Организационное и экономическое обоснование концентрации производства семенной кукурузы в хозяяйствах лесостепи Украины (на примере семенных хозяйств Винницкой области) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата физико-математических наук
Автор
Гаценко, Сергей Викторович
Место защиты
Киев
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Организационное и экономическое обоснование концентрации производства семенной кукурузы в хозяяйствах лесостепи Украины (на примере семенных хозяйств Винницкой области)"

М1ШСТЕРСТВ0 С1ЛЪСЬК0Г0 ГОСПОДАРСТВА I ПРОДОВОЛЬСТВА УКР41КЙ ■ .. - УКРАШСЬКШ ДЕРЖАВНШ АГРАРНИИ УН1ВЕРСИТЕТ

П 6 ОД

■ на правах руиопису

ГАЦЕННО Серг!й Вгкторович

0РГАН13АЦ1ИНЕ ТА ЕКОНОМ1ЧНЕ ОБГРУНТУВАННН КОНЦЕНТРАЦП ВИРОБНМЦТВА НАС1НШ КУКУРУДЗИ У ГОСПОДАРСТВАХ Л1СОСТЕПУ УКРАТНИ {НА ПРШШД1 ИАС1ННЩЫШХ ГОСПОДАРСТВ В1ННЩБК01 ОБЛАС'П)

^08.00.05 - Економ!ка,гт.панувяння, орган1аяц1я управ-л!ння народним господзрством та його га-лузями /с'льсько господарство/

АВТОРЕФЕРАТ дисертащI на здоОуття наукового ступеня кандидата економ!чних наук

Кн'1В - 1993

Робота виконана в 1нститут1 кукурудзи Украшсько! академ! Ï аграрных наук.

Науковий кер1вник,- доктор економi чних наук С.С. БАКАИ.

ûtiHif.Hi опоненти: доктор економ!чних наук, професбр Г1.0. М0С1ЮК

кандидат економ1чних наук, старший науковий cniвроб!тник C.B. МЕРТЕНС .

а-

Пров1дна орган1зац1я - Дн1пропетровський дерзкавний аграрний уш версии т.

Захист в!дбудеться "^"ïlCtS-TUi1993 р. на зас1данн1 спец!а-л1зовшю1" ради Д 120.71.06 в Украшському державному аграрному ун1верситет1 / Ки'1'в, вул. repoïB Оборони, II, 10-й учбовий корпус, ауд. M 412 /.

Просимо прийняти участь у робот! сгшщал^овано! ради або вислати в!дгук на автореферат в 2-х приШрниках, зав!рений печаткою Bamoï установи, за адресов: 252041, toi в - 41, вул. Геро5'в Оборони,- 15, сектор захлсту дисертац1й.

3 дисертащею можна озш;'(омитись у 0К5л{отец1 ун!верситету.

Автореферат роз желаний " р.

Вчений секретар спещал1зовано1 вчено! ради 4 кандидат економ1чних наук

N ВЛ{- САВЧУК

I. ЗАГЛЛЬНЛ ХАРАКТЕРИСТИК* РОБОТИ

Актуадьн!сть теми. Важливим джерелом зросташш валових збо-р!в зерна та сгворення MiUHoi кормовоУ бязи для твариншщтва е 3(51 льшення втгробництва зерна кукурудзи.

До фундамснтальних умов вщИшешгя uie'i задачt в JrKpaYi.i взноситься п!двищення врокайност! кукурудзи за рахунок 1нтенсиф1кя-ц11 виробництва, вакстгоим фактором яко! в ьол!гшюння якост! г!0-ридного нас!ння.

Пбриди кукурудзи, що використовуються на УкраШ1, мають ви-сокий потенц!ал продуктивностI, ало значиа Його частина, в зв'яз-ку з низькою ы<1стю нв"!ння, не реалпзуетьсл. В!домо, що врожайн! властивоЪт! гЮридного насПтя кукурудзи в силу окремих орган!за-ц1йно-економ(чних причин на 10 - 15 % кгокч) генетично можливого. pi вня. В i'x чнсл!: недостатн1й розвиток матер(альнг-техн1чно! бази галуз! нас1нництва, низький р!вень концентрац! i' вироОництва в нас!нницьких господарствах, не дотримпиня технолог! I та деяк! turn!. Цв приводить до зниження р1вня врожайних якоотей нас!ння.

Становления ринку нас1ння в Укра!н1 створюе як!сно нову си-туац!ю. Шдвищення' якост1 нас(ння починае наоувати вир1шального значения не тiльки для спсживач1в, а й виробтш 1 в, ocKiльки еко-1юм!чиий розкв!т останн!х все Ot лыиою н1рою визначаеться конку-ронтоспроможк{стю лтродукц] I .

[3 кра'шах з розвинутими ринковими в'.дносинами зуоилля нас1н-ницьких ф!рм спрямоваш на зростання якост! нас!ння. Дов!з ф!рм краIн GH3 - " одна нас!нина - одна рослина". •

Головнею ланкою скстеми насПпшцтва кукурудзи е спец1ал1зо-Baiit нос1нншьк{ господарства, як! вирощуать гiОридно нас1ння пер-шого пскол1ння. 1х в Украпп нзраховуеться 6tльше тисяч!. Кон-центрацгя вироОництва нас!ння в б;льшост( тг' тпгцькик господарствах залишаеться низькою. В зон! Степу на ода»? господарство приходиться IGJ - 220, в Л1состепу 90 150 га площ! д!лянок riOpn-д!заг1'/ кукурудзи. Тогу резерва шдвищення ефектмвнг ^т! нас1нн'дц-тва кукурудзи за рахдаоп. иоглгблення спец1ал1зац1 i нас1нтщтв" використовуються недс'статнъс.

Розвиток ринксв'.'т в1дносин ст..м>люе ¡нтограц! процеси в HaciHiinnTEi, ".'о оумовшю створеннл р1зноман1тктг тт^ оСеднань по риробництеу насПшя. 1:< г.тялыпеть сирямована на п!двишлшя ефоьтирноср! киробництва високояк! гаого нэгЛння кукурудзи при максимальному рпгсорисх'анн! юпххэничого потеши п.пу ч.р<чн j в с.' "JH'j-

нал, щ створюе передумови для прискорення науково-техШчного прогрэсу в галуз! I вдосконалення оргашзац1I виробництва нас!ння.

Ь зв'язку з цим -ростае практичний 1нтерес до кращого вико-ристшшя орган!защита фактор!в, як резерву Шдвищення ефектив-ност1 виробництва нас!ння.

