Макроэкономический анализ воспроизведения производственного потенциала в условиях рыночных отношений тема диссертации по экономике, полный текст автореферата
- Ученая степень
- кандидата экономических наук
- Автор
- Фарион, Михайлина Михайловна
- Место защиты
- Киев
- Год
- 1994
- Шифр ВАК РФ
- 08.00.01
Автореферат диссертации по теме "Макроэкономический анализ воспроизведения производственного потенциала в условиях рыночных отношений"
М1Н1СТЕРСТВО ОСВ1ТИ УКРА1НИ
КИ1ВСВ^ ДЩЩАВНШ ЕКОНОМ1ЧНИЙ УНИВЕРСИТЕТ
/
л , * На правах рукопис/
'//>'V
¿п /
Фар/он Михайлина Михайл1вна
МАКРОЕКОНОМ1ЧНИЙ АНАЛ13 В1ДТВОРЕННЯ ВИРОБНИЧОГО ПОТЕНЦ1АЛУ В УМОВАХ РИНКОВИХ В1ДНОСИН
Спец/альн/сть 08.00.01 — пол/тична еконолия
АВТОРЕФЕРАТ на здобуття наукового ступеня кандидата еконо/и/чних наук
КИГВ — 1994
Актуальней, ! ступ!нь розробленост! теми. Зм!цнення державно?- незалежност! Укра!ни, вх!д П народного господарства в систему реальних ринкових в!дносин створюють як!сно нову ситу-ац!о в економ!ц!. При дьому, з одного боку, р!зко зростав роль методолог!чних п!дход!в 1 теоретичного анал!зу макроеконом!ч-них показник!в та економ!чних категор!й, як! в!добрагають за-гальний стан народного господарства, основн! floro пропордН й тенденцН ррзвитку. 3 !лшого - побудован! на ц!й основ! стати-стичв1 дан! /показники/, до характеризуют. потенц!ал ,в!дтворен-вя економ!чних процес!в у кра'/н!, мозуть справим значний валив на вироблення вс!е! шкроеконом!чно! пол i тики як на найближчий час, так i у перспектив!.
7 звиязку~з ним визначення правильно? теоретично! трактовки зм1сту виробничого потенц!алу як економ!чно? категорИ й уза-гальнгочого показника, а таког обгрунтування методики його до-стов!рного статистичного обчислення назвав нин! особливо! актуальности Це зумовлено дш1нуючоо функцию виробничого по-тенц!алу в прочес! розширеного в!дтворення t особливо на переломному етап! соц!ально-економ!чного розвитку, в який вступила ч Укра1на.
Разом з тим, сутн!сть проблем подягаз в тому, що Icnyo-чий р!вень, динам!ка виробничого потенп!алу та його складових визначавть лише мояливост! економ!чного зростання, як! мозуть не використовуватись 1 з часом втрачати свою здатн!сть позитивно впливати на дей продес. Для Украина нин! зиттзао важливе значения мае те, щоб потени!йн! мозашвост! економ!чного розвлтку не заляшияись незатребувагшш ! виробнич! фактори економ!таого • зростання реально сприяли перетворенлю 'хзаьо 1 потанц!йно1 енер-ríi на енерг!о руху економ!ка.
Ось чому концептуально ми вюсодгдш в дисертацП з того, до виробиичий потенц!ал стае рушШюю силою лише в процес! в!дтво-рення, д!я об"ектшших закон1в якого дас мо2ашв!сть залучити в кругооборот як наявн! ресурси, так 1.т1, що створкзються в процес! руху економ!ки. Досл!д:?ешш цих питань особливо необ-х1дне на фон! стану оправ в.економ!ц|, що суттсво пог!рщуеться.
Перех1д до модел! ршосовоТ економ1ки серед безл1ч1 проблем висував эавдаши формування мехш1!зму в!дтворення як1сно нового виробничого потенц!алу. А це, в!дпов1дно, вимагае 1 б1лыя ч!ткого наукового обгрунтування Кого мезк, а найголовн1ше - ана-л!эу зм!н в Аого ссц!ально-економ!чн!й природ!.
Вироблення ч!ткого, кауково обгрунтованого визначеиня ка-тегорН "виробиичий потенц!ал" е неодмЬшою умовою його науко-бо! класиф1кац!У, орган!зац!Т систематичного обл!ку та оц!нки. Без використання достов!рних розрахунк!в виробничого п отошла-лу як узагальнюючого показника, так I окремих його елеглёнт!в,. наша кра!ца не! эмовд рац!онально, ефектквно сп1вроб!тничати 1 . на зовн!шньоеконом!чному р!вн!, у тог.у числ! з багатьш м!зкна~ родними орган 1зац1ями - Шжнародним валютним фондом, Всесв1т-н!м банком ■тощо.
