробіття, підвищить конкурентоспроможність на ринку праці. Ігнорування відмічених обставин здатне викликати не тільки негативні економічні наслідки, але і можливі соціальні зриви.
Перехід народного господарства України до більш ефективної моделі розвитку народного господарства викликало необхідність реорганізації всієї системи навчання, підготовки та перепідготовки кадрів, що знайшло свов відображення в прийняв тому Верховной Радов України в травні 1991 року Закону "Про освіту1.
Економічні проблеми підготовки і перепідготовки кадрів на різних етапах їх розвитку розглядались в ро.бстах видних вчених Л.Евенко, Б.Ы.Шахматов, А.і.Ревенко, В.В.Оникиенко, И.В.Семеняк, А.Я.Звонцов, Е.В.Белкин, Б.Е.Патон і інших.
Однак слід відмітити, що в їх працях проблеми підготовки і перепідготовки кадріе розглядались локально: як проблеми окремих бід ів діяльності /навчальної, науково-дослідницької, господарської/. Необхідність системного дослідження підготовки і особливо перепідготовки кедрів, забезпечення НИМИ структурних змін в народному господарстві постає, як першочергове в перехідний період до ринкових відносин.
Проблеми безробіття з особливою силою вимагають опрацювання і створення державної системи кадрового забезпечення народного господарства.
Важливість комплексного підходу до розробки пропозицій □о перебудові і створенню державної системи навчання, підготовки та перепідготовки кадрів на основі безперервного і випереджаючого навчання, а також з урахуванням вимог часу по підвищенню професійної майстерності кожного працюючого і на цій основі виводу економіки із крупномасштабного кризису визначили вибір теми дисертаційної робот;:.
I.E. Піль роботи та завдання дослідження.
Метою даного дослідження є аналіз економічної депресії, що розвивалась на Україні на протязі 1990-1992 років, яка показує, що до об"єктивних причин, повкязаних зі складністю самого процесу переходу до ринку, подолання наслідків руйнування інтеграційних звпязків з бувшим СРСР, переорієнтація всього соціально-економічного комплексу на структуру нової державності, добавилось немало тих, що викликані зволіканням в вирішенні окремих внутрішніх проблем. Серед них чи не на перше місце висувається проблема управлінсько-кадрова.
її винекнєння не в випадковістю стрімка плинність подій робить практично неминучою розробку всебічно охоплюючої виваженої політики реформ з урахуванням всієї динаміки змін.
Наслідком данного дослідження в розробка методологічних проблем прогнозування формування трудових ресурсів в період становлення повнокровних ринкових відносин і обгрунтування рекомендацій по створенню найбільш сприятливих умов для розвитку системи профорієнтації, підготовки робітників і спеціалістів, керівних працівників та комплексне дослідження проблем перепідготовки кадрів, шляхів удосконалення і їх вплив на ефективність виробництва.
Для досягнення поставленої мети в роботі розглянуті слідуючі проблеми:
- роль і значення ефективного використання кадрового потенціалу;
- проведений аналіз створення державної системи кадро-
вого забезпечення структурної перебудови виробництва, як важливої передумови економічного росту в умовах переходу до ринкових відносин; '
- досліджені форми і методи підготовки і перепідготовки кадрів;
- розроблені економіко-математлчні моделі розрахунків для визначення обсягів і і фора перепідготовки;
' - проаналізований вплив забезпечення кадрами на ефектив-
ність виробництва і виходу його з кризового стану;
- розглянуті питання використання кадрів в процесі структурних змін в виробництві;
- перебудова профорієнтаційної роботи та проблеми пере-оудовк професійно-технічної школи в період входження в ринкові відносини;
- запропонована система державного забезпечення кадрового потенціалу для народного господарства на основі законодавчих актів та фінансування і податкової системи - як механізму контролю за підготовкою і перепідготовкою кадрів і
- узагальнений досвід відчизняної та зарубіжної практики по кадровому забезпеченню.
1.3. Предметом дослідження являються шляхи підвищення ефективності виробництва на основі кадрового забезпечення народного господарства області в умовах переходу ДО ринкової економіки. '
1.4. Об"ектом економічного аналізу являються навчальні заклади, промислові підприємства, будівельне і сільськогосподарське віфобництво, нормативні документи, статистична звітність повпязана з напрямками в кадрової^ забезпеченні .
