Оценки и прогнозирование производственных и строительных технологических инноваций в условиях рынка тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Курза, Юрий Павлович
Место защиты
Киев
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Оценки и прогнозирование производственных и строительных технологических инноваций в условиях рынка"

РГ6 о

¿ ..ló» l.ij'l АКАДЕМ!Я HAi"i УКРАШ

Центр десл1джень наукозо-техл!чного потеиц1алу та lcToplï гаукп 1м.Г.М.Лоброш

На правах рукопи^у УДХ 001.89:519.81

КУРЗА КР1Л ПЛВЛОЕИЧ

ШИКИ ТА ПРОГКСЗУРАЯШ ВМРСГОМЧИХ ТА ПОЗУТОВДХ ■ ТЕХНОЖ>ИЧ2?ИХ ПШВАЦ1Я В УКОВАХ РйНКУ

Спец1алън1сть 38.00.05 - Економ1ка, плаздвання га орган1-

зац.я угравл1ння пзродним госпо-дарством ïu його г&лузями

АВТОРЕФЕРАТ дновртацП на здобугтя вчекого ступени кандидата еионом1чнк2 J и/к

КИ1В - 1994р.

Дисертсииею е рукопис

Робота виконана у Центр1 досл!даень науково-техшчного потенциалу га ЮторП науки 1М.Г.М.Доброва АН Укра1ни

Науковий кер!внш - доктор техн!чних*наук, професор

ОфЩШн! олоненти - доктор економ1чних наук, професор

Б. I Пнзбург кандидат економ1чних наук О.М.Курбатов

Ведуча орган1защя - НЮ "Веста" (м.,Ки1в, мШстерство «а-шинобудування, в Шськовопромислсэзого комплексу та конверс!1)

Захист В1д0удегься о-^год. ^ //Т-У 1994р.

'на зас1данн! спешал!зовано1 ради Д 016.10.02 при Центр • досл1даень науково-техшчного потентату та ЮторП наук ил.Г.М.Доброва АН Укра1ни за адресою 252032, Ки1в-32 булв.Т.Шевченка,60.

3 дисертащею можна ознайомитися в спблютеш ЦДП1Н А1 Укра!ни

0.0.Кор1нний

Автореферат

Вчений секретар спец1ал1зовано1 ради, кандидат економ1чних наук

/

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

Запропонован1 методичш Шдходи до прогнозування виробпи-чих та побутових технолог¡чних 1нновац1й в уморах ринку мають м1лсгалузевий характер - застосовуван! в успх галузях економиот.

Методичн1 Шдходи носять комплексний характер як за р1зномаШтн1Стю застосовуваних прогнозных засо01в, так 1 за врахуванням соЩальних, техшчних та економ1Чних аспект!в 1 нновацП в умовах ринку.

Методична п1дходи розраховаш на прогнозно оцмчовання прикладних, техШчних та конструкторських розробок.

В основу розроблених методичних Шдход1в иокладет принцип« маркетингу.

Прогнозне оц)нювання ¡нновацП моде з/ийенюватися у режимах нормативного та пошукового прогнозування.

АКТУАЛЪШСТЬ Д0СЛ1ДЖЕННЯ зумовлена тим, що при переход! в!д соц1ал1стичного до ринкового характеру ведения економ!ки докоршним чином зм1нюеться характер здШснення ¡нновацшюУ д1яльност1. Принципово зм1нюються рухаюч! сили та сусгпльне середовище 1 нновацП, яке пост1йно ускладнюетьея. Яклений анал!з та прогнозування технолог1чних шновацШ без залучення нових, широких, не т!льки техн1чних, .але й ео[Паяьйих, макро та м1кроеконом1чних знань стають немолишвими. Соц1ал1стичний доев!д науково-техн¡чного прогнозування у свН'л1 цих вимог виглядае нерозвинутим, а кап1тал1стичний досви, по-перше, часто з р1зних причин недоступний, а по-друге, сам ще т)лыш бурхливо розвиваетъея 1, еудячи з к1лькост! невдалих 1нно-вац1й, часто недостагньо ефективний.

Тому, нова сусальна ситуаЩя, що швидко змПтеться, ви-магае розробки нових перспективних метод 1 в та засоб^в комплексного прогнозування технолоИчних шноватй, адекватно в1дбиваючих нов 1 принципи сусп!льно1 орган1зац!1. Ц1 методи прогнозування повинн! бути прив'язаш до конкретних перспективних орган ¡заЩйних форм науково-досл1дно1 Д1я.шюсп та в1дпов1дати р1внев1 поставлених завдань.

МЕТА досл!дження полягас у розробц! методичних П1ДХ0Д1В до прогнозування виро&ничих та побутових технолог1чних 1нно--

- г -

Riiuift в умогах ринку для I х eKOHOMiчного обгрунтування та оценки ПшестиШйних проект1в.

