Управление трудовыми ресурсами на промышленных предприятиях тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Пенская, Ирина Александровна
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Управление трудовыми ресурсами на промышленных предприятиях"
0 г л П ХАРШВСЬКИИ ДЕРЖАВНИИ ЕК0Н0М1ЧНИИ • 1 * и И УН1ВЕРСИТЕТ
П СЕН 1995
На правах рукопису
ПЕНСЬКА 1рина Олександр1вна
УПРАВЛ1ННЯ ТРУДОВИМИ РЕСУРСАМИ НА ПРОМИСЛОВИХ ПЩПРИ6МСТВАХ
ж о Г
Спешальнкть 08.06.02— „Менеджмент"
Автореферат дисертацН на здобуття наукового ступени кандидата економ1чних наук
Харк!в —1995
Дисертащею е рукопис.
Робота виконана на кафедр1 економши та оргашзаци промыслового виробництва Харшвського державного еконо-ьпчного ун1верситету,
Науковий кер1вник— кандидат еконолпчних наук,
професор А. О. АФАНАСЬеВ.
Офщ1йн1 опоненти: доктор економ^чних наук,
професор В. М. ГРИНЬОВА, кандидат економ1чних наук В. М. Б6ЛОВ.
Провщна оргашзащя— Харювський державний университет
¡м. О. М. Горького.
Захист вщбудеться . /#» 1995 р.
о — годин! на зас!данн1 спещал1зовано! ради, шифр Д 02.12.02. з присудження наукового ступеня кандидата еконолпчних наук у Харювському державному еконо.\пч-ному ушверсите™ за адресою: 310001, м. Харюв, проспект Ленша, 9-а.
3 дисертащею можна ознайомитися у б1бл!отещ Хар-кчвського державного економ1чного утверситету.
Автореферат розклано . " ЛЛС^ЬМД 1995 р.
Вчений секретар спещал^зовано! вчено'1 ради, кандидат еконолпчних наук,
доцент а ^ А. В. БАРАНОВ
I. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТЙ
1.1. Актуальнхсть проблеми.
В умовах переходу до ринкових вхдносин, кардинальних ЗМ1Н, що вхдбуваються в суспхльствх, виникла гостра х багатогранна проблема управл:гнням трудовими ресурсами на пгдприемствах.
Протягом тривалого часу економ1чна система держави, яка розпоряджалася монопольного власнхстю на засоби виробництва, виходячи з поставлених директивних завдань, нарощувала робочг м1сця I мережу тпдготовки кадрхв, централизовано планувала х розподхляла М1Ж галузями х територхями трудовI ресурси у вхд-пов!,цност1 до планування розмщення продуктивних сил.
Залучення трудящих до громадського виробництва, як правило, вхдбувалось за допомогого командно-розпорядчих, планових I моб1Л13аЦ1йних методхв. Екстенсивний розвиток економгки г роз-мйцення продуктивних сил в районах господарчого освоения ви-магали збхльшення чисельностх робхтникхв I спецхалхстхв. Але нарощення робочих мхсць, незабезпечене зростаннямефективнос-т1 IX використання, привело, до того, що потреба в робочхй сил1 випереджала прирхст трудових ресурсхв. В економхчнхй теор11 I господарськ1Й практицх заперечувалось 1снування ринку працЬ
Економхчна реформа, що здхйснюеться сьогоднх:, означае ршучу вхдмову В1Д адмхнхстративно-команднох системи управл1Н-ня I переххд до економгчних методхв, як1 базуються на широкому використанн1 ринкових механхзмхв.
Найважливхшим теоретичним завданням е створення регулюемо-го, гнучкого ринку пращ:. У суспхльнхй свхдомостх ринок пращ ототожнюеться з наявнхстю масового безробхття. М1Ж тим ринок пращ в сучасних умовах слхд би розглядати не лише, як метод регулювання зайнятостх, але I як одну 13 найважливхших складов их частин х передумов формування соцхально-економхчних вхд-носин ринков01 економхки.
