Акционирование государственного промышленного предприятия в условиях формирования рыночной экономики тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Рыбченко, Александр Дмитриевич
- Место защиты
- Харьков
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Акционирование государственного промышленного предприятия в условиях формирования рыночной экономики"
2 5 ДПР ЩЗ'і н
На правох рукопису
РііБЧЗіКО Олександр Дмитрович
АІЩІОНУВАНШ ДЕРЖАВНОГО ПРОМИСЛОВОГО ПВДІРИШСТВА В УМОВАХ ФОРМУВАННЯ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ
Спеціальність 06.00.05 - Економіка, планування, організація управління народний господарством і його галузями
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття вченого ступеню кандитата економічних наук
Хірків - ’19г’.
Дисертацій виконана на кафедрі економіки, планування і прогнозування Харківського державного університету.
Науковий керівник
- доктор економічних наук, професор, академік Української Академії інформатики БАШЧ В.П.
Офіційні опоненти
- доктор економічних наук,
академік Української Академії
інформатики, ЄРМОШЕНКО М.М.
- кандидат економічних наук, КОЗИНЕЦЬ А.С.
' Ведуча організація - Харківський інженерно-економічний інститут
Захист відбудеться ^.і гт>.[ з, 1994 року
о годині на засіданні спеціалізованої ради К.02.02.04 в Харківському державно*«у університеті за адресою;
3100.7, м.Харків-77, майдан Свободи 4, ауд.
З дисертаціє» можно ознайомитись в бібліотеці універ-
ситету.
Автореферат розісланий 1994 року.
Вчений, секретар спеціалізованої ради
І. ЗЛГАДІЖ УіРі'.КїііРИСТіШі Р/СЕРШІРНОЇ РСЕб’ІЛ ІЛ, Лктуа^ль!«с?ь_дослІ^єжл
Е: аКТИВНІсТЬ ВСЯКІЇ перетворень В сфері СЯОНОМІКН, "! -Л<-тмчь від crpeverix і тактики їх проведення, визнавання ц!.,- »і і методів, а тамя намічених пріоритет!п. Подз.пьпяй розвпток суспільства буде вгізнапатись якісн. чи зрушеннями в економіці Вдосконалення зідкосші власності - голошия ланцпг в обновленні як економічної так і інших сфер гшття. всього суспільства, здійснення реального переході’ до ринкової системи гос-подвривання. Такий перехід мояливо здійснити лкілгз на синові роздержаглашш і приватизації оасобіз виробництва, особливо на промислових підприємствах всіх галузей народного господар
CTEB.
Акціонупання підприємств є однією із найбільш перспективній форм роздержавлення і приватизації. Механізм акціояу-ванкя власності створас улови для обновлення технічної баяв промислових підприємств зп рахунок акумулювання грошових яоетів г вигляді акціонерного капіталу, сприп*з с'.имулоданпа підпри9»а»ш.ької активності груднях чзрзз їх участь у викупі державного майна, здійсняє оздоровлюючий сплив на фінансову систему в цілому, прискорюючи становлення і розвиток ринку цінних паперів. ’
Разом з тин організаційно-правова зміна формі власності сама по собі ще на гарантує успіх функціонування підприємства в умовах ринку, а лише звільняв від перепон для цього. Необхідна методично обгрунтована розробка приватизаційного проекту, аналіз перспектив господарчої діяльності промислового підприємства, визначення основних напрямків інвестування. .
На сучасному етапі практичного втілення проектів роздержавлення і приватизації промислових підприємств /згідно законів і нормативних актів Ууоаїни/ в погреба подальшого дослідження теоретичних і м&то'цплогічни* питань ваціояуван-НЯ, ЕИВЧОЬНЯ економічних І Оргаі!ІЛЯЦІІ»НИХ ОСОб.1ИВОС»дЯ ЦЮГО
процесу на ос.юві узагальнення накопиченого досвіду, розробки конкретних практичних рекомендацій по акціонуванню промислових підприємств різних галузей народного господарства.
