Проблемы ценообразования в экономической деятельности общих предприятий стран Западной Европы тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Заблоцкая, Рита Александровна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.14
Автореферат диссертации по теме "Проблемы ценообразования в экономической деятельности общих предприятий стран Западной Европы"
РГ6 од
MIHICTEPCTBO OCBITII У К P Л ï H и 2 ЙИГВЕЬ'Я^ УН1ВЕРСИТЕТ ¡мен! ТАРАСЛ ШЕВЧЕНКА УК'РАГНСЬКИЙ 1НСТИТУТ М1ЖНАРОДНИХ ВЩНОСИН
На правах рукопису
ЗАБЛОЦЬКА PiTa Олександр1вна
П РОБЛЕМИ Ц1Н0УТВ0РЕННЯ В ЕК0Н0М1ЧН1Й ДШЛЬНОСТ! СШЛЬНИХ П1ДПРИ6МСТВ KPAÏH СХ1ДН01 6ВР0ПИ
спе1иальшсть 08.00.14. — cbítobc господарство та м1жнародш
eK0H0MÍ4H¡ в1дносини
Автореферат
дисертацм на здобуття вченого ступени кандидата еконолпчних наук
Кшв — 1993
Дпсертащя викопана на кафедр! лпжнародних економ1чних [мдносип Украшського 1нституту ипжнародиих в1дносип при КиТвському ушверситст1 ¡меш Тараса Шевченка.
Науковий кер!вник — кандидат еконохпчних наук,
доцент Шнирков О. I.
Оф1Ц1ЙН1 опоненти — доктор сконолпчних наук,
професор Степаненко В. О. кандидат еконолпчнпх наук, Феоф1лов С. Л.
Пров1дна оргашзащя — кафедра лпжнародних еконолпч-пих в1дносин 1 зовшшньоеконом1чних зв'язюв Харювського шженерно-еконолпчного шституту.
Захист в1дбудеться Ж шА ¿993 року о годин 1
на засщашп спешал13овано1 ради Д.168.18.20 при Кнпзському ушверситет1 ¡м. Тараса Шевченка за адресою: 252254, м. КиТв, у^д-г-Медыжкова,- 36/1, зал пмоноТ ради. А,./'. „ ^ I
3 дисертащею можна ознайомнтнея у б1блютец1 КиУв-ського ушверситету ¡м. Тараса Шевченка, вул. Володимпр-ська, 64.
Автореферат було розклано
Вчений секретар
спец!ал1зованоТ ради, (¿Ш-У^
кандидат економ!чних наук О. В. СШЖКО
ЗАГАЛЪНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Одн1сю 1з нэ1важлив!ших умов ycnlxy господарських реформ в кра!нях Cxiдно! Ввропи, запоб1ганню спаду виробнитгва в створення сприятливих умов для ¡ноземних !нвесТиц1й, а такой для включения нац!оиальяих екани«1к в м1нснародний розпод!л npaql. В тэпвр1шн!й час питания вивчення сучасних тендвнцП раквитку сп1льних п1дпри-емств прид!лявтся велика увага в економ1чний л!твратур!. Остаин!к часом р1зкр зросла зац!кавлэн!сть до проблем вивчення д1яльност1 сп!льних п1дприЕмств в державах Сх!дао1 Ввропи.
На вир!Еэння зазначенкх проблем напрзвлэн) реботи бзгатьоз в!домих вчених: В.С.Будк!на, А.О.ФЫпенко, О.П.Рукяшрва, E.JT. Буткевича. В.1.К1с1ля. Широка коло пигань, яке повя'зано з д1яль-Htcno сп!льних п1дпрюмств, розглянуто в наукових роботах !.П.«а-м1нського, М.Черкасова, Н.М.Возносэнськоi, О.С.Шатал!на, О.Л.Яксв-лэво! та 1н. Проблемам досл!даення сп!льних Шдпризмств, яя фортп м1жнародних екоьом!чних в1даосин, присвячен! розробки зах1данх bkohomIctIb та вчэяих кра!н Сх!дао! Ввропи, такта як К.Наяяиллга (Канада), К.Г.Ф1нг (Герман1я), Даяну Дан ¡ель (РумунI я), Маска tena (Угорщина), Е.Садовська-Цэсьляк, Р.Пад, Л.Киэрзс (Польша) та !н.
Вивчення опублtковагт роб!т показуз.що Ц1 робота в основному присвячен! орган1зац!Ёно-правовим питаниям створэняя та д!ялъ-ност t сШлышх п1дориЕМств, проблемам визначення Is офзктквноат!. Разом з там, в економ!чн!й л!тэратур! не отршали глйскогз тсорэ-тачного обгрунтування питания ц1ноутворення на сШльнкг п!дпрп-емствах при вс(ей важливост! ц!в! проб-чвми дяя iz экснсг* !\.га! д1-яльност!.
Все випзэзгэдзнеэ ! вкзначило вге5!р тоет та ~н1сту дасэрта-цП. При виггористаннi терм!ку "кра!ни Сх1дао! Ввропи" в ' дксорта-ц1йн!й робот! ми вяяодали з того, що по в!днототп да дэрязв, як! ран1ино входили в РЕВ, в оф1ц!йжпх та робочих документах н1жяарод-пих еконопi7ХГИХ орган!зац!й в даштЗ час викоржггозуятьсл дех!лыса торя1н!в, а точн!ш: "кпа!ни Ох!дчо! Вврипи", "кра!ни ^игрально! та Сх1дно1 Ввропи", "кра!ни шрех1дцо1 шсоясм1ки". Estílp нязви да-
сертацП йув визначений ва т1лыси t не ст 1дъки географ 1чнши причинами, а пара ва все сукуш1стю еконам1чних npodssM, як! вир!шу-иггьая циии державами, наявн1стыо загальних сцвциф!чних рис гврехо-ду да ринкова! модах! економ!чнога розвитку.
