Экономическая эффективность творческого потенциала пригородных хозяйств в условиях перехода к рыночным отношениям (по материалам хозяйств пригородной зоны г. Киева) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Путятина, Любовь Дмитриевна
Место защиты
Киев
Год
1994
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Экономическая эффективность творческого потенциала пригородных хозяйств в условиях перехода к рыночным отношениям (по материалам хозяйств пригородной зоны г. Киева)"

МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ УКРАЇНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ЕКОНОМІЧНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ВІДТВОРЮВАНОГО ПОТЕНЦІАЛУ ПРИМІСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ В УМОВАХ ПЕРЕХОДУ ДО РИНКОВИХ ВІДНОСИН

/на матеріалах господарств приміської вони мі Києва/

08.00.05 - Економіка, планування, організація управління народним господарством і його галузями /сільське господарство/

На правах рукопису

Путятіна Любов Дмитрівна

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Робота виконана на кафедрі економічної кібернетики Українського державного аграрного університету.

Науковий керівник

- доктор економічних наук, професор В. А. Кадієзський

Офіційні опоненти

- доктор економічних наук, професор ДО. Мосіюк кандидат економічних наук, доцент Е. В. Кондратенко

Провідна організація

Інститут аграрної економіки Української академії аграрних наук

ься "дії-" о{/£п

Захист відбудеться 1994р. о(.сгодині на

засіданні спеціалізованої ради Д 120.71.06 по присудженню наукового ступеня доктора економічних наук ь Українському дер)*аЕ-ному аграрному університеті в 412 аудиторії 10 учбового корпусу.

Просимо надіслати Еаш відгук на автореферат у двох примірниках, завірений печаткою, на адресу: 252041, м. Київ-41, рул. Героїв Оборони, 15, сектор захисту дисертацій.

З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці університету.

Автореферат розіслано

Ш- р.

Вчений секретар спеціалізованої Ради, кандидат економічних наук, доцент В. К. Савчук

. - з -

І. Загальна характеристика роботи

Довгострокова програма соціально-економічного розвитку економіки України і переходу до ринкових відносин спрямована на повне задазолення потреб населення в продуктах харчування.і непродовольчії' товарам.

Перехід економіки України на ринкові відносини в сфері сільського господарства свідчить про необхідність нового підходу до ОЦІНКИ і розв'язування проблеми підвищення ефективності відтворюваного потенціалу колективних сільськогосподарських підприємсв приміських зон, покликаних забезпечити населення великих промислових міст продуктами сільського господарства.

Створення і розвиток приміських сільськогосподарських зон завжди було валкішою державною проблемою. При переході до ринкових відносин, в період зниження ефективності виробництва, посилення взаємозалежності формування об’єктів сільськогосподарського виробництва від усіх видів енергоносіїв, формування спеціалізованих зон виробництва і доведення екологічно чистої кінцевої сільськогосподарської продукції високої якості до міського споживача - один із конкретних шляхів переборення внутрішньої незба-лансованості розвитку АПК в перехідний період до ринкових відносин економіки України.

Таким чином, проблемз формування і використання матеріальних ресурсів сільського господарства на сучасному етапі мас відношення до комплексу проблем, зв’язаних з використанням природних ресурс і в, енергетичною, екологічною, продовольчою сторонами економіки галузей АПК України.

Е перехідний період до ринкових відносин відчувається зріст сировинної дефіцитності, порушуються міжгалузеві і Міжгосподарські зв'язки, ідо часто супроводжуються діями економічних і неекономічних факторів.

Залучені в економічний оборот агроресурси, використовувані в виробництві сільськогосподарської продукції, стають не стільки внутрішнім джерелом, матеріальних благ, скільки умовою забезпечення стійкого економічного розвитку з метою забезпечення населення продуктами першої необхідності.

В зв’язку з цим швидкий зріст сільськогосподарського вироб-

ництва в умовах переходу до ринку нерозривно зз’язаяий з економічно ефективними методами еєдєння господарства, з найбільш повним і 'Цілеспрямованим використанням земельних, кліматичних, трудових і інших ресурсів. .

Перехід України на ринкові відносини сеідчить гро необхідність розробки нових підходів до формування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції б господарствах приміських зон великих промислових міст, розв’язування проблеми ПІДВИЦЄІШЯ ефективності використання відтворюваного потенціалу. По-перше, ставиться задача добитись значного поліпшення їх якості, яка б відповідала ринку. По-друге, в умовах економічних перетворень між прогресом сільськогосподарського виробництва і агроресурсами закріпляється закономірний внутрішній зв’язок, який з однієї сторони, розширяє можливості втягувашш агроресурсів в господарський обіг на інтенсивній основ;, а з другої сторони, обумовлює необхідність матеріале- і енергозбережння .

Or;ts, структурна перебудова виробництва АПК з урахувгшням вимог ринкової економиш, нових форм організації виробництва і управління відкриває, широкі' мохіивості до якісно нового інтенсивного типу розвитку економіки підприємств приміських зон великих промислових МІСТ.

