Методы оценки эффективности развития производственно-хозяйственного комплекса области тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Матковский, Семен Алексеевич
Место защиты
Львов
Год
1993
Шифр ВАК РФ
08.00.05
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Методы оценки эффективности развития производственно-хозяйственного комплекса области"

'ГО Ой

І 3 Академія наук України

Львівське відділення Інституту економіки

На правах рунопису МАТКОБСЬКИЯ СЕКЕН ОЛЕКСІЙОВИЧ

МЕТОДИ ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ РОЗВИТІ/ ВИРОБКІМО-ГССПОДАРСЬНОГО КОМПЛЕКСУ ОБЛАСТІ

Спеціальність: 08.СО.05 - Економіка, планування, організація управління народним господарством і його галузями

АВТОРЕФЕРАТ

. дисертації *а здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук

1 ь в і в - І 9 9 З

Робота виконана у Львівському відділенні Інституту економіки АН України.

Науковий керівник - доктор економічних наук

ПОБУРКО ЯРОСЛАВ ОЛЕКСІЙОВИЧ

Офіційні опоненти - доктор економічних наук, професор

■ БОЙКО сЗГЗШ ІВАНОВИЧ .

- доктор економічних наук, доцент (ЛЕЙКО ВАСИЛЬ ІВАНОВИЧ

Провідна організація - Державний науково-технічний центр "Укроблікінфорк".

Захист відбудеться * «ЯР»« 1993 р. о // год.,

на засіданні спеціалізованої радя д Т)Іб.39.03 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук у Львівському відділенні Інституту економіки АН України за адресою: 290008, м.Дьвів-8, вул.Театральна,17.

З дисертацією могма ознайокитись у бібліотеці Львівського відділення Інституту економіки АН України.

Автореферат розіслано г, сМ * Листа пвйй 19=3 р.

' Вчений секретар рпйтінгіГкТОЙ

спеціалізованої ради,

кандидат економічних наук ВСЕВОЛОД ІВАНОВИЧ

І. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

І.І. Актуальність проблеми. Реалізація програми побудови сокоефєхтивної незалежної економіки України на основі переходу до нкових відносин в усіх; сферах господарювання, всесторонньої інтен-фікації виробництва потребує вдосконалення методів оцінки і аналізу ективності виробничої діяльності на всіх рівнях ієрархії управління дприємство, галузь, господарський комплекс регіону /області/ і ржави в цілому: Особливо гострою є ця потреба для такого рівня равління як господарський комплекс регіону.

В умовах командно-адміністративної системи управління господаркою діяльністю на рівні регіону основним оцінним показником ефек-вності виробництза використовувався показник виконання плану обся-в виробництва, плану продуктивності праці та ін. Такий підхід до одукування інформації про ефективність виробництва відображав нупчу тоді модель розподілу повноважень щодо ухвалення рішень:

, рівні регіону треба було забезпечувати виконання завдань, накрес-них в центрі.

Однак і з умовах набуття регіонами багатьох елементів господар-кої самостійності існуючі методи оцінки не дозволяють проводити черпну оцінку ефективності їх економічної діяльності.

Слід сказати, що питання ефективності суспільного виробництва .вно займають важливе місце в наукових дослідженнях. В Україні обливо активно вони вивчаються з 60-х років, коли стало очевидно,

розвиток економіки за рахунок розширення використання ресурсів же обмежений і потрібно здійснювати переорієнтацію народного гос-.царства на інтенсивний шлях розвитку. Однак створити закінчену юрію ефективності і виробити її практичну методологію поки що не ;алося. Багато проблем залишаються нерозв'язаними.

1.2. Мета і завдання дослідження. Кетою дисертаційної роботи розробка методів комплексної оцінки економічної ефективності вироб ічо—господарської діяльності області та визначення тенденцій . ізвитку господарського комплексу області в умовах переходу до інкових відносин.

