Методы управления предприятиями питания Украиныв условиях формирования рыночных отношений тема диссертации по экономике, полный текст автореферата

Ученая степень
кандидата экономических наук
Автор
Гончаренко, Ольга Николаевна
Место защиты
Киев
Год
1996
Шифр ВАК РФ
08.00.30
Диссертации нет :(

Автореферат диссертации по теме "Методы управления предприятиями питания Украиныв условиях формирования рыночных отношений"

KKÍEOfcKHfi JEPSABHM TOPriBEJILHO-EKOHOMIUHÍíIÍ yHIBEPCMTET o t'-r-ry Ha npasax pyKonacy

TQHqapeKKO Qjihra MrmoJiaiBKa

METDflH ¥ÍIPABJiIKHH íilgíIPHEíáCTBAlíH XAFHTBAHHH yKPAIHH B yMOBAX ®OFMyBAKHH PHHKQBHX BlflHOCKH

0$.6Q3O

ol oav^ -

un6ttí3jií)hígtl c_ . g'ji . cJ? ~ 1.1sh9k¿

ABTOPE5EPAT

aKcepTaixil Ha BsoQyriH HayKQBaro cTyneHa kasflh^sta skohomí^hiix nayK

KHII

Дисертац1н б рукописен.

Роботу виконано на кафедр! менеджменту Харк1воько1 державно! акздемп технологи та орган1еацП харчування

Кауковий керхвник: кандидат еконокичних наук, доцент шалько В.I.

0ф1ц1йн1 опоненти: доктор екоксаачних наук,

профеоор Порядков МЛ

кандидат еконсшчних наук, профеоор Бурлаков и.М.

Пров1дна орган1зад1к: Харк1вський державник ун!версктет

1м. О.Горького

Эахист дисертащ! вздбудеться " " $1995 року

у/, ............' 0' (/ " "

о на ваохдгнн! опец1ал1еовано1 вчено"! ради Д ui.28.0E

в Кшвськшу державному торгхвелъно-экономичному ун1верситет1 за адресов: 253155, м. Ки1в - 155, вул. К1ото, 19.

3 дисертащею мсакна оанайоьштиоя у б1бл1отед! ун1вероитету.

Автореферат роз!слано " " с

Року

Вчэнии секретар опецхалхзованох ради, кандидат економ1чних наук,

ЗАГМЬНА ХАРАКТЕРИСТЖА РОБОТИ

АКТУАЛЬНЮТЬ ТЕМИ. Створення економ!чних передумов фор-мування ринкових вхдносин в Укршн! пов'язано насамперед з зикориотанням еконоьйчних метод1в управления, роввитком пйдприешгацтва, комерц1ал1зац1£ю 1 приватизащвю державних гйдпршмств. Шдпркемотва, становлячись об'вктом товаоногро-шових 21дноснн, як! мають економхчку са»юст1йн1сть 1 в!дпсв1дають за результата господарсько! д1яльноот1, повинн! отворовати таку систему управления, яка забезпечила б зксоку ефективн1отъ робоги, конкурентоспрош?шз.сть 1 стз.йклсть положения на рккку. Тему гаконом!рно эроотав 1нтерзс до теорП та практики упрззл!няя.

Роздеряавлення 1 приватизащя пхдпривметв створоють принщгоозо нов! умови господарюванкя, як! характеризуются послаблениям державного регулювання в дхяльност! и1дпривмотз, розширенням 1х самостхйностх в виршенн! найважлиз!ших пи-тань господарсько! д!яльност1. Особливо важливим б те, цо в1дпов1дно з д!шим занодавством на ринку активно сп1з1сну-ютъ п1дприЕМ0ТЕа раеких форм власвост!. Звёсно, щр в залезк-ноот! В1Д форм зласкост! управления пгдпривметвами ыоже бути разним. Звичайно, це також впливае на эмют 1 форт викорис-тення в упразл1нк! п1дпри5мстзами еконстчних методав.

