Государственное регулирование научно-технического прогресса в условиях становления рыночной экономики тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Сичевлюк, Людмила Валентиновна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.01
Автореферат диссертации по теме "Государственное регулирование научно-технического прогресса в условиях становления рыночной экономики"
КИТВСЬКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ГМЁН1 ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
РГб ОД ' .
на правах рукопису
- 5 ИЮН 1955
С1ЧЕВЛЮК ЛЮДМИЛА ВАЛЕНТИНШНА
спец1альн1сть 03.01.01 - пол)тична економЫ
ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ НАУКОВО-ТЕХН1ЧНОГО ПРОГРЕСУ В УМОВАХ СТАНОВЛЕНИЯ РИНК0В01 ЕКОНОМ1КИ
Об. О О, о/
АВТОРЕФЕРАТ дисертацН на одержання наукового ступени кандидата економ(чних наук
Ки1в - 1995
ДисертеЫею t рукопис
Дисерташйна робота риконана на кафедр! економтш! теори та господарсъко'!
практики Киюського ужверситегу ¡мен! Тараса Шевченка.
Науков! кер^вники г кандидат еконошичних наук, доиент Яровий 1,П. доктор екоцом!чних наук Ярема В.М.
ОфШЩш опоненги: доктор економачних наук,
Професор, член - кореспондент HAH Укра1НИ Бгзчастаий Л.К. каидида tKOHOMWiu« наук, доцент Чернгнко В.М.
Пров1днз ортгн!зад1я - Кигвський держааний екоиом1чнМй уяшерситет.
Закист вщбудетьея 1993 року о
Ж . годиш
на эас1данн1 cneuianiaoeauoj вчеио> ради Д .01.01.18 у Кл!вському yrtiuepcitreTj ¡мен!
Тараса Шеачгнка за адресою; 252033, м. Кше, вул. Володимирська, 60, аудиторы 324.
3 wceprßiiiEio молшз ознайомитксь в науковШ Шблштещ Кшвського . yiiir.apisirery Ыеш Тараса Шейнины.
Автореферат роз1слаш;й
1995 року..
ВчМШГ: CfiKpCfap
cnäu'ajiisojsaHoä рад«
гзагальна характеристика роботи
Актуальн!сть теми. Становления ринкового механ!зму господарювання , пер1од якого переживае Украша, з об"ективною необхЦнпстю передбачае створення високотехнолопчио! та конкурентноспроможно! ПродукцИ. Тому формування ефективно! науково-техн!чно1 пол!тики е першочерговим эавданням переходу крашИ на ринков! вщносшш. На Це вказуе досв!д тих краТн, як1 в п!слявоенн1 роки досяглй динам!чного розвитку економ!км Емп1ричн1 досл!дження зах1дних еконоМ1Ст1в впевнено доводя«., що сьогодн! бОтьше 80 в!ДСотк1в приросту валового нац!онального продукту эв"язано не з кап1тальними вкладеннями, як такими, а з технолопчними 1нновац1ями. Досл!дницька служба конгресу США зробила висновок, що в 90-х роках сприйнятлив!сть до науково-тсхн1чного прогресу (НТП) буде в1шгравати таку ж динам!чну роль, яку в минулому в1д1гравали природн1 ресурси, кап!тал та робоча сила. Тому дуже важливо внести у сусп!льну св1дом!сть розумшня того, що сьогодн! вир!шальним джерелом нац!онального багатства е науково - техн!чний прогрес.
Багато економ1ст!в та пол1тик!в, як! приймають рмиення з питань економ!чно! реформи в УкраГн!, реально не звертають уваги На науково-техи1чну 1деолопю. Вважаеться , що активний розвиток НТП е актуальним, але не на сьогодн1шнШ день. Разом з Тим, е переконлив! теоретичн! та практичн! докази, як! св1дчать пре помилков!сть под1бно1 точки зору. Доказом може бути така лопка: економ!чний розвиток кра?ни дуже т1сно пов"язаний 1з П ви ходом иа зовн1шн!й ринок; ефективно вийти на нього можна -Ильки 1з конкурентноздатною Продукцию; аде виготовити таку продукц1ю без активно! науково-техМчно! пол!тики малоймов!рно.
Проблема полягае у тому, щоб створити оптимальний для нин!шнього перехшного стану економ!чний мехашзм, який поедйував би в соб| держа вн( та ринков! важел1 впливу на науково-техн!чн| процеси 1, тим самим, був максимально ор!ентований на економ!чне зростання Укра1ни та р 1нтеграц!ю у сЫтову економ1ку.
Укра'ша зараз переживав небувалу за р1внем економ!чну кризу. У 1993 ¡ 994 p.p. вироблений нащональний дох!д скоротнвся на 30 в1дсотк!в, тод! як за роки велико! депресп' спад виробництва у США иг перевищував 25 а1дсотк1в. В СРСР п!д нас друго'1 cbItoboI вШни иайншкна позначна промислового виробництва склада 30 bihcotkIb.
Ми так i не змогли утворити функционально д>ездатну фЦшнсову систему, з яко5 починаеться будь-яка держава. Украина е л1дером серед ¡нших кра?н cciry за обсягом дефициту державного бюджету. У 1994 р. бюджеты витрати перевищили 85 е1дсотк'в нац1онального доходу. А це е прямою ознгкою посилекня одержаалешш економ>ки та Ti бюрократизацН, боротьба проти яких продекларована як ц1ль економ1Чннх реформ.
