Механизм приватизации промышленных предприятий тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Коротич, Елена Борисовна
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Механизм приватизации промышленных предприятий"
ХАРКІВСЬКИЙ ЙІЖЕНЕРКО-ЕКОНОМІЯНИЙ ІНСТИТУТ
ГГО (1.
На правах рукопису
КОРОТИЧ ОЛЕНА БОРИСІВНА МЮ іНІЗМ ПРИВАТИЗАЦЇЇ ПРОМИСЛ)ВИХ ПІДПРИЄМСТВ
Спеціальність 08.00.05. - "Економіка, планування, організація упразління народним господарством та його галузями /промисловість/"
Автореферат дисертації ка здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук
Харків-1993
Робота виконана на кафедрі бізнесу та підприємництва МІЖ при Харківському інженер но-економічному інституті.
Науковий керівник - доцтор економічних наук, професор В.М.ГРИКЬОВА
Офіційні опоненти: доктор е ко ко мі вдих наук,
професор, академік Академії економічних наук України С.Г.ГАЛУЗА,
' кандидат економічних наук,
доцент Л.В. СОКОЛОВА.
Провідна організація - Акціонерне тозариство "АВТРАМАТ"
/м. Харків/.
Захист відбудеться "/£" ?/¿У1993 р. на засіданні спе-
/ <У V 1
іііалізованої ради, К 068.21.01, по присудженню наукового ступеня кандидата екокот^шх наук у Харківському інженерно-екокомі гко^ інституті за адресою: 310001, Харків, пр. Леніна, 9-а.
З дисертацією молна ознайомитися в бібліотеці Харківського інженер но-еко гамі едого інституту.
Автореферат розісланий "//'У././'/С«'?. 1993 р.
Вчений секретар спе'ііалізованої ради, кандидат економічних наук доцент
1.1. Актуальність проблеми. Становлення ринкової економіки України перш аа все пов’язане зі зміною відношень власності.
Тому зараз особливу актуальність набула проблема приватизації промислових підприємств. Перехід державних підприємств до іншої фэрми власності є складним та багато аспектним процесом, здійснення якого об’єктивно обумовлює необхідність розробки спеціального організаційно-економічного механізму приватизації, що може бути адаптований' до конкретних обставин.
В екогамі-цній літературі широко освітлюються результати досліджень та практичний досвід в галузі приватизації /Л.Абал-кін, П.Буніч, Ч.-Й.Бенг, Т.Ковальчук, В.Медведев, Г.Попов,
В.Ревенко, В.ї’утгайзер, В.Тарасов, В.Черняк/. Значна увага надається рішенню таких питань, як пошук найкращої з точки зору ефективності виробництва фзрми' господарювання, вибір способу приватизації конкретних промислових об’єктів, розподіл власності між новими співвласниками підприємства. З'являються також окремі спроби глобально підійти до обгрунтування структури процесу приватизації /П.Елікер, Г.Джонсон/.
Проте недостатня комплексність і глибина рішення проблем приватизації стримує темпи практичного здійснення нього процесу.
Це свідчіть про необхідність проведення подальших досліджень в галузі уточнення теоретичних положень та методичних підходів до розробки механізму переходу державних підприємств до інших фэрм власності, що і обумовило вибір теми дисертаційної роботи.
■ 1.2. Мета та задачі дослідження. Мета роботи полягає у теоретичному обгрунтуванні та науко во-прикладній розробці підходу до формування цілісного механізму приватизації промислових
підприємств, реалізація якого буде сприяти підвищенню ефективного використання їх виробничого потенціалу.
Для досягнення поставленої в роботі мети були вирішені такі задачі: '
узагальнення та розвинення теоретичних положень процесу приватизації;
аналіз існуючих підходів до вибору форм і методів приватизації; .
обгрунтування структури механізму приватизації промислових підприємств; .
зіставлення різноманітних форм господарювання за найбільш інформативними ознаками; . ,
обгрунтування підходів до вибору способів приватизації для різних груп підприємств та конкретних об’єктів;
розробка методичного забезпечення розподілу коштів підприємств між членами трудового колективу.
1.3. Предмет і об’єкт дослідження. Предметом дослідження с
процес переходу державних підприємств до нових форм господарювання на основі зміни відношень власності. ' '
За об’єкт дослідження вибрані промислові підприємства, що підлягають приватизації.
1.4. Загальна методика дослідження. Теоретичною та методологічної) основою дисертаційної роботи були концепції приватизації , що пропонуються вітчизнтіми та зарубіжними вченими-еконо-містами, дослідження в галузі практичної реалізації перетворення державних підприємств, а також законодавчі акти Верховної Ради України і нормативні документи Кабінету Міністрів України.
