Анализ эффективности использования производственного потенциала в условиях перехода к рыночной экономике тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- доктора экономических наук
- Автор
- Фарион, Иван Демьянович
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1992
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.12
Автореферат диссертации по теме "Анализ эффективности использования производственного потенциала в условиях перехода к рыночной экономике"
ЯУ '1 Г) ^Н^'ЕРСТВО ОСВ1ТИ УКРАПШ
ШАВСЫШЙ. ••
ДЕРЖАВШИ! ЕКОНОМ1ЧНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ
На правах рукопису
ШАР ЮН 1ВАН ДЕМ"ЯНОВИЧ
АНАЛ13 ЕФЕКТ11ВНОСТ1 ВИКОРИСТАННЯ ВИРОЙ (11Ч0Г0 ПОТЕНЦ1АЛУ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РШКОВО* ЕКОНОМ1КИ
Спещальщсть 08.00.12 - Бухгалтерский обл1К, контроль I анал1з господарсько1
Д1ЯЛЬН0СТ1
АВТОРЕФЕРАТ
•дисертаци на здобуття вченого ступени доктора еконоШчних наук
Кшв 1992
Дисертацш виконано на кафедр: облпсу й аудиту в кредит них 1 бюджетлих орган ¡защях Ки'1вського державного економ1ч-иого у]Н верситету.
Офзц!йШ опоненти - доктор еконоьпчних наук, професор Валуев Б.I.
доктор економ1чних наук, професор, заслузкений д1яч науки 1 техн1ки Укранш, академ1к Житна 1.П.
доктор економ:чних наук, професор Нужельний М.В.
Пров1Дна орган1эац1я - Львгвський державний уп1верситет 1М. ¡.Франка.
Захист вгдбудеться "30 " ¿№СЬ/П1992 р. об ■ ">
_год на зас!данш спещалгэовало!' ради Д.068.28.01 для захисту дисертац1й на здобуттп вченого ступеня доктора еконо М1чних наук при Кшвському державному еконо»,ичному ун1верси-тет1 /252057, м.Ки1в-57,' Проспект Поремоги, 54/1/.
3 дисертацшо можна ознайоиитися в б1бл:отсц1 ушверсит
ту.
Автореферат роз 1 елани П " Я- 1992 р.
00
Вчений секретар спец1ал130ван01 ради кандидат еконоьпчних наук,
доцент ' О.С.Федонш
РОС^'/ЙС-ХАЯ СУГ. ■'.
I. ЗАГАЛША ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
ЪЛ. АктуальН1сть теми досл]дження. Зд1йснення эаход1В лцодо стабШзацП економПси Укра'иш I переход до ринкових в1д-носин потребуй прннципово нових П1ДХ0Д1в до управл пшя вироб-ничим потенщалом, що зуновлюе необххднхсть удосконалення методики та оргашзац11 проведения його анал1зу.
-Еконоьпсти внесли значний. вклад у створення 1 розвиток методологи, методики, оргашзацП та анал1зу виробничого потенщалу. Однак ряд проблем теор11 й практики недостатньо дос-л1ддеш 1 потребують подальших наукових розробок. Наеамперед сл1д розробити концепцш анал}зу виробничого потенщалу в умо-вах ринкових в1ДНОсин, визначити нов! аспект» його, як1 ще й дос! не виршеш н1 в теорп, 1й у практиц! анал1Тично'1 робо-ти.
Ринок потребуе швидкого реагування на змпш господарсько'1 ситуацп, пов"язано1 з використанням виробничого потенщалу та впливом. його на фшансовий стан, пост1йного удосконалення ви-робництва в1дпов}дно до попиту, що ывццко змшюзться, на продукцию виробництва. Огле П1двищуеться роль анал1зу виробничого потенщалу п1дпризмства, об"е^нання як основи ринкових В1Д-носин.
Разом з тим з багатьох теоретичних концепщй стану 1 роз-витку виробничого потенщалу, його структура I властивостей в1дсутня едшсть: вони чи недостатньо обгрунтбваш, чи сп1рнЬ Не розроблена також едина методика анагпзу виробничого потенщалу конкретного Шдприемства.
Недосконала розробка теоретичних питань м1сця I рол1 ана-л1зу виробничого потенщалу в систем! економ{чних показник!в роботи пгдприемсгва негативно вплинула на форцування методоло-
гП й методики такого анал!зу в промислових гпдприсмствах I об"еднаннях. У теорп економ]чного анализу не згадуеться про значения й необхлдщ сть використання анализу виробничого по-тенц1алу як найважливШого засобу пхдвшцення-ефективностг ви-робництва у щлому. Щ питания розгладають окремо,- а саме: потенщал трудових ресуршв, основних фонпдв : матер1альних ресурс1в.
1снус рад невир1шених проблем, пов"язалих з розробкою та удосконаленням 1нформац1иного забезпечення анал1зу виробничого потен!цалу. Комплексна методика анал1зу його вщсутня, у де-яких аспектах вир^шуються лише окрем1 анал1тйчн1 задачи не розроблена система IX вибору, що не дас мокливост! всеб1чно I повно анал1зувати господарську I фшансову д1яльшсть п!дпри-емств та об"еднань.
У процесс ршеннл практичних проблем недостагньо викорис-товуються ЕОМ, економ1ко=математИчн1 методи. В5дсутня методика aнaлiэy реэерв1в потенщалу та його впливу на основнг показ-ники роботи п1дприемства з урахуванням застосування ек0Н0М1К0= математичних розрахушпв. Особливо сл!д Щдкреслити нерозроб-лешсть методики перспективного \ поточного анал1зу виробничого потенщалу. Ця проблема включае дослтдження таких найватаи-в1ших роздШв перспективного анализу, як анаЛ1з вар1ант1в прогнозних, планових, проектних 1 господарських рхшень. На основ! розроблено'1 мете, ,ики сл!д побудувати економ1Ко=математич-Н1 модели формування виробничого потенциалу в щлому та скла-дових елемент1В його.-На сьогодш як в теорп, так I на прак-тищ 1снують р13Н1 п1дходи до .складання моделей, як1 формують виробничйй потенщал.
Таким чином, нерозроблен1сть целого комплексу питань, по-
в"язаних з досшдженням окремих положень анал1зу вирооничого потенциалу як экономично! категори, наявн1сть методолог¡чних проблем оргашзацГг та проведешь аналхзу зумовили виб1р теш днсертащйнсп роботи 1 визначшш II актуальн!сть.
Викладений материал визначаз наукову I практичну актуаль-шсть теми проведеного доапдження, народногосподарське значения його та обгрунтовуе мету 1 завдання дисертаци.
1.2. Мета I завдання дослтдження. Основною метою дослтдження е розробка методологIчних, методичних та оргашзащй-них проблем економ1чного анал1зу виробничого потенщалу шд-приемств промисловост1 в умовах переходу до ринкових в1Дносин.
В1ДП0В1ДН0 до мети досл1дження в ДIlcëpтaцii поставлен! й вир1шен1 .так1 основа завдання:
- визначення закономерностей I необх1дност1 шдвшцення ёфективност! використання виробничого потенц1алу;
7 д0сл1дження ввд1в потенщал1в, 1хнього зм1сту, структу-ри та рол1 у виробничому процесс;
- розробка метод1В аналгзу стану забезпеченост1 та ефек-тивност! використання виробничого потенщалу;
- обгрунтування методики анаЛ1зу прогнозування виробничого потенщалу;
- розробка модел1 впливу виробничого потенщалу на обсяг виробництва продукщI, собхварт}сть, прибуток, рентабельн1сть;
- визначення резерв!в росту виробничого потенщалу та щдвищення йогоефективност1.
1.3. Предмет ! .об"скт дослтдження. Предметом досл1дження е методолог1я, методика й.орган1защя економ1чного анал1зу формування та Бикористання виробничого потенщалу.
Об"ектом дослдаення вибраш п!дприемства газово!' промис-
ловост! Укра'1'ни та 1нших кра'1Н СНД за 1980-1990 рр.
1.4. Методолог!я ! методика досл1дження. Теоретичною 1 методолог!чною основою досл!дкення с окрем! положения еконо-м!чно1 теорП, прац! в!тчизняних 1 заруб!жних економ!ст!в.
У ход! досл!дження широко використовувалися загальнонау-ков! методи економ!ко-математичного моделювання, факторного I пор1внялыюго анал!эу ¡з эастосуванням ЕОМ.
При розв"язуванн1 спец1альних &коном!ко-математичних задач буж використанх роботи з прикладно'1 математики, бухгалтерского обл1ку та економ!чного анал!эу.
1.5. Наукова новизна досл1дкення. Суть 'и полягас у вир!-шенн! науковог проблеми - роэробщ методолог1 Г, методики 1 орган! зацЦ економхчного аналхзу виробничого потенц!алу на приклад! пхдприомств газовоУ промисловост! Укра'ши та ¡нших кра-Гн СНД в умовах переходу до ринкових в1дносин.