Основною метою робота в вивчваня тваротачнш та пракгичних пзггань формуварня ц1н ва сп1дьних п1дприЕиствах в ex t дноевропвЯоь-ких кра1вах. <
Дм досягнання поставлено! мети в pod от I вир1туються сл1ду-ч1 вавданвя:
- уза^ахьвштгься твораггичн1 та пракгичн! розройкн 1иозенних 1 в!тчиашших екояом!ст1в з питань сучасних тенденц1й розвитку сп1льних гЛдпривмотв в cbItobIï qkohohIu! вц!лому та в сх!дноевро-шйських кра1нах вокрема;
- проанал!зовано законодавчI акта, як! рвгулшпъ створеаня та д1ялън!сть сп!львих п1дприБЫСтв в кра!вах Сх1дао1 европи, а бвзшсвредаьо полшвнь, як! торкаться проблем ц1ноутворвння на сп1льних п1дпривмствах;
- доол1давно сшц!ф!ку ц1ноутворення ва сп!льннх п1дпрдамс-твах в кра1нах пврех(дно I вконом!ки;
- досл1даино варт1сну оц1нку вклад!в .в статутний кап!тах СП1ЛЬНИХ л1дпришств;
- показано сшцнф!ку ц1ноутворвння ва власну продукт в сп!лъних Шдприейств;
- роакрито нэхан!зм використання р1вних методIв для виявлэння зловживацъ трасфэртними ц!нами в д)яхьност1 cnlльяих Шдгциемсггв в perioHi.
Предав том дрсл!даэння е проблема ц1ноутворакня на спшних п1дор®Е*1ствах, створених в кра!нах Ci t дно! бвропи.
Об'ектам досл1дк0ння е сп1льн1 п1дпривмства з участи 1нозем-ного кап1талу в кра!нах Сх1дно1 Европи.
Методика доел!дкення. Теретичною основой доел I дгання в робота ведущих в 1тчизняних та 1ноземжних економ1ст»в, публ1кац! 1 та документа м1жнародних орган 1зац1Йр в особливост! Центра ООН по ТНК, законодавчI акта про сп1льн1 ШдпртЕмства держав Ох! дно I Ввропи.
Методолог 1тшу основу складагггь прийоми д! алэкшчно! лпг1ки та системний п1дх!д.
!нформац!йноо бззоп досл1да9нь були статистичн! дан! я!яна-родних економ1чних орган1зац1й, публ!кац!! в кра!нах даного раг1-ону.
Для вир Iшэння шетавлэних в робот 1 задач викориптовувалкся метода лог!чного узагальнення, ст8ткспгта1 I економ(ко-матемаггичн! метода.
Тема дисертацП зв'яана з дрсл1адвннчии, як» проводиться ка-федроо м1жнародниг внонсм1таих в1дносин Укра1нського (нстатуту м1жнародних в 1дносин при Ки1всысоку ун1верситет1 1м. Тараса Иэв-чэнкя.
Наукова новизна досл(двэння заключавться в сл1 дутому:
- визяачэно основн! фактори та форни деформацП пошггу та прогозицМ в кра!нах Сх1дно! Свропи як найван1лив1ш1 особливост! економ1чного серэдовища функц!опування сп1льнтсх п!дпривмств в у*о-вах ринково! трансформац!! I* нзц1ональтап£ економ1я;
- доваляно сушрэчний хзрлтшф вгигипу сп1льнгас ШдприЕмЬтв в кра!нзх тарех(дао1 екояом1ки нз м?хэя1?м фср*увлшя р!вномжноI ц1ни;
- Щпоутво'рен.нл в у.чепах д1яльнсст1 сп1лыгах г1дартзмств а сх1д!Тос1зрошйсыпя крэ!нлх розглядазтьсп як фактор ( особлив^
на абливення прошрцИ внутр!шн!х I св!тових ц!в на основ! та в результат! д1алвкгичного шрепдзтання нац!анальних та св!тових ц1Еоутворюочих фактор 1в;
- визначено еканам1чн1 паре ваги сп!льних гНдприемств, як! функцIонують в уиовах багатор1внево1 систеки ц!н в сИдноеврошй-оьких кра!нах;
- роакркго ви1ст та особливост! трансфертного ц1ноутворення в еконон!чн!й д1яльност! сп!льних п1дпризмств в кра1нах шрх!дно1 еконон1ки;
- в!добрашно вростасчу роль пехав!вму трансфертных ц!н як скрито! форми вивозу кап Iталу !з кра1н Сх1дно1 8врага в уиовах соц 1 ально-економIчноI наатаб!льнаст! I пов!льних теип!в ринкавих трансфорнади.
Практична ц!нн!сть результата доелIдваиня визначаеться ыом-лив1стю 1х використання для подальшет наукових розробок в сфар! роза!тку сп!льних п!дпривыств в кра!нах Сх1даоI Оврога.
Положения та висновки, як! вроблвн! в робот!, ножуть бути використан! в сшц!адьних курсах а про&аэи роавитку сп!лъних п!д-пржметв, при створена! учбових пос10ник!в, напЮанн! курсових та дипломних роб!т за дано! тематики, а таком фах!вцяыи при вир!-шенн! задач по створешш та д!ялышст1 сп1льних »(дпржыств.' За-пропонован! рекомездац! I можуть бути використан! на практиц! в процае! д1яльноот! сп!дьних п1дпризкств, годотковими органами дая в1явл9ння зловживаннь трансферггнши ц1нами.
