Усовершенствование хозяйственного механизма сельскохозяйственных предиприятий в условиях реформировани собственности тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Алексанчук, Владимир Николаевич
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Усовершенствование хозяйственного механизма сельскохозяйственных предиприятий в условиях реформировани собственности"
prs Oil
• •• № рол
"КРЛП10ЫСЛ ЛОДЯПЯ АГРЛРНИХ НЛ71С
¡ücnsti't агрлрм01 e;co»o:h!:ij
!!i прзгл:: руке rmsу
ЛЛЕХСШЧУК Вояодишф НигсолаКопяч
"ДОСКСИАЛЕНЯП ГССПОДДГСЫСОГО H5XAHISK7 С5ЛЬСЬКОГССПОДАРЯЬШ ШДПП'СГСГВ В УКОЗАХ РЕСОРКУВАИИЯ ОЛЛСНОС'П
СпсЩзлыпсгь CS.00.03 - E!C0i:0Ml¡:a, !í."u!fyn.Tii¡i;, орган tcr.iU« ущсвд 1Ш'Л •ПРОЛИЛИ госпо/лрстгсз.и тп nor О ГПЛУ" Ссиьсыл госполарстсо)
АВТО Р С V ЕР АТ диссртац!I на эдсбугтя наукзгого .
сгулзня кандидата окопом ¡'гпп:? паук
КИ1В " ÍS34
Дисертац!« с рукэшх.
Робота влкокана в 11:отитуп аграрии! епошилю: Упраlneural кгадзиН аграрии:: наук.
1!ау::ок;Л i:opln;n:ic - дшпор íucoimu 1чншг ¡¡пук, член-корасшн-д:шт УАА11, ДЕИ'ЯШШО Ншшла Якошч.'
ОфЩИШ! ололзитл: доктор скопом мших наук, доцкш' Копало ш:о Юр la Cepi-iüukípj, кандидат икоиошчни.ч ньук, ирпмсс.р. ЕуаосськиЛ Скгсгн Арсент 1ког.ич.
Пронина оргаШзшия - Украшськлй дерх.аыша цгргрния уш-шрсщ CT
Саккст Шдбудатьси " 20 " ко I тин 1G34 р. « H годин ! на за-Одшт 1 спаи i ал 13oiiai:o I ради К.020.06.01 и 1кст;'тут1 аграрии I ckohouIku УЛАН pa адрзео»:
L3Z02Z, Ш1, аул. Гоpólв Оборони, 10.
3 дас2ртшд1сю йог,на оэнайоиктксь в 01бл|отощ шетитуту.
/1
Аатора«арат pasicaemin " береаия 1994 р.
Вчопкй сскрзтар
СГЛЦ|ЕЯ|50ЕйШ| B4ÖUOI РОЛИ
w Пая I к U .И.
1. ЗАГАЛЫ1Л ХАРАКТЕРИСТИКА РОПОТИ
АэтуальШсть тоии.Соц1ально-економ1чна ре-горна, що проходить з лак!а кра1н1, характеризуется лереходон в1д адмШстрзтивно-канандко! снстсип» з висоннк ступеней регламентами соЩалъио-агспноШчнях а!диосли до рлнково!, '"о засновала на принципах сано-регулгвення, супрокодвдеться глибоклии зн Игами в будов! та 4-унк-ШоиувэкШ господарського мохашзну, охоллгачл I його основу -в1д'!с)сюш власност!. При цьоку юребудова як господарського ноха-н1зну, так ! в!диосин гшасиостI в1дбувасться не (зольоваио, а ада у Езаско&в• азку та в-чпскообуковлоисст I. Однако» цього пзаенного проиесу е вплив зшн в основ) (фундаконт!) господарського г.зха-н!зуу, тоЗто Ыднпсина;: власност!, на сану буд!вля - господзрсь-шШ хехшИзн, ! натагп.
Особчлг.о актуальна цл лрг.олен.'; дли с I льськогсслодарськнх Шдлриелсгв.в пкях ;-грIн влр:)г>»м"о-госкодарсы:ого та каЛкосого яс-лскту в 1 дносин велико значечая лас I зо.челышп аспект. Д|хш в сукупност I, ц! аспект» »'-.«чиачачть специл-Псу цо^удови господарського ;:ехан1зку га особдквос?I 1х лрояву в систем! вIдносин клееное т I .
Серод лауковшв, як! залиллнсь проблемами вдосконалсння п1д-носии власност!, основиа у:>.ага нрид!лилась гагаяышн в!дносинан, г;о I сиували в-ссрелин! !снуто! охтекл власност!, н!м П шсрски-ни торкали, а в'осташИй час - проблемам, яов'язашш з роздорки-влешшч шдлриемстз та !х присагизаШс». Взаеиозв'язки ш;д горка-ни власност I та «орнанн господарського нохаШзиу доел! днуизлись Т1лы:л на р!вн). доргавн ¡, в осип«кону, на прикладI загальнонаро-лно ! власностI.
Питания пзаснозв'язку господарського хохажзну та в¡дносин власност! ста0гь особливо аетуальикни в иер!пд <юрлування стало-л1кн ришхшого типу. Лдй:о в дел лсрЮд в Укра!л! но тIльки гини-каоть нов! мрни власност! I в!дпов|дл1 1м корми л1дприекств, з харагсторнин т!лыси 1л господарсъкил нехашзнок, але я ре^орлу»-ться тории власност!, ко (снували ран!но, в1дпов)дно зм!нюши ■горки шдприенств та !х госиодарсысил кехан!зн. Гону в останШЯ час ним питаннян приев'ячусться все б!льше роб!т.
