Учет и анализ затрат и выполненных работ машинно-тракторным парком в условиях перехода к рынку (на примере сельскохозяйственных предприятий Тернопольской области) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Хорунжак, Надежда Михайловна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.12
Автореферат диссертации по теме "Учет и анализ затрат и выполненных работ машинно-тракторным парком в условиях перехода к рынку (на примере сельскохозяйственных предприятий Тернопольской области)"
РГ6 од
2 5 АПР 19д4<1Н1СТЕРСТВО ОСВПИ УКРА1НИ
Ки1вський державний економ!чний ун!верситет
На правах рукопису'
ХОРУНЖАК Над!я Михаил1вна
ОВЛ1К ТА АНАЛ13 ВИТРАТ I ВИКОНАНИХ РОБ1Т МАШИННО-ТРАКТОРНИМ ПАРКОМ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКУ / НА ПРИКЛАДI С1ЛЬСЬк0Г0СП0ДАРСЬКИХ П1ДПРИ6МСТВ ТЕРНО-П1ЛЬСЬК01 ОБЛАСТ! /
Спец1альн1сть - 08.00.12 - "Бухгалтерський обл!к, контроль 1 анал1з господарсько! д1яльност1"
АВТОРЕФЕРАТ дисертацП на адобуття наукового ступени кандидата економ!чних наук
Ки1в - 1994
ДисертшДя е рукопис
Робота вйконана на кафедр! обд!ку та аудиту в с1льсько-му господарств! Кщвського державного еконокичного ун1-верситету
Науковий кер1вник
0ф1ц1йн1 опоненти
Пров1дна установа
доктор економ1чних наук, професор Сопко В, В.
доктор, еконокичних наук, професор Самборський В.1.
кандидат економ!чних наук, доцент Шатк1вська Л. С.
Тернопхльськик 1нститут народного господарства
&аянст в!дбудеться " Ь " лиМ 1994 року о^ годин! на вас1данн! спещаШэовано} вчено! ради К.068.28.02 при Кшвському державному економхчному ун!веситет1 за адресою : 252057, Кшв - 57, проспект Перемоги, 54 /1, ауд. 214.
3 дисертац!ею можна ознайомитись в б!бл1отец1 ун!верситету.
Автореферат роз!сланий " 4 " вп/МЛЗ 1994 року
Заступник голови спец1ал1зовано! вчено! ради доктор економ!чних наук,
у " /
професор / A.B.Головач
Актуальн1сть теми досл!дження. В процес1 взаемодГ) лю-дини з природою при допомоз! с!льськогосподарсько1 техн!ки для виробництва продукцП в аграрному сектор! виникають складн! виробнич1 в1дносини,' т!сно пов'язан1 з переходом народного господарства Укра1ни на ринков! в1дносини та поси-лення комерц!йних основ господарювання. Зв1дси випливае основна мета теми роботи -. з'ясувати особливост! с!льськогос-подарського виробництва в сучасних умовах та 1х вплив на.по-будову обл!ку та анал!зу витрат 1 виконаних машинно-трактор-ним парком роб1т.
Розв'язання продовольчо'1 проблем« сьогодн! одне з най-важчих 1 найважлив!ших завдань. • Пряме в!дношення до цього мае машинно-тракторний парк, адже в!н становить основу мате-р1ально-техн1чно! бази с1Льськогосподарського виробництва 1 е основою зб1льшення виробництва с!льськогосподарсько1 продукцП, покращення П якост1, зниження соб!вартост1. Все це зумовило виб!р теми та пЦкреслюе П актуальн!сть. Кр1м того сл1д врахуватй, . що в ринкових умовах комерц1йний розрахунок забезпечуе залежн!сть доход1в с1льськогосподарського п1дпри-емства в1д ефективност1 використання машинно-тракторного парку, що надае особливо"! актуальност! обл1ку та анал!зу витрат 1 виконаних машинио-тракторним парком роб1т.
Потр1бно також в!дм1тити, що проблема точного 1 повного облшу витрат на утримання 1 експлуатац!ю машин та обладнан-ня, а також особливост! його побудови в сучасних умовах дос-
дхджуваласъ багатьма вченими-еконсшстами I знайшла свое в1-дображення в роботах А.П.Варави, А.Ф.Галк1на, В.Г.Линни-ка, Ю.Я.Литвина, В.В.Сопко, В. I .Юдинцева, М.О.Ящука та 1нших.
Питанию аналгзу вартост1 використання машинно-тракторного парку та покращення його ефективностг, розробц! методо-логН 1 методики його проведения 1 виявленя резерв1в знижен-ня соб1вартост1 мехашзованих роб!т велику увагу лрщцляли В.В.Бружаускас, М.1.Гур1н, М.Я.Цейтлан, 1.Д.Курбатов, Л. 1.Шинкарьов, В.ЫОдинцев, М. ЬТринько та багато хнших вче-них.
