Организационно-экономические методы совершенствования управления подготовкой рабочих кадров для промышленности в условиях перехода к рынку тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Каминецкий, Ярослав Григорьевич
- Место защиты
- Львов
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Организационно-экономические методы совершенствования управления подготовкой рабочих кадров для промышленности в условиях перехода к рынку"
АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ■ ІНСТИТУТ ЕКОНСШІКИ
",1 ЛЬВІВСЬКЕ ВІДДІЛЕННЯ
На правах рукопису
КАМіНЕЦЬКИЙ Ярослав Григорович
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ МЕТОДИ ВДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ПІДГОТОВКОЮ РОБІТНИЧИХ КАДРІВ ДЛЯ ПРОМИСЛОВОСТІ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКУ
Спеціальність: 08.00.05 — Економіка, планування, організація управління народним господарством і його галузями
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
ЛЬВІВ 19 93
Робота виконана у Львівському відділенні Інституту економіки Академії наук України.
Науковий керівник:
член-кореспондент АН України, доктор економічних наук, професор М. І. ДОЛІШНІЙ
Офіційні опонент н :
доктор економічних наук, професор Д. П. БОГИНЯ кандидат економічних наук М. Ф. КРИКЛИВЕЦЬ
Провідна установа: .
Рада по вивченню продуктивних сил України АН України.
Захист відбудеться _ 1993 р. о. У/ год. на
засіданні спеціалізованої вченої {(адЙ'<50, 016.39.03 по захисту дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук у Львівському відділеіші Інституту економіки АН України за адресою: 290008, м. Львів-8, вулиця Театральііа, 17.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Львівського відділення Інституту економіки АН України.
Автореферат розісланий
р-
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук
В. І. ЖОВТАНЕЦЬКИИ
' І. ЗАГАЛЬНА ХАРШ2ШІЛШ. РОБОТИ
І.І.Астузльність те-мв. Прорзсійаа підготовка робітників з одним з основних факторів ,цо вкзначао рівень прскдалового вя~ ‘ робяйцтва.БоЕа яалзкгть від еолттігшого, економ іншого та соціального розветку дергавв.В умовах яшандно-адмівісгративної системи управління на прсггасжоЕЕі підпризаствах вирояо застосовувалася маи>кваяі$ ікозана прецг.Перехід до райково і ексясмігг прнн-яншво міняє аідхсдя до підготовки кваліфікованих рсбіТЕїгепх кадрів. В наступні рока у зб”язггт із структурні® мрвбудовов народного господ&пзтва України, із лігаідацісв "внутрішнього безробіття" загальна потреба підпрззнсгв у робігриках традьяіЗ-нпх спеціальностей гсачно зманпшться. В той ге час зрсстгз потреба з робітниках широкого профілі і віісско ї кваліфікації.
Сьогодні ВІраЗЕО вейвїлпсь суперечності ИІЕ дотрвйзв в робітниках з гро кого дрофі^зз та езсоеої гвздіфіггщх'т, з одного боїсу, І зузіїмпрофесііноа ПІДГОТОВ&ОГ) робі тазків, з другого боку, иіа зростання! значущості пзрокої ЗЕГЗльноЕгуїгово ї та Батально-технічної підготовка, ео доаволяз сво-аздізати суиідкЕ±я профас іета,та орган ізацісо підготовка робітників за оденизеиз вузькоспаціаліаованвмя профєсі.їіш; иіа високая заавтяки кохз-ді до культури прьді на агробзіщгві і реальний сівне;г дісї культури з конкретних випздкх ; міс вгцогов лзрозазості у відтворенні та розподілі прашздагжгг гцеї і таядандіяші до стадійного протікання цього пропасу ; итз фггїгезоя по гребе о суспільства в підготовці робітників І ОСЗбІСЗЕДЯ профзсіЙЕЕш ' планами цс гаді. Порохід до ранкових відзсскн б7де поглполгзгтп ді суперз-чності.
Такай стгн вакліяаз саобгідпість реорганізації всізї сео-ТЄИЯ ССЗ І та, З ІДГОТОЕКП та ПврЗПІДГОЇОІЖВ робІТЯЕГСЕХ кадрів, що знг&ит своє .в ідобразвавя з аргЗнятому Берхсввзз Радою Уграіяи Законі " Про освіту" і в азтвзрдноніЗ Кабінетом Міністрів України дергзвній иаяіосальаій прзгркзі "Оивіта"/"Уіфаїна Ш століття*/.
В розроби і розвитої: теорії управління професійно;) освітоп, удосконаленая підготовки і парепідгетовст робітнеє ех г-адріз, ро8В*кзапня яробяам еайшлосгі істотній внесок зробгля В.А.Іпто-сеазоз, З.В.АЕоряз,С.В.Багя2вБ,С.І.Еандур,Д»П.5огяая,1.К.Б5Едар,
- — 4 — , ,
U.I .Долішній ,C .Ц.Злудко, ДДІДорецний, Ї.С.Каслова.В.В.Онікізнко ( и.П.ЕахишооІи.Я.Совін,О.Г.Сохслов£ІН.Г.Нг^каас та інші.
Разом з тім багато мєтодетяях та організації&ех аспектів ПІДГОТОВКИ робітничих ВДЗфІВ у СЖОТ0МІ процесійео і освіти ав розкриті,а висновки не доведені де рівня практичного застосування. Крім пго, економічні уі!сея,е яких сьогодні перзбувае Україаа вимагають ноекі досліджень,васноахів, пропозицій;.
