Интеграция производственно-торгово-сервисной деятельности предприятий в системе стабилизации экономики тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Рибак, Василий Иванович
Место защиты
Львов
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Интеграция производственно-торгово-сервисной деятельности предприятий в системе стабилизации экономики"

1 1 ноя 1225

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ ІНСТИТУТ РЕГІОНАЛЬНИХ ДОСЛІДЖЕНЬ

На правах рукопису

РИБАК Василь Іванович

ІНТЕГРАЦІЯ ВИРОБНИЧОЇ ТА ТОРГІВЕЛЬНО-СЕРВІСНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ В СИСТЕМІ ФАКТОРІВ СТАБІЛІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ

Спеціальність: 08.0&^И~^- Економіка підпригмств і форми господарювання

Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

ЛЬВІВ—199В

Дисертація .е рукопис,Ррботв .виїдрн^а,в Інституті.ч регіональних досліджень НАН України.

Науковій керівник - доктор економічних наук.

професор Беленький П. В.

1 доктор економічних наук.

" процесор Бояко Е. І.

■ кандидат економічних наук, дошнт Крупка М. І.

- Науково-дослідний економічний Інститут Мінекономіки України

• Захист відбудеться А1 п год.

на засіданні спеціалізованої вченої"ради Д.0-,.10.01 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук в Інституті регіональних досліджень НАН України, за адресою : 290026. м_Львів, вул. Козельнииька, 4. - ■ ;

. З дисертацією можна ознайомитись в бібліотеці Інституту регіональних досліджень НАН України. ' '

Автореферат розісланий ___1996р.

Офіціані опоненти

ГЬоаідна установа:

Вчвкиа секретер спеціалізованої вченої ряди, кандидат економічних наук

ВЛ.ЖОВТАНЩЬКШ

з

1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ.

1-1. Актеаігьність таия. ГіеРехІд до ринкової економіки поставив перед підприємствами низку новин вимог в області виробництва,доо-тавлення, зберігання, ремонту, реалізації товарів та послуг. Виникла необхідність подолати відокремленість галузей економіки, сприяти посиленню тенденції Формування 1 розвитку агропромислового,виробничого та торг!вально-сервісного комплексів, тобто перетворити галузевий тип виробництва у Інтегрований. Така Інтеграція створює сприятливі умови для Інтенсивного розвитку всіх галузей, що входять у комплекс.Інтеграція виробництва, торгівлі 1 сервісу - ца база для ефективного та раціонального використання матеріальних, трудовий 1 фінансових ресурсів, одержання прибутку та задоволення потреб покупців.

На сучасному етапі у вирішенні цих завдань важлива значення маа дослідження особливостей зближення, узгодження, взаємної пристосованості і об'єднання різних складових частин економіки, тобто Інтеграції суспільного виробництва, яка в останній час отримала значний розвиток. -

На етапі корінної економічної реформи посилюється необхідність наукового узагальнення найважливіших тенденцій розвитку Інтеграційного процесу, враховуючи й та,. що процес виробничої та торгівально-сервісної інтеграції в Україні поглиблюється.

В різні часи опубліковані роботи, в яких досліджуються суть 1 закономірності інтеграції різних галузей економіки, розвиток Інтеграційних процесів, проблеми удосконалення організації окремих галузей економіки, що входять в інтеграційний комплекс, обгрунтовується стратегія соціально-економічного розвитку виробництва, торгівлі,сервісу, розглядаються сучасні методи менеджменту і т.д.

Разом з тим перебудова системи господарювання 1 управління всіма галузями економіки вимагає новин теоретичних підходів і практичних

рішень. Актуальність цієї проблеми 1 важливість 11 наукового 1 практичного вирішення визначили вибір теми 1 напрямки дисертаційного дослідження. .

• 1 9. Матя І п/-цппц| •аяпдяцца пп^"ІП,пння- Мятпп дисертаційної ро-

боти е аналіз розвитку інтеграційних процесів, визначення резервів 1 шляхів підвищення ефективності Функціонування всіх галузей Інтеграційного комплексу в умовах переходу до ринкових відносин.Відповідно до вказаної мети в роботі поставлені і вирішувались наступні завдання:

дослідити суть,закономірності і особливості інтеграції виробництва, торгівлі і сервісу: ' .

обгрунтувати вибір методів оцінки 1 забезпечення Фінансової стійкості Інтегрованих підприємств:

дослідити резерви підвищення ефективності функціонування виробництва, торгівлі 1 сервісу як інтегрованого комплексу: .

