Экономическая эффективность использования дорог в сельскохозяйственных предприятиях тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Косарева, Татьяна Викторовна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1995
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.05
Автореферат диссертации по теме "Экономическая эффективность использования дорог в сельскохозяйственных предприятиях"
РГ6 ОД
ІНСТИТУТ АГРАРНОЇ ЕКОНОМІКИ .
українсько! академії аграрних наук
На правах рукопису
КОСАРЄВА ТЕТЯНА ВІКТОРІВНА
ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ. ВИКОРИСТАННЯ ДОРІГ В СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВАХ :
0&МОГ. ■
Спеціальність-біЬОе.Оі-- Економіка підприємств і $орми господарювання
АВТОРЕФЕРАТ .
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата екснонічшх наук
КИЇВ - 1995
-------------------------------- 2 ------;------------------------
Дисертацією е рукопис.
Робота виконана в Інституті аграрної економіки Української академії аграрних наук -
Науковий керівник’: доктор економічних наук, професор, ■ академік Транспортної академії України КОТЕЛЯНЕЦЬ Віктор Іванович,
Офіційні опоненти : доктор економічних наук, професор, академік УААН
■ - ЮРЧИШКН Володимир Васильович
у кандидат економічних наук, доцент
ЗДьРЕВА Тамара Олексак :рівна .
Провідна організація - Український транспортний університет
Захист відбудеться грудня 1995 р. о-й годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К. 01.58.02 в Інституті аграрної економіки УААН за адресою: 252022. м.Київ - 22,
МСіІ. вул. Героїв Оборони, 10. ■
3 дисертаціє» можна ознайомитися в бібліотеці Інституту.'
Автореферат розісланий *)ощ лиотопада 1995 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої Ради
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність 1 ступінь дослілженості тематики. Стан та наявність автомобільних шляхів визначає економічні показники діяльності сільськогосподарських підприємств, забезпечує умови для соціального розвитку села. У зв"язку з великою актуальністю будівництва та утримання доріг у сільській місцевості в доброму стані ці проблеми привертають увагу науковців, але більшість з них досліджує технічні питання. Проте. шляхова мережа в сільській місцевості нерозривно пов"язана з економікою господарств. Виходячи з того, що основні питання взаємозв'язку мін будівництвом та утриманням доріг 1 економікою сільськогосподарських підприємств достатньою мірою не вивчені, виникла потреба в проведенні цього дослідження.
Мета та завдання дослідження. Мета дослідження полягає в тому, щоб на основі вивчення рівня розвитку автомобільних шляхів в аграрному секторі економіки визначити вплив їх наявності та стану на результати сільськогосподарського виробництва. ефективність використання транспорту та розвиток соціальної Інфраструктури в сільській місцевості.
Досягнення цієї мети потребує вирішення слідуючих завдань:
- уточнити роль 1 значення автомобільних шляхів у буря-косіючих господарствах:
- розробити методичні положення аналізу та визначення економічної ефективності використання внутрішньогосподарських шляхів:
- визначити вплив рівня забезпеченості та стану доріг у бурякосіючих господарствах на ефективність виробництва;
- дослідити вплив цільності та стану мережі шляхів на ефективність використання автомобільного транспорту;
- визначити соціально-економічну ефективність будівництва шляхів у сільській місцевості;
- розробити пропозиції щодо підвищення забезпеченості сільськогосподарських підприємств автомобільними шляхами.
Предмет та об"ект дослідження. Предметом дослідження є формування, розвиток та функціонування мережі автомобільних
шляхів у господарствах та їх вплив на економіку сільськогосподарських підприємств.
Об'єктом дослідження обрані бурякосіючі господарства зони Лісостепу України. Поглиблені дослідження проведені в сільськогосподарських підприємствах Гребінківського, Лиря-тинського та Лубенського районів Полтавської області.
. Наукова новизна 1 теоретична цінність результатів дослідження полягає в розробці методичних положень аналізу використання доріг у сільськогосподарських підприємствах, а також в обгрунтуванні методичних підходів визначення економічної ефективності використання внутрішньогосподарських шляхів, виявленні тенденцій та закономірностей впливу наявності й стану шляхів у бурякосіючих господарствах на ефективність сільськогосподарського виробництва. Визначена соціально - економічна ефективність будівництва шляхів у сільській місцевості.