Найваишп^шиш результатами дослхджень, як1 м!стять нау-кову новизну, р. так::
- сформульовано концепц!ю х розроблено методику аналгзу стану, розвитку та використання виробничого потенц!алу в умовах ринкових вгдносин, що грунтуються на перевагах прогнозного, багатовархантного х поточного напрям!в його;
- теоретично обгрунтовано види потенц!ал1В, розкрито Ух-н!й зм!ст 1 властивост!; виявлено ознаки.що IX об"пднують; особливост! та в!дм^нн^сг!;
- обгрунтовано систему показник!в, як! характеризуют ви-робничий потенциал, необххдн^ть розширення сфери використання д!ючо"1 {нформацп, проектних, нормативних I натуряльних показни-к!в;
- запропоновано методику ощнки розвитку ! стану трудо- ,
ого потенщалу, потенщалу основних виробничих фонд ¡в, ма-ер1альних ресурс1в, виробничого потенщалу в щлоцу;
- виршено методолог1чн1 проблеми прогноэувалня складових Лемешев виробничого потенщалу та виробничого потенщалу в 11лому, що дав змогу к1льк1сно визначити зм1ни кожного з показ-[ИК1В на перспективу залежно вщ фактор1в IX зШни, впровад-:ення науково=техшчного прогресу, кон"юнкгури ринку; •
- розроблено методику анал1зу ефективност1 використання шробничого потенщалу, запропоновано модел1 та алгоритми роз-»"язання, а також реализовано недостатньо вивчен1 задач1 перс-1ективного I поточного анал1зу. виробничого потенщалу 1з за-:тосуванням економ!ко=математичних метод1В та ЕОМ;
- розроблено методику перспективного анал1зу, що забез-1ечуе можлив1сть зд1йснювати конкретщ розрахунки щодо прогно-эування окремих i. узагальнюючих показншпв ефективност1 використання виробничого потенщалу Шдприемства;
- узагальнено методику та проанал!зовано вплив виробничого потенщалу на обсяг випуску продукцИ, соб1варт!сть, при-буток 1 рентабельшсть;
- розроблено кореляц1йно=регрес1йн1 модел1 впливу виробничого потенц!алу на ¡инцев1 результати роботи пщприемства;
- визначено I розроблено б!льш досконалу методику вияв-лення й кгльк1сного визначення резерв1в ефективного використання потенщалу за рахунок економП яивох та уречевлено! пра-Ц1 на основ1 впровадження орган1защйних I науково=техшчних заход!в.
1.6. Практична щншсть роботи. Виконан1 дослдаення да-ють можлив1Сть:
- визначити головн! налрями удосконалення анал1зу стану, розвит!{у, забеэпеченост1 та використання виробничого потенща-лу при переход! до ринкових в1дносин;
- значно пол11шити методику перспективного I поточного анализу ефективност1 використання виробничого потенщалу;
- П1двищити достов1рн{сть, К1льк1сно визначити величину резерв!в росту виробничого потенщалу та його впливу на обсяг випуску продукщ I, соб1варт1сть, прибуток I рентабельшсть;
- використати розробки I пропозицп, викладеш в дисер-тацп, при П1Дготовц1 шструктивних матер1ал1В з анаозу гос-подарсько'1 Д1яльност1;
- п1двищити науковий р1вень I уточнити зм!.ст навчальних програм курс1В з анализу господарськоё д1яльност1, що вивча-ються у вузах.
- 1.7. Апробащя та реалтзащя результатов досл!даення. Основа результата досл1джень докладалися на всесоюзних, респуб-Л1канських, м!жвуз1вських науково=практичних конференщях, що 'знайшяо воображения в опубл!кованих матер1алах.
Кр1м того, висновки ! пропозиц11, сформульоват в дисер-тацп, були використаш у процес1 виконання деркбаджетноУ кафедральной теми "Удосконалення оргашзащ1 та методики обл1ку, контролю й аналхзу р боти п!дприемств в умовах ринкових В1Д-. носин", реестращйш;': номер 01925047324.
Рсзультати досупджен'ь використовугать п1д час читання кур-С1 в лекщй "Анал13 господарсько! д1яльносТ1",спецкурс!в "Ма-тематичн! методи й ЕОМ в анал1з! господарсько!" д!яльност!", "Економтчний анализ в АСУ", а також при проведенш занять з
кер1вниками, пращвниками i спец1ал!сташ.
1.8. Публiкащi. Основпий 3mict дисертацп висв^тлено у наукових монограф1ях, методиках, навчальпих пособниках, мето-дичних розробках, а також у- наукових статтях /пщручник пла-нуеться до ввдання у 1S94 р./. Веього автором опубл1ковано
76 poßiT загальним обсягом -118 друк. арк. Серед них чотири монографи, BiciM брошур i один навчальний пос1бник з грифом UiHicTepcTBa ocbith Укра¥ни.
1.9. Обсяг i структура роботи. Дисертащя складаеться ia вступу, п"яти глав, висновк1в, бтбл^графп та додатк1в. Загальний обсяг дисертацп 497 ctopjhok. До Hei входять 59 табл.,' 10 рисушив, 56 додатк1в, 6i6flio-графая 0СН0Ш01 л1тератури складаеться з 121 джерела.
Робота мае таку структуру: Вступ.
Глава 1. Об"ективна необхгдшсть шдвицення ефективност! ви-•користання виробничоро персоналу. 1.1; Види потенщал1в, i'x 3Mict, сп^льнхсть i BiflMiH-
HtCTb.
1.2. Зм1ст i властивост1 виробничого потенщалу.
1.3. Роль eKOHOMi чного анал1зу в пол1пшенн1 використання виробничого потенщалу.
Глава 2. Анал13 розвитку i стану виробничого потенц!алу.
2.1. Анал13 розвитку i стану трудового потенщалу.
2.2. Анализ стану i розвитку потенщалу основних вироб-ничих фОНД1В.' '
2.3. Анал13 стану i розвитку ресурсного потенщалу.
2.4. Комплексна ощнка розвитку виробничого потенщалу i eKOHOMiчного зростання.
Глава 3. Анал1э формування i прогнозування виробничого по-тенщалу.
3.1. Аналдз формування i забеэпеченост1 трудовими ресурсами.
3.2. Анал13 забезпеченост1 основними виробничими фондами.
3.3. Анал1з забезпеченост! матер!альними ресурсами.
3.4. Прогнозування ефективност} використання виробничого потенциалу.
Глава 4. Анализ ефективност1 використання виробничого потен-щалу.
4.1. Анал1з ефективност1 використання трудових pecypciB.
4.2. Анал1з ефективност1 використання потенщалу основ-них виробничих фондi в.
4.3. Анал1з ефективност} використання матер i ачьних pecypciB.
4.4. Комплексна oqiHKa ефективност1 використання виробничого потенщалу.
Глава 5. Аналгз впливу виробничого потенциалу на показники роботи. Шдприемства.
5Л. Анал13 впливу використання виробничого потенЩалу на обсяг продукцй".
5.2. Анал1з впливу використання виробничого потенщалу на coöiEapricTb, прибуток i рентабельность.
5.3. Методика розрахунку й анал1зу ресурсних резерв!в рац1онального використання виробничого потенц!алу.
Висновки.
Список використано1 Л1тератури.
Додатки. .
2. 0СН0ЕН1 НАУК0В1 1ДЕ1 ТА РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛ1ДРСЕННЯ
2.1. Теоретичнг аспекта етоеовно вид!в. змгсту. влаеги-востей 1 структури виробничого потенщалу. Становления 1 роэ-виток анал1зу виробничого потенциалу пов"язано з визначенням його поняття, а тякож його м!сцем у систем! потенц!ал1в, як1 дослгдкуються в економ!чи1й л1тератур!. У робот! характеризуются види потенц!алу на р1вн! народного господарства, галуз!, об"еднання, шдприемства. Визначен! загальн! положения форму-вання потенц!ал!в, 1'хн!й розвиток залеяно в!д об"бкт!в досл!д-яення. Даеться критична оц!нка категор!! "потенц!ал", вказу-еться на недосконал!сть ряду його визначень.
У дисертацГг уточниться поняття суп економ!чного потен-ц!алу 1 тих завдань, як! стоять перед сусп!льством у пер1од переходу до ринкових в!дносин. Шд економ!чним потенщалом сл!д розум!ти систему наданих ресурс!в, як1 забезпечують еко-ном!чний р!вень держави з властивими '¿й тенденц!ями та зм!с-том економ!чних закон!в ! тих завдань, як1 постають на сучас-ному етап! розвитку економ!ки.
Економ1чний потенц!ал сл!д розглядати як: джерело зростан-ня нац!онального доходу { економ!чноТ могутност! кра!ни; результат розвитку продуктивна сил сусп!льства; показник максимальнее виробничих спроможностей галуз!, п}дприемств, об"ед-нань, ресурс!в; засоб! задоволення сусп!льних потреб; найваж-лив!ший фактор зростання нац!онального багатства кражи; критерий оптимальност! виробництба матер!альних благ, використання ресурс!в, нац!онального багатства.
За ступеней значимост! у систем! потенщал!в самост!йно-го д0сл!дкення потребуй виробничий потенц!ал. Актуальн!сть дос-
Л1дження ще! проблеми ставить перед економ1чною наукою рад нових завдань, в1д виршення яких значною м!рою залежить по-дальший еконо!Мчний роэвиток сусп1льства. Виробничий потенщ-ал, Гюго формування та використання ыожна розгладати як сукуп-Н1сть можливостей, що реал1зуються господарською системою у процес1 виробництва матер1альних благ, а також невикористаних, але об"ективно ¡снуючих потенщйних можливостей б!льш ефектив-ного використання виробничих, природних I науково=техн1чних ресур^в, необх1Дних сусп1льству для забезпечення економ1чно-го зростання та задоволення сусп^льних потреб.
На думку автора виробничий потенщал - це наявшеть у су стильному виробництв! на певну дату засоб1В виробництва /энарддь I предает]в пращ/, трудових ресурс! в, а також неви-користаШ резерви виробництва та в!дпов1дна до них система управляя /потенщал управлЫняЛ
Виробничий потенщал - динам1чна система, що перебувае у стан} поступального розвитку. Роэвиток як сукупн1сть к1ль-К1сних. I як1сних зм1н, що забезпечуить перех1Д потенщалу з одного стану в шший /вищи.й в1д попереднього/, носить характер щлеспрямованого, безперервного, орган13ованого I св1домо-го керованого процесу. Цей процес зд] йсиоеться у час! й простор!, до нього залучають 1 Д1ють на нього вс1 фактори та ре-сурси виробництва, як1 використовують для одеркання найвищого результату. Найважлигшими параметрами потенщ алу гпдприсмст-ва 5 час, ресурси та ефектившеть.