Прото д0сл1дни)си осповпу увагу прид)лили питанняк, пов'лза-ним з приватизацию власност!, ед е т!льки одше» з стор!н вдос-
коналення господарського ыехап1злу I недостатпъо виси!тленI 1ни1 питания. Перш за все де питания уточнения »ори власностi, п!дпри-güctb I Шдприешшцько! дишышст I, порядку 1х створення та «унк-д1олування в зв'язку з виникненнян нових «ори власност i та ряд 1нших. В1дсутн1сть паукового обгрунтуваннл взаемозв'язку цих пронес! в ш м1крор1вн1 стринуе виб1р найб!льш рацюлальних «орн гос-подарсысого механ!зму. Розробка них литань пае йародногосподарсъ-jte значения. Актуальн1сть !х I визначила виб)р тени досл1диеннн.
Мета J. завдннля досл.Ь'далня. Метою роботи е розроока нропо-ЗКЦ1Я но вдосконаленлю господарського нехашзяу сиьсысогослодар" ських л!дприекств у в1длов1дност1 з! зм1лали вIдлосин власност) в умовах Форлуванля ринково1 еконоиПси.
Для досягнешш поставлено! нети в робот i вир1шувались сл!ду-ш1 завдапля:
уточнения загальних рис господарського иехашзиу, Форм проя-ву та законом1рностей його розвитку;
аная!э зм!н в систем! в!дносин власностi , що ыдбуваоться в перЮд «орлування ринхово! екошшки та 1х впливу на Формувашш та функцкшування господарського пехан!зму с¡льсысогослодарсысих шдпрпемств;
розробка пропозиЩй по мрнуваишо та функцшнуваншо господар ського иехал1зну с I льськогосподарсысих Шдприемств в нових уловах.
ílpejiMei J. об;скт досп!дае^нп, Предиетон досл!дшонь е та час-типа екоиошчпих в1дносин, що складае господарськнй нехашзн у вэаеиодм floro з Ыдносинаыи власност 1. Объектом досл!дшень е система орган!зац!йно-правових та сколом Шлих аспект¡в господарського нехан!з«у сIльськогосподарсысих Шдлриенств Укра!ня в уловах реФормуваиня власност!.
teIQдолог] 8 Í иетоди дрсп I дкеннц,. Методолог1чнов основой лровздолого доелIдшення стали положения д|алектики та економ1чно! теорИ. В лроцес! досд|дшеяня вявчались пращ вчених-еконои1ст!в з литань становлешш та розвитку господарського шхан!зыу в поед-шшн! а в1дносиланя власност i, норнатявн! та законодавч! акти з пктакь оконошчно! реадрин в ¡/крапп , иатер!али наукових кон«« ре-нц1В I сеи!нар!в.
При вдвченя! окремих питань ре«ормування та «ункн!онуваняя господарського кахшНэму сIдьськогослодарськнх п1дпрненств
ристовувалксь метода: >!олограз>)чного досл!дженля, систенно-Фупк-ц1онального анал!зу, оргпроектуванля, екононИних узагальлснь та !нш I.
Наукова новизна результат {в... Виконана робота е одним з дисертацШних досл1д;нснь по комплексному вивчвнию в вторичному та онтолог Ишому аспектах взасиозв лзку господарського нехап!зму з системой власност!. В теоретичному в!дж)еонн1 новизна лолягае п узагальношп практики Ф.ункшонувапля та розвитку господарського ;шхан1зн.у у в)днов1дностI з! зШиами в систем) власност!, I на ШЯ основ! розробка лропозиц!й но удосконалолпв господарського нпхтМзму с I льськогослодарських п1дприсиств в уковах роФориування власност).
Новики, або п1дно"сно ловим« е наукпво-лрактнчн! полокошш па (сторичио.чу огляду розвитку типIв I -гори господарського нехан)зму та в !х склад! акШшшрпих в!диосил, оОгруитування полокенпя про влзначалъну роль Шдносял влэспост) у ториувашп та 1\улкц1онуван~ н1 господарського пехал¡злу, доловлонля П1дх0д!в до визлачення фор к 1 тип I в с I льськогослодарських Шдпрленстз в!дпов)дпо до порч власност! та онрацшапня реко;:опдац)й по створонн» господарського кпхашзму с 1 льсысогоснодарськлх л!длрие:-:ств в залекност! в!д торн власностI .
Практично значения роботк полягае в тои.у, ют автор, внходячн з у нов ниШвнього стану розвитку, розробив орган!зац1Яло-кстодпч-н! лIдходи до торлування господарського механизму нових вид! в с¡льськогослодарських пIдлрискств для багатоукллдло! скстолл власност! та дов!в сво! розробки до Шсля влровадй'онля.
Апробация рпботи, Основн! положения дкссртаЩЯно! роботн влроваджен! в ряд| госиодарств Кшвсыга! облает! та викладол! в тезах допов!д! иI.".'народноI науково-лрактг.чло! колсерслц! I "Рил-ков1 лоретворенпл аграрного ниробллцтва: роФорнування в!дносил власност 1 ,тюрк господаршанля та еколоишного нехан!зму !х тупк-цЮнування" (Дл!пропетровсыс, 1992), в коногра«-! I Тоспрозрахупок в уловах ринково! скопой Иск (Ки1в,1993) та в рвкомеидаЩях по за-лровадн:еннп акцюнерних в1длоснл в агролромислове виробиидтво С1АЕ, 19ЭО
Публ.Псашя результат!в досл!дження. По тел! дисертац! I олуб-
Л1 ковано 11 роб1т, увгалышн обемгон 31 .02 друк. арк.