1.1. AiraycJUiiiicrb теми досліджень.

Ефективне і стійке функціонування життєдіяльності і жіттсза-бєзнечення великих промислових центрів нерозривно зв’язане з відповідним розвитком приміського сільського господарства, цо забезпечує населення малотранспортабельними продуктами харчування: овочами, ягодами, молоком, м’ясом і т. д. В період переходу економіки України до ринкових відносин постачання населення великих промислових міст різко погіршилось. В зв'язку з цим повинна бути створена система формування продовольчих ресурсів, спрямована на стійке постачання населення продуктами першої необхідності. Це зв'язане з тим, що споживчий ринок м. Києва практично не насичений продуктами сільського господарства, а харчові і переробні підприємства мають великі виробничі і технологічні потужності по переробці сільськогосподарської продукції. В уїло в ах обмежених

обсягів сільськогосподарсько! продукції необхідно більше уваги приділяти II переробці на спеціалізованих підприємствах.

Вимагається також розробка програми координс ■ и і розвитку сільськогосподарського виробництва підприємств приміської гони, в тому числі зони господарської діяльності підприємств, розміщених в екстремсільних умовах, розширення асортименту основних продуктів харчування, забезпечення сільськогосподарською сировиною і т.д. Необхідно також розробити економічний механігм впливу на господарську і виробничу діяльність переробних підприємств в м. Києві з метою випуску необхідних для населення ілста продуктів.

В умовах переходу до ринкових відносин потрібна розробка шляхів дальшого скорочення матеріаломюкості і енергомісткості сільськогосподарського виробництва, а також радикальна перебудова інвестиційної політики господарської діяльності приміських підприємств, її. орієнтація на розв'язутамня структурних задач в галузі сільського господарства, забезпечила збалансованості розвитку економіки приміського господарства, в тому числі розв'язування економічних і соціальних проблем розвитку і розміщення продуктивних сил. Диференці г-ці я сільськогосподарських підприємств приміської зони по рівнях господарської діяльності, епіветавних в нових ринкових умовах по різних економічних показь.<ках, в тому числі по рівнях приватизації сільськогосподарських підприємств, ефективності агрофірм, акціонерних і орендних підприємств дозволить виявити резерви інтеь-зивних типів відтворення, фактори активізації розвитку економіки господарств приміської зони, а також розробить умови стимулювання г'іін господарської діяльності. Підприємств в умовах переходу до ринку.

При цьому передбачається, що виробництво сільськогосподарської продукції в господарствах приміської зони є функція рісурсів, результат реалізації - функція сільськогосподарського виробницт-ра, г наявні або знову придбані основні і оборотні засоби -функція результатів реалізації продукції попереднього періоду господарської діяльності сільськогосподарських підприємств. Таким чином, ефективність розі, іреного відтворення обумовлена комплексом взаємозв'язаних факторів, іг? потребують дослідження з метою розробки практичних рекомендацій для забезпечення ефективності наяв-

кого відтворюваного потенціалу приміських господарств в умовах, переходу до ринково2 економіки. .

Перехід України на ринкові відносини свідчить про новий підхід до оцінки і розв’язування проблеми раціонального вико-рі зтання ресурсів живоі і матеріалізованої праці. Ринкові відносини підвищують роль соціальних факторів, серед яких основними є покращення умов праці і лаптя населення, охорона навколишнього середовища. . , ' .

В зв'язку з відсутністю в економічній теорії комплексного, інтегрального показника оцінки рівня і динаміки ефективності використання основних факторів в господарській і маркетинговій практиці прибігають до узагальнюючих і частинних показників, розрахунок ягах передбачав аналіз виробництва і на його основі - виявлення основних закономірностей їх розвитку і використання.

Матеріальною основою АІІК України є земля - . головний засіб с і льськог’оспс. царського виробництва. Раціональне використання землі, основних фондів, трудових ресурсів на ссіюві нових виробничих відносин.в значній мірі визначає ефективність продуктивних сил, відтворюваного потенціалу галузей приміських зон на сучасному етапі розвитку економіки. ,

Логіка економічних взаємозв'язків, що представляють розв’язування. проблеми ефективності агроресурсів, висуває на першій план обгрунтування конкретних форм використання матеріальних ресурсів і умов, якими володіють сільськогосподарські підприємства приміської зони для забезпечення стійкого виробництва продовольства -і промислової спрозики в перехідний період до ринкових відносин. До нинішнього часу проблема ефективності відтворюваного потенціалу в більшості розв’язується не розмірам! накопичень засобів виробництва, а формами їх застосування, тобто формами організації виробництва. ■ 3 ним зв’язані найважливіші задачі підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва підприємств приміських зон £ РИНКОВІЙ економіці. .

Реалізація цих.задач з визначенням суспільної вартості окремих продуктів сільського господарства при різних технологічних способах їх виробництва і при даному рівні продуктивності праці і обсязі ресурсів, а також безпосереднього ефекту від упровадження

нових видів сировини, матеріалів і техніки,наявного відтворюваного потенціалу.

Вивчення взаємозв'язків елементів відтворюваних процесів в сільському господарстві виявляє необхідність розробки умов, що забезпечують оптимгиіьне співвідношення процесу інтенсифікації виробничої діяльності галузей АПК з темпами ; прогнозованими змінами в структурі виробництва

1.2. Метою дисертаційного дослідження є обгрунтування напрямків розвитку сільськогосподарського виробництва приміської зони м. Києва на основі інтенсифікації відтворюваних процесів, в умовах структурих змін господарсько! діяльності під впливом вимог ринкової економіки, для стійкого забезпечення населення великих промислових цетрів основними продуктами харчування.

