Анализ и прогнозирование информационных научно-технологический инноваций в условиях рыночной конкуренции тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Крисов, Валерий Станиславович
Место защиты
Киев
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Анализ и прогнозирование информационных научно-технологический инноваций в условиях рыночной конкуренции"

РГ6 о

9 з ‘.’.‘.і’ т;)

АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ Центр досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки їм.І'.М.Доброва '

На правах рукопису УДК 001.89:519.81

КРИСОВ ВАЛЕРІЯ СТАНІСЛАЁОВИЧ

‘ АНАЛІЗ ТА ПРОГНОЗУВАННЯ ШТОРМАЦШШХ НАУКОВО-ТЕХНОЛОГІЧНИХ ІННОВАЦІЙ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ДОНКУРЕНЦІІ

Спеціальність 03.00.05 - Економіга, планування та органі -

• зація управління народним госпо-

' ' дарстЕом та його галузями •

АВТОРЕФЕРАТ дисертації на здобуття вченого ступеню кандидата економічних наук .

ШИВ - 1994р.

Дисертацією є рукопис

Робота виконана у Центрі досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім.Г.М.Доброва ЛІІ України

Науковий керівник - доктор технічних наук, професор

Ведуча організація - Український інститут науково-техніч-иої та економічної інформації (УкрШТЕІ)

на засіданні спеціалізованої ради Д 016.10.02 при Центрі досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім'.і’.М.Доброва АН України за адресою 252032, , Шіїв-32, Оулв.Т.Шевченка,60. •

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці ЦДПІН АН України

О.О.Корінний

Офіційні опоненти - доктор економічних наук, професор

С.В.Козаченко

кандидат філологічних іг-іук . ,!Л’.1і,улешог

' Захист відбудеться

Автореферат

Вчений секретар спеціалізованої ради, кандидат економічних наук

' 1 ' ,

В сучасних умовах світова економіка визначається посиленням тенденції глобального розвитку технологій, виробництва" та ринків. Цей процес екстраполюється багатьма спеціалістами на кінець 90 -х років XX та на початок XXI століття. Мета економічної політики молодої незалежної держави Українй^полягає в тому, щоб якомога швидше включитися у процес .сні тового розвитку. Визначальною умовою цього є активна державна технологічна політика, спрямована на підвищення конкурентоспроможності виробництв, продуктів та послуг.

АКТУАЛЬНІСТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ Серед всього розмаїття сучасних технологій особливе місце посідають Інформаційні технології, спрямовані на виробництво та розповсюдження Інформаційних продуктів та послуг. Інформаційні технології в наш час є ключевим елементом глобальної економіки та політики. Рівень Інформаційних технологій в кожній країні справляє певний вплив на конкурентоспроможність та ефективність економіки країни. У зв'язку з цим підвищуються вимоги до прогнозування результатів

Інформаційних науково-технологічних Інновацій (ІНТІ). Посилюється роль прогнозу як науково обгрунтованого судження про перспективи, можливі стани тієї чи Іншої ІНТІ в майбутньому або альтернативні шляхи та країни здійснення.

Для здійснення системної ефективності циклу розповсюдження інновацій необхідно забезпечити формування відповідної методики пошуку та відбору найбільш цінних Ідей, розробити процедури прогнозної оцінки 'конкурентоздагності кінцевого результату науково-технічних нововведень з метою зниження, економічного ризику. '!Ь

Здійснюваний в наш час в Україні перехід до економіки з елементами ринку здатний кардинально змінити взаємний \,Іі1ж всіма учасниками Інноваційного процесу; Проблема $$ектіШої комерціалізації результатів" наукових'' досліджень в галузі інформатики є ключовою в Інноваційній стратегії ІНТІ, ‘оскільки від її рішення залежить,чи буде в подальшому Україна зализатися в числі промислово розвинутих країн...,.,.,,.

Аналіз та прогнозування Інформаційних науково-технологічних Інновацій в умовах міжнародної кащуренції,,

1',. 1-і:..

' ; Ь'рЗ. І НИ іііУ-хві'

ітіюрчатйних продуктів та послуг є актуальним завданням в і ттотуїц ійшіх досл і дденнях.

