Оптимизация структуры и размещения розничной торговой сети в больших городах тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Пахомов, Владимир Игоревич
Место защиты
Киев
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Оптимизация структуры и размещения розничной торговой сети в больших городах"

РГ6 од

- Ч :\0Г аоз '

КИЇВСЬКИЙ ТОРГОВЕЯЬНО-ЕКОНОМІЧКИЯ ІНСТИТУТ

На правах рукопису ПАХОКВ Володимир Ігоревим

ОГГГИМІЗАДІЯ СТРУКТУРИ І РОЗМІЩЕННЯ РГЗДРІБНОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ М2РЕЯІ В НАЙБІЛЬШ МІСТАХ

Спеціальність 03.00.05 - економіка, планування,

. організація управлінні: народним господарством та його галузями /торгівлі і громадського харчування/

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступоня кандидата економічних наук

Київ - 1923

Робота виконана на кафедрі організації і техніки торгівлі Київського торговельно-економічного інс г ятуту.

Науковий керівник - кандидат економічних наук, професор Фесюк В.А.

Офіційні опоненти - доктор економічних наук професор Г.О. Еолощук

- кандидат економічних наук '

В.Ф. Римар

Ведуча організація - Донецький комерційний інститут

Захист відбудеться " ■ ^ " $<?//-<.’Сн^ 1993 р. о /£ год .

на засіданні спеціалізованої вченої ради К I3I.0I.0I в Київському торговельно-економічному інституті. .

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Київського торговель но-економічного інституту. ’ ■

Автореферат розісланий "_______"_________________________ 1993 р.

Вчений секретар

спеціалізованої ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Сучасний етап' розвитку України характеризується як'етап переходу від адміністративно-командної системи управління.економікою до ринку, проблемами комерціалізації і приватизації державної торгівлі, необхідністю швидкого розвитку галузей промисловості,- які виробляють товари народного вжитку. Країна їГерйхадить до економіки';, орієнтованої на задоволення різнобічних потреб людїШи, при якій значно збільшиться значення торгівлі.. У .зв’язку. з- цим .важливого.значення набувають проблеми наявності у тр£г$я.і: нвле'Жйої'матеріаЛьнр-гехнічнох бази і .механізму її вдвскЯнаяеда#. . . .

.. 4гобЛйВ9-місце в умовах сучасної, урбанізації набуває пробле- . ма.розвитку:матеріально-технічної бази торгівлі в найбільших містах , якії’ обслугов^ не тільки міське, населення, а також мешканців навкодавВіх; міст? і сіл при відвідуванні ними міста.

Значні ¡дослідження по проблемі-формування міської мережі підприємств роздрібної торгівлі у свій час проводились в Центральному науково-дослідному інституті експерементального проектування торговельно-побутових будівель і туристських комплексів, Загальносоюз- . ному науково-дослідному інституті економіки торгівлі і систем управління, Українському науково-дослідному інституті торгівлі і громадського харчування. Київському торговельно-економічному інституті -та інших наукових установах. Завд;..ш їм були визначені основні положення системи раціонального розвитку і розміщення підприємств роздрібної торгівлі, розроблені норм-тивні і методичні документи по цим питанням. .

Однак» в економічній літературі і працях вчених цих наукових закладів проблема розвитку . зрежі підприємств роздрібної торгівлі в .найбільших містах не значила достатньої розробки.

Між. тим, чисельність найбільших міст на Україні неухильно зростав. . ' _ ' ■ . ’

8ї»і$йо діючої класифікації найбільшими містами України в Київ, Харків* Донецьк, Дніпропетровськ, бдеса. По кілько-ті населення До них нефгижаються: Запоріжжя, Львів, Миколаїв.та Кривий Ріг.

