Маркетинговые исследования мировых систем энергетики и основные стратегии развития электроэнергетики Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Педос, Валерий Андреевич
Место защиты
Киев
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Маркетинговые исследования мировых систем энергетики и основные стратегии развития электроэнергетики Украины"

(.О

УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ ЗОВНІШНЬОЇ ТОРГІВЛІ МІНІСТЕРСТВО ЗОВНІШНІХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ'ЯЗКІВ І ТОРГІВЛІ УКРАЇНИ

На правах рукопису

ОД

; . ■ '5 •, ’ Г-*

іХ;) Педос Валерій Андрійович

МАРКЕТИНГОВІ ДОСЛІДЖЕНЯ СВІТОВИХ СИСТЕМ ЕНЕРГЕТИКИ ТА ОСНОВНІ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

УО

Спеціальність: 08.0fr.03:- маркетинг

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Київ - 1996 р.

Дисертація є рукописною роботою.

Дисертацію виконано у Донецькому державному університеті

Наукові керівники: доктор економічних наук, професор Амітан Веніамін Наумович

кандидат економічних наук, професор Хрістіановський Вадим Володимирович

Офіційні опоненти:

Провідна організація:

Захист дисертації відбудеться " червня 1996 р. о 16 годині на засіданні спеціалізовано! вченої ради К 01.50.01 по присудженню наукового ступеня кандидата економічних наук в Українській Академії зовнішньої торгівлі за адресою:

МСП-601, 252042, м.Київ-42, вул.Чигоріна,57 З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Академії.

Автореферат розісланий " № " травня 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Сучасний етап розвитку світової енергетичної системи характеризується структурними зсувами на товарних ринвах енергоносіїв. Енергозабезпеченість та динаміка цін на енергоносії здійснюють значний вплив на процес розвитку світової економіки та економік окремих країн. Перспективи зростання енергоспоживання багато в чому визначаються глибиною структурних зсувів у промисловості та результативністю програм енергозбереження. Цей процес супроводжується зниженням енергомісткості валового внутрішнього продукту (ББП) при зростаючій ролі електроенергії.

Економіка країни у період переходу від командно-планової до ринкової економіки переживає глибоку кризу. Кризові явищ не минули паливно-енергетичний комплекс та електроенергетику. За цих умов безсумнівно актуальними е маркетингові дослідження світових систем енергетики, визначення основних напрямів та стратегій розвитку електроенергетики з метою формування сучасного конкурентоспроможного ринку електроенергії в Україні з урахуванням світового досвіду.

Предмет дослідження - вивчення та наукове обгрунтування теоретико-методологічних та методичних основ сучасного маркетингу у розв’язанні проблем формування ринку електроенергії національної економіки України у процесі її становлення та розвитку.

Об'єктом дослідження е світова система електроенергетики як складова частина світової енергетичної системи, процес формування ринку електроенергії України, як невід’ємного елементу багаторівневої системи.

Метою дисертаційної роботи є обгрунтування та розробка методичних рекомендацій по використанню маркетингових підходів до вивчення світової системи енергетики, формування та розвитку національного ринку електроенергії України.

Основні задачі дослідження формулюються таким чином: оцінка сучасної паливно-енергетичної ситуації у світі; аналіз та прогноз основних тенденцій розвитку світової системи електроенергетики; розробка маркетингових підходів до дослідження ринків електроенергетики; кон'юнктура світових систем електроенергетики; оцінка досвіду ціноутворення у системах енергозабезпечення різних країн світу; аналіз стану та перспективи розвитку системи електрознергетики України; розробка пропозицій по формуванню ринку електроенергії в Україні.

Інформаційною базою дослідження е статистичні дані Міністерства статистики України, дані Європейської економічної комісії, дані міжнародних енергетичних організацій, матеріали власних досліджень автора дисертації, наукова література вітчизняних 1 іноземних авторів за темою дослідження.

Методологія дослідження базується на реалізації системного підходу до маркетингових досліджень світової електроенергетики з використанням елементів експортного маркетингу, економічного аналізу, методу експертних оцінок, методів прогнозування на основі динамічних рядів.

Наукова новизна дисертаційного дослідження постає у обгрунтуванні та розробці концепції формування ринку електроенергії в Україні, що базується на реалізації маркетингових підходів до дослідження світової системи електроенергетики з урахуванням тенденцій розвитку кон’юнктури світового ринку енергоносіїв.

