Экономико-статистический анализ предложения и спроса на объекте малой приватизации (на примере общественного питания) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Петровская, Ирина Олеговна
Место защиты
Киев
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.11
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Экономико-статистический анализ предложения и спроса на объекте малой приватизации (на примере общественного питания)"

Г і и и н

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОЛ1ІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

На правах рукопису

ПЕТРОВСЬКА' Ірина Олегівна

ЕКОНОМІКО-СТАТИСТИЧНИЙ АНАЛІЗ ПРОПОНУВАННЯ І ПОПИТУ НА ОБ’ЄКТИ МАЛОЇ ПРИВАТИЗАЦІЇ

(на прикладі масового харчування)

Спеціальність 08.00.11 — Статистика

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Київ — 1993

Дисертація є рукописом.

Дисертаційна робота виконана на кафедрі статистики Київсь кого державного економічного університету.

Науковий керівник: Офіційні опоненти:

Ведуча організація:

доктор економічних наук, професор ГОЛОВАЧ Анатолій Варфоломійович

доктор економічних наук, с. н. с. РЕВЕНКО Андрій Пилипович

кандидат економічних наук, доцент ШВЕЦЬ Віктор Григорович

Одеський державний економічний університет

С^Сл_с

.1994 рокз

Захист відбудеться « »

_ ’

о *7 ________годині на засіданні спеціалізованної вченої раді

К-068.28.02 при Київському державному економічному університет за адресою: 252057, Київ-57, пр. Перемоги, 54/1, ауд. 214.

З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Київськоп державного економічного університету. '

Автореферат розіслано

.1993 р.

Вчений секретар спеціалізованої ради кандидат економічних наук, доцент

В. І.ЄФИМЕНКС

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

ІД. Актуальність теми. Основу сучасної стратегії функціонування суспільства сіановить перехід до принципово нової моделі господарювання, лка побудована на використанні економічних методів регулювання. Практична реалізація такого переходу зуиовлюз необхідність радикальної реформи господарського механізму ГіСІСЇ економічної системи і глибоких перетворень у ДІЯЛЬНОСТІ основних господарюючих суб'єктів - підприємств. •

Перехід до ринку і зв’язані з'ним корінні зміни господарських відносин - роздержавлення і приватизація, заміна директивного управління вільніш підпризмництвом-омушукіть підприємства всіх секторів економіки, включаючи сферу послуг, працювати у відповідності з законам' ринку.-Виникла необхідність рпа-нугчння нового типу економічної поведінки, адаптації різних видів господарської діяльності до динамічної ринкової ситуації в умовах конкуренції. Визначене однаковою .мірою стосується і касового хярчугання як одніої з гал'узой сфери послуг. -

Ефективш',3 перехід'ціеї гйлузі на ринкові принципи господарювання передбачав створення цілісної концепції розвитку сис-те*:;і організованого харчування в умовах різноманітності форм, власності, вибір критеріїв функціонування її підсистем, оцінку кон’юнктури ринку товарів, послуг і нерухомості. • . ,

Питанням вивченню споживчого попиту на продукцію і послуги торгівлі та масового харчування присвячені роботи Веляевсь-кого 1.К., Головача А.В., Кочерги О.І., П’ятакової Ф.С., Ряузо-паН.Н., Ходорової З.С. Теоретичні аспекти1 розвитку роздрібного товарообороту, його прогнозування викладене у працях Бзляевсько-го І.К., Рождественської Л.Г. та іц. Організаційно-економічні

основи управління торгівлею відображено у роботах Пазухи Н.Д. Ці та і ти і автори заклали методологічні і методичні основи вдосконалення господарського механізму галузі, визначення попиту на товари та послуги споживчого призначення.