розробити механізм стратегічного планування та управління розвитком виробничо-торгівельних фірм на основі застосування методів менеджменту та орієнтації системи управління на маркетинг.

1 з Ппотдт і г&'акт догЛшвтн». Предметом дослідження е закономірності Формування і функціонування інтегрованих підприємств в умовах переходу до ринкової економіки. Об'єктом дослідження е процеси 1 механізми підвищення ефективної діяльності підприємств, які входять до виробничо-торгівельно-сервісних об’єднань.

1-4- Мв'шдплпрія 1 методи посіліПКЕННЯ-Теоретичною 1 методологічною основою дослідження е сучасні творі.і ринкової економіки і управління. концептуальні підходи до проблем Інтеграції різних Форм господарювання, відображені в роботах вітчизняних і зарубіжних вченик-економістів,закони України, що стосуються питань управління Фінансово-господарською діяльністю підприємств та інші нормативно-правові документи.

Для вирішення поставлених задач в дисертації широко застосовувались методи економіко-статистичного аналізу, графічний метод. основні задачі .вирішувались з використанням ЕОМ.

інформаційної) основою дисертації були Фактичні і планові показники фінансово-економічної діяльності темно-торговии центрів та ви-робничо-торгівельно-сервісния Фірм, статистичні дані.

- поглиблене поняття "інтеграційний процес" в нових умовах господарювання, що знайшло відображення у запропонованих в структурі Факторів Формування 1 функціонування інтегрованих підприємств:•

- розроблена система показників, що характеризують кількісні 1 якісні зміни Фінансового стану інтегрованих підприємств;

- запропоновано методичний підхід до аналізу складу, структури,

джерел утворення оборотних коштів інтегрованим підприємств,який спішує ряд послідовник етапів: аналіз складу 1 структури оборотним засобів, аналіз джерел Формування оборотних засобів,. оцінка Фінансової стійкості інтегрованих підприємств,оцінка платоспроможності інтегрованих підприємств: .

- запропонований підкід до розробки методики розрахунку показників стратегічного плану фінансово-господарської діяльності виробни-чо-торгівельно-сервісноі Фірми, яка орієнтується на отримання оптимального об’єму, прибутку:

- обгрунтовані особливості застосування методів маркетингу 1 фінансового менеджменте в інтегрованих підприємствах і орієнтації системи управління на маркетинг.

ІІ.бЛ'еорвтачна і практична цінність роботи. Основне значення теоретичних гезультатів дослідження полягає-у розвитку методичних положень щодо визначення, оцінки ефективності Функціонування 1 методів ефективного стратегічного'планування та управління в інтегрованих підприємствах в умовах песекоду до ринкових відносин.

Практичне значення дисертації знайшло своє відображення в рекомендаціях Інтегрованим підприємствам, особливо при розробці стратегічного плану розвитку виробничо-торгівельно-сервісної ФІРМИ "Електрон" /м. Рівне/.

1-7. АпрпИипія роботи. Основні положення дисертації доповідались на семінарах та конференціях : Міжнародній науково-практичній конференції ” Становлення нової економічної системи в Україні " 1994 р.,

м.Львів: Всеукраїнській науковій конференції "Становлення національної економіки України ”, 1895р., м. Львів, м. Рівне, 1995р. 1 ін. частина положень дисертації впроваджена у виробничо-торгівельно-сер-вісній фірмі "Електрон" /м. Рівне/. .

1-й гуялігяїні. Основні положення дисертації знайшли відображай-

• . * ' • ня в шести опублікованим працях загальним обсягом 7,1 д. а., в тому

числі особисто автору належать 3,0 д. а.

І.В. Об'вм 1 стгалгплаа дисертації. Лисягугапі йна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків і переліку використаної літератури, викладена на 179 сторінках машинописного тексту, містить 16 тсбл., 5 малюнків і 2 схеми.

2. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ.

2.1. Поняття "Інтеграційний процес" лише в останній час отримало розвиток по відношенню до внутрішній економічних процесів.Спроби виділити поняття інтеграція були з моменту його появи, але одночасного визначення, яке 6 в максимальніи мірі відображало особливості цієї економічної категорії, в економічній літературі неман.

Методологічною основою для виявлення суті інтеграції а положення про те, що в умовах ринку створюються матеріальні передумови нового, вищого синтезу - промисловості 1 торгівлі, промисловості 1 сільського господарства, промисловості, торгівлі і сервісу і інші. В цьому контексті інтеграційні процеси в економіці України виступаїлгь як зближення або об'єднання іі частин. .

Інтеграція являє собои організаційно-господарську єдність різни!! Фори виробництва і послуг.