Мета дослідження полягав у (Нормуванні теоретико-методич-них та організаційних засад прогнозування Інформаційних науково-технологічних Інновацій (ІНТІ). Конкретними завданнями дослідження є:

- дослідження тенденцій росповсюдження ІНТІ та причин, що гальмують росповсюдження інновацій в умовах ринку та перешкоджають підвищенню конкурентоздатності їх результатів;

- розробка ринкової аналітичної моделі та методичних засад прогнозування інформаційних науково-технологічних інновацій;

- дослідження та розробка принципів Інформаційного забезпечення та (Нормування ринкової англітичної моделі для цілей прогнозування конкурентоздатності Інформаційних науково-технологічних Інновацій;

- розробка засад аналітико-інформаційного прогнозу кон-курентоздатносгі Інформаціних науково-технологічних інновацій;

- перевірка розробленого методичного аналітико- 1нформац1йного забезпечення в практиці прогнозування конкурентоздатності Інформаційних науково-технологічних Інновацій на прикладі високотехнологічних нових Інформаційних продуктів та послуг.

Предмет та об'єкт дослідження. Предметом дослідження є методичний та аналітико-Інформаційний складник прогнозу інформаційних науково-технологічних Інновацій в умовах ринкової конкуренції, в результаті яких створюються нові інформація ні продукти та послуги.

Об'єктом дослідження стали Інформаційні науково-технологічні інновації, методи та процедури, а також форми аналітико -і нформац і йного та організаційного забезпечення прогнозу конкурентоздатності Інформаційних продуктів та послуг.

Теоретичними та методичними засадами дослідження є класичні пращ вчених в галузі науково-технологічного прогнозування, теорії інновацій та Інформатики.

При виконанні роботи автор спирався на результати досліджень вчених з проблем економіки та прогнозування науки та техніки А.І.Анчишкіна, В.М.Глушкова, Г.М.Доброва, Ю.М.Бажала, Д.А.Саркіеяна. К.М.Великанова, С.В.Козаченко, Д.С.Львова,

- з -

С.М.Ямпольського та Інших, в галузі теорії нововведень та Інформатики - на праці Б.І.Рінзбурга, Ю.М.Канигіна, Г.І.Кали-тича, О.О.Корінного, М.І.Лапіна, Г.О.ЛахтІна, МііИКомКова та інших. Георетико-методичні питання дослідження світових товарних ринків та конкурентоздатності-промислової-троДукЦІІ.'розглянуті у працях М.М.Горячева, М.С.Зав'ялова, Д.І.Ностюхіна, Ф.М.Левшина, А.М.Литвиненко, Ю.А.Савинова, В. І .Седова’; РІ'М'Ли-хонова та інших.

В роботі широко використовувались матеріали-ідосліджень зарубіжних вчених Б.Голдстайна, К.Деніела, ■ ''-"^Ф^Котлера,

Дд.Мартіно, Г.Поппеля, Д.Сахала, Т.Стоуніера, " Е.!Тв1сса,

Р.Тостера, Е.Янча та інших. -

31 спеціальних методів дослідження в роботі використовувались методи інформаційного аналізу, інформаційно-алогічного моделювання, експертних оцінок та імітаційного моделювання.”

Наукова новизна результатів роботи полягає в наступному.

Обгрунтована необхідність та практично реалізовано підхід до аналізу та прогнозуванню інформаційних науково-технологічних Інновацій в умовах ринкової конкуренції, на якісно новому різні інтеграції елементів прогнозу та цілеспрямуванні досліджень, що виконуються.

Сформовані теоретико-методичні засади ринкового прогнозу інформаційно-технологічних Інновацій, розроблені принципи аналітико-інформаційного та методичного забезпечення прогнозу. Новими науковими результатами є наступні:

- виявлені основні тенденції розвитку широкого класу нововведень - інформаційних науково-технологвчних інновацій;

- розробленна концептуальна схема прогнозу ІНТІ і на її основі методика прогнозування Інформаційних науково-технологічних інновацій в умовах ринкової конкуренції;

- обгрунтовано розширення уявлень про прогноз інформаційних науково-технологічних інновацій, які передбачають комплексний аналіз результатів та витрат на досягнення цілей прогнозованих ІНТІ в порівнянні з альтернативними варіантами ІНТІ;

- розроблені принципи інформаційного забезпечення прогнозування ІНТІ у відповідності до вимог сучасної інформаційної технології комплексних науково-технологічних прогноз,ів;

- розроблено методику стратегічного планування використання засобів конкуренції б маркетингу результатів інформаційних науково-технологічних Інновацій;

- розроблені обгрунтовані пропозиції щодо практичного використання результатів прогнозування на різних рівнях управління Інформаційними науково-технологічними Інноваціями.

