Резервы саморазвития промышленных предприятий в условиях становления рыночных отношений тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Павлова, Марина Владимировна
Место защиты
Харьков
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Резервы саморазвития промышленных предприятий в условиях становления рыночных отношений"

г

і 1) МАЙ 1955

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

На правах рукопису

ПАВЛОВА Марина Володимирівна

РЕЗЕРВИ САМОРОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ СТАНОВЛЕННЯ РИНКОВИХ ВІДНОСИН

01 № ос

Спеціальність 08.06.02—«Менеджмент»

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Харків — 1995

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі менеджменту та маркетингу Харківського державного економічного університету.

Науковий керівник— кандидат економічних наук, доцент

М. С. ДОРОНІНА

Офіційіні опоненти: доктор економічних наук, професор

В. М. ГРИНЬОВА,

кандидат економічних наук, доцент І. В. ЛЕБЕДЕНКО.

Провідна організація — Харківський державний університет

ім. Горького

Захист відбудеться ,, 1995 р.

оПі -^годині на засіданні спеціалізованої Ради, шифр Д 02.И2.02. з присудження наукового ступеня кандидата економічних наук у Харківському державному економічному університеті за адресою: 310001, м. Харків, пр. Леніна, 9-а.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державного економічного університету.

Автореферат розіслано ,, 1995 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої Ради, кандидат економічних наук,

доцент А- в- БАРАН0В

- 1 -

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ „

1.1. Актуальність проблеми.

Світовий досвід показує, щр елективною, орієнтованою на споживача може бути тільки ринкова економіка. З переходом до неї підприємствам України необхідно самостійно вести пошук резервів забезпечення свого існування. Кожне з них буде зберігатися як система у тому випадку, якар визначить джерела свого саморозвитку та навчиться ними керувати.

Вирішення цієї проблеми досить складне в умовах докорінної аміни системи інтересів та потреб підприємства як виробника. Це відбувається в зв'язку з тим, щр змінюються форми власності, виникають нові цілі, інтереси, мотиви виробника-господаря. Поширюючи горизонтальні економічні зв'язки, підприємство змушене опановувати багато нових господарських функцій. Якість їх реалізації в значній мірі визначає стійкий комерційний успіх. До них належить і функція управління саморозвитком.

Проблемі ефективного управління промисловими підприємствами та пошуку його резервів присвячені дослідження багатьох зіт-чизняних та закордонних зчених-економістів: А. Г. Агакбегяна.

Л. І. Абалкіна, І. Л. Алдохіна, І. Аясоффа, Р. А. Акофа, В. М. Гринь-ової, С. А.Куліша, ЕДНамаєза, В. Кашіна, Б. Мільнера, Г. С. Один-цової, ДС. Сіяка, Е. С. Стоякової, Р. Хейса, Д А. Чернікова та інших.

Але до цього часу недостатня увага приділялася формуванню комплексної концепції управління резервами саморозвитку, методичним основам їх визначення на промислових підприємствах з умовах переходу до ринку. Однак зирітення цих завдань буде сприяти своєчасному запобиганню кризових сітуацій в діяльності підприємств та ефективному розвитку їх економічного потенціалу. Це визначило вибір теми дослідження, його мету та завдання.

1.2. Мета та завдання дослідження.

Метою дисертаційної роботи є теоретичне обгрунтування та розробка методичного забезпечення управління резервами саморозвитку промислових підприємств з умовах становлення ринкових ВІДНОСИН.

У відповідності із поставленою метою в роботі вирішені та-¡сі завдання:

розкрито суть резервів саморозвитку підприємства;

визначено необхідність вивчення потреб підприємства для

забезпечення ефективного управління його саморозвитком;

встановлено резерви поліпшення результатів фінансово-г подарської діяльності ряду підприємств;

обгрунтовано критерій саморозвитку підприємства та досл жені внутрішні зв'язки в схемі відтворення витрат на виробни во;

розроблено методичні рекомендації щодо встановлення та мірювання актуальних, потреб підприємства;

запропоновано підхід до моделювання взаємозв'язків ці. організації та персоналу для управління її саморозвитком;

визначено методичні підходи до ситуаційного формува комплексної орієнтації управління підприємством в умовах с\ новлення ринкових ВІДНОСИН.