Головюш в удосконаленн1 управдёння тдпркБмотвами разних форм власност! 6 пошук таких методёв, як! забезлечу-вали б зроотакня реаультативностё тдпривмницько! дхяльност! 1 активноот! персоналу. Сама тому найбхльша увага в дисер-тзщйн1й робот! прщХлязась економачнш методам управлёння,

HBi завдяки стимулюванню впливають на 1ктереси прал!вкик!в, спрямовувчи трудов! колективи на одержання прибутку та досягнення високо! якост1 роботи. Це питания в важливим i актуальном для всхх пхдпризмств народного господарства Ук-рз1ни, в тому числя. х для пхдприемств харчування.

PisHi аспекта дослздаень теоретичних i практичных проблем, а саме метод!в управления, розглядалися в роботах О.В.Вачур!на, Х.Г.Вашкрона, Б.П.Бабича, В.1.Карсек!на, 0.А.Литвинюка, Ю. ЬПалкёна та 1нших економ!ст!в. Однак, пе-реважна б!льш!сть цих публ!кац!й присвячувалася застосуванню методов управл!ння за умов централёзованого господарювакня. Boi ccHOBKl показники економ!чних методёв управления плану-валися централ!зевано i потём доводится до пёдприемотЕ як план, директива. Еёлъш того, економёчнш методам та ххнъому зв'язку з !ншимк методами придёлялося замало уваги, хоча, щрб объективно оцёнити змёни, що вёдбуваються зараз у еко-ном!ц!, необх!дно виробкти ч!тк! уявлення про 1хню сутнёсть, вваемоэв'яэки з интересами, стимулами тошр. Саме акту-альнёсть проблеми, i! теоретичне та практичне значения зумо-вили несбхёднёоть проведения цього дослёдження та визначшш виб!р теми дисертацН.

МЕТА дисертац!йкого доол!дження полягае в розробд! ме-тодологёчних пёдходёв по вдооконаленкю методёв управлёння пёдприБметвами харчування в ушвах становления ринкових вёдносин, поетапнёй приватиаацН, заотооування р!зноман!ття форм власностё. Для дооягкення nie! мети поставлено так! задач!:

- показати значения економёчних методёв управл!ння в умовах формування ринку в Украхн!;

- дослхднш досв1д зинориотання екокоыгчких методХв управл!нкя у крашач в розвиненими ринковими в!дносинами;

- дослл.дити ввавмозв'язок мхж обоягами виробкинтва 1 доходами та витратами на основ! чого розробити методику по-шуку характеристик, визначаючих беэзбитков1сть виробництва в п!дпри&мствах харчування;

- розглянути д!ючу систему економ1чного стимулюванвя прэд! в гидпривмствах харчування рхзних форы зласвсстз., досл!дити проблему ш.льк1сно1 ощнки емощйно! сили еко-нсьпчних отимул!в 1 дати пропозицал в удооконалення мз-тер!ального стимулюванкя пращ;

- роэробити методику економхчного стимулювання ггёдви-щення якост! роботи хпдприсмотв харчування;

- розробити методику вивначення ефективноот! рсботи пхдпризмстз харчування з урахуванням чинншив, цо еплиевютъ на !хн!й прибуток, в нових умовах гссподзрюванкя.

ОЕ'бКТОМ дослхдження було обрако п1дпркьмства харчування 1 спец1ал1зовая! цехи рхзнкх форм власноот! м. Харкова та облает!.

ПРЕДМЕТОМ досл!дження в методичн! та практичн! пробдеми удосконалення управл!ккя пз.дпри8мтсвами харчування в умовах ринково! ешком!ки.

ТЕОРЕТИЧНОЮ ТА МЕТОДОЛОГ1ЧН0Ю ОСНОВОЮ досл!дження Б сиетемний п!дх1д, на основ! якого широко эастосован! методи анал!зу 1 синтезу, эконом!ко-математичний 1 статистичний ме-тоди, в тому числ1 багатофакторний регрес!йний анал!з, екс-пертнх методк ощнки якдених чинник1в, групувань, документального та граф!чного анал!зу. Ус! роврахунки виконано за допомогою спещально розроблених прогрзм "Зь1туГ', "АпаПг"

та статистичних грацачних систем "statgraf" i "SuperCalk" на персональному компьютерi IBM.