Відповідно поставленої мети визначені задачі, спрямовані на розв’язування проблеми досліджуваних територіальних процесів реструктуризації економіки приміських господарств, розробки ефективних умов сприйняття структурних амін сільськогосподарського виробництва, стимулювання цих змін з метою досягнення активізації розвитку власної інфраструктури і конкурентоспроможності підприємств на внутрішньому і зовнішньому ринках, в тому числі.-.

- розробити попередню гіпотезу про ефективні умови розміщення сільськогосподарського виробництва господарств приміської' зони на основі вимог ринкової економіки, з урахуванням приватизації підприємств і окремих елементів інфраструктури, конкуренції і вільного (ринкового) ціноутворення;

- виконати економіко-математичний аналіз впливу якісних і

»

кількісних змін в сільськогосподарському виробництві приміських зон в перехідний період на ефективність виробництва основних продуктів харчування для населення;

- отримати програми розвитку приміських економічних зон в перехідний період до ринкових відносин з метою досягнення збалансованості попиту і пропозиції;

- розробити заходи по системі підтримки прийняття економічних

рішень в приміських зонах і м. Києві державними'' органами управління; ■

- вивчити особливості розвитку матеріально-технічної бази,, класної інфраструктури, можливостей виробництва екологічно чистої продукції харчування для населення;

- виконати оптимізацію пропорцій в частині виробництва сільськогосподарської продукції і умовами її реалізації і споживання на основі критеріїв ринкової економіки; •

- одержати економічну оцінку земельних ресурсів і розробити ееллеохоронні міроприємотва в приміській зоні м. Києва;

- обгрунтувати еконоаіко-оргеї'ізаційні програми перспективного розвитку сільськогосподарського виробництва приміських підприємств в.ринкових умовах з урахуванням взаємозв'язків з передовими підприємствами і розвитком власної інфраструктури;

- дослідити фактори активізації розвитку нових форм господа-

рювання, в тому числі приватизаційних об'єктів, агрофірм, акціонерних і орендних підприємств, інфраструктурі: в умовах рест-руктіризаці ї сільськогосподарського виробництва на основі ринкових відносин. • '

ї. 3. Предмет і об* сісти дослідаюнь.

Предмет досліджень - територіальні і галузеві проблем:! розвитку ' мономі ки приміських господарств в умовах переходу до ринкових відносин, в. тому числі сбгрунтува~ня еономічлої ефективності відтворюваного потенціалу і нових форм господарювання.

Об’єкти дослідження - господарська діяльність підприємств приміської,зони м. Києва, в тому числі підприємств, розміщених в еонах з екстремальними умовами виробництва, окремі господарства приміських зон, різні за умовами ведення виробництва, розміщення і спеціалізації• територіальної близькості до м. Києва, підприємства в-новими організаційними структурами, в’тому числі акціонерні, і орендні. ■.

.Період дослідження 1960-1й92р. р. Основні джерела інформації оцінки господарської діяльності підприємств приміських зон для розробки перспективних організаційних структур виробництва з урахуванням вимог ринкових відносин - річні звіти колективних господарств', наукові і практичні результати ■ і рекомендації науково ДОСЛІДНІ і-інституті$ системи УААН, дані первинного обліку окремих

■ - 9 - ■

сільськогосподарських підприємств, вітчизняна і закордонна література в галузі дослідження ефективності відтворюваного потеціалу приміських зон, власні соціологічні дослідження, а також рекомендації і одержані наукові результати окремих вчених, шр вивчали шо проблему.

1.4. Методика досліджень.

Теоритичною основою дисертаційної роботи є сучасні економічні теорії вітчизняних та зарубіжних вчених в- галузі дослідхинь ефективноюі сільського господарства приміських гон великих промислових центрів, Заюонсдавиі акти Ь?рховної Ради України, Кабінету Міністрів, концепції та програми розвитку АПК України, Міністерства сільського господарства і продовольства. З процес) дослідження використовувались графічні методи, методи порівняльного аналізу, групувань, математичного моделювання, прогнозування і інші.

1.5. Наукова новизна одержаних результатів -дрсліджеши І

основні положення, які виносяться на захист: ■

- обгрунтування впливу якісних і кількісних, структурних ЗМІН в сільському господарстві на ефективність виробництва підприємств приміської зони і забезпечення населення продуктами харчування в перехідний період до ринкових ВІДНОСИН;

- одержання програми розвитку приміських зон 1 окремих підприємств в перехідний період до ринку на основі досягнень збалансованості попиту і пропозиції окремих сільськогосподарських продута і в;

- обгрунтування заходів по системі підтримки прийняття економічних рішень п частині ефективного використання агрорєсурсів в сучасних умовах господарювання, впровадження технологічних процесів і власної інфраструктури, використання трудових ресурсів, підвищення їх зайнятості і соціальної захищеності;

- оптимівувания пропорцій в частині виробництва екологічно

чистої сільськогосподарської продукції і умовами її реалізації і споживання на основі критеріїв ефективності виробництва ринкової економіки; '

- аргументування економічних, технологічних і фінансових фак^ торів активізації розвитку нових форм господарювання, в. тому числі приватизаційних об’єктів, агрофірм, акціонерних і орендних підприємств в уі мвах реструктуризації чльськогосподарського виробництва;

- розроблення рекомендацій в частині ефективного використання

витворюваного псгенціалу господарств приміської зони, в тому. числі аемлеохоронних міроприємств, матеріально-технічної бази і трудових ресурсів. ' .