Дла того,щоб солішіатя т* прискорити формування еової тро-фесійім-кБаліфіЕадіІдої структури podітнгкіз,потрібні гніви в організації та управлінці підготовко!) і підвищенням кваліфікації робітникіз3які дозволять розв'язати назрілі супоречності між потребам суспільства і тепзрішзіи станом професійного навчання. Це і визначило вибір теми дисйртаціїьої роботе.
*•2. Мата та завдання тослілкькн?. Метою дослідження є наукове обгрунтування срганізаціЗио-еконсшічнах методів адоексналан-ші управління підготовкою робітаичзх кадрів для премдслввссті в умовах переходу до ранку і розробка цракгвчагх рекомендацій; щодо їх реалізації» .
У відповідності 8 доставдеаошеїов була визначені гагі завдання : . •
- проанаяізувата стан оправ а підготсвкое кваліфікованих робітвичЕх кадрів в систеиі професійної освіти ; а також
- форма і метода управління підготовкою робітничих кадрів для промисловості ;
- сфорадливатя основні напряма вдостхал&ннг управління Ес-офаоійнов освітоп та вгвначята функції управліаськгх структур в умовах пераіоду до ринкове ї егаасліііа ;
- розробятз матодя прогнозування потреба у підготовці робітничих кедрів;
- розробити пропозиції щодо створеная новах оргздізаційнях форм професійнотосаітж.лраведзння її мережі у відповідність
з потребаая промисловості parіону ;
- дослідити законодавство України з питань управління професійною підготовної) робітничих кадрів.
1.5.Предметом досліяжєрня, в організаційно-економічні метода вдосконалення управління підготовкою! робітничих кздрЇЕ для промисловості в умовгх пзреходу до ранку. .
' І.4,0б|,еетоц досдідкеннд з система професіїаої освіта Тщштяя, зокрема Львівської області.'
1.5.МетовРД)Гія та методи дзслтджеац. Методологітаов основою досдіджанн* з юорвїЕЧЕі основі: управлінні суспільио-вго-яоііічзішя гроцесймя,ащ£енодгзчі та нсрмгтявні акти з дятаяь освітг.а такох творзтичні кослідокн* вітчгзЕянях та зарубіжних вчвнгх.
«
В процесі доеяідавшгя Еккористовувалися ИЙТОДЗ 6ЕОНОИІЕО-стетйстЕчного аналізу, ваонсвотрЕчііого иадвдпвашд.отатисипаі метода прогноаувадяя та іа,
1.6.!к&)Ридятйігу базт ерсліяжєння сшадаїхть стагяствчяі матеріали Мінстату та Иінісгсрсгаа освіті Україна,Львівського облзсдого управління сггтастака,'стйгвстгтаі дані тч звітність комітету професійног освітя управління освіти Львівської обласної дордадміністрасіІ,аиалітичаі матеріалі! діяльності врофз-зійяЕХ нйвча^ьно-зеовйяд закладів західагх областей Уграїья, матеріали їїорзого з"їзду педагогічна: драдівняків України, публікації в ьеріодсчкиї та сдадіаяша вгданяях.
1.7.Яаткова совиана дослідхезяя полатає в :
- рсз^рсбці нових підходів ао орггаіаглійно? структура та змісту професійно? оевітя,вдосаснслоння уораштіння неп;
- обгруїттувянні рівнів удрЄ5д{ЕНЖ лро£юсІІЕОИ ОСВІТО»
/деркавного і обласного/ та ахтоясмзвсті її структурни під-орозділів ; • ‘
- сфораулгаакні яродозесіД тодо едоскрнялєяея діючого законодавства,яке рггулпз візссосета ? сфері прсйзсібяої освітд;
- нгенач’внві’фуяяй* еовяд оргалізаціїиих структур : комітету професійної освіта,вавчадьно-вгробажчого об'єднання, вицих професійних угглчз. /техзічагд ліцеїв/,центрів підготовка,иерадідтотсвкя та підзесзняя ЕБаліфікадії роОітнеків ;
- вгрсблвяні відходіз Щодо застосування виробничих функ-ціХ і методів оксноі/стря'їного ио^елсзашм для ярогноауваляя потреба у кзаліфіїмзглій робочій силі, та вязначенн* сптемаль-ао? «вресі ярофасійни: навчально-виховаях закладів.
1.8.ПрзЕ?г»Ш9 а;:а~езня та звалтзаетя реїультатів дослідження полягай в іону,до ейсзовкя та ирсдоавдії дисертант* зиаівдя відображення в ;
- еонцзпгіі ярофеоіЗної шкода Україна,з ряді нормативних документів: ЛОЖЗЖвіШІ про ПрофеОІІВЕЙ ЕїШПаДіНО-БИХОЗЯДЙ заклад, його орієнтовному статут і, возах навчальних іианах і програмах
та ія.;
- стЕорейні та фувїціонувоаяі комітету лрофооійкої освіти,. Еав’ииьно-Бгробяотого вб'едашня ;
- обдисзі2 програмі вдосконалення ярофссі-й^о і підготовки рсбітвакіа та адтшіічації іієрззсі профосі2нах нав'заяьно-вкховяих закладів е укогах шряходу ео ранку ;
- нетсдяці прогнозування потреба підготовка робітаїтх кзд-ріБ для вромгсазгссті.
І.9.Атсбадтя робота. Основні по-тсжекня робсм доповідались за оСгоБ^рзвалясь ьга : аасіданнях комісії Верховної Раад Україна з шмшь освіти і нвухи / ІЗЗІ, 1993р. р.Д на Першому з"їзді пє-дегоггаях працівників Уїсрсїни / 1392р./,сесії Львігсько ї обхгс-еог Радг народмх депутатів / ІЗЗІр./,засіданнях колегії Міністерства освіта Україкр: / 1589, 1950 р. р. /, е ау кзво-арактд чнах іизЕфораа-ціях з гатань підготовки робітначях кадрів у : чераігові/І283р./, Вінниці /1990р./.Керчі /1991р./, Львові / 1991р./,Києві У Р392р,/, Тернополі /1392р./,на обласних конфореицілх працівників освітг, згоідЕншз; колегії управління освіти, сеціяарах,нарадах карівня-еів прошс-аавге підприємств та осаіга. .