У процео! досл!дження було опрацьовано закоки та постанови Верховно! Ради та КаМнету MiHicTpiB Украхни з еко-ном1чних питань, бухгалтеровка та статистична зв!тн!сть пз.дпривмств харчування м. Харкова та облает!, нормативы! до-куыектк економ!чних органов з питань роздержавлення та при-ватиазцП розвитку п1дприемництва, вдосконалення управл!кня, контролю тощо. Критично розглянут1 провхдн! науков! роботи в!тчизняних та заруб iaarax економ!ст!в, матерхали конференций i нарад в галуз! управл1ння Шдприемотваш! харчування.

Ешпричною базою стали результата проведеких безпосе-редньо дисертантом ди0л!дкень у пз.дпривмотвах харчування м.Харкова та облает!.

НАУКОВА НОВИЗНА дисертац!йко! роботи полагав у теори-тичному обгрунтуванн! 1 ршенн! комплексу питань, пов'язаних з удооконаленкям методiB управлз.ння п!дприеыствами харчування в умовах ринково! економ1ки, а саме:

- дослз.джено суть, характеристика, класиф1кащя метод1Е управлхннк, ах механ!зы д!! на !нтереси роб!тник!в та практика заотосування на п!дприемствах харчування;

- вивчеко сп!вЕ!дно12ення еконогйчнкх методхз, як! вико-ристовуються на п!дприемствах харчування, з адм!н!стративни-ми, софапьно-психаниччними методами управл!ння i механавм IX викорнстання для п1двщення якост! роботи п!дприбмотв;

- ровроблено методику визначення в!дносно! сили разних стимул1в в залежноот! в1д особистих доход1в роб!тник!в i посади, яку вони займають;

- роэроблено методику зизначення беззбитковост1 вироб-ництва 1 удоскокапено методику розрахунку оптимально! ц!ни реалхзац!! продукцП;

- ровроблено комплекону методику стимулювзння якоот! робота п1дпривыстз харчування на основ! екопертно! ¿нфср-мац!1.

ПРАКТИЧНА ЗНАЧУШДСТЬ роботи полагав в тому, пр упровад-ження розроблених з дисертац!!-рекомендац!й 1 пропсвицёй у господарську практику буде сприяти пол!пшенню якоот! уп-равлхнських рёпзень, щэ приймаються, розоиренню !нформац!йно! баги. економ!чних досл!дмень у дьсму напрямку. удосконалэнню управления, дозволить виявити, зизчити 1 викориотати резльнх прогнозы! резерни п!двнцення ефективност! гооподарсько! д!ялъноот! п1дприбшОТЕ харчування, а таким чином, 1 зс!в! гадуз!.

АПРОЕАЦШ РОБОТИ. Освоен! результата досл!дженъ, уга-гальнен! в дисертащ 1, пройпши апробацЗя п!д час науково-практичких конферешйй 1 були опублд.кованз.. Вокрема, було зроблено допоз!д! на рег1ональн1й м!жзу8!вськ!й науко-во-практичн!й конференцП в Орловському комерщйному !ноти-туг! та наукозих конференщях професорсько-викладацького окладу ХДАТОХ в 1993-95 роках.

Методики, яга. м!отить дисертащя, впроваджвв! в практику роботи гпдприемотв харчування р!зних форм власнсот! м.Харкова та облает!. Результати впровадження в!дображен! в дов!дц! N 02-15-217 в!д 04.10.1995 р., нзданеш Управлениям з пиитакь торгёвл! та побутового обслуговування населения Харк!воькою областною державною адмШстращеи.

ШЕЛ1КАЦП. За результатами виконаного доол!дження опубл!ковано ахоть наукових роб!т.

Особистик внесок пошукувача в надрукованих роботах полагав в розробщ методики п!двищення якост! роботи; рекомендаций по удосконаденню систем отимулювакнн прад! в пхдприв-мотвах харчування та 1нше (1.3.4,6).

ОЕСЯГ I СТРУКТУРА ДИСЕРТАЦП. Дисертацтйна робота скла-дэбтьоя is вотупу, трьох глав. висновку i 23 додаткхв. Обояг текстово! чаотини складаз 127 сторхнок машинописного тексту, хлюотрований 18 таблицами та 11 малинками. Список використа-ко! лхтепатури становить 181 найменування.

СТРУКТУРА РОБОТИ.

Вступ.

Роздал 1. Теоретичн! аопекти використання економгчких мети-д1в управления в пхдпрлемствах харчування в умовах формування ринкових в1дносин.