1.5. Інформаційною базою досліджень стали статистичні дані виробничо-технічної та бухгалтерської звітності виробничих підприємств, навчальних закладів, управлінь народної освіти і праці, інформаційний матеріал комітету економіки Кабінету Міністрів України та вивчення стану справ з допомогою анкетування і опитування, творчі зустрічі в трудових колективах та участь в засіданнях науково-технічної ради при представнику Президента в області.
1.6. Теоретичною і методологічною основою проведених досліджень стали праці видатних вчених України, закони і постанови
Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, план дій уряду України по реалізації та розвитку "Основ Національної економічної політики" на 1993 рік, пропозиції Сумської державної адміністрації по "Основних напрямках регіональної політики на 1993-2000 рр.", Укази Президента України, рішення сесій обласної Ради народних депутатів Сумської області, узагальнений досвід ведучих країн світу по проблемах підготовки і перепідготовки кадрів в умовах ринкових відносин.
При підготовці дисертації автор використовував положення Закону України "Про освіту", матеріали з"їзду педагогічних працівників України, інші законодавчі акти, методичні та інструктивні матеріали центральних і обласних економічних відомств, органів управління народної освіти.
1.7. Наукова новизна досліджень полягав в одержанні слідуючих основних висновків та пропозицій:
- розглянута економічна суть кадрового забезпечення і його роль в умовах переходу економіки на нові форми і методи господарювання;
- опрацьовано багатофакторне прогнозування моделі розрахунків потреби в підготовці та перепідготовці кадрів;
- визначений вплив забезпечення кадрами на формування якісних показників роботи народного господарства;
- запропонована систематизація шляхів пошуку резервів підвищення якості використання кадрів;
- розроблені схеми підготовки та перепідготовки кадрів;
--визначені математичні формули для підрахунку потреби
з кадрах при запровадженні нових технологій;
- систематизовані методи визначення показників економічної
ефективності професійного навчання працюючих; '
- розглянута структура /комплекс/ і схема раціонального використання навчальних закладів в підготовці та перепідготовці кадрів області /регіону/;
- обосновені принципи безперервної і випереджаючої підготовки, як керівних так і масових професій на виробництві.
1.6. Практична цінність та реалізація результатів досліджень полягає в тому, що методи планування, визначення економічної ефективності підготовки та перепідготовки кадрів доведена до рівня практичної реалізації. їх запровадження дозволять ' підвищити обгрунтованість рішень при виборі шляхів і методів в кадровому забезпеченні народного господарства. Доведена необхідність цілеспрямованої роботи по професійній орієнтації на більш ранній стадії вибору професії та проведення перепідготовки на базі промислових підприємств до виходу їх працівників на ринок праці. .
Проаналізована система підготовки та перепідготовки кадрів в період кризи та запропонований проект Постанови Кабінету Міністрів України по кадрових проблемах, який одобрений на рівні Міністерства освіти та постійної комісії з питань народної освіти Верховної Ради України. .
Підготовлені рекомендації керівництву області по розробці регіональної програми по кадровому забезпеченню народного господарства, яка нині розробляється.
В області запроваджені рекомендації по комплексному вирішенню проблем перепідготовки на базі навчальних закладів та створені навчальні комплекси: ВУЗ - коледж - технікум - ЛТУ -базові школи - профільні класи, в яких запроваджена багатосту-
пенева система відбору на навчання та підготовку кадрів масових професій, спеціалістів середньої та вищої кваліфікації.
З цією метоп доведено та погоджено з Міністерством освіти про переведення Сумського йзико-технологічного інституту в університет.
Узагальнені висновки роботи перевірені на ряді промислових, сільськогосподарських підприємствах а рекомендації прийняті для підготовки індикативного плану області на 1993 рік.
Проаналізована статистична звітність форми <5-6 та запропонована система аналізу підготовки та перепідготовки кадрів їх фінансове забезпочекня. Відпрацьовані з виробниками, міри економічної зацікавленості кадрової роботи в об"емі 2 % від фонду оплати праці, які не мають обкладатись податком.
П. ЗМІСТ РОБОТИ.