06c)iji i структура дисертяцШй! робртй,- Дисертац1йна робота складаеться з встулу, трьох розд!я!в, ukchobkIb та праиозиц1й. списку використано! лиературн, цр вклшас 110 найиенуваль та чо-тирьох додатк!в. Робота вшсладсла на 153 еторшках машинописного тексту, н1стить 10 таблиць та ш1сть иалшюв. IIS а<Ш!ст виносдться сл1луш! положения: обгрунтуванля тшПв I «орм господарського мехашзлу Ыльсь-когослодарсышх Шдприеыств та прогноз 1х розвитку;
висновки, одержан I при узагалыкиш! досЫду практичного зд1-йснешш акц1онвр)шх в!длосин;
пролозицП по реал1зацМ орган 1зац!тю-еколо)Пчних принцип!в створення лових вид!в с!льсысогослодарських шдприеиств;
в1дображення власлост! в систем! бухгалтерского облПсу.
2. 0СН0ВНКИ ЗМ1СТ Р0Б0ТИ У в!дпов1дностI з поставлено» кетою в дисертац1йн!й робот! хосл1двувалксь три групи пктань.
Перша трупа поа'язана з доелдааншш господарського лехашз-ку як «юрмм реал1зац|| в!длосин власиост i . Бона вкльчае в себе вивчепня сут1 та 4орл господарського нехашзму в залевност! в!д р1з1юв]1ДНостей власиостI. В робот! розглядаеться гослидарсышя кохал!зи як сукушисть орган!зал 1Гшо-еконсш1 чик>: niдлосин та biд-л0е1д1шх структур по сориуваняв та оуикцюлувашш ирацссу роэ-ииреного в!дтсороняя на вс!х р1снях еканон1чло! скстеии.
В заяеетюст 1 ь!д (сяушяч р1зштидностей впаснист! господар-съкпй Иехан1зн 1снуе в адри! осногчшх тиШв, № в1дпов|дащ'в вз'дал в2аемов1дкосии Ши п1днриекствдцк, aid !сторкчно с клал йен. Ш'ЕШШ s них характерния для багатоукладного господарства, для гсеого иританал! в1льл! децантрал1зоваш зв'язки, рзгулягорол ?ун-Щолу1>а>шя якнх е рилок. ОсташПп всталовлюс р!вновагу Mis полито« та лротзлщеа ил изгои suIhii ШЛ. Тобю, система управлшня процгеоц взаегюдП «ори власиост! с рннкова, ы господарськня ле-ка«Isa. носить в1йь)ШЯ, п!длриешшцькнй характер, коли д1яльн|сть кошюго вд&сника шшначаетъея власними штересааи, аяе з обаеван-ima та уаоваии, ер внзкачахэться ринкоц.
Поряд а тшош типом в!дносил, в середши одл!е! Формл власиост I Iciiyc тли Ыдкоснн «»а вяаснмканн та Шдлорядкоьашши ы
структуршши ni дрозд (ламп. Ц1 в1 дносини бувають двох Форн. Перта з них характеризуется коротко централ1зованими, як правило вер-тнкальпикк зв'язкани. Таку систему управл!шш нонша визначити як сЩПиiçTEaiHEiin-ко мая дну. Характерною рисою ц!еI системи с л!н1т -но-нормативний обнШ д!яльн1стю та II результатами. Така Форма господарсысого нехаШзлу носить бвдкетло кошторислий характер I вшсористовуеться в систем! державно! Форми власност! для зд1Испания в!дносин м1ж власникон - державою, та належними йому кайлови-jîh комплексами у вигляд! п1дприемств, орган!зац!й або установ, а також виутр! п1дприенств, н!ж Яого структурними п1дрозд1лами. .
Друрор нормою вIдносин власншса з Шдлеглими йому Шдрозд! -ламк g в! дносшш, що напгь т! чи lirai елекентк як Шдприемниць-icjtx, так ! аянПпстративпо-комалдних в!дносин. В цьому випадку в1дносно в!дособлеи1 частшш власност! д1стають повну самост!й-Шсть. 1 хоча загальнип характер обШну та управлПшя заккыаеться характерним для адШШстративпо-комалдпих в1дпосин, всо » ранки, по обмежують д!яльн1сть Шдрозд!л!в, кожуть значно розшириватксь за рахунок доновнешш 1х елемеитами шдприемницьких в!дносин. Ця <горма д! стала иазву господарсысого розрахушсу i 1снувала на тери-торМ бувшого СРСР, в тому числI I Укра!ии, як Лого складово! частили до початку 90-х рок!в.
ГПдтвердшуеться цей висновок анал!зом Форм в!дносин, 1ДО 1с-нувалн в нежзх бувшого СРСР на протяз! ХХ-го стол!ття, та робить-ся висновок, цо в!длов!дко до ¡снувавших тиШв та Форм в!дносин будувалксь тили та t-орни господарського мпхан!зму.
В цьону розд(л! такой шшчарться т1 змши в господарському нехаШзи!, як! проходять на сучасиоку стап! розвитку в зв'язку з переходом до багатоукладлого господарства. Перш за все анал!зую-тьсп нов! Форни власност! (приватна, Iндив!дуальна, кокулальна, enIльна з р1зновидпостя1ш: сШльла часткова, сШльна сум!сна та зм!иана), шляхи 1х шшиклонпя та вплив на оргаШзаЩйн! ф-ории Шдириемництва. На основ! цього анал!зу уточнена класи<Икац1я Форм niдприсмлицтва (заявна , статутна I догов!рна), та вид1в Шдприекств I даеться схема взаекозв'язк!в тшПв господарсысого механ!зну з видами шдприекств (мал.1).