Нові наукові результати, що отримані особисто пошукачем та виносяться на захист:

вперше, на основі методологи експортного маркетингу проведено дослідження кон'юнктури усталеної світової системи електроенергетики, як складової частини світової енергетичної системи. Світова система електроенергетики розглядається як складна економічна ієрархічна система;

запропоновано та науково обгрунтовано методичний підхід до дослідження кон'юнктури світової системи ринків електроенергії, що базується на використанні теорії експортного маркетингу та системного аналізу;

досліджено світовий досвід організації та функціонування об’єднаних енергосистем (на прикладі Західноєвропейської об'єднаної системи енергозабезпечення). Проаналізовано існуючі форми обміну електроенергією та типи угод, досвід іноаемних країн у демонополізації національних ринків електроенергії, виявлено основні тенденції розвитку зовнішньої торгівлі електроенергією;

проведено порівняльний аналіз ціноутворення 1 тарифікації у системах енергозабезпечення окремих країн, сформульовано пропозиції по вдосконаленню ціноутворення 1 тарифікації в Україні;

досліджено світовий досвід оцінки впливу рентабельності електроенергетики на розвиток економіки країни. Запропоновано шгя оцінки еластичкос-їі гіхицбоСіГо снолшс&иня енергії за цінами та доходами використовувати економетричний метод дослідження.

Теоретична значимість дослідження постає у розробці тео-ретико-методологічних підходів до дослідження світової системи електроенергетики 1 методичних рекомендацій по формуванню

національного ринку електроенергії. Результати дослідження можуть бути включеними до учбових програм ВУЗІв до курсів "Основи експортного маркетингу".

Практична значимість - підготовлено новий, науково-обг-рунтований інформаційний матеріал для зацікавлених міністерств та відомств, що приймають участь у розробці концепції розвитку 1 програми реформування галузі електроенергетики та формуванні стратегії становлення національного ринку електроенергії та пол1тики енергозбереження.

Апробація роботи. Основні положення дисертаційного дослідження докладались та обговорювались на Міжнародних та регіональних науково-практичних конференціях 1 семінарах: "Наука, технология и изменения: новые теории, факты и институты (Международная научная конференция, Будапешт, август 1994 г.), "Развитие науки и технологии: социально-экономическая целесообразность и экологическая безопасность" (Международная конференция, Киев, май 1994 г.),"1-й Всеукраинской научно-методической конференции по проблемам экономической кибернетики" (Мариуполь, 6-9 сентября 1995 г.), "Проблемы развития современного города" (Международный научно-практический семинар, Донецк, 11-12 января 1996 г.), а також на наукових радах та круглих столах Академії технологічних наук України.

Публікації. Основні положення дисертації знайшли своє відображення у 9 наукових публікаціях, загальним обсягом 7,2др.а.

Обсяг та структура дисертаційної роботи.

Дисертація складається із вступу, трьох глав, заключения, переліку використаної літератури, що вміщує 81 найменування, додатку. Дисертація має 159 стор. друкованого тексту, 26 таблиць 1 2 малюнки.

СТРУКТУРА РОБОТИ

ВСТУП

Глава 1. МАРКЕТИНГОВІ ПІДХОДИ ДО ДОСЛІДЖЕННЯ СВІТОВИХ СИСТЕМ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ

1.1. Аналіз паливно-енергетичної ситуації у світі

1.2. Стан 1 основні тенденції розвитку світової системи електроенергетики

1.3. Методичні основи та особливості застосування маркетингових підходів в процесі дослідження світової системи електроенергетики

ГЛАВА 2. КОН’ЮНКТУРА СВІТОВИХ СИСТЕМ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ

2.1. Оцінка стану та прогноз розвитку світової системи електроенергетики до 2010 р.

2.2. Методичні аспекти ціноутворення та тарифікації в системах електроенергетики

2.3. Основні напрямки формування національної енергетичної політики і стратеги енергозбереження

ГЛАВА 3. ОСНОВНІ СТРАТЕГІЇ РОЗВИТКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

3.1. Особливості системи енергозабезпечення України

3.2. Кон’юнктура ринку електроенергетики в Україні

3.3. Основні шляхи розвитку електроенергетики України

ЗАКЛИНЕННЯ

ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ДОДАТОК

2. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ В першій главі досліджуються теоретико-методологічні основи та особливості застосування маркетингових підходів до вивчення світової системи електроенергетики на основі проведення комплексного аналізу стану паливно-енергетичної ситуації у світі та основних тенденцій розвитку електроенергетики. Дослідження світової системи електроенергетики пропонується здійснювати з позицій теорії складних систем.

Світова система енергетики відноситься до класу складних економічних систем. Тому, з позицій маркетингу,в основу II поділу на функціональні підсистеми покладено структуру світового ринку енергоносіїв. До першої підсистеми включено СВІТОВІ ринки первинних енергоносіїв, до другої - світові ринки електроенергії. Зовнішнім середовищем по відношенню до системи, що розглядається, є світове господарство, кількісними характеристиками - показники кон’юнктури відповідних ринків. Зміни стану відображають основні тенденції і прогнози розвитку.

Складні економічні системи мають відмінну особливість -кожна з підсистем, в залежності від ступеня деталізації, може розглядатись як самостійна економічна система. Тому при дослідженні підсистеми "електроенергетика" правомірно використовувати термін "світова система електроенергетики".

