Информационно-вычислительное обслуживание административного района в новых социально-экономических условиях (на примере Уманского района Черкасской области) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Жаворонкова, Галина Васильевна
Место защиты
Киев
Год
1995
Шифр ВАК РФ
08.00.13
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Информационно-вычислительное обслуживание административного района в новых социально-экономических условиях (на примере Уманского района Черкасской области)"

КШВСЬКИИ ДЕРКЙВНИИ EKOHOMIЧНИЙ УШВЕРСИТЕТ

РГ6 ОД

На правах рцкописц

' '' - j

SfiBUPOHKOBfl Галина BacoiEma

0РГАШАЦ1Ы 1НФОРМЙЦ1ЙНО-ОБЧИСЛЮВАЛЬНОГО ОБШГОВУВйННЯ ЙДМШСТРЙТИВНОГО РАЙОНУ В НОВИХ . CÜUiHjlbHO-EKüHÜMI чних

(на приклад1 Уманського району Черкаськсй облает!!

Pf. Qo. в

Спец1альн1сть ОЬ.03.03 - iH<jopnauiftni системи в еконоьйц!

АВТОРЕФЕРАТ ^

• дисертацП на здобуття наукового стцпеня кандидата еконоы1чних нацк

К и i в - 1995

Дисерта1ия е рукописом -

Дисертащя виконана на кафедр1 шформац1йного менеджменту Ни1вського державного економ1чного ун1верситету

Науковий кер1вник - д.е.н., професор, академ1к УкрА1Н

Куценко Степан Петрович

ОфщКш опоненти: ц.е.н., професор

Твердохл1б Микола Григорович

•к.е.н.

Осауленко Олександр Григорович

Пров1дна установа: 1нститут аграрий економ1ки ЗЙЙН

* Захист вЦйудеться 193^. о7^1годин1.

на зас1данн1 спец1ал1зовай(п вчено1 ради Д.01.53.02 при Ки1вському державному економ1чному ун!верситет1 за адресов: ¿52067, ы. Шв, пр. Перемоги, 54/1,' ауд. 214

3 дисертащею можна ознайомитись у бгбл!отец! Ки1вського-1 державного економ1чного ушверситету.

Автореферат роз1сланий

Вчений секретар спец1ал1зовано1 вчено! ради Д.01.53,012 # ■: к.т.н., - / <{;, г О.Д. Иарапов

V ~~ - ' • I I I 14- I__

ЗйГйЛЬНй ХАРАКТЕРИСТИКИ РООЗТН.

&wja/Mbiar.b- Р&ки, дослЮнтиья. 1нфоркатизац1я сцсп!льства ьогоднх сприййаетьсл в каахй itpaini як внттево ваглиза задача, ир!иуваги яку доводиться в уиовах тяак-oi еконон1чшп кркзи. ohuenuia та програна ¿нформатизац!i. прийнят1 на piBHi д&рзави, адашть основнх ор!ентири i визначавть напрям руху. Загальний cflix йуде заленати В1Д реал1зацп конкретних проекпв, цо пе-гдоача'ють комплексне вир1иення тсхн1чних, еконоШчних, coqi-!!ы4их проблей, топо.

' SKpaina лише розпочинае дослЦвення та практичн1 дП по ви-э'ристанню 1НфориацШш1 техн!ки га 1нформац2Пних технологий. ie кризовий стан еконоьики икраши не позволяв здЦснпвати in-.Фнатизац1ю в ycix сферах лидсько1 д1яльност1. В зв'язку з ta залишаеться оо'ективна неоохин1сть зд1йсншвати 1нфоркати-щ1ю там, де в минул1 роки вкрай недостатньо придиялось ува-I удосконаленню управлхння ка oa3i сучасних техн1чних 3acoCiB. i таких в сфер! матер1ального вирооницгва сл1Д взнести а'гро-юиисловий комплекс (. АПК i, зокрена с1льськогссподарсып об'ек-I управмння.

надикальне перетворення старо! i створсння hoboî iKÇopaaqi-oi системи управлГкна, адекзатнэ1 новка уно.ваа господарсван-, стало сьсгодн! об'.ективнов иеобхинктю, г,о випливае з та-х передуиов:

перех1д до ринковоi екона;пк;{ та порiH?;a перебудова sciei сподарсько1 систени;

створенна ринкозо! 1нфрастпуктири, е$ективн1сгь функц!ону-кпя яки! о i 'ù ['.•'.■¡■оркачхР.иог.? »^¿"гзлеч^иня Eiara.ii Ke:ip:,--.He ; проведения пр::затиэац1 i та перех!д до багатодкладност! гос-

подарстза кра1ни;

необх!дн1сть поспйного, своечасного, ефективного соц1аль-ного захисту населенна.