Прилцилове значения мае уточнения зн!сту понять "приватиза-Щя" та "роздержавлення", як! використовуютьсл для опису процос!в
- о -
Пили п|дПрМ~ оното оа фор— ною Бласноо-т| Типи та форми господарського пехаи! пму
Тнпн ДЛЯ багатоуклядно*! оконом1кн Тип для одн 1 вV форм» Ьласиост!
Форни
П1дприемницька форма Бюдшвтио-кошторлсиа Госпрозракуикона
1 |)лнв1дуальн1 ЗОВ1||ш>|1 имутр1шн1 _
Прнватн! 300111|Ш|1 внутр1шн1 -
Лориаон1 ЗОРИ 1 Ш111 ОМуТр1|Ш|| вс|
Комумальн! ЗОН111ши 1 кпутр|шн1 ОС 1
)иоэемн1 ЗОШ1||Ш|| Ш|утр1|Ш|| Ш<утр1|Ш11
Сп 1ЛЫ11:
с1пеПн1 ЭОВ111 шн 1 инутр1шл1 юс|
кш>екти»н1 ЗОВ(||ш)|| внутр|1ш1| вс|
господорськ!
тоаарнстпа сп!льн| укг- зоим1шм1 оиутр1ш1>1 Ону*р|шн|
раУи.сько-
1ноземн| Догоо 1 рн 1. оО'вднания оос|||шл1 вну тр 1 И!1! 1 ьиутр<шм1
зорн!шн( вмутр1ш|! внутр1ши1
Маял. Взаеиозв'яэки тишо I Форм господарського нохан!зму а видами Шдпрнемств
рвмрмувания власност!. Досл1диетш показали, да колгосдно-косш-ративна Форна власност!. як I державна, с «ориани цантрал)зац| -власност!. як) роэр|аняюгься масштабами цього пронесу. Сшльиою рнсох) ресюриування дих Форм власност! г пронес доцентрал1заШ1 власност!. Проте с р,амВД| в шляхах 1ж ре*орИування •
■ Кооператшш-колгосшга Форма власност! е Формою приватно! власност I. Тому Ре*оРМування .1 проводиться через розяоГл а 1' 3"РИДаННЯХ Ц,Й Ф0РМ1 ' НД*1*11 дуального характе ру^ Цай процос
пТ^ГиГне" ~ —
Державна в вяасшсть. як найб!льш централ!зована мае лвл
приватиэац!I. як процес эм!ни форм власност!. Пером з них - ив н!»т Ш"й а,»Р««». * передбачае подIл майна ы»а2х
торг(вая), а метою 1к поен дуло I передач! в приватну власнютГ
Другий шлях - цо передача державно! власностI в колоктивну, тобто проходить процес приватизац!!. При цьоку персон Ыкац! л власност! ноже в!дбуватись одночасно Спри приватизац!1 через ак-цЮнування), або бути сл1дуючим етапон децентрал1зац!I уже приватно! власност! (п!сля викупу державного майна трудовим колективон 1 створеннп колсктивного с!льсько1 )сгюдарсыюго п1дприеыства).
Друга трупа питань, що досл!джувалась в роботI, пов'язаиа з розробкоп орган1зац!йио-економ!чш1Х основ реал!зац!1 в1дносни власност! в господарсысому механ!зи1 с1льсыюгосподарських шдприенств. Це так! проблени як загальн! принципи створешгя та тун-кц1онування с(льсысогосподарсысих Шдприемств, власн!сть в систе-н! приватизац!I та кехаШзн приватизац!! державноI власност!.
Анал1э показав, ио до 1993 року в Укра1н1 в|дбуЕалось в основному реФормування колгосШв, з! створенням нових, для сучасно-го етапу розвитку еконоШки Укра1ни, вид|в Ыльсысогосподарських Шдприенств та Форн л Iдприемництва. Цо селянсыс! Стернерськ1) господарства I р1злокал!тл1 види сШльних Шдприенств та об'ед-нань Шдприенств. Про 1нтеисиви1сть цього процесу мокна судити з дан^х табл.1.
В зв'язку з прийняттян закон¡в про власШсть, п!дприемницт-во, Шдприемства та ряд иших, в!дкрилась мошлив1сть створювати I 1нга! господарсыс! Формувашш, для оргаШзацП яких необх!дн! в!д-пов1дн1 заходи, як1 кокуть бути як загалышми, так I специзМчнини для окреких вид!в Шдприенств. Останне залеиить г>1д виду Шдприенств та шляху 1х створения Скал.2.).
При цьому проанал!зовано особливост! зн!сту таких документ!в для кошого виду господарських «V ¿мувань I на основ! узагальнеиня досв!ду створення нових 1х видпв розроблеко прим!рний статут 1СО-лективного с!льськогоснодарського Шдприемства, який мон;е бути вшгаристания (п1сля в1дпов!дшго доолрацювання) I для 1ншнх ви-д!в господарських «ормувань.
При створеня! нових вид!в Шдприенств великого значения ж бувае питания в!дносин власност! в систем! приватизац!1. Адже не-тодолог!ч1ю I практично вамливо, що приватизуеться I де чия влас-н1сть знаходиться Шсля приватизац!I.
Анал!э способ!в в1добран;еяня власност! в систем! господарсь-кого механ!зну, в тону числ! прийнятих в кра!нах з розвиненои
Таблидя 1.
РеФормування колгосп1в Укра1ни 11 1992 род!
Облает1 Реформовано в У. до за-ГШ1ЫШТ к1 лькост1 Питом а вага окремнх фори юсполарюв.