В вступній частині розкрита актуальність теми та визначена мета дослідження. Перехід до ринкової економіки супроводжується не тільки збільшенням масштабів вивільнених кадріз, але і ускладнюється трудовлаштування випускників шкіл, професійних та вищих навчальних закладів, що пов"язано з підвищеними специфічними ринковими вимогами до якості робочої сили, перш за все до рівня кваліфікації. В процесі прогнозних розрахунків необхідно глибоко аналізувати процеси які проходять з державі і їх можна подати з трьох варіантах.
Перший - сприятливий варіант прогнозу передбачав інтенсивний розвиток ринкових відносин в Україні, який супроводжується активною політикою в області демонополізації виробництва
і приватизації державних підприємств.
Ь цьому варіанті ринкова економіка забезпечить значне скорочення нерентабельних виробництв, структурні зрушення з народному господарстві, суттєве звільнення і перерозподіл трудових ресурсів..Це дозволить припиняти спад виробництва і при порівняно не високому рівні безробіття забезпечить розвиток економіки і підвищить вимоги до рівня підготовки кадрів.
Другий — проміжний варіант прогнозу основується на передумові, що в основному збережуться діючі тенденції розвитку ведучих галузей народного господарства, приватизація буде здійснюватись не високими темпами, ринок праці буде характеризуватись великими масштабами внвільненнн робітників, професійно-кваліфікаційні структури робочої сили не зазнають значних змін.
Третій - кризовий варіант прогнозу основується на продовженні спаду виробництва, ринок праці буде визначатись різким збільшенням безробіття, особливо серед молоді.
В першому розділі "Теоретичне обгрунтування посиленої уваг;-' до підготовки кадрів в умовах перехода до ринкових відносин" показано, що створення державної системи кадрового забезпечення структурної перебудови виробництва - є важлива передумова економічного росту в умовах переходу до ринкових відносин.
.Аналіз економічної депресії показує, що до об"єктивних причин, пов"язаних зі складністю самого процесу переходу до ринку, подоланням наслідків руйнування інтеграційних зв"язків з бувлим СРСР, переорієнтація всього соціально-економічного комплексу на структуру нової державності, добавилось немало тих, що
викликані зволіканням з вирішенні окремих внутрішніх проблем. Серед них на перше місце висувається проблема управлінсько-кадрова.
Підкреслюється, що ринкові відносини не можливі без структурної перебудови народного господарства а для вирішення цієї проблеми необхідні кадри. Не допустима на перехідному періоді відмова зід плановості і прогнозування, тому необхідна чітка державна науково-технічна політика спрямована на поліпшення якісної кваліфікаційної структури робітників, спеціалістів і керівних працівників.
Прогнози розвитку виробництва з урахуванням його кадрових потреб слід тісно уз"язувати з прогнозом всієї системи освіти, включаючи підготовку і перепідготовку кадріа.
Дослідження закордонних форм і методів підготовки і перепідготовки кадрів в умовах ринкових відносин і співставляючи їх з набутим досвідом нашої країни приходим до висновку, що без стрункої державної системи кадрового забезпечення, яка полягає в безперервній і випереджаючій, ми особливих зрушень мати не зможем.
Використання можливостей КТП і підвищення ефективності виробництва в даний час більше, ніж колись стали в залежності від рівня освіти робітників, їх освітнього і професійного рівня.
Сучасна технологія і виробництво вимагав не тільки високої * кваліфікації і виконавчої дисципліни робітників, а Й їх творчої участі з виробництві і в пошуку резервів його раціоналізації.
Закордонний досвід показує, що в повсякденній роботі органні затори виробництва використовують активні методи відбору
висококваліфікованої частини персоналу, збільшують затрати на його підготовку і інші вкладення капіталу в лкщські ресурси, почали прогнозувати ринок праці і активно впливають в процес його формування. Цей висновок відноситься, в першу чергу, до управлінського персоналу та ІТР. .
Теоретичним обгрунтуванням нових форм роботи з кадрами являється підхід "лвдських ресурсів", його особливість полягає в запровадженні економічних критеріїв в оцінці ролі лодсь-кого фактора в виробництві в епоху НТР і перегляді на цій обнові підходів до організації внутріфірмового управління.
В світовій практиці виключне значення приділяється безперервному навчанню кадрів.