. Изноман1тн1сть та складн1сть регхональних процеа'е та в1д-сутн1сть загально1 технологично! бази об'ективн'з яюначавть то! факт, що до останнього часу региональна 1нформап;ка не являя; собою едину в оргашзащйному та методолопчнону в1дновешп га лузь д1яльносп. Тому розвиток праць з ¡нформатизацП орган1в упраелшня адм1н1стративного району та формування шфорыац1йно 1Нфраитруктури, неоох1дно1 для прийняття оогрунтованнх р1иень не иристо неойх1дкин, але и мо«е стати суттевйм важелем при пр веденн1 екиноышних реформ та стао1л1зацп соЩально-економ1чн го стану в райош. "*

Мели т дльоояля дослШжения. Основною меток росоти е ство-рення нових форм шформа1пйно-осчислшвального' обслуговування (Лии.» адм1н1стративного району на основ1 використання нових ш форматиних технолопй 1ЙП'). формування районшп розвинено! 1нформац1йно1 1нфраструктури, ¡нтегровано1 в на1Цональн1 1 св! тов1 мерек1, стимулввання ¿нтелектуально! та д1лово1 антивнос тГлюдини.

ВЦповино до мети досл1двення в дисертацп зроблена спрс оа вир1шити так1 завдання: досл1дити орган1зац1п управлшня ады1н1стративним районом в нових умовах; визначити основн1 нг прямкн удосконалення управлшня адмШстративним районом: роз-рооити пропозицИ до концепцП 1нформатизац11 району: розкрит« специф1ку 1нформац1йного забезпечення управл1нських процес1в I району провести анал1з та оцЦшу р1вня орган1зацп 1нформац11 но-обчислювального обслуговування в Уманському район1; розроб! ти. пропозицп до програми 1нформатизацп периочергових сфер д яльносп в Уканськоыу'район1; розройити пропозици щодо стру

ури авгоматизовано! ¡нфориац^йно! сисгеми району в нових умо-1ах; розробити пропозицп з 1нтеграцП обровки даних; розроби-и орга.н1зац1йну структуру 1нформац1йно-консультативного пунк-у та оогрунтувати його функцП, опирапчись на досв1д ¡нших :ра1н; розробити методолог1чн1 п!дходи до оц1нки економ1чно! 1,оц1льност 1 створення консультативно! систеьш в районь

Гьре-дмеМ та а&'&кт досжджения. Предметом дослЦяення в 1етод'ика та орган1заЩя ШфорыацМно-обчислювального обслуго-¡ування на региональному р1вн1. Об'ектом досл!дяення е адмш1с-гративний район та його органи управлшня на приклад1 Умансько-"о району Черкасько1 области

Яешдсмо&Ся та мгтдшса дослиШеняя. Теоретичною та методо-пог1чнои базов дослЦяення е прац1 в1тчизняних та заруб!яних зчених з питань орган1зацп шформащйно-оочислювального обслу-говування, окрек1 полояення економ^чно! теорп, матер!али кон-реренц!й та сем1нар1в з проблем 1нформатики, а такоя вЦповЦ-н1 р1шення законодавчих структур. .

За основу дослЦяення взято д1алектичний метод, який перед-бачае вивчення процес1в та явиц в 1х взаенозв'зку та взаеыоо-бумовленост!.

Для вир!вення поставлених завдань були використан1: систем-ний п1дх!д до дослияення, загально-науков1 прийоми анал!зу та синтезу, наукова апробащя та економ!чна лог!ка, застосовува-лись сучасн1 економ1ко-математичн1 та статистичн! методи.

Яауко^а но&ицш дослЬдтння. Суть И полягае в комплексному вивченн1 проблеми, пов'язано! з 1нформац1йно-обчислпвальним обслуговуванням, а такоя в створена нових його форм для адм1-н1стративного району в нових умовах.

Основн1 результати наукового дослЦяення, цо маить наукову новизну е: пропозицп до концепцП та програми 1нформатизацП

району; ррган1за1ийно-функц1снальна структура автоматизовано1 1нфорыац1йно1 -системи (А1С) районних орган1в управлшня; зап-.ропонован1 походи до 1нтеграц11 обробки даних, а такоЕ концеп туальна модель першо! черги регионального автоматизованого бан ку даних, з урахуванням вимог до створення в кайбутньому регдс тру населения Икра1ни; орган1зац1йна структура шформацМно-ко нсультативного пункту та його функцИ; п1дх1д^дс оц1нки еконо м1чно1 дощльностП створення 1НС.

Таким чином, в дисертацН вир1иуеться ряд актуальнкх проб лем орган1зацП шформацМно-обчислювального обслуговування ад мШстративного району в нових умовах.

Ярактипла цишссЛь рдбойи. Використання на практик резу.ч таив дослЦження дозволить покрацити орган!зац1в 100 орган1в управления району, а^створення ¡нформащйно-консультативного пункту дозволить зб!лыити 1нформован1сть товаровиробник1в с1льськогосподарсько1 .продукцп, цо особливо вааливо на сучас ному етап1 розвитку нац1онально1 економ!ки. .