1.3. Предмет та об'єкт дослідження.

Предметом дослідження є механізм управління внутрішні резервами розвитку промислових підприємств в умовах переходу ринку.

Об'єктом дослідження є промислові підприємства м. Харкс та Харківської області.

1.4. Загальна методика дослідження. ...............

Теоретичною та методичною основою проведених досліджень

сучасна.економічна.теорія, закони та.нормативні акти України економічних питань, наукові дослідження, які проведені у меа госпрозрахункових робіт за участю автора.

Використані методи логічного узагальнення, теорії систе ситуаційного підходу, математичної статистики, вибірково спостереження, експертних оцінок. Інформаційною базою є стати тичні та звітні дані про діяльність підприємств будівельних м геріалів, дані соціологічних обстежень персоналу цих під риємств.

1.5. Нзукова новизна дисертаційної роботи полягає у на

тупному; ■

обгрунтовано поняття "резерви саморозвитку” підприємства умовах ринку;

визначено критерій саморозвитку і показники комплексної вивчення його резервів у сферах виробництва та управління пі, приємства;

обгрунтовано спосіб оцінки фактичного та бажаного ста] задоволення актуальних потреб підприємства;.

запропоновано підхід до визначення вааємозв'зків цілей ор-анізації та її персоналу;

розроблен якісний та кількісний підхід до формування комп-ексної орієнтації управління підприємством.

1.6. Практичне значення. .

Практична цінність роботи полягає в тому, щр реалізація держаних результатів та пропозицій дозволяє здійснити пошук ззервів саморозвитку у сфері виробництва та управління підп-дємства.

Результати виконаних досліджень та розробок можуть застосуватись на підприємствах різних галузей промисловості.

1- 7- Апробація роботи. '

Головні результати дослідження, висновки та пропозиції, мадені в дисертації, доповідались та одержали схвалення на іуково-технічній конференції (м. Черкаси, червень 1992 р.) та іуково-практичних конференціях (м. Харків, травень, вересень 93 р.) -

1. 8. Реалізація роботи в промисловості.

Викладені в дисертації висновки та пропозиції знайшли кон-етну реалізацію на Харківському заводі тракторних двигунів.

1. 9. Публікаці ї.

За результатами досліджень опубліковано 7 робіт загальним, зягом 3,5 др. арк. , шр відображують основний зміст дисертаці ї.

1.10. Обсяг та структура роботи.

Дисертаційна робота складається з ^вступу, трьох глав, вис-¡ку, переліку літератури з 122 найменувань, складає 165 сто-!ок машинописного тексту, 20 таблиць, 17 малюнків.

2. ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертаційної рои, сформульовано мету та завдання дослідження, розкрито за-ьну методику наукових пошуків, викладено наукову новизну та етичну цінність одержаних результатів.

У першому розділі "Теоретичні основи управління резервами , ^розвитку промислових підприємств" визначено зміст поняття зерви саморозвитку", необхідність розробки НОВИХ ПІДХОДІВ до изу виробничої та управлінської підсистем підприємства в зах опанування ним ринкових відносин. Конкретизовано роль іення потреб соціально-економічних систем для забезпечення >ігання їх цілісності та розвитку. На основі теоретичного

... - 4 - і • '

узагальнення поглядів, викладених у різних економічних публік; діях, уточнено зміст та суть управління резервами саморозвиті підприємства.

у др-/тому розділі "Аналіз резервів розвитку економічно: потенціалу підприємства" за даними промислових підприємств 'Хаі ківеького регіону проведена порівняльна оцінка доцільнеє' збільшення витрат на економічні ресурси та управління під] риємством з використанням математичного аппарату. Визначе] критерій саморозвитку підприємства, виявлено динаміку показ® ків результативності, ефективності, продуктивності господарсз кої діяльності та їх вплив_ на кінцеві результати. Обгрунтоваї необхідність комплексної оцінки результатів фінансово-госпс дареькох діяльності та визначені резерви їх поліпшення на ост в і використання матриці фінансової стратегії.

