Эффективность организации производства пищевых добавок в спиртовой промышленности Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Фадеева, Елена Георгиевна
Место защиты
Киев
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Эффективность организации производства пищевых добавок в спиртовой промышленности Украины"

міністерство освіта України

УКРАЇНСЬКИЙ ЯЕРЖАШйЛ УНІВЕРСИТЕТ ХАРЧОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Б&ЕКТЙШІСТЬ ОРГАНІЗАЦІЇ ШРОШИЦТВА ХАРЧОВИХ ДОБАВОК У СПИРТОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ .

Спеціальність -0ВЛЗ-*0їг-- економіка протслопості

/харчова промисловість/ -

' АВТОРЕФЕРАТ '

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

р Т 5 (Н

1 9 ФЕи 'і

На правам рухопасу

ФАД&ЗВА Одона Георгіївна

Ь2М ОГ

Каїз - 1995

Робота виконана на кафедрі організації і управління ы"ясо~ молочної промисловості Українського дерааЕного університету харчових технологій

Науковий керівная - доктор вхономічакг наук,

• професор І.АЛвпурнов

Офіційаі опоненти - доктор економічних наук,

професор П.П.Борсцевськнй

кандидат економічиах наук, доцент Н.Г.Слободяа '

Провідна організація - Міністерство економіки України

Захист відбудеться " ** 1996 р. о /4 °° год.

на засіданні спеціалізованої вченої рада К 01,15.06 в Українському державному університеті харчових технологій за адресою: 252033, и. Київ, вуя. Володимнрська, 68, ІІ

З дисертацією модна ознайомитись в бібліотеці Українського державного уяіварсатету харчових технологій

■ Автореферат розісланий “* З^ " Сі* 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої рада, кандидат економічних наук, доцент •44 —V- Н.А.Ьолохова

з

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАлГіЗиТіКА РОБОТИ

І.і. Актуальність дослідження. Ь умовах переходу до ринкових відносин підвищення ефективності виробництва и матеріаломістких галузях економіка мо&о здійснюватись, головним чинок, пля-хом впровадження нових інтенсивних технологій і випуску на їх основі харчових продуктів з позики та полі шааникн спохнвчими властивостями, цо створює можливості конкурентоспрокохного виходу на міжнародний ранок.

На сучасному етаді розвитку господарського механізму переваги кохної нової тохнодогії можна визначити, лише розглядаючи її як товар. Б зв'язку з цим, організація виробництва нових видів продукції е перспективним напрямок підвищення ефективності економіки України.

Б останні роки на світовому ринку нових технологій та продуктів харчування визначилась тенденція до підвищення рівня застосування харчових добавок, які є важливим елементом полііеєн-ня якості продукції, надання їк необхідних властивосте!!, а також продовження терміну її зоорожошш. До найбільш розпевешдо-нах їх видів налогать солі глютамінової кислоти, світове виробництво яких складав в топоріаній час Сільаіо 200 тис.т/рік, а світова потреба перевищує його рівень і становить більше 300 тис.т/рік.

Вченими та спеціалістами спиртової промисловості України розроблені оригінальні безвідходні технології харчових дооавок, які магть переваги порівняно із зарубітлики аналогами: її/, властиві риса лікарських препаратів радіопротекторної та і.^унозахис-ної дії. Ь зв”язку цим, в умовах фо жування ринкових лідносин нагальною необхідністю е розробка кош;епц:ї організації вирсони-

цтва харчовах добавок в державі та визначення II економічної ефективності.

Питання ПЇДВ1Ш9ШІК ефективності харчових виробництв розглядались у роботах ряду провідних вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів. Але в умовах ранкової економіки, особливо в спиртовій промисловості, ця проблема не знайшла свого кокплексного вирішення. Таким чином, актуальність дисертаційного дослідження визначається об*бктиваоп необхідністю з однієї сторони - забезпечення високої ефективності виробництва харчових добавок і його конкурентоспроможності, а з іншої - розробки методичних підходів до використання нових прогресивних технологій як товару.

Своєчасність подібного дослідження для спиртової підгалузі харчової промисловості обумовлюється відсутністю методичних розробок і рекомендацій практичного характеру з урахуванням особливостей формування ринкових відносин.

1.2. Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка науково-котодичнах основ визначення економічної ефективності організації виробництва нових видів продукції, удосконалення управління інноваційними процесами на підприємствах переробних галузей АПК, а також практичних рекомендацій щодо їх використання у спиртовій промисловості в ринкових умовах господарювання.