За таких умов в Украш! в1дбуваеться активна де1ндустр)алЬац1я, розПочався фЬнчний розпад продуктывних сил з випереджаючим руйнуванням иауково-техшчного та ¡нтелектуального потенц1алу сусЫлъства, ¡з повним знецШенням мотивацШних стимушв до продуктивно! прац!, масовою декьал1ф1каЩе1о кадр!в, Ыдгоком молод! ¡з галузей науки 1 техшки, ocbitm та культури. За останн! 3 роки в Укра'М вдв!ч; скоротшася мережа проектких i науково-дослшшх оргаШзацШ, ьа 30 в!дестав - чисельщсть иауковЩв. "Плькл з установ Национально!' АкадемН наук ем;грувало 2S0 доктор1в i кандидатов наук.
Питома вага бюджетннх ассигнуваиь на науку зменшилась з 3 в1дсотк1в валового внутр1щнього продукту в 1990 р. до 1,3 в«сок1в в 1993 р. !, нарешп, до 0,7 Бщсотк1в в 1994 р. Все це виклнкало деградащю ШновацШно! дшльност!. На три четверт! проти р^вня ¡990 р. скоротився випуск нових зразк1в техолог1чного устаткування, на третину - приладав та засоб!в автоматизац!!, не знаходить влровадисення бйьша частина науково-техшчних проектов та розробок.
ОцШюючи стан справ в науково-техн!чнШ сфер! , слщ вщзначити, що тут ми маемо справу не 1з законом1рною 'науково-техшчною паузою як орган!чним елементсм структурно? перебудови економ!ки, а з загальносистемною кризою. За
таких умов в!дкладаеться на невйзиачений терм1н матер!ал!зац1я нововведень, гальмуеться науково-техн!чний процес, оск!льки втрачеШ ор!снтири якост! наково-техШчно! д1яльност1.В останн! роки фаетичио зупинився процес Нагромадження основних фовд|в, кругооб1г яких е ознакою динам1чно! економ1чно'1 системи, зникли традицШн! джерела ф1нансування, у абсолютно? б1льшост! п1дприемств в1дсутня Мотивац!я 1нВестиц1йноТ та 1ниовацШно! д1<шыюст1.
Намагання створити в!докремлений мехалЬм прнскоремня НТП потерп1ли у свШ час крах. Не дивлйчмсь на декларацН про об"еднання науки ! виробниЦтва, ця проблема залишаеться невирЫеною 1 зараз, хоча без цього досягти позитивких результате в реапЬацН иауково-техн1чних досягнень неможливо. До повторения Помилок минули* рок1з можна вщнести на сьогодн!шн1й день "сп1в1снування"двох еконоШчних механ!зм1в - в науц! I в господарств1. Перший розроблений для плануваиия 1 ф1нансування науково-дослщних та дослщно-конструкторьких розробок, охошпое функц1оиування галузей "наука 1 Иаукове обслуговування", кадровИЙ потенц!ал науково-техн1чио! д1яльнос11 та напрямки и П1дтримання. Другий - регламентуе господарську д(яльн!сть у в(дрив1 в!Д науково-техшчно! направлено«! Причому "вбудування" одного механ1зму у 1нший з метою супроводження усього наухово-техн1чного циклу не в1дбуваеться, вони в!докремлен1 як у Час1, так 1 у п1дходах шодо !х використання.
3 необх1дн1спо стае очевидним, економтннй механ!зм НТП сл!д розглядати не яК штучно сформояаиу спец!альиу господарську систему, як зовн1шн!й додаток до загального економ1чного механ1зму, а як необх!дну умову функц!онування здорово! економ!ки в ц1лому. Однак у ЫтчизнянШ економ1чиШ л!тератур! питания формування такого економ)чного мехаШзму не одержали широкого та системного висв!тления.
Економ1чний механ13м аизн4чаеться впливом держави на Ыдтворення.складееться п1д впливом ринково! коньюктури 1 державного регулювання. Тому одним 1з важливих питань розвитку НТП е питания про межу такого регулювання.
На основ! 1снуючо'1 практики можна видишти два пщходи до вир!шення Ц1с1 проблеми, (3 першому випадку держава приймае на себе бшьшу частину господарських функцШ. В другому - вона надае зцачну свободу недержавним структурам, залишае за собою т1льки вщноско невелик! функцц регулювання, переважно по вишошенню до макроеконом!ч«нх процес(в в науково-техн!чн!й сфер!. НТП - об'Чктивний процес. Його впрозадження залежять в!д наявцост! у сусп!льств1 сприитливих для цього умов, як! може створити плькл держава.
Тому в цЫому посилення державного регулювання кауково- техшчн01 д'.яль>!ост1 е виправдаиим. Побудувати ринкову еконошку без державного втручання неможливо.
Теоретичне та практичне значения проблеми становления екононичного механизму НТП, який г.оеднував би в соб! в умовах перехкного пер!оду ринксв! та державж методи влливу , I обумовило виб!р теми дисертацШного досл!дження, визначило його предмет, метод 1 завдання.
Ста» розробки. Серед найб!льш значних досл!джень, як! иисвплюють т! чи !шш аспекта теорЯ та практики НТП, сл1д вщзиачити роботи А. Анчишкша, Ю-Сажала, Л. Безчастного, О. Белоруса, Л. Бляхмана, С. Глазьева, А. Динкжа, Р. Ейреса, М. Кондратьева, Д. Сахала, ■ Б. Твкса, М. Туган-Барановського, Р. Фостера, К. Фршана, Ю. Шкворця, Й. Шумпетера, Е. Янча.