. У третьому розділі "Методичне забезпечення вдосконалені управління саморозвитком підприємства" запропоновано методи! іфЙ>кісної оцінки актуальних потреб промислових підприємсті викладено методику оцінки взаємозв'язків цілей функціснувані організації та її персоналу для підвищення дієспроможності си теми менеджменту підприємств до управління саморозвиткої обгрунтовано підхід з формування комплексної орієнтації систс ми управління. /

У висновку викладені основні теоретичні обгрунтування ді сертаційної роботи, узагальнені результати практичних розробої які одержані у процесі дослідження. ,

3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ І ВИСНОВКИ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

3.1. Визначена сутність саморозвитку підприємств як ново об'єкту управління та необхідність встановлення його резервів період переходу до ринкової економіки. Ринок ставе під риємствам жорсткі вимоги самостійного пошуку резервів вижива ня. Кожне з них є складною соціально-економічною системою, б гато процесів в якій формуються під впливом суб'єктів управлі ня. При цьому управління виступає, по-перше, як фактор, об'єднує різноманітні елементи системи в єдине ціле та спонук її до дії; по-друге, воно забезпечує її цілісність, удоскон лєння та розвиток. Завдання його полягають в дотриманні ці лес рямовакої поведінки системи з урахуванням змін, які відбували ся в ній та в зовнішньому середовищі. Існує два типи регулгавг

ня складних йтозчомічних систем - самозбереження та саморозвиток. Збереження системи в майбутньому в більшій мірі гарантує саморозвиток, оскільки цей тип регулювання за рахунок іновацій здатний змінювати характер цілісності системи та забезпечувати її життєздатність. Такі системи постійно поновлюють свою структуру та засоби зв'язків з зовнішнім середовищзм, щр шнфебує підвищених витрат на управління і розвиток спроможності системи менеджменту до введення В ДІЮ якісно нових резервів виробництва та управління. Аналіз різних означень змісту категорії "резерви" дозволяє визначити резерви саморозвитку як невикористані або нестворені вчасно можливості збереження цілісності підприємства як системи для ефективної реалізації його функцій. Більш конкретно їх можна розглядати як неаалучені в соціально-економічний процес діяльності підприємства матеріально-технічні, трудові, фінансові, інформаційні ресурси, а також внутрішні та зовнішні зв'язки, які необхідні для забезпечення стійких результатів господарювання в умовах ринкової економіки.

3.2. Обгрунтована необхідність якісної зміни управління для забезпечення саморозвитку підприємств. Необхідність досягнення стійких результатів господарювання на основі принципів саморозвитку викликає підвищення вимог до управління як вирішального фактору формування оптимальних зв'язків та збереження цілісності підприємства як системи. Якісні зміни об'єкта потребують нових ПІДХОДІВ до ЇХ КІЛЬКІСНОЇ оцінки. При цьому у системи управління виникає необхідність переходу до нових показників, за допомогою яких вона мож^ регулювати діяльність підприємства як складної динамічної системи. Перед управлінням постає завдання пошуку нових резервів як у виробництві, так і в ■управлінні. Для. аналізу кожної з цих підсистем потрібні свої показники, щр дозволяють розкрити закономірності їх функціонування. У виробничо-економічній сфері найбільш суттєвими є резерви підвипрння результативності діяльності та формування доцільної системи ресурсів; в організаційно-управлінській - резерви узгодження цілей підприємства та його персоналу, а також формування комплексної орієнтації управління на постачання, виробництво, збут та маркетинг.

3. 3. Запропоновано критерій для оцінки саморозвитку підп-риемства та досліджені внутрішні зв'язки в системі відтворення витрат на виробництво. Наявність передумов до саморозвитку

підприємств можна визначити на основі порівнення темпів змі показників, які широко використовуються в практиці. Це такі п казники як продуктивність, ефективність, результативність. її дуктивність окремих ресурсів характеризує співвідношення обся продукції підприємства та величини витрат на її випуск. Ефє тивність - оцінює використання сукупності ресурсів та оптиміа цін процесів в організації. Результативність є узагальнюю* показником, щр відображує сукупний результат функціонував системи та накопичений нею потенціал для подальшого розвита У роботі доведено, щр процес саморозвитку має місце на пі? риємстві, якщр додержується таке наступне співвідношення к темпами зміни наведених показників.