У процее i доелдаенкя вир1шувапись HacrynHi ЗАВДАННЯ:

- характеристика та анал!з технолог1чних 1нновац!й в умо-р..чх ринку: 11

- анал!3 викориотовуваних Шдход1в та метод¡в прогнозування технолог¡мних ¡нновацШ в умовах ринку та виявлення 1х Н"Дпл[|с|ц щодо оастосуванкя п сучасних умовах та висновування;

- aH.-i.nir-) передумов та можливостей для розробки методичних Шдхо/ив до комплексного прогнозування науково-технолоПчних пшоваЩй в умовах ринку;

- розроСжа методичних п(дход1в до комплексного прогнозу-ваиня виробничих та иобутових 1Иновац1й в умовах ринку;

- ьпроваджетш розроблених методичних п!дход1в до прогнозування технолог 1чних (нновацШ на приклад! виробничих та по-бутових технолог¡мних 1нновац1й в умовах ринку, що скла-даеться.

ПРЕДМЕТ та OB't-жт дослиження. Предметом досл!даення стали анализ та прогнозування окремих аспект!в соц!ально-еко-нпм1чного, науково-технолог!чного та ринкового середовища, в якому створюються, вироблюються та розповсюджуються HOBi ьиообии'п та побутоы технологи.

Об'октом доелiджоннп стали hobî виробнич! та побутов1 техналоп!, методи анаШзу, прогнозування та оЩнювання техно-.гчччних ншоюшй. Виробничою технолог!ею визнаетьсн застосу-ьання певних техн1чних 3aco6iB у сфер! сусШльного виробницт-Fa. Полутоном (продуктною) технолог!ею визнаеться застосування непннх триптих ■■jaroôiB у сфеpi оусп!льного споживання -<идиМдуального та гругювого (поза основного виробництва).

НАУКОЬА 1ЮВИМНА результатов досл!дження полягае в pospf.'Oni нового пиходу у науково-техничному прогнозуванн! з орif-гцт.мцik'b.i на отримання Kuit.KicHoï ОЦ1НКИ eKOH0Mi4H0Ï ефек-tubhoi'ti гpieiîTaôe.itbFiooTi) виробничих та побутових ¡нновац1й в умовах ринку.

Hobi пауков! результата, що BHHeceHi Fia захист.

1.Нова оагаточшшикоьа модель прогнозування !нновацП в ум'Ч:ах ринку шляхом иитаШйного моделювання траекторП Щ но-noi техноло! il в згщожноот!. в1д чинник!в модел! та !нтенсив-iiooTi конкуринцП . яка, на ЫдмШу В1Д Юнуючих моделей, спирастьоя на огюцшлыю розроблен!:

- алгоритм ¡мггащйного моделювання технологгчно! iHHo-nauii та цпв'язану г ним технология розрахунку прогнозних Фжатхших показниклв итог,агора та конкурентов, на основ!

- У -

яких приймаетьея ршення про характер подальшого розпоисюджен-ня новинки га побудування Шноватйних сценарии;

- технологию прогнозування ЖЦ ново! технолог 11 та роз-под 1 лу ринку конкурентами з врахуванням показниклв економ1чно! ефективност! для шноватора та конкурент!в. I •

Вказа1и алгоритм та технология сам: по соб[ с оригдальними розробками, як1 Шдтримують основну модель. ¡.

2.Система формал!зованих п!дход1в в оЩнщ можливостей використання конкурентами засоб!в конкурент! на ринку та переклад принцип 1в функцюпально-варт1сного анализу у прог-нозн1й 1м1тацП конкуренцП як засШ оц1нки ек0Н0М1ЧН01 ефек-тивност1 засоб!в конкуренцП , що е новим Шдкодом до оцШки та прогнозування конкурентоздатност! ново! технологи' 1 суттево поширюе та поглиблюе погляди 1 ставлення до конкурентоздат-Н0СТ1 в П0р1внянн1 3 1СНУЮЧИМИ В1ДЧИ31Ш1ИМИ П1ДХОДаМИ.

3.Новий комплексний Шдх1д до пошукового та нормативного прогнозування виробничих та побутових ¡нновацШ в умовах ринку, що грунтуеться на маркетингових принципах.

До знших методичних досягнень належать поб1чн1

результата, так! як П1ДХ1Д до прогнозування еластичност1 р1вня Щни ново! технолог!! в залежност] в)д обсягу Л пропозицП на ринку, що стане в нагод1 при оперативному управлпни ишо-ваЩею.

