Концепция и механизмы обеспечения результативности инвестирования (на примере поставляющих компаний электроэнергетического сектора Украины) тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Карандакова, Ирина Геннадьевна
Место защиты
Киев
Год
2000
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Концепция и механизмы обеспечения результативности инвестирования (на примере поставляющих компаний электроэнергетического сектора Украины)"

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ШСТИТУТ МІНІСТЕРСТВА ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ

• і

КАРАНДАКОВА ІРИНА ГЕННАДІЇВНА

УДК 338.2:621.31

КОНЦЕПЦІЯ ТА МЕХАНІЗМИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕЗУЛЬТАТИВНОСТІ ІНВЕСТУВАННЯ

(на прикладі постачальних компаній електроенергетичного сектору України)

Ф0.&5"

Спеціальність 08.03^3 - “Організація управління, планування та регулювання економікою”

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

АВТОРЕФЕРАТ

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана в Українському транспортному університеті Міністерства освіти України.

Науковий керівник

Офіційні опоненти

-доктор економічних наук, ст. наук, сшвр.,

Базилюк Антоніна Василівна,

Науково-дослідний економічний інститут

Мінекономіки України, завідувач відділу

методології регулювання та прогнозування цін

- доктор економічних наук, ст. наук, співр., Кухленко Олег Васильович,

Науково-дослідний економічний інститут

Мінекономіки України, завідувач відділу проблем

будівельного комплексу і інвестування

- кандидат економічних наук, доцент Іванова Наталя Юріївна,

Національний Університет "Києво-Могилянська Академія", доцент Департаменту економічних наук

Провідна установа

- Інститут економічного прогнозування НАН України, відділ економічного зростання та структурних змін в економіці (м. Київ)

Захист відбудеться квітня 2000 року о •/£/ годині на засіданні

Спеціалізованої вченої ради Д.26.801.01 по захисту дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук при Науково-дослідному економічному інституті Мінекономіки України та Науково-дослідному інституті соціально-економічних проблем м. Києва за адресою: 252601, м. Київ, бул. Дружби Народів, 28, 5-й поверх, зал засідань.

З дисертацією можна ознайомитись в науковій бібліотеці НДЕІ Мінекономіки України.

Автореферат розісланий березня 2000 року.

Вчений секретар і

Спеціалізованої вченої ради Базилюк А.В.

. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дисертаційної роботи. Процеси ринкових перетворень в економіці будь-якої країни обумовлюють зростаючу потребу в інвестиціях. Особливу роль для економіки перехідного періоду грають прямі зовнішні інвестиції, оскільки вони не тільки компенсують нестачу власних інвестиційних ресурсів, але й стимулюють передачу новітніх технологій, прогресивного досвіду управління та сприяють виходу країни на міжнародні ринки. Досвід країн з перехідною економікою та країн, що розвиваються, підтверджує, що існує тісний прямий зв’язок між економічним зростанням та залученням іноземного капіталу. Так, стрімке зростання економіки ряду країн Центральної та Східної Європи пов’язують саме з цим чинником.

У сучасній економічній теорії розглядається взаємозв’язок між економічним зростанням та залученням капіталу. Багато уваги цій тематиці приділяється в роботах як зарубіжних, так і вітчизняних дослідників. Серед зарубіжних учених, які зробили внесок у дослідження багатьох аспектів перерозподілу та використання міжнародних ресурсів, слід відзначити роботи Г. Марковіця, У. Шарпа, Д.Тобіна, П. Бакслі. М. Кессона та інших. Питання ефективного залучення та використання інвестицій розглядаються також у роботах вітчизняних вчених В.М. Гейця, О.М. Мозгового, А.А. Пересади, А.В. Мертенса, О.В. Кухленка, Н.Ю. Іванової та багатьох інших.

Для України тема залучення прямих іноземних інвестицій є дуже актуальною. Нестача власних інвестиційних ресурсів, енерговитратні технології та застарілі методи організації праці - це ті чинники, які зумовлюють соціально-економічну кризу в країні. Прямі іноземні інвестиції мають всі підстави розглядатись як один з важливих засобів для зупинення кризових явищ та стати поштовхом для зростання як економіки в цілому, так і окремих її секторів. " '

Однією з ключових галузей економіки, від якої залежить функціонування багатьох інших, є електроенергетика, і інвестиції в цю галузь є пріоритетними. Світовий досвід функціонування електроенергетики в країнах з перехідною економікою свідчить, що гарантом піднесення її потенціалу є потужні стратегічні інвестори.

Водночас слід зауважити, що інвестиції є необхідною, але не достатньою умовою для ефективної роботи та розвитку електроенергетичного сектору. Впровадження ринкових важелів регулювання надасть поштовх для постійного вдосконалення системи ведення господарської діяльності. Вирішення цих питань потребує розв’язання значної кількості наукових та прикладних задач, які повинні вирішуватись комплексно в системній єдності на основі сучасних методів державного регулювання, господарського управління та фінансового аналізу. Саме такий комплексний підхід до покращання роботи електроенергетичного сектору України та ефективного використання інвестицій визначив вибір теми дисертаційного дослідження та обумовив його спрямованість.

Зв’язок роботи з науковими розробками, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з договором про виконання науково-дослідницьких робіт між Українським транспортним університетом та Секретаріатом міжвідомчої ради з впровадження програми економічних реформ в Україні в рамках розробки Програми заходів щодо “Плану фінансового оздоровлення електроенергетичного сектору”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №508 від 18 квітня 1998 року.

. Мета та задачі дослідження. Метою даної дисертаційної роботи є поліпшення роботи електроенергетичного сектору України на основі комплексного вирішення питань підвищення результативності інвестування енергопостачальних компаній за рахунок застосування нової процедури приватизації, націленої на залучення стратегічних міжнародних інвесторів; вдосконалення системи регулювання через впровадження ринкових механізмів функціонування електроенергетичних підприємств; оптимізації процесів господарської діяльності і підвищення її кінцевих результатів.