Відповідно до загально? мети дослідження в дисертації розв"язу-ютьоя такі завдання:

- аналіз діючої системи оцінки ефективності виробничо-господарської діяльності на рівні територіальних комплексів; «■

- визначення тевденцій розвитку господарського комплексу області в умовах переходу до ринкових відносин;

- оцінки впливу екстенсивних, інтенсивних та цінового факторів на ріст /зниження/ обсягів виробництва; •

- підвищення достовірності оцінки темпів росту /зниження/ обсягу виробництва;

- розробки методу комплексної оцінки рівня життя иешканців регіону.

1.3. Предмет і об"вкт косліЬчеиия. Предметом дослідження дисертації е методологічні і методичні положення, принципи і способи оцінки ефективності виробничої діяльності і розвитку господарського комплексу па ріпні області.

Об"океом дослідження взято процеси оцінки економічної ефективності матеріального виробництва в області, їх вплив та взаємозв'язок з рівнем якття населення.

1.4. Зз"язок дисертаційної роботи з НДР. Дослідження проводились у Львіеськоку відділенні Інституту економіки АИ України в рамках науково-дослідних тем:

"Розробка методичних сскоп прогнозування розпитку народногосподарського конплексу області'' /К> дсрярєсстрації: 01.9.0004440/.

"Розробка організаційно-методичного забезпечення програмного киріиення соціально-економічних і науково-технічних проблем оахідіго-го регіону ¿'країни б умовах становлення ринкових відносин"

/!■• дернрсйстрації: 01 .У .20024921/.

1.5. Загальна методологія і метода дослідження. Використана при кааисаіші дисертації методологія грунтується ка Законах Україні:, що стосуються фс.рцуізаи'іа і розвитку економіки України, зокрема Законів України "Про держану статистику”, "Про місцеві Ради і місцеве і регіональне самоврядування", на положеннях Кої «опції побудов« національної статистики України та Державної програма переходу на міжнародну сисїсиу обліку та статистики.

Методика дослідження, цо використана при написанні дисертації, * унтується на принципах системного аналізу, методичних.; розробках осовно економіко-статистичного аналізу ефективності виробничої . яльності.

1.6. Матеріали, що використані у дослідженні. При визначенні часних тенденцій розвитку виробничо-господарського комплексу користані статистичні матеріали та збірники про розвиток господар-ва, його галузей і підгалузей як по Україні в цілому» так і по вівській обл. за 1963-1993 рр.

1.7. Наукова новизна дисертаційного дослідження, а також резуль-тів і висновків, що виносяться на захист, полягає в наступному:

- сформульована концепція комплексної оцінки економічної ективності виробничої діяльності в області та визначено тенденції звитку виробництва в умовах становлення економічної незалежності дприємств України_на прикладі Львівської області.;

- розроблено методичний підхід до визначення степені впливу на ономічний ріст цінового, інтенсивних і екстенсивних ^акторів для лузей народного господарства і його товаровиробників;

- показало взаємозв'язок иія ефективністю виробництва і рівнем ття; розроблено метод комплексної оцінки та прогнозу грозових ходів і рівня життя населення.

1.8. Практичне значення роботи. Теоретичні узагальнення і сновки, методичні положення, що сформульовані в дисертації, вико-стані при формуванні наукових доповідей і аналітичних записок про ан- і тенденції розвитку народного господарства Львівської області, користання цих положень дозволило провести розрахунки життєвого вня життя населення* достовірність оцінки темпів росту обсягів юшслової продукції та економічного рейтингу промислових підприємств системі господарського комплексу Львівської області, а також тенцен-:й у господарському комплексі з період переходу до ринку.

І«9. Апробація результатів досліджень. Основні положення ісертації, методичні підходи до комплексної оцінки ефективності ¡рсйнизо-господарської діяльності в області доповідались на науково->актичних конференціях: "Актуальні економічні і соціальні проблеми іхідної України" /27-28 червня 1992 р., м.Львів/, "Проблеми станов-їння української національної .соціально-економічної моделі /червень

б

1993 р., м.Львів/, "Міжнародна економічна школа" /серпень 1993 р м. Трускавець/.

