Организационные и экономические методы повышения конкурентноспособности продукции в условиях перехода к рынку (на примере производства складаоi побутовоi техники) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Лошкарев, Егор Иванович
Место защиты
Львов
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Организационные и экономические методы повышения конкурентноспособности продукции в условиях перехода к рынку (на примере производства складаоi побутовоi техники)"

Он

і 1 IV

АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ

інститут економіки ЛЬВІВСЬКЕ віддїлшня

На правах рукопису

ЛОШКАРЬОВ Ігор Ьанорчч

ОРГАНІЗАЦІЙНІ І ЕКОНОМІЧНІ МЕТОДИ ШДЗЩЕННЯ КОНКУРЇНТОСПРОМОЖНОСП ПРОДУКЦІЇ В WGBAX ПЕРЕХОДУ ДО РИНКУ

/на прикладі виробництва складної побутопої техніки/

Спеціальність: 08.00.05. - Економі к а,п л ^ну * ання, організація управлінні народним господарством і його гялузяг:и.

АВТОРЕФЕРАТ .

дисертації на здобуття пченого ступеня кандидата економічних наук

Дисертаційна робот а г и конин я у Льгі*ському відділенні Інституту економіки Академії наук України

Науковий хері мах - доктор економічних наук, професор

Б.Ь'. БелшьккК

Офіційні олонскги - доктор економічних наук, проЛесор

. Є.ї. Бойхо

- кандидат економічних наук,

Н.І. Гадольська

Провідна організація - Державний наукоео-досліднкй

інститут "Систола"

Захист відбудеться "______" 1993р. в ______год.

на засіданні спеціалізованої ради Д 016.39.03 по захисту, дисертацій на аде буття вченого ступеня доктора наук при Львівському відділенні Інституту еконокіки АН України за адресов: 2900С8, Ль пі г., пул .Театральна, 17.

З дисертацією кожна ознайомитись в бібліотеці Львівського відділення інституту економік* Ай України .

Автореферат розіслано " " 1993р.

Вченкй секретар спеціалізованої ради, кандидат економічних наук

В.І. Жовтянецький

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальність тени. В сучасних умовах зорніеньо-еісоноиічні згяязі:и стають могутнім прискорювачем економічного і науково-технічного роз-итку. Оволодіння ногітніия досягненнями науково-технічної революції тісно поп"язаяо з глибокою і різнобічною УЧ-'ІСГП г. міжнародному розподілі праці. Для участі і*, иьоиу треба рнробпята і пропонувати споживачу то »ар«, які РІдпо-ідають кимогам срітогого рійку, ■ ■

. Тому ги>чєнпл конкурентоспроможності то гару лгляє собою одну з найражлигішкх складових частин ринкових досліджень, лиі стг.оропть основу длл вироблення стратегії і тактики діяльності підприємства на ринкуе вибору правильного шляху підвищення технічного рівня і якості виробу.

Слід звернути'увагу на ту обставину, що ці проблема як прагило рисрітлюються стосогно до країн з розвинутою ргшко-гоо екоhumikod. Це в багатьох випадках поясняється що, з одного боку, аналіз проблем, капіталізму в «оюій мірі с:со-гулапсд' рідомкми догмами, бур. орієнтований на узагальнення реальних економічних процесі з. З другого боку позіїрсиа думка, що я умовах дефіцитної економіки мпгалі відсутня проблема під-тценпя конкурентоспроможності продукції.

В умп*ах корінної економічної реформи, радикального перегляду зовнішньоекономічних зп"язкіі», соціадьної переорієнтації економіки-актуальність проблеми підгицения конкурентоспроможності проекції, більш по*яого включення країни у с*і-тогосподарський процес, сикорист&яил переяаг, які закладені я міжнародному розподілі-праці'не тільки не знижеться, азе Я гоаа стає однією з найбільш актуальних для успішого йуик-. ціонуяання всього господарського механізму, осногинз* напрямком виходу'з економічної кризи. : , :

Ряд проблем підекценкя конкурентоспроможності продукції достатньо глибоко розроблені у вітчизняній і закордонній економічній літературі. Серед них можна азз-атя иотод« оцінім конкурентоспроможності -иробу, гяг-чешя ркнку і деякі ікаі.