ЭаМдао з результатами дрсл1двенвя на захист виносяться од!души положения:
I. Кра1ни Сх!дно1 бвропи в потенц!Йним регЮном дня !нввсти-ц!й 1ноз8много кап!талу, що в значн!й и1р! залежить в!д усп!ху вапровздаувано1 ринково! трансформац!! економ!к даного рег!ону.
2. Ц!на на сшльних Шдпризмствах повинна аабезпочоти рвал!-
зац!ю економ1чноI зац!кавлвнност! як для комного його участника, так I для п1дпрквмства в ц!лому.
3. Нац!ональна варт1сть в кра!нах учг.стник1в I 1нтерн азональна варт!сть в головнями кр!твр1ями t варг!сною базою при фор-муванн! ц1н на продукц1ю сп!лъних п1дприЕмств. "
4. ДIяльнiсть сп!льних п1дпризмств в кра!нах Сх1дао! Европи характеризувться сугорвчлив1стю 1х впливу на процэс ц1ноутворення в цих державах.
Б. Сп1льн1 Шдпривмства, як! створпються в кра!нах 0х1дяо1 бвропи можуть активно сприяти зближэнню нац1ональних варт!сних пропорц!й дэржав цього рэг!ону з св!товими.
6. При формувапнI р!вн1в ц1н на власну продукц!ю сп!льних п1дприЕнств можуть використовуватися р1зн! бази ц!н, як! визнача-ють р1ввнь само! ц!ни, а такгм I ступ1нь зац!кавлэност1 партнер1в в участ! в сп!льному п!дпрж!мств!.
7. Сп!.яьн! п!дпривкства д!шъ в багатор1внев1й систем! ц!н ! використовупть в сво!й д!яльност! гореваги, як! виг!кають з комб!-нац!! !х р!зноман!тних piBHefl.
8. Для затаб!гання прихованого вивозу прибутк!в з кра1н. Сх1дно! Бвропи за дрпомогою зловжизань трансфвргними ц1нам! кра1-нам даного рег!ону шобх!дно запровадити законодавч! акта, як! обменить використання трансфертних ц!н в д1яльност! сп!льних п!дпри-вметв.
Апробац!я робота 1 рэал !зац! я результат !в досл!давнпя.
ОсновнI рэзу.лътати досл!жезня, висновки ! пропозиц!! .як1' м!с-тяться в дисертацН, обговорявалися на зас1даннях кафедри м!яша-родних оконом1чних в!дносин Ки1вського ун1в8рс1тэту 1м. Тараса Шевчвнка, в(добрзшн! в тазах науково-практичноI конфервнц!I "Ио-хан!зм сп!льного п!дпривмства" (Ки!в, березень 1990 р.)
Ойояг в структура робота. Дисергац1я складаеться з вступу, трьох глав, заклотення, списку л!таратури г 245 найменувань, м1с-тить в codi 147 стор. машинописного тексту.
3HI0I РОБОТИ
У вступ! розкрито актуалън!стъ теми дрсл!даення, дано характеристику вивчвнностI проблами, сфориульовано ц!ль 1 задач! ди-свртац!£но! робота, стисло викладено наукову новизну I практичну ц!на!сть робота.
В глав! I "Ieopenrai аснови анал!зу ц!ноутаарення на оп!ль-них п!дпривмствах в кра!нах шрех1дао1 економ!ки" розглянут1 основа! т8ндэнц!! розвитку сп!льних П1ДПрИВМСТВ В CBlTOBta економ1-ц! в ц!лому ! в кра!нах Сх!днай Ввропи, закреыа, а також методолог!я вивчення Щноутоворення в д1яльност! сп!льних п!дпри-виотв в сх!даоевропвйсысих двркавах.
1нтернац!оналIзацIя господарсыш! д!альноот1, тоглиблвння роашд!лу црац! в об'вкгивщш основою по яви ! шаидкого разповсод-ивння ода1с1 з пирако використовувмих форм м1ншародвога економ!ч-вого сп!вроб!тницгва, а бвзпосервдньо - сп!льних п!дггризнств.
Sri дно з загальноприйнятим назначениям, сп1лышм п!дпривмс-твом називасться п1дприЕмотво (компан!я, асоц!ац1я), створвнв дво-ка суб'ектаки госгодариваняя ! припускаюче швний ступ1нь об'ед-вання актив!в парггшр!в, сп!льне кар1вництво виробницгвом ! роз-шд(л ризику I прибутку узгодааним чином.
На основ! дол!дазння ц!е! форми м!жнародного сп1вроб1тнищъа робиться вксновок про те, що cntzbHi п!дприйнства як економ¡чна категор1я в лэнцюгом орган!зац!! виробнетн!х в!дносин, ца склада-ргься м 1ж госппдарчши оданицями р!ннш держав, регулзоються за-гальними законами товарного вирабницгиа, i в1добра:кутъ розвиток сусп!лышго характеру продукта? ших си.