Практична цінність роботи полягає в розробці науково обгрунтованих пропозицій щодо підвищення ефективності будівництва шляхів з твердим покриттям у бурякосіючих районах, економії нафтопродуктів при перевезенні сільськогосподарських вантанів по дорогах різного ступеня впорядкованості. Висновки та пропозиції можуть бути використані при встановленні черговості будівництва шляхів та організації їх ремонту 1 утримання в досліджуваних господарствах Полтавської області та б Інших регіонах України.
Рівень реалізації впровадження наукових розробок. Пропозиції щодо економічної експлуатації автотранспорту та раціонального використання внутрішньогосподарських шляхів у сільськогосподарських підприємствах впроваджені з безпосередньою участю автора в господарствах Полтавської області.
Апробація та публікація результатів дослідя^-ння. Основні положення дисертаційної роботи доповідались на Республіканській науково-практичній конференції молодих вче-ниу та спеціалістів "Соціально-економічні передумови підвищення ефективності агропромислового виробництва в багатоук-лалій аграрній економіці" (К.,ІАЕ,1991 р.), науковій конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів "Проблеми агропромислового комплексу: пошук, досягнення"
(К., гіАУ. 1994 р.). засіданні відділу матеріально-технічних
ресурсів та інвестицій Інституту аграрної економіки 'Ч. .ІАЕ.1995 р.).
Основні положення дисертаційної роботи знайшли відображення у 6-ти наукових працях загальним обсягом 1.4 друкованих аркуша.
На захист виносяться основні положення, одержані осо-Ьі£ІЯЖС.е.РТа.НІОЦ:
- методичні розробки щодо визначення економічної ефективності використання внутрішньогосподарських шляхів-
- пропозиції щодо дальшого розвитку шляхової мережі в
бурякосіючих господ отвах;
- пропозиції щодо підвищення ефективності використання автотранспорту на перевезенні цукрових буряків;
- рекомендації по економії нафтопродуктів при переве-
зенні сільськогосподарських вантажів по шляхах різного технічного стану. ■
Методологія 1 метоли дослідження. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод пізнання та основні положення економічної теорії. В процесі прор-’дення досліджень використовувались загальноприйняті методи досліджень. Окремі розрахунки були здійснені при використанні розробленої в Українському транспортному університеті програми "Районування дорожніх умов при перевезенні масової сільськогосподарсько! продукції 1 вантажів в сільськогосподарських зонах України".
Обсяг 1 структура роботи. 'Дисертація складається із вступу, тр: < розділів, висновків та пропозицій, списку використаної літератури, який вклячас 135 джерел. Робота викладена на 12.0 сторінках к’їїин'-писного тексту, м' .тить 17 -.6лиць.
У вступі обгрунтована актуальність теми, сформульовані мета та основні завдання дослідження, вьзначе. наукова новизна та практична значимість проведених досліджень.
У першому розділі "Розвиток мережі шляхів у сільськогосподарських підприємствах" висвітлена важливість проґ-еми шляхів для сільськогосподарських районів та II місце серед завдань розвитку сучасного села, визначені особливості та проаналізовано •'озвитск мережі шляхів у господарствах, наведено методичні положення проведення досліджень по темі.
У другому розділі "Використання шляхової мережі в
- 6 - .
досліджуваних господарствах" вивчаютшгтштаннзг-зтіиву-стану-мережі шляхів на економіку виробництва, ефективність використання транспорту та соціально-екологічний стан села.
У третьому розділі "Підвищення ефективності експлуатації та будівництва доріг в сільськогосподарських підприємствах" показані основні напрями підвищення ефективності використання доріг у бурякосіючих районах, заходи по забезпеченню прискорення темпів їх будівництва та визначена соціально-економічна ефективність будівництва шляхів у сільській місцевості.
ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ І РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ
Відсутність надійної шляхової мережі стримує розвиток сільськогосподарського виробництва, негативно впливає на економічні показники його діяльності 1 не забезпечує умов для соціального розвитку села. Хоча в останні десятиріччя будівництву доріг на селі приділялась увага, але порівняно з країнами, де агропромисловий комплекс більш розвинутий, в Україні їх дуже мало. Є всі підстави говорити про необгрунтований розвиток шляхів безпосередньо е сільськогосподарських підприємствах.
Вивчення умов транспортування вантажів показало, що протяжність шляхів з твердим' покриттям по досліджуваних господарствах становить в середньому °6% від загальної протяжності. хоча в ряді господарств цей показник набагато нижчий. Так. у 8 господарствах Гребінківського району Полтавської області протяжність грунтових доріг перевищує 85% від їх загальної протяжності, в частині господарств серед шляхів з твердим покриттям найвищу питому вагу займають дороги загального користування. Так, по землях 11 з 22 господарств Лубенського району проходять шляхи районного значення протяжністю від 5 до 15 км, а в господарстві "Росія" протяжність таких доріг становить 25 км.
