Моделирование механизма стратегического планирования дискретного производства (на примере машиностроительного производства) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Заруцкая, Татьяна Владимировна
Место защиты
Харьков
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.13
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Моделирование механизма стратегического планирования дискретного производства (на примере машиностроительного производства)"

МТиТГТГО/-ТЭ~» П^РТТИ wrji

in «l. 11 ^ L imii ^ i. i. L jtx ^ il» n » i^el

Ом XAPKIPCbOT 1ШЕНЕРН0-аХ1Н0М1ЧШ ШЛИГУТ

Г; -'ПО'-.

На грзвах рукопису УДК 330.115

Заруцька Тетяна Володимир1зна

МОДЕЛЮВАННЯ КЕХАН13МУ СТРАТЕ ПЧН0Г0 ПЛАНУВАННЯ

ДИСКРЕТНОГО ВИРОйЖГВА С НА ПРИКЛАД1 МАШ0БУД1ВН0Г0 ВМРОБНЩТВА )

Спец1ал£к1сть 08.00.1" - е"снсм!кэ-мгтематнчн1 методе

АВТОРЕФЕРАТ дксергацП на эдобутгя »некого ступеня кандидата &:оксм1чя:!х наук

XapKîB - 1994

робота викскана на кафедр! еконсшчно! кибернетики

Харк1зського державного ун!верситету

Науков! кёр!вники - Забсодський В. А. ,

доктор економ!чних наук, професор

Пономаренко В. С. ,

кандидат економ!чних наук, доцент

0ф1ц!йн1 опоненти - Беосуцький Як!в Григорович, доктор економ!чних наук, директор ОЦ 1нституту економ1ки промисловост! Академ!I наук Украгни

- Петренко Володимир Леон1дович, кандидат економ1чних наук, доцент кааедри економ!чно! кибернетики Донецького державного ун!верс!тету

Ведуча орган!зац!я - Укра!нський державний проектний 1нститут " ВА1ПР0МАВТ0МАТИКА ",м.Харк!в

Захист Ыдбудеться -±_алФгсСЛ 1994 Р.

о 13 годин!, 'ауд. N ЦЩ на зас1данн! Спец1ал!зовано! вчено! ради Д 02.12.01 у примЩенн! Хгрк!вського !нз:енерно-економ1чног 1нституту эа адресов : 310876 ,м. Харк!в, пр. ЛенЖа, 9-а.

3 дисертац!ею моет а оэнайомитися в сИблютец! Харк!вського {нженерно-економ!чного !нституту. Автореферат рсэюланлй "

Вчений секрета? спец!ал!эовано! вчено! ради, кандидат еконошчних наук, доцент

Дорок!на 1

--

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОЕОТИ Актуальн1сть теми досл!дження Перех!д до ринкових в!дно-син передбачае роэв'яэання якюно новях эавдань у галуэ! уп-равл!ння. Кардинально эм)нюються погляди на побудову госпо-дарського механ1зму, структур управл!ння економ1кок>, метод!в стратег 1чного та оперативного улравл:ння.

Анал1э !снуючих метод1в управл1ння машинобуд!вним шдпри-емством показуе 1х неефективн1сть 1 беэшдставн1сть в умовах ринково! економ!ки. Нещодавно на биьшост! шдприемств д!яли системи планування, як] екстраполювали на найближче майбутне тенденц!Г минулих рок 1 в.Зараз,в умовах невизначеност1, непередбаченост1 та в складност1 обставин, формальна процедура планування не приносить задов!льних результат^. Назр1ла потреба у розробШ сучасних л!дход!в, метод!в 1 форм управл!ння п!дприемством, як1 дозволять адекватно реагувати на реальн! економ1чн1 умови.До таких метод1в належить эапропонований у дисертац1йн1й робот1 механ)эм стратепчного планування.

Головним завданням системи стратег!чного планування е виб!р основних напрямк!в розвитку Шдприемства, розроблення стратеги повед)нки на ринку, формування номенклатури та об-сяг!в виробництва.Для збереження ст!йкого становища на ринку ф!рма вимущена вкладати эначн! кошти у прогнозування кон'юн-ктури ринку, удосконалквати орган!зац1ю виробництва та методи управл!ння. Лише така пол!тика забезпечить м!цне ф!нансове п1д-грунтя ф!рми, дозволить моб!л1зувати засоби, необх!дн! для того, щоб нейтрал!зувати можливий Шдприемницький ризик, по-в'язаний з орган1зац!йними, економ!чними та пол!тичними коли-ваннями у сусп1льств1 та на ринку, забезпечить конкуренто- • спроможнIсть п1дприе мства.

Актуальн1сть теми досл!дження визначаеться наступними напрямками:

- необх!дн1сто розробки та обгрунтування комплексного Шдходу до проблема управления в умовах ринку;

- потребою вироблення механ1зм1в ефективного функШону-вання шдприемства в умовах невизначеност! та складност1 рин-кового середовища;

- потребою систематизувати 1 формал1зувати процес збору, обробки та анал1зу великих обсяг!в 1нформац!!, пов'язано! з досл!дженням зовн!шнього середовища;

- потребою формалгэуват!' процее вироблення стратеги д!яльност1 ф1рми в умовах ринку.