1.6. Практичне значення дисертаційної роботи полягає в тому, що автором:

- виявлені основи тенденції, закономірності і особливості

системи формування продово.1*' чиих ресурсів для населення м. Києва в господарствах приміської зони в перехідний період до ринкових відносин; '

- здійснена системна класифікація (диференціація) основних типів господарств приміської зони, що дозволить виявити резерви інтенсивних тчпів відтворення, фактори розвитку активізації економіки окремих приміських &он і розміщених в їх межах господарств, розробити умови і економічний механізм стимулювання змін господарської діяльності;

- запропоновані рекомендації по полІпшенню ефектииного використання відтворюваного -потенціалу приміських господарств в умовах переорієнтації господарської діяльності я урахуванням процесів нриватиьни» і, Функціонування Підприємець різних і(орм власності на основі конкуренції і вільного ціноутворення;

- обгрунтовані перспективні напрями Функціонування економіки господарств приміських еон з урахуванням обмежень факторів економічного розв-ііку (інфраструктура, трудові ресурси, природні умови);

- розроблена методика оцінки ефектиіїйссп відтворюваного потенціалу, що дає'можливість порівняти альтернативні варіанти розвитку економіки приміських районів, а також дає можливість прогнозувати на перспективу основні параметри і фактори зростання виробництва.

■ ■ 11 -

1.7. Апробація роботи 1 впровадження одержаних реаультр^ів.

Основні положення дисертаційної роботи обговорювались і були викладені на Всесоюзній науково-практичній конференції (м.ійсква, 1980р.), Республіканській науковій конс{еренці і молодих вчених (м. Київ, 1931р.p.), конференціях професорсько-викладацького скла-: ду Української сільськогосподарської академії (1980-199^. р.), науково-методичній' міжвузівській конференції (м. Хмельницький, 1983 p.). Всесоюзному семінарі викладачів сільськогосаодарських вузів "ЕОМ в навчальному процесі" (м. Київ, 1983р.), науково-.прак-їгчній конференції "Науково-технічний прогрес в тваринництві (м.МакаріЕ, Київської області), науково-практичній конференції Вдосконалення обліку, планування, управління сільськогосподарським виробництвом в умовах застосування обчислювальної техніки (м. Малин, Житомирської обдасті, 1982 p.), семінарі Є 2 "Застосування математичних методів в економічних дослідженнях і плануванні" наукової ради АН України по проблемі "Кібернетика (м. Київ, IK АН України, 1988, 19S0p. p.). .

Результати, одержані в дисертації, можуть бути використані спеціалістами районних адміністрацій приміських зон, в виробничо-аграрних об'єднаннях, в учбових програмах сільськогосподарських вузів України, дослідженнях галузевих чауково-дос іднйх інси-тмтутів, які займаються проблемами вивчення ефективності використання відтворюваного потенціалу галузей АПК України. Ди:ер-таційна робота виконана на кафедрі економічної кібернетики Українського державного аграрного університету, як складовр частина теми наукових досліджень кафедри.

Основні наукові положення і результати дисертаційного дослідження відображені в 8 друкованих роботах, наукових звітах за 1976-1993 p.p.

Зміст роботи

Вступ .

Розділ 1. Функціонально-вартісна оцінка ефективності інтенсивних факторів сільськогосподарського виробництва в умовах переходу до ринкової економіки.

- іг -

1. Закономірності і особливості розвитку приміського сільськогосподарського виробництва в перехідний період £0 ринкових ВІДНОСИН.

2. Особливості і фактори"ефективності відтворюваних про-

цесів в системі ринкового перерозподілу агроресурсів сільськогосподарських підприємств. •

3. Концепція створення соціально-економічної моделі

ефективного розміщення продуктивних сил приміських господарств в перехідний період до ринку. .

Розділ 2. Економічний аналіз розміщення і ефективності вшсорис-тання відтворивансго потенціалу в приміських господарствах. 1

1. Ефгкт"вність використання природних ресурсів приміських господарств. ,

2.. Економічна оцінка оптимальних співвідноиень сільськогосподарських ресурс.в' і техьолопй, то застосовуються в приміських ¿снах. *

3. Економічний аналіз ьАктивності використання відтворюваного потенціалу в приміських господарствах.

Розділ 3. Основні напрями інтенсифікації процесу відтворення потенціалу приміських сільськогосподарських підприємств в умовах переходу до ринкових відносин.

1. Економіко-матемаїичке обгрунтування розміщення сільсьгосподареького виробництва в приміських гонах в умовах переходу до ринку.

2. Економіко-статистичний аналіз ефективності сільськогосподарського виробництва колективних господарств

: приміських зон. , . .

3. Основні напрями перспективного розвитку аграрного сектора в перехідний період до ринкових відносин.

Висновки і рропозиці І. Описок літератури. Додатки.

О ~

II. Основні іауіоягГ ідеї, положення та висновки дисертації.

1. Кількісні і якісні зміни економіки перехідного періоду до ринкових відносин загострили проблему збалансованості розвитку галузей АПК України. Відсутність в господарському механізмі управління ефективних стимулів реагування на зміни в структурі виробництва негативно позначається на формуванні інтенсивного типу відтворення в сільському господарстві, потребує переоцінки пріоритетів розвитку приміських сільськогосподарських зон великих промислових центрів.