Відсутність надійної шляхової мережі в багатьох господарствах пояснюється тим, що II формування та розвиток у сільськогосподарських підприємствах здійснювались протягом тривалої о часу без чітко обгрунтованої програми. Шляхи, господарями яких є сільськогосподарські підприємства, 1 до-
роги загального користування, що пролягають на землях господарств, мають спільне місцерозташування 1 суттєво не відрізняються за характером використання. Проте, протягом багатьох років перевага надавалась будівництву та утриманню мережі доріг загального користування порівняно з внутрішньогосподарськими шляхами. Це призвело до штучного поруиення комплексного розвитку мережі автомобільних шляхів у сільській місцевості.
Відсутність чітко обгрунтованої програми розвитку внутрішньогосподарських шляхів та недостатнє фінансування привели до того, щ.0 їх незадовільний стан призводить до збільшення розміру втрат продукції,' не дозволяє ефективно використовувати транспортні засоби 1 негативно позначається на соціальних факторах. Разом з тим протяжність грунтових доріг набагато перевищує потрібну.
■ Грунтові шляхи в багатьох господарствах дублюють один одного. При цьсму не використовуються за призначенням значні площі сільськогосподарських угідь. Так, протяжність грунтових шляхів у господарствах з середньому стг'^вкть 60-120 км. Це означає, що з користування виведені земельні угіддя площею 30-60 га. Досвід Лирятинського району показує, що будівництво в господарстві 10 км доріг з твердим покриттям дозволяє рекультивувати до 5 га земельних у. дь. При цьому ця площа в багатьох господарствах моує бути в 2-3 раза більшою, оскільки відпаде потреба в тих дорогах, які прокладались для об"їзду ваккопрсхідких ділянок шляху під час бездоріжжя.
Прокладання під час бездоріжжя додаткових колій .здійснюється в багатьох господарствах по посівах. Так, у господарстві "Україна" Гребінківського оайону заїзди на посіви становлять 18 м завширшки. Таке можна спостерігати в багатьох сільськогосподарських підприємствах різних областей.
Крім того, господарства відчувають негативні наслідки від запилення посівів, розташованих поблизу грунтових шляхів. Так. у господарстві "Перемога" Лубенського району плоша посівів, до дуже запилюється через проходження вантажних автомобілів по грунтових дорогах, становить 210 га. а в господарстві "Дружба" Гребінківського району значним зага;-
■ - 8 --ЛЄШІЯМ-ОХОПДЄН&-г50-ГЯ ПППІВІЙ.__________________________________
З метою визначення впливу розвитку мережі шляхів та їх стану на ефекг'чність сільськогосподарського виробництва проводились монографічні дослідження. У колективних сільськогосподарських підприємствах, де з розрахунку на 1000 га сільськогосподарських угідь припадає 7.2-10,4 км доріг J твердим покриттям 1 шляхи сполучення підтримуються в належному стані, валової продукції виробляється в 1,2-1,6 раза більше порівняно з господарствами, де відповідний показник становить 3,0-4.4 км 1 перевезення вантажів здійснюється по дорогах, ідо знаходяться в незадовільному технічному стані.
Отже, в господарствах з менш розвинутою шляховою мережею показники сільськогосподарського виробництва виявляються нижчими, ніж в господарствах, краще забезпечених мережею шляхів з твердим покриттям. Господарства, ідо користуються дорогами, що знаходяїься в кращому стані мають більші можливості для своєчасного проведення усіх технологічних операцій. Перевезення вантажів по впорядкованих шляхах дозволяє здешевити виробництво продукції. Крім того, в цих сільськогосподарських підприємствах, як правило, висока культура ведення сільськогосподарського виробництва, більша чисельність кваліфікованих кадрів.
Існуюча мереяа шляхів у господарствах настільки спрацьована. що понад 30% її протяжності потребує капіталі ого ремонту, а решта середнього ремонту. Слід особливо зазначити, що зношеність внутрішньофермських шляхів перевищує 5035. .
Низька якість будівництва в сільській місцевості та відсутність догляду за введеними в дію шляхами призводить до того, що за 3-5 років користування вони виходять з ладу при ' нормативних строках експлуатації 15-20 років. А в деяких випадках дороги потребують ремонту вже через рік після введення в дію.