Виконані дослідження проведені з використанням законів і категоріального апарату діалектики, ряду загальнонаукових мето-
дів: сходження від абстрактного до конкретного, аналіз, порівняння, синтез, систематизація, узагальнення, ідеалізація, уявний експеримент. Поряд з ицм в роботі•використані такі спеціальні наукові методи, як статистичний і кореляційний аналіз, імітаційне моделювання та ситуаційний підхід.
В процесі проведення досліджень використані публикації, що освітлюють питання роздержавлення економіки та приватизації підприємств в нашій державі і за кордоном, переходу України до ринкових умов господарювання за рахунок розширення сфери дії нових форм власності, а також результати наукових розробок, які виконані за безпосередньою участю автора на кафедрі бізнесу та підприємництва Харківського інженерно-економічного інституту.
Представлені в роботі результати дослідження базуються на даних статистичної звітності промислових підприємств. України як опублікованих, так і одержаних у процесі проведення обстеження об’єктів Харківського регіону.
1.5. Наукова новизна дисертаційної роботи полягає у такому:' уточнено сутність та зміст процесу приватизації, його місце в установленні оптимального співвідношення різноманітних форм власності;
розкрито поняття механізму приватизації та запропонована його структура; .
розроблена комплексна характеристика існуючих форм господарювання; '
запропоновано прогиінфляційний механізм індексації вартості державного майна на момент внесення коштів юридичною або фізичною особою, яка одержує його у власність;
обгрунтована необхідність урахування повної вартості майна об'єктів, що приватизуються, на базі імітаційного моделювання
характеристик підприємств; .
доведена доцільність введення вартісних обмежень на викуп державних підприємств у власність трудових колективів на основі ситуаційного підходу;
подані рекомендації щодо вибору способу приватизації промислових підприємств та груп об’єктів у залежності від набору джерел, що залучаються для сплачення вартості майна;
розроблена методика розподілу коштів підприємства серед працівників, яка забезпечує високу ступінь адаптації до конкретних умов. '
1.6. Практичне значення. Практична цінність дисертаційної роботи полягає в розробці методичних рекомендацій, реалізація яких буде сприяти підвищенню обгрунтованості вибору нової фзрми господарювання і способу приватизації щодо кожного конкретного об’єкту, а також забезпеченню соціальної справедливості розподілу коштів підприємства між членами трудового колективу. Це дозволить підвищити в цілому ефективність переходу державних підприємств до нових фзрм власності.
Розробки можуть бути застосовані на об’єктах різноманітних галузей промисловості, що приватизуються, і нарівні приватизаційних комісій. Поряд з цям пропозиція з індексації вартості майна на момент внесення платежу може бути використана на державному рівні в процесі реалізації заходів приватизації.
1.7. Реалізація роботи у промисловості. Викладені в дисертації висновки та пропозиції знайшли конкретну реалізацію в АТ "АВТРАМАТ". Економічний ефект від впровадження склав 203 тис. карбованців /в цінах 1992 р./.
1.8. Апробація роботи. Основі положення і результати до-
сліджень доповідались, були обговорені та одержали ухвалу на таких науково-практичних конференціях: міжнародній /Вороніж, 1992/, українських /Харків, 1992, 1993; Київ, 1993/, міській /Харків, 1993/. .
1.9. Публікації. За результатами досліджень надруковано 8 наукових праць загальним обсягом 3,76 д.а.
1.10. Об’єм і структура роботи. Дисертація складається з вступу, трьох глав та висновку, містить 127 сторінок машинописного тексту, 16 таблиць, 8 рисунків і список літератури, який має . ЮІ найменування.
2. ЗМІСТ РОБОТИ
У вступі обгрунтована актуальність теми дисертації, сформульована мета, задачі, предмет і об’єкт.проведеного дослід-ісення, подані його теоретичні та методо логічні основи, викладена наукова новизна роботи та практична цінність одержаних ре-іультатів.
У першій главі - "Теоретичні основи приватизації про мис ло-іих підприємств" - розкрита сутність приватизації, що дозволяв ірозуміти зміну змісту цього процесу, форми прояву і місце у істановленні оптимального співвідношення різних фзрм власності, “роаналізовано існуючі підходи до вибору фзрм і методів пере-ворення державного сектору економіки, що реалізуються у різних раїнах, надані конкретні рекомендації щодо удосконалення дію-ої в Україні Програми приватизації, запропоновано організацій-о-економїчний механізм приватизації, виявлено його складові,
о потребують подальшої поглибленої розробки.