Реалізація поставленої мети потребує вирішення таких завдань:

- визначення основоположних принципів використання нових технологій як товару;

- вивчення особливостей впровадженні! нових івхнологій на основі методів комплексного техніко-економічного аналізу вироб-

нячо-господарської і фінансової діяльності підприємств концерну "Укрспаргг";

- обгрунтування система показників сприйнятливості підприємств підгалузі до організації виробництва нових продуктів;

- кодолюгашія иаханізиу використання нових технологій у санртоаій промисловості в ринкових уиовах;

- розробка пропозиція і рекомендацій щодо удосконалення управління інноваційгшін процесаші на підприємствах спиртової промисловості.

І.З» Предмет та об"єкт дослідження. Предметом досліднвння в питання адаптації нових технологій до ринкових потреб, визначення економічної ефективності організації нових виробництв, удосконалення управління інноваційними процесами. Об'єктом дослідження обрані підприємства Українського галузевого концерну спиртової, лікеро-горілчаної і дріжджової промисловості "Украпирт".

1.4. Методологія та методика дослідаення. Методологічяов основою дослідження в об"єктиааі закони суспільного розвитку, праці класиків ек.оиоиічної теорії з натань удосконалення господарського ноханізиу і підвищення ефективності виробництва з умовах подальшого розвитку основ ринкової економіки.

У роботі використані основні загальнонаукові і спеціальні методи дослідженая: системного підходу до вивчення економічних яззч, синтезу одержаних результатів, комплексного тахніко-окоііо-нічного аналізу із застосуванням економіко-математичиих методів, статистичних групувань, економіко-натематнчного моделювання, розрахунковий, балансовий, індексний та ін.

Як джерела інформації використані закони і законодавчі акти, прийняті Верховною Радо» України; нормативні акти і інструк-

ції державно, вцконавчіїх органів; статвстичиі матеріали міністерств і відомств; первинні катеріади підприємств концерну "Укр-спарт", Українського науково-дослідного інституту спирту і біо-технології продовольчих проектів.

1.5. Наукова нопизна досдіджоняк. Науковою новизною роботи є:

- методичні аідходи до визначення нової технології як товару в умовах ринку;

- класифікація ноздх технологій і нововведень;

- система показників тохніко-оконокічного і фінансового рівяів сприйнятливості підгалузі до впровшшшія нових технологій;

- метода дослідження потливостай організації виробництва нових видів продукції на конкретному підприємстві з урахуванням впливу різних груп об"єктльних і суСєктавнах чинників;

- методичні підходи до визначення економічної ефоктзвлості організації нових виробництв;

- мотоди удосконалення ринкового механізму використання нових технологій як товару;

- принцам удосконалення організаційної структура управління ідіїаЕацШіШ! процесам:.

1.6. Практично цінність рогюти. Практична цінність роботи подягас в току, so, по-поршо, її результати ковуть бути поісладо-ні відповідники міністерствами і відомствами до ржав;’, в основу підготовки конкретної схема розвитку індустрії харчових доЗавок; по-лруго. do3do0:-;h з питань комплексно! оцінки економічної ефективності організації нових айрооаацть можуть оута використані у практичній діяльності господарських організацій; по-тротг., роко-

вавдації з питань удосконалення взаємовідносин окремих підприємств, науково-дослідних установ і фінансової закладів ігожуть бути застосовані шша в умовах розвитку ранкової економіки.

Розроблені в дисертації основні теоретичні і методологічні полоавння щодо зазначення економічної ефективності організації нових виробництв, використання новые технологій як товару на ринку інтелектуальноГ продукції, а також удосконаленая організаційної структура управління інноваційними процесами можуть бута використані не тільки в спиртовії, але й в інаих підгалузях харчової промисловості, які переробляють сільськогосподарську сировину. Пропозиції щодо удосконалення методології визначення економічної ефективності організації нових виробництв в умовах ринкової економіка, розроблені в дисертації, мають універсальний характер і з урахуванням специфічних факторів можуть бути використані на підприємствах інших під галузей харчової промисловості.