Апро6ац1я йа р&ажзац1я реяцлЫШШ- досл1дження. Основн результати дослЦмення допов1дались на мгжнародних науково-пра ктичних конференц1ях: "1нформатизац1я в умовах переходу до рин ку" (Ки1в, листопад 1992р.), "Розвнток нац1ональних систем нау ково-техн1чно1 1нфорыацП кра1н СНД, Центральнс1 та Сх1дно1 Ев ропи в нових сусп1льно-пол1тичних та соц1ально-еконоы1чних умо вах" сКи1в, травень 1993р.); на м1жобласн1й науково-практичн1й конференцп "1нформатизац1я рег!ону в нових умовах (Донецьк, грудень 1993р.); на республ1Канс'ьк1й науково-методичн1й конфе ренци "Методичн1 проблеми шдготовки фах1вц}в для ринково! еконоы1ки за нових умов роботи вицих учбових заклад1в Нкра1ни" литий 1994р.). ' '

Принципи 1нформатизацП, викладен! в дос^идженн!. були вн

користан1 при розрооц1 проекту концепци та программ 1нформати-¿ацп Уманського району HepnacbKoi области

Ьисновки та пропозицп, викладен1 в дисертацН, були вико-ристан1 в npoueci розрооки HayKoeoi держбюдаетно1 теми: "Проб-леми створення та функц1онування 1нфориац1йних систем на сучас-номц eTani розвитку национально! енономши", яка виконувалась кафедрою 1нформац1йного менеджменту Ки1вського державного еко-HuMiMHoro ун1верситету по эавданнв Щн1стерства освнй Якра1ни, репстра'ц1йний номер 0134И017133.

0крем1 результати дослЦаення використовувались в лекц1ях з дисциплш " 1нформац1йне заоезпечення АПК" та "Сучасн1 1нфор-мац1 йнi технологи" в Уманському сыьськогосподарськоыу iHCTH-тут1.

Ьпровадження результатов роооти п1дтверд«уеться документами, щи включен1 в додаток до дисертацН.

щамнацЫ.. По тем1 виконаного досл1дження опубл1ковано 5 pooiT, загальним оосягом 1,1 друк. арк.

Опружцра (ЮсерШ^йшн- рошти.. Дисергац1я складаеться з вступу, трьох роздШв, висновкгв, списку використано! л!тера-тури та додатк1в.

ОСНОВНИИ 3MICT РОБОТИ.

У &сщгй- обгрунтована актуальн1сть теми, визначена мета та задачу об'ект i предмет дослЦження, розкрита новизна та практична uiimicTb отриманих результате.

У перщолщ- роздШ проведено досл!дження адм1н1стративного району як соц1ально-економ1чно1 територ1ально1 системи, визна-чено основн1 напрякми вдосконалення управл1ння адм1н1стративним районом САР) в нових умовах, досл1джено орган1зац1и 1нформац1й-ного забезпечення управл1нських процес!в.

Сьогодн1 ЙР виве в нових соц1ально-економ!чних умовах. Все б1льше об'екпв прямого директивного управл1ння.стають самосп-йними I поступово виходять 1з дер«авно1 та колгоспшп власнос-п. З'являються нов! об'екти д^яльносп в сфер 1 с1льського гос-подарства, промисловосп, ф1нанс1в, торг1вл1, в соц!альн1й сфе-рг та 1ншГ. Зм1нюеться сутн1сть та природа управляя ними з боку дервавних орган1в управляя рай9ну. 0б'ективн1 процеси вимагашть забезпечення в1дповЦност1 системи управляя альсь-когосподарських об'екпв з р!зними формами власносп на р1зних - р!внях взаемодп.

йдмШстративний район— це динам1чна, велика, складна, 11-рарх1чна, 1ыов1рна, в1дкрита система, його роль в кер!вництв! економ1чним 1 сощальним розвитком в останн1 роки безупинно зростае. '

Проведено дослЦвення управлшня сощально-економ1чними процесами в Яманському район1 1 визначено його недол!ки. Вдос-коналення управляя ады^стративним районом повинно будува-тись на використанн1 еконо>ачних закон1в з урахуванням особли-востей 1х рег1онально1 прояви, вдосконалюватись комплексно 1 мати так! напрямки:

п1двицення рол! екоиом1чних методов управления: вдосконалення територ1ального планування; вдосконалення орган!зац1йних структур управд1ння; розробка концепцН та программ шформатизацП району. 0рган1зац1йно-структурна схема 1нформац1йного забезпечення районних органе управл!ння зображена на рис. 1. ,

1нформатизац1я району - це комплекс взаемопов'язаних захо-д1в по використанню нових 1нформац1йних технолог!« та 1нформа-ц1йцих ресурс!в з метою створення необхЦних умов пЦвнцення темп1в со1Дально-економ!чного розвитку району. Оормування кон-

ис. 1. Орган1защйно-структурна схема 1нформац1йног'о забез-

печення орган1в управлшня районом. ,

цепцп 1нформатизаци району сл1д починати з визначення загаль-ного задуыу, системи поглядгв на 1нфориатизац1и району, И мету, напрямки, етапи, принципи, результати. !

Глобальной метой 1нформатизацП району е забезпечення необ- ' хЦного р1вня 1нформованосН населения. 0сновн1 И складов!-наведен! на рис. 2.

Проведено класиф1кац1в 1нформац!йних послуг, як1сних характеристик 1нф0рмацП та носНв шформацП з урахуванням основних

положень га визначення 1нформац1йного продукту та послуги в 3а-

/ . <

кон1 "Про 1нформац1в" (1992).