Управл1ння ринком пращ сприяе пхдвищенню ефективностг виробництва, полхпшенню використання трудових ресурс ¿в, стиму-люванню зростання профес:гйно1 майстерностх, пхдвищенню квал1ф1-кац11 I як наслхдок - зростанню продуктивностх пращ.Це сприяе прискореннго нayкoвo-тexнiчнoгo прогресу, впровадженнго нових тех-
нолог1й i П0Л1Пшеннго умов працх, дозволяе суттево пгдняти жит-тевий ргвень трудящих, дае людинг економхчну свободу, можли-BicTb вибрати не лише ыхсце робота, але й умови i cnooi6 життя.
Основою ринку пращ е спхввхдношення М1Ж попитом i пропо-зицхею на робочу силу. Набирають силу процеси, ЯК1 визначають динамику попиту i пропозицИ на ринку прац1. Вхдбуваються структур« ЗМ1НИ в економ1Ц1, закриваються педприемства, що працюють неефективно, збитково, випускають продукцию низьког яко-cti i не витримують конкуренц11. Це викликае необхгднхсть до-слгдження процесу управл1ння трудовими ресурсами на пвдприемст-вах: виявлення неявного складу працхвникгв ; збалансування тру-дових ресурс iB та робочих М1сць; планування потреб у кадрах на ochobi б1знес-плану; подготовки, переподготовки та подвшцен-ня квалхф1кац11 працхвникхв,
Досл1дженню цих питань присвяченг прац1 багатьох вгтчизня-них i закордонних вчених-економгстгв: Алдоххна 1.П., Занегх-на А.Г., 1гумнова Б.Н., Брю С.Л., Ыакконнелла K.P., Сарухано-ва Е.Р., Чумаченка М.Г.
Проте недостатне виршення проблеми пхдвищення ефективно-cti управления трудовими ресурсами на подприемствах веде до не-довикористання резервгв, захованих у данхй сферг. Це сводчить про Heo6xiflHiCTb проведения дальших досл1дженъ у сферх управлхн-ня трудовими ресурсами. Таким чином, це й обумовило вибхр теми дисертац1йно1 робота.
1.2. Мета та эавдання досл{дження.
Мета дисертацхйнох робота полягае в комплексному теоретичному дослхдженнх проблеми управлгння трудовими ресурсами на П1длриемств1 в умовах ринку i розробЦ1 практичних рекомендащй щодо пхдвищення ефективностг ix використання.
У водповодност1 13 поставленою метою в робот1 виргшенг та-Ki завдання:
дослхдясення проблеми формування ринку прац1, його структура взаемодх? Mi« окремими складовими частинами ;
вивчення питань управлхння трудовими ресурсами в умовах ринковох економ1ки ;
встановлення напрямкхв обмеження текучестх кадрхв на под-приемствах, як фактора, забезпечення зайнятостх трудових ре-cypciB ;
розробка методичних основ кадрового менеджменту на пхдпри-емствах ;
прогнозування формування робочог сили на гидприемствах ;
виявлення можливостей використання процесу моделивання управлхння трудовими ресурсами ;
удосконалення системи пгдготовки I переподготовки кадргв, пгдвищення квал1ф1кацх1 працгвникхв в нових умовах господарю-вання.
1.3. Предмет та об'ект дocлiджeння.
Предметом досл!дження е механгзм управлхння ефективного використання трудових ресурсхв на пхдприеыствх в умовах ринко-вох економхки.
Об'ектом досл1Дження е промислов! пхдприемства м.Харкова. *
1.4. Загалъна методика дослтдження.
Теоретичну та методологичну основу дисертацхйнох роботи склали науковI розробки в областг пгдаищення ефективностг управляя трудовими ресурсами.
При проведение дослхджень використовувались закони Д1а-лектики, ряд загальнонаукових методгв: аналхз, порхвняння, синтез, систематизация, узагальнення. В роботх використовувались економхко-математичн1 методи, так1 як статистичний та кореля-цхйний анал13, 1М1тац1йне моделювання.
У процес1 проведения дослхджень використовувались публ1-кац11, в яких висв1тленх питания пхдвщення ефективностх управлхння трудовими ресурсами на пгдприемствах в умовах ринко-во1 економхки.