КОЛСКТНВ111 п! дприемст. акц!опери 1 тооарнства ||Ш11 форкн
Республ|ка Крнм 20 96 - 4
В|Ш|нш»ка 94 100 - -
Волинська 06 92 7 1
Дн 1пропегровська 33 ' СЗ 37 -
Донецька 20 93 2 3
¡Житомире ька ВО 100 - -
Закарпатс.ько 62 07 - 13
Запор13Ька 20 97 3 -
1вано-франк1вська 71 93 3 -
КпТвська 30 4 2
К1ровоградська 60 100 - -
Лугаыська 30 100 - -
Льв1вська 100 21 9 70
КиколаЪ'вська . 31 83 м 1
Одеська 66 93 3 2
Полтаве ыса 74 97 2 1
Р1вненська 30 91 1 0
Сумська 07 67 - 33
Терноп1льська 83 100 - -
Харк!оська 92 91 3 3
Херсоиська «3 84 - 16
Хмальннцька 02 100 - -
Неркаська 58 100 - -
Чврн | оецыш 33 100 - -
Черн1г1вська за 99 - 1
Всього а« 89 .3 0
ринковой економ1кою показуе, що склад господарсъких засоб)в, якия вшсористовусться в системI бухгалтерского облису та методнщ, приянятш Фондом державного маяна Укра|нк девдэ в1др!энясться. В
- и -
----------- Риди гпдприенств Установч1 документн
р1ыеиня власнпка угода статут
1ндив|дуалЫ1| Приоатн1 Держаки! Комунальн1 IноэеннI
Сп1льн1: Ымеян!
колективнI статутн! об'вднання догов Iр»1 об'еднання укра*»нсько- IиозсмнI
*3При рооргатэац! V п|дпрн«гмсте мстлио! випадки, кол» згг М1сть р1ше)тя власникч осиово» реформувашт «Пдприкмств слуа^гг». р1шеиия суду обо антимонопольного комитету.
Мал.2. Усталовч1 докуиелти по видах лЦшриеиств
основному р1зниця полягае у вилучелл! з вартост! майна, що прн-ватизуеться, вартост! зносу засоб!в виробшштва, яка враховуеться в облпсу (табл. 2).
Таблиця 2.
ПОР1ВНЯЛЫ1Л СТРУКТУРА ГССП0ДЛРС1>КЙХ ЗАСОб | в С1ЛЬСЬКОГОСПОДАРСШ1Х ШЛПРНеМСТи УКРАТИИ СТАНОМ НА 01.01.93 РОЗРАХОВАНА ПО МКТ0ДНЦ1, ПРНШШТ1В В СПСТЕШ ОбЛ»КУ ТА НЕТОДИЦ1 ОЦЦ1КН НАИНА, ЗДЯРОПОНООАЯ 1(1 Ф011Д0И ДЕГ.2ЛШЮГО НАЙИА УКРА'ПШ СКЛН. К.гв. )
Маэва покаэнкк1а По методик 1 По петодпц! "ГДНУ
обл 1 Ку
2
3.
4.
3. 6. 7.
1.0СНОПН1 эасойн, неиэтер|альн1 активи, запаси 1 витратн а
урахуваиням зиосу -
ОсношН з<£>6н I вкладеиия 1338.8 в Тому числ 1 Кап1тальн1
вклалеиш) I аванс» 71.3
Запаси 1 затрат»! 337.3 ГромовI кошти, розрахункя I
!>Ш| активи 427.9
>Р|нансоо1 актнвн -
Заборгояан|сть 319.1
ВсЬого иайна та ко«лг1в 2124.0
в Тому числ! пласн! 1020,9
з кия: статутыI 1038,3
поэастатутн! 762.2
13В1.О
74.3 337.3
428.9 ЗОЭ.9 1008.9 1977.3 1038.3 319.2
На основI нроведених дослШюнь робиться висновок, то в при-ватизаШйний «онд доциыю включати варИсть актив ¡в п1дприеыс-тва, за виклшешши вартост! нсвиробиичих осношшх засоб!в, суми эносу засоб!в виробництва та кредиторсько! заборгованостI .
Анал1э нехаШзыу нриватизацП державно! власност! показав, ио в ряд! господарств, перевашно з тваринницькики комплексами, варт!сть наяна, що приватизуеться трудовим колективом, складае неншв 50 в(дсотк!в Стабл.З). Адже зг!дно з чиннин законодавствоы
Таблиця 3.
ВПЛИВ ПЕРЕОЩККИ МЛПНА НА-СТРУКТУРУ ПРИВАТИЗАЩ ИНОГО ФОНДУ РАДГСКЛ1-КОНб|НАТУ •ТРУБИКСЬСИИ" Сп И)
Наэоа покаэннк1п
I
Долл о прнватиэа-эяи) Иному 4'0НД1
1. |1рноатизац|йниП фонд
2. Норма безоплатпо) передам! майна
3. 11арт1сть сертиф1кат1о
1. Вартсть каппа для онкупу трудовим
колскгнпсм □ . Заливок паИна для пролажу
до 01.10.РЭ
100.0 16.1 1.5
0.73 01.63
п1слп 01. 10.93
100.0 33.4 7.6
3.0 33.2
Зв!ль-шеннл
6Г4 .4 1404. О 3300.0
3300.О 492.3
норма бсзоплатно! передач! дервавного кайна трудовоиу колективу в!пов!дае ссредШй вартост! майна, що припадае на одного працш-чого в колгоспI облает!. На 01.01.94 це складае 4930 тис.крб., або 35.4 в1дсотка в!д вартост! приватизаШйного фонду, що припа-дас на одного працюючого в радгосп!. Кр!н того безоплатно переда-сться на южного праШвника варт!сть майна^ що дор!внюе вартост! одного приватизац)йного сертиякату (1050 тис.крб.), та продаеть-ся наяно на суну вартост! половшш сертиФПсату (525 тис.крб). Разом це складае 4Б.8 в!дсотка приватизаШйного фонду, тобто иеншо половики лриватизуеного майна радгоспу. В1льше к половини (53.2 Шдсотка) иайна радгоспу, що шдлягае приватизац!!, залииаеться для продажу на сторону способом, якин буде визначений планом приватизац! I. Току з кетою закр|плешш кадр!в, як! зайнят! у невиро-
бничому обслуговуванн! нрад1вник!в радгоспу, але не е його лрад|~ вликаии, та Шдвищення IX за!нтересованост! в покращгнн! свое! роботи, в таких випадках бажано дозволити включати у члени това-риства покушдш також прац1вник!вневиробничо! егеря, як1 проии-вашь на територИ дан/ого Шдприемства, та член!в IX с!ней I с!мей член!в трудового колективу.
