Налоги в системе регуляторов экономических процессов. тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Онегина, Виктория Михайловна
Место защиты
Харьков
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.01
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Налоги в системе регуляторов экономических процессов."

ХАРК1ВСБКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УН1ВЕРСИТЕТ

ПОДАТКИ В СИСТЕМI РЕГУЛЯТОР1В ЕКОНОМ1ЧНИХ ПРОЦЕС1В

Спец1альн1сть 08.01.01 - пол1тична економ1я

АВТОРЕФЕРАТ дисергацП на здобуття наукового ступеня кандидата економ1чних наук

На правах рукопису

0НЕГ1НА В1КТ0Р1Я МИХАЁЛ1ВНА

XapKiB - 1996

Дисертащею е рукопис

Дисертац1я виконана у Харк1вському державному ун1верситет!

Науковий кер!вник - кандидат економ1чних наук, доцент

Бондаренко Михайло 1ванович

0ф1ц1йн1 опоненти - Гурев1чов Маркс Михайлович,

доктор економ1чних наук, професор, 1арк1вський державний пол1техшчний ун!верситет

Кучерявенко Микола 'Петрович, кандидат економ1чних наук, доцент, Национальна юридична академ1я 1м. Я.Мудрого

Пров1дна орган1зац!я - Ки1вський державний

торг1вельно-економ1чний ун1верситет

Захисг в1дбудеться " СлЧ^Ш 1997 року о ^ годин! на зас!данн1 спец1ал1зовано! вчено! ради Д 02.02.11 у Харк1вському державному ун1верситет1 за адресою: 310077, Хар-к1в-77, майдан Свободи, 4.

3 дисертац1ею можна ознайоыитись у центральна науков1й 61бл1отец1 ХДУ, м. Харк1в, майдан Свободи, 4.

Автореферат роз1сланий " 1996 р.

Вчений секретар

спец1ал1зовано1 В.М.Соболев

вчено! ради

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦ1ЙН0I РОБОТИ

1.1. Актуальн1сть досл!дження. Податки виступають не-в1д'емним елементом функЩнування сучасних економ!чних систем. Становлячи собою сукупн!сть в1дносин, пов'язаних з пе-рерозпод1лом часгки нац!онального доходу м1ж суб'ектами гос-подарювання та державою, податки мають здатн1сть впливати на повед1нку економ!чних суб'ект1в та в циому на економ1чн1 процеси. Це дозволяе використовувати 1х в регулюванн1 ринко-во1 економ1ки. В1д того, наск1льки в1рно побудована система оподаткування, задежить ефективн1еть робота всього сусп1ль-ного господарства.

Особливе значения проблема податкового регулювання мають для сучасно! украгнсько! економши, яка переживае пер!од становления ринкових в1дносин. Ситуац1я ускладнюеться тим, що досв1д використання податк1в як регулятор1в в наш!й кра!-н1 незначний. За умов директивно-планово! економ!ки в1дноси-ни держави з п1дприемстваии мали, по сут1, неподатковий характер 1 регулювалися через планове розпод1лення. Законом1р-но, що питания податкового регулювання не д1стали досить широкого висв1тлення у в1тчизнян1й л!тератур1. Реформа подат-ково1 системи та використання И у вир1шешп економ1чних та соц1альних завдань почалися в хра!н1 без достатнього теоретичного фундаменту, нер1дко шляхом некритичного коШювання сучасного досв1ду розвинутих кра!н. не враховуючи особливос-т1 перех1дного стану економши, що потягло за собою розвиток негативних тендешЦй. Не випадково функц1онування податково! системи сьогодн! виступае об'ектом обгрунтовано! критики: пост1йно в1дбуваються зм1ни порядку оподаткування, фЮкальне навантаження позбавляе п1дприемства ф1нансових передумов для саморозвитку, не використовуються п1льги, пов'язан1 з 1нвес-туванням.

Таким чином, за сучасних умов 1снуе нагальна потреба досл1дження проблем, що пов'язан! з регулюючим впливом по-датк1в на економшу, з урахуванням законом!рностей розвитку податкових систем, перех1дного стану економ1ки, а такой дос-в1ду податкового регулювання. що був накопичений п1д час зд1йснення реформ.

Характеризуючи специфику науково! розробки проблем

впливу оподаткування на економ1ку сл1д в1дзначити, що, нез-важаючи на 1х широкий розвигок, однозначно! позицП стосовно необх1дност1 та можливостей використання податк1в у регулю-ванн1 ринково! економ1ки не 1снуе.

До цього часу в!дсутня цШсна концепЩя формування та використання податково! систем як регулятора виробництва у перех1дн1й економ1ц1. немае всеб!чно! оцшки меж та умов використання досв1ду З-Нших кра!н у в1тчизнянш практиц!. Пуб-л1кац11, як1 з'явилися останн1м часом, з податково! проблематики торкаються лише окремих аопект1в регулюючо! функцП податк1в, але не охоплюють 11 в ц1лому.