Ршекня цього завдання потреОуе комплексного, системного шдходу з ме.ою врахування грунтово-кл!матичних, агротехн!чних та орган)защ Шю-оконом! чних умов виробництва нас!ння. Великого значения нибувають питания розм!щення 1 оптимкэцП р!вня концентра-ц11 в1фо0шщгва нас1ння в спец!ал1зованих господарствах та об еднаннях по нас1нн-цтзу кукурудзи, рад!опально використання. еко-

шттпп ф о лт/лгтл»* т игтг.рг^ ттлфсшп т -по

Особливо г>начення ц-з завдання мае для зони Л!состепу Укра'!-ни, де впробллеться 48 % г!бридногс наиння кукурудзи та його Сатьк!всншх форм. Це^ реп'он перспоктивний для подальшого иаро-щування виробництва цього ваюшвого для АПК Украпш виду продукта

АктуальШсть I недостатке иивче,тня перел!чених питань зумо-вили виб!р т ми дисертац1.ло1 роботи.

Мета та завдання досл}дження. Метою досл!д-кення е комплексно наукове обгрунту^ання оптимального рШш концентрацп виробництва гЮридаого нас!ння кукурудзи в нас1нницьких господарствах та оО'-вднаннях по тс!нництву зони Л1состгпу УкраКщ з урахуванням роз-витку матер!ально-техшчно!' Оази, використашя. прогрисивних форм орган!зац!I його виробництва.

У елД1юв1ДН0ст1 до н. званно! мети ставили я та*Л завдання для виршеннл:

- теоретично обгрунт^вати економ!чну доц^ьШсть зрогтання концентрац!!' ! пог.шбления спец! ал! зац! I виробництва гЮридного насхння кукурудзи;

- проанал! зувати в Епшицыи ' облает! наявн! природно-еко-• ном!чш умови, як! сприяють зростанню концетрац;! виробництва

Пбридного нас!ння кукурудзи в нас!ншцьких господарствах ;

• - обгрунтувати методику оптим!зац!'у рац!ональнього р!вня коицантрац! I вирпОництва нас1ння кукурудзи в нас!шь цьких господарствах;

- визначити нормативну потребу нас1нницьких государств в ^ ре суу оному забезпеченн! для виробництва г1бридного нас!ння кукурудзи;

- виявити ^езерви зростання ефективност! роботи наепшицьких

господарств за рахучок оптишзацП концентрацП виройшцтва нас!-ння кукурудзи.

Об'ектом досд}джень обран! нас!нницыи господорства В1шлщь-ko'í облает!, в яких виробляеться 25 % гЮридного нас!ння кукурудзи Bcieí зони Л]состопу Украпм, з типовкми для зони грунтово-кл!матичними та економ!чними умовами виробництва насйшя куку-. рудзи.

Експеримеитальна робота проводилась в насишицысих господар-ствах Теплицького району, розтагаованого на поденному сход! облает!. Предметом доел i день були: економ!чи! аспекта оргашзацП виробництва насМшя кукурудзи з cneuiалгзованому наейшицькому господарств! колгоспу ¡м.Лешна, який входить до складу асоШацП по виробництву насшш кукурудзи "Теплин".

Методика дослицкень. Теоретичною i методологiчною основою' доел!день е матер!ал1стична д!алекгика, працг вгтчизняних та за-руб!жних вчешх з проблем еконешки АПК.

При вкконанн! досииджень використбвувались загальнонауковг та специф!чн! метода: розрахунково-конструктивний, статистичних групувань. монограф! чтй, граф{чний, метод екстраполяцгi, шдекс-ного анал!зу, економ!ко математичного меделювання тощо.

3 метйю обгрунтування рацгональнього piBim ..онцентрацг г виробництва Пбридного насi пня в спец1ал1зовэних господарствах зас-тосована методика i Е1дповгдне програмне забезпгечення, розроблене в Шстктут! кукурудзи УМН.

Для обгрунтування потреби базового нас(нгоспу в матер!ально- • техшчних ресурсах використана ггрограма "Технолог", розроблена в 1нотитут1 мехатпзацП' та електрифпеащ i' шлт,сытого господарства УЛАН, в якому виконан! необх!дш розрахунки на €0М СМ 1040.

Наукоъа новина дослДдження полягае у використашп системного Шдходу до обгрултувашю рац! шального р!вня концентрацП вироб-ниптва пбридного наш'ння в cneui ал!зованих господарствах та сб'~ еднаннях по наспжицтву кукурудзи зони Л1состепу Украйш. г Основн! результата, що виносяться на захист:

- мотодичн! шдхойи до э^роеконом!чного обгрунтування рац!о-нальпього pir.im концентрацП' виробництва насйшя кукурудзи в nací ншщысих господарствах;

- !нфс>рмацШю зябезпечення програмя оптим1зацН обсягу та розмпдення г.иробгещтпэ гибридного насйшя кукурудзи в зпш д}яль-hoctj гитадР1Ри*п1Х сисурм (асоц!ац!й).

- j^fy.B'Tor.' ounríísautí рIвня чонцентраш i г:б-

ридного нас1ння кукурудзи в насншшцьких господарствах асоц1ацП "Теплин"; 0

- нормгл'иви ресурсного забезпечення нас!нницьких господарств;

- резерьи п1движения ефективносп наспгаицтва кукурудзи за рахунок оптишзаци концонтраш 1 виробництва.

Практична значения робота. У в1дпов!дност1 до умов Jli состепу Украпш обгрунтован! розмщення i ращональний piвень концентра-щ f виробництва насШня кукурудзи в наслншщьких господарствах -учасниках агропромислових формувань по нас!нництву кукурудзи.

Реал1зац1я в 1991 р. розроблених для АНК "Теплик", створено! при наций участь рекомендац!й по удосконаленню розмщення i piB-ня концентраци вирооництва гшридного uticimin «..укурудзи Б нас;н-- ницьких господарствах • забезпечшщ зб1лыиення валового збору на-спшя на 65 т (2,9 %), суми чистого доходуна 295 тис.крб.(7,7%), шдвшдення р!вня рентабельное^ виробництва - на 22%.

Результата досл1джень найшли воображения в ыетодичних реко-монда1Нях " 0nniMi3auifl обсяпв та розмЩення виробництва г!брид-ного нас1ння кукурудзи а зон! д1яльност1 виробничих систем (асо-щац1й)".