ТЕОРЕТИЧЕ ЗНАЧЕНИЯ досл!дження полягас в узагальнешп в!дчизняного та св1гового досв!ду науково-техничного прогнозування, та розробц! адекватних до умов переходу до ринкових в!дносин системи показшШв та методичних п1дход1в до прогнозування технолоПчних 1нновац1й, розробленн! модел1 прогнозування та п!дтримупчих П засоб1В. а також у створенн1 засад для постановки наступних завдань для подальших достпджень в галуз! науково-техШчного прогнозування, розроОки та вдосконалення метод 1 в прогнозування та рац1онал1зац!I 1х застосування, авто-матизацН процесПз 1 орган 1зац1йного та гнформацдиного забез-печення науково-техн1чного прогнозування.

ПРАК№1НЕ ЗНАЧЕНИЯ результатов дослиження полягас в тому, що вони уможливлюють:

- оЩнку економ1чно1 ефективност1 конкретних ¡нноващйних проектов;

- 11ор1Ы1иння та виб1р 1нновац1йного проекту за найб1льшим окопом¡чним ефектом в1д ¡нновацП;

- розробку программ виробничо!, побутово! або комплексно! технолог 1чно! ншовацП;

- оперативке управления продесом технолог1чно! 1нновацП в умовах ринку на основ1 прогнозних сценарПв.

АПРОБАЦШ ТА РЕАЛШАЦ1Я РЕЗУЛЬТАТА ДОСЛ1ДЖЕННЯ. ОСНОВН1 положения мегодичних п1дход1в були використан1 в анал1з1 стану та прогнозуванн! перспектив розвитку технологии електрог1др01мпульсн01 обробки в 1ДП1 АН Укра1ни (м.Микола!в).

На основ 1 методичних п1дход!В дисертацШно! робота в НЮ "ВеСТА" (м.КиКв) у 1992 рощ було розроблено прогноз впровад-ження на ринок УкраКни з 1994 по 2000рр. нового споживчого товару (поОутово! технолог!!) - посудомийного автомату МПА - 4.

Кр1м того, на основ! вказаних П1дх0д1в розроблено прогноз кон'юнктури ринку електропобутових машин та прилад1в.

ПУБЛ1РЛЦП. За час пращ над дисертац1ею з И тематики опубликовано 3 статт! загальним обсягом 2,5 друкарських арку-ша. *

СТРУКТУРА ТА ОБСЯГ ДКСЕРТАЦ1ЙН01 РОБОТИ.

Дисортащя складаеться з1 вступу, трьох роздШв, заюнченпя, б1блюграфП з 75 джерел та 4 додатк!в. Загальний обсяг дисертацП складае 160 сторШок друкарського тексту, вюшчаючи ?.'! таблиць та 15 малюшав.

У В0ТУП1 шзначена тематика та актуальнЮть досл1дження, обгрунтована проблема, сформульована мета та основа завдання.

У ПЕРШОМУ РОЗД1Л1 "Анал1з досв1ду та напрямк1в оц!нки та прогнозування технолог1чних 1НковаЩй в умовах ринку" дана характеристика т^хнологгчних 1нновац1й, проанал13овано в1дчиз-няний та срДтовий доев1д науково-техн1чного прогнозування, ви-явлет причини невдач ¿нноваЩй в умовах ринку та недол1ки застоеувашга комплексного ¡лдходу до науково-техн1чного прогнозування .

Дано опии передумов вдосконалення комплексного походу до прогнозування технолог1чних ¡нновацШ в умовах ринку.

У ДРУГОМУ РоЗДШ "Мегодичне забезпечення прогнозування

виробнимих та побутоьих технологшних ниюьаши ь умш.чч рии

ку" ЗаПрОПОНОНаПа баГ.ЧТОЧИПППКО! а. мол-'л». Пр>4 н.)..ук-1шь' життевого циклу (ЖЦ) ново! технологи' л умоьчх рингу, дчно прогиозний 1'ргмЬ отримнния значонь чинники» m»jkmii жц ною! технологи, описан! Формалiзованi м<-толи ирогнокутним застосуваиня конкурентами на ринку ноте»! технологи йасоСпв конкурент!. Дана методика розрахунк/ шюги<мних Фiнинеових показник1к конкурентtв на ринку t побуду китч криш) ЖН ново) ТЕХНОЛОГ 1 J , lMiTclUil' роз под ¡лу ринку КОНКУКЧП'аМП та OlUliKH eKOHOMiUHOi уфоКТШПЮСТ! ТЕХНОЛОГ 14)101 l!ll>0l.um 1 ь умслка ринку для шмопатора.

У ТРЕТЬЕМУ РоЗДШ "Практична ааотооуъаина П'Опдот. методики 11рОГНОиуи.чкня ШроОНИЧИХ та 11*У}уТ'~)'й). Тол1<аЛ'.Ч' 1 ЧНИ.Х I нчо-

eauifl г: умог-ах ринку" наг.еден) реаудьтати |ющугс<.'П-»го прогнозу-нання норсиок'шг; ролвитку нопнх шреОничих v>-xic»лслмй ел'.-ктрогi лроiMiiy.«bCHOl оброОки та результат пормптаиюго прогновурлнни ПОб.уТОПО! illHOl'.am 1 на ринку УкраП'И.

