Комплексная оценка конкурентоспособности объектов и субъектов контрактной деятельности в строительстве тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Кучма, Олег Александрович
Место защиты
Харьков
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Комплексная оценка конкурентоспособности объектов и субъектов контрактной деятельности в строительстве"

РГЕ ОЛ

З

Харківський інститут інженерів міського господарства .

На правах рукопису

КУЧМА Олег Олександрович

КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА КОНКУРЕНГОЗДАТНОСТІ ОБ’ЄКТІВ І СУБ’ЄКТІВ КОНТРАКТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В БУДІВНИЦТВІ

Спеціальність: 08.00,05 - "Економіка, планування і

. організація управління народ-

ній! господарством 5а ЙОГО галу з ял! /будівництво^*

Автореферат дисертації на здобуття вчзкого ступеня кандидата економічних наук

Харків - 1994

Робот*» виконана в Харківському інженерно-будівельному інституті Науковий керівник - кандидат економічних н*ук, доцент

Воронов ІЬвло Юрійович Офіційні опоненти - доктор економічних няук,

, професор

Ковялевський Георгій Валентинович КЯНДИДЯТ економічних Няук,

' доцент

Андрієвя Тетяна Євгенівна Провід оргянізяція - Територірльнє будівельне -

об’єднання Хорківбуд

Захист відбудеться " /У11 .¿¿¿¿¿¿-1994 р. а " //*• годин НР засіданні спеціалізованої Р.*ди..К 02.13.01 Харківського інституту інженерів міського господарств^ зо адресою: 310002, м. Харків, вул. Революції, 12. .

З дисертацією можно ознайомитися у бібліотеці Харківського інституту інженерів міського господарств». ’

Автореферат розісланий " ґґ " 1994 р.

Вчений секретер спеці ЯЛІЗОВяНОЇ вченої Ряди, /)

кяндидпт економічних Н”ук / Н.Ф.ЧЕЧЕТОВА

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТО

І.І. Актуальність роботи» Аналіз економічного стану капітального будівництва за останнє десятиліття свідчить про низьку ефективність інвестиційних процесів.' Основними причинами такого стану е:

- застарілі основні фонди підприємств, які потребують морального та фізичного оновлення;

- низький рівень організації та управління, пов’язаний із

порушенням нормативних строків будівництва, з постійніш перевищенням кошторисної вартості об’єктів, незадовільною якістю випущеної продукції; ■

- недостатній рівень соціально-економічного стимулювання

який перешкоджає чіткому функціонуванню взаємовідносин учасників контрактної діяльності. ’

Практика капітального будівництва в Україні та в інших країнах СНД свідчить про те, що навіть у період, коли економічні зв’язки не були порушені, нормативні строки будівництва перевищувались у середньому в 2-2,5.рази, що вело до значних втрат від заморожування калітальнихвклядшь, недодержання прибутку.

У промисловому будівництві до 1991 р. в середньому по Україні кошторисна вартість перевищувалась у 1,5-2 рази, договірні зобов’язання, як правило, порушувались, що призводило до додаткових витрат учасників інвестиційного процесу.

. В умовах розриву економічних зв’язків, гіперінфляції, політичної нестабільності та ряду інших проблем перехідного періоду стан у капітальному будівництві ще більш ускладнився.

Такий стан викликає необхідність корінним чином змінювати

■ 4

психологію відносин участий в інвестиційного процесу, основні зусилля направляти на задоволення інтересів ринку, який тільки зароджується.

Одним із шляхів виходу із згризи у будівельному Комплексі 0 відбір, взаємодія та стимулювання учасників інвестиційного процесу в досягненні кінцевого результату за допомогою важелів ринкової економіки, впровадження нових форм організації та управління інвестиційним процесом. .

Різним аспектам оцінного моделювання присвячені ряд досліджені в'Україні та іших країнах СНД, Значний вклад у цю проблему внесла кваліметрія. ■ '

Разом з тим, питанням обгрунтованого відбору учасників інвестиційного процесу на основі комплексної кількісної оцінки їх коикурєнтоздатності, особливо в, умовах труднощів перехідного періоду, сьогодні приділяється недостатня увага.

В наслідок чого, як свідчить зарубіжний і, особливо, вітчизняний досвід, більшість поруиень контрактных умов виникає з вини самих учасників. При цьому, більш 50$ випадків недодержання контрактах умов можна було б уникнути при правильнііі оцінці та самооцінці учасників будівельного комплексу.