З

Крім того, досі не були досліджені питання про можливості застосування досягнень вітчизняної науки в умовах ринкової економіки, що є прогалиною як в економічній теорії, так і б рішенні багатьох практичних питань,

Еи-ття виглагає пошуку і розробки ноеих підходів до планування розвитку і розміщення мережі підприємств роздрібної торгівлі у нвйоільши.. містах з урахуванням їх функціонально-планувального зонування, зр тзкня міської і міжміської міграції населення, рІЕНя купівельної активності різних груп населення.

Рішення проблеми оптимізації складу і структури розміщення роздрібної торговельної мережі неможливе без вдосконалення методів планування її розвитку і розміщення. .

Як показав практичний досвід, назріла потреба вдосконалення НИНІ ДІЮЧИХ методичних вказівок ПО розробці ІіерСПЄКТИБНИХ планів /схе>;/ розвитку і розміщення «ережі підпризмств торгівлі і громадського харчування у розвиток генеральних планів міст шляхом їх ко-рсктуваїг-ч з врахуванням діючих ре; мендацій з раціонального складу мережі магазинів в містах різного типу та розр. 'ок г.о питанням внутріміської міграції населення.

З економічній літературі зове і:.; не досліджені питання про те, як буде йти розвиток торговельної мережі б умовах ринкової економіки. Необхідно визначити,хто при цьому буде планувати і фінансувати будівництво магазинів, хто і як буде вирішувати проблеми оп-тнмізації складу та розміщення мережі підприємств роздрібної торгівлі в містах.

Алстуильнтсть % казна званих проблем і питань,їх недостатня теоретична і практична розробленість, обумовили Бибір теми дисертаційної роботи і її цільову спрямованість.

ь'етои дослідження була розробка нового методичного підходу до планування розвитку і розміщення мережі підприємств роздрібної торгівлі в наИбіль1- чх містах, використання якого т дозволяє грішити проблему опти»ізації її складу і структури.

У зв’язку з цим виникла потреба у встановленні та вирішенні слідуючих задач: .

- проаналізувати сучасні погляди та діючі методичні підходи до плану і. ьня розвитку і розміщення міської мережі підпризмств розд .іР’бної торгівлі;

- вивчити можливість використання в умовах ринкової економіки досягнень вітчизняної науки в області планування розвитку рзздріб-ної торговельної мережі;

- обгрунтувати необхідність пошуку і використання нових ме-

тодів планування розвитку і розміщення мережі підпричмста роздрібної торгівлі; -

- розробити рекомендації по створенню і пикориетанню моделей складу і розміщення міської торговельної мережі при плануванні її розвитку і розміщення в умовах ринкової економіки.

Об’єктом дослтджзння була г/ере^а підприємств роздрібної торгівлі в найбільших містах України і Спілки Незалежних Держав /Київ, !&>сква, Санкт-Петербург, Мінськ/. •

Предметом дослідження було формування мерові підприємств роздрібної торгівлі в найбільших містах з урахуванням їх функціональ-ио-планувального зонування, внутріміської і позаміської міграції населення.

Теоретичною і методологічно’о основою дослідження ч законодавці акти України, постанови уряду з питань економічної реформи, іормзтивні і методичні документи, праці і дослідження вчених України і ближнього зарубіжжя. .

Методи дослідження. В процесі роботи над аисертацічю застосовувались методи порівняння, статистичних групуввнь, екокоміко-ста-гистичного моделиБання, експертних оцінок, вибіркових обстежень, графічний та типі. ' ■

Наукова новизна висновків і наслідків дисертаційного дослідження полягад в тому, що:

- введені і обгрунтовані поняття модель розвитку і розміщення га модель складу т розміщення роздрібної торговельної мережі;

- розроблені методичні підходи до створення і використання 40ДЄЛЄЙ складу і розміщення мережі підприємств роздрібної торгівлі уія найбільших міст при розробці перспективних планів /схем/ її розвитку і.розміщення, які дозволяють врахувати міську і позаміську міграцію населення;