Виробничий потенц!ал визначають максимальними можливос-тями взасмодП матер!альних I особистого фактор1В, потужност1 засоб1в виробництва 1 досконалост1 розвитку трудового потенциалу при певному р!вш орган^зацИ' пращ. Таким чином, не ви-
кликае сумшВ1в, що основним елементом, який формуз зм1ст ви-робничого пoтeнцiaлy, е трудов1 ресурси виробництва, основш промислово=виробнич1 фонди. В економ!чн1й Л1тератур1 дискуо1й-ним е питания про включения- предмет! в пращ як складового еле-мента виробничого потенщалу, що формуе його зкпст 1 власти-вост1. Поеднуючись у виробничому процес1, споживча варт! сть предмет1в пращ переходить у корисш властивост1 тих засобдв, яК1 виробляються з них, у тому числ1 знаредь пращ, та одно-часно переносить на них варт1сть предмет!в пращ.
Отже, для зд1йснення виробничого процесу иеобх1ДН1 В1Д-пов1Дн1 фактори виробництва, оск1ЛЬки для визначення еконо-м1чно1 ефективност1 сл1д пор1 внювати випуск продукцП з в1д-повхдними витратами. При цьому Iснуе два щдходн: однофактор-ний, коли випуск промислово'1 продукцп ззставлязться з витратами кожного виробничого ресурсу; багатофакторний - випуск про-дукщ! заставлязться 13 зваженою певним чином сукупшстю вироб-ничих фактор1В. У зв"язку з цим. матер1альн1 ресурси е складо-вим елементом виробничого потенщалу. Багатофакторний П1дх1д порад з узагальненою оцшкою ефективностг фактор1в виробництва дав можлив1сть'визначити вклад кожного виду виробничих ресурсов у прир1ст продукцП'.
Таким чином, складовими елементами, як1 формують зм1 ст виробничого потенц1алу,- е наяв1п сть: трудових ресурсов, 1'х як1сний склад, р1вень пщготовки; основних промислово=виробни-чих фонд1в з в:дпов1дною структурою; знаредь пращ, 1'хня як!сть; енергетичних I прйродних ресурс!в; систеда управления орган1защею виробництва I прац1.
Виробничий потенщал як економ1чну категорш слщ розгля-дати як складну систему перехресних характеристик його елемен-
Т1В, як1 в су купно отд визначають його властивост:.
Серед основних властивостей виробничого потенщалу сл1д ввд1лити: взаемодоповнен1сть його складових елемент1в, дина-М1чн:сть зм!ни, прогресивн!сть:його функц!онально1 структури 1 ступ1нь п1дготовленост! до виробництва найновхших досягнень науки I техшки, маневрен!сть, яка характеризуемся здатш сто пристосування до нових умов, переходячи В1Д р!шення одних крупних народногосподарських проблем до 1нших.
У будь=який певний момент виробничий потенциал мае В1Д-пов1дати тим-вимогам,-яК1 до нього ставляться. 1сторично щ вимоги зумовленг трьома моментами: тешами розвитку науково= техн1чного прогресу I ринку ресурс!в, а також внутршньою спе-циф!кою виробничого потенщалу як складно! ! динам!чно1 систе-ми.
Анал!зуючи виробничий потенц!ал, сл!д виходити з того, що виробнич! ре сур си е потенщйними джерелами випуску продукцп. Вони комплексно з"еднуються виробничим потенщалом у виробни-чому процес! г в цього моменту стаять факторами виробництва, безпосередШми' джерелами його зростання. Взаемозв"яэок М1Ж продукщею, що випускагться, I факторами сусп!льного виробництва характеризуй економхчну ефективтсть цих фактор:в, яка являв собою обсяг продукцп, що припадае на одиницо витрат вироб-ничих ресурс!в.
Сл1Д пщкреслити- що анал13-виробничого потенщалу до не-давнь.ого часу зд!йснювався недостатньо. На нашу думку, основ-ними напрямами економ^чного анал!зу д:ючого виробничого потенщалу можуть бути: ощнка впливу науково=техн!чного прогресу на його розвиток; стан ! тенденци зм!ни його; залежн!сть зм1н обсягу виробництва промислово! продукцП в!д дичого виробни-
чого потенщалу; фактори його змши; вплив потенщалу на за-галыи показннки роботи шдприемства /об"сднгння/; резерви рац!онального використання виробничого потенщалу та гхтй-вплив на загальн1 показники- роботи п1дприемства.
2.2. Анал1з роз витку I стану, виробничого потенщалу. Дос-Л1дження ще'1 проблеми включае вивчення стану, роз витку I використання трудового потенщалу, потенщалу основних виробни-чих фондIв та матер1альних ресурс1В, комплексну ощнку розвит-ку виробничого потенщалу 1 його економ1чне зростання.
Об"ективна потреба вид1лення трудового потенщалу в окре-му економ1чну категорш визначена штегруванням численних понять, як1 входять до нього. Трудов1 ресурси сусШльства - но-С1й трудового потенщалу. Його формування I використання може зд1йснюватися через систему управления трудовими ресурсами, яка повинна забезпечити £хН1й вплив на процеси виробництва, розпод1лу та використання для оптишзащ I цих ресурс! в.
Оуть трудового потенщалу визначаеться факторами форлуван-ня, що даять змогу визначити к1льк1сн: та як:сн1 параметри його розвитку. До основних параметр!в належать чисельн1сть працездатного населения; р1вень його ф1эичного стану; загаль-ноосв1тн1й р1вень П1дготовки; розвиток зд1бностей,: профес1йна I социальна ор1ентащя; р1вень профес1йних знань I досв1,цу; трудова творча активн1сть; свхтогляд та громадянська зрШсть та 1Н.
Стан трудового потенщалу характеризуемся такими показ-никаш текучост1 й руху•кадр1в: коеф1щентами обороту з прийо-му на роботу 1 вибуття, пост1йност1, текучост1 й стаб1льност1 кадр1в.
Використовуючи статистичний матер!ал,-автор здтйснив ана-
Л1з трудового потенциалу, виявив в^дгювздн: законом}рност1 та визначив тенденщ1 зм1НИ його.
Шд час вирШення Ц1 ет проблеми також були визначен} ос-новш напрями, як1 в сукупност! характеризують поняття потен-Ц1алу основних виробничих фоцЩв. Анал13 стану потенц1алу ос-новних фонд1в повинен включати досл}дження таких найважлив1-ших напрям!в:
- суть потенщалу основних фовд!в;
- аналгз 1нвестищйн01 пол1тики як основи формування по-тенц!алу основних фоцд!в;
- анал1з розширеного в1дтв0рення основних фоцд!в;
- техн1чне переоснащення I реконструкщя як фактор росту потенщалу основних фоцд1в;
- анал!з стану збалансованост! робочих м1сць з робочою силою та вплив 11 на вщтворення основних фонд!в;
- aнaлiз витрат на просте 1 розширене вЦтворення основних фондов.
Оуть потенщалу основних фонд1В характеризуемся рддом показник1В, я^ в!добрачсають змпш 1ХН1Х яК1сних характеристик у процес! ефективного використання. Зокрема, суть потенщалу розвитку основних фонд!в становлять темпи 1х розвитку в щло-цу по кра1Н1, окремих реНоиах, а також покаэники надходження, вибуття I придатност1 основних фонд1В, ф1зичне I моральне зно-шення, аыортизащя, гоказники виробничих потужностей. Стан потенщалу основних фонд!в характеризузтьсл вдовою структурою обладнання, р1внем ххнього зношення, :ншими факторами, найваж-лив1шими з яких е: удосконалення п!вестищйно1 пол1тики'як ос-нови формування потенщалу основних фоедхв; шгенсифпсацгя IX втдтворення; техшчне переоснащення I реконструкция; пол1шен-
ня стану збалансованост1 робочих мгсць з робочою силою як фактор, що впливае на прискорення в1дтворе'ння основних фонд1в;. оптиШзавдя витрат на'просте й розширене в1дтворення основних фонд1в.
Головним напрямом ршення проблеми збалансованост1 1сную-чих 1 створюваних робочих мIсць з трудовими ресуре шли е сти-мулювання впровадження техн1чного прогресу I скорочення на щй шдстав1 к1лькост1 робочих кпсць, зниження потреби виробницт-ва у робочпТ сип. Можливо такий напрям буде в:дпов1дати зав-данням 1нтенеиф1кащ'1 виробництва I трудозбереження, дасть можливтсть виршити проблему дбалансованост! робочих М1сць 1 трудових ресурсгв. Однак слщ вхдзначиги, що за цих углов не виключазться безроб^ття, яке обов"язково «пд враховувати при р1шенн1 Ц1е'1 проблеми.
У зв"язку з переходом економпш до ринкових В1дн0син по-стають нов1 зацдання в област1 зниження витрат, економп вс1х вид1в ресурсов. У сучасних умовах розвитку еконоМ1КИ найб1льш економне I рацтональне вшсористання ВС1Х вцд!в ре сур с I в мае важливе народногосподарське значения, осмльки е найважлив!-. шою узловою пол¡пшення збалансованост1 потреб I обсяПв виробництва, а також значного скорочення його витрат.
