Стимулирование работы отделов и служб заводоуправления в условиях перехода к рыночным отношениям тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Дуднева, Юлия Эрнестовна
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 1993
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Стимулирование работы отделов и служб заводоуправления в условиях перехода к рыночным отношениям"
РГ5
ХАРК1ВСЬКИИ 1НЖЕНЕРН0-ЕК0Н0МIЧН11И 1НСТИТУТ
од
На правах рукопису
ДУДНеВА ИЛ1Я ЕРНСТ1ВНА
СТИМУЛЮВАННЯ РОБОТИ В1ДДШВ ТА СЛУЖБ ЗАВ0Д0УПРАВЛ1ННЯ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВИХ В1ДНОСИН
Спец1альн1сть 08.00.05. - "Економ1ка, планування. органаэац1я управл!ння народник господарством та Яого галузями (промислов^сть)."
АВТОРЕФЕРАТ дисертацГх на эдобуття наукового ступаня кандидата економ1чних наук
ХАРКЛВСЫШИ IНЖЕНЕРНО-ЕКОНОМIЧНИИ 1НСТИТУТ
На правах рукопису
ДУДНеВА ЮЛ1Я ЕРНСТ1ВНА
СТИМУЛЮВАННЯ РОБОТИ В1ДД1Л1В ТА СЛУЖБ ЗАВ0Д0УПРАВЛ1ННЯ В УЫОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВИХ В1ДН0СИН
Спец1альн1сть 08.00.05. - "Економака, планування, орган1зацая управл1ння народним господарством та його галуэями (промислов!Сть) ."
АВТОРЕФЕРАТ дисертацП на здобуття наукового ступеня кандидата економ^чних наук
Робота, виконана на кафедр1 менеджменту та планування виробництва в машинобудуванн! Харк1вського аняенерно-еконо-м1чного институту.
Науковий керавник - кандидат економачних наук, професор
В.п. Хайк1н.
0Ф1ц1йН1 опоненти - доктор економгчних наук, професор,
академак Академ11 економ1чних наук Укра!ни Г.С.Одинцова.
Пров^дна орган1эац1я - Харк1вський завод тракторних двигун1в.
Захист дисертацП в^дбудеться 27 сачня 1994 року о 13 годин1 на зас!данн1 спецаал^зовано! Ради, шифр К 068.21.01. по присудженню наукового ступеня кандидата економ1чних наук в Харкавському инженерно - економ1чному анститут1 за адресою: 310876, м.Харкгв, пр.Лен1на, 9а.
3 дисертац1ею можна ознайомитись в б1бл1отец! Харк^вського анженерно - економ1чного ¿нституту.
Автореферат роз1сланий 27 грудня 1993 року.
кандидат економ1чних наук, доцент Н.С.Ыаронова.
Вчений секретар спец1ал1зовано1 Ради кандидат економачних наук, доцент
/ Ч
.Ткачов
1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
1.1. Актуалыпсть проблеми. Становления ринкових вадносин в економ1Ц1 Украши передбачас передуем як^сне оновлення Форм гос-подарювання. найважливашим аспектом якого е удосконалення стиму-лювання виробничо-трудово1 Д1ялыюст1. Перехад до нових Форм гос-подарювання дос1 не прив1в до истотного посилення мотивацП прац!. до наступного часу не переборювана В1дчужен1сть роб1Тник1в В1Д власност! на засоби виробництва та результата прац1.
Ваяливим кроком на шляху виршення названих проблем с включения УС1Х П1Дроэд1л1в п1дприемства до внутр1шн1х економ2ЧЯИХ (госпразрахункових) в1дноснн. Це повн^стю стосуеться В1ДД1Л1В та служб заводоуправл1ння.
Процес адаптацП гпдприемств до умов ринкового господарського механ1эму передбачас зайият^сть на н1х аняенерних та управланських кадрав як^сно нового р1вня. Ринкова економ1ка за П ясорсткою конкуренцию потребус впроваднення найнов^ших технолог^. постойного удосконалення техники, эменшування витрат на виробництво. пошука шляхав зростання прибутковост1 1 на ций основ1 тдвищеиня конкурен-тоздатност! пздприсмства. Самостхйнасть падприемства як суб'екта ринково1 економгки, моялива багатовар1антнасть у досягненн1 стратега чннх та тактичних ц1лей його розвитку. впровадяення економ^ч-них метод1в господарювання - все це потребус висококвал1Ф1кованого, з добре мотивованими ц1лями апарата управления, персон1Ф1кованого в обличч! прац!вник1в в1дд1лав та слуяб.
В эв'язку э цим виявляються надто актуальними питания стиму-лювання роботи вадд1Л1в та служб промислових п1дприемств. Застосу-вання для адмипстративно-управланських та Функц10нальних В1ДД1Л1В систем стимулюваиня. маючих високий мотивац^йний ефект» враховую-чих социально-психолог1чн1 та орган13ац1йИ1 особливоста управлен-ськ.01 та 1няенерн0'а д1яльносТ1. дозволять не тальки п^двищити ре-
- г -
зультативнасть даяльноста цих Шдрозд1лав. але й реально противо-стояти вадтоку квалафакованих кадров инженерно-техн1чних робатни-кав та Фахавц1в э державних п1дприемств.
Проблеми, пов'язан1 1з стимулюванням даяльноста ваддалав та служб, а також ах включениям до внутрашн1х економачних вадносин знаходяться у центра уваги богатьох вчених-економастав. Р1зн1 аспекта цае'а проблеми висвачували у своах роботах О.А.Бород1й, Б.С.Бурихан, Б.1. Валуев, Г.А.Дматренко, М.А.Козор1з, Г.С.Оданцо-ва, С.I.Полякова, Г.Х.Попов, Н.В.Римар, I.А.Степенчук,•В.П.Хайкан та 1нш1.