. В цьому змісті вона історично більш обмежена в часі і,крім того, каса а собі таку нову якість,як організаційно-господарська об'еснаи--ня матеріальних, фінансових І трудових ресурсіаьвиробництв і посл>і', які рані їж залежали один від одного, але були розмежовані.

Тому інтеграцію ми розглядаємо як новий етап а розвитку різни;і галузеп економіки. ■

2.2. Інтеграційні процеси розвиваються вглибину 1 стають всасто-ранніми,- Інтеграційні процеси передбачають об'єднання всій рвсурсіп в едине ціле, що різнить їх від виробничого кооперування.

Різниця між інтеграцією та комбінуванням, які на практиці розглядають або як послідовні етапи обробки сировини, або такі галузі економіки, які відіпх:іють допоміжну роль одна по відноішнчю ,і:о яру-* гоі, полягає я наступному : по-порш. в основі комбінування лр.япгг, чисто технологічні зк'япки. натомість Інтеграція характеризується НСІМ К'МК'ЮК - ТііК'іОЛО Рі! ІННХ. ?:'.0!іТ!ИІ ЧНИХ, СОЦІ а "МІИН і

в

організаційний: по-друге, інтеграція передбачав повну рівноправність партнерів. . .

Появу Інтеграційних процесів в ринковій економій 1 обумовлюють концентрація і спеціалізація виробництва, вони е передумовами розвитку інтеграції.

Виходячи з місця і ролі інтеграційних процесів в економіці України в умовах ринку вважаємо необхідним дати наступне визначення: інтеграція - це соціально-економічне і організаційне поняття, яке характеризує поєднання і розвиток різнорідних сфер економіки в єдиному господарському механізмі на основі кооперування, комбінування, концентрації та спеціалізації видів економічної діяльності з метою досягнення максимальної ефективності їх Функціонування. .

2.3. Існує горизонтальний і вертикальний тип інтеграції. Аналіз суті і фзрм розвитку інтеграції дозволив виявити закономірності, що характерні цьому економічному явищу. Інтеграція характеризується високими темпами розвитку в масштабі України. Інтеграція охоплює всі галузі економіки : рівень інтенсивності інтеграційних процесів' в них різний. Інтеграція здійснюється в різних виробничих Формах - міжгалузевій 1 галузевій. Вона може розвиватись і в територіальних рамках: наприклад, між економічними регіонами в середині країни або в межах невеликих локальних регіонів.

, В умовах становлення. 1 розвитку ринкових відносин, посилаються Інтеграційні процеси в частині об’єднання підприємств роздрібної торгівлі з підприємствами оптової торгівлі, громадського харчування і особливо об'єднання торгівлі,виробництва і сервісу. Це проявляється в створенні промислово-торгівельно-сервісних комплексів з функціями виробництва. Фірмової торгівлі та технічного обслуговування. Тор-гівельні послуги відрізняються від споживчих послуг . оскільки вони відносяться до платних послуг, що відповідає госпрозрахунковому характеру діяльності інтеграційних комплексів.

Гнтеграція Функцій виробництва, реалізації 1 сервісного обслуговування позначились у створенні виробничо-торгівально-сервісних підприємств. Вони особливо ефективні для товарів технічно-складного асортименту, які потребують організації мережі гарантійних майстерень.

Створення інтегрованих Формувань шляхом встановлення горизонтальних і вертикальних зв'язків породило широкий спектр проблем, які розглядаються в дисертаційній роботі.

2.4. З переходом до ринку докорінно змінюється середовище Функціонування інтегрованим підприємств. їх взаємовідносини з постачальниками. кредиторами, інвесторами. Сьогодні взаємини партнерів будуються на основі вільного вибору, врахування економічних інтересів всіх учасників виробничого процесу, яким потрібно знати сталість фінансового положення підприємства, ступінь ризику несвоєчасності платежів. їх неплатоспроможності або банкрутства..

В існуючому методичному забезпеченні аналізу господарсько-фінансової діяльності інтегрованих підприємств методика такої оцінки відсутня. \

Новий маханізм господарювання радикальні реформи податкової, кредитної політики, фінансова самостійність підприапств - потребує адекватних ринкових методів обліку, контролю, «налізу та оцінки фінансових результатів, приведення їх до міжнародних стандартів.

Розробка показників оцінки фінансового стану інтегрованих підприємств базується на нормативних 1 методичнйк документах по оподвп^ куваннкз, кредитної і банківської політики України, а також зарубіжному досвіді фінансового управління підприємством.