Для досягнення поставленої мети в роботі вирішено такі задачі:

1. Проведено аналіз впливу прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток країни.

2. Проведено дослідження умов, за яких інвестування в електроенергетичний сектор є найбільш сприятливим для його розвитку.

3. Проведено аналіз фінансово-господарської діяльності постачальних компаній електроенергетичного сектору України та визначено їх сучасний стан, перспективи розвитку та можливості інвестування.

4. Розроблено економіко-математичну модель для вдосконалення господарської діяльності енергопостачальних компаній.

5. Розроблено модель оптимізації господарських процесів енергопостачальних компаній та запропоновано методику розрахунку оптимальних значень зміїших величин, які характеризують кінцеві результати діяльності.

6. Визначено механізми покращання функціонування електроенергетичного сектору України та забезпечення результативності його інвестування.

Наукова новизна досліджень і одержаних результатів полягає в наступному:

1. Розроблено концепцію поліпшення роботи електроенергетичного сектору, що базується на поєднанні енергопостачальних підприємств як цільової категорії та механізмів забезпечення результативності інвестування як категорії засобів досягнення мети. Концепція передбачає застосування механізмів підвищення ефективності інвестування на основі впровадження нових процедур приватизації, які дозволяють залучити стратегічних міжнародних інвесторів до підприємств сектору; переорієнтацію системи державного регулювання на демонополізацію ринку та стимулювання конкуренції, створення зацікавленості підприємств в покращанні результатів їх роботи; оптимізацію процесів господарської діяльності енергопідприємств через поновлення виробничо-технічного потенціалу, вдосконалення

структури затрат і впровадження заходів щодо їх скорочення, запровадження підходів до діяльності, зорієнтованої на покращання якості послуг.

2. Запропоновано нову процедуру приватизації, що передбачає: відмінний від діючого порядок проведення продажу пакетів акцій енергокомпаній на відкритих конкурсах, які будуть проходити в два етапи: на першому етапі -вивчення потенційних можливостей учасників, їх кваліфікаційних характеристик, на другому - оцінка фінансових пропозицій. Для підвищення ефективності організаційних заходів на всіх етапах, пропонується залучення до проведення конкурсів незалежних радників - інвестиційних банків, які спеціалізуються на продажу, злиттях та поглинаннях в енергетичній галузі. Кінцевим результатом використання цієї процедури мають стати залучення професійних промислових інвесторів та успішно проведена приватизація, яка крім очевидних переваг для електроенергетики, також явиться каталізатором ефективної приватизації в інших галузях, розвитку фондового ринку, залучення нових промислових та фінансових інвесторів.

3. З урахуванням того, що електроенергетичний сектор є стратегічно важливим для національної та економічної безпеки країни, в роботі запропоновані заходи щодо попередження можливих загроз приходу недобросовісних та недостатньо кваліфікованих інвесторів. Для цього передбачені механізми прекваліфікації, які закладені в процедуру проведення конкурсів з продажу акцій електроенергетичних компаній -відбір через який повинні пройти тільки промислові інвестори з відповідним досвідом роботи на ринку електроенергії та стійким фінансовим становищем. Крім того, при проведенні конкурсів необхідно приділити особливу увагу і питанням економічної концентрації. Враховуючи неоднорідність обленерго за техніко-економічними характеристиками, в дисертації були запропоновані критерії обмеження економічної концентрації, зокрема за сукупністю потужностей, вартістю активів, кількістю споживачів.

4. Розроблено економіко-математичну модель для вдосконалення господарської діяльності енергопостачальних компаній, яка описує умови формування чистого прибутку і дозволяє прогнозувати його значення в залежності від обсягів реалізації електроенергії, затрат та втрат електроенергії в мережах. Застосування даної моделі дозволяє підвищити прозорість господарської діяльності та визначити організаційно-технічні засоби, що забезпечать необхідний рівень прибутковості обленерго в рамках існуючої організаційної системи ринку.

5. Розроблено модель для аналізу та прогнозування чистого прибутку енергопостачальних компаній за окремими видами діяльності: виробництво, транспортування та постачання електроенергії, реалізація якої дозволила підтвердити гіпотезу про збитковість функції постачання для обленерго і, в зв’язку з цим, необхідність її відокремлення. Це буде сприяти демонополізації електроенергетичного ринку, зниженню затрат та підвищенню якості послуг енергокомпаній.

6. Розроблено модель оптимізації процесів господарської діяльності енергопостачальних компаній, яка дозволяє підвищити ефективність прийняття управлінських рішень щодо поточної господарської діяльності та стратегії розвитку електроенергетичних підприємств.

7. Запропоновані умови та етапи реалізації інвестиційної політики.

Позитивні зрушення від інвестування енергопідприємств можна отримати лише після створення мотиваційної системи започаткувати економічних реформи в Україні, націлених на вдосконалення системи державного управління, проведення дерегуляції, поліпшення податкової системи та макроекономічну стабілізацію. Реалізація програми інвестування повинна проходити в два етапи: 3) вдосконалення системи регулювання

електроенергетичного сектору з створенням ринкових умов його функціонування; 2) проведення приватизації та продажу контрольного пакету акцій стратегічним інвесторам. Одночасно з цим повинна проводитись робота з оптимізації господарських процесів на самих підприємствах, а також вживатися заходи щодо підвищення їх науково-методичного забезпечення.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблені в дисертації механізми та моделі вдосконалення господарських процесів електроенергетичних підприємств доведені до рівня обчислювальних і організаційних процедур, які можуть бути прогнозовані та реалізовані як на підприємствах, так і на державному рівні. Матеріали та практичні розробки дослідження можуть бути використані інвесторами, керівниками енергопостачальних компаній, консультаційними організаціями та державними службовцями, які займаються проблемами підвищення ефективності функціонування галузей економіки та забезпечення результативності їх інвестування. Ряд положень дисертаційного дослідження доцільно пропонувати для слухачів програм з державного управління.