Виходячи зі строків користування внутрішньогосподарськими шляхами та враховуючи відсутність служби ремонту й утримання доріг, а також недостатній догляд за їх станом за 5 з років зношеність шляхової мережі може стати повсюдною. Це призведе не тільки до значних фінансових, а й матеріальних та соціальних втрат.
Економіка сільськогосподарських підприємств на сучасно-
му етапі значною мірою залежить від рівня енерговитрат при транспортуванні вантажів. Тому в процесі досліджень було вивчено вплив стану шляхової мерені на величину витрат пального при транспортуванні вантажів в різних' дорожніх умовах (табл.1).
1. Вплив типу та стану шляхів на витрати пального при перевезенні цукрових бурякІЕ (відстань - 25 км)
Ванта- яопід- йом- ність. Витрати пального на 100 т '• цукрових буряків, л
Автомобілі та причепи. _ Асфальтована : дорога : Грунтова дорога.
добра :розбита: суха : розмита
Бсртгзі ГАЗ-5ЭА 4.0 345 423 455 669
ЗІЛ-ІЗо 6.0 391 355 516 985
31Л-133ГЯ . 10,0 222 251 270 359
КанАЗ-5320 8.0 18Э 212 249 476
ЗІЛ-ІЗО 1 ГКБ-817 11.5 190 228 251 479
КамАЗ-5320 1 ГКБ-8350 16.0 125 139 148 173
Самоскид:! ЗТЛ-ММЗ-554И 5.5 339 423 451 861
КамАЗ-55102 7.0 232 266 289 334
ЗІЛ-ММЗ-554М 1 ГКБ-819 10.5 247 308 331 625
КамАЗ-55.02 1 ГК5-8527 14.0 170 195 212 245
Перевезення вантажів автомобілями з карбюраторними двигунами по асфальтових шляхах, що потребують ремонту, супроводжується зростанням витрат пального на 203?. по грунтових
тгляхах—в—сухому—стгнІ^-на-ЗИ-40%.—ио_рознитих грунтових шляхах - на 150-160% порівняно з асфальтовими дорогами в хорошому стані.
Значну перевагу експлуатації в складних дорожніх умовах мають автомобілі з дизельними двигунами порівняно з карбюраторними. При їх використанні спостерігається менший вплив дорожніх умов на зитрати пального. Так, при перевезенні цукрових буряків дизельними автомобілями по розбитих асфальтових шляхах витрати пального збільшуються на 10%, по грунтових шляхах в сухому стані - на 20, а в умовах бездоріжжя -на 40% порівняно з транспортуванням вантажів по хороших дорогах з твердим покриттям.
Аналізуючи роботу автомобільного транспорту слід вказати на важливе значення для сільськогосподарських підприємств зростання виробітку автомобілів в тоннах. І це закономірно, оскільки результати сільськогосподарсько' діяльності цілком залежать від своєчасного проведення всіх технологічних операцій. Тому не може бути виправданим те, що продуктивність автомобілів у багатьох господарствах залишається низькою.
Експлуатація автомобілів по шляхах, що мають бруківку, знижує виробіток автомобілів в середньому в 1.2 раза порівняно Із шіяхами, що мають асфальтове покриття. При перевезенні вантажів по грунтових дорогах не в однаковій мірі знижується виробіток автомобілів та автомобілів з пр: :епами. Так, перевезення вантажів по грунтових шляхах супроводжуються зниженням виробітку для одиночних автомобілів, у 1,3-1,4 раза, а для автомобілів з причепами - в 1.5 раза порівняно з використанням автотранспорту на дорогах з асфальтовим покриттям.
Питання визначення впливу стану шляхів. по яких здійснюється транспортування сільськогосподарської продукції, на ефективність використання автотранспорту . крім досліджуваних господарств вивчались на Пальмирському цукровому заводі Черкаської області. У вересні та жовтні зміни погоди при перевезенні цукрових буряків відображаються на показника:- використання автомобілів, хоч транспортуються корені по тих самих дорогах (табл.2).