Разом з цим, аналаз економачноа латератури, а такоа практики орган1зац!1 стимулювання адманастративно-управланських та Функцао-нальних падроздалав падприемств показав, що вирашен1 далеко не вса питания що до розглядаемоа проблеми. Це 1 стало п1дставою для ви-бору теми дисертацП.
1.2. Цаль I завдання доеладження. Цаль роботи полягае в теоретичному обгрунтуванна та практичная роэробца адекватних сучасно-му етапу розвитку ринкових вадносин в економаца Украани методав стимулювання д1яльноста в1ддалав та служб заводоуправл1ння та 'ах робатник1в.
Вадповадно до поставлено'а цала в дисертацаа вир1шена така завдання:
- досладжена вимоги, ставлен! ринковим господарським механаз-мом до орган1заца'а внутрашньовиробничих економ1чних вадносин та до ах падсистеми - матераального стимулювання роботи падроздалав пад-приемства;
- проведено анал1з в1тчизняного та закордонного досваду моти-вацИ даяльноста адм1настративно-управланських та Функцаональних падрозд1лав та ах робатникав;
- розроблена пропозицаа що до виэначення Фондав оплати праца
- ъ -
В1ДД1Л1В та служб заводоуправлшня;
- розглянутий досв^д, можливоста та перспективи використання вадрядно! системи оплати праца. для падвищення еФективноста ЮТе-
НерНО! Д1ЯЛЬНОСТ1;
- виэначен! мояливоста участа робатникав в прибутку падприем-ства як додаткового елемента мотивацП 1х трудово! д!яльноста;
- досладжен1 можливост1 контрактно"! системи найму та оплати праца як складовоа частини ринкових метод1в стимулювання трудово! активности та роэроблен1 пропозицИ по змастовному наповненню контракту.
1.3. Предмет та об'ект досладження. Предметом досладження с проблема стимулювання роботи ваддал1в та служб промислових падпри-емств на етапа розвитку ринкових вадносин.
Об'ектом досл1дження с промислова падприемства Украани та 1х
ВНУтраШНа ПаДрОЗДаЛИ.
1.4. Эагальна методика виконання досладжень. Теоретичною та методолог1чною основою роботи послужили Фундаментальн1 досладження в областа мотивацП трудовоа д1яльност1 в умовах ринку, а також эаконодавч1 акти Украани. В хода досладження використовувались роботи в1тчизняних та заруб¡жних вчених та спец1ал1став з питань внутрашнах економиачних вадносин, управл1нськоа та анженерноа пра-ц1. стимулювання роботи ваддалав та служб промислових падприемств, а також матераали досладжень, виконаних з беспосередньою участю автора на кафедра менеджменту та планування виробництва в машино-будуванна Харк1вського анженерно-економ1чного анституту. Як науко-В1 методи в робота застосовувались: системний падхад, монограФачне досладження, економ ако-матекатичн1 методи.
1.5. Наукова новизна отриманих в процеса досладження результатов полягае в наступному:
- сФормульована принципи та основна напрямки падвищення дае-вост1 систем стимулювання роботи в1дд1лав та служб промислових
Шдприемств в умовах переходу до ринково! економ1ки;
- эапропонована та обгрунтована система Формування Фонд1в оплати прац! адм1настративн0-управл1нських та Функц1ональних шдроз-д1Л1В. спрямована на реал1заЦ1Ю головно! економ1чноа цал1 тдпри-емства э врахуванням Функцаональних особливостей та локальних ц1лей п1дроздХЛУ;
- розроблен1 рекомендацЛ по стимулюванню скорочення строк^в техн1чноа пгдготовки виробництва нових вироб1в на основа застосу-вання комб1Новако1 ФункцИ заохочення, диФеренц1йовано! для легко та важко досяжних результатов;
- досладжен! можливоста та запропонован! шляхи п^дсилення зацйкавленност! спец1ал1став та робхтникав управл1ння акц^онерних падприемств у результатах виробничо-господарсько'! д^яльноста;
- розроблен1 пропозицИ по використанню та змастовному напов-ненню контракту як складово! частини ринкових методов стимулювання трудово'1 активности.
1.6. Практичне значения. Практична цаннасть роботи полягае в тому, що вона вмащуе конкретн1 пропоэицП, спрямован1 на Формування Д1Сво1 системи стимулювання еФективно'! роботи в1ддаЛ1в та служб промислових шдприемств, адекватно"! ринковому господарському механ1зму. що зараз Формуеться. а саме падходав до визначення Фондов оплати працх П1дрозд1л1в. заходов по стимулюванню скорочення тривалост! технхчно! подготовки виробництва та подвищенню еФективност1 даяльност1 в1дд1Л1в. Роэроблена в дисертацП пропозицП можуть бути використан1 в Д1Яльност1 промислових пхдприемств Укра'1ни ВС1Х Форм власност1 при вир1шенн1 конкретних практичних завдань управл1ння вхддхлами та службами та стимулювання ах Д1Яльност1 в период переходу до ринковоа економаки.
1.7. Реалдзацдя роботи в промисловост!. Висновки та пропози-цГ1, викладен! в дисертацП, знайшли эастосування при
с
— sj —
обгрунтуванн1 системи внутрашньовиробничого госпроэрахунку i системи стимулювання в^д1лав та служб в AT "Автрамат" з економ1чним еФектом 30 740 тис. крб. за перше п1вроччя 1993 р.