Особистий внесок здобувача. Основні дослідження виконані автором особисто. Спільно з співавтором опубліковано монографію “Моделі вдосконалення інвестування постачальних компаній електроенергетичного сектору України”. В публікації у співавторстві авторові належить аналіз стану електроенергетичного сектору України, побудова моделей регресії для аналізу і прогнозування результатів господарської діяльності енергопостачальних компаній та формування концепції підвищення ефективності роботи електроенергетичної галузі.

Апробація результатів дисертації.

Результати досліджень доповідались і отримали позитивну оцінку на:

• засіданнях Секретаріату Міжвідомчої ради з впровадження програми економічних реформ в Україні (1998 - 1999 рр.);

• засіданнях енергетичного клубу Національної комісії з регулювання електроенергетики (1999 р.);

• засіданнях урядової робочої групи з приватизації електроенергетики (1999 р.);

• засіданнях міжнародних семінарів з приватизації в рамках проекту Європейської Спільноти “Сприяння продажу крупних пакетів акцій підприємств України промисловим інвесторам” (Красноперекопськ, 1999 р.; Луцьк, 1999 р.; Харцизьк, 1999 р.);

• наукових конференціях професорсько-викладацького складу Українського транспортного університету (1996 - 1999 рр.);

• міжнародних наукових конференціях "Проектування і автоматизація автомобільних транспортних засобів і колісних машин" (процеси інвестування), "БАКС^ ’96” (Польща, 1996-1998 рр.);

Публікації. За результатами дослідження по темі дисертаційної роботи опубліковано дев'ять друкованих видань, в тому числі монографію та дві статті в наукових фахових виданнях. Вісім статей є одноосібними.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Робота викладена на 157 сторінках машинописного тексту, містить 13 таблиць, 26 рисунків, 39 формул, складається із вступу, трьох розділів, висновків, переліку використаних джерел, що нараховують 168 найменувань, 2 додатків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ Досвід країн з перехідною економікою та країн, що розвиваються, засвідчує, що існує тісний прямий зв'язок між економічним зростанням та залученням капіталу: чим вищі показники залучення капіталу, тим стабільніші економічне зростання та інтеграція країни до міжнародної економічної спільноти. Існує декілька головних причин, які зумовлюють залучення іноземного капіталу:

1. Іноземні інвестиції компенсують нестачу власних інвестиційних ресурсів країни.

2. Іноземні інвестиції означають не тільки залучення коштів, але й передачу технологій, навичок управління та вихід на міжнародні ринки.

3. Вкладені інвестиції стимулюють додаткові податкові надходження.

4. Іноземні інвестиції покривають дефіцит торговельного балансу в ситуації, коли імпорт товарів і послуг перевищує експорт.

Приймаючи рішення про інвестування, інвестори цікавляться не тільки станом та перспективами розвитку самого підприємства-об'єкта інвестування, але й загальним економічним та політичним кліматом в країні, умовами функціонування та системою державного реіулювання діяльності галузі економіки, до якої належить підприємство, тобто середовище, в якому реалізується інвестиційний проект. Тому важливим етапом підготовки інвестиційного проекту є передінвестиційне дослідження, результати якого повинні давати інформацію про стан фінансово-господарської діяльності на підприємстві, дозволяти його прогнозувати, а також визначати джерела фінансування інвестицій та критерії оцінки їх ефективності.

В дисертаційній роботі автором розглянуті та систематизовані стратегії фінансування інвестиційних проектів в залежності від характеру формування інвестиційного капіталу: 5/ - фінансування інвестиційних проектів за рахунок

власного капіталу; $2 - фінансування інвестиційних проектів за рахунок залученого капіталу, та уточнені їх модифікації. Серед критеріїв оцінки ефективності інвестицій визначені чистий приведений доход, внутрішня норма прибутку, термін окупності, рентабельність, а також запропоновано інтегральний критерій для оцінки інвестиційного процесу в комплексі з урахуванням окремих його компонентів. Розраховані значення критеріїв оцінки ефективності дають уяву про фінансовий потенціал інвестиційного проекту та служать інформаційною базою для розробки механізмів вдосконалення інвестиційних процесів.

При розробці інвестиційної політики у певній галузі, необхідно врахувати соціально-економічний ефект, якого можливо досягти завдяки залученню інвестицій. Досвіт багатьох країн засвідчує, що першочергові інвестиції потрібні в ті галузі економіки, від стабільної роботи яких залежить функціонування та розвиток інших. Особливо важливими для економічного зростання країни є інвестиції в електроенергетику. Це випливає з стратегічної позиції електроенергетики в економіці будь-якої країни та її значного впливу на економічну та національну безпеку. Крім того енергетична складова в структурі затрат виробничих підприємств є досить високою, тому зміни в ній значною мірою впливають на конкурентоспроможність підприємств.

Залучення до електроенергетичних об’єктів стратегічних інвесторів, тобто тих інвесторів, які вносять прямі інвестиції з метою здійснення оперативного управління, буде мати позитивний соціально-економічний ефект завдяки не тільки отриманню грошових коштів, але й залученню сучасних технологій, застосуванню високої організації праці та ефективних методів управління. Приватизація ж є тим механізмом, за допомогою якого можна реалізувати плани щодо інвестицій. Саме таким чином, з кінця 80-х років в ході реалізації програми приватизації в таких країнах, як Великобританія, Аргентина, Угорщина, були залучені необхідні ресурси на модернізацію та покращання роботи енергетичного сектору.

Проведені автором дослідження виявили важливість організаційної структури та системи регулювання електроенергетичного ринку для залучення стратегічних інвесторів. Серед факторів, які впливають на рішення інвесторів щодо вкладання коштів в електроенергетику тієї чи іншої країни, чільне місце займають система регулювання, політика уряду щодо лібералізації ринку, умови доступу до електроенергетичної мережі, можливість участі в управлінні компанією. Аналіз функціонування електроенергетичного сектору в окремих країнах виявив, що найбільшого успіху в залученні інвестицій досягай ті країни, які запровадили та підтримують політику, зорієнтовану на розвиток конкуренції, встановлення чітких та прозорих процедур регулювання, рівний доступ до електроенергетичної мережі для всіх учасників ринку, а також провели приватизацію з продажем контрольного пакету акцій підприємств.