Проведений аналіз показав, що розвиток світової енергетики є настільки динамічним, що навіть у перебігу відносно короткого періоду часу у світових запасах, обсягах видобутку, виробництві та споживанні енергосировинних ресурсів відбуваються значні зсуви. Енергоносії - це один з найважливіших факторів економічного 1 соціального розвитку. Політика заощаджен-

ня енергії розгадається у роботі з точки зору ціноутворення та рентабельності, застосування обов’язкових норм ефективності використання енергії. Двома основними чинниками, що здійснюють вплив на енергоспоживання, є зміни цін на енергію та рентабельність використання того чи іншого енергоресурсу.

Дослідження останніх років показали, що ресурси енергії, які розташовані на нашій планеті, є суттєво більшими, ніж очікувалось раніше, водночас темпи зростання потреб у них мають тенденцію до уповільнення. Відчутну роль у цьому процесі відіграли програш енергозбереження. Гостра потреба у зниженні витрат енергії, що була спричинена різким зростанням цін та відносною нестачею у роки енергетичних криз, стимулювала перебудову енергетичних балансів, вдосконалення технічної бази шляхом використання нового, менш енергоспоживчого устаткування, зміну структури виробництва у бік зниження питомої ваги найбільш енергомістких галузей, значне підвищення техніко-еко-номічних характеристик механізмів, що споживають та перетворюють енергію тощо.

На початку 90-х років паливні копалини складали 95% світового споживання енергоносіїв. У період 1970-1991 рр. відбулося майже трьохкратне збільшення частки виробництва енергії за рахунок використання водних, ядерних та геотермальних джерел. 90% приросту світового споживання енергії забезпечено за рахунок використання паливних копалин. Регіональна структура приросту споживання енергоресурсів виглядає таким чином: 58% - країни, що розвиваються, 24% - розвинені країни, 18% - країни Східної Європи, СІЩ та Балтії.

Серед характерних рис структурних 8мін у енергетиці - випереджуване зростання виробництва електроенергіІ. Енергетична

криза 70-років дещо уповільнила темпи виробництва та споживання енергії. Так, виробництво електроенергії з 1955 по 1979 рр. зростало із середньорічним темпом 7,1%, в той час як загальне енергоспоживання зростало, в середньому, лише на 4,5% на рік. У 1973-1992 рр. виробництво електроенергії зростало середньорічно на 2,8%. Загальний попит на енергію у світі в цілому у 1970-1992 рр. зростав в середньому на 2,5% на рік, в країнах Східної Європи та СРСР - до 2,2%, у країнах з розвиненою економікою - до 1,1%. 1990 рік характеризується як рік з найбіль-шимрівнем виробництва електроенергії.

Загальне підвищення використання первинних енергоносіїв для виробництва електроенергії супроводжується змінами структури їх споживання. В країнах з розвиненою ядерною енергетикою відбувалось витіснення рідкого палива та природного газу із паливного балансу ПЕК за рахунок збереження стабільності споживання вугілля та розширення використання ядерної енергії. В країнах ОЕСР зберегло лідируючі: позиції вугілля, зменшилось споживання рідкого палива, динамічно зростає використання природного газу, уповільнились темпи розвитку атомної енергетики. Атомна енергетика задовільняє біля 6% світових енергетичних потреб.

Перспективні зсуви структури енергобалансу пов’язані з посиленням ролі електроенергії як енергоносія. Згідно прогнозів експертів на нафту, вугілля, природний газ у 2010 р. буде припадати біля 90% світового споживання. Очікується подальше швидке зростання попиту на електроенергію, II частка у кінцевому енергоспоживанні підвищиться з 18,6% у 1991 р. до 21,2% у 2010 р.‘ На кінець прогнозного періоду у сировинному балансі зросте частка вугілля - з 39,1% у 1991 р. до 40,4%,

питома вага природного газу підвищиться з 13,3 до 19,8%, рідкого палива - вменшиться, - в 11,4 до 6,9%, частка ядерного палива скоротиться 8 17,5 до 13,2%. Частка невідновлюваних джерел енергії складе не більш 0,9%. Очікується збільшення викидів вуглецю до 48%.

За результатами прогнозу відбудеться структурна перебудова паливно-енергетичних комплексів у країнах Східної Європи, СНД та Балтії. У 1991-2000 рр. середньорічний приріст складе: у енергоспоживанні - 0,3%, ЕНП - 1,5%, енергомісткість - 1,2%. Рівень економічного розвитку країн цих регіонів у 2010 р. може ненабагато перевищити рівень 1990 р. У інших регіонах світу темпи зростання очікуються значно вадим?» яа середні - для пер-мШїіИХ енергоносіїв на рівні 4-5% на рік, ЕНП - на 5-8%.