1.1. Сутнхоть i значения метод!в у систем! управл1ння.

1.2. Рааниток-економ1чних метод1в у Teopi'i та практищ. управлХння шдприЕмстваш! харчування.

Роздал 2. Доагпдження застосування економачних метод1в в управляй! п^привмствами харчування.

2.1. Анаиз еконоьичних умов роботи пхдпривмств харчування i спец!ал1зованих цеххв.

2.2. Стимулювання якост! роботи п!дпривмств харчування.

£.3. МетодолоПя ощнки ефэктивност! роботи п1дприемств

харчування.

Розд1л 3. Удоскояалення економ1чних методов управлхння пхд-прквмствами харчування в умовах становления ринку.

3.1. Еконсшчне стимулювання гпдвищення якает! роботи п1дприбыств харчування.

2.2. Оц!нка ефективност! господароько! д!яльност! п1ди-ривмств харчування в умовах формуввкня ринку.

3.3. Економ!чна сяЦнка ефективност! роботи управлхнсь-кого персоналу.

Вионовки.

Б1сл1огра?1я.

Додатки.

ОСНОВШ ПОЛОЖЕНИЯ ДИСЕРТАЦП

Поглкблення економ!чко! реформи в систем! харчування зумовлюб перех!д п!дпривмстз до широкого викориотання р!вно-маяхття нових метод!в господарювання, на п!дстав! р!зних форм власносх!.

Керувати в!льним, самост1йним п1дпривштвом набагато складнше, н!ж пхдпривмством, щр працюв в адм!н!стративн!й систем! господарввання. 3 формуванням ринкових в!дносин зм!нюються форт 1 методи дхяльносг! тдиривмсгв харчування, 1x31 стосунки а 1ншши суб'ектами ринково! сфери. За таких умов познЮтю зм!нюеться п!дх!д до управлхкня п!дприе;лства-ми.

В умовах розвитку ринкових в!дносин особливо! ваги набу-вають економ!чн! методи управл!ння. Саме в ц!й плотин! ! пе-ребувають предмет ! зм!ст проведэного досл!ддення. Яого результат" дозволяють зробити так! висновки ! дати рекомен-дац!!.

1. Суттвв! змани в управл!нн1 п1дприемствами харчування в умовах становления ринкових в!дносин радикально зм!нюють роль екоком!чних метод!в, !х зм!ст, форми заотооування та механхзм дП на !нтереси роб!гник1в. Доол1дженвя проведен!

ка гпдприемстЕэх харчування дозволили зробити вионовок, шр головним в забезпеченкх результативност! екожшчних метод!в управл1ння в нинхшнхх умовах в те, шр вони позинн! мати Ч1тку орган!защйну форму, направлешпсть i правовий характер,

Е. Дослхдження еволщП метод!в управления у вётчиз-нянёй та свхтовхй економ!чнхй науцх, проведений у дисер-тацхйнш роботх анализ основних напрямк!в розвитку офери харчування, дозволяв зробити вионовок про те, ар найбз-льш результативнимн в оучасних умовах розвитку суогильотва е економ!чнх методи управления.

Результат використання еконоьачних методхв забезпе-чубтьоя ак внутр!шн1ми так i эовн1шн1ми чкнниками в дхяль-hogtl пхдпривмств. 1з внутренних чйнникхе найваиливёшими 6 sasi eKOHOMiiHi категорП, як зароОётна платня, премёх, до-датков! виплати. 1з зсвнёшнёх треба зазначити державне регу-лювання дхялькоотх пёдпривмств та регёональне управления 1х роботи.

3. Вёдмённою рисою економхчккх методхв управл!ння б те, шр вони впливаазть на працёвникёв та ххкх ёнтереси i иляхом економёчних стимулёв опонукають досягати найкращих результа-TiE дхяльноотх.

Ефективне управлёння трудовою дёяльнхстю в пхдпрКЕМСт-вах харчування не мокливе без знания природи чинникхв, якё змушують людей виконувати иевнё д±х в процесё роботи, або ж, навпаки, опирагиоя вимогам, як1 виоував по вёдношенню до них система управлёння сферою харчування. Тому в дксертацхйнхй робот! матерёалъний вшшв, тобто стимулювання Еиробництва, визначавться трёадою категорхй: потреби - ёнтереси - отимули.