Розглянуті в дисертації основні характеристики інвестиційного клімату в Україні, виявили, що на сьогодні в Україні спостерігається найменший обсяг

інвестидій на душу населення, ніж в будь-якій іншій східноєвропейській країні у період трансформації. Так, в Україні на душу населення припадає лише 53 долари США, в той час як в Угорщині - 1667 доларів СІЛА, Естонії -670 доларів США, Польщі - 328 доларів СІЛА, Киргизтані - 65 доларів США.

На жаль, ситуація з залученням інвестицій до електроенергетичного сектору не відрізняється від загальної інвестиційної ситуації в країні. Причин для того багато, і не останнє місце в них займають умови функціонування енергетичних підприємств та недієспроможність існуючої моделі енергоринку.

Процеси структурних реформ в електроенергетичному секторі України були започатковані завдяки організації оптового ринку електроенергії, який формувався на зразок великобританської моделі. Модель оптового ринку добре зарекомендувала себе в Великобританії, але не привела до бажаного результату в Україні. В українському варіанті енергоринку умови для конкуренції були встановлені лише формально. Це призвело до того, що не зважаючи на прогресивну модель організації електроенергетичного ринку, його роботу на сьогодні можна охарактеризувати як неефективну. Проблеми проявляються у високому рівні несплати за спожиту електроенергію, неможливості на практиці застосувати санкції проти неплатників, втратах електроенергії в мережах, значному обсязі бартерних операцій, в наслідок браку обігових коштів на підприємствах, та у майже повній відсутності ринкових механізмів ціноутворення. Так, за наведеними в таблиці 1 даними, більшість енергопостачальних компаній в 1997 році мали збитки, домінуючий обсяг продажу електроенергії здійснювався на бартерних умовах чи взагалі не сплачувався, через це частка сплати грошовими коштами складала в середньому 20%, а в деяких регіонах - навіть 6%. Спостерігався значний обсяг фактичних втрат електроенергії в мережах. Основні фонди електроенергетичних компаній зношені більш, ніж на 50% і поновлення виробничих потужностей на сьогодні майже не відбувається.

В 1998 році обленерго, намагаючись зменшити збитки, почали менше реалізовувати електроенергії. Так, у порівнянні з 1997 роком, в 1998 році обленерго знизили обсяг реалізації, відповідно зменшились затрати та втрати електроенергії в мережах. Така ситуація свідчить тільки про загострення проблем і означає, що енергопостачання за існуючих умов є збитковою діяльністю. Незадовільний фінансово-господарський стан енергопостачальних компаній негативно відображається і на споживачах -збільшуються несанкціоновані відключення електроенергії, тарифи для побутових споживачів вищі за можливі.

Система функціонування енергоринку, яка довела свою життєздатність в інших країнах та допомогла б Україні вирішити наявні проблеми базується на певних принципах, серед них головними є створення конкуренції в сферах генерації та постачання електроенергії та державний контроль за діяльністю у сфері монополії з транспортування (забезпечення вільного доступу до електроенергетичної мережі). Інші принципи, такі як дотримання учасниками

ринку договірних умов, необхідність оплати послуг, наявність юридичних прав щодо погашення заборгованості серед учасників ринку, вважаються природними для ринкової економіки та обов'язковими для виконання. Без дотримання цих принципів ніяка система ринку нормально функціонувати не буде. Для України проблема підвищення ефективності роботи електроенергетичної галузі є дуже актуальною. Ефективність використання електроенергії є суттєвим фактором конкурентоспроможності українських підприємств на міжнародних ринках. Це також є питанням національної та економічної безпеки України, якій не вистачає власних енергетичних ресурсів та господарство якої водночас є найбільш енергоємним в Європі. Таке обґрунтування засвідчує пріоритетність залучення інвестицій саме до цього сектору.

Для розробки механізмів підвищення результативності інвестування та оцінки і прогнозування результатів господарської діяльності енергопостачальних компаній автором було запропоновано економіко-математичну модель. Головним показником, що характеризує результати господарювання, є чистий прибуток. Тому побудова моделі передбачала постановку та розв'язання у реальному масштабі часу комплексу задач з урахуванням факторів, які впливають на чистий прибуток. Модель базується на побудові регресій для чистого прибутку обленерго на основі статистичних даних щодо їх фінансово-господарської діяльності за 1997 та 1998 роки. Серед показників впливу в процесі досліджень були виявлені - втрати електроенергії в мережах, обсяг продажу продукції та затрати компаній. Проведений аналіз регресії дозволив визначити такі рівняння:

Чистий прибуток=3,2~0,71 *3атрати-14,75*Втрати+

+0,73 * Обсяг реалізації (1)

Затрати = 13,21 + 0,045*Товарний відпуск (2)

Втрати =-17,4 — 4,9*Довжина ліній + 0,23*3нос (3)

Обсяг реалізації = -292,61 + 1,28*ОФ + 694,06*Промислові споживачі (4)

де Чистий пуибуток (ї) - чистий прибуток енергопостачальних компаній, млн. доларів США;

Затрати (її) - затрати на реалізацію, віднесені на собівартість електроенергії, млн. доларів США;

Втрати (У2) - втрати електроенергії в мережах, млн. доларів США; '

Обсяг реалізації (Уз) - обсяг реалізованої електроенергії, млн. доларів США; Товарний відпуск - реалізована електроенергія, млн. кВт-г;

Знос - знос основних фондів, млн. доларів США;

Довжина ліній - довжина ліній електропередачі, км;

ОФ - вартість основних фондів постачальних компаній, млн. доларів США; Промислові споживачі - частка промислових підприємств в структурі споживачів, %.

Таблиця 1

Показники фінансово-господарської діяльності обленерго за 1998 рік

Назва компанії Доходи від реалізації Сплата грошовими коштами Структура споживачів Пільгові споживачі Затрати на реалізацію Чистий прибуток Основні фонди Довжина ліній елеісгропередачі Втрати а мережах Відпуск в мережу Амортиза ція

Пром. Сільсько- господар Кому- нальні Інші

млн. дол. частка Частка частка млн. дол. млн. дол. млн. дол. км частка млн. кВт-год млн. дол.