У другій главі - "Аналіз основних фірм господарювання і арактеристик об’єктів, що приватизуються” - подана комплексна
характеристика існуючих форм господарювання, проведено всебічний аналіз співвідношень економічних показників, що визначають вартість майна і можливості викупу об’єктів, які приватизуються, у власність працівників, запропоновано протиінфляційний механізм індексації вартості майна, що приватизується. Поряд з цим виявлено значні розбіжності основних характеристик трудового внеску працівників у створення коштів підприємства і доведено необхідність обов’язкового урахування під час розподілу коштів підприємства як заробітної плати, так і стажу роботи на підставі відсутності між ними суттєвого взаємозв’язку.
У третій главі - "Методичні основи реалізації механізму приватизації" - на базі імітаційного моделювання характеристик промислових об'єктів обгрунтована необхідність під час вибору способу цриватизації ураховувати повну вартість майна, що приватизується*, і вводити істотні обмеження застосування у процесі перетворення державних підприємств викупу майна у власність трудового колективу, розроблена методика підбору способу приватизації для конкретних об'єктів і іруп підприємств на основі ситуаційного підходу. Запропонована методика визначення частки кожного працівника у майні, що приватизується, яка має високу ступінь адаптації до конкретних умов розподілу коштів підприємства.
У висновку викладні основні теоретичні висновки дисертаційної роботи, узагальнені результати розробок, які одержані у процесі дослідження. .
3. ОСНОВНІ ГОЯЖЕННЯ І ВИСНОВКИ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ >
3.1. Уточнені поняття сутності та змісту приватизації. У своїй сутності приватизація є процес перетворення у приватну,
будь-якої іншої форми власності як державної, так і колективної або рух через послідовну зміну форм господарювання від державної до приватної. Зміст приватизації у тепфішній час в основному полягає у передачі /на безкоштовній або коштовній засаді/ громадянам, і державним юридичним особам державного майна у приватну або колективну власність. Поряд з різноманітними способами прояву змісту приватизації, які відповідають перетворенню державних підприємств шляхом зміни фзрми власності, з’являються такі форми цього процесу, як акціонування колективних підприємств, випуск у вільний цродаж акцій закритих акціонерних товариств, перехід колективних підприємств у приватну власність і т.і. Отже, з пливом часу зміст приватизації розширюється, що сприяє повнішому прояву сутності нього процесу.
Щодо зміни форм власності на державних підприємствах приватизація входить у поняття роздержавлення, яке включає в себе всі заходи по скороченню втручання держави у соціальну, економічну та політичну сфери життя суспільства. У той же час перетворення колективного підприємства, наприклад, в акціонерне товариство , що відбувається у процесі приватизації, вже не є складовбю частиною роздержавлення, через те, що не стосується майна, яке перебуває у державній власності.
3.2. Обгрунтовані місце і роль приватизації У встановленні оптимального співвідношення різних Зррм власності. Приватизація
- процес односторонній, так, державне або колективне підприємство може стати акціонерним товариством забитого чи відкритого типу, і далі - приватним. Якби процес приватизації не мав протидії, то всі підприємства наприкінці були б приватними. Але паралельно з рухом від форм господарювання з великою мірою усуспільнення засобів виробництва до тих, де майном володіють фі-
зичні власники, відбувається перетворення де-яких приватних підприємств у колективні або. державні, а також у різноманітні акціонерні товариства.
Процес, протилежний приватизації, може бути названий про-типриватизаиіею. Обидва процеси неприходячі, рівноправні, знаходяться у діалектичній єдності і разом сприяють встановленню оптимального співвідношення різних фзрм власності. Частина підприємств, шукаючи найбільш ефективні для них форми господарювання, змінюють свій стан у межах приватизації, інші - у междх протиприватизаціг, проте результатом стає загальне підвищення ефективності економіки держави. Таким чином, співвідношення різних форм власності стає оптимальним, бо йзго іфитерій - найвищий рівень ефективності виробництва у. конкретно-історичних умовах розвитку держави.
Об’єктивна необхідність активного сприяння процесу приватизації на сушеному етапі обумовлена суттєвою перевагою державного сектора економіки.
3.3. Розкрито поняття механізму приватизації та запропонована його структура. Механізм приватизації являє собою систему послідовних взаємопов’язаних дій, що грунтуються на наукових методичних розробках та забезпечують перехід від державної власності до колективної та приватної, а також від колективної до приватної з одночасним зростанням ефективності виробництва як на підприємствах, що змінили форму господарювання, так.і в економіці країни в цілому.