Серед найб1льш значних роб!т з теорП та практики оподаткування можна назвати лрац1 П.Гензеля, 1.Горського, Л. .Пиково!, £.Н1к1т1на, В.Панскова, Б.Твердохлебова, В.Федосова, Р.Бьода, С.Брауна, А.Леффера, Р.Иасгрейва, Дж.Ст1гл1ца.

Значний внесок у розробку теоретичних основ економ!ч-ноа, в тому числ! й податково! пол1гики, внесли в1тчизнян1 вчен1 С.Галуза, М.Гурев1чов, 1.Лук1нов, М.Хохлов, А.Чухно.

1.2. Мета робота I завдання досл!дження. Враховуючи ви-ще наведене, метою дисертац!йного досл!дження було встанов-лено розробку теоретичних та методолог1чних основ податково! стратеги, обгрунтування рекомендац1й щодо актив 1зацП регу-люючо! функцН податк1в на етап1 становления ринкових в1дно-син в Укра!н1. Для реал1зацП мети досл!дження було встанов-лено ряд посл1довних завдань:

- розглянути сутн1сть податк!в, структуру податкових систем, !х основн! елементи, принципи побудови, тенденцП розвитку;

- визначити функдП податк!в, можливий вплив податк1в на економ1ку:

- проанал!зуваги теоретичн1 погляди та досв1д р1зних кра!н у регулюванн! економ1ки податковими методами;

- досл!дити механ!зм впливу податк1в на макроеконом!чн! процеси;

- визначити основн! тенденцП розвитку податково! сис-теми та завдання, що стоять перед нею у перех!дний пер1од, обгрунтувати рекомендацП щодо удосконалення податково! система Укра1ни.

1.3. Предмет 1 об'ект дослхдження. Предметом дисерта-

цдйного досл1дження е механлзм впливу податк1в на економ1чн1 процеси за умов формування 1 розвитку ринкових в!дносин. Об'ектом досл1дження обран1 системи оподаткування кра!н з розвинутою ринковою економ!ксю, а також нашо! кра!ни.

1.4. Теоретичну та методолог!чну основу досл!дження склали д!алектичний п1дх1д до анал!зу економ!чних явищ. до-сягнення св1тово! та в1тчизняно! науки у галузг розпод1лю-вальних вхдносин та державного регулювання економ!ки, в тому числ1 в1дбит! в наукових працях А.См1та, Д.Р1кардо, К.Маркса, Дж.Кейнса. При вивченн! впливу податкового регулювання на роззиток економ1ки викорисговувалися иетоди лог1чного та факторного акал!зу, економ1ко-стагистичного моделювання, граф!чного анал!зу.

1.5. 1нФормац!йну базу досл!дження склали законодавч! акти Украгни з питань оподаткування, статистична та дов!дко-ва л!тература, гнструктивн! матерхали, поточна зв!тн1сть про роботу окремих гпдприемств та 1нш! джерела.

1.6. Наукова новизна дисертапП. Найб!льш важлив! результата проведеного дисертащйного досл!дження, як! мгстять елементи науково! нсвизни, так1:

- виходячи з подв1йного характеру податк1в, вид!лен! 1нституц!ональн1 та функшональн! елементи структури подат-ково1 системи як важлив1 складов1 процесу податкового регулювання економ1ки;

- досл!джен1 тдходи до розв'язання суперечност! м!ж принципами сощально! справедливост! та экономично! ефектив-ност! побудови податкових систем р1зних економ!чних шк!л та запропоновано шляхи розв'язання цього протир1ччя у податко-в!й систем! переххдно! економ!ки;

- узагальнено досв!д р!зних краш з використання податкового 1нструментар1я в регулюванн! економ!чних процес1в з метою оц!нки монливосгей та умов його використання у в1тчиз-нян1й практиц!;

- дослужено ефект впливу податкових заход!в на основн! макроеконом1чн! зм1нн1 за умов 1нфляц11 за допомогою моделей ринково! р!вноваги, що дозволило зробиги комплексний анал!з механ1зму дП податково! системи в УкраШ;

- на основ! анал1зу впливу зниження загального податкового тягаря на процеси споживання, заощадження та !нвесту-

вання зроблено висновок про необх1дн!сть ц!леспрямованого стимулювання 1нвесгиц1й у перех!дний пер!од;

- запропонована стратег1чна модель податково! системи, що в1дпов1дае умовам та завданням перех!дного пер1оду, яка передбачае пом!рний р1вень податкоЕого навантаження на еко-ном1ку при використанн! системи п1льг, що в1добракають пр!о-ритети державно! пол1тики;

- обгрунтован1 рекомендацП щодо удосконалення податково! системи в УкраШ шляхом: 1) зниження к1лькосг1 податк1в на юридичних ос1б, як1 включаються до соб1вартост1 продук-ц11; 2) використання податкових знижок як форми податкових П1льг, спрямованих на актив1зац!ю 1нвести1цйних процес1в; 3) скороченкя ставки податк1в на прибуток для тдприемств пр!о-ритетких галузей, малих п!дприемств; 4) зниження ставки по-датку на додану варт1сть для товар1в першо! необх!дност1; 5) введения податку на нерухоме майно ф1зичних ос!б.