Нин! надзвичайно вежливою для Украхни е проблема економ!ч-ного Г високоефективного використання ус!х виробничих ресурс!в /зокреиа енергеткчнкх/. р!зкого п!двшцення техз(!ко~техналогичного р!вня вс!х галузей народного господарства. В!д усп!шного Ух вир!шення запевать знихешш обсягу енергоносНв, забезпечен-ня вшуску конкурентоздатноТ продукц!* та вих!д на св!товий ранок. Без паракельного дкнам!чного вир!шення цих проблем не М02ЭШВ0 сформувати внутр!шн!8 ринок.
4
У прирошенн! теоретичних знань s вид!лених питань* загаль-r.oi проблема ми також збачаемо ваяашвий аспект арактлчно1 зна-чущост!, а отже, i актуальное»! нашего доелгдження.
Питания ефективного функц! онування 1 використання виробни-чого потенц!алу, окремих його складових знай шли воображения у у1зний час в численних пубд{кац1ях: монографиях, брошурах, нау-кових статтях, де розглядаеться як проблема в гйлому, так i окрем* И сторони /В.М.Авд1енко, А.I.Барабанов, ВЛ.Корн!вн-ко, В.А.Котлов, В .К.Фадьиман, К.К.Чалбаев, Д.АЛерн1ков/.
Еезпосередяе в1днота:£КЯ до nisi проблема магть t роботи з достижения "народногосподароького", "еконовйчного", "наукоао-техн!чнсго" потенц1ал!В Д.1.Абалк1н, Р.С.Аверйух, О.М.Анчип-KiH, О.О.Беляев, А.Е.Варшавський, ЛЛ.Гатовсышй, е.Г.Горбунов, Е.Е.Грипаев, В.С.Дунаева, А.О.Задоя, ТЛ.Заславська, М.М.Кяри-енко, В.М.Масаков, В.Н.Минаеа, Б.Ы.Мочалоа, М.М.Образцов, Б.Г.Салтиков, О.К.Содоваов/, вивченню р1зних стор!н artery t ефективниго використання виробничих фонд!в /К.К.Вальтух, М.М. Гольдхн, В.П.Красовсышй, Б.А.Лавровсысий, О.О.Малш^н, О.Ю.Руд-ченко, О.М.Северин, Л.Ы.Сух!н!на та !нш1/. t Близькимя до теми, ¡до анал!зуеться, е досл}дження з проблем продуктивное^ npani та ефективност! виробництва, науково-техргчного прогресу /Д.П.Богиня, М.В.Брик, МЛ.ДолишнШ, Р.П. Колосова, ВЛДостаков, А.Е.Котляр, Л.Е.Кунельськкй, Г.С.Маляев, Б.С.Мар"знко, О.М.Невелеа, А.М.Омаров, О.С.Панкратов, О.ВДи-вовар, В.А.11авленко, В.М.Шото'та та Imt/.
Проте далеко ко ке вс! проблеми виробнячого потенц!алу дослужен! ппвн!стп. Потр1бен, зокрема, :31льи глибокий теоретяч-ниЯ акал»? його екояом!чного за!сту. Доеьсгодя! далеко неодно-
5
значно в д!тератур1 трактуешься саме поняття ц!ег категарП, а таков складов! елементи.
Причому, на нашу думку, I методолоичний п!дх!д до вияв-лення сутност! та зм!сту цього поняття, а в!дпов!дно, 1 ана-л!зу економ}чно! природи потребуй значного поглиблення.
Безсумн!вно, звертаена себе уаагу 1 той факт, що весь спектр досл!дкень як в ц!лому проблеми, так ! окремих П сто-р!н, аспект!в, зд!йснювався ран1ше з позицгй дом1нуичо! основа становления I функц!онування виробничого потетйалу - сусально! /державно?/ власност! на засоби виробництва 1 невиз-нанн! робочо"! сила як това'ру. Ншпшня к ситуац!я щодо них постулат! в, а отже, I поселок теоретичного анал!зу докор!нно зм!ниласъ. У иьому, до реч!, й полягала одна з принцш'ових труднощ!в/нашого досл!двення. Але, разом з тим, врахування в робот! 1шзрал1зму, р!вноправност! р!зних форм власност!, на наш погляд, е приншшово новим моментом у досл!дяенн! проблеми
V
в и!лому.
Объектом досл!дЕення е теорегичн! проблеми функц!онуван-ня виробничого потенц!алу та механ!зм Лого в!дтворення в умо-вах ринку".
у дисертацН поставлена мета - провести системне теоре-тичне досл!дкення сутност! та зм!ст/ виробничого потенц!алу, тенденц!й к!льк!сншс та як!сних зм!н ! взаемозв"*язк!в в його складових елементах'в умовах становления ринково! економ!ки. Поставлен!« мет! п!дпорядковано вир!оешш ряду завдань: з"ясувати поняття ! розкрил зм!ст виробничого потенц!а-лу як категорП та синтетичного показника;
дати концептуальна анал!з властивостеЕ виробничого потенциалу;
а
досл!дити систему 1 мехашзм в!дтворення виробничого потенциалу в угловах становления ринковкх в!дносин;
вдавати та обгрунтувати пшяхи 1 форми можливого подальшо-го регионального форадування та Функхионування складових елемен-т1в виробничого потенц{алу.