Агтробац!я роботи i ряал{зац!я результат!в досл!джень. Дисер-тащйла робота виконана у в1дтюв1дност1 з планом наукоЕих доийд-жень в!дд1лу економ.1ки i оргашзацП с1льскогосподарського виробництва 1нституту кукурудзи УААН i е складовок' частиною тем у 1986 - 1990 pp. " резробити перспективш модел! розвитку виробництва зерна 1 наспгая кукурудзи в господарствах основних .игпв спеща-л!зацП зон, як! забезпечують зростання продуктивности пращ с галуз: на 15- 20%, зниження онерголпсткостг i ресурсом;сткост: зерна на Ю-15%" / Дер.Per. N 01870042472/ i в 1991 poui "Розро-бити 1нформац1йну систему середовище-г1брид-нлс1ння", яка входить до НДР /Дер.Per. N 11А010Ш784Р/.

OcHOBHi положения i результата доипджень, wo м1етяться в , дисертацШшй робот!, пов!домлеш i схвалеш на рпспублпсансыий нарад! по нас1нтщтву кукурудзи /Симферополь, лютий 1990 р./, Всесоюзшй науково-Texiii4Hiй конференцп "Розвиток ¡нтеграцШгах зв'язк1в науки i виробництва в нових умовах господарювання" /Алма-Ата, T7-2I червня 1991 р./, м1крепональшй науково-практич-шй конференцп "Розвиток форм власнос!Ч багатоукладноУ економпш { коопорацП в АПК в умовах ринку" /Kmв, листопад 1991 р./, пор-k nilй республгкансысШ науково-практичшй конфнрецП молодих вчених з питань виробництва зернових культур. /Дншропетровськ, 12-13

лютого 1993 г./.

Публ!кац1я результат!в доал!дтань. За результатами досл!д-кень опубл!ковано 5 наукових ро01т загальним обсягом 2,55 друк. аркуи!в. , •

Обсяг та структура дисертаиШюГ роботи. Дисортац! я склада-еться з вступу, трьох глав, висновк!в t прогаозицШ, а такса 9 до-датк!в. Робота викладена на III стор!нках основного тексту, м!с-тить 35 таблиць ! 19 рксукк!в. Список ¡штовано! та використано! л!торагури включав 218 найменувань.

У вступ! оогрунтована актуальн1сть теми, сформулюван! мета та завдання доел!дкенпя, наукова новина f практичхге гначення ро-боти, результата, то виносяться на захист.

В перш!й глг.з! "Теоретичш } практкчш аспект завдання и!д-вицегош конц&нтращ i та поглиблення спец! ал1 зац! Y вироотщтва г!бридного насЛшя кукурудзи" на основ! огляду праць ckohcmIctIb-аграрПв розкрита економ!чна сутн!сть концентрац!! i сявШал!за-ц! I виробництво як форми прояву сусп1льного под!лу прац!; резгля-нут! законом!рност! вгйшву на р!вень концентрац! i та спец!ал!за-ц!i природних та економ!чннх факторов; досл!дкен! стан та перс-пективи поглиблення спец!ал1защТ та зростання концетрацП впроб-ництва нас:!ння кукурудзи в нас!ннииьких господарствах.

В друг!Г глав1 "Природа! ! економ!чн! передумсви Шдвищення концон'рац! i виробництва г!бридного нас!ння кукурудзи в нас!н-ницышх господарствах В!тшцько1' облает!" виконана оц!нка природних ресурсов облает! стосовко насМ'чицтва кукурудзи, проанал1зо-вано динам!ку р!вня концентрацП виробництва нас!ння в кас!нншь-ких господарствах, визначен! основн! фактори, що )'х. обможують, досл!джено вшшв концентрац!? виробництва нас!ння кукурудзи на його ес('Лстивн1сть.

В трет!й глав! "Обгрунтувашш рГвпл концентрац! i виробництва насЛння кукурудзи в спец!ал13ог.а!шх господарствах" розроблвн!: методичш шдходи до оптим!зац!I р!вня концентрац!! виробництва г1бридйого нас!ння кукурудзи е нас!нницьких господарствах; виз-начено онтималъний р!день концентрац! i виробництва нас!пня кукурудзи в господарствах, функц!онуючих в рамках асоШацЛ' по нас!н-ництву кукурудзи; обгрунтован! нормативи потреби нас!нгащьких го-сподарстн в осковних, оборотних та трудсБих ресурсах з урахуван-ням piBHH концентрац! i виробництва нэс1вня кукурудзи; виявлен! розерви зростання эфективност! виробництва насПгая ку -лрудзя в гатц! ал! зованих господарствах за рахунок оп?им1зац! i fx вироб-

шитва.

П.-ОСНОВЫ!® 3MICT РОБОТИ

Товарне господарство базуеться на трьсх оснсвних складових: економ¡чн!й обособленност! товаровлробник!в; под!лу прац! м!ж ними, який пов'язаний а розвитком та поглибленням сусп!льного цод!-лу прац! I виражазться чэрзз процеси спец!ал1зац1 i та коопаруван-ня виробництва; можливост! кожного товаровиробника забезпечити сво! !нтереси.

1сторичний процес сусп1льного под!лу прац! в умовах товарного виробництва сприяе вид!ленню все 61 льскн к!лькост! галузей з ыетою одеркакня б!льшого прибутку а наймешшми затратами прац! 1 зассб!з. Сусп!дьний под1л rrpaai об'ективно нередбачае спец!ал!за-ц!ю виробшщтва з еещйм р!ьнем використання машин.

Шд вшшвим науково-техн!много'' прогресу в1дбуваються значн! змНш в подШ прац! всередши галузей ciльськогосподарьского виробництва. Доов!д виробищтва нас!|шя в США ! кра'/нах 6ЕС св!д-чить, що в OljiboiGCTi розвинутих 'jtpaip ноглиблюеться спец!ал!зац!я селекцШю - нас!Ш1ицько1 галуз! кукурудзи.

Розвиток ринкових в1даосин формуе. як!сно нову сигуаЩю в на-с1шшцтв1, в як!й !нтерэси споживача нас!ння повинн! зб!гатися з интересами його виробника. Цэ стшулзсв осганнього иукати резерви знижоння затрат i шдвищення якост! нас!ння. В зв'язку з чкм особливого значення на'Оувають орган!зац!йн! фактори, за рахунок яких результативность виробнлцтЕа нас!лея можа суттево зрости.