Подалъша розробка проблем НТП стосовно стану економ!ки Укра'ши е доенть актуальною. При цьому завдання ставиться не просто механ!чно застосувати форми ! методе державного впливу на НТП, вироблеш у кражах !з розвинутою рннковою економ!Кою, а творчо використати заруб1жний доевщ у в!дповщност! до специфжи сучасного стану економ1ки нашо; краши.
Предметом посл!лжекня обрано систему державного регулювання науково-техн!чного прсгресу нашо! краши та краш ¡з розвинутою рннковою скономжою. Бкаченню п1длягають орган!зацШно-екном1чт та фшансово-кредитш методи державного стимулювання НТП.
Мета дисертаи!йного досл!лження полягае у тому, щоб розкрити необхщн!сть, методи 1 тенденцН державного регулювання НТП та запропонувати шляхи оновлення економ!чного впливу яержави на науково-техн!чний прогрес, як1 б!льшою м!рою в!дпов1дали б умовам переходу краг ни до ринково! економ!ки 1 сприяли б П екоЯом!чному зростанню.
Реал1зац1я мети досл1дження передбачае постановку та роЗв"язання таких запдань:
- визначення сутност! 1 значения науково-техн!чного прогресу , як необх!дно! умови соц1ально-економ1чного розвитку УкраТни в умовах переходу до ринкових в{дносИн;
- анал1з погляд1в, шо склалися в економ!чнШ науц! з проблем науково-техн!чного прогресу, з точки зору потреб економ!чного зростання;
- досл!дження причин стриму.ання НТП, класиф1кац!я (х за вн утр1шшми та зовн!шн!ми факторами;
- доведения необх1дност1 державного впливу на науково-техшчн! процеси за допомогою принципово нових метода пор!внЯно 1э тими, то застосовувались у командно-адм!н!стративн1й економШ!;
- аналЬ ситуацК, то 1снуе в УкраТн! в науково-техн1чн1й сфер!, оцшка Я ефективност! та обгрунтування шлях!в державного стимулювання 1 реорган1зац11 науково-техн1чного процесу;
- анал(з сЫтово! практики державного регулювання НТП, використання метод!в стимулювання прогресивних тенденцШ в економ!ц1 розвинутих кра'(н;
- виявлення можливостей анкорнстання сЫговото досв1ду державного регулювання НТО в УкраМ.
Науковою базою ДнсертаЫйного лоЫпження стали прац! класик!в економЫноТ науки, 8 також широке коло спец!ально'( л1тератури э дано? проблем».
1нформацШну основу робот складають законодавч! акти з питань НТП, факгичн1 матр!али в!тчизняних та эарубЬкних пер!одичних видань, монограф!чна та
дов!дкова л!тература, яка торкаеться кола проблем, що досл!джуються. Кр1м цього, в доал1дженн1 викорисган! статистичн! документи УкраЫн та м!жнародних економ!чних оргашзацШ.
Наукова . новизна дисертац!йного досл!дження та особиутий внесок- артора полягають у тому, що: 1
- проведено цЫсний анагнз ситуацЦ, що склалася в Украпн у науково-техтчнШ сфер! з точки зору Д в!дпов1дност1, з одного боку, досягненням св!тово1 економ!чно1 науки у цШ галуз!, а з ¡ншого, - заеданиям, що стоять перед економ1кою кражи на етаи! и переходу до ринкових вщносин. Вияалено так! основн! недол!ки: 1) у економ!чному мехашзм! господарювання практич-ю в!дсутн1 елементи сприйнятливост! до науково-техн!чних досягнень; 2) держава практично самоусунулась в!д фуикцШ регулювання екоиом!чних процес1в, Ыгасл!док чого державний вплив на НТП з ведений до майже нулъового р1вня; 3) зац!кавлен1сть гёдприемств в реал!эацп !нновац!йних процес!в насйльки низька, що це не т!льки пог!ршус актуальн! иожливост! вшоду 1з хризи абсолютно! б!льшост! товаровиробниуав, але й об"ектвно буде чинити негативний вплив на процес економ1нного росту 1 у довгостроковШ перспектив!; 1
- на основ! пор!вняння в!тчизняно! практики !э системою державного регулювання НТП розвинених ринкових кра!н запропонована концепк1я державного регулювання НТП в Укра1н1, яка м!стито так1 основн! момент: 1) державне регулюванняНТД повинно грунтуватись на програмно-ц1пьов!й основ!; 2) визначення пр!оритет!в науково-гехн!чного розвнтку ; 3) державн! науково-техн1чн! программ р!зного р!вня; 4) державн! замовпення в науково-техн!чн!й сфер!; 5) створеиня системи прогнозування, а також 6) доопрацювання сисгеми патентування та авторського права;
- обгрунтовано нов! оргаи!зац!йно-економ1чн! шляхи прискорення НТП, яю б!льшою м!рою в!дпов!дають вимогам сучасного етапу науково-техшчного прогреву та
б
враховують особливост! перех1дного пер1оду (пер!оду становления в Украш! ринкових в!дносин);
- розглянуто та проаналЬовано досвщ роэвинених кра!н з питань використання Непрямих метод!в державного стимулювання НТП ( на ц!й основ! запропонована коицепц!я економ1чного регулювання НТП, адаптована до умов УкраТни. У якост! основних вона включае у себе таю положения: 1) диф1ренц!йоване оНодаткуванНя 1з врахуванням джерел одержання доход!в та напрямк1в використання прибутку; 2) прискорена амортизац|я основних фонд!в; 3) ч!тка ор!енташя системи податкових п!льг на к!нцевий результат; 4) створення режиму економ^чного протекцюнЬму для науково! сфери, з метою заохочення 1нвестування у науково-досд1диу та досл1дно-конструкторську роботу (НДДКР); 5) застосування економ1чних санкцШ за порушення умов виконання науково-техн!чних програм; 6) пшвишсне оподаткування на використання вше злих технологш.