- обгрунтовані пропозиції по складу торговель их центрів мгс-іевого і загальноміського значення;

- визначено характер з^н в системі розвитку роздрібної торговельної'мережі, ЯКІ ВІ.цбуЕ&’ОТЬСЯ при переході до ринкової економіки

'Практична значення результатів проведеного дослідження полягає

- слідуючому: . ‘

. - розроблені рекомендації по розвитку та розміщенню мережі під

приємств роздрібної торгівлі в найбільших міствх;

-■ вк.' Jaнi шляхи планування розвитку та розміщення мережі підприємств рог рібної торгівлі найбільших міст в умовах ринкової економіки;

- розроблені пропозиції щодо опті- ізації складу і.структури роз,дрібної торговельної мережі в умовах комерціалізації та приватизації підприємств торгівлі.

Апро*пцтя і реалізація наслідків дослідження. Основні положення дисертаційної роботи були викладені і обговорювались на конферен ціях молодих вчених і фахівців торговельних вузів і науково-дослідних інститутів України' у 1989 та 1990 роках, на наукових конференціях професорсько-викладацького скл ду і аспірантів Київського торговельно-економічного інституту у 1991 і 1992 рок«-, я також на міжнародній науковій конференції "Актуальні проблеми торгівлі, готельного господарства та туризму в умовах ринкових віцноскн”, що відбулася у Києві у 1993 році. /

Результати проведених автором досліджень були використані при розробці "Схеми розвитку і розміщення роздрібної торговельної мережі «.Києва на період до 2005 року". /Довідка Головного управління торгівлі Київського виконкому міської ради депутатів труд.1- ’іх № 17/і 32 від 15.05.1992/. - ' _ .

. Публікації. По темі дисертації опубліковано шість робіт загальним обсягом 1,4 друкованих аркушів.

Структура Т8 обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, закінчення та списку рккористанох літератури. Взно викладена н* 151 сторінці машинописного тексту, ілюстрована £0 таблицями і 8 схемами, приведено список використаної літератури, ¡до містить 66 наклепувань.

ЗМІСТ д с Е Р ТА Ц 1 X

ВСТУП.

• Розділ і. СУЧАСНІ НАПРЯМИ РОЗРОБКИ ПЕРСПЕКТИВНИХ ПЛАНІВ

розвитку і розміщення мережі підщриєустз роздрібної торгівлі. . ■

1.1. Основи 'планування розвитку і розміщання торговельної мережі.

Г.2. Критичний аналіз деяких підходів до розвитку і розміщення підприємств торгівлі. ’

1,3. Концепції розробки перспек: тккх планів розвитку т розміщення мереяі підприємств роздрібної торгів-

- лі.

Розділ 2. ОПШІЗАЦІЯ ФУНКЦІЄ' тНО-ПЛАКУВАШЮЇ СТРУКТУРИ ' РОЗДРІБНОЇ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МЕРЕЖІ.

2.1. Оцінка існуючої структурної будови мережі піцпри-

’ емств торгівлі.

2.1.1. Сучасний стан і перспективи розвитку м.Ккева.

2.1.2. Аналіз складу і розміщення діячог мережі підприємств торгівлі м.Києва. '

■ 2.2. Моделювання роздрібної торговельної мережі на ос-

нові раціоналізації її функціонально-планувальної ' стрі'.тури. .

Розділ 3. ВДОСКОНАЛЕННЯ ШОДІВ ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ І Р03МІ-

' ЩЕННЯ MEFE3I ПІДПРИЄМСТВ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ.

3.1. Оптимізація складу торговельної мер-зжі шляхом ди-фсоенціації нормативів її розвитку.

3.2. Розрахунок мережі підприємств торгівлі з використанням моделі їх складу і розміщення.

3.3. Особливості планування розвитку і розміщення мере-

■ чі підприємств роздрібної торгівлі в умовах ринкової економіки.

ЗАКІНЧЕННЯ. .

