Менеджмент исполнения Государственного бюджета Украины тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Сафонова, Людмила Дмитриевна
Место защиты
Киев
Год
1998
Шифр ВАК РФ
08.00.10
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Менеджмент исполнения Государственного бюджета Украины"

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

?Г6 ОД

15

САФОНОВА ЛЮДМИЛА ДМИТРІВНА

УДК 336.12 (477)

МЕНЕДЖМЕНТ ВИКОНАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ

о$мс

Спеціальність 08.04.01 - Фінанси, грошовий обіг і кредит

АВТОРЕФЕРАТ

дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі фінансів Київського національногс економічного університету, Міністерство освіти України

Науковий керівник - кандидат економічних наук, доцент

Опарін Валерій Михайлович,

Київський національний економічний університет, професор кафедри фінансів

доктор економічних наук, професор, Заслужений економіст України Полозенко Дмитро Васильович, Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України, завідувач відділом фінансових проблем підприємницької діяльності

кандидат економічних наук, доцент Потій Ваида Зінов’ївна,

Київський національний економічний університет, доцент кафедри фінансів підприємств і страхової справи

господарства, кафедра фінансів, Міністерство освіти України, м. Тернопіль

Офіційні опоненти - дійсний член (академік) АЕНУ,

Провідна установа - Тернопільська академія народного

р. о 7 7 годині н<

засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.006.02 при Київському національному економічному університеті за адресою: 252057, м.Київ пр.Перемоги, 54/1, ауд.214. .

З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Київськогс національного економічного університету.

Автореферат розісланий “

1998 р.

Вчений секретар спеціалізованої вченої ради

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Після проголошення незалежності України в 1991 році перед молодою державою постали невідкладні проблеми в сфері бюджетної політики: побудова бюджетної системи держави; організація бюджетного процесу в державі; розробка заходів, пов'язаних з формуванням доходів бюджету і використанням бюджетних коштів; організація взаємозв'язків і взаємодії між окремими ланками бюджетної системи; розробка системи заходів по скороченню та ліквідації бюджетного дефіциту. Серед цих проблем найбільш важливими є побудова дієздатної бюджетної системи і надійна організація бюджетного процесу. Складність цього завдання пояснювалась тим, що тепер необхідно було не просто виконувати вказівки "центру", а самостійно розробляти бюджетну політику та виконувати бюджет.

За останні роки в Україні зроблені вагомі кроки у вирішенні питання щодо організації виконання Державного бюджету. Перш за все, це формування системи фінансових органів, на які покладається функція виконання Державного бюджету. По-друге - це створення надійної правової бази, за допомогою якої регламентується процес виконання Державного бюджету. Прийнято понад ЗО законів і нормативних актів, які регулюють взаємовідносини між державою і юридичними та фізичними особами, між ланками бюджетної системи в процесі виконання Державного бюджету. Однак до цього часу залишається багато проблем, які не знайшли остаточного вирішення, що, в свою чергу, ускладнює на практиці процес виконання бюджету.

Актуальність теми визначається декількома чинниками. По-перше, невідпрацьованістю самої системи виконання бюджету в умовах самостійної бюджетної системи. Хоча накопичено значний досвід в цій сфері, як у світовій , так і у вітчизняній практиці, створення власної бюджетної системи вимагає врахування в процесі виконання бюджету специфічних умов, які властиві саме Україні. По-друге, перехід до казначейської системи касового виконання бюджету вимагає не тільки практичних дій, але і відповідного наукового дослідження нової системи бюджетних відносин. По-третє, виникли нові проблеми, пов'язані з глибокою економічною і фінансовою кризою, що вимагає особливого регулювання і контролю бюджетних потоків.

Проблеми формування та виконання бюджету, як важливої складової державних фінансів, досить всебічно висвітлені у фінансовій літературі. Значний внесок у розробку теоретичних основ бюджету внесли вітчизняні вчені і економісти В.Л.Андрущенко, С.А.Буковинський, О.Д.Василик, Л.П.Гордєєва, М.І.Деркач, І.І.Дьяконова, А.О.Єпіфанов, І.В.Сало, В.М.Суторміна,

В.М.Федосов, О.О.Чечуліна, а також російські та білоруські вчені Л.І.Гончаренко, Л.О.Дробозіна, Л.М.Павлова, В.М.Родіонова, М.І.Ткачук, Л.О.Ханкевич, Н.В.Шаталова.