Разом з цим, аналіз показа», що проблеми підгщєкая конкурентоспроможності продукції в уыоклх переходу-до ранкової економіки вигчені недостатньо» не визначені і но розроблені

основні організаційні і економічні завдання і шляхи під*и-щсяня конкурснгослроишшості продукції, що виникають у зв'язку з утворення* иогия.фори господаровоння. Це і обумовило вибір теми дисертаційного дослідження. .

1.2. Ката і завдання дослідження. Метов дисертаційної роботи є розробка науко го-обгрунто ванкх пропозицій і мето-дичвднс рекомендацій по удосконалений ортіізаціРно-еконсиіч-тх методів підвищення конкурентоспроможності про,дукції щля-хон залучення до виробництва малих підприємств.

У відповідності з кетов роботи її основжали завданнями в:

- дослідження і визначення основних факторів, розкриття

«схакізиу ЇХ вплкку'яа підлнченшг-EOHKypeHrOCnpOMOEHOCTi продукціїг -

- вивчення і аналіз методів діяльності виробників продукції, по забезпечення конкурентоспроможності своїх виробі% у тому числі за кордоном;

» аналіз проблем і визначення завдань по підвищенно конку-рентоспраиогності продукції в умовах сучасних форм господа-рвванш;; ' ' . ' - •

- обгрунтування наукових і методичних підходів і розробка. рекомендацій по вдосконалимоорганізаційних і економічних методі г, підвищення конкурентоспроможності продуїаяї і умовах переходу до ринкової економіки.

1.3. Пде^^_і_об_ект_32£Д|Д^£2Щ. предметом дослід^г-инк

е теореткчиі і иетодкчні питання* оргагазаційно-еконсу-ічкий механізм підведення конкурентоспроможності продукції, метода діяльності виробників продукції по її забезпеченню в умо-?.их нових форм гесподаривашя. . .

Об"ект дослідження - підприємства Акціонерного Товариства ® Концерй-Елєктрок". ;

1.4. ІІ2толк^ослі пхення, Jeopg^gqfjojj і нетодологікноо осна-

г.оо дисертаційної роботи стедк наукові концепції і теоретичні розробки* фундаментальні дослідження вітчизняних і закордонних вчених по проблемі забезпечення конкурентоспроможності продукції* законодавчі і нормативні акти України по питаннях власності в зайнятості, роздержавлення та приватизації» зовліеньо-економічної діяльності та ікзі. . • -

В процесі проведення досліджень сяроко. використовувалися метздя сестсмкого, порівняльного -гехніхо-еконоиічного аналізу

г

економічного розрахунку і статистичної експертизи..

Інформаційну основу дисертації склали статистичні дані компанія і фірм закордонних країн» матеріале статистичної звітності підприємств АТ иКонцорі-Етеетрон*і дані про результате її господарської діяльності, псряхкні матеріали ’н:<т-рігиьогнробикчих структурних підрозділі?* хнзі джерела і особисті дослідження аг-торз.

1.5. Наукова по»изна проведеної а»їороа робота полягає jr слідуючому:

- .теоретично обгрунтовані роль і місце підвищення конку-р®КТОСПрОКОТЯОСТІ продукції, уточнені основі фпиїоря і принципи її підвищення ч йог!« умовах господяро.чкняяі ■

- розроблені і обгрунтоі-ані методичні прийоми обмеження монополізму гнробнкка і сткорекня конкурентного середовища методом комбінугання підпр^сус?? різних розмірі я;

- розроблені кетодхчні осногя по оцінці місця і ролі малих підпркгне?*!, уидхляияя і розвитку иалого бізнесу як баг-ітопрофільлого сектору економіки, який заснований на різних формах класності, сформульоване і »«значене ззгдакня дерхагної підтримка малих форм господартваияя» надалі ро-коітїїяд.'щіг по спеціалізації игіяих підпрхеїгстч дослідіїйцько-го профіля;

- розроблена спсте-ма забезпечення безіеребійягх пссїа-г.ок гясокоякісгглх ко$тлскту«чкх »яробіп;

~ з ял ро п сн о * зл:í fí метод удосконалення організації після-продяжнього обсл^огу-сніїл для біяьз повного задоволення запиті?! спокяваяів у період гаранті Шіого строку, і обслуговування до кінця тстетсвого ціяиу виробі?*:

1.6. - ГЬактичнд. значення і ряплізлітія Результаті р, дослідження. Осноші полокєяня і рекомендації робота кяйть прякглчке значення ддя промяслорях підприємств* вйробкякіп продукції під чле здійснення оргглг з яці Рно-еконо.чі чнже заходів по ПІД»ЙЩЄКН8> конкуректоспрсиоотості продукції.