Визначать різні показники оОертаемості. Наприклад, обертаемість ліквідних коштів в днях показує, через який термін ліквідні коштм вивільняються з товарного обороту. Порівняння часу обєртаемасті ліквідних коштів і (-.реді перської заборгованості допоможе підвищити

ліквідність балансу підприємства шляхом зміни /в необхідних випадках/ Форм розрахунків. -

Найбільш важливим показником, який характеризує фінансову автономність /незалежність від залучених позичених коштів/ підприємства е коефіцієнти співвідношення позичених 1 власних коштів, його значення свідчить про зміни /збільшення або зменшення/ на протязі звітного періоду позичених коштів на кожні 10000 крб. власних інвестицій. Збільшення цього показника характеризує посилення залежності підприємства від залучення позичених коштів, про втрату Фінансової стійкості. Якщо його значення перевищує одиницю, фінансова автономність 1 стійкість підприємства досягає критичної точки.

Але не. завжди відповідь може бути однозначною. Коефіцієнт співвідношення позичених і власних коштів залежить від характеру господарської діяльності мікроекономічного об’єкту і швидкості обертання оборотних коштів. При високих показниках обертаемості критичне значення коефіцієнта може значно перевищувати одиницю без суттєвих наслідків для фінансової автономності підприємства. '

Серед показників, які характеризують Фінансову стійкість, необхідно виділити коефіцієнти: Фінансової незалежності, маневрування,

заборгованості, Інвестування, фінансового напруження, реальної вартості основних коштів.

Коефіцієнт Фінансової незалежності е показником структури джерел Фінансових ресурсів екойоміки. Якщо питома вага власних коштів 0,5 1 більше, то можна рахувати, то всі позичені кошти в любий момент можуть бути повністю компенсовані власними коштами.

Для торгово-сервісних підприємств в залежності від стану товарних залишків 1 швидкості їх обороту можна допустити зниження даного коефіцієнту до 0,25. ■

Коефіцієнт маневрування характеризує можливу гнучкість використання власних оборотних кошів І представляє собою відношення суми

мобільних коштів до суми власник 1 прирівнених до ник коштів. Він даз можливість аналізувати ефективність використання власник коштів, гнучкість 1 пристосованість підприємства до змін зовнішній 1 внутрішніх Факторів. Цей коефіцієнт показує,яка частина власник 1 прирівняних до них коштів не закріплена в малолікаїднин цінностях 1 знаходиться в Формі, яка дозволяв більш чи менш вільно маневрувати.

Коефіцієнт заборгованості в найбільш важливим для оцінки креди-тоздатності 1 залежить від структури 1 швидкості оборотності коштів підприемства-позичальника. При наявності тенденції прискорення оборотності коштів Кз може перевищувати 1.0 без суттєвих наслідків для фінансового стану підприємства.

Коефіцієнт фінансової незалежності характеризується відношенням власник яо загальної суми активів. А відношення всіх активів до власник коштів у міжнародній практиці прийнято називати "фінансовим важелем".

Для оцінки фінансового стану підприємства доцільно, використовувати узагальнений показник фінансової напруженості. Рьзрахунок цього показника базується на використанні якісних характеристик, такин як: коефіцієнт покриття короткотермінових зобов’язань ліквідними коштами, коефіцієнт економічної незалежності, маневрування, заборгованості і Інвестування. ,

Вибір цих коефіцієнтів обумовлений їх значимістю в оцінці Фінансової стійкості підприємства, ефективності використання фінансових ресурсів.

Узагальнюючий коефіцієнт фінансової напруженості, який визначається як серєдне арифметичне п’яти вите перерахованих коефіцієнтів, повинен бути меншім 1,0. У випадку, коли він рівний 1,0, необхідно визначити Фінансовий стан як критичний.З метою підвищення Фінансової стійкості пілприемстаа неьГтШга детально проаналізувати причини недостатньої .пікг.іі.піі'Є'гі баїансу, економічної незалежності, росту зл-

боргованості. низького рівня маневрованості оборотних коштів, вивчити показники оборотності 1 рентабельності, які найбільш повно ві-добрижохггь хід виробничої чи торгівельноі ДІЯЛЬНОСТІ. .

