Методика и организация внутреннего аудита (на примере предприятий консервной промышленности потребительской кооперации Украины) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Шеремета, Галина Николаевна
Место защиты
Львов
Год
2000
Шифр ВАК РФ
08.00.12
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Методика и организация внутреннего аудита (на примере предприятий консервной промышленности потребительской кооперации Украины)"

Укоопспілка Львівська комерційна академія

РГ8 Ой 1 9 СЕЙ г"0)

Шеремета Ганна Миколаївна

УДК 657.6:334.5 Ш-49

МЕТОДИКА І ОРГАНІЗАЦІЯ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ (на прикладі підприємств консервної промисловості споживчої кооперації України)

60. іЬ

Спеціальність 08.06.04 - Бухгалтерський облік, аналіз і аудит

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

ЛЬВІВ - 2000

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі аудиту Львівської комерційної академії Укоопспілки.

Науковий керівник: доктор економічних наук, доцент,

Рудницький Василь Степанович, Львівська комерційна академія, завідувач кафедри аудиту.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор,

Гуцайлюк Зіновій Володимирович, .

Тернопільська академія народного господарства, завідувач кафедри аудиіу.

кандидат економічних наук, доцент Нашкерська Галина Володимирівна,

Львівський національний університет ім. І.Франка, кафедра обліку і аудиту.

Провідна організація: Київський національний економічний університет,

кафедра бухгалтерського обліку і аудиту в промисловості,

Міністерства освіти і науки України, м.Київ.

Захист відбудеться “ & ” 2000 року о ■ 1А. ” годині на

засіданні спеціалізованої вченої ради К.35.840.01. по захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук у Львівській комерційній академії Укоопспілки за адресою: 79005, м.Львів-5, вул.Туган-Барановського, 10.

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Львівської комерційної академії Укоопспілки за адресою: 79005, вул.Туган-Барановського, 10.

Автореферат розісланий “Д6” 2000 року

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради кандидат економічних наук, доцент Блонська В.І.

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Розвиток ринкових відносин в економіці України супроводжується зміною традиційного уявлення про внутрішньогосподарський контроль і його місце в системі управління підприємством.

Невідповідність роботи діючих контрольно-ревізійних служб споживчої кооперації вимогам ринкових перетворень вимагає удосконалення контрольної функції управління кооперативних підприємств шляхом запровадження внутрішнього аудиту.

Внутрішній аудит - це діяльність кваліфікованих працівників підприємства, спрямована на зменшення інформаційного ризику під час прийняття управлінських рішень. Розглядаючи внутрішній аудит як одну із форм внутрішнього контролю, що властива ринковій економіці, під інформаційним ризиком розуміємо ймовірність прийняття керівництвом неадекватних рішень внаслідок використання недостовірної інформації про діяльність підприємства.

Внутрішній аудит є основою оперативних, тактичних і стратегічних управлінських рішень, запорукою ефективного функціонування підприємств, підвищення їх економічного потенціалу і конкурентоспроможності на ринку.

Служба внутрішнього аудиту як складова частина системи управління підприємства функціонує під безпосереднім контролем та згідно із вказівками його керівництва.

На відміну від інших елементів внутрішньогосподарського контролю внутрішній аудит стосується усіх сфер діяльності підприємства: виробничої, комерційної, інвестиційної, фінансової, управлінської.

Мета внутрішнього аудиту полягає у пошуку шляхів оптимізації процесу господарювання підприємства в цілому і окремих його структурних підрозділів; експертній оцінці дотримання економічної політики підприємством (в тому числі і облікової); оцінці ефективності функціонування внутрішньогосподарського контролю тощо.

Внутрішньому аудиту властива максимальна оперативність, гнучкість, здатність виправлення помилок і удосконалення фінансово-господарської діяльності. Саме завдяки цим властивостям внутрішній аудит, на наш погляд, має значний потенціал для подальшого розвитку.

Розмежування аудиторського контролю на зовнішній і внутрішній є характерним для теорії аудиту в Україні і обумовлюється впливом міжнародної практики. Закордоном багато спеціалістів вважають, що сучасний бізнес взагалі неможливо здійснювати без системи внутрішнього аудиту. Внутрішній аудит є типовим для суб’єктів підприємницької діяльності (зокрема, великих корпорацій) країн з розвиненою економікою. Зростання диверсифікації і децентралізації діяльності міжнародних компаній, а також ускладнення організаційних структур управління посилює роль і значення органів внутрішнього аудиторського контролю.

Вивчення досвіду організації внутрішнього аудиту в країнах з розвинутою ринковою економікою є суттєвим для його створення та розвитку в нашій країні. Проте, механічне перенесення зарубіжної практики у вітчизняні умови певним чином обмежує цінність теоретичних розробок для діяльності працівників внутрікооперативного контролю. Тому у контексті практичної реалізації концепції внутрішнього аудиту у галузі консервної промисловості споживчої кооперації України необхідно поєднувати позитивний закордонний досвід і надбання традиційної ревізії фінансово-господарської діяльності підприємств.