Методолог!чною г теоретичного основою дослхдження слугува-ли прац1 визначних класик!в економ!чно! науки, що загалогл в1-добразкають еволицгю свгтовох економгчно'1 души на проблем взашозв"язку та функцгонування факгор1в вяробництва, а такой шароке коло спец1альнох литература з дано? проблематики.
1н$ормад1йну базу дослгдЕенкя складають далг М1н1стерства статистики Укра'хни, Ради по вивченню продуктивних сил УкраТня, а такок йактичний матер!ал, що мгсткться у монограф1чних видан-нях вттчизняних досл{дник!в 1 в пер!одичн!й л!тератур1.
Наукова новизна дисертацШюго досл!двдння палягае у точу, що: - .
обгрунтовано 1 використано 'новий методолог1чниЗ п{дх1д до анал1зу виробничого потенц!алу через вид!лення сут! та зм!сту, що дозволило б1льш ч1тко окреслити саме це поняття,'5 таког б!лып системно проанал!зувати Кого як економхчну категоргю та В1ДП0В1ДНИЙ узагалъшоючий показкик;
уточнено полоЕення про взагмозв"язок 1пе ародуктивними силами i виробвичии потеши ало;.!, що дае мояушнсть розглянути иг категорП на макр оек он ом I чн ому р1вн! в гргак{чн1:: обу-мовленост1 в процес1 безпосереднього Тх В1Днонлення та розши-рення;
эд{йснено структур«о-логгчне в1дособлення складових об"ек-та досл1дг»ння та визначено ! проаналгзовэно якхсно нсвпй стан
виробничого потенц!алу, Кого елемент!в, вдастивостей за функ-ц!ями та формами проязу у вхдтворхвальноцу процес! в систем! ринкових В1ДНОСИН, у тому числ! ! з урахуванням террП гранично! лродуктивност! фактор!в виробнидтва;
теоретично обгрунтовано положения про можяивостх повитого статисгичного обл!ку потени!алу природних ресурс!в на основ! орган!чного урахування витратнох ! рентнох концепций Ух обл!ку;
проанал!зован! на шкроеконом!чноцу р!вн! ваклив! елемен-ги мехакхзг.у вгдтворення виробничого потенциалу в Укра'Ш ! ви-явлен! Еого !стотн! деформацН-. Зроблен! висновки св!дчать, що першопричинами Ух е концептуальна нерозроблен!сть, иекомллек-сы!сть, нормативно-правова незабезпечен!сть переходу в!д моно-дерЕавно! до багатоукладнох ейоном!чнох система. Разом з тим доведено, що ринок по свохй сут! об"ективно створюе умови для С}льш ефективного формування 1 фуютх! онування всього вирлбни-чого потенц!алу, через ыехан!зм д!алектично!Е взаемодП потреб, 1нтерес!в ладей, з одного боку, та хх зд!бностей, мошшвостей -з ¡ншого, тобто ринок утворюе внутр!шнс джерело ?хньо'1 ьнут-«> р!шньоУ економ!чно1 активност!.
♦
Практична значущ!оть дисертац!йноТ роботи полягас в тому, то ряд 11 методолог!чних та теоретичких полокень ! висновк1в мохуть знаЗти використання у подальш!Я науков!£ розробц! проблем фпрмування ! фуъкиIонування виробничого погенц!алу та комплексу взаемопов"язаних з дим категор!й, а та кок у практичн!2 Д1яльн0ст! в!доиз!дних деряавних 1нстйгуи1Л. Теоретичн! уза-галььення та висновки, зроблен! у робот!, могуть бути застосо-вак! у навчально:^у процес! з курсу пол!тичнох економ!'! та еко-но!лчно'х теорИ.
ДисертацШна робота вшсонана як складова частина науково-досл1дно! роботи кафедри економ1чно1 теорИ Юйвського державного економ!чного ун1вврситету по комплексна тем! "Методи ре-гулювання ринково! екснсм1ки".
Апробац!я роботи. Ооноан! полохеная дисертац1йного досл!д-
1
жання долов!дались 1 обговорввались на рег1овальнкх науково-практичних конференц{ях, на зао!даннях методолог1чних сем1на-р!в кафедри ековом1чн®1 тэорИ планових факузц>тет1в Ки1всько-го державного ековом!чного ун!верситвту. Еяд полоаень та вис-новк!в роботи вшеладево у 9 публ!кац1ях загальним обсягом 1,2 друк.арк.