1.8. Апробац1я роботи. 0сновн1 положения дисертац1йно"а роботи доповадались. були обговорен! та схвалено на розних наукових кон-Фереицаях: м1жвузовськ1й конФеренцоа молодих вчених (XapKiB, 1988 р.). зональному семанара (Пенза, 1990 р.), республаканськай науко-во-практичнай конФереицао (Харкав, 1991 р.), Укра1нськай науково-практичнай конференца'а (Харкав, 1993 р.).
1.9. ПублакацП. По результатам виконаних досладжень опубл1-ковано 4 роботи эагальним обсягом 0,91 д.л.
1.10. Обсяг о структура роботи. Дисертацая складасться з вступу. трьох глав i закончення, вмащае 151 сторанку машинописного тексту. 9 таблиць, 5 малюнков, а також список л1тератури. який включав 112 найменувань.
2. 3MICT РОБОТИ
У BCTyni обгруитована актуальность теми дисертацаё, сФорму-льована цала та завдання дослодження, викладена наукова новизна роботи.
В першой глава - "Переход до ринкових в1дносин та необходность удосконалення економочнсп роботи у адмi н i стративно-управл i нських та Функцоональних подроздолах" - проанал1зоваи! эмони у становища падприсмств, обумовлен1 переходом до ринкових MeTOfliB господарю-вання, а також обгрунтована необхаднасть розвитку внутр1шнах еко-номачних вадносин як Фактора подвищення ефективност1 роботи nifl-роздалав п1дприемства. На подставо вивчення та аиалозу в1тчизня-ного та закордонного досв1ду мотивацоо npaui i враховуючи зростаю-че значения адмоностративно-управлонських та Функцаональних Bifl-долов заводоуправл1ння сФормульовано основна вимоги до системи стимулювання роботи цих niдроздалав що до п1двищення еФективноста ах дояльносто.
В другай глава - "Економачна стимули роботи ваддал1в т; служб заводоуправления на етапа Формування ринковоа економаки" • викладена теоретична обгрунтування та практична розробки по виэна-ченню фонд1в оплати прац1 ваддал1в. обгрунтована методи урахуванш вплива роэглядаемих падроздалав на канцева результата виробничо-господарськоа д1яльноста п1дприемства, проаналазован1 можливостз використання вадрядноа оплати праца для падвищення ефективност: анженерноа Д1Яльност1. Розроблена заходи що до стимулювання ско-рочення строкав техначноа падготовки виробництва нових виробав ян важливого Фактора падвищення конкурентоспроможноста п1дприемства. Запропоновано комплекс заходав по п1дсиленню мотивацайного ефекту систем стимулювання на приклада падприемств акцаонерноа Форми власност1.
В третай глава - "Контрактна система найму та оплати праца як складова частина ринкових методав стимулювання трудовой активнос-та" - викладена особливоста контрактно! Форми трудового договору, вадзначен1 П перевари з точки зору створення даевого мотивацайного механаэму для керавник1в та спецааласт1в, проаналазована перс-пективи та особливоста застосування контракт1в для разних катего-рай адм1н1стративно-управланського а анженерно-техначного персоналу. Розроблена структура контракту а пропозицаа по його зм1стовно-му наповненню.
В заканченна узагальнена основн1 висновки а результата вико-наних у дисертацайнай робота досладжень.
3. 0СН0ВН1 ПОЛОЖЕНИЯ I ВИСНОВКИ ДИСЕРТАШI
3.1. Обгрунтовано висновок про те. що розвиток внутр1шньоеко-номачних вадносин в ваддалах та службах заводоуправлання с необ-х1дною умовою ефективного Функцаонування падприемства на сучасному етапа Формування ринку. Успах адаптацаа падприемства до умов ринковоа системи господарювання у эначн1й мара залежить В1д рацао-
нально'о орган1зацоо Функцонування його внутрошнох подроздол1в, у тому склад1 в1дд1л1в та служб. По мор1 становления ринково'о еконо-моки внутрашн1 економочно вадносини набувають все б1лыпе значения через те, що вони е "проводником" ринкових стимулов а регуляторов у середино подприсмства, доведения 'ох до подроздол1в о роб1тников. В зв'язку з цим виникае необх1дность удосконалення механозму внутрошнох економ1чних водносин. Основна Функцоя останнох полягае в узгодженн1 "эовношнього" - Формуючогося ринкового середовища та "внутрошнього" середовища подприсмства, побудова системи управ-л1ння подрозд1лами подприсмства, отже о систем ох матер1ального стимулювання. адекватних сучасному етапу Формування ринкових водносин в економ1ц! Украони.
Воддоли та служби промислових подприемств на сьогодношн1й день не беруть активну участь у внутр1шн!х економочних водносинах. що обумовлено трьома трупами причин. По-перше, негативну роль в1-д1грають залишеН1 з часов адм1н1стративно-командно! системи вод-ношення до вoддoлiв заводоуправления як до проводник1в вол! цент-ралозованоо плановоо системи. чия дояльн1сть позбавлена творчого характеру. Друга група причин пов'язана оз специФ1кою онженерноо 1 управлонськоЧ прац1. Присутность творчоо основи. неприпустим1сть Формальноо оцонки, частий розрив у часу мояс затратами труда о от-риманням прибутку створюють труднощо оз реал!зац1ею практично усох систем внутрошньовиробничого госпрозрахунку. Третя група причин пов'язана зо складности сучасного етапу переходу до ринку. У цих кризових умовах часто керовництво подприсмства не предоляе належ-ного значения Формуванню ефективних систем мотивацП. випускаючи з уваги той Факт, що богато проблем Функц1онування п1дприсмства у сучасних економ1ко-правових умовах можуть бути вирошен1 зусиллями управлонського персоналу э добре мотивованими долями. Виходячи з цьго у дисертацП зроблено висновок. що випадоння воддол1в та служб подприсмства 1з системи внутр1шнох економ1чних водносин.
