Организационно - экономическая система адаптации предприятий к рыночным условиям хозяйствования тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
доктора экономических наук
Автор
Соколова, Людмила Васильевна
Место защиты
Харьков
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Организационно - экономическая система адаптации предприятий к рыночным условиям хозяйствования"

ХАРКІВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Р Г 6 ОД На правах рукопису

1 ' ™ :;:'с . ' СОКОЛОВА ЛЮДМИЛА ВАСИЛІВНА

ОРГАНІЗАЦІЙНО - ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА АДАПТАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ ДО РИНКОВИХ УМОВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

00.

Спеціальність 08,06.02 - "Менеджмент"

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук

Харків -1996

Дисертацією е рукопис.

Робота виконана на кафедрі економіїси Харківського державного технічного університету радіоелектроніки.

Науковий консультант — доктор економічних наук,

професор, академік

ГРИНЬОВА ВАЛЕНТИНА МИКОЛАЇВНА

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор

ПЮКОПЕНКО МИКОЛА ДМИТРОВИЧ доктор економічних наук, професор ЧЕРЕДНІЧЕНКО МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ доктор економічних наук, професор ПЕРЕРВА ПЕТРО ГРИГОРОВИЧ.

Провідна установа — Київський державний економічний університет

Захист відбудеться "Ц “ 1996 р. о годині на засідань

спеціалізованої вченої ради, шифр Д.02.12.02. по присудженню наукової-ступеня доктора економічних наук у Харківському державному екс немічному університеті за адресою: 310001, м. Харків, пр. Леніна, 9-а.

З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Харківського державне го економічного університету за адресою: 310001, м. Харків, пр. Леніна, 9-і

Автореферат розісланий 1996 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради, кандидат економічних наук,

професор '— М. С. Дороніна

І

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ .

1.1. Актуальність проблеми. Здійснення реформ, пов'язаних з переходом до ринкової економіки, в нашій країні зіткнулося з низкою об'єктивних та суб'єктивних труднощів. Унаслідок відсутності всебічно обгрунтованої комплексної програми ринкових перетворень та механізму їх послідовної практичної реалізації господарюючі суб'єкти ринку - товаровиробники -опинились в особливо складному економічному становищі. Для економіки перехідного періоду характерні: формування нового фундаменту, який би відповідав проблемам та умовам ринку, і створення якісно нових підприємницьких структур, які 6 діяли високоефективно та соціально спрямовано.

Макроекономічна рівновага визначається процесами в мікроекономіці. Об'єктивна оцінка результатів ринкової трансформації на макрорівні характеризується дійсним приростом валового продукту і національного доходу. Ефективність ринкових реформ на мікрорівні визначається ринковим попитом на продукцію, рівнем конкурентоспроможності підприємств на ринках збуту , іх .здатністю адаптуватися до нових умов господарювання. Адаптація є одні«о з пріоритетних, складних і багатоаспектних економічних проблем, які сгояіь перед господарюючими суб'єктами в період переходу до ринку. їх вирішення може створити основу для стабілізації економіки України. У зв'язку з необхідністю формування конкурентоспроможних підприємств перед економічною теорією виник ряд складних нових проблем, пов'язаних з адаптацією товаровиробників, які потребують наукового і методичного розв’язання. Це - ехсономічна природа, характер і організаційно-економічна система адаптації підприємств до нових умов господарювання, її форми та способи реалізації, направлені на забезпечення виживаємості товаровиробників, питання маркетингової та фінансової підтримки їх діяльності. .

Теоретичні концепції різноманітних напрямків вирішення цієї проблеми га практичні рекомендації знайшли відображення у роботах І. Т. Балабанова, В. М. Гриньової, І. В. Дзися, М. І. Долишнього, О.Є. Єфімоної, С.З. Жизніна, В.І. Крупного, І. В. Ліпсіца, І. І. Лукінова, Р. Г. Маниловського, Б. Панасюка, М. Д. Прокопенка, В. Є. Хруцького, М.О. Черед-

ниченка, М. Г. Чумаченка, В. П. Щербаня та ін.

У наукових роботах перелічених та ряду інших учених розглянуто теоретичні та практичні питання пошуку шляхів виходу національної економіки з кризи, ціноутворення, планування та управління фінансами, трудовими ресурсами.

Узагальнення викладених в економічній літературі теоретичних концепцій, методичних рекомендацій та науково-прикладних розробок у галузі функціонування підприємств в умовах формування ринків дозволяє стверджувати, що питання адаптації досліджені недостатньо і не знайшли повного висвітлення в економічній науці.

Зокрема, не розв’язано питання розробки організаційно-економічної системи адаптації підприємств до ринкових умов господарювання, яка повинна стати первинною та основоположною ланкою в становленні скнію-міки регіонів та країни у цілому. На перший план висунуто завдання : створення конкурентоспроможних підприємств, маркетингового забезпечення їх діяльності, фінансової оцінки їх функціонування та перспектив розвитку. Об’єктивна необхідність подальшого поглиблення теоретичних та прикладних досліджень з метою розробки та реалізації організаційно-економічної системи адаптації підприємств до нових умов господарювання з орієнтацією на формування конкурентоспроможного товаровиробника зумовили актуальність теми дисертації та її важливе значення для вирішення проблеми, яка має важливе народногосподарське значення у розвитку економіки країни.

1.2. Мета та задачі досліджень. Метою дисертації є теоретичне обгрунтування організаційно-економічного і науково-методичного забезпечення розробки та функціонування системи адаптації підприємств до ринкових умов господарювання, спрямованої на підвищення їх конкурентоспроможності.

Мета дослідження зумовила необхідність розв'язання таких завдань: довести теоретично об’єктивну необхідність формування та розвитку організаційно-економічної системи адаптації підлриємст до ринкових

з

відносин, яка забеспечить конкурентоспроможність товаровиробників на ринках збуту; .

теоретично обгрунтувати підхід до оцінки ефективності системи адаптації та оптимізації виробничих програм самостійно господарюючих підрозділів підприємства;

розробити методичний підхід до організації маркетингової діяльності підприємств;

виявити особливості адаптації малих підприємств до ринкових умоп господарювання;

розробити науково-прикладні рекомендації по забезпеченню процесу адаптації підприємств: визначення рівня конкурентоспроможності продукції та підприємства, його кредитоспроможності, формування цінової політики, планування рекламної кампанії, комп'ютерне бізнес-навчання.'

1.3. Об'єкт та предмет дослідження. Об'єктом дослідження стали підприємства, які функціонують у нових умовах господарювання. Предметом дослідження є проблеми пристосування підприємств до ринкового середовища, що визначило необхідність проведення теоретичних і науково-прикладних розробок по створенню організаційно-економічної системи їх адаптації.