У БК»Д ЮБКАХ наьед'-'Ш осногчи результата д.ичтдллчшя.

ОСНОВНИЙ 3MICT товотн.

У ход! доолiдл'-ннл проблем wttyKObo-av/iiphi->iv. titvim.y-вання Оули .-/роб./к-чп наступиi татстмчти.

1. ТеХИОЛОП ЧНЧ (НИОИафЧ СУЧ»! • •«•ЧчСИКНУ Н'Л'р! ■Г,у

вироОникн-1 нпоглтора для iiuK(WHii;i (Иго тшж> чшя на рингу пiЛ д 1 OKI зог-.иiiiimx та wiyrpiшпix могиык.

Технологiмни шпотеиЦя - складний комнд<"Г;"Ний бага-

ТОр i HHftFiHfl ПрОЦ'-С, ЬКЛЮЧПШИЙ В Of'Of; nyoill.UhHi , ' 'Кии. >Mi ЧН ' , культур!!!. НОЛ1 ТИЧН i , Природа'! ум-л.и тч М>."ЖЛШ >"»П . СКЛЧДНИЙ за своею структурою, иоаребуючий чиачних нпгим.члмш;. тру Д''-bh х г.итрат i часу.

• i. Питрати та риаик технологimfihx пшоьатй ¡ак! iv..wk!. що 1х йД1Йон>"Ч1ню повинна П"р'-'ду1.ати прогтс..на оцшкп ix наол1ДК1В для I«новатора та суепмитьч. о н>ч-ч»И'ММКЛи

точгйетю пропюгиу. пов'я.уший риаик iниос;miй на ринку.

4. 01дом1 застосоьупаш модол! ониоу т'-хпиа'нччни/; мшо-оац!й но В1ДПог.иднкггь складност! суипльпих 'адмост-: та HpOlH'Clf;. начни¡СТЬ ЧШШИК1Г. ЦИХ моделей ;.Miir«»T{.O.f I ••••■«Л'.Д-ноет! гад конкр^тних снтуац!й. a ix подо i; шин ярлчс еооон окремо занданнн. Тому, Щ модо./ii Н" точнi t тдкшцун'ть inмилку

прогнозу. !ластосовуван1 модел1 не в!дбивають стану споживчо! с в 1 домоет 1 та Шфраструктури спошвакня, а статистика невдач 1ННоьаЩй с:в1дчить про те, що саме ц! аспекта найб!льш важлив1 - 77% невдач припадав на помилки в оценц! соц1альних, ринкових чинник1 в. В1дом1 моделън! методи не дають виходу на оц1нку економечко! (соц1ально-економ1чно1) ефективност! 1нновац11. Методи моделювання потребують вдосконалення, що неминучо призведе до 1х уекладнення.

5. Ефективнк'ть енновац!йного процесу можна оц1нювати на основ! доонгнутих ирямих та непрямих техн1чних, економ1чних та сощальних результат!в. Тому, мета прогнозування технолоПчних ¡нноващй - виявити сусп1льн1 ефекти техн1чних та економ!чних процес1в та о.ц!нити Их для обгрунтування !нновацП. Це можливо на засадах комплексного прогнозування науково-техн1чно! 1нно-вац11.

У св!тл! сказаного, традиЩйн! В1дчизнян! п1дход1 до комплексного прогнозування 1шювац1й е неактуальними, застар1лими у ринкових умовах. Сутн!стю проблеми е в1дсутн1сть систсми ирогнозованих ринкових категор1й та показник!в, а ведтак I технолог ей такого прогнозування при наявност! метод1в I засоб1в.

7. Основними методолог1чними завданнями комплексного прогнозування технологечних ¡нновацей в умовах ринку е:

- необх¡днесть наповнення системи, технолог!! комплексного наукоьо-гехн!чного прогнозування новим зм1стом У Ыдпти дност! з сучасними вимогами ринку до ¡нноваце!;

- ьиробка системи використовуваних категор!й та показ-никев для 1х обробки та прогнозування в межах комплексного П!Дходу;

- цоеднания комплексного вивчення проблеми та застоеуван-ня комплексу метод ев та засоб1в анал1зу та прогнозування для отриманнн необх¡дних показник!в;

- вих1д на оценку економ!чно! ефективност1 технолоПчно! ешювацП в умовах ринку.

0. Траектория ЖЦ технологе! в1дбивае на соб! дею соЩаль-них. скопимечних та науково-техн!чних чинник!в, впливаючих на характер розппвс;к1Дж.ення новинки. Тому, завдання комплексного ирогноз,У1;ання иолягае в об'еднаши знань в техн!чн!й, сотальн ¡й та «юл^чнШ галузях для прогнозування ЖЦ нових

технолог1й.