1.10. Публікація результатів дослідження. Основні положення і висновки, що містяться у дисертаційній роботі опубліковані у колективних наукових доповідях і збірниках тез доповідей на науков практичних конференціях. Загальний обсяг публікацій, які належать особисто автору, становить 9,7 д.а.

1.11. Обсяг і структура роботи. Основний текст дисертаційної роботи викладено на 118 стор. машинописного, тексту, який вклпчає 12 таблиць, 5 діаграм, 2 малюнки, а також додатків. У списку вико ристаної літератури - 47 назв.

2. КОРОТКИЙ ВИШД ДИСЕРТАЦІЇ

2.1. У вступі обгрунтовується актуальність проблеми, що вивча еться, визначені мета і завдання, предмет і об"єкт дослідження, а також новизна і практичне значення одержаних результатів.

2.2. У пераій главі обгрунтована потреба вдосконалення

системи оцінки виробничо-господарської діяльності в регіоні. Для забезпечення отримання науково обгрунтованих оцінок уточнено і доповнено систецу методологічних принципів оцінки і аналізу вироби: чо-господарської діяльності на рівні регіону /області/. Обгрунтова] доцільність формування оцінних висновків щодо ефективності останнього на основі комплексу показників. .

2.3. У другій главі, з врахування« впливу становлення ринкових

відносин в Україні, зроблена оцінка тенденцій виробничо-господарські діяльності в регіоні на прикладі Львівської області за 1569-1992 р] Досліджено тенденції зміни ефективності споживання ресурсів ;із врахуванням тенденцій зміни обсягів виробництва. Зроблено аналіз тенденцій нарощування виробничо—технічного потенціалу промисловосте зокрема, оероз .такі показники як кількість основних фондів, фондо-озброєння, фондовіддача, продуктивність праці. Досліджено тенденції структурних змін в номенклатурі продукції, що виготовляється в області* з врахуванням аміни системі: кооперованих зв"язків і обмежень на паливно-енергетичні ресурси, яті останніми роками дуже посилилися. ’

2.4. У третій главі викладено методичні підходи до визначення оцінки ефективності виробничої діяльності господарського комплексу регіону в рамках становлення ринкових відносин між товаровиробниками. Викладено метод оцінки і на його основі визначено вплив на ріст обсягів виробництва цінового, інтєнсиених та екстенсивних факторів для галузей народного господарства і їх товаровиробників. Приведено методичний підхід до інтегральної оцінки темпів росту /зниження/ обсягів виробництва продукції промислового комплексу на основі оцінки її випуску з натуральному виразі. Викладено метод комплексної оцінки грошових доходів та Еіітрат населення з врахуванням зміни цін і рівня зарплати. Приведено метод оцінки рівня глггя та зроблено таку оцінку на матеріалах Львівської області.

2.5. У висновках узагальнено результати досліджень, цо виконані у дисертаційній роботі.

2.6. У додатках приведено аналітичні розрахунки найважливіших оцінних . показників виробничо-господарського комплексу львівської області, які виконані за безпосередньою участю автора.

3. ОСНОВНІ ПОЛОлЕННЯ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

3.1. Система оцінки ефективності виробничо-господарської діяльності в регіоні, яка була сформована в колидаьому СРСР, як спосіб реалізації командно-адміністративних методів управління, при переході до ринкових ві.дносин, формування економічної незалежності товаровиробників і розширення повноважень регіональних органів влади потребує суттєвої перебудови. Від оцінки за принципом "виконав - не виконав" слід перейти до оцінки за принципами економічної ефективності використання матеріальних ресурсів, ■ виробничо-технічного ¡потенціалу, а також ринкових можливостей, тобто використання таких факторів як попит, пропозиція, розподіл. Така оцінка можлива на базі системи показників, основними з яких

є показники інтенсивності розвитку товаровиробника і показники балансу між доходами і витратами населення регіону.