1.4. Загальна методика дослідження. Теоретичним і методологічним грунтом досліджень є наукові роботи вітчизняних та зарубіжних учених-економістів, спеціальна економічна література, законодавчі акти Верхопної Ради України, нормативні документи Кабінету Міністрів України з питань виходу з кризи національної економіки.

Проведені дослідження базуються на застосуванні законів і категорійного апарату діалектики, ряду загальнонаукових методів: рух від абстрактного до конкретного, синтез, систематизація, узагальнення. У процесі досліджень використані принципи системного підходу, експертні та економіко-математичні методи (моделювання, стохастичне програмування), методи логічного, статистичного та структурного аналізу.

Інформаційною базою були стохастичні та звітні дані підприємств, ре-

■ ■ . , ■ 4 зультати їх виробничо-господарської діяльності.

В основу дисертації покладено теоретичні дослідження та науково-методичні розробки прикладного характеру в галузі вдосконалення роботи підприємств в умовах формування ринку, виконані в Харківському державному технічному університеті радіоелектроніки під керівництвом і за безпосередньою участю автора. Дослідження проведені у відповідності з програмами виконання держбюджетної науково-дослідної роботи "Розробка теорегачних та методичних підходів та програмних засобів по формуванню організаційного механізму адаптації підприємств до умов ринку" (N239-1, 1990-1992 рр.) та інших ініціативних дq)ждoloвipниx науково-дослідних робіт, у тому числі за напрямками: "Удосконалення структури управління ГТО в умовах НІТ" (1990р.), "Нові методи і форми господарювання" (1991, 1992, 1993 рр.)," Бізнес-план" (1993, 1994, 1995 рр.).

1.5. Наукова новизна результатів дослідження, отриманих особисто автором. ■

З теоретичних позицій досліджено сутність процесу пристосування підприємств до ринкових умов господарювання. Теоретично доведено необхідність розробки та реалізації організаційно-економічної системи адаптації, обгрунтовано її елементи. Доведено доцільність розгляду процесу адаптації як комплексного, включаючи його наукові, організаційні, економічні та соціальні аспекти.

Теоретично обгрунтовано системний підхід до синтезу структури ор -ганізаційно-економічної системи адаптації підприємства до ринкового середовища, а саме до оцінювання ефективності її функціонування відповідно до алгоритму реалізації комплексу заходів, спрямованих на її підвищення.

Запропоновано інструментарій досягнення конкурентоспроможного рівня підприємства, розроблено методичні рекомендації щодо формування та функціонування його складових на основі бізнес-плану.

Розглянуто та розвинено науково-методичні основи організаційного, методичного та інформаційного забезпечення програмно-цільового підходу реалізації маркетингової діяльності підприємства.

Розроблено науково-методичні рекомендації щодо адаптації малих

підприємств до ринку через систему організації вертикальної інтеграції на основі франчайзних договірних відносин.

Обгрунтовано підходи до вирішення методологічних проблем формування оптимальних виробничих програм стратегічних одиниць бізне-су(СОБ), ціноутворення, фінансової політики, технології особистої роботи в умовах використання практичного маркетингу.

Розроблено та доведено до практичної реалізації: методику оцінки рівня кредитоспроможності підприємства; рекомендації щодо управління інвестиціями, планування рекламної кампанії, дослідження товарних ринків; систему комп'ютерного бізнес-навчання робітників підприємства; цільову комплексну програму організації малих підприємств; практичний посібник по складанню бізнес-плану.

За результатами дослідження на захист виносяться такі основні положення:

Перше. Об’єктивна необхідність переходу до ринку, який супроводжується посиленням конкурентної боротьби між товаровиробниками за споживачів, наполегливо потребує скорішої адаптації підприємств до нових умов господарювання. Організація конкурентоспроможних підприємств, мобільно та гнучко реагуючих на змінювання зовнішнього середовища, зумовлює необхідність розробки такої системи їх адаптації, яка вирішує ряд проблем наукового, організаційного, економічного, інформаційного характеру, забезпечуючи необхідні і достатні пропорції та умови досягнення стійкого положення підприємств на ринках збут}' при найбільш ефективному використанні наявних ресурсів з метою реалізації обраної стратегії маркетингу.

Друге. Формування організаційно-економічної системи адаптації підприємств до ринкових умов господарювання вимагає теоретичного обгрунтування об'єктивної необхідності її створення та повинно базуватися на дослідженні об'єктивних закономірностей, специфічних особливостей її функціонування. Важливе значення в сучасних умовах становлення ринкових відносин має оцінка ефективності функціонування системи адаптації.

Як критерій пропонується використання синтезуючого показника, який характеризує рівень конкурентоспроможності підприємства на ринку. Реалізація такого підходу здійснюється за допомогою експертного методу,який передбачає узгодженість погляду експертів і можливість покращення показника конкурентоспроможності.

Трете. Організація сучасного підприємства припускає гнучкість, мобільність його структурних підрозділів, напрямів діяльності, для яких важливо сформувати оптимальну виробничу програму, спрямовану на реалізацію вибраної стратегії. Невід'ємною складовою діючої системи адаптації повинна бути організація малого бізнесу на основі франчайзних договірних відносин між великими та малими підприємствами.

Четверте. Необхідність створення конкурентоспроможних підприємств, прийняття рішень про напрями їх пристосування до ринкового середовища з метою подальшого функціонування та розвитку передбачає використання бізнес-планів. При такому підході слід застосовувати методики, адаптовані до умов господарювання економіки перехідного періоду.

П’яте. Складність і комплексність завдань, які вирішуються у межах адаптаційних процесів, потребує застосування відповідного інструментарію. Для цього доцільно використовувати маркетинг, який забезпечус, ринкову орієнтацію управління, організацію підрозділів маркетингу з використанням інформаційних технологій, перебудову функціонального управління в зв'язку з підвищенням ролі та відповідальності маркетингового відділу (служби) у прийнятті стратегічних рішень.

Шосте. Прискоренню адаптації підприємств до ринку сприяє рекламна діяльність, оскільки її основною функцією є формування попиту. Ця проблема ефективно може бути вирішена на основі комплексного підходу до планування рекламної кампанії. При цьому повинні бути визначені її цілі, та засіб складання рекламного бюджету, сформована рекламна політика, розроблена методика ефективності обраних заходів.