, Широта плкористаппя сп!лишх п!дпр>юмств в caiTOBlfi пракгиц! пояс1йоетьг.я тгста поревзгаии, як! иалжиъ гдiй форм! сп!вроб!тниц-
тва, як в орган !вац!йному асшкт!, так I в економ!чному план|, в саше:
- створення сп!льних п!дпривмств полвппуе задачу ф1нансуван-кя великомасштабних проект 1в та придания стартового каШтаду;
- при ц!й форм! сп!вроб!тницгва досягавтьед високий р!ээиь сгац!ал!зац! I збутових п!дрозд!л»в, створюшъся високосшц1ад1зо-ван! виробницгва з великими конкурентними можливостями;
- спIльн! п1дприЕНства сприявть зменшенню ризику кап1тадп-вкладеннь в богатьох сферах д1яльност1, горш за все в сфвр! науко-во~досл!дних I доел!дно-констру1сгорських роб!т;
- використання орган 1зац1Йно! формн спального Шдпрязяства сприяв скороченнп витрат виробяицтва ! об 1гу, п!двищув швидк1сть обороту кап!талу;
- створення сп!льних п!дпривмстз сприго пвреборення р¡знонз-^тних ебмежень на вив!з та вв!з кап!талу.
В той же час вищвозначен! пвреваги сп!льних п1дпривяств у в!дношенн! до !нши форм сп!вроб!тницгва обумоалсяпъ I склада 1сть реал!зац)! ц1е1 форми економ!чних в!дносин, яка шв'язана з вияо-гоп гарант!й захисту 1нвестованого кап(талу, з1ткнвнням 1тврес1з партнер !в по сп1льному проекту.
В тегор!пн1Я час саме промиеллво розвинвн! крз!зи в основной сферою створення ! д!яльност! сп!льнзсс п!дприЕмств. Ця тваданц!я обумовлена там, що прям! !ноземн! !нвостиц!! набувакггъ вез б1ль-шоГваги як !нструмент дал глобально! економ!чяо! !етеграц!1 ц!з кра!н. КонцэнтрацIя створэння сШльних п!дпривмств в протслово розвииених кра!нах зв'язана з д1ви р1зних структургосг I цякл1чнст фактор!в: нпнкуре1щ(я в сфер! технолог!I ! транснац1онзльнэ, вну-тришньогэлузеве виробшщгво; значяий оконом!чпий I науково-техн!ч-ний потенц!ал~шх кра!п; 1нтенсивикй роявиток м1ж ниш св1тових 1нтеграц!ЙБш: процэс1в; стаб!льп! темни етонпм1чного росту в го-р!вт!.ига1 з б!льга!стю !зштих ргэг1шпв сп 1ту.
В основ) низысо! зац!кавлэност! зах!дних кра!н в 1нвестуван-н! в ековоШку кра!н, що развиваться, ва вашу думку, с низкий р!вень техноло Пчного I твхн!чного прогресу в цих державах. Автоматизац!я ! вимоги у в1дЕошенн1 якост1 роблять наквал!ф1кавану працп в(двоено менш важливим компонентом вирой ничих виграт, ани-яуочи шрвваги сторення сп!льних шдпржматв в цих кра1нах. Втра-чаичи ц1 шрвваги з точки зору виройнищ-ва, б|лнп1сть кра!н, що развиваться такоя не маюггь достатьньо мЮТкого внутришнього ринку, який би оправдовував створення сп!льних п1дприемств а точки вору обоягу абуту.
Ода!вс з важливих умов успНу господарч!х реформ у сх!дноев-ропайсысих кра!нах, перэборення спаду виробницгва в створення сприятдивих умов для 1в038нних ¡нввстиЩВ i для включения нац1о-налышх эконом! к у и1инародний розпод1л прац!.
Залучаючи !воземн! 1нвестиц!1 в економ!ку сво!х кра|н, дер-вави Сх!дно! европи масть на иет! гввн! ц!л! I вигоди. Сп1льн! п!дпржматва спршшгь вадученно в 1х кра!нм сучасно! технологи I досв1ду орган!зац! I I иер!вницгва виробнищвом, а такоя в сфер! маркетингу, зб!лывзнн1) виробницгва деф!цитних товар 1в, роав!тку конкурентних ринкових в 1дносин, зи 1н1 структури експорггу цих кра!н шляхом вб!лыоення екешрту товар! в промисдово! об ройки.
Зах!да! парггнери, йдучи на створення сп!льних п1дприЕмств в кра1нах 0x1 дно! европи, приймають до увги вс1 т! шрвваги, щр ви-т1кавть в ц1е! форми сп1вроб!тницгва, а сама те, що схIдвоеврошй-оьк1 краГни в великим ! в 1даосно веторканим ринком; в числена! квал!ф1кован! кадри, а вароб!тна плата низька; !снув 1ндустр1альна !вфраструкгура ! Т9гн!чна культура; ц! кра!аи ближчв за вс|х роз-ташован! да вах!дноеврошйсыюго ринку.
В ц1лому кра!ни 0х!дно1 Европи притягують зараз увагу потен-ц1йних !нвестор!в, алв ця зац!кавлен!сть пов1ЛЬНо вт!лветься в конкретн! !нвестиц!йн! проекта. В 1992 роц! обсяг прямот !нозвмних 1нвестиц!й в ц1 кра!ни складав II млрд. долл. Нозначвий обсяг ¡ао-ввмного кап!та.ну в економ!ц1 кра!н даного регтну поисняеться тими труднощами, з якими з1 пенулися ц! кра¡ни при переход1 до ринково!
економгси. Для залучвння крупнот !ноземних кап1тал!в головне - цэ загалыий !нвестиц!йний кл!мат в кра!й!, яккй характеризуя р!вень та динам iку розвитку економ!ки, соцIально-культурнI та трудов! традицП насааэнвя, стаб!льн1стъ пол!тичного режиму, яаявн1сть природ-их pecypclB та ринку збуту, стан ф!нано!в I т.д.