Проте в нинішніх умовах виникла необхідність вивчення нового елементу,, який є складовою механізму функціонування ринкової економіки - ринку нерухомості. Актуальними є теоретичні розробки-проблем формування пропонування і попиту вже не тільки на продукцію і послуги, але ІІ .на самі підприємства масового харчування. Таких -розробок.на сьогодні немає, по стримує процес приватизації в галузі. Не досліджено' закономірності і тенденції формування кон’юнктури ринку нерухомості. Не знайшли розв’язання проблеми визначення міри інвестиційного ризику, конкурентоспроможності підприємств масового харчування і послуг, ідо ці підприємства падають. Не знайшли це застосуван-

• ня прийняті в міжнародній практиці методи аналізу фінансової 'стійкості підприємств, зокремаоб’єктів приватизації.

Теоретична і практична нерозроблекність зазначених щюб-лем і зумовила обрання теми дослідження.

1.2. Мете, і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи - ка основі статистичного вивчення особливостей функціонування підприємств масового харчування в умовах переходу до ринкових відносин розробити методичні засади економіко-статис-тичного аналізу кон’юнктури ринку нерухомості, практичні рекомендації по оцінці та методику прогнозування попиту і пропонування об’єктів малої приватизації.

Відповідно до мети дослідження були вирішені такі павпан-

ня:

побудована система статистичних характеристик :.псоиого

харчування в структурі показників економічної кон’юнктури;

виконано аналіз обсягу та структури пропонування об’єктів пасового харчування на ринку нерухомості; .

визначене поняття та розроблена методика аналізу інвестиційного попиту на об’єкти'по формуючим його фикторзх;

здійснено аналіз попиту трудових колективів і приватних осіб на об’єкти юсового харчування;

розроблені основні напрями сегментації ринку об’єктів [?алої приватизації по інвесторах; .

обгрунтовано форми, способи і строки приватизації підприємств гасового харчування на основі соціологічного мсніто-ршга; .

. ррзрсйлено. методи аналізу'Конкурентоспроможності послуг масового харчування; .... . .

запропонована .система статистичних .показників і методика аналі зу, фінансового стану .підприємств;.

розроблена методика прогнозування попиту і пропонуванні! об’єктів масового харчування. .

. ,1.3. Птсдмет та об'єкт лосліп.-%екня, Преді/етом дослідження с організаційно-економічний і фінансовий стан масового харчу-аашш та форми його перетворення в умозах переходу до ринкових відносин. , ’ . . .

За .об’єкт дослідження взято сукупність підприємств масового. харчу саі.ня України як потенційних об’єктів малої приватизації.

1.4. Теоретичну та методологічну основу дослідження становив діалектичний підхід, суть якого у всебічному вивченні законом! рностеіі формування структури, динаміки та взаємозв’язків

б.

складних і стохастичних за своєю природою ссціально-єконе-мічиих процесів. .

Статистична обробка інформації провадилась.з використанням відносних і середніх величин, характеристик Варіації динаміки, рядів розподілу, таксономічного методу. '

. 1.5. Зв’язок з планом науково-дослідних робіт. Проведе-

не дослідження виконане е меяах тем: "Прогнозування ринку нерухомості в сфері катвріаль'ли-побутовсго обслуговування",'' розробленої за участю автора у Раді по вивченню продуктивних сил України АН України, та "Методологія і методика аналізу на прогнозування ринку праці і кон'юнктури товарного ринку'' /реєстраційний № 01.9.10041682 від 25.09.91 р./, розробленої за участю автора на кафедрі статистики Київського державного економічного університету.

1.6. Наукова новизна роботи полягав і> тому, що вперше проведено комплексне статистичне і соціологічне дослідження приватизаційного пропонування та інвестиційного гіопиту на підприємства масового харчування як об’акти приватизації.

Запропоновані та реалізовані методичні підходи до статистичного дослідження приватизаціИного пропонування в масовому харчуванні, які дозволяють визначити кількість об’єктів, що підлягають приватизації, їх типову структуру з врахуванням форм власності, особливостей розміщення та потужності.