1.7. Теоретична значения робота полягае в тому, що в н1й розкрито механ!зм податкового регулювання економ1чних процес1в з урахуванням можливостей ефективних зм1н в сам1й систем! оподаткування та стану економ!чного середовкща.

Практична ц!нн1сть дисертащ иного досл1дження полягае в тому, що II висновки та рекомендацП можуть бути використан! в процес! удосконалення податково! пол!тики за умов становления ринкових в1дносин. Деяк1 теоретичн! положения робота мають певне значения для п1дготовки курс1в "Пол1тична еконо-м1я", "Основи ринково! економ!ки", "Макроеконом!ка", а такон спецкурс!в "Економ1чна система Укра1ни", "Державне управл1н-ня економ1кою" га 1н.

1.8. Апробац!я результата робота. 0сновн1 положения 1 результата дисертацШого досл!дження апробовано на кафедр! економ1чно! теор!! та економ1чних метод1в управл!ння еконо-м!чного факультету Харк!вського державного ун1верситету, докладено на М1жнародн!й науков!й конференц!! "Переходная экономика: закономерности, модели, перспективы" (Москва, 13-15 червня 1995 р.), на науков!й конференц11, присвячений пам'ят! О.П.Мамалуя, "Розвиток економ1чно! теорП за умов трансформац1йно! кризи" (Харк!в, 6 червня 1996 р.), на М1ж-народн!й конференц11-сем1нар! "Проблеми 1 перспективи форму-вання цивШзованого сусп1льства в Укра!н!" (Харк1в, 19-21

листопада 1996 p.). OchobhI положения та результата досл!д-зкення викладено у чотирьох опублшованих працях обсягом 1,5 д. а.

1.9. Структура та обсяг роботи. Дисертац1я складаеться 1з вступу, двох глав, висновку, списку використано! л!тера-тури. Роботу викладено на 175 стор1нках основного тексту та 1люстрсвано 4 таблицями 1 8 малюнками. Список л1тератури м1стить 165 джерел.

2. СТИСЛИЙ 3MICT РОБОТИ

У вступ! обгрунтована актуальн1сть теми дисертац1йного досл1днення, визначен! мета 1 завдання, сформульован1 мето-долог!чн1 основи роботи, викладена наукова новизна отриманих результат^.

У перш!й глав! розглянуто суттев! ochobI, законом1рнос-т1 розвитку 1 функц1онування податкових систем, досв1д р1з-них кра!н та анал1з погляд!в подо використання податк1в у регулюванн! економ1ки.

У друПй глав! досл1дкено зм1ст процесу податкового ре-гулювання економ1ки та його ссобливост1 у перех1дному neplo-д1. Бона к1стить анал!з механ1зму дИ податково! системи в Укра!н1 за умов переходу до ринкових в!дносин, викрит1 П недол1ки та суперечност1, обгрунтовано рекомендацП щодо удосконалення.

У висновку зроблен1 узагальнення, сформульовано основн! результата проведених досл1д»;ень.

3. OCHOBHI РЕЗУЛЬТАТИ РОБОТИ

3.1. У податках заходить вияв форма реал1зацп державою свого економ!чкого права на отрикання створеного у сусп1ль-ств1 чистого прибутку для виконання ним CB01X пол1тичних, економ1чних 1 соц1альних фунгацй. Гсторичний анал1з демонс-труе зв'язок еволюцИ оподаткування з розвитком державного устрою сусп1льства, всього спектру економ1чних в1дносин. Будучи залежним в1д ступеня ix розвитку й оформленост!, оподаткування, в свою чергу, спроможне впливати на них: на швидк!сть 1 форми плину пол!тичних под1й, темпи розвитку

сусгпльного виробництва й окремих його складових.

Податки е складною економ1чною категор!ею 1 мають под-в1йний характер. 3 одного боку, вони вт1люють в соб! систему в1дносин, що виникають м1ж державою та економ1чними суб'ек-тами з приводу вилучення державою часгини знов створено! вартост!, П концентрацП 1 перерозпод!лу. В ц!й якост1 по-даткам притаманн! ст1йк1 внутр!шн1 властивост1, об'сктивний характер виникнення й розвитку. 3 итого боку, податки вис-тупають елементои системи управл!ння економ1кою, складовою частиною И господарського механ!зму. Як елемент системи уп-равлшня податки б1льш рухомь залежн! в1д державно! пол!ти-ки, "рукотворн1".

Така подв3.йн1сть податк!в в1дбиваеться у структур1 податково! системи, в як!й, на наш погляд, сл1д в!дм1тити шс-титуц1ональний аспект, 1 з ц!ех точки зору II складовими елементами виступакть:

- правов1 основи, закрШлен! в законодавчих актах по-даткових в1дносин;

- система розробки й законодавчого затвердження даних правових акт!в;

- виконавчо-контролюкт органи, правила й прийоми орга-н!зац1й 1х робота;

- Б1дпов1дн1 (т1, що стосуються сфери оподаткування) традицП 1 моральн1 норми.