Значний вклад у розвиток внутрішнього контролю і аудиту в Україні внесли праці відомих вітчизняних і зарубіжних економістів В.Д.Андреєва, Е.А.Аренса, М.Т.Білухи, О.С.Бородкіна, Ф.Ф.Бутинця, Б.І.Валуєва, П.І.Гайдуцького, А.М.Герасимовича, С.Ф.Голова, В.Г.Горелкіна, З.В.Гуцай-люка, І.П.Житної, В.П.Завгороднього, СЛ.Зубілевич, Г.Г.Кірейцева, Л.М.Крамаровського, М.В.Кужельного, А.М.Кузьмінського, В.Г.Линника, Б.МЛитвина, Ю.Я.Литвина, Дж.К.Лоббека, Є.В.Мниха, О.О.Петрик, Дж.К.Робертсона, В.С.Рудницького, В.К.Савчука, Я.В.Соколова, В.В.Сопка,

В.П.Суйца, Б.Ф.Усача, В.Я.Шевчука, А.Д.Шеремета, С.І.Шкарабана та ін.

В економічній літературі грунтовно висвітлені аспекти зовнішнього аудиту, у той же час недостатньо розкриті питання методології, методики і організації внутрішнього аудиту. Зародковий стан вітчизняного внутрішнього аудиту дещо обмежує наукові дослідження цього питання у зв’язку з браком практичного матеріалу. На даному етапі становлення аудиторської діяльності в Україні необхідним є формування системи внутрішнього аудиту і обгрунтування доцільності його впровадження.

Важливість зазначених проблем та необхідність їх теоретичного дослідження і практичного обгрунтування обумовили вибір теми дисертаційної роботи і вказують на її актуальність.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Львівської комерційної академії з теми “Перспективи розвитку споживчої кооперації України у ринковому середовищі” (номер державної реєстрації 0197Ш17310).

Кафедральна тема “Шляхи розвитку аудиту в умовах формування ринкових структур”, затверджена вченою радою Львівської комерційної академії 24 січня 1997 року, розробляється відповідно до тематичного плану науково-дослідних робіт Львівської комерційної академії.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає у визначенні сутності внутрішнього аудиту, вивченні особливостей його методики і організації в системі споживчої кооперації України. Реалізація даної мети вимагає постановки і вирішення конкретних завдань, а саме:

- обгрунтувати необхідність впровадження внутрішнього аудиту в консервній промисловості споживчої кооперації України;

- дослідити сутність і види внутрішнього аудиту;

- розробити конкретні методики внутрішнього аудиту у системі споживчої кооперації України;

-3- визначити концептуальні засади організації внутрішнього аудиту;

- розробити рекомендації щодо планування, документального оформлення і контролю якості внутрішнього аудиту;

- обгрунтувати теоретичні передумови і доцільність використання комп’ютерної техніки у внутрішньому аудиті;

- запропонувати ряд проектів нормативів (стандартів) внутрішнього аудиту.

Наукова новизна дисертаційної роботи полягає у такому:

- розроблено нову класифікацію внутрішнього аудиторського контролю;

- досліджено сутність організаційно-методичного забезпечення внутрішнього аудиту та окремих його складників;

- проведено аналіз і дана оцінка Стандартів професійної практики внутрішнього аудиту міжнародного Інституту внутрішніх аудиторів, вперше запропоновано проекти нормативів внутрішнього аудиту;

- розроблено методику внутрішнього аудиту підприємств консервної промисловості споживчої кооперації;

- запропоновано концептуальну схему організації внутрішнього аудиту на підприємствах консервної промисловості споживчої кооперації України з урахуванням міжнародного досвіду.

Практичне значення результатів дослідження полягає у можливості використання теоретичних і практичних розробок, запропонованих у дисертації, у діяльності служб внутрішньогосподарського контролю консервної промисловості споживчої кооперації України та підприємств інших галузей народного господарства, а також у навчальному процесі.

Розроблені автором проекти нормативів внутрішнього аудиту (№1 “Концепція внутрішнього аудиту”, №2 “Завдання внутрішнього аудиту”, №3 “Планування внутрішнього аудиту”, №4 “Контроль якості внутрішнього аудиту”, №5 “Особливості внутрішнього аудиту в умовах застосування комп’ютерної техніки”) використані в процесі розробки Укоопспілкою методичного забезпечення внутрішнього контролю в системі споживчої кооперації України.

Запропонована методика внутрішнього аудиту підприємств консервної промисловості використовується в роботі контрольно-ревізійних органів Хмельницької облспоживспілки, що підтверджується довідкою №08-01 від 31.01.2000. Рекомендовані шляхи удосконалення системи внутрішнього контролю застосовуються у практичній роботі працівників внутрі-кооперативного контролю Дунаєвецького і Городоцького плодово-консервних заводів Хмельницької області (довідки №43 від 27.01.2000 і №8 від 02.02.2000).