Проте багато питань до сьогодн1 не виршен1 1 залиша-ються дискус1йними. Так, зокрема, ще не вирхшене питания про оптимальний склад витрат, який охоплював би вс! сторони гос-подарськог Д1ЯЛьност1. Кр1м цього думки вчених розходяться в питанн! розмежування ремонт1в I джерел 1х ф1нансування, а також в питашп про поды витрат в залежност! в1д обсягу ви-робництва продукцП 1 виконаних роб1т. В економ1чн!й л1тера-тур! немае також едино! думки щодо вгднесення машинно-тракторного парку до певного виду д1яльност1, 1снують р1зн1 трактування в галуз1 методологП планування анал1зу продуктивное^ С1льськогосподарських машин за факторами. Велике значения в сьогодн1шн1х умовах мае також- вишукування б1лъш ращонального способу в1дображекя продеру обггу засоб1в при м1н1мальному вибор! об'ект1в 1 к1лькост1 показншйв. Залиша-еться також дискус1йним питаня про форму та порядок запов-нення обл1кового листа тракториста-машин1ста. Кр1м того не-лостатнгй обл1к Технолог1чннх особливостей експлуатацП тех-нжи в окремих формах орган1зац:П прац1 1 11 оплати при су-
часн!й постанови! форм, прийом1в та метод1 в обробки обл1ко-бо'1 1нформацП не може забезпечити об'ективно! 1 достов1рно'1 ощнки р1вня експлуатац1йних витрат на одиницю роб1т, комп-лексний анал1з використання в господарствах р!зних марок машин 1 агрегат!в. В1н мало сприяв виявленню невикористаних резерв1в 1 не в!дпов1дае сучасним вимогам.
Велике практичне значения викладених питань та анал1з експлуатаШйних витрат 1 виконаних машинно-тракторним парком роб1т дозволили виявити шляхи покращення д1яльност1, резерви росту продуктивное^ використання машинно-тракторного парку, зб1льшення прибутку с1льськогосподарських п!дприемств 1 зни-ження соб!вартост! продукцП, що допоможе швидше вивести краЧну та П економ!ку з кризового стану - все це 1 зумовило виб1р теми дисертагЦйно! роботи.
Мета 1 завдання дослгдження. Основною метою дисертац!й-' ного досл1дження е удосконалення методики обл1ку та анал1зу витрат 1 виконаних машинно-тракторним парком роб!т на основ1 вивчення та критично! оц1нки теоретичних положень 1 д!ючо1 практики обл1ково-анал!тично1 роботи, виявлення резерв!в росту ефективност! використання техн!ки та розробка науково обгрунтовани>Грекомендац1й з цього питания. Ця мета вимагае: розкриття методолог1чних та орган1зац1йних основ побу-дови обл,1ку 1 контролю витрат машинно-тракторного парку в сучасних умовах;
оптим!зацП складу витрат на утримання та експллуатац!ю машин 1 обладнання;
виявлення орган хзацИитх та технолоПчних особливостей та !х впливу на побудопу бухгалтерського обл!ку;
виявлення резервхв для подолання нер1внсшрност1 потреби в робочхй сшл та П ефективного використання;
удосконалення класиф1кацп витрат з метою воображения ь н1й реальних умов експлуатацп с1льськогосподарсько! тех-н1ки;
розробки рекомендаций по удосконаленню первинно'1 доку-ментацп зг1дно сучасних вймог;
виявлення особливостей облхку витрат в умовах. орендних Ыдносин;
розробки практичних рекомендац1й по удосконаленню ана-лхэу витрат та виконаних машинно-тракторним парком робхт;
розробки пропозицхй по удосконаленню облжу та анализу витрат 1 виконаних машинно-тракторним парком роб1т на основ! використання ЕОМ та АРМ бухгалтера.
Предмет 1 об'ект дослхдження. Предметом дисертац}иного досл1дження е питания методологи, методики 1 орган1згциЛ облгку 1 аиал1ву витрат на утримання та експлуатац1ю машинно-тракторного парку в уморах переходу до ринку. Об'ектом вибраш с1льськогосподарськ1 гидприемства Тернопхльсько1 облает! .
Методолопя 1 методи досшдження. Теоретичною ! методо-логхчною основою дослхдження стали фундаментальна положения праць вгтчизняних та зарубхжних економ1(?тхв, практикхв, ма-терхали Держатропрому Украши, постанову Уряду, хнструктивн1 та нормативнх документи.
• В ход1 обробки анал!тичного матер1алу застосовувались рхзнх економхко-статистичн! методи 1 прийоми; середнхх величин, пор!вняння, • анал!зу ! синтезу, ситемного пхдходу до
- 7 -
вивчення економ!чних явищ та 1нш1.
