Взаимоотношения сельскохозяйственных предприятий с бюджетом тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Довгалюк, Василий Иванович
Место защиты
Киев
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.10
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Взаимоотношения сельскохозяйственных предприятий с бюджетом"

ГБ ОД

Українська академія аграрних наук Інститут аграрної економіки

На правах руїсопису

Довгалюк Василь Івановнч

ВЗАЄМОВІДНОСИНИ СІЛЬСЬКОГОСПОДЛРСЫШ ШДПРИЄКСГВ З ЩЩЕТШ '

&£■ 00, . Спеціальність 08.04.01 - Фінанси підприємств

Автореферат дисертаціІ на здобуття наукового ступеня кандидата економ 1 чн;іх наук

Київ - 1995

Дисертацією е рукопис

Робота виконана в Інституті аграрної економіки Української академії аграрних нчук

Науковий керівник - доктор економічних наук, професор Полозенко Дмитро Васильович

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

Осадець Семен Степанович

кандидат економічних наук, доцент ГТутятіна Алла Констянтинівна

Провідна організація - Кам’янець-Подільський сільськогосподарський інститут

Захист дисертації відбудеться ".12-" -------_____________ 1995 р.

о годині на засіданні спеціалізованої вченої ради

Д.Сі.58.01 в Інституті аграрної економіки УААН за адресо»: 252127, КиІв-127, МСП, вул. Героїв Оборони, 10.

З дисертацією можна оанайомитись у бібліотеці інституту.

Автореферат розісланий ___вррееня_______ 1995 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

доктор економічних наук Нільський

' - з - .

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1.1. Актуальність дос.г.:дхсішя.В умовах проведення докорінної економічної реформи, переходу до ринкових ПІдносиг в АПК серед багатьох проблем, що вимагають виріпення, важливе місце займає створення досконалої системи фінансових взаємовідносин льськогосподарських підприємств, із державою, або іншими словами, взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом, які займають важливе місце в фінансовій діяльності сільськогосподарських підприємств на нинішньому етапі. На наиу думку, таке я значення вони матимуть 1 в умовах ринку.

Досвід зарубіжних краГн показує, що дерхягчі субеидіІ в сільське Господарство досягають значних розмірів - від 7,IX валового внутрішнього продукту у Франції, 12,72 - в Німеччині, - до 27,2% - в Англії 1 39,5Х - у Норвегії. В усіх країнах ЄЕС доходи селян утримуються на р;зні доходів в Іниих галузях економіки. У СЗЇЇА прийнято Закон, яким передбачено виділення на потреби сільського господарства з 1991-1995 рр. 170 млрд. долл.. І це в умовах достатнього ринкового співвідношення цін.Сільське господарство України потребує підтримки не менше, а навіть у зв'язку з дефіцитом продуктів харчування 1 більше, нія у . ару01 них країнах. Однак потребу тут необхідно чітко погоджувати з можливостями бюджету 1 тотальним дефіцитом.

Вивченню фінансових взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом були присвячені праці таких економістів, як Алімтанов А.А., Багаутдіновз Н.Г., Ва-

шаноЕ В., Вальтер С.Б.. Гіленко А.С., Дем’яненко М.Я., Зель-днер А.Г., Карпенко І .М., Лушин С.В., Лайко Л.П., Лишанський М.Л., Осадець С. с., Полозенно Д.В., Саблук П. Т., Сагайдак Е.А., Семенов В.М., Ширинська З.Г. та інші.Зроблений авторами глибокий аналіз 1 запропоновані ними практичні рекомендації передбачали фінансові перетворення в сільському господарстві в системі централізованого управління аграрною економікою при безпосередній участі держави в господарських процесах.