. І.10. Дтблткапіт. За рвзудьгатгмх вяконаноїр дослідження .
о публіковано 16 наукових праць аагадьншз обсягом 25,5 друкованих аркушів,особисто автору вмазать 8,5 друховаикх аркущв.
І.ІІ.Ствугогура хйсеотаптйноТ роботи , Дисертація складається іг- вступу, трьох розд ідів, зясно кк і в, с диска використаної література та додатків.
2. ОСШВНІ ИОДЖЕНШ ДИСЕРТАЦІЇ
2.1.Перехід народногосподарського комплексу країна: до рядкової економіка підЕЖцуа вішогн до. кваліфікації робітників.Це вп-суваз дерзд системою професійного навчгянл рсбігяаків-ноЕі завдання,а саие: підготовка робітників щярокого профілю і високої кзаліфікаці ї,отрігм£щня а умовах виробництва підвищеного рівня кваліфікації,свсдадінна необхідпоз процесііііое игДстеряіств»
' Перебудову зиісту зідготсзаи робітників у Црафсс ІЙЕО-Ї31-нічних училищах і аа Бяробнлцгізі, слід сьогодні розглядати ял засіб зміни профосх&но-етагіфіЕадіЙЕої структура робітницях кадрів. .
Аналіз свідчать про необхідність нового якісного підходу до підготовки робітаипкі надріз в сисгаїі лрофесіівої освітд, враховуючи погреби національної еажонікз Уіфаїан/ днв. те&їЛ/
' Таблиці І.
Пятома згга робітників,яві яроішг» ліЕГстовяу і лідзгщоння.
Еваяіфікзщі? на пронпслсзяї піжсрг5исгвах Україна®
Рік
Середгьо річна кількість ро бітників тяс.чол.
-.Кількість ра-:Пїтска вага :йітниеів,яеі :робітгяків, :проїщдл від- : цо дідзчща
ГОТОЕКу І 2ІД дг ЗЗЗХІФІ-
•ввдсназ кза- :кзщію, /» :яіфікаді! ва •.
Текла зростання яатомої ваг з робітників^ ВІДВІЯ^Ш хваїівїкгщії), %
1930 14171 :підап20н., :г!іс.чол. 5587 40,13 100,00
1935 14426 5335 47,38 118,05
1956 14476 . ?гіб 49,85 124,21
1937 14430 7141 49,49 123,31
1988 14207 6760 47,56 118,57
1989 ІЗ 35 9 6257 44,79 III,61
1990 13432 5353 39,85 99,31
* за давана " Народне господарство Українсько! РСР у 1990 ропі: Стат.ворічннк - К.:ТехнтЕа,І99І.-С.52.
Дані таблиці І етвердхусть.вд з Україні в серадаьому одяе раз на 2-3 роки колашЗ робітдяк промислового діддрлоїістіл проходить підготовку, яарепідгатовау і лідвицвнаж звадіфіхгції або оволодіває: іншоїз профееіев. Анагогігаа ситуація ваз аісца й у Львівській області / табл.2/.
- a -
Тсйзвдя 2
Підготовка,кавчання есееї псофасіЕ, д ідзгїешія зсваліфіха-ці! кедрів до Львівські* області *
Ром :Середньо- :Пхдтотовлеао:Илтоііа вага : Темін зростання :річаа кіл»:навчеко но- :побіїися.іБ і лятомо? ааги ро- ' -КІСТЬ ПО- -ВИХ ПГЗСЇ«СІЙ „ІГ біТКЯЇіВ І служ-
:ЗІтеюЙ ііКл :сЛ7^ЇЇ2,!!0: бОВЦІВ.ЕО ДІДЗЯ-
•сігтжГоепій- , ___• Підзищяла : цялз квалісгіка-
Ітис.чол? ;іхзалі^іюаійю, цію, Гдо Ш р.
* * . /» •
1980 1015,5 442,7 43,59 100,00
1285 1058,4 566,9 53,0S 121,71
1986 1076,6 585,8 54,50 125,03
198? 1082,8 607,0 56,06 128,59
IS83 1074,1 578,9 53,20 123,63
I9-S3 1072,7 461,8 43,05 28.75
I9S0 1058,6 351,1 34,11 78,25
1291 1000,5 І7в,7 17,66 40,51
IS92 927,1 КЮ,7 10,56 24,91
й/ За даяяаз:. „Квродае господарство Львівсько ї області
1991 році* : Стат.г.''Огшик,- Львів,1992 - с.40,4І Львівщина за роки Радянської влада: Стат збірних.- Львів,ISQ3. с.73,74 ; Народно господарств© Львівської області у 1292 роді: Стат.сорічняі,- Льаїв, 1993, - с. 89,91. '
Разом а тям,наведені дані свідчать про недастатнв ефективність навчання та підвисєиея кваліфікації робітаеків на дід-яривмствЕх.Б установах і організаціях.Фондовіддача у промисловості за І985-І99І p.p. знааюшсь не І&%. Підготовка робітничих кадрів здагао відстве від нарощування і ускладнення основних вгробагчих фондів. Таа,до Україні основні виробничі $онда в ISSOp в порівнянні з І980р вросли на 57$,а кількість робітників, що дідвйщялі кваліфікацію або оволоділа новав професісЕ,зменшилася аа 6%. 4я алогічна картина сдостерігаатхся і до Львівські£ області /їейл.3 /,де еиіни кваліфікації пращтих значно відстають від амін технічної базя. Тому рівень підготовки робітників на підприємствах не відпоЕідаз потребам періоду переході’ до ринкової екоаоміка.