2.5. Визначається також рентабельність власних коштів виробничо-торгівельно-сервісноі фірми як частина від ділення чистого прибутку на результат першого розділу пасиву баланса-негго /за мінусом зношення основних коштів 1 нематеріальним активів 1 усунення всіх регулюючих статей/, йсда рентабельність активів розкласти на складові частини - рентабельність продаж 1 оборотність активів, товарообмін ми отримаємо трьохфакторну модель Формування рентабельності власник коштів СРвкЗ:

Рентабельність Оборотність ’’ Фінансовий

Рак » продаж /для торгових х активів х важіль”

підприємств/

Дана модель дав можливість здійснити факторний аналіз рентабельності власних коштів Інтегрованого підприємства. З формули видно, шо рентабельність власних коштів залежить від структури 11 активів і буде тну вшіпю. чим нижча доля власних коштів в загальній сумі бі*у-чих активів. В цьому полягав дія "Фінансового важеля" - використання ритуаці1;при якій підприємство за допомогою позичених коштів одержуй Прибуток, який покривай емірати по їх залученню.

Інтегровані підприємства на практиці використовують показник мінімального об'єму Продаж, який визначав об'єм реалізації товарів чи Послуг, коли торгова виручка виявляється рівною сумі всіх умовно-по-стійнмх і частині умовно-змінних витрат обороту. Порівняння даного показника 1 фактичної суми продаж.дозволяє визначити.чи забезпечила виробничог-торгівельно-сврвісна фірма в аналізованому періоді об’єм Продаж, необхідний Для беззбиткової роботи. Використання цього показ-

ника яаа можливість проаналізувати віддачу торговий площ з точки зору досягнення і і'необхідного рівня для забезпечення беззбиткової діяльності.

2.6. В умовах комерційних відносин мі* партнерами аналіз потра-буа суттєвої переоріентаціі на поглиблену оцінку фінансового стану кожного підприємства. .

Фінансова стійкість виробничо-торгівально-сераіснаго підприємства характеризується складом і структурою вкладень в оборотні засоби, розподілом джерел ік покриття, раціональним використанням фінансових ресурсів, авансованих в ці витрати.

Аналіз стану оборотних засобів інтегрованих підприємств проводиться за даними балансу і вмішує наступні послідовні етапи:

- аналіз с)сладу і структури оборотних засобів:

- аналіз джерел Формування оборотних засобів:

- оцінка Фінансової стійкості підприємства;

- оцінка платоспроможності підприємства. '

Наприклад, фінансові ресурси Рівненської виробничо-торгівально-

сервісної Фірми "Електрон", оо знаходяться в обороті, знизились на 9,8% станом на кінець року, при зростанні вкладень в основні Фонди на 19,6Х. Зниження загальної суми коштів, що беруть участь в обороті, відбулось за рахунок зменшення товарних залишків в текноторго-вих центрах. їх частка в загальному обороті засобів знизилась з 82,13! на початок: року до 62.9Х на кінець року. Відбувається зміна структури оборотних засобів в бік підвищення 1к ліквідності. Частка грошових коштів в обороті зросла з 5,2Х до 13,62. Частка власник коштів підприємства в, загальній сумі Фінансових ресурсів склала на кінець року 62,5%. Сума позичених ісоштів нззначна ~ 3,8%. Залучення коштів в оборот відбувається в основному за рахунок нвоплаченоі кредиторської заборгованості. Така співвідношення джерел покриття оборотним коштів в цілому свідчить про Фінансову стійкість інтегрованого піп-

приемства. •

Дані табл. 1 показують, іао за аналізований період пройшло скорочення обсягів господарської діяльності, яке обумовило зменшення суми коштів, шо знаходяться в господарському обороті Фірми. Це скорочення проходило головним чином за рахунок зменшення частки позичених і залучених коштів / швидкість іх скорочення більша, ніж основна тенденція/. Це в повній мірі стабілізувало Фінансову стійкість підприємства. Цей висновок підтверджується 1 зростанням коефіцієнту забезпеченості. .

2.7. Особливе значення для функціонування Інтегрованих підприємств мають питання менеджменту та маркетингу.

Сьогодні в основному сформувався ринок менеджменту - ринок управлінських Ідей, проектів, кадрів, який активно впливає на ринок товарів та послуг, ринок . капіталів, цінних паперів та інив. Дослідження в теорії менеджменту дозволили зробити висновок про важливе значення планування в ринкових умовах. Водночас з розвитком державного Індикативного планування повинно посилюватись та поглиблюватись, 5 нашої точки зору, планування на м^срорівні. Стратегічне планування - найбільш сучасна і ефективна концепція так званого "стратегічного корпоративного планування”; яка стала характерною спочатку для американської, а потім і світової економіки 80-х років. Суть існуючих комплексних систем стратегічного управління полягає в тому, ио у Фірмах,’ з одного боку, Існує чітко виділене та організоване так зване "формальне стратегічне планування”, а з другого - структура управління даними корпораціями, системи і механізми взаємодії основних їх ланок побудовані так,щоб забезпечити розробку довгострокової стратегії саморозвитку для перемоги у конкурентній боротьбі.При цьому створюються Інструменти управління для перетворення стратегічних заходів в поточні виробничі плани 1 програми розвитку. Ствооюеться інтегрована система цільового управління, яка забезпечує динамізм, адаптованість

Таблиця 1.