Теоретичні аспекти дисертаційної роботи можуть бути використані для розробки національних нормативів внутрішнього аудиту, навчальних та практичних посібників у галузі внутрішнього аудиту. Методичні розробки і рекомендації щодо оптимізації процесу перевірки діяльності підприємств консервної промисловості можуть широко використовуватися контрольно-ревізійними органами споживчої кооперації України, а визначені концептуальні засади організації внутрішнього аудиту - для формування такої функції у практиці роботи кооперативних підприємств. Результати дослідження можна

застосувати під час здійснення процесу реформування внутрішньогосподарського контролю у споживчій кооперації України.

Особистий внесок здобувана. Дисертаційне дослідження є одноосібно написаною науковою працею, в якій викладено авторський підхід до вирішення важливого наукового завдання - теорії та практики функціонування і особливостей розвитку внутрішнього аудиту в умовах формування ринкового середовища. Результати наукового дослідження викладені в 5 одноосібних наукових працях.

Апробація результатів дисертації. Основні висновки та положення дисертації доповідались на звітних конференціях професорсько-викладацького складу і аспірантів Львівської комерційної академії за підсумками науково-дослідної роботи в 1996, 1997 і 1998рр. (м.Львів, 1997р., 1998р., 1999р.), на науково-практичній конференції “Формування ринкових відносин в системі будівельного комплексу України” (м.Тернопіль, 1998р.) та науковій конференції, присвяченій 100-річчю Львівської комерційної академії “Соціально-економічні проблеми розвитку України в умовах ринкових перетворень” (м.Львів, 2000р.).

Публікації. Основні положення дисертації знайшли своє відображення в 5 публікаціях загальним обсягом 2.2 ум. др. арк.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел, додатків. Повний обсяг роботи - 276 сторінок, у тому числі 5 таблиць, що розміщені на 6 сторінках, 12 рисунків - на 9 сторінках, 43 додатки - на 74 сторінках. Список використаних літературних джерел становить 194 найменування і займає 16 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У першому розділі “Сутність аудиту і його місце у системі контролю”

висвітлено сутність і основні принципи аудиту, його відмінності від інших форм фінансово-господарського контролю, обгрунтовано поділ внутрішнього аудиту на види, подано характеристику організаційно-методичного забезпечення внутрішнього аудиту.

Аудит як форма фінансово-господарського контролю містить значний потенціал якісного покращення контрольної функції управління.

Сфера застосування аудиту збільшується. Подолання стереотипу бачення аудиту тільки у фінансовому контексті сприяє ефективному впровадженню управлінського аудиту як системної контрольно-аналітичної концепції, інтегрованої в процес управління.

Для аудиторської діяльності більшості країн світу, в тому числі і України, є характерним поділ аудиту за суб’єктом перевірки на зовнішній і внутрішній. У міжнародній аудиторській практиці існує чітка тенденція до зростання ролі і значення внутрішнього аудиту в управлінській системі підприємства.

Трактування внутрішнього аудиту у спеціальній економічній літературі з аудиту досить неоднозначне. Найбільш поширеним є визначення внутрішнього аудиту як складової частини внутрішнього контролю. Для економістів англосаксонських країн типовим є представлення внутрішнього аудиту як встановленої в організації незалежної системи оцінки і перевірки її діяльності з метою допомоги працівникам ефективно виконувати власні обов'язки. У запропонованому нами визначенні вказується призначення внутрішнього аудиторського контролю, акцентується увага на здійснення його лише персоналом підприємства і, враховуючи бурхливий розвиток внутрішнього аудиту у світі, не обмежується сфера його впливу. Функції внутрішнього контролю повинні виконувати безпосередньо працівники організації, займаючись цим не епізодично, а щоденно. Тому теза, що внутрішній аудит можуть здійснювати незалежні (зовнішні) аудитори, яка міститься в Національних нормативах аудиту, є помилковою.

Важливе теоретичне і практичне значення для становлення і розвитку внутрішнього аудиту має його наукова класифікація. Ми пропонуємо виділити такі ознаки класифікації внутрішнього аудиторського контролю: напрям діяльності, час виконання, обумовленість здійснення, обсяг перевірки і функціональний зміст (табл.1).

Таблиця 1

Класифікація внутрішнього аудиторського контролю

Ознака класифікації № Види

напрям діяльності 1.1. аудит фінансової звітності

1.2. аудит відповідності

1.3. операційний аудит

час виконання 2.1. ‘ попередній

2.2. поточнии

2.3. ретроспективний

обумовленість здійснення 3.1. ситуаційний

3.2. програмний

обсяг перевірки 4.1. комплексний

4.2. тематичний

функціональний зміст 5.1. технологічний

5.2. організаційний

5.3. правовий

5.4. екологічний

5.5. соціальний

5.6. маркетинговий

Наведена класифікація найбільш повно розкриває існуючі види внутрішнього аудиту, їх взаємозв’язок і спрямована на удосконалення діяльності суб’єктів господарювання в умовах ринкових відносин.