Об'ект доел¡дження .Об'ектом досл1дження с процее форму-вання стратепчного плану шдприемства на Шдстав! вивчення ЭОВН1ШН1Х та внутр1шн1х умов функцюнування ф1рми.Базою дос-л!дження е машинобуд!вне Шдприемство.

Предмет доел¡дження . Предметом доел1дження е механ1эм формування стратег!! функцюнування ф!рми в умовах ринку, вироблення ефективних планових р)шень в умовах нестацЮнар-ного зовн!шнього середовища.

Метою роботи е роэробленя та моделювання механ!эму стр; тег 1 много планування як складово! частини Юрархично! системи управл!ння п!дриемством для эабезпечення ефективного функцЮн; вання Шдприемства в умовах ринку.

Для розв'язання поставлено! мети у робот! сформульован! : виэначен1 наступи! завдання доел!дження:

1.Роэглянут1 основн! проблеми стратег1чного планування та оеобливост! !х моделювання.

2.Виявлен1 характеристики шдприемства,як1 враховуються при стратег Iчному плануванн!;

3. Сформульован! основн1 завдання стратепчного планування;

4. Проведено досл!дження Юнуючих метод!в моделювання механ!эм} стратег 1чного планування;

5. Проведено моделювання ошнки попиту на продуктю Шдприемси

6. Проведено моделювання механ!зму разробки стратепчного план} Шдприемства ;

7. Розроблено ¡нформашйне 1 программе эабезпечення системи стратепчного планування.

На эахист виноситься:

- основн1 теоретичн! та методолог5чн5 положения мехашэму формування стратепчного плану шдприемства;

- комплекс економ!ко-математичних моделей, як! складають систему стратепчного планування;

- 1грова Зм1тад1йна модель отнки потенш Иного попиту на продукц!ю п!дприемства, яка дозволяе вид!лити стратег1чн1 зони господарювання для виробника;

- принципи орган1эац1! 1 структура 1нформац1иного та програмного эабезпечення системи стратепчного планування.

Теоретичним та методолог1чним Шдгрунтям доел¡дження е

рсэробки у галуз! стратепчного управл!ння, системного анал1-зу, економ!ко- математичного та !м1тац!йного моделювання. У робот! застосовуеться апарат теорп !гор та л!н!йного програ-мування.

Найб!льш суттев! науков! результата, одержан! особисто автором, полягають у наступному:

- обгрунтовано необх!дн!сть впровадження механ!зму стратепчного планування, эабезпечуючого ефективне управл!ння Шдпри-емством в умовах ринку;

- виявлен! характеристики Шдприемства,як! повинн! врахо-вуватися при стратеНчному плануванн!;

- науково обгрунтован! принципи побудови системи стратепчного планування ;

- систематиэован! завдання стратепчного планування 1 запропонована модульно-алгоритм!чна структура системи;

- розроблений механ!зм формування стратепчного плану, який реал1зовано у вигляд1 конкретних моделей анал!зу стану зовн!шнього середовища, анал!зу стану об'екту управл!ння, прогнозування р!вня конкурент! на ринку, розрахунку вироб-ничого плану;

- розроблений орипнальний метод !грового 1м!тад!йного моделювання, який базуеться на принципах рефлексивного управляя, приэначений для ошнки потенШйного попиту на продукт ю з урахуванням р!вня конкурент!, а також для вироблення стратеги повед!нки виробника на ринку;

- та 711дстаз1 •одержатпгх теоретичних рвзультатгв "реалтзо-вано програмне та 1нформашйне эабезпечення системи стратег1ч-ного планування.

Практичне значения . Практична шншсть дисертац!йног роботи в розробленн! основних принцишв функц!онування шдприемства машинобуд1вно! галуз! у ринкових умовах, форма-л1зац!! 1 автоматизац!I процес1в вироблення стратег!! пове-д1нки на ринку та формування стратепчного плану Шдприемства.

Розроблена аЕтоматизована система стратепчного планування. Експериментальн] розрахунки перев!рен1 на тестовому приклад1 1 Шдтверджують можлив!сть реал1заи!1 та ефективного використання розробок у практична д!яльност! шдприемства.

В ц!лому отриман1 результата сприлють Шдвищенню ефектив-ност! функц!онування виробничо-економ!чно! системи в умовах

ринку за рахрок ьккориетаная науково ссгрунтованих метод!в управл!ння.

Апробатя роботи .Основн! положения та результат« роботи допов!дались та обговорювались на наукових сем1нарах "Засто-сування математичних метод!в в економ!чних досл!дженнях" (Харк1в,1991-1993 рр.) , а також на наукових сем!нарах кафедри ек9Ном1чио; юбернетики ХДУ.