Для розро^бки досконало! кодел! управл1ння районом в ринково-му середовиц! сл!д забезпечити ч1тке розмежування функц1й 1 кон-тур1в управл1ння, систематизац1ю ¡нфор^ац^них поток1в, зменвен-

ня шформац1йного жуму та 1нфо'рмач1йно£о надливку, повноту, дос-

<

тов1рн1сть, над1йн1сть 1нформац1йного вЦображення процес.1в фун-кц1онування системи. Вид1лимо'три р1вня д1агностики та "л1куван-ня" систем управляя:

ГГ~

Ц1Л1 соц1ально-еконои1чного розвиткд району| -1-■

I¿аоезпечення р!вня Сформованное™ населения району

1нфирмац1йн0- | оочислювальне | оослуговування| соц1ально-еко-| нои1чних про- | цес1в | -1-'

1нформац1йна пшримка про-цес1в прийнят-тя ршень

¡Форкування 1 ¡розвцток 1н-|формам¿иних ¡потреб населения

ФормуБання 1 пшримка умов зайезпечувчих розвиток.про-цесу шфориа-тизацП

Задоволення 1нформац1йних потреб користузач1в

Мал. ¿. Дерево ц!лей СформатизацП району.

1 - "здорового глузду", тобто безпосередне знаходження без глуздих та зайвих ланок управл1ння, процедур, докукенпв, регла менпв та гл.;

к - анал!з» структур та процедур иправл1нна, Такий лнлл1а ыожна проводити з використанням нетод1в анкетування, експертно-го опитування, "мозкового штурму", моделпвання I т.д.; '

3 - 1нформац1йно-сем1отичний. ?о базуеться на використашп Ыформатики, сем1отики, системного анализу ] гл. .

Анал1з прагматичних аспекпв документооб1гу дозволив виро-оити пропозицп щодо зан1ни "паперових" процедур та зв'язк1в лвдино-машинними (д1алоговими) способами орган1зацН взаекодП елеменпв в рег1ональн1й управл1нськ1й систекк

перевести всю документа!^ на кавикочитан! ноеп. Це необ-х1дно для впровадження засоб1в електронно1 обробки докукенпв: Факсим1льних адаптеров .та сканеров;

прийняти стандарт» на документ« та реал!зувати процедур»!

- 9 - ■

иови для забезпечення IX кснфоркносп;

забезпечиги захист еяектронких докуаенпв в!д несанкц{онс-аного доступу.

У другому ро&Им, на основ! анал1зу 1снупчого стану П1-ормац1йно-обчислсвального обслугозування Умакського району об-рунтована нйо6х1дн1сть удосионаления кетодологП створення ав-оматизовано1 1нформац1йно1 система, розроблен1 пропозицН до рограмй ьчфорнатизацП Иканського району, а таноа створення егчонального АБД.

( Встановлено, ^о в район1 д1вть так1 форкл сргашзацН 100: ласт ЮЦ пЦприекств та орган1зац1й, розтаяопаних в район1: ВЦ районного в1дд1лу статистики (РВС); '¡0Ц обяасного та дер-

авного р1вн1в та децентрал1заван9 викпркстання ПЕОМ. Проведено

>

нал!з дииан1ки вь^обничо-господарсько! дДяльносп Уяанського

ВС за останш три роки, а таков аяал1з оснозних показник1в ро-

оти обчислввально1 техн1ки в 1нвих п1дприемствах а. Укан! та

айону 1 зроблено висновок, цо в район1 необх1дно створити 1н-

ормац1йно-обчислпвальну мережу (ЮМ), яка дозволить збирати

1зноман1тну ¿нфорнащп . а такоя забезчить оби!н вс!ка вида)

и ДнформацН з ы^реНональними ЮЦ. Для цього е ос 1 перед-аови. Рег1ональна ЮН дасть змогу удосконалити управл{ння на-одним господарствоы району за рахунок: автокатизацП д!яльно-п орга^в управлшня, автонатизацИ контрола р!яень, 1нфор-ац!йно-дов1дкового обслуговування користувачп.

Врахозувчи,'цо в умовах а'кра!ни в сЬтьських адазн!стратив-их районах, якии е Нианськкй раЯ'он. один ЮЦ дергавнс! гатистики, то лог1чних е об'еднсння зс!х кс;яс?$я&*г1з в Юй

I -

а його баз!. _ . /'

(

Процес створення та резакткд ргг!с'иаяьних' 10!! пов:::!сн, на ач погляд, бути гнучкии { з1др!знлтксь аеликзв р1зно>-ан!тн1с-

тю. Пролонуеться основна 1дея розвитку - в1д простого до склад ноги. Так. на первому етап^найпроспше використовувати Mepesi телефонного зв'язку та з!ркову тополопв ЮМ. гка з часом будс? видозм1нвватись в деревовидну. i) центр i встанг.вяветься .40ST-коип'ютер, котрий як MiHiMya реалпзуе всього ДВ1 послуги - ой-М1н ^формащев за допомогов електронно! пошти та в!ддалений доступ до оаз даних.

ycnix при створенн1 новоi ¡нформац1йно1 системи управл1ння суде залежати В1Д того, яка оуде 1нфорыац1йна система ( цШ, задач1, структура, оосяг. зтст, рух 1нф0рмащйних поток1в i т, l.i. Ми вважаеич, ею вона пивинна складатись з трьох основних piBHie: первинного (.вирооничого - на piBHi шдприемств, ф!ри, орган1зац1И, кооператив1в 1 т.д.к репонального (.на piBHi те-ритор!й району, ооласп та еконоы1чно1 30hhj; нащонального (.н; piBHi дернави). Кожний р1вень мае cBoi функцп та призначення, свои В1дн0сну caMOdiiiHicTb. При цьоыу центральнии р1внем, то( то основою ¿нформац1йно1 системи, повинен стати рег1ональний р!вень.