то ряд його методолопчних установок та теоретичных пшход!в може бути використано у подальшШ розробц! проблем НТП в умовах становления ринку, при формулюванн! науково-техн!чних та ШвестицШних програм як макро-, так ! м!кроеконом1чного характеру. Зокрема, практичне застосування роботй в1дбулось в процес! розробки та виконання науково-техн!чно'< б!энес-програми КиТвського експерименталшого заводу нестандартного обладнання. Положения роботи використан! в роэробленому автором учбовому курс! ,з питань економ!чно1 теорп та макроеконом!ки.
ДПррбаи!я_дисертаи|йно1 роботи. Оеновш положения ! висновки
дисергацШного досл)дження доповщапись та обговорювались на зас!даннях кафеяри еконоШчно! теорН та господарськоУ практики Кшвського ун1верситету ¡м. Тараса Шевченка, висв1тлен! у матер!алах всеукрашсько! конференци "Проблеми переходу Украгни до ринкових вЩносин" / В1нниця, 1993 р./, в депонованому зб!рнику статей "Структурн! эм1ни в народному господарств! Укражи при лереход1 до ринковоУ
ехоном1ки" I ДНТБ Укра'ши, 1994 р./, на мЬкнароднШ науково-теоретичнШ конференш! "П1дприемництво I св1товий досв1д" / м. 1вано-Франк1вськ, 1995 р./.
За пщсумками викоианих досл1джень опубликовано 5 наукових роб!т загальним обсягом 1,4 друкованих аркуш»в.
наступну структуру дисертацн.
Вступ.
Розд1я 1. Науково-техшчний профес як об"ект державного регулювання.
1.1. Економ1чна природа I закономерно«! НТГ! .
1.2. Суть ) нео6х)дн1сть державного регулювання НТП,
Розд1л 2, Основт напрямки 1 методи вдосконаления механ!зму державного регулювання науково-техн1чного провесу в умовах перех!дного периоду.
24. Оргажзашйно-економ1чш шляхи прискорення НТП.
2.2. Струетурно-1нвестищйш напрямки державного регулювання НТП
2.3. Фшасово-кредитн! важел! державного стимулювання НТП.
Висновхи.
Б1бл1ограф1я.
II. ОСНОВНИЙ ЗМ1СТ РОБОТИ
Головины критерии сошально-економ1чного розвитку крайни е ревень розвитку продуктивних сил, я кий визначае 1 умови, I ршень життя людей, 1 характер виробничих вщносин. Ступшь розвитку продуктивних сил у сучасних умовах ■залежить не спльки Ыд стану виробничих вШносин, скшькн шд орган!зацн та управл!ння виробництвом 1 господарюваиням, квал(ф|кацп кадров, забезиечения господарства матер!альними та фЫансовими ресурсами.
Ц1ль та завдання дисертацШного дослшження визначили
АналЬ поглед1в, що склалися в економ!чнШ науц! , дозволяе зробити висновок про те , що НТП е вир1шальним фактором сучасного виробниитва 1 впливае на цИкл!чн!сть економ!чного розвитку. ЦиклЫн! кризи т!сно пов"язан! ¡3 характером розвитку продухгивних сил, а саме 1з необх!дшстю перюдичного оновлення основного капиталу. Таким чином, цикл!чний характер розвитку властивий будь-якШ екоНом!ц1, оск!льки основою и становления с НТП.
При цьому сл1д в1дзначити, що криза, яку переживае зараз Укра'ша, не е "звичайкою" циюичною, а стад1альною, пов"язаною ¡з переходом суспшьства вщ 1ндустр1ально'/ до пос-пндустр1ально! стадн суспшьно-економтного розвитку. й особлив!стю також е те, що вона сшвпала ¡з переходом економ1ки Украши вщ адм!н1стративно-командно5 форми до ринковоь
АналЬ економ!чних теорШ "довгих 1 коротких хвиль" , технолопчно! парадигми 1 технолопчних укладов дозволяе зробити висновок про ткний, оргамчний взаемозв"язок НТП з економ1чним прогресом та з процесом формування ринку.
На нашу думку, у нин!шнШ час обгрунтузання НТП як обов"язкового складового елементу розвитку продуктивних сил I виробничих в!дносин, виходу крати з економ1чно? кризи вюночае у себе визначення внутр1шшх та зовшшшх суперечностей НТП. Перш! е наслщком диспропоршйних сп!вв1дношень М1ж ровнями розвитку науки, техн!ки, з одного боку, та виробництвом, з шшого боку. Вони вюпочають у себе : I) (зольовашсть та обмежен!сть виробничого досвщу робггниюв; 2) 1нертн1сть виробництва, що зв"язана з потребою додаткових витрат; 3) невизначен!сть результате НТП на виробництво.
Зовн1Шн1 суперечност! НТП пов"язан! ¡з його двояким характером як процеом макро- та м!кроеконом!чним. Перш за все - це суперечн!стъ мок функц1ями, як! реал1зуються через НТП : економ1чною та сощальною. Ще одна суперечшсть пов"язана з там, що НТП розвивае продуктивш сили. Вони повинш перебувати у В1Дпов1яност( 1з виробничими в!дносинами. Але виробниЧ1 в(дносини ( в основ! яких лежать в!дносини власносп) залежать в!д сошалыгах та ¡нституцШних рамок
володшня, внкористання та управлшня власШстю. Щ рамки встановлю.ються державою для регулювання суспьчьних вщносин, як! не можутъ м!нятися 1э швидк!стю, равною швидкост! змщ продуктивних сил.