Розкриті основні риси категорії "інвестиційний ГІ0ПИТ,: як особливої форми прояву потреби населення, опосередненої діє» відносин з приводу вкладення особистих заощаджень з об’єкти приватизації та виражаючої об'єктивну необхідність розвитку приватизаційних процесів в сфері послуг.

Розроблена методика прогнозування інвестиційного попиту та приватизаційного пропонування, яка основана на використанні структурно-функціональної моделі, що описує розподіл об’єктів та суб’єктів по групоутворюючих ознаках.

Виділено специфічні, особливості категорій інвестиційного ризику у сфері приватизації об’єктів масового харчування, запропоновано сценарій оцінки та алгоритм розрахунку ризику і фактори, що визначають Ного рівень та динаміку. -

Запропоновано систему статистичних показників для аналізу фінансового стану підприємств, яка дозволяє виявити ступінь конкурентноспроможності об’єктів приватизації та послуг масового харчування, вдосконалити методику фінансового аналізу з врахуванням зарубіжного досвіду. .

1.7. Практична значимість результатів дослідження. Використання розроблених статистичних характеристик обсягу і структури приватизаційного пропонування об'єктів масового харчування доцільне для обгрунтування переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації.

Методика аналізу та результати соціологічного дослідження інвестиційного попиту рекомендуються для застосування в економічній і господарській практиці при оцінці його обсягу, визначенні засобів приватизації та видів державної підпримки приватизованих підприємств, а також для врахування можливих соціальних наслідків приватизації. . ■

Реалізація методики прогнозупапня обсягу і структури приватизаційного попиту та пропонування територіальними органами дозволить підвищити науковий рівень регіональних програм при-ватизаці ї.

• Оцінка інвестиційного ризику по запропонованому у дисертації сценарію дозволяє потенційним інвесторам при вкладанні капіталів в об’єкти приватизації визначити умови виникнення ризику та окреслити шляхи його зниження.

Врахування виявлених в ході дослідження факторів, які впливають на вартість об’єктів, дозволить обгрунтовано формувати їх ринкову вартість в процесі приватизації.

Методи аналізу фінансового стану підприємств'масового харчування у сукупності з методами розрахунку конкурентоспроможності рекомендується використовувати статистичним, фінансовим та податковим органам для визначення бюджетних надходжень як від приватизації підприємств масового харчування, так

і від їх господарської діяльності. •

Результати дисертаційних досліджень можуть бути використані територіальними органами приватизації, податковими інспекціями, асоціаціями, об’єднаннями і підприємствами, ідо надають послуги населенню; приватними особами, які, виступають потенційними інвесторами об’єктів приватизації, а також у навчальному процесі економічних вузів і факультетів в курсах "Соціально-економічна ст&тистика" та "Статистика торгівлі".

1.8. Апробація і впровадження результатів дослідження. Принципові висновки дисертації використані в науковій доповіді "Прогнозування ринку нерухомості в сфері матеріально-побутового обслуговування",що підготовлена за участю аьтора у Раді по вивченню продуктивних сил України АН України /$ 25/300-14-4 від 06.10.93/ і реалізоваш йондом майна України /довідка Фонду майна № І0-6/Ї—1306 від 07.04.1993 р./.

Рекомендації по формах і способах приватизації підприємств

масового харчування за типами впроваджені у господарську практику в Одеської ,/№ 274 від 25.05.93 р./, Волинської /№342-від 19.05.93 р./ і Тернопільської /№ 115 від 29.05.93 р./ областях, Республіці . Крим /№ 7-І4-І8 від 17.06.93 р./. Результати дослідження використано у навчальному процесі /при читанні лекцій і проведенні практичних занять по темі "Ста- , тистика торгівлі" в Київському державному економічному університеті/. ■

■ 1.9. Наукові публікації. По результатах дослідження під-

готовлено і опубліковано 5 робіт загальним обсягом 0,8 др.арк. Окремі положення дослідження апробовано на = 3 наукових і науково-практичних конференціях по проблемах вдосконалення господарського механізму в галузі.