3.2. Однак^ реалізація в практику принципів економічної незалежності товаровиробників, з одного боку, і нечіткість українського законодавства щодо обмежень монопольної діяльності,

з другого, створили умови виникнення деяких суперечностей £ оцінці ефективності процесів у виробничо-господарській діяльності. Так, аналіз обсягів виробництва в діючих і порівнянних^інах дає неодно значну оцінку структури виробництва /табл.І/, Зокрема, в результаті впливу цінового фактору частка обсягів виробництва за 9 місяців 1993 року галузі машинобудування та металообробки в структурі виробництва промисловості області, розрахованих у порівнянних цінах на 01.01.92 р., становить 43,8 1 ау діючих -28,7 %. ■

Табл.І

Структура виробництва промисловості Львівської області при оцінці його обсягів у діючих і порівнянних цінах за січень-вересень 1993 року

і Обсяг продукції, 1 млн.укр.крб. ¡Структура виробництва, І У %

і у цінах на! у діючих 101.0І.І5Ц цінах і у цінах наіу діючих |01.01.1992)цінах

Всього на промисловості 12472,8 ' 2104525 100,0 100,0

у току числі: Паливна промисловість 622,8 357528 ■5,0 17,0

Хімічна і нафтохіиічна прошсло вість 563,4 129749 4,5 6,2

Машинобудування та • металообробка 5*55,2 604454 43,8 28,7

бісова, деревообробна там целвлозно-палерова промисловість 1125,5 100573 9,0 4,8

Промисловість будівельних матеріалі б • 333,5 ІІ4604 2,4 5,4

Сітяна і 4ар£еро-фаяк-сова промисловість 163,2 24169 1,3 І.І

Зіегка прошісловість 1679,9 185087 13,5 8,8

Харчова промисловість 1794,5 314447 14,4 ' 14,9

3.3. Суперечливість окремих оцінок в багатьох випадках

не дозволяв зробити однозначного висновку про економічну ефективність виробничої діяльності окремого товаровиробника. Основне питання, яке виникає у зв"язку із застосуванням окремих показників, - про джерела забезпечення прибутку. Високий прибуток може бути забезпечений монопольним становищем товаровиробника / як фактор його зловживання на стані переходу до ринкових відносин/ або зниженням собівартості продукції.

Недосконалим б розрахунок за діючою офіційною Типовою інструкцією темпів росту /спаду/ обсягів промислового вироб -ництва - важливого показника економічного розвитку держави в цілому і кожого з регіонів зокрема. Ця інструкція передбачає розрахунок сумарних обсягів виробництва в порівнянних цінах.

Однак глибока інфляція, структурні зсуви роблять ці ціни, як звичайно, завищеними і тому оцінка темпів росту сумарних обсягів виробництва - викривлена.

3.4. У дисертації сформульована концепція вдосконалення побудови системи показників оцінки ефективності виробничо-господарської діяльності і соціального становища регіону. Згідно з цією концепцією, названа система оцінних показників повинна бути єдиною для всіх рівнів виробничої діяльності: підприємство, галузь, господарський комплекс території. Основою оцінки ефективності е розрахунок величини впливу на ріст обсягів виробництва цінового, інтенсивних і екстенсивних факторів. Теши росту /спаду/ обсягів виробництва розраховуються індексним методом на основі даних з випуску продукції в натуральному виразі. Оцінка соціального рівня життя населення враховує комплекс факторів із формування грошових- доходів і витрат на споживання життєво-необхідних товарів народного вжитку, зміну цін на промислові та продовольчі товари, оплату послуг,реальний рівень росту середньомісячної зарплати.

. 3.5. При постановці мети аналізу ефективності розвитку еконо-

міки області враховано, що в умовах демократизації суспільно-політичного життя, функціонування ринкових економічних відносин значно розширюється коло споживачів і зацікавленість до інформації про ефективність виробничо-господарської діяльності регіону. Якщо раніше такими споживачами були, в основному, органи управління і планування, то тепер активними споживачами економічної інформації стають також підприємства, організації та установи різних форм власності, асоціативні об"єднання, регіональні корпорації, фінансово-промислові групи тощо, а також профспілки і окремі громадяни. Аналіз попиту на економічну інформацію дозволяє зробити висновок, що така інформація може бути зведена до деох груп. Це, по-перзе, оцінка кон'юнктури ринку та доцільність вкладання капіталу і Кого обсягів у матеріальне і нематеріальне виробництво /інвестиції/; по-друге, оцінка рівня еиття для вироблення рішень та вжиття заходів, спрямованих на соціальний захист населення. Продукування аналітичної оцінної економічної інформації і с, на. над: погляд, метоп аналізу ефективності функціонування економіки області. ■