Наукова новизна досл1д*ення. Зм1ст роботи полягае в теоретичному обгрунтуванн! та практичному виршенн! комплексу питань орган1зац!1 1 методики обл!ку та анал1зу витрат 1 ви-конаних машинно-тракторним парком роб!т в иових умовах гос-подарювання, а саме:
встановлена залежн1сть орган1зад11 обл1ку та анал!зу в1д особливостей д1яльност! машинно-тракторного парку;
зроблений виб!р ознак, по яких удосконалена класиф}ка-ц!я та уточнена номенклатура статтей 1 1х оптимальний склад;
розроблено нов!, удосконален1 форми первйнно! докумеи-тац11 та запропоновано деяк! зм!ни в д1ючий порядок оргаи!-зацП алал!тичного та синтетичного обл1ку;
обгрунтована необх1дн!сть продопження ведения зб!р-но-розпод!льчого рахунка 24 та перевагй використання в!ль-них тариф!в при розрахунках за послуги машнно-тракторного парку;
розроблена загальна схема технолог1чного процесу обл1ку витрат пального 1 мастильних матер1ал1в на персоналы!!« електронно-обчйслювалЬн1й машин!, зроблен! розрахучгх)в1 опб-рац!'1, резулЫ'ати виведен!, на друкарський пристр1й;
досл!джен1 фактор» впливу на продуктивнгсть прац! меха-н18атор!в, 1х пост!йна та випадкова д!я;
розроблен! основн! пропозицП по знюкенню витрат. Практична ц!нн!сть роботи. ПрактичНе значения розробле-них в дисертацП пропозиц!й полягае в упорядкуванн1 органь зацП обл1ку та економ!чного анал!зу виТрат ! внконаних машинно-тракторним парком роб!т, п!двищенн! Д1бвост!, досто
в1рностх та оперативное?! показншив, що сприяе аниженнм витрат 1 покращенню якосп мехащвованих с!льськогосподарсь-ких роб1т.
Апробац1я та реад!защя результат^ досл1дження. Основ-н! положения дисертацП допов1дались, обговсрювались та буди схванен1 на науково-практична »сонференцн "Оргатзащя бухгалтерского обл!ку, анализу г контролю в умовах переходу до ринково! економ1ки" / м.ТержлЦль,1993 р./.
Пропозиш! автора щодо удосконалення обдгку та анализу витрат ! виконаних малшнно-тракторним парком роб;т впровад-ден! 4 використовуютъся в селянських слпдках "Дэв1н" та "Дн1про" Терноп1льсько1 облает!, Теребовлянського району.
Публ1кац!\. За результатами дослЦження опубликовано 8 роб1т, загадьним обсягом 1.6 друк.арк. /особисто. автора. 1.1/.
Структура та обсяг дисертацп. Дисертац1я складаеться 1з вступу, трьох розд!л!в, висновщв, списку використано! л!тератури 1з 110 джерел та 20 додатк!в. Загадьций обсяг дисертацп 167 стор!.цок, вклшаючи 1 схему та И таблиць»
У вступ! обгрунтовацо актуальность теми дисертацп, виэначено мету 1 основн1 завдання, об'ект досл1дженя, науко-ву новизну ! практичне значения роботи.
У першому розд1л1 "Основи побудови бухгалтерського об-л1ку витрат 1 виконаних робхт машинно-тракторним парком в сучасних умовах" розкрито суть та економ1чний зм!ст витрат, рринципи 1х класифгкацп в сучасних умовах. Показаний процес удосконалення "перел!ку статтей витрат машинно-тракторного парку в економ1чн!й л!тератур! останн!х рок1в 1 рекомендова-
ний оптимальний склад статтей витрат до рахунку ¿4. Дослужен! орган!зац!йн1 та технолог!чн! особлйвост! д!яльност! машинно- тракторного парку та '¡х вплив на побудову бухгалтерского обл1ку.
У другому роздШ "0рган1заЩя обл!ку витрат на експлу-атац1ю машинно-тракторного парку в умовах переходу до ринку" розроблен1 конкретн1 напрями удосконалення первинного обл!-ку, запропонована нова форма деяких первйнних документ1в, . розроблен1 принципи удосконалення побудови обл1ку витрат на експлуатац1ю машинно-тракторного парку, виэначен! особливос-т! обл!ку витрат цього п!дрозд!лу в умовах ореядних в1дно-син. Викладений порядок орган!зац!1 обл!ку витрат пального 1 мастильних матер!ал1в на автоматизованому робочому м1сц! бухгалтера.
У третьому розд!л! "Анал1з„ витрат 1 виконаних машин-но-тракторним парком роб1т" на основ! даних с1льськогоспо-дарських Шдприемств Терноп1льсько1 облает! зроблений анал!а витрат та нам!чен1 на Ц1й основ! шляхи 1х эниження, встанов-лен! законом!рност1 зм!ни техн!ко-економ!чних показнйк!в використання техн!Ки та зроблений анал!з використання п!дроз-д1лу господарствами облает!.