Анал!тичний огляд результатов досл!дкень теоретичного та прикладного характеру,' присвячених проблем! еусп!льного под!лу пращ, спец! ajii зац! i ! концентрац! i нас!нництва кукурудзи дае п!дстави для ьисновку, що поглиблення сноц!ал!зац!I ! зростання концентрац!! виробшщтва нас!ння кукурудзи. е значимиы фактором росту його ефектииност! як на piBHi господарства, так ! галуз! в ц!лому. Цьому сприяе б!льш ефективне вшсориетання земл!, матер!-ально-грошових витрат 1 трудових pecypciB. Визначэнкя оптимального р!вня концентрацП виробництва Пбридного наслння в спец!а-л!зованих господаротвах складае предмет паукового пошуку. Це комплексно завдьння, розв'язання якого потребуе в!дпов!дного jiljtxo-ду, ьрг.хувышя Bcix нэйсуттевших еколог!чиих, орган! защйних та еконоьпчних фактор!в.

На р!вень концентрац!i виробництва нас!ння кукурудзи безпо-, середнь-j бшшеэють природа! та економ!чш фактори. Серед них пер-

ш1 мають особливо велико значения при роз'Чщенн!, концентрац! { та слец!ал!зац!! нас1нництва кукурудзи. Територ1альне розм!щешвд лянок г!брид!зац!1 зумовлюе такок р!вень офективност1 виробництва нас!ння кукурудзи.

Проведений анал!з' досв!ду ноглиблепня спец!ал!зац!I I зрос-тання концентрац! I вироб!шцтва нас!ння кукуру/^и в основних куку-рудзос1ючих районах св1дчить, що ефективне функц!ювання спецгос-п!в по виробництву нас1ння мокливе при в!дпав!дному розвитку натер! ально-техшчно! бази наспшицтва для вирощува1гня !-п!слячби-рально! доробки нас!ння кукурудзи.

• Р1вонь розвитку матер! алъно-тёхи1чно'1 бази по доробц! тс1н-ня кукурудзи зумовив дек! лька напряг®! в поглиблення спец!ал!зац! I 1 зростагшя кг'щентрэц! Г йо^о виробництва в нас1нницысих госпо-дарствах. В сировингапс зонах кукурудзообробнлх завод!в, технологична схема яких дозволяе використовувати схему "поле - завод", в!дбуваеться укрупнеиня д!лянок пбрид!зац:; I 1 концентрац! я 1х навколо кукурудзообробних завод!в без розвитку бази по Шслязби-ральн!й доробц! качан! в в нас!нницьких господарствах.

Кукурудзообробних завод!в, на яких мокливе впксристання технолог! чно! схеми "поле-завод",- ода^шц! ! розташован! вони пере-вакно'в Молдов! та Краснодарському кр?1. Технолог!чнв обладнання нас1нневих кукурудзообробних завод!в Укра!ни не дав змоги використовувати так!- схеми збирання, а буд!вництво сучасних кукурудзообробних п!дприемств в ближч!й перспектив! проблем. :ичне. Кр!м того, деф!цит сушильних потужностей, при ?х ф1зичн!й та моральШй зношуваност!, н° дозволяв вчасно обробляти качани, як! надг.одять з нас!нницьких господарс'в I вони зберГгаютьоя в буртах на в!д-критих площадках.

Тому, враховуючк сучасний р!вень розвитку матер!ально-техн!-чно! бази по доробц! качан!в, для реал!зацП поставленого запан-ня нами був обраний напрямок, який усп!шно реал!зреться на прак-тиц!. В нас!нницысих господарствах Украпш, Ставропольського краю 1 Кабардино-Балкар! I строрюеться ! розвивавться матер!ально-тбх-н!чна база, яка дозволяе мехашзувати процеси очистки та сорту-вшпя качан!в I ироводити супйния частини нас!нневого матер1а.пу. Висока ефпктивн!сть виробництва нас!ння ! швидка окупи! сть кап!-таловкладонь подтвердили еконошчну дсц!льн!сть даного напрякку.

Проведена ожинка природних ресурс!в облает! стосовпо нас'т-пицтпа кукурудзж показала, ц»> пля гарантоваяого виробництра иа-сШ»й кукурудзи спритлпв! пркродн! уиови твдевво! го дерних ра-

йон!в Центрально'! агрокл!матично'1' зони.

Нас¡шшцтвом кукурудзи у В!нницьк!й облает! займаються б!ль- ■ .» ше 210 господа, ;тв одивадцяти райошв, розташованих в Центральна та Швдёшпй агрокл i матичних зонах. Виробляетьс'я пареважно нас!н-ня кукурудзи ранньо- та сьредньоранн!х груп стиглост!. ■•

До 1989 р. площ! дтлянок гЮридгзацП кукурудзи в облает! були стабп:ъш„ли. Шд д1лянки тчбридизац!! в^даодилося 28 - 30 тис. га, або 14 % в!д площ! в респуО,л!ц!

Обсяги виробництва наепшя ь зал!ков!rt ваз! за I97I-I99I роки, знаходнпись в интервал! bíд 20 тисяч в 1980 до б1льш шж 80 тисяч тонн в 198? рощ. Коливання об'ем!в виробництва по _роках nrtvMr.FtnAWi _ гпппятш \J_mnuj В^^'-'ЙЗПСТЮ Н2С!ННИЦЬНИХ noCIBÍE. По-mítho впливало стввшюшення площ noclBiB ЛбрщЦв ранньо- i се-редньоранньо! гру^ стиглост!, оск!льки ocTaíffli б!льш продуктивн!. За анал!зований першд середньостигл! пбрид*>1 на 55 % перевишува-ли по продуктивно-;т! ранньостигл!.

3 1989 року, в зв'язку а скороченням державного замовлення I при в1дсужост1 альтернативных ринкових структур, виробництво г!бридаого "асЬшя pi3Ko зманшилось.

За пер!од 1985 - 1991 рр., спостер!галас! тенденЩя зниження р1вня концентра ;!1 виробництва нас!ння в насИшицьких господарст-вах кукурудзос!ючих райошв облает!. В середньому, в господарст-. вах облает! площа д!лянок г!брид!зац!í скороти..ась з 142 до 98 га, вироОшщтво нас!нья з 276 до 191 т. Аналог!чна т<?ндвнщя споете^! гаеться в Тешшцькому район!. Оередня площа Д1лянок г!брид1-зацП в нас!шшцьких госпг царствах Теплицького "айон;. скоротилась з 140 га в 1984 рощ до 79 га в 1991. , ■

При цьому питогл ьага iiocíbíb рядово! кукурудзи в площ! р!л-л! i.o облает! до 1991 року зросла б!льш н!ж в два рази пор i вняно з 1978 роком, а питома ва^а нас!шшцьких пос!в!в змэншилась з 2,2 до 1,9 %. В Теплицысому районь ш*тома вага нас!нницьких nocí в! в в плед! piJUii знизилась с 3,9 до 2,4 %.