4. Переход до ринково! економёки эдёйснювться шляхом роэдержавленкя I приватизацёё державник пёдпркемств. Е цих умовах в1дтБорювться механизм ринкового регулювання дёялъ-ност1 пёдпривмств харчування, що зумовлов вшроку взаемодёга попкту 1 пропевши 1. А це в свою чергу змёнюе радикально ме-ханёзм цёноутворення. Кр1м того, починають дёяти друг! чин-ншеи ринку» наприкнад, конкуренц!я. Однак, результата вив-чення продеоу роздержазлення та приватизацёё в Украёнё довели, що ёснув велика кёлъкёстъ юридичних та економёчних проблем, пов'язаних з приватиеацёвю державник пёдприемотв.

На 01.10.96 пёдприЕыотва харчування Харкёвського регёо-ну були представлен! такими формами власностё: державна -1Е46 пёдприсмств, колективна - ЗОЭ, приватна - 170, в т.ч. у 1998 роцё було отворено 157 нових пёдприемств на 4522 мёсця. Приватизованё та щойно отворен! приватн! пёдприемствз серед загалу пёдприемств харчування складають лише 6,9 колек-тиен! - 33,1 %; державнё - 50,9 %. Однак ол!д зауваяшти, що при, вдавалось би, великому обояз! приватизованих об*вкт!в, як! реально працгаоть в цих умовах, у торгёвл1 ! харчузвннё виявилооя 15 %.* Звертав на себе увагу мала питома вага крупних я!дприЕмств, об'еднань, акц1онерних гоёрм та компаний.

Встановлено, шр в процео! приватизацёё змёнилиоя ! осебливоотё функцёонування економ!чних методёв управления в пёдприЕмотвах харчування. В цёлому перевзжають пхдприьмства з невеликою кёлькёстю прац!вник!в з взаБмзэшёвябмими про-

* Статисткчний бюлетень за 19а5 рёк. /Мёнстат Украёни, Харк.обл.упр. стат-ки, 16 оёчня 1995 року.

фесёями; система планування проводиться беэпосередньо на пёдпривмствах; процео упрнвлёння стае багатофункцёональниы; пёдвищувться матерёальна вёдпоЕёдальнёсть -за прийнятё рхшен-ня та виконану роботу; розширювться контактна зона з клёентами.

5. В умовах ринково! економёки наибёлып актуальнши в завдання, яга. пов'язанё в удосконаленняы таких економёчних стимудёв, як заробётна платня,- премё!, негарантовакё випла-ти. Вёдносна сила реакцё! працёвникёв на цё стимули була дсслёджена на основ! анкетувакня понад 120 працёвникёв апа-рату управлёкня пёдпривмств харчування рёаних форм власностё. Обробка результатов анкетування дозволила зробкти такх внсковки;

а) чим менше гарантованим було отршання винагороди.

тим сильнёше в емоцёйному план! воно впливало на людей;

S) стиыулюваяня працёвникёв пёдпривмств державно! ! ко-лектквно! форма власностё може ефектквно здёйснюватися вёдносно невеликими сумами. На вёдмёну в!д них, працёвникёв приватно! та змёшано! форми власностё необхёдно стимулгавати зеликими сумами;

в) звертаз на себе увару той факт, що розмёри винагород пов*язувалися у свёдомостё працёвникёв з частотою !х отри-мання. Так, скахёмо, бёлыаёсть прад!зник!в охочёше отримува-ли б невелик! суми, аде част!ше. У той оамий час певна трупа працёвникёв призатких пёдпривмств орёвншвана на отримання крупник сум за тривалёшё вёдрёзки часу;

г) систему стимулювання доцёльно визначати ёндивёдуально для кожного працёвника апарату управдёння на базё контрактёв

за умсви узгодження лише загальних принципёЕ.

6. Дослёдкення чинникёв, що визначэгать поведёнку працёв-никёв апарату управления, довело, що ёснуе суттввий зв'язок мёж потребами працёвникёв 1 целями пёдприемств. У эв'язку з цим управления працею здёйснювться настёлъки успёшно, каскёльки чёткёше визначено для пращвнкка целё, стимули до прадх ё бёльше надано самостёйностё. Еёльш того, мотивацёя в найважливёшим чинником результатизноотё роботи.