3 1ншого боку, в структур! податково! системи представлений функц1ональний аспект, тобто певна сукупн!сть вид1в податк!в та 1х ставок. Якщо елементи функционально! структу-ри податково! системи легко зканювати черговим законодавчим актом, то 1нституц1ональн1 елементи, т!сно пов'язан1 з 1сто-ричним розвитком сусп1льства, його соц1альною сферою, иерт-н1. Даний фактор сл1д брати до уваги при розробц! податково! пол!тики, тому що саме через зм!ну структури податково! системи держава виязляе в I! рамках свое ставлення до процес1в, що в1дбуваються в економщ.

3.2. Вимоги, що пред'являються з боку сусп1льства й держави до елемент1в структури податково! системи, виступа-ють як принципи оподаткування. Враховуючи р!зноман1тн1сть ].снуючих в економ1чн!й теорП принцип1в, можемо диференц!ю-вати !х за трьома трупами: ф!нансово-техн1чною, економ!чно!

ефективност! й соц!ально! справедливост1. Найб1льш дискус1й-ними в теорП та практиц! оподаткування е принципи економ!ч-но1 ефективност! й ссц1ально! справедливости форми !х практично! реал1зацП.

Ми вважаемо, що форми вт!ленкя даних принцип!в у структур! оподаткування повинн1 визначатись з позицП анализу не т!льки податкових систем, але перш за все т1е! рол1, яка в1дводиться податков1й систем1 й сам!й держав! в механ1зм1 функц1онування економ!ки. Умози, коли державою надаеться можлив!сть кожному 1ндив!ду в м!ру його зд!бностей 1 корис-ност1 для сусп1льства п1двищувати св1й добробут, одночасно укршлюючк економ!чний стан держави 1 всього сусп1льства, найб!льш в1дпов!дають сучасн1й ринков!й економ!ц1. Принципи, цо забезпечують под!бну нац!лен!сть податково! системи, на-були широкого розвитку в економ1чн!й теор!!. Як одна з цент-ральних тем теоретичних суперечск з дано! проблеми виступае визначення залежност! розм!ру податк!в в1д розм1ру прибут-к1в, доц1льний отуп!нь прогресивност! податково! системи, що т!сно пов'язано з розпод!лом прибутк!в у сусп!льств1, майно-вою диференц1ац1ею, економ!чною активн!стю.

3.3. Анал1з сучасних податкових систем розвинутих кра!н показуе, що вони мають складну внутр!шню структуру, яка м1с-тить р1зн! податков! форми.

Вплив особливостей 1сгоричного розвитку кожно! з кра!н, нац!ональних традиц!й, пануючо! пол1геконом!чно! доктрини обумовили в1дм1нносг! в структурах податкових систем. У той же час в них простежуються й загальн1 риси: перевага частки надходжень у форм! прямих податк1в аор1вняно з непрямими; використання схожих вид!в податк!в як основних; розширення бази оподаткування при скороченн1 числа п!льг (дане скоро-чення не зач!пае сферу, пов'язану !з стимулюванням розвитку науково-техн1чного прогресу); спрощення схеми побудови по-датк!в; скорочення к!лькост! експортно-1мпортних мит та !н-ше, що стало в!дбиттям схожест! процес!в, як! в!дбуваються в економЩ1 даних кра!н, близького за значениям досягненого р1вня розвитку сусп!льного виробництва 1 ступеня оформленос-т! його шотитупв.

3.4. НайважливШ сута3.сн1 ознаки податк!в, 1х роль в економ!чн!й систем! знаходять конкретний вияв у функц!ях. Ми

вщцляемо як основна дв1 функцП податк!в: ф1скальну й регу-люючу, що мЮтять системи п1дфункц1й. Так, п1дфункц1ями регулюючо! виступають стимулююча 1 розпод1лквальна функцП.

За допомогою ф1скально! функцП в1дбудовуеться утворен-ня державних грошових фонд1в, створюються матер1альн1 умови для 1снування й функц1онування держави.

Зм1ст регулюючо! функцП в найбхльш загальному вигляд! можна визначити таким чином. Податки як активний елемент пе-рерозпод1лювальних процес1в, що зачипляе 1нтереси вс1х суб'ект1в господарювання, здатн! впливати на в1дновлювання сукупного сусп!льного продукту, стимулюючи або стримуючи йо-го темпи, зм1нюючи внутр1шню структуру.

Ф1скальна й регулююча функцП податк1в знаходяться в т!сному взаемозв'язку, але в процес! реал1зацП вони монуть як сприяти, так 1 лротид!яти один одному. Прагнення держави як суб'екта господарювання до максим!зацП сво1х прибутк1в може виявлятися в надм1рному зб1льшенн1 податкових збор1в. Вилучення ж значно! частини прибутк1в п!дривае сгимули до трудово! 1 п1дприемницько1 д!яльност1, процеси нагромаджен-ня, стримуе темпи економ!чного зростання. В свою чергу, зб1льшення обсяг!в виробництва, його к1льк1сне зростання, що е метою регулюючо! функцП, передбачають м1н1м1зац1ю втрати кап1талу з1 сфери сусп1льного виробництва.

Анал1з практики функц1онування податково! системи в Ук-ра!н1 св1дчить, що в наш час фокальна функц1я податк1в практично парал!зуе регулюючу.