Сьоме. Цілеспрямована цінова політика в значній мірі забезпечує підприємству успіх комерційної діяльності. Зі складним процесом адаптації

підприємств пов'язано формування ринкових цін на товари. Воно, повинно базуватися на дослідженні причинно-наслідкових зв’язків ціноутворюючих факторів, розробці методики розрахунку цін на товари, які реалізуються на внутрішніх та зовнішніх ринках, оцінці рівня їх конкурентоспроможності з цих позицій. ■

Восьме. Процеси адаптації підприємств до ринкового середовища нерозривно пов'язані з їх фінансовим становищем. У складних умовах взаємних неплатежів підприємства зазнають гостру потребу в привертанні зовнішніх джерел фінансування та передусім - кредитів банків. Вирішення цієї проблеми зумовлює необхідність формування фінансової політики підприємства та вирішення таких основних завдань: визначення фінансової структури , аналіз ризику та вибір засобів страхового захисту, вибір критеріїв оцінки фінансового стану підприємства-позичника. При такому комплексному підході оцінюється реальна можливість підприємства у одержанні зовнішніх кредитів і обгрунтовуються рішення, які приймаються комерційними банками щодо кредитоспроможності одержувачів кредиту.

1.6. Практична цінність роботи. Одержані результати досліджень можуть бути використані на промислових підприємствах регіонів, країни, їх застосування сприяє прискоренню процесу адаптації товаровиробників до нових умов гсподарювання і забезпечення їх конкурентоспроможного положення на ринках збуту. Практичну цінність мають такі науково-прикладні розробки: оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства продукції; методичний підхід до формування організаційно-економічної системи адаптації підприємств до умов ринку; рекомендації по складанню бізнес-плану з метою обгрунтування засобів адаптації; методика планування рекламної кампанії; методичний підхід до встановлення ринкової ціни товару; рекомендації щодо організації маркетингової діяльності підприємства; програма автоматизації розробки стратегії маркетингу; програма комп’ютерного бізнес-навчання робітників підрозділів маркетингу; система показників фінансового стану підприємства; засоби захисту комп'ютерних інформаційних технологій; методичні рекомендації щодо цінки рівня кредитоспроможності підприємства-позичника. Найбільший

ефект досягається при одночасному та взаемопов 'язаному використанні рекомендацій. Проведені розрахунки показують, що при цьому підвищується прибуток підприємства, його ринкова частка, шанси одержати зовнішні кредити, що в цілому веде до скорочення часу адаптації підприємств до ринкового середовища, яке формується.

1.7. Реалізація результатів дослідження. Одержані результати з окремих питаннь адаптації господарюючих суб'єктів ринку до ринкового середовища, яке формується, впроваджені на підприємствах окремих галузей промисловості України та Росії. Зокрема, розробки: за новими методами та формами господарювання — завод ізоляційних та асбоцементних матеріалів ( м. Харків), завод харчових кислот (м.Харків), завод побутової хімії (м. Шебекіно), спецкомбінат (м. Харків); по удосконаленню структури управління в умовах нових інформаційних технологій — швацька фабрика (м.Белгород), НДПІАСУТРАНСГАЗ (м. Харків),газотранепортне об'єднання (м. Ухта); бізнес-план - машинобудівний завод (м. Дергачі), комбінат хлібопродуктів N2 (м. Харків), АТ " АВТРАМАТ" (м. Харків); комп'ютерна навчальна система з курсів "Бізнес" та "Маркетинг", прийнята до використання службою маркетингу БО "Оріон" (м. Тернопіль) та впроваджена в учбовий процес у Харківському державному технічному університеті радіоелектроніки та Гуманітарній Академії (м. Харків).

1.8. Апробація роботи. Основні результати дослідження доповідались на Всесоюзній науково-практичній конференції з питань удосконалення організації промислового виробництва в нових умовах господарювання (Вороніж, 1989 р.); засіданні Республіканської школи з комерційної діяльності на підприємстві (Харків, 1992 р.); міській науково-практичній конференції з проблем розвитку підприємства та становлення ринкової інфраструктури (Харків,1993 р.); Міжнародній науково-практичній конференції з питань стратегії і тактики підприємств при переході до ринку (Вороніж,

1994 р.); Міжнародній конференції з питань комп’ютерних та інтелектуальних систем обробки потоків даних та інформаційних технологій у системах управління та теяекомунікацій (Туапсе, 1995 р.); Всеукраїнській науково-

практичній конференції з методичних принципів формування та реалізації стратегії підприємства в умовах змішаної економіки (Артемівськ-Донецьк,

1995 р.).

1.9. Публікація результатів дослідження. Зміст дисертації, отримані теоретичні висновки та науково-прикладні рекомендації опубліковані у 6 монографіях (дві з них особові), журналах, Збірниках наукових праць, тезах доповідей на конференціях, науково-практичних семінарах, нарадах. Загальна кількість публікацій за темою дисертації складає 52 обсягом 53,5 др. арк.

1.10 Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу; двох частин, в структурі яких виділено 7 розділів та 23 параграфа; висновків; списку використаної літератури, який містить 237 найменувань; додатків. Матеріали дослідження викладені на 349 сторінках машинописного тексту, містять 35 рисунків, 33 таблиці.

2. ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертації, показано значення проблеми та суть авторського підходу до її розв’язання, визначено мету,т задачі, об'єкт, предмет і меггод дослідження, сформульовано положення, які захищаються, розкрито наукову новизну дисертації, обгрунтовано її висновки і висвітлено апробацію, обсяг та структуру роботи.

Перша частина — “Теоретичні проблеми адаптації підприємств до ринкових умов господарювання” — складається з трьох розділів, у яких сформульовано пріоритетні напряМкй ринкових перетворень економіки Угфаїни (1 розділ), розроблено теоретичні положення становлення та розвитку ринкового середовища підприємств (2 розділ), обгрунтовано умови та інструментарій формування конкурентоспроможного підприємства (3 розділ).

Адаптація підприємств до ринкових умов господарювання, згідно з теорією дисертанта, має у своїй основі організаційно-економічну систему, провідною підвалиною котрої є маркетингова діяльність суб'єкта ринкових

відносин.

У другій частині — “Маркетингове забезпечення діяльності підприємств”— у четвертому розділі розглядається сутність маркетингових досліджень і показується, як з цієї сутності виводяться обгрунтовані положення щодо організаційного, методичного та інформаційного підходу до маркетингової діяльності на підприємствах. . П'ятий розділ при-

свячено розгляду організації рекламної кампанії, запропоновано методичні підходи до складання рекламного бюджету. У шостому розділі на підставі проведеної класифікації ціноутворюючих факторів запропоновано підхід до вирішення проблеми встановлення ринкової ціни товару. У сьомому розділі обгрунтовано основні положення фінансової оцінки пqэcпeктив розвитку підприємств на етапі їх адаптації до ринкових умов господарювання. Викладено методичні і практичні основи формування фінансової політики підприємства та визначення рівня його кредитоспроможності.