Пропозицп та рекомендацИ методичного характеру, одержан 1 в дисертацп, використовувалися при розробленн! державних бюджетник тем "Моделювання адаптивних механ!зм!в !ерарх!чного управл1ння виробництвом", яка виконувалась у рамках проблеми 3.2.10.6 "ПропоэицП по вдосконаленню оргашзашйко - еконо-м1чного механ!зму планування техн1чного переозброення I рекон-струкци Д1ючих шдприемств'ТР N0187004393, теми "Теоретичн! основи утворення гнучких (адаптивних й самоорган1зуючихЗ систем управл!ння машинобуд!вним виробництвом" ГР. N 01.9.10036040.

А також при розробленн! теми "Адаптивн! механ!зми орга- • н!эац!йно- економ!чного управл1ння народним господарством" у Швнгчно-Сх!дному науковому центр! Академ1! наук Укра!ни ГР N 08.05.01-033-94.

По тем! дисертацп опубл!ковано 4 роботи.

2.ЗМ1СТ РОБОТИ

У вступ! обгрунтована актуальн1сть теш досл1дження, сформульованI мета роботи ! завдання дисертацп, викладен! наукова новизна та практична цпшють результат!в досл!дження.

Структура та оболги дисертацп. Робота складаеться !э вступу, трьох глав.вислозыв, списку використано! л!тератури, додатк!в та м Ютить 146 стор;н:-.и основного тексту, 15 малюн-к!в,26 таблиць.Список л!теро.турн включае 101 джерел.

У перш!й глав1 на приклад: сднгго з машинобуд!вних завода м!ста Харкова анал1Еують;я сучасн: економ!чн1 умови функ-Шонування промислоьих Шдпрпемсзв.оогрунтовуеться необх1д-н!сть переходу до метод¡в стратег!чисто планування э викорис-танням економ!ко- математичннх метод!ь та 1м1тац!йних моделей, як! дозволягть комплег.снс. ьиршуватл проблему формування ви-робничо! программ .идприемства, щхтрами розширення та онов-лення виробннцтва ыдюыдно г.о еимзг спозсивацького ринку.

У глав! також автором сЗррА'ульсваШ основн! положения мехашэму стратег;чьегс плануь?;;ня та тфиншши розроблення

стратег2чксгс плану ка шдпригмств2. Автором запропонозано модульно-алгоритм!чну структуру системи стратег!чного планування, элементами яко! виступають модел! анал!зу стану зов-н1шнього середовища, модел! ои!нки потеншйних можливостей об'екта управления, модел: формування стратегJчних даних 2 моделJ планування.

Друга глава присвячена питаниям моделювання отнки попиту на продукт ю промислового приэначення.У глав! роэглядаються модел! прогнозування техн1ко-економ!чних характеристик виро-б!в, прогнозування потреби у продукт! промислового приэначення на ринку.Автором запропонований метод прогнозування потенц!йного р!вня конкурент! на ринку.Для цього зд!йснюеться прогноз виробничих потужностей п!дприемств-конкурент!в та використовуеться !грова !м!тац!йна модель оц1нки потенц!йного попиту на продукт» п!дприемства. Основною метою робота 1грово! 1м!таШйно! модел! е формування стратег!чно! зони господа-рювання для п1дприемства, визначення Tie! частки ринку, на яку може роэраховувати шдприемство в умовах реально! конкурент!.

Третя глава присвячена питаниям моделювання механ!зму розроблення стратег!чного плану п1дприемства.Эокрема роз-глянут: модел! оШнки споживчоI вартост! продукт!, модель отнки та дотльност! випуску продукт!, модель оц!нки ресурс-них та технолог!чних можливостей п1дприемства та модель формування стратег1чного плану в умовах реального функцюнування шдприемства. Особливе мюце у глав! в!дведено питаниям !нформац!йного ! програмного забезпечення системи страте-Пчного планування. Система стратег!чного планування реал!эована на персональн!й ЕОМ I складаеться з niдсистем прогнозування ! планування. Кожна niдсистема мае модульну структуру.Основу Шдсистеми прогнозування складають програмн! модул!, як1 реал1зують алгоритм !грово! 1м!тац!йноГ модел!. У глав! описана структура бази даних, яка мае близько 20 таблиць, 1 орган!зац!я )нтерфейсу э користувачем. Розглянуто та проаналЗзовано контрольний приклад, який п!дтверджуе працездатн!сть розроблено! системи.

У висновках дисертац!! викладен! й узагальнен! основн) результати проведених у робот! досл!джень.-

У додатках описусться склад !нформац!йного забезпечення та матер!али !люстративного характеру.

3.0CH0BHI ПОЛОЖЕНИЯ ТА ВИСНОЕКИ ДИСЕРТАЦ1ИН01 РОБОТИ 3.1. Обгрунтовано необх!дн!сть впровадження мехаШэму стратег?чного планування, який забезпечуе ефективне управлш Шдприемством в умовах ринку.

У дисертацП на приклад! одного з машинобуд!вних Шдпри-емств м. Харкова проанал1зовано сучасну економ1чну ситуаШю 1 показано, як ц] обставини Ыдбиваються на економ1чннх по-казниках шдприемства. Визначен! суттев! недол!ки, як1 проявляться у шдходах 1 методах управл!ння шдприемством .едино можливим виходом з критичного стану для шдприемства визнано перех!д до сучасних метод!в управл!ння. Одним 1з таких метод!в е стратег1чне планування. На конкретному приклад! розглянуто одну з можливих схем перетворення ¡нформац!! про виробничий потеншал шдприемства у 1 нформац !ю про його стратег !чн! можливост1 на ринку.