У цих умовах створення науково обгрунтованих методів і моделей комплексної оцініш будівельних фірм е досить актуальним.

• 1.2 Мета і завдання дослідження. Мета роботи полягає у розробці методів та моделей комплексної оцінки об'єктів і суб'єктів інвестиційного процесу, направлених на максимальне задоволення інтересів замовника /споживача/.

Для досягнення поставленої мети необхідно розв*язати такі основні завдання:

- аналіз вітчизняного та зарубіжного досвіду формування і

реалізації оцінних моделей; . .

- виявлення номенклатури параметрів / кількісних'', які дають **

моялизість створити оцінні моделі об’єктів і суб’єктів контрактної діяльності; ' ,

- аналіз різних аспектів комплексної оцінки: організаційно-технологічного, ресурсного забезпечення, фінансово-економічного, соціально-психологічного;

' - дослідаення кількісних взаємозв’язків мій параметрами оцінних моделей;

- формування комплексної оцінної моделі об’єкту контрактної діяльності /конкурентоздатності будівельної продукції/;

- формування комплексної оцінної моделі суб’єктів /учасників/ контрактної діяльності. -

І.З Об’єкт і ігреямвг дослідаення. Об’єктом дослідаення є спеціалізовані інжинірингові фірми по управлінню інвестиційними будівельними програмами^ генпідрядники Тя служби ЗАМОВНИКА.

Предметом дослідаення є проблеми формування оцінних моделей об’єктів і суб’єктів контрактної діяльності у капітальному будівництві »

.1,4. Методологія та методи дослідження. Мето до логічною основою дослідаення с сучасні теорії розвитку економічних систем.

При вирішенні поставлених завдань використані методи математичної статистики, формальної логіки, теорії вірогідності, цільового під^-ходу в управлінні, кваліметрії. .

1.5. На захист виносяться: '

- принциповий підхід до формування оцінних моделей при контрактному будівництві; ■ ■

- методика і алгоритм формування й реалізації оцінної моделі рівня надійності будівельних фірм з дослідженням кількісних

взаємозв’язків між оцінними показниками;

- методика оцінки конкурентоздатності об’єктів і суб’єктів контрактної діяльності в будівництві;

- аналіз досвіду впровадження оцінних моделей при формуванні та реалізації єдиних будівельних контрактів.

1.6 Наукова новизна роботи полягає в тому, що:

- застосований комплексний підхід до оцінки та підбору учасників будівельного контракту, який враховує сукупність фінансово-економічних, соціально-психологічних, організаційно-технічних аспектів;

- дослідаені кількісні параметри оцінної моделі об’єктів і суб’єктів контрактної діяльності в будівництві;

- розроблені методика, моделі та алгоритми, які дають можливість здійснити підбір учасників інвестиційного процесу, виходячи із максимального рівня конкурентоздатності їх діяльності;

1.7 Практична значимість виконаного дослідження:

- розроблена комплексна оцінна модель об’єктів і суб’єктів контрактного будівництва для практичного використання спеціалізованими фірмами і слукбами замовника;

- розроблена методика оцінки надійності функціонування будівельних фірм; .

- розроблений комплекс оцінних показників, які відображають різні аспекти контрактної діяльності / органісаційно-технологічиий, ресурсний, фінансовий, соціально-психологічний/,

1.8 Аггообдція та впровадження результатів роботи» Методика формування оцінних моделей впроваджена при реконструкції ряду об’єктів у виробничому об’єднанні ХМЗ "Серп і Молот” /м. Харків/. Інформація про основні результати докладалась на 2-й міжнародній

7 '

науково-практичній конференції, управлінського персоналу /м. Мінськ/, на науково-практичних конференція:: Харківського інженерно-будівельного інституту.

1.9 Публікації. Основні результати досліджень опубліковані в 2-х роботах.

І.10. Структура роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, загальних висновків і пропозицій, списку використаної літератури та додатків.

2. ОСНОВНІ ПОЛОЕЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ

2.1. Аналіз зарубіжного та вітчизняного досвіду контрактного будівництва показав,що найбільш прогресивною його формою в виконання робіт за єдиним контрактом "під ключ". Така форма особливо ефективна в зарубіжній практиці в діяльності спеціалізованих інжинірингових фірм по управління контрактами.