9. Прогнозування ЖЦ нових технологий можна здпЧспити т!льки у межах маркетингу нових технолог!й, як фактору обгрун-тованност! прогнозування ШновагЦй. Передумовами до. цього е icnyw4i теория i практика прогнозування !нновац!й, суеШльних потреб, НДДКР, виробництва, ринку.

ЗАПР0П0Н0ВАН1 У ДОСЕРТАЦ1Г МЕТ0ДИЧН1 ШДХОДИ до прогнозування технолоПчних шновашй в умовах ринку розроблен! з врахуванням сучасних вимог до комплексного науково-техтчного прогнозування.

Прогнозування технолопчно! ШшвацП здшснюсться шляхом iMiTauiftHoro моделювання ЖЦ ново!' технологи на ринку з врахуванням максимально! к1лькосг1 чинншпв, що визначають траектор1Ю ЖЦТ.

Характер траекторП ЖЦТ описуеться моделлю багаточиннико-во! залежност1 вигляду:

М = f(F1,F2,...F?) де М - значеня функцП ЩТ певного року;

F1.F2....F7 - чинники модел! ЩТ;

F1 - потреба Ц1нових сегментiв;

F2 - Щни cerMeHTiB;

F3 - строки виходу конкурент!в на ринок;

F4 - pi4Ha пропозиц1я конкурентов (виробництво);

F5 - HeuiHOBi засоби конкуренц!!;

F6 - питомi витрати конкурент!в;

F7 - ф1зичний строк слулсби нового товару;

(F1,F2,.. .F7) = f(t) - функщя в!Д часу.

Прогнозування виробничих та побутових технолоПчних хнно-вацШ зд!йснюсться у два етапи:

- на першому, попередньому e-rani проводиться комплексне прогнозування чинникЛв ЖЦТ;

- на другому, заключному етаШ проводиться прогнозування конкурент 1 та ЖЦТ ново! технологи, ощиюеться економ!чна ефективнгеть !нновацП.

Структура eTaniB прогнозування наводиться у прогнозному граф! (мал.1).

НА ПЕРШОМУ, ПОПЕРЕДНЬОМУ ЕТДШ зд!йснюеться комплексне науково-техн!чне та сотально-економ^чне прогнозування, в ход!

- а -

мал.1

Структура прогнозування виробничих та побутових технологГчнйх тноваЩй в умовах ринку.

Нормативна про- Ношукове прог- Нормативне Пошукове прог-гнозування но- позування но- прогнозування нозування но-вих иоОутоиих ьих побутових нових виробни- вих виробничих технолог 1й технолог!« чих технолоИй технолог!й

ЯКОГО ОЩНЮЮТЬСЯ П^'РСИеКТИВК! СУСГИЛЬН! потреби. Т'.'ХН I 'III 1 мол

ливоот 1 I х задовольиення, НЛДНР, ц!ш, попит. Нрогнозу-.твся комплекс заход!в, забезпечуючих на засадах кооперацп стгирец -ня, виробництво, рекламу та розповекдаення новинки, а також сукупн! витрати на п?новац1ю. Зд'1йенк>зться прогнозуваннн по-тенц!йних конкурент!в та характеру майбутньо! конкурент 1 на основ! 1х фШаисовик, маркетингових, конотрукторських. иироб-ничо-технолоПчних. комерц!йних та управл пюьких мажлиык-тей.

На попередпьому етаШ сикориетовуетьея статиетична. де-мограф1чна !нформаЩя, застосовуютьоя ексиертн 1 методи ана.Шг5у та прогнозуьання, а також. оиециш.ни (*>.:(•'мим • •гшьммч'о ма-тематичн1 модел1.

НА ДРУГОМУ, ЗАООЧ1 ЮМУ ЕТА1П прогнозу-'-ться конкур'--¡¡цгл та ЖЦ ново! технолог! 1 . Ощнюеться економг-ша ефектпвпнггь технолог !чно1 шновацП.

Завдання прогнозування конкурент! на ринку ноьо! технологи являе собою одно 1з оаидань прогнозуиаипя т<.-хн"лог1чно1 ¡нноЕ.ацИ в умовах ринку.

Важливизть П прогнозування тдпоп1 дав рол! конкурент I на ринку, тому впливов!, який ьона на нього сирнълне. А оаме, конкуренция:

- етимулюе зростання обсяпь виробництва у прагнчш1 виробник1Б до зростання 1х частки на ринку та маем ириоутку;

- етимулюе зростання р!пня якост1 товар 1 в;

- етимулюе модифпсувания тог*«р1ь та ишнирення д)апнзону споживання;

- еприяе паджнп ц1н та доступносто тпьару;

- призводить до насичення ринку;

- етимулюе технологии! ¡нновацП та икирочуе триьал ють життевого циклу технолопI;

- еприяе максимальному задоьольненню еусШлышх потреб.