Створення 1нформащйно1 системи АР неможливо зд1йснити без програми ¡нформатизацп, яка для Уманського району мае Таку структуру - рис.3.

/¡осл1дження п1дход1в до формування та визначення структури та ступени детальност! представления основних Юормащйних фон-д1в району (АБД) дозволили сформулпвати вимоги до 1х функц1о-нального призначення та структури:

рег1ональний А6Д повинен вмиувати ¡нформац1ш про населенна, TepkTopin, навколишне середовиче та виробництво;

. формування АБД сл1д.зд1йснювати поетапно, оск1льки воно oxi плюе великий обсяг po6iт. KpiM того сл1д врахувати, цо техноло-пя територ1ального управл!ння на районному piBHi знаходиться i

йис. Структура программ ¡нрорматизац!1 першомергових сфер д1яльност1 Уманського району.

початков1й стади;

параметричн1 оц1нки основних компонент -ЙБД залевать в1д по-казника к1лькосп населения району.

Система АБД району мае ¡ерар.х!чну структуру 1 складаеться 13 трьох р1вн!в. На верхньому р1нн1 знаходиться рег1ональний йоД. який е центрельним 1 м1стить показники, цо Епдсбраяазть сощальний та економ1чний розвиток району в ц!лому та йлго ск-ремих оо'екпв. На другому р1вн1 иерархи знаходяться предагтно-ор1знтован1 ЙБД, як1 включаять показники з окремих предыетних ооластей. Основными йЬД другого р1вня являпться: "Населенна", "Територ1я", "Зсвшш.че середоЕище" та "Конунальне господарство". На третьоиу р1вн1 скстеаи йбД району зкаходяться локалон! ЯБД

- 12 -

пЦприемств, орган1зац1й та господарств.

Реестр и населенна створен! та дсп1ино Фцнкц!онуить в гатьох крахах св!ту, Уряд Укра1ни вважае за доц^льне створ ня державного реестру населения Украши, току при проектува ЙБД "Населения" ми врахували, що в иайбутньому в1н вв!йд нього. 1Нд час створення рег!стру населения необхЦно врах ти так1 основн1 принципи та положениям спадков!сть, функщо на повнота, !нтегрован1сть, ор1ентован1сть на використання во1 шфорнацгйно! технологи, захист даних в1д несантцонов го доступу та зницення, вирина доступу.

Перпа черга (ШД "Населения" створюеться на основ! район го в!дд!лу внутр1вн!х справ. В баз! даних (БД) по кожному м канцю збер1гаються так1 показники: 1дентиф1кац1йний ном пр1звище, !м'я та по-батьков!, дата та м!сце народження, на 0нальн1сть, м1сце проживания, паспортн! дан! та С. В дру1 чергу пропонуеться розширити склад показншив ЙБД вляхом зб

ПП паииу О и I П1П ПпЛоТМ илоидиип О 1 И П1 ПТ! ГП1М л пкипгп 9ДГ10 К Э « ** * ^ Мл р V • »• , , Д ^^ » и

печення, районно! центрально! л!карн1 ! т.д.

ЙБД "Коыунальне господарство" вм1щуе характеристики вит. вих споруд, комплексе нежитлових помевкань, земельних д1ля та ¡н. Така ¿нформащя вкрай необх!дна при приватизац!! кои нально! власност1.

Основне призначення ЙБД "Навколивне середовице" полягае забезпеченн! перспективних задач обл!ку, контролю та прогно динамки показник!в стану навколишнього середовича.

Призначення ЙБД "Територ!я" становить форнування багато льово! "електронно! карти" району, забезпечення перспективн; задач диференц1йовано1 .плати за земли, задач координац1йно1 управлшня комуниащяыи та !нженерними мережами.

Для оц1нки якосп лопчно! структури ЬД використана меп

а, в основа яко1 покладено припупення, цо в!дносноп оц1нков асу обробки деякого запиту е сума к!лькост! екземпляр!в тип1в апис!в. <о вибираиться на иляху доступу до ц!льового запису.