Свій великий вклад е дослідження проблем, таких як, роздержавлення і приватизація засобів виробництва, вдосконалення відносин власності внесли відомі вчені В.П.Бабич,
П.Г.Бунич, М.М.Єрмошенко, М.Г.Чуиаченко, А.А.Чухно. їх фундаментальні праці присвячені вивченню економічних, організаційно-правових і соціальних аспектів цієї проблеми.
Одночасно проведені дослідження ко вичерпали всього спектру питань, пов’язаних з приватизацією промислових гід-приємств. Подальшої розробки потребують проблеми методологічного обгрунтування приватизаційного проекту, оцінки вартості майна. Потрібна конкретизація етапів акціонування промислових підприємств різних галузей народного господарства, обгрунтування методики аналізу стану і перспектив господарчої діяльності при переході підприємства на акціонерну власність.
Виходячи з цього, в даному дослідженні зроблена спроба -методологічного обгрунтування механізмл акціонування промислових підприємств.
1.2. Ціллю роботи і завданням дослідження, являється розробка питань методики акціонування промислового підприємства, визначення економічних і організаційних особливостей цього процесу на основі накопиченого досвіду акціонування промислових, підприємств України. '
для досягнення цієї мети в роботі розглянуто слідуючі завдання:
визначення об’єктивних передумов розвитку акціонерної ([юрми власності в процесі переходу до ринкового типу господарювання, можливості акціонування, як одного з шляхів роздержавлення і приватизації засобів виробництва;
розробка методики аналізу стану і перспектив господарчої ДІЯЛЬНОСТІ ПРОМИСЛОВИХ підприємств різних галузей при переході а акціонерну власність;
визначення економічних і організаційних особливостей
створення акціонерних товариств в різних галузях народного господарства;
розробка структури механізму акціонування промислового підприємства.
1.3. Пвеатетои_0ослідження являється методика акціонуван ня промислових підприємств.
1.4. Об’єктом дослідження а державні промислові підпривм ства різних галузей, на базі яких проходить створення акціонерних товариств.
1.5. Метоаологіода_основа_дослгдяенняі
Методологічно» основою дослідження е діалектичний підхід комплексне вивченн: проблем акціонування в їх взаємозв’язку і взаємозалежності.
Теоретичною і інформаційною основою дослідження стали . праці українських і закордонних вчених, закони і постечови Верховної Ради- і Кабінету Міністрів Украіни про і^иватизацію, Оіційні методичні і інструктивні матеріали по проблемі дослідження, наукові огляди, матеріали науково-практичних конференцій і звітні документи промислових підприємств різних галузей. . •
1.6. Н§¥кова_новизна результатів досліджень полягає в удосконаленні методики акціонування промнсл вих підприємств на основі комплексного вивчення економічних і організаційних проблем створення акціонерних товариств на ба&і державних підприємств. При цьому одержані '¿акт основні наукові результати :
визначені об’єктивні передумови розвитку акціонерної власності б процесі роздержавлення і приватизації засобів виробництва; .
розроблені методи аналізу стану і перспектив господарчої діяльності підприємства при переході в акЦіЛіерну власність;
визначені економічні і організаційні особливості створення акціонерних товариств на промислових підприємствах;
розроблено структуру механізму акціонування промислового підприємства.
1.7. П£§ктиода_уінність_2єз^льтатів_досліщ_;оння, визначається ти««, що на основі досліджень і висновків дисертаційної роботи автор пропонує ко'тілєкс методичних рекомендацій по перетворенню державних промислових підприємств в акціонерні товариства.
Узагальнені висновки роботи перевірені на таких про»исло-вих підприємствах ял Охтирські: виробниче об'єднання "Сіль-госпмаш", взуттєва фабрика і гавоварений завод, а її методичні рекомендації прийняті і будуть використані для поетапної впродовж 1994 року приватизації названих підприємств.
1.8. Апробація роботи. Дисертаційна робота виконана на кафедрі економіки, планування і прогнозування Харківського держуніверситету в межах планової теми: Державне регулювання ринкових відносин Украіни. Номер державної реєстрації
ГР ЦА 010087І4 Р.