Водночас аналіз літературних джерел свідчить, що питання виконання бюджету досліджені ще недостатньо повно. Так, вітчизняна література не дає відповіді на питання оптимізації функцій з виконання бюджету між фінансовими органами та бюджетних потоків (вхідних і вихідних) в процесі виконання бюджету. Не визначена до сьогоднішнього дня модель казначейської системи касового виконання доходної частини Державного бюджету. Практично не розглядаються питання методології обліку бюджетних потоків та вдосконалення системи звітності про виконання бюджету.

Вирішення зазначених питань повинно спиратись на наукові основи, розробка яких суттєво відстає від потреб практики.

Актуальність, науково-теоретичне і практичне значення проблеми, її недостатнє висвітлення в Україні обумовило вибір теми дисертаційної роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами. Вибраний напрямок дослідження є складовою частиною комплексної наукової теми "Теорія та практика управління фінансами в умовах ринкової економіки" (№ 0196 Ш07509), яка виконується на кафедрі фінансів Київського національного економічного університету.

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є комплексний аналіз діючої системи виконання бюджету та обгрунтування напрямків розвитку і вдосконалення системи управління виконанням Державного бюджету в Україні.

Для досягнення поставленої мети були визначені задачі дослідження, головними із яких є:

• дослідити діючу систему виконання Державного бюджету України;

• визначити місце виконання бюджету у бюджетному менеджменті;

• провести аналіз становлення казначейської системи касового виконання бюджету в Україні;

• розглянути міжбюджетні відносини;

• проаналізувати системи обліку і звітності про виконання Державного бюджету.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна роботи визначається наступним:

• виділені складові бюджетного менеджменту і визначені теоретичні засади організації виконання бюджету;

з

• розроблена методологічна основа оптимізації розподілу функцій з виконання бюджету між фінансовими органами;

• досліджено становлення казначейської системи касового виконання Державного бюджету в Україні, розроблені схеми документообороту і руху бюджетних потоків (вхідних і вихідних) з визначенням неузгоджень і пропозицій щодо їх усунення при виконанні Державного бюджету;

• встановлені напрями вдосконалення відносин між ланками бюджетної системи в процесі виконання Державного бюджету;

• визначені проблеми обліку бюджетних потоків і відображення їх у звітності та запропоновані шляхи їх вирішення в умовах переходу до казначейської системи виконання бюджету.

Практичне значення одержаних результатів. Пропозиції, що містяться в дисертації, спрямовані на вдосконалення системи виконання бюджету.

Практичне значення роботи полягає у тому, що розроблені автором пропозиції, а саме зміни до Плану рахунків з обліку виконання Державного бюджету, частково враховані в нормативних документах Головного управління Державного казначейства України. Проведений аналіз організаційної системи виконання бюджету дозволяє продовжити розбудову структури Державного казначейства, оптимізувати його функції і розподіл функцій між ним та іншими фінансовими органами, які здійснюють виконання бюджету. Аналіз казначейської системи касового виконання Державного бюджету містить пропозиції щодо підвищення ефективності цього фінансового органу (розподілення доходів бюджету на рівні територіальних органів казначейства, введення в штат органів казначейства спеціальних експертів для проведення роботи по встановленню достовірності первинних документів з метою здійснення попереднього контролю за цільовим витрачанням бюджетних коштів).

Апробація результатів дисертації. Окремі положення дисертаційної роботи використовуються у Київському національному економічному університеті при читанні лекцій і проведенні семінарських та практичних занять з дисципліни "Бюджетний менеджмент".

Основні положення і результати дисертаційного дослідження обговорювались на науково-методичних конференціях в Київському національному економічному університеті та науково-практичній конференції у м.Севастополі. За результатами проведеного в дисертації дослідження автором направлена доповідна записка Міністерству фінансів України.

Публікації. За підсумками виконаного дослідження опубліковано 4 наукові роботи загальним обсягом 1,7 друкованих аркушів.

Структура і обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних літературних джерел. Повний обсяг роботи 180 сторінок, у тому числі 16 таблиць, що розміщені на 19 сторінках, 12 рисунків, що розміщені на 14 сторінках. Список використаних літературних джерел складає 136 найменувань і займає 11 сторінок.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ

У першому розділі дисертації «Бюджет - як об’єкт управління» визначено сутність і призначення бюджету, розглянуто організацію побудови бюджету, досліджений специфічний напрямок менеджменту - бюджетний менеджмент та охарактеризовані його складові.