Нині в наукових розробках 1 директивних документах ' справедливо ставиться питання про необхідність удосконалення механізму взаемовіднг чга аграрного сектора економіки з державним бюджетом. Ця проблема розглядається в контексті з необхідністю встановлення обгрунтованої системи цін, тобто з елементами збалансованих товарно-грошових відносин. Аналіз 1 розробка досконалої системи взаємовідносин виробництва з бюджетом свідчать про необхідність переходу до гнучкої системи взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з бюджетом. .

Отже, виникає потреба у вивченні та виявленні шляхів поліпшення взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом, що -умовило 1 вибір теми Дисертаційної роботи.

1.2. Мета 1_ завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є вивчення взаємовідносин сільськогосподарських •пігприємств з державним бюджетом та їх вплив на підвищення економічної ефективності сільськогосподарського виробництва, розробка основних напрямів їх удосконалення.Для досягнення

цієї мети авторові повелося виконати такі завдання:

1. Уточнити методологічну і теоретичну основу взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом в умовах переходу до ринку.

2. Проаналізувати сучасний стан взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом, визначити їх вплив на ефективність сільськогосподарського виробництва.

3. Розробити пропозиції щодо вдосконалення взаємовідносин'сільськогосподарських підприємств з бюджетом.

4. Узагальнити досвід державного регулювання розвитку сільського господарства зарубіжних країн 1 розробити пропозиції щодо застосування окремих його елементів на практиці.

1.3 Предмет і об'єкт дослі-.лення. Предметом дослідження є взаємовідносини сільськогосподарських підприємств з бюджетом на етапі переходу до ринкових відносин; формування 1 використання фінансових ресурсів.

Об’єктом дослідження вибрано дослідні господарства системи Украінсьої академії аграрних наук, а також колективні сільськогосподарські підприємства Хмельницької області .

1.4 Методологія методика дослілхенпя. Методепогічною основою дослідження були праці провідних економІстів-аграр-юіків України та зарубіжних країн, по юзроП"яли питання взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом.

При виконанні роботи застосовувались такі методи наукових досліджень: монографічний, абстрактно-логічний, економіко-стап: стичний, групування, порівняння, середніх

- б -

величин, регресійно-кореляційний.

1.5 Інформаційна база дослідження. Інформаційним забезпеченням досліджеь’чя були річні звіти дослідних господарств УкраінскоІ академіІ аграрних наук, та колективних сільськогосподарських підприємств Хмельницької області, дані аналітичного 1 синтетичного обліку окремих господарств України; а^ також літературні джерела.

1.6 Наукова новизна результатів дослід..;ення полягає в нихчевикладеному:

- уточнено теоретичні і методологічні основи взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом в умовах переходу до ринкових відносин;

- досліджено вплив бюджетного фінансування на ефективність сільськогосподарського виробництва в дослідних господарствах Української академії аграрних наук;

- вперше розглянута діюча система платежів дослідних господарств Української академії аграрних наук до державного і місцевого бюджетів у ШШІИН11Х умовах;

- розроблено пропозиції щодо поліпшення бюджетного фінансування дослідних господарств Української академії аграрних наук;

- визначено шшхи вдосконалення оподаткування дослідних господарств Української академії аграрних наук;

- опрацьовані основні напрями державного регулювання

сільськогосподарського виробництва в нових умовах господарювання. ' '

1.7 Пракичне значення ^ апробація наукових досліджень. Результати наукових досліджень знайшли відображення в публі-

каціях, обговорюй?чись на семінарах 1 балансових комісіях господарств Хмельницького ЯВО "Еліта".

1.8 Обсяг І струтура роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків 1 пропозицій, списку використаної літератури з 129.джерел. Цифровий матеріал подано в 22 таблицях, 4 рисунках, 4 додатках. Обсяг роботи,- 141 сторінок.