1.5. Наукова новизна дисертацхйно! роботи полягае у на-ступному:
теоретично обгрунтовано комплекс проблем функцхонування ринку працг в умовах сучасних форм господаршвання промислових пхдприеыств ;
запропоновано модель прогнозування формування робочо? сили на П1длриемств1 ;
обгрунтовано х впроваджено систему тестування при П1дбор1 I розмхщеннх керхвних кадр:гв з застосуванням обчислшальнох технхки ;
запропоновано 1М1тац1Йну модель кадрового менеджменту на п!дприемствах;
розроблено методику формування резерву кергвних кадров на пгдприемствах ;
запропоновано методичний пгдхгд до формування системи пхд-готовки I переп1дготовки незайнятих Д вивхльнених трудових ресурсов на.проыислових пхдприемствах в умовах переходу до ринку.
1.6. Практичне значения.
Практична щннгсть роботи полягае в тому, що реал1зац1я одерасаних результатов та пропозицгй дозволяе зд1йснити пошук резерв1В ефективного використання трудових ресурсгв на промис-лових пгдприемствах.
Результата виконаних дослгдженъ та розробок можуть засто-совуватись на пгдприемствах рхзних галузей промисловост1 м.Хар-кова.
1.7. Апробагия роботи.
Головн1 результата дослхдження, висновки та пропозицИ, викладен1 в дисертаЦ11, доповгдались та одержали схвалення на науково-практичних конференщях.
1.8. Peaлíзaцiя роботи в промисловост1.
Викладенг в дисертацхГ висновки та пропозиц11 знайшли кон-кретну реалгзацхю у ВО "Турбоатом".
1.9. {¡^¿блпса1111.
За результатами дослхджень опублхковано 8 робгт загальним обсягом 0,85 др. арк., що вхдображують основний змхст дисерта-цхх.
1.10. Обсяг та структура роботи.
Дисертащйна робота складаеться з вступу, трьох розд1Л1В, висновку, перелхку лхтератури з 108 найменувань, складае 165 сторгнок машинописного тексту, 22 таблиц I 29 рисункхв.
2. ЗМ1СТ РОБОТИ
У вступу обгрунтовано актуальнхсть теми дисертацхйно? робота, сформульовано мету та завдання дослгдження, розкрито за-гальну методику наукових пошукхв, викладено наукову новизну та практичну щнн1сть одержаних результатхв.
У першому poздiлi - "Трудов1 ресурси в систем1 ринкових В1Дносин" сформульован! поняття: ринок пращ, безробхття. Виз-
наченг шляхи формування попиту на робочу силу ; проаналхзова-но методичний подид до планування трудавих ресурсгв на пхд-приемствЬ
У друому poздíлi - "Шляхи забезпечення зайнятостх робочо1 сили" проаналхзованх соцхальнх аспекта зайнятостх ; дослхджена концепцхя "гнучкого ринку працх". Запропоновано методичний П1Д-Х1Д до забезпечення зайнятостх робочох сили.
У третъому роздтл! - "Моделговання процесу управлхння тру-довими ресурсами на промислових пхдприемствах" запропонованх методичн1 рекомендац11 з формування кадрового менеджменту на пхдприемствах, подана методика прогнозування потреб- у трудових ресурсах на пхдприемствах. Розроблена 1мхтац1йна модель планування I управлхння кадрами на пхдприемствах. Запропонован1 заходи з П1двгацэння ефективностх системи пхдготовки та перепхдго-товки кадрхв на пхдприемствах.
У висновку викладен1 основнх теоретичн! обгрунтування ди-сертап,1йно1 роботи, узагальненх результата практичних розробок, як1 одержанх у процесх дослхдження.
3. 0СНСВН1 ПОЛОЖЕНИЯ 1 ВИСНСВКИ ДИСЕРТАЦШО! РОБОТИ
3.1. Розглянут1 проблеми формування ринку пращ, його структура. взаемод!я м1ж окремими складовими частинами.
Одним 13 найважливших завдань, як1 стоять сьогодн1 перед економхкою, е формування I ефективне функвдонування ринку робо-401 сили. Ринок пращ (робочох сили) - суспхльно-економхчна форма руху трудових ресурсхв (робочох сили), вхдповхдна ринко-В1й економщг.
Як 1 будь-який 1нший товар, робоча сила мае споживчу вартхсть I вартхсть. Споживча вартхсть полягае в здатностх ро-бхтника до працх, який створюе нову вартхсть, за величиною бьль-шу, Н1Ж вартхсть робочог сили, тобто Н здатнхсть виробляти надмхр вартостх.