Розрахунки показухяь, вд> таким чином монливо нриватизувати ще 22.8 в|дсотк!в майна радгоспу, що шдлягае приватизашI.Разом з часткоо трудового колективу (45.8 в!дсотка), загальна доля при-ватязованого майна шдвищиться до 69.Б в!дсотка. ПIсля цього ще запишиться для продажу на сторон! 61 ля 30 в!дсотк!в приватизаШй-ного фонду радгоспу. Иого доц|льно продавати не т!льки на сторо-Н1, але й дата можливють викупляти дю доли товариству покупшв, що створено членами трудового колективу. Адже вони найсШьш зац|~ кавлеШ в придбан! майна, на якому лрацигть та за!нтсресован1 у ран!опальному його використанн!.
Третя група питань, щр розглядаються в робот! - це умови за-провадження акнюлер]шх в!дносян в систему гослодарського иехан!-эну с!льсысогосподарських Шдприекств. По перде, на основ1 !сто-рнчного та онтолопчного анал!з!в акцюнерних в1дносин визначено, по IX сл|д розглядати як форму фулкцюнувашш оконом!чних взносил, що лритаман! сшлъним Шдприеыствам. Вони зд1ясншться иш власннкамн (засновниками та учасняками) Шдприемства I самим Шдприемством з приводу об'сднання майна, кошт¡в та немайлових актив!в для сшльно! Шдлриеняянько! дииьност!.
Зародились I розвивались акЩонеря! в!дшсшш як пайов!. ар за Формою зд!йснення моиуть бути под!лен1 на кооперативно-лайов! та акдюнерно-пайов!. Пе&н характерн! для ксоператквннх Фора Шдпрйемств, в яких об'€&уеться не Пльки найло, але я виробнича Д1яльн!сть (кооперативи, колгоспя, колектнвн! с!льсысогосподарсь~ к! Шдприемства). Друг! - для господарсышх товариств, в тому чи-сл! акцюнерних. Характерною особлив!стю останнього виду шдлри-еиств е об'еднаняя Ильки майна для сшльяо! Шдприемиидыю! д(-яльност!. ПряЯмати безлосередню участь в д!яльност1 таких я!д-приемств власнхки !х не зобов'язан!. Но IX особкста справа. Тобго пайов! в1 длосинм, як в1дносмнк сшвласняк1в, с сшлькоо рнсою Шдлрисмств як первого, так I другого типу.
Походшоння само! назви "акцЮнерн! в|дносинии пов'язано з виникненням акцЮнерних товариств в1дкритого типу, в яких акц1я була св1додтвои вкладу власиика кап I талу в си Iльну пIдпркекницысу д1яльн!сть 1 кала вигляд Щиного паперу. При цьому в такому товариств! варт1сиа Форма власност! в!дриваеться в!д натер!алыю-ре-чово! II форми, яка стае знеос!бленою. Адже акЩя, як цИшиЯ нап!р забезпочуе власников! новернення певно1 сунн грошей юридич-шш чи ф1зичним особам, за якими стоять знеос!блен1 засобп вироб-ництва в натер1ально-речов1й форкк Тобто с<иора дМ акцЮнерних в1дносин ноиирювалась на ФШансову сферу системп в!дтворешш. Цс давало змогу визначати участь в сШльному Шднрискств! в Форм! акц!опорного товариства на ринков!Я основ! через в1пов1дну шФра-структуру.
Проте у закритих акцЮнорних товариствах, що з'явились пенило I такой користухлься акц!яки, р1знидя м!ж акцЮнерно-пайови-ии в!дносииами та власне акЩояерними, що характорш для акцЮнорних товариств, не така р!зка. Як I в 1нших видах господарських товариств, так ! в п!дприемствах кооперативного типу суть цих в1-дносин одна: в1дносини н!ш сп!ввласшнсами. Розр!знясться т!льки зШст !х та Форма воображения.'В акцЮнорних товариствах це Фор-на ц|иного напору - акц1я, що е грошовим документен, який в!доб-бражае власника та в!дносини власност!. В |нших видах сЖльних Шдприемств це особов! рахунки, пайов! книжки, сертиФПсати, тощо, як! не являвчись Формою Ц1иного паперу все к е грошовими документами. ВIдносини м1ж сп!ввласпиками регулхшться угодами та статутом. Тому лри зм1нI власника в акцЮнерних. товариствах передашься Щ]ш1 напори, якщо вони зпоос!блен! (акцМ на пред'явника), а в решт! випадк1в, в тому числ1 при випуску ¡монних акЩй, м!ня-югься в1днов1дн1 грошов! докуненти. Тобто, кожному виду сШльних Шдириемств характерний св1й вид та Форма акцЮнерних в1дносин Скал.З).