Отримані в процесі дослідхсзшя результат» теоретичного і прикладного характеру «озуть 6y?s використані Ьдааісрко-технічнямк працівниками промислових підприємств, наукове-дсслідяяг організацій» адиіністрктя«íhz органів по розробці орпшззційнях і економічних методів залучення до виробництва малих підприємств, подолання монссоді5 виробників методом

З

створення нових господарських одиниць, які базується на недержавних фораах власності.

Основні положення і результати роботи використані при розробці науково-обгруктованкх методичних рекомендацій по . нідвіщенио конкурентоспроможності продукції, яка виробляється на підвраєіістр&х АТ "Концерн-Електрон*.

1.7. Апробація роботи. Основні положення і результате проведеного дисертаційного дослідження доповідалися і обго-ворогвлися на иауково-пр&ктачнкх конференціях, семінарах, зборах трудовий колективі* підприємств А? "Иокцерн-Електрон".

1.8. Публікації. За результатам« вкконгкхх досліджень опубліковано 5 науковис праць загальним обсягом 4,6 д.а. Публікації відабрагаоть основні полонення дисертації.

1.9. Структура і обсяг роботи.Дисетоація складається

із рступуе двох глач, йксновків0 списку використаної літератури з 159 найменувань, додатків і ихстнть 147 сторінок мапннопису» вклвчавчн цга графіки і чотири схем«.

2. КОРОТКИЙ айсг РОБОТИ

У вступі обгрунт овується актуальність проблеми, яка розглядається у.роботі, визначені мета і завдання дослідження е -розкривається наукова новизна і практична цінність ДИсер-'геЦІЙКОЇ робОТК.

У пестій главі «Дослідження проблеми підвищення коніу-реатоспромовасг**і продукції" розгяядаоться основні теоретичні і методологічні питання суті конкурентоспроможності і основні принципи її оцінка у процесі розробки і виробництва. ЗзііЗ-снєно аналіз факторів підвищення кош-;уректоспро;:огності , уточнені їх функції, к-ісце і роль основних із них, зокрема якості продукціїо витрат виробництва і яісляпродагкього обслуговував-кя. .

Дослід.” ека практика» иігнароднай досвід виробників продукції по забезпечення конкурентоспромоккості своїх виробів, обгрун-товуєгься висновок про те, що їхня діяльність не являв собог са=-моціль, а ліспе засіб отряиагия високого прибутку. Вона становить собов кошяекс захогасі здійснввтьея під час розробку м-робжцтва, збуту і іясляпродчзяього обслуговування продутії з иетоз забезпечена" необхідного рівнк її конкурентоспроможності і передбачав збалансовані;: вплмч на «сі основні показника діяль-коугі пдагрйжссва, їх с&ку, рйхсджчк з критерій пркб.даовосйі.

У другі Я гла^і " Оргснізаці?аі і економічні рекомендації по підгноєння конкурентоспроможності продукції" здійснений аналіз економічних умов, дослідяені проблеми і аязкачені завдання підвищення коикурентсспромотккості продукції® біяьа повного вклечекня України в світогосподарсьхнй процес* яняо-ристання переяаг* які закладені я міжнародному розподілі праці для уепігяого фуякціснугзннл гсього господарського механізму.

В результаті досліджень зроблені вксногхя про необхідність при переході до ринкової економіки обмеження монополії виробника з допомогоо створення конкурентного середо гкца аляхоа розмику паралельних вяробнлчкх струтярур, МНОЖИННОСТІ РКробнЯХІВ продукції, ЯК ОСНОВНИХ Cy3"SK72f! ринкових РІДН0С8И.