В комплекс I економ!чних умов, регулюгочих госппдарську д!яль-н!сть сп!льних п!дпривмств, одна з ведучих н1сць налэяптгь рэяаюу ц1ноутворэння. Цэ обусмовлэно насамшред там широкий фушщЮналь-шст впливом, який ц1ни можуть чиштги на ефэктавя1сть дIяльностI сп1льних п!дпривмств, результата якого можуть бути нэ т1льки гози-тивними, але й нэгативними. Ц1ни безпосередньо впливаягь на дохода сп1льного п t дпрИЕКства в!д реал!ззц!! товар!в та по слуг, такиа чином вони можуть визначити структуру виробницгва I метода роЗоти сп1льного п!дпривмства. Ц1ни е 1стотним елешнтоя, визначавчшя ф!нансову стаб1льн1сть сп!льного п1дприБМства I tro здатз1сть Эти на ф1навсовий ризик, а також сильною зброею в боротьб! з конкурентами.
Махан1зм ц1ноутворэння на сп!льниз п!дпрз©мствах повинен за-бвзпэчити для партнер!в взаемовиг!дн! умов1, як! дозволять проводит госшдарську д1яльн1сть.
1ак як сШльн! п1дпрдамства е невШ'евшло частиноя господар-ського мэхан!зку приймадчо! кра!ни, то природно, що нац1овальн1 BaprtcHl проппрц! I сильно вшивать на форауваяня варггост! прсдук-ц! I спIльнет п1дприЕКств. Формуваннп ц!н на продукц!п сп!льного Шдпргамства т!льки на баз! нацЮнальнкх виграт Еэпрйнягн! для стратег1чние ц1лвй шдпривмства, так як нац!ональн1 вар ост! як травило в 1дображуить ! недорсонзду техно иг!ю, твхн1чну в!дота-л!сть виробництва, далеко не пвредовий р!вэнь планування нер!вниц-тва. Використання даного п!дходу до ц1ноутоворення на продукц!ю сп!льного niдприсмства також неприйнятно !з за неконвертованост! нац!ональних валют кра1н Ох!дно! Свропи.
Розм'р в!дпшзння ц(ни в!д варггост! в умовах ринково! етоно-м!ки залэжить в!д студапл впливу на ц!н>. попиту 1 праппз!ц11 това-р!в. Вплив закону взргост! I проппз!цП в крз!наг. Сх!дно! Ввропк
восжгь обмвженнй характер. Оправа в току, що в умовах дефориацП ринку, слабко! конкурент I аиробник' на ркнку цих кра!н диктув ц1ни. 3 1ншого боку, в парах 1даих вконои1ках в умовах !нфляц1! та опаду вирпбнтггва душ деформувться 1 попет. Таким чином, двформац!я аакону погаггу I пропозицМ проявляеться а одного боку в форм! дефориацП пропозицП, а другого боку - в форм! дефорыацМ попиту, 1стотно ваювапчи ва фориування р!внаваквих Щн в пврех!д-ннх економ!ках.
Одним в фактор1в, дефармуючим попит I пропозиц!в, в екано-и!чна д1ядьн!сть сп1льних п!дориемств. Цэ прявдяеться в тому, щр ю раду товар 1 в I ва окремих ринках р!внованша Щна нв встановлюв-ться. Продукц!я сп!льних п!дпризмств, будучи б1лып конкурентно-спромокнос пор!вняно а продукц!ев нац!онадьних п!дщлбмств, моае реал I зовуватися на ринку аа монопольно висоюош ц!нами, деформуючи тим сами конкурента! умови встановлвння р1внаважно! ц!ни я кра!-вах, як! стварююггь основи ринково! економ!ки. 3 другого боку, створення та розвиток сп!дьних п!дпривмсггв веде да аб!лыаання ви-роблявмих товар!в та поедут, шеишпчи там самим коякурентн1 в!д-носини в нац!ональн!й економ!ц1 сх1дноеврогвйських кра!н. Конкуру-вч! м!» собою 1 нацЮнадьвими п1дпри5иствами в сх1даовврошйських кра1нах в умовах становления ринкового середовища, сп!дьн| п!дпри-емства можуть вистугати в якост! важливого фактору формування р!в-новашо! ц!ни. В цьому раз! економ!чна д!яльн)сть сп!льних п!дпри-вметв носить проконкурентиий характер та спркяе встановлэшш р!в-воважних ц!в ва основ! сп1вв1днотання штату та пропозиц!!. На основ! вищзвикладаного робиться висновок про те, щр д1яльн!сть сп!дьних п!дпрьЕмств у кра!нах Сх!дао! Свропи характеризувтьсн протир!чн1спа 1х впдиву на механ!зм формування р1вноваино! ц!ни.
Кр!и вищэагаданих основних фактор!в, визначаючих р!вонь ц!в на сп!льних Шдпривмствах, в робот! досл!да8Но 1 ряд !нших не основних ц 1 ноутовороочих фактор!в, а сама: валютний курс, шредрва технолог!я, деркавнэ регулювання ц1н.
Так як сшлыш п1дприБмстаа являться гонподарскими суб'вк-тами разом з ¡ншими в нацтналыпй економщ! приимаючих • кра!в сх!дяоевропвйського рег!ону, то в ¡х вконом1чшй д!яльносгп можуть
використовуватися во 1 основа! метода ц1ноутворвння, вюсориотованt .в св1тов!й пракгиц!, адв 8 урахуванням спвциф!ки сп!льних п1дпри-емотв, яка Ictotho вшивав на процво Щноутворвння. В робот 1 ров-глянуто так! метода ц!ноутворвння як:
- метод встановлання ц!ни на основ) витрат внробницгва;
- метод безабитковост 1;
- иетод сгоживчо! варггост I;
- метод поточно! ц(ни.