3.2. На п!дстав1 проведеного анал1зу виявлено, як! характернее орган 1заи11 повинн! враховуватися при стратегtчному плануванн!.

Виробнича структура Шдприемства мае вир!шальне значения при визначенн] стратег!чних зон господарювання 1 формуванн! показник!в д!яльност1 орган !зацП у ЫдпоЫдност! з !! страте-ичними тлями. При стратег 1 чному плануванн! також враховуютьег виробнич! можливост! орган!зац11, I! ф!нансовий стан, а саме : л 5 кв! дн! сть, ефективШсть використання каштальних вкладень, вивчасться !снуюч! та перспективн! джерела надходження ф!нансо* кошт! в.

СтратеПчн) напрямки роэвитку орган1эац)! формуються за допомогою наступних характеристик:

1. Показники прибутковост! орган1зац1I.Вони виражаються у вигляд! обсяпв прибутку, прибутку на основн! фонди або як в1дношення прибутку до обсяпв продажу та 1нше.

2.Показники ринк!в збуту орган!зацп. Можуть бути описан! як доля ринку, на яку претендуе ф1рма, обеяги продажу С реал!-зацп у коштовному чи натуральному вираз!).

3. Виробнич! показники д!яльност! оргаШэацИ. Можуть задаватися у вигляд! виробки к!лькост! одиниць продукт! за одинишо часу або у вигляд1 вмтрат на одиницв продукт 1.

4.Показники розвитку ресурсних можливостей орган!зац!1. Характеризуются темпами эрсстання оеновних фонд!в чи основних

виробничих фондib.

5.Показники використання каштальних вкладень. Можуть виражатися темпами приросту кап!тальних вкладень адо як оШн-ка ефективност! використання каштальних вкладень у вигляд! зростаняя в)ддач! каштальних вкладень.

3.3.Науково обгрунтован! принаипи побудови системи стратег!чного планування

Запропонований у дисертац1йн1й робот! механ!зм страте-Пчного планування базуються на концепцН адаптивних систем управл1ння. Основу Ше1 концепцН складають наступи! Ипотези.

Ппотеэа 1.Про можлив!сть прогноэування параметр!в об'ек-та управл!ння ! параметр]в зовн!шнього середовища.

Ппотеэа 2. Про едн!сть эавдань стратег¡ичного планування 1 регулювання.

Ппотеэа 3. Про виб!р критер!» ефективност! системи стра-теПчного планування ! можлив1сть оЩнювання оч!куваного ефек-ту функШонування системи.

Ппотеэа 4. Про можливють досягнення Шлей функцюнуван-ня об'екта управл!ння.

Дамо трактування кожн!й 1з сформульованих вище Ппотеэ !з поэицн реал1зац!I !х у систем! стратег!чного-планування.

Ппотеэа 1 стверджуе, что можна одержати достов!рний прогноз про майбутШй роэвиток об'екта 1 эовн1шнього стосовно нього середовища, Достов!рн1сть прогнозу эабеэпечуеться повно-тою !нформацП про параметри функШонування об'екта управ-л!ння 1 параметр!в, як! характернаують стан зовн!шнього середовища. На Шдстав! тс! !нформац!1, з урахуванням тенденцП науково-техн!чного прогресу, соШальних умов та !нших парамет-рIв эовн!шнього середовища можна сформулювати стратег!чн! ц!л! раэвитку об'екта улравл!ння.

Ппотеэа 2 в!дбивае той факт, що стратег!чне планування являе собою не планування майбутн!х ршень, а планування мож-ливих насл!дк!в р!шень, що на цей час приймаються. Це оэначае, що вс! р!шення, як! приймаються, повинн! сп!вв!дноситися э. поставленими эавданнями розвитку об'екта управл!Ння ! врахо-вувати можлиы управляюч! д!I на наступи 1 пер!оди.

Ппотеэа 3 дозволяг сбормуливатк критер!й оШнки ефективност! функШонування системи стратег-много планування.Цей критер! Я в!дбивае м!нш!эашю очПсуваннх втрат реального функШону-

ВапАЯ сметами у В1ДП0Б1ДН0СТ1 э планово» траекторию.

Гипотеза 4 стверджуе, то досяжнють Шлей функшонування об'екта управлжня забезлечуеться доотовзрн ! сто прогнозу роз-витку об'екта управл!ння ! зовн!шнього середовища I вироблен-ням погоджених д!й системи планування 1 регулювання, спрямова-них на виконання стратег1чних шлей.

Система стратег!много планування належить до верхнього !ерарх!чного р1вня управл!ння Шдприемством.