І.10. Обсяг і структура роботи. Дисертація скчадаеться з вступу, трьох глав і висновку . містить 217 сторінок машинописного тексту, включаючи 8 схем, 39 таблиць, 47 додатків і список використаної літератури із 237 назв.

2. ОСНОВНІ ПОЛОНЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ .

2.1. Сутність, організованого харчування як економічної системи визначається поєднанням трьох функцій: виробництва, реалізації та організації споживання продукції та послуг. В умовах перехода до ринкових відносин на вході данної системи', крім попиту населення на продукцію та послуги, а підприємств

- на ресурси, з’являються нові категорії: попит інвесторів на нерухомість і пропонування підприємств харчування як об’єктів приватизації. Звідси - виникнення додаткової функції '

системи: забезпечення потреб інвесторів в нерухомості. До числа основних умов, що визначають першочергову приватизацію об’єктів організованого харчування, віднесені: швидкість обороту капіталу, .специфіка продукції та послуг, відносна стабільність попиту на них, ліквідація централізованого державного управління.

Стосовно функціонування в умовах ринкової моделі економічного розвитку в організованому харчуванні виділяються дві підсистеми: громадське харчування та масове харчування. Перша - з функціями обслуговування організованих контингентів

Ч{

населення за місцем роботи або навчання, яка зберіте соціальну спрямованість; друга - масове харчування, що складається з підприємств загальноміського призначення для обслуговування неорганізованих контингентів.

В основу формування підсистем покладено відношення підприємств до одержання прибутку. З цього критерію виділені ознаки, що характеризують діяльність підприємств кожної з під' Систем: форми власності , порядок ціноутворення, джерела фінансування, особливості оподаткування /схема І/.

Енаслідок функціональних відмінностей підприємства масового харчування розглядаються безпосередньо як потенційні об’єкти приватизації, а підприємства громадського харчування

- опосередковано, через зміну форми власності підприємств, організацій і закладів, при яких вони знаходяться. '

Виявлена неадекватність основних принципів функціонування громадського харчування ринковому механізму; визначені передумови, що сприяють переходу підприємств масового харчування до ринкових відносна. Обгрунтовані основні вимоги до статис-

О'хеыа І. К-Іаои'ііікаціііиі опнагл підсистем органі сованого хорчутзаїшя '

тичних показників, що характеризують функціонування підприємств як об’єкті в приватизації. .

Визначена структура підприємств підсистеми масового харчування по формах організації виробництва, місткості, місцезнаходженню, методах обслуговування.

Вивчені тенденції руху підсистем організованого харчу-'

. . . які , .

вання в регіонах різних рангів, зумовлені рівнем їх промислового потенціалу, визначені, передбачувані зрушення в струк- ' турі системи на різних етапах переходу до ринкових відносин.

2.2. Закономірним наслідком переходу підприємств масового харчування на ринкові відносини о переміщення акценту економіко-статистичного аналізу на результати фінансово-господарської діяльності, ідо зумовлює необхідність модифікації відповідної системи статистичних показників.

Дано характеристику змін структури статистичних форм звітності, які подають підприємства; їх адресності: з ліквідацією вертикальних управлінських структур, появою різноманітних форм власності підприємства звітують тільки перед

/

органами дєркавної статистики, фінансової і податкової ін-спєції. В умовах ринкової економіки за державо» повинні бути збережені тільки функції контролю за вчасною оплатою підприємством масового харчування податків і виконанням чинного законодавства, Всі інші функції, включаючи виконання договорів, додержання фінансової дисципліни, економію всіх видів ресурсів, зниження витрат, розвиток матеріальної бази е прерогативою самих підприємств.