На пракгиц! форнування ц!н на оп!льнет Шдпривмствах в!тка-аться а великими труднощами, як! викликан! тики ц!новими диспропорцию!, як! !снуить м 1я внутр1пш!ми Щнами в кра!нах Сх1дно! Овропи I св I то вши ц!нами, а таком в1др!нн!(гш в систем! бухгал-тврсысого обл1ку.
Сп1льни п1дпривмства, що створюються в кра1нах пврвх1дво1 экономией, можуть активно сприяти вблюввнню надIональних варгг!о-них пропорща з св!товими. Ыавчи гире ваги в пор!внянн! з нац!о-вальшши п!дпржмствамм в орган1зац!йному аспект! ! а економ!чно-му план!, спIльни п1дприемства сприяптъ зб!льшвнню швидкост! об!ту кап!талу. Тим самим вони примушухлъ над1ональн1 п1дпржмства зни-цувати сво! витрати виробництва, запровадаувати наукаво-техн!чн1 дрсятнення | зб1льшувати продуктивн!сть прац! дхя того, щоб ви-стояги в конкурентаII боротьб! а сп!льними Шдпржмствами. Вихо-дячи з цього, робиться виснпвои, що ц!ноутоворення в умовах д1яльност1 сп!льних п!дприБмств у сх1дноеврагвйсышх кра1нах ножа розглддатися як фактрр t особлива форма зблюиэння пропорц!й вну-тр1шни I св!тових ц!н на основ! I в результат! переплетения ! взаемовпливу нац!ональних ! !втернац1ональних ц!ноутвораочих факторiB.
У друпй глав! "ОсобливостI форнування ц!н в економ!чн1й д!. яльностi сп!льних п I дпривмств у ох!дноеврошйських кра!нах" роз-глянут! проблвми оц!нки статутного кап!талу I cnamtJilKa ц!ноутво-рання на власну продукц^ сп!льних п1дприЕмств у кра!нах Сх!дно1 Европи.
Особл1п*ч М1СЦЭ в склад! майна сп!льного шдпркпмстпа заамаа
статутний кап(тал, розм!р якого в ц!лому I дол! кожного з учасни-к!в, а таков порядок формування визначаються установчими документами. В робот! анал1зуюпъся плломэння законодавчих норм сх!дноев-рошйсысих держав в!дносно до порядку формування статутного кап!-талу.
Особливо важливе значения як для над(овального партнера, так 1 для 1ноз0много участника по сп!льному п!дпризмству, а також для самого сп!льного п!дпривмства мае питания варг!сно! оц!нки !х вклад 1 в в статутний кап!тал Шдпривмотва, оск!льки виб!р того чи (вшого механ!зму оц!нки безпосередньо в!дображуеться на к!вцэвих результатах госгодарсько! д!яльност!, а сама на приЗутку, який п!длягав до розпод!лу м!ж участниками. Основним принципом оц1нки вклад!в учасник!в по сп!льному п!дпривмству, закр!плэним в законах кра1н даного рег!ону, е догов!рна основа. .
В раз! надання м!сцэвим партером, як св1й вклад в статутний кап!тал права на викаристання земл! оц!нка цього права виступае у вигляд! орендно! плата 1, яка мош зд1йсшоватисп у вигляд! однора-зових або поточних платеж!в I яка розраховуеться на весь пэр!од д1 яльност! сп!льного п1дприемства, I враховувться як вклад нацЮ-нального партнера.
Гфакгика створэння оп1льних п!дпривматв на теригор 11 кра !н Ох!дно! Овропи показала, щр душ велик 1 труднощ! I розб!шост! при обговорена! питания про оц!нку статутного кап!талу викликаз питания про оц!нку права на використання земл!, щр пов'язано а там, що на протяз! богатьох десятир1чч в ц!х 1фа1нах були в!тсутн! еконо-н!чн! кригорП I! оц|нки. Знашо! точки аору, при оц!нц! земл!, цо городзоться в кап!тал сп1льного п!дпривмства, треба враховувати: накопичэнкй доход в урахуванням рента, який м(г бути отршаний властником при самост!йн!й експлуатацП дано! д!лянки; моишт 1 вбжггки властнику в!д використання сп1льним п!дпривмством ц!в! д1-лпнки; р!взнь !нфраструктура.
В робот! такта розглянуто 1 проблему оц!нки буд!вль, спору д. юр вноситься в рахунок вкладу в статутний капIтал сп!льного п1дпр5®истшз.
Складрвов частишш статутного кап (талу, без того намаяли-виз npoqac функц1онуваняя сп1льного п!дпривмства, в вирой ннчо обладнання. На нашу думку, для уникневня в!д завищвних ado зашивши оц!нок було б дрц!льним, mod партнври вносили гротов! вклада в статутний кап ¡тал п!дпривмотва, а пот!м виковувати закуплп об-ладнання самим п!дпривмством.
В робот! розглянуто основнI метода вианаченвя ц1в на техноло-г!чне обладаанвя: парааэтричний метод; оц!нка вартост! за аб1льше-ниии шказниками в залежности в!д варпгоот! одниниц! корисвогтз ефекту; а такой прид1дэно увагу да застосуванвл л1з1нгу обладнання i !нпшх засоб!в виробних^гва.