2. Ефективність використання автомобіля КамАЗ-5320 з причепом ГКБ-8350 на перевезенні цукрових буряків
• /відстань - ЗО км/
: Стан дороги .-Показники
Показники ■ :--------:---------------:Ш групи
.•добрий :пог1р-:незадо-:у % до -. -.шений -.вільний:! групи
Час роботи автопоїзда за день, год 12 1і 10 83.3
Середня технічна швидкість, кк/год 36 26 21 58,3
Час знаходження автопоїзда під навантажуванням 1 розвантажуванням /на 1 рейс/. . год 1,0 ■ 1,1 1., 2 120,0
Коефіцієнт використання • вантажопідйомності 1,2 1.1 1.0 83,3
Перевезено за день, т 86.4 56.3 40,0 46,3
3 погіршенням дорожніх умов значно змінюються умови
праці водіїв, що зумовлює зменшення часу перебування автомобіля в наряді. Пояснити це можна появою передчасної перевтоми водіїв під час роботи на невпорядкованих шляхах, перевезення цукрових буряків при сприятливих погодних умовах дало змогу водіям працювати по 12 годин на добу. З погіршенням дорожніх умов водії витримували в кабіні автомобіля лише ю годин. Після проходження дощіе значно зменшується рівень використання транспортних засобів. . В цей час на порівняно вузьких дсрогах у сільських районах немає змоги реалізувати такі конструктивні можливості автомобілів, як потужність, стійкість, маневреність, прохідність, гальмові якості та 1н. Середня технічна швидкість автомобілів при перевезенні цукрових буряків по шляхах, стан яких, є незадовільним, знизилася в і.7 раза. Результатом більш повного використання конструктивних можливостей автомобілів, що досягається лише при роботі транспортних засобів на впорядкованих дорогах, стало збільшення обсягу перевезення в 2.2 раза порівняно з часом роботи на шляхах, стан яких е-незадовільним.
Експлуатація автотранспорту в умовах бездоріжжя—еупр воджується додатковими витратами. Дані про зміни цих витрат на перевезенні цукрових буряків при роботі автомобілів на дорогах, що знаходяться в різному технічної / стані, наведено в табл.З.
3. Прямі затрати на перевезення 1 т цукрових буряків залежно від якості доріг, 1994 р. (тиг.крб. за 1 т)
Відстань. : км : Дороги
І група : III група (сухі) : Бездоріжжя
Автомобіль ЗІЛ-ММЗ-554
10 11.9 17,9 26,7
25 28.2 43.0 65.0
Автомобіль ЗІЛ-ІЗО
10 10.5 15.0 21.7
25 25,1 36,4 53,2
Автомобіль' КамАЗ-5320
10 6.7 7.6 8,5
25 15.5 17.8 20.1
Соціальне відродження і подальший розвиток села, вирішення продовольчої проблеми можливі за умови підвищення ролі 1 значення селянина як головної продуктивної сили виробництва. У зв"язку з цим зростає значення інфраструктури взагалі 1 в тому числі розвиненої шляхової мережі.
Проведені дослідження свідчать. , що в господарствах, краще забезпечених дорогами з твердим покриттям, соціальні проблеми стоять менш гостро. Від бездоріжжя ііерш за все страждають люди. В населених пунктах, розташованих на відстані понад 10-15 км від районного центру, значно знижується рухомість населення, що є одним з показників цивілізованості. Селяни, що проживають на таких територіях (71% досліджуваних господарств), не отримують побною мірою життєво важливих послуг (медичних та побутових, освіти, культури, торгівлі, громадського, харчування). Наявність надійної шляхової мережі з твердим покриттям докорінно
змінює життя селян, дає можливість вирішити багато соціальних проблем. Такі господарства, як правило, добре забезпечені трудовими ресурсами, в них відсутній відплив кадрів.
При вивченні зв"язку між наявністю доріг та соціальними проблемами було зроблено висновок, що серед споживачів дорожніх послуг недосконалість шляхової мережі найбільше позначається на водіях. Багато водіїв, щоб уникнути впливу негативних наслідків роботи на невпорядкованих шляхах, свідомо користуються об"їзними шляхами, витрачаючи на це набагато білизе часу та нафтопродуктів.
При користуванні невпорядкованими та грунтовими шляхами посилюється негативний вплив транспорту на повітряне середовище, грунт, рослини, воду, внаслідок зниження швидкості руху збільшується викид шкідливих речовин. .
Слід зазначити, що стан дорожнього покриття визначає ймовірність виникнення небезпеки. За даними, статистики, найбільша кількість дорожньо-транспортних випадків у сільському господарстві припадає на час збирання врожаю (35-45%). В основному це зіткнення та перекидання транспортних засобів. '
Серед небезпечних ділянок руху слід назвати п1д"їзди до заготівельних пунктів та цукрових заводів. Зазначені місця характеризуються відсутністю достатньої кількості місць для зупинки транспортних засобів, що можуть бути розташовані біля пунктів прийому продукції без загрози створення аварійної ситуації. В період масового вивезення урожаю значно зростає навантаження на ці шляхи. Такі дороги не витримують збільшення Інтенсивності руху та важковагових автомобілів. Перевантаження шляхів призводить до прискореного зносу текстури покриття, появи тріщин тощо.