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.

основні полотна дисертаційної

РОБОТІ

Захисну підлягають такі основні положення:

І. Як механізм ринкових еідношєнь, так і планування являють собою знаряддя господарської діяльності людини, які направлені на здобут... максимальної ефективності від використання ресурсів. Різниця мін лми в тому, що планування використовується власником конкретних ресурсіе, а ринковий механізм використовується суспільством б цілому, колг загальні ресурси Належать окремим власникам. Наслідком цього «з висновок, со в умоєах ринкових відносин не бик-.-р Еикористовування планування. Суть проблеми в їх розумно:^ спол-' ;.їг.:’т ¡¡а основі чіткого визначення і розмежування прав масності.

Зиходя«и а цього визначаються характер і особливості планування розвитку і розміярчня міської торговельної мережі в умовах ринкової єйонг тчи.

Розвиток міської торговельної мережі залежить від наявності фінансових засобів та території для будівництва об’єктів торгівлі.

З умовах ринкової економіки фінансові засоби можуть належати різним власникам, які будуть їх інвестувати в будівництво об’єктів торгівлі.з залежності від очікуваних прибутків. На відміну від фінансових засобів територія міст являз собою обмежений ресурс, у належному застосуванні якого зацікавлено все населення міста. Необхідність гармонійного розміщення на території міста підг.иизмсїв промисловості, внутрішнього і міжміського транспорту та культурно-побутового обслуговування еєдє до того, ¡до територія міст повинна бути муніципальною власністю. Обмеженість міських територій вимагач чіткого планування їх забудови найбільш важливими підприємствами соціально-економічної інфраструктури, в тому числі і підприємствами тсргівл'.

Таким чином в умовах ринкової економіки розвиток міської торговельної мережі буде визначатися місцевими органами влади одночасно з плануванням забудови міських територій, і планами інвестицій у розвиток торгівлі, що залежать від зацікавленості в них власників фінансових засобів.

2. Виходячи з того, що в умовах ринкової економіки, як і я умовах адміністративно-командної системи господарювання, місцеві органи влади будуть здійснювати планування розвитку і розміщання міської торговельної мережі в інтересах всього міського населення, робимо важливий висновок.

Суть цього висновку з тому, що розробки вітчизняних вчених 5 області розвитку і розміщення роздрібної торговельної мерові ПІСЛЯ необхідного корегування, можуть бути застосовані в умовах ринкової економіки. •

З точки зору сучасного маркетингу, діюча у нас функціональна система розміщення підприємств роздрібної торгівлі є варіантом сегментування споживчого ринку міста, який пов’язаний з певноа системою забудови міст, диференціацією попиту населення на товари і послуги та системою типізації підприємств торгівлі.

Діюча система організації споживчого ринку в містах, обумовлена багатьма архітектурно-будівничими та соціально-економічним'/, факторами, до неї звикли як покупці так і працівники торгівлі.

Тому зміни в ній, що викликані переходом до ринку, будуть найбільш революційними в питаннях власності і мекж значними в системі розміщення і розвитку підприємств торгівлі.

3. Основою сучасних поглядів на розвиток міської мережі під-

приємств роздрібної торгівлі є функціональна система розміщення підприємств торгівлі. ■ .

Її основні положення поділяють більшисть вчених Спілки Незалежних Держав.

В той же час є необхідність її розвитку і вдосконалення у зв’язку'з новими науковими розробками в питаннях раціоналізації складу торговельної мережі, потребою осмислення практичного досвіду розробки перспективних планів розвитку і розміщення міської мережі підприємств торгівлі, переходом до ринкової економіки.

4. Міська мережа підприємств торгівлі являє еобо'о складну поліструктурну систему, яка мав велику чисельність внутрішніх зв’язків між своїми елементами. Є можливість розробки різних ТИЛІВ її моделей, які на різному рівні відображають її -нутрт"ік,о будссу

і взаємозв’язки.