На основі проведених дослідвень зроблені bkckoskíi і розроблені рекомендації по'залучення до виробництва малзх під-присметя з иетов досягнення: тісної пря^язка епоігапачі* до хоякретнях ПОСТДЧЗЛЬИЯКХХе удосконалення організації післяпродажного обслуговування, здійснення прориву по ряду важливих напряміл науково-технічного прогресу, які пайбільа відпомдавть сучасній економічній і науково-технічній стратегії його розпятісу.

У висновках викладені основні тоореанчні результати і висновки» практячні результати дйсертаційіого дослідження.

3..ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ

3.1. Ваклаяоо угіояоа ефективного розвитку виробничих сюї кожної дертавк е використання переваг, які закладені в міжнародному розподілі праці. У зв"язку з цямв невипадково зроставша в, останній час ууага до питань підвищення кон-куреятоспромспжості продукції, визначення показника, якай характеризує цей рівень» аналіз використання його в науковій і вяребнкчія діяльності.

Проведені автором дослідження дозголияя вязначита сучас-. ні тенденції у підході до аналізу конкурєнтоспрсмотнос ті про-дужпії і методах її оцінки. 3"ясувалося» що до теперівнього часу відсутнє чітха визначення самого поняття "вонкурєнто-сгтр.'моиість", хоча я багатьох економічних дослідженнях з ним ros частіяе з»*язуоть такі категорії, як ціна виробу, ефективність виробництва і збутових операцій, прибутковість зовнішньої торгівлі, якість продукції та ікне.

■ Як осію sh е методологічне положення дисертації прийнято визначення конкурентоспроможності як характеристика тогару, яка. відображає Його відмінність від їовару-конкуренга як по ступеня відповідності конкретній суспільній потребі8 так і по витратах на її задоволення, являє собос інтерес для слоххв&ча і забезпечує задоволення його погребу

Автор внходкть з того, е;о розробка конкретних методик по оцінці конкурентоспроможності повинна здійснюватися а врахуванням того,, цо находження покагняка його величини не самоціль» е лшв перам етап цілого комплексу наукових і. практкчякх з&ходік, я;сі направлені на підмщпгня ефективності експорту дало?, продукції за.рахунок досягненая переваги над конкурентами або ліквідації відставання від них.

На якоз.’у бя етапі 'існування товару ке проводилось оиінка рівня ЙОГО конкурентоспроможності, необхідно вкрісуватн завдання «»значення перелік параметрів, які ен&лізусться і е суттс екк;; з точки зору споживача. ■

3.2. Рівень конкурентоспроможності- величина динамічна, яка. кгкдко гміноеться пдд.дієа багаточясельних факторіг, u;¡> формується у сферах матеріального виробництва і обігу товару* . . ■

На думку автора^ ко'їшггй з факторів, є скаадовкм аяенен-COÜ €ДШОЇ -CKCTCMÄ yuúnt' ЯКІ зуМОБДЯОгЬ розставлйгня КОН-ігурсктжх сйл учасників кізнароднего обміну' і мають свій кехакіги і Есналк вплйву на рівень і дкнаміку' експортерів.

7оцу вехзкво. вкзначктк найбільо' взкякві фактора s;o вкквляеть мгрівкльну діо ка досягнення базаніт результатів.

У дисертації Екріцуетьсп завдання дослідження прахованях» але об*єкткв'іо існуачкх закономірностей» виявлення і вивчення oenomzz факторів яідий;єния коюдгрзнтоспронзкаосїі ггродуїаіії. '

і* зв'язку з тіа'г чо проблема оціккк ксниурсктослрокоад кості продукції е ДОСКТЬ сиіадна, комплексна і с'езпсеєредз Ubo zs'*r.z&:& з гелакоо глльуАстп сумі звих галузей сяоио-ьйч:-етс досліджень, аг,тор нв мав ноялявості детально роз-І'ллдатг. усі факт-.ps, Kid вплкваоть-■ на рівень коккуренто-спроможності, в ряді гкіадків «ода їількк назв cid. вага сфокусовсяа на дослідашіі таких факторів,, як якість і витрата мгробнжцгва. Црачкня-успіху або невдачі товару на

рянху абсолптязуяати тільки з якіста і ввтратсма вяробніадг-ва виявляються неточн;гмя, них« можуть бути такі фактори, як реклама і простеж постачальника, запропонований рівень сервісного обслуговування. Але при гсій важливості невиробничих аспектів діяльності виробників по забезпечення конкурентоспроможності, ке вони, гнклочасча післяпродажній обслуговування, а якість і ціна леясать з основі ринкового успіху.