3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА ВИСНОВКИ РОБОТИ

3.1. Теоретично доведено об'єктивну необхідність розробки та реалізації організаційно-економічної системи адаптації підприємств до ринкових умов господарювання, спрямованої на забезпечення їх конкурентоспроможності. Нинішній період характеризують складні процеси становлення ринкових відносин між товаровиробниками. Необхідність і неминучість формування механізму функціонування господарюючих суб'єктів ринку визначають актуальність та важливість вивчення проблеми адаптації підприємств до нових умов господарювання. Від сучасного пошуку шляхів її вирішення та ефективності реалізації обраних напрямів залежить майбутнє підприємств, конкурентоспроможність їх продукції та положення на ринках збуту та, як наслідок, відродження національної економіки.

У дисертації доведено, що пристосування підприємств до нових умов економіки перехідного періоду потребує створення такої системи адаптації, яка повинна вирішувати багато проблем різнопланового характеру, спря-

мованих на реалізацію єдиної мети, яку можливо досягти на основі маркетингового забезпечення. У процесі досліджень встановлено, що адаптація підприємств до сучасних умов пов'язана з різкою зміною зовнішнього середовища, кон'юнктури ринку, що вимагає випуску нової конкурентоспроможної продукції на основі розробки маркетингової стратегії. З'явилась об’єктивна необхідність враховувати реакцію ринку як найважливішого критерію управління підприємством і вибору його стратегії поведінки на ньому. Створення і розвиток системи адаптації передбачають необхідність визначення її структури, ролі й функцій у досягненні завдань, які поставлені перед підприємством, обгрунтування критерію ефективності, розробки відповідного інструментарію її реалізації. У зв'язку з цим в дисертації розроблено методологію встановлення цілей, завдань, принципів, структури системи адаптації підприємств' до ринкових умов господарювання.

Система адаптації - це сукупність якісно визначених елементів, між якими існує закономірний зв'язок і взаємодія, підпорядкованих загальній меті - пристосуванню. Природа складових елементів та характер структури системи адаптації можуть бути найрізноманітнішими. ЗапропОнова в роботі структурна схема системи адаптації підприємств до ринкових умов подана на рис.1. Прийняті такі умовні позначення: ■ 1.1 - аналіз життєвою циклу підприємства та його СОБ, 1.2 - система "маркегинг-мікс", 1.3 -дослідження ринків збуту, 1.4 - газузеві дослідження: 2.1 - формування завдань та алгоритмізація організаційних рішень, 2.2 - розробка бізнес-плану заходів щодо адаптації, 2.3 - формування виробничої програми СОБ, 2.4 -оцінка рівня конкурентоспроможності підприємства, продукції; 2.5 -внутрішньофірмовий аналіз; 3.1 - формування банку, моделей, 3.2 - забезпечення завдань адаптації методиками, нормами, нормативами, 3.3 - організація служби маркетингу; 4.1 - додержання економічних стандартів та заходів щодо охорони навколишнього середовища; 5.1 - забезпечення підприємства необхідними матеріально-технічними ресурсами; 5.2 - раціональне використання ресурсів; 6.1; 6.2 - формування банку даних і марке-

Рис. 1. Структурна схема системи адаптації підприємства до ринкових умов господарювання

. ІЗ

тингов'ої інформаційної системи; 7.1 - підбір кадрів та навчання робітників служби маркетингу, 1.2- розробка персонал-технологій роботи маркетолога; 7.3 - створення сприятливого соціально-психологічного клімату колективу підрозділів маркетингу.

Розробка системи адаптації та обгрунтовування підходів до її функціонування передбачає передусім розробку та вивчення таких найбільш важливих її складових, як маркетингове, економічне, організаційно-планове та інформаційне забезпечення. Система характеризується функціональними відносинами, в яких реалізується потенція системи в залежності від умов її існування. У функціях системи фіксується стійкий засіб активного взаємовідношення її елементів. Основні функції розробленої системи адаптації: забезпечення конкурентоспроможності підприємства та продукції його стратегічних одиниць бізнесу, заснування заходів щодо адаптації- на основі бізнес-планів, маркетингове, інформаційне та фінансове забезпечення діяльності підприємства. При цьому необхідно виходиш з урахування особливостей сучасного періоду формування ринку: плюралізм форм власності та організаційних форм господарювання; посилення конкурентної боротьби за ринки збуту; орієнтація підприємств на досягнення довгочасного комерційного успіху, "ситуаційне управління”, пошук зовнішніх джерел фінансування і, передусім, кредитів банків. ,

3.2. Розроблено методичний підхід до теоретичного обгрунтування критерію ефективності системи адаптації підприємств. Адаптація підприємств до ринку спрямована на забезпечення їх виживання у нових умовах господарювання, здатності інтегрувати у ринок, ефективно функціонувати впродовж тривалого часу.

Організація управління процесом адаптації реалізується через організаційно-економічну систему, що відповідає визначеній історичній епосі з властивими їй формами, методами та засобами. У роботі доведено, що критерієм ефективності системи виступає міра адаптації, яка кількісно визначена рівнем конкурентоспроможності підприємств на ринку збут)'.

На нашу думку, під конкурентоспроможністю підприємств треба ро-

' 14

зуміти наявність "ключових факторів успіху", або інакше, конкурентних переваг по відношенню до діючих на конкретному ринку збуту підприємств на протязі тривалого часу. Оцінка рівня конкурентоспроможності досліджуваного підприємства (Юсі) здійснюється згідно з формулою:

Кк»

тах|Ех^і

->і.

де: Х)Ч, X) - усереднена експертна оцінка по .¡-му ключовому фактору конкурентоспроможності досліджуваного та конкуруючих підприємств відповідно, і =1,2,...,ш; с^- ранг .і-го фактора конкурентоспроможності (табл.1).

■ Таблиця 1 ' Розрахунок коефіцієнтів конкурентоспроможності підприємств

Фактор конкурентоспроможності Усереднена експертна оцінка Ранг фактора Інтегрований факторний показник

підприємство підприємство .