1.7. Апробація та впровадкання результатів дослідяання. Така дисертаційної роботи е складовою частиною тематики наукових досліджень ісафедри організації і управління м"лсо-иолочноі промисловості УДУХТ з проблеми "Удосконалення господарського механізму на підприємствах харчової та м"лсо-молочної промисловості України і підвищення ефективності виробництва в умовах ранку." Основні положення і результата дослідження повідомлені і обговорені на міжнародній і всеукраїнській науково-технічних конференціях "Розробка та впровадження нових технологій і обладнання у харчову і переробну галузі АПК" /и.Київ, 1993 р., 1995 р./, наукових конференціях Українського державного університету харчових технолог і.' на секціях кафодр організації і управління м"ясо-ко-яочиої промисловості та організації і управління харчової преші-

словості, а такок в об"вднаннях і на підприємствах спиртової промисловості. Окремі результати дослідження впроваджені на підприємствах та в науково-дослідних установах спиртової промисловості України, а також використовуються в навчальному процесі факультету економік» і менеджменту УДУХТ.

1.8. Наукові публікації. За результатам дисертаційного дослідження опубліковано ІЗ наукових праць загальним обсягом 4,0 д«н«

1.9. Обсяг і структура роботи. Структура дисертаційної роботи відповідає II цільовій спрямованості, визначена логічною послідовністю вирішуваних завдань і складається із вступу, трьох розділів, висновків і пропозицій, переліку використаної література і додатків. Дисертація викладена на/^ сторінках машинописного тексту і включає 29 таблиць, 8 малюнків, список використаної літератури із 104 назв та *£ додатків.

Мета і завдання дослідждння визначили таку структуру роботи:

ВСТУП

Розділ І. ТаОРЕТІІКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ВИЗНАЧЕННЯ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФШИШОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ НОВИХ ВИРОБНИЦТВ

1.1. Нові технології у ринковій економіці.

1.2. Методичні підходи до визначення ефективності впровадження нових технологій.

1.3. Особливості виробництва харчових добавок у спиртовій промисловості України.

Розділ 2. ХАРАКТЕРИСТИКА СУЧАСНОГО СТАНУ СПИРТОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ ЯК БАЗИ ДНЯ ОРГАНІЗАЦІЇ НОВИХ ВИРОБНИЦТВ

2.1. Аналіз госиодарсьлі>-фіишіі;о.ьої дішшпиСїі Сішрїової промисловості України та стану II виробничого апарату.

'г.г. активність використання науково-технічних досягнень у спиртовій промисловості України.

2.3. Економічна оцінка ефективності інновацій у спиртовій промисловості.

Розділ 3. ПШЯХй ПІДВЗДЕіНЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ВИРОБНИЦТВА НОШІ

ХАРЧОВІЙ ПРОДУКТІВ У СПИРТОВІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

3.1. Оцінка ефективності виробництва харчових добавок у спиртовій підгалузі АПК.

3.2. Ранкові аспекта використання нової технології як товару. .

3.3. Удосконалення управління інноваційними процесами.

шсаовки і пропозиції

ЛІТЕРАТУРА

ДОДАТКИ

2. ОСНОШЇ ПОЛОЖЕННЯ І ВИСНОВКИ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

2.1. Організація нових виробництв у харчовій промисловості повинна спиратись на використання нових технологій, тому одним з аспектів дисертаційного дослідження є розробка принципів використання нової технології, з одного боку, - як товару, а з іншого,-як організаційного нововведення. Методичною основою розвитку інноваційних процзсів в уиовах формування ринкової економіки є розглядання нової технології як товару. В свою чергу, товари, створені за її допомогою, повзші бути адаптовані до ранкових потреб раніше, ніх вони почнуть приносити доход. Розглядаючи нову технологію як організаційне нововведення, иоана сказати, що це є нова прикладання наукових і технічних знань, що приводять до успіху на ранку.

2.2. На основі такого підходу в ході дослідження розроблене класифікаційні ознаки нововведень, класифікацію компонентів ефективності нової технології, що дало змогу визначити класифікацію технологій харчових добавок за основними ознаками: видом перероблюваної сировини, видом технології, сферою використання, рівнем комплексної переробки сировини, рівнем екологічної чистоти, рівнем ресурсозбереження, рівнем економічної ефективності /мал. І/.

Порівняльний аналіз існуючих методик розрахунку економічної ефективності організації виробництв на основі впровадження нових технологій дав змогу зробити висновок про необхідність комплексної оцінки ефективності нововведень в умовах внутрішньої і зовнішньої нестабільності економіки шляхом використання аналітичних методів бізнес-планування: беззбитковості, окупності, динамічності.