Практична цінність дослідження полягав в створенні типового ко мплєксного методичного аналітико-Інформаційного забезпечення прогнозу Інформаційних науково-технологічних інновацій для практичного застосування в умовах ринкової конкуренції.

Розроблене комплексне забезпечення прогнозу ІНТІ є основою для управління Інформаційними науково-технологічними інноваціями на різних етапах просування на ринок інформаційних продуктів та послуг.

Реалізація результатів дослідження. Методичний Інструментарій, розрблений автором, висновки та рекомендації були використані при виконанні комплексних прогнозно-аналітичних досліджень ринку носіїв Інформації на компакт-дисках, телевізійних приймачів в Україні на строк до 2000 року, металообробного устаткування з числовим програмним управлінням ЧПУ. Результати практично застосовані при проведенні маркетингових досліджень та складанні бізнес-планів НВО "Електронмаш" (м.Київ), НЕС 'Електрон"(м.Львїв), ІЩІ"Електрон1ка"(м.Москва).

Апробація роботи. Основні положення дисертаційного дослідження доповідались та обговорювались на XIII Київському міжнародному симпозіумі з наукознавства та науково-технічного прогнозування (1992р.), наукових конференціях молодих вчених ЦДПІН АН України (1992,1993рр.).

Публікації. На тему дисертації опубліковано З друкованих роботи обсягом 1,7 др.арк.

Структура та. обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, закінчення, списку літератури та додатку.

Робота викладена на 160 сторінках машинописного тексту, містить 5 малюнків, 6 таблиць, 1 додатку.

ЗМІСТ РОБОТИ.

У вступ 1 обгрунтовується актуальність та практична значимість теми дослідження, визначається мета та завдання

дисертаційної роботи, наукова новітність та практична значимість отраиманих результатів.

У першому розділі "Світові тенденції розвитку інформаційних технологій ” аналізуються структурні зміни на світовому ринку наукомісткої продукції під еплиром інформа тизації суспільства. Встановлено, що в 90-і роки інформаційно-технологічна наукомістка продукція (ІТП), в найбільш динамічним сектором міжнародної торгівлі, темпи росту якого значно, випереджають темпи росту промислової продукції в розвинутих країнах у цілому. За лідерство на світовому ..ринку інформаційно-технологічної продукції ведеться жорстка. конкурентна боротьба між СПІД, Японією та Західною Європою. Аналіз стану західноєвропейської промислогості показав, що в конкурентній боротьбі з американськими та японськими монополіями західноєвропейські компанії роблять ставку на нвукомісткі .галузі, ідо випускають засоби інформатизації-обчислювальну техніку та програмне забезпечення, електронну конструкторську тех'ниіу та засоби зв’язку. Прискорений розвиток індустрії ■засобів інформатизації обумовлений високими темпами адаптації інформаційних науково-технологічних інновацій. ..

Одною з причин інтенсифікації світоеої конкуренції є' розповсюдження попиту на конкретні видм ІТП у світовому масштабі. Можно сказати, що не зважаючи на розбіжності місцевих

ринків, продукція, що користується попитом в Америці, фактично , аналогічна тій продукції, на яку Існує попит в Японії та Європі. Наявність основних чинників обумовлює цей процес. '■

Першим з них є різний рівень знань в галузі ІТП, визначаючий темпи її розповсюдження, які коливаються в широких межах в залежності від сфери застосування та еід особливостей країни. Другим чинником, визначаючим вирівнювання попиту, є

співвідношення "вартість-ефективність" ІТП. Вартість для споживача найновіших технологій, таких наприклад, як висо-

копродуктивні комп'ютери та мережі зв'язку, на початкових стадіях життєвого циклу "продукція-ринок" розрізняються по країнах у 3-4-рази. Однак, швидка зростання пропозиції нової продукції на світовому ринку веде до вирівнювання цін.