Черкасиобленерго 88,80 0,24 0,47 0,15 0,23 0,12 0,22 88,75 -1,59 114,23 36156,00 0,18 2495,00 82,13

Черні гівобленерго 80,05 ОДІ 0,36 0,16 0,26 0,19 0,42 30,21 0,27 103,21 16962,00 0,13 2080,00 99,65

Чернівціобленерго 29,52 0,29 0,27 0,09 0,48 0,15 0,15 76,84 0,14 35,71 39518,00 0,28 882,00 46,16

Дніпрообленерго 539,90 0,05 0,64 0,05 0,10 0,09 0,37 540,35 5,73 5,17 58137,00 0,05 13483,00 1994,93

Донецькобленерго 655,59 0,06 0,73 0,04 0,08 0,14 0,21 675,84 -10,37 276,84 66772,00 0,13 17981,00 204,09

Харківобленерго 200,73 0,13 0,36 0,10 0,23 0,28 0,30 206,87 -20,62 103,74 46619,00 0,21 4834,00 107,38

Херсонобленерго 84,59 0,13 0,26 0,31 0,33 0,18 0,25 86,15 -1,12 59,90 31*26,00 0,28 2026,00 82,91

Хмельницькобленерго 63,87 0,18 0,29 0,17 0,28 0,23 0,54 59,44 4,28 63,54 34863,00 0,15 1702,00 648,66

Кіровоградобленерго 78,26 0,16 0,33 0,12 0,27 0,24 0,39 79,43 0,84 82,68 33117,00 0,08 2344,00 879,65

Крименерго 149,04 0,18 0,27 0,18 0,28 0.29 0,28 155,02 -2,70 149,56 32177,00 0,27 3644,00 1206,88

Київенерго 361,93 0,53 0,36 0,00 0,40 0,22 0,25 302,30 56,58 356,36 1540,00 0,07 5004,00 2366,39

Київобленерго 102,13 0,36 0,42 0,17 0,27 0,19 0,34 97,66 5,09 103,29 45990,00 0,10 2861,00 86,90

Луганськобленерго 273,50 0,06 0,75 0,04 0,11 0,09 0,29 281,99 7,54 116,56 48743,00 0,14 7842,00 122,10

Львівобленерго 115,60 0,17 0,47 0,04 0,19 0,35 0,16 114,31 3,55 125,49 36232,00 0,26 2624,00 122,17

Миколаївобленерго 87,55 0,21 0,30 0,15 0,20 0,32 0,41 90,59 -0,60 75,95 31017,00 0,28 1914,00 74,46

Одесаобленерго 180,60 0,27 0,38 0,11 0,35 0,28 0,27 190,93 -9,59 285,54 44860,00 0,34 3643,00 1024,53

Полтаваобленерго 144,25 0,24 0,47 0,13 0,23 0,11 0,38 137,02 7,74 123,35 47463,00 0,15 2914,00 1196,64

Прикарпаттяобленерго 60,89 0,19 0,59 0,06 0,22 0,17 0,12 59,38 3,47 59,39 24587.00 0,24 1286,00 556,13

Рінеобленерго 55,68 0,30 0,45 0,11 0,24 0,26 0,32 55,37 1,42 53,50 25598,00 0,16 1403,00 479,30

Севастопільобленерго 56,35 0,18 0,32 0,02 0,27 0,40 0,35 29,88 0,35 26,35 1245,00 0,23 620,00 148,72

Сумиобленерго 29,10 0,25 0,42 0,14 0,23 0,19 0,34 69,92 1,14 96,88 34035,00 0,15 1669,00 60,71

Вінниця обленерго 74,99 0,16 0,27 0,17 0,36 0,22 0,39 74,78 1,45 83,96 23970,00 0,25 1748,00 82,24

Волиньобленерго 33,83 0,30 0,39 0,13 0,27 0,31 0,28 33,78 1,51 40,85 46871,00 0,17 835,00 37,54

Тернопільобленерго 40,12 0,32 0,30 0,12 0,30 0,25 0,10 40,41 -0,16 38,91 24413,00 0,26 1171,00 445,49

Захарпаттяобленерго 52,74 0,29 0,28 0,06 0,33 0,28 0,10 45,41 5,62 76,52 16528,00 0,42 1009,00 51,29

Запоріжжяобленерго 248,26 0,06 0,59 0,09 0,18 0,12 0,35 257,38 2,31 130,21 39368,00 0,08 6414,00 127,24

Житомиробленерго 58,58 0,20 0,37 0,18 0,29 0,15 0,40 50,15 5,29 68,30 36669,00 0,17 1738,00 65,05

Регресійні моделі були застосовані в якості математичного інструменту для аналізу та прогнозування господарської діяльності енергопостачальних компаній і тому вимагали викладення економічного змісту та інтерпретації отриманих результатів. Найбільш корисною стороною проведеного регресійного аналізу стало виявлення середніх тенденцій в існуючій системі функціонування обленерго та можливість їх використання для визначення прогнозних показників, якщо фактори, які використовувались для аналізу залишатимуться незмінними. Модель чистого прибутку є ключовою, оскільки вона описує ті фактори, що безпосередньо впливають на чистий прибуток, який є індикатором ефективності роботи підприємства вцілому.

Для більш детального аналізу результатів господарювання обленерго, автором проведено дослідження прибутковості окремих видів діяльності: виробництва, транспортування та постачання електроенергії. За отриманими результатами маємо таке рівняння:

Чистий прибуток=5,72 + 2,03*Виробництво + 2,73*Транспортуеання --2,11 *Постачатія (5)

де Чистий прибуток - чистий прибуток обленерго, млн. доларів СІЛА; Виробництво - доходи від виробництва електроенергії, млн. доларів СІЛА; Транспортування - доходи від транспортування електроенергії, млн. доларів СІЛА;

Постачання - доходи від постачання електроенергії, млн. доларів СІЛА.