Огляд економічної літератури дозволяє зробити висновок про недостатність вивчення питань забезпечення не тільки внутрішнього аудиту, а й аудиторської діяльності в цілому. Існує невизначеність стосовно видів забезпечення, а також значні розбіжності у їх характеристиці.

На наш погляд, забезпечення аудиторської діяльності доцільно розглядати за основними видами аудиту, оскільки принципові відмінності у методиці і організації зовнішнього і внутрішнього аудиту обумовлюють суттєву різницю у забезпеченні зовнішніх і внутрішніх аудиторів. На основі дослідження аудиторської практики, а також вивчення теоретичних джерел ми пропонуємо сукупність заходів, необхідних для реалізації функції внутрішнього аудиту як підсистеми управління, розглядати як організаційно-методичне забезпечення даного виду аудиторського контролю і визначити такі його види: нормативно-правове, методичне, інформаційне, кадрове, технічне, програмне.

У дисертаційному дослідженні здійснена класифікація нормативноправового забезпечення аудиту як сукупності нормативно-правових актів за ознаками юридичної сили, джерела інформації, терміну дії і сфери дії. Визначені шляхи удосконалення організації нормативно-правового забезпечення внутрішнього аудиту, оскільки наявність повного і актуалізованого нормативно-правового забезпечення підвищує якість роботи внутрішніх аудиторів.

В умовах становлення внутрішнього аудиту в Україні недостатньо дослідженим є питання методичного забезпечення внутрішніх аудиторів. Нами визначена структура методичного забезпечення зовнішнього і внутрішнього аудиту (рис.1). Факт створення і впровадження Національних нормативів аудиту і Кодексу професійної етики, що визначають основні засади аудиту і етичні вимоги до представників аудиторської професії в Україні, свідчить про значні досягнення у розробці методичного забезпечення аудиторської діяльності. На жаль, у сфері внутрішнього аудиту успіхи значно менші. На сьогодні, крім “Положення про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України” фактично відсутні нормативно-методичні документи у галузі внутрішнього аудиту, що не сприяє його розвитку. Особливість методичного забезпечення внутрішнього аудиту полягає у обов'язковості застосування вимог внутрішніх стандартів підприємства, а Стандарти професійної практики внутрішнього аудиту, міжнародні стандарти та національні нормативи аудиту мають лише рекомендаційний характер. У розвинених країнах втручання держави або професійних органів у методику і організацію внутрішнього аудиту підприємства обмежується, оскільки це внутрішня справа економічного суб'єкта.

У другому розділі “Методика внутрішнього аудиту” подано характеристику основного елемента методичного забезпечення внутрішніх аудиторів у міжнародній практиці, зроблено спробу розкрити методику

Міжнародні стандарти аудиту

Розроблені Міжнародним комітетом з аудиторської практики Міжнародної федерації бухгалтерів

Національні нормативі! аудиту

Розроблені Аудиторською палатою України

Внутрішньофірмові стандарти аудиту

Розробляються аудиторською фірмою самостійно

Загальноприйняті аудиторські стандарти

Розроблені Американським інститутом дипломованих громадських бухгалтерів

Стандарти професійної практики внутрішнього аудиту

Розроблені міжнародним Інститутом внутрішніх аудиторів

Національні нормативи "!

внутрішнього аудиту

и

' Професійний орган 1 І внутрішніх аудиторів в | | Україні відсутній |

Стандарти внутрішнього аудиту підприємства

Розробляються підприємством самостійно

Рис. 1. Структура методичного забезпечення аудиту

внутрішнього аудиту за узагальненими видами діяльності внутрішніх аудиторів, визначено особливості внутрішнього аудиту в умовах застосування комп’ютерної техніки. На основі вивчення результатів господарювання підприємств консервної промисловості споживчої кооперації України і аналізу позитивних та негативних аспектів роботи контрольно-ревізійних служб визначено пріоритетні напрями діяльності внутрішніх аудиторів у системі споживчої кооперації.

Розроблені міжнародним Інститутом внутрішніх аудиторів Стандарти професійної практики внутрішнього аудиту поділені на 5 категорій: незалежність; професіоналізм; сфера аудиту; здійснення аудиторської перевірки; управління відділом внутрішнього аудиту. З огляду на поширений погляд щодо відсутності у внутрішніх аудиторів незалежності внаслідок трудових взаємовідносин із підприємством у стандартах вказано на не менш важливе значення даного принципу у внутрішньому аудиті, ніж у зовнішньому. Визначено два фактори, які посилюють незалежність: організаційний статус відділу внутрішнього аудиту і об’єктивність внутрішніх аудиторів. Професіоналізм у стандартах внутрішнього аудиту розглядається на двох рівнях: на рівні окремого внутрішнього аудитора і відділу внутрішнього аудиту в цілому. До сфери внутрішнього аудиту належить аудит фінансової звітності, вивчення і оцінка структури внутрішнього контролю, аудит відповідності і операційний аудит. Робота внутрішніх аудиторів поділяється на 4 етапи: планування аудиту, перевірка і оцінка інформації, узагальнення результатів аудиту, нагляд за виконанням рекомендацій. Сфера відповідальності керівного персоналу відділу внутрішнього аудиту регламентується вимогами п'ятого блоку стандартів: “Управління відділом внутрішнього аудиту”, в яких сформульовані основні обов’язки керуючого відділом внутрішнього аудиту.