Розроблено основи класифікації і зппропоноваїг' статистичні показники, які характеризують функціонування органі зо-

заного харчування і створи*.,чах його складових на'різних рівнях управління. Склад показників підпорядковано завданням статистичного дослідження господарської діяльності підприємств, масового харчування, з одного боку - лк об'єктів ринку нерухомості, з другого - як елемента рикну послуг. Ці показники призначені для характеристики внеску масового харчування у створення валового національного продукту та національного доходу, обсягу продаж і його товарної структури, розвитку матеріальної бази, результатів господарської діяльності і їх впливу на формування державного-та місцевих бюджетів.

2.3. Лк основну складову ринку нерухомості розглянуто приватизаційне пропонування. Інформація про інвестиційно пропонування підприємств одержана в результаті аналітичних узагальнень статистичної, централізованої та відомчої звітності, а такоя даних спеціального вибіркового обстеження.

' В процесі досліддення виділені основні фактори, що спливають на обсяг і структуру інвестиційного пропонування об’єктів масового харчування: наявність у підприємства статусу юридичної особи, місцезнаходження підприємства, його забезпеченість власним приміщенням, належність підприємства до певного типу /ресторан, кафе, їдальня, спеціалізоване підприємство/, потужність підприємства, форма власності. Побудова та аналіз групувань підприємств масового харчування за переліченими ознаками дали характеристику еплиеу окремих факторів на структуру пропонування, виявили пріоритети, черговість та етапи привагизації. Першочерговій приватизації підлягають підприємства масового харчування, розташовані у власних приміщеннях /1560 одиниць або 26 % від загальної кількості загальнодо-

сгупішх підприємств/. Варіація цього показника по регіонах, яка визначає територіальні відмінності в обсязі інвестиційного попиту, становить від 41,2 % - у Республіці Крим до 19,1 % в Луганській області. Запропоновано комплекс заходів, включаючи розробку відповідного правового забезпечення, необхідних для збільшення реального обсягу пропонування на ринку нерухомості.

2.4. Інвестиційний попит розглядається як економічна категорія, що пов'язана з реформуванням форм власності, та визначається як сукупний попит різних покупців /інвесторів/, виражений вкладанням в об'єкти приватизації особистих прива-иізаційних сертифікатів, заощаджень у вигляді коштів, кредитів і позик банків в обмін на цінні папери /акції/. Вивчення інвестиційного попиту на об'єкти масового харчування виконано 'з залученням соціологічного моніторинга. Реалізація цього методу дозволила виявити інтереси та точки зору різних соціальних груп населення на приватизацію, як процес відчуження майна, яке знаходиться в загальнодержавній і комунальній власності, на користь фізичних і юридичних приватних осіб. .

. Як потенційні розглядаються дві групи інвесторів: сукупність трудових колективів підприємств масового харчування /група А/ та фізичні особи, в числі яких - працівники вітчизняних державних і недержавних структур, а також іноземні . підприємці /група Б/. Загальна кількість респондентів - 935 чоловік, соціологічним обстеженням охоплено 222 підприємства масового харчування. '

Аналіз результатів обстеження виявив: обсяг та структуру

інвестиційного попиту;•сегментацію попиту на об’єкти приватизації та умови, що визначають його; способи приватизації для різних типів підприємств, яким віддають перевагу потенційні інвестори; фактори, що формують ринкову вартість під-пр.'-.мств, які приватизуються; строки проведення приватизації та її соціально-економічні наслідки; види необхідної державної підтримки приватизованих підприємств; причини, які гальмують процес приватизації та її психологічні аспекти.

Установлено, що місткість ринку об’єктів масового харчування формується на 60 % за рахунок попиту працівників трудових колективів, на ЗО % — працівниками державних і недержавних вітчизняних структур і на 10 % - іноземними інвесторами.