У комплексі робіт, пов’язаних із формуванням і реалізацією інвестиційних будівельних програм за допомогою єдиних будівельних контрактів найменя вивченим виявилося питання оцінки та підбору учасників інвестиційного процесу. Будучи актуальніш у країна:-: із достатньо високим рівнем ринкових відносин, воно став особливо гостро у нас, де поруиеїшя контрактних умов є досить псяиренш явищем. . ■

У цьому зв’язку загальна постановка завдання у роботі полягає у дослідженні комплексу оцінних показників, які дають можливість створити науково обгрунтовану й практично реальну оцінку модель конкурентоздатно«! як.об’єктів» так і суб’єктів контрактної діяльності з єдиних позицій.

Загальна концепція дослідження полягає в тому, що оцінна

... 8 . модель конкурентоздатності відповідає таким принципам:

' - у найбільш повній мірі враховуються і відображаються інтереси замовника /споживача/ будівельної продукції; ї - '

- враховуються’усі найбільш важливі аспекти контрактної

діяльності, які відображають вірогідні причини порушення контрактних умов;

- додержуються всіх формально-логічних вимог формування ієрархічних систем;

- практично реалізується при наявності будь-якого обсягу вихідної інформації;

- кількісно вимірюється, тобто формалізується у рамках прийнятих і обгрунтованих шкал вимірів;

- є конфіденціальною, тобто інформація моделі повинна використовуватись тільки як інструмент для підбору контрагентів.

• Вихідну інформацію, необхідну для одержання якісних і кількісних оцінних показників моделі розрізняють як для об’єктів . контрактної діяльності, так і для суб'єктів. ‘

Про об’єкти вихідна інформація включає дані про вартість, тривалість, розподіл капітальних вкладів у часі, пропонованих кожним із суб’єктів, або інжиніринговою фірмою для різних.варіантів поєднання суб’єктів. Ця інформація повинна міститись у пропонованих суб’єктами бізнес-планах. '

По суб’єктах вихідна інформація.включає комплекс даних, які дають можливість оцінити рівень надійності учасника. Ця інформація одержується із аналізу виробничої діяльності підприємства, стану виробничих фондів, балансових та інших фінансових звітів, допитників і т.д. Обсяг і степінь достовірності вихідної інформації / в т.ч, методики/ прийнятої концепції повинні постійно накопичуватись та вдосконалюватись. Створюючи й постійно поповню-

ЮЧИ бпзу ДаНИХ з обробкою її ЗР ДОПОМЙГОЮ ЕОМ, СИСТЄМЯ оцінного моделювання ПОВИННЯ бути НяВЧаЛЬНОЮ Та СЯІ.ЮВДОСКОНАЛЮЮЧОЮ. КІЛЬКІСНО ИІрп.ТвКОГО процесу ПОВИННя баЗуваТИСЬ На бяйєсовському підході в ,управлінні. ,

ВИХІДНЯ /результативна/ інформрція, яка одержується При реалізації ОЦІННИХ моделей, повинна ЗабЄЗПЄЧИТИ ОДНОЗНяЧНИЙ Вибір об'єктів і суб’єктів контрактної діяльності. Для об’єктів результуючими Параметрами, ЯКІ З^КЛ^ДаЮТЬСЯ В КОНТраКТНЇ УМОВИ, ПОВИННІ. бути ВИХІДНИМИ Дані ПрО строки, Вартість І розподіл капіталовкладень та КІЛЬКІСНІ Дані ГфО рОЗМІр ЄКОНОМІЧНИХ санкцій За П0-рушення зобов’язань. ..

Для суб’єктів ДІЯЛЬНОСТІ результуючими Параметрами ПОВИННІ бути системи ОЦІННИХ показників, ЯКІ дають МОЖЛИВІСТЬ одержати Інтегральну оцінку ксшкурентоздатності. як Загалом, Т=К І 3 ОКреМИХ аспектів. Система обмежень, врахована при ПОСТАНОВЦІ ЗЯВДаН-НЯ дослідження, повинна ВІДПОВІДАТИ раніше ОПИСаНИМ КОКЦЄПТуяЛЬ-НИІ.1 принципом.

2.2. Розроблена методика оцінки конкурентоздятності об’єктів і суб&єктів контрактної діяльності в будівництві.