У процесх виробництва будь-який робхтник витрачае енергхю, особист1 матер1альн1 ресурси, як1 необххдно вхдновлювати для пхдтримки свое! здатностх до працх (робочох сили). Ид затрата г визначають вартхсть робочо£ сили.
Ринок прац1 визначаеться як середовшце, в якому формуеть-ся заробхтна плата. Ринок працх характеризуемся К1льк1стю В1льних робочих М1сць. Враховуючи, що праця неодноргдна, попит формуеться на конкретн1 види працх.
Пропозшця - це кхлькгсть незайнятого населения конкретних вцдгв пращ. Взаемодхя попиту I пропозиц11 визначае рхвень заробхтнох плати робхтникгв певно1 профес11 х квал1ф1кац11.
Свобода I добровхльнхсть пращ - головна умова виникнення ринкових вхдносин щодо робочо1 сили. Конкретне спхввхдношення М1Ж попитом I пропозицхею визначаеться загальним внутрхшнхм станом ринково1 системи, сп1вв1дношенням 11 основних елементхв.
У зв'язку з розвитком рхэних форм господарювання, реорга-нхзащега системи управлхння, демократизащею суспхльства, становлениям економхчного суверенхтету Укради, з'являються нов1 чинники, як1 р13Нонаправлено впливають на спхввхдношення попиту I пропозищ? на ринку робочо1 сили, а також на його ЯК1СН1 характеристики. Серед таких чинник1в: посилення мхждержавного (у границях СНГ) руху населения; трудова мхгращя населения в 1НШ1 крайни ; руйнування господарських зв 'язкхв ; перебудова системи управлхння 1 пол1тичного влаштування суспхльства ; монотеизм виробникхв.
Визначагочи завдання х напрямки регулювання 1 управлхння ринком робочох сили, в дисертащх дослхджуються такг елементи ринкового механ1зму, як попит I пропозищГ, IX спхввхдношення та погодження ; чинники, якх впливають на хх обсяг х структуру ; показники, ЯК1 характеризують IX динам¿ку ; органхзащй-но-економ1ЧИ1 I сощально-пол1ТИЧИ1 важел1.
Автором зроблено висновок, що в сучасних умовах на ринку працх специфхка попиту на робочу силу обумовлена все бхльшими вимогами до пращвника з боку пхдприемщв, а специфхка пропо-зиц11 - все бхльшою 1ндив1дуал1защею запитхв робзстника щодо трудово1 Д1Яльност1. Найбглып повно ¿нтереси, запити 1 вимоги взаемодЬэчих сторхн в процесх забезпечення ращоналхзащх виробництва 1 зайнятост1 знайшли свое втхлення в концепщ1* гнучкого ринку пращ.
Найголовн1Шг складовх гнучкого ринку пращ: рхзноманхт-нхсть I гнучкхсть форм найму 1 зв!льнення робхтникхв ; функ-
щональна гнучкхсть виконуемих трудових процесгв ; гнучкхсть I диференцхацтя заробхтнох плати.
Для сучасного ринку пращ все бхльше характерними стають такх форми його органхзащх, як динамхзм I гнучкхсть, висока активнхсть I сприйнятливхсть до нововведень, 1ндив1дуалхза-щя Д1Яльност1, диференщацхя оплати пращ I використання рхзноманхтних видхв зайнятост::.
3.2. Проаналтзовано показники пiдвищeння ефективностх використання трудових pecypciв. У дисертацИ* показано, що форми орган1зац11 суспхльного виробництва визначаються ефективнхстю використання трудових ресурегв. Трудовх ресурси являють собою ту частину населения, яка здатна повнощнно брати участь у суспхльному виробництвI. Як сощально-економхчне утворення » трудов1 ресурси характеризуются, з одного боку, чисельщстю населения, його структурою за статтю та вхком,р1внем народ-жуваностх I смертнхстх, багатьма 1ншими демографхчними показ-никами, з хншого - рхвнем IX загальнох' профес:хйно1 подготовки, яка робить можливими IX використання в суспхльному виробницт-В1 або ж, 1накше кажучи, IX функщонування як робочох сили. Ефективно використати трудовх ресурси означав створити необ-Х1ДН1 умови для участ1 всього працездатного населения в суспхльному виробництвх, вюпочаючи право на вибхр профес11, род занять I роботи у водповодностх з покликанням 1 здхбностями, розпод1Л IX за територхями I сферами зайнятостх.