Визначено, що при плануванні розвитку і розміщення мережі підприємств торгівлі можуть бути вг"ористані три типи її моделей.

До периого типу калекать моделі складу торговельної мережі, які містяться у рекомендаціях по раціональному складу мережі магазинів у містах різного типу. • .

Другий тип могилі був визначений агтором дисертаційної роботи як модель .юзвитку і розміщення торговельної мережі. Вона являв собою сукупність варіанту функціонально-планувальної структури мере-кі підприємств торгівлі з варіантом диференціації нормативів її розвитку по елементам її функціонально-планувальної структури. В практиці планування розвитку торговельної мережі в найбільших містах були випадки використання конструкція, що відповідають визначенню мод! лей розвитку і розміщення торговельної мережі, без надання їм статусу моделей та 5«з розробки загального методичного підходу до їх створення. ,

Третій тип моделі був названий автором моделлю сгладу і розміщення торговельної мережі. Вона яиляз собою поєднання оптимального варіанту функціонально-планувальної структури мережі підприємств роздрібної торгівлі з наслідками диференціації нормативів її розвитку по типам магазинів. Він був розроблений, щоб бути інструментом вирішення комплексної проблеми оптичізації окладу та структури роз,дрібної торговельної мережі.

5. Методика планування розвитку і розміщення мережі підприомсті роздрібної торгівлі з застосуванням моделі її складу та розміщення є наслідком творчого розвитку і переробки "Методичних вказівок по розробці персі:.;ктиЕ';их планів /схем/ розвитку і розміщення мережі підприємств торгівле і громадського харчування б розвиток генпланів міст".

. Основою переробки алгоритма планування, що місти?ься у вищезгаданих методичних вказівках, с заміна етапу розробки концепції /основних положень/ розвитку і розміщення міської торговельної мережі на етчп „ ^ьитку моделі її окладу і розмішеннк.

Ця заміна мат як теоретичн", так і практичну основу. Її теоретичне обгрунтування пов’язано зі змістом таких понять як концепція і йог іь. Сукупність принципів раціонального розвитку і розміщення торговельної мережі, викладених в методичних вказівках і на яких повинна йти розробка концепції перспективного розвлтгу мережі

магазинів, вже cava по собі являє таку концзгщію.

Такому поняттю як концепція, відповідають як функціональна, так і ступінчаста системи розміщення підприємств торгівлі, на базі яких можуть бути розроблені різні типи моделей для міст різного типу. .

Практичне значення використання етапу моделювання торговельної мережі полягає в конкретизації методу рішення задачі, ио стоїть перед те рцями перспективних планів /схем/ розвитку і розміщення мереяі підприємств роздрібної торгівлі.

При новому підході, як і по вищевказаним методичним вказівкам, процес планування розвитку торговельної мережі починається з зібрання та аналізу матеріалів, що характеризують стан і перспективи розвитку міста та його мережі підприємств торгівлі.

Новим моментом з необхідність проведення аналізу ефективності використання торговельної площі для продажу різних груп товарів в магазинах різного типу. Цей аналіз дозволяє визначити так: показники як питома вага різних типів магазинів в загальноміському обсязі товарообігу по різним групам товар;з та в загальноміському обсязі торговельної площі, що використовуються для продажу різних груп товарів, обсяг товарообігу по різним групам товарів в різних типах магазинів на оц'.ін квадратний метр їх торговельної площі, яка використовуються для продажу конкретної групи товарів та Г го співвід-ное-'н:;я до алслогічного середньо«іського показника.

Після цього проводиться етап створення моделі складу і розміщення торговельної мережі, який в'свою чергу поділяється на етап моделчзкния торговельної мережі і етап диференціації нормативіз її роагитку між типами непродовольчих ¡.-агазинів міського призначення.