Ір > Іе > Іп, (

де Ір, Іе, Іп - базисні індекси зміни результативності; ефективності та продуктивності.

Таким чином, якщо на підприємстві видбувається процес с морозвитку, то віддача ресурсів не має тенденції до падіні темпи зростання результативності не менші за темпи підвищег продуктивності. Управління організує систему ресурсів таким ' ном, що вони залишаються збалансованими та пропорційними, наслідок чого підприємство зберігає здатність до ефективне виробництва кінцевого продукту. Продукція задовольняє потре покупців, прибуток має тенденцію до стабілізації або зросталі Відповідность результатів діяльності підприємств цьому крите] свідчить про поширене відтворення витрат на виробництво за ] хунок реалізації його продукції. Вихідними даними для модел: розмір витрат за статтями калькуляції: сировина (С), транеш

(Т), паливо (Ц), електроенергія (Е), оплата праці робітникі: нарахуванням (ОН), цехові витрати (ЦВ), загальнозаводські в: рати (ЗВ). Такий підхід дозволяє визначити резерви формуваї потенціалу саморозвитку по кожному виду витрат через ана впливу на прибуток підприємства зміни показника результативні ті.

Використання цієї моделі для практичного аналізу за дан Харківського цегельного заводу N1 (ХЦЗ-1) і Харківського гельного заводу N13 (ХЦЗ-ІЗ) підтвердило її працездатність можливість розкриття на її основі для кожного підприємс своїх власних резервів (рис. 1).

а)

б)

г/ттг/т

т

п

Е

ОП

ЦВ

,3В

7/т////тті ч/т/і/ті/и/і/ііні

іт/ж/тЩ ш/шш,\

тт/птітіпщ

і і і—1-і і > 1-і і і і і і-1 і і и і

■і ї ї і і і.і .і і

_1_и

-ЗО ■ -20 -10 0 -400-300-200-100 0 100 200

(тис.крб.) . збитки прибуток збитки прибуток

Рис. 1. Вплив на прибуток підприємства зміни результативності на. Харківських цегельних заводах ( а)ХЦЗ -1, б) ХЦЗ-13) у 1993 році

Як бачимо, по' ХЦЗ-1 лише реформування у використанні транспортних засобів (відмова від далеких поїздок-постачань, застосування транспорту замовника) дозволило одержати прибуток.

На ХЦЗ-ІЗ більш сприятлива ситуація до саморозвитку. Тут прос- ' тежується підвищення прибутковості за рахунок відшкодування збитків на сировину, транспорт та електроенергію, фактично на жодному з обстежених підприємств система управління не забезпечує повністю процесу саморозвитку. Його резерви полягають в підвищенні продуктивності та ефективності. Оскільки запропонована методика не враховує такого важливого ресурсу як фінанси, їм приділено увагу в окремому дослідженні.

3.4. Проаналізована можливість використання менеджерами вітчизняних підприємств методу побудови матриці фінансової стратегії для визначення резервів аабеапечення зростання ре- _

зультатів їх фінансово-господарчої діяльності. Ринкова економіка забезпечує підприємствам умови самостійного рішення питань щодо залучення фінансових ресурсів. Це надає ім можливість вводити в дію нові, не існуючі в умовах'централізованої економіки,

резерви ефективного розвитку, пов'язані з раціональним поєд ням власних та позикових коштів. Світовий досвід показує, такі резерви можна визначити за допомогою так званої мат фінансової стратегії, в якій підприємства розташовуються в ординатах показників результатів господарської та фінанс діяльності. Ці координати обумовлюють вибір менеджерами т фінансової стратегії, щр дозволяє зберегти високі показ ліквідності та уникнути банкрутства, тобто економічними аас ми забезпечити саморозвиток підприємств.

Для побудови матриці фінансової стратегії визначаються кі показники, як результат фінансової (РФД) та господарчої яльності (РГД): -•

РФД - ЗКЗ - СВД, ‘ '

РГД = ДВ - ВОП - М3 - ДЗ + КЗ, де ЗКЗ - зміна кредиторської заборгованості, СШрДсума пі датку на прибуток та дивідендів, ДВ - добавлена вартіст: ВОП - витрати на оплату праці, М3 - матеріальні запасі ДЗ, КЗ - дебіторська, кредиторська заборгованість.