Для ощнки р1вня I динам1ки ефективностх використання трудових ресурсхв користуються такими показниками; темпи шдви-щення продуктивное^ пращ, доля приросту продукщх за рахунок подвицення продуктивное^ прац1, економхя живо1 пращ.
Характеристика I класифхкацхя резервхв пхдвищення ефективностх використання трудових ресурсхв викликащ необходнхстю вияв-лення певного зв'язку М1Ж IX наявнхстго I повнотою використання. Под резервами пхдвищення ефективностх використання трудових ресурсхв розум1еться рхзниця М1Ж потенщйними можливостями трудових ресурсгв г реальнхстю IX використання. Класифхкащю таких резерв 1В можна показати через об'еднання IX в р13Н1 групи, як1 передбачають удосконалення: засобхв виробництва, використання досягнень НИ, структури народного господарства, системи
управлхння ; розвиток нових прогресивних галузей ; прискорення зростання продуктивное« працЬ
3.3. Розкрит! теоретичнг питания зайнятост! трудових ресурс тв в умовах ринковог eкoнoмiки. Найважливгшим фактором соц1ально1 захищеност1 у сфер1 працх е достатня К1ЛЪК1Сть ро-бочих М1сць для тих, хто потребуе роботи, що оплачуеться, тоб-то повна зайнятгеть. Кращим визначенням повнох зайнятостх прий-нято вважати таке, при якому безробхття е мхнхмальним г кхль-кхсть незайнятих не больше, нхж вакансгй.
Можна видхлити такг умови п:хдтримки повно1* зайнятостг: державне регулювання створения нових робочих М1сць ; плануван-ня розмщення промисловостг з метою виюшчення регионального безробхття ; забезпечення моб1льност1 робочог сили ; посилен-ня впливу профспьяок на забезпечення зайнятостг робочог сили.
У дисертац11 проведено анал13 ринку працг у народному государств I Украхни, який свхдчить про рхзкий стрибок безробхття иаприк1НЦ1 1992 р.
3.4. Досл1Джен1 шляхи 1 метода забезпечення зайнятост1 трудових ресурспз. Свхтова практика свхдчить про наявнхеть двох типхв вшшву на ргвень зайнятостх:. активного I пасивного. До першого В1дносяться заходи, як1 стимулгоють створення нових робочих М1сць I пропозиц1й праЦ1, а також заходи щодо збере-ження або пхдвищення рхвня зайнятостх на П1длриемствах. До па-сивних заходхв в1Дносяться рхзН1 виплати допомоги безробхтним.
Анал13 ходу економхчнох' реформи приводить до висновку про необххдн1Сть невхдкладних заход!в щодо забезпечення соцхально-го захисту працхвникхв. Щ заходи там: створення ефективно1 державно? служби зайнятостх, котра повинна аналхзувати I прог-нозувати пропозшцю I попит робочоГ сили, допомагати працгвпикам у профес1йН1Й ориентац11 I працевлаштуваннх ; стимулюван-ня створення нових робочих М1сць I розвиток пхдприемств ; га-рантування отримання компенсац1Й эвгльненим робхтникам, випла-та стипендхй пщ час профподготовки, переподготовки I пхдвищення кваЛ1ф1кацх1 ; збхлыпення тривалостх вхдпусток, що опла-чуються, для жхнок з малолхтнхми дхтьми ; проведения пенехйнох реформи, що ставить своею метою збхлыпення розмхру пенс11 до рхвня, який забезпечуе нормальний ргвень життя; надання П1Д-
приемствам права вхдпускати працгвник1в у вхдпустку, що не оплачуеться, хз збереженням права на пенсхю I щоб при цьому зберхгався трудовий стаж; органгзацгя тимчасових громадських робхт, що оплачуються ; введения автоматизованоГ системи управляя зайнятхстю трудових ресурсхв, включения Украгни до структури мхжнародного ринку прац1.
3.5. Проаналхзовано методичний ппоад до планування трудових ресурсхв на п1дприемств1. Для ефективно1 роботи пхдприемства необхадно, щоб керхвники усхх рхвнгв розумЬли специф1-ку управл1ння трудовими ресурсами, його механхзм, можливост1 та недолхки.