Структура роботи зтаовдена дог!кса досд!дження: II зм!ст вияладево в такоцу порядку:. Вступ ,
Розд}л I. Теоретичн! проблеми досл!дження виробничого потев-ц!алу
1.1. Ретроспективний' анал!з проблеми 1 методология досл!дзення виробничого потенц!аду
1.2. Зм!ст 1 механ$зм фуккти снування виробничого потешЦалу на етад! становления ринкових в1дносин
1.3. Концептуальний анал!з адастивостей виробничого потенц1алу Ррзд1Л П. Система 1 механ!зм в1д творения виробничого потенц}а-ду в умовах ринку
2.1. Складов! виробничого яотенц1алу 1 1х роль а процео1 в!д-твореняя
2.2. В1дтворення речовкх елемент!в виробничого поте:л!алу
2.3. Осногн! риои а!дтворення трудового потенц!алу 1 особли-вост! його
Висновкл
Список використано! Л1тератури
ОСНСВШ П0Л05ЕННЯ ДИСЕГТШШо! РОЕОТИ
Ращ окалъне формування та ефективне використаши створено-го виробничого потенцгалу в.кра'шх /у тому чкслх I на рхвнх ок-ремих господардачих суб"ект1в/ на баз1 р1зноман1тних Форм влас-ност1 - бдна з найперших углов в их оду еконогл1Ки з скцально-еко-нот1чно¥ кризи. У перспектив! - це ваглива передушва розвитку соц1ально ор1ентованих ринкових вхдносин.
Концептуально характеризуют результата досл1дкення, слхд передусхм зазначити, на яких пришипах I пхлхолах грунтувався теоретичний анал!з поставлено: проблема.
Зкх1днсв передумовоа парового досл1дкення совдально-еко-нсмхчноГ природ и поняття "виробничий потенцхал" е аиалхз його ;>йспя I рол: в структур! внробничи? сил. Разил з титл, у вгд- . творавальнсму аспектI на макроекономгчному р1вн1 продуктивнх сшш мокуть розглядатися як сукупкхсть економхчних /влробни-чих/- ресурсов, як "запас" 1'х, а процес виробництва х його наступи! ланкх - як використання продуктивних сил. Причо:лу стадия IX спокивання е одночасно I завершениям процесу в1дтворен-ня, I початком нового циклу, оск1Льки частпна виробленох про-дукц1х та послух- виступае дззрелом розширеного вхдтворення ви-робкичих ресурсхв, тобто продуктивних сил. 1накше кавучи, вхд-творюзальнкй прсцес. пера за все на макроекономхчнголу р1в:и, дае мокливхсть розглядати поняття продуктивнх сили х виробни-чх ресурси /потенц!ал/ у динамтха, в безпосереднъсму процесх в1дновлення х розширення хх,
Даний метод олог{чнщ: п!дх1д дае монлив1сть бхльш чхтко окресдити са:ле поняття "виробничий потеншал" шляхом вняву floro сутност!, а не просто - перерахуванням тих чи iranmc /хоч i вакяшзих/ признак1в, елементхв. Сугк1сть виробничого потешй-алу визначаеться як ступ1нь розвитку виробництва i В1ДП0В1Д-hoctí ix сусШлъшй формi npaui.
У Mípy того, як виробничий потеншал все активнее вклю-чаеться до еусП1лъного процесу в1дтворення,зм!ст-його поняття розшярюетьея i збагачуеться, але сутн1снг ознаки його залиша-ються незмгнними.
Конструктивно-критично розглядаючи icHymi в ex0H0MÍ4Hiü Л1тератур1 трактовки щодо с оц i альн о-е к он ом i чн ог о зшсту поняття виробничий потенциал, обгрунтовано виснозок щодо складу йсго поряд з матергальнимд елементаш /якi в!дносяться тради-ц:2но/, npaBOMipHO включатп трудовий яотешцал, а таков залучен i у господарський оборот природн! ресурси, та невикори-стан1 реальн! резервы (такт ор i в виробництва.
Така трактовка повыше вхдповхдаз сучасшил уявленнягл про 3MÍCT u.iei категорП", у тощ чксл1 i зг1дно теорй" гргшичн о У продуктивноеtí фактор1в виробництва, а такок б1льш сп1взвучна умовам та теиденшям наухово-тезапчного прогресу в ринков!2 еконсшць
Яклско нове положения виробничого потенхпалу та його еле-KSHTÍB в умовах переходу до ринку мае в1добраьуватися в таких його дсгл!нуючих функц!ях:
впробшгцтво васокояк1сно1, конкурентноспромовно! ародук-ui'í, щэ поеною жрпю в1дасв1дае проблемам сусгпльства i конкретного спогавгчз, г.:окливсс«гл науково-техихчного прогресу;
II
як! сне в!дтворення факторов виробництва, що забезпечуе пост!Ёне п!двищення його ефективност!, а також ст!йку перспективу економ!чного 1 сод!алъного прогресу в кра!н!;
пост!йне зниження витрат ус!х вид!в ресурс!в на одиницю продукцН, що випускаеться, з урахуванням П споживчих характеристик, "включения" системи фактор!в !нтенсиф!кацП. Зрозу: "-ло, що неповна 1х реал!зац!я - ознака функц!опального розлад-нання вс!е! економ!чно! системи, яке, на каль, мае м!сце у на-пому сусШльств!.