3.5. В основ! регуюючо! функцП оподаткування лежить здатн1сть податк!в впливати на р1зн! складов1 економ1чно! системи, а саме: ц1ноутворення; обсяг ! темпи зростання сус-тльного виробництва; галузеву структуру, напрямки м1грац11 кап1талу; техн1чний р1вень виробництва; обсяг науково-дос-л1дних роб1т; попит 1 пропозищю прац1, р!вень зайнятост!, зароб1тно! платн1; модель споживання, р1вень збережень; роз-под1л прибутк1в у сусп!льств1, його соц1альну й регЮнальну диференц1ац1ю; умови зовн!шньоеконом1чно1 д!яльност1.

Важливим моментом деф!нщП суб'екта податкових санкц1й виступають процеси перекладання, в результат! яких визнача-еться к!нцевий платник податку. Основними факторами, що впливають на процеси перекладання, г сп1вв1дношення попиту !

- и -

пропозицП, 1х ц!нова еластичн1сть, умови конкуренцИ 1, в деяких випадках, вид податку.

У зв'язку з гим, що податки виступають одночасно як правова 1 екожшчна категор!я, внесения необх!дних зм1н у структуру податково! системи з метою досягнення певних результате в економШ через податковий механ1зм повинно пройти законодавчу процедуру, що може бути ускладнене часо-вими 1 пол!тичними проблемами.

Таким чином, податков1 системи являють собою досить своер1дний за внутр1шньою структурою 1 формами прояву еволю-ц1онуючий 1нститут. Т1сно пов'язаний з розвитком держави, в1н виступае складовою частиною економ!чного механ!зму яит-тед1яльност1 суспиьства, в ньому м1ститься можлив!сть державного впливу на економ1чн! процеси.

3.6. Анал!з ставлення р!зних ексном!чних шк!л до вико-ристання податк1з у регулюванн1 економ1ки, а також практич-ний досв1д такого використання, який багато в чому е барометром в1рност! тих чи 1нших 1дей, дозволяе визначити реаль-н! можливост1 податкових м1р 1 практичну доц!льн1сть використання 1х державою.

Досл1дження практики оподаткування в командно-адм1н1ст-ративн1й еконои1ц1 показала, що в державному сектор1, який охопив практично вс1 сфери д1яльност1, зникае як необх1д-н!сть, так I можлив1сть використання регулюючо! функцП оподаткування. Оподаткування зам!нюеться плановим розпод!лом прибутку державними 1нстанц1ями зг1дно з 1х р!шенням, а не з законом. Державн1 п1дприемства перебувають в умовах м'яких бюджетних обмежень 1 можливост1 прямого втручання держави у хх д1яльн!сть, що зумовлюе несуттевий вплив податк1в на 1х поведшку. Г1рац1вники державного сектору отримують зароб1тну платню 1з вже в1драхованим податком, тому, по сут1, в1дсутне усв1домлення податкових платеж1в ф1зичними особами.

0дн1ею з умов реал1зац11 регулюючо! ФункцП оподаткування виступае економ1чна самост1йн1сть господарюючих суб'-скт1в, 1х автономн1сть, яка в1дсутня у комашшо-адм1н1стра-тивн1й економ!ц1, але мае м1сце в ринков1й.

Використання урядами багатьох крахн податкових меха-н1зм1в для регулювання економ1к, в основ1 функц1онування яких лежать ринков! принципи, дозволило вир1шити низку мак-

роеконом1чних проблем: зникувати амплХтуду економ1чного циклу, стимулювати зростання виробництва й 1нвестиц1й, зайня-тост1, скорочення деф1цит1в державних бюджет1в та 1н. Це практично п1дтвердило можлив1сть використання податк1в у ре-гулюванн1 ринково! економ!ки.

Однак загальний ефект впливу податкових систем на еко-ном1ку залежав в1д чисельних фактор1в, що пов'язан1 не т1ль-ки з своечасн1стю проведения податкових м1р 1 ступеней го-товност1 податкових 1нститут1в до 1х зд1йснення, але й в1д тих тенденц1й 1 явищ, як1 мали м1сце в економ1ц1 в пер1од реал1зацП податково! пол1тики. Дан! фактори могли як п1дси-лювати, так 1 послаблювати д1ю податкових м1р. Одночасно зм1ни в оподаткуванн! породзкували розвиток поб1чних процесс, як1 не були метою пол1тики, що проводилась, але здатних з плином часу зм!нити оч1куваний ефект. Не випадково фах1вц1 р1зних екоком1чних шк1л, враховуючи специф1ку механ1зму реа-л1зац11 податково! шштики, фактори, що знижують 1! ефек-тивн1сть, оц!нюють !! можливост1 неоднозначно. При цьому проблеми податкового регулювання розглядаються в контекст1 загально! парад1гми 1, перш за все, в контекст1 ставлення до рол1 держави в регулюванн! економ1ки.

Якщо в кейнс1анськ1й теорИ держав1 выводиться активна роль у регулюванн! ринково! економ1ки 1 ф1скальна пол!тика е його основним шструментом, то неокласичн1 школи в1дноояться скептично до активного й системного використання податкових м1р у регулюванн! економ1чних процес1в, в!дстоюючи !дею про надання максимально! свободи для ринкових регулятор!в.