. °езультати доогтджень і основи* положення дисертаційної роботи доповідались і одержали схвалення на:
2-й Міжнародній конференції "Розвиток підприємництва і зовнішньоекономічної співпраці", Киів, лютий 1992 року;
3-й Міжнародній конференції "Розвиток зовнішньоеконо-
мічного співробітництва підприємств Украіни з закордонними фінами, банками, корпораціями, компаніями", Киів, травень 1992 року. '
Основні результати дослідження, виснивки і пропозиції пройшли апробацію на Охтирських Ю "Сільгоспмаш”, взуттєвій фабриці, писовареному заводі.
1.9. Стр^кті'£а_і_обсяг_£оботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох глав, заключения і списку літератури. Вона викладена на 160 сторінках основного тексту, вмі-дуз 64 таблиці, 9 малюнків.
2. СКОРОЧЕНИЙ аміст РОБОТИ
У_вступі розкривається, актуальність теми, формулюється гета дослідження, HayKJBa новизна і практична цінність робо-■и.
1_певщ£й_главі "Економічні категорії процесу приватиза-іії" показано роль і значення приватизації в умовах переходу (о ринкових відносин. Розкривається економічна суть і значність процесу приватизації як економічної категорії, обгрунтовується об’єктивна необхідність її здійснення на Україні в ?мовах переходу до ринкової економіки.
З метоп врахування досвіду країн, які багато років працюють в ринкових умовах, дано характеристику процесів приватизації в Великобританії, Франції, США, Японії, а також в юстсоціалістичних державах таких, як Польща, Угорщина. Кож-іа з них vas свої особливості, які потрібно врахувати на ^країні при формуванні структури власності в цей перехідний іеріод. ,
§_ЙЕУЕІ2_Е£§5І "Дослідження процесів приватизації промислових підприємств України" - досліджено процеси і мо гиіи-зості приватизації промислових підприємств України різних га-іузей. .
Дано економічну оцінку і обгрунтовано доцільність створення акціонерних товариств на баз і державних промислових іід}рив«ств таких як Охтирські: ВО "Сільгосіімеш" , взуттєва фабрика і пивоварений завод.
Одним з напрямків приватизації, який маз велику перспективу для промислових підприємств їх акціонування. Визначено, до значними перевагами акціонерної фор»»и власності з залучення і концентрація вільних грошових коштів для здійснення великих проектів реконструкції і модернізації виробництва, :творення передумов для підвищення підприз^ницької активності.
В третій главі "Механізм розподілу доходу в умовах колективної власності" - розроблена структура механізму акціонувьн-ня промне;.звих підприємств, розглянуто пита ня фінансової отратегії акціонерного товари*гва.
З урахуванням більш легкого здійснення диверсифікації
ечробництга проведено розрахунки ставки дивіденде, часи дивіденде, номінальної вартості акції, чистого прибутку акціонерного підприємства.
Визначено методи розподілу прибутку /доходу/ і ефективності створення та діяльності акціонерного товариства в порівнянні з аналогіями в зарубіжних державах. '
В заключенні узагальнено висновки по результатам проведених досліджень.
3. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ •
3.1. Досліджена і розкрито економічна суть процесу при-ватизг^іх.
Проведені в дисертації дослідження дозволяють зробити висновок про те, що в основі поступового економічного розвит «у лежить вдосконалення фор< реалізації власності, а саме ви рішення протиріч МІН формально-юридичним і фактичним рівнем осуспільнення засобів виробництва. Одержавлення власності не обумовлене реальним рівнем осуспільнен я, привело до розвитк державного монополізму, негативним змінам в характері праці, утиску підприємницької ініціативи.
Одним з найперспективніших напрямків приватизації промислових підприємств різних галузей є їх акціонування.