Урядова підтримка Еиетупає третім чинником. Наприклад, як буде розглянуто далі, французи вклали великі кошти в розробку

технології відеотексту 1 тепер мають найвищі в світі темпи її впрвадження. Французький уряд передбачив, що можливості для експорту ІТП мають багато спільного з можливостями Інших французьких товарів, що користаються успіхом.

Четвертий чинник, визначаючий процес рзповсюдження продукції, на який також часто справляє вплив діяльність уряду

- це стандартизація. Діючі а США та Європі різного роду стандарти, що визначають частоту та напругу в електромережі, перешкоджали виходу багатьох виробників на світовий ринок у зв’язку з необхідністю додаткових витрат на розробку та атестацію продукції.

Порівняні переваги співіснуючих та взаємозамінних технологій є ще одним чинником, що визначає дифузію.

Таке паралельне співіснування декількох технологій буде до певної міри мати місце в подальшому, що зумовлено докорінними розбіжностями в інфраструктурах, які однак, будуть поволі стиратися за рахунок дії шостого чинника - доступності технології. Доступність технологій є одночасно пов'язуючим чинником між попитом та пропозицією в галузі ІТП. На початкових стадіях життєвого циклу "ринок-продукція", коли постачальники новітніх технологій змушені задовольняти в першу чергу внутрішній попит, дифузія попиту та продукцію приймає найрізноманітніші форми.

В цілому доступність технологій, а відтак темпи розповсюдження ІТП будуть 1 надалі коливатися в широких межах на першій та другій стадіях життєвого циклу "ринок-продукція". Однак, в середньому життєві цикли стискаються, в зв’язку з чим будуть зменьшуватися розбіжності в розповсюдженні попиту та продукції ІТП.

В роботі встановлено, що дослідження по прогнозуванню ІНТІ ефективні лише в тому разі, якщо прогноз виконується з точки зору конкретного ринку збуту на всіх стадіях життєвого циклу ІТП. Для цілей прогнозування доцільно дослідити комплексний процес створення, розповсюдження та використання нового практичного засобу (новинки) для нового або для кращого за-довольнення вже відомої суспільної потреби з врахуванням змін у тому Інформаційному середовищі, в якому відбувається його життєвий цикл, тобто розглядається ІНТІ в цілому.

У другому розділі "Дослідження та розробка аналіти-

ко-Інформаційного та методичного забезпечення прогнозування Інформаційних науково-технологічних Інновацій в умовах ринкової конкуренції виконані дослідження та розробка концепції прогнозу Інформаційної науково-технологічної Інновації, запрпоновані показники оцінки альтернативних варіантів ІНТІ, розроблені засади методики рогнозу ІНТІ та основні положення анал1тико-1нформац1йного та методичного забезпечення.

Тенденції розвитку Інформаційних науково-технологічних Інновацій полягають у скороченні життєвого циклу ІНТІ під впливом науково-технічного прогресу, рості сумарних витрат на адаптацію нової ІНТІ в порівнянні з заміщуваною, зростанні кількості альтернативних варіантів ІНТІ, результати яких задовольняють аналогічну суспільну погребу.

• Тенденція зростання сумарних витрат на створення нового покоління ІТП в результаті адаптації ІНТІ визначає підвищення ступеню ризику при виборі перспективного варіанту ІНТІ. Тому, на етапі прогнозування важливий не вибір остаточного варіанту ІНТІ, а виявлення та оцінка перспективних конкурентоздатних альтернативних варіантів ІТП, що підлягають більш поглибленій проробці на наступних стадіях створення новинки.

Прогнозування конкурентоздатних Інформаційних науково-технологічних інновацій грунтується на вивченні та врахуванні характерних тенденцій розвитку ІНТІ в процесі життєвої цик-

■ ' 1 ч і» ^ ’ І

лу та включає виконання значних обсягів різноманітних досліджень, серед яких - вивчення та пройоэ^вйня Інформаційних потреб в суспільстві, дослідження ринків збуту, споживчих властивостей створюваних ІТП, прогноз, дослідження та оцінка альтернативних варіантів задовольнення агіаіпВ?їчНЙх потреб, економічний аналіз розвитку виробництва та Інйе.