Механізм приватизації промислових підприємств повинен сприяти розв’язанню діалектичного протиріччя між створенням кожним конкретним членом суспільства будь-якого майна /матеріального чи інтелектуального/ і відчужденням йзго від володіння,
користування та розпорядження шм майном. Інакше кажучи, механізм приватизації покликаний розв’язати актуальне протиріччя між продуктивними силами і виробничії.™ відносинами, тобто відношеннями власності.-
У процесі дослідження етапів приватизації в дисертаційній роботі запропонована структура механізму реалізації цього процесу /рис. І/. Нормування механізму, приватизації та обгрунтування підходу до його реалізації передбачає перш'за все поглиблену проробку таких найбільш важливих його складових частин, як вибір нової фзрми господарювання і способу перетворення підприємств, а також розподіл власності серед співвласників.
3.4. Розроблена комплексна характеристика основних Дорм
господарювання. Кажній формі господарювання притаманні власні визначальні риси щодо належності прав; власника; додержування інтересів держави, членів суспільства, трудових колективів та окремих црацівників; внутрішніх стимулів до розвитку виробництва; вирішення соціальних проблем трудових колективів; забезпечення зростання доходів працівників. У дисертаційній роботі доведено, що вибір нової форми господарювання в процесі реалізації механізму приватизації доцільно здійснювати на грунті їх комплексної, характеристики, що наведена у табл. І. Серед існуючих форм господарювання неможливо виділити таку, яка змогла б стати найбільш прийнятою для всіх без винятків підприємств, тому до вибору слід підходити з урахуванням конкретних умов перетворення об’єктів приватизації. ■
3.5.’Запропоновано протиінфляційний механізм індексації ■ вартості державного майна. Разраховані шляхом індексації вартості основних виробничих фондів, оборотних засобів та капітальних вкладень, а також номінальна вартість майнових приватизацій-
^ ¡Намір змінити
форму
госпо-
дарю^
вання
на
під-
приє-
мстві
2____І____
Обстеження фінансово -економічного . стану, підприємства
(Прибуток
Рівень
рентабе-
льності
Вартість
основних
іфзндів
Ступінь
зносу
/І&ждів
Вартість оротних
зар1
f/pooi Лзасобів
Кількість
праців-
ників
^Розмір
капітало-
вкладень
^Активи і пасиви
ЇЗагаль-
Îna оцінка вартості підприємства 'з зраху-,ванням стано-івища на ринку
Державне під-приєм-л C.TBQ.
Вибір нової форми господарювання
Урахування Можли-форми гос- • ві фор-подарюван- ми гос-ня, яка подарю-застосову- вання зться _______________
Колективне 'підприємство
Закри
те ак'
ЦІОНЄ' рне товариство Щ~ [крите 'акціо-кнерне ТОВа-іШСТВО
l Цри-'ватне 'під-• приєм-ство
Колективне під-приєм-Н' ство
\ч
Закри-
те ак-
ціоне-
рне
това-
риство
Від-
крите
акціо-
нерне
то ва-
риство
Підбір способу приватизації
/викуп трудовим колективом безпосередньо або -через V оренду з викупом .
/акиіонування майна підпри емства та продаж акцій і членам трудового колективу
/розподіл майна на акші-та розповсюдження їх серед \членів трудового колективу
/випуск акцій на все майно та їх продаж ня аукціоні з '■-захуванням пільг колективу
/акшонування майна трУдового колективу з продажем ^частини акцій через оіржу
випуск акцій на майно, що придбавається, та продаж \їх через фондову біржу
/продаж на аукціоні або за конкурсом з надходженням 'коштів на користь держави
/продаж на аукціоні або за конкурсом з розподілом вилучених коштів у колективі
/скуповування акцій у приватне володіння за рахунок 'пропонування високої мни
ІРозпо-діл % КОШТІВ . серед нових співвласників, реєстрація прав
гт~
Перехід до функціонування підприємства з новою формою господарювання
Рис. І. Структура механізму приватизації промислових підприємств
' Таблиця І
Комплексна характеристика основних форм господарювання
&>рми Належність прав Додержування інтересів Внутрішній -стимул до розвитку виробництва Вирішення соціальних проблем трудових колективів Забезпечення зростання доходів працівників
дарю- вання дер- жави усіх членів суспі- льства трудо- вого колек- тиву праців- ників
воло- діння кори- сту- вання розпо- рад- ження
Державне підприємство дер- жава дер- жава та тру- довий коле- ктив держа- ва повне часткове у вигляді податку част- кове як члена суспільства дуже низький із-за відсутності особової заінтересовано сі працівників у значній мірі залежить від державних супсидій окремим галузям доходи невисокі внаслідок випуску некон-куренто спроможної продукції і регулювання пін
Орендне державне підприємство дер- жава дер- жава та тру- довий коле- ктив держа- ва повне часткове у вигляді податку повне частко- ве низький, з 'являється ТІЛЬКИ 3 перспективою викупу вільний розподіл прибутку дозволяє розширити коло вирішуваних проблем доходи зростають у взв’язку з більшою свободою у виборі видів продукції, що випускається