Цррел1чен1 ринков 1 явища ми/кна назьати ф/нкцЫми кон-

куренцп , котр! д1ють як на р!зпих етаиах життегого циклу технологи , так 1 на кодному з них.

Оуб'екти конкурент! конкуруюгь М1Л ООбОЮ, ВИКОРНСТПВУК'ЧН можлвосп Ц1нових та нецИкжих заеоб1в конкурент» , 3 не!Цно-вих заеоСНв конкурента використовують:

- патентур.ання;

- ЛЕцензування;

- маркетингов! засоби;

- рекламу;

- 1Плсищ«ния техШчного р1вня товар1в (жорстк1 показники конкуренг<>здатност1);

- шдвищення споживчого р1вня товар!в (м'як! показники конкурентоздатност1);

- комерц1йн1 засоби:

- державний протекц1он1зм.

Суб'ектами конкуренцП е виробники, що посл!довно вихо-дять на ринок протягом життевого циклу товару 1 розр!зняються 1нновац1йними стратег!ими. Виходячи з детально розглянутих у робот 1 ФункнДй знсоб1в конкуренцП та особливостей 1нно-вацШшх стратегий конкурентов пропонуеться система можливос-тей використання ними засобгв конкуренцП' (табл.1)

табл.1

Вшористажм конкурентами засо01в конкуренц! I.

•Ласоби 1ниова Швидкий Краций ЕЦдстаючий Уаповгаоючий

КОНКУр"НЦ11 тор другий другий з м1н.витр. прогалини

Пчтентування X X - X

ЛЩен.^уваннн л X - X X

Маркетингом

заеиОи X - - - X

Т'-хн мни

чинники X - X - X

1'ПОЖИГ.Ч1

чинники л - - - X

Ц1 на X ___________ X X X X

Аналог ми*1 використання засоб1в конкуренцП " ¡нноватором" та ".-лпоьнкмим ирогалини" поясшиеться спор!дненим характером 1У л1ялыкх*т1 . 'Чннсьчтор" виетупае в якост! заповнюючого нрогадини" 1 навнаки. 'Гаке явите в1добра*уе цикл!чний характер 1 нновннлй .

Июля того, як конкурента 1 можливост! виробнигЛв визна-г!енI, прпв'уцгп,''я !м(т'1Ц1й1)е моделювання ЖЦ ново1 технологи на осноы алгоритму рознидьпу ринку конкурентами (мал.2).

мал. 2

Блок-схема 1м1тац1йного моделювання !нновац!I.

де-. Цс - ц!на поточного сегменту;

Цк - нижчий р1вень ц1ни конкурента;

Пс - потреба поточного сегменту;

Мк - сумарна пропозиц!я (виробнича потужн1сть) конкурент!в.

У ход! !м!тац!йного моделювання ЩТ ведеться таблица, ку-ди вноситься значения чинник1п модел! ЖЦТ за кожний пер!од I ' ведеться 1х обробка для отримання прогнозних ф!нансових показ-ник!в конкурент^. У ход! ¡М1тац1йного моделювання пшовацП прогнозуються вар!анти застосування конкурентами засоб!в конкурент!. При вибор! з модливо! мношни засоСНв найб1льш ефек-тивного засобу застосовуються принципи фуНкЩонально-вартЮТо-го анал!зу (мал.З).

Ефектом в1д застосуванням засобу конкуренцИ е збыъшення або збереження виробником свое! частки ринку, збельшення або збереження маси прибутку або рентабельное I. Виб1р засоб1В конкурент! зд!йснюегься на основ! найб1лыного ефекту або най-менших втрат. Якщо жоден з ефеклчв в!д застосування засоб!в конкуренцН або Их комб!нац1Я не влаштовуе заданий р1вень. -прогнозусться вих!д конкурента з ринку.

При розрахунках ЖЦ ново! технологи застосовуються специально розроблен! формули.

Результатом 1м!тац!йного моделювання ЖЦ ¡нновацй е прогноз ф!нансових показник1в конкурент!в та прийнят! прогнозн)

мал.З

Застосування функц1онадъно-варт1сного анал1зу в 1М1тац1йн1й модед! конкуренцН.

так.

^Ефект в!д використання ц1ни

Вибц> засоб1в конкуренцН за найбьпыиим або заданим ефектом

Hi

Вих1д з ринку

рШення щодо характеру розвитку ришсу та йот розпсццл конкурентами (мал.4).

мал. 4

Розпод1л ринку конкурентами.