піроке коло споживачів інформації, різноманітність їх зацікавлень, висувають потребу врахування адекватної кількості вимог до оцінки ефективності. Разом з тим біли глибокий аналіз показує, що всі) різноманітність цих вимог кохна звести до сукупності показників, які даать можливість оцінити ефективність виробничої діяльності підприємства, економічну діяльність господарського комплексу області, міста, району, галузі, а таксг рівень еиття та соціальний стан мешканців регіону. 0б"ектами такого аналізу с товаровиробники і групи товаровиробників у галузях народного господарства, самі галузі, території /район, місто, область, держава/, а таког. ресурси території. Підвищення ролі інформації у вивченні соціально-еконоиічніз: явищ під час переходу до ринкової економію*- вимагає створекі:д нових та удосконалення діючи:-: методологій, значного розширення наукових досліджень та методологічних розробок-щодо оцінки ефективності функціонування економіки.

З.б Останніми роками в регіональній статистиці намітились певні підходи до вдосконалення системи оцінки ефективності виробництва. Ширше використовуються якісні показники - рентабельність, прибуток, дохід, витрати тощо. їх застосування дозволяє ' прослідкувати тенденції розвитку виробничо-господарської діяльності. В дисертації зроблено аналіз таких тенденція на прикладі промисловості Львівської області. Зокрема проведено • аналіз динаміки зміни обсягів промислового виробництва.

ДИНАМІКА ЗМІНИ ОБСЯГІВ ПРОМИСЛОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ У РОЗРІЗІ ГАЛУЗЕЙ ПРОМИСЛОВОСТІ

_ зсмі'пп І івфтохіг.ячіа промислсгість

п ■ - “г- мзииоіоЛудукиил 1*1 металообробка

—--та нромнслоаспі - - - — т— хзрчезз проі.'исло^сть

Показано, що основні причини падіння обсягів виробництва в промисловості області появилися не у 1990 р., коли Україна проголосила курс на побудову незалежної економіки, а нагромаджувались значно раніше. До таких причин належить, на наш погляд, відсутність в Украї ні, як і в колишньому СРСР, економічного механізму постійної технічної і організаційної модернізації виробництва.

3.7. Зроблено висновки щодо тенденції‘зміни структури витрат на виробництво промислової продукції /мал.І/. Зокрема, показано зростання частки матеріальних витрат. Це говорить про недосконалість організаційної схеми коопераційних зв"язків в Україні, яка залишалася від системи господарювання в колишньому CFCP, про потребу розробки і впровадження у виробництво нових ресурсо- і енергозберігаль-них технологій. На теперішньому перехідному етапі відбувається активний пошук нових постачальників, а також налагодження випуску комплектуючих виробів, деталей, вузлів, затрати на які на стадії запуску продукції в серію є порівняно меншими. Звазаочи на стан економіки та ситуацію, не треба відмовлятися від раціональних кооперованих зе"язків із країнами СНД, їх слід раціоналізувати і одночасно ¿ормувати нову структуру національної економіки за рахунок швидкого створення альтернативних виробництв.

Значно зменшилася в структурі витрат на виробництво промислової продукції частка витрат на оплату праці. Це є свідченням зниження рівня реальних доходів працівників, а відтак - рівня їх життя.

Зважаючи на те, що основою для формування коштів на придбання основних фондів, впровадження нових технологій є амортизаційні нарахування, викликає тривогу тенденція до значного скорочення частки . цих нарахувань у структурі затрат на виробництво /з 9,1 % у 1992 році до 0,4 % у першому півріччі 1993 року/. Звідси і випливає потреба у проведенні, переоцінки основних фондів та вирішення питання їх регулярної індексації /наприклад, раз у квартал/.