7. Автором розроблено рекомендацёё з адаптацёё ёонуючо! оиотеми управления пёдпризмотвами харчування до умов рикко-301 еконсмёки та упрозадження загадьноприйнятих приншшёв упразлёння. Як вёдсмо, у краёнах з ринковою екокомёков облёк будь-якого пёдприемства подёляетьоя на управлёноький та фёнаноовий. Управлёнський призначений для внутрёшнього ко-риотування: вён надав необхёдку ёнформацёю для керёвництва педприемства. У краёнах з розвиненою ринковою еконсмёкою широко викориотовуються так! оиотеми управлёння, як "стандарт-* коот" ё "директ-косткнг". .

У дисертацёйному дослёдкеннё запропоновано для пёдприемотв харчування та спецёалёвованих дахёв методику визначен-ня беззбитковоотё виробництва, що бавувться на подёлё витрат на змённё ё поотёйнё та викориотанкё категорёё маржинального доходу, якё, на нашу думку, будуть широко вжизатися в прак-тицё управлёння галюзею.

Аналёз беззбитковоотё виробництва показув вплив змёни обоягу виробкщтза на фёнансовё результата пёдпривмства. Метою такого аналёзу е вивчення опёввёдноаення мёж змёнами обсягу виробництва та сукупного доходу ё витратами. Визна-чення цёБ'1 залежноотё дозволило виявити критичний рёвень ви-

; V №

\* V V

Доходи, I. еоб1варт1етъ;~ млн.крб.й

Г

«г'

-п

Л

■А;?

А

;у г" г к»

I

у

1

Г уГ

-1 ->

^—2—£—

!

;о2

й

п

обсяг виробництва,

ВД - лш1я валового доходу

ЗП - лш1Я" витрат

К - точка безвбитковост!

С}152 - диапазон обсяг!в виробництва

Рис. 1 - Граф1к беззбитковоет! виробництва. пуску, при якому прибугок буде максимааьним, а такой точку беэсбктковоот! (К). Характер змани цього зв'язку показано на ряс. 1.

В основ! побудови модел! лежить передумова, згхдно в якою ус! досд!джуван! величини незмхнн! на даному промшку часу; витрати точно розд1лено на постгйн! 1 зм!нн! складов!; дослхдженню п!длягав один вид продукц!! або П пост1йнш асортимент, що реал1зувться; анаизувться т!лгьки можпивий д!апааон обсяг1в виробництва (0.1^2). В результат! цього за-леэюпсть доходу 1 с-укупних витрат в!д зм!ни обсягу мае

л!н!кний характер. Таким чином, на графику в лише одна точка беззбитковост!.. £мп!ричн! досл1дження також пхдтвердили, ар у иевноку диапазон! виробництва продукт! функцП зитрат, як правило, л!н!йн!. На вашу думку, граддчний метод, дав найб!лыя ч!тку уяву про те, як внтрати, доходи ! прибуток бм!ккються при р1зних обсягах виробництва.

а. На основ! проведеного досл!дження виявлено. що при вм!н! р!вня витрат зм1нюбться й ц!на продукцЛ. Але зм!на продажно! цЛни тягне за собою зм!ну координат точки беззбит-ковост!. Щоб кожного разу не будувати граф!к беззбитковост! виробництва, рекомендуемо використовувати формулу:

УП

Д - 3

де X - м!н!мадьний обсяг виробництва;

УП - умовно-пост!йн! в1трати;

Ц - ц!на реал!зац!!;

3 - р!зень зьйнних витрат на 1кг продукцП.

Встановлено, щр для прийняття управл!ноького ршення визначення точки безабитковост1 за допсмогога формули дозволяв отримати б!льш точну !нформац!ю, кхж за допомогою граф1ка.

9. У дисертац!йн!й робот! удосконалено методику вота-новлення оптимально! ц1ни на продугаця, ар реап!зуеться в залежноот! вз.д ринково! вон'нзнктури для отримання максимального прибутку, тобто визначено залежн!оть попиту в!д ц!ни. Рекомендувться встановлювати на продукцию власного виробництва таку ц!ну, яка б повн!стю покривала со5!Еарт!оть ! вбирала.оптимальну норму прибутку стосовно кожного виду про-дукцз.! ! страви.