Саме в зазначен!й орган!чн1й едност! названих компонента /елемент!в/ та функц!й виробничий лотенц!ал ! постае як еконо-м!чне понятгя. Такий п!дх!д дае можлив!сть б1лып лог!чно ввести його у систему соц!ально-еконш!чних категор!й 1 понять "народкогосподарський", "оконом!чний", "науков<ьтехн!чний", "трудовий" та !нш! потешцали,.забезпечуючи при цьому необххд-. н! взаемозвиязки I "субординац!ю" при досл!дженн! Ух у проце-с! сусп!льного в!дтворення. Разом з тим, усе це дозволило навести додатков! теоретико-лог!чн! аргумента для розкриття М1С-ця та рол! виробнячого потенц!алу як передумови 1 як результату посл!довних цикл!в процесу,в1дтворення, у тому числ! в!д-творения самих елемент!в цього потенц!алу.
^датн!сть виробничого лотенц!алу задовольнятя вимоги сво-го призначення характеризуемся рядом Його властивостей.
Централънш моментом форАУвання 1 прояву властив остей виробничого потенц!алу е пронес виробницгва, який зд!йснюеться з урахуванням к!льк!сних ! як!сних пропорц!й, що в1добрааають р!вень збалансоваяост! та забезпеченост! пропорц!йност! еконо-:.пчного зростання ! самих.одробничих ресурс!в. Ваялнвим еле-
12
•ментом формування властивостей цього потенц!алу е д!юча система орган!зац11 та управл!ння процесами виробнинтва.
Економ!чна ефективн!сть кохного елемента, фактора, íx значим!сть у систем!, взаемод!я м!к ними постЮно зм1нгаотъся, що ! визначае властивост! виробничого потенц!алу.
Виробнич! ресурси е лотекц!йним дяерелом випуску прсдук-uíУ. У виробничочу процес! вони з"бднуються I з цього моменту стають факторами виробництва, безпосередн!ми джерелами його. зростання, От se, фактор виробництва - це виробничий ресурс^ залучений у виробничий процес i з"еднаний з !ншими ресурсами для виготовлення продукц!? /послуги/.
Серед основних властивостей виробничого потенц!алу мовна вкд!лити взаемодоповшван!сть складових елемент!в floro, Yx взаемозам!нюван!сть, а так os формування його з урахуванням фактора часу. Реальне врахування цих властивостей, особливо на р!вн! визначення макр оек он ом 1 чн о Y перспектива функц!онуван-ня в!дпов!дних елемент!в досл!джуваного потенц!алу, дозволяв кардинально зм!нити дгерела економ!чного зростання, зд!йснити своер!дне прозкр!пачення" розвитку економ!ки в!д рес^рсних об-
Водночас, запропонований тборетичняй п!дх!д до анал!зу со-ц!ально-економ!чно1 природа виробничого потенц1алу дае змогу б!льш ч!тко сформулювати загальн! та специф!чн! ознаки /рисц/ його як економ!чно? категор!! /з догляду варобничих в!дкосин/, так i синтетичного показника р!вня розвитку економ!ки кра!ни.
Виробничий потенц!ал об"ективно !снуе не т!льки як вих!д-на основа /момент/ процесу в!дтвореши валового нац! онального продукта та 1нших дакр оек он ом! чтя результатвиробництва,
13~
аде i як соц1влъно-ексном1чна база функцхонувакня система су-спхлъних в!дносин. Причину в1дтворювалъна >yim;ia реалхзузтъ-ся в УкраТн: в удавах формування ринку, через ще неусталеш couiajrbHo-KJiacoBi nponopuíi використання виробничого noTeiiúia-лу згшю з системою в{дпов1Дних економ1чних законов, що фор-муються. Суттевим моментом тут е i те, що ще 4ítko неструктуро-ваш OCHOBHÍ цШ та хнтереси р1зних iuiaciB, труп, прошарклв, котрд об"ектлвно виникають в ринков1Й систем1, яка у нае пере-бувае на початковому етап{ становления. Нинi у цьому, на нашу думку, полягае одна з головних причин знилсення ефективностi та незадов!льного використання наявного виробничого потешпа-лу, а часто i пряме "розбазарювання". Ось чому вавлива роль у ефективному використанн! матерiальних oó"sktíb /елементгв/ виробничого потенциалу налетать реальному включению íx до рикко-в их форм господарюванш.череэ процеси роздерзавлення, акдхону-вання, корпоратизацгю, оренду та приватизащю.
У ходх анализу взаемозв"язку нарощення виробничого потенциалу i сусп}льного вгдтворення обгрунтовуеться необх1днхсть забезпечення оптимальних умов для в1дтворення окремих елемен-tíb /складових/ потенц!алу.