Для прийняття рішень використовуються, ці два показним їх сума, шр визначає загальний результат фінансово-господа] кої діяльності (РФГД).

В матриці виділені дев'ять квадратів, кожен з яких ха] теризує певну ситуацію та визначає характер необхідних пере' рень у фінансово-господарської діяльності підприємств. Зна: ження підприємства в будь-якому квадраті цієї матриці потр< введення в дію особливих резервів забезпечення його ефективі саморозвитку. Розташування підприємства в верхній частині сз чить про те, щр воно створює ліквідні засоби, а в нижній - < живає їх. Метод побудови матриці фінансової стратегії буж) користано для аналізу резервів підвищення результатів фінаї во-господарської діяльності на ряді підприємств м. Харков; Харківської области. Результати такого аналізу для Курязы заводу будматеріалів (КЗБМ) та ХЦЗ-1, як приклад, наве; на. рис- 2.

Розташування ХЦЗ-1 в координатах дев'ятого квадрату маі ці фінансової стратегії свідчить, шр воно майже банкрут, і треба вдатися до термінових спеціальних заходів економічі оздоровлення, шб переміститися в координати восьмого чи сьс го квадрату матриці. Підприємство лише частково використс

а)

РФД<0 РФД=0 РФД>0

: б)

РФД<0 РФД=0 РФД>0

РГД>0 |1 РГД=0 РГД<0 19

1 11 1 1 14 [ 1 1 16 1 1 1

1 17 І і .. 12 1 1 1 15 | | 1

І 1 1 1 ІЗ |

1° 1 |и *" 1

Рис.2 Матриці визначення стратегії залучення фінансів підприємствами з виробництва будматеріалів ( а) КЗЕМ, б) ХЦЗ-1) можливості залучення позикових коштів для покриття дефіциту ліквідних фондів та забезпечення внутрішніх потреб. При невисокому та практично незмінному рівні економічної рентабельності, розумно ризикуючи і слідкуючи за ставками кредиту та конкурентами, воно може переміститись в координати більш позитивного стану квадрату 7. .

Фінансово-господарський стан КЗБМ відтворюється координатами другого квадрату матриці РФГД Він більш позитивний у порівнянні з станом ХЦЗ-1, але також не зовсім задовільний, бо займає перехідне положення між створенням ліквідних засобів та їх використанням. Ця ситуація склалася під впливом залучення позичкових коштів при зміні форми власності підприємства.

Таким чином, можна зробити висновок, шр якщр на ХЦЗ-1 першочерговою є проблема виживання в нових умовах, то на КЗБМ -присутні передумови: для саморозвитку. Використання наведеної системи аналізу дозволяє керівництву своєчасно.помітити виникнення ризикових моментів та забезпечити ситуаційний вибір рішень для збереження чи розвитку потенціалу підприємства.

3.5. Запропоновано - спосіб кількісної оцінки актуальних потреб підприємства для визначення напрямків посиленої уваги менеджерів в забезпеченні саморозвитку підприємства. В будь-якій системі відбувається старіння елементів та зв'язків, що викликає об'єктивний процес її розбалансування та руйнування, якщр своєчасно не будуть створені умови ефективного обміну із зовнішнім середовищем. Ця теза в повній мірі стосується і такої соціально-економічної системи, як підприємство. Для збереження його життєздатності керівництво повинно турбуватися про визна-