в1дставання у Формуванн! д1евого мотиваЦ1йного механизму для цих падроздалав ставить Шд загрозу саму можлив1Сть усгпшного Функцао-нування падприемства в ринкових умовах.
3.2. СФормульован! вимоги до системи стимулювання в1дд1Л1в та служб заводоуправления в умовах Формуючогося ринку. В дисертацП проведено критичний аналаз систем стимулювання апарата управления та Функцаональних П1дрозд1Л1В, що застосовуються на в1тчизняних падприсмствах, та зроблено висновок: системи мають низкий моти-вацайний ефект, не вадпов^дають вимогам, ставленим ринковим механизмом, а саме заохоченню по кШцевим результатам. Основна частина заробатка робатника В1дд1ла чи служби - оклад - В1Д0бражае затрат-ну складову оценки прац1. а пор1вняно невелика перем1нна частина -премия - результуючу, таким чином бальша частина зароб1тка виведе-на з П1Д впливу результатав прац1.
Виходячи 31 сказаного, необхадно при орган13ацП мотивац1йного механ1зму перенести акцент з в1дтворючо1 Функц:Л оплати прац1 на 11 стимулюючу Функц1ю. тобто мова йде не просто про эалежн1сть заохочувальних виплат В1Д результат1в праЦ1. але 1 про жорстку эалежн1сть всього р1вня оплати прац1 В1Д цих результат1В.
В дисертац11 зроблено висновок, що при роэробЦ! систем моти-вацП В1ДД1Л1В та служб промислових пддприемств необх1дно врахову-вати два принципових положения.
По-перше. в умовах ринку складасться як1сно нове сп1ВВ1Дно-шення об'ективних та суб'ективних Факторгв економ1ки. 3 одного боку, п1двищуеться значения об'ективних Фактор1в. передусдм - об'ективних економ1чних законов, а з другого - б1льш активною стае роль людини. Сучасний етап Формування ринку потребуе як1СНО нового ро-б1тника. 1 ця нова як1сть пов'язана не Т1льки 1 не стхльки з р1В-нем квал1Ф1каЦ11 (висококвал1Ф1коваН1 роб1тники у нас були завж-ди), ск1льки з настановою на активну трудову повед1нку. Вс1ляке
подвищення цоео трудовоо активност1 1 необходно стимулювати. Особливо важливе значения цей висновок мае для роботников техн1ч-них служб та управл1Н1пв, вод яких в значили мор1 залежить еконо-м1чне становище подприемства та його перспективи.
По-друге, з переходом до Формування ринкового господарського механизму з'явилась реальна можливость активно використовувати при органозацоо д1яльносто Функцоональних та адмоностративно-управл1н-ських п1дроздолов елементов економочних водносин. 1де р1ч про систему виробничо-економочних взаемозв'язков воддола чи служби э зов-ношноми по водношенню до п1дприемства агентами ринковоо економ1ки, а частково 1 з оншими Шдроздолами, з приводу надання послуг та виробництва продукцоо з метою одеряання доходу. Присутность еле-мент1в економочних водносин дозволяс одержувати додатковий доход навоть в умовах скорочення випуску основное продукцоо та падения прибутку в1д основного виробництва.
В зв'язку з цим головне завдання в процесо Формування госп-розрахункового механизму в1ддолев та служб полягае. перш за все. у створеннх еФективное мотивац^ноё системи, яка стимулюе постойне якосне виконання педроздёлами поставлених перед ними завдань, що •до реалезацП головное мети пёдприемства. та зацёкавлюе в пошуках шляхов подвищення прибутку (доходу).
Сама система стимулювання працо робётникёв ведделев та служб повинна задовольняти таким вимогам:
- бути гнучною 1 змонюватись в залежносто вод прёоритетёв су-частного перо оду. визначених керовництвом подприсмства;
- розроблятись з урахуванням думки самих робётникёв, яким часто краще видно резерви подвищення еФективностё як особистоо. так 1 колективноо дёяльностё;
- базуватись на урахуванно тих показников. на яке робётники можуть бузпосередьо реально вплинути;
- включати не тольки матероальне заохочення, а також частково
1 социальна блага за добру роботу, але 1 ураховувати моральна аспекта (просування по служба, в1дчутне виэнання з боку кер1вництва а таке анше);
- включати в соба додатков1 мари п1дсилення особисто'а заца-кавленноста робатникав у падсумках виробничо-господарськоа даяль-ност1 падприемства. зокрема, участь в прибутку, виплата дивадендав по якц1ям.
3.3. Якасно диФеренцайована результата даяльноста вадд1лав (служб). досл1джено сп1вв1дношення а взаемозв'язок м1ж ними, а та-кож розроблена схема механазму ах впливу на величину Фонду оплати прац1 падроздалу. При розгляда п1дсумкав роботи кожного вадцила чи служби можна видалити два види результатав даяльноста: прямий та посередшй. Прямим сл1д вважати виконання завдань падроздалу по показникам. на як1 падроздал мае безпосередай вплив, 1 досягнення заданого кер1вництвом 1х равня. Посереднам результатом роботи пад-розд1лав заводоуправлання служать падсумки виробничо-господарсько* д1яльноста всього падприемства. як1 е здобутком колективних зусиль вс1х робатник1в як виробничих цехав, так а адманастративно-управ-ланських та функцаональних служб.