Забезпеченість Рівненської виробничо-торгівельно-сероісної Фірми " Електрон ” власними оборотними коштами /млн.крб./.

1— їм Г ~ 1 Показники ' і На початок 1 ' ‘ На кінець ^ - і Темпи І

1 п/п і 1 . і • ■ 1995 року 1995 року змін 1

і ІА 1. 1 . . 1 в 1 * 1 2 3 1

г 11. 1 1 1 Загальна сума засобів в оборо-Іті по балансу . 3248.0 2928.9 90.2 1

11.1. 1 Грошові коигти 167.0 399.9 239.5 1

І1.2. ІМатеріальні цінності 2933.7 2085.7 71.1 1

12. 1 1 Джерела власник 1 прирівненин Ідо ник коштів 1974.8 1829.7 92,6 1

ІЗ. 1 1 Строкові зобов’язання /пози-Ікові та залучені коигги/ 1273.2 1099.2 80.3 1

14. 1 ІМобІльнІ коигти І/ряд. 1.1. +1.2.- ряд. 3. / 1827.5 1386.4 75,9 1

15. 1 ' 1 1 1 Коефіцієнт забезпеченості 1 власними коштами ряд. 2. І / / 1 ряд.1. 0,61 0.63 102,8 1

16. 1 1 1 і (Коефіцієнт маневреності 1 ряд. 4. 1/ / І ряд. 2. і .... . .. .... . і 0.93 0.76 і 81,9 1 І

1 конкурентоспроможність розвитку підприємств.

Стосовно умов нашої країни стратегічний менеджмент потенційно даа зиагу повністю запінити традиційний почотковий принцип у складанні планів підприємств та об'єднань.В даному випадку а процесі планування докорінно змінюється психологія планування 1 проходипься вшяк від иадбутаьогр до теперішнього, а не від минулого до майбутнього,як було раніш. Методи стратегічного планування дають можливість підприємствам, в т. ч. Інтегрованим, будувати сценарій розвитку ситуацій, скла-дггш моделі для ' розробки планів капіталовкладень, використовувати думку експертів, будувати матриці для оціню* різних варіантів планів, максимально наближаючи їм до життя.

2.8, Зміна системи управління в залежності від ступеня передбачення зображена в табл.2.

Наслідуючи градацію ступенів передбачення несподіванок, в табл.2. розміщено системи управління інтегрованим підприємством залежно від ситуації і визначено, на яких засадах здійснюється це управління.Так, при управлінні на основі контролю в звичайній ситуації в наших умовах користуються лише довідниками, інструкціями або здіисншгь Фінансовий контроль. Коли система управління будується на основі екстраполяції, використовуються такі методи, як складання поточних бюджетів, бедматів господарської 1 фінансової діяльності, капіталовкладень, а також цільові планування. Якщо управління здійснюється на основі передбачення змін, тоді здійснюється вибір стратегічних позицій і стратегічне планування будується по окремих часових періодах.

2.9. Виходячи з теоретичних посилок, автором розроблена методика розрахунку показників стратегічного плану Фінансово-господарської діяльності, яка орієнтується на отримання оптимального об’єму прибутку. Виходячи з об'єму цього прибутку розраховується об'єм товарообігу підприємства, який забезпечує отримання цього прибутку, а також показники, які визначають величину необхідних ресурсів 1 витрат, Пропоно-

Зв'язок система управління та рівніа настебіхьнсхггі.