Важливо звернути увагу на те, що анал1з складу витрат i залежн!сть попиту вид ц!ни е необх!дним при визнзченн! оптимально! щново! стратег!! п!дпривмства.

10. У дисертад!йн!й робот! проведений анал!з методик якостё роботи пёдпривмств харчування. Ус! вони гром!здкё, трудомёсткё, вимагають велико! кёлькост! розрахункёв ! вкко-навцёв. Тому практично ц! методи i методики не викориотову-ються. Анзлёз, а також опитування кер!вкик!в i фахёвцёв дозволив знанно сиростити що проблему.

У робот! запропонована методика комплексного аналёзу якоот! роботи на основ! парких порёвнянъ ! розотановки пр!оритет!в. Перевага цього методу полягае в тому, що пёдви-щуеться доогсгваряёоть екопертно! оцёнки п!д чао порёввяння пёдпривмств i систематизувться процедура експертизи. В!н 5!ль!п обмежений по вёдношенню до екоперта, в!дсутня вимога транзитивносгё (дотримання логёчностё) вёднооно оцёнюваних показникёв. Недолёк, щр полягав в нвпропорцёонзлькому збёль-шеннё при m > 10, ми виключили iз заотооуванням компьютерно! програми за допомогою зм!кних коефёцёбктёв.

Проведен! досл!дження дозволили визначити вплив кожного з дослёджених критерёёв на пёдвадення якоот! роботи пёдпри-вмотв хзрчувзння. На основ! розрахункёв коеф1н!Ентёв коре-ляиё! визначили значения в!дносних прёоритетёв кожного дослёджуваного пёдприемства за кожним is критерПв. для цього методом екопертних оценок проводилося "зважування" кожного коефёцёвнту. Внаслёдок визначенх пр!оритети таких окремих показникёв, як коефщгвнт ефективностё - 0,311; якёсгь прац! - 0,229; як!сть оболуговузання - 0,154; як!сть продукцё! -0,296. Пот!м були знаиденё в!дносн! прёоритети значимостей чотирьох критерПв у комплексному 'критерё'ё, тобто в узагаль-неному иокаанику якост! роботи пёдприемотв харчування, який

анад!зувався з використанням метод!в квал!метр!!. За значениям суш добутку (сумарного приоритету) проведено ранкувзнкя шдприемств харчування за як!отю 'ixiaoi роботи.

11. Удосконалення сиотеми стимулввання може бути зд!йснене на основ! розробки й упровадження багатофакторних критерПа заохочуваккя, що грунтуеться ка анал!з! к!дьк!сних та нк!оних показник!в i зведення ix до загального показника. 3 ц!ею метою при розпод!лен! загально! суш ixpeMi'i м!ж окре-мими пёдпривмствами харчування дощльний такоя, метод розста-новки пр!оритет!б.

Роврахунки по визнзченню як!сво працгочкх пёдпривмств харчування дозволили одержати нову методику визначення еко-ном!чного стшулшання п!дприБмотв га допсмогою зсрмули: П! - Пф Кяр ..

де П! - розм!р прем!! 1-го п!дпризмства;

Пф - прем!альний фонд;

Кяр - коеф!ц!ект якост! роботи i-го п!дприемства харчування .

12. Адаптована до ринковкх умов методика визначення ефективност! роботи дозволяв виявити, який саме чинник найб!лыпе впливае на формування пркбутку. Це завдання полегшубться завдяки засхооугакню економ!ко-математичкого анал!зу за умовою покращення автоматизац!! орган!в управляла п!дприемотв харчування для оперативност! "ix реагу-вання i оптшальност! управлхнських р!шень.

Цей п1дх1д мав також и теоретичне значения для доол!д-ницьких, проектних ц!лей та завдань НДОКР 1 дал! для плану-вання !нвеотиц!й.

Формування рянкових е!днооин потребув радикально! гм!ни рол! економ1чних метод!в в управл!нн! п!дприемотвами харчування. Ринковий механ!зм зм1нвб вдноутворення на продукц!ю

пёдприемств харчування, шр, в свою чергу, змёнюв залежнё вёд цёни економёчнё ваяелё. истаннё потребуют* змёни характеру 1 форми впливу на ёнтереси працёвникёв. Пёдвищуються вимоги до оргакёзацёйкох форми економёчного впливу, що портебують чётко! направленноотё 1 обов'язково необхёдно, ш,об еплив мав правовий характер. Таким чином, економёчнё методи управлёння в пёдпривмствах харчування бёльш тёсно зроцуються з адмё-нёстративними 1 соцёально-правовими.