Завдання формування ОЦІННОЇ МОДЄЛІ об’ЄКТІВ І Суб’ЄКТІВ КОНТраКТНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПСІЯГаЄ В ТОМУ« ЩО при ВІДОМИХ Даних ПрО За-Г-'ЛЬНУ вартість об’єктів, пропонованих^. £-Ь\ учасником роз-

поділ капіталовкладень У Чг.СІ //¿¿/, З^ГаЛЬНУ ТрИВаЛІСТЬ буДІВництва /Т7//, ОЦІНКУ В б."Л"Х (?-Г0 уЧаСШЩ"' 3” ¿-ТИМ, ЛОКаЗНИКОМ / Ці£.} необхідно ВИЗНАЧИТИ КО ефі ЦІ ЄНТИ, ,3Н" чкмо ст і показників ¡/¿/ Та ОЦІНИТИ ефективність КОЖНОГО 3 варіантів.

Критерієм для вибору варіанту об’єкта І суб’єкта контрактного будівництв'- прийнята економічна ефективність - як відношення прибутку, ЯКИЙ ГіЛЛНуСТЬЙЯ зачошшкоі.! після реалізації контракту,, до ЗСІСЇ сукупності К^ПІТаЛЬНИХ вкладень 3 ур-хуваннл'і фактора

--------таї'

Є,

ю

чясу. Ця кількісна залежність пропонується в такому вигляді:

3^- Пріи+ИГні) , 1

с’ рііа+Е+Ф1™

де - ефективність.результуючога рішення, який закладається в

ЄДИНИЙ КОНіряКТ Зя ВярИІяНТОМ»

- чистий прибуток, ЯКИЙ плямується ЗР ¿?-М вяріянтом; _ (і-^МТні) ~ коеФ^ВДент» який вряховує розмір прибутку Ня

момент освоєння проектної потужності З уряхувянням темпу Інфляції /Ні За 0ДИН1ВД) ЧЯСУ4 ..

, С - індекс тиглчясоеого інтервалу, зя який проводиться. ВКЛЯД коштів;« . ..

ЛІ - прийнята кількість тимчасових інтервалів;

- разііір капітальних вкладень у часовий інтервал; які виз-

НЯЧЯИТЬСЯ Ня ОСНОВІ КОЩ.ряК'ГНІ-ІХ.ДІН £■-ГО уиясшкяі Ь - нормЯ дисконтування, якя, як Правило, ПОВИННя ВКЛЮЧАТИ розмір ПДаТИ зя довгостроковий кредит, процентну ставку ня капітальні вкладення; . .

¿*¿{7 - строк вкладення КОШЙВ о -й інтервял^зя ¿/_ -им варіантом; оі ні ~ комплексна оцінка надійності / -го учасника; '

п

Г</£

иЄ Б

де П - кількість потрібних ОЦІННИХ показників;

О - бяльність дкали оцінокі Ц/ІІ - оцінка В балах.. б~ учасника ЗЯ /«ТИМ ПОКАЗНИКОМ} J¿ - коефіцієнти значимості ОЦІННИХ ПОКЯЗНИКІВ Обмеження в поставленому завдянні прийняті

Тексті; Ке*М; ЦіЄ'-Щі.]; №*0,5

В окремому випадку, коли рішення по об’єкту прийнято і необхідно провести тільки підбір контрагентів, як критерій може бу-

™ с*

Коефіцієнт надійності суб’єктів контрактної діяльності можна розглядати як вірогідність того, ідо вони, /суб’єкти/ будуть виконувати свої контрактні зобов’язання / в строках, цінах, якості і т.п./ на відповідному рівні. Якщо таким суб’єктом є один, наприклад генпідрядник, який узяв на себе відповідальність зп виконання всіх робіт "під ключ", то визначення oL И обмежується реалізацією однієї оцінної моделі.

lía випадок наявності кількох суб’єктів розроблена методика визначення інтегрального рівня надійності учасників контракту на основі сітьової моделі, пов’язуючої послідовність їх взаємодії.

При цьому інтегральний рівень надійності визначається як мінімальний із вірогідностей додержання контрактних умов усіма взаем-нозалежними фірмами на момент повної реалізації контракту.

2.3 Розроблена методика і алгоритм формування і реалізації оцінної моделі рівня надійності будівельних фірм - учасників єдиного будівельного контракту. .

Модель представляє собою ієрархічну структуру з урахуванням додержання таких формально-логічних принципів: ..