Персеагами акціонерної форми власності є залучення і концентрація тимчасово вільних грошових коптів для здійснення великих проектів реконструкції І модернізації виробництв« механізм "переливу" фінансових ресурсів в найбільш перадекті1 ні галузі і підприємства, стабілізація внутрішнього ринку, створення передумов для підвищення підприємницької активності.
Здійснення цих завдань забезпечується в процесі формування і обігу акціонерного капіталу. Структура останнього зг лежать бід умов організації акціонерного товариства. Акціонерний капітал створюваного підприєуства складається з поча^ кових внесків пайовиків, у випадку акціонування державного підприямства іо вартості статутного фонду і коштів одершени; від продажу акцій. В процесі обігу акціонерного капіталу, острмчій будучи вкладеним у виробництво, дао прибуток. Ча-
8
стина цього прибутку іде на дивіденди по акція«, а другу частину складають інвестиції, які ідуть на потреби виробництва. Такії’» чином, ці кошти являють собою приріст статутного ф^нду, в результаті якого створиться акціонерний капітал. Аналогічно проходять і наступні етапи кругообігу.
3.2. Виявлено принципові особливості приьатизації на ^КЕЗЇЦІ-І-ОЗЕІЙИЯНиІ-З-ПЕІ’ВйїйЗаЦІой.за.корйонд”.
Досвід схі/щоапропейсьісігх країн, на декілька років рані ше розпочавших' формування ринкової економіки, заслуговує самого детального вивчення. Використання цього досвіду з врахуванням специфічних умов України дозволить уникнути багатьом ПОМИЛОК, прискорити рух по шдяху формування нормально-функціо-нуючого господарства ринкового типу.
Країни Східної Європи, в ході приватизації пр.йшли до висновку, що перш за все необхідно швидко набрати "критичну масу" шляхом розвитку повноцінного приватного сектору, який повинен охопити не менше 25-30 % загального обсягу виообництва. Це можливо досягнути зз І—3 роки. Необхідно тгчсйс врахувати, що приватизація в цих країнах здійснюється одночасно по двох паралельних напрямах.; передача державної власності в приватні руки; виникнення і розвиток приватного сектору на власній базі.
Встановлено також, що внаслідок відмінностей початкових передумов процес приватизації на Україні не “оже базуватись на моделях, реалізованих в промислово розвинутих країнах. В зв'язку з цим, відзначено принципові -гдмінності приватизації в нашій державі від приватизації за кордоном. Через це, потріб но використовувати закордонний .г-^свід з врахування'* конкретних умов здійснення приватизації на Україні, її масштабів.
Без роздержавлення і приватизації, без демонополізації виробництва неможливо створити рухомі СИЛИ економічного розвитку - ринок і конкуренцію. Різноманітність форі* власності породауо багато вільних підприз'-ців-товаровиробників. Досвід показусі /особливо наш власний/, що монополізована державна еяономхка ефективно функціонувати не мои*. На Заході державні підприємства, находячнсо в умовах ринку і конкуренції, щоб
9
не збанкрутувати, зрушені ефективно працювати. '
0 же, при проведенні приватизації потрібно орієнтуватись на приватизаційні заходи, які проводяться в країнах Східної Європи. Однак досвід цих країн свідчить про безперспективність тривалого періоду нагів-заходів у цьому процесі. І ринок, який базується на високому рівні функціонування приватного сектору, і відсутність ринку, його різні і малоефективні імітації - са"е такий висновок можна зробити на підставі досвіду обережного проведення приватизації в багатьох країнах Східної Європи, Я”ИЙ повинен послужити основою для оцінки можливостей переходу до ринкової економіки в Україні. І все-таки, приватизація в різноманітних її формах стала реальністю у всіх Східноєвропейських країнах. За короткий період після зміни політичних режимів в цих державах вона одержала найбільший розвиток серед других елементів формування ринкового господарства. У відповідності з ци« досвід приватизації, позитивні і негативні сторони національних моделей її здійснення мають особливе значення в процесі переводу до ринку в нашій державі.