Розробка системи стратег1чного планування починаеться з вивчення !нформац!йних 1 виробничих поток¡в п:дприемства (мал.1).Шд 1нформац1йними потоками розум!еться 1нформац!я про стан зовн!шнього середовища, яка надходить у в!дпов1дн! служби п!дприемства; процес И переробки,анал!эу 1 Шдготовки для лрийняття управл!нських р!шень.П!д виробничими потоками розум1сться схема " ринок ресурс!в 1 сировини - виробництво -ринок збуту" , яка описус процес надходження на шдприемство сировини ! комллектуючих, 1х переробку, виробництво 1 эбут Г0Т0В01 продукт!.

На тдстав! схеми юнуючих взаемозв'язк!в виробничих поток! в 1 ринк!в збуту, з урахуванням ¡нформац!! про стан зовн!шнього середовища зд1йснюеться прогноз стану ринк!в збуту та у в!длов!дност! з цим прогнозом обираються перепек-

тивн1 сфери д1яльност! л!дприемства. Дал! формулюються стра-

)<_-

формування

V

* I

вироблення стратег! чногоК-■ плану_[<-

анаяю

Схема

виробничих поток!в п!дприемства

Формулюваь стратег

ц!лей орган!зац

!нформац1 я про 30ВН1ШНС середовище

Лрогнозування кон'юнктури ринк 1 в збуту

БйоТр перспектив: сфер Д1ЯЛЬНОС'

п;длрием<

мал. 1

тепчн: цш роэвитку шдприемства в я 1 лому та окремих напря-мк!в його д!яльност!. На Шдстав! 1нформаци про стратег !чн! Шл1 орган1эаяи, II виробнич) 1 ф1нансов! можливост!, а також ¡нформаиЛ про стан эовнШнього середовища формуеться страте-пчний план, який накреслюе загальн! напрямхи роэвитку орга-н1эаШ1 на 10-15 рок!в, 1 61 льш детальний план на 5 рок!в уперед з роэбивкою за роками.

Розроблення стратепчного плану е безперервним, зм!нним за роками процесом. Добре в!дпраяьована стратег!я не потребуй всеб!чного перегляду, однак вимогае корегування зидно з умовами зовн!шнього середовища 1 внутр1шнього стану оргашэацН. Щор1чн! перегляди стратеПчних план1в необх1дн1 для эабезпечення в!дпов!дност1 процесу планування стратеги роэвитку шдприемства.

Розглянемо 61льш докладно завдання, як$ розв'язуються в межах системи стратепчного планування.

Як в1дзначалося ран1ше, на етаШ впровадження системи стратепчного планування треба сформулювати стратег!чн! ц!л1 та завдання оргаШэаяН на п!дстав! 1нформац1! про !1 поточне становище ! стан эовн!шнього середовища та зробити прог-нозн! оц1нки на майбутне.На етаШ функц1онування система стратепчного планування эабеэпечуе Шдтримку 1нформая1йних зв'яэк1в оргашэац!! !э эовшшшм середовищем 1 эд1йснюе корегування обраног стратег!I роэвитку орган1зац!Т у в!дпов!д-ност! з конкретними умовами на ринку.

3.4.Розроблена модульно-алгоритм!чна структура системи стратег!чного планування

Система стратепчного планування мае модульну структуру.До I! складу входять( модел!, як1 забеэпечують зб!р, обробку та анал!э великих обсяив 1нформац!1 про умови функя1онування Шдпремства в ринкових умовах.А також комплекс модел!в , фор-мал!эуючнх прояес вироблення стратег!! та прийняття р!шення по ефективному управл!нню в умовах нестаб!льного эовшшнього середовища.

Система стратепчного планування складаеться э таких алгоритм!чних модул!в:

XI - эабеэпечуе введения входно! !нформац!! модел!,I! попередню обробку;

РКСЮИ - зд!йснюе прогноз техн!хо-економ1чних характеристик виробу та роэраховуються потреби у вироб! з заданими прог-

ноэними параметрами;

COST-розраховуе прогноэн1 значения ринково! тни виробу; PERSP-оШнка виробу на перспективнють; RESURS-анал1з ресурсних I технолог1чних можливостей фгрми-виробника: роэрахунок м!н)мально1 припустимо! парт!! випуску виробу та м1н!мального номенклатурного списку; 1М1Т1-1м1тац1йна 1грова модель отнки потенЩйного попиту на вироби;

А1 - блок неформального анал1эу; •

OBJEM-формування 1нформаШ1 про номенклатурний список,обсяги виробництва кожного найменування та строк1 в випуску.

Алгоритм1чна схема взаемоэв'зк1в модулей представлена на малюнку 2.

Робота алгоритму починаеться 1з введения входно! ¡нформац!!: дан1 про технолог1чн1 1 ресурсн! можливост! Шдприемства, вiдомоет! про номенклатуру вироб!в, як! випускаються, !х техн!чних характеристик.Уведення 1 обробка входно! !нформац1! зд)йснюеться модулем XI.

Для забезпечення конкурентоспроможност1 продукт I прово-дяться прогнозн1 досл1дження розвитку науки 1 техн1ки, в!дпо-в!дн! !м техн!ко-економ!чн! показники продукцИ, умови засто-сування 1 експлуатац!! продукт!.31бран1 в 1домоет! служать входною 1нформац!ею для роботи блоку прогнозування PR0GN. На Шдстав! цих даних будусться прогнозна модель виробу !з заданими прогнозними характеристиками.