1 2 3 . 1 2 3

Товар 3.50 3.30 3.66 0.15 0.525 0.495 0.550

Становище на ринку 3.47 3.33 3.47 0.25 0.869 0.833 "6.869

Збут 3.17 3.22 3.06 0.20 0.633 0.644 0.6Н

Просування товару 3.60 3.27 3.27 0.35 1.260 1.143 1.143

Виробництво 3.87 3.83 3.83 0.05 0.193 0.192 0.192

Сумарна оцінка 1,00 3.480 3.307 3.365 омТ~

Коефіцієнт конкурентоспроможності 1.034 0.950

Кожен чинник конкурентоспроможності описується певним набором показників, наведеним у роботі. Оцінка впливу кожного з них на конкурентоспроможність підприємства здійснюється експертним методом, ІДО Пред-бачає процедуру узгодження думок експертів та покращення показники,

який характеризує рівень конкурентоспроможності підприємства. Для виявлення "зон слабкої конкуренції" будується діаграма значущості чинників конкурентоспроможності (рис. 2). Заштрихована царина зображує потенційний резерв підвищення бальної оцінки кожного фактора. Під час аналізу передусім необхідно звернути увагу на ті чинники конкурентоспроможності, які займають пріоритетні місця (1,2,3).

3.3. Теоретично обгрунтовано та реалізовано підхід до вирішення проблем формування виробничих програм стратегічних одиниць бізнесу підприємства. Організація конкурентоспроможності підприємства припускає мобільність, гнучкість його самостійних структурних підрозділів, напрямків комерційної діяльності — СОБ,— які постають основним елементом формування маркетингової стратегії підприємства.

Концепція СОБ дозволяє виявити господарські підрозділи, які мають максимальний потенціал по прибутках та надати їм необхідні ресурси.

Проведені дослідження показали, що розроблюючи теоретичні основи формування виробничої пробами СОБ, слід виходити з принципів: оггш-мальність виробничих програм, науковий підхід до планування, застосування економіко-математичних методів та моделей. Запропонований у дисертації підхід визначає необхідність застосування стохастичного програмування для рішення задачі оптимізації виробничої програми СОБ у такій постановці:

й = єі'і.і = 1,2,...,п; {. плановий період,

Ранг фактора

0,4

0,3 0,2 0,1 0 ' 1,0 2,0

3.0

4.0

Усереднена

експертна

оцінка

5.П

Рис.2. Діаграма значущості факторів

конкурентоспроможності підприємства

Фактор сг>

конкурентоспроможності

¿aj¡X| á F‘(aj),j= 1,2,...,!»

¿tnX'<Tr'(©),r = l,2,...,k,

i-1

¿m^X‘áMtq(<0),q = l,2>...,m,

r«l 1*1

8‘<X*<p‘

де: I(x) — цільова функція прибутку; со — випадковий параметр; .

Pil — прибуток від реалізації i-того виду продукції;

Хі‘— обсяг випуску i-того виду продукції на плановий період t; ají — трудомісткість обробки одиниці i-того виду продукції на j-ій групі устаткування;

tn — норма часу, витрачена робітниками r-ої професії на випуск одиниці ¡-того виду продукції;

fr— середня вартість однієї години праці робітників r-ої професії; niqi — норма витрат q-ro виду матеріалу на виготовлення одиниці продукції i-того виду;

FjKro) — дійсний фонд часу роботи j-тої групи устаткування;

ТгЧсо) — фонд робочого часу по к-ій професії; ‘

Mq'(ffl) — фонд q-ro виду матеріалу;

П1(со)— фонд споживання;

Sjl — точка беззбитковості i-того виду продукції; p¡1 — ринкова частка i-того виду продукції.

У роботі наведено перетворення шуканої задачі у нелінійну задачу математичного програмування з дискретними змінними, яка вирішується мо-

дифікованим методом динамічного програмувавши (методом і границь).

3.4. Досліджено особливості адаптації малих підприємств до ринконо-го середовиша. Значною перевагою малого бізнесу є високий рівень гнучкості і мобільності виробництва. У роботі запропоновано алгоритм проведення робіт по створенню малого підприємства, який реалізується за допомогою сітьової моделі, використання якої сприяє скороченню строків організації малого підприємства.

Дослідженнями встановлено, що пристосуванню великих та середніх підприємств до умов ринку сприяє їх зв'язок з малими через систему вертикальної інтеграції, в основу якої покладено франчайзні договірні відносини. У дисертації показано, що у підприємницькій діяльності необхідно ширше використовувати можливості, надані франчайзингом, який с одним

ь

із значних резервів розвитку малих підприємств.

3.5. Доведено об'єктивну необхідність використання бізнес-планів у якості інструментарію обгрунтування адаптації підприємств до умов становлення ринкових відносин. Неминучість переходу до ринку, забезпечення конкурентоспроможних підприємств вимагають організації управління цими процесами, побудованого на застосуванні загальноприйнятих у світовій практиці стандартів.

У роботі показано, що такий підхід до планування діяльності підприємств в умовах їх адаптації можливий на основі використання бізнес-плану, який дозволяє не тільки обгрунтовувати можливі шляхи вирішення проблеми адаптації підприємства, але й надати вагомі докази потенційним кредиторам та інвесторам венчурного бізнесу. Методичні рекомендації, запропоновані у роботі, дозволяють скласти бізнес-план з урахуванням міжнародних стандартів та умов економіки перехідного періоду (схема алгоритму розробки і застосування бізнес-плану подана на рис.З). Новим у підході до складання бізнес-плану є блок оцінки ефективності проекту та формалізація основних його розділів (ринок збуту, план маркегин-

Рис. 3. Схема алгоритму “Бізнес-план”

гу, фінансовий план, оцінка ефективності). Практичний посібник "Бізнес план", зареєстрований 15.06. 1993 р. у якості абонента мережі "IDEXNET" 33 UKR, реєстровий N33, а також відділом захисту інтелектуальної власності CAT "Саламандра" та Українською міжрегіональною аерокосмічною асоціацією, був використаний для обгрунтування деяких інвестиційних проектів.

3.6. Теоретично обгрунтовано необхідність маркетингового забезпечення адаптаційний процесів. Виявлено можливість використання програмно-цільового підходу до організації маркетингової діяльності підприємств. Маркетинг відображує ринкову концепцію управління підприємством і є комплексом заходів по вивченню попиту на ринку з метою активізації збуту товарів та отриманню максимального прибутку. У системному плані організація маркетингової діяльності с сукупністю форм та методів науково обгрунтованого поєднання та встановлення взаємодії елементів конкретної системи адаптації.