В окрену групу можна вид!лити в1дкосинк, що пов'язаш з ви-пускон та об!гом таких вид (в тнних палерш як вексел), Фыотчер-си, обл 1 гац! I Шдприемств, тощо. По сво!й сут! це також об'еднан-ня власност1 (кап1тал!в), але з метою зд!йснешш Шдприекницько! д1ялыюст I, яка не пов'язана 1з створе)шяк Шдприсмств. (Сожний вид такого и(иного папсру також е св1дчонням про вклад власника в
Вндн <:|| 1 льних и i дприемстп Тиии ах«1онерних &1диосин
к,оопе?ра гир>ко— пайпэ! акц!оиерма-пэйип1 1) т. ч. оласио акц!0!1срп1
С1пеПн1
Колехтивл! -*■
СготупИ Господ а рськЛ ст5'«днаиня Акц1опери! 7о»арнстка Догов Iрн1 госпадарськ! топ.)ристиа -
Сп1льн1 укра тсько-П!оземн1 ■ -
' 1 + >— зг1'яэкн янкорпстогзутьсл ' I-)- зэ'ялкн ье-* I[?Г'у:о 11.'^:
Мал.З. Використання тип!в акцЮлерлих Шдносня сп I льннмл Шдпрлекстванн -гПтнсування п илрнемницысо I д1ялыюст1, тобто св!дчення про час-тку власност! або пай. Так! п!днос1шм мпала визлачлти як акц!о-иерш-1спмерц1Ян1, со ::омуть бутя складозимл чзстиланн господарсь-1сого иохаШзму с!льсь;:огосподарських Шдприемств.
Пср-И'.аги акцЮнерннх в|длпснн та в!длов1длях 1м п1длрие;:стн поллга*пь в толу, ;;о, по пср.тз - гонл длить поадишсть иесбуске-иого простанни Шдпр'лгиств иляхоп копцонтрац! 1 та цеитрая!вац11 кал I тая I а для иирШекнл езяиклх народногосподарсысих Шпгааугойлх пбо галуосвнх проблем. По друга - акцюиарн! еНдлосинк давть "озлив 1 сть лилрнемству, пр усп11"Но оулктолуе, прнлнатн участь з робот! Iниш.ч Шдяпнскста як. кап!талон, та:: 1 участи а уиравлини останнИш. Цгз дае змогу створсгати гнучк| вяробимч! систеии з котов оиолодМшл рлшеом пезних продукт I в як для пбуту !::, так I придбалня натер|алыю-тскн!чнл:( засобю або ФП.-ансових рссурсЮ I участ! в пероробц! сЬчьсысогосподарсько! продукт ! та (нгшх видах кооперування на основ) сп1лышст1 матер!альянк !итерас1п. Разоа и тиа запро&адгення при цьому обнажено! в!дпоп!дальлост1 зшоде ри~ з»к в провзденя! таких операции
В робот! придиябться тако» значка увага, як акал(зу порядку створвшш акц!окарн.пх тоаариетя, так I нианачэило особлнаослаи
+
+
+
розпод!льчого кохашзку г. chctchi актонерннх ыдносин. D результат! досл!джош> показано, то в залешюст! в1д р1зновидност! дер-ншиинх niдириенств, використовуються р1зн( шляхи створення сп!ль-них Шдприсмств (Мал.4), а такой: р!зн! сиособи в!лображоння
ШЛЯХИ CTFiOpplllin *»кц i онгрних топярнстп
Пнди Прям*3 ргоргам i na- p^Opr ntl i ЗЛЦ| Я ДРрйЯШШХ
(С i дприемстп стгшронмя ît in КОЛГОС- П i ДПрт
11 i ri
ралг о«:н i в Hf p*'pof»HHX
i ai por:f»|»-
1» i с:иих
^олегктнри I * *
Рос п од а рс ь к I *
тов^рнстхга * + +
сп iлиц 1 У крд'1 мсько—
1110ЛСГ1111 I
?! 1Л.МрИС-ЛСТ|>Г. » < 1
* I ' — ппкорнсюрупться
• (->— шллх не рпк.прпстопуятьал
Мал.4.Шляхи створення сп1льних п!дприекств сиаду власност I в р1зних видах сн1льних шдприсмств (Мал.5) та п1дготовлсно ряд установчих документ1в, як! ковуть використовува-тксь для створення акцюнерних товариств.
Однин з напряшс1в дос.'пдкень е визначення впливу виду сн!ль-нше шдпркеиств на розпод 1льч! л.роцеси. При цьону розподЫьчия ксхаШзи, як один з елекентш с«;ри розиод|лу, нклн «ункШопуе в скстсм! вI"творения, розглядаеться в робот! з точки зору в!дтво-решш вс!х складових частин вартост!. В1добракаеться в!д1Ворения цих ысладових частин на р!вш Шдприсмств в систем! в1дгЬрешш валово! продукдИ.
При анал!з! особливостея ФункШонуванш; розпод1льчого механику в сШльних Шдприсмствах в!дм1чеко, со вшиооювальна стру-]ггура валово! продукт I заложить не ст1лыси в!д виду Шдприсмств, сгЛльки в|д типу 1х спец i ал!зад! i та форм власност!. Але при цьо-цу з розвиткон фор« сШльних Шдприсмств випикаегь змiни i в сис-тси! розпод!лу прибутку. По перше - це поява нових функщй у ви-користанн! резервного фонду, пов'язаних !з захисток статутного бонду в!д зн!и, що вшсликаються виходок член!в сШльних Шдпри-
Вндн СП Iльнпх пIдпрнеистз
Власн! коиггн
СтатутннЯ фонд
Пайовип С окмI опор— ННЯ) фонд
Нерозпод) -лени:« фонд
Поластатуг— ний
фОИД
Поэнчкоэ!