У вступ 1 обгрунтована актуальність теми, визначені мета та основні завдання, предает і об'єкт, дослідження. Висвітлені методологія та методика дослідження,розкрита наукова новизна дослідження, та практична значимість одержаних результатів. '

У першому розділі - "Метод логічні основи фінансоЕоеко-номічних взаємовідносин з бюджетом" розкрито теоретичні аспекти взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з бюджетом, досліджено канали надходження коштів до бюджет; 1 джерела фінансування сільськогосподарських товаровиробників, запропоновано систему формування 1 використання фінансових ресурсів аграрного сектора АПК, опрацьовані методологічні підходи до визначення впливу бюджетних коптів на ефективність сільськогосподарського виробництва.

У другому розділі - "Лналк 1 тенденції взаємовідносин дослідних господарств Української аіса-ем. ; агрг^яих наук г бюджетом" окреслено структуру надходження бюджетних коштів, показано їх вплив на ефективність сільськогосподарського виробництва, охарактеризовано систему платежів, які надходять до місцевого 1 державного бюджетів.

У третьому' розділі. - "Удосконалення взаємовідносин

дослідних господарств Української академії аграрних наук з бюджетом” запропоновано основні шляхи вдосконалення оподаткування та бюджетнаго фінансування дослідних господарств. Узагальнено досвід державного регулювання розвитку сільського господарства в зарубіжних країнах 1 на цій основі розроблено пропозиції щодо застосування окремих його елементів в агропромисловому комплексі України.

У висновках _[ пропозиціях узагальнені результати дисертаційного дослідження 1 сформульовані основні висновки та пропозиціІ.

1.9. На основ 1 проведених досліджень обгрунтовані _1_ виносяться на захист слігночі положення: .

1. Методологічні основи економічних взаємовідносин сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом.

2. Вплив централізованих фінансових ресурсів на кінцеві результати роботи дослідних господарств.

3.Особливості зарубіжного досвіду підтримки сільського господарства 1 основні передумови його використання в ринкових умовах України.

2. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

2.1. Взаємовідносини сільськогосподарських підприємств 1с) бюджетом розглядаються як дві складові частини: платежі в бюджет 1 асигнування із бюджету, які формувався 1 вдосконалювалися, виходячи в особливостей, якими характеризувався той чи інший етан розвитку економіки країни. А саме:

- від повного вилучення продуктів праці в період

"воєнного комунізму" до поміркованого продовольчого податку в період непу;

- від перегачування фінансових коитів із села в місто

під час індустріалізації 1 колективізації до практично повного утримання (через різні механізми непрямого фінансування) сільського господарства на бюджеті; .

-від Індивідуального підходу до окремих екоі. мічішх зон, регіонів, форм власності, до єдиного уніфікованого податкового механізму, однакового для всіх галузей народного господарства і всіх видів господарюючих суб’єктів.

Перехід до ринку, який передбачає створення умов для успішного розвитку різних типів сільськогосподарських підприємств, потребує перебудові, діючого в сільському господарстві економічного механізму 1 особливо взаємовідносин всіх видів сільськогосподарських підприємств з державним бюджетом.

2.2. У процесі досл'дження каналів падх'’дення грошових коштів до бюджету встановлено, що формування доходноІ частини бюджету відбувається в основному через податкову систему, під якою розуміють сукупність податків, зборів, мит та інших платежів, що вилучаються в установленому порядку з юридичних і фізичних осіб. ‘ '

У дисертації обгрунтовується нєо'',.1д.Лсть обудови саме податкове1 системи, а не Існування одного податку, ка чому наполягають окремі представники владних структур.

В досліджеьпі дано порівняльну характеристику прямих 1 непрямих податків, оцінено їх з різних точок зору:

- можливос*: впливу на процеси відтворення;

- виконання ними фіскальної функції;

- вирішення соціальних питань.