На базі розроблених регресійних моделей автором запропоновано методику розрахунку оптимальних значень показників господарської діяльності, для яких були визначені розподіл та ймовірність їх досягнення. Отримані оптимальні значення показників є основою для прийняття управлінських рішень щодо вдосконалення господарських процесів. Рівняння оптимального управління мають вигляд:

Уі=СіГ + С2^ + С3^ + С4^ + С5;

У2=Сб? + С7^ + С8^ + С9^ + Сю; (6)

Г3=С11?+№С13^+СіЛ + С15 •

де Сі, С2,.... Сц- коефіцієнти, які визначені в результаті розв’язання задачі

оптимального управління;

У,...,У3 - задані значення змінних рівняння оптимального управління.

Схема управління процесами вдосконалення господарської діяльності наведена на рис. 1.

Третій розділ присвячений концепції забезпечення результативності інвестування обленерго та механізмам її впровадження (див. рис. 2). В ході дослідження автором було визначено напрямки інвестиційної політики в електроенергетичному секторі Україні та етапи її реалізації.

Рис. 1. Структурна схема вдосконалення господарських процесів

Зокрема відмічалося, що інвестиційна політика повинна просуватися в трьох напрямках: 1) проведення передінвестиційного дослідження для визначення можливостей інвестування; 2) вдосконалення функціонування енергокомпаній як об’єктів інвестування; 3) науково-методичне забезпечення процесів інвестування та формування механізмів наукового моніторингу їх виконання. Етапи реалізації мають розподілятись на: перший — приватизація контрольного пакету акцій та передача пакету акцій, закріпленого за державою в управління інвестору; другий - запровадження організаційно-правових засад функціонування електроенергетичного ринку з урахуванням зміни прав власності. При чому на обох етапах вживаються заходи щодо оптимізації господарської діяльності на самих підприємствах.

Мета: Забезпечення стабільної роботи

електроенергетичного сектору, яка б сприяла розвитку країни

Умови реалізації:

• Політична воля

• Мотивація в проведенні реформ

• керівництва країни

• Розуміння з боку виробничих об’єднань

• Підтримка громадськості

ЕТАПИ РЕАЛІЗАЦІЇ:

ЯМ

-І-й-етап: 2-й-е-таш

вдосконалення приватизація

системи контрольного

регулювання пакету

енергоринку акцій

— - ->Ч-

ПЩВИЩЕННЯКФЕКТИВНОСТІФУНКЦІОІЇУВАІГНЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИЧНОГО СЕКТОРУУКРАІНЯ ЗАРАХУНОККОМШІЕКСНОГО ВИРІШЕННЯ ПИТАНЬ .,

ПРИВАТЮАЦІЇ. ВДОСКОНАЛЕННЯ РЕГУЛЮВАПНЯРИНКУ З ПЕРЕйиаГГАЦІСЮ НА , СТИМУЛЮВА —! --------- --- ----------'.........................

Принципи:

' Цілеспрямованість

• Реалізація

* Можливість моделювання 1 Комплексність _____

Завдання:

• Формування ефективної системи енергопостачання

• Встановлення платіжної дисципліни

• Налагодження системи стосунків з споживачами

• Залучення коштів

• Переоріентація тарифної системи на стимулювання розвитку

■ Прозорість господарських операцій

Напрямки:

• Передінвестиційне дослідження

• Вдосконалення

функціонування

енергокомпанШ

• Науково-методичне забезпечення

Приватизація:

• Залучення стратегічних інвесторів

* Продаж контрольного пакету акцій

* Прозорі процедури приватизації

• Чітко визначені

обов’язки інвестори і держави

1 Вдосконалення правових та

процедурних аспектів приватизації

3-й етап: оптимізація господарської діяльності

Зиск:

• Якість послуг та перспектива зниження цін

• Надходження до бюджету від приватизації

• Усунення дотацій та субсидій

• Податкові надходження

Встановлення ринкових принципів регулювання енеогопинку:

• Демонополізація

• Стимулювання конкуренції

• Прозорість прийняття

рішень

• Ліквідація взаємозаліків та заборгованості

• Рівні стартові умови

• Скасування пільг за професійною ознакою

• Встановлення адресних

дотацій для

малозабезпечених

• Підвищення виконавчої

дисципліни

• Встановлення

відповідальності за

порушення правил

конкурентного ринку

Вдосконалення

господарської

діяльності

підприємств:

• Розробка стратегії розвитку

• Адаптація

організаційної структури до

ринкових умов

• Переведення системи обліку затрат на міжнародні стандарти

9 Здійснення фінансового планування, управління фінансовими активами та

грошовими потоками

• Оптимізація виробничих процесів

Рис. 2. Структурна схема концепції забезпечення результативності інвестування енергопостачапьних компаній

Механізмами забезпечення результативності інвестування енергопостачальних компаній виступають: приватизація з залученням стратегічних інвесторів; встановлення ринкових принципів регулювання електроенергетичного ринку; вдосконалення господарської діяльності.

Дослідження показали, що здійснення приватизації необхідно проводити на таких засадах:

• залучення стратегічних інвесторів, які мають міжнародний досвід управління об’єктами електроенергетики;

• використання прозорих та зрозумілих процедур приватизації, зокрема залучення радників під час підготовки та проведення приватизації;

• чітко визначені взаємні обов’язки держави та інвестора;

• продаж пакету акцій стратегічним інвесторам, який забезпечує контроль за управліннями та господарською діяльністю;

Інвестиції в електроенергетику дадуть позитивний соціально-економічний ефект у випадку встановлення ринкових принципів регулювання енергоринку, основою для яких мають бути:

• демонополізація електроенергетичного ринку за рахунок застосування антимонопольного законодавства;

• стимулювання конкуренції в сфері постачання електроенергії через створення рівних умов для суб’єктів господарювання; застосування ринкових принципів ціноутворення; встановлення юридичної відповідальності органів державної влади і суб’єктів господарювання за порушення правил конкурентного ринку. Крім того, повинно відбутися скасування пільг в сплаті за спожиту електроенергію за професійною ознакою та переорієнтація пільг малозабезпеченим категоріям споживачів на адресні дотації;

• жорстке державне регулювання монополії в сфері транспортування електроенергії за рахунок встановлення граничного рівня ціни транспортування та граничної норми прибутку енергопостачальних компаній. Дотримання цих нормативів має підтверджуватись незалежною аудиторською оцінкою;

• прозорість регуляторних рішень за рахунок чітких та зрозумілих процедур їх прийняття. Виконання цих рішень є обов’язковим для всіх суб’єктів енергоринку, кого вони стосуються.