Суттєвий вплив на зміни у сировинному енергобалансі здійснює політика відмови від інвестицій у дорогі проекти електростанцій на вугіллі та ядерному паливі. Більш ефективними є електростанції на газі зі комбінованим циклом. Загальні капіталовкладення у енергетику в світі у 1992-2020 рр. оцінюються у ЗО трлн.дол. (в цінах 1992 р.). Структура капіталовкладень по джерелах енергії прогнозується таким чином: електроенергія - 33%, природний газ - 23%, вугілля - 13%, відтворювані джерела енергії - 11%.

Закономірності споживання електроенергії в окремих країнах обумовлюються в першу чергу особливостями кінцевого використання енергоносіїв. Так, у США більш як 65% усієї енергії споживається у побуті і тількі 34% - у промисловості. У Німеччині частка промисловості складає біля 45%, у Франції -36%, в Італії - 49%, в Данії - 29%, в той час як в Україні -60%, в Росії - 54%. Таке розсіювання пояснюється наявністю або

відсутністю у промисловості енергомістких галузей. Рівень попиту на електроенергію обумовлюється також такими чинниками, як питомі норми витрат електроенергії на виробництво одиниці продукції або роботи, ціна (тариф) по видах генеруючих потужностей, технічний прогрес, політика енергозбереження.

Проведений аналіз дозволяє отримати загальне уявлення про паливно-енергетичну ситуацію у світі на сучасному етапі, про основні тенденції розвитку енергетики до 2010 р. - уповільнення приросту енергоспоживання в розвинених країнах світу за рахунок дійовості програм енергозбереження, в країнах СНД, Центральної та Східної Європи - за рахунок спаду виробництва та структурної перебудови економік, збільшенні енергоспоживання у країнах, що розвиваються.

Таким чином, виходячи з основних тенденцій та перспектив розвитку світової електроенергетики, важливості впливу кон'юнктури ринків енергоносіїв на II стан, виникає необхідність розробки сучасної методики дослідження оцінки стану світової системи енергетики та II складових з використанням маркетингових підходів. З урахуванням специфіки объекту дослідження та його сучасного стану, методологічною основою обрано теорію експортного маркетингу, яка дозволяє адекватно відобразити розвиток зовнішньоекономічної діяльності у сфері електроенергетики із залученням до неї первинних господарських одиниць.

Експортний маркетинг обумовлює знання та використання принципів маркетингу відносно внутрішнього ринку з наступним поступовим переходом до маркетингу міжнародного. На ефективність експортного маркетингу у сфері електроенергетики впливає слабкий рівень уяви сучасної сутності даного процесу, його інструментарію та організаційних форм реалізації. Товар-

ний ринок є єдиним крітерієм ефективності та ДОЦІЛЬНОСТІ господарської діяльності. В рамках світового господарства, в перебігу просунення товару на зовнішній ринок, реалізується функція регулювання виробничих відносин, балансуються попит та пропозиція, формується ціна.

Світовий ринок електроенергії е складовою частиною світового ринку паливно-енергетичних ресурсів. В свою чергу, його складовими елементами е регіональні та національні (внутрішні) ринки. Основними відмінними особливостями ринку електроенергії являються: тісна прив’язаність постачальника (виробника) та споживача до регіональної системи енергозбереження - лініям електропередач, а також інтенсивний процес об’єднання енергосистем як в межах окремих країн, так 1 між державами.

Внутрішній (національний) ринок електроенергії формується, як правило, під впливом розвіданих запасів енергоресурсів у країні. Основними чинниками, що визначають рівень розвитку електроенергетики та внутрішнього ринку, являються: техніко-економічні показники виробництва первинних енергоресурсів, вид транспортування, ефективність перетворення та використання, кон'юнктура світових ринків енергоносіїв, розміри капіталовкладень у паливно-енергетичний комплекс та електроенергетику.

Серед чинників, що найбільш суттєво вплинули на розвиток світового ринку електроенергії в останнє десятиліття, СЛІД відмітити спади в економіці окремих країн, розпад соціалістичного табору, війну у Перській затоці, зсуви у галузевій структурі національних економік, коливання цін на ринках первинних енергоносіїв, скорочення питомого споживання енергоносіїв розвиненими державами тощо.

У ВІДПОВІДНОСТІ з основною метою дослідження в роботі визначені основні етапи, можливі задачі аналізу та оцінки стану світового ринку злектроенергії в цілому, регіональних та національних ринків. Основні етапи: аналіз кон'юнктури, прогноз кон'юнктури, оцінка ефективності роботи на ринку.