За оцінкою, кожний третій із працівників підприємств і кожний другий із представників адміністративно-управлінсько-, го персоналу вііявляють бажання стати власниками підприємств. Таким чином, майже на кожному підприємстві масового харчування в особи, здатні створити ініціативну групу по приватизації об’єкта. Приблизно половина з опитаних дають частково реалізоване /на підставі пайової участі/ почуття власника і близько ЗО % - цілком реалізоване /на підставі одноособового володіння підприємством/.

Виявлено зворотну залежність між кількістю працівників, які бажають стати власниками підприємства, на якому працюють, від його виробничої потугностї /у крупних підприємствах число бажаючих виступати найманим працівником е вищим/. Встановлено, що з числа бажаючих стати власником на правах одноособового володіння лише кожний 14-ий готовий узяти на себе уп-

рарління або ризик; решта віддають перевагу передачі функцій керування підприємством професійному менеджеру. Такий розлрділ оцінок.дозволяє визначити не лише ступінь соціаль-НОгПСИКрЛОРІЧНОГ готовності членів трудових колективів до роботи в умовах конкуренції', але й необхідність підготовки професійних мене,ЩЙ8рів для цього сектора економіки.

Визначені основні .фактори, які гальмують приватизацію.

Дз їх числа.для вітчизняних потенційних інвесторів відносяться: .діяльність.уряду та органів приватизації на місцях, недостатня інформованіс?ь; для іноземних - недосконалість нормативно^законодавчої бази. ‘ ,

Виявлено суперечність інтересі в трудових колективів і можливих інвесторів, які не зв’язані з діяльністю підприємств. Способом приватизації підпризмств пасового харчування, якому, на думку працівників трудових колективів, віддається найбільша перевага, 0 викуп об’єктів трудовим колективом на пільгових умовах, тобто створення закритих акціонерних трвариств, що не передбачає конкурсу покупців. Потенційні . інвестори з числа працівників інших державних і недержавних структур, а також" іноземні підприємці віддають перевагу г.роЕеденню конкурсу або аукціону. З нашої точки зору, рля вирішення даного протиріччя необхідно.надати трудовим колективам право пільгового викупу підприємств з виконанням таких основних вимог: збереження профілю приватизованого підприємства; зростання обсягу та підвищення якості продукції та послуг; досягнення беззбитковості фінансово-господарської діяльності. У випадку невиконання перерахованих вимог у встановлений строк підприємство підлягає аукціонній «8$о конкурсній

2.5. Виділено фактори, що формують попит потенційних інвесторів на об’єкти приватизації, і здійснено їх групурання. В основу групування покладено вплив зовнішнього /об’єктивні фактори/ і внутрішнього середовища /суб’єктивні фактори/ нгї функціонування підприємств /таблиця І/. Визначений кількісний вплив сукупності об’єктивних та суб’єктивних факторів на формування інвестиційного попиту. Виявлено, що суб’єктивні фактори ь більшій мірі впливають на обсяг інвестиційного Пориту трудових колективів, а об’єктивні - на попит працівників інших державних і недержавних комерційних структур',, що' пояснюється відмінностями п пріоритетах. Якщо для респонденті з групи А на.першому місці по значущості - фактор розміщення підприємства /41,8 % респондентів/, то для респондентів групи Б - сфера діяльності потенційного інвестора /31,3 % респондентів/, в той мас, як фактор розміщення піплряєглства -на четвертому мі сні. Гаптування факторів в залежності а*д ступеню їх впливу на інвестиційнії!; попит трудових колективів виглядає таким чіко?г.

Ранг

Розміщення підпгнді'ства Сфера діяльності потенційного інвестора Забезпечення потенційних інвесторів коштами придбання нерухомості і к потенційного інвестора інформовачість потенційного, інвестора про сферу приватизації '

Іц ранті і додержання прав власника їлсочсмічнп ситуація в‘ країні Тип підприємства

Рівень спеціальної підготовки для організації і ведення власної справи

Порядок оформлення приватизаціііних документів Інвестиційний риск '

X

ут

г

П

IX

Таблиця І

Групування факторів, ідо формують обсяг інвестиційного попиту на об'єкти малої приватизації

Група

Підгрупа

Фактор

Об’єктивні

Ті, що визначаються загальними соціально-економічними умовами розвитку

Ті, що визначаються станом приватизаційного об’єкта

Гарантії права власника

Стан нормативно-законодавчої '

бази

Інвестиційний риск - , '

Економічна ситуація в країні

Діяльність місцевих органів при-ватизаці ї

Ставлення до приватизації галузевих органів управління .