•э
Д1алектика полягае в тоцу, що нарощування цьсго потенц!-алу моаэшве завдяки nccTiÜHifi peajiisauii його i настуаноцу в1ДНОвлешш на витому píbhí. Продукт виробнкцтва лише тодх пе-ретворюеться у складову частину досл1д&уваного потенцхалу, коли набувае формк i uicm, як i ззбезпечують иоалив^ть використання floro як матергального ресурсу. При цъому в pesy-^Taii вжористання ресурсних элементiв потеншалу nccuiiino створа-эться результат :lbkí , як б;: лзтент!п /3 0bhíl*.:j0 скпих/ <Лпкт::,
14
як! являють собою реал1зац!в виробничох функцП потенциалу, ресурсно! частини його.
Разом з тим, особливу увагу прдд!лено якхсшЗ характеристик матер!альних складових виробничого пгтешиалу, зокрема основных фонд!в: нормам зношення, коеф!ц!ентам оновлення г ви-бува::ня, 1:ш!м тенденциям на сучасноцу етап1 в економхчних реа-л!ях Укра1нз.
Одночасно суть хнтенсиМкацП в!д?ворення основних фондхв -це прискорене впр овал гения у виробництво прогресивно? техшки 1 технологи, тобто НШ.
В основ! зм!сту поняття "нова техн!ка'* маз бути покладена "'I технологхчка новизна, яку могна охарактеризувати такт,га по-казниками: закладе ними в Н1Й принципами виконання функц!й; системой управлхкня неп; системой II обгрунтування /налагодвувак-ня, переналагцджування, установления тшцо/.
3 позйцП технологично! новизяи вааливо вхдзначити насам-перед гр;/пу принципов'о ново! техник. Зона характ'зризуеться тим, п?о втхллнчи науков! бхгзходи, грунтуеться, як правило, на ранше невхдомих технологхчнкх принципах х здатна забезпечити б1льш висоюг' р:вень ейективност1 виробшщтва, н!н види функ-ц1 онутоУ технхки. На основ! принципу технолог!чно? новизни в робот! вшг!ляюгься 2 !гап! групи технхкн, як!, звичайно, в ре-альнЭД госполарськгй праатиц! поеднуиться. Але оскхльки НШ -це створення х безперорвне поширення принцшово ново'1' прогресивно'1 техн!ки I технолог! I, тобто суть його в тому, що принцип ово нова технгка переходить в групу прогросивно I а остан-ня - в групу градпц1йно1 -це теоретичне аосилакня ! повинно нии! станозити ядро ВС1С1 техн!чноУ пол!тики в УкраУн!.
15
На основ.! узагальнення функц!онального призначення таких процес!в, як реконструкц!я, розширене, нове буд!внвдтво, мо-дерн!зац!я, ремонт викладено ! обгрунтовано IX лог!чну "субор-динац!»" 1 взаемозв"язок. Вони розглядавться як в!дпов!дн! фор-ми техн!чного переоснащения, кокна з яких мае св!й зм!ст 1 в!д-пов1дн! методи зд!йснення. Не таков могло б сприяти б!лып обгрунтовано 1 цИлеспрямовано вир!шувати ник! комплекс проблем в еконшГц! нашо! краХни, що маоть першорядне значения.
Досл1даення зм!сту та структура виробничого потенц!алу об"ективно вшшчас анал!з тако! його иатер!альиоХ складово!, як природа! ресурса. Це передбачае характеристику методолог!ч-них аспект!в 1хньо1 класнф!кац!У за принципом включения до цьо-го потенц!алу. Зг!дно з цим нами природа! ресурси розр!дняють-ся, по-перие,- за цоклив!стю залучения у матер1альне виробницт-. во 1, по-друге, за формою участ! 1х у цьому процес!.
7 первому вппадку вони под!ляються на умовно потекц!0к! ■ • * \
/непридатн! для використаккя на дансму прогл!вку часу/ ! при-датн! для •використання /як! е у розпорядкенн!/, тобто нова Йде яро визнання Тх як сложивши вартостеП. При цьому сл!д за-уважити, що-природн! ресурси сам! по соб!,не опосередкован! п рацею, не моауть розглддатась потенц!йнгсл ресурсом точно каву-чи в еконсм!чно«у розуг11нн1. Ресурси ж, як! е у.розпорвдкенн!, тобто прийнят! до використання, под!ляються на залучен! 1 не-залучен! в господарськнй оборот, тобто - на економ!чн! /або функц! онупч!/ ! потена!йн! /резервн!/.
Функц! онуот! природн1 ресурса в прочее! виробництва, як в!домо, вабувають грошовоТ форми оборотннх фовд!в як предмети прац!.
Обсяг потенц!алу ресурс is мове розширюватися I за рахунок умовно потенц!йнкх /тобто пока що непридатних/ з! зростанням мокливостей науково-техн!чного прогресу.
Такий П1дх1д до класи$1кац!1 природних pecypciB дае моя-JMBicTb б i ль El ч{ тко ! реально визначити обсяг як гхнього, так f всього вкробиэтого потетиалу. lie не суперечить !снуюч!й сга-тистичн!Й onimii затучених природних pecypciB як на основ! ви-тратноУ, так I рентноУ концепшй /зшст Ух розглядаеться в робот}/, а лише дозволяе уточнити таку оц!нку. Поряд з цим роз-крит! i основы! напряли б!льш рац!опального та ефективного ви-користання даних pecypciB.