В другому розділі "Дослідження впливу радикальної економічної реформи на професі йно-кваліфі каці йну структуру і систему спеціального і професійного навчання кадрів" показує, що радикальна економічна реформа, необхідність прискорення соціально-економічного розвитку іфаїни вимагає докорінної перебудови е оцінці, якості промислового виробництва, його модернізації до рівня світових стандартів і це можливо, в перлу чергу, при перебудові системи підготовки та перепідготовки працюючих. Перебудова і її темпи будуть визначатися професійними можливостями працюючих в процесі їх трудової діяльності.
Основою в вирішенні цих проблем повинна стати - система безперервного і випереджаючого навчання кадрів народного господарства.
Аналіз виробничих процесів показує, що в системі підготовки робітників і спеціалістів, керівних працівників необхідно відмовитись від вузької спеціалізації, обумовленої існуючим розподілом правд.
Суть нових завдань полягає в органічному поєднанні загальноосвітнього, професійного і економічного навчання в інтересах всебічного розвитку особистості і його роді на виробництві .
З умовах радикальної реформи міняється структура зайнятості спеціалістів. Збільшується доля науково-технічних розробок, розширюється коло спеціалістів, зайнятих конструкторською, технологічною підготовкою виробництва.
Процес підготовки робітників, підвищення їх кваліфікації є невід"є?'Иоа частиною технічної і технологічної підготовки виробництва. Забезпечення єдності а освоєнні техніки, технології і підготовки кадрів повинна бути спільним завданням кохного виробничого колективу.
Тому для забезпечення радикальної економічної реформи необхідно:
- розробити перспективні напрямки розвитку виробництва;
- наблизити науку до трудових і виробничих процесів і запровадити нові, на рівні світових, виробничі процесе;
- підпорядкувати струтктурній перебудові роботу наукових, виробничих та навчальних закладів;
- відмовитись, в основному, від вузької спеціалізації в
підготовці кадрів; .
- привести в відповідність рівень кваліфікації працюючих на виробництві з відповідність з ріЕнем технологічного переозброєння;
- запровадити безперервне і випереджаюче навчання кадрі з.
Б третьому розділі "Основні напрямки удосконалення
системи підготовки, підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів" узагальнені питання організації безперервного і випереджаючого навчання кадрів на основі державних документів е освнові яких, визначені напрямки розбудови, освіти на Україні в документах першого з"їзду педагогічних працівників України.
Безперервність освіти полягає забезпеченні можливостей приведення культурно-освітнього рівня особистості до рівня нових суспільних потреб, постійного поглиблення загальноосвітньої та фахової підготовки, цілосності й наступності навчання та виховання, перетворення здобуття освіти на процес, що триває уздовж всього життя лвдини.
Безперервність освіти вимагає створення оптимальної мере- . кі закладів освіти, наближення підготовки .фахівців Д° освітніх запитів регіонів, орієнтацію освітніх установ на запит, потреби й інтереси особистості та різних професійних груп населення, розвиток нових типів освітніх закладів, заснованих на різних формах власності.
Поряд з визначенням безперервності і випереджаючого характеру навчання по відношенню до технологічного процесу визначені і основні напрямки реалізації ц;ас програмних цілей, які в основному полягають в слідуючому:
- визначення загальнодержавних і регіональних потреб е робітниках за професіями і рівнем кваліфікації;
- запровадженні ефективної професійної інформації та орієнтації, професійного відбору молоді;
- інтеграції професійної освіти на Україні в світову систему підготовку робітничих кадрів;
- оптиматкзації мережі навчальних закладів та створення нових типів професійних закладів;
- оновленні змісту професійної освіти;
- забезпеченні кснвертованості диплома та інші.
Система державного управління безперервним і випереджаючим професійним кавчанням кадрів мав забезпечити подальший розвиток з:щох освіти, розвиток фундаментальної науки, практичну підготовку і спрямована на підготовку фахівців, що визначать темпи і рівень науково-технічного та соціального розвитку.
Система повинна забезпечити стратегічні завдання з галузі вищої освіти це: '
- можливість в здобутті вищої освіти за бажаніш напрямком відповідно до суспільних потреб з урахуванням досвіду розвинених країн світу;
- виведення вищої освіти в Україні на світовий рівень;
- формування мережі;
- організації системи післядишіомної освіти.