Третя суперечшсть пов"язана ¡з неоднозначним впливом ринку на НТП. 3 одного боку, ринок повинен базуватися на використанн! досягнень НТП, з метою виробництва високоефективно! та конкурентноспроможжи продукцц. 3 ¡итого -ринок грунтуеться на принципах комерцШного розрахунку, в основ! якого лежить прибуток, бажання до його зб!льшення будь-якою ц!ною. В пер!од переходу економ1ки Украши до ринкових в!дносин саме ней другий шлях завоював дом1куючу
позишю.
Таким чином, досл!джеиня сутност!, законом!рностей та суперечностей НТП (на фон! суперечностей перех!дного пер!оду до ринку) гцдводить до наукового обгрунтування необхщносй упраалщня з боку держави реал1эац!ею НТП. Ця необх!дн!сть виникае !з само! серцевини науки , техжки та технолог!'! як склааовйх елеме)гпв сучасних продуктивних сил, що потребують сп!льного (суспШьного) внкористання. Лише держава, яка репрезентуе !нтересн сусп!льства в ц!лому, як знаряддя реал!заци коршних потреб сусп!льства, здатиа сконцентрувати у свои руках достатн! матер!альн! та ф!нансов! ресурси , шо необх!дт для покритгя величезних витрат розвитку науки та техн!ки. Держава здатна взяти на себе виконання тих завдань у сферх науки та техн!ки, як! не спроможш за&езпечити механ!зми ринкового саморегулювання. Передчасний вдаад держави вщ регулювання НТП , як це сталося в Укра'ш!, не може розглядатися як процес, адекватний законом1рностям науково-техн!чного, економ1чного та социального розвитку.
3 урахуванням вищевикладеного, не претендуючи на всеосяжюсть висновйв, уявляеться необх!дним дати визначення суп формування нового економ!чного механ!зму. Бона полягае у створенн! умов для реалЬацп досягнень НТП у виробництв!. У противному випадку економ!ка Украши не зможе досягти вищо!
ефективност-: та випуску конкурентноспроможно! прсдукцШ 1, як насл!док, подоланкя кризи I росту к!льк!сних та яиских параметр^.'
Можлквост! прискорення НТП шляхом реформи господарського механ!зму будуть визначатися, по-перше, швидк!стк> проведения радикально! економ1чно! реформи, формування умов ринкового господарювання в У краж!; по-друге, р1внем ¡снуючого науково-техн!чного потенц!алу ( на тепер!шн!й час не досить значним); потрете, жорсткими ресурсними вимогами базових галузей та можливостями пошуку в них умовах джерел дня рекоиструкцН; по- четверге, недостаткам роэвитком , низьким техн1чним р!внем та низькою моб!льн!стк> машинобуд1Вно1 бази.
Анал1з еитуацЦ, що склалася в Укра!н! у науково-техн1чн!й сфер!, дозволяе вид!лити так! основн! ознаки НТП в умовах переходу до регульовано1 ринково! економ!ки:
- п1дприемства та 1х асоц!ацИ, як в!льн1 товаровиробники, за своею ¡н1ц!ативою, за св!й рахунок та п!д власну в!дпов!дальн!сть повн!стю зд!йснюють ¡нновацШний цикл. Держава у централ1зованому порядку плакуе 1 оргайзовуе розробку та освоения обмежено! кшькосг! масштабних нововведен»;
- централЬоване планування розвитку науки I техшки зам1нюеться державно-ринковим регулюванням НТП;
- конкуренц!я науково-техн1чних об"еднань, п!дприемств та орГанЬацМ, заснованих на р!зних формах власност!, забезпечуе конкурс теипчних проекте;
- ринок регулюеться через систему державних замовлень, ц!льових субсид1й> контрактов на конхурснШ основ!, лЫьгових кредитов, податкових та ц!льових п1льг, прискорення амортизацЦ.
Наявнкть них ознак дае можл'ивкть зробити висновок, що майбутня система управлшня НТП повинна складатися э п!дсистем державного регулювання, з одного боку, та ринкових мотивац!й ! контролю, з 1ншого.
Форми ! напрямки державного регулювання НТП в розвинутих крашах визначаютья масштабами державного впливу на в!дгворювальн! процеси. Не
зважеючи на 1стот»п в1дмШност!, анал1з дозволяг видтити дв1 основн! тенденцН. Перша - до иентралЬаци регулювання НТП. Це, в. першу чергу, вид!лення пр!оритегних напрямк!в розвитку НТП, формування науково-техн1чних програм,
ц!леспрямоване 1нвестуваня в наукозо-техн!чн1 проекта. Друга - прагне до де -
\
централ!зац!1 , в ход! яко! актив!зуеться приватна п!дприемннцька д!яльн!сть в сфер! науково-техн!чного оновлення виробництва.
Для краш колишнього Радянського Союзу роль держави в забезпеченн! НТП набувае особливого значения в зв'язку !з слабкими ринковими стимулами науково-Техн!чкого розвитку в перех!дний пер!од. Парадокс полягае в тому, що переод В1Д адм1н!стративно-комавдно! екоНом!ки (I саме формування ринкового господарства) можна зд1Йсккти тшьки на баз! централ!зованих державних заход!в. Зараз в кра'/н1, з одного боку, маемо в наявност! феномен нскерованост! економ1ки, коли в нових умовах держава самоусунулась ¿¡д улраал1ння в економ!чн!й сфер|. 3 (итого боку, справа ке в екстенснвних межах присутиост! держави в украшськ!й економ!ц!, яка ще достатньо велика. Державний сектор I зараз переважаг в сфер! матер!ального виробництва.