Аналіз розвитку сільського господарства приміських зон показує, що однією із основних задач на сучасному етапі є обгрунтування попередньої гіпотези про умови раціонального розміщення приміського сільськогосподарського виробництва на основі тенденції демографічної ситуації, оці шиї природного і ’рсоур'.-ного потенціалів. інфраструктури і потреб в повних видах продукції. Встановлено, що в перехідний період до ринкових відносин сільськогосподарське виробництво приміських ' зон набуває ряд особливостей, які потрібно враховувати, серед них зняття заборони на

- обмеження обсягів або припинення виробництва малотранспортабель-НОІ продукції, Потрібної для рикку міст; обмеження доступу на ринок продуктів інших учасників господарської діяльності (в тому числі з інсіих областей); змінюються економічні функції дерказн.

Отке, ринкова основа ефективних зіднссин мій суб’єктами господарської діяльності приміської ^оки обумовлена реалізаціє« таких передумов: волею вибору партнерів 1 умов угод і призначення ціни на мало-транспортабельну продукцію з урахуванням попиту і пропозиції.

Відмінною рисою більшості господарств приміської зони є чітко внршійна функціональна структура, шр передбачає виробництво кінцевої продукції 1 її споживання в границях зони, а також тісні контакти з торговельними і іншими організаціями виробничої інфраструктури (спеціалізований транспорт, зберігання і т. д. ).• Встановлено, ио за останні роки вросли вимоги до виробництва екологічно чистих сільськогосподарських продуктів харчування. В вв’язку з цим підприємства приміської зони повинні використовува-

ти механізм конкурекгності в процесі становлення ринкових відносин і демонополізації виробництва.

Аналіз видів приміських зон дозволяє обгрунтувати основні напрями розвитку зони м. Києва, одного з найбільших міст Європи, серед них: розміщення сільськогосподарського виробництва, враху-

вання елементів інфраструктури в м. Києві, ефективність нових форм і методів господарювання, використання трудових ресурсів, скорочення витрат, .зберігання і реалізація з урахуванням попиту на продукцію населення. . ' .

2. Економічний-' аналіз умов і факторів ефективності відтворюваних процесів в системі перерозподілу агроресурсів в перехідний період до ринку показує, що до цих пір стійке виробництво продуктів харчування базувалось на використанні все зростаючої кількості енергії, уречевленої в вигляді техніки, добрив, засобів захисту рослин 1. т. д. . . .

Встановлено, іцр масштаби суперечностей техногенної інтенсифікації посилюють небезпеку руйнування навколишнього середовища (ерозія грунтів, зниження її біологічної активності і ін.). -.Отже, процес ефективного використання наявного відтворюваного потенціалу підприємств приміської зоїл? повинен бути орієнтований -на якісні, , а не на кількісні фактори. В період переходу до ринку, найбільш пріоритетним є інтенсивний (ресурсозберігаючий) тил економічного розвитку підприємств приміської зони, в тому числі з залученням закордонних інвестицій.

Реалізація цих задач в господарствах приміської зони обумовлена наявністю технологічних способів землеробства, рівнем продуктивності праці, формами організації виробництва, безпосереднім ефектом бід ефективного використання відтворюваного потенціалу (рис. 1).

. - 16 -Блок-схема елементів взаємозв'язків ефективного використання відтворюваного потенціалу з кінцевім продуктом

Елементи відтворю- г———-

виробничі < ваного потенціалу — > .трудові

фонди 1 ґ ресурси

КОНЦЄПЦІ1,ефективності виробництва

природні ресурси І стан життєвого се-| редовища

v V У г ТЕХНОЛОГІЧНИЙ РІВЕНЬ ВИРОБНИЦТВА І ІНФРАСТРУКТУРИ)

скорочення матеріальних затрат

поліпшення використання ресурсного потенціалу

П

-------V-

залучення в обіг про. дуктивних і додаткових ресурсів

V

кінцевий

—> результат

—А—А

Рис. 1.

Розроблена програма розвитку приміських господарств м. Києйа направлена на знітегчя трудомісткості виробництва і забезпечення стійкості галузей землеробства і ті' финництва. Так, обсяги ,аер-жавикх замовлень ча основну продукцію в приміських господарствах оОласт- зменшились за 1989-1992 p.p.: молока на ЕОХ, овочів на

42, цукру на 5.7, яєць на 17. гх і одночасному збільшенні обсягів виплат в 3. 4 рази. Різнс.направленість цих процесів, що викчкла, '.зідчу'Гь про наявні протиріччя економічної політики і ефективності відтворюваного потенціалу. Оптимальна збалансованість цих процесів в перехідний період до ринку може бути пов’язана з появою різних форм власності, економічного інтересу іНЕесторів-власників до збільшення обсягів сільськогосподарської продукції. З іншої сторони, вільний вибір раціонального .направ-

лення концентрації капітальних вкладень, переливання трудових ресурсів з урахуванням приватизації окремих сфер АПК є умовами приміських зон нового типу для переробних підприємств м. Києва, швидкого впровадження ресурсозберігаючих технологій, поліпшення споживчого попиту на екологічно чисту продукцію.