В результаті вивчення цих питань встановлено наступне:

Бюджетний процес складається із двох взаємопов'язаних елементів: планування і виконання бюджету. Бюджетне планування, а саме: складання, розгляд і затвердження бюджету - є стрижневою основою бюджетного процесу. Від того, який бюджет буде затверджений, залежить його виконання. У процесі виконання до бюджету можуть вноситися певні корективи. Але, якщо затверджено нереальний бюджет, то при найкращому його виконанні він не стане кращим - всі його негативні сторони залишаються, а може ще й посилюються. Тому, безумовно, всі проблеми бюджету необхідно, насамперед, вирішувати на стадії бюджетного планування. Однак, хоча виконання бюджету є вторинним по відношенню до бюджетного планування, воно не є другорядним. Основною проблемою виконання бюджету є забезпечення налагодженості системи бюджетних потоків, адже будь-який план без належної організації його виконання не досягає поставленої мети.

В основу дослідження проблем виконання бюджету покладено вивчення суті і ролі бюджету як об'єкту управління. В сучасній економічній літературі бюджет розглядається з трьох сторін його прояву. За своєю суттю бюджет виступає економічною категорією, що відображає сукупність економічних відносин, пов'язаних з формуванням і розподілом централізованого фонду фінансових ресурсів держави. Економічні відносини - головна ознака бюджету, яка розкриває його природу, значення в процесах відтворення. За своєю формою державний бюджет є фінансовим планом. Виступає правовою категорією — затверджується законодавчими органами держави. За матеріальним змістом бюджет - це централізований фонд фінансових ресурсів держави.

Бюджет як система розподільних і перерозподільних відносин виступає одним із головних інструментів реалізації економічної і соціальної політики держави. В ньому переплітається величезна гамма інтересів та протиріч. Структура доходів і видатків бюджету - це не просто арифметичне співвідношення, а характеристика збалансованості та врівноваженості вказаних інтересів у суспільстві. Водночас, як показав аналіз бюджету України, включення до складу Державного бюджету цільових фондів дещо викривляє достовірність інформації про склад і структуру його доходів і видатків. Тому ці фонди необхідно виключити з Державного бюджету, надавши їм реальний статус позабюджетних.

З позиції формування бюджету визначальним є розуміння бюджету, як фінансового плану держави. В законі "Про бюджетну систему України" дано наступне визначення: "Бюджет - це план утворення і використання фінансових ресурсів для забезпечення функцій, які здійснюються органами державної влади України, органами влади Автономної Республіки Крим та місцевими Радами народних депутатів". Таке визначення вірне, але не дає повного розуміння і характеристики цієї категорії.

З позиції проблем, які досліджуються в дисертації, представляє інтерес третя ознака бюджету, а саме за матеріальним змістом. За цією ознакою бюджет - централізований фонд фінансових ресурсів держави. Даний фонд знаходиться в постійному русі. Здійснюються операції по зарахуванню доходів (вхідні бюджетні потоки) та фінансуванню видатків (вихідні бюджетні потоки). Для фінансової науки дуже важливим є врівноваженість цих потоків за їх величиною і в часі. Якщо з позиції формування бюджету головним є визначення джерел доходів (надходжень), оптимізація видатків і їх збалансованість, то головною проблемою виконання бюджету є саме збалансованість і врівноваженість бюджетних потоків.

Управління виконанням бюджету є важливою складовою бюджетного менеджменту. В зв'язку з цим в першому розділі було проведено дослідження суті і складових бюджетного менеджменту. Поняття бюджетного менеджменту виникло зовсім недавно. На нашу думку, бюджетний менеджмент - це сукупність взаємопов'язаних дій (управлінських функцій), прийомів, методів, що направлені на керування бюджетними ресурсами і відносинами, які виникають в процесі руху бюджетних потоків. На підставі дослідження змісту менеджменту і бюджетного процесу виділені такі складові бюджетного менеджменту, які визначаються загальними функціями управлінської діяльності:

1. Управління бюджетним процесом, яке включає бюджетне планування та організацію виконання бюджету.

2. Облік виконання бюджету.

3. Контроль за виконанням бюджету.

Кожна система управління, в тому числі і бюджетна, складається із двох взаємопов'язаних частин - об'єкту і суб'єкту управління. Об'єктом виступає бюджет, суб'єктом - органи управління бюджетом. Виходячи із складових бюджетного менеджменту можна виділити складові виконання бюджету, а саме: організацію виконання бюджету та його облік. Загальну схему управління виконанням бюджету можна представити таким чином (рис.1).