На наш погляд, у систем!, що забезпечуе ст!йке еконо-м1чне зростання на основ1 д1! ринкових регулятор1в, податко-ва политика д!йсно повинна м1н1мально спотворювати д1! рин-кового механ!зму (що й було зроблено в США у 80-т1 роки, на цей пер1од тут склалася широка мерена механ1зм!в саморегуля-цп у вигляд1 функцюнальних економ!чних систем). Якщо ж з яких-небудь причин ринкозий механ1зм не дозволяе вир!шити проблеми ст!йкого економ1чного зростання, держава повинна, використовуючи методи регулювання, в тому числ! й податков1, активно впливати на економ1ку.

3.7. Акгив!зац!я регулюючо! функц!! оподаткування пе-редбачае досл1дження механ1зму впливу податк!в на макроеко-

ком1чн1 зм1нн1 в 1х взаемозв'язку 1 взаемодП. I хоча в основ! макроекном!чного регулювакня лежить здатн1сть податк!в впливати на повед!нку економ1чних суб'ект1в на м!крор1вн1, загальний стан економ1чно1 системи багато в чому зумовлюе д1ев1сть такого впливу.

У процес! досл!дження ми використовували модел1 ринко-во1 р!вноваги. Стосовно податково! пол!тики було сформуль-оване завдання таким чином: впливаючи на певн! ендогенн! зм!нн! системи !ззовн1, сприяти досягненню економшою б1льш сприятливого р!вноважного стану.

Як в1домо, причиною порушення макроекном!чно1 р1вноваги в ц!лому можуть бути зм1ни як у сукупному попит1, так 1 в сукупнхй пропозицН.

Зм!ни в оподаткуванн1 будуть впливати на компоненти су-купного попиту. Якщо ц1ни негнучк! (кейнс!анська передумо-ва), то розширення сукупного попиту, пов'язане з! стимулюю-чою податковою пол!тикою, буде сприяти зростанню обсяПв ви-робництва; зниженню р1вня безроб1ття.

В!дпов1дно до класичного анал1зу, еластичность ц1н ! зароб1тно! платн! забезпечуе автоиатичну п^дтримку економ!-кою потенц1йного випуску, ! коливання у сукупному попит!, пов'язан1 з податковою пол!тикою, що здшснюсться, не впли-вають на р!вень ц!н. Так, стимулююч! м1ри ведуть лише до довгострокового зростання ц!н, стримуюч1, цо супроводжуються зб!льшенням податк1в, сприяють зникенню р!вня ц!н.

При в1днссн!й гнучкост! ц!н. з якою ми звичайно маемо справу на практик, стимулювч1 податков! м1ри ведуть ! до зростання р!вня випуску, ! в той же час до зб!льшення ц!н. Стримуюча податкова пол1тика створюе зворотний ефект. На да-ному анал1з1 грунтуються рекомендац1! в ортодоксальн1й кон-цепцп ф!нансово1 стаб1л1зац!1 застосування жорстких подат-кових м!р для зниження темгпв 1нфляц11.

У зв'язку з цим виникас проблема часовох й к!лыисно1 оц!нки ефекту, що одержуеться. Прихильники теорИ гхстерези-су (О.Бленчард, Л.Саммерс) припускають, що коливання сукупного попиту можуть впливати не т!льки короткострокового, але й довгострокового на р1вн! випуску 1 зайнятост1. Зокрема, спад може завдати непоправно! шкоди економШ, зб1льшуючи природний р!вень безроб!ття, що л1дтверджуе практика вико-

ристання коротких податкових м1р щодо зниження темп1в !нфля-ц11 в АнглП на початку 80-х рок1в. 3 цим, на нашу думку, буде мати справу 1 економ1ка Укра!ни. Ц1ною ф1нансово! ста-б1л1зац!1 в1дбудеться глибоченний спад виробництва, який супроводжуеться цПчою низкою негативних насл1дк1в довгостро-кового характеру.

Зм1ни в оподаткуванн! монуть викликати змшу 1 в сукуп-н!й пропозицП. Саме на цьому акцентують увагу прихильники теорП економ1ки пропозицП. Скорочення податк1в, що веде до зростання пропозицП прац1, п!дприемницько! та 1нвестиц1йно1 активност1, буде сприяти розширенню сукупно! пропозицП.

Особливий 1нтерес представляе анал1з податково! полНики з урахуванням коливань сукупного попиту 1 пропозицП за умов 1нфляцП. На нашу думку, беручи до уваги, що 1нфляц1йн1 тенденцП чинять суттевий вплив на сукупну пропозиц!ю, результатом стимулюючо! податково! пол1тики буде незначне збхльшення р1вноважного р!вня випуску й п1двищення ц!н. Ефект впливу стримуючих податкових м1р на р1вень виробництва р!зко зб1льшуеться, в той же час через зм1ни саме в сукупн!й пропозицП стримуюч! податков1 м1ри ведуть до п!двищення р1вня ц1н в економШ. Ц1 висновки п!дтверджуе 1 украгнська практика оподаткування в пер1од реформ: високий р!вень по-датк1в став одним 1з стагфляц1йних факторхв.