Перелік можливих задач складається для кожного окремого дослідження. Узагальнений перелік включає задачі:

Аналіз кон’юнктури: економічне значення товару, оцінка факторів, що визначають розвиток його виробництва та споживання; динаміка питомої ваги та обсяги попиту споживачів; врахування технічного прогресу у виробництві електроенергії; головні експортери та Імпортери; оцінка конкурентоспроможності; аналіз динаміки обсягів виробництва та споживання товару; оцінка економічної безпеки (міри залежності) окремих країн від ринку електроенергії; стан загальногосподарської кон’юнктури основних країн, що працюють на ринку, оцінка впливу; визначення ступеня монополізації ринку; аналіз руху цін.

Прогноз кон’юнктури: оцінка перспектив розвитку загальногосподарської кон'юнктури країни 1 світового господарства: аналіз структурних зсувів загальногосподарської кон’юнктури; аналіз тенденцій розвитку; аналіз причин змін положення краін-лідерів на ринку електроенергії; прогноз кон’юнктури країн, що мають найбільшу питому вагу на ринку даного товару, з метою визначення ймовірного рівня попиту та пропозиції, динаміки основних показників 1 тактики продажу прогноз кон’юнктури галузей, що споживають електроенергію по таких параметрах, як інвестиції, портфель замовлень, виробництво, попит тощо; оцінка перспектив розвитку виробництва; прогноз руху цін.

Ефективність роботи на ринку оцінюється по показниках -

ємність ринку, тактика учасників, прогноз тенденцій тощо.

Для розв’язання вказаних задач використовується запропонована нами система показників, основними з яких являються: загальнорегіональні показники - загальне валове виробництво та споживання електроенергії; валовий обсяг виробництва електроенергії та річні темпи зростання в регіоні; виробництво електроенергії по типах електростанцій в країнах регіону; виробництво електроенергії в регіоні, фактичні показники та прогнози; споживання електроенергії по секторах;

показники для окремих країн, в тому числі - виробництво, Імпорт, експорт, споживання електроенергії; максимальна встановлена потужність електростанцій по категоріях; споживання первинних енергоносіїв; виробництво електроенергії по типах електростанцій; структура споживання електроенергії у галузевому перетині тощо;

зовнішня торгівля: імпортери, краіни-партнери, обсяги

продажу ; експортери, краіни-партнери, обсяги експорту; інформаційно-довідковий блок.

Сутність запропонованого методичного підходу коротко полягає у наступному: в залежності від рівня ринку та головної мети формується комплекс задач, визначається перелік показників, що характеризують його кон'юнктуру. Проводиться розв'язання задач по этапах.

В другій главі дисертації, у відповідності із запропонованим маркетинговим підходом, проведено оцінку кон'юнктури світових ринків електроенергії як основних складових елементів світової системи електроенергетики.

Світова система електроенергетики визначена як складна, відкрита, динамічна, ієрархічна економічна система. Основними

підсистемами першого рівня є регіональні системи електроенергетики. В свою чергу регіональні підсистеми визначаються як складні економічні системи, що мають ієрархічну структуру. Елементами цих систем є регіональні об’єднані енергосистеми та енергосистеми окремих країн, що з тих чи інших причин не входять до об’єднань. Так, у Західній Європі Існують дві об’єднані енергосистеми - Західновропейський союз з координації виробництва та передачі електроенергії та Скандинавський комітет з енергозабезпечення.

Елементами підсистем другого рівня (об’єднань) є системи електроенергетики національних економік, які, б сбою чергу, визначаються як складні економічні системи.

Елементами підсистем третього рівня є підприємства галузей електроенергетики національних економік.

В рамках запропонованого підходу розв'язано задачі аналізу, прогнозу та оцінки ефективності для світового ринку електроенергії, регіонального - Західноєвропейського, суб-регіональних - на рівні об’єднаних енергосистем. Обмеженість обсягу автореферату не дозволяє навести отримані результати у повному обсязі.

Характерною тенденцією розвитку систем енергозабезпечення розвинених країн є диверсифікація первинних енергоносіїв. Розвиток потужних атомних, теплових та гідроелектростанцій успішно поєднається з реалізацією проектів будівництва невеликих станцій по виробництву електроенергії та тепла, ГЕС малої потужності, станцій, що використовують нетрадиційні джерела енергії. Такі структури забезпечують найбільшу надійність, гнучкість та пристосування до невизначених умов ринку.

Оцінка економічної безпеки на ринках електроенергії

здійснюється, по-перше - з боку забезпеченості первинними енергоносіями, наявності встановлених потужностей у достатньому для задоволення обсязі, по-друге - з боку безпеки та надійності енергетичного комплексу, в першу чергу - атомної енергетики. Особливо треба відмітити важливість ступеня політичного та економічного впливу краін-експортерів енергоносіїв на країни-імпортери. Останні е вразливими від коливань цін на світових товарних ринках енергоносіїв, курсу національної валюти.