Ціллю етапу моделювання є визначення оитимальього варіанту функцісьальнс-планувальної структури торговельної і'ерг~і, яке являє собою співвідношення і взаємозв'язки торговельних центрів різного типу.

Б наслідок проведеного дослідження було визначено принцип, який дозволив створити ре;;омендуємиЯ для найбільших міст варіант фу.гкціонально-плануьалької структури торговельної мереяі /малюнок І/, який може бути легко пристосований до індивідуальних особливостей конкретного міста.

Пропонуєнк" для найбільших міст варіант функціонально-планувальної структури торговельної мережі.

Типи торговельних центрів та їх радіус обслуговування

Зразковий склад торговельних центрів

Система

підприємств

загальноміського

призначення

/непродовольчі

магазини/

Похідні :

І. Міський центр

2. Пттшентр міського псизначення

Базові :

3. Центр планувальної зони "

Р - ЗО /Зилин

4. Центр плануваль-' ного оайоиу

Р - 10-15 хвилин

5. Магазини, що потребуют о індивідуального підходу до

їх розміщення

1. Підприємства торговельних центрів центральної планувальної зони і її планувальних районів

2. Підприємства торговельних центрів оцніяї з планувальних зон і одного

із її планувальних районів

3. Універмаг площею 11000 - 22000

кв.м

4. Комплекс спеці 'лі-зованих магазинів

і магазинів комплексного попиту

5. Магазини "Товари для молодят”, Подарунки" та інші

Система піцпоиемств І. Центп місцевого І. Унівеосам, мага-

„ • і ■ ' призначення зин Овочі-фрукти"

торгівлі місцевого р^_ 500 метрів

призначення

Суть цього принципу полягає в розподіленні торговельних центрів на базові і похідні.

Базові торговельні центри формуються на основі торговельних підприємств, що мають однаковий розмір радіусу пішохідно-транспортної доступності. Зони рівномірно розмішуються по. території міста.

Чисельність типів похідних торговельних центрів обумовлюється архітектурно-планувальною структурою міста. Вони формуються шляхом сумісного іозущвння базових торговельних центрів різного типу, а також підприємств торгівлі, ио потребують індивідуального підходу до їх розміщення.

Другою самостійною частиною процесу розробки моделі складу та розміщення міської торговельної мережі є диференціація нормативів її розвитку по типам непродовольчих магазинів загальноміського призначення.

Ціллю її проведення є рішення проблеми оптиміоацтї складу торговельної мережі. '

Раніпі для рішення цієї проблеми вте мало місце використання методу диференціації нормативів. Так, зараз діючі нормативи розвитку торговельної мережі диференційовані по групам товарів та по двом групам магазинів /магазин;! місцевого та загальноміського призначення/.

Новина закликається в тому, що використовується новий гип диференціації і в тому, що він застосовується не при розр' 'ці ногил-гивкого документу, а при плануванні розвитку і розміщення торговельної мережі конкретного міста.

Суттю процесу диференціації нормативів є використання наукових розробок та рекомендація з типізації та раціональної спеціялізації

«ягазинів, а тпк^чс наслідків аналізу ефективності використання тор-’овельної площі в різних типахімагазинів.

Проведення диференціації нормативів розвитку торго 'Лької мере-:і багато п чому залежить від форми рекомендацій по типізації та іаціональної спеціалізації магазинів. '

Наприклад, загальний розмір нормативу розвитку мережі універ-іагтв визначається з допомогою, рекомендованої у вищезгаданих мето-ичних вказівках питомої ваги їх торговельної площі у загально-

міському обсязі торговельної площі магазинів міського призначення. Потім проводиться розрахунок розподілу цього нормативу по групам

тоЕаоів за фошулою:

' ' Н * Хк

Нк ----------------- / І /

100

де: Нк - норматив розвитку мережі унівепмагів з к-тої групи то-

варів, кв.м на 1000 чол.; *

Н - загальний норматив гїозвитку меьежі унівепмагів, кв.м на 1000 чол,; ...