Об’єднання окремих ' методів прогнозних досліджень та оцінок у цілеспрямовану процедуру здійснюється шляхом рЬз^ббйи методичної концепції прогнозу Інформаційної наукова-технологічної Інновації. -VI1':.

Використання принципу концептуалізації передбачає розгляд процедури прогнозу на тому рівні абстракції, котрий дозволяє знехтувати другорядними деталями, що вскладнюють виявлення загальних принципів прогнозування інформаційних науково-технологічних інновацій.

Концепція прогнозу Інформаційної науково-технологічної

- 8 -

Інновації містить три основні блоки (мал.1).

Блок 1. Дослідження та оцінка динаміки Інформаційних потреб у суспільстві-, оцінка майбутнього рівня потреб.

Блок 2. Оцінка конкурентоздатносг1 ІНТІ в співставленні з Існуючими ІТП та альтернативними варіантами задовольнення аналогічних потреб.

Блок 3. Прогнозування витрат на розробку, організацію виробництва та збут ІТП. Комплексна техніко-економічна оцінка доцільності виходу на ринок з даним ІТП в досліджуваному періоді.

Методика прогнозування Інформаційних науково-технологічних Інновацій включає п’ять основних етапів: організаційний, аналітичний, прогнозний, оціночний та заключний, що розглядаються в нерозривній методичній єдності. Прогнозу передує розробка завдання, в якому визначаються ІНТІ, як об’єкт прогнозу, встановлюється період прогнозу та пропонований ринок реалізації ІТП. Далі наведені короткі характеристики типових процедур, виконуваних на кожному етапі.

Організаційний етап. Визначається склад виконавців робіт на етапах, здійснюється підготовка планових та методичних документів, визначаючих завдання виконавцям, формуються групи експертів по напрямках прогнозу.

Інформаційний етап. Здійснюється збір та первинна обробка Інформації, формування Інформаційної бази прогнозної оцінки по розділам: ринкова інформація, патентна Інформація про способи задовольнення цікавлячої суспільної потреби, техніко-еко-номічні характеристики результатів аналогічних ІНТІ, впроваджених конкурентами, про науково-виробничу діяльність конкурентів.

Аналітичний етап. Виконується аналітичне дослідження інформації про розвиток ІНТІ в базовому періоді прогнозної оцінки, виконується морфологічний аналіз способів та засобів задовольнення Інформаційної потреби, що цікавить; статистична обробка інформації про динаміку патентування способів задовольнення даної Інформаційної потреби; проводиться аналітичне дослідження ринкових життєвих циклів ІТП, що виходять на ринок в базовому періоді; виконується інформаційний аналіз та виділення групи провідних споживчих характеристик, відбиваючих основну корисну функцію Інформаційно-технологічного продукта.

Блок І

Об’єктивні ринкові тенденці ї Суспільні інформацйні потреби Ринки збуту Динаміка цін

Оцінка всіх видів витрат Ід-1 Альтернативні варіанти Оцінка обсягів продажу |\—| Прогноз строків виходу

Блок III

Блок 11

Аналіз виробничих потужностей

Техніко-економічний аналіз ІНТІ

та прибутку

І І

на ринок Стандартизація

ІНТІ - інформаійна науково-технологічна Інновація;

Мал. 1. Блок-схема концепції прогнозу інформаційних науково-технологічних інновацій в умовах ринкової конкуренції.

- 10 -

Прогнозний етап. Виконуються прогнози Інформаційних потреб на макрорівні 1 на рівні ринку, розвитку передбачуваних ринків збуту результатів ІНТІ, вивчення вартості корисного ефекту ІНТІ та альтернативних варіантів, прогнозування техніко-економічних характеристик результатів ІНТІ та альтернативних варіантів, включаючи прогноз розвитку виробничих потужностей.

Оціночний етап. На даному етапі виконуються типові процедури оцінки життєвих циклів розгляданого та альтернативних ІНТІ, перспективність реалізації альтернативних варіантів ІНТІ, співставна оцінка конкурентоздатності результату ІНТІ та прогнозованих результатів Інноваційної діяльності конкурентів; оцінки зовнішньоторгової ціни ІТИ, імовірної частки продажу на заданому зовнішньоторговому ринку та очікуваного обсяггу прибутку, співставлення витрат на проведення ЩЩКР, розвиток виробництва та маркетинг результату ІНТІ.