1 1 Ступінь 1 передбачення Ситуація Ситуація, ио піддається звичайна • екстраполяції Ситуація несподівана, але пізнається — 1 "і Ситуація несподіванаї 1 на пізнається 1

1 1 Майбутнє е 1 повторенням 1 минулого Довідники та інструкції Фінансовий контроль Управління на основі контролю 1

! 1 Майбутнє пе-1 ре вбачається 1 шляхом І екстраполяції Складання поточних бгшжетів Складання бюджетів капіталовкладень. Цільове управління Довгострокове планування Управління на основі 1 екстраполяції 1

1 ‘ 1 Передбачаються 1 тільки пробле-I ми та нові І МОЖЛИВОСТІ Управління на Стратегічне планування по періодах основі перед- Вибір стратегічних позиція бачення змін

і 1 Частково пе-1 редбачаиться І слабкі сигнали 1 із-зовнішнього і середоаиша і- ■ ■ Управління на ослові гнучких Рішень Управління на основі ренгуаання 1 стратегічних завдань 1 Управління за слабкими сигналами І .. ... , , .... ... _ і

вала мвтодика базується на існуючих взаємозв'язкам між різними рівнями цілей діяльності Інтегрованого ' підприємства 1 факторами, які забезпечують їх реалізацію і які можна представити у вигляді схеми / Мав. 1/.

Запропонована методика дозволяв реалізувати на рівні інтегрованого підприємства багатоваріантні підколи до обгрунтування стратегій його соціально-економічного розвитку з врахуванням конкретної ситуації на ринку і вирішення завдань виробничого 1 соціального розвитку і вибрати з них оптимальні.

1 фасгорпмс со їх Еизнанаптъ.

з. едоовки ТА ПРОПОЗИЦІЇ.

ПрОЬЙДеНв ДОСЛІДЖІіННЯ ДОЗВОЛИЛО ЗРООИТИ НАСТУПНІ висновки та пропозиції.

3.1. На сучасному етапі економічної реформи посилюється і актуалізується необхідність наукового узагальнення найважливіших тенденцій розвитку Інтеграційним процесів. Прошс виробничої' та торгівельно-сериісноі інтеграції в Україні поглиблюється.

Під Інтеграційним процесом в економіці доцільно розуміти організаційно-господарську єдність різних виробництв. В цьому змісті інтеграційний процес історично більш обмежений в часі 1. крім того, несе в собі таку нову якість, як організаційно-економічне об’єднання матеріальних, Фінансових і трудових ресурсів виробництв, які раніш залежали один від одного, але були розмежовані. Тому інтеграціп слід розглядати як новий етап в розвитку різних галузей економіки. „

3.2. Для характеристики кількісних і якісних зиін Фінансового стану Інтегрованих підприємств доцільно використовувати розроблену нами систему показників оцінки,, які базуються на нормативних і методичних документах пг оподаткуванню, кредитної та банківської політики України, а також на . зарубіжному досвіді Фінансового іенедюешту на ПІДПРИЄМСТВІ. Дз ЦИХ ПОКАЗНИКІВ відносяться : коефіцієнти швидкості ліквідності, коефіцієнти покриття /проміжковий 1 загальний /, оборотність ліквідних коштів, коефіцієнт співвідношення позичених і власних коштів, а також коефіцієнти : Фінансової незалежності, маневрування, заборгованості,Інвестування, Фінансового напруження, реальної вартості основних коштів, рентабельність власних коштів. V

3.3. Запропонований методичний підхід до аналізу складу, структу-

ри та джерел утворення оборотних коштів інтегрованих підприємств складається з наступних етапів; аналіз складу і структури оборотних засобів; аналіз джерел формування оослхугних засобів: оцінка Фінансо-

воі стіокості інтегрованих підприємств: оиіика платоспроможності інтегрованих ПІДПРИЄМСТВ.

Такия аналіз повинен бути націленим не на констатацію процесів, що відбуваються, а на вияв можливостей сполучення різник видів вкладень в оборотні засоби, забезпечувати ік максимальну мобільність.

3.4. Гостро необхідність використання в управлінні Інтегрований підприємством маркетингу - одна з важливих рис Формування ринкових відносин. Забезпечення міцної 1 постійної позиції Інтегрованих підприємств на ринку передбачав,з однієї сторони, вишукування новин ринкових можливостей, з другої - ефективна Функціонування інтегрованого підприємства, що забезпечується використанням методів менеджменту.Таким чином, маркетинг 1 менеджмент в Інтегрованих підприємствах тісно пов'язані між собою і лише в тісній взаємодії можуть забезпечити конкурентоспроможність Інтегрованого підприємства на ринку.

3.5. При використанні стратегічного менеджменту повинна врахову-

ватись взаємодія багатьох різнонапраалених Факторів зовнішнього економічного середовища, що взаємопов'язані з цілями розвитку інтегрованого підприємства. У цьому випадку нова сучасна Філософія управління базується на тому, що інтегроване підприємство розглядається не як замкнена відокремлена, а відкрита система. Все більша відкритість виробничо-економічних систем, інтенсифікація їх зв'язків веде ло принципово нової картини Інтеграції, в якій переважають глобальні вироб-нИчо-торгІвельно-сервісні системи. . •

3.6. При розробці стратегічного плану Фінансово-господарської діяльності виробничо-торгівельно-сервісноі Фірми, яка орінтуеться на отримання оптимального об’єму прибутку і задоволення економічних Інтересів працівників підприємства 1 власників підприємства, доцільно використовувати певну систему показників. Запропонована методика базується на існуючих взаємозв'язках між різними рівнями цілей діяльності підприємства 1 факторами.' які забезпечують їх реалізацію.