Порядок оформлення приватизаційних документів

Розміщення

Тип

Спеціалізація

Розмір /кількість місць/ . Технічна оснащеність '

Ступінь зношення основних фондів

Суб’єк-

тивні

Ті, що визначаються. потенційним інвестором

Вік

Сфера діяльності

Інформованість про сферу приватизації

Рівень спеціальної підготовки для організації і ведення власної справи • '

Наявність коштів для придбання нерухомості

Ставлення до привати- щії трудових колективів

* Фактори розташовані за ступенем їх впливу на обсяг інвестиційного попиту.

2.6. Розроблена методика прогнозування обсягу та структури пропонування і попиту та об’єкти малої приватизації, що передбачає оцінку факторів, формуючих попит на об’єкти при- ■ ватизації; визначення критеріїв відбору об’актіа і суб'єктів приватизації; побудову структурно-функціональної моделі розподілу об’єктів і суб’єктів приватизації за груповими ознаками чи критеріями; розробка рекомендацій по методичному забезпечений програми приватизації. , .

Встановлено, що основними ознакзми відбору суб’єктів приватизації - потенційних інвесторів є сфера їх діяльності, вік та інформованість про сферу приватизації; критеріями віднесення підприємств масового харчування до об’єктів приватизації - тип підприємства | його місцезнаходження. Загальний вигляд структурно-функціональної матриці, яка характеризує роз. • .

поділ суб'єктів та об’єктів приватизації за груповими ознаками, показаний на схемі 2,

Суб’єкти приватизації - групи інвесторів

Об’єкти приватизації -склад підприємств, що приватизуються

г

Разом

Група А, всього в тому числі:

по сфері зайнятості віку

наявності копті в для придбання нерухомості Група Б, всього в тому числі: вітчизняні:

по сфері зайнятості ' віку іноземні:

по с<|ері зайнятості Ріку '

<

'<1

>

и

\4

газом ^ V/*..........М/*.

Схема 2. Матриця розподілу структурних'елементі в процесу при-

ватизаціі.

Вихідна матриця складається з елементів » які

оцінюють абсолютну кількість об'єктів приватизації в розподілі по суб’єктах приватизації. Елементи балансу матриці (Х^ за строками характеризують розподіл попиту або намірів кожної групи інвесторів по різних об’єктах приватизації, по стовпчиках - розподіл окремих об’єктів приватизації між окремими групами інвесторів.

Відповідні зв’язки аналізуються за допомогою коефіцієнтів <Ц^ і , де = —"гф- характеризує розподіл попиту окремих груп інвесторів; — -

участь окремих інвесторів у попиті на конкретну групу об’єктів приватизації. Розрахунок динаміки та структура інвестиційного попиту та приватизаційного пропонування на перспективу базується на їх залежності від факторів та критеріїв, що змінюються пропорційно до часу./'Ь/:

2.7. Вивчена нова, стосовно масового харчування, компо-

нента ринку нерухомості - інвестиційний ризик, яка виникає при вкладенні капіталу в об’єкти приватизації. Виявлені розбіжності мік основними умовами, що визначають ступінь інвестиційного ризику, та факторами, що формують обсяг інвестиційного попиту. Запропоновано сценарій оцінки ризику, що включає: виявлення умов,що впливать на інвестиційний ризітя визначення характеру їх дії; пошук основних напрямків зниження негативного впливу та посилення дії умов,які знижуютТУніесР тиційний ризик, і як результат - оцінка доцільності вкладення капіталів у обраний об’єкт приватизації. .