Визнг'чзно, що р!вень концентрацИ виробництва нас!ння в на-с1нницьких господарства). зумовлювали так! фактори: потенц!альн! (природа!) можливост! облает! по виробництву нас1нт,я, потужн!сть кукурудзообробних п!дприемств, к!лг:!сть roci )дарот,в ' та !н. 1х взаемод!я в!добразилась в протир!чч! míjk обсягом виробництва на-с!н»евого матер!алу 1 отроком його доробки, що зумовлювало як!сть одеркуваного нас!ння.

На Оишшпт! кукурудзообробних завод!в облает! nepiofl суш!н-

ня гЮ'ридного нос!ш:я кукур'удзи перу вшивав оптималыгай пер!од (25-30 д!0). В середньому, за 1985 - 1ЭЭТ рр. с/ш!ння нпс!кня тривала в!д 66 д!б на Гайсинському до 43 д!б на Котюжансысому ку-курудзообробному завод1, що в 1,5 -2 раз1* перэвшцуе оптимальний пер!од ! негативно впливае на як!сть нас!гая. Кр1м того, еЯюктив-н!сть робота кукурудзооброб1шх завод! в зшжувьлася внасл!док но-ритм!чного'н-дхоження нас!ння кукурудзи на чоробку. Граф!к, побу-дований за дакими Кублицького кукурудзообробного заводу (рис.1), показу в, що т!льки на 20-й день п!сля початку збирання .обсяг су-ш!ння нас!ши досягав проектно! поту.ноет! сушильного цеху, на протяз! 25 дн!в иадходження сировшш перевищув продуктшзн!т*- су-шарок, в зв'язку з чим гар! качают тимчасово збер!галися в буртах на в1диритих площадках, внасл!док чого як!сть нас1ння пог!ршува-лася.

Рис.1 Динам!ка надходжоння качан!в наЫниево? кукурудзи на Кублицький кукурудзообробний завод 1984-1989 гр.: 1 - надходження качан!в всього, т. ф!зична маса; 2 - пропускна спроможн!оть суша-рок т. ф1зи'-;яа маса Гз'-урахуванням фактично! вологост! качай!в).

Використовуючи результата досл!джьнь Краснопоясовського СЛ., 1 ! ктврполящ'I Г/, на об'шет нашого досл!джения, нагл визначено розпод1Л маси качашв, з урахувэнням перевит^ння оптимахьгаос строк!в збер1гання на кукурудзообробному л1дприемгтв! (рис. 2).

На основ! ;лформацП нами пстановлено, шо обсяг нас!н-

2000

§

В 1760

У

1520

1280

1040

с го К

£а

о

600

до 3 4-5 7-3 10-12 13-14

трив~л!сть з0ер!гання в!д збираяня до сушки (дн!)

Рис.2 Разпод!л маси сировини в зало-чост! в!д тривалост1 зыр!гання понад оптималышй пор!од. нового матешвлу, пврюд збер!гення лкого в!д моменту надходкення до сушки менший 3-х д!б складав 20,6 %, потенц!йно мозке в!дпо9.!-дати вимогам I класу пос!вного стандарту. Нас1ння, якэ зОьр!га-еться до сушки 4-5 д!0, моко знизити схож!сть до 92 %, що в1д-пов!дав 2 класу посевного стандарту. При збер1гпнн! качан|в понад 6-ть д!о 1х схож!сть г тикуеться на р1вень вимог 3-го класу постного стандарту - 88 %, якщо нас!ння при збиранн1 досягло повно! стиглост!.'

Отав, внасл!док несвовчасно! сушки 44 % заготовлеиого нас!н-ня може знизити схок!сть, в тому.числ! 31 ,'о до другого 1 69% до третього класу пос!вного стандарту. Кр!м того, нас!ння, пер!од эбер1гання якого в!д моменту нада^дання до сушки складае сИльше 6-ти дЮ, не п|длягае тривалиму збер!ганню.

Як показав аньл!з, нас!нницьк! господьрства Теплицького району внасл!док знижеьня якост! яас!ння при доробц! втрачають майке 16 % чистого прибутку. У врожайн! роки та при вирощуванн! г!б-рид!в однШ груш стиглост! втрати зростають.

Разом з тим, основн! втрати, ьов'язан! з прихованим знижен-ням якост! нас!ння поки що, головним чином, несе спокивач. Дан! табл. I. показують, що ефективн!сть виробництва г!бритого нас!н-ня в спецгосиах за 1986 - 1990 рр. висока, так прибуток в!д на-

*

1_4>1шшцтва по району становив 3853 тис. крб, або а розрахунку на 1' га нас1нницышх Пос1в1в 1920 крб, що в 7.ргз С!льше, н(к в серед-ньому по рослинництву. В 1991 1 1992 роках обсяг виробництва на-с!ння кукурудзи в!дпов1дно становив 3724 I 1835 ц зал!ково1 маси, при р!вн! рентабельност1 його виробництва в!дпов!дно 530 1 370 в!дсотк!в.

Таблица I

Вфективн1сть виробництва нас!ння кукурудзи в Тегшщькому район!

Продано Виручка Витрати Прибуток Р!вань

Рога нас!ння, Ц (за-л?кова маса) в!д реал! за-ШI тис.крб на ви-роониц- ЦТВО I реал!-зац1ю, тис.крб всьо-ГО, тис. крб. В т.ч. В1д ранньости-глих г!б-рид!в, 1 на I га тис. крб. на I Ц, крб. ронта-бель- ност!, %

1986 6924 3628 894 2734' 0 1.2 395 306

1987 7628 6226 1073 5153 36,5 2,3 675 480

1988 6659 4894 836 4058 42,5 1.8 608 485

1989 4766 4034 605 3429 54,9 1,6 609 567

1990 2892 4199 594 3605 66,0 2,9 1246 607

в серед- 5774 ньому 4596 800 3853 40,8 1,9 667 475

0дн1ею з основних причин, як! перешкоджають проведению збирання ! доробки нас!ння в потоц! 1 додеркуванню граф!ка надход-ження нас1нницького матер!глу 'тз кукурудзообробно п1 дприемство, в низький р!вгчь концонтрац!.' виробництва нас!ння в нас!нницьких господарствах,, розпорошенн!сть ix виробництва, що призводить до зниження темп1в збирання 1 дорожки 1 негативно впливав на як!сть пас!ння. Кр1м того, ситуац!ю ускладшре в!домча роз'вднан1сть ста-д!й технолог1чного процесу збирання та доробки нас!ннового мате-р!алу, коли збирання, доачищотг 1 сортування качан!в зд!йсшоеть-ся в господарствах, а- суш!ння, кал1брування, протрувння, затаривания 1 збер!гання на кукурудзообробних п!дприемствах Державно, о ком!тету хл!бопродукт!в.