- Вона повинна стати надійним гарантом оптимального входження а систему ринкової економіки, виступити засобом соціального захисту громадян. -
В підрозділі "Аналіз професійної підготовки кадрів народного господарства? даних аналіз стану підготовки кадрів, показана динаміка забезпечення кадрами народне господарство України. Аналіз провдизся за 1965-1992 рік. За аналізований час випуск спеціалістів скоротився в БУЗах на 9 в середніх спеціальних закладах на 5,9 %, особливе зменшення відбулося по вечірній формі навчання на 33,5 % і заочній на 5,2 %.
З таблицях по структурі і динаміці випуску спеціалістів з технікумів, коледжів, вузів проаналізовані дані за І385-1991роки
по Сумській, Полтавській, Харківській, Чернігівській областях і співставлені з даними за ці роки з Україною в цілому. Характерним є те, що кожна область, в основному, забезпечує регіональні потреби в кадрах за винятком деяких областей, таких як Харківська, Дніпропетровська, ц. Київ.
Б розрізі галузей народного господарства найбільша кількість підготовлених спеціалістів по Міністерству народної освіти, охорони здоров"я, сільського господарства, але ще не задовольняються потреби. А по металургії, російській мові, машинобудуванню, приладобудуванню, товарознавству спеціалістів випускається більше потреби.
В той же час не задовольняються потреби в підготовці фахівців по комп'ютерній техніці, українській мові, менеджменту і маркетингу, юристів, соціологів, психологів, фермеріе та інших.
З наведених прикладів можна зробити висновок в тому, що необхідне чітко визначитись в перепрофілюванні окремих навчальних закладів, визначити нові спеціальності та більш активно працювати з виробничникам/ в підготовці спеціалістів по договорах та цільовому прийому.
Прийом студентів в ВУЗи України в 1935-1991 роки скоротився на 4,7 %. На денній формі навчання він збільшився на 6,2 %, але зменшився на вечірній на 43,3 %, заочній на II %.
В середні спеціальні навчальні заклади прийом зменшився на 10,2 %. По денній формі прийом скоротився на 5,4 %, вечірній на 37,7 % і заочній - 32,6 %. Інтенсивне скорочення прийому в технікуми викликане зменшення потреб народного господарства б випускниках спеціальних середніх навчальшз: закладах і
відповідним скороченням задвок на цих випускників з Сою-підприємств.
В таблицях про динаміку підготовки кваліфікованих робітників в ПГУ та динаміку підготовки робітників в ПТУ в розрізі основній професій даний аналіз» який свідчить про скорочення підготовки робітників, особливо в відомчих навчальних закладах.
На основі табличного матеріалу інших факторів зроблений висновок, про порушення пропорцій міг рівнем професійної освіти. В даний час при надмірній кількості молодших спеціалістів не вистачає висококваліфікованих робітників.
Прогноз випуску спеціалістів, підготовки робітників в ПТУ та на виробництві проведений на основі розрахунків в ос- -нову яких покладений той факт, що прийняті раніше студенти будуть випущені з урахуванням змін в контингентах при переході з курсу на курс. Для прогнозу розраховані коефіцієнти цих змін за минулі роки і вибрані мінімальні, середні і максимальні рівні з допомогою яких мозша на 90 % гарантувати попадання прогнозних значень в приємливий інтервал.
Прогноз випуску і прийому в ВУЗи і середні спеціальні навчальні заклади виконані в трьох варіантах: сприятливий,
проміжний, не сприятливий. В тексті роботи дані пояснення по кожному варіанту, та висловлені пропозиції по створенню навчальних комплексів і систем забезпечення кадрами народне господарство області.
Прогноз підготовки кадрів вперзе на виробництві з 1952-1995рр. також розроблений в десх варіантах. Методика розрахунків основана на основі індикативного плану розвитку області та відповідні'.:: коефіцієнтів по пїдзгсценню і спаду виробництва.
Система державного управління безперервним, випереджаючий професійним навчанням кадрів розроблена на основі аналізу нормативних та директивних документів за час з 1979 по 1992 рік і аналізу підготовки та перепідготовки кадрів за останні роки.
З основу системи покладені економічні методи управління.
Система підготовки і перепідготовки кадрів, являючись важливим Данцигом безперервної освіти тісно і оргснічно повязана з виробництвом є прямим включенням в економіку.