Хк - питома вага торговелоної площі для продажу к-тох групи товарів у загальній торговельної площі універмагів, розрахованої на основі "Номенклатури типів магазинів’’ і скорегованої по наслідкам аналізу ефективності використання торговельної площі б магазинах різного типу.

Поєднання оптимального варіанту функціонально-планувальної структури торговельної мережі з наслідками диференціації нормативів її розвитку дозволяв отримати модель її складу і'розміщення, яка оформлюється у вигляді схеми функціонально-просторової організації міської мережі підприємств торгівлі та таблиць, що складаються з нормативів розвитку мережі різних типів непродовольчих магазинів загальноміського призначення.

Приклад схеми функціонально-просторової організації міської мережі підприємств торгівлі подається на малюнку 2.

Слідуючим етапом плануван: а розвитку торговельної мерекі <з етап розрахунків потреб в новому будівництві магазинів. Він включає в себе такі відносно са: остійні частини: .

- розробка пропозицій по новому будівництву продовольчих магазинів місцевого призначення;

- розробка пропозицій по новому будівництву продовольчих магазинів міського призначенню;

- розробка пропозицій по новому будівництву непродовольчих магазинів міського призначення;

- розробка пропозицій по новому будівництву магазинтв-заказів.

Відносна самостійність цих складових частин обумовлена розробкою в дисертації індивідуальних методичних підходів по проведенню кожної із них. .

Найбільшої уваги заслугсгу.с»ь розрахунки, пов’язані з розробкою пропзицій по новому «удірниціву непродовольчих магазинів міського призначення.

Функціонально-простороза організація мережі підгрилмств торгівлі мЛСкзиа ка період до 2005 року

Мережа непродовольчих магазинів Розрахункові показники тор- Мережа продовольчих магазинів

Типи торговельних центрів та радіуо їх обеду- Склад торговельних центрів говельної плоді магазинів, кв.м на 1000 чоловік .

’ нзпрод прод.

міський центр підприємства торгівлі торговельних центрів центральної планувальної зони і її планувальних районів 1.Спеціалізовані магазини; 2.продовольчі відділи універмагів;

мерзка п ідпри-смстз торгівлі міського призна- чення: 20

підцентр міського призначення підприємства торгівлі торговель них центрів однюї з планувальних зон т одного із її планувальних районів 3.магазини місцевого призначення,що постійно обслуговують додаткові контингенти населення і торговельна площа яких збільшується за рахунок використання

центр планувальної зони й - ЗО хвилин універмаг з топговєлоною площею ІІ000 - 22000 кв.м 37,00

центр шганузгль-ного району спеціалізовані магазини та мага зини комплексного попиту /"Одяг1, "Госптозари" та інші/ 103,35 частини нормативу для продовольчих мага-

Я - ІО-І5 -.пилин зинів міського при-

індивідуально розміщувані магазини міського призначення ■ магазини "Товарі: для молодят", ''Товари для молоді", "Подарунки вузькоспеціалізогані магазини 9,65 10 значення; 4.магазини замовлень

марена п ідпри-дмств центр міс.кого призначення Я - 500 метрів відділ непродовольчих товарів універсаму; мгг.'Тосптоваш", "Галент^рея- 25 57 Універсам /"Гастроноі.Г в районах старої'жилої забудівлі/

торгіь,л м ісце-вого призначсі парфуми", "культтовари" ь районах старої жилої забудівлі ІЗ маг."Овоч і-фрукти"

ІНЯ!

Ковина підходу до цих розрахунків полягаз в їх незалежності від розподілу магазинів одного типу на магазини різного рівня /планувального району, планувальної зони, міського центру/. Магазини рівномірно розміщуються по території міста, а їх місткість і фактичне значення визначаються характером розподілу загальної чисельності постійного та денного населення між зонами їх обслуговування.