Особливоо склада!сто при оц!вц! вклад!в участник!в а статутний кап|тал а варт!сна оц!щса технолог IS, "ноу-хау", патентних I л!цэнз!онни1 прав. Це вихлияано спвциф!кою, яков валод!в цай вид товару, а саме там, щр реальна комерц1йна ц!нн!сть передаваемо1 технолог 11 мояе бути встановлена лише в продев I ниробницгва I реа-Л1зац!I продукц!1, щр виготовлявться. На основ! розгляду р!аних способ ¡в оц1госи технолог 1В гроблено виснавок, що ц!ва цього веду вкладу визначаеться ве безпосередаьа в сфер! л!цэнэ!онво1 торговли як в раз! звичайних товар1в, а виходячи в можливостей I умов реал!аац!I технолог! 1 1! шкупця, а сама сШльного п!дприЕмства, в пэрпу черту масштабами I строками виробницгаа, р!внам ц!н продук-ц!!, щр вироблявться сп!льним Шдприсмством з використанням прид-баыо! технолог!! ! можливостю реал!зац1I ц!вI продукц!! на ринку.
Пророс оц!ики статутного кап!талу сп!львих п!дпржмств и ¡штовхувться на практиц! з великими трудаощами. Душ ваяко оц!вити варт!сть земл! I споруд, що пвредапться сх!дноеврошйсыои партнером, мапчи ва увазI нвковортован!сть вац!овальв1х валют 1 розбIжностI в ц!ноутворонн!, за бракам практичного досв!ду такоI робота на св!тових ринках, слабкого знания кон'пнктури вах!дних ринк Iв технолог I!.
Досл!дквння проблем оц1нки статутного кап¡талу сп!лышх п1д-приЕмств сидаоепрошйсыотх кра!н надало можлив!сть д1йти до виа-повку, що nojx.6 ¡льеояз сц1нка кап!талу, по-шрао, нав!рно в ¡добра-
- ie -
щув дИсниа вклад партнера, I огне I Boro долю в статутному кап!-, тал!; го-друге, приаводить до необгрунтованого ванюяення прибутку ва рахунок надм1рних аморггизац1йних в1драхувань, по-третв, фаль-сиф!кув баланс п1дпривматва, вавищуючи обсяг йго власних кошт!в ! loro ф1нансове положения.
Формування р!вн1в ц!н на продукцШ сп!льних п1дпривмств ба-гато валэжить в!д в!рного вибару ц!н, оск!льки при викоростанн! р!вних баз не т!льки реал!вушъся пввн! пэреваги, алв Й гоглиЗлкь-етъся даяк! протир!ччя.
В роботt анал 1зукггься пэреваги I недол!ки р!зних вид!в ц!н ва продукц!ю сп1льних п!дщпвмств, а сама: св!тових ц!н, оптових ц1н кра 1ни м!сцэзнаходаення сп1львих п!дпривмс~в 1 роздр1бнлх ц!н. Уявлявтъся, щр через велику р18нонан1тн1сть стци}1чних р!ввей появи t фукц!онування сп!льних п1дпрйвмств в кра!нах Сх!дао1 бвро-пи I тих ц!лэй. що стоять пэрвд ними, вар1анти формування ц!н на даних п!дпривматвах можуть сильно в!др!знятися одна в1д одного. Ала в кожному раз! гошуки в!ряих р!пюнь в сфер! формування ц!н на сп!льних п1 дцривметвах треба було б вести, по-шрезе, в напрямку 00'екгив1вац11 економ1чних засад визначення ц!н , !, го-друге, для досягнення економ!чних ц!лвй, в яких п!дприБмство найб!льш заставлено.
Характерною особлив1стп сп!льних п!дпризйств в кра!нах Сх!д-но) Ввропи в !х д!яльн!сть в систем! багатор(вневих ц!н. Приймаичи до увагн !снуюч! диспропорц! I и!» внутр!пш!ми Щнами даного рвг!о-ну 1 св1товими, сп!льн1 Шдпривиства отримупть пввн! економ!чн! пэреваги в!д використання р!вних вар!ант!в 1 ко®51нац!й ц!н в про-цзс! ватановлвння ц!н на сво1 товари ! ппедуги.
Так як велика к1льк!сть сп1льних п!дпрнзмств у сх!дноевро-пвйських кра1нах створювться в галуз1 поедут, то ! в робот 1 ров-глянуто особдивоСт1 ц!ноутоварэння на цэй вид товару на приклад! 1 няенерно-коноулътац 1 йних поедут.
Третя глава "Проблвми трансфертного ц!ноутворення в д!яль-вост! сп!льних п1дпривмств в умовах ринкових реформ в кра 1нах ре-
- 17 - .
г!ону" приовячена досШдиеншо мехая1вму викаршгганвя трансфертна ц1н I розробц! р!зних рвконвндац!й ш протид!! нагативши наолвд-кам Ix викориотаннв в д{яльност! сп!льнихп!дпривмств.
Сп!льн'! Шдпривмства кра!н Сх!дно! Ввропи отворюються Да-гатьма ф!риами, як1 входять такоя в систему транснац I оналъних корпорац1й (IHK). У в1дношенн! сп1льних п1дпривматв ними таком вастоаовувться стратег!я максим1аац|!доход!в на баз! використання шреваг внутрикорпорац 1 йного обл1ку за допомогоп таких засоб1в, як трансферггн! ц!ни, л!цэнз1йн! платеж!.