3.8. На основ! сучасних теор1й споживання ! заощаджень !снують дв! точки зору на результат впливу зниження податк!в на р!вн! споживання 1 заощаднень, що складають основу май-бутн1х шзестжЦй. Традиц!йна точка зору в!дстоюе позищю, в1дносно до яко! зниження податк1в буде стимулювата зростан-ня споживання. Ппотеза Барро-Р1кардо, навпаки, акцентуе увагу на тому, що споживання не може залежати т1льки в1д поточного прибутку 1 зниження податк1в зб!лылуе обсяг заощаджень.

За умов перех1дно! економ!ки (внасл!док майбутньо! не-визначеност! в р!вн! отримуваного прибутку економ1чними суб'ектами, нерозвикеност! кредитно! системи, в!дставання !нституц!ональних перетворень, шфляцП) пров1дним у р1вн! споживання буде поточний прибуток, нестаб!льний, що зумовлюе значний в!дкладений попит основно! маси населения. Отже, зниження податк!в, що е важливим фактором оздоровления за-

гальноеконом!чно! кон'юнктури. в умовах перех1дно! економ1ки буде зб1льшувати спошвч! видатки, не впливаючи на р1вень заощаджень 1 гнвестиЩй. Для стимулювання останн1х необх1дн1 ц1леспрямован1 м1ри податково! пол1тики.

Т1льки при актив1зац!1 1нвестиц1йних процес1в у пере-х1дн1й економ!ц1 можливий вих!д !з депресП, що затяглася.

3.9. Процес трансформац!! командно-адмШстративно! економ!ки в ринкову, який у цей момент переживав Укра!на, включае зм1ну вс1е1 сукупносп еконоы1чних в1дносин, техн!-ко-технолог1чно! й галузево! структури сусп!льного госпо-дарства.

Початковий этап переходу до ринково! системи ускладне-ний трансформац1йною кризою, глибина й тривал!сть якого за-лежить в1д ступеня нев!дпов1дност1 ринков1й систем! диспро-порц!й. що склалися у попередн!й систем1.

Анал!з реал1й перех1дно! економ1ки, досв!д кра!н, що ЗД1ЙСНИДИ 1 здиюнюють побудову п1зньо1ндустр1альних сус-Шльств, св1дчить про необх!дн1сть активно! державно! коор-динацП трансформац!йних процес!в. У зв'язку з цим за умов перех1дно1 економ1ки податкова система здатна й повинна не т1льки визначити ч1тк! правила ф!нансових взаемов!дносин економ!чних суб'екг!в з державою, забезпечити для них ст±й-кий в1дновлювальний решим, цо знижуе ступ!нь 1нформац1йно! невизначеност1 (у межах оподаткування), але й стати активним пров1дником державно! пол!тики.

Це означае виб!р модел1 податково! системи, що передба-чае пом1рний р1вень оподаткування при використанн! системи п1льг, як1 дозволяють реал1зувати пр1оритети державно! пол1-тики.

У процес! трансформац!! сама система оподаткування повинна набути нових структурних форм, що вШовШють зм!нам економ1чного середозища, необх1дност1 розширення функц!о-нального навантакення. Дан1 зм1ни стали складовою частиною комплексно! податково! реформа, початок як1й було покладено в Укра!н1 в 1992 роц1.

Досл1дження практики оподаткування в процес! реформ довело, що податкова система стала одним 1з фактор1в загост-рення кризово! ситуацП в кра!н1: вона п1дривае розвиток ви-робництва, 1нвестиц1йн1 процеси, веде до п1двищення р1вня

ц1н в еконсшгц, е регресивною, обумовлюе масове приховуван-ня отримуваних населениям прибутк1в.

0дн1ею з головних причин цъого, на наш погляд, виступае сформована без Щл1сно1 концепцп стратег1я податково! пол1-тики, яка не в1дпов1дас умовам трансформац1йно! кризи, нац1-лена перш за все на скорочення деф1циту державного бюджету й передбачае загальний високий р1вень оподаткування при обме-жен1й к1лькост1 п1льг.

Хоча р1вень ставок основних вид1в податк1в е середньос-в1товим, загальний сукупний податковий тягар надм1рно високий. Специф1ка 1снуючого порядку оподаткування в УкраШ по-лягае в тому, що вилучення проводяться не т1льки з прибутку, деяк! з них включаються у соб1варт!сть продукц11, що вуалюе р1вень податкового навантаження на п1дприемства. На п1дстав1 анал1зу ф1нансово! д1яльност! низки харк1вських п1дприемств нами було встанозлено, що податки складають 40-48% цши 1х продуктI (роботи, послуг). За умов обмеженого попиту п!д-приемства огошяються загнаними у вузький ц1новий коридор, коли обмежений попит диктуе зншення ц1н, а зростання витрат (включаючи податки) - 1х зб1льшення. У результат1 р!зко ско-рочуеться прибуток пШриемств, багато з них стають збитко-вими.