У висновках дисертац!! коротко викладен! основн! ре-зультати проведеного досл!дження, сформован! висновки ! про-позицП по удосконаленню обл!ку та анал!зу витрат 1 результат! в використання машинно-тракторного парку.
2. ОСНОВНI ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦ11.
У дисертац!йк1й робот! на основ1 провэденого досл!джен-ня поставлено ! вир!шено так! проблематичн! питания.
- 10 -
2.1. 0рган1захцйн1 та технолог1чн1 ссобливост! д1я^ь-ност! машинно-тракторного парку та 1х вплив на побудову бухгалтерського обл1ку. Розкриття органгзащйних 1 техноло-Нчних особливостей д!яльност! машинно-тракторного парку дае мсшшв1сть визначити Кх вплив на побудову бухгалтерського обл1ку.
Поскыьки оргшИзацАйн! форми використання цього п1д-розд!лу та характер виконаних ним роб1т в1дпов!дають техно-допчному процесу вирощування сыъськогосподарсъких культур, це даз змогу стверджувати, що машинно-тракторний парк мае пряме в1дношення до основного виробнидтра 1 е його невад'ем-нов частиною. Виходячи а цього1 1 внасцпдок проведеного критичного анад1зу погляд1в р1зних економ1ст!в, ми д1йшли до висноъку, що облш витрат на утримання 1 експлуатац1ю машин-цо-тракторного парку необх1дно продовжувати вести на рахунку 24.
2.2. Методолог1чн1 та орган1защйн1 основи побудови об-Л1ку 1 контролю витрат машинно-тракторного парку. Рациональна побудова номенклатури витрат .на утримання Д експлуатац1ю машинно-тракторного парку сприяе оптимальносп розрахунк^ со01вартост1 виконаних механ1зованих роб1т та послуг, п1дви-щуе д!ев1сть економачного анал1зу.
Вивчення лхтературних джерел 1 практики роботи сыьсь-когосподарських ¡идприемств з питать облику та анализу витрат, показало, що д1юча номенклатура цих витрат, на наш грг-ЛЯД., недосконала, оскглькп в ряд статтей на яких облжовуютъ ■•тан! за ц!льовим призначенйям аасоби, р1з«и носП витрат,
як! мають неодинакову основу нормування 1 розпод!лу. Це, на-самперед, стосуеться витрат на утримання основних засоб!в та витрат на кап!талышй 1 поточний ремонта.
3 метою покращення достовхрност! обл!ку доц!лыю розук-рупнити статто витрат на утримання осповнпх засЬб!л 1 вид1 -лити самсстШг!. .статт! " Амортизац1я основних засоб!в " та " Ремонт основних засоб!в ". При цьсму доц!льно об'еднати кап1тальний та поточний ремонтй на одному' рахунку 1 в одни! статт!, а витрати покривати за рахунок одного длерела.
3 метою удосконалення оОл!ку та анал!ёу витрат на утримання 1 експлуаташю машинно-тракторного парку в робот! визначено оянаки вдасиф! кл!Ц 1 них витрат ! роль икремих гру-пувань у д1ялыюст1 «льськогосподарського п!дприемства щрдо певно'1 ознаки.
2.3. Первинний обл!к та його удосконалення. Первшга! документа по обл!ку прац! та виконаних роб!т, як1 використо-вулться сьогодн!, на нашу думку, не досконал!. В сьогодн!ш-н!х уковах багато економ1ст!э схшшються до думки про необ-х1дн!сть вишукування б1льш рац1онального способу в!добрален-ня процесу об!гу засоб!в при мШмальному Еибор1 об'ект1в 1 к!лькост! показник!в. Залропонований нами " 0бл1ковий лист тркториста-мазин!ста " дозволить скоротити обсяг зайво! !н-формацП, яка м1ститься в !снуюч!й форм!, зменшить затрата робочого часу, необх1дного для заповнення цього документа.
Структуру витрат ! ефективн!сть використання машинно-тракторного парку, на нашу думку, модна контролювати 1 аяал!зувати безпосередньо по нагрсмяджуЕзльних в!домостях. Це в1дпов!дало б 1'х призначенню, поскьтьки в них концентру-
ються виробнич1 показники по обл1ку затрат пращ, виконаних роб!т 1 витраченому паливь Об'бктивне визначення тих покад-штав, як1 включаються в нагромаджувапьну в1Дом!сть 1 пра-вильний виб1р методу ф1ксацП скопом1ЧН01 1нформац11 сприя-тяме п1двщенню р1вня контролю эведеного облаку за ефектив-н1стю викорнстання техники.