Проведений аналіз показав, що до останнього часу на ринках електроенергії домінувала тенденція концентрації II виробництва в руках обмеженої кількості компаній. На внутрішніх ринках електроенергії, повністю монопольних раніше, виникають елементи конкуренції за рахунок приватизації окремих елементів систем енергопостачання. В цьому зв'язку, особливий інтерес викликає розв'язання проблеми часткової демонополізації в галузі електроенергетики. На наш погляд, враховуючи світовий досвід, доцільною є реалізація механізму конкуренції, в першу чергу, у виробництві та постачанні, передача та розподіл електроенергії потребують державного регулювання.

За результатами дослідження схеми управління, досвіду організації та функціонування Західноєвропейської об’єднаної енергетичної системи, аналізу форм обміну електроенергією та типів угод виявлено основні тенденції розвитку міждержавної торгівлі електроенергією та розроблено конкретні рекомендації по даному колу питань стосовно умов України.

Виходячи зі світового досвіду оцінки впливу ціноутворення та рентабельності на енергоспоживання, еластичності кінцевого споживання енергії в залежності від цін та ДОХОДІВ, ПраКТйКй

ціноутворення 1 тарифікації електроенергії в окремих країнах світу, в роботі сформульовано пропозиції стосовно вдосконалення ціноутворення та тарифікації електроенергії в Україні.

Проаналізовано досвід розвинених країн по формуванню національної! енергетичної політики та проведено аналіз програм енергозбереження.

В теретій главі дисертації визначено основні тенденції, специфічні особливості системи енергозабезпечення України, проведено оцінку кон'юнктури ринків електроенергії, обгрунтовано основні напрямки розвитку електроенергетики країни в процесі формування національного ринку та функціонування об’єднаних енергосистем.

3. ВИСНОВКИ ТА РЕКОМЕНДАЦІЇ

Головна мета дисертаційного дослідження досягнута шляхом розв'язання поставлених задач. За результатами роботи автором зроблено такі висновки та пропозиції:

1. Запропоновано визначення електроенергії як товару. Електроенергія - це одна з перетворених форм енергії, що має багато функцій - забезпечення світла, тепла, рушійної сили у широкому діапазоні застосування у побуті, практично усіх галузях економіки. Зручність даного виду енергії постає насамперед у гнучкості на стадії виробництва - використанні різних видів первинної енергії, - можливості їа бкопошчкосїі Передачі на великі відстані. Електроенергія може программуватись, регулюватись та керуватись. Технологічні переваги у виробництві, передачі та розподілі забезпечують надійність енергозабезпечення, об’єднання національних та міжнаціональних систем.

2. При розробці концептуальних проблем розвитку електроенергетики України необхідно враховувати, що сучасна система експортного маркетингу являє собою ефективний інструментарій, що дає додатній результат у конкурентній боротьбі за ринки енергоносіїв в умовах докорінних зсувів у структурі світового господарства, формуванні внутрішнього ринку та диверсифікації зовнішніх ринків електроенергії. Інакше кажучи, нами запропоновано більш широке запровадження сучасної системи експортного маркетингу у процесі становлення національного ринку електрое-нергіІ.

3. Для оцінки стану та прогнозування основних тенденцій розвитку системи світової електроенергетики запропоновано новий методичний підхід - не класичний (аналіз, синтез, економ 1ко-математичне моделювання), а оснований на використанні теорії експортного маркетингу. Сутність його полягає у тому, що елементи світової системи електроенергетики розглядаються як ринки електроенергії відповідного рівня. Кон'юнктура оцінюється у відповідності із запропонованою методикою дослідження ринків електроенергії. Аналіз та узагальнення методичних аспектів дослідження сировинних товарних ринків показали, що науковий підхід до дослідження кон'юнктури ринків електроенергії передбачає всебічне вивчення ситуації на внутрішньому та зовнішньому ринках у динаміці з обов'язковим урахуванням політичних аспектів. Показники кон'юнктури товарного ринку покладено в основу кількісної оцінки стану відповідної системи, інформаційною базою розробки прогнозів її розвитку.

4. Розроблено та введено у науковий обіг низку нових понять стосовно дослідження світових систем електроенергетики з

урахуванням специфічних особливостей їх розвитку на сучасному етапі в межах світового господарства, зокрема поняття "світова система енергетики", "світова система електроенергетики".

5. Проведено комплексний аналіз сучасного стану світової енергетичної системи та визначено основні тенденції II розвитку. Обгрунтовано, що перспективним та необхідним напрямком у сфері комплексного дослідження ринків електроенергії являються аналіз та прогноз розвитку кон’юнктури іншх енергоносіїв, особливо природного газу та ядерного палива, вияв досягнутих та перспективних обсягів споживання та видобутку, ємності, ступеня монополізації та частки основних продуцентів у загальному обсязі продажу .