3. Встановлено, що в умовах переходу економіки України до ринкових відносин суттєво повинна бути перетворена система формування продовольчих ресурсів для великих промислових центрів. Аналіз механізму господарювання і умов формування ринку продовольства, основних напрямів виробництва і розподілу продуктів харчування в умовах дефіциту, що сформувався, технічного і технологічного рівня переробної промисловості (втрати зерна 25-30%, картоплі і овочів 40-45, цукру до ЗО, не менше 40-50% корисних речовин, які містяться в молоці) показує, щр в сільському господарстві приміських зон відбулися необоротні або тяжковідновлювані зміни, особливо в природному і трудовому його потенціалі.

В процесі дослідження розроблена концепція створення соціаль-но-еконо»1ічноі моделі розвитку приміських зон в перехідний період до ринку, яка базується на таких передумовах: соціально-еко-

номічна орієнтація розміщення продуктивних сил господарств приміської зони (з урахуванням взаємозв’язків "експорт -імпорт”); мета розміщення (прискорене насичення приміської зони продуктами і технологіями, створення полігону освоєння передового зарубіжного досвіду і нових форм гоподарювання (фермерська кооперація, спеціалізовані кооперативи по обслуговуванню техніки, устаткування, закупівельно-постачальницькі фірми), роззиток власної інфраструктури і т. д.); урахування впливу факторів, щр діють на економічний розвиток сільського гоподарства приміської зони (природні ресурси, трудові ресурси і іх зайнятість, інфраструктура і т.д.); конкурентоспроможність продукції, яка виробляється в приміській зоні; обгрунтування перспективи розвитку приміської зони м. Києва в умовах переходу до економіки змішаного типу. '

Основою реалізації моделі є перехід на ринкові відносини, впровадження нових організаційних структур ринкового характеру, кредитної і фінансової політики, технологій в рослинницьких і

тваринницьких галузях, інтенсивних факторів відтворюваного потенціалу.

4. Вивчення ефективності використання . продуктивних сил приміських господарств показує, що в перхідний період до ринкової, економіки повинна бути створена нова система формування продовольчих ресурсів.

Так, попит населення значно перевищує кількість свіжої плодоовочевої продукції та продуктів її переробки, що надходять на.ринок Споживання іш продуктів порівняно з науковими нормами не перевищує 50-70%. За 1991-1992 p.p. валовий збір овочів зменшився по Київській області на 17%, картоплі на 3.7, молока • 11.4, яєць

- 23%. На 1995 рік планується збільшення виробництва овочів на 27%, щоб задовольнити попит населення. ’ '

Аналіз економічної ситуації, що склалася на ринку виробництва і споживання, спонукає до різкого зростання в приміських зонах екологічно чистої продукції сільського господарства завдяки переходу від індустріально-хімічних методів ведення землеробства до біологічних, серед яких вирішальне значення мають застосування біотехнологій, досконаліше розміщення виробництва.

Проведені дослідження показують, що інтенсивний розвиток сільськогосподарського виробництва в приміських зонах порушує екологічну рівновагу, приводить до посилення ерозійних Процесі:;, збільшує технологічне навантаження на грунт, що знижує його родючість і збільшує забруднення навколишнього середовища.

В перехідний період до ринкових відносин зростає роль землі як національного багатства України. Таким чином, центральною ланкою всіх аграрних перетворень є земельна реформа, основна мета якої - створення багатоукладної економіки на основі різних форм власності і господарювання. В зв'язку з цим аналіз ефективності землекористування в приміській зоні повинен обгрунтовуватися 'на тріаді: екологічний, соціальний і економічний результати. Розроблені землеохоронні міроприємства направлені на збереження гумусу; зменшення ерозійних процесів. Дослідження показують, що ефективне використання землі в приміських зонах передбачає розв'язування двох взаємозв'язаних задач: збереження родючості грунту з одно-

часним захистом земельних ресурсів від забруднення.

В нинішній час б приміських господарствах скорочується плода, сільськогосподарських угідь і ріллі при одночасному збільшенні площ під-присадибні ділянки, колективні сади і городи. Аналіз ви-, робничоі програми окремих приміських господарств показує, що за 1990-1992р. р.- ефективність використання землі гначно погіошилась: зменшилась урожайність зернових.культур на 18-25%, кукурудзи на зерно - на 32, кормових коренеплодів - 26-30% і т. д. В той же час зменшилась ефективність комплексних міроприємотв, зв’язаних з використанням земельних ресурсів: раціональна обробка грунту, зменшення вітрової і водно! ерозії, використання органічних і мінеральних добрив і т. д.

В дослідженні розроблена методика розв’язування задачі оп-тимізації використання природних ресурсів і здійснено її розв’язок на ПЕОМ ІВМ РС АТ для приміського господарства "Крюківщина" Києво-Святотчнського району. Відмінною особливістю є те, що, крім обгрунтування структури посівних площ, обсягів кормовиробництва, .оптимального використання трудових ресурсів і т.д., розраховано баланс вносу і виносу гумусу в грунт.