чення актуальних потреб та доцільний розподіл обмежених коштів на їх задоволення, а також організацію ефективних зв'язків із зовнішніш середовищем. Оскільки в централізованій економіці виконання таких функцій системою управління не передбачалось, в процесі дослідження була зроблена спроба, з'ясувати найбільш узагальнені потреби підприємства та методи кількісної оцінки їх задоволення. Для визначення потреб підприємства були використані вихідні ідеї структуризації людських потреб А.Маслоу, бо його філософія базується на логічній гіпотезі, щр кожна людина має за мету шляхом задоволення своїх потреб забезпечити самозбереження та саморозвиток. Всю різноманітність потреб підприємства доцільно розподіляти-на окремі групи. До першої з них належать потреби в економічних ресурсах (Е) - сировині, матеріалах, енергії, робочій силі тощо, які своєю взаємодією створюють виробничий потенціал підприємства. До другої - потреби в інформації (І), як особливому стратегічному ресурсі безпеки, наявність та використання якого обумовлює своєчасність реагування підприємства на негативні зміни у внутрішньому та зовнішньому середовищах. Третя група поєднує потреби в організації елементів системи (0), виробничо-економічних зв'язках Між структурними елементами підприємства та зовнішним середовищем, шр оформляються як контрактні зобов'язання ділових партнерів. У четверту надійшли потреби, які визначаються необхідністю забезпечення престижу підприємства (П) та формуються характеристиками його конкурентоспроможності і надійності як ділового партнера. П'ята - об'єднала потреби, пов'язані з можливостями забезпечення саморозвитку шляхом реалізації накопичених підприємством переваг, удосконалень, нових ідей.

Управління задоволенням потреб може бути об'єктивним лише у тому разі, якщо воно спирається на кількісну оцінку їх фактичного* та бажаного стану. Дослідження показали, шр таку оцінку можна виконати експертним шляхом в балах від 0 до 10, де 0 -відсутність, 10 - найбільш висока необхідність їх задоволення. Різниця між значеннями фактичного та бажаного рівня задоволення потреб визначає міру їх нагальності. Результати аналізу по Ізюмському заводу будматеріалів (ІЗБМ) та Харківському залі-зо-бетоному комбінату N 1 (ХББК-1) наведені на рис. 3.

п

Рис. З Результати аналізу фактичного та бажаного рівня

задоволення потреб підприємства( а) ІЗБМ, Є) ЗЗБК-1)

Заштрихована плопр. визначає розбіжність фактичного та бажаного стану задоволення визначених потреб підприємства. Як бачимо, більша різнися спостерігається на заводі ІЗБМ, зр свідчить про необхідність досконалення системи його управління.

Кількісна оцінка дозволяє визначити актуальність направлення коштів на задоволення кожної з потреб, а також з цілому "по підприємству. Так, на ІЗБМ важливо звернути посилену увагу на потреби другої та третьої груп, а ХЗБК-1 - третьої групи. Причому стан саморозвитку першого підприємства більш критичний ніж другого, про що свідчить порівняння розміру заштрихованих

ПЛОЩ»

3.6. Розроблено методику дослідження взаємозв'язків цілей організаці г та персоналу для управління ї ї саморозвитком. 'Визначення нагальності задоволення потреб підприємства задає інформацію його менеджерам щрдо формування актуальних цілей, на досягнення яких необхідно зосередити зусилля персоналу та виділити певні кошти. Під цілями в роботі визначається орієнтація на досягнення оптимальних результатів діяльності, яка припускає обмеження та грунтується на аналізі поточних і перспективних потреб. Для надання доцільності розвитку підприємства як соціально-економічної системи менеджери повинні працювати з двома сукупностями цілей: організації (ЦО) та персоналу (ЦЩ. Першу

групу цілей складають: нарощування виробничого потенціалу

(ЦОІ), турбота про інтереси персоналу (Ц02), якість технологій та організації виробництва (ДОЗ), престиж товарів (Ц04), економічна стійкість підприємства (Ц05). До другої групи цілей входять: одержання грошової винагороди за працю (ЩП), досягнення

безпечного стану суспільства (ЩЕ), можливість спілкування

(ЦПЗ), підвищення соціального статусу (ЦП4), можливість реалізації творчих здібностей (ЦП5). Оскільки всі ці цілі діють в сукупності, з'ясування характеру зв'язків, що посилюють чи послаблюють можливості релізації одних при активізації інших, надає. системі менеджменту інформацію про можливі наслідки в організації їх досягнення. Для визначення наявності та сили зв'язку між визначеними цілями передбачається їх попередня кількісна оцінка експертним методом. Інтервал оцінки 0-10, де 0 - означає, що така ціль несуттєва, а 10 - найбільш актуальна. Зв'язки в системі цілей моделюються засобами кореляційно-регресивного аналізу на основі статистичного масиву, що складається з оцінок цілей певним складом експертів. Для аналізу результатів моделювання їх можна подати у вигляді неорієнтованого графу. .