1

Система виконання бюджету

Керуюча система (суб’єкт)

Органи законодавчої та виконавчої • влади держави Фінансові органи держави

Керована система (об’єкт)

Бюджетні потоки Бюджетні ресурси

Рис.1. Загальна схема менеджменту виконання бюджету

Якщо процес виконання бюджету є похідним від його формування, то воно, в свою чергу, визначається бюджетною моделлю суспільства. Під бюджетною моделлю розуміємо визначення джерел і методів формування доходів, напрями і принципи фінансування видатків, побудову бюджетної системи. Необхідно відзначити, що управління бюджетом може бути ефективним тільки тоді, коли бюджетна модель буде відповідати конкретним історичним та соціально-економічним умовам і буде опиратися на чітко організовану систему бюджетного процесу. Як свідчить проведене дослідження, в Україні до цього часу контури бюджетної моделі чітко не визначені ні в частині формування до-ходної частини (постійні зміни податкового законодавства і податкової структури), ні в частині видатків (відсутність чітких пріоритетів). Особливо слід відзначити недосконалість в побудові бюджетної системи. Перш за все, це стосується принципів бюджетного устрою, які визначені в законі "Про бюджетну

систему України". В законі вказані б принципів. В Україні одночасно встановлені два прямопротилежні принципи: єдності і самостійності. Тлумачення змісту принципу єдності в законі не розкриває його справжнього змісту. Скоріше воно більше стосується самого бюджетного процесу, ніж побудови бюджетної системи. Єдиний підхід при розрахунках доходів і видатків, єдина бюджетна класифікація, єдність форм бюджетної документації, єдині цілі і задачі, надання інформації відповідним ланкам бюджетної системи - це відноситься до принципів бюджетного планування, які, в свою чергу, базуються на принципі єдності бюджетної системи. Аналіз інших чотирьох принципів: достовірності, повноти, гласності, наочності та їх сутності свідчить про те, що їх можна визначити не як принципи побудови бюджетної системи, а принципи і вимоги, які лежать в основі бюджетного планування. Бюджетна система, в основі побудови якої лежать принципи, сутність яких визначена невірно і нечітко, не може бути досконалою. Це означає, що бюджетну модель необхідно вдосконалювати. Але на цей період бюджет повинен виконувати свої функції. За таких умов першочерговим є завдання вдосконалення організації бюджетного процесу. В такій ситуації необхідно чітко організувати рух бюджетних потоків і забезпечити надійне виконання бюджету, що є нелегкою задачею.

У другому розділі «Дослідження системи виконання бюджету» проаналізована діяльність органів виконання бюджету і запропонована оптимізація розподілу функцій між ними, визначені проблеми, які виникли при становленні казначейської системи касового виконання Державного бюджету, а також проблеми, пов'язані з регулюванням бюджетних потоків, і запропоновані шляхи їх вирішення.

Серед державних органів, на які покладено практичні завдання забезпечення виконання бюджету провідне місце належить органам системи Міністерства фінансів України (Центральному апарату Мінфіну, фінансовим управлінням на обласному та фінансовим відділам на районному і міському рівнях) та спеціальним органам при Міністерстві фінансів, а також Державній податковій адміністрації України. Центральний апарат Мінфіну України, як орган державної виконавчої влади незалежної держави було сформовано у 1992 році. На протязі семи років відбувалось утворення органів, які більш ефективно здійснювали управління виконанням Державного бюджету. В 1993 році була утворена Контрольно-ревізійна служба, головними завданнями якої є здійснення державного контролю за витрачанням коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і звітності в міністерствах, відомствах, державних комітетах, державних фондах, бюджетних установах, а також на підприємствах і в організаціях, які

отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та державних валютних фондів, а також розробка пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому. В 1996 році на базі Державної податкової служби України була утворена Державна податкова адміністрація, загальними завданнями якої є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю надходження до бюджетів всіх рівнів податків, податкових платежів і неподаткових доходів. В 1995 році були утворені органи Державного казначейства України, головним завданням якого є організація касового виконання Державного бюджету, ведення обліку касового виконання Державного бюджету, складання звітності про стан виконання Державного та зведеного бюджетів. На нашу думку, всі ці органи і в подальшому повинні утворюватися при Міністерстві фінансів України і здійснювати свою діяльність під безпосереднім його контролем.

У дисертації зроблено висновок, що оптимізація функцій з виконання бюджету між вказаними органами має вирішальне значення в управлінні виконанням бюджету. Для цього необхідно, щоб рахунки казначейства розміщувались в установах Національного банку України (як вийняток - ще кілька комерційних банків). Недоцільним і непотрібним є створення бюджетного банку в Україні. Функцію контролю за проходженням коштів в банківських установах необхідно закріпити за казначейством. Доцільно провести перерозподіл функцій між Рахунковою палатою і Контрольно-ревізійною службою. Контроль за використанням бюджетних коштів в бюджетних установах, організаціях і підприємствах усіх форм власності, галузевих міністерствах і відомствах, контроль за діяльністю місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування закріпити за Контрольно-ревізійною службою. За Рахунковою палатою залишити контроль за діяльністю органів вищої гілки влади, державних виконавчих органів.