5. Виконана економічна оцінка співвідношень наявних агро-ресурсів і застосування технологій в господарствах приі...ських зон показує, що в перехідний період до ринку зростає необхідність передбачення наслідків від прийнятих економічних рішень на основі кон’ юнктури ринку. -

' Дослідження показують, що в перехідний період ОДНІЄЮ 13 кл»-чових проблем забезпечений ефективного розвитку сільського господарства приміських зон м. Києва є оптимальне визначення ринкового сегмента, тобто характеристик ринку, для якого призначена продукція,- характер дії інших постачальників, якість і ціна продукції, що поставляється. Це зв’язано з тим, що приміське господарство на сучасному етапі характеризується високою залежністю від природних умов, форм і типів енергоносіїв, різними формами власності, організацією праці, конкуренцією і демонополізацією. В роботі обгрунтовані заходи підвищення ефективності елементів відтворюваного потенціалу підприємств шляхом надання ринкового характеру внутрішній структурі господарств, власній інфраструктурі, а також переходу до економіки змішаного типу.

Впровадження розробленої стратегії економічного розвитку господарств приміської зони на 1994-2000 р. р/ передбачає розв'язок комплексу задач, в тому числі формування ринку продовольства з урахуванням експортно-імпортного сальдо, перерозподілу пріоритетів п розміщенні сільськогосподарського виробництва, конкурентоспроможності і ін. Дослідження показують, шр економічна ситуація, яка склалась, обумовлює необхідність створення зони (або. надання їй статусу) гарантованого мінімального виробництва окремих продуктів з урахуванням норм споживання.

Аналіз ефективності використання робочої сили в приміській зоні показує, ідо в період наявності її резервів основним Суло планування її пропозиції. При переході до ринку держава повинна нести відповідальність за виконання соціально-економічної програми повної зайнятості, а підприємства, агрофірми, акціонерні товариства приміської зони будуть забезпечувати раціональну зайнятість.

Дослідження показують, ідо загальною тенденцією для всіх господарств приміської гони є зростання матеріальних витрат. Між ресурсами і кінцевим продуктом сільського господарства відбувається постійний економічний обмін. В умовах планової економіки цей обмін був нееквівалентним, а надходження нових елементів, направлених на поповнення і розширення ресурсів, здійснювались за рахунок соціальних програм. Вивчення структури галузей господарств приміської еони показуй, ідо швидкий реальний оборот економічних ресурсів в перехідний період до ринку можливий тільки в певних умовам.

Розроблений підхід дає можливість виечити закономірності зміни основних показників ефективності виробництва приміських господарств, оцінити галузеву і територіальну структуру економічних ресурсів, визначити період для їх відтворення в перехідний період до ринкових відносин. ■

При цьому множина окремих агентів процесу відтворення в ринкових умовах утворює індикативну систему прогнозування, що базується на рівнодіючій множини оптимальних варіантів використання нагромадженого виробничого 1 ресурсяого потенціалів.

В новій системі господарського механізму, зв'язаного з ¡к-

рехідним періодом до ринкових відносин, необхідно визначити коло показників, які будуть виконувати ті чи інші функції в відтворюваній діяльності підприємств. До них пропонується віднести продуктивність праці, поліпшення якості продукції і зріст прибутку (таблиця 1). .

Табл. 1

Показники економічної ефективності виробничої та Фінансової діяльності приміського господарства "Тарасівський"

ПОКАЗНИКИ . Р 0 к и 1991 В % до 1990

1990 1991

Виробництво валової продукції,

тис. крб. 8079. 0 7585. 0 93. 9

У т. ч. на 1га с. г. угідь, крб. 2349. Z 2210. V 94. 1

на 1 середньорічього пра-

цівника, крб. 15344. 0 15980. 0 104.1

Валовий доход, крб. : ■ .

на 1га с. г. уг;чь 704.0 1010. 8 143.6

на 1 крб. виробничих витрат 0. 49 0. 45 91.8

Прибуток, крб. :

на 1 га с. г. угідь 314.5 296.1 94. 1

на 1 крб. виробничих витрат 0. 20 0. 13 65.0

Рівень рентабельності, % 17.7 15.0 -2.7

Так як продуктивність праці відображає рівень використання ресурсів сільськогосподарського виробництва, то при умові зменшення фондовіддачі та фондоозброєності в 1992-1993 p.p. розв’язування цієї пробами зв’язане з приватизацією частини основних фондів, створенням нових організаційних форм виробництва і їх соціально-економічною направленістю (ремонт, сервісне обслуговування і ін.). .

7. Економічний аналіз ефективності використання відтворюваного потенціалу в приміських господарствах дозволив визначити границі обмеженості трудових, матеріальних і фінансових ресурсів, розробити схему взаємозв’язків елементів розширеного відтворення в умовах переходу до ринкових відносин, обгрунтувати можливість їх моделювання і оптимізації розвитку. Аналіз ефективності відтворюваного потенціалу колгоспів ООухівського району показує, щр в структурі земельного фонду рілля займає 60. ЗІ, в колективних

. - 21 -

господарствах працює 8.97, від загальної чисельності населення. Аналіз динаміки основних фондів, структури посівних площ і врожайності сільськогосподарських культур, товарної продукції галузей рослинництва і тваринництва, показників економічної ефективності виробництва показує, що відбулися докорінні зміни в частині використання основних принципів механізму господарювання і забезпечення продуктами харчування населення м. Києва. Це, в свою чергу, потребує розробки основних напрямів інтенсифікації пронесу, відтворення потенціалу приміських господарств з метою їх ефективного функціонування. .