Оц1нка продуктивное^ лог1чно! структури БД, тобто 1мов1р-ий час обробки 1-го запиту, зд!йснпеться по формул! (1):

N

М =2" КН. П)

е Я - к!льк!сть доступ1в до лог!чних запис!в 1-го типу 1-го апиту;

N - к!льк!сть тип!в запис1в в БД. 01днка об'ему, цо потребуе зовн1вня пам'ять, складаеться з об'ему пам'ят1, необхЦно! для розм!чення даних та пам'ят! еобх!дно! для вказ!вник!в 1 визначаеться по формул1 (2):

N N

ир = и<1 + иэ = И К1 + К] и Р1 . (2) 1=1 1=1

е Ь" - середтй розм1р лог1чного запису типу ] ; , К; - к1льк1сть запис1в 3-го типу в БД; -

И - середн!й розм!р вказ1вника;

•Р/ - середне число вказ1вник1в, ?о збер!гапться разом з за-

^ - ;

исом типу 1. Г

- ■ I

У ВреМьснщ- роу&лЬ базупчись на досв1д1 орга^!зац11 !н-ормац!йно-консультативно! системи (1КС) в розвинених кра!нах, / к складово! частини 100, зап$опоновано створення !нформац!й-о-консультативного пункту (1КП) в адм1н1стративному район!>

а таком ризглянуто еконоючний аспект методологи розрооки 1КС.

1нформац1йне консультувания е адекватною реакц1ев на потре-ои ринку в постачанШ яккних продукпв та послуг. його визна-чають як комерщйну д1яльн1сть в сфер! розвитку та впровадген-ня нових ринкових технолоПй.^ створення та обробки ¡нформац1й-них продукт!в та надання ¡нформац1йних послуг для задоволення ¡нформатйних потрео користувача.

консультащйн! ф!рми визначавть сьогодн1шш та перспектив-н! потреби гпдприемця в засооах хнформацП, разом з кл1ентом розрооляють концепщю вир1иення проблем, допомагашть придбати неоох1дну аочисливальну техн!ку та засоби програмного забезпе-чення.

Йнал1зувчи орган1зац1В консультативних служб в аграрному вирооництв1 заруо1жних кра1н (Ьеликоориташ\, Н1дерландах: 1ве-цп, СУЙ), зроолено висновок, що вони являпть собой сукупн1сть р1зних агенств, слуяо державного та приватного сектор1в. 6 За-Х1ДН1И £вроп1 - це разного роду консультативш служби, а в С81А-це служоа пропаганди та впровадження на р1зних р1внях.

Значения та реальна роль консультувания залежать лнд "бага-тьох конкретних фактора та оОставин. йайважливими ¡з них е та-к1: наявнкть квал!ф1кованих консультант1в, виноиення до них кер1вник1в-кл1енпв, моаливост1 орган1зацН-кл1ента 1 тл. Характер та зШст д1яльност1 професгйного зовн1внього консультанта оазуеться, на наш погляд," на таких принципах: незалежн!сть допомоги, яку надавть; рекомендац1йний характер д1ялькост1; м1ж-виомчий п1дх1д; профестйна компетентн1сть та високий' профес!й-ний р1вень консультативно! допомоги; сприякня пщви^еннв профе-ийного р1вня роб1тник1в. орган1заЩ 1-кл1ента.

■"ЗгЦно концепцП 1нфоркатизацП аграрного сектору ИкраШи техн1чнош базой 1нформац1йно-обчислвзалько1 систеки АПК стане

«п'птерна мережа, яка зв'яже ус1 складов! частини орган1за-шо1 структури (рис.4;.

й1д0мч1

центри НИ

-1-

!нфорка1айна сисн тема апаратц | I Президп УАнН |

Локальн1 мереж! науково-дослЦ-них установ АПК

г

-и-

}оонёнтсь- | <ий пункт |. «ристувача |

-и-

|йоонентсь- | .¡кий пункт | |корисгувача|

1локальна | ¡мереха | 1п1дпр-ва|

I !локальна мерея1 репональ-|

1->1 них 1нформа1Дйно-консуль- к-

( | тативних центра |

1-и--)

| Лохалып мерел районних ( Кнформ.-консульт. пункпв |

Локальна мережа орган-цп

-ис4. структурна схема 1нформац1йно-кон1;ультативно1 систем« шт ькра1ни.

оаяливим питаниям, пов'язаним оезпосередньо з районним р1в-< Функц1онування ¡КС. е оргатзащя роооти консультанта, що ¿нтуеться на динам1чнону структуруванн1 сегменту 1нформац!й-"о простору районного ргвня з врахуванням м1сцевих умов. 1н-эмац1йний проспр створиеться на баз! локальних 1нформац1йних трео. визначення яких в свою чергу ставить задачу вибору най-льм в1дпов1дного ¡нформац1йного забезпечення кожно! групи ко-:тувач1в. 3 метою визначення 1нформац1йних потреб користува-з 1КС проведено анкетування товаровиробник!в ильськогоспода-ько1 продукцп.

¡нформац1йно-консультативн1 пункти (1КП) будуть надавати слуги та консультативну допомогу виробникам с!льськогоспо-рсько! продукта ь а тако« пЦприеиствам переробно! промисло-

- ю -

восп району. Основними напрямкаыи д1яльносп 1КП повинн! стати:

створення на районному р1вш проолемно-ор!ентованих 1нфор-мац1йних фонд1в з с1льского господарства;

формування анал1тично1, прогнозно! та рекомендац1йно1 1н-формацп не пльки для товаровиробнкглв- с1льськогосподарсько! продукт 1, а й для районних орган1в управления.