2.3. Однієа із складових частин харчової промисловості України е її спиртова підгалузь, розвиток якої має важливе значення для досягнення шти забезпечення населення держава високоякісними продовольчими товарами. Частка продукції спиртової промисловості в загальному обсязі продукції, виробленої харчовою промисловістю, складає приблизно ІЬ-20%. Особливістю цієї підга-лузі є те, що згідно з Декретом Кабінету міністрів України її підприємства не підлягають роздержавленню і приватизації.

Основним напрямом впровадження ринкових відносин у спиртовій промисловості є розвиток нових виробництв і технологій, якай в сучасних умовах утруднюється внаслідок невирішення певного кола проблем, пов"язаних як з об"єктішними /відсутність методологічного підходу та організаційно-методичних розробок сприйняття

Класифікація технологій аар^ю&ил ҐдоБа&ас

Ґ7сиі. і

підгалузяш харчової промисловості України нових технологій; від сутність досконалого устаткування, адекватного до прогресивної нової технології; проблема інформаційного обміну; відсутність у суб"ектів достатніх фінансових коптів для конкурентоспроможного виходу як на внутрішній, так і на міжнародний ранок/, так і з суб"бктввнамн чинниками /нерівномірність розміщення сировинної бази виробництва харчових добавок на території країни; залехніст: якості сировини від погодних умов і рівня технологічності її переробки на харчових виробництвах; відсутність розвитку міжгалузевих економічних та фінансових зв"язків/. .

2.4. Оскільки базою для організації виробництва харчових добавок є спиртова промисловість України, в умовах внутрішньої і зовнішньої нестабільності економіки виникла нагальна необхідністі проведення комплексного техніко-еконоиічного аналізу ХГ виробничо-господарської і фінансової діяльності не тільки за традиційної методикою, а і з використанням аналітичних методів бізнес-плану-вааня.

Комплексний системний аналіз фінансово-господарської діяльності підприємств концерну "Укрепирт" за І99І-І994 рр. показав, що сучасний стан використання виробничого апарату підгалузі характеризується такими даними: коефіцієнт використання потужності зменшився від 74,% до 64,0$, в тому числі по шлясопероробнкх заводах - від 77,3;® до 70,42, що зумовило зростання витрат на І крб. товарної продукції з 0,55 до 0,20 крб. Рівень рентабельності основного виробництва у цьому періоді відрізнявся значними коливаннями: від 66,0? до 80,0?. Середній рівень зносу основних виробничих фондів становив 33,;$. Технічний стан основних виробничих фондів за цей час значно погіршився, підвищився сту-

пінь їх зношеності, але використаная давальницької сировани дало змогу збільшити обсяги виробництва у порівнянні з періодом І9&5-1969 рр. і полішяати ефективність використання виробничого апарату.

Найбільш ефективно використовувалась матеріально-технічна база спиртових заводів, які комплексно перероблюють мелясу /група добовою потужністю 3001 - 6000 дад/: збільшився коефіцієнт використання потужності цих підприємств, покращились основні те-хніко-вконоиічяі показники їх діяльності.

2.5. Економічний стан підгалузі мав би бута більш обтяжливим, якби йідприємства концерну “Укрспирт" не проводили еіякти-вннх заходів щодо впровадження досягнень науково-технічного прогресу, більшість з яких /57% від загальної кількості/ припадає на впровадження передових технологій. Прибуток від знижання матеріальних витрат за рахунок цих заходів становив до 12,4% загального прибутку від зниження собівартості виробництва. Рівень рентабельності інвестицій досяг 22,3%, що підтверджує ефективність технічної політики у спиртовій промисловості в умовах переходу до ринкових відносин.

Розвиток цих процосів, в свою чергу, дав змогу поліпшити фінансовий стан підгалузі. Коефіцієнт чистого прибутку зріс з

0,0Ь до 0,33, коефіцієнт матеріальних витрат за чистим прибутком зменшився з а,4 до 1,36.

2.6. На основі побудови економ і ко-математи чн о і моделі виявлення функціональних співвідношень подана оцінка ефективності інновацій у спиртовій підгалузі харчової промисловості України. Найбільш впливовим фактором, який змінює показник рентабельності інвестицій у позитивному напрямку, є рівень впровадження програ-

савнвх технологій. Результати коло лі свідчать такса про сприйнятливість стартової підгалузі до впровадженая і розповсюдження в ній нововведень.