2.8. Дослідженням встановлено засоби підвищення конкурентно здатності підприємств масового харчування, які пов’яза-

ні з використанням переваг нижчого та вищого порядку. До перших з них віднесені такі, як використання дешевих трудових та сировинних ресурсів; до других - підвищення якості продукції та послуг, використання нетрадиційної сировини при створенні унікальних фірмових страв, використання ресурсозберігаючих технологій.

Можливість реалізації переваг нижчого та вищого порядку розглядається в дисертації в нерозривному взаємозв’язку з показниками потенційної прибутковості об’єкта приватизації. Запропоновано метопи визначення обсягу продаж, який забезпечує беззбиткову роботу підприємств з різними видами послуг. Один з таких методів рекомендується для розрахунку кількості споживачів у підприємствах, які надають тільки послуги по організації споживання, другий - для об’єктів з більш широкою номенклатурою послуг. У перлому випадку розрахунок базується на даних про умовно-постійні і умовно-змінні витрати на організацій комерційної діяльності в підприємствах та даних про вартість послуги /покупки/. У другому Еипадку зихідними даними для розрахунку є: роздрібний товарообіг, частка послуги в загальному обсязі продай, її ціна та умовно-змінні витрати на надання кожної послуги. '

2.9. В умовах переходу до ринкової економіки особливого

значення набуває оцінка результатів діяльності підприємств

і '

масового харчування з точки зору ефективності вкладення капіталу потенційними інвесторами. В дисертації показано недоліки та основні напрямки вдосконалення діючої методики аналізу фінансового стану підприємства, запропоновано нетрадиційні , ля вітчизняного господарського та економічного досвіду показники

оцінки результатів фінансово-господарської діяльності, засновані на використанні зарубіжного досвіду. Як статистичні характеристики оцінки запропоновано та апробувано на реальної статистичної і бухгалтерської- звітності: коефіцієнти валового, чистого та операційного прибутку і заборгованості; поточний коефіцієнт ліквідності; коефіцієнт і кратності процентій, загального покриття, фінансування, інвестування, а також оборотність рахунків дебіторів.

Впровадження в економічну та господарську практику прин-ципіальних положень дисертації дозволить адаптувати діяльність ' підприємств масового' харчування до роботи в умовах ринкових відносин, створить передумови для економічно обгрунтованого рішення проблеми роздержавлення в сфері послуг та для поліпшення умов участі населення України в приватизаційних процесах.

3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ВИКЛАДЕНІ '

: В ТАКИХ ОПУБЛІКОВАНИХ РОБОТАХ: . ■

1. Арендный подряд - путь повышения эффективности произ-

водства // Проблемы индустриализации общественного питания страны: Теэ.докл* всес.научн.конф.Харьков, 1989.-0,15 п.л.

2. Новые формы управления отрасли // Проблемы влияния тепловой обработки на пищевую ценность продуктов питания:

Тез.докл.всес.научн.конф.Харьков, 1993.- 0,14 п.л.

3. Совершенствование планирования,материальных затрат ' при переходе на экономические методы управления общественным питанием // Проблемы влияния тепловой 'обработки на пищевую ценность продукт-я питания: Теп,докл.всес.научн.конф.- Харьков, 1990.- 0,15 п.л.

4. Побью организацяоинче структуры в общественном пита-

нии.// Проблеет перестройки хозяйственного механизм?! функционирования общественного питания: Сб.научн.тр, - Харьков:

Харьковский институт общественного питания, 1991.-0,14 и.л.

5. Методика прогнозирования инвестиционного спроса на объекты приватизации э массовом питании // Территориальные пропорции развития пот обительского сектора экономики: Сб: научи.тр. - Киев: ССПС УкраМ*

/у СП1ЕЯ.ВТСРСТВ1/.

1Н АЛ Украины, 1993.- 0,22