Слід також зазначити, що ширина шляхів у сільських районах, як правило, не перевищує 6 м. При погіршенні погодних умов при зустрічному русі необхідно постійно знижувати швидкість, щоб уникнути зіткнення, особливо автомобілів з причепами.
Отже, шляхова мережг. в сільській місцевості не виконує повною мірою жодної з покладених на. неї функцій щодо .економії часу та забезпечення комфортності для водіїв, зниження негативного єпливу на люлину та навколишнє середовищз.
Усвідомлення ролі, яку відіграють дороги ІГсІШіБКІЙ-------------
місцевості і в зв"язку з цим небажання впорядковувати шляхову мережу, є не лише гальмом соціального відродження, а й ставить під загрозу питання про вигавання сзла.
В процесі досліджень була визначена ефективність будівництва доріг з твердим покриттям в сільськогосподарських підприємствах. При цьому ефект від будівництва і км ;п-роги з твердим покриттям становить по досліджуваних господарствах 363, 1-606,9 млн. ирб. Це пояснюється тим. що при різних рівнях урожайності сільськогосподарських культур ефективність капітальних вкладень у будівництво шляхів буде неоднаковою. Строк окупності капітальних вкладень в дороги в господарствах з високим рівнем урожайності сільськогосподарських культур буде на 4,4 роки меншим порівняно з господарствами, що мають низький рівень урожайності (табл.4).
■ Досліджувані 52 господарства розподілені за урожайністю, що склалася у 1990-1993 роках. Вартість матеріалів на будівництво і км шляхів була прийнята 1,8 млрд.крб., що становить 46% до загальної вартості будівництва доріг. Інші витрати припадають на завезення на великі відстані будівель-' них матеріалів та виконання будівельних робіт.
Втрата урожаю через бездоріжжя визначались з урахуванням аїздів на посіви, їх запилення, безпосередніх втрат продукції під час транспортування та недотримання технології виробництва. Зменшення витрат на експлуатацію автомобілів було обраховано по фактичних витратах нафтопродуктів при різному стані доріг та витрат на ремонт транспортних засобів. Проведення експертної оцінки соціального ефекту від будівництва шляхів з твердим покриттям дозволило прийнята приріст валової продукції по господарству в розмірі
0,15-0,2% на кожен кілометр прокладеної внутрішньогосподарської дороги.
Крім визначення ефекту від будівництва шляхів у господарствах зони Лісостепу, були зроблені аналогічні розрахунки для господарств зони Степу (Миколаївська область) та Полісся (Житомирська область). Строк окупності капітальних вкладень в дороги дорівнюватиме: у Миколаївській області - 12,9 роки, у-Житомирській - 9.4 роки. ■ '
4. Ефект від будівництва 1 км дороги з асфальтовим покриттям при- різних рівнях урожайності сільськогосподарських культур (у цінах станом на 1.01.95 р.)
Показники ■ : Урожайність с.-г. культур :Показники : Ш гр. у : % до : і гр.
низька середня : висока
Кількість господарств у групі 14 . 25 11 X
Зменшення втрат урожаю через бездоріжжя, млн.крб. 118,0 162,7 243,8 206,6
Зменшення витрат на експлуатацію автомобілів. млн.крб. 76,7 76,7 76.7 100,0
Ефект від поліпшення соціальної сфери, млн. крб. 168.4 212.2 286,4 170,1
Разом 363,1 451,6 606.9 167,1
Капітальні вкладення, млрд.крб. 4,0 4.0 4,0 X
Строк окупності капітальних вкладень в дороги, років 11.0 8.9 6,6 менше на 4,4 роки
Економічний ефект від будівництва внутрішньогосподарсь- . ких шляхів може бути більшим за умов дотримання науково-обгрунтованої черговості їх будівництва та зменшення загальних витрат на будівництво доріг. Досягають цього в першу чер у за рахунок більш широкого використання місцевих матеріалів, кращої організації праці, впровадження нової техніки та прогресивних способів будівництв доріг. . '
ВИСНОВКИ ТА ПРОПОЗИЦІЇ
1. На сучасному етапі розвитку сільськогосподарського виробництва особливого значення .набуває приведення у відповідність з вимогами рослинницьких та тваринницьких "а-лузей внутрішньогосподарських доріг. Адже під час бездоріжжя господарства не взмозі вивозити сільськогосподарську пр -
-їіукцш-иа—приймальні—шшкти. підвозили корми на ферми. здійснювати будівництво. Виходячи з призначення шляхів, в сільськогосподарських підприємствах чисто транспортна роль їх. відходить на другий план, поступаючі: ь місцем виробничо-технологічній та соціальній ролі.