¡нфориащйно-консультативний пункт в Уманськоиу район!; про-понуемо створити на баз1 Уианськсго сДльськогосподарського. шс-титуту, в якоиу е як матер1ально-техн1чна. так 1 науково-досл!-дна Сази,.а такох д1е система п1двицсння квал1ф1кацП спец1а-Л1СТ1В. Фшансування хКН повинно зд1йснвватись, на нашу думку, за рахунок комерц1йно1 д1яльносп та ьпсцевого бюджету, кр!м ц1-льових дернавних програм, як1 оудуть ф1нансуватись 1з державного ошджету.

Ь рооот 1 визначено функцп _1КП. наведено модел1,що потребу-вть БпрОБадхення в першу чергу, розглинуто особливост1 маркети-нгово! д1яльност1 в сШському господарств1.

Складнють ощнки економ!чно1 доциьносп створення Сфор-мац1йно-коноультативно1 систеыи полягае в багатогранност! виз-.начення 11 як вирооника шформасийних яродукпв та послуг. В даному випадку 1КС оуде визначатись як будь-яка форка оргагаза-цп п1дприеиства, цо накопичуе, оброоляе, зд1йснве повук та передачу ¡нформацп користувачам.

Пропонуеться економ1чну доц1льн1сть створення 1КС ощнввати з таких позшдй: задоволення 1нфоркац1йних потреб коркстувач1в, репональних 1нтерес1в, необх:дносп 1нформащйно1 лйгриакн входкення в свиовий ринок. '

Анал1з монливостей, цо в1дкризавться при впрпваджешп IКС слЦ зд1йснввати на коенону 1ерарх1чно*у р1 в и 1: какроеконо>ично-

- 17 -

оргамзацп, людино-маминних комплекс!в та технолоПчкпму. Економ1чну ефективнить функц!ввгиня 1КС пропонуеться оцй:в I розбивви 11 на складов!, до яких можна в1днестя:!нформаи1й-1бчислввальн1 мережи гнтегровану обробку даких (функц1вван-¡анку даних), нов1 прикладн1 систени 1йРй). Для визначенна еконок1чного ефекту в1д консультативно! ¡и-юст!, сторони домовлявться, по якому конкретному показнику >одкть розрахунки. В загальному вид! економ!чний ефект кож-шзначити по формул!:

Е1 = П1 К! Дг, 13)

И - економ!чний ефект консультування по ¡-му показнику; !Н - зм!ни по 1-мд показнику;

¡41 - доля консультування в наслйках рпг«1 т по 1-му показнику; [1! - доля учасп консультанпв в одержанн! економ1чного ефек-ю !-му показнику.

При використанн1 формули (3) необх!дно враховуватн особли-п конкретного договору на консультування, 1 в залежност! □!д ягу запланованих заход!в, врахувати. за якийпер!од часу бра-результати роботи по 1-му показнику (П). 3 випадку в1д'емних темп1в расту показник!в виробничо! д1-ност! визначавть деефективтсть:

Д = С Во - Вф ) К, (4)

Д - деефективтсть конкретного иоказника;

Во 1 Еф - оч1куваний та фактичний результат по конкретно-

показ.чику;

К - ксеф1ц!ент, цо зизначае дола консультант¡в.

- 18 -

У Ьисно&ках сформульоваШ результати досл1дгення.

ОСНОБН1 РЕЗУЛЬТАТИ 1 ЬИСНОВКИ РОБОГМ.

1 .Кардинальш зи1ни в соЦ1аль.но-економ1чнп1 та сусшлы пол1Тичн1й сферах життя Укратни зумовили зм1ну тнФормацШ потрео сусп1льства, що в свою чергу ставить задачу оцтнки I нишього стану шформа^йно-обчислввального о.0слуговування визначення основних напрям^в його розвитку в нових умовах.

2. Ь уснову 1нформац1йного обслуговування АР покладено г дставлення про те, цо шформац1я в умовах. ринку перетворвеп в товар з ун!кальними властивостями.

3. 1нформатизац1я АР дае позитивни органгзащйний, науке техн1чний та економ1чний ефекти. 1)рган1за1Пйний ефект поляге покращенн1 управл1ння адмШстративним районом за рахунок ог мального використання 1нформац1йних ресурсов. Науково-техн1>, ефект Суде заоезпечений за рахунок якосп та к1лькост! С1ль когосподарсько1 продукцП, а таки« за рахуник гпдвищення ¡1 курентноздатносп. Економ1чний ефект полягае в сумарн1й екс ып, яку одеркить народне господарство в наслЦок зниження 61вартосп впровадження нових технолопй та досягнень науке техничного прогресу в стльське господарство.

4. Розроока репонального АБД е об'ективнои необх!дн!с так'як всГрайонн! органи управл1ння, а такое п!дприемства господарства району потребуить не пльки зв1тну 1нформац1в району, а й детал1зовану ¡нформац!«! по окремих об'ектах, $ знаходяться на територП району. Репональний АБД, 'рклвча1 основа показники економ1чного та соц1ального розвитку райе а таков його об'екпв, е 1нформац1йноп моделлю АР 1 дае мо1 в1сть дослЦити його як едине цие.

5. При створенн1 АБД "Населения" сл!д врмовувати, о

утньому на його основ! буде створено реестр населения рапа • який вв!йде в реестр населенна Унра1ни. 1нтеграц1в даних льно проводити поетапно: в!д обм1ку - до створення едино! рмац!йно! системи прямого доступу по каналам зв'язку.