Інститут внутрішніх аудиторів періодично публікує Положення про стандарти внутрішнього аудиту як роз'яснення окремих питань. У контексті вивчення складу методичного забезпечення внутрішніх аудиторів у зарубіжних країнах пропонуємо сукупність цих положень поділити за змістом на З категорії: загальнометодологічні, організаційні і технологічні.

Вивчення Стандартів професійної практики внутрішнього аудиту і їх доповнень у Положеннях про стандарти внутрішнього аудиту дозволило синтезувати зарубіжний досвід і вітчизняні традиції контрольно-ревізійної роботи і сформувати проекти нормативів внутрішнього аудиту, а саме: №1 “Концепція внутрішнього аудиту”; №2 “Завдання внутрішнього аудиту”; №3 “Планування внутрішнього аудиту”; №4 “Контроль якості внутрішнього аудиту”; №5 “Особливості внутрішнього аудиту в умовах застосування комп’ютерної техніки”. Розроблені проекти нормативів визначають основні концептуальні засади внутрішнього аудиту в умовах формування ринкового середовища і адаптовані до вітчизняних умов господарювання.

Методика внутрішнього аудиту залежить від виду діяльності внутрішніх аудиторів (аудит фінансової звітності, аудит відповідності, операційний аудит). Основними елементами методики внутрішнього аудиту фінансової звітності є характеристика облікової політики підприємства, тести внутрішнього аудиту,

класифікатор типових помилок. Ефективність методики внутрішнього аудиту грунтується на розподілі господарських операцій на блоки перевірки. В основу такого розподілу покладено дослідження схеми руху інформації, тому слід звернути увагу на розробку і підтримання в актуальному стані тестів внутрішнього аудиту основних топологічних ділянок обліку. Автором пропонуються типові тести внутрішнього аудиту. Керівник робочої аудиторської групи вибирає необхідні тести, формує блоки перевірки і скоординовує діяльність аудиторської групи. Внаслідок цього досягають мобілізації трудових ресурсів відділу внутрішніх аудиторів і виключення елементів дублювання робіт.

Розробка методичних рекомендацій у галузі операційного аудиту і аудиту відповідності, які здійснюються внутрішніми аудиторами, доцільна з питань аудиту якості продукції, перевірки дотримання вимог податкового і екологічного законодавства.

Сфера застосування і завдання внутрішнього аудиту незмінні як за ручної, так і автоматизованої обробки інформації. Різноманітність об'єктів внутрішнього аудиту створює умови для широкого використання в аудиторському процесі можливостей комп'ютерної техніки. Необхідно визначити 2 основних напрями проведення внутрішнього аудиту в комп’ютерному середовищі: здійснення внутрішнього аудиту в умовах автоматизованого бухгалтерського обліку та застосування ЕОМ в процесі внутрішнього аудиту і під час обробки контрольної інформації.

Унікальність функції внутрішнього аудиту як підсистеми АСУП полягає у тому, що фактично кожна інша підсистема є інформаційно забезпечуючою відносно внутрішнього аудиту (рис.2). В системі автоматизації внутрішнього аудиту основними є процеси оцінки, контролю і аналізу інформації з метою її підготовки для прийняття управлінських рішень. На основі проведеного аналізу економічної літератури і дослідження аудиторської практики ми пропонуємо виділити 3 аспекти діяльності внутрішніх аудиторів, пов’язаної із зменшенням інформаційного ризику в умовах автоматизації процесу управління: оцінка забезпечення умов функціонування АСУП; дослідження якості обробки інформації; дослідження системи захисту інформації і доступу до даних.

У третьому розділі “Організація внутрішнього аудиту” визначено об’єкти організації внутрішнього аудиторського контролю, викладено окремі аспекти планування і документального оформлення внутрішнього аудиту, розглядається проблема стандартизації робочих документів внутрішніх аудиторів, сформовано концепцію контролю якості внутрішнього аудиту.

Ефективність функціонування внутрішнього аудиту в усіх сферах діяльності консервних підприємств споживчої кооперації України визначається рівнем його організації. На наш погляд, організація внутрішнього аудиту - це система побудови аудиторського процесу з метою отримання достовірної інформації про об’єкт перевірки. Ми вважаємо за доцільне визначити такі об'єкти організації внутрішнього аудиторського контролю: процес аудиту,

Аналіз, оцінка, рекомендації

Функціональна частина АСУП

ВНУТРІШНІЙ АУДИТ

Операційний аудит Аудит відповідності Аудит фінансової звітності Контроль збереження активів

Рис. 2. Місце внутрішнього аудиту в управлінській інформаційній системі

структурна побудова відділу внутрішнього аудиту та праця внутрішніх аудиторів, забезпечення внутрішнього аудиту.