На нашу думку, потенщал матер1альних ресурс1в включае весь комплекс 1хнього формування вщ стадП ¿цобування з надр/, залучення до виробництва та до'одержання готового продукту. Це ! становить суть потенцгалу цатер1альних ресурс1В. Комплекс характеристик на певному етап1 формув його розвиток залежно в1д проф1лю п1дпри5мств, ШдроздШв } галузей народного госпо-дарстла.
У рамках досягнутого ргвня роз витку гГродуктивних сил про-
цес штенсифпсац: Т використання будь=якого ресурсу мае ф1зич-ш й економ1чн1 границ!, що раньше називалися локальними по-тенц!алаш, як1 найповнше ми намагалися використати. Зрозум!-ло, що й екстенсивний шлях розвитку виробництва може привести до зросгання його ефективност1. Однак з теорп I практики ви-пливае, що цей ефект недовгов1чний, оапльки в сучасних умо-вах екстенсивн! фактори дуже обмежен] й швидко вичерпуготься.
У М1ру розвитку продуктивних сил перех!д до ¡нтенсивних фактор!в об"ективно неминучий, хоч цей процес вадбуваеться у р!зних галузях по=р1зному I в р1зн1 строки, що залежить В1Д початкового р1вня виробництва, сполучення складових виробництв, ресурс1в та ¡н. На практищ екстенсивщ та ¡нтенсивш фактори у чистому виглдд1 майке не зустр:чаються, вони заввди переши-таються, оск1ЛЬки техшчний прогрес пост1йно розвивазться ушир I углиб. Значить процес 1Нтенсиф1кацГ1 не мае н! початку; н1 кшця, а зм!нюз'форми й масштаби свого виявлення.' С^часнйй р1вень розвитку економ1ки характеризуеться тим, що основний натиск зд^йснюеться на економго вс1Х без винятку ресурс!в, тобто не лише живо!', а й ¿що особливо важливо/ уречевлено* прац1. При цьому завдання п-олягае не лише у винаиденш ресурсе, а також у рац1ональному використанш IX. Дбайлив1сть 1 бережлив! сть все' быыною игрою по виши стати наПвач;лив!шими як!сними характеристиками стилю господарювання, що визначають його культуру, эрШс^ь.
Анализ фактичних даних показуе, що в УкраТш ввдбуваються певн! зрушення в переход! В1Д екстенсивного шляху розвитку до Штенсивного, але незначними тешами. На економш матерIалышх ресурс!в впливае багато фактор!в, ЯК1 можна об"еднати у так: групи: конструкторськ!, технологчш та орган!зац1йно=еконо-
М1ЧШ.
Важливим напрямом ршення 'проблем» полхпшення стану ! розвитку потенщалу матер1альних ресурсов е вивчення можливо-го використання заш сть традищйних ресурс1в вторинно! сирови-ни як повнощнно1. Виключно важлив! тако^ проблеми збер1гання й утшпзацп тепла та енерги. 0уттев1 резерви економГ1 енер-Г11 пов"язан1 з розширенням використання теплових В1ДХ0Д1В, зменшенням втрат тепла та електроенергп.
Сл1Д видхлити два аспекти пгдвищення ефективност! використання виробничого потенщалу, по=перше, це П1двицення темпгв еконокпчного зростання, досягнення нового, б1льш високого р! в-ня розвитку продуктивнее сил, надання динам1зцу ¡хнього розвитку; по=друге, нова як1сть економ1чного зростання.
Досягнутий виробничий потенщал - це фактичне значения валового сусального продукту, одержаного при 1снуючоцу орга-н1зац1йно=технолог1чному р1 вш розвитку продуктивнее сил. Нор-мативним виробничим потенциалом. в обсяг валового сусп1льного продукту I послуг, який може зд1йснити господарська система за техн1чно обгрунтованими нормами I нормативами. Розподьт виробничого потенщалу на досягнутий ! нормативний викликаний тим, що важливо знати не лише абсолютне значения потенщалу, • але й р1вень його використання. Цей р1вень служить головним показником ефективност1 роботи господарсько'1 системи галуз}, об"еднання.
0бмежен1сть господарських ресурсов - насл1док теперхшньо-го ровня ефективност1 1х використання, а подолання ц1е! обме-женоси пов"язане з п1двищенням ефективност1. Таким чином, проблема тдвищення ефективност1 економ{ки не вйкликана обме-жен!стю ресурс!в, остання не в першопричиною И виникнення,
навпаки, деф!цитн!сть ресурс!в - законом!рний наел!док не-достатньоУ ефективност! при досягнутих масштабах сусп!льного виробництва. Обмежен!сть ресурс!в лише аагострюе ^актуал!зуп/, робить наочного 1 перекончивою неббх!дн!сть прискорення темп!в економ!чного зростання.
К!нцев! результата господарськоI д!яльност! складаються п!д д!сю ¡нтенсивного 1 екстенсивного використання виробничих 1 ф!нансових ресурс!в. Ступ!нь використання як!сних фактор!в у виробництв!, тобто фактор!в !нтенсивност! розвитку, визна-чаеться техн!ко-оргаи!зац!йним р!внем виробництва продукц!¥, що в!добрпжая, пк уже эазначялося, досягнення науково-техн!ч-ного прогресу. 1
У робот! дапться анал!з розвитку виробничого потенц!алу, який вкточап так! розрахунки:
- динам1ки як!сних показник!в використання ресурс!в;
- сп!вв!дношення приросту ресурсу з розрахунку на I % приросту обсягу продукц1Т ^прибутку чи доходу,/;
- в1дносноу економ!-1 щодо кожного виду ресурс!в;
- комплексноI оц!нки-стану.А використання виробничого по-тенц!апу.
2.3. Анал!з (Ьормування ! прогнозування виробничого потен-ц!плу. В дисертац!г значну упагу прид!лено анал!зу складових елемент!в, як! формують виробничий потенц!ал,зокрема форму-ванню I забезпеченнк. трудовими ! матер!альними ресурсами, ви-робничими фондами, а також прогнозуванню ефективност! використання виробничого потенц!алу.
Анал!з забезпеченост! виробництва робочою силою розгляда-сться за такими напрямами: .
- загальна забезпечен!сть ^чисельн!сть7 п1дприемства працюючими, у тому числ! за окремими каТегор!ями;
- забезпечен! сть сусШ льно нормального р!вня функц!ону-вання робочо'г сили пращвникхв;
- забезпечен!сть сусп!льно нормального р!вня використан-ня минуло:', уречевлено'1 прац! у засобах виробництва прац!.
Розроблено методику прогнозування р1вня продуктивное^ прац! залежно в!д доел!джуваних фактор!в. 3 ц!ею метою побудо-вано прогнозн! модел!, пор!вняння якост! описаних моделей проведено за критер!см "ХИ квадрат".
Для одержання прогнозу продуктивност{ прац! спочатку було спрогнозовано розвиток кожно'1 ознаки, що входять у р!вняння динам!чно'1 регресй' для модел! росту продуктивное^ прац!. Для цього побудовано модел! такого виду за вс!ма специф!кац!ями процесу
де ^ озгака, що розглядаотьея; Л-о - в!льний член;
¿, - нев{дома, що в!дпов1дая'часовому тренду, мо«е бути в!д-сугня.
Шсля постановки одержаних прогнозних эначень незалеж-них зм1нних у в!д!брану п!дсумкову модель зростання продуктив-ност! прац! /з урахуванням авторегресН другого порядку7 було одержано прогнозне значения для цього показника. За ц!ею самою методикою зд!йснено прогнрзування зм!ни фондов!ддач! як у ц!лому по об"еднаннях, так ! по окремих п!дприемствах.
В умовах ринково! економ!ки сл!д зд!йснити р!шучий поворот ус!е'1 господарськоУ д!яльност! до ефективного використання
та економН сировини й матер1ал1в. У нашому досл!дженн! по-казником ефективного використання матер! ал! в було застосовано матер!алом}стк1сть промисловоГ продукц!!. Побудовано також ди-нам!чну регрес{йну функц1о, яка дойре в!дображас ¡снуючг часов! зв"яэки. На П основ} виконано лрогнозування зниження ма-тер!алом!сткост! продукц!!'.
У процес! прийняття р!шень п!сля виявлення можливих аль-тернативних вар!ант!в грунтовно.досл!джувались можливост! прогнозу вання Пгдвищення ефективност! виробничого потенщалу за-лежно в!д зм!ни фактор!в, як! впливають на нього. При вибор1 фактор!в IX умовно розпод!лили на к!льк!сн!, тобто так!, що формують виробничий потенц!ал, ! як!сн!, що характеризуют !х використання.
Для прогнозування ефективност! використання виробничого потенц!алу було побудовано регрес!йн! модел!. Однак сл!д пам"я-тати, що процедури щодо выбору на машин! кращих моделей.типу використаного нами алгоритму вибору найкращоУ регрес!! Фур-н!в!ла й В!льсона, для динам!чного спостереження ще не створен!. Тому, добираючи модел!, була евристично в!д!брана на-лежна. У робот! наведено таблиц!, кожна з яких м!стить по ш!сть моделей для ф!ксованого набору параметр!в. Порядок IX у кожн!й таблиц! однаковий !'мае такий вигляд.
1. Модель, побудована на основ! методу найменших квадрата, мае традицЩний вигляд. 1у стохастична частина дор!внюе нулю, оск!льки припускаеться, що м!жчасового зв"язку немае.
2. Модель !з специф!кац!ею авторегрес!! першого поредку з ф!ксованими початковими значениями. Реал!зуоться методом максимально! правдоподгбнбет! й Кокрена-Оркатта.
. 3. Модель !з специф1кац1ею авторегреЫУ першого порядку !з стохастичними початковими значениями'. Реал!зувться методом максимально? правдопод!бност! 1 зворотноУ !нтерполяц!У.