Однією з дуже складних сфер в галузі виконання бюджету є касове його виконання. Розвиток касового виконання Державного бюджету України з 1992 по 1998 p.p. пройшов кілька етапів:

Перший етап - це перехід до фінансування в межах наявних коштів на рахунках Державного бюджету (з 1 липня 1993 p.).

Другий етап - це поступовий перехід від банківської системи касового виконання Державного бюджету до казначейської (з листопада 1995 р. - моменту утворення органів Державного казначейства - до 1 квітня 1997 p.).

Третій етап - це запровадження казначейської системи касового виконання Державного бюджету по видатках (з 1 квітня 1997 p.).

Перехід до казначейської системи касового виконання Державного бюд-

жету в Україні здійснений з метою посилення контролю за виконанням Державного бюджету та вдосконалення управління наявними коштами бюджету.

В процесі дослідження становлення казначейської системи касового виконання Державного бюджету в Україні були розроблені схеми документообороту і руху бюджетних потоків, які дозволили визначити вузькі місця і сформулювати рекомендації щодо їх усунення. При фінансуванні через територіальні органи казначейства шляхом оплати рахунків і видачі готівкою вузьким місцем є встановлення доцільності та ефективності витрат шляхом перевірки представлених первинних документів. Введення в штат працівників органів казначейства спеціальних експертів і забезпечення спеціальною апаратурою дозволить чітко і швидко встановлювати достовірність представлених документів з метою здійснення дійового попереднього контролю за витрачанням бюджетних коштів.

На сьогоднішній день в Україні фінансування з Державного бюджету здійснюється через територіальні органи Державного казначейства, як шляхом оплати рахунків та видачі готівкою, так і за відомчою структурою. Це свідчить про те, що в Україні діє змішана система касового виконання Державного бюджету. До елементів банківської системи відносимо: відкриті рахунки органам Державного казначейства та розпорядникам коштів в банківських установах, до елементів казначейської системи - наявність органів Державного казначейства та відкриття в них реєстраційних рахунків розпорядникам коштів. Щодо виконання доходної частини Державного бюджету, то хоч інформація про доходи, що надійшли на рахунок органів казначейства і надходить органам казначейства трьох ступенів, де ведеться і їх облік, розподілення доходів здійснює тільки Головне управління Державного казначейства. Перехід від фінансування за відомчою підпорядкованістю до фінансування через територіальні органи Державного казначейства, а також розподілення одержаних доходів на рівні територіальних управлінь і відділів органів казначейства позитивно вплине на організацію бюджетного фінансування та здійснення контролю за цим.

В процесі виконання Державного бюджету дуже важливим питанням є його взаємовідносини з місцевими бюджетами. Складність існуючих взаємовідносин, а саме: нестабільні нормативи відрахувань від загальнодержавних податків, зборів та інших платежів; дотації і субвенції із Державного бюджету; бюджетні позички з Державного бюджету на покриття касових розривів при виконанні місцевих бюджетів; взаємні розрахунки; вилучення коштів у місцевих бюджетів на користь Державного бюджету не полегшує, а

навпаки, ускладнює процес виконання бюджетів. Дані про взаємовідносини між Державним і місцевим бюджетами наведені в табл. 1. Як видно з таблиці, Державному бюджету належить - 705678,3 тис. грн., місцевим (11 із 27) бюджетам - 109449,7 тис.грн.. Сальдо: 596228,6 тис.грн. на користь Державного бюджету. Заборгованість, про яку йде мова, не погашається. Ці суми "зависають у повітрі" і не враховуються при складанні проектів бюджетів на наступний бюджетний рік. Рішення проблеми щодо закінчення всіх взаємних розрахунків між Державним та місцевими бюджетами до кінця року, а також зведення їх до мінімуму позитивно вплинуть на управління коштами Державного бюджету в процесі його виконання.

Таблиця 1.

Взаємні відносини між Державним та місцевими бюджетами України в 1997 році ______________________________________________________________ (тис, грн.)