З перехідний період роль міністерств і республіканських .--галів принижена, а точніше їх пасивна позиція привела до того, ло підприємства скотились до егоїстичного розподілу прибутку, не направляють його на розвиток виробництва, особливо на підготовку кадрів. .
Тому виходячи, з аналізу стану справ запропонований проект постанови Кабінету Міністрів, який би на даному етапі розбудови народного господарства спрямував би діяльність господарських і навчальних органів і установ на подолання відставання в підготовці та перепідготовці кадрів. Проект побудований на основі директивного способу управління з послідуючим переходом на економічну основу. .
Необхідність підготовки проекту постанови Кабінету Міністрів зумовлена тим, що в нашій державі відсутні нормативні і директивні документи з цих питань. Текст постанови опрацьований в Комісії Верховної Ради, Міністерстві освіти та з працівниками Кабінету Ьііністрів.
На основі вивчених матеріалів аналізу запропонована схема державного управління підготовки та перепідготовки надріз на рівні області, для промислового сектору, для сільського
господарства, та на виробництві.
Організація безперервного випереджаючого навчання керівних працівників і спеціалістів виробництва розглянута виходячи з двох основних моделей поведінки замовника.
Ретоа модель. Підприємство замовляє навчальному закладу і прате одержати "готового" спеціаліста. В цій ситуації навчальний заклад орієнтується на підготовку спеціаліста високої кваліфікації, але вузької спеціалізації, готових виконувати роботу в меках існуючого технологічного процесу. Підготовку спеціалістів по даній моделі доцільно проводити для галузей з відносного постійністю технологій.
Друга модель. Підприємства замовляють, а навчальні закладі: готують спеціалістів з високою фундаментально» підготовкою і широкою спеціалізацією. Для виконання конкретної роботи таким спеціалістам, як правило, доводиться проходити курс додатково: підготовки /одалтіхї/. '
Підготовка спеціалістів.як по першій, так і по другій кс— делі вимагає організації неперервного підвищення кваліфікації і перепідготовки на протязі всієї трудової діяльності. В робот: доводиться, що система освіт;; для дорослих може бути ефективно;: тільки тоді, коли вона спирається на один принцип - освіта по потребі. Економічна суть даного.принципу - фінансова зацікавленість лвдини в підвшенні своєї кваліфікації.
Дано визначення підвищення кваліфікації та перзпідгетов::::, визначені основні форми навчання і означені функції навчальні::-; закладів.
Основним ланцюгом в структурі державної систем;: являється державне, підприємство, тому для підприємств розроблена та
системи неперервного навчання керівних працівників і спеціалістів. -
Система організації безперервного, випереджаючого навмання робітничих кадрів займає в роботі важливе місце, тому ло з умовах ринкової економіки задовольнити потреби Еироб-лкцтва в кадрах можна не скільки ростом чисельності, скільки якістю їх професійної майстерності і перепідготовки.
Аналіз показує, ідо в структурі трудових колективів багатьох підприємств відчувається недостатня кількість робітників лисокої кваліфікації. Створився розриЕ між можливостями пере-:снааення виробництва сучасним обладнання}.! і підготовкою до лсбзтп на цьому обладнанні кваліфікованих робітників.
З тексті цього підрозділу зроблений аналіз стану пере-будовчого процесу в підготовці кадрів визначені позитивні і негативні тендеції.
Визначені форми підготовки і перепідготовки робітників, зідмічені їх спільні і різні сАски процесу.
В ході розробки цього питання подані методи економічного обгрунтування планових показників, та визначені кількісні показники по конкретній формі навчання.
Для визначення рівня кваліфікації,робітників і-технологічно: складності робіт запропоновано дві методики розрахунків систему порівняльних характеристик. ■ ,
::а основі визначених рівнів і їх-відповідності визначається потреба в підготовці або перепідготовці кадрів для забезпечення даного технологічного процесу.
Напрямки профорієнтаційної роботи та перебудова ппок-с;^::-ТЄХНІЧНОЇ ШКОЛИ Б період переходу ДО ринкових ВІДНОСИН ЗаГіНГ)-ють найбільш швидких і глибоких змін. Вони викликані знач:о зростаючими вимогами до підготовки спеціалістів, робітничі:;; кадрів, необхідністю формування основної продуктивної сндч суспільства, яка б відповідала змісту і спрямованості когінн;'.-реформ виробничих відносин.