- єдності обгрунтування деномпозиції, тобто поділ на окремі щінні показники повинен здійснюватись за єдиною ознакою;

- безперервності декомпозиції, тобто між сусідніми по верти-сялі блоками показників не повинно бути проміжних;

- повноти декомпозиції, тобто ня кожному рівні оці тих по-сазників повинна придержуватись їх повнота, яка в повній мірі їхоплюе блок показників більш високого рівня;

- можливості порївнення, тобто виявлення співвідносної важливості показників кожного рівня, які відносяться /належать/

до кожного блоку;

- можливості кількісного виміру кожного із показників;

- логічної незаперечності показників, тобто погіршення .кожного із показників, які розглядаються, може відбуватися при покращенні будь-якого іншого і навпаки.

Набір оціночних показників представлений на мал. І.

Загальний критерій надійності будівельної фірми включає в себе чотири блоки показників: •

1-й .рівень організації та технології виробництва складається із 2-х показників:

І.І. - рівня організації виробництва і управління в будівельній фірмі.. Оцінює якість організаційних зв'язків у просторі

і в часі;

1.2 - рівня використання передових технологій /ноу-хау/, патентів, винаходів, власних розробок і т.д./

2-й рівень ресурсного забезпечення виробництва складається

із 4-х показників; •

2.1 - оснащення основними виробничими фондами /устаткуванням, технікою, транспортом/; .

2.2 - забезпечення матеріальними ресурсами /наявність власної матеріальної бази, стійких зв’язків з постачальниками, на-дійсність постачальників і т.д./;

2.3 - забезпеченості енергєтичнши ресурсами /степінь автономності, стійкість зв’язків з джерелами одержання енергії/;

2.4 - зпбезпєчонності трудовими ресурсами / кількісний та

г.паліфікоційний склад, джерела поповнення недостатнього кадрового потенціалу/, ’

-- - ІЗ -

Мал. І. Схема оцінних показників надійності будівельних фірм

3-й блок включає показники, які характеризують фінансовий стан будівельної фірми;

3«І — приватної власності / відношення суми власних коштів до валюти балансу/;

• 3.2 - оборотності власних коштів /відношення товарообороту

до середьорічної вартості майна підприємства/;

3.3 - платоспроможності /ліквідності/ відношення поточних

актів до короткострокових зобов’язань /; '

3.4 - фінансової рівноваги / відношення суми джерел власних коштів; довгострокових позикових коштів до валюти балансу/.

. 4-й блок включає показники, які характеризують соціально-

психологічний портрет відповідальних осіб фірми: '

4.1 - цільові спрямовашості особистості / психологічна установка на виконання взятих на себе зобов’язань/;

4«2 - потенціальних можливостей /здібностей/ особистості;

4.3 - психо-фізичного здоров’я.

Алгоритм формування оцінкоі моделі представлений на мал.2.

Співвідносна важливість оцінних показників веередені блока й між блоками визначена різними експертними методами.

Обробка експертних даних здійснювалась методами математичної статистики та продемаструвала достатньо високу надійність результатів. . .

Усі показники оцінюються за допомогою єдиної бальної системи / як правило, ІО-бальної/.

2.4. Аналіз досвіду впровадження оцінних моделей при форыу-пянні та реалізації єдиних будівельних контрактів показав у цілому високу практичну значимість і доцільність їх використання, а також виявив деякі проблеми, які потребують подальшого вирі-¡'.'СПгІЯ окремо.

** - 15

Мал. 2. Блок-схема побудови оцінної моделі

Виявлення глобального критерію

- мети дослідження

Формування граничного циклу рівнів UQíLRi] р

Л -- і _____________________1

_L

[Виявлення оцінних характеристик

J3 — рівня . . З

Аналіз декомпозиції оцінних характеристик 5

Виявлення співвідносної важливості ранжирування характеристик різнили способами g

дереві ркаш>-^^^ <гігодаенності результатів^ - ^-тмнглгоування ні Аналіз процесу ран-.'кирування

Да

Визначення питомої ваги „

для кР -характеристик 9

* * _________________¿______

Декларація про відсутні сті

МеТОДИКИ ОЦІНКИ jg

Оцінка характеристики

_____уГШ_Д

Умовні позначки -

К - оцінна характеристика СВр- cansé '

г - порядковий номер характеристиці J5 -рівня

jf - питома вагпД'/1-Харак-с теристики '

X - оцінка в балах .