2.7. Покращення діяльності спиртово! промисловості можливе на основі організації ввробнацтва иовах харчових продуктів. Впровадження у ній нової технології одержання харчовіх добавок

з лікарськЕма властивостями дасть зиогу істотно поліпшити фінан-сово-економічлий стад галузі.

Результати дослідження можливостей показали доцільність організації виробнкцтва продукції такого типу на мздясному спиртовому заводі, що належать до групи заводів добовою потужністю 3001 - 6000 дав. Показники ефективності виробничо-господарської і фінансової діяльності типового заводу-представаика цієї групи в вищими за серадньогаяузеві. Підприємства в ній шшть достатній рівень ліквідності і високий рівень коефіцієнту фінансової автономії /табя. І/.

ТабДЕЦЯ І

Показники фінансового стану спиртового заводу у 1993-1994 рр. /група потужністю 3001-6000 дал/добу/

Показники 1993 рік 1994 рік

на поча-року на кінець року на поча-року на кінець року

І 2 3 4 5

Коефіцієнт валового прибутку 0,62 0,42 0,42 0,27

Кг\Л*¥чтг»<г£*МЧ» ГїИАЧ'Л’Г'А ГТПП— -

•—- —г —

бутку - . 0,32 - 0,24

Продовження табл. I

Коефіцієнт окупності ін-

вестиціа - U,26 - 0,43

Прибутковість інвестицій піцпрщбмства 0,41 0,58 0,5В 0,61

Коефіцієнт загальної ліквідності 2,71 1,31 1,31 1,48

Коефіцієнт критичної оцінка • 1,30 0,35 0,35 0,36

Коефіцієнт грошової платоспроможності 0,65 0,05 0,05 0,12

Коефіцієнт фінансової автономії 0,70 0,30 0,30 0,44

2.8. Шляхи організації виробництва глутаматовміщуючих харчових добавок на типовому підприємстві були оцінені на основі розроблених методичних підходів до кашшзксного визначення економічної ефективності організації нових виробництв.

Дослідження показало, шо найбільш ефективним з розглянутих варіантів розвитку індустрії харчових-добавок є організація підприємством власного спеціалізованого виробництва потужністю 25 тис. т/рік, що дозволить вже на четвертому році її освоєння отримати значний прибуток. Аналіз динамічності показав, що з урахуванням можливості зниження рівня собівартості одиниці продукції та надання виробництву харчових глутаматовміщуючих добавок з лікарськими властивостями певних податкових пільг розмір прибутку можо зрости кайке у 2,5 рази.

2.9. Зазначення иоеоГ технології як товару в процесі розвитку ранкової економіки зумовило наступний шлях підвищення ефективності фінансово-господарської діяльності спиртової промисловості - продай на мікнародвону ранку технології виробництва харчових глутгшатовміщуюгчах добавок за певну ліцензійну плату. В такому акшику володар ліцензії /розробник технології - Україн- , ський науково-дослідний інститут спирту та біотехнодогії продовольчих продуктів/ буде отримувати щорічний прибуток у розмірі близько 4,0 шш. доларів СіДА.

2.10. У період переходу до ранкової економіки доцільніш є об"єднакяя зусиль спиртової, цукрової і медичної промисловостей України, а такої відповідних фінансових закладів для організації виробництва харчових добавок і подальшого розвитку цієї індустрії.

Початковою формою такого об'єднання пропонується обрати консорціум, куди б увійшли Український науково-дослідний інститут спирту та біотехнодогії продовольчих продуктів, спиртовий завод, підприємство цукрової промисловості, медична установа та фінансовий заклад /мал. 2/.

Удосконалення управління процесами впровадження і розпов-свдаення нових технологій у спиртовій підгалузі агропромислового комплексу Україна дасть зкогу організувати виробництво харчових добавок за рахунок власних коштів.

Таким чином, організація виробництва харчових добавок з лікарськими властивостями дозволить не тільки підвищити ефективність роботи спиртової підгалузі, але й покращити діяльність харчової промисловості в цілому.

«8

"Q

О

у

Я

I

Ч

§

£

4J

4 § S.

5

<3

."О

*

С!

■NJ

<§■

Мал. 2

Основні положення дисертаційної роботи опубліковані в таких наукових працях:

1. Організація вжробшщгва харчових домішок у спиртовій промисловості Україна // Твз.доп.мшшр.наук.-техн.коаф. "Розробка та впровадоиня нових технологій і обладнання у харчову і переробну галузі АПК". - Київ: КТІХЇЇ, 1993. - 0,1 д.а. /в співавторстві/.