Форми бюджетних трансфертів Ланки бюджетної системи Всього

Республіканський бюджет Криму Обласні бюджети Міські бюджети (мм. Київ і Севастополь)

Бюджетні позички

надано за рік 1000,0 103480,0 2000,0 106480,0

залишки неповернсних позичок - 10026,1 2000,0 12026,1

Бюджетні дотації

передбачено виділити із Державного бюджету 33393,0 2072116,5 14038,0 2119547,5

фактично надано 33393,0 1972690,4 14038,0 2021121,4

недодано - 98426,1 - 98426,1

Вилучення коштів на користь Державного бюджету

передбачено вилучити - 380414,5 681119,5 1061534,0

вилучено за рік - 181302,8 630252,1 811554,9

залишились невилуче-ними - 199111,7 50867,4 249979,1

Віднесено на взаємні розрахунки

належить одержати Державному бюджету 121171,3 301996,2 20505,6 443673,1

належить одержати місцевим бюджетам - 11023,6 - 11023,6

Результати взаємних відносин на 01.01.98

заборгованість місцевих бюджетів перед Державним 121171,3 511134,0 73373,0 705678,3

заборгованість Державного бюджету перед місцевими 109449,7 109449,7

Сальдо взаємішх розрахунків на 01.01.98 . ... 596228,6 .

У третьому розділі «Система обліку виконання бюджету» розглянуто два основних питання: методологія обліку бюджетних потоків та вдосконалення системи звітності про виконання бюджету.

Значення обліку для успішного виконання затвердженого бюджету значне. Місце обліку виконання бюджету в бюджетному менеджменті визначається місцем обліку в системі управління. Від прийняття своєчасних і правильних рішень з питань планування і виконання бюджету залежить ефективність управлінської діяльності. Ці рішення можуть бути прийняті тільки на основі проведеного аналізу відповідної інформації, яка характеризує стан об'єкту управління - бюджету, на певну дату чи за певний проміжок часу. Облік вирішує завдання забезпечення системи управління необхідною інформацією. На основі обліку складається звітність про виконання бюджету.

Діюча система обліку бюджетних потоків та звітності про виконання Державного бюджету знаходиться в постійному розвитку і вдосконаленні. Запроваджується новий План рахунків з обліку виконання Державного бюджету. Відпрацьовуються форми документів, які використовуються при виконанні до-ходної і видаткової частин Державного бюджету; форми звітності та періодичність подання звітів про виконання Державного бюджету; нова бюджетна класифікація та здійснюється перехід до використання нової бюджетної класифікації в процесі планування і виконання Державного бюджету.

Основного складовою організації обліку є встановлення Плану рахунків з обліку виконання Державного бюджету. Діючий до кінця 1997 року план рахунків не давав можливості відобразити всі операції, які здійснюються при виконанні бюджету і тому не відповідав вимогам сьогоднішнього дня. Наказом Головного управління Державного казначейства України від 24 грудня 1997 року № 137 був затверджений новий План рахунків бухгалтерського обліку виконання Державного та місцевих бюджетів. Він був розроблений відповідно до принципів, прийнятих у міжнародній практиці бухгалтерського обліку щодо виконання всіх видів бюджетів. Запропонований план рахунків дозволяє:

1) враховувати всі зміни, які проходять в економічній і фінансовій сферах;

2) враховувати при обліку всі джерела надходження до бюджету держави у розрізі складових;

3) відображати операції щодо виконання видаткової частини з урахуванням діючих методів і прийомів;

4) відображати на рахунках з бухгалтерського обліку державні внутрішні та зовнішні боргові зобов'язання;

5) відображати всі операції щодо взаємодії Державного бюджету з іншими ланками бюджетної системи в процесі його виконання.

Безумовно, запропонований план рахунків - це значний крок у вдосконаленні організації обліку виконання бюджету. Він вирішує ряд питань, які не взмозі був вирішити діючий раніше план рахунків. Але і він має окремі недоліки. Для більш чіткого обліку бюджетних потоків в процесі виконання Державного бюджету нами запропоновані наступні зміни в новий План рахунків з обліку виконання Державного бюджету: бюджетні позики і бюджетні позички необхідно обліковувати на різних рахунках, а не на одному, як передбачено; не використовувати термін «довгострокові позички»; замість двох рахунків - 11101 «Кошти на рахунках в національній валюті (По державних доходах)» і 11102 «Кошти на рахунках в національній валюті (Для здійснення видатків)» необхідно залишити один. Для цього в банківських установах повинен відкриватися єдиний казначейський рахунок для надходження доходів і фінансування видатків.

Головним чинником в управлінні бюджетом, як уже було зазначено, є інформація. Одержати інформацію дозволяє звітність, яка дає можливість управляти бюджетом та контролювати хід його виконання. На протязі семи років в Україні ведеться плідна робота, пов'язана з розробкою і впровадженням нової системи звітності про виконання бюджету.