Колек- тивне підпри- ємство тру- довий коле- ктив тру- довий коле- ктив трудо- вий колек- тив тільки у ви-гледі податку тільки у ви-гладі податку повне часткове як члена суспільства низький в результаті то го, що нікому конкретно майно не належить рішення'широкого кола соціальних проблем працівників незалежно від трудового внеску значний зріст виплат в результаті дуже низьких відрахувань на переоснащення виробництва
Форми госпо- дарю- вання Належність прав Додержування інтересів Внутрішній стимул до розвитку виробництва Вирішення соціальних проблем трудових колективів Забезпечення зростання доходів працівників ■'
Дер- жави усіх членів суспі- льства трудо- вого колек- тиву праців- ників
воло- діння кори- сту- вання розпо- ряд- ження
Закриті акщо- НфНІ товари- ства члени колективу,що мають акиії тру- довий коле- ктив члени трудо- вого коле- ктиву, що мають акції тільки у вигляді податку ТІЛЬКИ У ВИГЛЯДІ подат- ку повне у вигляді дивідендів та як члена колективу невисокий, тому що дивіденди не, порівняні 3 заробітною платою достатньо широке, але часто створюються персональні соціальні рахунки значний зріст за рахунок виплат дивідендів та в результаті низьких відрахувань на переоснащення виробництва
Відкрите акціонерне товариство акці- онери акці- онфи та тру- довий коле- ктив акціо- нери у вигляді податку і регулятору інве- сти- цій відно- сно повне част- кове як акціонера і члена суспільства, колективу підвищується внаслідок урахування інтересів сторонніх акціонерів рішення соціальних проблем обмежене фінансовими інтересами сторонніх акціонерів зріст доходів, обмежений потребою у розвитку виробництва і виплатою дивідендів стороннім акціонерам
Приватне підприємство фізи- чна особа фізи- чна особа і тру- довий коле- ктив фізич- на особа у вигляді податку У вигляді податку част- кове часткове як члена суспільства дуже високий внаслідок особової заінтересованості власника компенсується виплатою високої заробіт ної плати зріст доходів обмежений по-•требою у розвитку виробництва
• ІЗ '
них сертифікатів у теперішній час непорівняні як з доходами підприємств, так і з наявністю коштів у громадян країни. Задля забезпечення їх відповідності між собою поірібен'постійно дію- 1 чий механізм, який може бути таким: вартість підприємства та номінальна,вартість майнового сертифікату індексується згідно з реальним зростанням цін /за даними статистичних служб України/ на момент внесення коштів з будь-якого джерела у рахунок виплати вартості об'єкта, що приватизується. Так, якщо підприємство викуповується одночасно у власність трудового колективу або приДУаваеться іншими особами за нехомерційним конкурсом, то вартість майна підприємства збільшується на установлений державними органами індекс зростання цін у відношенні до діючих на момент переоцінки балансової вартості підприємства. Причому розрахунок нової вартості робиться не на період прийняття рішення приватизаційною комісією, а повинен ураховуватися день, декада або місяць перерахування коштів за майно, що придбавається. Поряд з перерахунком вартості майна підприємства у стільки ж разів збільшується вартість приватизаційного сертифікату, яка визначає суму, що викуповується трудовим колективом у відповідності з установленими пільгами. Якщо підприємство перетворюється у відкрите акціонерне товариство, то невикуплені трудовим колективом акції поступають у вільний продаж чдрез аукціон за цінами, що визначаються вартістю майна, перерахованою на момент аукціону або заздалегідь встановлений термін оплати. При цьому, кожний громадянин України зможе реально придбати акції державних підприємств, що приватизуються, за власний сертифікат, купівельна спроможність якого підвищиться і буде відвідати іншим джерелам платежу. У випадку, якщо викуп підприємства у
власність трудового колективу буде здійснюватися у продовж кількох років, то неоплачена частина вартості майна повинна коленого разу індексуватися на момент внесення коштів у рахунок ії сплати.
Запропонований проти інфляційний механізм забезпечує: додержування інтересів держави, у власності якої знаходиться більшість промислових підприємств, за рахунок: прискорення процесу приватизації шляхом вирішення питання відносно ціни майна, що передається новим власника»; зросту коштів, які надходять у місцеві і державний бюджет за рахунок продажу майна за цінами,
• що враховують темпи інфляції; переходу підприємств до тих форм господарювання, які будуть стабільні у продовж декількох років і дозволять на основі довгострокового планування розвивати виробництво , підвищуючі тим самим ефективність економіки країни в цілому. Він також дає можливість кожному членові суспільства зробитися власником на грунті застосування безкоштовної передачі частини державного майна у наданих законодавством розмірах,-а власність, отримана громадянином за приватизаційний едзти-фікат, буде виражена у реальних цінах і таким чином може принести істотні дивіденди. У той же час трудові колективи, що мають можливість викупу у власність майна свого підприємства за реальними цінами, можуть стати їх повноправними власниками.