2.4. Удосконадення побудови облшу витрат на експлуата-ц!ю машинно-тракторного парку. В межах кожного виду д1яль-ност! виробляеться р1зноман1тна продукщя. Головним завдан-ням обл1ку процесу виробництва е визначення вартгсних параметр! в кожного виробництва. Одним з основних таких показни-тв, на нашу думку, е соб1варТ1сть. Зниження соб1вартост! роб!т 1 послуг машинно-тракторного парку дозволить знизити 1 соб1варт!сть с1льськогосподарсько1 продукцп, яка виробляеться з допомогою п1дрозд1лу. Цього, на нашу думку, .можна добитися на основ! скорочення по головних елементах соб!вар-' тост!. Сюди взноситься:
скорочення витрат, пов'язаних з використанням засоб1в пращ;
скорочення витрат, пов'язаних з використаням предмет!в прац1;
скорочення витрат на зароб1тну плату при зб1льшенн1 Г! абсолютних розм!р1в;
скорочення витрат, джерелом покриття яких виступае вар-. т!сть додаткового продукту.
Анал!зуючи науковг досл!дження вчених-економ1ст!в та ".рахувавши досв!д практичного ведения сблжу витрат на екс-ллуатац!ю машинно-тракторного парку ми прийшли до висновку
про те, що запропоноваиий М.З.ШБенгольцом транзитний метод Ъбл1ку оправдав себе. Однак в сьогодн1шн!х умовах1 виникагать вхдносини машинно-тракторного парку поза межами господарс-тьа. Для розрахунк1в з1 сторонами орган1зац1ями чи особами еа надан1 послуги, ми схиляемося до думки про необх!дн1сть використання вхльних тариф1в /ц!н/.
Виходячи з проведених досл!джень, а також з метою пок-ращення розпод1лу витрат машинно-тракторного парку, було б доц!льно, на нашу думку, мати на рахунку 24 так! субрахунки:
1. Загальн! витрати машинно-тракторного Пс.рку.
2. Нерозпод1лен1 витрати на утримання та експлуатац1ю машинно-тракторного парку / в тому числ! на ' експлуагац!га трактор1в на транспортних роботах /.
Але, одночасно,. к!льк!сть позиц!й анал1тичного обл!ку по рахунках повинна в1дпов!датй 1х к!лькост1 в аналог!чних формах зв!тност1.В зв'язку з цим, ми прийшли до.висновку про необх!дн!сть ун1ф!кац!1 1снуючо1 форми нагромаджувально! в1-домост!. Доц!льно доповнити П 1нформац!ею про просто! тех-н!ки /в тому числ! з техн!чних причин /, витрати на ремонт / за нормою 1 фактичн! /, к1льк!сть в!дпрацьованих п!сля ремонту нормо-зм!н.
Кр1мтого об'ективному визначенню результат!в роботи трактор1в'1 свовчасному виявленню резерв!в покращення !х використання сприяе обл!к експлуатац!йних показник!в 1 витрат по трупах машин. Ми пропонуемо вести обл!к витрат машинно-тракторного парку зг!дно загалыюприйнято! класиф1кацП однотипних модиф!кац!й трактор1в /садово-городн! з двигуном 7-8 кВт, Т-25А, Т-16, Т-40М, МТЗ-80 /82/, Т-700, Т-4А,
К-701, Т-150 в розрШ дев'яти тяглових клас1в - 0.2, 0.6, 0.0, 1.4, 2, 3, 4, б, 6 /. Кр1м того в самост1йну трупу ви-диити самох!дн! машини.
Запропонован! шляхи вдосконаленя обл1ку витрат машинно-тракторного парку дозволять лгквхдувати помилки при гру-пуаанн! даних про виробнич! витрати, правильнее проводити калмсулювання соб1вартост1 роб!т 1 послуг, своечасно визна-чати планову потребу с!льськогосподарських машин 1 потребу в матер1альних ресурсах п1дприемства в ц1лому, виявляти резер-ви скорочення витрат.