3.3. Проведено дослідження по акціонуваннв виробничого об,яднання.."Сільгоспуаш>’, взуттєвої фабрики, пивовареного !!в§2&£_"і?ї!£5ЕіЕЙ_0У1!2ЬКОЇ_області.
Як показав процес дослідження приватизації на Охтирських ВО ' Іільгосш*аш", взуттєвій фабриці і пивовареному заводі , -створення акціонерних товариств на базі цих державних промислових підприємств, є складний комплекс економічних і організаційно-правових заходів. '
Економічні умови, необхідні для створення акціонерного товариства, включають в себе, зокрема: дослідження економічної кон’юнктури Ь сфері можливого вкладення коштів, тобто вивчення попиту і "репозиції на товари і послуги, виробництвом і надання" яких розраховує займатись створюване підприємство; визначення оптимальних розмірів підприємства, виходячи я готівкової і очікуваної потреби на ці товари чи послуги, вартості зе'*ельцої ділянки, устаткування майбутнього під-пр;с'сііі-з , г тому родібне, з тї:*', щоб лстанОЕити, чя буде ' 10
проектоване підприємство рентабельний, і яки»* буде рівень рентабельності. В процесі підготовки до створення акціонерного товариства вирішується проблема пошуку джерел його фінансування.
_ Узагальнюючи результати дослідження процесу приватизації названих промислових підприємств, що відносяться до різних галузей, встановлено такі вадашві співвідношення для створення на їх базі акціонерних товариств:
ставка дивіденда акціонерного товариства повинна бути більшою рівня інфляції і обов’язково повинна перевищувати банківський процент по депозита«; . •
не "еншою, ніж чистий прибуток, ,,що залишається у розпорядженні підприємства повинна бути, "аса дивідендів;
якщо банківський процент за кредит буде більшим рентабельності виробництва, а маса, дивідендів буде на мінімальну величину меншою від чистого прибутку, то акціонерне товариство створювати недоцільно5 ■ ;
при ставці дивіденде більшій, ніж банківський процент за кредит, акціонерному товариству вигідніше брати кредит в банку, ніж залучати кошти від продажу.своїх акцій, бо в цьому випадку банку Необхідно платити якщо ставка дивіденда менша банківського проценту за кредит, то, вигідно збільшити випуск акцій, але цей процес обмежений розміром статутного фонду. .
Однак при всіх цікавих і багатообіцяючих моментах акціонерної форми виробництва, не слід вважати її засобом, гарантуючим безумовний успіх. Вона створюо для неї тільки реальну МОЖЛИВІСТЬ І перш за все там, де е компетентне керівництво. Некомпетентне бюрократичне керівництво здатне загубити діло в любій формі.
3.4. Визначено_структуру_мсханіз^_§куіонування_про-’_'!!£32§ЇЇ?_ЗШІІШ£"2І5-
В результаті аналізу економічних і організаційних особливостей створення акціонерних товариств на базі промислових підприємств різних галузей розроблена структура механізму акціонування, яка передбачав здійснення ряду послідовних за-
На першому етапі приймається рішення про приватизацію підприємства і створення на його базі акціонерного товариства, яке повинно бути затверджено на загальних зборах трудового колективу. Вирішується питання про тил акціонерного товариства, види акцій, укладається установча угода, що передбачає • порядок спільних дій засновників по створенню акціонерного товариства, оголошується підписка на акції.
Другий етап передбачав розробку приватизаційного проекту, який включає в себе аналіз технічної бази виробництва
і основні напрямки її вдосконалення, кг”плекс заходів по оп-■тазації виробничої і управлінської структури.
Третій етап включає в себе оцінку вартості підприємства по Методиці оцінки вартості об’єктів приватизації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України ІГ 717, від 8 вересня 1993 року. По результатам роботи оціночної комісії складається акт купівлі-продаку або угода про передачу майна державного підприємства. -
Четвертий етап в процесі акціонування - підготовка статута акціонерного товариства, попередній розрахунок величин акціонерного капіталу, маси і ставки дивіденде.