3.6. Рекомендовано вибір способу приватизації для груп підприємств і конкретних об’єктів на основі ситуаційного підходу до набору джерел коштів, які необхідні для викупу майна. Проведені з застосуванням імітаційного моделювання характеристик промислових підприємств дослідження показали, що вартість майна, яке приватизується, в більшості випадків значно відріз’ нявться від балансової' вартості основних виробнишх фондів. Це
дозволило обгрунтувати необхідність під час підбору способу приватизації поряд з балансовою вартістю основних виробничіх фондів в обов’язковому порядку ураховувати також ступінь їх зносу, вартість оборотних засобів і капітальних вкладень.
Ситуаційний підхід до набору джерел коштів, що залучаються в разі викупу майна об’єктів приватизації у вчасність робітників, дозволив виявити дві найбільш показні групи підприємств промисловості, що можуть бути придбані трудовими колективами за рахунок існуючих співвідношень вартості майна та одержуваних прибутків. Це підприємства з значною мірою зносу устаткування га високорентабельні виробництва. Ініціатива трудових колективів направлена на придбання в основному високорентабельних підприємств з високою фондоозброєністю, тобто тих, що і без зміни Еорми власності дають значний доход у державний бюджет. Перетворення таких підприємств у колективні або закриті акціонерні 'овариства вимагає відволікання значної частини прибутку на вигул майна, що приводить до зниження ефективності подальшого функціонування виробництва, що приватизується. Крім того, пере-:ід високорентабельних підприємств у власність трудових колек-ивів не допускає до володіння ефективним виробництвом інших шенів суспільства. Отже, застосування таких способів привати-ації промислових підприємств, як викуп за альтернативним пла-ом або через оренду, повинно бути істотно обмежене, виходячи з озміру вартості майна підприємства, що припадає працівникові.
Більш детальний розподіл підприємств на груш щодо набору зштів, які залучаються у випадку викупу майна у власність тру-звих колективів, здійснено на грунті використання запропонова-зго в дисертаційній роботі алгоритму, що також реалізує ситуа-ійний підхід до вибору способів приватизації. Для кожної групи
рекомендовані певні найбільш доцільні з точки зору задоволення інтересів трудових колективів, держави й усіх членів суспільства способи приватизації об'єктів.
До першої групи можна віднести підприємства, для викупу яких достатньо залучення коштів з приватизаційних майнових рахунків членів трудових колективів. Підприємства цієї групи без сумнівно повинні бути передані у власність працівників без яких-небудь перешкод /крім випадків заборони на цриватизацію подібних виробництв/ і в найбільш стислий Тфмін. До другої групи слід віднести підприємства, майно яких може бути викуплено з використанням річного прибутку без залучення власних коштів працівників. У даному випадку викуп може бути доцільним, яицо з прибутку необхідно направити кошти, що не перевищують половини суми номінальних вартостей приватизаційних' сертифікатів членів трудового колективу. Якщо задля викупу цього недостатньо, то слід віддати перевагу перетворенню у відіфите акціонерне товариство. У третю групу входять підприємства, де робітники внаслідок тих або інших обставин не бажають вкладати у приватизацію власні кошти, але мають можливість викупити майно за рахунок прибутку, що одержується у продовж кількох років, або кредиту. Тут теж необхідно обмежитися тією ж сумою,'ще і У другій групі, створюючі переважно відкриті акціонерні товариства. Дз четвертої групи відносяться підприємства, які можуті бути викуплені за рахунок сертифікатів та пільгового придбанн. майна по балансовій вартості за власні кошти працівників. Такі підприємства повинні бути передані у власність трудових колективів, не затримуючі періоду о,чікування приватизації, коли вкладення коштів у розвиток виробництва мінімально внаслідок н стабільності становища. У п’яту групу входять підприємства, як
крім сертифікатів і власних коштів працівників повинні використовувати прибуток. Найдоцільніший у даному випадку спосіб приватизації - відкритий продаж цінних паперів, що не викуплені трудовим колективом, на аукціоні, як і для підприємств шостої груш, працівники яких не мають коштів для викупу майна.
Запропонований розподіл підприємств за групами у залежності від складу джерел коштів, що можуть бути залучені для викупу майна у власність трудового колективу, не виключає індивідуального підходу до кожного конкретного випадку. Проте групування підприємств визначає направленість розробки плану приватизації об’єктів як приватизаційними комісідои, так і трудовими колективами, або керівництвом підприємств.