2. Особливості формування ранкових відносин у спиртовій промисловості Україна // Тез.доп.міжнар.наук.-техн.конф. "Розробка та впровадження нових технологій і обладнання у харчову і переробну галузі АПК". - Київ: КТІХП, 1993. - 0,1 д.а. /в співавторстві/.

3. Утилізація вторинних ресурсів // Харчова і переробна промисловість, 1993, & 9. - 0,3 д.а. /з співавторстві/.

4. Ринкові відносини в спиртовій промисловості // Харчова і переробна промисловість, 1993, # 9. - 0,3 д.а. /в співавторстві/.

5. Медичні аспекти технології одоргакяя харчових добавок // Український журнал медичної техніки і технології, 1994, * 1-2. -0,6 д.а. / в співавторстві/.

6. Проблеми економічної ефективності нових харчових технологій в умовах становлення ранкових відносин // 36. "Формування ринкових відносин в Україні", вип. І. - Київ: НДШ Мінекономіки України, 1995. - 0,8 д.а. /в співавторстві/.

7. Шляхи удосконалення ринкового механізму в спиртовій промисловості Україна // Щавідомчий тематичний наук.зб. "Харчова промисловість", вап. 41. - Київ: "Урожай", 1995. - 0,3 д.а.

/ в співавторстві/.

Ь. Проблема виробництва харчозах дооааок яа ранку продовольчих продуктів України /7 :<і і^еіпончнГ. тематичні*.;*, наук.зо. "Харчова проідіслоЕіоть", вид. 41. - Ккїе: "Урожаї;, ІЇУі. - и,о д.а.

9. Броктивнісгь новій харчових технологій в умовах розвитку рн.чювах відносан // Зо. "Наукові праці УДУХІ", 1і?ио, # 2. -

и, 3 д.а.

10. іі^лхи піцпазгвішя ахоктлзіїості впрокадчондя нових тохно-логіЛ у харчовій промисловості Україна. - Тсз.доп, 61 -о” сту-доктської наук.конф. УДУХТ. - Київ; УДУХТ, І9а5. - 0,1 д.а.

11. Розвиток сгдргоаої промисловості в умовах становлення ранкових підііосин// Тез.доп.вссукр.наук.техн.коні. "Розробка та впровазаашія позах технологій і обладнання у харчову і порероо-ні галузі АДХ”. - лііїв: УДУХТ, 1995. - 0,1 д.а. /в співавторстві/.

12. Ефективність організації виробництва харчових дооавок у спиртовій промисловості України. - Тез.доп.всеукр.наук.-техн, конф. "Розробка та зяровач.гешія позах технологій і обладнання

у харчову і переробці галузі АІІК". - міїв: УДУХТ, 1395. - и,І д.а.

13. Економічні аспекти одоргашш харчозпх добавок з лікувальники властивостями // Український гуріїал .у.сдіг-шої тзхніки і технології, 1935, Ц 1-2. - 0,6 д.а.

i.fradeevti. The effectiveness of food additivee production organization in alcohol iadu;;try of IDaraLae.

Candidate for economic soiencei; thecic (Pti.L. ^Economics)), speciality С6.0?.(Л - economics of industry (foou industry); Ukrainian Stete University of ?ood Induatry; Kyiv, 1996»

The thesis is a manuscript which contains: new technologice and Innovation classification; methodical approaches of new production;.: organization economic efX'ectiveneos determination; methods of new technology using as u commodity under market economy conditions; principles of crgunizationul structure of innovation processes management improvement.

K.oy worde: innovation, effectivcnoat;, new technology, organizational structure, management.

Фадеева Е.Г. Эффективность организации производства пищевых добавок в спиртовой промышленности Украины.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических неук по специальности 08.07.01 - экономика промышленности /пищевая промышленность/, Украинский государственный университет пищевых технологий, Каев, 1996.

Диссертация является рукописью, в которой содеркатся: классификация новых технологий и нововведений; методические подходи к определений эффективности организации новых производств; методы совершенствования рыночного механизма использования новых тех кологий как товара; принципы совершенствования организационной структуры управления инновационными процессами.

Ключові слова: нововведення, ефективність, нова технологія, організаційна структура, управління.