2.5. Особливост! облгку витрат машинно-тракторного парку в уыовах орендних в!дносин. 'Найб1лыие в1дпов1дае р!вн» роавитку техн1чного потенц1алу 1 сучасни^ вш.:огаы та формам орган 1'зацП його використання орган1зац1я • роботи машинно-тракторного парку на принципах короткострокового орёнду-вання /прокату/ техн!ки. Це можна в1днести до основних осс..-ливостей д1яльност1 цього п1дрозд1лу в умовах оренди.На'гид-ьпну Ыд передач! в оренду веыд!, ш оформляеться актами передач! вемл! в оренду, передачу машин здшснюеться на .основ! чек!в-наклздних> а витрати на утримання ! експлуатащю машинно-тракторного парку ! 1нших основних 8асоб!в здиюню-ються за рахунок орендаргв або тдприемства-орендодавача эг1дно договору. Обл!к при цьому з !кформац!йного джерела для складання зв1тност! перетворюеться у надзвичайно-вагли-,аий !нструмент контролю за формуванням витрат ! доход!в машинно-тракторного парку, визначенням госпрозрахункового доходу, активна знаряддя п!двищення ефективност! 1 протизат-ра?ногс механ!зму.В залекност1 В1Д форм орган !заци оренди
- 15 -
BMiraosTbca i порядок розрахунку внутр1господарсько! розра-хунково! цхни за прокат техники. Цей процес дослужено в ди-сертац!йн1й роботi на прикладi одного is господарств Терно-п1льсько1 област1. Розглянут1 нами особливост! при правильному 'ix використанн1 сприятимуть дальшому впровадженню nie'i форми господарювання,' а разом з використанням досв1ду Kpa'in з ринковою економ1кою, про який йдеться в дисертацп, допо-
л
молсуть швидше вивести економжу Украпш з кризового стану.
2.6. 0рган1зац1я обл!ку витрат пального 1 мастильних матер!ал1в'на автоматизованому робочому м!сц1 бухгалтера. В процес! проведеного досл1дження виявилось, що розрахунки по обл!ку витрат пального i мастильних материал!в мають значну.. питому вагу в загальному обсяз! розрахункових операций по використаншо та експлуатацП машинно-тракторного парку. Створення автомауизованих робочих м!сць /АРМ/ бухгалтера на с!дьськогосподарських пгдприемствах може значно полегшити цо роботу. Нами розроблена схема технолог!чного процесу обличу витрат пального i мастильних MaTepituiB на персональна електронно-обчислювальн!й машин! "Правец-16" i розроблечп рецомендацП та програмне забезпечення цього процесу. Техно-лог!чний процес обл1ку витрат пального i мастильних матер1а-л!в на ПЕОМ схематично мае такий вигляд, як це показано на рисунку 1. .
Впровадження АРМ бухгалтера обл1ку пального i мастильних MaTepianiB дозволить заганчити всю обробг.у облжово! iH-формац!! на ц!й д!лянц! i одержати автоматично оформлений 3BiT про рух пального i мастильних мате'р!ал!в в пергий день настуиного за зв!тним м1сяця. А це сприятиме скороченна витрат машинно-тракторного парку.
Рис.1. Схема технолог1чного процесу обл1ку витрат паль-
• ного 1 мастильних мате{Иал!в на персональна ЕМ.
Умовн! позначення:
1 - масив нормативно-дов!дково! !нформацП;
2 первинн! документи з !нформацП про господарськ1 . операцп;
3 - процес обробки 1нформацН на ЕОМ;
>1 - масив господарських рперац1й /база даних/ зведеного синтетичного 1 анал!тичного обл1ку за -поточний М1-сяць;
5 - оформлен! на ПЕОМ автоматично первинн! документи 1 вих!дн1 машинограми.
- 17 -
2.7. Методолог1чн1 основи та пробдеми анад!зу ефектив-ност! використання машинно-тракторного парку в сучасних умо-вах. Високопродуктивне використання машинно-тракторного парку грунтувться на фактичному взаемозв'язку техн1ко-економ1ч-них можливоотей ново! техн!ки 1 розширешп меж 11 застосу-вання. Показником, який характеризуе використання техн1ки в 11 ефективщсть. Як показали проведен! дослдаення, единого п1дхсду до визначення поняття ефективносп немае. Це, на нашу думку, пов'язано з особливостями С1льського господарства, ЯК1 при 1нших р1вних мокливостях не дають визначити частицу вироблено!' продукцП, одержано! за рахунок впливу на вироб-ництво машинно-тракторного парку. Тому дощльно було б вид1-лити три групи фактор!в, як1 характеризуют ефективн1сть використання машинно-тракторного парку;
конструкщйш - унхверсалыисть ! маневренн!сть машин, унд-фшащя вузлхв та деталей;
орган1зац1йно-виробнич1 - ращоналъне використання тру-дових 1 матер!альних ресурсов, науково обгрунтована органЬ зшця пращ; удосконалення технолог1чних процес!в 1 т.п.;
,• соц1алыю-економ1чн! - р1вень матер!ального становища механ1затор!в, !х культурно-побутов! умови ! т.п.
На основ1 проведених досл!джень, можна сказати, що до основних виробничо-економ1чних показник1в використання машинно-тракторного парку в1дносяться: коеф1ц1ент використання вантажнпдйомност!, коеф!ц1ент використання машин, коеф!цЬ ент ам1нност1 роботи, 1соефщ1ент техШчно! готовност! машин, коеф1ц!ент техничного використання.