У результат! роботи блоку прогнозування формуеться попе-редн!й номенклатурний список вироб!в, !х техн!чн! характеристики, прогноз обсяг!в потреб у даному вид1 продукт! на виз-начен! перюди. У блот COST формуеться ринкова тна виробу.

Анал!з конкурентоспроможност1 виробу зд!йснюеться в блоц! оц!нки продукт! на перспективн 1 сть PERSP. У npoueel роботи блоку зд1йснветься попередне ранжування за категор1ями вироб!в з урахуванням динам!ки зростання обсягу потреб 1 дол1 Шдприсмства в задоволенн1 цього попиту. Даний !нструмент доэволяе розд!лити номенклатуру на дв! групи : стратег1чну, яка забеэпечуе перспективу розвитку, 1 тактичну, яка гарантуе приплив грошових кошт 1в протягом найближчого короткострокового планового пер!оду.

У результат) роботи блоку PERSP формуеться номенклатурний

енисок продукт!, якя55 шповше деякиы стратег 1ЧНИМ тлям . орган!зац!!.

Анал!з виробничих 1 технолог1чних можливостей орган!зад!! зд1йснюе:ться в слешальному блоц! RESURS.

У випадку ресурсно! або технологIчно! незабезпеченост!, вироби з низьким рангом виключаються э номенклатурного списку.

Основним елементом системи стратег1чного планування е 1м1тац1йна !гроьа модель оц!нки потенц!йного попиту на продукте IMIT1. 1грова модель доэволяе простежити можлив! зм1ни стану зовн!шнього середовища ! виробити стратег!» поведЗнки ф!рми в умовах нестад)онарного середовища.

Шдсумки роботи !м1тац!йно1 1грово! модел! анал!зуються в блоц! А1 1 сформована !нформац1я про номенклатуру, техн!ко-економ!чн! характеристики вироб!в або передаешься в модуль 0BJEM для формування обсяг!в виробництва ! терм!н!в випуску продукт I,або робота модул!в PERSP,RESURS,IMIT1 повторюеться.

3.5.Розроблений механ!зм формування стратег!чного плану,який реал!эовано у вигляд! комплексу економ!ко-математичних моделей

Розглянемо детальнее загдання, як! розв'язуються в рамках системи стратепчного планування.Перш за все це завдання, пов'яэан1 з вибором основних напряик1в розвитку орган!зацн в шлому ! окремих вид1в !! д!яльност!. Для цього необх!дна розробка моделей ! метод!в функцЮнування системи прогнозування.

Система прогнозування приэначена для анал1зу 1 прогнозу перспектив розвитку науки й техшки ! впливу НТП на галузь машинобудування, а також для прогнозу сусШльних потреб, як! визначають тенденцП попиту на ооладнання, комплектуюч! та !нше. Внасл!док роботи систем:! зд!йснюсться прогнозування

Т6ХК;К0-6К0Н0Ы1ЧК1!Х ьлаетивсетеи продукт I, сцзнштьсл мозжив! обсяги потреб у продукт! даного виду й визначаеться р!вень конкурент! на ринку.

Формування 1 розвиток потреб зд1йснюеться на основ! анал!эу економ!чного циклу виробу.Вид!ляються чотири основн! категорп виробу; новий; поновлюваний; пол!пшений; той.що безперервно випускаеться. По кожн!й категор!! вид1ляються основн1 передумови виникнення потреб ! надаеться 1х мате-матичний опис у такому вигляд):

Ул = £ УЗГ

де yJ е { JJc > - j вир1б !э номенклатури ,1к; г - вектор умов застосування виробу.

Складов! у формуються окремо за кожним значениям г I носять в!рог!дний характер. Методика розрахунку прогнозних значень потреб наведена в робот1 [4 3.

Для ощнювання р!вня конкурент! на ринку й вироблення Ыдпов1дно1 стратеги повед1нки виробника в дисертац1йн!й робот! автором запропонована 1грова 1м!тац!йна модель оШнки потенШй-ного попиту на продукт».

Наступили завданням, яке мае бути розв'язаним у рамках сис-теми стратег1чного планування, е ошнка виробничих ! техноло-г!чних можливостей орган!зац!1. Тобто необх!дно визначитися, чи волод1с п1дприемство такими ресурсами, щоб скористатися можли-востями, наданими зовн1шн1м середовищем. Для розрахунку вироб-ничо! потужност! Шдприемства використовуються математичн! моде-лI, як! в!дпов!дають класичн!й задач1 л!н!йного програмування. Для розрахунку технолог!чних можливостей Шдприемства по випуску задано! номенклатури використовуеться характеристика мшмально допустимого обсягу випуску продукц!I. За критер!й оШнки р1шення

задач! обираеться вимога незбитковост! виробництва, тобто ^ ' ^ = 0 '

де Ц - Шна виробу; Б - соб!варт!сть виробу.

Для виробника м!н!мально дошльною вважаеться парт!я

X. = X" + 1 ,

де X - в!дпов!дае розм!ру парт!!, розраховано! для умов незбитковост! виробництва.