К.СШГ7И
С|ле|!н1 - +
ЗСолоктиш* I + + + +
Статути! I осподпрськ1
говармства * + + +
Н т. ч. лкц|онерн1 * - ♦ +
Дпгои1рн1 X осподарсьх I
томгэрнства + +■ »-
СпIпьнI
укр.иноько-
¡по.1с»»н1 + - +■
* > ' - И1,ч:иг I г: 11, ного фонду
• 1-1- л Iлсутн1СГЬ »1дпав1лного фонду
Нал.5. Склад власност! з сШльних п1 длрпеиствах еь'ств з числа учлснник1в. Адкс статутшт ?онд виступае лк гарал-т!йнпя длл здтснення Шдпрнемннцько! д!яльност1. Зв1дсн вшшшае внлога збереьення статутного зднду, гарантол зберексння якого I е.чступас розершшЯ еонд.
1 по друге - з участп власник!в в розпод!л! результата д1яльност1 лЮТриенств, со в|добранаетьсп а створелл! див|денд-ного етлду, я кия по вшсонувзнл* з>ушсц1я* В Ш£|ЙСЬ !1|р1 тотокнля Фондал еконоШчного стииулювання, що 1снували ран!се. Ця тотоа-' ¡петь дожить в с<тер1 латерального стимулшання. 1стотна а в|дм1-ин1сть -Юго полягае в способах розподиу. На в!дл1ну в!д ''■ондю еколон1чного стииулЕвалня, як! розпод!лялись з врахуваняя.ч трудового вкладу, длв|депднип фонд розлод!ляеться з врахуванняи вкладу власност! в «горнувалня сп1льного Шдприелства. При цьону д»ш1ден-дш1Я фонд в сучасннх уновах починае грати не т1дьки стияулюшу роль, але Я поряд з спец|альними Фондами роль соц1ального захисту.
Проведен! доел1дження сприятинуть удосконалешш 1снуших еорм господарського нехан!зиу сп!льшсх П1дприеиств та створашш нових.
Ос но bit i положения дисертацИ в1добрашен1 в настуннкх роботах:
1. Головка увага - впровадженню госпрозрахунку .'''"ЕкоиоШка с1льського господарства. 196?, (рос .новою), 0.5 друк.арк.
2. Анал1з систем оргашзацП та ведения внутричкподарського розрахушсу б колгоспах ! радгоспах УРСР. К.: УкрНДИШ, fJ 23^303 (рос.новою), 0.08 друк.арк.
3. Досв1д роботн мехаШзованих загон1в.''''Ыехан1зац1н с!льсь-кого господарства. 1970,,J 12, 0.25 друк. арк.
•4. РекоиендацП по оргашзацП внутр1господарського розра-хукку в радгоспах МИПстерства радгосшв-УРСР в уновах повпого госпрозрахунку. К.: НС УРСР, УНД1ЕСГ, 1971 (рос .новой) , у си!вгш-торств1,~3.7 друк. арк.
5.1!отодичн1 вказШки по застосуванню чеково! 4-орки взасноро-зрахунШв, оперативного облПсу та контроле при внутр1господарсь-коиу розрахушсу в колгоспах. К.: Урожай, 1972, у сШвавторстш , 2.1 друк. арк.
6. Бикоркстання фонду иатор1ального заохочг.'кня .^Еконон 1ка ! орган1зац1я с!льсысого господарства. 1С.: Урожай, 1974, И2, у сШвавторств!, 0.5 друк.арк. .
7. Стан та пляхи удосконалсинн внутри'осподарсысого розрахушсу в колгоспах Саратського району Одесысо! облает! ."ЕкоиомПса I орган1зац!я с!льського господарства. К.: Урожай, 1Э74, "42, у с.п!влвторств!, 0.5 друк. арк.
0. Науково-нетоднчнI основи комплексного планування скона-тчного I соц!алького розвитку регюиу (область, район, тсто). 'П1д загальною ред. М.Г.Чумачонко, О.С.Смсл&янова. Бил. друге, сототишю/. К.: Наукова дукка, 1980 С рос .новою), у сшвавторств! . £0.5 друк.арк.
9. Рсг1ональмиЯ госпрозрахунок ! екоиошчна саиост 1йн 1сть тернтор!! .""-'Коиилексне тер!т0р1альне плануканпя. SC.: 11ДЕ1 Дсрж-плану УРСР, 1990; О.Б друк.арк.
10. ТрансФоркац!я еконон 1чного механизму колгосшв в уковах децентралIзац11 власност!Ринковi перетворення аграрного виро-бнпцтва: реФоркуваиня в1дносин власностi, Форм господарювашш i скокоШчного кехан!зиу !х «ункцюнуЕаккя: MaTopiann м!«народно! наук.-лракт. конф. - Дн1пропетровськ.-1392 (рос.мовою) у сшвавторств!, 0.07 друк. арк.
11 . Госпгазрахуикоп! шдносииц п сШльимх I нал:« с!льсьгл-гссппдарсыспя г. 1 дприемстиах."ПарахIл ло pn:utonoro госпрозрахун-izy. К. : УрзтзП, 1033, 2.01 друк. арк.
íllOTicaiio ЛО рруну .03.04. llanip друкярскмЯ. <ít>!*l»T ÔOJÇ34 l/'ló. ООп. знд. ярк. 1. Уп. друк. ар*. 1. 3. T^pir* ICO прей. Зет». Л J. ДОМ Ыгтчтуту нгрярко! s-xnr!e«i«r.a У АЛЛ. 232 137, ЕяУв - 127, юул. l'égala côopoîîa Q.