Пров!дна роль у накопиченн! та функц!онуванн! виробничого потенц!алу налекить трудовигл ресурсам /трудовоглу потенц!алу/, HKi одночасно е i орган!чною складовою /елементиц/ досл!джува-ного нами потенгиалу. При цьо:лу з;.:1ст категорИ "трудовий по-тенц!ал" охоплюе i трудов! ресурси, як1 не беруть участ?. в цьо-му пер!од! у в!дтворенн! 'матер!алъних благ i послуг, але по-тешпйно волод!йть такою мок.т.!в1 стю, Обгрунтовуеться це за до-поглогою вщцлення таких "ix ознак, як !латор!альн!сть,,',какопнчу-вак!сть, в!дтворюван!сть, еприяння безперервнсст! процесу в!д-творе1шя.
£ точки зору функц!опального призначення сутнхсть катего-pfi "трудовий потенцгал" становить piBeHb розоитку духовних i 4!зичних здгбностей до прац! працездатного населения /як залу-ченого, так i незалученого до в^дтворювального процесу/, а такой ¿{дповшпсть Ух /зд!бностей/ матер!альшзл елементам та суспЫыш: форм! прац!. У цьоглу аспект! трудошй потенц!ал розглядаеться, з одного боку, як економ!чна категор!я, а з !н-
17
того - як узагальнгючЕй показник особистого фактора виробницт-ва. Це дае можлив!сть характеризувати його системою р!зноыан1Т-них частковкх показнкк!в, як! з! зм!ною реальних екониачних умов /науково-техн!чний прогрес, орган!зац!йн! форми виробни-цтва, ринков! в!дносини/ набувають все новшс 1 нових характерна ознак.
Економ!чною формою вияву трудового потенц!алу е робоча сила. У дисертацП значну увагу прид!лено характеристик ус!х чотирьох фаз /виробництва, розпод!лу, обману та споживанвя/ процесу в1Дтворення робочо'1 сили в умовах ринков о 1' економхки I вона розглядаеться як товар.
- Економ1Чна сутн!сть трудового потенц!алу розкриваеться через суперечливу едн!сть повноти участ! працездатного населения у сусп!льно-корисн!й д}яльност1, з одного боку, та ефективнос-т! використання його сукупно! робочо! сили як ресурсу, з !ншо-го боку. Наш! реальн! /нац!ональн1/ суперечност! тут проявляются 1 в тому, що "перш! кроки" до ринку створили таку соц!-ально-економ!чну ситуац!ю, яка не захищае г!дн!сть прац! та елементарн! економ!чн! !нтереси значнох частини зайнятих у нар о дно!.ту господарств!.
Поряд з вщйленням основних к!льк!сних та як!сних тради-ц!йнкх 1лакроеконом!чних показник!в, суттсве значения для предметного анал!зу трудового потенц!алу та його ефективного, ра-п! опасного використання е збалансован!сть робочих м!сць ! робочо'1 сили. Створення робочих М1сць в!дпов!днох юлькост! та якост! - перв1шний, вих!дний акт економ!ко-орган!зац1йного характеру не лише в сфер! управл!ння трудовими ресурсами, зайня-Т1 стю населения, а й оптгаазшц I, регионального використшшя
13
всього виробничого потенц!алу. Причому нин! - це також необх!д-ний фактор стаб!л!зацН соц!ально-пол!тично1 ситуац!! в Укра!-н!. Зарод же ння п!дприемництва в так!й оптш1зац!1 в!дчутно! рол! ще не вШграе.
Реал11 нашо! перех!дно! економ!ки /спад виробництва, мак-роекономхчна нер!вновага, супер!нфляц!я, пад!ння р!вня життя основнох маси населения, пов!лышй розвиток ринкових в!дносин, В1Дсутн!стЬ' д!евого "правового поля" для цього/ обумовлюють суттевх ос облив ост! механ!зму функц! онувшшя трудових ресурса як з точки зору його зм!сту, так ! форл прояву, як1 часто не корелюються з цивШзованими ринковиш видносинами.
В умовах таких в!днос1ш' об"ективно зростають динам!зм шгинност! робочо'1 сиди, частота зм!н не т!льки робочого м!сия, а й профес!й тощо. На в!дм!ну в!д адм!н!стравтино-командно! економ!ки в ринковШ систем! плинн!сть кадр!в не мове розгля-датися як суто негативна явите, оск!льки за своею економ!чною природою - це форма пёрерозпад1лу робочох сили.
Важливими факторами як!сного зростання трудового потенц!-.алу е загальноосв!тня, спбц1атьна, профес!йна п!дготозка та ди-нам!чна переп!дготовка як прашвник!в масових профес!й, так ! спец!ал!ст!в. При цьсму розкриваються проблема, як! нин! в!дно-сно !таив!да сташть об"ективними ! гальмувть подальше нарощу-вання всього трудового потенц!алу в крахн!.