На Шдстав! ошнки р!вня потенШйного попиту на ринку, з ура-

хуванням виробничк^ 1 технолог 1чних мохчивостей шдпригмства розраховуеться перспективней номенклатурний список, обсяги виробництва та строки випуску продукцП.

3.6.Розроблений орипнальний метод ¡грового !м!тац(йного моде-лювання оц1нки потенц!йного попиту на продуктю виробничого

приэначення.

Для формал!заш! процесу формування стратеги виробника по вгдношенню до конкурента у дисертац!I застосовуеться апарат теорп 5гор э непротилежними 1нтересами. Передбачаеться, що взаемод!я М1ж ф!рмами-виробниками певного виду продуки.1I реал!-зуеться за деякими правила!.® гри-конфл1кту за споживацький попит.

Для анал1зу стану зовн!шнього середовища, оШнки р!вня конкурент I на ринку 1 вироблення стратеги функцЮнування тдпри-емства в умовах взаемодП 1з зовн1шн!м середовищем розроблена 2грова гм!тац!йна модель од5нки потенЩйного попиту на продукт» виробничого призначення [23.

Об'ектом 1грового моделювання с процес взасмов1дносин ф1рми-виробника, II реальних 1 потенц!йних конкурент!в 1 спожи-вач!в продукц!!.

1снуе два вар1анти опису гри : об'ективний I суб'ективний. При суб'ективному опис1 гри ми будемо вид!ляти одного з гравтв, а саме ф!рму - виробника, в !нтересах яко! проводиться доел!дження, ! назвемо його оперуючою стороною.

Опис гри включае перел!к учасник!в гри, завдання множини контрольованих ними параметр!в ! формулювання правил, за якими проводиться виб!р цих параметр!в I ошнюеться ефективн!сть Д1й учасникгв.

Об'ективний опис гри :

Нехай 0-ф!ксоване к!нцеве товариство,яке складаеться :

-оперуюча сторона,позначена 1ндексом 1;

-споживач1 продукцП - 1ндекс

-реальн! або потенШйн! виробники - 1ндекс 1,1=1,1,.

Для кожного гравця кеО гра задасться: -множиною стратег!й х^, елементи яко! позначаються хкеХк; -функШею виграшу (або критерии ефективност1)

.....V-

Шуканими ЗМ1ННИМИ у гр! е елементи множини стратег1й X , Х1, Ху. Виб!р елемент!в Xj.Xj.Xy зд!йснюеться гравцями виходя-

чи э критерии ефективност! W.^.W^.

У якост! элемент!в множини стратег!й iCl) гравця обираютьс; наступи! параметри:

-потужн!сть 1 С1)-го виробника xmi (xml);

j j

-Ц1на продажу j-ro виробу i (1)-м виробником -Цр ;

J

-функшя в!дпов1дност1 характеристик виробу, який випускаеться i(D виробником,вимогам v-ro споживача -Xj^Ci) CXj^Cl));

-обсяги эамовлення v-ro споживача для i(l)-ro споживача

У якост! елемент1в множини стратег!й v-ro 1грока обираються наступи! параметри:

-ц1на продажу j-ro виробу i(i)-m виробником -Ц^ ; -функц!я переваги v-ro споживача -pvi,pvl.

-обсяги эамовлення v-ro споживача для i(i)-ro виробника Xj^CXj^) Суб'ективний опис гри:

Для гравця, якого ми вважаемо оперуючою стороною, зали-шаються без эм!ни критер!й ефективност! та множкна стратег!й. 1нш! гравц!: ! v,j=lfL; беруть участь у гр! не явно ,а

у вкгляд1 1нформац1йного образу,тобто вся гра представляеться э точки эору i гравця (оперуючо! сторони).Це значить,що множина стратег!й ! критер!! оцзнкн ефективност! лрийняття р1шення j ,v гравцями трансформуеться в такому вигляд1 :

Wj-fJCx*1 .Uj.XjyCiJ.xJy.FC^).

де параметри F(cü ,ГС/3)-в!дбивають неточн!сть знания i-м гравцем реально! обстановки.Основна вимога до суб'ективного опису гри полягае в !! несуперечливост! об'ективному опису.

Передбачаеться робота 1грово! модел1 в двох режимах : статичному ! динам1чноыу. У статичному режим! модель эд1йснюе прогноз стану зовн!шнього середовища й ошнюе можливост! ф1рми-виробника Соперуючо! сторони) та I! конкурент!в в умовах, що склалися. Передбачаеться,що в статичн1й модел1 учасники гри ч!тко позначен!,жоден Iз них не може вийти з гри або втру-титися в не! эбоку.

Динам!чна модель доэволяе оцИшти стан зовн!шнього середовища по вгдношенню до оперуючо! сторони в реальному масштаб!

часу, взставити прогноэн] он ши, одержан) в статкчшй моде-л1, а реалькими умоваыи, провести корегування д!й оперуючо! стороки, ЗД1ЙСНИТИ прогноз стану зовнзшнього середовиш в наступи) момента часу. На вкладок, коли об'ектиЕНИй I суб'ек-тивний опис не збзгаються, тобто оперуюча сторона не точно энае критерп 1 прост!р стратег1й сво!х конкурент!в 1 споживач!в , у динамит з'являеться можливЮть уточнения эначень цих параметр! в зг1дно з т!е» !нформац!сю, яку можна вилучити 13 попередн!: ход1в учасник!в.