Ця робота включає:

- розробку форм звітності, які б в повній мірі характеризували процес виконання бюджету;

- визначення періодичності звітності;

- встановлення термінів подачі звітності;

- розмежування функцій по прийому звітності між відповідними органами, які несуть відповідальність за достовірність, повноту і своєчасність представлених даних.

Визначені нами проблеми пов’язані з розробкою форм звітності та встановленням термінів подачі звітності. Форми звітності (особливо місячні) про виконання Державного бюджету змінювалися щорічно на протязі трьох років (1996-1998). З одного боку, це було викликано рядом об’єктивних причин (запровадження казначейської системи касового виконання Державного бюджету за видатками, перехід до нової бюджетної класифікації, а також до складання єдиного кошторису доходів і видатків установи), з іншого - зміна форм звітності ускладнює процес складання звітності про виконання Державного бюджету, що негативно впливає на управлінську діяльність. Терміни подання звітності про виконання Державного бюджету протягом 1996-1998 рр. хоч і не значно, але змінювались. Цей факт не є позитивним при формуванні зведеної звітності про виконання Державного бюджету. Розробка форм звітності і вста-

новлення термінів подання звітності, які зможуть діяти на протязі більш тривалого часу (наприклад, 5 років) дозволять значно ефективніше управляти коштами Державного бюджету в процесі його виконання.

ВИСНОВКИ

1. Проблеми виконання бюджету необхідно розділити на дві групи. Першу складають проблеми, які є похідними від бюджетної моделі і формування бюджету. Наявність цих проблем в Україні (недостатньо чітка визначеність бюджетної моделі та труднощі у формуванні доходної бази) значно ускладнюють процес виконання бюджету. Другу групу складають безпосередньо проблеми організації виконання бюджету, насамперед, касового виконання. Суть цих проблем зводиться до забезпечення узгодженості бюджетних потоків. З цією метою необхідне прискорення переходу до казначейської системи касового виконання Державного бюджету', розширення повноважень Головного управління Державного казначейства і його територіальних органів.

2. На даний час до кінця не вирішено питання чіткого розмежування функцій з виконання бюджету між фінансовими органами. Так, функція контролю за проходженням бюджетних коштів в банківських установах закріплена і за органами казначейства і за Рахунковою палатою. Доцільно вказану функцію залишити тільки за органами казначейства. Облік виконання доходної частини Державного бюджету здійснюють органи казначейства, а податкова адміністрація здійснює контроль за дотриманням податкового законодавства. Водночас ніхто не несе реальної відповідальності за достовірність планових завдань з мобілізації доходів та їх виконання. На нашу думку, необхідно ці функції покласти на податкову адміністрацію, підпорядкувавши її, як раніше, Міністерству фінансів, яке виступає провідним організуючим органом у сфері виконання бюджету. До кінця не вирішено питання щодо розміщення рахунків казначейства в установах банківської системи (на 01.01.98 р. нараховувалось 17 уповноважених банків, на 01.07.98 р. - 6 банків). При цьому не визначений сам принцип вибору уповноваженого банку. Вважаємо за доцільне надавати функції касового виконання бюджету банкам, що мають розгалужену територіальну мережу і зможуть таким чином забезпечити своєчасне і раціональне проходження бюджетних потоків.

3. У даний час в Україні фінансування з Державного бюджету здійснюється на основі двох, певною мірою протилежних, принципів: відомчої підпорядкованості і територіального розміщення об'єкта фінансування. З по-

зицій відходу від адміністративно-командної системи управління та необхідності прискорення проходження бюджетних коштів, необхідно повністю перейти до фінансування розпорядників коштів через територіальні органи казначейства. З цією метою необхідно забезпечити відкриття єдиного казначейського рахунку в установах банківської системи.

4. Важливою проблемою фінансування Державного бюджету через територіальні органи казначейства є механізм визначення достовірності первинних документів, якими оформляються оплата рахунків та видача готівки. Слід значно посилити попередній контроль за оформленням бюджетного фінансування.