2. Методологічною особливістю проведеного дослідження є всебічне врг.лування впливу стану доріг ка ефективні' "ь сільськогосподарського виробництва в буряковіючих господарствах, де на 1 га ріллі, з урахуванням повторності транспортування перевозиться 60-70 т різних вантажів. На відміну від інших досліджень, де мзтодиками передбачено врахування інтенсивності руху автомобілів за добу, в даній роботі визначались втрати продукції внаслідок недосконалої шляхової мєрекі та додаткові витрати на експлуатацію азтот-ранспорту в умовах бездоріжжя. Отже, критерієм ефективності будівництва шляхів має бути максимум економічного ефекту, що складається в сільськогосподарському виробництві, на транспорті та в соціальній сфері.
3. Проведені дослідження свідчать про сталу зак -номірніоть підвищення урожайності та продуктивності тваринництва в міру поліпшення внутрішньогосподарських шляхів 1 утримання їх в належному стані. У сільськогосподарських підп; гметвах, де з розрахунку на 1000 га сільськогосподарських угідь припадає більше 7,2 км шляхів з твердіш покриттям, які підтримуються в належному стані, валової продукції виробляється в 1,2-1.6 раза більше порівняно з господарствами, де щільність доріг з твердим покриттям становить 3,0-4,4 км 1 вони мають низький ступінь впорядкованості.
4. Загальною тенденцією, в тому числі в сільському господарстві, є підвищення ефективності використання автотранспорту, коли експлуатація його здійснюється по впорядкованих дорогах. У досліджуваних господарствах ("Нива", "Перемога" Пирятинського району, "Зоря", "Перше травня" Лубенського району), де внутрішньогосподарські шляхи знаходяться в хорошому стані, кожним автомобілем протягом року відпрацьовано на 30-50 днів більше, ніж в інших господарствах. Виробіток автомобілів в 1.8 раза вищий, а витрати пального в 1,5 раза нижчі порівняно з господарствами, що мають невпо-рядковані дороги..
- 17 -
5. Соціальне відродження 1 соціальний розвиток села також можливі при наявності хороших доріг, про що свідчить досвід названих (п.4) підприємств. В досліджуваних та Інших господарствах, що краще забезпечені шляховою мереже» з твердим покриттям, соціальь* проблеми стоять менш гостро. ЦІ господарства, як' правило, добре - забезпечені трудовими ресурсами, відсутній відплив кадрів.
6. Враховуючи, що транспортно-експлуатаційний стан внутрішньогосподарських шляхів та рівень їх благоустрою в більшості сільськогосподарських підприємств не відповідають вимогам сьогодення, а збитки агропромислового комплексу України через бездоріжжя занадто великі, необхідно забезпечити шляховому будівництву пріоритет порівняно з іншими об"єктами виробничої та соціальної інфраструктури. .
7. Нерівномірність перевезень протягом року та порівняно невелика інтенсивність руху автомобілів на сільських шляхах навіть у вантажонапружені періоди дають підстави для будівництва основних шляхів у полях сівозмін шириною 3 м з карманами для ррзиїзду зустрічних транспортних засобів через 800-1200 к Це дозволить майже вдвічі зменшити капітальні вкладення на будівництво шляхів у сільськогосподарських підприємствах.
Разом з тим. основні дороги в буряковіючих районах, що поєднують господарства з бурякоприймальними пунктами, доцільно розширити до 8 м. Це пов"язано з труднощами, які виникають на дорогах шириною 6 м при Інтенсивному вивезенні цукрових бияків з полів, особливо при зустрічному русі великовантажних автомобілів та автопоїздів.
8. Нині 1 в перспективі основні роботи по будівництву шляхів у '•ільській місцевості будуть здійснювати районні шляхо-будівельні організації. Але вони недостатньо оснащені технікою. Через відсутність необхідної кількості автогрейдерів, асфальтоукладників, скреперів, капів, бітумовозів тощо ці організації за рік будують по району лише 13-14 км шляхів. Враховуючи також, що наявна.техніка не поновлюється, вона часто виходить з ладу.