Анал!з фактор!в, л1м!туючих р!вень концентратI виробництва нас!ння в спецгоспах показав, що, головним чином, 1х обывж,га низький р!вень розвитку бази по первинн!й мороби! качен!в, внас-л!док чого основа! технолог!чн! процеси по 1'х доочищенню ! сорту-

ваншо виконуються вручну. Це п!дтворджуе позитивна ксреляЩя м1к площею д1лянок г!с5рвд!зац11 1 трудовими ресурсами в Теплицькому район1 за 1983 - 1990 р.р.( г = 0,66 ). Кр1м того, нерац1онвль-ний р!вень концентрацП виробництва г 1 Аридного нас!ння в нас!н-ницьких господарствах обумовила практика зр!внювального'плануван-ня, прагаення с!льськогосподарських орган!в викорчстати високо-рентабольне нас!кництво кукурудзи, як фактор вир!внювання прибут-ковост1 господарств.

Поглиблення спец!ал1зоц1I I зростання концентрац!I нас!нниц-тва кукурудзи е !стотним фактором зростання ефоктивност! його виробництва. Результата анал!зу показують, що зростання р1вня концентрац! X виробництва нас1ння в кращих господарствах сприяе росту продуктивном! д!лянок г1брвд!зац! I, зниженню матер!ально-грсшо-вих ! трудових витрат на 1ц нас!ння (табл.2).

Таблиця 2

Заложи!сть ефективност! нас!нництва кукурудзи в!д р!вня концентрац!! виробництва нас1ння в спецгоспах Теплицького району (в серодньому за.1983 - 1990 рр.)

Питома вага д!лянок г!0рид1за-ц!{ в за-гальн!й площ!,% К!ль- . к1сть господарств в гр/п! В сиредньому по п пупах

площа д!лянок г!бри-диза-ц!:,га вро-жай-ысть ц/га продано на-с!ння на I господарст-во, ц СОб1- вар-т!сть I Ц, крб. трудо-М1 ст-к1сть I ц, л.-год.

а)ранкьостигл! г!бриди

до 4 12 70 13.1 918 32.1 3.3

в!д 4 ДО 7 30 121 17.6 2128 24.7 2.6

б!лыпе 7 10 166 20.5 3411 21.6 2.3

в середньому 52 118 17.8 2192 24.6 2 .6

Ч)середньоранн! ГЮриди

до 4 20' III 31.7 3509 14.2 I .8

в!д 4 до 7 44 128 ЗГ.4 4351 13.4 I .6

больше 7 18 138 36.5 5034 12.6 I .4

в середньому 82 126 33.9 4297 13.4 1 .6

Результата доашджень показують, що об/рунтування регионального р1пня конп/лггращ I виробництва гЮридного наглния в слтоцгос -пах повинно гшртшуватися у взаемозв'язку з усЛма орган ¡зпщйно економ! чгаш умопамч господарськоТ д1ял[.но'.:т1 конкретного гоопо-дарства, а гакож г. комплексом нотлшшпх но ш дцошишш до тпспт-

и^ицького господарства обставив: формою кооперувення при виробнга,-тв1 нас!ння, яка ^умовлюе орган! зац!ю Кх витюбпицтва.

Анап!з организпц!йна-економ1чних умов вирсбтшцтва г 1 Аридного наЫння кукурудзи у В!шптцьк!й облает! вщлому I Теплицькому район! зокрема, св!дчить, що !снуюча орган!з8ц1я' нас1нництвп кукурудзи не в1дпов!дае вимогём ршшовс! економ1ки 1 потребуе вдос-кэналоння. Б!льщ, рггрияищв! передумови для зростангя ефективност! нас!нництва кукурудзи складаються в умсвах 1итегроь^ш1х агропро-мислових об'едаань по нас!нництву кукурудзи. Одшею з них в оргч-н1зована в Теплицькому район! асоц!ац!я по наишшцтву кукурудзи - АНКпТеплик".

Технслог!чну схему виробшщтва нас.ння в асоц!апП в!добра-.кае рис. 3. Концептрац!ю виробшщтва насПшевого матер! алу в го г-подарствах обмежуе: площа р!лл1, структура виробництра, забезпе-чен!оть трудовими 1' матер! алыга-технИними ресурсами. 3 урахувьн-ням перспекайви концентрац11' в.фобництза г!Сридного нас!ння в на-с!шшцьких господарствах к!льк!сть !х буде змешуватись, тому вони под1::ен! на дв! категорП: базов! 1 супутники. В перших кон-центрац!я виробництва г!бридного наПпш моке досягати меж1, гбу-мовлено!' можливостями с!возм!ни. В них розвигаеться матер!ально~ техн!чна база для мехаШзорано'! п!сляъб1фально'! доробки, тимчасо-вого збер!гання, а при необх1дност! мо;и зд!йснюватися замкнутий 'цикл виробиицтва нас!ння.

НасЬшицьк! 5господарства-супутники вирощують нас!ння кукурудзи п!д оыкою базових нас!шшцьких господарств. Р!вень концен-трацП Еиробшщтва нас!ння у них нестаб!лышй ! шжчий, н!к в базових господарствах. В щй категорП господарств матер!ально-тех-н!чна база обмежуеться засбами для вирлщування, збирання ! пер-вшшо1 доробки нас!ння, при мокливост! .викориотання по'тукностей по доробц! базовк:-: господарств.

Верхньою межою концентраЩI виробництва нас.гая в спецгоспах виступае агротехн!чний фактор - можлив!сть насичення с!возм!н на-сПшицькими пос!вами кукурудзи. Основним резервом розширення на-с!нницьких пос1в!в кукурудзи е ск^рочення рядових пос1в1в ц!I культури. Ексном!чк^ доц!льн!сть такого зам!щоння буде мати м( 1-це, якщо прибуток за насчшя кукгрудзи буде забезпеч:зати можли-в!сть придбашя фуражу б!льше, шж врожай рядового зерна з площ!. зайнято! д1лянками г!брид1зац11. При сучасному насиченн! с!в.»зм!н ц!а1 зстш цукровими буряками рац!сналышй пвень концентрацН' на-с!нницьких гюс!в1в кукурудзи складае близько 8-10 % пос1 вша площ

насншцш господа рства-супутники

вирощування на д! лянках гЮри-д!зацП

складування качана на токах : I--

доочистка,сортуван-ня качашв на л!-н!ях або вручну

К"КУРУД300БР0Б1МИ ЗАВОД

складування сировини та готово! про-дукн!I

цех прот-руюващш ! •^атарюван-1 ня нас!ння

БА30В1 НАС1ННМЦЬК1 ГОСПОДАРСТВА.