Слад зазначити, що пряма результати роботи п1дрозд1лу не е самоцаль, ах цанн1сть. а також виправданнасть витрат (в цьому раза оплати праца) на ах отримання може бути падтверджена тальки одержанням посереднах результат1в. Э другого боку, поки Анженерна розробка чи управл1нське рашення дадуть економачний ефект, пройде певний час. таким чином можлива ситуац1я, коли пряма результати роботи у наявноста, а посередна ще не одержана. У цьому раз1 слад ураховувати, що результата роботи падприемства у цалому, а саме прибуток (дохад), не е простою сумою прямих результатав, досягну-тих кожним падрозд!лом на теперишнай час. Тут в1дбуваеться постайне приеднання результатов у часу, коли за рахунок ефекту вад про-
- II -
ведених ранёш робёт як би авансуються теперишнё роботи.
3 сказаного витёкае висновок. що Фонд оплати працё пёдроздёлу повинен залежати як вёд прямих, так 1 вод посередиох результатов його дёяльностё. причому останнё (посереди! результати) мають виз-начальне значения.
Звёдси у дисертацоо запропоновано такий варёант визначення Фонду оплати працё вёддёлу (служби):
к
ФОП подр.о
ФОП пёдр.ё - ФОП зу ----~----------- + ФОПГ пёдр.ё + П' (1)
ФОП подр.о
да ФОП пёдр.ё - Фонд оплати працо о-го пёдроздёлу (воддолу. служби) , крб.
ФОП зу - фонд оплати працо заводоуправления пёдприсмства, крб.
к
ФОП пёдр.ё - вёдкорегований Фонд оплати працё ё-го воддолу чи служби з урахуванням реалозацоо локальних цёлей та ступеня досягнення прямих результатов дояльносто, крб.
ФОПГ подр.о- гарантований Фонд оплати працо 1-го пёдроздёлу. крб.
П ' - частка додаткового прибутку, одержаного завдяки
зусиллям пёдроздёлу, спрямована до його Фонду оплати працо, крб. га - кёлькёсть пёдроздёлёв заводоуправления, шт.
Таким чином, якщо додатковий прибуток с прямим результатом дояльносто вёддёлу, то його частка мае бути спрямована до фонду оплати працо пёдроздёлу. Це не тёльки сприяе узгодженню онтересов подприемства 1 подроздолу на матерёальнёй основе, але ё стимулюе ёнёцёативу о подприемницьку активность робётникёв.
3.4. Проаналёзованё Фактори. що мають вплив на продуктивнёсть працё робётникёв конструкторсько-технологёчних пёдроздёлёв. та за-
пропонована шляхи падсилення взаемозв'язку цих Факторав з оплатою праца. Виходячи з завдань. що постають перед службами техначного розвитку на етапа переходу до ринково'а економаки, збальшення значения цих падроэддлав 1 нового змасту ах даяльност1, в дисертац1й-най робота особливу увагу придалено конструкторсько-технологачним п1дроздалам, а саме стимулюванню еФективност! 'ах даяльноста як важливоа умови скорочення тривалост1 техначно5 п1дготовки вироб-ництва. 3 циею метою вивчен1 можливоста та досвад застосування в1дрядноа Форми оплати праца у конструкторсько-технологачних службах, проанал1зовано р1зн1 нормативна матераали з точки зору их ви-кодистання як бази для оплати анженерних розробок, сформульована основн1 етапи переходу на вадрядну Форму оплати праца у конструк-торсько-технолог а чних п а дрозд а лах.
Продуктивнасть працй обсяг виконаних конструкторських та технологдчних розробок тощо, залежить вад витрат часу на кожну розробку, отже в1д а а складноста та новизни. У робота було поставлено завдання падтвердити 1снування взаемозв1язку за допомогою методов парной кореляцаа. Об'сктом досл1дження був обраний ваддол головного конструктора стункобудування АТ "Автрамат". Здойснена на персональному комп'ютера у пакета "НТАТ-бИАГ" розрахунки дозволили виявити шукано зв'язки. 1моварнасть випадкового характеру вадм1н-носта коеФ1ц1енту кореляцаа вад нуля по кратераю t-Cтьюдeнтa для взаемозв'язку "продуктивнасть - складность" становить 0,00011, для взаемозв'язку "продуктивность - новизна" ще меньш того - 0,00001, 1 це дае можливасть стверджувати, що виявлен1 залежноста мають м1сце а в генеральная сукупноста. В зв'язку з цим лог1чним буде висновок про необходность конструювання механ1зму впливу названих Фактор1в на оплату працо.
Зараз вартость виконано'а роботи при вадряднай оплата праца визначаеться шляхом помноження норми часу (по нормативному зборни-
-гаку) та вартостё нормо-години виконавця роботи, яка, в свою чергу. эалеяить вёд окладу виконавця. Цей пёдхёд не вёдповёдае вимогам Формуючогося ринкового механизму, оскёльки вон не забезпечуе мак-симёзацёю трудовое активности та найбёльш повне використання потенциалу кожного робётника. У цьому випадку ситуацёя така, що за однакову роботу виконавцё рёзних категорёй одержать ёз-за розница посадових окладов розну оплату. Ураховуючи ситуацёю, що складасть-ся з квалёФёкованими ёнженерно-технёчними кадрами на промислових подприемствах (вёдток ох у комерцёйнё невиробничо структури. па-доння водносного ровня зароботноо плати, зменьшення обсягу соцо-альних польг ё таке онше). а також принципове ускладнення завдань, яко постають перед конструкторсько-технологёчними пёдроздёлами, необходно покласти в основу органозацёо оплати працё принцип "вар-тость роботи обумовлюеться ёё складностью та новизною, а не кате-горёсю (а значить ё окладом) виконавця".