Пёдсумовуючи вищесказане, прийшли до висновкёв, шр рёзноманётнёсть форм власностё змёнюв змёот методёв управлёння; спёввёдношення мё» економёчними 1 другими методами змёнювться в задежностх вёд форм власностё; амёна спёввёдношення державного регулювання 1 риккового кеханёаму вкзкачаз порядок управлёння пёдпривмствами харчування.

Практична реалёзацёя рекоыеядацёй, якё мёститъ диеер-тацёйна робота, сприяв вдосконаленню системи управлёння пёдпривмствами харчування рёзних форм власностё, розвитку 1 пёдоиленкю ыетсдхв управлёння господарсько! дёяльностё у ви-явленнёё мобёлёзадё'ё резервёв збёлыпення доходу, прибутку ё результативностё.

Основнё положения дисертацёх опублёкованё в таких нау-коеих роботах:

1. Проблемы приватизации // Украинский аналитический журнал: Бизнес-информ. - Харьков, - 1996, N 18, - С. 36.

2. Як зацёкавити лшдину добре працювати? // Офёцёйний державний бшетень: Приват-кур'ер. - Харкёв, - 1996, N 42.

3. Некоторые проблемы приватизации предприятий питания //Экономические проблемы торговли и общественного питания: Сб.науч.тр. Харьк. гос. академия технол. и орг. питания. -Харьков, - 1996. - 0. 25-86, (в соавторстве).

4. Анализ показателей качества продуктов питания при их разработке //Новое в использовании студнесбразоватэлей при производстве кондитерских и кулинарных изделий: Сб.науч. тр. - Харьков: ХИОП, 1994. - С. 61-53. (в соавторстве).

о. О классификации специализированных предприятий питания //Региональная экономика. - переход к рынку: Тезисы межвузовской научно-практической конференции. - Орел: Орловский коммерческий институт. 19Э4. - О. 67-63, (в соавторстве).

о. Повышение стимулирующей роли оплаты труда работников предприятий питания з условиях рынка //Региональная экономика - переход к рынку: Тезисы межвузовской научно-практической конференции. - Орел: Орловский коммерческий институт, 1904. - 0. 55-57« (в соавторстве).

Annotation.

u.Soncharenko. The Methods of Management of Food Catering' Enterprises in Ukraine under the Conditions of Forming Market Relations.

The Candidate of Economical Sciences Dissertation. Speciality 08.06.02 - management, Kiev State Trade Economics University, 1996.

It is maintained the thesis inwhich the problems of perfecting1 of economical methods of management under the conditions of transition to the market, developing and raising the efficiency of functioning of food catering enterprises and specialized shops are investigated. The methods of determining the efficiency of work considering the factors reflecting for their profit were elaborated. Also the methods of economical stimulation of increasing the quality of functioning of food catering enterprises were worked out. The reccraiendations on measuring of without loss

production and enterprise's price stratedy were elaborated. The above mentioned methods have been implemented at the food catering: enterprises.

Аннотация.

Гончарекко O.H. Методы управления предприятиями питания Украины в условиях формирования рыночных отношений. Диссертация на соискание ученой степени кандидата экономических наук по специальности 08.06.02 "Менеджмент", Киевский государственный торгово-экономический университет, 1936. Защищается диссертационная работа, в которой исследованы проблемы совершенствования экономических методов управления в условиях перехода к рынку, развития и повышения эффективности работы предприятий питания и специализированных цехов. Разработаны методика определения эффективности работы о учетом факторов, влияющее на их прибыль и методика экономического стимулирования повышения качества работы предприятий питания. Разработаны рекомендации по определению безубыточности производства и ценовой стратегии предприятия. Осуществлено внедрение предложенных методик в практику работы предприятий питания.

Клычсв! олова: економ!чн! методи управления, стимулы, мотиви, якЮть роботи, безэбитков!сть, ефективнхеть.