Заключний етап. Складання мотивованого висновку про конкурентоздатні сть інформаційної науково-технологічної інновації та звіту по етапах прогнозу.

Метою відбору найефективних за критерієм конкурентоздат-ності альтернативних науково-технологічних інновацій є неприйняття остаточного рішення про перевагу одного варіанту над Іншим, а виявлення найперспективніших з позицій ринкового успіху Інновацій, підлягаючих розгорнутому техніко-економічно-му дослідженню на наступних стадіях життєвого циклу'ІНТІ.

У відповідності з запропонованою методикою, прогнозування Інформаційних науково-технологічних інновацій виконується в наступних напрямках: оцінка конкурентоздатності прогнозованого результату Інновації та порівняльна оцінка відповідності ймовірних витрат по реалізації Іннова ції очікуваному результату в порівнянні з конкуруючими альтернативними варіантами ІНТІ.

Комплексний характер прогнозу ІНТІ потребує збору та обробки Інформації про основні стадії миттєвого циклу ІНТІ. Виникає певне коло Інформаційних потреб, від повноти та оперативності задовольняння яких залежать достовірність та надійність прогнозної оцінки. На основі концепції прогнозу ІНТІ, вивченні аспектів інформаційної діяльності конкурентів та на конкретному ринку чи сегменті ринку розроблені рекомендації по

вдосконаленню Інформаційного забезпечення ІНТІ в ринкових структурах, складу Інформаційної бази ІНТІ.

Приступаючи до конкретного прогнозування, необхідно розкрити значення таких засобів конкуренції^як маркетингові -еаео-б№, а також технічні та споживчі фактори.

Маркетингові засоби грунтуються на результатах досліджень розбіжностей в характері потреб споживчих сегментів - диференційований маркетинг, та пропонуванні кожному сегментові відповідної модифікації продукту, максимально задовольняючої специфічну потребу сегменту - Інтегрований маркетинг. Конкурентна функція модифікації полягає в тому, що при загостренні конкурентної ситуації на ринку вихід певної модифікації повинен вирішувати питання надання переваги з боку відповідного споживацького сегменту виробникам—коонкурентам.

Використання технічних та споживчих чинників грунтується на результатах як маркетингових досліджень, так 1 на ^визначенні технічного та споживчого потенціалу нової Інформаційної технології. Тому, розрізняються т.з. "полегшений" варіант,ІТП, втілюючий у собі лише основний принцип .задуму ІТП, ¡1 .Спорний" варіант з нарощуваними технічними та споживчими параметрами1 до максимально можливої реалізації задуму ІТП. Конкурентна функція технічних та споживчих чинників, полягає в \ тому, ■ що вихід "інноватора" на ринок, починаючи з спробних:продажів (спробного маркетингу) здійснюється з "полегшеним" ,варіантом ІТП, а "повні" варіанти з'являються на ринку відповідь на загострення конкуренції 1 також повинні вирішувати питання надання переваги з боку споживачів виробнккам-конкурентам.-' >

"Інноватор", використовуючий для Інновацій маркетингові дослідження, отримує перевагу перед конкурентами, оскільки володіє підготовленими варіантами (засобами) конкуренції та Ініціативою в їх використанні. В цьому разі "Інноватор" користується наступальною стратегією.

Аналогічно технічним та споживчим чинникам використовуються маркетингові засоби, тобто модифікації ІТП. В цьому разі прогнозування Інформаційної науково-технологічної Інновації в умовах ринку буде завершуватися співставленням показників економічної ефективності різних інновацій.

Ступень конкурентоздатною 1 Інформаційно-технологічних продуктів залежить від можливостей та, ступеню підготовки

маркетингових засобів конкуренції та технічних і споживчих чинників. ? прогнозуванням цих засобів прогнозується і кон-курентогдатя 1 еть виробник і в.