4. Модель !э специф!кащего авторегрес!! другого порядку. Реалгзуеться методом максимальноУ правдопод!бност!.
5. Модель 1з специф!кац!ега процесу ковзного середнього. Реал!зуеться методом максимальноУ правдопод1бност!.
6. Модель }з специф!кац!ею зм!шаного типу - авторегрес!У першого порядку ! ковзного його середнього.
1нформащя до кожноУ модел! м!стить:.
- р!вняння динам 1чно'1 регресг У /дётерм!нована частина?;
- р!вняння стохастичноУ частини - для вс1х моделей кр!м тих, як! побудован! на основ! методу на^менших квадрат!в у.при-пущенн! про те, що м1Кчасов! зв"язки в1дсутн!. Вони вм!щен!. в таблиц! п!д номером один;
- коефщ!онт детерм!нац1У < квадрат коеф!ц!ента мно-жинноУ кореляц!У; •
- коёф!ц!янт нер1вност! Тейла, до характеризуе прогнозн! якост! модел!. Це один з основних показник!в, якг характеризуют^ модель з точки зору поставлено'! нами мети;
- розрахункове значения статистики ДарЙ!на-Уотсона;
- величина помилки прогнозу - ргзниця м!к розрахунковим
! фактичним значениям У ¿о - коеф!ц!ентом використання ви-робничого потенц!алу у контрольному 1989 р.;
- розрахункове значения статистики "ХИ квадрат" для ви-значення р!зниц! м!ж моделями, в яких залучен! одн{ й т! сам! економ!чн! показники.у нас вм!щен! в одну таблицю. Тут в!дбу-ваеться пор!вняння вс!х моделэй з першоУ, в як!й не закладен! часов! зв"язки. П!дкреслимо, що цей показнйк дав можлив!сгь
оц!нити лише ступ!нь р!зниц1, а кращу модель можна визначити за !ншими показниками, зокрема за коеф!ц!снтом нер!вност! Тейла 1 коеф!ц!снтом детерм!нац!У.
У робот! побудовано модел1 прогнозування ефективност! використання виробничого потенц!алу залежно в!д матер!алом!сткос-т! промисловог продукцП та часового тренду.
модел! прогнозування вццу = ^ (У^Ь) - фондов!дцач!
середньор!чно1 вартост! основних промислово-виробничих фонд!в; модел! прогнозування виду У ¡о . - чисельнос-
т! промислово-виробничого персоналу; прогнозн! модел! ■ задеж-ност! Узд = ^(Я-Цу^-) - зм!ни матер!альних витрат; прогнозн! зялежност! - фонду зароб!тно-1
плати промислово-виробничого персоналу;^ прогнозн! модел! за-лежност! ефективност! виробничого потешая.чу Узо в!д ефективност! використання матер!альних ресурс!в Уъ > матер!алом!-сткост! промисловоТ продукц!I,-ефективност! використання основних промиспово-риробшт'.к фонд! в Уз, - фондовхддач! основних промислово-виробничих фонд!в; ефективност! та використання трудових ресурс! в Уц - продуктивном! пращ одного ■ працюючого промислово-виробничого персоналу У3,0 = ^ (У£ < У $ , УI/ . Ь ); модел1 прогнозування виду Уф (ЗС-80 » •£¿3 , , ЭС^) ■ тобто екстенсивних фактор! в розвитку
промислового виробництва, а саме в!д 318о ~ чисельност! промислово-виробничого персоналу; ^73 - матер!альних витрат, ЭСщ - середньор!чноУ вартост! промислово-виробничих фонд!в, Х/2, - фонду зароб!тно'1-плати.
Таким чином, можна зробити висновок про те, що розвиток виробничого потенц1алу перебувае у прямо пропорц!йн!й залек-носП в!д екстенсивних фактор}в, а саме в1д зм}ни чисельност! промислово-виробничого персоналу й вартост} основних промис-лово-виробничих фонд!в ! в обернено прогторц} йн! й - в}д зм!ни матер!альних рейурс1в ! фонду зароб!тноТ плати. Це положения як з практично!', так 1 з теоретично? точки зору мав економ)Ч-ну 1нтерпретац}го, дав можлив!еть використати певну модель для прогнозуваннй розвитку потет^алу в ц!лому по об"еднанню I ок-ремих п!дприемствах.
делях, тобто там, де розглядався "зв"язок'цього показника лише з одн!сю економхчнога ознакою, не враховуючи фактору часу, ви-явилися досить усопшими. Кращ! з них наведено у таблЛ.
2.5. Аналгз е^ктивност! використання виробничого потен- , ц!ялу. Основною направлен!стга економ!чних перетворень в Украг-н} е ефективн!сть використання 1снуючих ресурс}в. Анал1з проблем п!двищення ефектилноотг прац! складаяться з двох напря-м!в - дося!'дження шлях {в б!лып рац1 овального розпод!лу ! використання трудових ресурс1в, а також основних фактор!в п!дви-щення продуктивност! працх.
В робот! дослгдкен! тенденцП зм!ни продуктивное} прац! . за десятир!ччп, виявлен! в!дпов!дн! законом!рност} як у ц1лому по обеднению, так г по окремих п!дприсмствах. Проаиал1зо- ■ ван! 1снугоч1 методики' анал!зу продуктивное^- прац}, виявлен} перслаги й недол}ки кожноУ з них.
ГТрактичну цхнн{сть являють собою багатофакторн! иодел! продуктивное?! прац!. Проведен! за.цими моделями розряхунки св}дчать про те, що найваюмв1ше значения для зростання про-
СпробИ пояснити рОЗВИТОК диням!ки
Таблица Я
Модел1, в!дпрацьован1 для розрахушпв I прогнозу ефективност1 використання виробничого потенщалу в щлому по об"еднанню "Газмашапарат" I окремих п!дприеметвах
Я п/п Модель Прогноз
| " • стохастична детерм1нован! , | частина 1992р. •1993р. 1994р. 1995р.
1 Узо = 0,782-0,157 +0,^о',9998 "Й^+О,999В 0,868 0,872 0,885 0,896
2 Узо= 1,637-0,621 У3 +0,024£+^ -0,72640,860 0,875 0,889 0,901
3 У.зо= 0,'713-0,0000013^+0,<Я% +Ц. Щ- 0,2940^-0,8965+0,869 0,881 0,897 0,904
4 Узо* 0,716-0,293 0,012 % + -0,7524 0,871 0,880 0,891 0,902 + 0,000014 У<,
5 Ь6е>= 0,00010%?- 0,00004+ - . 0,863 0,874 0,882 0,897 ' + 0,000015С^ -,0,00005Я!^ •
дуктивноет! прац! досл!дного об"еднання I п!дприемств магать . зм1ни питомоУ ваги к!лькост1 роб1тник!в у загальн!й чи-сельност! працвючих, к!льк!сть в1дпрацьованих дн!в одним ро-б!тником за р!к", фондооснацен!сть прац! активно? частини фогт -д!в, зб!льшеннл коеф!ц!снта ритм!чиост! виробництва, фондо-в!дцача основних промислово-виробничих фонд!в, коеф!ц1ент ви-користання виробничих потужносгей, електрооснащен!сть прац!.
На основ! використання зв!тних даних п!дпривмств ! прове-деного ан^Шзу в робот! побудован! кореляц!йно-регрес!йн! мо-дел! п!двшцення продуктивност! лроцг. Характеризуются кое-ф!ц!(?нти рогрес!У. Для вим!рювання в!дносного впливу фактор!в на продуктивн!сть прац! розрахован! коёф!ц!енти еластичност!. •
Проанал!зовано коеф!ц1пнти еластичност! та £ =коеф!-ц!.снти. .Для визначення резерв!в можливого зростання продуктивное^ " прац! розраховано середн! значения фактор!в у ряд! п!д-приемств, на яких Ухн!й р!вень перевищуе середньогалузевий, а також у ряд! п!дприпнств з р!внем цих фактор!в, як! нижч! в!д середньогалузевого. Порг вняння р!вн!в флкторних показник!в з урахуванням величини коеф!ц!снт!в регресП" за трупами цих' п!дприсмств дало змогу розкрити невикористан! резерви,
3 урахуванням регулюемих фактор!в прир!ст продуктивное^ прац! за рахунок доведения показник!в, як! досл!джугаться, на в!дстаючих тдприсмствах до р!вня передових дасть можлив!сть п!двищити прир!ст виробгтку на -12,1 % пор!вняно з середн!м фактичним на цих п!дприямствах.
Кр!м того, в економ!чн!й л!тератур! питаниям як!еного' анал!зу фактор!в в!ддач! виробничих фонд!в прид!лясться пор!в-
о
няно незначна увага. Щё й дос! не установлена едина класиф!ка-ц!я фактор!в, як! визначають Ухн!й р!вень 1 динам!ку. Нами ви-
значено, що на основ! корвляц!йно-регрес1Иного £нал1зу мо*на розрахувати вплив фактор!в на зы!ну фондов!ддач!. При цьоыу виникають проблеми, що пов"яэан1 з виборои типу ыодел!, Н анал1ТичноУ форыи ! зм1стовноУ жтерпретац! I.
Практичною ц!нн!,йтю е багатофакторн! модел! фондов!ддач!. Найсуттев!шими факторами, що впливають на фондов!дцачу, е ор-ган1чна будова та аыортизац1я основних фонд!в; коеф!ц!енти змшност! роботи, використання виробничих потукностей, зм!нно т! роботи металор!зального обладнання; варт!сть нестандартного обладнання; питома вага активно! частини основних фонд!в у за гальн!й вартост1 промислово-виробничих фоцгив, а також коеф!-щенти введения в д1о основних виробничих фонд! в та вибуття промислово-виробничих фондгв.