Для реалёзацо'ё цього принципу у дисертацёо запропоновано у нормативно таблицё посля градацоо робот по категорёям виконавцов. ввести як корегуючий параметр тарифний коефёцёент вёдповёдних ка-тегорёй виконавцов (вёдношення посадового окладу виконавця тёе'ё чи ёншоо категорё'ё, квалёфёкацоонним характеристикам якого вёдповёдае робота певно'ё складностё ё новизни, до посадового окладу виконавця нижчоо - третьо'о категорё'ё). У результатё одержанё розрахунковё таблицё для визначення нормативних витрат часу у коеФёцёенто-годи-нах. Для визначення суми оплати за виконану роботу достатньо пом-ножити величину витрат часу у коеФёцёенто-годинах по розрахункових таблицях на вартость нормо-години виконавця нижчоо категорё'ё у цьому мёсяцё. Ця величина залежить вёд Фактично нарахованого Фонду оплати працё вёддёлу та обсягу робёт пёдроздёлу у цёлому.
Застосування запропонованоо системи оплати працё дозволяе:
- роэподёляти Фонд оплати працё "вверху - вниз", що найбёльш водповодае основоположному пёдходу "зароблюваностё" заробётноо
плати;
- розподоляти нарахований Фонд оплати працё педроздолу пов ностю, тому що в умовах анФляцоо эарезервована на виплату винаго-роди частина ФОП швидко "тане" 1 водповёдно не виконуе свое'ё сти-МУЛЮЮЧОё функцёё;
- стимулювати трудову активнёсть виконавцёв. частково знёмаю-чи обмеження э ондиводуального заробётку;
I
- залучати на пёдприемство найквалёфёкованёшё кадри, з одногс боку, та актив1зувати стимули до працё у молодих Фахёвцёв - з другого .
Враховуючи зазначенё переваги залропонованоё системи у дисер-тацёё викладенё пропозицёё. що до ё'ё використання для ёнших пёд-роздёлёв заводоуправлёння.
3.5. Розробленё заходи по стимулюванню скорочення тривалостз робот по технёчноё подготовки виробництва нових виробов. Швидкс освоения новоо продукцёё - запорука конкурентоспроможностё пёд-присмства. Це робить актуальною роэробку комплексу стимулюючих заходов, що до скорочення тривалостё технёчно'ё подготовки виробництва. У дисертацоо розроблена вёдповёдна система заохочення виконавцёв. полягаюча у збёльшеннё Фонду оплати працё у залежностё во; скорочення тривалостё робёт.
Зокрема для визначення Фонду оплати працё пропонусться вико-ристовувати Формулу:
ФОП зб = ФОП н • К ФОП ( 2 ),
де ФОП зб - эбёльшений Фонд оплати працо, який виплачуеться при скороченнё строкёв пёдготовки виробництва, крб.
ФОП н - нормативний Фонд оплати працо. що виплачуеться при виконанно запланованого обсягу робот у нормативно строки, крб.
К Фоп - коеФоцоент збольшення оплати в залежностё вёд ступеня
- 15 -
скорочення строков техн1чно'а падготовки виробництва, для визначення якого використовуеться вадповадний коеФ1цаент К с, причому Т н
КС--------------------( 3 ),
Т скор
де Т н - нормативний строк гПдготовки виробництва нового виробу (виэначаеться по аналогам), дшв;
Т скор - скорочений строк подготовки виробництва нового виробу, дн1в (причому Т скор < Т н).
У дисертацаа показано, що в основу залежноста К Фоп в1д К с мають бути покладена тако принципи:
1) при збальшенн1 К с.тобто при скороченн1 строев техначноа п1дготовки виробництва нового виробу, коеФо.ц1ент зба.льшення Фонду оплати праца (К Фоп) мае зб1льшуватись,-
2) прир1ст К Фоп мае бути большим в!д приросту К с. Згадно до цього принципу коефоцоент збольшення Фонду оплати праца буде зрос-тати швидше, нож коеФ1цоент скорочення строков технично! п1дготов-ки. Це пов'язано з тим, що. з одного боку, скорочення термину на кожен подальший день досягаеться б1льшими эусиллями. отже повинно стимулюватись у большому ступени, а з другого - в умовах конку-рентноо боротьби кожне прискорення виходу на ринок дае все зболь-шуючийся прибуток, що, в свою чергу, створюе базу для падвищення оплати Фаховц1в.
Якщо У - f (X), де У - коефоцоент збольшення Фонду оплати праца, а X - коеФоцаент скорочення строк1в техн1чноа падготовки виробництва. то, походячи з викладених принципов, для цае'а Функцоо повинн1 виконуватись умови:
1. О < У (X) < 1
2. У" (X) > 0.
Серед множини Функцой, задовольняючих цим умовам. була виб-
-16 -6
рана залежность виду У - а • X (причому а > 0. Ь > 1). як най-б1льш зручна для моделювання.
Значения параметров а 1 Ь були виэначено по ходу рошення системи ровняннь:
Ь
У1 - а • XI У2 - а • Х26.