вирощування на д!лянкпх г!бои-д!зац!Г

Т

складування квча-

н!в на токах -т-

доочистка,сортуван-ни качан!в на л!-н!ях або вручну

Т

збор!гання в венти-льованих бункерах

■ I

суш/ння

обмолот 1 калю-ровка нас!пня -1-

зОер!гання конди-ц! Иного нас!ння на склад!

цех обмолоту ! калЮруван-ня насшня

сушил ыгий цех

Рис.3.1 ¿толот* Iч/га структура виробшии.;.'» Исгяллого r:\ciuun кукуру.пчк г. «го»! ач!'( "Т шиг.-"

^господарств 1 дойволяе витримуватн просторову !золяц!». При такому насиченн! 1снуюч1 р!вн! концентрац1К виробництва нас!ння куяу-рудзи мокуть бути зб1льшан! у 2 - 2,5 раза..

Для одтим!зац!Г р!вня концентрат Г вирэбшщтва насГшм з спецгоспах асоц!ацН використана розроблана за нашою участи методика 1 програмне забезпечення, як1 рвал1зоввн1 на ПЕСМ твн К; ат. В економ1ко-мат8матичн1й иодел! прогреми поряд з орган! зацШю -еяоком!чними факторами процесу виробництва нее!ння врпховувзякзь 01олог!чн! та господарськ! характеристики г!брид!в, як! вярог^увались .

Модель забезпечуб розрахунск оптимальних вар! ант!в розмШен-ня та р!вня концентрацП зиробщщтвэ наспгая кукурудзи з вряху-•ванням к!лькост! та складу базових господарств, потуяностей по доробц! нас!ння в нас!шшцьких господарствах та на кукурудзозбр-обкому п!дпривмств!, сп!еб(дношонням обсяг!в виробництва нас!ння Г1брИД1В р!зних труп стиглост!..

В ироцес! моделювання досл!даувались р1вн! концентрацП д!-лянок г!брид1зацП в господарствах асои!ацП при 4-х вар!антах комплекс! в машин по доробц! качан!в в базових господарствах ! 5 вар!пнтах сл!вв!дн0ш9ння обсяг!в виробництва г!брид!в ранньо- та середньоранньо! груп стиглост!,

Анал!з результат! в оптим!зацП покаэуе, що наявно матер! аль-•но-техн!чна база для л! слязбирально! дсробки нас!ння в асоц!ац!1 "Теплин" дозволяв виробляти, дотримуючись технолог!чних вкмог, близько 2400 т кондиц1йного нас!1шя, при розм!рах д!лянок г!бри-д!зацН б базових господарствах 135 га ! супутншсах 60 га. Развитой матер:ально-техн!чно{ бази, який передбачае вшсористання ком-о:иац} '< сушарок ! вентильовЪних бункер!в забезпечить вирабництво близько 4000 т кондиц!йного нас!шш, що на сучасиому ;тап! дозволить вичерпати потенц!йн1 мсжливост1 виробництва иас!нкя кукурудзи в АНК "Теплик", при значному п!двшценн' ефвктивн!ст! його виробництва. При цьому р!вень концвтр'ацП д!лянок г!брид!зацП в базових господарствах досягне рац!опального р!вня: 300 - 360 га, при середньому по асоц!ацП 200 - 250 га (рис. 4).

01ттим1зац!я розмпцення та рац!ональний р!Еень концентрацП виробництва г!бридного нас!ння кукурудзи дае можлив!сть досягти сутгевого системного ефекту по асоц!ацП. Результата моделкшання показують, що розшгрення нас!нневих пос!в!в кукурудзи в базоЕИХ господарствах АНК "Теллик" при створешц в!дпсв!дного р!вня мате-р!ально-техн!чно! бази обумовлюе зростання р!вня рентабельное^

-J pi 1Н'П1 бзэи

ваг)1антк бази

400

'я 300

Oj

ra 5

S 200

Щ 1С J

■ä

О

1:0 0.65:0,35 0,5:0,5 0,35:0,65 0:1 сшвв!дношення г!брид1в

з) середн!й pi вонь концентрацП насхн-ницьких nociBiB в господарствах AIE.

1 2

z и

4

4CÛ

ЗЗОС

<=í s

О.

о

200

к

о

к ч

а о

0

100 h ..

1:0 0,65:0,35 0,5:0,5 0,35:0,65 0:1 сп!зв!дношення г!брид1в

б) р!вень концентрац!ï нас!нницьких nociBiB в базових господарствах АПК.

3

4

Рис. 4. Залезалсть плопп д!лянок г!брид1задП в нас1нницьких господарствах АНК Тешшс' в!д BapiaHTiB матергаль;ю-техн!чноï бази по доробц! качан!в.

нас!нництва кукурудзи в асоцгац!I нь 35-40 % или скороченн! за-гально! гающ! Д1ЛЯН0к г1брид!з'ац! I в АНК на 130-150 га 1 зростан-Hi врожайно'ст! з 21,0 до 23,3 ц/га кондиц!йього нас!пня. При цьо-му в розрахунку на I тонну кондиц1Иного нас!1шя витрати на транс-портування знизяться на 40 %, виробнич! та приведен! витрати -в! дпов!дно на 10-15 %.

1з складу господарств асоц!ац!1 нами вид1лешй коЛгосп 1м. Летпна, на баз! якого розглядалися питания концентрац! К виробниц-тва г!бридного нас1ння на piBHi нас!шшцькгас господарств. Як показали наш! доелгдження в базовому нас!ннип"<ому господарств! ра-щоналышй р!вень концентрац! i' д!ляпок г!брид!зац!1 складае 310 га. Обсяг вироСництва складе, в заложчост! в!д cniв!дношоння д!-лпнок г!0рид1зац! I пбрид!в ранньо-i ссредньоранШх групп стиг-лост1, Biд 822 до 1395 тонн. Для досяпганця цього pi вня необх!д-но: довести забезпечешеть галуз! нашнництва базового господар-ства основними та оборотними виробничими ресурсами в ч! нах 1991 року до piвня: 377,.- i 50,8 тис. кро.