1снуючий порядок в оподаткуванн1 стае не т1льки ф1нан-совим, але й психолоПчним бар'ером на шляху розвитку легального б1знесу. Необх1дна б1льш близька ув'язка податкових вилучень з результативн1стю роботи господарюючих суб'ект1в.

3.10. 3 метою сприяння завданням, що стоять перед еко-ном!кою в умовах переходу до ринку, податкова система в да-ний пер1од покликана:

- справляти м1н1мальний стримуючий вплив на економ1ку. Беручи до уваги необх1дн1сть становления нових ринкових структур, кризовий стан економ1ки, загальний р1вень податкового навантаження повинен бути нижчим, н!н середн1й ргвень оподаткування в кра!нах з розвиненою ринковою економ1кою, який у сучасних умовах складае 38,4% валового нац!онального продукту. Зниження загального податкового навантаження може бути забезпечене шляхом скорочення загально! к1лькост1 по-датк1в, перш за все тих, що входять до соб1вартост1 продук-цп (в1драхування до Фонду л1кв1дац11 насл!дк!в Чорнобильсь-

ко1 катастрофа до Фонду зайнятост1, комунального податку);

- стимулювати розвиток 1нвестиц1йних процес1в 1 науко-во-техн1чного прогресу. Найпрост1шою 1 найефективншою м1рою у даному випадку виступають податков1 знижки (вирахування 1нвестиц1йних видатк1в з оподатковуваного прибутку); як до-датков1 м1ри могло б бути використане п!льгове оподаткування банк1вських структур, що надають довгостроков1 кредита для 1нвестиц1йних Щлей;

- сприяти структурним перетворенням в економ1ц1, роз-витку малого п1дприемництва, що може бути забезпечено при встановленн! 51лыи низько! ставки податку для п1дприемств прЮритетних галузей, малих Шдприемсгв;

- забезпечити соц!альну ор1ентац!ю податкових м1р, що можливе при зниженн! ставки податку на додану вартЮть на товари першо! необх1дносг1. Як реальна м1ра, спрямована на скорочення майково! поляризацп в сусп1дьств1, могло б стати введения податк1в на нерухоме майно ф!зичних ос1б (при знач-ному неоподатковуваному м1н1мум1).

Запропонован! змгни функционально! структури покликан! сприяти 1 повинн! бути п1дкр1плен! удосконаленням шституц!-ональних елемент!в податково! система, що дозволить актив!-зувата регулюючу функц!ю оподаткування в економЩ1 Укра!ни.

Основн! положения дисертацП опубл!ковано в таких роботах:

1. Онегина В.М. Стратегия налоговой политики в условиях перехода к новой модели хозяйственного развития // Развитие экономической теории в условиях трасформационного кризиса: Тез. докл. и выступлений научн. конф. (6 июня 1996 г.). -Харьков, 1996. Ч. 3. - С.32-33.

2. Бондаренко М.И., Онегина В.М. Регулирующий аспект налогообложения: теории и опыт / Сб. науч.-методич. работ Харьковского ин-та бизнеза и менеджмента N65.057.9. - Харьков: Основа, 1996. Вып. 1. - С. 81-91.

3. Бондаренко М.И., Онегина В.М. Проблемы совершенствования налоговой системы / Сб. науч. -методич. работ Харьковского ин-та бизнеса и менеджмента 1165.057.9. - Харьков: Основа, 1996. Вып. 1. - С. 96-102.

4. Бондаренко М. И., Онегина В.М. Роль налоговой политики в стимулировании инвестиционных процессов // Проблемы и

перспективы формирования цивилизованного общества в Украине: Сб. научн. работ конф. (19-21 ноября 1996 г.). - Харьков, 1996. Ч. 3. - С. 12-14.

ANNOTATION

Oneglna Victoria Mihailovna. The taxes in the system of regulators of economic processes. The dissertation (the manuscript) to get scientific degree of candidate of economy sciences on speciality 08.01.01 - political economy. Khakov State University, Kharkov, 1996.

This work has been focused on effect of taxes on economic processes. The aim of study is to eleborate theoretical and methodological foundation of proper tax policy for conditions of the Ukraine in transitional period. The authors has demonstrated that main problems of creating of new effective tax system are connected with general conditions of development in this country and with specific of development of tax systems; proposed possible Y/ays to improve tax system of Ukraine.

Basic word: tax system, regulator, economic processes, market economy, transitional period.

АННОТАЦИЯ

Онегина Виктория Михайловна. Налоги в системе регуляторов экономических процессов. Диссертация (рукопись) на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.01.01 - политическая экономия. Харьковский государственный университет, Харьков, 1996.

В работе рассмотрено влияние налогов на экономические процессы. Целью исследования является разработка теоретических и методологических основ налоговой политики, соответствующей условиям переходного периода в Украине. Автором продемонстрировано, что основные проблемы создания новой эффективной налоговой системы связаны с общеэкономическими условиями страны и особенностями развития налоговой системы; предложены пути совершенствования налоговой системы в Украине.

Ключов! слова: податкова система, регулятор, економ1чн! процеси, ринкова економ1ка, перех!дний пер!од.