3.7. Розроблена методика розподілу коштів підприємств між співвласниками. Персоніфікація коштів підприємств повинна відбуватися з урахуванням трудового внеску кожного працівника у створення майна, що приватизується. Найважливішими показниками трудового внеску працівника е його заробітна плата та стаж роботи на підприємстві. Проведений кореляційний аналіз довів, що заробітна плата працівників практично не залежить від стажу їх робо'ги на підприємстві. Тому у розробленій методиці розподілу коштів підприємства серед співвласників одночасно ураховуються обидва показники.
Базова формула визначення частки коштів підприємства, яка
трудового внеску працівника та усього трудового колективу у створення майна, що приватизується:
припадає працівникові
грунтується на співвідношенні
(£)і _ ПЗі Сі
/і/
де П - сума коштів підприємства, що розподіляється сдзед працівників, крб.; Зі - заробітна плата ¿-го працівника за останній/рік /середню за весь період роботи на підприємстві визнаадти неможливо у зв'язку з непорівняністю сум внаслідок інфляції/, крб.; Сі - стаж роботи ¿-го працівника на підприємстві, років; ЗіСі - трудовий внесок і-го працівника у створення майна, що приватизується; І = І, , р,е%/У -
кількість працівників на підприємстві, чол.
Щоб метод розрахування частки коштів, який припадає працівникові, мав гнучкість, можливість адаптації до особливостей , індивідуальних характеристик підприємства, обраному способу приватизації і періоду утворення майна, що розподіляться, був введений спеціальний коефіцієнт, який дозволяв стискувати ста-жовийряд навколо середнього значення стажу на підприємстві.
Стиск стажового ряду уявляв собою звуження меж змінювання значень стажу роботи, тобто практично застосування приведеної величини цього показника. Необхідність використання такого способу обумовлена існуючим діапазоном варіації частки коштів підприємства, яка нараховується працівникам з найбільшим і найменшим стажем. Наприклад, якщо на підприємстві стаж працівників змінюється від І до 45 років, то без застосування коефіцієнту стиску стажового ряду за однакової заробітної плати працівник з найвищим стажем буде мати кошти, що приблизно у 45 разів перебільшують частку працівника, який нещодавно став до роботи. Якщо таке розходження у коштах на рахунках членів одного трудового колективу може бути допущене у разі одночасного викупу майна підприємства, то при поетапному сплаченні вартості майна, що приватизується, це не прийнятно, тому що не буде додержуватися принцип соціальної справедливості. ,
Необхідна ступінь стиску статевого ряду у кожному конкретному випадку обумовлена тим, у якій мірі треба знизити реальне розходження значень стажу працівників, щоб забезпечити оптимальний розбіг значень часток коштів, що припадають членам трудового колективу.
Коефіцієнт стиску сталювого ряду визначає приведену величину сталу кожного працівника підприємства ¡Сі /. Вона розраховується за такою формулою:
' Сі - с+ /2/
де С - середній стаж роботи на підприємстві, років; ¿2. - коефіцієнт стиску стажового раду. .
Шляхом підставлення приведеного сталу роботи у базову модель розподілу коштів підприємства одержана формула- розрахунку частки, що припадав кожному членові трудового колективу з урахуванням коефіцієнту стиску стало вого раду /$&і_ /•
. /з/
.ЕЗірСа-д* Сі]
і - 7
Найбільш прийнятне для конкретних у?,гав розподілу майна, що приватизується, значення коефіцієнту стиску стажо вого ряду можна розрахувати шляхом встановлення співвідношення найбільшої та найменшої часток коштів підприємства /Р/:
п - Ста.?' ~ ° Стіп у /4/
. £ сй - о "
де С тйХ та і піП- найбільше та найменше значення стажу роботи на підприємстві, років.