Водночас у ход! анал!зу проблем рад!онального функц!ону-вання трудов!-С ресурсхв, нами обгрунтовуеться, що ринок, в принцип!, об"ек?ивно /на в!дм!ну в!д адг%1!н!стративно-командно! слстеми/ генеруе п!двищення соц!апьно-економ!чно1 активное?! !ндив1д!в. В!н за своед суттв /в !деал!/ створвз перед-
19
умови 1 безпосередн! умови, коли механ!зм д!алектично"! взаемо-дН еконш!чних, соц!альних 1нтерес!в /як форми вияву в!дпо-в!дних потреб/, з одного боку, та зд!йбностей I иожливостей прац!вник!в - з !ншого, утворюе внутр!шне джерело Ухньо! еко-ном1чно¥ активности Усе це персон!ф!кув головн! руш!йн! сили в економ1ц! на основ! закон!в товарного виробництва. За умови масовост! таких устремл!нь створюеться ! в!ддов!дна штер!аль-на сила соц!ально-еконш!чного прогресу.
От же, резкцуачи викладене, можна стверджувати, що !снуе орган!чний подв!йний зв"язок м!ж виробничим потешцалом ! системою ринкових в!дносин. Процес 2ого в!дтворення за своею соц!ально-економ1чною природою створюс основу багатоукладно¥ економ!ки, яка потребуе перевавно ринкового регулювання. Разом з тим, тлехая1зм ринку прискорюе та Шдвицуе ефективн!сть ус!х форм виробничого нагромадзеиня, що зм!цнюе базу для роз-ширення ринкових в!дноспн 1, отзе, б!льш достовхрних о«1нок • довготривалих матер1альннх об"ект!в /благ/, природнкх та тру-дових ресурс!а, а в!дпов!дно, ! всього виробничого потетиа-дувкраШ.
Такий основний зм!ст наыого наукового досл!дження.
Основн! положения дисертацП викладен! у таких пуйгЛка-
ц!ях.
1. Стан та розвкток потеш!алу основних виробничнх фон-д!в // Сучасний стан та проблема розвитку ексломгчно! науки на УкраХн!: Зб!рник науков;ос праць. - Ш "1нфотер. - Терно-п!ль, 1991. - 0,2 д.а.
2. Теоретичний аспект Формуванш ресурсного потенциалу // Орган!зац!я бухгалтерського обл!ку, анал!зу ! контролю в
20
умопах переходу Д° ринковр! економ!ки: Тези допов!дей науко-во-практитао! конференцИ. - Терноп!ль, 1993. - 0,2 д.а.
3. Комплексна оц!нка розвитку виробничого потенц!алу // Орган! зац1я бухгалтерского обл1ку, анал!зу 1 контролю в умо-вах переходу до ринково! економ!ки: Тези допов!дей науково-нракткчно! конференцИ. - Терноп1ль, 1993. - 0,2 д.а.
4. Анал!з матер!алом!откоот} промислово! продукцШ // Сучасний отан та проблемк розвитку економ1чно1 науки в Укра!-н1. 4.1. Зб!рник наукових праць. - Ш "1нфотер". - ТернопЛль, 1593. - 0,2 д.а. Д сп!ваят./, особисто автора 0,1 д.а.
5. Оц1нка ефективност! затрат на управл!ння виробництвом // Сучасний стан та проблема розвитку економ!чно? науки в Ук-раШ. 4.1. Зб!рник науковрх праць. - Ш ■Чнфотер". - Терно-п!ль, 1993. - 0,2 д.а. Д сп!вавт./, особисто автора 0,1 д.а.
6. Ан'т1з розвитку кооператив^ в умовах ринкових в!дно-син // Сучасний стан та проблемя розвитку економ!чно! науки в Укра'1'н1. 4.1. Зб1рник наукових праць. - Ш "1нфотер". - Терно-П1ль, 1993. - 0,2 д.а. Д сп!вавт./, особисто автора 0,1 д.а.
7. Анал1з стану та розвитку трудового потенц!алу // Сучасний стан та проблема розвитку економ1чно| науки в Укра1н1. Ч. I. Зб!рник наукових праць. - Ш "1нфотер1. - ТерноШль, 1,993. - 0,2 д.а. Д сШвавт./, особисто автора 0,1 д.а.
8. Показники використання трудового потенц!алу // Сучасний стан та проблема розвитку економ!чно! науки в УкраШ. 4.1. Зб!рник наукових праць. - Ш и1нфотери. - Терноп1ль, 1993. - 0,2 д.а. Д сп!вавт./, особисто автора 0,1 д.а.
9. Проблема формування св!тових ц!н на товари // Сучасний стан та проблема розвитку економгяюК науки в УхраШ.
21
4.1. Зб1рник наукових прапь. - Ш "1нфотер". - Терноп1ль, 1993. - 0,2 д.а. Д сп!вавт./, особисто автора 0,1 д.а.