Для визначення фактор1в, у яких закладен! б!льш значн! р< зерви зростання фондсшддач!, сл!д враховувати р!вень колив-ност! цього показника по п!дприемству. Р!вень коливност! одно-р!дних величин вим!рюють за допомогою показник!в середньоквад-ратичного в!дхилення 3x1 та дисперсГУ ¿Л? I , для пор1в-няння ступенй коливност^ за факторами, як! мають р!зн! одини-ц! вим!рювання, застосовують також коеф1Ц1енти вар!ац!У Ух1 . Показник фондов!ддач! у нашому приклад! мае колившсть 23,7 /5, що пояснюеться системою фактор!в, як! впливають на УхН1Й р!-вень. Максимальна оц!нка !снуючих резерв!в зростання р!вня фон доводач! на п!дприемствах об"еднання становить 1,688 к. • що вице пор1вняно з досягнутою на 4,6 %. Як показали результати розрахунк!в, на в!дстаючих п!дприсмствах р!вень фондов!ддач! моке бути значно вищим. При використагои резерв!в вона у се-редиьому моке бути вищою 13,4 % в!д фактично досягнутоУ.
Проблема п!двищення ефективност [ використання матер!аль-них ресурс!в у сфер! як виробництва, так ! розпод!лу та обороту в силу комплексного характеру мае к!лька аспект!в: со-ц!ально-пол!тичййй, економ!чний, науково-технгчний.
Найб!льш узагальноючим показником ефективност! використання матер!альних ресурс!в г. матер!алом!стк!сть. його практично застосування досить обмежене. В анал!з! господарськоТ д!яль-ност! п!дприёмств цей показник використовують як додатковий при виявленн! 3f.fiни 1ншх. У-досл!дженнях матер!алом!сткост! недостатньо використовуютьсяекономгко-математичн! методи. 06-межено застосовують цей показник у функц!онально-варт!сному анал!э!', що пояснпоться незадов!льною орган!эац!сю 1 методичною забезпечен!стго анал!зу результат!в господарськоУ д!яльнос-• т! п!дприсмств.
Факторне моделювання показник а матер!аломгсткост! сприяс виявленнго деяких принципових рис формування ефективност! виробництва. Математичний апарат побудови багатофакторноУ моде-л! матер!алом!сткост! грунтуеться на базових функц!ях. Найсут-тчв!шими факторами, як! впливають на матер!ам!стк!сть промис-ловоУ продукц!У, г фондооснащен!сть прац! та амортизац!я ос-новнгос фонд!в, питома вага купованюе вироб!в ! нап!вфабрика-т!в у загальному обсяз! товарноУ продукц!У, коеф!ц!ент викорис-' тання виробничих потужностей, питома вага виробничих площ у загальн!й площ!,варт!сть в!дход!в за ц!ноп вих!дноУ сировини, питома вага сировини ! матер!ал!в за в!драхуванням в!дход!в у виробнич1Й соб!вартост!, фонд зарплата,механооснащен!сть пра-ц! роб!тник!в.
Анал!з Ъжазник!в матер!алом!сткост! на передовик п!дпри-емствах св!дчить про УУ значний р!вень 1 пояснюеться.ступенем
концентрац! '1 та спец!ал1зац1I виробництва, досить високий р1-вень використання виробничих потуясностей. Максимальна оценка 1 снуючих резерв!в зникення матер!алом1сткост1 на п!дприемствах об"еднання становить 0,136 к. а, б о нижче пор!вняно з досягну-тою на 27,8 %.
В економ!чн!й л!тератур! розроблен! показники ефективнос-Т1 виробництва. Однак Ух необх!дно удосконалити, оск!льки вони визначаються по-р!зному, особливо узагальнюючий показник ефективност! виробництва, який характеризуй ефективн!сть використання ! застосування вс!х ресурс!в - кивоУ прац!, основних фонд!в 1 матер!альних ресурс!в.
ГОд час досл!дкення важливо знайти найл!пшу п!дмно«ину регресор!в, як! описують зм!ну ефективност! використання ви-робничого потенц!алу.
Попередн1м анал!зом еконоы!чного зм!сту як ыожлив! ознаки були в!д!бран1: матер!алом!ста!сть промисловоУ продукц!У,про-дуктивн!сть прац! одного працюючого, фондооснащен!сть прац! активно'! частини фонд!в, коеф!ц!ент зм!нност! роботи, використання виробничих потужнастей, коефщ!снт ритм!чност! виробництва та !н. Тут ми застосовували згаданий ран1ше алгоритм по- . шуку й розрахунку параметр!в кайкращоу регрес!У, що розробле-ний $урн!в!лом ! В1льсоном.
• 2.6. Анал!з впливу виробничого потен^аду на показники роботи п!дпривмства. Виробнича програма промисловост! та УУ галузей взаемопов"язана э какими показниками розвитку: ростом продуктивное^ щ>ац!; економ!ею сировини, матер!ал!в, палива, енерг1У; знижзнням матер!алом!сткост1 продукц!!, пол!пшенням використання основних виробничих фонд!в; п!двищенням ефективнос-т! каттальних вкладень; зниженням собгвартост! продукц!К та
зб!льиенням ¡трибутку. В свою чергу величина сумарних витрат, яка необх!дна для виробництва певного обсягу мнцевоУ продук-ц!I, тобто рИвень ресурсосмност!, безпосередньо залежить в!д р1вня ефективност! використання засоб!в 1 предмет!в прац!, палива, енерг!у, робочоУ сили.
В робот{ проведено анатг!з обсягу товарноУ продукц!У. Ок-ремо для кожноу групи фактор}в розрахований впли.в екстенсив-них га }нтенсивних фактор}в на в!дхилення щодо товарноУ продук-Ц11 - Вир1шено виробничу функц!ю приросту обсягу товарноУ продукт У. Шдставивши в{дпов!дн} значения показниюв у розрахун-ков! формули, одержимо, що обспг товарноУ продукц!У зростэв за рахунок зб!лыпення чисельност! промислово-виробничого персоналу на одну людину приблизно на 1,294 тис. крб., зб1льшення . вартост! основних виробничих фонд!в на -I тис. крб. - на "И0,6 крб., эбкчыпення матер1альних ресурс!в на í тис. крб. -на 520,0 крб. .
У практиц! господарговання вслике значения мае вивчення таких фактор!в п!двищення ефективност! господарговання, як зни-ження соб!вартост! продукц!У, прискорення оборотност! матер!-альних ! оборотних засоб!в, прибутку та рентабельноет!. Дослужен! питания резерв!в рац!онального використання виробничо- • го потенц!алу. В!дм!чено, що до сьогодонпп ¡снуюгь роз-'
р!знен! В1домост! про величину резервов при використанн! окре-мих впд!в ресурс!в, несп!вставност! матер!ал!в, як! в!дносять-. ся до них, ¡нколи невиправдан1 в!дм!нност! в-методах вим!рю-вання й оц!нки резерв!в по р!зних складових.
Заяишаються дискусК'ННми багато методичних питань визна-чення резервов, наприклад саме поняття "резерви" та його сп!в-в!дношення з поняттям "втрати". Нер1дко резерви ототожнюють з
втратами, або втратами вважають будь-який виднеращонального використання ресурс!в. Не ол1Д вживати поняття "втрати" то-д!, коли йдеться про'неповне завантаження виробничих фонд1в, :потужностей та використання робочох сили протягом установлено! тривалост! робочого часу. За таких умов мають м!сце не втрати, а зниження ефективност! застосування ресурщв, а сам! ресурси не втрачаються.
Моб1л1зац!я резерв!в, як правило, пов"язана з додаткови-ми витратами. Можливост! Ухнього залучення до господарського обороту шляхом проведения суто орган!зац!йних заход!в без зм!ни й удосконалення матер!ально-техн!чно"1 баэи галузей ! п!дприемств у щлому досить обмежен!.
Найб!льш обгрунтованим р!шешям при вибор! бази оц!нки резервов е застосування з щею метою норматив!в затрат пращ, материальных ресурс!в, капг та ль них вкладень, строк1в буд!в-ництва, освоения нововведених потужностей, строку основних фонд1в та 1Н. •
Проведене сп!вставления використання виробничого потен-щалу об"еднань за факторами, як! на нього впливають, дае змогу вивчити виробничий потенщал кожного шдприемства, а таком визначити його м!сце у вс1й сукупност!. Завдяки результатам пор!вняльного анал!зу шдпрдамств за узагальнюючими по-йазниками можна зробити висновок про використання виробничого потенц!алу в кожному з них ! про наявн!сть резерв!в. Однак для перспективного управл1ння використання виробничого потен-ц!а.пу необх!дн1 дан! про величину резерв!в.
Для визначення резерв!в п!двищення ефективност! використання виробничого потенц!алу були побудован! л!шйн! багато-факторн! кореляц!йно-регрес!йн! модел! за допомогою метод!в
кластерного анал!зу взачмозв"язк1в ям!нних 1 регрееГ/ на най-кращу п!дмножину. На основ! цИх метод!в можна в!д!брати фак-тори, як!, з одного боку, дають найб!льш в!рог!дну модель, а з другого, даютб змогу врахувати вс! можлив! взасмозв"яэки результугачого показника 1 умов, як! характеризуються "неэалеж-ними" покаэниками.