де: "1"- час виходу на ринок 'Чнноватора", а Г'Г'- Гюго частка на ринку; "11Щ"- час виходу на ринок "швидкого другого" та "кращого

другого", а %"ЩЦ"- ïx частка на ринку; "ВМВ"- час виходу Fia ринок "в1дстаючих з мШмальними

витратами", а %"ВМВ"~ ïx частка на ринку; "ЗГГ- час виходу на ринок "заповнюючого нрогалини", а

%"ЗП"'-його частка на ринку; — !— -рухлив i ме«1 ринкових часток конкурентiв ;

-MiCTKiCTb ринку. В залежност! в 1 л конкурентних можливостей виробники мо-жуть по р1зному розподиятися по ц1новим сегментам, а р1знг можлив! вар!анти застосування 3aco6iR конкурентï зумовлюють pi3Ht варганти прогнозних ситуацШ по роках, аж до змШи самого складу конкурент i в. На ïx ocuoei будупться нрогнозш сце-нар i 1 пшовацП.

Перех1д в насиченн! в!д сегменту до сегменту продов-

ЖУСТЬСЯ ДОТИ, ДОКИ Н1НИ На РИНКУ Не ДОСЯГНУТЬ НИЖЧОГО piBHH

HiH виробника з найменшими витратами (БМВ). При такому стан1

прогнозуетьоя насиченкя ринку.

Момент насичення ринку Сажано прогнозувати хоча б тому, що з цього моменту р13ко зростае ймов1рн1сть насгупно! 1нно-вацП, яка може полягати як в появ! нових покращених товар 1 в "заповнтчого прогалини" нового 1нноватора, так 1 в появ1 нових виробничих технолог¡й, знижуючих нижчий р1вень ц!н. Прогнозування ринку в цик умовах суттево ускладнюеться, оск1льки характер майбутньо! 1нновац11 не в1домий. Однак, уяву про еко-номечну доциыиеть та ефективнЮТь поточно! 1нновац11 можна скласти ще до прогнозу насичення ринку. Особливе значения мае прогноз економ1чно! ефективност! 1нновацП для 'Чнноватора", нкий бере на себе основний ризик цього заходу.

Показниками економ!чно! ефективност! 1нновацП в умовах ринку для Пшоватора е величина маси прибутку та р1вень рента-бельност! 1нновац11 за строк упередження прогнозу.

Моделювання ЩТ може проводитись за участю експерт!в, що брали участь у прогнозуванн! чинник1ь модел1 ЩТ, забезпечуючи таким чином пост!йн!стъ складу та участ! експертних груп на вс)х отапах прогнозування технолог1чних !нновац!й. I вар1ант1в модел!-прогнозу ВДТ може бути не один, а к1лька. В цьому раз!, прогнозування технолог1чно! 1нновац1! в умовах ринку буде за-вершуватись ствставлениям показник1в економ!чно! ефективност1 оптим!стачного, песим1стичного та найб1льш ймов1рного вар 1антIв прогнозу ШяовацП шляхом визначення !х абсолюгних та в!дносних р1зниць.

Положения методики прогнозування технолог!чних 1нновац1й в умовах ринку були використан1 при пошуковому прогнозуванн1 виробничо! !нновацП та нормативному прогнозуванн! побутово! шновац!5.

Результатом прогнозування виробничо! 1нновац!1 стала виробка рекомендаций по нарощуванню р!вня техн!чно! доскона-лост1 технолог¡й електрог!дро!мпульсно! обробки (ЕГЮ) та 1х конкурентоздатност! в пор1внянн! з альтернативними , конкурентами технолоМями.

Поширення масштабу застосування технолоПй ЕГЮ залежить не тальки в1д !х вдоскшалення та Шдвтцення техн1ко-еко-ном!чного р1вня електрог1дроустановок (ЕГУ) 1, таким чином, вIл усгпшно! конкуренцП з альтернативними технолог 1 ями, але 1 в 1д структурних гзмЦ[ у промислово-виробнич!й побудов! еко-

ном1ки Укра5ни (СНД).

Ц1 структурШ зм1ни подан! в державних програмах приор!тетного розвитку р!зних галузей виробництва.

Таким чином, поширення викориетання ЕГУ буде залежати в1д двох чинник!в:

- зб1льшення чаетки технологичного устаткування, що припадав на ЕГУ в насл!док усп1шно1 конкуренцП ;

- екстенсивне зб1лыяення потреби у профышгаму технолог 1чному устаткуванн1.

Розробники та виробники ЕГУ у змоз] викориетати обидва чинника шляхом вдосконалення технолог!й 1 устаткування та участ! в реал!зац!1 галузевих програм розвитку.

Усп1шне заетосування за кордоном в1дчизняних тёхнолог!й ЕГЮ говорить про 1х високий технолог!чний р!вснь. У зв'язку з цим, для подальше I усп1шно1 д!яльност! на м!жнародному ринку технолог!й рекомендуеться зосередити зусилля на наступних напрямках:

- вивчення динам1ки вимог до техн1чних параметр!в пох1дного продукту та доведения технгчних характеристик ЕГУ до потрЮного ровня;

- вивчення зразк!в-аналог!в ЕГУ виробник1в-конкурент1в на св1товому ринку;

- оЩнка потреби в ЕГУ та поииту на св!тових ринках;

- орган!зац1я реклами, збуту та техп!чного обслуговування ЕГУ на св!тових ринках;

- продаж лШензШ на виробництво ЕГУ.