6. Виходячи з основних тенденцій розвитку світової системи енергетики проаналізовано стан та виявлено основні тенденції розвитку світової системи електроенергетики: значне за темпами та випереджальне по відношенню до зростання енергоспоживання використання електроенергії; прийняття мір по збереженню та раціональному використанню енергії; зниження енер-гомісткості; збільшення інвестицій у виробництво та споживання енергії з метою зменшення негативного впливу на оточуюче середовище; збереження тенденції збільшення імпорту енергоносіїв, насамперед природного газу та нафти з огляду на зростання попиту та вичерпання внутрішніх запасів у деяких країнах; дерегу-дтаяння та демонополізація енегетичних підприємств; відбулися помітні зміни у сировинній базі електроенергетики - зберегло лідируючі позиції вугілля, зменшилось споживання рідкого палива, динамічно зростає використання природного газу, уповільнились темпи розвитку атомної енергетики; закономірності споживання електроенергії в окремих країнах обумовлюються у першу

чергу особливостями кінцевого споживання енергоносіїв.

7. Визначено місце та значення електроенергетики у світовому паливно-енергетичному балансі. Обгрунтовано, з урахуванням політики енергозбереження, напрямки розвитку електроенергетики як у світі в цілому, так 1 в окремих регіонах та країнах. Подальший розвиток електроенергетики е пов’язаним з розширенням об'єднаних енергосистем та вдосконаленням форм їх регулювання. Відбувається збільшення обсягів міждержавної торгівлі електроенергією.

8. На основі запропонованого підходу до дослідження світової системи електроенергетики розроблено методшу оцінки кон'юнктури усталених ринків електроенергії. Сутність методики дослідження може бути коротко визначена таким чином. Для кожного з ринків електроенергії - світового в цілому, регіонального, національного, визначається коло задач у відповідності до етапів аналізу,, прогнозування та оцінки зфективності. В залежності від наявної інформації та цілей дослідження визначається перелік показників, що характеризують його кон’юнктуру. Далі проводиться оцінка стану відповідного ринку, виявляються основні тенденції його розвитку. За допомогою методів прогнозування складаються прогнози розвитку ринку по кожній групі показників. І, нарешті, при необхідності, визначається ефективність функціонування ринку.

9. Досліджено існуючи підходи до вивначеня ціни кінцевого продукту в регіональних та національних об’єднаних системах електроенергетики. Обгрунтовано рекомендації по вдосконаленню ціноутворення з урахуванням тарифів, виходячи із собівартості виробленої електроенергії (на прикладі КураховськоІ ГРЕС).

10. При складанні прогнозів розвитку енергетики обгрунто-

вано нобхідність використання такого кількісного показника, як еластичність кінцевого споживання енергії в залежності від ціни та доходів, що використовується для оцінки кінцевого споживання енергії в економіці в цілому.

11. Використання системного підходу до процесів, що є пов’язаними з розвитком світової системи електроенергетики, являє особливу цінність для України при визначенні стратегії та тактики дій, формуванні цін на внутрішньому ринку електроенергії, організації відповідної інфраструктури в умовах гострого дефіциту власних діючих джерел первинних енергоносіїв та кризи неплатежів. Автором розроблено пропозиції по створенню холдінгової компанії на базі ГАЕГК "Донбасенерго".

12. В дійсний час основною умовою вдосконалення галузі електроенергетики та визнання України повноправним членом світової енергетичної системи повинно стати проведення ефективної національної енергетичної політики та розробка дійової програш енергозбереження, що має пронизувати ПЕК від верхніх рівнів управління до рівня окремих підприємств та споживачів.В цьому зв’язку в дисертації обгрунтовано конкретний перелік міроприємств, які було розглянуто в урядових структурах, 1 ЯКІ можуть бути використаними в процесі корпоратизації галузі.

13. Порівняльний аналіз національної політики в сфері енергозбереження окремих країн дозволив виділити два найважливіших аспекти - енергетичну безпеку та ціноутворення. Оцінюючи Росію як елемент регіональної об’єднаної енергетичної системи забезпечення первинними енергоносіями - природним газом, нафтою та продуктами її переробки, ядерним паливом, - та електроенергіею, слід виходити як з II ресурсних можливостей, так і з її поточного економічного стану та можливого розвитку

реформ, що проводяться. З метою забезпечення енергетичної безпеки України слід більш енергійно реалізовувати пошук шляхів диверсифікації зовнішніх ринків енергоносіїв.

14. Проведення оцінки кон’юнктури світових ринків електроенергії дозволило сформувати вихідну Інформаційну базу для вироблення рекомендацій по формуванню ринку електроенергії в Україні.

15. В перебігу досліджений внутрішнього ринку електроенергії України виявлено та визначено конкретні напрямки розвитку ринкових відносин в галузі електроенергетики. Зокрема, створення холдінгових компаній на базі діючих підприємств, як основи організаційно-економічного та соціального перетворення, що е пов’язаним зі зміцненням технологічних та коопераційних відносин в галузі, збереженням та розвитком науково-технічного та технологічного потенціалу, ефективною експлуатацією Існуючого енергоустаткування.