Процес- прогнозування конкуренції та життєвого циклу товару І.ЖЦТ.) 1КТІ являє собою впорядкований, поетапний процес переробки інформаціі, поданий в схемі (табл.1). '

Таблиця 1 відображає організацію руху Інформації при проведенні прогнозних робіт. У першому стовбчику наведені ета-чи прведення ПРОГНОЗНИХ робіт. У другому стовбчику наводиться п^ркинна, початкова інформація, що необхідна для прогнозування нч тому чи таому етапі. У третьому стовбчику наводиться вироблена на етапах інформація, котра є похідною від первинної . та виробленої на попередніх етапах інформацією. . '

Принцип проти. ■••.¡¡от аналітико-інформаційного забезпечення \. . полягає в управлінні фірмою не в результаті отримання поточної інформації про відхили від сприйнятних умов розвитку у внутрішньому та зовнішньому середовищі, а на засадах виробки \ стратегічної політики з врахуванням прогнозуванню імовірних змін у зовнішньому середовищі на основі прогнозної оцінки інформації про визначені тенденції розвитку науково-техно-лопчних інновацій.

у третьому розділі. ’’Типовий нрогноз Інформаційних НауКО-Г.О-ТеХНОЛОПЧШІУ. інновацій для виробки довгострокової отратег’і 1 мл:>'.;-і’ингу” проведено дослідження тенденцій розповсюдження , іпрормаційгіих науково-технолог 1 чних інновацій на світовому ринку, як результату ІНТІ, виконана прогнозна оцінка конкуреіп'оздаткоеті ІТП в різних сегментах ринку.

їелег. і зійні приймачі досліджуються як засоби розповсюдження інформації, що широко використовуються в побуті та на виробництв і 1 мають загальнодержавне значення в якості засобів макової інформації. '

У процес і дослідження ринкових тенденцій розповсюдження ЇТП встановлено, що має місце наявна тенденція скорочення китт«*ьогп цикл/ гтг; по волі його еволюційного вдосконаленню під впливом внутрішньовидової конкуренції. \ч\

Одночасно встановлено, що в міру ринкової зрілості ІТП ,ч-гм®яьцу*?тья4 число компаній, що спеціалізуються на даному виді виробів, ІДО призводить до збільшення обсягів виробництва в

- 13 -

Таблиця 1. Схема прогнозування конкуренції та ЖЦТ.

Етапи та зміст прогнозних робіт Первинна Інформація Похідна Інформація

1.Аналіз фінансо вих, маркетинге) вих, конструктор ських, виробничо -технологічних, комерційних, та управлінських можливостей кон курентів.

2.Визначення кон курентних засобів та можливос тей конкурентів. Групування конку рентїв по іннова ційним стратег 1

ям.

3. Прогнозування конкуренції,ЖЦТ, витрат,ринкових часток конкурен т1в та їх рента бельності.

4.Оцінка еконо мічної ефектив ності нововведен ні, у т.ч. для ''Інноватора"

Звіти про господар ську діяльність, стратегії розвитку, динаміка виробництва, технолгічний рі вень.кадровий та уп равлінський потенці али,цінові стратегії канали реклами та збуту конкурентів.

Модифікації, полег шений та повний варіанти нового про дукту.

Потреба по сегментах, строк служби но вого продукту, ЦІНИ сегментів.

Фінансові, маркетин гові, конкструктор-ські, виробничо-тех нолог1чн1, комерц1й ні та управлінські можливості конкурен тів.

Конкурентні засоби та можливості конку ренті в.

Прогноз конкуренції та ЖЦТ,ринкові част ки конкурентів. Три валість етапів ЖЦТ, строки виходу конку рентїв з ринку.

Показники ної ефекті вовведенн? ДЛЯ "ІННОЇ економ1ч івності но , в т.ч. атора"

>

цілому та здешевінню ІТП. Цінова конкуренція, що посилюється у даному виді продукції, призведе до зниження маси прибутку при зростанні кількісних показників виробництва ІТП.

У сфері НДЦКР встановлено ряд яльтернативних варіантів задовольнення аналогічної Інформаційної потребив зберіганні інформації стосовно до нових засобів Інформатики. Виконана порІвнільна оцінка конкурентоздатною1 альтернативних варіантів Інформаційних науково-технологічних Інновацій.

Виконаний прогноз потреби ІТП на внутрішньому ринку вказує на можливість розвинути значні виробничі потужності для цілей задовольнення потреб внутрішнього ринку, що створює сприятливі передумови для зниження витрат виробництва в розрахунку на одиницю продукції та отримання додаткового прибутку.