У роботі показано, що організація будь-якої маркетингової діяльності можлива на основі формування маркетингової інформаційної, системи (МІС), яку відрізняє від існуючих облік конкретних функцій спеціалістів-маркегологів та використання програмно-цільового підходу, що дозволяє поєднати увесь комплекс робіт з організації маркетингової діяльності підприємства, забезпечити можливість узгодження функцій по реалізації програм маркетингу з функціями по виконанню виробничих планових завдань. Встановлено, що його застосування підвищує ефективність МІС та припускає розгляд організації маркетингового забезпечення у вигляді охоплюючої різні рівні діяльності підприємства системи цілепокладання та цілереалізації. У запропонованій моделі механізму такого підходу цілепокладання містить: систему (сукупність) цілей, склад завдань, збирання, обробку та аналіз маркетингової інформації, раціональне використання ресурсів підприємства на двох рівнях ієрархії (підприємство, СОБ). Структура цілей маркетингової діяльності містить блоки дослідницьких (аналіз ринків і внутрішньофірмовий аналіз), стратегічних, соціальних та економічних цілей (рис.4). Зміст блоків: 1.1- створити систему вивчення попиту на рин-

Рис. 4. Структура цілей маркетингової інформаційної системи

ку; 1.2 - розробити методику оцінки рівня конкурентоспроможності підприємства та його продукції; 1.3- створити систему проведення галузевих досліджень; 1.4- розробити методику вивчення спільних умов збуту; 2.1- розробити методику проведення аналізу показників діяльності підприємства; 2.2- затвердити методику "портфельного аналізу" СОБ; 2.3-виявити ключові фактори успіху; 3.1- виявити стратегію маркетингу на основі аналізу стратегічних альтернатив; 3.2- реалізувати стратегію маркетингу; 4.1- створити сприятливі умови ефективної праці робітників служби маркеягингу; 5.1- розробити методику складання плану, бюджету та ревізії маркетингу; 5.2- вибрати методику контролю стратегії маркетингу.

У дисертації показано, що використання переваг програмно-цільового підходу до маркетингового забезпечення адаптаційної діяльності підприємства можливо на основі розробки відповідного організаційно-методичного інструментарію. Запропонований підхід до розробки організаційного та інформаційного забезпечення передбачає комплексно використання відповідних способів, форм, положень та дозволяє подати у динаміці відповідну маркетингову інформацію.

Організація процесу розробки та реалізації маркетингових програм повинна здійснюватися на підприємстві спеціальним функціональним органом — службою маркетингу. її організаційна структура визначається в залежності від обсягу виробництва, кількості ринків, масштабу збутової діяльності. Важливим є визначення цілей, завдань, функцій, прав та обов'язків працівників. Для розв'язання поставлених перед нею завдань запропоновано використовувати спеціалізовану інформаційну систему "Автоматизоване робоче місце маркетолога".

Робота користувача системою провадиться за допомогою меню та бага-товіконного інтерфейсу. Меню має ієрархічний характер; інтерфейс системи є для маркетолога контекстною допомогою та можливістю внесення змін. Використання даної системи спрямоване на пошук маркетингових стратегій, які забезпечують високий рівень конкурентоспроможності підприємства на ринку збуту, вимагають підготовки кадрів на базі комп’ютерного бізнес-навчання.

3.7. Досліджено механізм формування цінової політики підприємства. В умовах ринку ціна як інструмент бізнесу набуває важливого значення. У роботі доведено, що цілеспрямована цінова політика у значній мірі забезпечує підприємству успіх його комерційної діяльності. Ціна товару свідчить про рівень його конкурентоспроможності та позиції на ринку. Запропонований у дисертації підхід до встановлення ринкової ціни товару містить увесть перелік робіт - від етапу цілепокладання до визначення конкретної ціни. Зокрема, виділені такі етапи: визначення мети ціноутворення; оцінка попиту на товар; розрахунок повних витрат; аналіз цін товарів -конкурентів; вибір методу ціноутворення; розрахунок початкової ціни; вибір цінової стратегії; визначення контрактної ціни.

Однією з важливих методичних проблем ціноутворення є оцінка конкурентоспроможності ряду товарів (магнітофонна приставка "Топільче" ВО "Оріон" м. Тернопіль - 1.01, програмний продукт "Система управління складом" м.Харків - 0,972 та ін.), що дозволяє приймати обгрунтовані рішення, направлені на прискорення процесу адаптації підприємств.

3.8. Запропоновано рекомендації щодо організації рекламної кампанії. У ринкових умовах господарювання на рівень конкурентоспроможності підприємства певний вплив справляє реклама - динамічний фактор ринку, який сприяє поліпшенню якості товару, збільшенню потенційної сприйнятливості покупців до пропозицій підприємства, формування рентабельного попиту на товари. Характерною особливістю наведеного в дисертації алгоритму планування рекламної кампанії є його побудова з урахуванням узгодження її цілей, принципів з загальним маркетинговим планом підприємства. Передбачено розв'язання комплексу задач у складі: вибір методу планування і визначення рекламного бюджету; вибір об'єкта та суб’єкта реклами; вибір рекламних засобів; складення рекламного повідомлення та графіка рекламних виступів; ринкове тестування; оцінка рекламної ефективності (комунікативної та економічної’).

Методичні рекомендації щодо організації рекламної діяльносіі до з в о ля-

ють формалізувати комплекс заходів щодо планування рекламної кампанії, тісно ув'язати витрати на рекламу з ринковими можливостями підприємства, сприяючи збільшенню обсягу збуту' вироблених товарів.

3.9. Розроблено методичний підхід до фінансового забезпечення виробничо-господарської діяльності підприємства у період їх адаптації до ринку .В управлінні адаптаційними процесами на підприємстві першочергова увага зосереджується на його фінансовій діяльності, раціональному та ефективному використанні фінансових ресурсів. Розв'язання цих питань потребує проведення фінансової оцінки перспектив функціонування підприємства, забезпечення його фінансової конкурентоспроможності.

Дослідженнями доведено, що найбільш ефективним підходом до формування фінансової політики підприємства є інтеграція досягнеш, системного аналізу, методів страхування ризиків, принципів фінансового менеджменту. Розроблені автором рекомендації основані на розв'язанні сукупності .завдань, які включають визначення потреби у фінансових ресурсах, вибір способу фінансування, оцінку рівня кредитування, визначення фінансової структури, аналіз фінансового стану підприємства. Сформована па основі запропонованих рекомендацій система основних фінансових документів та показників є базою оцінки фінансового становища підприємства, його фінансової конкурентоспроможності (табл.2.).

Проведені дослідження показали, що фінансова конкурентоспроможність визначається можливістю підприємства використовувати кредитні ресурси банків. Розроблена методика банківської оцінки рівня кредитоспроможності підприємства-позичнйка дозволяє банку приймати обгрунтовані рішення стосовно надання кредиту конкретному позичнику, а підприємству — оперативно оцінювати потенційну можливість залучення зовнішніх джерел фінансування для зміцнення свого фінансового становища.

3.10. Висновки. Проведені теоретичні дослідження та аналіз діяльності підприємств в умовах формування ринкових відносин дозволили розробити новий підхід щодо забезпечення їх конкурентоспроможності на

ринках збуту: створення та впровадження організаційно-економічної системи адаптації підприємства до ринкових умов господарювання.