Система статистичних моделей будувапась за такою методикою: побудоване дерево кластиризац!Г дало можлив!сть визнячи-. ти групи взапмопов"язаних показгак!в. За допомогою зм!стовно-го економ!чного анал!зу цих груп 1 процесу Ухнього угворення можна визначити основн! еконсмтчн! фактори, як! влливають на обсяг виробництва товарноУ гтродукц!Г. В.результат! такого ана-л!зу було сформовано базову п!дмножину ознак, лк! з р!зних то-■ чок економ!чних реал!й характеризувата результуючу ознаку. По-т!м нД основ! методу найкращоУ-регресП було сформовано ряд в!рог!дних матемятичних моделей. 3 них вибрана найкраща э уря-хуванням матемятичних критер!Ув ! економ!чного эм!сту.
Результата моделювання 'введен! в табл.2.
За фактичним ! розрахунковим значениям будь-якого результативного показника можна визначити коеф!ц!снт ефективност! використання виробничих умов для досягнення цього показника
Анал!з 1!дхилень фактичного р!вня доел!джуваного" показника в!д розрахункового на п!ддосл!дних п!дпригмствах галуз! дап
до У^ ф , У^ Р - в!дпов!дно фактичне ! розрахункове зна-. чення доел!джуваного результативного показника Ь =го обеднения.
Таблиця 2
Фактори, яй1 форщготь обсяг виробництва продукщi по об"еднанню в щлому
№ Pi к
n/n
1 •i 980
2 1981
3 Í982
4 1983
5 1984
6 1985
7 1986
8 1987
9" 1988
10 1989
il 1990
р1вняння
У/ = 84,6 - i,46x39 + 5,12х65 - 3,60х69 + + Ï,84x80 - 1,08х74
У< = -93,4 - 1,59x23 + 5,18х65 - 3,44хбз + + I,35xqq - 1,07x74
У( = -88,4 - 1,49х39 + 5,21хб5 - 3,51х64 +
+ 1,36х80 - 1,07х74
t/< = -101,2 + 6,26хб5 - 4,52xß4 + 2,3Ix80 -
- I,I9x74 + I,98x62
í/f = -88,5 - I,58x3g + 5,27x65 - З.ЗЭх^ +
+ I,4Ix80 - 1,21x74 Уу = 66,20 - 29,63x40 + 437,32x4I - 475,32x43
- 2,30x62 + 5,30x80 + 4,21x74
У1 = 74,20 + 6,2Ix80 + 0,91x74 - 25,3IX4Q +
+ 352,ix4j - 38,4x43 - 2,I5x62 У1 = 69,14 + 588x80 + 0,74x74 - 28,3x4q +
+ 38I,4x4I - 352,5x43 - 2,I6x62 У, = -15,24 + I0,I9xq0 + 1,55x74 - 25,
,3x
40
- 5,63x62 - I9,Ixi8 + 2,I6x63 У, = -100,33 - 30.72X3Q - I,53x63 + 0,96x73 +
+ 9,56xQ0 + 0,68x74 {/, = -89,12 - 29,18x3g - 0,98x63 + 6,92x73 + + 891 x80 + °.88x74 + 236,IX4i
можлив!сть визначити резерви кожного з них. Вони зумовлен! р1зними р!внями кер!вництва й орган!зац!Т анал!зованих п1дпри-емств'.
На основ! викладеного п!дходу до виявлення резерв!в про-понуеться виэначаги Ухн! розм!ри як для всього виробничого по-тенц!алу, так ! за окремими показниками, що характеризуют^ р!-вень використання окремих вид!в потенц!ал!в кожного п!дприям-ства. Значения виробничого потенщалу формуеться на основ! окремих показник!в чисельност! працшчих, основних промислово-виробниЧих фонд!в, матер!альних ресурс!в, р!вня орган!зац!'1 та спец!ал!зацй'. Одним з результативних показникГв, як! характе-ризують р!вень використання потенц!алу, с виробництво товарно! продукщI.
Розм!р резерву за вказаними моделями розраховують як р!з-нщю м^ж роэрахунковим I фактичним значениям виробництва про-дукцп, що визначаеться виробничим потенц!алом досл!джуваних шдприемств. Резерви випуску продакц!'1 показан! в табл.3.
Таким чином, порг вняльний аналгз використання виробничого потенц!алу на основ! обсягу випуску продукц!!' показав, що у ряд! шдприемств ч резерви його зростання без додаткових ви-трат. Однак цей показник не повною мгрога використовуеться при обгрунтувашп виробничих завдань на кожний наступний плановий р!к. Одн!сю з причин такого положения е недостатньо глибокий анал!з, який проводиться об"еднанням, оцгнка р!вня використання виробничого потенщалу 1 виявлення реэерв!в. Анал!з за роз-робленога нами методикою показав, що при доведенн! планових завдань до цього часу основн! показники планують в!д досягнуто-го'р1вня. Це призводить до завищення планових завдань для одних та установления напружених план!в для !нших. .
Резерви випуску продукцп по П1длриемствах об"еднання "Газмашапарат" /млн.крб./
Таблиця 3
_____ _____ 1980 ,р.____________-1985 р. 1989 р.
'Перевищення фак- • гПёревищення роз- Перевищення ¡Перевищення Перевищення : Перевищення Щдприемство |тичного значения .рахункового зна- фактичного ;розрахунко-< фактичного : розрахунко-над розрахунковим ¡чення над фак- 'значения над вого значения значения над : вого значен-¡тичним розрахунковим ¡над фактичним- розрахунковим 1 ня над фак-
I ! | : | тичним
1.1 2 . '3 ; ' 4 1 5 6 '7
Ашхабадське 2 -22 -2504 -3737;
Брестське -459 ■ 3168 5115
Волгоградське 1511 -1503 ■ 2812
Вотк1нське 467 • ■ ' -141 -2134
Дшпропетровеьке 1980 6130 7633
Друшивське 1730 -913 -5050
Казан сьвэ 364 -2360 ■' -1996
Санкт-Петербурзьке 1828 1825 4069
Льв1вське -717 3582 3606
Новогрудське 351 -1201 • -3210
Омсьне ■ 374 -9 -464
Владикавказ ьке -1489 1285 369 •
Ростовське -37 -2072 -1330
Семипалатинське 613 2719 • 39
Оухумське 981 -3263 -3263
ТбШське -744 -3726 . -1694
Ферганське 890 1583 3674
Щлиноградське 523 -223 .. -1823
Цонецьке ' 760 . -2025 -2426
Разом 21 -349 -214
Розширення господарськоУ самост!йност! та в!дпов!даль-ност! п!дприямств, перех!д на ринков} в!дносини будуть сприя-ти'б!льш грунтовному формуванню виробничюс завдань на п!д-припмстгах ! об"пднаннйх.
0сновн1 положення дисертацН опуб п! кован! в сл!дуючих роботах.
3. ПЕРЕДIК ОСНОШИХ ПУБЛ1КАЦ1Й АВТОРА '
1. Анализ влияния, производительности на показатели работы предприятия. - К.: Изд-во "Знание", 1987. - 0,5 п.л.
2. Анализ влияния'производительности труда на прибыль предприятия // Интенсификация производства - источник экономического роста: Сб. тезисов научно-практич. конф. - Ужгород, 1989. - 0,5 п.л.
3. Анализ выполнения плана материально-технического снабжения и использования материалов // Интенсификация экономики: опыт и практика использования ресурсов: Научно-эконом. сб. -Ужгород, 1987. - 0,6 п.л.
4. Анализ качества продукции с использованием ЭВМ // Социально-экономические проблемы и практика управления продукции в условиях НТП: Тезисы докл. респ. научн. конф. - Тернополь, 1980. - 0,2 п.л. /в соавторстве, лично автора ОД п^л./.
5. Анализ обеспеченности предприятия основными фонд шли
и ее влияние на показатели эффективности производства // Организация и методы экономического анализа в промышленности: Всесоюэн.-научно-практич. совещание. Тезисы докл. и сообщ. - • М., 1983. - 0,3 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,15 п.л./. '
6. Анализ обеспеченности,ресурсами производства, их использования/ Экспресс информация, Вып. 3. - К.: УДК.658.3.018. -0,3 п.л.
7. Анализ показателей, и экономических нормативов• выполнения пятилетних планов предприятий. - К.: Изд-во "Знание", 1982. - 1,0 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,4 п.л./.
8. Анализ показателей по труду и материально-техническому снабжению в условиях нормативного планирования. - К.: Об-во "Знание",.1986.-О,5 п.л. /в соавторстве,лично автора 0,25 п.л./.
9. Анализ показателей эффективности производства. - К.: Об-во "Знание", 1978. - 2,7 п.л. /в соавторстве, лично автора 1,35 п.л./,
10. Анализ принятия хозяйственных решений в условиях АСУП. Машинная обработка информации. Респ. межвуэ. сб. Вып. 46. -К.: Вгеца школа, 1988. - 0,5 п.л.
И. Анализ себестоимости в услобиях нормативного учета производства // Совершенствование бухгалтерского учета в народном хозяйстве: Всесоюзн. научно-практич. конф. - Донецк, 1986, Секция I, Методические проблемы нормативного учета производи ства. - 0,3 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,15 п.л./.
12. Аначиз состава, состояния и использования основных производственных фондов: Учебное пособие. - К.: УМКВО, 1988. -' 5,81 п.л. /в соавторстве, лично автора 2,95 п.л./.
. 13. Анал1з стану : роз витку потенц1алу основних фонд!в // 1нтенсиф1кац1я виробництва: питания управл!ння, обл1ку 1 ана-Л1зу: 36. матер1ал1В науково-практич. конф. - Ужгород, 1990. -0,5 друк. арк.
14. Анализ эффективности использования производственного потенциала в условиях перехода к рыночной экономике. - Харьков.: Основа, 1992. - 12 п.л.