Різка зміна:цінової кон"юнктури, випереджальний ріст цін на ,— енергоносії^спричинились за два останні роки до росту витрат на виробництво,. Значна частка в рості витрат на ряд видів продукції займає необгрунтований ріст цін на комплектуючі. Так, деякі види продукції, іьаікріни у персону півріччі 1993 року мали рентабельність понад І5С На наа погляд, в основу формування цін і тарифів слід покласти

Структура затрат in виробництво промислової иродумш за 1990-1992 родн

(у проиекпк)

КАЛЛ

) - матеріальні затрати j — г-^ортизгаії ^ - витрати оплату прзш

j - в1грзх>танкя га державне сошглн? страуззіїкл ^ - Ьгаі витрати

витрати виробництва, авансовані виробничі фонди та середні) норму прибутку, яка має стати ефективним регулятором виробництва.

3.8. Зроблено оцінку впливу на структуру^гоЕарообміну регіону лібералізації цін /по суті випереджального їх росту/ на продукцію виробничо-технічного призначання і товарів народного споживання. Різке подорожчання нафти і газу, інших видів продукції виробничо-технічного призначення зумовили для виробничо-господарського коы-плексу Львівщини значні зміни в структурі завозу продукції даного виду. Якщо завіз продукції виробничо-технічного призначення з країн СВД_у 1391 р. і 1992 р. становить відповідно 51,4 % та

49,5 % від усього завозу продукції цього виду, та за перше півріччя 1993 р. - 80,8 %. В той самий час 70,1 % - це частка заєо-зу газу і 4,6 - нафти.

3.9. Як один із способів підгядоння достовірності оцінки

темпів приросту обсягів промислової продукції запропоновано матод інтегральної оцінки темпів росту /зниження/' обсягів виробництва, що грунтується на використанні показників обліку продукції в натуральному виразі. Загальний індекс росту обсягів виробництва галузі визначаються за формулою : . '

де /К- к-ть видів продукції .

Пі - к-ть продукції виробленої в натуральному виразі і -го виду в базовому році .

/~7^

' и - к-ть продукції виробленої в натуральному виразі ¿.-го виду в поточному роцї.;

¿Ц,- - середня ціна одиниці продукції і -го виду, виробленої в базовому році',

ЗЛО. Застосування даної методики відображає більш реальну Картину тенденцій у виробництві промислової продукції. Розрахунки На матеріалах промисловості області показали, що темпи зниження Обсягів промислового виробництва за дев"ять місяців 1993 р. були На 6,1 процентних пункта більшими порівняно з тими, які були Визначені за офіційною методикой, в т. ч. у машинобудуванні - на

13,8, харчовій - на 3,8, легкій - на 23, паливній - на 0,5, хімічній і нафтохімічній - на 0,7, у промисловості будівельних матеріалів - на 5,8 процентних пункта,

3*11. Методика оцінки соціального рівня життя населення, яка запропонована в дисертації,передбачає:

І/ оцінку мінімального споживчого бюджету, продуктового набору та мінімального продуктового набору на одного мешканця регіону;

2/ визначення структури населення та сімей за соціальними групами /робітники і службовці,. колгоспники, пенсіонери із робітників і службовців, пенсіонери із колгоспників/;

З/ вивчення тенденцій у фактичній структурі видатків /на харчування, на непродовольчі товари, алкогольні напої, послуги, Податки, збори, платежі, інші витрати/ у сім"ях за різними соціальними групами; .

4/ спостереження за рівнем цін на товари народного споживання /товари-представники/; визначення щомісячних індексів цін та абсолютної вартості продуктового кошика;

' 5/ аналіз і. оцінка структури грозових доходів населення

/оплата праці, пенсії, стипендії, виторг за продані сільськогосподарські продукти, інші/ та зміни цін і визначення, з врахуванням цінового фактору, купівельної спроможності грошей;

б/ аналіз, оцінка та прзгно? середньомісячної зарплата одного працівника /в області, у галузях народного господарства/;

7/ розрахунок та оцінка зміни в рівні споживали* /або прогноз МОЖЛИВИХ змін при новому витку цін/ в середньому на одного иєшсанця із певної соціальної групи.