8. Вивчення основних особливостей розвитку сільського господарства приміських зон м. Києва показує, що схема їх розміщення і масштаби розвитку повинні враховувати світовий досвід, природні і економічні умови, розміщення і потужності переробної громнсло-весті, темпи приросту населення і їх статевовіколу структуру, протяжність приміських зон, схеми транспортування і ін. Розроблені В Процесі дослід»»ння принципи підвищення ефективності виробництва грунтуоться на господарській самостійності виробників на основі права власності на ресурси і продукцію. Встановлено, ;цо перехід до інтенсивних (їорм організації виробництва викликає прискорення розвиток галузей інфраструктури приміської зони, тарного господарства, і чформаці йної слу>йи і маркетингу. В перехідний період до ринкових відносин особливо актуально;.; •. оцінка апї.т«?ричті№них варіантів на осьові млкромоделей перев'їду господарів з урахуванням нових господарських принципів, проведення з-'і'єлмісі [‘“форм;;, визначення пріоритетів вітчизняних і ^кордонних інвестицій. З роботі запропонована методик.?, такої оцінки на основі методів клаотеркого аналізу, яка включає постановку'задачі 'багатовимірної класифікації і алгоритм її реалізації на ЕОМ. Одержані варіанти розподілу виробництва продукції поліпшують і і ритмічність надходлення, скорочують строки зберігання, а рейтин-гова оцінка ефс-ктивністі є основою для необхідних структурних перетворень з частині розміщення, співвідношень ПОСІВНИХ площ, пріоритетів інвестицій і т. д.

0. Доі-Л (¿ження показують, що в перехідний період до ринкових відносин система землеробства приміських господарств м. Києва по-

.- 22 -

винна бути спрямована на ефективне досягнення кінцевих результатів на основі ринкових вимог. В той же час повинна бути розроблена національна програма розвитку приміських зон на 1995-2005 роки з альтернативними варіантами економічної і екологічної експертиз. В ■ роботі запропоновані альтернативні варіанти стратегії розвитку приміської зони на перспективу, розроблена модель соціально-економічного розвитку і основні принципи її реалізації в перспективі. . ■ .

Розроблений підхід, де відтворюваний потенціал розглядається як комплексне вираження економіки підприємств приміської зони, має, ряд переваг і дозволяє оцінити масштаби суперечностей техногенної інтенсифікації, ефективність інвестиційного попиту в галузі відтворення, дозволяй розробити систему формування ринку продовольчих ресурсів з урахуванням різних форм власності, конкуренції виробників,' розвитку білілого підприємництва, включаючи власну інфраструктуру, на всіх стадіях життєвого циклу сільськогосподарської продукції і забезпечити умови її ефективної реалізації з урахуванням попиту і пропозиції.

Публікувати! результатів дослідження.

і. Застосування кластерного аналізу для виявлення статистично однорідних груп сільськогосподарських підприємств // Питання підвищення ефективності агропромислового комплексу: Тематич. зб. / АН УРСР ІЕ. (.на рос. мові). - Київ, 1980. С. 78-87 (у співавторстві, частка пошукувача 70%).

Z. Об’-єктивна оцінка умов господарської діяльності колгоспів,- основний критерій при підведенні підсумків соціалістичного змагання //Тез. ■ допов. ‘ Всесоюзної наук,- техн. конф. "Удосконалення управління сільськогосподарським виробництвом в умовах розвитку міжгосподарської кооперації і агропромислової інтеграції", (на рос. мові), 11-13.груд. 1380 р.- Москва, 1930.-С. 213-215. ' , ■ ■ v

3. Використання математико-статистичних методів і ЕОМ при підведені підсумків регіонального змагання // Тез. допов. і повід, респ. конф. ’’■Проблемі} оптимального поєднання галузевого і регіонального управління соціалістичним змаганням" (на рос.

. - 23 -

мові), ЗО лист. - 2 груд. 1981 р. - Тернопіль, 1981.- С. 122-124.

4. Застосування виробничих функцій в аналізі та плануванні

сільськогосподарського виробництва. //Економіка і організація сільського господарства: Респ. міжвідомчий тематичний збіриник,

Еііп. N68 / МСГ УРСР. - Київ: Урожай, 1982. - С. 32-37.

5. Урахування об’єктивних умов виробничо? діяльності при

розміщенні сільськогосподарського виробництва //Тез. допов. міжресп. конф. "Оптимізащя розміщення в АПК /Оптимум Vil"/, ( на рос. мові). - Рига, 1987.- С. 51-53. .

6. Методика побудови узагальненої оцінки економічної ефектив-

ності виробництва сільськогосподарських підприємств //Шляхи підвищення ефективності виробництва тваринницької продукції: 36.

допов. (на рос. мові).- Київ, 1988.- С. 50-55.

7. Економічна ефективність інтенсифікації тваринництва і резерви ії Підвищення. //Удосконалення організації і підвиїзення ефективності сільськогосподарського виробництва в умовах госпрозрахунку: 36. наук, праць /УСГА (на .рос. мові).- Київ, 1991.-С. 79-83, (в співавторстві, частка пошукувача - 40Х)..

8. Концепція створення соціально-економічної моделі ефективного розміщення продуктивних сил приміських господарств в умовах переходу до ринку // 36. тез. доповідей наукової конференції проф. - викл. складу та аспірантів. Проблеми агропромислового комплексу: пошук, досягнення. - Київ: УДАУ, 1993. - С. 63.