П!дх!д до проблем розвитку державного регулдазашм украшсько! економ!ки повинен врвховувати, таким чином, слабйсть держави, й нездатн!сть п!дтримувати правову, виконавчу, ф!нансову, податкову дисцНплШи, в!дсутн!сть в!рог!дно! 1нформацП, в тому чисд1 статистично), нарешт!, риси, як! перейняла держава перех!дного пер!оду в1д тотал!тарного минулого.
3 !ншого боку, перспекхиви державного регулювання повинн! враховувати незрШсть, деформозан!сть ринковнх в1дносин ! НедостатнШ розвиток ринково! !нфраструкгурл. Без врахування цих умов ! суперечностей, б силу яких держави в економлц! V "дуже багато" ! "дуже мало", неможливо побудувати ефективну систему державного регулювання НТП.
Узагальнюючи досв!д державного регулювання НТП у кра'шах з розвиненою ринковою економ1кою, можна вид!лити так! основн1 !нструменти такого регулювання:
державн! науково-техжчн1 программ р13Иого р1вИя (федеральна рег!ональн1, мушципальш)'; державн1 замовлення з науково-техн!чн1й сфер!; визначення прюритет!в науково-техиНкого розвчтку, створення системи прогнозування, системи патентування 1 авторського права; бюджете ¡нвестування; ШвестицШно-структурна политика; ф!нансово-кредитн1 методи державного регулювання НТП.
Розгляд тенденшй розвитку державного регулювання две п)дставу для висновку, вдо держава повинна регулювати НТГ| 1 сприяти охопленню його новим господарським механ!змом.
Таким чином, формування економ1чного механЬму здШснення НТП повинно характеризуватися рядом особливостей.
1,Основна особлив!сть полягае в тому, що перебудова економ!чного механ!зму НТП повинна здШснюватися не окремо вщ основного виробництва, так як це було до цього часу, а спшьно I одночасно з радикальною реформою всього господарського мехашзму. Економнний- мехашэм повинен бути нац!лений на здШснення НТП I виршувати завдання 1нновац1йно! сприйнятливост).
2.Посиленням ринкового впливу на НТП повинно поеднуватись 1э державним регулюванням науково-техн)чних ироиеав.
3.Визнанням товарного характеру 1 становления ринку науково-техн1чно1 продукцй.
4.Комплексним характером змш. Зм1ни повинн1 торкнутся вс!х елемекНв господарського мехашзму: форм власност! I форм господарювання; системи економ1Чних засобш регулювання екоиом1ки; системи планувания, програмування та прогнозування; орган1зац1йио-економ1чно? структури виробництва та управл1нмя,
V "
полггико-правових норм.
Основна увага в робот! присвячеиа досл1дженню стану НТП в Укра1н1 1 визначення на цШ основ) метод)в державного впливу ив НТП • пер1од становления рннкових в1дносин.
' Незважаючн на те, що протягом останнЬс■/'рок1в коицепц!я державного регуяювакн* ЙТП у нашШ краТн! значно б1льшою м!рою стала в!дпов!датн вимогам ринково! економ1ки, ьона, на наш погляд, мае сутгев! вади.
Дуже негативним фактором е нац1леИ1сть ПриватизацН на соц)альн! критерИ, а не на технолойчн!, ор1ентован! на створення раШонального оргакЬацШно-технолог!чного комплексу. Призначенкя прнватизац!! - передача власност), але мета еусп!льства прй цьому повинна бути б1льш широка - створення ново! технолрНчно! бази економ!ки, эабезпечекш П високо! ефективност). ПриватмзацЫ потр1бна не як самоцШь, а як зас!б перетворення технолоИчного комплексу планово! 'економки 8 ринховий.
3 позицШ завдань, що стоять перед крашою, в контекст! економ!чних перетворень, що зараз здШснюються, цйшмк приватизацП повинн! бути роэкр1пачення ринку i створення ново! орган!зац!йно-економ!чно! структур» НТП, яка б б!льшою н!рою а5дпов1дапа вимогам еучасного етапу НТП та враховувала особливост! переходного пер!оду.
Орган1зацШно-еко>£ом1чн! напрямки рннкового впливу на НТП можугь бути р1зноман1тннми. Базу економЫк повинн! складати велик! холдингов! компанп, корпорац!!, науково-аиробннч! об'еднання. Але поряд з Ними в р!вних економ!чних, пол1тичНкх, юридачних умовах повинн! функц!онуватн, розвиватися ! невелик! неэалежн! внробництва, венчурн1 п!дприемствг. Свое м!сце можугь знайти сп!льн! п!дприемства, л!зингов! ф!рми, технопол!си. Bei ц) напрямки. повинна об'еднати м!ж собою ФКС.
Т!льки така орган!зац!йко-економ!чна структура в найб!льш!й м1р! в!дпов1дала б зм!сту 1 особливостям НТП, забезпечувала б вЗаемод!ю, кооперац!ю I конкуренцию р!зноман!тннх форм гослодарювання.
Галоша в!дм1нн!сть ново! сиетеми регугооьания НТП в!д старо! полягае и том/, що вона повинна функц!онувати в умовах проведения активних заход!в по фШансовШ
стабШзац!!. Вих1д з кризи потребуе запровадження мехац1зм1в стимулювання, покликаних в!дродити систему регулятор1а 1нвестиц1йно1 д1яльност!.