Упровадження здійснювалось підприємством "Центр-персонал"

/за безпосередньою ртзста дисертанта/ при виконанні робіт з реконструкції комплексу споруд на виробпичоду об’єднанні 32>3 "Серп і Молот” /м. Харків/о

Підбір учасників єдиного контракту на конкурсній основі за допомогою прокоиоЕаїшх оцінних моделей показав, цо при високій інтегральній оцінці поруаень контрактних умов з вини учасників не було. ; , ..

Слід звернути увагу, що кількісні параметри моделі, тобто співвідносне важливість сціншх показників виявлялась у кожному конкретному випадку, виходячи із потрібної ЦІЛЬОБОХ установки. . Експертна рада, крім праційників впроведаувального підприємства, глгі спеціалізуються на конкретній діяльності, вкяачала також ви-коназців-учасників / як потенціальних, так і .відібраних/ єдиного контракту. Такім чином* оцінна.модель була документом, який встановлював єдині правила гри, заздалегідь відомі всім контрагентам. • .

, При виявленні співвідносної важливості оцінних показників найбільш вірогідні та доступні результати були одержані за допомогою иерегламентовашіх бальних, оцінок. Спосіб парних порівнянь серед респондентів використовувався не так часто через деяку . його громіздкість. . ■. .. ..

Слід також відзначити важливість додержання контрактних умов з боку фірми по управління контрактом, особливо що стосується створення стюлулвачих умов. Там, де цього строго додержувались, не було випадків порушення. • .. .

Досвід показав, що нєобхідко.лредовдувати подальші дослідження та розробки, особливо'а питаннях оцінки соціально-психоло-

річного статусу ocití, які прпГмають рішення. Треба вдосконалювати методики їх оцінки із залученням спеціаліотів-психоло-гіз і розробкою діалогових систем.

ОСНОВНІ БИСШШШ ТА ПРОПОЗИЦІЇ

І. Одніс» з найбільш ефективній: і нздійнкх рорм організації велкіап: будівельних програм з реалізація її: за єдиними бу--дізельнигш контрактами "під гогач" sa допомого» іюлшірингоьих спеці алі зозаніїх фі рм.

Я. В умовах порзходу до ринку оціьпз учяснккії) інвестиційного будіззльного процесу значною мірса спряяз гмекшьнно втрат від порушення контрактних умов.

3. Сцінпа модель учасників будівництва повинна бузи комплексною та лклвчати організаці Гіш-технолсгічні, ресурсні, фінансово-екононічні та соціально-психологічні аспекти.

4, Виявлення набору оціните показників, об'єднаних у едчкий іфіггзріП, дяе ).іо;гаізість підбору контрагентів будівельного контракту, виходячи із іюіїбіяш повного сддосолеіпія інтересів опокнвача /замовнигсл/ в сфоктквносяі та нпдсйності...

.. 5. Ефективність а позиції замовника при формуванні та реалізації будіпелььих ярогрпи позинна оцініззотпел я:: відношення прибутку надведеному в діл підпрасказді до капітальних вкладень з урахування?.! фактору часу, який іщзховуе вплив три-валасті інвестиційного процесу,. разподіду капітальних вкладень у часі, інфляційних процесів, a Talcos фактсп;.. ризику............

G. При..формуванні оцінної моделі повинно бути іфзхуаяцл співвідносна значимість різних оцінник показників, лкі ,цол;уть залежати від ситуаціПних умов. ’

7. Алгоритм формування і реалізації оцінної моделі підбору контрагентів єдиного будівельного контракту, реалізованого у вигляді робочої програми на ПЕОМ, сприяє практичному використанню моделей у інвестиційній діяльності.

8. Подальші дослідження рекомендується проводити у таких напрямках:

. - створення оцінних моделей для учасників інвестиційного

процесу, які представляють собою ринкову інфраструктуру /банків, страхових компаній і т.д.У;

- гіідвищення точності економічних розрахунків завдяки накопичення масиву статистичних даних;

- удосконалення алгоритмів розрахунку зэ допомогою створення потужної діалогової системи.

Основні положення дисертації опубліковані в таких роботах: .

1.Иучма O.A. /в соавторстве/. О формировании банка данных персонала управления,- Тезисы выступлений на П международной научно-практической сессии "Проблемы формирования и развития управленческого потенциала в условиях перехода к рынку".-Минск, 1992,

2.Кучма O.A. / в соавторстве/. Формирование и реализация инвестиционных програш по единым строительным контрактам. Экономика, организация и управление в строительстве. Экспресс-информация.- М.: ВНИИНТПЙ, 1993, вып. 5.