2.3. У диеер;-щійній роботі міститься висновок про те, ідо при формуванні фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств, поряд з власними коштами важливого значення набуває бюджетне фінансування підприємств 1 організацій, які перебувають на господарському розрахунку 1 установ, що знаходяться на кошторисному фінансуванні. З урахуванням цього в дисертаційній роботі грунтовно і всебічно проаналізовані різні напрями фінансування сільського господарства, а саме:

- капітальні вкладення;

- операційні витр'ти;

- ветеринарна мережа;

- служба карантину 1 боротьби з шкідниками сільськогосподарських рослин;

- асигнування на землеустрій, рекультивацію 1 корінне поліпшення земель, будівництво 1 реконструкцію зрошувальних систем, агрохімічне обслуговування.

У роботі на значному фактичному матеріалі обгрунтовуються необхідність подальшого збереження бюджетного фінансування сільськогосподарських підприємств.

2.4. Фінансові ксурси сільськогосподарських

підприємств - це грошові доходи, нагромадження 1 надходження, які формуються суб’єктами господарювання 1 призначені для цілей розширеного відтворення, матеріального стимулювання працюючих, задоволення соціальних потреб. Виходячи з вища викладеного фінансові ресурси аграрного сектора АПК можна класифікувати як:

- 11 -

-власні і прирівнені до них фінансові ресурси, що вклю- . чають в себе грошові кошти аграрних формувань 1 кошти централізованих фондів;

- залучені 1 позичкові фінансові ресурси, до яких входять грошові кошти загальнодержавних 1 централізованих фондів і резервів;

Подальше вдосконалення системи формування 1 використання (*’нансових ресурсів аграрного сектора АІК повинно, на най погляд, розв'язувати такі завдання:

-забезпечення максимальної мобілізації 1 найбільш ефективного використання власних фінансових ресурсів;

-досягнення збалансованості 1 взаємної ув;язки власних, залучених , позичкових фінансових ресурсів аграрного сектора АІШ, до складу -кого входять господарства УААН. .

2.5. Українська академія аграрних наук об’єднує 21 нау-ково1виробниче об’єднання "Еліта", в яких функціонує 75 дослідних господарств. Нашими дослідженнями встановлено, що ці господарства потребують фінансової підтримки з боку держави. Однак останніми роками фінансування дослідних господарств, на жаль скоротилось. Так, у 199-1 році дослідні господарства УААН одержали бюджетних коштів, порівняно із 1993 р. на 27 X к'чіше. Фінансування в цьому році було на рівні 1990 р.

Поряд Ю бюджетним фінансуванням важливу роль відіграє механізм державнеє о регулювання цін. Методичною основою механізму ціноутворення є теорія трудової вартості. Протягом минулих років регулювання цін здійснювалося через усереднену вартість сільськогосподарської продукції, 1 тему рівень рен-

табельності в той час виконував ф;; ,кц:ю регулятора виробництва. В умовах переходу до ринку рівель рентабельності як відношення прибутку до собівартості реалізованої продукції, який у 1993 р. в наших дослідних господарствах стс. овив 129 %, не може Т-'ти регулятором виробництва. Виходячи з цього Інститутом аграрної економіки УААН було рекомендовано застосовувати норму прибутку на весь авансований капітал. Наші дослідження підтверджують такий висновок. В дослідних господарствах УААН норма прибутку зросла з 10 % у 1989 р. до 28 X у 1993 р.

Дослідженням встановлено, що в період, коли дослідні господарства були переведені на самоокупні:ть 1 самофінансування, вони отримували значні надбавки до цін на сільськогосподарську продукцію, а також диференційовані надбавга. З переходом до державного регулювання цін ці надбавші було включено до закупівельних цін. На цій основі зросла роль ціни у формуванні фінансових ресурсів сільськогосподарських підприємств. Дослідженням доведено, що дотвашш виробництва сільськогосподарської продукції, хоча рзно здійснюється не стабільно, слід зберегти й надалі. В умоЕах інфляг'і пропонується запровадити щомісячну Індексацію цін з урахуванням зростання цін на промислову продукцію, що надходить у сільське господарство. В робо.: обгрунтовується необхідність скорочення періоду між реалізацією продукції та фактичною виплатою сум індексації, що сприятиме зменшенню втрат господарств по індексованих сумах.