Почикючи гру, оперуюча сторона мае в розпорядженн! !нфор-мац!ю про передбачену ринкову ц!ну j-гo виробу (Ц ) 1 прогноэну оц!нку потреб х на j-й вид виробу,а також в!дом1 техн!чн! характеристики Т^ вирой1в, як! випускаються на даний момент 1-ми ф1рмами (1=1,1) 1 вимоги у-го споживача Су=1,Ю як!

пред'являються до j-гo виду виробу.

В.часлЗдок робота згрово! модел! виэкачасться, на яку час-тину в!д эагальних потреб у ¿-ну вироб! може розраховувати 1-й вирсбник ( тобто вкд!ляеться сегмент ринку для : виробника),а також робнться прогноз, за яких характеристик ¿-й вир!б буде користуватися найб]льшлм спояивацьким попитом ! забезпечить 1-му вкробнику заданий р!вень рентабельности

В основу 1грово! модел! покладено алгоритм!чний п!дх!д, який полягае в поел!ловкому визначенн! параметр!в мкожини стратег 1й Х^.а такоя ощнка критер! Гв ефективност! вибору-елемент!в х^еХ^.На п!дстав! отримано! ШформацН зд!йсню-еться розпод1лення потенц1йного попиту на продукт» .]-го виду И111-М ! 1-ми виробниками 0=1,0, розраховуяться можлив) втрати кожно! 1з стор1н-виробник1в j-гo виду виробу й ана-л!зуэться вгр!анти скорочення цих втрат за рахунок корегування техн!чних 1 технолоПчних властивостей продукц!!. 3.7. Приншти орган!зац!) ¡нформаЩйного та лрограмного забеапечення системи стратег 1чного планування

Процес обирания, анал!зу й перетворення даних у страте-Пчну !нформац1и визкачаеться такими завданнями:

- формування !кформат) про эоэнИине середовише для лрог-нозування тендентй розьитку об'екта управл!кня ;

- формування ¡нфорьац!! про стан об'екта управл!ння для оц(нки його виробниччх I технолог!чних можливостей;

- формування !нтормгц!!:них масив!в, призначених для оц!нки

-7с-

Р1БНЯ конкурент! на ринку й вкрсблення стратеги функцюнуванн, ф!рми на ринку.

Основною вимогою при розробш 1нформац!йного забезпечення системи стратегJчного планування е незалежнЮть системи в!д !нформац1йного середовища об'екта управл!ння С тобто в!д структури вх!дно! та вих!дно! 1нформацJ !). Це досягаеться за рахунок розробки 1нтерфейсу,який перетворюе 1нформац1ю конкретного об'екта управл!ння в структуру 1 форму, прийнятну для системи стратег1чного планування.

Система стратег!чного планування являе собою д1алогову автоматизовану систему на баз! ПЕОМ типу IBM РС\АТ. Для И реал!зац1! використовувалась система управл1ння базами даних Clipper 5.0. Взаемод1я користувача э системою эд1йснюеться за допомогою lepapx!чного меню. Для зручност1 введения ¡нформац!I в систему 1 виведення результат!в розроблен! спеШальн! екранн1 форми. Програмне забезпечення системи стратег!чного планування мае модульну структуру, спроектована база даних складаеться з 20 таблиць.

У дисертац1йн!й робот! наведен! розрахунки експеримен-тальних досл!дхень i подано анал!з одерданих результат!в.

У дисертац!! проведен! розробки на методолог1чному, теоретичному та 1нструментальному р!внях. 4. ОСНОВЫI ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦП 0ПУБЛ1К0ВАН1 В РОБОТАХ : 4.1.Эаруцька Т. В. Алгоритм побудови функц!ограми в орган1-эац!йн!й систем!. Харк!в,Вид-во при ХДУ "Вица школа", N333, 1989, 4с.

4.2. ЗаруцькаТ. В. 1грова 2м1тац!йна модель оц!нки потенШйного попиту на продукШю промислового призначення. Харк!в: Вид-во "Основа при ХДУ,Сб.наукових праць аспирант!в ХДУ, Економ1ка, СоцЮлоИя, 1993р. ,4с.

4. 3. Забродський В.А. .Заруцька Т.В., Райхан А., Теошоме Г. Модель формування перспективного номенклатурного списка Шдприеыства \ХДУ, -Харк1в,1993р. -6с. Деп. у ДНТБ УкраИш.И 1323 -УК 93 в!д 30.06.93.

4.4. Забродський В. А. ,Заруцька Т.В., Райхан А., Теошоме Г. Формування модел! прогнозування е^ективност! вироба в адаптивн!й систем! стратег 1чного планування \ХДУ, -Харк!в, 1993р.-8с.Деп. у ДНТБ Укра!ни,П 1320 -УК 93 вхд 30.06.93.

/