де найбольш омоворн1 найменьшо та найбальип значения перемонних XI. У1. Х2. У2 були водобрано на подставо експертих оценок. В результат! розрахунков була одержана шукана Функцоя, яка (п1сля окру глювання) мае вигляд:
<6
У - 0.8 ■ X ( 4 )
Ця функция приведена на малюнку 1.
Мал. 1. ГраФок взаемоэв'язку коефоцоенту збольшення Фондз оплати прац1 (К Фоп) вод коеФоцоенту скорочення строков техночно": подготовки виробництва (К с).
На графок поряд оз кривою У = 0,8 • X нанесено пряму У = X. та видоленё зони поровняльно легко та важко досяжних результатов. У зонё легко досяжних результатов, тобто при збольшенно коефоцоен-ту скорочення строков подготовки виробництва вёд 1,0 до 1,5, коеФоцёент збёлынення Фонду оплати працо мае зростати по прямой У- X, тобто прямопропорцойно. При входженнё до зони важкодосяжних результатов коеФоцёент К фоп слод зболыиувати швидше, тобто правильно для його розрахунку використовувати криву У - 0,8 • X
На осново комбонованоо Функцёо ( до X - 1.5 - пряма, пёсля X = 1,5 - крива ) була розрахована шкала збольшення Фонду оплати працо:
КоеФоцёент скорочення строков подготовки виробництва Перший норматив за досягнення нижчо'ё межё ёнтервалу ДруГИЙ козен нижчоо норматив за пункт понад меясё ёнтервалу
0,7 - 1 5 0,70 0,10
1,5 - 1 7 1,50 1,70
1,7 - 1 9 1,84 1,82
1.9 - 2 1 2.20 1,94
2,1 - 2 3 2,60 2.06
2,3 - 2 5 3,01 2.17
вище 2 5 3,44 2.27
З.б. Дослёдженё додатково можливосто мотивацёо виробничо-тру-довоё дояльносто. яко водкриваються в умовах акцоонерноо Форми власносто_. В сучасних умовах акцёонування подприемств повинно роз-глядатися не тёльки як заход залучення додаткових Фёнансових ресур-сёв. але 1 як моцний засёб мотивацёо трудовое дёяльностё, передолання вёдчуженности робётникёв вод власностё на засоби виробництва та результата працо. При пёдведеннё пёдсумкёв вироб-ничо-господарськоо дояльносто подприсмства перед власником засобёв виробництва виникас питания про те, яка частина прибутку може бути
спрямована на виплату дивидендов по акцёям. яка - на пёдвищенш заробётно'ё плати, а яка - на ёншо цёлё.
У дисертацё'ё показано, що принципове значения при вирёшеннз цоьго питания мае те, вёдкритого чи закритого типу товариство, а також яка частка акцёй знаходиться у власносто трудового колек-тиву. Зокрема, чим бёльша частка акцой реалёзована поза трудо-вим колективом, тим меньше трудовий колектив зацёкавлений в збёльшенё сум, спрямованих на виплату дивёдендёв. У закритому товариство справа ёнша, але навоть якщо колектив володёе ЮО* акцой свого подприсмства, це зовсом не значить, що роботникам однаково, у якому виглядё вони будуть одержувати гроше - у виглядё заробётно'ё плати, або у виглядё дивёдендёв по акцёям. Згодом наминучий перерозподёл акцой серед роботников. Таким чином, не тёльки можлива ситуацёя, коли не всё робётники подприсмства будуть його споввласниками, але о розмор власносто, виморюваний кёлькёстю акцой, що мае роботник, буде диФеренцойовано. У результате неминучо суперечносто мёж членами трудового колективу з приводу можливих шляхов розподёлу прибутку,отже необхёдне використан-ня зособёв менеджменту для згладжування таких суперечностей. Це питания також розглянуте у дисертацё'ё.У той же час след водзначити, що акцёонерним товариствам закритого типу притаманий значний мотиве цёйний еФект.Пов'яэано це з тим.що внутрошньогосподарсько акцёонер* вёдношення богато у чому перехрещуються з водношеннями розподолу пс працо, о тут одночасно реалозуються як стимули. пов'язано з участю робётника в капёталё Ферми. так о в мотивацёя його деяльностё, ви-кликана эалежнёстю оплати працо вёд трудового внеску.
3.7 Доследжене можливостё та особливостё застосування контрактное системи найму та оплати працо для робётникёв вёдделев та служб. Розробленё пропозицёо що до структури та змёстовкого наповнення контракту.
Прискорення процесс в Формування ринкових водносин у вотчиз-нян1й економёцо о.зокрема, по створенню ринку робочо'а сили. эмони водношень мож власником засобов виробництва 1 власником робочоо сили. потребуе гнучкоо та еФективноо системи залучення робатников до працо. Одним 13 елем^нтов у створенн! останньоо може послужити конрактна система; найму та оплати працо. ЕФективно регулювати взаемоводношення . наймача та роботника з приводу процесу, умов та результатов прац1, реалозувати право роботника на вибор сфери прикладення своео працо.захистити його 1нтереси дозволяе котрактна система найму. яка набула значне поширення у система "дер-жава-керовник державного п!дприемства" 1 у набагато меньшому ступе-н1 використовусться на р1вно "п1дприемство-спец1алост". Разом э цим, застосування контрактно: системи завдяки ороснтацГо трудових водносин на ондиводуальн1сть кожного робётника дозволяе промис-ловим (1 в першу чергу - державним) п1приемствам вистояти у конкурентной боротьб1 за висококвалоФокован1 кадри з новими органоза-цойно-комерцойними стуктурами. У дисертацоо дослоджено специфочн1 особливосто контрактов, проаналёзовано досвод ох застосування на вотчизняних подприемствах, зроблено висновки водносно перспектив подальшого роэповсюдження контрактно'1 системи. особливо водносно до керовников та спецоалостов.