Ціна 1 ефективність виробництва перебувають у взаємозв'язку, що видно із табл. 1. Дані табл. 1 свідчать’

Таблиця 1•

Взаємозв’язок між надходженням коштів, прибутком та Інтенсивністю виробництва в дослідних господарствах УААН (1992-1994 рр.1.

Показники • Групи господарств по виплатах до цін на 1 тис.крб. реалізованої продукціІ,крб. Сума, сере- днє Відно шення III групи д<у.

І до 75 II 76-100 III понад 101

Кількість господарств 22 34 19 75

Отримано коштів по ісаналах регулювання цін на 1тис.крб реалізованої продукції, крб 60 90 127 85 212

Прибуток на: - 1 га сільськогосподарських уг'.дь, тис. крб. 1186 800 670 889 56

- 100 крб. основних 1 оборотних Фондів, крб. 23 20 19 21 83

- середнь ічіюго працюючого, тис. крб. • 13352 7739 8304 9590 62

Фондооснащен1с:і на 1 га сільськогосподарських угідь тис.крб. . 4087 3222 2787 3383 68

Фондоозброєність праці,

млн.крб. . 46 31 34 36 74

Фондомісткість продукціІ,крб. 5570 4054 4360 4610 78

Кількість працюючих на 100га сільськогосподарських угідь, чол. 9 10 8 9 89

про те, що більше коштів по державних ісаналах регулювання цін надходить у низькорентабельні господарства, які одержують менше прибутку і мають нижчу фондооснащеність 1 трудоза-безпеченість.

Прибуток господарств від першої до т"етьюІ групи мав яскраво виражену тенденцію до зменшення. Поряд Із цим виплати по державному регулюванню цін від першої до третьої групи зростають. Так, наприклад, якщо господарства третьої груші

на гектар сільськогосподарських угіїь одержали прибутку на 44 % менше, ніж господарства першої груп.., то виплат по державному регулюванню цін вони одержали поївняно Із першою групою оільпе, ніж у двоє.

У дисертггчі обгрунтовується доцільність виділення бюджетних коштів тим господарствам, які домагаються високоефективної їх віддачі та забезпечують приріст товарної продукції 1 прибутку.

Розрахушси показали, що в середньому для дослідних господарств УААН потрібно виділяти 92 крб. на 1 тис. крб. реалізованої продукції. Це дало б змогу одержати додатково 14,4|млрд. крб. бюджетних коштів.

'2.6. У фінансуванні дослідних господарств УААп Із бюджету найбільшу частку становили кошти, що виділялися по державному регулюванню цін. В роботі досліджено надходження цих коштів, з одного боку, б дослідні господарства УААН, 1 з другого в колективні сільськогосподарські підприємства Ста-росинявського району Хмельницької області. При цьому встановлено, що дослідні господарства УААН порівняно із колективними сільськогосподарськими підприємствами Хмельницької області фінансуються в значно більших розміра.;. Пояснюється Ц8 тим, що господарства уаан покликані впроваджувати у виробництво передові технології досягнення науково-технічного прогресу, завдяки чому інтенсивність виробництва у вказаних господарствах теж виша. Так, наприклад, фондоосна:ценість

1 га сільськогосподарських угідь в них на 17 %, а фондоозброєність праці на 38 7. вища.

2.7. Вплив коштів, отриманих по цінових каналах, на

ефективність сільськогосподарського виробництва в дослідних• господарствах Української академії аграрних наук видно з даних наведених у табл. 2.

' ; Таблиця 2

Вплив державного регулювання цін на ефективність сільськогосподарського виробництва в дослідних господарствах УААН (1992-1994 рр.).