Анал!з використання матер! ¿„>ьно-техн1чно1 бази нас!нництва кукурудзи показав, що б!лыи >.фективпо використання техн1чних за-соб!в i поточнв збирчння наелншшьких nociBia при схем! пос!ву оатьк!вСьких форм 6 : 2 забезпечуе використання систоми машин, яка включае прокошувач Оатыивсько! форми (переобладнаний KIP -'1,5) ! л!н!ю по доочищеннп качашв. Використання л/иП по доо-чистц! качан! в дозволяс шдвищити ггродуктивн! сть прац! пли дсочи-щошп i сортуьанш качан!ь в 8,6 разу, причому буд!ишцтво П в naci 1шицьк1!х господарствах еконпм!чно дошлыю, яюцо коеф!ц!ент використання п потужност! 6iлиний О.Ь.

иптим!зац!я pi вня концентрац! i виробництиа г!Сридного HaciH-ия в базовому спец!'шзованому господарств! колгосш !м. ЛеШна заоозпочить зросташы оосяпв Еиробкпцтьз гибридного наепшя ку-курудси в 3 рази, доля насПшя у вирооництв! товарно! продукцП рослинництва шдвищиться з 16 до 51,4 %, в чистог/ прибутку з 28,4 до 69,5 %. Р!вень рентабельное^ виробництва нас!ння кукурудзи можо зрости в 1,3 рази i складатиме при вирощуванн! нас!ння ранньостиглих ri 0рнд1в 495 %, серодньоратпх 619 %.

В заключи! ft частин! дисертацГг мгстяться висновки i рвкомен-дацп, в яких сформульован! науково-прзктичн! пропозицп:

I. Одним ¡з найб1льш вагомих оргашзащйних фактор!в шдви-щопня офсктивносп наепшицтва кукурудзи е доведения pi вня кон-цонтращ i його вирооництва в спещал!зованих господарствах до оп-

тимального. Визначення останнього було предало том паукового пошу-^ ку.

2.Анал!з с гзну виробшщтва г!бридного нас!ння кукурудзи в В!шгицьк!й облает! св!дчить про те, що тут складагаться сьриятлив! природа! умови для гарантованого його виробництва. Праге за ос-танн! роки р, облает! спосаер^галось знижоння оболгу виробництва г!бридного нас!ння кукурудзи. Це зумовлено скороченням державного замовлення при в!дсутност! альтернативних ринкових структур, зву-жешям зовн!шпього ринку.

3. Об'ективнкми причинами зшження концентрац! I виробництва нас!шя кукурудзи в нас!нницьких господарствах облает! е в!дсут-н1сть сучасно! матор!ально-тохн!чно1 блзи нас!нництна кукурудзи, практика знеос!бленого планування, прагнення с!льськогосподарсь-ких орган!в Еикористати високорентабельне нас1чництво кукурудзи, як фактор 1шр!внювания прибутковост! господарств.

4.Низький р!ввнь концентрац! i виробшщтва нас!ння в кращих нас!нницьких господарствах зникував середню продуктивн!сть Д1ля-нок г1брид!зац!i, тлеть нас!ння ! ефективн!сть Його виробництва.

5.Доел!даяниями встановлено, що сприятлив!ш! пгредумови для оптш, 1 зац!: р1вня концентрац! I насПшицьких пос!в!в, зростання ефоктивност!. виробництва нас!ння кукурудзи створюються в умовах !птегрованих агропромислових об'еднаннях. Шдтвердженням цьому е результата виробничо! перев!рки.

б.Онтималышй р!вень концентрац! i виробництьз нас!ння в на-с1шшцьких господарствах, як складово! частики агропрошелового формування по нас1нництву кукурудзи, повинен враховувати !нтере-си об'еднання(асоц!ац!I) 1 кожного його члена.

7.КоКцентрац!; виробництва наепшя в спец!ал!зованому господарств! визначаеться рядом б!олог!чних, технолог!чних та орган!-зшийно-екопом!чних фэктор!в. Найб!лыи ефективиим методом оптим!-зацП pi вня концентрац! i виробництва наепшя в спец!ал!зованих господарствах е економ!ко-математичне моделювання.

8. Встановлено, що при сучасгах умовах рац'ональний р!воиь концентрац! 1" нас!шгацьких iraciBiB кукурудзи колилаоться в межах 8 - 10 % загальноТ nociBHo'i lurouti госнодарсть.При такому насичон-н! с!возм!н ! створешго вйитогЛдао!' матер! ально-техшчноУ бази нас1шшцтва ! снугшй р!вень концоктряц! i виробшщтва нас!ння кукурудзи моя» бути Шдг.шцений а 2 - г,Ь раза.

СПИСОК Р0Б1Т, ОПУБЛ1КОВАНИХ ПО ТЕШ ДИСЕРТАЦН

1.Розрахунок параметр!в виробничо!' програми по нас!нництву кукурудзи за допомогою ЕОМ. /1нформ.листок # 053-90 НИ Запор1зь-кого ф!л!алу, - 1990. - 4 о. /рос./

2. 0птим|зац1я об'ем!в та розм!щення виробпицтва гЮридиого нас!ння кукурудзи .в зсл! д!яльност! виробничих систем (асоц!а-ц1й). Методичн! * рекомендащ I. - М.: ВАСГН1Л, - 1991. - 31 с. /рос./

3. Науково-виробнича кооперац!я в насПш.цтв! кукурудзи. / Ыатер!али м!жрег1он, науково - практ. конфоренц!I "Розьиток форм власност! бэгатоукладно! економ!ки 1 ксоперац! I в АПК в умовах ринку". - М.: ВНДЕСГ, УНД1АПВ, - 1991. - 2 с. /рос./

4. Агроеконом!чн! обмеження р! вня концентрац!у. виробництва нас!ння кукурудзи в спец!ал!зованих государствах. // Днтропе тровськ: ¿члл. Гнстатуту кукурудзи УААН. - 1993. - N 77. - I с. /рос./

5. Щективн!сть оптим1зац!I 1розм!щення 1 р!вня концентрацП виробництва нас!ння кукурудзи в зон! д!яльност! науково-виробни-чо! асоц!ац11 "Теплик". // Дн1пропетровськ: Бюлл. 1нституту кукурудзи УААН. - 1993.N77.-1 с. /рос./

Шдписшга до друку 20.07.93 р. Формат 60x84 T/IG. Обсяг I ук.др.ар. Тираж 100. Заказ N M'i Ротапршт 1нституту кукурудзи УАЛИ.