3.12."Визначаючи рівень життя населення Львівської області, на основі аналізу зроблено такі висновки:

Високий рівень життя - вартість продуктового кошика -

• "менше як 15 від доходу, .

середній ■ - -15-40/6, '

низький -"- - понад: 40 %. ■

Розрахунки показали, що у'понад ■ 80 % мешканців області низький рівень життя. А такі верстви населення як сік"ї пенсіонерів із робітників і службовців, питома вага витрат_пкйх не._^ продукти харчування в їхніх доходах становить 84,2 перебувають^ у надзвичайно скрутному становили і потребують соціального захисту держави.

4. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ ДИСЕРТАЦІЇ ОПУБЛІКОВАНІ В ТАКИХ РОБОТАХ

4.1. Факторний аналіз розвитку виробничого потенціалу промисловості області: Наук.доп.Львів. облвиконкому/ - Львів, від-ня Інституту економіки АН України - Львів, 1990. - 14 с. -У співавторстві /текст здобувача - 0,4 авт.арк./.

4.2. Львівщина напередодні'ринкових відносин/ Обл.упр. статистики. ГоловЛоУ Львів, облвиконкому. - Львів, 1990. - 332 с -

У співавторстві /текст здобувача - 0,8 авт.арк./.

4.3. Матковський С. Важкий шлях до ринкової економіки // Інвестиційний вісник /Львів/ - 1992. - № 5. - С. Ь4-67.

4.4. Очікувальні результати соціально-економічного розвитку Львівської області в 1992 році: Наук.доп. Львів, обл.держад. та обл.Раді /Львів, обл.упр.статистики. - Львів,1992. - 12 ст. .

4.Ь.Підвищення цін та можливий наслідок їх впливу на життєвий рівень життя населення: Наук.доп.Львів.обл.держадміністрації/ Львів, обл.уі,р.статистики. - Львів, 1992 - II с.

4.6. Матковський С. Соціально-економічне становище Львівської області у 1992 році // Інвестиційний вісник /Львів/. - 1993. -№ І - -2. - С. 30-61.

І?

4.7. Розвиток господарського комплексу західного регіону України в умовах ринкових відносин /Львів від-ня інституту економіки АН України - Львів, 1993, - 53 с. - У співавторстві /текст здобувача - 0,3 авт.арк./.

4.8. Комплексний прогноз соціально-економічного , науково-технічного розвитку України на період до 2015 р. Розділ "Науково-технічний прогрес у західному регіоні України"/ Львів, від-ня Інституту економіки АН України. - Львів,1993. - 79 с. - У співавторстві /текст здобувача - 0,4 авт.арк./.

4.9. Побурко Я.О., Катковський С.О. Шляхи забезпечення балансу в розвитку промислового кошлексу // Проблеми становлення української національної соціально-економічної моделі: Матеріали конференції /черв. 1993/. - Львів, 1993.

4.10. Львівська область у народному господарстві України:

Наук.доп.Львів. облдержадміністрації /Львів.обл.упр.статистики.-Львів, 1993. - 28 с. „

4.11. Катковський С. Економіка Львівської області у перлону півріччі 1993 року // Інвестиційний вісник /Львів/ - 19ЭЗ. -

* 5-6. - С. 29-63. \

4.12. Матковський С.О. Стал соціально-економічного розвитку іьбіецини // Економіка України на пллху до ринку: Бісниг Львів, да-ту; Сер. "Економічна". Вил. 24. - Львів, 1993. - С. 52-ої-.

Іігдасанс до друку 22.11.93. Фори аг ôOx&'v I/J.6. Допір г„: сч::. .Друк о^сешій. ïuos. друк. л.-І. Тир,ICO. Б zi ,Эс$,

' ЗН’РД ЛОУС зуг..700-річчя Ізвоза,