У дисертацх? обгрунтовано, що однхега з основних функцхй « управл1ння трудовими ресурсами е планування, яке включае ряд етапхв, наведених на рис. I.
При визначенн1 перспектив розвитку свого пхдприемства ке-рхвник повинен придхляти увагу плануванню трудових ресурсхв, яке М1стить: оцхнку наявних ресурсхв, оцхнку майбутнхх потреб, розробку программ задоволення майбутнхх потреб.
Удосконалення системи управл1ння кадрами неможливе без використання апарата оптим1зац11 технхко-економхчних рхшень. У тепер1ШН1й час оптим1зац1йН1 методи використовуються для ви-рЬпення окремих завдань у галуз1 управлхння кадрами, але в щ-лому коло завдань, що при цьому виршуються, дуже обмежене.
3.6. Дана методика прогнозування потреб у трудових ресурсах на п1дприемствЬ Одним з пхдходгв при прогнозуванн1 фор-мування трудових ресурсхв, IX змхнювання е моделювання цього процесу, що дае можлив1СТЬ урахувати складнх I рхзноманхтнх зв'язки вивчаемих явиц 13 закономхрностями розвитку економхки пхдприемства.
В умовах розвитку ринкових В1ДНосии зростае значения чин-ника невизначеностх прот1кання економхчних процесхв в наслвдку взаемод11 рхзних випадкових чинник1в. В зв'язку з цим практично неможливо прийняття якхсних рхшень без наявностх прогнозной 1нформац11 альтернативних шляххв IX розвитку. Особливе значения набувае прогнозування трудових ресурс1В за рхзноманхтиими показниками.
fHC. I. модель плацування трудових ресурсов
В дисертацхх на основ1 математично-статистичнох обробки часових ряд1В за допомогога ПЕОМ розроблена економхко-математич-на модель прогнозування темп1в забезпечення пхдприемства трудовими ресурсами
г~ п.(гг+1)
де - темп зм1нення забезпеченостг кадрами ;
£ - найменьша квадратична оцхнка змхнення показникгв, який розраховуеться за спостережливими рядами ви-хгдних даних;
- кодове значения року, для якого проводиться прогноз;
- кодове значения базового року.
Ця формула може бути використана для прогнозування даного показника у розр1Э1 рхзних груп трудових ресурсгв: квалхфгка-Ц1Йних, професгйних, за статтю та В1Ком, тощо.
Застосування науково обгрунтованог методгки розрахунку дгйсноГ потреби у робочгй силг дозволить: встановити науково обг-рунтовану чисельнгсть робочих для пхдприемства ; забезпечити вхдповхднхсть потреби у робочхй сил1 фактичнхй наявност1 трудових ресурсхв ; виюпочати необгрунтоване завищення чисельнос-Т1 працюючих на пхдприемствх ; виявляти пхдроздхли та окрем1 робочг мхсця, на яких можливе скорочення чисельностх.
1з зростанням чинника невизначеност1 протхкання економхч-них процесхв практично неможливо приймати якёсн1 рхшення без наявностг прогнозно1 1нформац11 про тляхи IX розвитку.
3.7. Запропонована iмiтaцiйнa модель кадрового менеджменту на пхдприемств1. Питания формування трудових ресурс1В в умовах ринков о Г економхки мае важливе значения, бо з ним Т1Сно пов'я-зана проблема випуску конкурентоспроможнох продукц11, яка мае попит на ринку.
Органхзацхя управлхння трудовими ресурсами е однхею э важ-ливхших функц10нальних пхдсистем пхдприемства. У дисертац11 об-грунтована можлив!СТЬ використання процесу управлхння трудовими
ресурсами як об'екта моделювання. Це обумовлено таким: вхдкри-ваються широкх можливост1 для використання економхко-математич-них методгв I моделей ; завдання управления трудовими ресурсами мають динам1чний характер ; вони багатокритерхальнх ; критер1й оптимальн1Стх не завжди може бути описаний за допомогою матема-тичних формул та зведено до единоI Ц1льово1 функцгг ; значно впливае чинник невизначеностг, який повязано з неритмхчною ро-ботою П1длриемств, несбалансованхстю робочих мгсць х трудових ресурсов тощо.