Результати розподілу коштів підприємства /за реальними даними на січень 1993 р./ з використанням різних значень коефіцієнту стиску стажового ряду наведені у табл. 2. ,
го
Таблиця 2
Результати розподілу коштів підприємства за різними значеннями коефіцієнту стиску
Та- бель- ний номд? Заробітна ■ плата працівника Стаж роботи на підприємстві Доля коштів підприємства, що припадає працівникові /тис.крб/, з використанням коефіцієнту стиску, що дорівнює:
І 2 3 5 : 10
2 Г7585 ' 6,33 212,3 335,3 377,5 411,7 437,7
4 І45І9 27,25 .754,6 573,0 510,5. 460,0 421,6
7 14442 6,33 174,4 275,4 310,1 338,2 359,4
8 16268 29,75 923,0 681,4 598,7 531,5 480,5
II 12942 4,50 ПІ,І 223,7 262,3 > 293,6 317,4
12 8486 29,58 478,7 354,2 311,4 276,7 250,4
16 І688І 14,67 472,3 459,2 454,6 450,9 448,1
17 І250І 43,83 1045,0 695,4 575,3 478,0 404,2
24 І688Г 4,50 144,9 291,7. 342,2 382,9 414,0
ЗО 12880 3,92 96,3 215,3 256,2 289,3 314,4
33 12779 19,66 471,1 405,6 383,2 : 364,9 351,0
52 12693 13,42 324,9 329,8 331,4 332,7 333,8
73 10340 46,00 907,2 597,1 490,6 404,2 338,8
74 10647 '4,08 82,9 379,7 212,9 239,8 260,2
. 100 15276 31,33 912,8- 663,6 578,0 508,6 456,0
101 І5ЇЇ8 12,08 237,9 316,6 343,6 365,4 382,0
117 7988 13,42 204,5 207,5 208,5 209,4 210,0
118 12487 3,50 83,4 203,6 244,6 278,4’ 303,8
129 11203 47,25 1009,8 660,6 540,6 443,5 369,6
219 11347 1,00 21,6 157,4 204,0 241,8.' 270,4
Запропонована у дисертаційній роботі методика розподілу коштів між новими співвласниками майна підприємства універсальна і має високий ступінь адаптації до різноманітних конкретних умов. Це обумовлює її використання у таких ситуаціях:
розподіл власності між членів трудового колективу у процесі переходу через формування індивідуальних майнових рахунків до акцгонування колективного підприємства;
розподіл частини доходу колективного підприємства /вартості придбаного устаткування, коштів фнду соціального розвитку
і т.і./ між працівниками з урахуванням їхньої заробітної плати та стажу роботи;
щорічне нарахування на індивідуальні рахунки працівників частки вартісного еквіваленту майна, що.викуповується за альтернативним планом або через оренду;
визначення частки майна, що може бути викуплена кожним працівником за рахунок коштів з депозитного приватизаційного рахунку, якщо вартість майна підприємства, що припадає на одного члена трудового колективу, менше номінальної вартості серти- . фікату;
розрахування вартості майна підприємства, що може бути викуплено працівником за рахунок власних накопичень за балансовой вартістю, якщо кошти, що приватизуються, які припадають на одного члена трудового колективу, складають суму, що перебільшує номінальну вартість сертифікату менш ніж у 1,5 рази.
4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ НАДРУКОВАНІ У ТАКИХ РОБОТАХ ■
4.1. Гриньова В.М., Коротич О.Б. Выбор оптимальных способов приватизации предприятий на основе применения ситуашонного
подхода // Укр. наук.-практ.конф. "Маркетинг і управління інноваціями": Тези доп. - Ч.І. - Харків, 1993. - C. 19.
4.2. Гриньова В.M., Коротич О.Б. Механизм приватизации про-мшленных предприятий // Проблеми підготовки кадрів для роботи
в умовах ринкової економіки: Тези доп. Укр.наук.-практ.конф.
- Ч.І. - Харків, 1992. - С. 41-42.
4.3. Гриньова Б.М., Коротич О.Б. Повышение отдавд производственного потенциала на основе ускорения .приватизации // Міська наук.-практ.конф. з питань перспектив розвитку Харкова "Харків - XXI століття": Тези доп. - Харків, 1993. - С. 47-48.
4.4. Гриньова В.М., Коротку О.Б. Приватизация промышленных
предприятий. - Сімферополь: Анаюрт, 1993. - 76 с. '
4.5. Гриньова В.М., Коротич О.Б. Распределение собственности между совладельцами // Акціонерне діло. - 1992. - № 5-6. - ' C. III-121.
4.6. Гриньова В.M., Коротич О.Б. Ситуационный подход к принятию решений по выбору форм приватизацій предприятий // Ринкові механізми і управління у соціальних і економічних системах: Тези доп. міжнар.наук.-практ.конф. - Воронеж: БПІ, 1992. -
С. 42-43. '
4.7. Гриньова В.М., Коротич О.Б, Управління зміною форм власності у державі // Потенціал управлінських систем: питання формування та розвитку: Тези доп. наук.-практ.конф. - Ч. П. -Київ: КПІ, 1993. - C. 135-136.
4.8. Прокопенко М.Д., Гриньова В.М., Коротич О.Б. Распределение приватизируемой собственности между совладельцами промышленного предприятия // Економічні і соціальні умови пфеходу регіону до ринку: Зб.наук. робіт. - Донецьк: ІЕП АН України, 1992. - C. 13-19.