3.3. З роботі розглядаться методи діяльності виробників продукції по забезпечення хо к: :ур єн т о с п ро н о ™ ю с т і своїх виробів, яялявть собоо комплекс заходів, які здійсняються в ході розробка, виробництва, збуту і лісляпродахнього обслуговування з метою забезпечення необхідного рівня її конкурентоспроможності і передбачають їх збалансовану дія на всі основні показники діяльності підпркеаесва і їх оцінкуі гаходрт

з критерій прибутковості.

Фактично це означає, цо підприємства працк-ть не над підвищенням конкурентоспроможності, а над пхдтрхму.'агняи її оптимального рівня, тобто прагнуть керувала нсз.\

Автор виходить з того, цо оперативне управління конку-рентоспроможиісто стає могкивки тоді, коли для цього егво-рені передумова на стадіях розробка і виготовлення виробу, насамперед у нагляді високих похазішкіз я;:ості і низьких витрат виробництва. Досягнення оптимального співвіднесення кія якісго і гктрагаий виробництва і складав иеїу упрамін-ка хонкурентоспроиогністз.

На сьогодні міцні позиції на ринку заЕкаать фірми, політика як;:х в області сервісу грунтується на прагненні забезпечити ПС.К7ТЩ0 найвищу ЯКІСТЬ ВИКОНАННЯ робіт по ебелугову-ганко г иайкоротаі строки і з мінімальними витратами. У зв"яз-5У З ЦКЦ, здійснення заходів по УД0СХ0Я5ЛЄНН0 ЇЗХНІЧНОГО сервісу стаз необхідне я частзшоа управління ясккуреигсспро-цокиіств продукції. ,

В дисертації робаться вксносок, ~о якість, витрата ?а-рсбякц?ва» а тагсез післяпродажно обслуговуванім сьогодні розглядається вяробнйкаиа з комплексі і оціниться по вінцевому результату- Еонкурснтоспрриониосгі продукції.

3.4. Ехоу.саі'яй зв'язка з звходарннжя яраїкяяі віимягяь позитивну діз на технічний рівень вітчизняної продуп'Гі- Ззг,-кіаіьойконсаічна діяльність відкриває» зокрема* йкрахі мсг-

лйвості для співставленая споживчих властивостей вітчизняної і поступаачої на світовий ршюк продукції, для прискорення науково-технічного розпитку в тазе галузях і виробництвах, де пав місце відставання або ке вдалося за браком коптів почата ткраяувення у виробництві нових зразків екробін.

В роботі автор;робить ЯХС2ЮВ0Є про те» цо підвищення ВИМОГ світового риш?у до якості товарів спряя« поакрення більз високих технічних унов і на продукції), яка реалізується в країні.Зоеніені економічні зв'язки позитивно впливають і ка прискорення науково-технічного прогресу. Вій відбувається Не тільки завдяки ввозу новітньо? техніки і технології* але Я все більпе кляхом проведення спільних наукових. розробок* виконання дослідкєаь, проектів, виготовлення зразків еблад-нання®.н&Екн і матеріалів,явлхз собоо важіявнй фактор інтенсифікації гиробництвав підвищення його якісних характеристик.

3.5. В роботі зроблений аналіз сучасного стану експортного потенціалу України* нее§ак2йк:ої структур* експортуе цо відобрази основні проблеми розвктиу економіка - дефіцит високоякісної продукції»

Автор робкть ЕЙСНОВИК про те, ЩО ДОСЯГКЄКЯЯ високого ріїНя експорту,, підвищення конкурентоспроможності продукції є одам з иайва&лквішх факторів подолання соціально-економічна! кризк в країні. Без різкого підвк^екня конкурентоспроможності своїх виробів і послуг на світовому раияу на будемо • стикатася в загостренням ісцукикх і вахопяченняіі ковкх проблем. ■ ,

Цз дкктуеться на якимось кон'шкутурюш інтересоа8 а є органічноо часткнов довготривалої структурної політики нагої держави, створеная в країні могутньої коїо^рштеоспромояньої промислової експортної база. її створення- процес, а не одаоразовкй аахід8 а в центрі цього процесу - формування матеріально-технічної бгай ранкової екоиояіхя* паралельних виробничих структур# кногаазність внробішав» як основних суб'єктів ринкових відасааяь з організацієо иіж инии конкурентні« начал.