Використовуючи трансферта! ц!ни для рагулпвання р!вня доходности 1нозвмних ф!л!й i доч!рн!х компан!й, сп!льн! п1дпривмства в кра!нах Сх!дно! Овропи використовують !х ! а !нших ц!лях, а сане: для зменшення розм!р!в сплачувмих подаггк!в; обходу, хоча Я не пов-HtcTO багатьох обмэаень, так як регулввання товарообм!ну, як правило, б!льш л10еральн!ше по оплат! за !мпортован! товари I компонента, послуги t технолог!ю, н!ж по в1даотэнню да прямого пэ-реказу прибутк1в; для таслзбдвння мвхан!зм!в валотного контролю ! для зниження рчзику курсових втрат шляхом вкспорту за ц!нами нижчв ринкових (ado 1мпоргу за сНльш високими) ; для вивозу приЗутку в раз! шг1ршення пол|тично! ! еконон!чно! ситуацП в кра!ни а б!лъш сприятливими умовами.
На основi анал!зу механ!зму зловживань в ов1тов!й практац! вроблзно висновок, щр роль м91ан!зму ц1ноутворення як . прнхованоI форм вивозу кап!талу з кра!н Сх!дао1 европи в умовах соц!ально-економ1чно! настав!льност! ! пов!льних темп!в ринково! трансформа-ц1 ! буде зрастати.
Для уникнення р!зних втрат в!д використання трансфертных ц!н в робот! обгрунтовано наобх!дн!сть вклпчення в устаноач! документа сшльних п¡дпркымств в кра!нах Ох!дпа! Бвропи шложэнь, зобоа'язу-ючих шоземних iSBeoTopíB всганавлювати uíhh, базугачись на принци-ni формально í нозаложпост i партнер!в.
TIM зловжинзють внутр 1 пшьоф iрмопкм ЩЕоутшраппям не тмыс! стосогло ян них отгсрацьТ, а;® також ! неявтах, таких ял: плата за
- 18 - ^ "ноу-хау", л1цвнз1йн! виногороди, управл1ноьк! послуги, р!зн1 ко-иIс IttH I вбори та 1нше. В вв'язку з цим в роботI робиться висновок про необх !дн I сть законодавчин чином заборонити використання тран-сферггних ц!н при вд1йснвнн! сп!льним п 1дпржмством експортно-1м-портних операц1й I щи виявлвнн! таких угод анулпвати 1х, а також визначати максимально припустим! розм!ри роялг! ! шита за кер!в-ницгво, або встановиги спвц!альн! податки на суми роялг t.
У робот! проанал!зовано законодавч! норми кра!н Cxiдао 1 8в-ропи в1дносно використання трансфертам: ц!н в д!яльност! сп1льних п!дпривмств, а також обмажут! монопол1стичну практику I розвива-ч! конкурэнц!ю.
У робот! розглянуто даяк! метода визн.чення трансфертних ц!н, як! дозволять встановиги факт зловживання цими ц1нами на ба-81 принципу формально! незалвжност! партнер!в за угодою (arm's length pricing):
- метод некерувмих ринкових ц!н ( the uncontrolled market price method );
- метод ц!ни перепродажу ( the resale price method );
- метод "коот плао" ( the cost plus method ).
П!дх!д да встановлення трансфернтноI ц!ни на баз! принципу формально] незалажностI партнер!в вважавться альтернативною м!рою в боротьб! 1в зловживанням внутр!шньоф!рмовим ц!ноутоворенням I б!льш тарэаажнш иехан1змом в умовах гловживань трансфертными ц!-нами, оск!льки в максимальн!й м!р! наближаеться до умов вйдкрито-го ринку.
Використання даного п!дходу у вир!шнн! проблем зловживання трансфвртними ц!нами неможливв без в!дпов!дно1 (нформацН по ц1-нах, вартостt, кордоном прибутк1в ! вац!нок, ! в!дпов!дно потребув м!жнародного сп1вроб!тницгва в сфер! обм1ну такою ¡нформаЩею як на двосторонньому,так I на багатосторонньому р1внях. Таким чином, вм!цнэння м!ишародного сп 1вроб(тницгва в ц!й галуз! шляхом прий-i ггя документ!в ! механ!зм!в, направлвних на запоб!гання тако! практики мои® суттвво позитивно вплинути на офективн1сть нац1о-нально! пол!тики в сфер! боротьби 1з зловживаннями трансфертними
ц!нами.
До вир I то дня проблвми ввпоб!гання приюваного вивозу прибут-к!в ф!л1ями ТНК в кра!н Сх1дно1 Оврага треба п1дходиги думе гнучко дхя того, шоб розробка I впровадаення р!зних метод!в боротьби в приховуванням доход!в на знижували аац!кавлвнност1 (ноземних паргг-нер!в в шдальиоиу развитку ап!льно1 п!дпржмницько1 д!ядьност! на твригорП цих дериав.
В ваклвченн! сфариульовано основн! висновки досл!д«вння I практичнI рекомендац!I.
Основн! полшвння дасертац! 1 опубл!кован! в «Шдуючих роботах:
1. Проблемы цвн в хозяйственной деятельности ' совместных предприятий. // Тезисы научных докладов на республиканской научной конференции "Механизм совместного предпринимательства" 27-28 марта, 1090 Г., - Киев: КГУ, 1980. - о. ВЭ-71.
2. Проблема трансфертных цен в деятельности совместных предприятий стран Восточной Европы.// Двп. в ГНГБ Украины, V 598-Ук83 от &2 марта 1093 г. - II с.
3. Основн! тенденцМ розвигку сп!льних п!дпржмств в кра!нах , Сходно! бвропи.// В!сник Шянародних в!дносин, 1003, №2,-7 с.
(Зцано до друку).
.«ЛртЕМЛМПрАф». За«. ЙЙ533, Ы.1 р.
11)1] 1фим1|Яп11«'в. БгамшИото. Формат 1/Л'