Поряд з зовнішніми заходами, націленими на підвищення ефективності функціонування енергосектору, на самих підприємствах повинна проводитись робота щодо оптимізації господарських процесів, пошуку внутрішніх джерел зростання, пристосування до ринкових умов. Механізми реалізації таких перетворень включають:

• розробку стратегічного плану розвитку підприємства, зокрема визначення місця підприємства на ринку та розробка заходів щодо його збільшення;

• адаптація організаційної структури енергопідприємств до ринкових умов функціонування: створення сучасних відділів маркетингу та продажу, ефективного фінансового відділу, підрозділу роботи з персоналом та роботи з

клієнтами. Така структура повинна забезпечувати можливість вирішення поставлених перед підприємством задач;

• впровадження системи обліку затрат у відповідності до міжнародних стандартів. Наявність чіткої уяви про затрати на кожній стадії виробничого процесу дозволить чітко відслідковувати реальні затрати за видами діяльності та приймати управлінські рішення, що базуються на глибокому аналізі всіх аспектів фінансової діяльності підприємства та спрямовані на максимізацію прибутків;

• здійснення фінансового планування, управління фінансовими активами та управління грошовими потоками;

• оптимізація виробничих процесів.

ВИСНОВКИ

1. Значний рівень інвестиційної активності в країні сприяє її економічному розвитку. Пріоритетним об’єктом інвестування повинен виступати електроенергетичний сектор: його ефективне функціонування позитивно впливає на розвиток інших секторів економіки.

2. Метою інвестування електроенергетичного сектору є забезпечення стабільної та ефективної його роботи. Залучення до енергопідприємств міжнародних стратегічних інвесторів допоможе акумулювати необхідні кошти, отримати сучасні технології, прогресивні методи управління та роботи.

3. Для забезпечення результативності інвестування постачальних компаній електроенергетичного сектору, необхідно застосування комплексного підходу до проведення приватизації, реформування системи регулювання та оптимізації господарських процесів. При чому зазначені питання повинні реалізовуватись паралельно в системній єдності, з врахуванням їх взаємного впливу.

4. Оцінити та спрогнозувати результати господарської діяльності енергопостачальних компаній можна за допомогою використання економіко-математичної моделі, яка визначає вплив факторів на чистий прибуток компаній, серед яких обсяг реалізації електроенергії, втрати електроенергії в мережах, затрати енергокомпаній. Реалізація моделі підтверджує гіпотезу про те, що за існуючих умов регулювання енергоринку, функція енергопостачання є збитковою для обленерго, а транспортування електроенергії та виробництво теплоенергії приносять прибутки.

5. Розраховані значення змінних величин рівняння оптимального керування є інформаційною основою для прийняття управлінських рішень щодо вдосконалення господарських процесів на енергопідприємствах. Постановка та вирішення нових оптимізаційних задач, на всіх стадіях виробничого циклу дозволяє системно оцінити ефективність роботи підприємства та прийняти на цій основі інвестиційні рішення.

6. Реалізація комплексної інвестиційної програми в електроенергетичному секторі можлива за умови наявності мотивації та політичної волі у

впровадженні реформ, підтримки громадськості та розуміння з боку виробничих об’єднань. Механізмами забезпечення результативності інвестування виступають прозора з чітко визначеними обов’язками інвесторів та держави приватизація; демонополізація електроенергетичного ринку та застосування ринкових принципів ведення господарської діяльності; адаптація організаційно-управлінської та фінансової системи діяльності підприємств до ринкових умов господарювання; оптимізація виробничих процесів.

7. Етапи реалізації інвестиційної програми передбачають послідовне вдосконалення системи регулювання та проведення приватизації енергопостачальних компаній, а також оптимізацію господарських процесів на підприємствах протягом обох етапі. Такий підхід дасть значний зиск як для самих компаній - підвищення якості послуг та перспектива зниження цін на електроенергію, так і для держави - надходження до бюджету від приватизації, усунення необгрунтованих дотацій та субсидій, додаткові податкові надходження.

ПУБЛІКАЦІЇ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Карандакова І.Г., Левковець П.Р. Моделі вдосконалення інвестування постачальних компаній електроенергетичного сектору України”. - К.:УТУ, -1999.-147 с.

2. Карандакова І.Г. Проблеми приватизації електроенергетичного сектору України. - Економіка, Фінанси, Право, - 1999. - №12 - С. 18-21.

3. Карандакова І.Г. Заходи щодо реструктуризації електроенергетичного сектору. - Економіка, Фінанси, Право, - 1999. -№8 - С. 9-12.

4. Карандакова И.Г. Иностранные инвестиции в транспортные предприятия Украины. - Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Збірник наукових праць. -Випуск 4. - К.: УТУ, ТАУ, - 1997. - С. 78-81.

5. Карандакова И.Г. Основные аспекты правового регулирования фондового рынка. - Системні методи керування, технологія та організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Збірник наукових праць. - Випуск 4. - К.: УТУ, ТАУ, - 1997. - С. 74-77.

6. Карандакова И.Г. Разработка критериев для экономической оценки эффективности инвестиций. - Матеріали VII міжнародної наукової конференції “Оптимізація автомобілів та процесів їх використання”, “БАКО>Г 98” (Польща), - 1998. - С. 241 -244.