- Э -
. TcdJECT З
Темна зростааая кваліфікації првцівамйв і скздаосгі техніко ї базя по Львівйінії області2
/ггзо » loo /
Рони : Тешгк Лростащіл ________________ ___.
гКількості навчанні "" ”:івадозня~в“ Т^аТтозани :та пародтЕгоговлгіїЕХ :дію осеоїшпс : :рзбітнваів } сдукбов : фогдів :
:дів /гбо вгс;зг освіта/;
IS35 ■ 128 140 • 123
I98S 133 131 127
ІШ7 137 . 1.54 155
IS33 ХЗІ 139 139
1339 104 130 149
I3S0 82 129 Ш
1991 40 141 Ш>
ISS2 23 * 74
г / зз дааниа:„Мкпігальяа будівшиггво у Львівській с багеті: Стат.зйірйгк,-Львів,ISSI.-с.б,І? ; йародяэ госаодарстаа Львївсьзої області у 19Э1 році : Сгаг.цорічиїс.-Іьвіз ,
1992. -с. 7; Народна господарство Львівської області у 199,® році : Стат.цорі'кігк.-Льзів,І993.-с.ІЗ ,237,
2.2. В зз"я£ку з Ц2М взргпоадргавгыз згхедакя удосконалення сесгеии сідгогсзва’ побіггігчих кадріз.тт драстосування до пзрвїідного даріоду від щгиіаісгратйвао-Еоагдадої до ранкової еюоноаікв а
- стзорзЕНк яа 6zzі дремяслзвях піхзрязисгв галузавях р©-гіоЕз.іьягх навчальних цокірів з діжгоговка j паредідготогти робітників високої кваліфікації для зіссплуггадії еоео і техніка і вовкх технології ;
- організація: лідготоеіи гваліфікевгнях робітників за сюдаш-kobod системою навчання у відповідносг: до їх здібзсстей та іатзрвсів,азрагврренЕя Ш у центри аідгоговня,верваі*готовх* та яідошения кваліфікації ;
- 10 -
- побудова економічних відносин мій аідярйзігствгша та про-фасіЛнюіЕ ааБчалаЕо-Еиіовншія закдадгши на гооддоговірвоа засадах і
- розробка і варсвадзення састеуа професійного просування робітників, яка передбачам отрясання робітниками масових професії, що проарацЕВала певний час на малокваліфіковааій роботі і' про&ала відповідне навчання, пєраваззого права переміщення на робочі місця 6ілз.а складних професій,щз дозволить підвищити інтерес робітник-іа до пращі, зменшіть несприятдїзйй. впив по-спарасійгсго розподілу і каретка гс регламентування рахьіу прааі;
- впровздванлл иргяаізяційцо-ехснаміздого мвханіьму постійного постачаная процесіінйіі невчально-виховнам закладам ново? техніки ;
- косзлзвая фінансової підтржки ,профзсі£но-техяічшгх УЧіГ-двд з боку Еіддравиств за рахунок пйрерйхуваїшя учшшдви частики пряоутху.що створоаий учнями ЕТ7 під час їх каачьльно-вя-робинчої прастека на Еідпразисгві ;
- створення у састамі АкздвУі! педагогічних наук України науково-досдідного івстятуту лроі«сі&ної підготовки,якг& бл здіісншсв йгвдааснгальаі та драгдадні педагогічні дсслідашшя з каукового та навчалоно-ветодичаюго забезпечення проізсі&ної шісолп;
- форіігувгшйя шздітака розьатку закладів освіта па території у відповідності до дерзазних вжог у галузі освіти і ще павах ІГСЦІОЯЕЛЬНГЕХ,культурних,ЄК0Н0І5ІЧКІІХ особливостей;
- розробка прогногу і лролсвядій щодо струетурнгх і кількісних амін у підготовці'кваліфіховсаах кадрів.
Назріла нзобхідність врлевората нркЗняття Верховний Радою України Закону про професійну освіту.
. 2.3. Аналіз розвитку системи профеоіЗної освіти приводить
ДО ВЕСНОЕХУ.ЩО ГОЛОВНІЙ ут Н6Д0ЛІК - НИЗЬКИЙ рІВбНЬ Т80рЄТИЧ-
ішх знань вппускнміів професійнаї шили. Причини цьом недоліку пожЕгагть б тому,що, по-порса, передчасним .помилковим було проголошення повної середньо У освіта загайною та обов"язкавои в уловах,кола рівень ровзятку еЕоноиіюі не вимагав цього,частка ручної праці поравакалз в більшості робітничих професії. До професійної шкода бугз іізхгнічяо перенесені програма загально-
освітньої иеоля. Це приз зло до надто ралтаого лзрзіанїаження учнів. По-друге, до ярсфасіЗкот сколи у коротзигЗ тзраін лрз-Зала одразу декілька мільйонів маувкиягЛв У1 іидоіа.даі отримали досить слабку попареднз загального®ітгп підготовку. По-тр9тс, через падіння срєстггу загальної осліта м&йга весь нонтангелт маа нагатггане ставлення до загальноосвітніх предметів і слабку иоткзаціс икеттння. Від*ємно впланув і кевзсо-зяЗ рівень викладання загальноосвітнії предметів яз у пколі, таз і з ЛТУ,
Проголвооаяя повної середньої ссзітя загально» та обс-з"яз7хвсв дрявало і до 9зКЕзрг:лєкту над системою професійно -технічко! осзітг - «асовв створення,почингвча з 1569 р. ,на базі існуетях годі прсіесіЯно-техяічизх та тзхнічних учяляз -середніх дрофтбхучоиа. Б середні ІГГ7 в основному еіеля утаї, від язс2х позбувалась загадано освітня школа. Все Ц9 вкрай ке-гзтлвно позначалося як на загальноосвітній,таг і на професійній ПІДГОТОВЦІ ВИПУСКНИКІВ середнії ГНУ, бо, ЗОС8рОДЗИПЯ сялад-ни2 кснгггент їлолоді, профтехучилища ае в стані були давати за три роки добротну загальноосвітню і високу професійну підготовку підліксам. Тему необхідна інтеграція загальноосвітньої та лрсфасіЯнот підготовна,що враховано-у новеі навчальних штанах і програмах. ' ~
2.4. Управління професіінсз сталою доцільно будузстз на двох рівнях - загзлькодержагЕому і обласному.