Показники Групи господарств по рентабельності, 7- Сума, сере- днє Відно шеїшя III групи ДО І, %

I ДО 70 II 71-100 III понад 101

Кількість господарств 15 35 25 75

Рентабельність виробництва,% 40 81 115 84 +75

Отримано каналах регулювання цін на 1 тис.крб. реалізованої продукції, крб. 82 84 88 86 107

Прибуток на: - 1 га сільськогосподарських угідь, тис. кр . 510 1226 1288 1094 248

- середньорічного працюнчо-го, тис. крб. 5933 10714 16650 11801 281

- 100 крб. основних 1 оборотних фондів, крб. 14 24 34 26 243

Виробництво валової продукції на: - середньорічного працюючого, крб. 6055 7086 9514 6919 137

- 1 млн.крб основних вироб НИЧИХ фОІ.АІВ, крб. ■ 178 202 258 217 145

ЦІ дані переконують, що між надходженням коштів через цінові канали 1 ефективністю сільськогосподарського виробництва існує пря>?а залежність. В господарствах третьої' групи порівняно з господарствами першої різниця становить 7 X. Рентабельность в цих же господарствах вища на 75 X. Прибуток зріс більо як у двоє.

- 16 -

Достовірність нашого дослідження 1 наявність прямого зв’язку між бюджетним фінансуванням 1 ефективністю сільськогосподарського виробництва в дослідних ггсподарствах Ук-раГнської академії аграрних наук підтверджена регрегійно-ко-реляційним анэНзом, здійсненим дисертантом.

2.8. Автором дослідження встановлено, що господарства Української академії аграрних наук протягом 1989-1994 рр. здійснювали платежі в бюджет у сумах, різних за своїм розміром. Це пояснюється нестабільністю податкової системи України, ставки платежів якої періодично переглядалися 1 змінювалися.

ІВзаємовідносини дослідних господарств "ААН з місцевим 1 державним бюджетами відбувалися в основному через відрахування до фонду по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, 1 податку з прибутку від несільськогоеподарської діяльності. Решта податків суттєво не впливала па формування доходно І частини бюджету.

Проведені дослідження платежів дослідних господарств УАЛН і колективних сільськогосподарських підприємств Ста-росинявського району Хмельницької області до державного 1 місцевого бюджетів дали змогу зробити висш.ок, що колективні сільськогосподарські підприємства вносять більше коштів до бюджету, ніж дослід;,'! господарства уааіі, хоча рентабельність виробництва в перших на 19 %, а фондооснащенїсть на 17 X нижча. Відомо, що колективні сільськогосподарські підприємства платять податок зз землю. Щодо дослідних господарств УААН, то вони від такої плати звільнені. А тому платежі колективних сільськогосподарських підприємств до бюдже-

- 17 -

ту дещо вищі, ніж у дослідних господарствах УАЛН.

2.9. Податкові платежі займають провідне місце у взаємовідносинах дослідних господарств з державою. У 1993р. дослідними господарствами УААН на кожні 100 крб. реалізованої продукції було сплачено майже б крб. податкових платежів. У роботі зазначається, що в дослідних господарствах темпи зростання податкових платежів випереджають темпи зростання валової продукції, що призводить до погіршення фінансового стану господарств УААН /табл. З/.

Дані табл.З показують, що кращий фінансовий стан мають господарства другої групи, де на 1 га сільськогосподарських угідь одержано 569 тис. крб. прибутку, а рентабельність виробництва становить 152. X. Господарства цієї групи мають найвищу фондоос:;ащеність. Олнак податкові платежі в цих господарствах менші, ніж у господарств третьої групи.

Підсумовуючи вище викладене, приходимо до висновку, що запроваджений порядок віднесення податкових платежів на собівартість сільськогосподарської продукції не досить обгрунтований. Податкові платежі доцільно здійснювати за рахунок прибутку.