9. У зв"язку з неспроможністю шляхо-будівельних організацій прилети техніку, доцільно в агропромисловому комплексі впроваджувати лізингові операції. При цьому
"лізингова компанія—або—ікаа—бін?.но.пр.о=крр пития уг.тякпрд придбає сучасну кляхо-будівзльну техніку, а потім на різні строки здасть II в оренду. Отже, необхідно надати дозвіл комерційним банкам, страховим компаніям та іншим фінансовим установам виступати засновниками відповідних лізингових компаній в Україні.
Список робіт, надрукованих по темі дисертації:
1. Косарева Т.В. Развитие дорожной сети колхозов и совхозов //Социально-экономические предпосылки повышения эффективности агропромышленного производства в многоукладной аграрной экономике: Тезисы докладов Республиканской научно-практической конференции молодых ученых и специалистов. -К.,, 1991. -С. 102-104. .
• 2. Косарева Т.В. Дорожное хозяйство в условиях рыночной экономики //Рыночные преобразования аграрного производства: реформирование отношений собственности, форм хозяйствования и экономического механизма их функционирования: Тезисы докладов международной научно-технической конференции. -Днепро- ' петровск, 1992. -С. 170.
3. Косарева Т.В. Свекловывозка: дороги и работа автотранспорта //Сахарная свекла. - 1992. -N4. -С.31-34.
4. Котелянець В. I., Косарева Т.В. Вимоги агропромислового виробництва до транспорту. -В кн.: Формування виробничого потенціалу та ринку засобів виробництва // В.Г.Більсь-кий, П. А. Денисенко, В. В. Коврига та 1н.; За ред. П. Т. Саблука.
В.Г.Нільського. -К.: Урокай, 1993. -С.111-114.
5. Мацибора В.I.. Косарева Т.В. Вплив стану шляхів на ефективність виробництва //Проблеми агропромислового комплексу: пошук, досягнення: Матеріали доповідей наукової конференції професорсько-викладацького складу та аспірантів. -К.. 1994. -С.9.
6. Котелянець В.І., Косарева Т.В.. Пугачов М.І. Про ефективність роботи автотранспорту на перевезенні цукрових буряків в умовах ринку //Економіка АПК. -1995. -N6.-С.57-60.
Косарева Т.В. Эффективность использования дорог в сельскохозяйственных предприятиях. .
Диссертацией является рукопись.
Диссертация-на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.01 - Экономика предприятий и Форм хозяйствования.
Институт аграрной экономики УААН. Кйев, 1995.
Зачищаются предложения и рекомендации, в которых рассматриваются вопросы экономической эффективности использования внутрихозяйственных дорог. Установлена зависимость между наличием и состоянием автомобильных дорог в хозяйствах и результатами сельскохозяйственного производства, эффективностью • использования транспорта и развитием социальной инфраструктуры в сельской местности. Внедрение предлозхений по рациональному использованию : внутрихозяйственных дорог в сельскохозяйственных предприятиях и экономичной эксплуатации автотранспорта осуществляется в хозяйствах Полтавской области.
Kosareva T.V. Effectiveness of .Roads Utilization in Agricultural Enterprises. : '
This manuscript Is a thesis.
A thesis of a scholar seeking a degree of the Candidate of Economic Sclenc s on specialty 08.06.01 - major "Economics of Enterprises and Forms of Economic operation".
Institute of Agricultural Economics affiliated with UAAS. Kiev, 1995. ’
Author’s proposals and recommendations on the questions of economic effectiveness of Internal enterprises roads utilization are beinq defended. A relationship between the availability and present state of autoraoblle roads in enterprises and the results of agricultural production, the effectiveness of transport utilization and. social infrastructure development in rural area Is estimated. An implementation of the author's suggestions on the rational usage of internal roads of enterprise and economic exploitation of automobile transport Is under execution at the enterprises of Poltava region.
Ключові слова: сільськогосподарські підприємства, шляхова мережа, ефек.ивність, автомобільний тра,лпорт.
Підписано до друку 2 листопада 1995 р. Формат 60x84 1/16 Папір друк. Обл. -видав. 1.0. Ум. др. арк. Тирак 100. Зам. НІ ДОП Інституту аграрної економіки УААН.
252127. Київ—1к;7. вул. Героїв Оборони, в