6. На основ! досл!двення п!дход!в до створення 1нформац!й-онсультативно! систеыи в аграрному сектор! заруб!жних кра!н, епцИ 1нформатизацп с!льськбго господарства Укра1ни, роз-ена орган!зац!йна структура районного ¡нформайно-консульта-ого пункту та визначено'його основн! функц!!.

7. Створення 1КП е перспективним напрямком 1нформац1йно-об-ввального обслуговування, так як в!н Суде максимально наб-ний до користувач!з ! забезпечить оперативку взаемод!в з емов банк1в даних с1льськогосподарського та комерц1йного 1лв, а також буде надавати послуги як в виробнич1й. так 1 «их сферах.

г

6. Результати апробацП виявили подальиий напряиок роб!т творению !нформац!йно-консультативно! системи АПН.

По тем! дисертацП опубл1кован1 сл1дувч1 роботи.

1. Куценко С.П., Лазарева С.Ф., Наворонкова Г.В. Основн! ження концепцН та напрямки ¡нформатизацИ сусп!льства //

нна обробка !нформацп. К.,1995.-Вип.56 (0.3 д.а.- 1нформа-

\

ц!я с1льського господарствах.

2. Заворонкова Г.В. К вопросу создания региональных вычис-льных систем // Тези доп. на м!жн. науково-практ. конферен. орматизац1я в умовах переходу до ринку".-К.,1392 (0.2 д.а.)

3. Заворонкова Г.В. К создания локальных информационно-вы-

ительных сетей на предприятиях // Тези доп. на к1шг. науко-

ракт. конф. "Розбиток найокальних. систеи ПТ1 кра1н СНД,

рально1 та Сх1дно1 Европи в новях сусп!льно-пол!тнчних та

(

/

- 20 -

сощально-еконоШчних умовах".-К.; 1993 (0.3 д.а,).

4. Ваворонкова Г.В. О некоторых проблемах создания ре! нальных информационно-вычислительных систем //Т.:зы доп. на i облаШй надково^практ. конф. "1нформатизац1я региону в hoi соц1ально-економ1чних умовах".- Донецьк,1993.(0.2 д.а.). .

5. Ваворонкова Г.В., Мацебера С.й. Проблеми Шдготовки i п'ютерно грамотних кадр1в для села // Тези допов. на pecny6j надково-методич. конф. "Иетодичн1 проблеми п1дготовки ®axiBi для ринково1 екокоьики за нових умов роботи вищих учбових : лад1в Укра1ни".-К., 1994. (0.1 д.а. - проблеми викладання j ципл^н з 1нформатики в Уманському СГ1).

[аворонкова Г.К.

[нформационно-вычислитедыгое обслуживание админист-1В1ЮГО района в новых социально-экономических усло-[ (на примере Иманского района Черкасской области).

¡нссертация на соискалие ученой степени'кандидата экоио-:ских наук по специальности 08.04.03 - информационна темы в экономике. Киевский государственный экономический шреитет. Киев, 1Э9Ь.

1редлояенц новые формы информационно-вычислительного оОс-¡вания административного района в новых условиях. Обосно-» предложения по концепции и' программе информатизации ¡□очередных сфер деятельности Уманско!о района. 1редложена организационно-функциональная структура авто-иированной информационном системы районных органов упоения, а также концептуальная модель первой очереди реги-5ьного автоматизированного банка данных, с учетом требо-<й к созданию в будуцем регистра населения Украины. 1а основании исследования подходов к созданип информаци-э-консультационной система в аграрном секторе зарубеаних Л1 разработана организационная структура районного инфор-юнного пункта и определены его основные функции. Обозна-1 методические подхода к оценке экономической цеяееообра-:ти создания ннфорнационо-консультаципнной системы. ллвчов1 слова: ¡иформатизацтя, ¡нфориацннт-консультатив-гистема.

Zhavoronkova G.U.

Information System Service of an Administrative Di rict under Бен Social-Economic Conditions Cl'man Distr Cherckassy Regions, as an exaiple).

The thesis in a competition for a scientific degre Candidate of Economic Sciences in speciality 08.03.03 information systems in economics. Kyiv State Economic versity. Kyiv, 1995.

Ней forms of information system service of the adm strative district under пен conditions were suggested Proposals as to the concept and the program of informi zation of the top-priority aspects of the activitie; Uman district неге grounded.

ftr» nnnani Taf i пп_Гitnrt i пла I <?f r»Tipf urn of f ho afitnaal

ltd Wl 5UU4MUV1WU AUIIWWtWUU* tlWI UUUUt V W4 vuw uu vuau

information system of the district management Has pro] sed, as uell as a conceptual model of the first order a regional automatic databank, taking into account I requirements to the creation of the register of Ukraii population in future.

Based on the research of the approaches to the cri tion of the information-consulting system in the agrai an sector of foreign countries, the organizational sti cture of a district information-consulting center was ked out, its main functions being deternihed. Methods the estimation of the economic reasons for the creatli of the information-consulting system неге defined.

The key uords: informatization, Information-consul! system.