У той же час, ряд явтд в економ1ц! Укра!ни дозволяе зробити висновок про те, що серйозних зм!н в напрямку п!двнщення частки науком1стцо! продукцИ в структур! ¡нвестування не в1дбулося. На користь такого твердження, зокрема, свщчить те, що найбШьш значний pier обсяг!в ¡нвестування (1з 10,5 % до 14,1 %) в останнШ пер1од мало лище в с!льське господарство, причому в1дпов!дно1 в!дцач! не в!дбулося.
У досл!дженн1 робиться висновок про те, що 1991-1994 p.p. сл!д ошнювати як пер!од звуження в|дтворювального процесу в економ1ц1 Укра!ни, в умовах стрЫкого зниження !нвестиц№но! активност! 1 загального спаду виробництва, шо характеризуе глибоку депрес!ю економ!ки.
Проблеме дасерела ¡нвестицШних pecypcle TicHO пов'язана з проблемою деф!циту державного бюджету, за обсягоц якого УкраШа е л!дером серед 1нших кра'ш св!ту. У зв'язку з цим в досл1дженн! ставиться проблема, яку можна сформулювати так: яким чином сум!стити нездатн1сть аиробництва витримувати режим "жорстокого бюджетного обмеження" з иеобх!дн1стю впровадження науково-техн!чних досягнет.. В робот! висловлюетъся думка про те, що цх> проблему можна вир1шити шляхом компром!су, який полягае в припустимост! деф!цитного 1нвестування при жорстко конрольовашй крздитнШ ем!с!1 i пал1тац1 обмеження доход!в.
Реал1зац1я программ структурних перетворень потребуе проведения ц!леспрямовано! робоги по формувашпо та наколиченню 1нвестиц1Йного потеш1алу економ!ки кра1ни. Його основою можутъ стати: нагромадження заощадкень населенна шляхом внесения в!длов!дних зм1н в пол!тику доход!в; стимулювання методами ф)скально1 пол1тики 1нвестищйних нагромаджень за рахунок кап(тал1зацП прибутк!в п!дприемств; використання кошт!в в!д приватизацИ державного майна; забезпечення б!льш ефективного використання 1нвестиц1йного потешЦалу комерцШних банк!в; в!дновлення ставлення до амортизацИ як ф!нансового джерала кап!таловкладень; створення системи !нвестиц!йного кредиту.
Ив нашу думку, Ыдновлення (нвестнцШного сектору економ!ки повинно мати подвМну спрямованЬлъ: основна державна п1дгрймка повинна надаватися науком!стким та високотехн1чним галузям виробництва, а також реконструкцН
експортиих галузей промисловост!, як1 в перспектив! мають визначати обличчя
\
економЫного потенц!алу УкраТни ( при цьому, шо саме вони зазнали найб!льших втрат за останн! роки). Недопущения подальшого розпаду науково-техн!чного та 1нтелектуального потенц!алу краши, застосування ефективних економ!чних механпм1в не лише його оновяення, а й ях!сно нового розвитку повинно стати пр!оритетним напрямком державного рсгулювання.
1Цо ж стосуеться галузей економ!ки з! швидким оборотом кап!талу -виробнйцтво товар!в широкого вжитку, сфери побуту, Торг!вл1, то 1х приекорення забезпечуватиметься суго ринковими стимуляторами, розвитком п!дпрйемництва, малого б1знесу тощо.
В робот! анал!зуються економ!чн1 метода державного стимулювання НТП. СпираючйсЬ На досв!д краТн Заходу, такими методами в УкраМ мозкуть стати ф!нансово-б(оджетна, податкова, амортизац1йна пол1тика, кредита! метода.
У досл!дженн! обгрунтовуеться диференц1Йований п1дх!д до використамнЯ непрямих стимул!в для вир!шення проблеми приекорення НТП, що обумовлено особли&эскми перех!дного периоду.
На нашу думку, сл!д встановити зн&чн! амортизацШн! пШьги для високотехнолоНчних та науком!стких вид1в обладнання, яке використовуеться у НДДКР, Що створить сприятлив! умови для масового оновлення основних фонд!в, модеркЬацИ технолог!чно| бази п(дприемств. Особливо тлыСвий режим амортизацН потр!бен для енергозбер!гаючого, очисного, еколог!чно чистого обладнання та обладнання для переробки в!дход!в. Це буде стимулювати 1нвестицП у прирцдоохоронне та енергозбер)гаюче обладнання, а також розширить ринок збуту для нього.
Ц1лям стимулювання НТП У нашШ кра!н! . може слугувати п!льгова оподаткування кощ-лв, що направляются у резервн! фонди, «¡льовим призначемням яких е компенсац(я можливих витрат при реал1зацИ науково-техн(чних програм, непередбачених витрат та збитк!в. Оск!льки кап!тальн! вкладення у сферу НТП пов'язан! з п!двищеним п1дприемницькии ризиком, необх!дною умовою стШкого ф1нансового становища п!длриемств е формування фонд!в ризику (резервних фонд!в). Установления п!льг стосовно кошт!в, що скеровуються у резерв«! фонди, створить, таким чином, додаткову приваблив1сть 1нвестиц1ям у сферу НТП. знкжуючи ступ!нь я1дприемкицького ризику.
3 оподаткованого прибугку прспонуеться виключити повн! витрати На НДДКР, освоения ресурсозбер1гаючих та еколопчко чистих технологий, фшансування фундаментялших дослщжень, що проводяться вузами, а також 50 % витрат на реконструкц!» та модершзац!ю виробничих фонд!в I розширення виробництва.