Експериментальна апробація свідчить, що запропоновані методики можуть бути впроваджені в різних варіантах, але найбільш вагомий результат буде досягнуто при одночасному та обопільному впровадженні рекомендацій. Це дає можливість:

оцінювати рівень конкурентоспроможності підприємства та його продукції;

обгрунтовувати комплекс адаптаційних заходів, застосовувати інструментарій бізнес-плану;

формувати оптимальні програми стратегічних одиниць бізнесу підприємства;

організовувати маркетингову діяльність, впроваджуючи маркетингову інформаційну систему;

визначати вимоги до складення рекламного бюджету;

формувати цінову, рекламну та фінансову політику;

будувати комплексні показники оцінки рівня кредитоспроможності підприємства - позичника.

4. СПИСОК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ НАУКОВИХ ПРАЦЬ

Монографії ■

1. Соколова Л. В. Малая приватизация в Украине. — Харьков: ВИРТА,

1992.-52 с.

2. Гринева В. Н., Соколова Л. В., Тридед А. Н. Аренда промышленных предприятий . — Симферополь: Анаюрт, 1995. — 120 с.

Особистий внесок автора: обгрунтовано теоретичні підходи щодо вирішення комплексу проблем аренди підприємств, розроблено загальні заходи, методичні розробки, досвід впровадження.

3. Предпринимательская деятельность: проблемы, пути, решения. ■ -/В. Н. Гринева, В. В. Парамонов, Л. В. Соколова и др. / Под ред. д. э. н.,

проф. В. Н. Гриневой.— Симферополь: Анаюрт, 1995. — 304 с.

Особистий внесок автора: розроблено теоретичні підходи та науково-практичні рекомендації щодо організації маркетингової діяльності, цінової та рекламної політики, складання бізнес-плану.

4. Соколова Л. В. Проблемы адаптации предприятий к рыночным условиям хозяйствования /Харьк. технич. университет радиоэлектроники.— Харьков, 1996. — 97 с. — Библиогр.: 29 назв. — Деп. в ГНТБ Украины 26.02.96, № 633 — УК 96.

5. Соколова Л. В. Конкурентоспособность предприятия в условиях рынка. — Харьков: ХГА, 1996. — 68 с.

Статті у наукових виданнях

1.Соколова Л. В. Оптимизация загрузки оборудования в условиях инструментального производства. —Деп. М.: ВИМИ, 1976. — 42 с. — № ВМ. ДО 2486 — Реферат в сб. ВИМИ Рипорт №17,1996.

2. Соколова Л. В. Стохастическая модель формирования оптимальной программы инструментального цеха.—Деп. Киев: Укр. НИИНТИ Госплана УССР, 1984. — 8 с. — № 1256 - Ук — 84 ДЕП.

3. Соколова Л. В. Разработка системы планирования, управления и прогнозирования инструментального производства. — Деп. Киев: Укр. НИИНТИ Госплана УССР, 1984. — 16 с. — № 1257 -Ук — 84 ДЕП.

4. Соколова Л. В. Разработка автоматизированной системы управления освоения новых изделий на предприятии. — Деп. — Киев: Укр НИИНТИ Госплана УССР, 1984. — 80 с. — № 1702 - Ук — 84 ДЕП.

5. Соколова Л. В., Жуков П. П. Об одном подходе к решению задачи выбора периода восстановления запасов // Автоматизированные системы управления и приборы автоматики.Вып. 42 — Харьков:Вища школа при ХГУ, 1977. —С. 107-110.

Особистий внесок автора: розроблено концепцію розв'язання задачі.

6. Соколова Л. В., Гарбузов Б. Ю. Об одном подходе к усовершенствованию метода экспертных оценок //Автоматизированные системы управле-

ния и приборы автоматики .Вып. 85/88. — Харьков :Вища школа при ХГУ, 1988. —С. 69-72.

Особистий внесок автора: обгрунтовано теоретичні підходи, обрано метод оцінки, запропоновано алгоритм.

7. Соколова Л. В. Кадровое обеспечение маркетинговой деятельности предприятия //Вестник Гуманитарной Академии. Научный журнал №2. Экономика. — Харьков: ХГА, 1995. —С. 27-30.

8. Гринева В. H., Соколова Л. В. Проблемы организации малого бизнеса//Вестник Гуманитарной Академии. Научный журнал №2. Экономика. .

— Харьков: ХГА, 1995. — С. 23-26.

Особистий внесок автора: розвинено концепцію пристосування малих підприємств до умов ринку.

9. Морозов Л. В., Гринева В.Н., Соколова Л. В. Трансформация образования на Украине // Вестник Гуманитарной Академии. Научный журнал N2. Экономика.-Харьков: ХГА, 1995.-С. 4-5.

Особистий внесок автора: досліджено можливість альтернативної освіти.

10. Гриньова В. М., Соколова Л. В. Актуальні .проблеми економічної підготовки фахівців. //Вестник Гуманитарной Академии. Научный журнал № 2. Экономика. — Харьков: ХГА, 1995.—С. 6-10.

Особистий внесок автора: розроблено концепцію сучасної системи підготовки економістів.

11. Соколова Л. В. Трансформация предприятия в рыночных условиях экономики переходного периода / Препринт научного доклада. Луганск: Институт экономики НАН Украины, 1995. - 60 с.

12. Соколова Л. В. Исследование процесса планирования инструментального производства в АСУ ИПП. В кн.: Материалы Республиканской науч. конф. 17 — 18 дек. 1975 г. Проблемы комплексного использования вычислительной техники в условиях дальнейшего совершенствования управления. — Киев: ЦСУ при СМ УССР, 1975. — С. 78.

13. Ю.В. Шагаев, Л. В. Соколова. Совершенствование использования

производственных мощнг'-пей в условиях инструментального производства. ИЛ № 11-76 ”Информкомплекс 76” —Харьков: ХЦНТИ, 1976. —4 с. Особистий внесок автора: запропоновано модель удосконалення використання виробничих потужностей.

14. Соколова Л. В. Выбор системы плановых показателей для инструментального производства машиностроительного предприятия. ИЛ № 30279. Харьков: ХЦНТИ, 1978. — 4 с.

15. Соколова Л. В. Совершенствование управления инструментальным производством на промышленном предприятии на базе использования ЭЦВМ. ИЛ № 77-78. — Харьков: ХЦНТИ, 1978. — 4 с.

16. Соколова Л. В. Использование метода статистического анализа потерь рабочего времени для обеспечения устойчивости сложной производственной системы “ЦИС — цех”. В кн.: Материалы Всесоюзного науч-но-практ. сем. 24-26 мая 1983 г. Статистические методы исследования функционирования сложных технических систем (качество, надежность, эффективность). — М.: МЭСИ, 1983. —С. 155-157.