По результатах комплексного прогнозу встановлена доцільність виходу прогнозованої Інформаційної науково-технологічної Інновації на ринки країн СВД, а також на ринок промислово розвинутих країн. Розроблені конкретні рекомендації по визначенню конкурентоздатною1 прогнозованого

Інформаційно-технологічного продукта в умовах організації виробництва з залученням Іноземних інвестицій.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ ТА ВИСНОВКИ.

В дисертаційній роботі розроблені теоретико-методологІЧНІ положення аналізу та прогнозування Інформаційно-технологічних інновацій в умовах ринку.

В рамках виконаного дослідження отримані наступні результати .

1. В теоретико-методичному плані:

1.1. Розроблено понятійний апарат та сформульовані основні положення прогнозу Інформаційних науково-технологічних Інновацій.

1.2. Досліджена та розроблена загальна концепція прогнозу Інформаційних науково-технологічних інновацій, що дозволяє об'єднзти окремі методи прогнозу та оцінки об'єктів техніки, сегментації товарних ринків, елементи економічного аналізу життєвого циклу інновацій у цілеспрямовану процедуру прогнозування інформаційних науково-технологічних інновацій.

- 15 - .

1.3. Розроблена типоЕа методика прогнозування Інформаційних науково-технологічних інновацій в умовах ринкової конкуренції. ■"

2. Як прикладні результати та рекомендації автора; : ■' ''

2.1. Запропоновані заходи по організації та здійснені на практиці робота по прогнозній оцінці кодкуреитоздатності " та Інформаційному забезпеченні адаптації низки перспективних інформаційних науково-технологічних інновацій на рівні головної галузевої організації.

2.2. Розроблені та впроваджуються обгрунтовані пропозиції по аналітико-інформаційному забезпеченню прогнозу на різних рівнях управління інформаційними наукоєо-технолог ічними інноваціями.

2.3. Виконано типовий прогноз перспективних інформаційних науково-технологічних інновацій у процесі створення ряду нау-комістких виробів - інформаційно-технологічних продуктів, розроблені практичні рекомендації по просуванню їх на ринки збуту в умовах конкуренції з зарубіжними виробниками.

Результати дисертаційного дослідження рекомендуються до впровадження в як методичне забезпечення прогнозування інформаційних науково-технологічних Інновацій.

За результатами дисертаційного дослідження зроблені висновки:

1. Прогноз інформаційних науково-технологічних Інновацій «з комплексним техніко-економічним прогнозом, включаючим оцінку етапів дослідження та розробки, промислового виробництва та ринкових умов реалізації результату інновації через збалансоване поєднання різних методів прогнозування та інформаційного аналізу в цілеспрямовану процедуру, орієнтовану на кінцевий результат Інновації.

2. Підвищення оперативності та достовірності прогнозуван-

ня інформаційної науково-технологічної інновації досягається шляхом організації адекватного Інформаційного забезпечення, основними завданнями якого є: усунення залишкової інформації

шляхом її цілеспрямованого відбору, отрктурування та впорядкування отриманої інформації у відповідності з сучасною технологіє« прогнозування.

3. Найбільш прогресивною формою прогнозування

інформаційних науково-технологічних інновацій є виконання прогнозих досліджень на всіх етапах життєвого циклу інформаційно-технологічних продуктів.

Основний зміст дисертаційного дослідження відображений у наступних опублікованих роботах:

1. Коломієць Г.С.,Крисов В.С.,Курза Ю.П. Моделі пргнозу-рання конкуренціі тв життєвого циклу на ринку нової технолог 11. Наука та наукознавство, 1-Е,1993, с.102-107.

2. Корінний 0.0.,Коломієць Г.С.,Крисов B.C. Прогнозна оцінка обсягів потреби 1:>инку в ПЕОМ на період до 2010 року. Інформація та ринок, L.1991, с.34-37.

3. Корінний 0.0.,Коломієць Г.С.,Крисов В.С.,Курза Ю.П. Інформаційні моделі прогнозування конкуренції та життєвого циклу продукції на ринку нових технологій.- Інформація та ринок, 5-6, 1994, с.12-17.

і