У такому графі елементами в цілі, а ребрами - найбільш суттєві зв'язки, перелік яких визначено обраною межею значення коефіцієнта кореляці ї. Викладений метод використано в роботі для аналізу зв'язків ■ між двома групами цілей на ряді підприємств. Як приклад результати по приватної будфірми "Добродій" та бу-дінко-будівельному комбінату М 1 відображені на рис. 4.

а)

б)

і

і-------1 і-------1

| ЦУ2 1-0,67-1 ЦПЗ Ю,83Ч ЦУ1 Ь і і і , і і , і

тг

—і— 0,67 ___і___.

—г 0,56 1

1 1—0,61---------1 ЦП4 1-0,73-) ЦП5 !

і і___________________і і , і

-0,35—1 -0,86---

і І І----1.

|ЦЩ і—0,75----1 ЦП21

т

0,64

|ЦУЗ 1—0,31------ІЦП4 н

0.83

0,67

і і і і і І ДІБ ,—0,78-—1ЦУ2 }—1

0,59

і ЦУ5

Рис. 4 Вз.аємозв'язок між цілями підприємства та персоналу підприємств з виробництва будматеріалів ( а) приватна будфірма "Добродій”, б) ББК-1)

Структура зв'язків в системі цілей значно відрізняється на підприємствах, що свідчить про необхідність ситуаційного підходу до активізації персоналу та узгодження його інтересів з інтересами підприємства. Більш зручною для регулювання є система зв'язків другого підприємства. Але складність першої системи гарантує більшу гнучкість-реакції на дії менеджерів.

3.7. Обгрунтовані методичні підходи до Формування комплексної орієнтації управління підприємством. Будь-яка структура відтворює певну головну ідею, яка визначає організацію її роботи та орієнтацію управління. Світова практика визначила для таких соціально-економічних систем, як підприємства, три орієнтації: виробнича (В), збутова (3) та маркетингова (М). Розвиток продуктивних сил обумовив поступовий еволюційний перехід Від : переважного використання підприємствами однієї з них до іншої.

Але умови ДІЯЛЬНОСТІ вітчизняних підприємств, порушення ВСІЄЇ системи господарських зв'язків потребують посилення уваги ще до одного аспекту забезпечення їх життєздатності - матеріально-технічного постачання (П). Кожна орієнтація визначається певними комплексними характеристиками стратегій підприємств. їх актуальних цілей, виробничих можливостей та менеджменту. Жодна з орієнтацій не використовується у чистому вигляді, система управління підприємством завжди формує деяку комплексну орієнта-'■ цію, що забезпечує в конкретній ситуації прийняття рішень, найбільш близьких до оптимальних. Для визначення структури такої комплексної орієнтації у роботі пропонується методичний підхід, який передбачає експертну оцінку фактичного та бажаного стану характеристик, обраних для аналізу орієнтацій: постачання - виробництво - збут - маркетинг. Оцінка виконується в балах, її інтервал 0 - 10, де 0 означає відсутність характеристики, а 10

- найбільший її розвиток. Порівняння оцінок дозволяє виявити напрямки зосередженості уваги персоналу управління та рівень її розвитку в цілому. Ва рис. 5 наведені результати узагальненої оцінки фактичного (Ф) та бажаного (Б) стану орієнтацій.

Як видно а рисунків, на керамічному заводі здатність системи управління реалізувати свої функції значно нижча, ніж на плитковому. Підвищену увагу системи управління керамічного заводу потребує опанування концепції маркетингу. На другому заво-, ді склалися більш складні умови прийняття рішень, про що свід-

- 14 -

а) б)

• гв [-7

0 № Ц №

1 К н 13 к \-2

“ !* УГ. п I % I Ш. I %\Ш \ УА

Й

й.

пв зм пв зм

Умовні означення: 7771 - фактичний стан;

- бажаний стан. .