' Відсутність роботи по забезпеченню свідомого вибору професій, відтворення низької якості професійної підготовки спеціалістів і-робітників є не що інше як поповнення в умовах ринку безробітніх за рахунок випускників навчальних закладів. В цьому випадку система профорієнтації і підготовки кадрів перетворилась би із активного стабілізуючого і стимулюючого фактора розвитку економіки на переломному етапі в її гальмо.
Основуючись на положеннях Закону України "Про освіту" б роботі доводиться враховувати значення профорієнтаційної роботи на ранньому етапі становлення особистості з урахування}.: природних нахилів і здібностей.
Перлі кроки в проведенні профорієнтаційної робот;; в школах з самодіяльної на професійну основу уже зроблені. Навчальні заклади одержали право вводити штатні посади психологів.
На прикладі Сумської області довожу необхідність стеосєнну. психологічної слукби, її стан та шляхи виходу з стансзгаа, нема відповідних фахівців.
Переорієнтація професійних навчальних закладів па сілнку їх роботи по конкурентноспромогності ВІГПуСКгП’.КІ в нг ринку
з урахуванням їх здібностей. Для вирішення цих проблем при ./правлінні освіти вже 5 років працює центр професійної орієнтації молоді. Одна із важливих функцій центру - надання методичні допомоги професійній школі в відборі випускників загально-озітліх шкіл. Роль його особливо зросла з зв"язку з збільшенням ■ипллзу молоді з ці навчальні заклади.
Дозсдиться життєздатність і перспективність створення :їчзчалько-зиробничих комплексів по ттзьохступеневій підготовці "тіоліі - ПТУ - технікум - вуз". Ка цей шлях стали всі вищі ..азчальні заклади Сумської області. Ми провели експеримент ;-:а базі фізико-технологічного інституту і переконались, що цей ;'ллуі виправданий. Практично нема відсіву, всі вони на відповід-;-::му етапі навчання одержують відповідний рівень професійних навичок. Б роботі детально розкривається досвід в цьому напрямку. ■
Ринкові умови, необхідність надання допомоги вивільненим працівникам, безробітним і іншим групам незайнятого населення потребують розширення сфери професійної орієнтації за межі чисто молодіяної проблеми. Така постановка цього питання для нас є По суті принципово новооГ
В центрах в процесі роботи визначились в основному чотири основні напрямки, це:
- забезпечення інформації по професіях і їх пропаганда;
- професійне консультування;
- організація профвідбору і профорієнтація;
- вивчення професійної спрямованості старшокласників, .•:еобаідкість надання профорієнтаційної допомоги, інфоркованості ■моляріз про ринок праці і професій, соціологічні дослідження.
В роботі розкривається досвід становлення профцентру ь Омській області. Зокрема вказується, зо за рік створення він освоїв підготовку по 54 професіях. Крім цього укладене 38 угод з профтехучилищами, технікумами і вузами на підгото;--ку і перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів касових професій і спеціалістів по 69 професіях. Центр охопив 5.Г' г. ... чол. груповими, 2,6 тис. індивідуальними консультація;.":.
Розглянуті питання підпорядкованості професійних навчальних закладів, проведений аналіз який свідчить, що варто б залишити Міністерством освіти загальне керівництво для забезпечення єдиних вимог до змісту загальної і професійної освіти, безпосереднє я управління профтехучилищами покласти на Міністерство праці, але в тому і іншому випадку управління зберегти їх фінансуванні з республіканського бюджету.
Б перехідний період визначені напрямки перебудови префте» оезіти як елемента неперервної освіт;:. Пркрсдньс, безпосегьгн:: вклвчекість професійно-технічної освіти б економіку '
в умовах ршку відповідних ' підходів до її організеці:. То:л-одним із осноених завдань стає визначення системи фінгясоь-господарсьиих відносин навчального закладу з підприємств--.1,*:' і іншими господарськими формуваннями, з:яшсння мі:* ними ділових зб"язків в підготовці кадрів, забезпечення глибоко-: засвоєння програмного матеріалу в училищі і активного нпіг;.'.1--ня на робочому місці підприємства.