3.7. Особливості застосування методів маркетингу 1 Фінансового менеджменту в інтегрованих підприємствах 1 орієнтації системи управління на маркетинг обумовлені рядом Факторів, основними з яких е специфіка організаційної структури Інтегрованого підприємства, взаємозв’язок всіх Функцій діяльності підприємства, специфіка відповідних адміністративних процедур, ефективна продуктивність і максимальна спрощеність ДІЇ,-

3.8. Важливо створити передумови інтеграції підприємств України у світові економічні структури. Для цього необхідно:

а) встановити вільний обмін національної валюти на міжнародний валютних ринках:

б) встановити свободу пересування капіталів:

в) встановити торгівельнии оборот товарами та послугами між державами та вільний обмін предметами торгівлі 1 послугами на міжнародній арені та інша.

4. оагаш .ПУБЛІКАЦІЇ ГО ТЕМІ дсертаціі

4.1. Беленькия П. Ю., Терлецькия І.М..Рибок В. І. Добір 1 оплата керівників різних Форм власності. // Становлення нової економічної системи в Україні: Збірник наукових праць /частина 2/. - Львів: ЖА, 1994. / в співавторстві / - 0,3 д.а. / особисто автора - 0,1 д.а./.

4.2, Васильков В. Г.,Турка Ф.М. .Рибак В. І.Трудовий контракт. //Методичні рекомендації. - Київ: Інститут підвищення кваліфікації кадрів Мінмашпрому України, 1884. /в співавторстві/ -1.0 д.а. /особисто автора - 0,4 д.а./.

4.3'. Рибак В. 1- 1 Інші. Прикордонна торгівля як форма прикордонного економічного співробітництва: Збірник наукових праць. - Львів:

ІРД НАН України. 1994. /в співавторстві/ - 0,2 д.а. /особисто автора - 0,1 я. а. /.

4.4. Михайлів З.В., Рибак В. 1., Васильков В.ґ. Сучасні організаційні Форми управління підприємством. //Учбово-нетодичний посібник. -Київ: Інститут підвищення кваліфікації І перепідготовки кадрів Мінма»-прому України, 1894. /в співавторстві/ - 2,1 я. а. / особисто автора -1,3 д.а./.

4.5. Рибак В. І. Оцінка фінансової стійкості підприємств. // Мз-

тодичні рекомендації. - Львів: ІРД НАН України,' 1895. /в співавторстві/ - 3.3 д.'а. /особисто автора - 1.0 Д,а. /. ,

4.6. Рибак В. І. Маркетинг в інтегрованих підприємствах як фактор стабілізації економіки. // Економічна криза і шляхи 11 подолання: Збірник наукових праць. - Львів: ІРД НАН України. 1996. /в співавторстві/ - 0.2 д. а. / особисто автора - 0.1 д. а./.

/ШЯАШН.

РыОак В. И. - Интеграции производственно-торгово-серайонов деятельности предприятий в систвие стабилизации экономики.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 06.06.01. - экономика предприятия и Форш хозяйствования. Институт региональных исследований НАН Украины. Львов, 1996 г. .

Зашшоотся рукопись диссертации, которая содержит теоретические и штодичэскиа исследования и рекоизндации, налравлэниьа на повышенна эффективности функционирования интегрированных предприятий. Разработаны рекомендации по оценке Финансовой устойчкьости интегрированных предприятий в условиях рынка. '

Rybak V.I.- Integration of production trading servicing activity of enterprise In the svsteo of stabilization of economics.

Thesis for a scientific deeree of candidate of econoralcal sciences in speciality 08.06.01. - economics of enterprise arid forms of management. Institute of regional studies of National Acsiaray of Sciences of Ukraine. L'vov. 1998

The thesis is belna defended containing theoretical and methodological research and recommendations directed at Increasing the effectiveness of functioning Intergrated enterprises.Recommendations have deen worked out to evaluate the financial stability of lnter-firated enterprises under market conditions.

Ключові слова: інтеграція, виробничо-торгівельно-сервісне підприємство, ефективність. Функціонування, менеджмент.