Організація процесу аудиту на всіх його стадіях вимагає створення відповідних організаційних регламентів, до яких належать технологічні карти аудиту і робочі альбоми аудиторської документації. Технологічні карти внутрішнього аудиту як елемент організації технології аудиторського процесу формують необхідні організаційні передумови для оптимізації виконання аудиторських процедур. Необхідно зазначити, що формалізація аудиторського процесу в технологічних картах властива контрольним функціям внутрішніх аудиторів переважно у частині аудиту фінансової звітності, який виконується з метою належної підготовки до зовнішніх перевірок. Цикл аналітичних робіт внутрішніх аудиторів у межах операційного аудиту є більш еластичним.

Робота відділу внутрішнього аудиту базується на принципах змішаного розподілу праці, який поєднує предметну і функціональну ознаки. Важливим елементом створення ефективної організаційної побудови та структури апарату відділу внутрішнього аудиту є формування системи посад.

У сфері планування приховані значні резерви економії робочого часу аудиторів, ефективності застосування методики і поліпшення організації внутрішнього аудиторського контролю. Саме низький рівень планування внутрішнього аудиту є причиною надлишкових затрат часу, незбалансованої організації внутрішнього аудиту і, як наслідок, неефективної діяльності внутрішніх аудиторів. Необхідно розрізняти планування діяльності відділу внутрішнього аудиту і планування конкретної аудиторської перевірки.

Якість документального оформлення процесу внутрішнього аудиту на кожній його стадії передбачає вирішення проблеми стандартизації робочих документів внутрішніх аудиторів. У дисертаційному дослідженні запропоновано стандартні форми документів початкової і завершальної стадій аудиторського процесу: бюджету витрат часу, плану і програми внутрішнього аудиту; звіту внутрішнього аудиту, структура яких дозволяє досягнути високого рівня розуміння суті і послідовності виконання робіт внутрішніми аудиторами. Невід’ємною частиною ефективного функціонування відділу внутрішнього аудиту на підприємстві є належна організація зберігання аудиторської документації, визначення правил доступу до даних внутрішнього аудиту, особливо в умовах застосування комп’ютерної техніки.

Удосконалення внутрішнього аудиту вимагає застосування комплексної системи контролю його якості. На наш погляд, контролю якості внутрішнього аудиту властивий поділ його за часом на види, а саме: попередній (превентивний), поточний (оперативний) і ретроспективний. За аналогією відправним пунктом, що розмежовує види контролю якості, постає момент здійснення внутрішнього аудиту. Попередній контроль якості внутрішнього аудиту здійснюється до початку аудиторської перевірки, поточний -безпосередньо у процесі внутрішнього аудиту, ретроспективний - після завершення аудиторських процедур. Призначення попереднього або превентивного контролю якості внутрішнього аудиту полягає у забезпеченні передумов для здійснення майбутньої аудиторської перевірки на високому

рівні. Контрольними моментами при цьому є якість нормативно-правового і методичного забезпечення внутрішнього аудиту, оснащеність технічними засобами, забезпеченість трудовими ресурсами і висока кваліфікація внутрішніх аудиторів, ефективність організаційної побудови відділу внутрішнього аудиту. Поточний контроль якості внутрішнього аудиту необхідно будувати за ієрархічним принципом, тобто наголос слід зробити на оперативний контроль роботи внутрішніх аудиторів у процесі перевірки на кожному організаційному рівні. Під час ретроспективного контролю якості увага зосереджується на адекватності відображення аудиторських свідоцтв у звітах внутрішніх аудиторів, правильності документального оформлення перевірки. Крім того, виникає питання оцінки ефективності внутрішнього аудиту, а саме, необхідність поєднання витрат на здійснення перевірки і її результатів.

ВИСНОВКИ

На основі проведеного дисертаційного дослідження методики і організації внутрішнього аудиту, аналізу діючого механізму

внутрішньогосподарського контролю підприємств консервної промисловості споживчої кооперації України можна сформулювати такі висновки:

• Функціонування внутрішнього аудиту на підприємстві дозволяє своєчасно

виявляти неточності в бухгалтерському обліку, оперативно втручатися в

процес господарської діяльності, що забезпечує ефективність

господарювання та стабільне фінансове становище.

• Критичний аналіз теоретичних аспектів проблеми наукової класифікації

внутрішнього аудиту дозволив автору запропонувати поділ внутрішнього аудиту за такими ознаками: напрям діяльності, час виконання,

обумовленість здійснення, обсяг перевірки і функціональний зміст. Класифікація внутрішнього аудиту за даними ознаками дозволяє глибше вникнути у суть окреслених видів внутрішнього аудиту', чітко визначиш об’єкта внутрішньогосподарського контролю, організувати внутрішній аудит на більш високому рівні, виходячи з потреб управління.