Рис. 5 Графіки оцінок значень характеристик різних управлінських орієнтацій підприємств з виробництва будівельних матеріалів ( а) керамічного, б) плиткового заводу) '

чать значні розбіжності у фактичних та бажаних оцінках орієнтації на виробництво, збут та маркетинг. ‘

4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІ! ОПУБЛІКОВАНІ В РОБОТАХ

4.1. Аббасов Ф. С., Доронін А. В., Павлова М. В. Оформление

сделки на предоставление маркетинговой информации. Інформаційний листок ХЦНТЕІ. - Харків. 1993. 4 с.

4. 2. Павлова М. В., Кліменко 0. М. , Раевнеза 0. В. , Ястремсь-

ка 0. М. Выбор маркетинговой и иновационной стратегии субъектом хозяйственной деятельности. Аналітичний огляд. ХЦНТЕІ. - Харків. 1993. ЗО с.

4. 3. Павлова М. В., Раєвнева 0. В. , Ястремська О, М. О некоторых изменениях в законодательстве Украины по маркетингу и менеджменту. Аналітична справка. ХЦНТЕІ. - Хіарків. 1993. 20 с.

4.4. Павлова М. В. Исследование потребностей трудо'вых коллективов. "Тези доп. обласної науково-техн і ч. конф.. - Черкаси, 18-19 червня 1992, - С. 16-17. <

4. 5. Павлова М. В. , Е. Байєд М. Анализ потребностей творческого работника. Тези доп. міжвузівської науково-методичної конференції. - Харків, 20 квітня 1993, - С. 199-200.

4. 6. Павлова М.Д , Соловйов В. В. Проблемы использования маркетинга на отечественных промышленных предприятиях. Тези доп. Української науково-практичної конф. - Харків,1993. - С. 62.

4.7. Дороніна М. С. , Павлова М. В. Необходимость внедрения импортного маркетинга на промышленных предприятиях. Тези доп. Української науково-практичної конф.- Харків, 1993.- С .El.

Павлова М. В. Резервы саморазвития промышленных предприятий в условиях становления рыночных отношений '

Дисертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06. 02 - Менеджмент, Харьковский Государственный экономический университет, Украина, Харьков, 1995 г. Защищаются методические рекомендации по поиску и способам оценки использования внутренних резервов деятельности промышленных предприятий путем повышения качества управления с целью их эффективного развития в переходный период. Сформулирован состав актуальных потребностей предприятия и предложен способ их измерения, реализован методический подход к выделению существенной совокупности целей предприятия для обеспечения управления его саморазвитием, разработаны рекомендации по формированию комплексной ориентации управления

предприятием.

Pavlova М. V. Reserves of Self-Development of Industrial

Enterprises in Conditions of Establishing of Marketing Relations.

Dissertation'in the form of a manuscript for searching scientific degree of a candidate of science in economics in speciality of 08.06.02 - Manadement, the Kharkov State of Economics, Ukrain, Kharkov, 1995. Methodical recommendations on

search and ways of internal reserves of industrial enterprises activities usage evaluation by means of rising management quality for their effective development in transifional period are defended. The necessity of studing enterprises as a social-economical system is grounded for providing maintenanse of their industry and development, the structure of actual demand of the enterprise is formulated and the way of their measurement is

offered, the methodical approach on distinguisting the substan-

tial totality of the enterprise targets for providing management of its se If-development, the methodical approach to forming the complex orientation of the enterprise management is worked out.

Ключові слова: система, цілісність, резерви, потреби, са-

морозвиток, результативність, ефективність, продуктивність, матріца фінансово! стратегії, виробнича функція, комплексна ориєнтація управління.

ПАВЛОВА Марина Володимирівна

Резерви саморозвитку промислових підприємств в умовах становлення ринкових відносин

Спеціальність 08.06.02—«Менеджмент»

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Відповідальний за випуск кандидат економічних наук,

доцент ^ ТІ. Ю. ГОРДІЄНКО

Підписано до друку 14.03.95 р. Друк офсетний.

Папір типографський № 1. Обсяг 1,0 Д. А. Формат 60X84/10. Безкоштовно. Замовлення № 56. Тираж 100 прим.

РИО ХДЕУ, 310001, Харків, пр. Леніна, 9-а