У Міністерстві освіта Україна исвхіеа буг-а зідновленлЗ автономний оргаз управління пропасіїпср пгеолзи - комітет професійної освіти. Він иаз вкробдягз дзргаїну полігвку в галузі дрофйсіЗної освіта та забезпечувати її ерззяізкціз.
Аналогічно у структурі управління осзітса обласних дерзавши едиіністрацій слід мети ссмоновні гемітети прсфвсііяої освіти,основп;шя функціями яяяг лобшші о'утз: згзнзченяя іга-рехі і тапів прогнеійзиг навчальних закладів,окремая професії, цо розвиватимуться у області,з урахуванням потреб у фахівцях та інтересів насолєння ; акредлтгці.г та атестація навчальних закладів; ліцанзузеннл професій ; добір і розстановка ззрів-ннків навчальних закладів ; методичне забезпечення навчально-вахоякого процесу; перепідготовка та атестація інженерно -
- та -
педагогічних кадрів, фінансова та матеріально-технічне забеапе^ пення, будівництво та ремонт навчальних гекладів ; контроль з® догрииагнгм державних вимсг до ріБня профосійяої підготовки та ЕЬалІфІКГ.ДІТ Випускників К£БЧащ,ЯЕХ вскладів.В 1921 р. вперно в Україні ствсреяо комітет вроф&йі£яої осзігк у складі управління освітя Львіазднг»
£.5.Новгм їенш професійного гавчгльЕо-ЕЕховкогс аєвашду паз СТшХЕ. ХЙЕ£> грофесівяє уЧЕДЕЩе /професійний ліцеї/,яке ПОрі5 г фзховоа зідготовксп давала) б моишвість ишускнякеа неловкої серадЕЬої піеоли здобувати загадану середню освіту,оволодіти єле-кбііїгшЕ вищої огаігг і навичками організації ВЕробнизхгга. Саме БПУ /лрофвсі£са£ діцеі/, вх іктегрованяй професійний навчально-ьеховкйй ьякгад, вобудоваксЗ.'.аа системою сходиякової лрофосі£-по'і зідгсїобеи, дазвогяо учневі набути такий рівень ирофосійної Еваліфіаації / середній, бедй£/» відповідає: його інтереси* та Едібаостям.
ВяцуетЕКН вацої схадгаш професійного ліцей швейні /за їх Огімзяяи/ гргйіїагпся на навчання у вузи відповідного ярофіло Оег ЕотушЕХ іспзтів. На сприяло б лрлходу у лрофесіїяі иавчаль-, НО-ЕЕХС2ЯІ 8ЕКЛ2ДЕ бІДЗЩ ПІДГОЇОВЛгййХ їй 8ДІ6КСХ Б2ЯуСИН2КІЕ
загальноосвітньої ска, Сааа з іекех учнів /а не відстстіа та Еодагогічяозапуаепах'/ьгС'Ена.Еідгстуватц фахігда еещого рівня професійної кваліфікації. Одночасно, до дозволило б готувати іКЕвиоріс чн іезшс фахівців з вищав освітев г чзсла молоді,яка мсс відповіде? йрсфвсійау Елаліфідадів і яргиглку еідготовеу.
Е.6, Одеієе) 8 ііерахідїгх фора організації професійної осві- . тя.исі доцільно роавшитя у аерзхіжяяй період, е навчально-виро бяеч і обясдЕ2ліія грофеоіНвоІ освіта / ЕГОШ/.
Гсловзое квтов сгворанЕс ИЮШ с підвицання якості лід-гсговкв кваліфіговапЕХ рснігників п& основі модернізації нав-чалмо-виробничої Сазг учглгаа, роггироння власної виробничої діяльності,надання коглгаості робітникам і учням у пованавчаль-ПЕЙ час ВЯГОТОБЛ2ГЕ потрібну продукцію І ЕЙДаВ£ТЕ КЕСелешт побутові і інші дослугн,Еосадєнші ваазнної матеріальної заці-кявлвкосіі ШУ п& лідпрдеисгв — зановилків через госдоговірні відаосвка. Діяльність об*єднаная спряновузться на роав"хзаішл, техих завдань,як:ро2БЕТок мервхі яавчальяо—віфобккчях дідрог—
ділів врофгехосвітк/ цехів,ма2етерон$,будівельних органЬаціЗ'; ательє,магазгаів-салонів, лроектзо-конструсторськях.коэторясхшх бюро тощо/, впровадження арендного,бригадного,с іузЗкого яідря-ду,економічного стимулювання праці з врахуванням особлавостбі назчально-вліоЕного процесу, здійснення посередницьких функцій пря укладані договорів міг ПТ7 і замовником, організація ыа-торіально-технічного забезпечення училта, організація реклами, збуву готової продукції, проведення доказів виробів,вивченая допиту на продукція і послуга,а таков участь у проведенні обласних та регіональних конкурсів,виставок,організації профорієнтаційних та інших заходів.