- 18 -
2.8. Анал1з витрат машинно-тракторного парку. Сьогодн1 необх!дн1сть п!двищення ефективност! використання машинно-тракторного парку•зумовлена безперерйним зроотарнйм втрат б1д неповного використання потужностей машин, в!дставанняМ темп1в росту валово'1 продукцП в!д техн!чного переозброення, нев!дпов1дн1стю р2вн1в продуктивное^ агрегат!в техн1ко-тех-нолог1Чним показникам. Як показують проведен! дослДдження, у м1ру стархння машин для п!дтримки Чх у роботоздатному стан1 доводиться щор1чно витрачати все б1льше матер!альниН 1 гро-шових кошт!в.
Анал1з динам1ки витрат на кап дальний 1 поточний ремонт, техн!чне Ьбслуговування, усунення поломок 1 несправнос-тен,зам1ну шин, гусениць -трактор1в 1 комбайн1в дасть, можли-в1сть ьиявити р1зницю витрат на утримання одн1еЧ сЦъсько-господарсько! машини на початок 1 к1нець амортизац1йного пе-р!оду, що дозволить еробити виновок про доц!льн1сть чи недо-Ц1льн1сть використання дано! машини понад нормативний с'грок.
Дослдаення структури витрат дозволить виявити, > як1 с!льськогосподарсй>к1 машини вимагають найб!льщих 1 питбмих ритрат 1 на ц1й основ1 провести розрахунок резерву зниження експлуатацшних витрат на одну машину.
Узагальнюючим показником використання машинно-тракторного парку, на нашу ^умку, е с0б!варт1сть умовкого еталонно-го гектара. Виёначивши П ми матимемо змогу провести анал!з фактор!в, як1 впливають на' соб!варт1сть виконаних машин-но-тракторним парком роб1т з одночасним виявленням резерв1в 1% зниження. Факторний анализ доц!лыю проводити за статтями витрат.
- 19 -
2.9. Анализ виконаних машинно-тракторним парком робхт. Важливим резервом збыьшення виробництва продукцп с1льсько-господврськоро господарства I, особливо, зниження П соб1-вартост1 сьогодн! е пщвищення ефективност1 використання машинно-тракторного парку.
Оперативник анализ 1 контроль використання тракторного парку проводить на основ! первинних документхв за трьома напрягами: використання техн!ки В робот1; ступень використання часу; розм1р витрат на експлуатащю.
Р1вень механхзацп технологхчних процесхв 1 виконання обсяг1в механ!зованих роб1т в оптимально строки залеждть в!д. наявност1 1 використання мобиьно}' техцши. Одним з основних показник1в П використання е рхьень вироб1тку на машинах, або 1нтеноивне навантаження: середньозмгнне, середньоденне, якЛ визначаються як в!дношення' фактичного вироб1тку до планового. Р1вень ргчцого вироб1тку визначаеться аналоггчно. Проте в процес1 експлуатаци ам!нюються техншо- технологии показники, що веде, як показали проведен! досл1дмення, до зниження ручного впроб1тку щльськогосподарських машин.
Тому оптимальн1 темпи оновлення техн!чних засобгв, на нашу думку, слгд планувати виходячи з середнього досягнутого ргвня велико! млькост! господарств.
Анагиз динашки ручного вироб1тку тракторов I комбашпв залежно в1д часу !х експлуатацП дозволив виявити пев1п законом! рност1. Головною з них в те, що процес тривалого використання техн1ки супроводжуеться стаб1льним зниженням р1чко-го виробхтку по роках, темп» якого вищ1 внасл!дск дсвшого
- 20 -
використання техн!чних засоб1в.
Знижещш продуктивност! машин супроводжуеться зменшен-ням р!чно'1 суми 8ароб1тку механ1затор1в, пог1ршенням умов 1х пращ. Тому строк експлуатацП, на нашу думку, потр1бно вра-ховувати при розробц1 норм вироб1тКу 1 розм!ру оплати прац!, визначенн! потреби техн!чних засоб1в, запасних частин 1 па-лива, плануванн! роботи машинно-тракторного парку, доведенн1 виробничих завдань механ1Заторам, при розроб1д норматив1в витрат прац1, матер1альних 1 грошових засоб!в на ремонт 1 техн!чне обслуговування, розробц! Норматив1в витрат та захб-д!в по матер!альному стимулюванню високоефективного використання техй1ки, економ! 1 засоб1в на падтримання П у роботоа-, датному стан!, п!дведенн! п!дсумк!в викоНання госпрозрахун-кових завдань акремими Шдрозд!лами.
Науково обгрунтованйй анал!в р1вня використаннй машинно-тракторного парку неможливий без узагальнення пок&зник!в роботи техн!ки по вс1й рукупност! господарств з метою вияв-лення вагальних законоьЦрностей орган!зац!1 викорстання ! пошуку резерв1в росту обсягу механ!аованих роб1т. На основ! проведених досл!джень виявлен1 шляхи п!двищення продуктивност! с!льськогосподарських агрегат!в. До числа фактор!в росту в!дносяться: п!двищення продуктивност! наявно'1 техн!ки до р!внп потенц!йних можливостей; зб!льшення р!чного фонду часу роботи машини.