Процес ¿М1тац1йного моделювання, який запропоновано в ди-сертацхГ, передбачае використання унхверсальних алгоргтмхчних язик1В, спец1альних методгв моделювання, пакета прикладних прог-рам. Моделювання здхйснюеться у д1алоговому реким1 та передбачае: надання поточноI довгдковоГ I прогнозноГ 1Нформац1? про тру-довх ресурси, коректировку 1нформац11, формування вархантхв р1-шення завдань та IX оцхнку, прогнозування змхнення характеристик процесу управлхння трудовими ресурсами, прийняття обгрунтованих ршень та видачу до друку необххдно! 1нформацх1 I документхв.
1м1тац1йна модель планування та управлхння кадрами заснова-на на використанн1 таких програмних модулей як оц1нка наявних трудових ресурсхв, оцхнка В1ДП0В1ДН0СТ1 трудових ресурсхв робо-чим мхсцям, здхйснення пошуку кадрхв на основI розробки орган1-эащйного бхзнес-плану, визначення винагород за працю, ощнка трудово? дхяльностх кадрхв, розробка програми розвитку трудових ресурсхв.
Схема 1М1тац1Йного моделювання наведена на рис. 2.
Реалхзацхя означених модулхв на ПЕОМ дозволяе пхдприемству здхйснювати адаптацхю процесу управлхння трудовими ресурсами до нових умов розвитку економхки, провадити багатовархантнг розра-хунки та вибхр найбхльш ефективного ршення у конкретних умовах для будь-яко1 форми господарювання. Така модель забезпечуе роз-робку над1Йного 1нструменту планування, орган1зац11 I прогнозування управлхння трудовими ресурсами, тому що робота у дхалого-вому режим1 не потребуе спещальноГ пхдготовки використувача, забезпечуе швидке переналагодження при в гдпов ¿дних органхзацхй-них зм1нах. У дисертацы наведено порядок розробки 1М1таЦ1йно1 модел! та блок-схема 11" реал!зац1х на ПЕОМ.
Рис.2. Схема гмгтащйного моделювання процесу управления кадрами
на п!дприемств!
<
3.8. Запропонова^ рекомендацх! з формування системи шд-готовки, переп1дготовки та пхдвищення квaлíфíкaцii' кадр!в в умовах ринкових в:хдносин. Перехэд до ринковох економхки супро-воджуеться загостренням проблем зайнятостх працхвникхв I харак-теризуеться зростанням цього процесу, посиленням невхдповхдно-СТ1 попиту на робочу силу I Пр0П03ИЦ11 робочих М1СЦЬ-
У дисертацгх показано, що особлив :гсть ринку прац1 - його висока гнтелектуальна насичешсть. Поряд 13 зв1льненням працхв-ник1В, ЯК1 не мають достатньо1 професхйноГ пхдготовки, вивхль-няються висококвалхфхкованх робочх I спецхалхсти. Одночасно пхдвищуеться попит на кадри високох квал1ф1кац11, як1 здатнх освоювати нову технхку I пшидко адаптуватися до вимог ринков01 економхки. Тому в дослхдженнх доведена важливхсть створення гнучко1, орхентованох на працевлаштування, системи професхйного навчання прац1вник1в пвдприемств.
При переп1дготовц1 кадрхв вирхшуеться комплекс питань, як1 стоять перед пхдприемством: визначення Ц1Л1 ; квалхфхкацхя персоналу, яка необххдна для досягнення поставлених Ц1лей ; форма I рхвень проведения атестац11 персоналу.
Одержання обгрунтованих вхдповхдей на Ц1 запитання припус-кае застосування психологхчних методик та тест1В при П1дбор1 кадрхв на кер1ВН1 посади.
На думку автора, необххдно зм1нити загальноприйняту практику П1дбору кадрхв повнхстю на всю номенклатуру посад, тому що даний П1ДХ1Д породжуе формалхзм при П1дбор1 кандидат1в, суттево перешкоджае можливостх пхдготовки резерву внаслхдок його бага-точисельностх.
У роботх запропонована система психолог1чних методик 1 тес-Т1В до роботи з резервом та П1Д час выбору на кер1ВН1 посади, яка впроваджена у ВО "Турбоатом".
Розроблен1 в дисертац11 теоретичнх положения та пропозиц11* дозволять пхдприемствам прискорити процес переходу до ринкових
В1ДНОСИН.