Про досеід та проблеми взаємозв'язків уч>-лщ і виробник;::: колективі Б резпові дасться б роботі, догодиться необхідність тісних відкос::н в ЕИрІСЄїШІ проблем підготовки писокскеілісі-кеваких робітників. •
Порад з досвідом набутим в області розглянутий досвід .
Австрії, Швейцарії, Данії, Фйі і інші. Особливу увагу -;:зертав досвід Ші, бо тут як ніде підприємство зацікав; -не в підготовці своїх кадрів.
Зпходячи з завдань, лкі визначені в "Плані дій уряду . :-:гаіни по реалізації та розвитку "Основ національної еконо— удчної політики** на 1993 рік і аналізуючи процеси, які лдсуваються в народному господарстві області можна зробити іиснсвок, що зрушень особливих не спостерігається. Особливо в ~;;таннях підготовки та перепідготовки кадрів. Розрахунки на ..■ромислозих підприємствах м. Суми, Конотоп, Кролезець свідчать,
'до за останні 20 років рівень кваліфікації робітників зріс з С,5 розрядів до 3,2 - 3,4 розряду. В той же час рівень технологічної складності робіт за цей яе час зріс з 2,5 до 4,15 "озряду. Кажаль в останні два роки ці показники зменшились ; в переважній більшості виробництва не аналізуються.
Аналіз розрахунків свідчать, про теши росту рівня ква- . ліфікації робітників відстають від темпів технологічної складності виконуваних робіт.
В роботі проведений аналіз роботи підприємств на нових формах господарювання, відмічені проблеми забезпечення занятості населення, проаналізовані умови і стан формування ринку праці області.
Згідно з варіантом прогнозу передбачені напрямки залученні населення до трудової діяльності і надання їм соціальної підтримки. '
Методи визначення показників економічно! есЬектчвності Тос.іааійного навчання робітників основані на основі аналізу
кадрового забезпечення, ринку праці та інших факторів, які визначають відношення рівня кваліфікації та рівня складності: технологічних процесів.
Під ефективністю професійного навчання варто розуміти зміст показників, які характеризують трудову діяльність працюючих в результаті підготовки, перепідготовки і підвищення рівня кваліфікації.
Економічна ефективність професійного навчання визначається співвідношенням результатів навчання з затратами на систему навчання.
В роботі описані затрати які використані в процесі навчання, визначена мета організації навчання, та основні показники економічної ефективності професійного навчання. Це
- ріст продуктивності праці; ^
- річний економічний ефект.
На основі узагальнення вивченого досвіду вчених та практику визначення економічної ефективності навчання запропонована модель розрахунків на виробництві.
Вона включає математичні формули і методику визначення:
- зниження трудомісткості праці;
- відносну економію /вивільнення/';
- зміну кошторисного фонді'- робочого часу внаслідок скорочення його витрат і непродуктивних затрат часу;
- приріст об,!єму виробництва;
- приріст виробітку на одного робітника в результаті підвищення кваліфікації;
- економію від зниження со^сартості продукції;
- річну єконог-і» заробітної глат;:;
- економію відрахувань на соціальне страхування;
- економію робочого часу в зв"язку з скороченням втрат
непродуктивних затрат; .
- зниження норм росходу сировини і матеріалів;
- зниження браку.
На основі цих розрахунків дана методика плзрахунку по визначенню: .
- приросту продуктивності праці в результаті економії чисельності робітників;
- приросту продуктивності праці в результаті зниження ’рудомісткості;
- річний економічний ефект;
, - економію заробітної праці.
Необхідність роботи над даною темою викликана потребою в вирішенні проблем кадрового забезпечення структурної перебудови народного' господарства, визначенні шляхів розвитку професійної школи: ВУЗів, технікумів, коледжів, ПТУ. та обоснування
прошозів підготовки кадрів. Тому в кожному розділі, крім дослідження стану вказувались шляхи вирішення проблем.
’ Робота являється методологічною основою для розробки обласної програш кадрового забезпечення.
Ііі. ОСНОВНІ ПОЛОЖИШ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ В СЛІДУЮЧИХ РОБОТАХ: .
І. Створення державної системи кадрового забезпечення структурної перебудови виробництва - важлива передумова •ІКОНОКІЧНОГО росту в умовах ринкових відносин. /Тези доповідей і інформація науково-практичної конференції/ м. Суш. ’ільсьхогосподарський інститут. 1993 рік.