3.6. В дисертації досліджується рівень монополізації економіка Українав і робхться висновок про те, цо вахлавшд завданням переходу до ринкової економік* в створення конку-

рентного середоВ2ЦЛ, цо яеиоілпво зробити без забезпечення свобода вибору, ях вяду господарсько? діяльності гак і спо-етвокяя.

Для обметав« монополії виробників автор розробнз і обгрунтував «емдячиі при,'існи створення конкурентного середовзжа us*» тодом яекбікуваиня підприємств різних розвірів, створення нових господарських одкнкцьв оскільки люїо яра достатньо великій кількості господарських одиниць, яті знаходяться в різних органі з аційниг $црцазс і відноаскнях власностіа можливе сфзк-тхівне використання рянговис регуляторів іктамяфіїсації з умовах розвитку хснкурегщії за спогяпача» ліквідації гтучно створз-яо2 звгрх централізованої система управління« иаЕмекгі: нєпо-лед~: п якій, вяклнкасть збої.у всій економіці,

3.1. Автор «наяізув одім з напрямні? розвитку виробництва в икнулоі'у- абідьзєккя розміру підпряемтема, оскільки на це Я процес впливала сбяектагкі економічні умова вяробияцт^а, які дозволяли зкязятя прямі і накладні ватратя на одїняця продукції, а розпарення виробництва цо донедавна давало мс&янвість отрянугатя економі» від веглкскасетабного вкробнкцтв-а.

Одна?: р 70-80-Z роках ця концепція була переглянута s зя"язцу з тям, цо цілий рад факторія, які дослідаувться з роботі, Елклкгсскі процесом бурхливого зросту і дкбер-знціа-ції потреб, роззкреяияи иокенклатурн продукції, нкя зизсяен-нт рігня серійності кійХїоразвціся і іятвтзркзаціеї) vex-забезпечують иаЛсучвяпісу технологічну базу для збереження ї навіть зростами стійкості івдявідуальнхх, сімей" нжс і дрібних форм трудової діяяькоггі. •

Орієнтація на матеріале-, e-ispro-» трудезбврігаечі -ег-нологіХ з пегднанні за управлінню! і иайглрем гярогадгекигпі 2GU, розвяткоа індустрії інформації створенням ікфорим;ія-кого ксмялехсу, потеїглі ал якого був вяяорхетанкй для підвя-цєкгя ефзктгшюї діяльності кегглжгпк гешіаній» прззведа до суттєвого змекгекня mss сптямшгьякх розігрів підправила.

3.8. НалнЯ бігяос* sjo игродзуагьсд я країнах* які яергхо-дять до рзику, в чопу чяглі в Україні, гостре яогребуз деревної і громадської під’гр’Л’ка. В дисертації сфориуяьогокїі і ?н'-~ «чачеяі завдання та:го2 п4дгрЕ«я малих форі гослодзрквглнл, ярз

цьому зрергасться уваго на вквчонкл господарської практики псрдог.щг р с-коноиічяоиу віднопздні країн, досгіду фуєкціо- ■ купгшя, ролі і иісце їх в сучасній економіці. Так, в Ялонії 500 місцег.кх торгово-промислових палат і їх філіалів нздавть ріркобічну фікзиооБу, консультативну та ікзу допомогу калсиу бізнзйуі е СІІІА пільгового кродитувеиня дрібних компаній держава створила керечу, яка складається з 600 спеціалізованих банкіг. • .. ■ . • ‘

Автор підкрєслоз, цо без каяого бізнесу ринкова економіка ефективно фз’чкцгоцувагй і розвиватися по иоко. Тону, його становлення і розжток, зрозуміло» порад з середніш і еєяиккии підприємствами, які продоваувть гпдютткоя "кзсучов конструкцією" окояоіїікн, с сгратегічноо проблемою економічної політики в умовах пзрхоцу гід адиіністраткЕНО-конвддиої система до соціально орієнтованого ржкового господарства. Кедсоаін-■ка .ролі іашіх підпрясаств» ігнорування їх гначнях техкіко-еконсн'ічка™ і соціаяьиа-еконзмхчнкх потенцій і'охуть набути в нзшх уиоьгх характеру вояккомзештабного стратегічного . прорахунку. .