4^ ОСНОВНІ ДУЕЛІКАШІ Ш ТШІ ДИСЕРТАЦІЇ

1. АМИТАН В.Н., АСТРАХАНЬ O.E., ПЕДОС В.А. Интегрированная система технического и коммерческого учета расхода электроэнергии и управления электрическими сетями.-//Материалы 1-й Всеукр. научн.-методич. конф. по проблемам экономической кибернетики.- Мариуполь, 6-9 сент. 1995 Г., - С.15,16.

2. ГОРЯЧЕВА Л., ПЕДОС В. Электроэнергетика Украины: состояние и перспективы развития. //УНИАН-Бизнес (обзоры, комментарии, прогнозы), 1996, N 10, С.13,14.

3. ЛУБСКИЙ Ю., ПЕДОС В. Электроэнергетика Украины: равнение на АЭС.- //Финансовая Украина,1996, N 13, 26 марта, 0.26.

4. ПЕДОС В.А. Методологические аспекты применения экспортного аркетинга при формировании рынка электроэнергии в Украине,-онецк:АТН Украины, Дон.рег.отд., 1995.- 24 с.

5. ПЕДОС В.А., Горячева Л. В Украине снижаются показатели внешней эрговли электроэнергией.//СИТИ, 1996, № 16, с.13

6. ПЕДОС В.А., Христиановский В.В. Кон'ьктура мировых систем тектроэнергетики.- Донецк: ДГУ, 1996.- 48 с.

7. ПЕДОС В.А., Христиановский В.В. Основные тенденции современной шливо-энергетической ситуации в мире.- Донецк: ДГУ, 1994.-22 с.

8. Sleds S., Pedos V., Goryacheva L. New Generation of Power. Part 1: The Liclear branch. / Eastern Economist, Vol.3, # 10 (114), Kyiv, April 1, 1996, P.l.

9. Sleds S., Pedos V., Goryacheva L. New Generation of Power. Part 2: estructuring and cost effectiveness./Eastern Economist, Vol 3, # 11 (115), Kyiv, pril 8, 1996, P.l,2.

АННОТАЦИЯ

Педос Валерий Андреевич "Маркетинговые исследования мировых систем 1ергетики и основные стратегии развития электроэнергетики Украины", ^копись диссертации на соискание ученой степени кандидата экономических аук, защита состоится п июня 1996 г. в Украинской Академии внешней фговли г.Киев.

В диссертации исследована мировая система электроэнергетики как )ставная часть мировой энергетической системы с использованием теории' сспортного маркетинга. Обоснованы и разработаны методические жомендации по использованию маркетинговых подходов к исследованию ш'ьюктуры рынков электроэнергии - мирового в целом, регионального Европы) и национального (Украина). Проанализированы мировой опыт ормирования национальной энергитической политики, в том числе программ гергосбережения, функционирования объединенных энергосистем, шообразования, тарификации. Разработаны рекомендации по »вершенствованию национальной энергетической программы и предложения ) формированию рынка электроэнергии в Украине.

Ключевые слова: экспортный маркетинг, мировая ситема энергетики, провал иерархическая система электроэнергетики, рынок электроэнергии, шообразование, тарификация, конъюнктура рынка электроэнергии, щиональная энергетическая программа.

THE SUMMARY

Pedos Valery Andreevich "Marketing researches of world systems of power an main strategy of development of electric power industry of Ukraine", manuscrij of the candidate’s of economic sciences thesis, the defense is to be on June it 1996 at the Ukrainian Academy of Foreing Trade in Kyiv.

The dissertation investigates world system of electric power industry as component of world power system with use of the theory of export marketing. Tf methodical recommendations for use of the marketing approaches to reseaches < a conjucture of the markets of the electric power - world as a whole, region; (Europe) and national (Ukraine) are well-grounded and developed. Worl experience of formation of nationall-power policy incluading programs of el-powc savings, functioning of electric power pools, pricing,tarrification have bee analysed. The recommendations for perfection of the national power program an offer on formation of the electric power market in Ukraine are developed.

Key words: export marketing, world system of power, world hierarchical syste: of electric power industry, market of the electric power, pricing, tarifficatio: conjuncture of market of the electric power, national power program.

Ключові слова: експортний маркетинг, світова система енергетики, світої ієрархічна система електроенергетики, ринок електроенергії, ціноутворенн. тарифікація, кон"юктура ринку електроенергії, національна енергетичь програма.

Підписано до друку -15травня 1996 р. Обл. вид. арк.. - 1,0 . Тираж 1С примірників. Замовлення № 50

Ротапринтна дільниця УАЗТ, травень 1996р.