7. Карандакова И.Г. Состояние и перспективы развития межбанковских расчетов. - Матеріали міжнародної науково-технічної конференції “Проблеми автомобільного транспорту на сучасному етапі”. - К.: УТУ, -1996.-С. 53-56.

8. Карандакова І.Г. Основні задачі забезпечення якості та ефективності інвестиційної діяльності. - Системні методи керування, технологія та

організація виробництва, ремонту і експлуатації автомобілів: Збірник наукових праць. - Випуск 5.- К.: УТУ, ТАУ, - 1998. - С. 77-82.

9. Карандакова І.Г. Щодо обліку розмірностей коефіцієнтів регресійних рівнянь. - Вісник Транспортної академії України та Українського транспортного університету. - Випуск 2. - К.: ТАУ, УТУ, - 1998. - С. 145-148

АНОТАЦІЇ

Карандакова І.Г. Концепція та механізми забезпечення результативності інвестування (на прикладі постачальних компаній електроенергетичного сектору України). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 - “Організація управління, планування та

регулювання економікою”. - Науково-дослідний економічний інститут Мінекономіки України. - Київ, 2000.

В дисертації досліджені закономірності впливу прямих іноземних інвестицій на економічне зростання країн з перехідною економікою та умови, за яких інвестування в електроенергетичний сектор є найбільш сприятливим для його розвитку, а саме: досліджені механізми вдосконалення системи державного регулювання електроенергетичного ринку, оптимізації господарських процесів на енергопідприємствах та впровадження нових процедур приватизації, націлених на залучення міжнародних стратегічних інвесторів; розроблено економіко-математичну модель для вдосконалення фінансово-господарської діяльності енергопостачальних компаній; розроблено модель оптимізації господарських процесів компаній та запропоновано методику розрахунку оптимальних значень змінних величин, які характеризують кінцеві результати діяльності; запропоновано шляхи покращання функціонування електроенергетичного сектору України.

Ключові слова: прямі іноземні інвестиції, результативність інвестування, енергопостачальні компанії, система регулювання, приватизації, оптимізація господарської діяльності.

Карандакова И.Г. Концепция обеспечения результативности инвестиционной деятельности (на примере поставляющих компаний электроэнергетического сектора Украины). - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.02.03 - «Организация управления, планирования и регулирования экономикой». - Научно-исследовательский экономический институт Министерства экономики Украины. - Киев, 2000.

В диссертации исследованы закономерности влияния прямых иностранных инвестиций на экономический рост стран с переходной экономикой, а также условия, при которых инвестирование электроэнергетического сектора является наиболее благоприятным для его развития. Исследования, в частности, включали: определение механизмов

усовершенствования системы государственного регулирования электроэнергетического рынка; оптимизацию хозяйственных процессов на электроэнергетических предприятиях; внедрение новых процедур приватизации, направленных на привлечение международных стратегических инвесторов. В результате проделанной работы была разработана экономико-математическая модель для усовершенствования финансово-хозяйственной деятельности энергопоставляющих компаний; разработана модель оптимизации хозяйственных процессов и предложена методика расчета оптимальных значений переменных величин, которые характеризуют конечные результаты их деятельности.

В работе констатируется, что экономический рост стран обусловлен эффективным использованием инвестиционных ресурсов, в первую очередь нацеленных на вложение в объекты экономического роста, такие как электроэнергетический сектор. Причиной тому является исключительно важная роль электроэнергетики для национальной и экономической безопасности страны и наличие энергетической составляющей в структуре затрат других отраслей экономики.

Проблема обеспечения эффективной работы электроэнергетического сектора может быть решена при помощи реализации комплексной инвестиционной политики. Рассматривать программу инвестирования электроэнергетики необходимо с учетом взаимного влияния изменений прав собственности, системы государственного регулирования и финансовохозяйственной деятельности предприятия. Эффективность использования инвестиционных ресурсов напрямую зависит от созданной в системе государственного регулирования электроэнергетического рынка совокупности стимулов для повышения качества предоставляемых услуг. В работе делается вывод, что система государственного регулирования должна быть сориентирована на демонополизацию рынка и стимулирование конкуренции. При наличии такой системы приватизация электроэнергетических компаний является необходимым условием создания конкурентного рынка и предпосылкой для оптимизации хозяйственных процессов на самих предприятиях.

Процессы оптимизации хозяйственной деятельности сводятся к адаптации существующей организационно-управленческой структуры к новым рыночным условиям хозяйствования и формированию стратегии развития предприятия на основе анализа рынка и существующих у предприятия возможностей.

В работе предлагается подход к формированию инвестиционной политики в электроэнергетическом секторе, нацеленный на обеспечение стабильной работы всех его субъектов. Такой подход заключается в системном единстве процессов приватизации, либерализации государственного регулирования и оптимизации хозяйственной деятельности объектов электроэнергетического сектора, который при его успешной

реализадии даст высокие конечные результаты инвестиционной деятельности.

Ключевые слова: прямые иностранные инвестиции, результативность инвестирования, энергопоставляющие компании, система регулирования, приватизация, оптимизация хозяйственной деятельности.

Irina G. Karandakova. Concept and Mechanisms of Investment Effectiveness (on the example of electricity distribution companies of Ukraine). - Manuscript.

Dissertation for the degree of the Candidate of Economic Science on speciality 08.02.03 - “Organization of management, planning and regulation of economy”. -Research Economic Institute, Ministry of Economy of Ukraine. - Kyiv, 2000.

The dissertation considers effects of the direct foreign investment on economic growth of a country in transition and conditions under investing into the electricity sector are the most favorable for its development. The author studies mechanisms for improving state regulation of the electricity market, optimization business processes on the electricity enterprises and implementation of the new procedures aimed at attracting strategic investors. The statistical models for improving financial activity of the electricity companies and optimizing business process have been developed. Methodology for calculating optimized values of variables, which characterize results of companies’ activity, has been suggested. The ways to improve Ukraine’s electricity market functioning have been discussed.

Key words: foreign direct investment, investment effectiveness, electricity distribution companies, system of regulation, privatization, and business process optimization.