Св1товий досв!д свщчить, що вир!шалышй пиесок у прискорення НТП Та впровадження прогресивних технологи! вносять невелик!, динам!ЧИ|, здатн! На ризик, ф1рми. Тому в Укра'ш! сл!д створити систему п!дтримки малого лщприемництьа за допомогою податкових п!льг. Пштримка малого п1дпри£мництва у наших умовах мае велике значения, враховуючи високнй ревень монополЬацП економ!ки. Саме розвиток малого б1знесу в найб1льшШ м!р! вЦшовщае завданням подолання монопольних структур та розвигку конкуренШГ, що е необх!дною умовою створення повноцшного цив!л!зованого ринку. Зважаючи на це, податков! п!льги сл!д передбачити як в цШому для малих пщприсмств, що функШонуютъ у сфер! виробництва, у вигляд! знижено! стярки податку на лрибуТок, так 1 для тих малих п1дприемств, д!яльн!сть яких пов'язана э вир!шенням пр!оритетних для нашо! економ!ки завдань.
При виконанн! науково-техшчних програм важливо передбачити економ!чн! санкш!, як1 мали б стимулюючий та в!дновний характер 1 передбачали б в!дпов!дальн!сть орган!зац!й - виконавц!в державних науково-техн1чних програм 1
проектШ за несвоечасне i цеяк1сне здШснення Sx заедань, недосягнення передбачених програмою и!льових показ viukîb, неефективне ьикористання ресурс^ або використанкя !х не за ц!льовим призначенням.
Финансов! кошти в!д економ1чних свнкц!й сл!д перераховувати у
\
централ!зований резераний фонд науково-техн!чких програм та використовуватн для покрИтгя Непередбачених витрат, як! виникають у процес! реал!заЦИ науково-техн!чнйх програм. ,■
fil умовах г!пер1нфляцП практично Не здШснюеться видача довгострокових кредитив, що також обмежуе можливост! п!дприсмств ф!нансуватй техн|чний розвиток. Кредитн1 ресурси здеб1льшого недоступн! b-за високих проиентннх ставок 1 короткострокового характеру.
Мн ьввжаемо за Потр1бне залровадити такий порядок, за яким кредитуванкя Шдприемств, передбачених державною програмою структурно! перебудови i технНного переозброення промисловост!, в1дбувалося б на Ыльгавих умовах, за зниженими ставками оплати за кредит.
0 ц!лому, ¡снуючий р!вень використання ф!нансово-кредитшк метод!в сьогодн! не дозволяе говорити про серйозне лоснлення 1х стимулюючо! функцИ по в1дношснню до наукозо-т«хн!чно! дЫльност!.
OchophI положения дисертацШного досл1дження викладен! в наступних публ1кац!ях:
1. Становления сконом!чного механизму науково-тсхн!<{ного прогресу в умовах переходу до рннково! економ!кн // тезк науково-практчно! конференШ! "Проблеми переходу .Укра!ни до ринкоаих в!дносин". - В1нниця, 1993 - 0,2 д а.
2. Осиовк! напрямки формування сучасно! орган!зац1Йно-економ1чно! структурн промисловост! Ц в депонозаному зб!рнику наукових праць "СтруктурнС зм!нн Ь народному господарств1 Укра!ни при переход! до рннково! економ!ки". -Депоновано в ДМТБ Укра1ни, № 1455. - Ук., 94 в!д 01.08.94 - 0.4 д.а.
»
3. Використання св(тового досвШу у фориуванн1 економ!чного механ1эму науково-технМного прогресу // тези м1жнародно'( науково-теоретичНо! конферешШ "Пшприемництво 1 cbítübhíí досв!д".- [вано-Франиаськ, 1993 - 0.2 д.а.
4. Удосконалення державного регулювання НТП В Kypcl вивчсння економ1чно1 теори // тези науково-методично! конференцй "Проблеми внкладання дисциплЫ економ!чно1 Teopiï, економ!Чно! icTopií i економЫноЧ пол1тики в умовах багатоступеневого навчання". - Kmïb, 1995 - 0.2 д.а.
5. Ф1нансово-креднтн1 метода державного регулювання НТП // зб!рник наукових праць "Ф1нансов1 проблеми в умовах формування ринкозих вкносин" -видавництво ТАНГ, Терноп1ль, 1995 - 0, 4 д.а.
АННОТАЦИЙ
Сичевлкйс Л.В. Государственное регулирование научно-технического прогресса в условиях становления рыночной экономики . Диссертация янляетгся рукописью. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01 - политическая экономия. Киевский университет имени Тараса Шевченко, Киев - 1993 .
В диссертации рассматриваются вопросы государственного регулирования научно-технического прогресса, его усовершенствования применительно к условиям формирования рыночной экономики, организационно-экономические, структурно-инвестиционные, финансово-кредитные методы государственного регулирования
Stcheviuyk L.V. State regulation of the scientific and technical progress !n terms of the formation of the market economy. The dissertation is e manuscript. The dissertation Is for obtaining the degree Doctor of economic sciences under specialisation code 08.01.01 -the political economy. Taras Shevchenko Kiev University. Kiev - 1995.
State regulation of the scientific and technical progress, its improvemént In terms of the formation of the market economy , organizational and economical, structural and investment, financial and credit method of the such state regulation are examined in this dissertation.
Ключов! слова: науково-техк1чний прогрес, державне регулюваиня, орган!эацШно-економ1чн1, струхтурно-1нвестицШн1, ф!нансово - кредита! важел1.
ЦТП.
ANNOTATION
Зам. Nit 15. Тир. 100. ВПП'*Ки1ЪськиЙ yHïoopcm«t*. ■ KhVD. Б.Шапчонка, И,