2.10. Специфічним непрямим податком для сільськогосподарських товаровиробників є податок на добавлену вартість. Існуюча практика свідчить, що окремі господарства перераховують у бюджет податок на добавлену вартість, ще до того, як одержать кошти від покупця, чим їм вавдаютьсі збитки. Для усунення цієї ненормальності доцільно було б проводити розрахунки по податку на добавлену вартість із бюджетом після оплати реалізованої продукції.

Таблиця З

Податкові платежі й ефективність сільськогосподарського виробництва в господарствах УААН (1993р.'

Показники о Групи господарств по податкових платежах на 1тис.крб. реалізованої продукції, крб. Сif/а, сере-дне Відношення III група до І. 7.

І до 50 II 51-60 III понад 61

Кількість господарств 16 26 33 75

Податкові платежі на 1 тис. крб. реалізованої продукції крб. 40 55 71 57 178

Виробництво валової продукції на: - 1 га сільськогосподарських угідь, крб. 687 783 801 768 117

- 1 млн.крб. основних виро(5 ничих фондів, крб. - середньорічного працюючого. крб. 455 486 560 503 ХЮ

8041 8331 £139 8206 101

Прибуток на 1 га сільсько-

господарських угідь, тис.крб. 495 569 626 539 106

Рівень рентабельності вироб кицтізаД 100 15? 124 129 +Г 1

Фондоосиаценість на 1 га сільськогосподарських угідь, тис.крб. 1508 1610 1430 1^28 95

Фондоозброєність праці,млн.крб. 18 17 15 16 83

2.11. Враховуючи зарубіжний досвій у справі дертавної підтримки сільськогосподарських підприємств, цілком виправданим було б бюджети 1 кошти направляти на фінансування довгострокових програм, а саме: здійснення приватизації, розвитку селянських (фермерських) господарств, зміцнення і розширення соціальної сфери села.

- 19 -

Перелік робіт автора, в яких висвітлені основні результати досліджень:

1. Взаємовідносини сільськогосподарських підприємств з бюджетом. Науково-технічний бюлетень № 1 Хмельницької державної сільськогосподарської дослідної станції, Хмельницького НВО "Еліта". - Київ: УкрІНТЕІ, 1993. -С. 85-87.

2. Зарубіжний досвід цінового регулювання розвитку

сільськогосподарського виробництва. Науково-технічішй бюлетень Хмельницького ЯВО "Еліта" !Г 2 - Київ: УкрІНТЕІ, 1094. -С. 91-93. .

3. Динаміка надходження 1 використання бюджетних коштів. Ни/ково-технічний бюлетень Хмельницького НВО "Еліта" !Г 2, - Київ: УкрІНТЕІ. 1994. - С. 94-98.

- 20 -

Довгалкк В.И. Взаимоотношениг скльасохозяйствениых предприятий с бюджетом, диссертация на ct искание ученой степени кандидата экономических наук по специа-ьности 08.04.01. ©шансы предприятий. Институт аграрной экономики У- ^айнской академии аграрных наук, Киев, 1995.

Защищается рукопись диссертации, которая содержит изучение сущности взаимоотношений сельскохозяйственных предприятий с Оюдяетон, анализа современного состояния и путей улучшения этих отношений.

Установлено, что без государственной поддержки сельскохозяйственные предприятия эффективно работать не могут.

Dovfjalyuk V. I. The Interrelations of the Agricultural Enterprises with the Budjet. This is a dissertation project cf Dovgalyuk V.I. seekihg a scientific degree of Kandidate of Economic Sciences (Master of Business Administration) and majoring in the field N" 08.04.01., specified as "Finance of the Fimv*. This paper (manuscript) is being a subject of defence at the Institute of Agricultural Economics under supervision of the Ukrainian Academy of Agricultural Sciences in Kiev in 1995.

In this work the study of essence of the interrelations between agricultural enterprises and | budjet is under consideration along vith related situation analysis, giving the author recommendations of its improvement.

It is estimated, finally, that agricultural enterprises in Ukraine can not have an effective performance without sufficient state support.