П’ятий етап створення акціонерного товариства - це скликання установчої конференції, яка затверджує статут, вибирав правління, виконавчі і контрольні органи акціонерного товариства, розглядає другі ключові питання.
¿5.5. £ослІ£жецо_питання_фінансово|__с2датегії_акцтонер-
Тут актуальним, але мадодослідженим питанням в фінансова стратегія, а точніше використання фінансових важелів.
Що таке фінансовий важіль? Під ним розуміють використання ситуації, коли капітали, позичені при фіксованій відсотковій ставці зможуть дати більш високий прибуток. Ефект фінансового важіля визначається відношенням боргу до акціонерного капіталу, помноженому на різницю мін ступенем прибутковості, активами підпризмотва і процентними ставка”« аа позичені кошти.
При у”Ові, що підприємство но має довгострокових боргів, прибуток на акціонерний капітал буде рівним прибутку на активи. Далі створюється ситуація, коли при зростаючих розмірах боргу, запроваджуваного в структуру капіталу, прибуток на акціонерний капітал значно зростає, поскільки і інвестиції повинні перевищувати проценти за борг, який виплачується.
В "іру запровадження фінансового важіля і наближення йо-його до 4 % різко падав прибуток на активи. Відношення довгострокової заборгованості банка" до акціонерного капіталу е показником фінансового ризику. Пропорція позиченого і акціонерного капіталу в ідеальному випадку повинна становити 50:50.
Через це, при плануванні фінансового майбутнього можна виходити з різних цілей: забезпечити зростання прибутку на акціонерний капітал; забезпечити загальне зростання прибутку; збільшити виплати дивідендів; збільшити акціонерний капітал; забезпечити зростання обсягу продаж.
З.б. Розроблено пропозиції по розрахунку основних поуаз-И25І5_2ИЕ2йііИ32Ї-І_ФІЦ&Ц£2§2Ї_ЗІялЬЦ&£2І-&!5ЦІ2й2ЕИ!її_5ІД“ ПЕ2б"ств. . .
Суть цих пропозицій ЗВОДИТЬСЯ до ТОГО, ЩО при від0*'0"у статутному капіталові /вартості ,гайна/, розрахунки доцільно проводити в такій послідовності: ..
встановити ставку дивіденде;
чистий прибуток, що припускається;
визначити ’-асу дивіденде;
номінальну вартість акції;
Узагальнюючи результати розрахунків, встановлено, що розробка дивідендної політики акціонерного товариства грунтується на її фінансових планах. Це означав, що фінансове планування »»аа вирішувати взаємопов’язані питання: бюдт.ету, інвестицій, структури капіталу і дивідендної політики. Основші” завдання1' при складанні фінансового плану »аз бути прогнозування фінансових і економічних показників.
3.7. ?апвдпдновано_механізм______розпозілу^дохо^-
Функціонування підприємства залежить від fi-.ro здатності
* ІЗ
приносити достатній рівень доходу /прибутку/- Ця здатність здійснює вплив на платоспроможність підприємства.
З досліджень проведених в дисертації, прибуток акціонерного товариства може розподілятись так:
1-й варіант: х В ч РФ + ФР+ОД
де П(3 - балансовий прибуток;
В - ставка податку до бюджету; .
РФ - резервний фонд;
ЗР - фонд розвитку; .
• ед - фонд дивідендів."
П-й варіант :Пб=П0 ■< В + РФ + ФР БВ т ПЗ + З і ¿<*¿3 -¡®ЖЗ »-ОД,
де Пб - балансовий прибуток;
В т ставка податку до бюджету;
. РФ - резервний фонд;
№ - фонд розвитку; .
БВ - благодійні відрахування; '
ПЗ - природоохоронні заходи;
'З - збитки минулих років;
ЇМЗ - фонд матеріального заохочення штатних працівників товариства;
' ФСКЗ - фонд соціально-культурних заходів штатних
працівників товариства;
ОД - фонд дивідендів.