В умовах становления ё розвитку ринкових вёдносин виключно важне значения набувають управлонсько рошення. спрямовано на вибор стратегоо розвитку пёдприемства та П реалёзацою, ёнженерне та органоэацойне забезпечення обраноо стратегочно1 лоно'о. пошук шляхёв одержання додаткового прибутку. В зв'язку з цим серед роботников подприемства необходно видолити тих. хто визначае статегою о тактику його розвитку та еФективность функцоонування. До цоео групи правоморно воднести, крём керёвника подприемства. • також керовников цехов. керёвников та ведучих спецоалёстёв вод-долов та служб, головних спецоалёстов. Хх зароботна плата мае
бути напрямки пов ' язана з концевим результатом дояльносто подприемства - з прибутком - з урахуванням результат1в дояльносто подводомчих об'ектов керування. 3 роботниками цое'о групи трудов! водносини доцольно оФормляти через контракт, що дозволить диФеренцойовано пов'язати эрост еФективносто роботи поприемства з оплатою працо та соцдальними Ольгами, що одержуе кожен з них.
Найважливошим питаниям, що визначас ефективн1сть контрактно'! системи. с структура 1 эмост контракту. У дисертац1йН1й робото на Шдставо вивчення та аналозу д1ючоо' контрактно! системи найму та оплати прац1, а також законодавчих актов по цьому питанию запропонована слддуюча структура контракту.
Вступ - у ньому визначають сторони, яко укладають угоду, поса ду чи обсяг робот , який зобов'яэуеться виконувати контрактант.
"Орган1зац1йно-Ф1нансово умови". У цьому роздоло необходно указувати права та обов'яэки сторон по принципу: чим ширше права, тим б1льш жорстк1 обов'язки.
"Оплата працГ'. Розмор оплати працо керовник1в подроздолов та спецоалост!в доцольно визначати по такой схемо:
а) постойна частка-в залежносто вод р1вня квалоФ1кацоо та посади з урахуванням можливостей власника засоб1в виробництва о становища на Формуючомуся ринку робочоо сили працовников з аналогоч-ними квал1Фокацойними характеристиками;
б) змонна частка, що складаеться з частини Фонду оплати працо подрозд!лу 1 водрахувань в1д наднормативного прибутку по нормативу встановленому у контракто. Цей норматив мае бути тим вище, чим вддповодальнШа управлонська Функц1я контрактанту.
Додатково стимули для позначено'о групи працовников Формуе володоння акц1ями подприемства, тому що в раэо п1двищення прибутку зростае не тольки диводенди по акцоям, але 1 ринкова вартость самоо акцо'о.
"Соцёальне забеэпечення" - у цьому роздёлё обумовлюються соцё-альнё гарантё'ё для робётника а додатковё соцёальнё пёльги. якё на-даються за рахунок пёдприемства.
Роэдёл "Умови працё" присвячено визначенню умов працё, що забезпечуються наймачем, та гарантёй по "ёх виконанню.
"Вёдповёдальнёсть сторён". У цьому роздёлё повинна бути визна-чена взаемна вёдповёдальнёсть сторён за порушення умов контракту.
У роздёлё "Припинення контракту" мае визначатися порядок припинення та розёрвання контракту.
Завершуе текст контракту роэдёл "Особистё умови". До нього вносяться додатковё угоди по ёнёцёативё сторён.
4. ОСНОВЫ1 ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦЫ ОПУВЛ1КОВАН1
4.1. Мёньковська О.Г., Дуднева Ю.Е., Нгуен Тхё Нионг. "Условия ресурсосбережения при второй модели хозрасчета". Зональний се-мёнар "Совершенствование хозяйственного механизма ресурсосбережения". Тези доповёдей - Пенза, 1990. - с.85 -87.
4.2. Дуднева Ю.Е. " Стимулирование труда конструкторов и технологов на основе применения контрактной системы". Республёкан-ська науково-практична конФеренцёя "Прогрессивные технологические процессы. Формы организации производства и их внедрение в условиях рыночной экономики". Тези доповёдей. - Харкёв. 1991. -с.69 - 70.
4.3. Дуднева Ю.Е. "Модель хозрасчета аппарата управления и Функциональних служб". 1нФормацёйний лист ХЦНТ1. УДК 658.387.
- Харкёв, 1991.
4.4. Дуднева Ю.Е. "Применение контрактной системы найма и оплаты труда". 1нФормацёйний лист ХЦНТ1, УДК 658:315:658.32
- Харкёв, 1991.
В СЛИУЮЧИХ РОБОТАХ:
ДУДНСВА ЮЛ I Я ЕРНСТ1ВНА
Стимулюваня роботи вёддёлёв та служб заводоуправления в умовах переходу до ринкових вёдносин.
Спецёальнёсть 08.00.05. - "Економёка, планування. органёзацёя управления народним господарством та його галузями (промис-ловесть)".
Автореферат
дисертацёё на здобуття наукового ступеня кандидата економёчних наук
Подписано до друку 22.12.93 Формат 60 * 84 Друк офсетний. Папер типографський. Обсяг 1,0 д.л. Тираж 100 екз. Заказ N {85
Ротопрёнт Х1Е1. Харкев, пр. Ленёна. 9а.