17. Соколова Л. В. Концепцию маркетинга— в основу деятельности вуза.ИЛ № 119-93 — Харьков: ХЦНТЭИ, 1993. — 4 с.

18. Соколова Л. В. Ценовая политика в системе “маркетинг-микс".ИЛ № 143-93 — Харьков: ХЦНТЭИ, 1993. — 4 с.

Тези доповідей на наукових конференціях

1. Жуков П. П., Светличная А. Г., Соколова Л. В. К вопросу обоснования эффективности АСУ на промышленых предприятиях. В кн.: Материалы Всесоюзной научно-технич. конф. сент. 1976 г. Проблемы повышения экономической эффективности автоматизированных систем управления предприятиями и объединениями. — Центральное правление НТО приборостроительной промышленности им. акад. С. И. Вавилова. М.: 1976.

— С. 46-47.

2. Соколова Л. В. Совершенствование планирования изготовления инструмента в инструментальных цехах машиностроительных предприятий. В

кн.: Материалы республиканской научно-практ. конф. 21-22 окт. 1983 г. Совершенствование планирования в инструментальных и ремонтных цехах. — Ижевск: ИДНТП, 1983. — С. 25-26.

3.Соколова Л. В. Совершенствование планирования и организации инструментального производства машиностроительного предприятия. В кн.: Тез. докл. Всесоюзной научн-практ. конфер. Совершенствование организации промышленного производства в новых условиях хозяйствования.- Воронеж: ВГУ, 1989. —С. 47-48 с.

4. Соколова Л. В. Особенности коммерческого ценообразования.

В кн.: Тез. докл. Городской научно-практич. конфер. Вопросы перспектив развития г. Харькова" Харьков - XXI век".— Харьков, 1993. - С. 43-44.

5. Соколова Л. В., Мирошниченко П. В. Бизнес-план - основа успеха

предпринимателя. В кн.: Тез. докл. Городской научно-практич. конфер. Вопросы перспектив развития г. Харькова "Харьков-ХХ1 век." — Харьков,

1993. —С. 56-57. . ..

Особистий внесок автора: досліджено теоретичні підходи щодо структури бізнес-плану та розроблено методику його упорядковування.

6. Гринева В. Н., Соколова Л. В. Программы организации маркетинговой деятельности предприятий регионов. В кн.: Материалы Международной научно-практич. конфер. Стратегия и тактика предприятий при переходе к рынку. — Воронеж: ВГТУ, 1994. — С. 127-129.

Особистий внесок автора: обгрунтовано пропозиції щодо розробки маркетингових стратегій.

7. Гринева В. Н., Соколова Л. В. Организационно-экономический механизм адаптации промышленных предприятий к условиям рынка. В кн.: Материалы научно-практич конфер. 21-22 сент. 1995 г. Методические принципы формирования и организации стратегии предприятия в условиях смешанной экономики. — Донецк - Артемовск: ИЭП НАН Украины, 1995.-С. 58.

Особистий внесок автора: розроблено концепцію створення організаційно-економічної системи адаптації підприємств до умов ринку.

8. Соколова Л. В. Об одном подходе к разработке, системы "АРМ маркетолога. —В кн.: Тез. докл. Международной конфер. 18-21 сент. 1995 г. Теория и техника передачи, приема и обработки информации.— Туапсе: Мин. образования Украины, 1995.— С. 160.

9. Гринева Л. В., Соколова Л. В. Компьютерное бизнес-обучение: поиск путей. В кн.: Тез. докл. Международной конфер. 18-21 сент. 1995 г. Теория и техника передачи, приема и обработки информации. — Туапсе, Мин. образования Украины, 1995. —С. 243.

Особистий внесок автора: запропоновано систему комп’ютерного бізнес-навчання.

10. Соколова Л. В. Конкурентоспособность предприятия как фактор его адаптации к рынку. В кн.: Материалы научно-пракгич. конфер. 21-22 сент. 1995 г. Методические принципы формирования и реализации стратегии предприятия в условиях смешанной экономики. — Донецк-Артемовск: ИЭП НАН Украины, 1995. — С. 70.

Крім названих вище друкованих робіт дослідження згідно теми дис-сертації відображені ще у 19 публікаціях, статтях, тезах доповідей на конференціях.

ANNOTATION

Socolova L. V. The structural and economic system of enterprise adaptation to market economy.

Ph. D. degree (economics) manuscript-right tests in speciality 08.06.02 -Management-Kharkov State Technological University of Radioelectronics, Kharkov, 1996.

Scientific recommendations based on theoretic research info enterprise functioning under conditions of market formation are defended. If has been established that the transition period is characterized by the adaptation of enterprises to the market conditions.

The theoretic constructs and practical recommendations of the tuhesis will contribute to the enterprise surrivability under the competitive market, to their

marketing activities, to the formation of their price, advertizing and fiscal policies.

АННОТАЦИЯ

Соколова Л. В. Организационно - экономическая система адаптации предприятий к рыночным условиям хозяйствования.

Диссертация на правах рукописи на соискание научной степени доктора экономических наук по специальности 08.06.02 - Менеджмент. Харьковский государственный экономический университет, Харьков, 1996 г.

Защищаются научные положения, которые содержат исследования в области функционирования предприятий в условиях формирующихся рынков. ■

Установлено, что для экономики переходного периода характерна адаптация хозяйствующих субъектов рынка. Разработанные в диссертации теоретические положения и практические рекомендации способствуют обеспечению конкурентоспособности предприятий, организации их маркетинговой деятельности, формированию ценовой, рекламной и финансовой политики.

Ключові слова: підприємство, адаптація, оранізаційно-економічна система, конкурентоспроможність, маркетинг, бізнес-план, ціноутворення, реклама, фінансова політика.

СОКОЛОВА ЛЮДМИЛА ВАСИЛІВНА

ОРГАНІЗАЦІЙНО — ЕКОНОМІЧНА СИСТЕМА АДАПТАЦІЇ ПІДПРИЄМСТВ ДО РИНКОВИХ УМОВ ГОСПОДАРЮВАННЯ

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук

Спеціальність 08.06.02 - "Менеджмент”

Відповідальний за випуск доктор економічних наук, професор

Одінцова Г. С.

Підписано до друку 34.0$. 3£>. форма 60 х 84 1/16 Папір друкарський. Обсяг Я, О ум. — друк. арк. Тираж 100 прим. Зам. Ш4&0 Безкоштовно

РВВ ХДЕУ. 310001, Харків, пр. Леніна 9-а

Друк офсетний.