15. Вопросы анализа резервов увеличения производительности труда// Совершенствование экономического анализа и управление ресурсами предприятия. - К.: 0б-во "Знание", 1977. - 0,2 п.л.
16. Використання Е0М для критерга рШень' на основ! прове--. дення техн1ко-економ!чного анал!зу // Шляхи шдвищення ефек-тивност! використання виробничих.ресурс!в п!дприемств. - К.: Т-во "Знания11', 1978., 0,2 друк. арк. ■
17. Вопросы повышения достоверности учета и действенности контроля формирования себестоимости продукции в условиях объединения // Совершенствование организационно-экономического механизма управления объединением. - Тернополь, ПФЭИ, 1984, Рукопись депонир. в УКГНИИНТИ № 1231 УК 85-ДЕЛ от 05.06.85 г,-0,3 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,15 п.л./.
18. Затраты по эксплуатации грузового автотранспорта // Организация экономического анализа в строительстве. - К.: Бу-дхвельник, 1976. - 0,4 п.л. /в соавторстве, лично автора
0,2 п.л./.
19. Интенсификация производства и повышение качества продукции: Брошюра. - Тернополь: Об-во "Знание", 1987. - 1,0 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,3 п.л./.
20. Интенсификация трудовых процессов на базе оптимальной численности отдельных категорий рабочих, предприятий // Реализация целевой комплексной программы "Интенсификация - 90" в народном хозяйстве области: Тезисы докл. обл. научно-практич. конф. - Тернополь, 1980, 28-29 нояб., 0,2 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,1 п.л./.'
21. Комплексна оцхнка розвитку виробничого потенщалу //. Гнтенсифткащя виробництва:: питания управл1ння обл1ку й анал1-зу: 36. матер1ал1в науково-практич. конф. - Ужгород, -1990. -0,6 друк. арк.
22. Контрольные задания по анализу хозяйственной деятельности предприятий. - Тернополь, 1982. - 10 п.л.
23. Методика экономического анализа работы предприятий промышленного объединения в условиях ОАСУ в 2-х ч., чЛ. -Донецк, 1982. - 14,5 п.л. /в соавторстве, лично автора 2,1 п.л./.
24. Методика экономического анализа работы предприятий промышленного объединения в условиях ОАСУ в 2-х ч., ч.П. -Донецк, 1982. - 16,25 п.л. /в соавторстве, лично автора
2,21 л.л.А
25. Методическая разработка по курсу "Анализ хозяйственной деятельности промышленных предприятий". - Тернополь, 1975. - 3 п.л.
26. Методические указания и задания к выполнению контрольных работ по теории экономического анализа. - Тернополь, 1987. - 2,32 п.л. /в соавторстве, лично автора 1,16 п.л./.
27. Методические указания к изученио и программированному контроля знаний по разделу "Анализ производительности труда и использования фонда заработной платы". - Тернополь,
' 1909. - 7,9 п.л. .
23. Методические указания к применению программированного обучения и проведению деловой игры по теме "Анализ использования основных фондов". - Тернополь, 1989. - 3,49 п.л.
29. Методические указания, планы семинарских и практических занятий по анализу прибыли, рентабельности и финансового состояния промышленных предприятий /объединений/ и отраслей народного хозяйства /строительство, сельское хозяйство, торговля/. - Тернополь, 1986. - 5,0 п.л.
30. Методические указания, планы семинарских и практических занятий по анализу хозяйственной деятельности промышленных предприятий /объединений/. - Тернополь, 1936. - 5,11 п.л; /в соавторстве, лично автора 2,6 п.л./.
.31. Методические указания по анализу использования трудовых ресурсов проыъшленных предприятий и объединений. - Терно-поль, 1984. - 4,18 п.л.'
32. Методические указания.по экономическому гшализу работы промышленного предприятия.. - К.: КИНХ, 1986. - 12,79 п.л. /в соавторстве, лично автора 2,2 п.л./.
33. Методические указания программированного обучения и деловая игра по теме: "Анализ прибыли и рентабельности промышленных предприятий". — К.: КИНХ, 1985. - 3,0 п.л.
34. Некоторые вопросы развития хозрасчета на уровне основного звена. Вопросы полного хозрасчета и совершенствования учета //Сб. тезисов научно-практич. конф. - Ужгород, 1989. -0,5 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,25 п.л./.
35. Об одном методе анализа производительности труда на примере предприятий машиностроения с применением ЭВМ // Машин, обработка информ.: Республ. межвуз. сб. Вып. 33. - К.: Ви-
ща шк., 1981. - 0,5 п.л.
36. Об одном способе обоснования роста средней заработной платы и качества продукции с применением экономико-математических методов // Социально-экономические проблемы и практика . управления качеством продукции в условиях НТП: Тезисы докл. респ. науод. конф. - Тернополь, 1980. - 0,2 п.л. /в соавторстве,' лично автора 0,1 п.п./.
37. Оперативный анализ производительности труда на промышленных предприятиях // Совершенствование организации и методов оперативного экономического анализа: Тезисы докл. научн. конф.-Тернополь, 1983. - 0,1 п.л.
38. Перспективный экономический анализ в разработке и принятии управленческих решений: Брошюра. - К.: Изд-во "Знание", 1980. - 1,0 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,5 п.л./.
39. Прибыль промышленного предприятия и факторы ее изменения // Роль финансово-кредитного механизма в ускорении социально-экономического развития области: Тезисы докл. обл. научно-практ. конф. - Тернополь, 1988, 21-23 нояб., - 0,2 п.л.
40. Применение математических методов для анализа выявления социально-экономических факторов изменения производительности труда // Проблемы и практика использования ЭВМ в управлении социалистическим соревнованием: Тезисы доклада научн. конф. - Тернополь, 1977. - 0,3 п.л.
41. Разработка возможных вариантов оптимального режима
• производства и хранения запасов, их оценка и экономический анализ // Высоколроизвод. системы обработки информации: Респ. семинар. Тезисы докл. - Ужгород, 1984. - 0,3 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,1 п.л./.
42. Решение задач определения оптимального режима производства и хранения запасов // Машинная обработка информации: Респ. межвуз. сб. Вып. 40. - К.: Вица шк., УМ КВО, 1909. -0,7 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,25 п.л./.
43. Р^вёнь економ1чного розвитку. - К.: Головна редакцзя' Украшсько'/ Радписько1 ЕнциклопедП'. Вид. 2-ге, 1983. -
0,3 друк. арк.
44. Совершенствование экономического анализа на основе . его автоматизации: Брошюра. - К.: Изд-во "Знание", 1981. -0,1 п.л. /в соавторство, лишо автора 0,3 п.л./.
45. Со вершен ст во ваше экономического анализа работы предприятий промышленного объединения в условиях ЭВМ: Монография, ВИНИТИ, 1? 5605383 Депонир. научн. работы за 1983 г. - № 8. -С.83 - 22 п.л. /в соавторстве, лично автора 4,4 п.л./.
46. Теоретические аспекты нормативного учета производства// Совершенствование бухгалтерского учета в народном хозяйстве: Всесоюзн. научно-практич. конф. - Донецк, 1986. -Секция 1, Методические проблемы нормативного учета производства. - 0,3 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,15 п.л./.
47. Учебные задания по курсу "Анализ хозяйственной деятельности в промшленности" в условиях программированного обучения. 4.2. Анализ финансовой деятельности. - Тернополь, 1988. -6,53 п.л. /в соавторстве, лично автора 3,27 п.л./.
48. Учебные задания по курсу "Анализ хозяйственной деятельности" в условиях программированного обучения, чЛ // Анализ использования ресурсов производства. - Тернополь, 1988. -8,16 п.л.
49. Учет и анализ материальных ресурсов // Влияние научно-технического прогресса на эффективность производства: Науч-но-практ. сб. - Ужгород, 1987. - 0,5 п.л. /в соавторстве, лично автора 0)25 п.л./.
50. Учет результатов внутрихозяйственного расчета // Интенсификация экономики: Опыт и практика использования ресурсов: Научно-эконом. сб. - Ужгород, 1987. - 0,9 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,4 п.л./. ■
51. Формирование и анализ себестоимости продукции в условиях нормативного метода учета затрат: Брошюра. - К.: Об-во "Знание", 1986. - 1,0 п.л. /в соавторстве, лично автора
0,5 п.л./. "
52. Формування структури виробничого потенц1алу в умовах переходу, до ринково'1 економши // 0бл1к I анализ в умовах малого б!знесу: 36. тез доп. респ. науково-практич. конф. - Терно-п1ль, 1992, 24-25 березня. 0,4 друк. арк.
53. Экономический анализ в осуществлении функций управления: Брошюра. - К.: Изд-во "Знание", 1978. - 1,0 п.л. /в соавторстве, лично автора 0,3 п.л./.
54. Экономический анализ в управлении цехами и бригадами: Брошюра. - К.: Изд-во "Знание", 1985. - 1,0 п.л. /в соавторст-
• ве, лично автора 0,5 п.л./.
55. Экономический анализ как основа принятия управленческих решений // Машинная обработка информации: Респ. межвуз. сб. Вып. 44. - К.: Вида шк., 1987. - 0,5 п.л.
56. Эффективность труда и эффективность производства // Повышение эффективности общественного производства на основе
НТП: Тезисы докл. респ. научн. конф. Вып. 1. - К., 1976. -0,2 п.л.
ГПдп. до друку,Л-£ЫХ* Друк.'офс. Умовн. друк. арк. <>' Зам. 1-ЫЙ Безплатио
Формат Патпр лги п.
Обл.-внд. арк. тир. /(V
К'йвськ^ книжкова друкарпя науклвоТ киш и. К.И1В, Репша, 4.