• Внаслідок дослідження структури методичного забезпечення аудиту обгрунтовано актуальність проблеми формування національних нормативів внутрішнього аудиту. Запропоновані нами проекти нормативів дозволяють сформувати концептуальну схему побудови внутрішнього аудиту в системі споживчої кооперації України.

• Типові тести внутрішнього аудиту, сформовані автором за основними топологічними ділянками обліку, є основним елементом методики внутрішнього аудиту фінансової звітності. Різноманітність об’єктів внутрішнього аудиту унеможливлює розробку детальних методик, а тому вимагає від внутрішніх аудиторів високого рівня кваліфікації і компетентності.

• Методика і організація внутрішнього аудиту в умовах застосування ЕОМ істотно модифікуються. Зміни стосуються техніки здійснення внутрішнього аудиту, а також джерел інформації, що використовуються з цією метою. Ці зміни обумовлені організацією технологічного процесу автоматизованої обробки економічної інформації, рівнем автоматизації бухгалтерського обліку, наявністю автоматизованого програмного контролю.

• Ефективність аудиторської перевірки залежить від раціональної організації кожного об'єкту (процес аудиту, праця внутрішніх аудитрів та структурна побудова відділу внутрішнього аудиту, забезпечення внутрішнього аудиту).

• Документальне оформлення діяльності внутрішніх аудиторів дозволяє контролювати якість перевірок. У дисертації запропоновано форми робочих документів (бюджет витрат часу, план, програма і звіт внутрішнього аудиту), що значно оптимізують аудиторський процес.

• Систему контролю якості внутрішнього аудиту необхідно будувати на комплексному застосуванні трьох видів такого контролю: попереднього, поточного і ретроспективного.

• Створення і функціонування внутрішнього аудиту в системі споживчої кооперації потребує вирішення ряду методичних і організаційних завдань. До методичних завдань, насамперед, слід віднести розробку нормативів внутрішнього аудиту і конкретних методик перевірок за видами діяльності внутрішніх аудиторів. До організаційних завдань належать розкриття організаційних основ формування інституту внутрішнього аудиту і визначення напрямів удосконалення організації внутрішнього аудиту. Всі перераховані вище завдання слід вирішувати поетапно і якісно, від цього залежатиме доцільність реформування існуючої системи контролю, та ефективність впровадження внутрішнього аудиту на підприємствах консервної промисловості споживчої кооперації України.

Основні публікації за темою дисертації Фахові видання:

1. Шеремета Г.М. Організація нормативно-правового забезпечення аудиторської діяльності та його наукова класифікація // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць Львівської комерційної академії. -Львів: вид-во “Коопосвіта” ЛКА, 1998. - С. 189-191.

2. Шеремета Г.М. Види аудиторського контролю // Вісник Львівської комерційної академії, Т.5. - Львів: вид-во “Коопосвіта” ЛКА, 1999. - С. 197-207.

3. Шеремета Г.М. Структура аудиторських фірм // Торгівля, комерція, підприємництво: Збірник наукових праць Львівської комерційної академії. -Львів: вид-во “Коопосвіта” ЛКА, 1999. -С. 123-128.

Інші видання: .

4. Шеремета Г.М. Організація аудиторської перевірки витрат обігу підприємств громадського харчування II Матеріали конференції професорсько-викладацького складу і аспірантів академії. - Львів; 1997. - С.178-179.

5. Шеремета Г.М. Види аудиторських послуг Н Матеріали науково-практичної конференції "Формування ринкових відносин в системі будівельного комплексу України". - Тернопіль: Економічна думка, 1998. -

С.209-212.

Анотація

Шеремета Г.М. Методика і організація внутрішнього аудиту (на прикладі підприємств консервної промисловості споживчої кооперації України). - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.04. - Бухгалтерський облік, аналіз і аудит. Львівська комерційна академія. Укоопспілка. Львів, 2000.

. Захищається рукопис дисертації, в якій досліджуються методика та організація внутрішнього аудиту і перспективи його розвитку в галузі консервної промисловості споживчої кооперації України.

У дисертації визначено сутність внутрішнього аудиту і його організаційно-методичного забезпечення. Автором запропоновані проекти нормативів внутрішнього аудиту, сформовані тести внутрішнього аудиту як елемент його методики. Визначено особливості внутрішнього аудиту в умовах застосування комп'ютерної техніки. Розкрито організаційні аспекти планування, документального оформлення і контролю якості внутрішнього аудиту.

Ключові слова: внутрішній аудит, організаційно-методичне

забезпечення, Стандарти професійної практики внутрішнього аудиту, методика внутрішнього аудиту, система автоматизації внутрішнього аудиту, організація внутрішнього аудиту.