Найважливішими функціями об"еднавнд. е такоз впровадження нової техніки і технології,проведення заходів з охорони драпі і зовнішнього сэредовшда,проектування пвредешивнах моделей і вадів продукції, розробка технічних умов, .гохуиентації,креслень, проробка варіантів ефективного використання виробничого потенціалу училш,надання допомога учидтдаы У вирішенні плана во-ековомічних питань;- підвищенні продуктивності праці.переводу їх на часткова! господарська! розрахунок ; розробка кошторисних проектів з ремоніу прааіщвнь ІІГУ,встановлення цін на продукцію виробничо-технічного призначення,товарів зарод-ного споживання і послуги, .сільськогосподарську та інзу продукції), до виробляється в учялиаах; розповсюдження передового досвіду.
2.7. Згідно розробленої з участи дисертанта концепції професійної школа України у Львівській області створено, програму вдосконалення підготовки робітничих кадрів відповідно до структурних змін у проиисдоЕості,поь"кзанях з- язрєходом до ранку. Програмою передбачено зменшення чисельності адміністративного персоналу у професійних навчально-вахсвнях закладах,здешевлення професійної підготовки учнів,зміну мережі учялзп в облает і,вдосконалення змісту я&глглыю-зяховного процесу та структуре професійної осе іти і управління неп.
2.8.Потрэба у підготовці кваліфіквванах кадрів для промисловості регіону залезать від кінцевого продукту,знарядь праці,технології та кількісно-якісного складу заіняткх.
Б £Б*Чзку в тшг.цо на підготовку кадріь пстріїіпй певний час, ео для визначення кількості учнів,явгх слід дра&ота на наїтаяня 7 наступному рста, необхідно аоредбащстг,яЕов Суде дотраба у спе-ціалтогах ев рік, кола нагтачня еакіїпгтьой. Це, в свою чергу, вамагас наєвності прогноз ів аа кінцевим продуктом, основним фондами, розвгткоії технологій га сіслздоі! агйаетих ас період видерод-
К9ННЯ*
Основними користувачами изходів вЕішачення погрзои у підготовці рабітндчях кадрів е обласні управління освіхи.а такок. Міністерство освіти, ядю* трсзба орієнтуватися в очікуваній ситуації з дідгстовкоо кадрів,вчасно корггувгтя дрліоіг учнів у відповідності до тенденції розвитку народного господарства. Тему ці кстадг ізгать відповідати настушги ваиогви :
- базув&тнея Еа доступній інформації ;
- дозволив опзратквно дроводетд прогнозні розрахунки ;
- граховувати очіі^'вглі /прогнозні/ е^інк кінцевого продукту Та 5£*С0біВ драці £
- лерадбечати вслав наутео-техн ічного дрогросу на народно-
ГОСВОДЕрСЬКЕй Е0УЕ393С ; .
. - бути доступати для реалізації ва г;одоиогсв існуючих тех-
пічеех засобів, математичного та матедз^ного апарату.
Проведені дослідження пок^залз ,цо до теперішнього часу за-дродоноЕЕно багато рівних підходів і цзтодів.яеі дозволяють визначити потребу у їзаліфікованкх робітниках і сдеціалістах на рІЕКІ прогнозні періоди. Узагальнення Ї2 доказало,що для визначення потреби у. кваліфікованих робітника і спеціалістах вико-ргстсвуиться методи : нормативний, балансовий, економіко-матемв-гачного моделювання, експертних оцінок, екстраполяції, порівняння. Аналіз цих методів свідчить,що вона мають істотні недоліки, ягі не довболяпть ефективно їх використовувати на практиці :
2.9. Аналіз існуючого законодавства, що регулює відносини у сфері професійної освіта, доказує необхідність ї'ого вдоскона-ладяя,
Продааіртьск у Закон ' Про освіту" :
— вклячитя долеженая дро те, до иетою -та охкта ч головнях завдань есБітк з оволодіння учнями та студентами знаннями, вміннями та давиталіи у відповідності до рівня отримувано? дідгоюв-кн її
- 15 -
- веєстя до статті 4 Закону вазлад суті дср-таззної нолітзжз в галузі освіта, з тому числі професійної ;
- вмістити в окреиіЗ статті вазвачаная понять : "освіта", "навчально-виховнії заклад". "профас іїко-твхнічно училища", "професійні учглтаа різнлх рівнів”, "виша ярофосі&іо учалглііе* /технічня.1 ліцей, коледж/, навчальної комплекс та іаяях.
2.10.Вимогам, що висовуються до мзтодіз прогнозування . потреба у підготозді ішаліфікованЕХ кадрів .відповідають вирой-НЯЧІ ФУН2ДІЇ.
У загальному вигляді виробнича і|г/щсція згзначаеться як вкоисміто-иатбматичзиї вгрзз залежності результатів виробшяог діяльності від показазяів-фаяторів.ща обумовлять ці результати.
Зял92Еов зиіяс® / У /у внрсбадчіЙ функції 5 обсяг продукту /товарів Ебо Есслуг/.Ззбір залежної змінної визначаться мотов аналізу і статзстачнягіи иоЕляБосгяаи. З кгаїоиу гзпадьсу залежної) знтнноп на рівні зратаг моге висзупата заробленій на-ЧіояагьняЗ доход,на ріЕНх регіону та області - валовгЗ суспільний продукт або вироблений: національнаЗ доход. -
Нзібіям пошаренов та най^сст іш’з вакористовузакоті виробни-чоз іункцізю я функція,в ягій загаяна змінна ЗЕоначааться двома фахторяш: сеясвнівиробюті фонди К і робота сала І. .