Перехід підприємств до ведення виробничо-господарської діяльності в умовах ринкової економіки посилвз роль показників прибутку та валового доходу як головних джерел і важелів регулювання зростання ефективності виробництва. Доход /прибуток/ в цих умовах стає основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарчої діяльності.
3.8. Зроблена оцінна процесів приватизації промислових ВІ&Ш&ВЇ5222і - '
У відповідності 8 розробленою структурою механізм ак-ціонування промислових підприємств в дисертації обгрунтовані методичні рекомендації по її здійсненню, які застосовані при участі дисертанта в процесі окціонування Охтир’ьких:
БО "Сільгосгг'ат", взуттєвої фабрики і пивзаводу. Зокрема, обгрунтована доцільність і дана економічна оцінка перетворення кожного з них із державного підприємства в акціонерне товариство. При цьому детально визначено, яку форму відкритого чи закритого акціонерного товариства доцільно вибрати із названих промислових підприємств, що дозволить прискорити розповсюдження акцій, залучити більше коштів від їх продажу, легше здійснити диверсифікацію виробництва, більш тісно взаємодіяти з підприємствам інших галузей, маючи загальні з ни’-и інтереси.
Узагальнюючи накопичений досвід, слід відмітити, що до основних проблем приватизації, які гостро стоять на Україні не-тільки для промислових підприємств, відносяться:
остача грошей у населення для викупу марна державних підприємств; '
відсутність чітких пріоритетів у сфері приватизації;
■ недосконала схє’-а оцінки "айна підприємств, що дот/сказ суб’єктивній підхід;
слабка зацікавленість людей в приватизації.
Ретроспективний аналіз досвіду приватизації різних країн показує, що в ¡<0^0*^ конкретному випадку реалізуються пріоритетні конкретні завдання, наприклад, приватизація в Португалії спрямована на ліквідацію заборгованості країні, в Англії гостро стоїть проблема збільшення доходної частини державного бюджету і так далі.
Процеси приватизації, які відбуваються на Україні, принципово відмінні від тих, що здійснювалися в зарубіжних країнах. Так, по-перше, там ці процеси проходили тоді, коли вяе склалися ринкові відносини і була сформована ринкова інфраструктура. В Україні такі відносини і інфраструктура відсутні. По-друге, головною ”єтою приватизації на Заході є розвиток підприємництва' і орієнтована вона на вільні кошти, а в нашій державі ”ета приватизації - збільшення надходжень до бюджету
і здійснюється вона за умов відсутності у населення відповідних коштів. По-третє, приватизація в країнах з ринково-’ економікою носить локальний характер, а в Україні повинна охопити прок- ' тично все народне господарство. .
З Україні’ сьогодні центральнії”.завданням приватизації о
збтльпекня валового національного продукту на г :нопі підвичег-і-
15
не ефективності роботи приватизованих підприємств, ліквідація ЄКОНО*'ІИ''ОЇ кризи І створення У"ОВ здійснення ринкових реформ.
Практичне використання розроблених в дисертації рекомендацій дозволяє підвищити обгрунтованість вирішення питань при ватизації промислових підприємств, про що. засвідчує дослідження процесу акціонування Охтирських ВО "Сільгост’аш", взут-тавої фабрики і пивзаводу.
4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ В СЛІДУЮЧИХ РОБОТАХ:
4.1. Проблеми приватизації промислових підприємств Украіни в умовах формування ринкової економіки. - Київ: 1993. ЗІ с. - Деп. в УкрІНТЕІ № 99В УК - 93.
4.2. Можливості використання контрактної системи оплати праці на промисловому підприємстві Украіни в умовах приватизації і фор»гування ринкової економіки. - Київ: 1993. - 8 с.-Деп. в ДНТБ України, № 1469 УК - 93.
4.3. Які можливості акціонування на залізницях України? Київ: 1993. - 3 с. - Видавництво "Транспорт".
, 4.4. Приватизація державних промислових підприємств
України. Матеріали 2-ї Міжнародної конференції по розвитку підприємництва і зовнішньоекономічної співпраці. Інженерно-економічний центр "Система". Київ, лютий 1992.