Результатом прогнозуванпя ново! побутово! технолог!I став прогноз початкового етапу Щ автоматичних побутових посудомий-них машин на ринку УкраКни з 1994 по 2000р.(мал.5) ! оц!нка економ!чно! ефективност! шновацП для пшоватора - В0"Шконд" (м.Микола(в), що склада понад £9%.

мал.5

Прогноз розвитку ринку побутово! технолог!! по Укра!н! (автоматичних посудомийних машин)

ОСНОВН1 ВИСНОИШ ТА РЕЗУЛЬТАТА.

1. Розроблен! методичн! положения прогнозування виробни-чих та побутових технологччних 1нновац1й в умовах ринку дозво-ляють ошнювати економ!чну ефективн!сть 1нновац1й шляхом нормативного та пошукового прогнозування побутових та виробни-чих технолог1й та мае м1хгалузеве застосування. На ц!й основ 1 може прийматися рПвення про !нновац!ю, про ви01р стратепчно! зони госнодарювання.

'<'. Розроблен! методичн1 положения,призначен1 для прогнозування комплексно! !нновац!1 в умовах ринку (прогнозування по-бутово! технолог!! та забезпечуючо! И виробничо! технологи).

о. Прогноз ¡нновацП може бути покладений в основу розробки программ 1 нновацП.

4. Розроблен! п!д час прогнозування сценарП !нновац11 можуть бути використан! з метою оперативного управл1ння 1нновац1ею !, таким чином, полелиити процес прийняття рШень на р1зних етапах вировадаення та розповсюдження ново! технолог! I, дати "пшоватору" додатков1 переваги над конкурентами. Комплекс прогнозних сценар!!в !нновацП може в!д!гравати роль

основних та допом!жних ШструкцШ або рокомендаШй у процес! само! 1нновац11.

5. "Супров1дне" застоеування прогноз ¡ь при фактичШй ПшовацП вияеигься корисним не Т1льки для "1нноватора", ало 1 для розробника (виконавця) прогнозу, оскиьки дозволить вдосконалювати иетодичШ Шдходи до нрогнозуьання - проводити вериф1кащю прогноз1в шляхом в1дсгежування фактичного розвит-ку под1й, виробляти прогнозн! норматив» та функШоналвн I за-лекност1, формувати 1нформац1йну базу \ т.1. Напрацьований таким чином досв1д дозволить безперервно п1двгацувати як1сть наступних прогноз¡в.

6. Найб1льш ефективно тага прогнозна д!яльн1сть може зд1йснюватись у межах спец1ал1зованих наукових орган1заЩй та в!ддШв (лабораторШ) при галузевих, академ^чних та сусп1ль-них наукових центрах, технопарках, де науково-техн1чне прогно-эування може отримати певний проф!ль.

7. Шсля того, як в орган 1заЩйному питанн1 буде досягну-та певн1сть, можна ставити наступи 1 пауков 1 завдання, характер вир!шення яких буде залежати в!д спец1ал1зац1I.

До таких завдань належать:

а. Розробка 1нформац1йного та орган^зацШюго забезнечен-ня комплексного науково-техШчного прогнозування в умовах ринку.

б. Подальша розробка та вдосконалення 1пдход1в до прогнозування сусШльних потреб з прив'язкою до конкретно! галузк

в. Розробка та вдосконалення метод1в комплексного науки-во-техн!чного прогнозування та раЩонал1зац!я 1х застоеування.

г. Автоматизац1я процес1в комплексного прогнозування нау-ково-техн!чних Шновашй, 1м1тац1йного моделювання Щ ново! технологи.

Основн! положения методики прогнозування технолог¿чних 1нноваЩй в умовах ринку викладеН1 за участю автора у статтях, що були надрукован! в наукових виданнях:

1. Курза Ю.П. Прогнозування технолопчних нововведень в умовах ринку. Зб."Наукознавство та 1нформатика", 37,1991,-Ки1в, Наукова думка, с.93-96.

2. Курза Ю.П, Крисов В.С, Колом1ець Т.О. Модел1 прогнозування конкуренцП га життевого циклу на ринку ново! техно-

- 18 -

лот.- Наука та наукознавство. 1-2, 1993.с.102-107.

3. Кориний 0.0, Курза Ю.П, Крисов В.О, Колом1ець Г.С. 1нформац1йн1 модел1 прогнозування конкуренцП та життевого циклу продукт 1 на ринку нових технолоПй.- 1нформац1я та ринок, 5-6, 1994, с.12-17.