Засобом, що дозволяз врахувати характер цього розподілу,є розрахунок перерахованого населення по формулі:

■ . НТКІІ-КІ , ,

Нпі ------------------- /2/

І Ні' Кі

де: Кш- розмір перерахованого населення на розрахунковий строк

' для ] - тої зони обслуговування, тис.чол.;

Н - чисельність постійного населення міста на розрахунковий строк, тис.чол.; ’

Ніі - чисельність і - тої групи населення у і - тій зоні обслуговування на розрахунковий строк, тис.чол.;

Ні - чисельність і - тої групи населення на розрахунковий

■ строк, тис.чол.;

Кі - коефіцієнт активності покупців і - тої групи населення.

Потреба у торговельній площі магазинів різного типу по зо-

нам обслуговування визначається по формулі:

Пкі = \к * Нпі / 3 /

де: Пкі - потреба у торговельній площі магазинів к - того типу

у ) - тій зоні обслуговування на розрахунковий строк, кв.м;

Ак - норматив розвитку мережі магазинів к- того типу, кв.м на 1000 чол.

Потреба в новому будівництві підприємств торгівлі визначається по формулі: .

- Пнскі = Пк) - / Сю + Бі / / 4 /

де: Пнскі - потреба у новом*' будівництві торговельної площі

магазинів к - того типу в 3 - тій зоні обслуговування, кв.м; *

Сто - торговельна площа магазинів к - того типу, що будуть обережені на розрахунковий строк в ) - тій зоні обслуговування, кв.м;

Бі - торговельна площа магазинів в тій зоні обслуговування, які будуть пзреспеціалізовані у магазини к - того типу, кв.м. '

Отже, розроблено методичний підхід, що включає чіткі рекомендації по зкладанню перспективних планів /схем/ розвитку і розміщення мережі роздрібних підприємств торгівлі для найбільших міст. Це дозволяв вирішити проблему оптимізації складу і структури торговельної мережі в умовах складної архітектурно-просторової структури міста та великої і різнобічної внутріміської міграції населення.

■ Основні положення дисертаційного дослідження, зроблені висновки і пропозиції відображені в таких працях:

1. Новые подходы к планированию развития и размещения рознич-

ной торговой сети // Торговля з современных условиях: прос-чвмы и перспективы: Тез.докл.конференции молодых учені« и специалистоь торговых НИИ и Еузов Украины,- Киев. УкрКИИТОП, 1939,- С.45-43 /0,24 п.л./. -

2. Проблемы реализации планов развития розничной торговой сети в крупнейших городах // Актуальные вопросы развития торговли в условиях нового хозяйственного механизма: Тез.докл.кон. „-ренции молодых ученых и специалистов торговли,- Киев. УкрНЖГСП, 1990,- С.66-69 /0,25 п.л./.

3. Новый подход к планированию развития и размещения розничной торговой сети // Рынок и торговля: Сб.кауч.тр., Киев. 1СГЭИ,

1930.- С.34-37 /0,28 п.л./.

4. Некоторые еспекты развития материально-технической базы торговли в условиях рыночной экономики // Торговля б у юриях рынка: Сб.науч.тр., Киев. КТЭИ, 1952,- С.Т4І-І45 /0,3 п.л./ в соавторстве.

5. Планирование развития и размещения городской сети предприятий розничной торговли в условиях ричочной экономики // Менеджмент; стратегия и тактика управления торговлей: Сб.науч.тр , Киев. , КТЭЙ, 1993. - С.І29-ІЗЗ /0,3*п.л./.

б. Моделирование розничной торговой сети крупнейших городов в условиях рыночной экономики // Актуальные проблемы развития торговли, гостиничного хозяйства и туризма в условиях рыночных отношений: Теэ.докл.шзждународной каучнбй конференции,-Киев. К1ЭД, 1993,- С.185 /0,05 п.л./ в соавторстве. -