' 4. OCHCBHI ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦ11 ОПУБЛ1КШАН1 В РОБОТАХ 1
4.1. Пенская И.А., Еке P.O. Формирование рынка трудовых ресурсов. -В кн.: Тез. докл. Украинской научно-практической конференции "Проблемы подготовки кадров для работы в условиях рыночной экономики", 29-30 сент. 1992 г. 4.1. - Харьков: Б.и.: -С.176-177.
4.2. Александров В.В., Пенская И.А. Закон полной занятости и формы его проявления // Вестник Харьковского университета
№ 356 "Хозяйственный расчет в условиях радикальной экономической реформы". - Харьков: Основа, 1993. - С.23-26.
4.3. Онвука Б.Е., Пенская И.А. Проблемы обеспечения современного предприятия высококвалифицированной рабочей силой. - В кн.: Тез. докл. Украинской научно-практической конференции "Маркетинг и управление инновациями", 28-29 сент. 1993 г. 4.L -Харьков: ХИЭИ, 1993. - С.44.
4.4. Пенская И.А. развитие предпринимательства и занятость населения. - В кн.: Тез. дбкл. Украинской научно-практической конференции "Маркетинг и управление инновациями", 28-29 сент. 1993 г. 4.1. - Харьков: Б.и.: - С.41.
4.5. Пенская И.А. Проблемы занятости и безработицы на начальном этапе становления рынка // Сборник научных работ аспирантов Харьковского государственного университета "Экономика, социология". - Харьков: Основа, 1993. - С.27-30.
4.6. Пенская И.А. Эволюция.теории занятости // Сборник научных работ аспирантов Харьковского государственного университета "Экономика, социология". - Харьков: Основа, 1993. - С.91-95.
4.7. Пенская И.А. Организация занятости на предприятиях. -В кн.: Тез.докл. Украинской научно-практической конференции "Маркетинг и управление инновациями", 28-29 сент. 1993 г. ЧЛ.Харьков: Б.и.: - С.41.
4.8. Пенская И.А. Обеспечение занятости населения. - В кн.: Тез.докл. Украинской научно-практической конференции "Экономика и кадры Украины", 24-25 сент. 1994 г. 4.1. - Харьков: Б.и.: 1994. - С.37.
16
ANNOTATION
i
Penskay I .A. Management of Manpower resourses at the industrial enterprises in the market conditions.
The dissertation in accordance with the rights of a manuscript seeking for scientific degree of a candidate of science in Economics in speciality 08.06.02 -"Management", the Kharkov State University of Economics, Ukraine, Kharcov, 1995. Scientific conclusions and methodological recommendations on rising effectivenes of utilisation of resourses at the industrial enterprises are defended.
Methods of manpower management in the market economy and economic-mathematical model of forcasting the forming of labour forces are proposed. Methodical recommendations on the training and raising qualifications are worked out.
АННОТАЦИЯ
Пенская И.А. Управление трудовыми ресурсами на промышленных предприятиях в условиях рынка.
Диссертация в виде рукописи на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.02 - Менеджмент, Харьковский государственный экономический университет, Украина, Харьков, 1995 г. Защищаются научные выводы и методические рекомендации по повышению эффективности использования трудовых ресурсов на промышленных предприятиях. Предложены методы управления трудовыми ресурсами в условиях рыночной экономики и экономико-математическая модель прогнозирования формирования рабочей силы на предприятии. Разработаны методические рекомендации по подготовке и переподготовке кандров в условиях рынка.
Ключовi слова: ринок npaqi, зайнят1сть, безробзеття, П1Д-приемство, трудов1 ресурси, потреби, управлхння, ефективн1сть, використання, прогноэуюча модель, планування, подготовка та перептдготовка кадрхв.
ПЕНСЬКА Грина Олександр!вна
Управлшня трудовими ресурсами на промислових тдприемствах
спещальшсть 08.06.02 — «Менеджмент»
Автореферат дисертацП на здобуття паукового ступени кандидата економ1чнпх наук
В1дпов1дальний за випуск кандидат еконолнчних наук
ст. викладач
Кабанець
Шдписаио до друку 7. 07. 95 р. Друк. офсетний Пашр типографський № 1. Обсяг 1, 0 д. а. Формат 60.х84/10. Замовлення № 148. Тираж 100 прим. Безкоштовно.
РИО ХДЕУ, 310001, Харюв, пр. Лента, 9-а