V В роботі сформульоване завдання про виділив« і розвиток малого бізкзсу, як піфокого сектору в економіці, кегй заснований на різних формах власності, тому* цо сьогодні виправдана та її борма і та організаційна форма г.нробництаа» г.-Л кайкраг^ш чином поедяуеть заігкйяленість виробника с найбільп єфектккнка викоркстакняи засобів, глїробазцтеа. .

3.9. У дисертації англізується стан езасуогідносин промке-логях підпрхеіїств Льаітщгси: з постачальнійкаад: і робиться ккскозок про те* цр арггліз-ацг,-;, соріз: і методи матеріально-технічного лосгачаннн були і поки зазвцаЕтля с/дним а найбільш вузьких місць е системі управління няродояц господар-етвом. Так, падіння обсягів виробництва» простої склали в 1992р. тільки в НЕЮ "Ечзктори" 8І95І9 лвдио-їч>д.і5і. .

Еихід із становища, що склалося, автор вбпчад в зглуцєйі до виробництва малих підя|И£«зжтв. Дня цього він птюпонуе: рекомендації по слещаліззціі налях підприємств дослідницького профілю, катод удосконалених організації післягтрещажнього обслуронуяакня дчя білья повного задоволення загитів споживачів н період гарантіГлого строку і обслугогуляння до кінця життєвого циклу ’■пробіпв статсяу забезпечення безперебійних поставок високоякісних кошїяектувчхх виробі В /див. ркс.І/

І Підготовка до гиробництга

II ІОО/з гихідний контроль продукціїе яка г.ідг.раг-л-ється '

Природний г.ідсія пкконуоть ЛИДОІ'И

У 100% лихідниїі контроль продукції, яка лідправ-яяетъся

Завершення роботи постачальників

Відиона ?ід гихіднаго контроле, перехід до

РИбІрКОРОГО .

Збір досьє на гздгдних постачальними, їх сертифікація

Забезпечим.*: інформаціє*) постачальник! я про майбутні замовлення

100,? вхідний контроль продукції, лш одсріується

ПОСТПЧШ!ЬНИНІ:% які ке ПО ЛКОС'Л

Відмова »ід 100# вхідного

КОНТРОЛЮ, ПЕр?ХІД до глбір-кокого

по скорочсшіо кількості

Ослаблення жбіркогого контролю, перевід до періодичних контрольних перевірок окремих партій г.иробі».

Зарераеккя організаційної побудомі схеми, остаточне лідпрацояання її конкретних елементів і зв"язків

І Ослаблення гибіркос-ого контроле, перехід до періодичних контрольних перевірок окремих виробів» глрогздтачня контрола виробничі« процесів

Рис. І. Система організації роботи з постачальниками

Відмова гід контролю продукції, яка одержується, використання переваг системи

При цьому коротка орієнтація постачальника на конкретної одержувача дозволяє останньому диктувати свої уиоги по якос' виробів, які одержиться, цін на них, строків поставки, тоб’ робить постачальника "керованим” і'створює умоги для гикори тання Цого потенціалу з яетов підчищення конкурентоспроможності продукції. . " ' ’

Актор виходить з того, що залучення до «кробнкцт»а мали: підприємстп з метоп підмпцеднд конкурентоспроможності продукції гідпогідає сучасній науко »о-технічній стратегії його ропмітку. Саме «они виявляються найбільш сприйнятливими до впровадження прогресивних методів господарювання, передусім орендного підряду, акціонурання, спільних з іноземними фірнами фори діяльності.

Подписало к печати 12.07.93. Формат 60x84 1/16. Бумага офс. Офсетная начать. Усл.печ.л. 0,75. Тираж 100 экз. Зак. 126С

ППП кооперации УкрНТИ, 252171, Киев 171, ул. Горького, 1В0.