5. Аналіз взаємовідносин між Державним і місцевими бюджетами в процесі їх виконання виявив існуючі проблеми і дав можливість сформулювати пропозиції щодо вдосконалення цих відносин: необхідно законодавчо затвердити положення про те, що закріплені за місцевими бюджетами доходи не можна змінювати; більше уваги приділяти впровадженню і функціонуванню місцевих податків і зборів. Віддати при цьому перевагу не збільшенню кількості податків, а ефективності їх справляння; перерахування частини загальнодержавних податків в місцеві бюджети здійснювати в момент їх надходження, а не відносити ці суми на взаєморозрахунки між Державним і місцевими бюджетами, що ускладнює процес виконання бюджетів; законодавчо затвердити всі три види бюджетних трансфертів: дотації, субсидії, субвенції і дати їм чітке визначення, яке б відображало їх дійсну сутність; використовувати в Україні всі три види прямих бюджетних трансфертів; відпрацювати і затвердити законодавчо положення про механізм визначення і надання бюджетних трансфертів; відмовитися від практики заміни бюджетної позички бюджетною дотацією; відмовитися від практики вилучення коштів у місцевих бюджетів шляхом встановлення менших нормативів відрахувань від регулюючих податків; взаємні розрахунки між Державним і місцевими бюджетами необхідно закінчувати до кінця бюджетного року.

6. Потребує вдосконалення План рахунків з обліку виконання Державного бюджету. Для цього в план рахунків необхідно внести зміни, які стосуються перегляду назв рахунків та їх кількості. По-перше, необхідно розділити облік бюджетних позичок і позик, оскільки вони відображають різні бюджетні потоки (внутрішні і зовнішні), виділивши замість одного два рахунки. По-друге, встановити один рахунок для обліку коштів в національній валюті, не виділяючи окремі рахунки для доходів і видатків.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ АВТОРОМ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

1. Опарін В.М., Сафонова Л.Д. Сутність і складові бюджетного менеджменту // Фінанси України. - 1998. - № 2. - С.60-66. - 0,5 д.а. (у співавт.: автором підготовлено 0,3 д.а.: Поняття бюджетного менеджменту як складової фінансового менеджменту, обгрунтування об’єкту і суб’єкту, розробка загальної схеми бюджетного менеджменту).

2. Сафонова Л.Д. Вдосконалення обліку виконання бюджету // Бухгалтерський облік і аудит. - 1998. - № 5. - С.37-43. - 0,6 д.а.

3. Сафонова Л.Д. Реформування системи обліку виконання бюджету // Фінанси України. - 1998. - № 7. - С.35-39. - 0,3 д.а.

4. Сафонова Л.Д. Казначейська система касового виконання Державного бюджету України // Фінансові проблеми економіки перехідного типу: Зб.наук.пр. - Тернопіль, 1997. - 136 с. - 0,5 д.а.

АНОТАЦІЇ

Сафонова Л.Д. Менеджмент виконання Державного бюджету України. -Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01. - Фінанси, грошовий обіг і кредит. - Київський національний економічний університет, Київ, 1998.

Дисертацію присвячено питанням вдосконалення системи управління виконанням Державного бюджету України. В роботі досліджено діючу систему виконання Державного бюджету України та проведено аналіз становлення казначейської системи його касового виконання. Розроблені пропозиції щодо вдосконалення організації виконання Державного бюджету України, які поліпшать управління цим процесом. Основні результати дослідження знайшли практичне впровадження при роботі над системою обліку бюджетних потоків в процесі виконання бюджету.

Ключові слова: бюджет, бюджетний менеджмент, виконання бюджету, Державний бюджет, казначейська система.

Сафонова Л.Д. Менеджмент исполнения Государственного бюджета Украины. - Рукопись.

Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.04.01. - Финансы, денежное обращение и кредит. - Киевский национальный экономический университет, Киев, 1998.

Диссертация посвящена вопросам совершенствования системы управления исполнением Государственного бюджета Украины. В работе исследована действующая система исполнения Государственного бюджета Украины и проведен анализ становления казначейской системы его кассового исполнения. Предложения по совершенствованию организации исполнения Государственного бюджета Украины призваны улучшить управление этим процессом. Основные результаты исследования нашли практическое внедрение при дальнейшей работе над системой учета бюджетных потоков в процессе исполнения бюджета.

Ключевые слова: бюджет, бюджетный менеджмент, исполнение бюджета, Государственный бюджет, казначейская система.

Safonova L.D. Managing the fulfilment of the State Budget of Ukraine. - Manuscript.

Dissertation for the degree of the Candidate of Economic Sciences, speciality 08.04.01 - finance, money circulation and credit. - Kyiv National University of Economics, Kyiv, 1998.

The dissertation is devoted to the problems of improving the system of managing the fulfilment of the State Budget of Ukraine. The current system of fulfilling the State Budget of Ukraine is studied in the dissertation and the formation of the new Treasury system of its cash fulfilment is analysed. Proposals for improving the organisation of fulfilling the State Budget of Ukraine which will improve the management of this process are worked out. The main results of the research were practically implemented while developing a system of accounting for budget flows in the process of fulfilling the budget.

Key words: budget, budget management, fulfilment of the budget, State budget, Treasury system.