Яря свредяьотррміновоау та довгострокового аналізі незалезаі змінні К тг Ь. дояогншгься Заяторса часу і , яклЗ відображає дію технічного прогресу.
Тому в роботі розглядається ьарибнача функція вигляду
у = Г ( к , и , і) (О
З-актср Ь являв собою ьитраіз еіізот праці. В роботі від-отолзтт,ся думка,до цей фактор повинен відобраната рівень кваліфікації робочої сала і враховувати затрата на отримання усіх накопичених знань та навиків,які мпз робоча сала.
Рівень кваліфікації кадрів відображає: таїсі умова виробництва,як : складність виробничого обладнання, технологічних процесів та організації виробництва,ступінь застосування ковах технічних досягнень, змінюваність та гнучкість виребяацтва,характер та якість продукції тещо. -
- 16 - .
Економічна оцінка усіх суспільна витрат на совігу.со втілені у наявЕі£ робочій силі, с основною для загального співьтаз-.ієнея сфорг впрсбкадава і осьіге, дде встановлення співвідношень іімії- B£i<iz. Тсігу Бна’ратл на иапуха навчання слід оцінювати до тому, скіпке хсштуьйяо б воно, яіздо було б отримано в умовах року розрахунку.
Кількісна оцінка суспільних витрат на -освіту зайнятого кс-селоння може бути дане за дпомогою показника "куїлулятгпчіі витрати не освіту" . Беходяи з ісзуачсї сиатисіЕчкс ї бази набляго-яо визначити ці Еумулягдвяі витрата можна зг формулаю :
і _ О V1 Z!t< Уч/'t , 2 \а-At_______^ -r., i..\
*■ Nrut+ Nj,,t , Nn^+Nb^t frj- /
де Zi't - кількість гайкягих у народногослодарсьіссі!у кемелек-' сі регісну, по їлавіь і - It освітній різень ;
і - індегс освітнього рівня,що шзаачаз порядковий
ноизр освітньої групи у їх вагьяьній класифікації; / і = І для середд&от аагагьної освіти / ; '
Wit - БЕДазжа на освіту та підготовку кгдрів s державного бстагу по і — 11 освітні® груді ;
Nnit - аідькість учнів /студентів/,що прийняті до учбо-, вдх закладів і - о! освітаьої групи в і -му
росі ;
1 - еідькісіь учнів /студентів/, що випущені павчмьиг-ш ssшадаая і - ої освітньої груня в L - му роді.
2.10. З яроцесі ввЕорастшшя вяробнюшх функцій для прегко-вувлннд догреби 7 кваліфікованії робочій- силі слід веділитк чвтярг етааа:
І/ Перевірка.основнеу. гіпотез про вдробкгчі співвідношення;
2/ вибір певного вкгляду вкоЕоншграчно ї залежності,що відповідає вясунутюд гіпотезам ;
З/ визначення кількісних значень параметрів обраної залєЕ-ИОСЇІ і
’ 4/ЕИзваченна дрогногкдх значень показннків,со характери-«увті сатр&Зу у таминіЕіЗьгвкій робочії селі.
В робогі наведена методиza побудови варобнлчої їунздії " для протезування потреба у кваліфікованії робочій салі.
2.II. Ідентифіковану варобначу функцій дл* ці леї досліджза-дя слід зміняти гакам чгномгщоб кумулятивні витрата на освіту булл залежно» змінною,яка злзнячазться чзрвз національній дохід, вартість основна! Жсндів і час :
L “ f ( Y , К; і ) ( 3)
Задався очікувані значення Y та К для моменту і .визначаємо прогнозні зелячяня куиудаторягх вггарат на оааіту. Тоді у рівнянні' / 2 / будемо знати значення лівої частина. Необхідно аизкачатя величані Mr^t , тобто кількість учнів /студентіз/, ио прийняті до навчальних закладів і-ої осзітяьсї групи з t -му році. Значення інших гміннлх прагст частина рівняння / 3 ./ на прогнозний період могна визначати за допомогою еконо-метрнчних йодєлеї.
Кількість учнів,що иаютв бутя прийняті до сарзднїх шеіл в t - му році, дажз бути вирагена як функція від кількості дітей,що народалгея шість років тоиу і дозегля до изстярічногс віку / з врахуванням коефіцієнтів смертності за відповідними роязми/. Кількість зайняти j народногосподарському комплйксі регіону,що масть і - й освітній ріеєнь, в і - му році має залежати; від такої кількості у пошрздні& рік і від випуску учнів /студентів/ навчальними закладами і-ої освітньої групг а / І -її -му році. Вядагкл на освіту та підготовку кадрів гаояуть бутз визначені через вироблений національної доход ./ Y І та кількості учнів / студентів/,що вчились у навчальних закладах і-ої освітньо? грушї в 'і - му році» Остання величина N nit обумовлена прийомом та напуском учнів /студентів/ назчальнамк закладами і-ої оезітньзт групи в t - uy роді. Разсу з тям,запуск учнів /студентів/ в першу чорту залежать від їх прийо.'іу в році / і - 'Г / і терміну навчання в і-® освітніЗ група / *Г / .
Співвідноиопші иіж змінніша в отршіаяих вконометрачних рівняннях нсеять. стохастачклй аарактзр. Вони реалізуються з деякою міро» .ЙМСВЇрЕССТІ і списуються регресІЙНЇШИ рівняннями. Для оцінпвзі&я параметрів цах рівнянь меяуть бута застосовані мєтсдіі наймеашях квадратів,головних компонент, ітзраційииї ба-
гетоступєнєвгі ызтод оцінне даргиєтрів.