Summary

Sheremeta G.M. The Methods and Organization of Internal Auditing (on the example of Ukraine's consumer cooperation cannery industry enterprises). -

Manuscript. The thesis is presented for application to Ph.D., Economics in the speciality 08.06.04 - Accounting, analysis and auditing. - Lviv Commercial Academy. Ukoopspiika. Lviv, 2000.

In the thesis methods and organization of interna] auditing, its developing in perspective of the Ukraine's consumer cooperation system are researched. The thesis consists of introduction, three chapters, conclusions, the list of literature and supplement.

ІП the introduction the actuality of the thesis is grounded; purpose and tasks of scientific research, basis of scientific novelty, individual contribution of the applicant into working out scientific results, and their theoretical and practical significance are introduced.

The first chapter “Auditing essence and its place in the control system” deals with the essence of auditing, its basic principles and differences from the other forms of financial control. Grounds of internal auditing division into various types, characteristics of the internal auditors’ organizational-methodical support are presented. Auditing as a form of financial-economic control has significant potential of qualitative improvement of the management control function. The thesis introduces to the existing types of auditing in international and national economical practice. The problem under consideration is the principal characteristics of the auditing types. The comparative characteristic of external and internal auditing is analyzed. The author covers the problem of the internal auditing control scientific classification. Based on the practical application of internal auditing classification, the solution of the problem is recommended. We suggest to focus attention on the following features of the classification of internal auditing control: the type of activity, the time of carrying out the tasks, grounds for the control, its volume and functional contest. Given classification shows existing types of internal auditing and their interaction, and is aimed at the improvement of economical subjects activity under the conditions of market economy.

The second chapter “Internal auditing methods” presents the characteristic of the main element of internal auditors’ methodical support in international practice. The author covers the problem of definition of internal auditing methods due to the type of internal auditors’ activities. The chapter determines the peculiarities of internal auditing in electronic data processing environment. Being based on the analysis of positive and negative results of Ukraine's consumer cooperation cannery industry enterprises activity the priorities of internal auditing implementation are defined. The characteristic of Standards for the Professional Practice of Internal Auditing is presented and the classification of Statements on Internal Auditing Standards is offered. The necessity of introduction of the international experience into formation of methodical support of internal auditors in Ukraine is grounded. We suppose it is essential to consider the support of auditing activity in the light of basic types of auditing as peculiarities in support of external and internal auditors are caused by the principal differences in the methods and organization of external and internal auditing. The thesis covers the internal auditors’ activities in accordance to the world’s economic practice. The type of activity as the main factor that influences the internal auditing methods is well grounded, moreover, the common features and differences in the methods of external and internal auditing are under consideration. Three components of internal auditing methods: the characteristic of accounting policy, internal auditing tests and classificatory of common mistakes are studied from the practical background.

The third chapter “Internal auditing organization” considers the objects of organization of internal auditing control, highlights some aspects of its planning and documenting of internal auditing. It suggests the technological forms as the basic

element of internal auditing organization. Consideration is given to the problem of standardization of internal auditors work papers. The quality control conception in the internal auditing is formed. In the field of planning substantial reserves to economize working hours of the auditors, to improve internal auditing methods and organization are hidden. It is essential to draw the line between the planning of internal auditing department activity and the planning of particular internal auditing review. The quality of the auditing documentation at each stage envisages development of unified documentation forms. The recommendations on standard work paper forms of the initial and final stages of review, such as time expenditures budget, plan of internal auditing, program of internal auditing and internal auditing report are given. The chapter presents the quality assurance program used in internal auditing. The elements of quality assurance program in accordance to the Standards for the Professional Practice of Internal Auditing, namely: supervision, internal reviews and external reviews are thoroughly analyzed and the necessity of introduction of national quality control conception in the auditing is grounded. We suggest the national system of quality control in the internal auditing including three types: preventive, operational and retrospective control, taking into consideration the peculiarities of Ukraine consumer cooperation.

Key words: internal auditing, organizational-methodical support, Standards for the Professional Practice of Internal Auditing, internal auditing methods, system of internal auditing automation, internal auditing organization;

Аннотация

Шеремета А.Н. Методика и организация внутреннего аудита (на примере предприятий консервной промышленности потребительской кооперации Украины). —Рукопись. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.04. - Бухгалтерский учет, анализ и аудит. Львовская коммерческая академия. Укоопсоюз. Львов, 2000. -

Защищается рукопись диссертации, в которой исследуются методика и организация внутреннего аудита и перспективы его развития в отрасли консервной промышленности потребительской кооперации Украины.

В диссертации определена сущность внутреннего аудита и его организационно-методического обеспечения. Автором предложены проекты нормативов внутреннего аудита, сформированы тесты внутреннего аудита как элемент его методики. Определены особенности внутреннего аудита в условиях применения компьютерной техники. Раскрыты организационные аспекты планирования, документального оформления и контроля качества внутреннего аудита. •

Ключевые слова: внутренний аудит, организационно-методическое обеспечение, Стандарты профессиональной практики внутреннего аудита, методика внутреннего аудита, система автоматизации внутреннего аудита, организация внутреннего аудита.