Причому Шдвищення ефективност1 с1льськогосподарського' виробниЦтва залежйть не Ьт!льки в1д самих технолог!й, ск!ль-ки в1д машин 1 обладнання, яке використовувться для зд!йс-
нення цього процесу, апе для того щрб добитися високо! ефек-тивност! техШкц, потрхбцо забезпечити П ращональну зба-ланеоващсть 1 ефективне використання. В. зв'язку з цим го-ловним економ1чн'йм гарантом, на нашу думку, необхгдно вважа-ти високий техн!чний потенЩал 1 орган1чний ■взаемозв'язок обл1ку, контролю 1 анал1зу за використанням машинно-тракторного парку.
3©ключ1?им этапом аналазу використання машинно-тракторного парку повинен стати при цьому роэрахунок резервов росту обсягхв механгзованих роб1т. Сл1д В1дм1тити, що анализ використання зернозбиральних 1 спещальних комбайн1в можна зд1йснювати за тими ж показниками 1 методикою, 1до й аналхз використання трактор!в, лише враховуючи, що виконан! роботи не потрхбно переводити в умовн! гектари, а комбайни - в ета-
ЛОШП.
Практично застосу'ванвд зацропонораноТ методики анал!зу дасть можлив!сть органам управл!ння одёржувати облжово-ана-. л!тичну 1нформац1ю Р необх!дному розр1з1 показцик1в 1 зада-ному обсяз1, ■ лк! подобнх для виявлення резерв1в росту продуктивное^ машинно-тракторного парку 1 достов1рно! оцшш ефективностх Лого роботи.
3. 0сновн1 положения дисертацП олублхковано в таких роботах.
1. Проблеми ефективного управлхння роботою машинно-тракторного парку // Сучасний стан та проблеми розвитку економхчно! думки в УкраШ: Зб1рник наукових праць. - МП 'Чнфотер", Терноп1ль, 1992, - 0.2 д.а. / у сп1вавторств1,
особисто автора 0.1 д.а./.
.2. Роль 1нженерн0-техн1чн01 служби в покра^сьнх • використання машинно-тракторного парку. // Сучасний стан та проблеми розвитку ,економ1чно'1 науки в УкраШ : Зб1рник нау-кових праць. - МП 'Чнфотер", Терноп1ль, 1992, - 0.:2 д.а. /у сп1вавторств1, особисто автора 0.1 д.а./.
3. Завданнп обл1ку машинно-тракторного парку ь ,.^тем! управлхння с!Льськогосподарським виробництвом // Сучасний стан та проблеми розвитку економ1чно! науки в Укра"1 Й1: Зб1р-ник наукових праць. - МП 'Чнфотер", Терноп1ЛЬ, 1992, - 0.2 Д.а.
4. Шляхи вдосконалення обл1ку матер!ал1в для буд1вницт-
ва та ремонту дор1г // Зб1рник наукових праць: Сучасний стан
\
та проблеми розв^гку екоиом1чно'1 науки в УкраШ. 4.1. -Терноп1ль, 1993, - 0.2 д.а.
5. Досв1д ведения обл1ку витрат виробництва в США та Шмеччин! // Зб1рник наукових праць: Сучасний стан та 'проблеми розвитку економ1чно! науки в Укра'1н1. 4.1. - ТерноШль,
\
1993, - 0.2 д.а'. / у cpiBaBTopcTBi, особисто автора.0.1 д.а./. '
6. Шляхи п1двищення 1ефективност1 експлуатацП машинно-тракторного парку // ЗСЦрник наукових праць: Сучасний стан та проблеми розвитку економ!чно'1 науки в УкраШ. 4.2,
• Терноп1ль,' 1993, - 0.2 д.а. / у сп!вавторств1, особисто автора 0.1 д.а./.
7. 0сновн1 шляхи зниження витрат машйнно-тракторного парку // 0рган1зац1я бухгалтерского обл1ку, анал1зу 1 контролю в умовах Переходу до ринково'1 економ1ки : Тези допов!-
дей науково-практично! конференцП. - Терноп1ль, 1993, - 0.2 д.а.
8. Деяк1 особливост1 орган !зацп бухгалтерського облгку в умовах орендних вЦносин // 0рган1зац1я бухгалтерського обл1ку, анал1зу. 1 контролю в умовах переходу до ринково! економ1ки : Теаи допов1дей науково-практично! конференцИ. -Терноп1ль, 1993, - 0.2 д. а. / у ствавторств1, особисто автора 0.1 д.а./.