Після Еизлачеїшя коефіцієнтів отримавно слстечу рівняаь.яку СЛІД роЗЬяЯЗа”ГЕ ВІДНОСНО ДЛЯ І - Г0 року.
Наведена іюгодицг, розрахунку потреби у кваліфікованій робочій СІГЛІ Та КІЛЬКОСТІ ТИХ,ЩО ИЗЮТЬ буТИ ЛрЯЙЕЕТКМИ до освітніх закладів, ефективна дри впсоргстанні на дерсовальнйд компьатсірах накатів лрогрсм празгладної ийтеиатЕЕД»
з. основні пояшеяіш дажртші опубліковані Б РОБОТАХ :
2.1, іїогодпчесаще рекоазкдгцйЕ до внедренкс еоиеяэкской скетгітк управления кгчосївом еодготовке рабо-чїіг высокой авали-' факадЕй,- Львов: Госуд.комстет Совете Менкоіров УССР до прс£ес-сйояашіо-тезистескміу образование. Львсвское областное уярав-ление дрефтехобразовакия. -1978. -103 о. /у співавтором і/.
302. Цетохзэескке рекомендации ло совершенствованию управление учебныи заьедеаиби дрофтахобргзавения.- Львов:Государствен-вк£ когггїбі УССР во ЕіюфоссЕоЕадьвс-технЕчаогому образовании. Львсзскоо ейхаоїдое управленеє профїєхобрахозвяяя. 1973- ІІ2с.
/у едівавторегві Д
З.З.КомЕЕшковая сисхеаа'управления качеством подготовки рабочих высокой Еваигфикадаж* Кетсдагчесаи рекомендация.-X.: Ресдублакгшскцї: учзбио-ыэто^Ечеозщй юбгнет. Львобсеоє областное управлеяье профтехобразования, 1Э80,- 75 с./у співавторстві/.
3.4.0бйр£Й собі дрофзсію: Довідник.- Львів:" Кеившф".-1985.
- 94 с. .
3.5. Трудовое Босдгаанре е лрсфоссиокальиаа ориентация в сестєуз профессконально-технйческохо образования // Воспггаяае молодбзи в труде.- Львов : Издательство при Львовском госунг-герситетє, 1985,- С.69-89.
3.6,Вдосконалювати уяргЕЛікнк професійно» екслов : //Тези до рев ідей і повідомлень обласної пауково-дракточиог конференції 4-5 евіїшх 1282.-Чорнігіб : Чернігівський дадЕгогічкЕЙ іЕОХЕгуг іи. Г.Г. Еэв%еиК&; облгзге уцргшлішш вгродної освіти; обЛЕОге ьіддііоевл Ездггсгічного тоЕЕрлстьЕ, УРСР, 1989,-С.83-91.
й.7.0рГ£ПХ2£ЕІ£ ДІЯЛЬНОСТІ ОбЛЗСЕОГО ЕаВЧаХЬЕО—БНрсбЕІГЧОГО
Ерофхехосвіте // Актуальні иробх&ыя вдоскслслеїшл:
' - 19 -
підготовці кваліфікованих робітначях задрів.-іьвіз,1990.-С.8-9.
3.3.Учебно-продаводственнов об"зллнаяав и повншзязо профес-сгонашіоі подготовха будущих работах // Опыт и дроблена профео-сиональної подготовке раЗоткх я внсододроазводигелькоиу труду
в условиях хозрасчетных отвопещй,- Иосгхя-Керчь, 1990.0.85-35.
3.3.Концешзля. професійної вколи 7країкя.-Львів:7празління народно? освіт» Львівського ойззя'Еошмиу та лабораторія проф-техпедагогіка ЙДІ педагогіка 7кра'ни /м.Львів/,І95Іг ІІо./ у співавторстві/.
З.Ю.Шане на выяиваиаэ // ЕГО - профессионал, І29І.ІІ 5 С.6-Ю.
З.ІІ. Визначення лотрайа регіону у кваліфікованії робочії силі за допомогоп варойвичэх функції : Т052 до лоз ідеї // Актуальні проблеми соціаіьнс-екоЕоиіншого розвитку Подідьсьаого взгіо-иу.-7ер.чоп їдь, 1992. ~С. 125-123. .
' 3.12. Перерозподіл робочої СЯЛЗ Б Н032Х 71Т0Е22 ГОСЕОДарО-
5плнл 11 Трудовий потенціал в укозах ряпку.-ияіз; Інстнтуї зга-яоиіка Ай України, І992.-С.Є4-57 / у співавторстві/.
3. ІЗ.Статут дрофесійного назчально-Екховного закладу/орхен-эовниЗ/■ :Методгч£дЗ аісняк. іьвіепьзхго пзвчальро-иотодачного центру професійної осзітз.- 1992,Л 2.-е.20-25 / у співавторстві/.
З.Т4, Державне управління та гроиздськв самоврядування у професійній пгколі. МегодгшаЗ вісшп; Львівського яавчашіо-аето-дачного центру професійної освіти, 1993, $ 7. с.34-37 / у СПІВАВТОРСТВ і/.
3.15. ОрізнтсЕГще полажазая Еро громадське сагаврядузання у процесійшзму навчільно-вихознему закладі. !іетоп.гчк;ш вісник Львівського Еазчайым-мэтодачЕого центру проф&сііаої освіта,
1393, 16, с. 34-35 / у співавторстві/.
3.16. Переліз професія,з яких ведзться підготовка в наз-чалыих закладах професіЗзої освіта Львівщини/ інфориадіїно-довідковаЗ: матеріал. Львів: комітет професійної освіта управління оезітз Львівської обласної державної адоіністрауії, 1893. -156 с./ у співавторстві/.